J. B. Koster 11 I Fiets jekkers .1 LANGESTRAAT SIMCN BOLIVAR, BEVRIJDER VAN ZUID-AMERIKA DROES BIJ PAARDEN DROOP BIJ KOEIEN SNOT BIJ KIPPEN Van Putten en Oortmeyer - Payglop Burgerlijke stand van Alkmaar TWEEDE blad BLADZIJDE 1 DONDÈkDAG 18 DECEMBÉR 1930 PROVINCIAAL NIEUWS Al onze Een eeuwfeest BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De mist als moordenaar Het oordeel van een weerkundige De gebeurtenissen in Spanje Hevige sneeuwstorm VEILING-O VERZICHT ALKMAAR Opstand in Guatemala Rectificatie De Amerikaansche Prohlbitiewet De werkloosheid in de Ver. Staten Het vijfde retourvliegtuig Roofoverval bij Ommen Een nieuwe attractie in de lunchroom van Vroom en D^^smann Tabeiarische Kasboeken zijn MET UITSLAAND HOOFD van 3 tot 30 kolommen Een film van het R. K. Werkliedenverbond Bloedige kaffer-demonstraties nabij Durban Twee internationale hotelratten gesnapt M. KAT ER ALKMAAR MIENT2V - Donkergrijs en moderne kleuren van f 5.90 tot f 45.— ZWAAGDIJK BERGEN 4 B Magdalenenstraat - Köster’s Volkszaak TELEFOON 324 - ALKMAAR „Im V/esten nichts Neues” 1 f Maandagavond Toen de oude Zeiler opende den Dooden en vermisten worden Een doode en T“ftien gewonden Bloedige gevechten meer Vrijspraak in een proces geëischt Een gift van de Rockefeller Foundation en Volke Hoekstra Sjoerd dochter N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL vrede een plaats in de verhoudingen tus- aihen de volkeren te verleer.en. oom. Als de G. Spaansche troepen aan dc grens geconsigneerd De ..Associated Press" verneemt uit Me xico: Uft Guatemala zyn draadlooae berich ten ontvangen, volgens welke daar ter stede gisteren een gewapende opstand is uitge broken. In de straten der stad hebben bloe dige gevechten plaats gehad. de K L. M. is radiografisch bericht men, dat het vijfde retour-vllegtutg. H. A. G A.. heden tusschen 12 uur irt over 12 op het vliegveld te Bagdad Van de eene klip op de andere. Uit zucht om de hygiëne te dienen of misschien wel uit vrees voor boete, werpen de bouwers alhier hun koolbladeren niet meer in sloot of vaart. Op eigen houtje hadden eenigen een belt aangelegd op den berm van het N. deel van den Tolweg Dit ontging de aandacht van de politie niet, die hen gebood den rommel weg te ruimen. Alles goed en wel. maar waar moeten zij nu met hun afval heen? Laat elk maar een belt achter zijn woning aanleggen. Bolivar is de voorlooper van den heden- ^.«rarhen Volkenbond geweest, door zijn Naar bekend wordt, heeft de Rockefeller- Foundation een bedrag van 500.000 dollar be schikbaar gesteld voor het hulpfonds ter be strijding der werkloosheid in de Ver Staten Het fonds bevat thans in totaal een bedrag van 7.276.511 dollar. deskundig onderzoek is nog niet af in. De grootste moeilijkheid is, dat de itusschen weer opgetrokken is. terwijl i de eerste dagen, toen de mist nog dalen hing, zich meer bezighield met eken naar giftige gassen. Daardoor nu onzeker geworden, of men eenige erstelling omtrent de oorzaak ooit vol- zal kunnen bewijzen: men heeft nu het negatieve resultaat bereikt, dat gassen zeker niet als de oorzaak van np kunnen worden beschouwd. Maar ering van het geval berust op feite- eerkundige gegevens. Te Halifax (Nieuw Schotland) en in New Foundland heeft gedurende twaalf uur een sneeuwstorm gewoed, waardoor het verkeer te water en te land werd gestoord. De meeste verbindingen zijn verbroken. Vier zeelieden zijn verdronken en verschei dene visschers worden vermist. In een proces te Newark in den staat New- Yersey heeft de vrijspraak van twee drank- handelaars groot opzien gebaard. De rechter William Clark motiveerde de vrijspraak met de verklaring, dat de prohibi- tiewet, in strijd met de Grondwet, in de Grondwet was opgenomen. Hoewel deze uitspraak van een recthelyk ambtenaar van belang is. heeft zjj op zich zelf weinig praktische waarde, omdat het openbaar Ministerie in beroep is gegaan en het Hooge Hof te Washington zeker niet met de vrijspraak accoord zal gaan. Ayerbe i zjjn. was onderdrukt is de krijgsraad terstond bijeengekomen. De kapi teins Galan en Hernandez werden ter dood veroordeeld. Galan weigerde zich te laten blinddoeken en riep met krachtige stem: „Leve de Repu bliek!” v De krijgsraad bjjeen. Volgens een te Pau verschijnend blad zou den er te Jacoa bij den opstand zeven per sonen zijn gedood en eenige gewond. In den pas van Ayerbe zouden slachtoffers gevallen Toen de omland Niet de heer C. van Latum, alhier, was laagste inschrijver by de te Bloemendaal gehouden aanbesteding van het bouwen van 65 eengezinswoningen aan den Brederode- weg en Duinlustparkweg ten behoeve van de wonlngbouwvereeniging Bloemendaal- Noord. doch de heeren G. Metselaar en Zn„ te Haarlem. Een onderhoud met majoor Franco. De correspondent van Havas te Lissabon heeft een onderhoud gehad met den Spaan- schen vlieger majoor Franco, die o_a ver klaarde. dat de opstand de uitroeping der republiek in Spanje ten doel had. daar het land meer vrijheid noodig had en niet lan ger kon leven onder een regiem, dat het sinds acht jaar onderdrukt. Spanje wilde niet langer door generaal Be- renguer worden geregeerd en het zal ook zijn koning de inmenging In de openbare aange legenheden niet vergeven. De opstand is slechts uitgesteld, want men heeft hier te doen met een groote nationale beweging, niet met afzonderlijke, onbezonnen putsch-pogingen. Franco en zjjn vrienden zijn voornemens Portugal te verlaten en naar een ander land te gaan, waar zjj dan wel verder zouden zien. De toekomstige republiek Spanje, waarvoor zij strijden, kan slechts een bondsstaat zijn. De eenige verantwoordelijke personen op het vliegveld te Cuatro Vlentós waren hij. Franco en zjjn vrienden, die zich ook in Por tugal bevinden. Zi) waren naar Portugal gevlucht, omdat de bevolking van Madrid niet was ingegaan op bun oproeping. De opstandige vliegers hadden, ofschoon zjj aan bun vliegtuigen bommen hadden be vestigd. deze met het oog op de bevolking niet naar beneden geworpen. Ter gelegenheid van dc viering van Dlngaansdag, ter herdenking van het feit, dat in 1838 de Boeren den Zoeloe-konlng □ingaan versloegen, als wraakneming voor diens moord op de voortrekkers. onder leiding van Piet Retief, kwam het gisteren te Durban tot ernstige onlusten. Een groote vergadering verliep aanvan kelijk rustig, doch werd rumoerig toen men een aantal aanslagbiljetten voor de inkomstenbelasting met eenige plichtplegin gen ging verbranden. Door twee duizend kaffers werd een be- tooging gevormd, die, voorafgegaan door roode vaandels, door de straten van Durban trok. De politie trachtte de betoogtng uiteen te drijven en er ontstond een bldbdlg ge vecht, waarbij blanke polltletroepen met ge velde bajonet moesten ingrijpen. Een kaffer werd gedood en vijftien ande ren zwaar gewond, terwijl velen lichte ver wondingen opliepen. De firma V. en D, die er steeds naar streeft, om het hare Lunchroom-bezoekers nog gezelliger te maken, is door *en nieuwe attractie hier wederom bijzonder in geslaagd. Zij heeft nl. een eigen studio ingericht van waaruit in het vervolg geheel gevarieerde programma's uitgezonden zullen worden. Na geslaagde proefnemingen is de firma voor nemens as Zaterdag haar eerste feestpro gramma uit te zenden. Onnoodig is het te vermelden, dat alles in het werk gesteld zal worden, om deze première tot een buitenge woon succes te maken. Wij gelooven dan ook. dat het haar hierbij aan belangstelling niet zal ontbreken. Woensdag heroacnt men in geheel ZAme- rika den dag. dat honderd jaar geleden 81- gjon Bolivar, de bevrijder van Zuld-Ameri- ka stierf Een volwaardige katholieke film op kornet? In een Parijsch hotel werd Maandag van een reiziger een actetasch met waardevollen inhoud ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in en arresteerde een man van Portugeesche natio naliteit. die in gezelschap van een 20-jarigen Duitacher verkeerde. Belde heeren bleken flink wat op hun kerfstok te hebben, wegens internationale hoteldiefstallen, terwijl de Duitacher bo vendien door de politie te Berlijn en Bres lau wordt gezocht wegens een aantal door hem gepleegde autodiefstallen. -•i Volkenbond Initiatief en zijn pogingen teneinde recht «n vrede een plaats in de verhoudingen tus- ..Columbia" gaf. dwong generaal Morillo tot den wapenstilstand van Truxillo (26 November ,1820), behaalde na afloop daarvan een overwinning op generaal Latorre bij Calabozo <24 Juni 1821) en bevrijdde het ZUIDERZEEFILM Voor een stampvolle zaal gaf Dinsdag avond de bekende fblklorlst, de heer D. J. van der Ven. daartoe uitgenoodigd door V.V.V. alhier, zijn lezing over de folklore langs de Zuiderzee, aan de hand van een door hem gemaakte film. De heer C. F. Zeiler opende den avond met een harteltjk welkom, dank brengend aan den Berger Kunstkring, de vereeniglng voor Voordrachtavonden, den heer Jb. van Reenen en den Eersten N -H. Bioscoopbond, door wier aller samenwerking deze avond kor worden gegeven. Spr. heette bijzonder welkom den heer Van der Ven en z n vrouw Dr. Elise van der VenTen Bensel, die de film muzikaal zou illus tree ren. Direct daarna begon de heer Van der Ven zijn interessante en goedgedocumenteerde lezing ter inleiding van de film, die spr. noemde een film zonder enkele tendenz; een documentaire registratie van de bevolking om de Zuiderzee. De film was in zes acten verdeeld: eerstens zagen we Enkhulzen en de Haringvangst; daarna het eiland Marken, dat hij noemde een wereld unicum met z'n 1300 inwoners onder 26 families; spr. gaf een interessante uiteenzetting van de kindervreugde en de volkskunst op dit oude eiland, waar nog spra ke is van een kleedlngcultus en e motieven in hand- en houtsnijwek de gemeenschap be wijzen van het oer-Europeesche cultuurbezit. Eveneens interessant, zelfs komisch, was de derde af&eeling. waarin we kennis maak ten met het traditloneele Sinterklaasfeest in Volendam en het oer-folkloristisch „Ouwe Sunderklaosle" op Texel. Bewonderenswaardig was het harde leven van de stoere Spakenburgers op de bevroren Zulderzeevlakte, waar ze naar spiering moes ten visschen. Voorts gaf de film een beeld van de bedrij ven en huis-industle die gedoemd zijn te gaan verdwijnenürk In 1 Pinkstermooi sloot deze Interessante, waardevolle film, welke, vooral door het spannende betoog van den heer Van de Ven. zoo aangenaam was te bezien. De heer Van der Ven heeft ongetwijfeld heel Nederland aan zich verplicht door deze folklo ristische film samen te stellen, waardoor voor het nageslacht veel moois van onze Zuiderzee en de bevolking er om heen bewaard bleef. En V.V.V. kan dankbaar zijn voor dezen goedgeslaagden avond. Men meldt aan het „Centrum", dat op ad vies van de Kunstcommissie van het R. K. Werkliedenverbond, waarin oa. de heeren Willem Nieuwenhuis, Jan Engelman en Wil lem Maas zitting hebben, dit verbond in be ginsel besloten neeft een film te laten ver vaardigen waarin net leven en de strijd van den katholieken arbeider door een bekwaam modern i’iimKunstenaar zal worden uitge beeld. Daartoe brengt het Verbond, in sa menwerking met eenige aangesloten van bonden. een speciaal filmfonds bijeen, waar uit de kosten bestreden zullen worden, indien daarvoor de noodige goedkeuringen worden verkregen Als cineast is gekozen de beer Jan Hin, OA. maker van de film voor „Herwonnen Levens kracht" HU is leerling van Joris Ivens, op wiens naam ..Branding", „De Brug". ..Regen” en de film van de Zuiderzeewerken staat. In het maken van net scenario zal Hin vermoe- deljjk worden bUgestaan door den filmcriti cus die zich achter het pseudoniem „Close Up” verbergt. tember 1820 Venezuela tot één republiek, waaraan hU den „Columbia" gaf. dwong generaal Personalia. Te Arnhem slaagden voor Esperanto-examens diploma" A. mej. W. v». Sangers en diploma B. de heer A. Pascha, beiden alhier. De weerkundige medewerker van „De Tyd” schrijft: De geheimzinnige sterfgevallen in de dor pen van bet Maa'dal in de omgeving van Lu ik hebben groot- upzlen gebaard en aan leiding gegeven tot de meest ulteenloopende veronderstellingen, zonder dat men er tot nu toe in geslaagd is. de werkelijke oorzaak er van op te sporen. Aanvankelijk dacht men algemeen, dat de mist »Utige gassen ver mengd was en dat dus de doodelijke uitwer king van den mist zelf kwam. De proeven in deve richting hadden echter geen resul taat. Ook de niet ongegronde vrees, dat giftige gassen zouden zijn ontsnapt uit de intus schen stilgezette zinkfabrleken, bleek onjuist te zUn. De chemische de'kundigen hebben bovendien bevonden, dat de lucht in het ge bied van de ramp geen spoor van eenig giftig vas bevatte. De meenlng. dat er hier van giftige gassen sprake was. is reeds van het begin* af zeer onwaarschiinlUk geweest, omdat voornamelijk die personen stierven of zwaar ziek werden, die reeds van te voren aan ziekten der ademhalingso-vanen leden. Dit deed veronderstellen, dat wel degelijk de mist zeil als de oorzaak moest worden beschouwd: zelfs een gewone mist is zeer schadelijk voor lijders aan Asthma. Tuber culose. enz. Op grond van bepaalde waarnemingen van Zuid- en West-Europeeschc meteorologische stations ben ik van meenlng. dat de oorzaak van de raadselachtige ramp met vrU groote zekerheid kan worden toegeschreven aan het feit, dat er ..doodende mist" in den letter- Hjken zin van het woord bestaat. In de laat ste tien van November hebben in de Sahara bijzonder hevige zandstormen ge- heerscht. Dat is op zichzelf nog n ets bijzon ders. doch eenige dagen later had in enkele streken van Spanje ook een zware stofregen plaats. Het neervallende stof bleek gewoon woestijnzand te zUn. dat zooals in Zuid- Europa dikwijls voorkomt met een alge meen he«i schenden Zuidenwind naar Spanje was meegevoerd. Kort daarna kwamen er berichten uit een paar Zwltsersche plaatsen, dat in een hel deren maannacht groote hoeveelheden fijn stof waren neergekomen, die alles met een geel laagje overdekten. Ook hier bleek men met woestUnvend uit Afrika te doen te hebben. Bijna tegelykertyd maakte de pers melding van een modderregen te Parijs en in ons Zuld-Llmburg, waarover dit blad toen uitvoerig ter verklaring van den ..bloedregen” •schreef. Het regenwater zag geelachtig en bevatte wederom fUn woestijnzand. In belde gevallen was dus de groote stofwolk uit de Sahara, die eerst over Spapje was gewaald, de oorzaak der merkwaardige natuurver schijnselen. Het onderzoek betreffende de luchtstroomlngen leerde, dat een Zuidenwind in de hoogere luchtlagen langzaam naar het Noorden ging. In Zwitserland viel het stof neer in zijn oorspronkelijken vorm, omdat het weer daar droog was; te Parits heeft het zich met den regen vermengd. Vermoe delijk zal tegelijkertijd op andere plaatsen een stof- of modderregen hebben plaats ge had. doch daar heeft men dien niet opge merkt of de verontreinigingen waren te on beduidend. Met deze merkwaardige natuurverschijnse len zou Ik de geheimzinnige sterfgevallen in het Maasdal in verband willen brengen. Wanneer de stofwolk zich met gelijkmatige snelheid naar het Noorden voortbewoog, had zij zich ook juist ten tijde van de ramp boven België moeten bevinden. Dit is ook Inderdaad het geval geweest, want op dat tijdstip trad zoowel in België als in andere streken van West-Europa bijzonder zware mist op, die nog in de hand gewerkt werd dóór warmte-uitstraling van de aarde en een weersverandering, die aanstaande was. Mistvorming wordt altijd veroorzaakt door stofdeeltjes, die van den meest ulteenloopen- den aard kunnen zjjn; wij herinneren slechts aanj den onaangenamen zwarten mist, die men in industriestreken aantreft, waar de rook der fabrieksschoorsteenen meermalen een ernstige bedreiging voor de gezondheid is. Men kan zich nu voorstellen, dat in België de fijne stofdeeltjes uit de Sahara de kernen van de uiterst kleine mistdroppeltjes vormden. Er moet reeds een lichte nevel boven de Maas hebben gehangen, doch toen de stof deeltjes zich uit de hoogere naar de lagere luchtlagen verplaatsten evenals zij dat in Zwitserland deden ging een abnormaal zware mist ontstaan. Daar er bovendien op dat oogenblik geen wind was, bleet deze mist in de dalen han gen. Als er slechts een zwakke wind had gewaaid, zou de ramp vermoedelijk niet de zen omvang hebben aangenomen. De menschen. die aan ziekten der adem halingsorganen leden, ondervonden van den buitengewoon zwaren mist ook buitengewoon ernstige gevolgen, zoodat de gewone be nauwdheden verergerden en tot verstikking of hartziekten leidden. Deze symptomen zijn dan ook in alle gevallen door de artsen vast- De veronderstelling, dat in den mist nzand voorkwam, wordt aannemelijk ct door het feit, dat vele patiënten andend gevoel in de keel hebben ge- --- en bevrijdde het geliee.e land van het Spaansche juk. In die zelfde maand koos htt congres van Colum bia. te Bogota vergaderd. Bolivar, ondanks zijn weigering, nogmaals tot president. Daar na voltooide hij in 1823 en 1824. vooral door den slag bij Joenin en door de overwinning van generaal Sucre bU Avacucho op de Span jaarden (9 December 1824), de bevrijdlng van Opper- en Beneden-Peru, dat hem met dictatoriaal gezag bekleedde en onder den naam van „Bolivia” een zelfstandigen staat vo-mde. In het jaar 1826 legde Bolivar het voor zitterschap neder en riep een congres bij een te Lima; voorts sloot hij verdragen met verschillende Amerikaansche staten, belegde een Amerikaansch congres te Panama en werd reeds in Maart van dat jaar' weder tot president der republiek Columbia geko zen. Wel gaf hij In 1827 zjjn voornemen te kennen, om die betrekking neder te leggen, afkeerl, _ls hy was van alle aanmatiging van zijn macht, maar in Augustus 1828 werd hij door zijn aanhangers opnieuw ge kozen en met nagenoeg onbeperkt gezag be kleed Hy verydelde den 25sten September daaraanvolgende een samenzwering tegen zyn leven, liet de aanleggers fusllleeren en zond den vice-president Santander met 70 anderen in ballingschap. Daar hij ook Peru, waar hy den 27sten Augustus 1827 tot pre sident voor levenslang gekozen was. den „Code Boliviano” opdrong, die niet overal van republlkelnsche beginselen doordrongen was. In Columbia de vrijheid der drukpers beperkte en de kloosterscholen In bescher ming nam. beschuldigde men hem van monarchale plannen. Peru verklaarde den dictator van Columbia den oorlog, en toen Bolivar naar de grenzen trok, ontstond er een oproer in zyn geboorteplaats Caracas (25 November 1829). In een volksvergadering werd besloten, dat Pvru «n Venezuela zich van de Unie zouden afscheiden. Inmiddels vergaderde in Januari 1330 het Nationaal Congres te Bogota Bolivar drong opnieuw aan op zyn ontslag, hetwelk hem ditmaal verleend werd, onder toekenning van een jaargeld van 30 000 piasters Hy verliet Bo gota en wilde zich naar Engeland insche pen. maar hy overleed den 10den Decem ber 1830 te San Pedro. Te zyner eere was reeds in 1825 een ridderorde ingesteld, en In 1832 werd volgens besluit van het Con gres van Nieuw-Granada zyn stoffeiyk over schot met groote plechtigheid van Santa Marta overgebracht naar zijn geboorteplaats Caracas. waar men een triomfboog voor hem heeft opgericht. BEVERWIJK Nu de nachtvorsten voor goed een einde gemaakt hebben aan nog enkele te veld staande producten, beginnen de veilingen een echt winterbeeld te vertoonen. Het zyn nu in hoofdzaak verschillende koolsoorten die de markt beheerschen, alsmede sommige stapel- producten, soepgroenten en andijvie, van wel ke laatste groentensoort nog voorraden zyn opgekuild. Boerenkool staat thans in aanvoer aan den spits en biytt by willige afname tevens de prijzen goed op peil houden. De afgeloopen week waren d noteeringen naar kwaliteit van 4070 ct. per kist. Spruitn hadden een mlndr goeden en stonden ovr het algemeen op laag peil^Oïet zyn vooral de grovere soorten of partijen met gebreken die het meest in verdrukking Kwa men en voor zeer lage prijzen werden afge drukt. Enkele uitzonderingen kwamen soms voor met prijzen van 1517 ct. doorsnee- prys zal echter zoo ongeveer 10 ct. per K.G. kunnen halen. Roode en gele hadden al heel weinig vraag. Voomameiyk afwijkende en mindere soorten, waarvan soms partyen als onverkoopbaar ble ven liggen. Bloemendaalsche gele en groene blyven nog altijd de voorkeur genieten en worden voor behooriyke pryzen afgenomen, welke varieer den van 510 ct. per stuk. Met peen, rapen en uien gaat het in den handel nog steeds een slakkengangetje, stugge handel met zeer lage prijzen. Andyvie genoot de laatste veilingen meer beangstellng en de pryzen gaan langzamer hand in stygende lijn. Voor goede kwaliteit bestond veel vraag en werden bevredigende pryzen besteed. Goede kwaliteit schommelde dan ook van 801.10 per kist, met voor min dere soorten terugloopend tot een minimum van 50 ct. per kist. Prei kan momenteel ook nog onder de mas saproducten worden gerekend. De handel was weliswaar niet ongunstig, ofschoon de hooge prijzen toch niet meer gehandhaafd bleven. Voor goede soort schommelden de pryzen om de 10 ct. met enkele uitzonderingen van en kele centen hooger. Knollen geven veel verscheidenheid In kwa liteit waardoor e enverschll in prijs genoteerd moest worden van 212 ct. per stuk. Soepgroenten gaf weinig verschil in aan voer en pryzen en varieerden van 4—7 ct. per Omtrent de gebeurtenissen in Spanje worden van de verschillende plaatsen van de Fransch-Spaansche grens vele berichten geseind. Te Terpignan heeft men uit Barce lona vernomen, dat er de staat van beleg is afgekondigd. aangezien de regcering arg waan koesterde tegen het optreden van eenige te Barcelona gevestigde infanter.e- reglmenten en vreesde, dat deze regimenten in opstand zouden komen. In verscheidene steden in Catalonië zijn op hulzen en mu ren plakkaten aangeslagen met den tekst: „Leve «te republiek". Uit Hendaye wordt verder gemeld, dat de Spaansche grensplaatsen omtrent de ge beurtenissen in het binnenland plet nader op de hoogte gebracht worden. Te Saint-Jeau-du-Port bleek men Dinsdag zeer verbaasd, toen de koerier, dié den dage lykschen dienst tusschen Frankrijk en Spanje onderhoudt, kort na zyn vertrek terug keerde met de mededeeling. dat het over steken der grens was verboden. De Spaansche regeering is voornemens heden een sterke troepenmacht aan d.> grens te legeren, om te voorkomen, dat vluchtelingen Frar.kryk bereiken. polytechnische school Hij leerde er Von Humboldt en Bonptand kennen en deed met ben een tocht door Duitschland, Italië en Engeland Na zyn terugkeer in zyn vader land (1809) bezocht hy de Vereenlgde Sta ten. leerde er den weldadigen invloed ken nen van vrijzinnige instellingen, en bet lang gekoesterde plan, om zijn geboortegrond te bevrijden, kwam tot rijpheid. Hy verbond zich te Venezuela met de patriotten, en toen Caracas den 19den April 1810 in opstand kwam, zond de Junta hem naar Londen, vanwaar hy met een voorraad wapenen te- rugkeerde. Hy streed als lultenant-kolonel onder Miranda, maar toen de Spanjaarden, na den val van dezen, Y?-;zuela verover den. moest hy op Curacao een wykplaats zoeken Daarna bevond hy zich in Septem ber 1812 weer onder de opstandelingen van Rieuw-Granada en werd weldra de ziel van den bevrijdingsoorlog, waaraan hy een groot deel van zijn vermogen ten offer bracht. De Spaansche troepen werden bij Nihuitao. Be- ttaodue, Carache. Barqulsemeto, Varinas, en Lostaguanes verslagen Caracas capitu leerde. en den 4den Augustus 1813 trok Bo- Bvar als overwinnaar de hoofdstad van Ve nezuela binnen. Hij werd er als bevrijder begroet en met de hoogste burgeriyke en militaire inacht bekleed. Daarna bracht hy aan de koninklijke troepen de nederlaag toe by Viriglma. Barbula en Araure. Het Na tionaal Congres, inmiddels te zamen geko men. was yverzuchtig op zyn macht en ge bood hem het burgeriyk gezag te herstellen, .,4°ch Bolivar vond het ongeraden de dicta- tuur terstond neder te leggen. Daar rijn dralen een ongunstiger! Indruk maakte, riep hy den 2den Januari 1814 een Algemeene Vergadering byeen. deed aan deze reken schap van zjjn handelingen en bood zjjn ontslag aan Dit werd niet alleen niet aan genomen. maar men bekleedde hem met een onbeperkte macht, totdat Nieuw-Granada met Venezuela vereenlgd zou zijn. Toen ver volgens de Spanjaarden van Venezuela de slaven tegen hun meesters ophitsten en op die wijze den burgeroorlog in zijn vreese- Ijjkste gedaante te voorschijn riepen, besefte Bolivar, dat zijn strijdmacht niet groot ge noeg was om aan die der slavenbenden, on der bevel van Boves. Varinas. Rosette enz., weerstand te bieden. Daarenboven vreesde hy voor een nieuwen opstand der konings gezinder geholpen door de gevangen geno men officieren, te Caracas en La Guyra. Van zijn kant ging hy ook tot gruweldaden over; hij deed 800 Spaansche gevangenen ter dood brengen, waarr— de commandant Van Porto Cavallo honderden patriotten ver moordde Nu rukte Bolivar op tegen Boves en versloeg hem by Vittoria, terwyl hy ver volgens ook aan de andere aanvoerders der slaven de nederlaag toebracht. Daarby ver loor hy evenwel het beste gedeelte van zyn troepen, terwyi Boves en Rosette verster king kregen en wederom in de provincie Ca racas vielen. Thans snelde generaal Marino van Gumana Bolivar te hulp, en zy be haalden op de konlnkiyke troejien belang rijke overwinningen zoodat deze de belege ring van Valencia moesten opbreken, waar na Boves naar Llanos terugtrok. Bolivar verdeelde nu zyn leger In 3 af- deellngen. Twee daarvan zouden Coro en Ban Fernando en de provincie Varinas te gelykertyd aantasten, terwyi hy met rijn divisie zich sterk genoeg achtte, om aan Boves het hoofd te bieden. Deze machts- verdeellng was een misslag, die Venezuela opnieuw in de handen der Spanjaarden bracht. Het korps van Bolivar werd door de overmacht van Boves byna geheel vemle- u» (11 Juni 1814). zoodat hy de wyk moest hemen naar Gumana Boves deed in Juli 1814 zyn intocht in Caracas en La Guyra, ▼ervolgde de republikeinen tot aan Barce lona en versloeg hen by Arguita Ten ge volge van deze nederlagen was de invloed var^ Bolivar zeer gedaald. Nu ging hy met rijn getrouwe officiëren scheep naar Carta- «®na en begaf zich naar Toenja, om aan de Geconfedereerde Gewesten van Nieuw- Granada zijn diensten aan te bieden. Hy ontving er het opperbevel over het leger, be zette Bogota en bevrijdde de provincie Cun- dtaamarca Onderlinge verdeeldheid echter verijdelde de belegering van Cartagena, en ri*n de Spaansche generaal Morillo In Maart 1815 met nieuwe troepen aan land stapte, •ag Bolivar zich genoodzaakt naar Jamaica de wyk te nemen en daar versterking te **ken Van Kingston, waar een door Span je gehuurde sluipmoordenaar hem om het leven wilde brengen, maar by vergissing een •bder doorstak, begaf hy zich naar Haïti. w“r hy de gevluchte opstandelingen ver- ■tinelde, waarna hy met hen in December 1316 het eiland Margarita bereikte. Als hoofd wn de republiek Venezuela belegde hy daar congres, benoemde er een regeering en verkondigde er de afschaffing der slaverny. In de beide volgende jaren behaalden Bö- Uvar, Paez en Santander zoo vele voordee- *en op Morillo, dat den 15den Februari 1819 •>et congres te Angostura geopend kon wor den, waar Bolivar een ontwerp-grondwet ter *Mel bracht en uit eigen beweging het gezag neer legde hetwelk men bem had opgedra- Getrouwd: T n'.man. Geboren: Antonia Margaretha, van Klaas Ruiter en Dina van Rys; Sy- brandus. zoon van Karei Schouten en Maria Klein; Wilhelmus Gerardus, zoon van Wil helmus Bakkum en Petronella van 't Hoff. Overleden: Antje Smit, gehuwd met Jan Nieuw-Granada. veroverde Toenja en ver sloeg de Spanjaarden by Bochlca zoodat geheel Nieuw-Granada bevrijd werd, waar na hy zich tot president van dien staat zag ’ereenl«de hy den 9den Sep- en Nleuw-Gtanada naam Bolivar werd geboren te Caracas den 24en $111 1783 Hy was afstammeling van een ood-adèliyk Spaansch geslacht, verloor reeds rroeg zyn ouders en werd door zyn den markies de Palacios, opgevoed. Creool mocht hy het een byzondere gunst der Spaansche regeering achten, dM hem werd toegestaan, te Madrid in de rechten te studeeren. Gedurende zyn verbiyf te Parijs maakte hy yverig gebruik van het «oderwys aan de normaalschool en aan de in de buurtschap Arriën, uit zyn bed geklopt door twee individuen, onder voorwendsel dat ze hem een z.g. hutspot kwamen brengen. man de deur opende, werd hy onverwachts aangegrepen en overmand De daders doorzochten het buis. De bult was echter niet groot. Ongeveer f 7 viel den onverlaten in handen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Hulp van Marokkaansche troepen Volgens berichtmv uit Gibraltar zou onder het marinepersoneel te Cadiz en Valencia muiterij zyn uitgebroken Te Algeciras werd qnder trompetgeschal en trompetgeroffel het standrecht afgekon digd. Te Algeciras is reeds een groot aan tal troepen van het vreemdelingenlegioen uit Marokko aangekomen, die onmlddeliyk naar Mv-’rid werden verder gestuurd. Verwacht worden nog meer troepen uit Marokko. Algemeen ziet men hierin een te weinig vertrouwen van de regeering in het Spaan sche leger. Oude man van t 7 beroofd ue onveiligheid ten plattelande neemt gestadig toe. Zoo werd de alleenwonende 80-jarige J. 8.,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5