STADSNIEUWS tweede blad Van Putten en Oortmejjer - Payglop Burgerlijke Stand van Alkmaar BLADZIJDE 1 DONDERDAG 18 DECEMBER 1930 STADSNIEUWS OFFICIEELE MEDEDEELINGEN PROVINCIAAL NIEUWS INGEZONDEN Waarschuwing Prijs behaald VEILING-OVERZICHT Jubileum KUNST EN KENNIS Schouwburg „Harmonie” r i Al onze Tabelarische Kasboeken zijn MET UITSLAAND HOOFD van 3 tot 30 kolommen Derde SL Vlncentlus-dag 'e Alkmaar MJtATBR ALKMAAR MIENT2V Zondagavond van 8-11 uur iu„’t Gulden Vlies” een zeldzame vogel to bezichtigen. Leest de advertentie m in het nummer van a.s. Zaterdag HEILOO BERGEN ENKHUIZEN 9> MJk op de 8t. Inlichtingen werk (Hoirn), DE we W (Adv.) K. Nieuwe zaak tot kiem der Zoonen stelde zich niet meer Personalia zeker Johannes Zacheus Bierman, Afd. Alkmaar en Omstreken Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aan»prak<.lijk UITVOERING TOONKUNST Dirigent: J. Henri Oushoorn. BUREAU VOOR MEDISCHE SPORT KEURING Een pleidooi voor de Openbare Neutrale School gaven van de achter- dient onze samen- Het repertoire van Toonkunst zouden we een muzikale krlngiijn kunnen noemen, welke vaste banen volgt van een aantal klas sieke en romantische werken; is het beschik bare aantal gepasseerd, dan begint men weer van voor al aan. En dit kan op den duur bet luisterend publiek niet voldoende blijven boeien; men zal dus ook hier in de toekomst het brengen van een nieuw of geheel onbe kend werk in overweging moeten nemen, wil men van een uitvoering werkelijk een muzi kaal belangrijke gebeurtenis maken. Het wel wat te lange programma opende met Psaume XIII van Liszt voor gem. koor Hldzer hoofdwerktuigkundige wegen, trad. Het niet breken. Naar wij vernemen, zal het aa. Zaterdag 40 Jaar geleden zijn, dat de heer J. Heino, bjj de Ned. Spoor - alhier, bU de H. 8. M. in dienst Te Leiden slaagde voor het doctoraal exa men in de rechtsgeleerdheid de heer O. A. de Lange, alhier. zal den jubilaris dien dag aan blijken van belangstelling ont- Getrouwd: Bakker. Overleden: 64 jaar. Geboren: Wilhelmina van den Born; Wilhelmus Theo- dorus, zoon van Johannes Groot en Anna Schoenmakers. van den de inleiding Concours In verband met het 25-jarig be staan van de zangvereenlging .Harmonie", zal in de maand Juni 1931 een concours wor den gehouden. AANSTAANDE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN nen leveren aan de t hand van de praktijk Uit een en ander blijkt wel, dat de RJK. Staatspartij haar stemmen bij de a. s. raadsverkiezingen hard noodig zal hebben, om het aantal zetels wederom op vijf te brenger. Mogen alle R.K. kiezers hun eigen belang Inzien, teneinde aan de candidaat- stelhng voor de komende raadsverkiezingen deel te kunnen nemen, zich voor 1 Januari a. s. opgeven als lid van de Kiesvereeniging; de luttele contributie van slechts 25 cent mag en kan daarvoor geen beletsel zijn. dsar men door deze bezoeken tot de over tuiging komt, dat er nooden zijn gekomen door de tijden. En daarom is bet ook Gisteravond te 8 uur had onder voorzitter schap van den heer W. Bulens, de oprich tingsvergadering plaats van de afdeellng Alk maar en Omstreken van het bureau voor medische sportkeuring. In zijn openingswoord heet de voorzitter allen welkom en zegt, dat de in Juli inge stelde commissie naar haar meening klaar is gekomen met de voorbereidende werk zaamheden en spreekt den wensch uit. dat de niet aanwezige sportvereentglngen zich als nog zullen aansluiten bij het B. M. 8. A. Spr. ging dan de verschillende bestuursver- anderlngen en werkzaamheden na en zei, dat het comité tot de overtuiging is gekomen, dat wanneer zou worden opgericht een ver eenlglng voor medische sportkeuring, waar toe alle sportvereenlgingen als lid toetreden, terwijl reeds een 6-tal doctoren hun belang- looze medewerking hebben toegezegd, deze vereenlglng zeer zeker levensvatbaarheid heeft De commissie zal van het gemeente bestuur een lokaal trachten aangewezen te krijgen, waar de keuringen zullen worden ge houden. Spr. deelde voorts mede, dat de dok toren niet aanwezig konden zijn, wegens een :wjjs. de behande- réglement plaats. Wat de contributie betreft, meende de com missie een bepaald bedrag te laten betalen door elk Ud der vereenlglng per jaar. De heer v. Zoonen Is tegen dit artikel. Spr. wijst op Deventer, waar de minimum con tributie f 10 bedraagt en de kosten van de keuring 50 cent bedragen. De voorzitter zegt, dat alle vereenigingen moeten kunnen deelnemen. Wel bestaat de mogelijkheid,' dat een vereenlglng van een bepaalde grootte, een bepaalde contributie be taalt. De heer Stroyink achtte 5 cent per Ud, tot een maximum van f 10 voldoende. Besloten werd het maximum op f 10 te be palen, doch de bijdrage per Ud nog nader vast te stellen. Betreffende de samenstelling van het be stuur, zag de heer v. Zoonen gaarne een ad ministrateur aangewezen, om de werkzaam heden te verrichten in verband met de keu ringen. De voorzitter oordeelde het beter de ver schillende bestuursleden, beurtelings de zit tingen van het bureau te laten bijwonen. De heer Stroyink stelde voor, elk jaar 2 bestuursleden te doen aftreden, die beiden herkiesbaar zijn. Aldus besloten. De heer v. Zoonen deelt voorts nog mede, dat de prijs van de keuringen nog niet kan worden vastgesteld. Spr. vestigde voorts met dankbaarheid de aandacht op het feit, dat de H.H. Doctoren gedurende 1 jaar geheel bs- langeloos hun medewerking hebben toege zegd. Voorts werd besloten, dat iedere aange sloten vereenlglng 1 stem mag uitbrengen. Hierna deed denbeer v. Zoonen mededee- ling van een, begrijpelijkerwijs, zeer vage begroeting. Spr. was van meening. dat het tekort door het gemeentebestuur zou wor den gedekt. De heer Veen wilde onmiddellijk een re quest Indienen bjj den Raad om tenminste een subsidie te krijgen over 1931. De voorzitter ontraadde dit. Dan werd tot definitieve oprichting van het B. M. 8. A. overgegaan. Vóór de oprichting verklaarden zich: N. A. 8. B.. Kracht en Vlugheid, Be Quick, Ad- vendo. Arbeiders Jeugdcentrale, K. v. K. V., Halter- en Turnlust. Alcmaria Vlctrix, A. R. C. en 8. 8. 8., zullen hun beslissing nader kenbaar maken. Hierna kwam aan de orde: bestuursver kiezing. De heer i herkiesbaar. Op voorstel van den heer Stroyink zal het bestuur tot de volgende algemeene vergade ring. die vertnoedelijk in Januari as. zal plaats hebben, aanblijven. Nadat bij de rondvraag eenlge huishoude lijke aangelegenheden ter sprake waren ge bracht, sprak de voorzitter den wensch uit, dat de buitengewoon goede samenwerking die hier hedenavond tusschen de verschillende vereenigingen naar voren was gekomen, al tijd zou mogen blijven bestaan. Spr. bracht een woord van dank aan dé verschillende medici, die door hun belange- looze medewerking hebben medegewerkt om tot de tot standkoming van deze vereenlglng te geraken en voorts den heer de Bruyn voor de vele werkzaamheden door hem verricht. Spr. hoopte, dat het B. M. S. A. zou zijn in het belang van alle sportbeoefenaars in het algemeen en in die van de lichamelijke op voeding in 1 bijzonder en sloot de verga dering. Waagmuseum De commissie van Belleer en Toezicht op het Waagmuseum hield hare jaarvergadering met donateurs. Na opening door den voorzitter, den heer W. Th. C. Zim merman. werd het nieuwe lid de heer E. de Vries geïnstalleerd. De rekening en verant woording werd nagezien en in orde bevonden. De volijverige secretarls-penningmeester. de heer D. Brouwer mocht een woord van 'ank voor alles wat h(j in het belang van het museum doet, m ontvangst nemen. Dit jaar kwam een uitvoerige beschrijvends geïllustreerde catalogus van het museum sa mengesteld door den heer J. Wesira 'in Holthe. gereed die gunstig beoordeeld is. Ook een woord van dank ontving de heer W. Eloe- mendaal. die de boeken van de Chirurgijn»- kaemer onder handen heeft genomen. Een bespreking vond plaats over den toe gangsprijs, die op f 0.10 voor inwoners en f 0.20 voor vreemdelingen bleef gehandhaafd. Gememoreerd werd, dat door het wegnemen van de luifel het Waaggebouw beter tot zijn recht komt. Nadat nog enkele besprekingen plaats ge- had hadden, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Christus ~>1 komen op deze aarde. Het zwaartepunt van de vereenlglng is huisbezoek. Door dit huisbezoek worden nieuwe liefdewerken Ir het leven geroepen ,J>e Streek” Wegens het uitblijven van de vorst draalt de veiling nog dagelijks. Des Dinsdags is het vrij druk, ook de andere dagen geven soms nog een aanvoer van omstreeks ICO schuiten te zien. De hoofdschotel bestaat uit bloemkool, die on danks ze voortdurend kleiner worden, toch vrij goed op prijs blijven en m t blnnenlan 1 goed geplaatst runner, worden tegen f 5 A f 9 voor eerste sooit en 2 A J 4 voor tweede soort per 100 stuks. du uitvoerster.de fa. de Waal, zeer speciaal de aandacht gevestigd op de hygiëne. De vloer van dezen ruimen winkel is geheel in graniet uitgevoerd, evenals een koelbak, waarin gedurende den zomer de melk op temperatuur wordt gehouden. De wanden zijn geheel betegeld, terwijl de fraaie beschil dering van den heer W Bakkum het geheel een frisch aanzien geeft. Een doelmatige ver lichting doet de geëtaleerde artikelen duide lijk uitkomen. Wij wenschen den heer Van der Peet veel succes met deze belangrijke vernieuwing van zijn zaak. Onder bovenstaande titel heeft het Hoofd bestuur van het N.I.O.G. (Ned. Ind. Ondersdi- zersgenootschap een vluschriftje uitgegeven dat volgens genoemd bestuur uitsluitend be doeld is. de ouders bij de keuze van een school voor hun kinderen te leiden, tot wat het N.I.O.G als juist meent te zien, nl de openbare neutrale school. Dat het N.I.O.G een pleidooi levert voor de openbare neutrale school, begrijpen we vol komen; dat Is zijn goed recht. Maar tot onze groote verwondering kunnen we van ’n verde diging der openbare school weinig of niets in deze brochure ontdekken. Wat echter des te meer opvalt, is de brutale aanval op het bij zonder onderwijs brutaal, omdat bier door een aantal neutrale onderwijzers heftig wordt te keer gegaan tegen 1 Katholieke Onderwijs. Hier wordt openlijk een schoolstrijd gefor ceerd. die verp;aatst zal worden naar het huisgezin, waardoor ook het kind ervan ge nieten kan. Het NJ.O.G. brengt hier zijn neutraliteit ernstig in gevaar. Deze aanval in het openbaar houdt absoluut geen reke ning met den eerbied voor de godsdienstige begrippen van andersdenkenden, die door deze insinuatie noodzakelijk In het gedrang komt. Men oordeele slechts: ,J*e bijzondere school brengt bij sommigen een overtulging-uit-sleur bij, maakt anderen tot fanatieke drijvers, terwijl een derde, en .dit is niet de kleinste groep, zich later los werkt van bet dogma en felle tegenstanders wordt van de opgedrongen overtuiging." ,Ze kweekt slaafs volgen, sleur en verzet „Uit opvoedkundig oogpunt is de bijzondere school op kerkdijken grondslag in haar wezen foutief.” „Zij maakt den godsdienst tot dogma of tot sleur.” ..Zij staat daardoor in den weg het vestigen van eigen overtuiging als resultaat van on derzoeken en nadenken.” .XU verhindert het onpartijdig kennis ne men van anderer overtuiging.” .Zij maakt daardoor het eigenlijke gods dienstige leven onmogelijk." „ZIJ legt in het kinderhart de onverdraagzaamheid." ,XU brengt de idee bij van eigen voortref felijkheid en anderer verdorvenheid.” „Zij wekt den strijdlust op tegen andere godsdiensten of godsdientlge sekten.” ..Zij is dus in wezen anti-godsdlenstig. a! wordt er MET WOORDEN vredelievendheid bescheidenheid, verdraagzaamheid en naas tenliefde gepredikt." „Uit maatschappelijk oogpunt is de kerke lijke bijzondere school niet te aanvaarden.” „Voor de nationale gedachte is de confes- sioneele school een gevaar." Op een dergeljjke manier lucht het Hoofd bestuur van het NJ.O.G zijn kwaadaardig heid tegen het kerkeljjk gekleurde bijzonder onderwijs, terwijl men in datzelfde kamp wel eens twijfelt of getwijfeld heeft aan de strik te neutraliteit van christelijke onderwijzers bij het neutraal onderwijs. Je moet toch maar durven 1 t Hoeft wel geen betoog, dat een Katholiek geen Ud kan zijn van zoo n neutrale ver- eenlging. Een leder kan nu weten, wat 1 NJ.O.G. verstaat onder „neutraliteit Toch komt t den laatsten tijd, hoewel ge lukkig slechts zelden nog voor, dat door onwe tendheid practiseerende Katholieken. uitge zonden voor t openbaar onderwijs, lid wor den van het NJ.O.G. Men zij gewaarschuwd’ In Indië oestaat de Katholieke Onderwij zersbond, die het meerendeel van zijn leden Overeenkomst. Tusschen de gemeenten Helloo en Alkmaar is een overeenkomst aan gegaan betreffende hulpverleenlng door de Alkmaarsche brandweer In geval van brand alhier. Jaarlijks zal door deze gemeente betaald moeten worden t 275 wegens het meerdere onderhoud en slijtage van het Alkmaareeh materieel en daarenboven voor iedere orand- blussching afzonderlijk de kosten van oenzl- ne, olie. e.d., zoomede die van het schoon maken. drogen en in orde brengen van ge noemd materieel. De overeenkomst is voor drie Jaar aangegaan met bevoegdheid verlenging telkens van jaar tot jaar. Rede rector Brink. Spr. ving aan met het feit te constateefen. dat de St. Vlncentlusvereeniging Is het mid delpunt der belangstelling. Spr. noemde net een allertreurigst verschijnsel dat er zoo weinig Jongeren in de ‘St. Vlncentlusvereeni ging zijn Spr. is opgevallen, dat de buiten staanders totaal geen kijk hebben op de St. Vlncentlusvereeniging. In dagbladartikelen is duidelijk bewezen dab de vereenlglng luist bestemd is voor de jongeren. De St. Vlncen tlusvereeniging beoogt zrif-heiliging door de naastenliefde. De mede-verbreidlng van de vereenlglng bewijst, dat deze voldoet aan haar opzet. De vereenlglng kan dan ook nooit uit den tüd geraken, zooals zoo dikwijls is beweerd omdat zij ademt de onveranderden geest van het Evangelie. Er ontstaan dan ook geen nieuwe vereenigingen, die zich bij den tijd aanpassen. De vereenlglng Is niet conserva tief. Zn houdt niet vast aan alle liefdewerken; en als blijkt dat zij niet meer in den tijd past, wordt zij overboord geworpei Toen na den oorlog de stille armen zooveel voorkwamen, heeft de St. Vlncentlusvereeniging zich aan stonds op dit terrein begeven. De geest in ocnimlge conferenties is wat Ingedommeld doch saneerings-werkzaamheden zijn niet noodig. De vereenlglng za! actueel blijven tot Christus -->! komen op deze aarde. Arte, zoon van M Kootj en De competitiewedstrijd, uitgeschreven door de firma Harmonia-Uitgave te Hilversum, om te geraken tot goede composities voor uit voering met een harmonie- of een fanfare orkest geschikt, Is thans beëindigd. De jury, bestaande uit de toonkunstenaars de heeren A. L. Hazebroek te Haarlem. M. C. van de Rovaart te Amsterdam en Joh. Schultemaker te Amsterdam, heeft in den wedstrijd voor marschen, een derden prijs toegekend aan den heer H. A. Maas, alhier. de Vries en Alelda Aangifte voor het Bevolkings register Burgemeester en Wethouders van Alkmaar herinneren de ingezetenen aan hunne ver plichting om mede met het oog op de 11e ttenjaarlilksche volkstelling STEEDS TIJDIG ter Bemeente-secretarie aangifte te doen van: le. VERTREK UIT DE GEMEENTE, tn welk geval (mondeling of schrifte- UJk) een verhuisblljet moet worden aan gevraagd 2e VESTIGING IN DE GEMEENTE. In welk geval een verhuisblljet moet worden Ingeleverd, afgegeven in de vorige woonplaats. ultcrlfk binnen 14 dagen na de daqteekenlng der afgifte; 3e. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE Deze aangifte moet binnen 8 dagen ge- geschieden door het hoofd van het ge zin, o?k wanneer gezinsleden of dienst personeel vertrekken of daarin worden opgenomen. Verrem van aangifte kan worden gestraft m-t hechtenis of geldboete. Alkmaar, 18' Doe. 1930. Burgemeester en Wethouders voorn oemd. WENDEL/ AR. Burgemeester. A KOELMA. Secretaris. beteetamis dat er huisbezoek gaan, die een ander kaak hebben, dan de ouderen, h- v T“"Chuw<le “nw*rigen om niet hetgeen door den heer Drabbe op de schillende vragen was geantwoord, een aan gename discussie, die van hulshoudelijken aard was. Nadat velen van de rondvraag hadden ge bruik gemaakt, bracht de voorzitter den heer Drabbe dank voor hetgeen door hem naar voren was gebracht en sloot de verga dering met gebed. Hedenavond heropent de heer L. van der Peet zijn geheel vernieuwde zaak aan den Koningsweg. Bij deze vernieuwing is door - -i-— fa. de Waal, zeer speciaal hygiëne. waar ook deae aangelegenheid zal worden be- sproken. Van bedoelde 6 doctoren zullen er 3 worden aangewezen, voor het houden van de keuringen. Deze doctoren worden be schouwd als bestuursleden. Spr. eindigde met den wensch, dat de afwezige sportvereeni- gingen toch als lid zouden toetreden. De heer Stroyink (Alc. Vltrix) merkte op. dat A. V. haar leden reeds aan een keu ring onderwerpt. Spr. wil eerst nadere voor waarden hooren, om dan de beslissing het bestuur van A V. over te laten. De heer Buddink vroeg naar de finan- cieele verplichtingen. Ter beantwoording der vragen werden allereerst de statuten in behandeling ge bracht. Tijdens de behandeling van de ver schillende artikelen wees de voorzitter erop, dat ieder lid van een aangesloten vereenlglng zelf het onderzoek moet betalen. Het bedrag hiervan kan nog niet definitief worden vast gesteld. Leden varf niet-aangesloten vereerd-, gingen betalen het dubbele. Spr. vestigde de aandacht van de aanwezigen op het feit, dat ook vereenigingen bulten Alkmaar kunnen toetreden. Een volgend artikel bepaalde, dat een ver eenlglng moreel verplicht Is haar leden te wijzen op de gelegenlfeld tot keuring; nieuwe leden en adspirantleden zjjn verplicht zich te laten onderzoeken. Meerdere aanwezige afgevaardigden ver klaarden zich tegen de bepaling, wat betreft de verplichte keuring van nieuwe leden. Naar aanleiding van een opmerking van den heer van Laar, antwoordde de voorzit ter, dat het bestuur de mogelijkheid van her keuring nog 1 Jaar wil aanzien. Spr. wees op de mogelijkheid, dat Iemand voor een bepaal den tak van sport zal worden afgekeurd, doch hem een andere sportbeoefening zal worden aangeduld; In dit verband bezien hebben alle sportvereenlgingen groot belang bij de medische sportkeuring. Vervolgens had. artlkelsge' ling van het huishoudelijk i Wc denken ons niet te vergissen, als we beweren, dat de nieuwe gemeenteraad, welke het volgend jaar gekozen zal worden, er heel wat anders uit zal zien dan de tegen woordige. Er gaan reeds gerulmen tijd geruchten over het heengaan van verscheidene raads leden en over de Intrede in den Raad van andere vroede vaderen. Dezer dasen werd door Bergens Belang een circulaire huis-aan-huls versnreld, waar in de Idee wordt gelanceerd om te komen tot een middenblok in onzen gemeenteraad, welk doel men denkt te be-eiken door mid del van één enkele candldatenltj-t. waar mede voorkomen wordt versnippering en verloren gaan van stemmen, door de groe pen ..Bergen’s Belang", Zeller-Swaag, de opgeheven afd. Bergen van den Bond van Melkveehouders, enz. Reeds eerder werden dergeljjke pogingen gedaan, om het aantal zetels van dit z.q middenblok van 4 op 5 te brengen; echter zonder resultaat. Dat men dit doel nog lang niet onbereikbaar acht, blijkt wel uit deze vernieuwde poging. Of deze poging tot wijdere samenwerkin-z ditmaal zal slagen, za! moeten blijken op de begin volgende maand te houden vergade ring, waartoe het bestuur van Bergen’s Be lang de kiesgerechtigde Ingezetenen heeft opgeroept.. en op welke vergadering de ge legenheid geopend tal worden candidaten voor dit middenblok te stellen. Uit goede bron vernemen we. dat de ver tegenwoordigers van Bergen’s Belang In den Raad, de heeren C. Bogtman.en J. Brugman in den volgenden Raad niet zullen terugkee- ren en dat de heeren Voute en Mac Donali In hun plaats als candldaat naar voren zul len worden gebracht. Dat de heeren Zeiler en Swaag terug zul len keeren. staat vrijwel vast. Eat de pogin gen. om het middenblok met een vijfden candldaat te versterken, zuilen slagen, staat o..l échter nog te bezien. Van de 8. D. A. P. mag wel verwacht worden, dat zij haar tweeden zetel zal be houden. De R. K. Raadsfractie zal echter wel eenlge verandering ondergaan. De heer Baltus, die begin volgend Jaar zijn zilveren jubileum als raadslid zal vieren, stelt zijn zetel beschikbaar. Wethoude* Apeldoorn, na den nestor, den heer Baltus het langst Raadslid van de R. K. fractie, was een jaar of twee, drie geleden eveneens voornemens zjjn raadszetel ter beschikking te stellen; we vernemen echter van hem, dat hij op dit besluit is teruggekomen en voor de komende verkiezingen eventueel weer een candidatuur zal aanvaarden. Al is daar mede nog niet met zekerheid gezegd, dat h'J als raadslid terug zal keeren, de mogelijk heid daartoe is aanwezig. Ook betreffende den heer Blank vernamen we bjj geruchte, dat hij zou bedanken als raadslid; we vernamen echter, dat deze ge ruchten niet geheel op waarheid berusten: slechts indien een alleszins bekwaam en veelbelovend candldaat als zijn opvolger ge steld zal worden, wil hjj zijn zetel voor dezen beschikbaar stellen; dit is oJ. een loyaal standpunt, dat alle waardeerlng verdient. De heer J. Martin zal als candldaat van den R. K. democraten zijn zetel O..1 wel behouden. Blijft over, de R. K. dissident, de heer D. Dlrkson. Deze, voelt er niets voor om zich bjj de R. K. Kiesvereeniging aan te sluiten en zal zeer waarschijnlijk wel weer met een eigen lijst uitkomen. Dat hij echter niet zoo veel stemmen op zich zal verwerven als den vorigen keer, kan met groote zekerheid wor den aangenomen. Hij heeft Immers in de voorbije periode blijk gegeven weinig opbouwend werk te leveren; hij mist ten eenenmale de gave een goed gebaseerd voorstel in te dienen en dit goed «.edocumenteerd te verdedigen. Positief zal hl) daarom weinig of niets kun nen bereiken. Afgezien van het feit, dat thans afwezig Is het motief waarom velen de vorige maal op hem gestemd hebben, gelooven we niet, dat de R. K. arbeiders hun stem zullen uit brengen op dezen candldaat. die als één ling toch niets bereiken kan. Laten we echter hopen, dat hij, In het belang van de arbeidersklasse, wier belang hem toch ter harte moet gaan, zich alsnog zal aanslui ten bij de R. K. kiesvereeniging. waarin den laatsten tijd het democratisch element toch reeds versterkt Is. vorige verkiezing Is n.l. het van de kiesvereeniging ver en van 200 op ongeveer 600 Adres: P W VAN SCHENEJEI Riouwstraat 71 Den Haag. HET HOOFDBESTUUR VAK DEN KATH ONDERWIJ7ERSBOND IN NED. INDIK. rereeniglng. Asp de spr vooral er op aandrong, de eenvoud te bewaren, zoowel In taal als kleedlng De Vlncentlaan moet daadwerkelijk toonm de schoonheid van het geloof. «ÏJL den Printer den toe gang ontzegd De priesterstand wordt op alle moge.Uke manieren beschimpt en bespot en d* Steunpilaren van het kapfl- <k,or bonnetJ“ voor nature wordt door de vereenlglng veel goed gedaan door haar bibliotheken, kinderbescherming, enz Spr. drong er op aan. dat er altijd con tact moet bestaan tusschen de geestelijkheid en den Vlncentlaan. Het Vlnoentius-werk Is buitengewoon ontmoedigend, doch plotseling komt gij te staan voor een buitengweoon re sultaat. De Vlncentlaan moet zijn als een barmhartige Samaritaan, en man van Chris- teiyke Charitas, die den dank ontvlucht en die verwüat naar Ood. (App’.aua). De voorzitter dankte rector Brink voor de opwekkende woorden. Dan ging de heer D. Drabbe voort met het beantwoorden der gestelde vragen. O.i werd nog gevraagd wat te doen, om met de kleine ondersteuning der conferen- tlën In verhouding tot die van offlcleele lichamen, personen en gezinnen moreel en godsdienstig op te beffen, den Invloed te be houden? Spr. zegt, dat door de groote bijdragen van -Burgerlijk Armbestuur of Maatschappelijk Hulp* etocn ongetwijfeld de ptver St. Vincentiusvereenlglng op den grond worden gedrongen. Doch hier men te letten op de wijze, waarop kleine gaven worden uitgereikt. Door t- werking met andere katholieke Instellingen te het niet onmogeUk. dat de Vincentlanen ook de bijdragen van die instellingen naar die gezinnen mogen brengen, zoodat het be- f’rag, dat dan wordt gegeven, niet onbelangrijk is. Voorts werd nog gevraagd of de Vincen tlanen niet meer dan tot nu toe hun aan dacht kunnen sheenken aan de funeste gevol gen der slechte huisvesting van gezinnen, tn het bijzonder aan de noodzakelijke scheiding der geslachten bij slaapgelegenheden ook ten platte lande. Spr. was van meening, dat er vroeger even goed als heden toezicht werd gehouden op de slaapgelegenheden. Spr. wilde desnoods scheiding laten aanbrengen op kosten van de conferentie. Zoo dient ook aandacht te worden geschonken aan de verfraaiing van het huls zelf, terwijl eveneens de noodlge aandacht dient te worden geschonken aan de hygiëne. Spr. besloot met de aanwezigen aan te sporen het handboek goed te lezen, evenals het maandelijksch bulletin en veel te bidden voor den bloei van de vereenlglng en haar liefdewerken. (Applaus). De voorzitter richt dan nog eenlge woorden van welkom tot den Weleerw. Pater N. A van Rijn OJ*.. den Weleerw Heer J. de Wit. benevens burgemeester H. Nolet en Dr. van Hesteren uit Warmenhulzen. Hierna ontspon zich, naar aanleiding van hetgeen door den heer Drabbe op de ver- Sinds de aantal leden drievoudigd gebracht. Dit beteekent een grootere belangstel ling en een voor velen onverwachte ver andering bij de stemming voor de gros lijst, waarbij ieder lid van de kiesvereeni ging het recht heeft deel te nemen aan de candidaatstelling. Gisteren werd te Alkmaar de derde Vlncentlus-dag gehouden, waarvoor van de 2^de der verschillende vereenigingen In Hollands Noorderkwartier groote belang- rt»ntnz bestond. Nadat te half 10 in de St. Domlnicuskerk een de Laat een H. MIs was opgedragen voor de levende leden der 8t. Vlncentius- vereenlglng. vereenlgden allen zich In het gebouw der 8t. Jozef gezellen-vereenlglng g»n het Verdronkenoord. waar te 11 uur de ZeerEerw Heer Pastoor H. J. Mlckllnghoff O. Pvergadering opende met gebed. De heer Lohman hield hierna een geeste lijke lezing, waarin werd gewezen op de woorden van Jhr. Ruys de Bcerenbrouck, die wees op de noodzakelijkheid van het steunen der 8t. Vincentlus-vereenigingen en het op nemen der jongeren In de vereenlglng. De voorzitter van de afd. Alkmaar, de heer Job. Vermeulen, heet de aanwezigen welkom en spreekt er zijn vreugde over uit, dat zoovelen aanwezig waren, waardoor dui delijk bleek hun medeleven met het van de St. Vincentlus-vereenlging. In het bijzonder heet spr. welkom den Z£erw. Pastoor H. J. Mlckllnghoff, O. P. en den heer B. Drabbe, secretaris van den Hoofdraad der 8t. Vincentlus-vereenlging. Spr. herinnerde vervolgens aan het over lijden van den voorzitter Van de afd. Alk maar, den heer Th. van der Kiel, waarvan spr. overtuigd was, dat zijn ziel reeds de beloonlng heeft ontvangen voor zijn voor beeldig leven. Dan werd door den Z Eerw. Heer Pastoor Mlckllnghoff de ..Profundls" gebeden, welke door de aanwezigen staande werd aangehoord. De voorzitter opnieuw het woord nemende, vpreekt de hoop uit, dat de vergadering een aangenaam karakter zal mogen hebben rn zegt met een variatie op een bekend Duit '•■’i spreekwoord, dat onder de Vlncentian—i beste Vincentlanen zijn, de Vincent anc n. Spr. is ervan overtuigd, dat de aanwezigen Vincentlanen zijn, zooals m dat spreekwoord bedoeld. Spr. doet dan mededeellng van een Inge komen bericht van verhindering van den HoogEerw. Deken C. P. Rengs. Dan werden door den secretaris, den heer A. G. Bob, de notulen gelezen van de vo rige, te Hoorn gehouden Vlncentiusdag, welke onder dank onveranderd werden vast gesteld. Vervolgens werd door den ZeerEerw. Heer Pastoor H. J. Mlckllnghoff O. P. een Inlei ding gehouden omtrent het wettigen van huwelijken, waarbij spr. naar voren bracht of dit moet worden bevorderd en onder welke omstandigheden. Deze Inleiding werd door spr zeer omvattelUk naar voren ge bracht, waaruit tevens bleek, dat er voor de Vincentlanen een nieuw arbeidsveld Is ge opend. Na een hartelijk dankwoord voorzitter, ontspon zich n. a. v. een geanimeerde discussie. Vervolgens werd door den heer B. Drabbe, secretaris van den Hoofdraad. een aantal door de verschillende conferenties Ingedlen- de vragen beantwoord. Spr. wees erop, dat de Hoofdraad met vreugde dergelijke ge westelijke vergaderingen gadeslaat. Spr. liet zich vervolgens In zeer waardeerende woor den uit over het werken van den heer Th. van der Kiel z.g. en feliciteerde voorts den heer Vermeulen met rijn benoeming tot lid van den Hoofdraad. Betreffende het opnemen van Jonge man nen in de vereenlglng, verwees spr. naar het November-bulletln. Door een misver stand heeft de opinie post gevat, dat weinig jonge mannen In den laatsten tijd als lid toetraden. Dit een ingestelde enquête is -echter gebleken, dat ongeveer 12 pCt van -de leden jonger dan 30 jaar zijn. De 8t. Vincentlus-vereenlging heeft een verre toe komst. zoodat er met grooten tact moet wor den gezocht naar bekwame jonge mannen. In de speciale jongelleden-conferentles sg. Aloyslus-conferentles. werden jonge men- achen van 17 jaar opgenomen. Spr. zou er echter niet voor schuwen jonge menschen van 19? en 20 jaar op te nemen in de paro chiale conferenties. Wat betreft het houden van retralten te Bergen, kwam het spr. wenschelijk voor, dat een retralte-commlssle zou worden benoemd, waarin iedere conferentie een vertegen woordiger heeft; terwijl tevens een intense propaganda dient te worden gemaakt Voorts werd gevraagd of het verplichtend was, dat het huisbezoek altijd door twee Broeders moet geschieden. Spr. zegt dat de raad in Nederland in 1848 heeft besloten ter eigen bescherming twee broeders bezoek te laten doen. In Frankrijk en België te dit niet het geval. In noodzakeljjke gevallen kan men wel een vriend mede' nemen, maar het is noodzake lijk. dat men een bezoek doet met twee per sonen. Betreffende de vraag: Is het mogelijk om tn iedere gemeente een centrale voor R. K charitas op te richten, opdat de steunzoe- kenden gemakkelijk en zonder noodelooze moeite spoediger dan tot nu toe kunnen ge holpen worden en het geven van dubbelen steun of geen steun kan worden vermeden, wjjst spr. op een R. K Armenraad, die te Hoorn te Ingesteld In steden ate Alkmaar Is een Armenraad. In groote steden staan hier nog R. K. Vereenigingen naast. Daar zijn ook inlichtlngs-bureaux samengesteld In de conferenties dient samenwerking te worden gezocht met het parochiaal Armbestuur Spr achtte het van veel waarde nauw contact te houden met den Armenraad. Als echter geen Armenraad ter plaatse te gevestigd, dan sou spr de Idee van Hoorn willen propageeren. De vergadering werd hierna geschorst tot half twee. Na heropening der vergadering gaf de voorzitter het woord aan rector Brink, Ud van den hoofdraad der St. VIneen tiusveree- nlging. onder de openbare onderwijzers telt, over ge heel Indië verspreid. In het Hoofdbestuur zitten 5 Katholieke openbare onderwijzers t De K O B komt voor al uw belangen op In niet mindere mate, dan 't N.I.O.G. dat voor u sou kunnen doen. Zl*n vertegenwoor diger In Nederland zal u alle verschaffen. Wendt u tot hem: door t koor goed gezongen; in den aanvang dreigde men er uit te raken, doch een be slist optreden van den dirigent, die onmld- deBijk nog even bij letter B liet beginnen, voorkwam verdere onaangenaamheden. De tenor-soltet. Jac. v. Kempen, scheen In het begin eenlgszlns met verkoudheid te kampen te hebben, maar was spoedig op dreef en liet ons weer genieten ran zjjn fijn-artistieke voordracht. Hierna volgde een aeer verdienstelijk: ver- toBclng van Corelli’s concerto grosso no. 8 door het Alkmaarsche strijkorkest. Na de pauze JJer Fretechiltz", van Weber; deae overbekende opera waaruit 'n leder wel een of andere melodie kent, werd In concert- vorm gegeven. Ondanks dc vloeiende melo- diek van Weber’s muziek, die een opwekken de en levenslustige stemming geeft, voelt men toch ter dege het gemis aan tooneel en spel. De koren voldeden hier heel goed, voor al het dameskoor had uitstekende momenten. Van de solisten, die de hoofdoortijen ver vulden, zij eerstens genoemd Jac. van Kem pen. die waarlijk boeiende zangkunst gaf. en terecht veel succes had. De bts, Dlck Wei man (A'dam) heeft een goed geluid en had soms zeer te loven momenten. Mevr. C. van StaaBeversluis, sopraan (Arnhem), heeft geen groot, maar mooi ge- timbreerd geluid. Intens muzikaal en voor treffelijk was haar zingen. Mej. Truus Klaascen, sopraan had oJ. een te zware taak, reden waarom we In haar eigen belang niet verder op haar singen Ingaan. Veel studie zij haar aanbevo len. Onze dilettant stadcenootcn. de heeren Landman (tenor) en Roest (bariton), heb ben op lofwaardige wijze de kleinere partijen vervuld, vooral laatstgenoemde mogen een extra compliment niet onthouden. De begeleiding van het Alkmaarsch Strijk orkest was hier evenals In het werk van Llszt, zeer volgzaam-; uitgezonderd kleine on gelijkheden, viel hier vee! te waardeeren. De klavierbegeleiding was bij mej. Oort wederom In goede handen. De belangstelling was vrij goed. f/ J. De uien. gunstig genoemd worden, want momenteel te voor het geringe aanbod amper een koo- per te vinden. De beste gelden 80 ct., drieL 35 Ct-, nep 90 ct. per baal. De eerste gebroeide tu'pen worden reeds aangebracht, het waren kleine partijtjes Scarlet, die f 2 f 2 50 per 100 stuks op brachten. De goede handelssoorten ate Pier son, Copland enz. kunnen na een week verwacht worden. De houders van kool en uien zien verlan gend uit naar vorst; bij deze weersgesteld heid te geen noemenswaardige verbetering in de lage prijzen te verwachten en de kool gaat sterk In kwaliteit achteruit. Voor rood betaalt men 3 4 4. geel ƒ150 a 2^3, wit 2 4 f 2.50 per 100 KG. De gehouden inventarisatie heeft uitgewe zen. dat er in dit rayon slechts 158 wagons op 1 Dec. In voorraad waren. n.l. 65 rood. 41 geel en 52 wit. Waar de uitplant zeker niet minder geweest is dan andere jaren. rijn er een 150-tal wagons wegens misgewas verloren gegaan. In totaal zijn in N.H. 4000 wagons kool minder dan het vorig jaar. vooruitzichten voor de 130 wagons die aanwezig zijn, kunnen ook met Druk zakenman (tot Jongeling, die om de hand van zijn dochter komt ▼ragen)„Ja, ja, neem haar maar mee. en als ae niet bevalt, stuur haar dan maar terug, dan zullen we haar voor een betere kwaliteit omruilen." (Gaiety)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13