DE MOEILIJKHEDEN IN DEN LANDBOUW DEN OEVER PROVINCIAAL NIEUWS Crisisvergaderin# te Schaden Onèeveer 500 bezoekers BOKSEN Camera slaat Resale Meen 7 uur ante, te lint d* en de «l)n w Hoor WORMER WIFRINGEN DE WEERE H. Laznbertas WORMER SCHERMER ZAANDAM MONNIKENDAM T KALF (Zaandam) o uitreiken Van alle» wat velen en Kerstmis, voor de van Dle- Wenntps de Ve*- 5 tot 7 en geboden dringend steun noodig. Spr gee weging alvast tijdelijke ontheffinj L, L— n 1 I m familie tocp en 10 uur I uur V 9 .111 em. 939 Trijntje Merg. deze vergade- □r eensgezind- legenheld om te biechten. VRIJDAG. 2e Kerstdag, den H. Stephanus. Dag ondering, afgelegen ooren. r Willem men. die der Ster- Schouten, ithooren ssschooL rt 5 uur rand en iie. van J. I*»- en van en van emperdag S uur ie school. i den H. H. Mte- waarna De landbouwcrisis en de taak der Regeering. De heer Ir. Huisman hield een inleiding over de landbouwcrisis en de taak der Re geering. De landbouwcrisis, aldus spr., is bezig de welvaart van het Nederlandsche platteland in ernstige mate te ondermijnen, inzonder heid onze akkerbouwers zien met zorg de toe komst tegemoet. Spr. wijst erop, dat de index cijfers leeren, dat de prijzen voor het meeren- deel nog liggen beneden die, welke golden tijdens de landbouwcrisis in de vorige jaren, terwijl het loon verdubbeld is en ook de bedrijfsonkosten verdubbeld zijn. Zelfs een leek zal uit de cijfers moeten concludeeren, dat de akkerbouw bedrijven bij deze verhou ding tot snellen ondergang zijn gedoemd. Zelfs als er geen pachten betaald moesten worden, zou er nog geen winst voor de boeren overschieten. Het kapitaal van de boeren, dit leert de controle van het boekhoud- bureau, is niet zoo groot als velen vermoeden en zelfs dat van boeren met meer vermogen verdwijnt als sneeuw voor de zon. Zelfs wel gestelde boeren verkeeren at komen binnen kort te verkeeren in omstandigheden, die hen dwingen het land re verlaten of dit te verkoopen. Credietgevers zijn niet te vinden, en familieleden die helpen, worden mede ten ondergang gedoemd. In de steden met de gemengde bedrijven is de toestand niet zoo ongunstig als daar, waar men zich uitsluitend tot verbouw van de akkerbouwgewassen be paalt. bestuur n na de er Derde professie ’óór half van het sratml* Hjk Kind 10 uur «pers Na erstllede- tesen be- leeren. hanus, 3e Vespers niet ver- tondag te i op Zon- half 3 de n 10 tot i van erstnris; voor F. voor de ink en ntentle; <n. van de- 10 uur en. i Blauw Bakker ni«. gebo- Na de H. ddags van uur. m O, H. m o uur, imunle en half 0 ai t en vóór n half io. incarn*. pers Gen. srs. waar. te, om 5 sen stille >nder de e. Onder eren ge- t no. 11 >nder de en soo waslicht n in de u no. 4 Is gene de Orde. Vesper*, daarna n volgens iver en jomman- gebieden Duitsche C 4 vespers B. te W au»; te Eucharistische dag voor parochie, half 8 de H. MIs 1 tarwe te ver minder neiging ive tuinbouwge- op andere wijze concurrentie aandoen aan tuinders, klein bedrijven en veehouders. Land-en tuinbouw zijn organisch zoo nauw met elkaar ver bonden, dat het steunen van een cultuur in staat is op den geheeien land- en tuinbouw gunstigen invloed uit te oefenen. 1 Advent, en geb. Er goed afgekomen Zekere C. 8., werk- zaam op de Papierfabriek, verloor Woensdag- middag op weg naar huls zijn weekloon. Twee jongens uit Zaandijk vonden het en brachten het direct bij den jwrtier der fa briek terug. Voor C. 8. een geluk. Motie De afdeelingen van de H.M.v.L. in Noord- Hollands Noorden en vele belanghebben den bij den landbouw op 18 December. 1930 te Sc ha gen in een groote gecombi neerde vergadering bijeen, van oordeel, dat de toestand van den Nederlandschen landbouw tengevolge van de crisis on verwijld ingrijpen der Regeering eischt. dringt aan op aanneming van de tarwe wet, onmiddelhjke steun aan de suikerindustrie die een loonende suikerbietenteelt waar borgt. en op een betere verdeehng van de kosten voor het wegenom Openingswoord. De voorzitter, de heer C. D. Rezelman, heette speciaal welkom de aanwezige leden van het Prov. Bestuur, de burgemeesters van Schagen en van de omliggende gemeenten, de landbouwbesturen uit den omtrek en de in leiders. Hij wees erop, dat de commissie liet noodig beeft gevonden deze bijeenkomst te houden, in de eerste plaats, omdat daar- door gesteund wordt het werk van de man nen, die geroepen zijn de landbouwbelangen bij de Regeering te bepleiten. Deze hebben den steun van den praktischen landbouw noodig. Het niet-landbouwende deel van de bevolking becritiseert sterk de pogingen, die De Nederlandsche landbouwer behoeft de vrije concurrentie niet te vreezen, doch overal neemt het sluitend behartigd worden door eigen or ganisatie. Het is vanzelfsprekend, dat dit zoo is, doch voor veel boeren is het wellicht nog noodig op dit feit te wijzen. De beteekenis van den steun aan de tarwecultuur houdt niet, op bij de bedrijven, die deze tarwe ver bouwen. Als de tarwe en aanstonds de bieten een hoogeren prijs doen, dan zullen automa tisch de prijzen voor zaden, die op contract verbouwd worden, ook hooier worden ge steld. Door de mogelijkheii bouwen zullen de ooeren vertoonen hun teelt van wassen uit te breiden veehouders en tuinbouwers zullen aan ook in het vervolg, (applaus). Voorzitter stelt hierna voor de vol- matige kosten der sociale veszekeringen. zooals dit is voorgesteld in het urgentie- program der landbouworganisaties en be sluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering en de volksvertegenwoordi ging, de hoofdbesturen van de landbouw organisaties en de pers. Met algemeene stemmen werd deze motie aangenomen. Waarna de Voorzitter de bijeenkomst met een woord van dank sloot. Dn op 8 ronden vastgestelde bokswedstrijd tuaschen Camera en Meen te Londen ia in een uitgesproken overwinning voor den Ita- llaanschen reus geëindigd. Reeds in de eerste ronden had de En- j gelschman met de planken kennis gemaakt. waarna *Un helpers de handdoek wierpen. steun aan den landbouw te geven. Over het algemeen wenschen de stedelingen niet te beseffen, dat hun toekomstige welvaart grootendeels afhankelijk is van de welvaart van het planeland. Het zal de taak van den landbouw zijn en die van alle bewoners van het platteland, om dit den stedelingen duide lijk te maken. Laat ons hopen, dat onze Regeering zal toonen zich bewust te zijn van de beteekenis van een blijvenden landbouw voor de wel vaart van het Nederlandsche volk. De Nederlandsche Regeering heeft den plicht er voor te zorgen, dat de Nederlandsche Landbouw niet ten onder gaat in den con currentiestrijd tegen andere landen, waarin de landbouw zonder uitzondering, krachtig wordt gesteund. Laat de Regeering geen middel onbeproefd laten, de belangen van den Landbouw te dienen, want daarmee en bfj dan 13 en nn rw. he# tot 8 uur. M centra- «rg&dertag e aan 1 door den n de Der ate op Zondag. De vroegmis Voor fam. Swart en Hogerwerf. 3 uur Lof Rozenhoedje. ZATERDAG, 8 uur Theodora Veldt Cornelia Kuys. ZONDAG, id ten bate van het platteland, dringt aan op overname door den staat, van de oorzeht- Advetu, Hoogtnl* H. Mu te UT. u teven* geiegen- ler de a uue, aoo- Taak onzer Regeering. De Regeering zal moeten ingrijpen en zal zich daarbij de vraag hebben te stellen of dit rechtvaardig is, La.v. heel het Ned. volk in zijn geheel, aangezien ook de toestand in andere bedrijfstakken slecht is en steun- verleening aan den landbouw consekwenties met zich brengt. Desondanks hebben de landbouworganisaties de overtuiging dat met recht op steun aan den akkerbouw en op een intensieve bevordering van den land bouw in zijn geheel mag worden aangedron gen. Een van de voornaamste verschijnselen van de wereldcrisis is de geweldige prijs- inzinking van het laatste jaar. De scherpste prijsdaling komt voor bij de akkerbouwproducten en wordt in vele gevallen voor andere artikelen door verschil lende oorzaken geremd. Trusts en kartels maken voor vele producten prijsafspraken en decreteeren daardoor kunstmatig de prijzen. Spr. wees op hetgeen tot handhaving van de prijzen in het druk kers bedrijf en het bakkersbedrijf bereikt wordt. Ook andere takken mogen beschut worden genoemd, omdat zij min of meer onafhankelijk zijn van de concurrentie van het levensonderhoud elders. Hierdoor is het te verklaren, dat de kleinhandelprijzen zich op een hooger niveau handhaven dan de groothandelprijzen. De boeren kunnen hun bedrijven niet beschut ten, aangezien zij op de wereldmarkt moeten concurreeren met de voortbrengselen van landbouwers uit alle, ook de meest achter lijke streken der wereld. Hierdoor moet de land- en tuinbouw mede dragen de grootere welvaart van de wel-beschutte bedrijven. Hoewel er in den land- en tuinbouw groote yerlieren worden geleden, blijven de kosten voor levensonderhoud en die voor werkzaam heden ten behoeve van den landbouw boog. Door trustvorming en door organisatie in de beschutte bedrijven zijn talrijke bevol- kingsgrt^en uitgeschakeld van de vru« concurrentie en produceeren alleen de on beschutte bedrijven in vrije concurrentie. Er is dus alle reden dat de regeering op bijzondere wijze van haar belangstelling voor de onbeschutte bedrijven doet blijken. Schansbrug Hedenmorgen 13. zonder of ficieel cachet, de nieuwe Schansbrug voor het verkeer opengesteld. Van den gemeente- opzlchter mochten we eenige bijzonderheden vernemen. Voor deze brug zijn gebruikt hel paden van 10 M Hierop rust de onderbouw van gewapend beton, waarop de landhoofden zijn aangebracht van metselwerk en Noorsch graniet. Deze landhoofden zijn 5 M breed (vorige brug 3 M De vrije doorvaart be draagt 450 M. (2.30 M.) en de breedte van het brugdek is eveneens 4 50 M. (250 M.) De doorrUhoogte bedraagt 5 M. Voor den boven bouw is gebruik gemaakt van jarrak-hout uit AustradlA Dit Is genomen uit aesthetisch oogpunt, om beter aan te sluiten bij het landelijk aspect onzer .stad”. Het gewicht van het hout van den bovenbouw bedraagt 7 ton. De lengte der balansprlem bedraagt 10 Meter. De brug is berekend voor een maximale asbelasting van 4 ton. De bedie ning kan zeer gemakkelijk door één man geschieden. Moge deze bijeenkomst ons nader tot dit doel brengen (applaus). De secretaris deelde mede, dat berichten van verhindering waren ingekomen van het Kamerlid Ch. van de Bilt en Mr. Oud en van de Statenleden P. Kostelijk en H. van Nu land, van de burgemeesters van Helder en Anna Paulowna van den heer D. de Boer van Stompetoren en Kuiper te Oostwoud, den vice-voorzitter van de H. M. v. L. Ofschoon op iedere vergadering op land- of tuinbouwgebied in deze drukke vergader periode de huidige crisis in den landbouw meer of min uitvoerig besproken wordt, werd gisteren op initiatief van de commissie uit de afdeelingen van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw van Noordelijk Noordholland, een groote vergadering ge houden, speciaal gewijd aan de bespreking van de Moeilijkheden in den Landbouw. De groote zaal van het Noord-Hollandsch Koffiehuis, plaats biedend voor ruim 500 man, was nagenoeg geheel met belangstel lenden gevuld. ZONDAG, half 8 voor overt, fam. Snede, 10 uur voor de Parochie, 2 uur Vespers met Bosenhoedje. MAANDAG, 8 uur voor Simon Groen en I ^yda Hinke. dinsdag, 8 uur voor Hein Opperveld. WOENSDAG, half 8 voor lev. en overt, jeden van de 8t. Jozefmarktvereenlglng, 8 uur voor Adrlanus Koppes en Divers Lan- gendUk. DONDERDAG, 5 uur voor Plet Stap en Geertje Conljn, 8 uur tot zekere Intentie, half 7 voor Jan Ros en Trijntje Hetze, half S voor de Parochie. 8 uur voor Mina Vriend, I uur voor Jan Sjerps, Mijntje Conljn en ^erl familie. VRIJDAG, half 8 voor HUtje Paauw, 10 uur voor Marljtje Paauw. ZATERDAG, 8 uur voor Hannes KuUper. ZONDAG, half 8 root Jacob Street en Geertje Bakker, 10 uur voor de Parochie. WOENSDAG, Vigilie van Kerstmis, ge boden vasten- en onthoudlngsdag. DINSDAG, des middags van 35 en van 8—8 uur blechthooren, WOENSDAG, na de H MIs tot 13 uur en tmlddavs van 38 uur blechthooren. ZATERDAG, des namiddags van 35 van 88 uur blechthooren. lederen dag wordt de H. Communie uit gereikt om kwart voor 7, half 8 en 8 uur. gedaan worden om de regeering te bewegen, Parochie van de H. Maria Magdalena ZONDAG, Eucharistische dag. Communie- «itreiken 6 uur en kwart vóór B, Vroegmis 7 uur, Hoogmis 10 uur. Te half 5 uitstelling van het H. Sacrament en aanbidding tot 7 uur. Te 7 uur Lof en preek vanwege den Eucharistischen Bond. DINSDAG-avond van 6—8 uur gelegen heid om te biechten. WOENSDAG, Vigilie van Kerstmis, gebo den vasten- en onthoudlngsdag. De HH Missen te 7 en 8 uur. Blechthooren morgens van 8 tot 11 uur, 's middags van 3 uur tot half DONDERDAG, Hoogfeest van 's Heeren Geboorte, te vieren als Zondag- Te 5 uur de Nachtmis, waarna communle-uitreiken on der de 2e en 3e H. MIs. Verder communle- uitreiken te 8 uur en half 9. Te 9 uur en 10 w -° UU-r de» wordt een algemeen volksbelang gediend, middags half 3 Lof en Rozenkrans en biecht- -- - - hooren tot 4 uur. VRIJDAG. 2e Kerstdag, dag van devotie, eonununle-uitreiken en H.H. Missen als op Zondag; 's avonds 7 uur Lof en Rozenhoedje. ZATERDAG, van 35 en van g 8 uur ge legenheid om te biechten. ZONDAG. 4e Zondag van den Advent. 7 uur Communle-uitreiken, half 8 H. MIs voor Cornells Commandeur, 10 uur de Hoog- Blfe, 3 uur Lof, preek en Rozenhoedje. MAANDAG 8 uur H. MIs. DINSDAG, 8 uur familie Kraakman' en Groot WOENSDAG, Vastendag. 8 uur H. MIs voor Johannes Roskam. Biechtgelegenheid als op Zaterdag- DONDERDAG. Kerstmis. Nachtmis om 4 uur. Daarna 2de H. MIs voor Laur. Petr. Groot, waaronder Kerstliedjes. Col lecte voor Kerk en Kribbe. 9 ur Gezongen Hoogmia voor fam. Blan- kendaal en Baltus. 2 uur Lof, preek en Bozenhoedje. Daarna biechtgelegenheid. VRIJDAG. 2e Kerstdag. De H. H. Missen overt. en Het urgentieprogramma De landbouworganisaties, zoo betoogde spr. meenen niet ten onrechte, dat zij bij hun streven in het belang van het geheele Ne derlandsche volk handelen. In Mei van dit jaar kwamen de drie cen trale landbouworganisaties tot overeenstem ming over een gemeenschappelijk urgentie- program en de regeering stelde een crisis commissie in, die de eerste punten van dit urgentie-programma: steun aan de suikerbie tenteelt, tarweteelt en aardappel- en meel- industrie direct in studie nam. Uwe organi satie heeft sindsdien doorloopend aandrang uitgeoefend tot spoedigen steun. Dank zij dit optreden is er een omwenteling gekomen in de gedachtensfeer van regeering en volks vertegenwoordiging. De overtuiging dat er iets moest gebeuren heerscht thans alge meen en die overtuiging is onontbeerlijk, om met kans op succes regeeringsmaatrege- len te vragen. Het maal- en menggebod Het doel van het maal- en menggebod, zoo zeide spr., is de prijs der binnenlandsche tarwe op zoodanigen niveau te geven, dat de cultuur geen verliezen meer heeft. De Nederlandsche meelfabrieken zullen worden verplicht b.v. 10 de regeering bepaalt da binnenlandsche >arwe door de buifenlandsche te mengen en samen te ver malen. Dat is het tnaalgebod. De meelimporteurs, ons and voert een groot kwantum Amerikaansch meel in, zul len verplicht worden ook b.v. 10 bloem van inlandsche tarwe afkomstig te vermen gen met de geïmporteerde bloem. Als aan de importeurs van meel niet deze verplich ting werd opgelegd, zouden zij onversneden buitenlandsche bloem kunnen verkoopen in tegenstelling met onze eigen meelfabrieken. Door die verplichting ontstaat vraag naar onze tarwe en waar de prijs van een oroduct afhankelijk is van vraag en aanbod en de Regeering door het vaststellen van het procent de vraag in handen heeft, heeft zij ook het prijsniveau in handen. Onder leiding van de meelimporteurs is tegen deze voorstellen een actie ontketend, zooals ons land zelden aanschouwde. In het begin der actie deden vooral op geld de motieven, dat het brood duur zou worden en bovendien slecht van kwaliteit. Deze motieven zijn oniuisr en praktisch gesproken van de baan. Het is te danken aan de actie der landbouworganisaties, dat dit inzicht heeft baangebroken. De steun van dé tarwe, ongeveer ao% van he< jaarlijksch gebruik is daarom zoo wenschelijk, omdat daarbij de handelspoli tiek er buiten gelaten kan worden. Het steunen van producten, waarvan ons land een teveel heeft, zou moeilijk verstandig worden geno md. Wij vertrouwen, aldus spr. dat ondanks de heftige actie van meel- mporteurs enz. de volksvertegenwoordi ging haar taak za begrijpen, en het tarwe- wetje za'. aanvaarden. Voor ons als landbouworganisatie en ah boer zal de geschiedenis van het tarwewetje echter een blijvend bewijs zijn, dat andere bevo'kingsgroeoen sterk georganiseerd zijn, voor hun eigen belang opkomen en de belangen der landbouwers alleen en uit- ZONDAG de H.H Missen te 6 uur, half 8, uur en half 11; 13 uur Catechismus; 4 uur Vespers. MAANDAG. DINSDAG en WOENSDAG H-H. Missen te half 7, 7, 8 en 9 uur. WOENSDAG geboden Vastendag. Donderdag, Hoogfeest van Kerstmis. *h H.H. Missen van 5half 11, waarvan die te half 11 gezongen Na den middag 4 uur Vespers met preek. VRIJDAG, feestdag van den H. Stepha- Bu». de H H Missen te 7 8 en 9 uur geleren «n te half 11 gezongen; na 0en middag te 4 «ur Lof. Zaterdag, 4 uur btechthooren; van AltUddurenden BQstand yWDAG. half 8 de H. MIs voor EU- v. d. Ven—Ttfssen, kwart voor 10 tgt sekere intentie. WOENSDAG, des avonds van half 8 tot jydf 8 gelegenheid om te biechten. pONDERDAG, Hoogfeest van Kerstmis, i de H. Mis voor overt, fam. neleman, de 2de H. Mis tot zekere Intentie, half 10 maanddlenst overt, fam. Boerasn- gosndunk; onder de H. H. Missen achaal- —necte voor de kerk. VRIJDAG, half 8 de H. Mis voor ovec- hdenen, kwart voor 10 tot zekere Inten- tla De Steun aan de Suikerbietencultuur. De steun aan de suikerbietencultuur, welke aanstaande is, is van grootere maat schappelijke waarde dan de steun aan de tarwecultuur, aangezien het hier een gewas betreft, waaraan per H.A. ongeveer honderd gulden meer aan arbeidsloon wordt besteed. Bovendien levert deze cultuur veel werk aan de binnenschipperij en aan de suiker fabrieken. Het suikerwetje, dat diende om de bietencultuur te steunen, heeft gunstig gewerkt, doch waar de wereldmarktprijs zeer sterk is teruggeloopen, wordt deze steun die neerkomt op a^o per duizend K.G., bieten niet gevoeld. De thans te verwachten plannen zullen dan ook iets beters moeten geven. De centrale landbouworganisaties en zooals vanzelf spreekt de suikesindustrie hebben doorloopend op maatregelen ten dezen aangedrongen en zooals u weet, heeft de minister bekend gemaakt, dat binnen kort een voorstel is te verwachten. De Sociale Lasten. De sociale lasten vormen een verzwaring van de uitgaaf op het boerenbedrijf. Een boer misgunt den arbeider niet de heilzame gevolgen van de ongevallenverzekering, ziekte-verzekering en invaliditeitsverzekering. Alleen gevoelt hij het vooral in benarde tijden als een onbillijkheid, dat hij zelf en zijn gezin, die in zeer veel gevallen het niet royaler hebben dan de arbeiders, verstoken zijn van dezelfde sociale voorzien ngen. Een ernstig bezwaar tegen den bestaanden toestand is, dat het onbeschutte landbouw bedrijf niet alleen de sociale lasten moet draden voor de eigen arbeiders, doch tevens voor de arbeiders die werken in andere bedrijven. Dit springt duidelijk in het oog als wij denken aan de rekening van smid, wagenmaker en schilder. Het spreekt van zelf dat in die rekeningen ook het bedrag aan sociale lasten is geboekt. Minder duidelijk is dit als wij denken aan de diensten die wij vragen van den winkelier, den handelaar enz. Ook hier betalen wij als boeren en tuin ders de sociale lasten welke op deze be drijven drukken. De boeren hebben de prij zen voor hun producten niet in de hand, zoodat zij de sociale lasten niet kunnen af wentelen op hun afnemers. Het K.N.L.C. heeft daarom aan de Re geering verzocht den landbouw tijdelijk te willen ontheffen van de betaling der sociale lasten. Uit het antwoord, dat de minister bij de behandeling der staatsbegrooting op een zoodanige vraag heeft gegeven valt echter af te leiden, dat er weinig hoop is op inwilliging van dit verzoek. Waar de landbouwers in andere wereld- deelen veelal niet deze lasten hebben te dragen, rijst desondanks de vraag of dit punt niet een punt van actie voor de land bouworganisatie moet blijven, ook als wij het geluk mogen beleven de crisis achter den rug te hebben. Het program van actie van het K.N.L.C. omvat ook dit punt; daarnaast omvat het nog andere punten die ik u niet noemen wil. Er is een jaar lang door uw organisatie ge werkt. De nood is hoog gestegen en krachtige opwekking om zich achter de hólland, zoo zeide spr. het voornaamste in is, zorg te dragen( dat leden en vooral door een eensgezindheid j_ jji- dringt. (Applaus). Communie MIs De kosten van het onderhoud van wegen door waterschappen voorheen en thans en de mid delen tot betere regeling daar van. De heer C. Wijdenes Spaans Jr., Dijk graaf van het Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier, hield hierna een inleiding over bovengenoemd onderwerp. Spr. herinnerde eraan, dat hij op 30 Nov. 1939 in een vergadering te Alkmaar van de Ver. tot Ontwikkeling van den landbouw in Holl Noorderkwartier het onderwerp reeds eerder had behandeld. Hij zal zich thans bepalen met mee te deelen, welke vorderingen sindsdien op dit terrein zijn gemaakt en wil het toen ge sprokene alleen de zakelijke inhoud mee deden. Voorts zal hij aangeven wat verder valt te doen. Hij schetste hoe de toestand vroeger was. en concludeerde, dat men daar toen wel mee accoord kon gaan. Na het ver schijnen van de eersten automobid, die al spoedig geen luxe artikel meer was, doch een gebruiksartikel voor maatschappelijk verkeer, krijgen de wegen een verkeer te dragen, waarop deze in geenen dede zijn berekend. De kosten van het wegenonder- houd stijgen en ondanks het meerdere onder houd zijn ze niet in staat aan de nieuwe eische het hoofd te bieden. De motor- en rijwidwet maakte aan te groote excessen een einde, doch veel roept nog om verbetering. Spr. zal zich bepalen tot de financieele regeling der kosten van het onderhoud. Spr. herinnerde, aan den invoer van de wegen- en rijwielbelasting de opbrengst hiervan is voor 1931 geraamd op 18.000.000; het Rijk behoudt hiervan voor de rijkswegen 1 70 en de provincie 30 Spr. oordedde de belasting op motorrijtuigen verdedigbaar, doch was van oordeel, dat de rijwidbelasting buiten noodzaak is bestendigd. De rijwid belasting behoort te worden aangewend voor te maken rijwidpaden. Hierna gaf spr. critiek op de vcrdeeling der gelden uit de belasting op motor-rijtuigen. Hij ontkende dat het Rijk het meest den druk van het verkeer ontvangt. De lengte der Rijkswegen valt in het niet, vergeleken bij de lengte van de wegen, bij de andere beheerders in onderhoud. Ver betering is alleen door wetswijziging te verkrijgen. Het bestuur onzer provincie heeft een provinciaal wegenplan moeten vaststellen en is verplicht geworden zich tot een bepaald maximum aantal kilometers te beperken. Uitvoerig besprak spr. dit wegenplan. Afwijking hiervan ten behoeve van de overblijvende wegen is vrijwel uitgesloten. Ook hier zal alleen wetswijziging verbetering van de verdeeling der gdden kunnen voor schrijven. Toch is de provincie af geweken door alle provinciale wegen, ook die van Castricum aan Zee en die op Texel en Terschelling op het prov wegenplan te brengen. Deze af wijkingen wijzen echter op de bedoeling, waar mogelijk en noodig te helpen. Dit behoort echter algemeen en niet bij uit zon lering te geschieden. De provincie vormde ia 3 jaar groote overschotten en stortte die ia haar eigen wegenfonds. Een doel, waarvoor Buitenland beschermende maatregelen. Op kunstmatige wijze belemmert het buitenland in ernstige mate onzen export. Uitvoerig gaf spr. aan, hetgeen in dit opzicht in Duitschïand, Zweden, Frankrijk, Tsjecho- Slowakije, Zwitserland, Noorwegen, Est land, Letland, Spanje, Oostenrijk, Polen, Roemenie, de V. S. van Amerika en Canada geschiedt. De suikerbietenteelt wordt in alle landen van de wereld beschermd, behalve in ons land, het suikerwetje daargelaten. Oak de veehouderij, die door de graanbescherming in die landen eerder in gedrang is gekomen dan in ons land, mag zich den laatsten tijd in de bijzondere zorg van de Regeeringen verheugen. Tegen die beschermende collega’s moe ten wij concurreeren en hierin ligt een reden voor onze landbouworganisaties om de re geering op haar plicht te wijzen. En dit temeer omdat de hoogte der be scherming van den landbouw in het buiten land ver uitsteekt boven de bescherming van de industrie aldaar. Het gevolg hiervan is dat het Duitsche aardappelmeel in ons land voor lageren prijs aangeboden wordt dan die in Duitschïand geldt. Ook met andere producten becon curreert Duitschïand ons met behulp van uitvoerpremies op verschillende u: is onze landbouw en niet alleen van zijde, onderhevig aan dumping. De bewering, dat tengevolge van de me chanisatie van de landbouwbedrijven in Amerika de tegenwoordige tarweprijs daar nog loonend is en zich wel kan handhaven was onjuist. Ook in Canada maakt de land bouw een ernstige crisis door. Spr. citeerde hierover eenartikel van een Canadeesch land bouwer uit de Veldbode en concludeerde dat de toekomst den Nederlandschen landbou wer toch minstens een prijs van elf i twaalf gulden voor de tarwe zal moeten brengen. Om tot dien toestand te komen is het noo dig dat de overproductie verdwijnt en die zal al spoedig verdwijnen zoowel in Canada, Amerikü en in verschillende Europeesche landen, indien men slechts de vrije concur rentie in de wereld den prijs liet bepalen. Door den steun in het buitenland aan de suikerbietencultuur in die landen zal, wan neer onze regeering niet ingrijpt onze op hoog peil staande suikerbietencultuur, die in ons land economischer kan geschieden dan in het buitenland, ten doode zijn opge schreven. Onze hoogstaande economisch- gedreven cultures zullen het slachtoffer wor den van de kunstmatige bescherming van andere landen. die gelden zeker niet bestemd zijn. In strijd met haar eigen regelingen wordt door de provincie aan de provincie uitge keerd voor een provincialen weg het drie voudige van wat onder overigens gelijke omstandigheden een gemeente of een water schap voor een weg ten goede komt. Spr. citeerde hierna de Memorie van Toelichting bij de begroeting der inkomsten en uitgaven van het wegenfonds dezer pro vincie voor 1931, waaruit blijkt, dat de pro vincie 500.000.uit de uitkeering, of vier maal haar aandeel voor zich houdt Een groote onbillijkheid werd hoewel de provincie formeel vrij uitgaat daardoor begaan tegenover de onderhoudsplichtigen van die wegen, waarop het automobielvcr- keer wel werd losgelaten, doch die buiten de regeling der bijdragen in het wegenonder- houd werden gesteld. Dat de waterschappen in de knel zijn ge komen, is reeds zoo dikwijls met cijfers en feiten aangetoond, dat spr. zich ontslagen mag rekenen van het geven van bewijzen hiervan. Het middel, om tot verbetering te komen, was z.i. reeds in 1933 aangewezen. Prof. Ir. Thiery, in diens rapport voor het Nederlandsch Wegencongres, wenscht ons land te verdeelen in 40 i 45 wegschappen, die onder het noodige toezicht met het wegbeheer zullen worden belast. Uitvoerig besprak spr. de inzichten van Prof. Thiery en de brochure, getiteld „Onze Wegen", overdrukken uit de „Tele graaf” van December 1935. Bij de wegenvoordracht op ai Juli 1930 is het onderwerp in de Staten dezer provincie weer ernstig ter sprake gekomen. Een inge- stelde commissie bracht 13 November j.l. een rapport uit en een voordracht van Ged. Staten verscheen, om omstreeks 180.000. voor 1931 beschikbaar te stellen. Deze, gister aangenomen voordracht, is een stap in de goede richting. In de voordracht komt veel voor, dat gaat in de richting, die Ir. Thiery in 1933 aangaf. Er komt uitzicht op belangrijke wegen ver betering en op ontlasting van de te hooge kosten. Verdere stappen zullen echter noodig zijn. Noord-Holland neemt in dezen nog geen leidende positie in. Spr. herinnerde nog aan het werk van de Wegencommissie van Hollands Noorderkwartier m dezen van dat van de Vereeniging van Noord-Holland- scKe waterschappen de Unie van Water- schapsbonden en van de Ver. van Ned. Gemeenten en van het Ned. Landbouw- Comité. De landbouwers zullen goed doen door dergelijke pogingen tot het verkrijgen van een rechtvaardige behandeling krachtig te steunen en door met alle middelen te helpen bevorderen dat de gebreken, welke de eerste regeling mocht blijken te hebben, zoodra mogelijk worden weggenomen. (Applaus). De heer J. Schenk (Barsingerhom) vraagt of de banne-, polder- en gemeente-besturen samen vereenigd niet meer kunnen bereiken dan de in te stellen wegschappen. De heer Wijdenes-Spaans merkt op, dat dit afhangt van de capaciteiten van de eene en de andere capaciteiten als deze gelijk zijn zou spr. daartegen geen bezwaar hebben. De heer De Veer herinnert aan het stand punt van Holl. Noorderkwartier, dat ook wegschappen beoogt, doch daarbij de basis nam van overname van alle wegen Dit lijkt spr. radicaler dan de bestaande toestand, doordat er een financieele basis is. In oogenschouw moet genomen worden, dat het vervoer van de boeren ook over de wegen gaat en de boeren dus ook daarom belasting betalen. Het wegenonderhoud is geen crisis doch een tijdsverschijnsel het is iets wat daarom niet verzocht moet worden het is ons recht, dat we betere wegen krijgen, (applaus). De heer Wijdenes-Spaans, betoogt, dat dit standpunt niet veel van het zijne ver schilt. Spr. zou vrees hebben, wanneer men te veel ging vragen, om het goede te krijgen. Het is bij spr. een kwestie van tempo. De heer Langendijk (Beemster) herinnert aan de afwijzende beschikking op het ver zoek om ontlasting van sociale lasten, ge daan door het K.N.L.C. Het bevreemdt spr. dat het K.N.L.C. niet verder is gegaan en ontheffing gevraagd hebben van alle lasten (gelach). We moeten ons niet door weigering in Den Haag laten afschrikken. Vraag veel, aldus spr., dan krijg je misschien een beetje, (gelach). Als er geen spoedige bescherming komt, dan gaan er heel wat boeren naar den bliksem, (gelach). We staan hier wel met een boord om, doch velen van ons hebben inderdaad dringend steun noodig. Spr geeft in over weging alvast tijdelijke ontheffing te vra>m van lasten, die door het heele land gedragen behooren te worden. De heer Ir. Huisman zegt, dat het K.N.L.C het niet laat zitten bij de weigering van de Regeering. Reeds jaren staan we voor een muur te beuken langzamerhand zal het wel komen. Spr. meent, dat het zoover komen moet, dat elke boer in de gelegenheid komt te blijven zitten op het bedrijf, waar hij zit. Met vaststellen van een toonenden prijs voor 'het product Komen we er niet alleen. Mis schien is de Regeering zoo hardleersch, dat pas. nadat bedrijven verlaten zijn, en toonen en middenstand niet meer betaald kunnen worden, zij tol ontheffing van de sociale lasten zal overgaan. Spr. herinnert er aan, dat het Prov. Be stuur 3 millioen beschikbaar heeft gesteld voor credietv^-leening aan land-en akker bouwers dit crediet is noodig en komt er naar spr. meent via de gemeentebesturen. Spr. constateert, dat men o, ring tot het besef komt, dat d heid van de organisaties veel bereikt kan en moet worden. De heer Ja. Blaauwboer, Kz dankt het comité voor de betoonde activiteit om deze vereadertng. Als hoofdbestuurslid van de H.M.v.L. is spr. dankbaar voor het mee werken met dit bestuur. Spr vindt derge lijke vergaderingen noodzakelijk. Een actie van onder op uitgaande van landbouwers, is alleen mogelijk bij goede organisatie. De bestuursleden krijgen daardoor tno- reele kracht, en macht, om voort te gaan. Spr. doet een beroep op de aanwezigen om zoo dit niet het geval is zich bij de organisatie aan te sluiten. Hun, die wel zijn aangeslotene aadt spr. aan deze gedachte in eigen kring uit te dragen, (appl.) De heer J. Blaauwboer, Gz. dankt voor de groote opkomst, die een steun beteekent. Spr hoopt en vertrouwt, dat de akkerbou wers, veehouders en sameng. De gende Heden eens niet over een bepaald gemn. doch een bonte mengeling van voor misschien geheel onbekende platen. 1. „Taptoe en Deflleermarsch der Konink lijke Nederlandsche Marine”, door de Kon. Ned. Marlne-Kapel onder leiding van L. H. Lëlstlkow De aantrekkelijkste muziekkapel voor een leder Is voorzeker die der Marine. Dit is niet zoozeer het gevolg van de voortreffelijk» eigenschappen dezer kajpel, dan wel de me dewerking van de beroemde tambours en pijpers onzer Marine. De marinier* ondervinden op hunne mar- ■chen steeds veel belangstelling, ook al zijn ae maar alleen door de tamboers en pijper* vergezeld. Het fraaie spel der pUpers trekt altoos de aandacht. De lustige marsch-wijs jes houden een opgewekte stemming bij den troep en bjj allen, die met hen mede mar- cheeren Het interessantste is een taptoe. Wie her innert zich soms nog de taptoe s bij gelegen heid van bet bezoek van het Belgisch Ko ningspaar en van den Dultschen Keizer aan de hoofdstad. Het spel der Mariniers vormde altijd het hoogtepunt der geheele taptoe. Zoo'n taptoe te op een Odton-plaat vast gelegd. Na een korten roffel blazen de pijpers twee hunner aantrekkelijkste wijsje*. Hierop volgt een fraai koraal, geblazen door de ka pel. Tot slot een opgewekt marschje. Op de andere zijde der plaat te een in drukwekkende marsch opgenomen. Deze wordt door de kapel met medewerking van tamboers en pijpers uitgevoerd. De pijpers vervullen hierin een aparte part*) en zijn duidelijk boven het «pel der kapel uit te hooren. Zij, die van afwisseling houden, en let* specifieks-Nederlandsch willen hooren, vne- gen deze plaat een* aan. 3. Een buitengewone Odtonplaat met twee prachtvolle «opraansoll: „Ie Nil” van Xavier Leroux (hier ter temde bet meest bekend als componist van de opera ,Xe Chemlneau”) en „Chanson Indoue” van den Rus Rlmsky Korsakow, den componist van het karakte ristieke orkestwerk: .JShéhérazade”. Twee imjaoneerende gezangen, niet gezocht modern, begrijpelijk voor eiken kunstminner en onberispelijk uitgevoerd door de dames Ninon Vallin. lyrische sopraan. Barthalay, violiste en d’ Aleman, pianiste. Niet alleen komt het teere, fijne sopraangeluld. doch ook de viooltoon en bijzonder de vleugelklank (Caveau) volkomen .tot hun recht en wat de uitbeelding aangaat, deze te aangrijpend schoon. 3. Voor de liefhebbers van een orkestwerk; .Xspana”, Rapsodie van Chabrier, gespeeld door 1' Association Artistique des Concerts Colonne, hetwelk onder leiding staat van Gabrlél Pierné, die meermalen als gastdirl- gent bet Amst. Concertgebouw-orkest leidde. Een echt Spaansch werk. Fraaie orkestrale kleuren, pittig rythme. opgewekte melodieën en bijzonder opvallend artistieke aanwen ding van de koperen basinstrumenten. Ook de klank dezer Instrumenten komt op de plaat voortreffelijk uit. 4. Een dan* voor violoncello van hetzelfde karakter: Danse Espagnole van Granados, vooral beroemd door zijn schitterende plano- werken. gespeeld door Andre Levy. Een num mer, dat bet beknopte cello repertoire ver rijkt. De fluweel’ge tono van het solo-tn- strument komt uitstekend tot zijn recht. Op de andere zijde der plaat het stem- mlngsvolle Adagio uit Boccherini’s zesde So nate. de voor Petrus Strooper, half 10 voor de parochie, 13 uur bibliotheek, half drie de Vespers, waarna de Profundus. MAANDAG, 8 uur voor overleden familie Tleleman. DINSDAG, 8 uur de H. Mte voor over leden armen der parochie, des avonds half 8 St. Antonlus-Lof met Rozenhoedje. WOENSDAG, Vigilie voor Kerstmis, ge boden vasten- en onthoudlngsdag, 8 uur de H. Mte voor Maria Elisabeth Lossle, de* avonds van 6 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. DONDERDAG. Hoogfeest van Kerstmi*. I uur de Nachtmis voor de Parochie, kwart over 6 de tweede H Mis voor Carel van Kelckhoven en Engellna Lohmeyer, 9 uur de Hoogmis voor Petrus Keyzer en Maria Catharina Boersen. Schaalcollecte voor de aieraden der Kerk en altaar. Halr 3 de Vespers, daarna tot 4 uur ge- Btjaonder Vrijwillige Landstorm Woens dagavond had de laatste der schietwedstrij den plaat* voor de leden van den B. V. I*. waarbij tevens de prijzen aan de beste schutter* werden uitgereikt. Tegenwoordig waren majoor De Veer, commandant der Stelling Amsterdam en majoor Schell. Na afloop der wedstrijden wernen de prij zen door den burgemeester met een toepas selijk woord uitgereikt aan: Schutters le klasse. H. Greuter. J. Zijp, J. van Zallnge, J. Agema, F. A. Nagelhout. Schutters 2e klasse: J. Stam. J. Buijs, H. van Oostveen, Coenraads. De overige leden ontvingen ieder een troostprijs. Majoor De Veer dankte den bur gemeester en den plaatselijken leider, den heer F. A. Nagelhout, voor de moeite die zij zich voor deae wedstrijden getroost haAien Feestdag van H. Stephanus. Dag van devotie Half 8 de H. Mte voor Catharina Maria van der Kley, half 10 voor Maria Engel Jol. Half 3 de Vespers met Rozenhoedje. ZATERDAG, Feestdag van den H. Apost Johannes. Half 8 de H. Mte voor Theodoras Gerardus Boersen. overleden ouders en fam., 8 uur voor de Zeereerw. Heer Joan na Gerardus van Kelckhoven, des avonds »an 6 tot 7 uur gelegenheid om te biech ten. ZONDAG 11. Feestdag van de H. H. On- hoozele Kinderen, laatste Zondag, schaal- collecte voor de Kerk. ZONDAG, half 8 Vroegmis 10 uur Hoog- mls, kwart over 3 Cat.. 3 uur Vespers. WOENSDAG, Vigilie van Kerstmis, gebo- fcn vasten- en onthoudlngadsg. Den Cebee- !en dag blechthooren, behalve van 124 uur. DONDERDAG. Hoogfeest van Kerstmis. 8 Ottr Nachtmis, kwart over 7 stille H. Mte, M uur Hoogmis, 3 uur Vesper*. VRIJDAG, feest van den H. Stephanus, *Mg v«n devotie, half 8 Vroegmis, 10 uur Hoogmis. 3 uur Vespers. ZATERDAG, van 38 uur gelegenheid om biechten. De beteekenis van onzen landbouw De beteekenis van den Nederlandschen landbouw voor onze samenleving wordt in den regel zeer onderschat. De beroepstel ling in 1930 in ons land gehouden gaf aan- 1 dat 633.514 menschen hun brood verdienen in den landbouw tegen 1.038.135 in de in dustrie. Onder de industriewer kzaamheden zijn ook gerekend de bakker, de timmer man, de smid, de geheele middenstand, wiens bestaan op het platteland geheel afhankelijk is van de welvaart in de landbouwbedrijven. Het is ondankbaar dat de middenstand wel varend kan zijn zonder een welvarenden boeren- en tuindersstand. Een voortduren van den bestaanden toe stand beteekent groote werkloosheid en ar moede op het platteland, beteekent trek naar de steden en ontvolking van het plat teland. v roepen om hulp. Spr. eindigde met een krachtige opwekking om zich organisatie te stellen. Boeren in Noord- j t*a :j_ den tegenwoordigen tijd wat u te doen staat is, zorg te dragen, dat uw eigen organisatie sterk is door een zoo groot mogelijk aantal in optreden die respect naar buiten op-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11