STADSNIEUWS ALCMARIA VICTRIX I Waarom Likdoorns? De echte Likdoorn-Tinctuur helpt direct E T.O.G. I NIEUWE BOEKEN KERSTMIS, KERSTBOOMEN EN KERSTPUDDINGS >7 R Van Putten en Oortmeijer - Payglop JAN DE VRIES Burgerlijke Stand van Alkmaar R.K. LEESBIBLIOTHEEK ST. VIMCEMTIUS KUIERTJE 17 TVyEEDE BLAD VRIJDAG 19 DECEMBER 1930 BRIEVEN uit ENGFI.A\rn STADSNIEUWS Bureau voor Medische Sportkeuring PROVINCIAAL NIEUWS Personalia Het vlootplan-Deckers Jubileum In Rotterdam opgespoord KUNST EN KENNIS in BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Prijs behaald en rw vrrr ZONDAG 2 ht Hongaarsch meisje ontvoerd Balans-, Rekeningcourant-, Effecten-, Voorraad- en Magazijnboeken vwvr BLADZIJDE 1 Zondagavond van 8-11 uur in ,,’t Gulden Vlies” een zeldzame vogel te bezichtigen. Leest de advertentie in het nummer van a.s. Zaterdag GROOTE KEUZE Geheimzinnige aardbeving geregistreerd BERGEN Maar ai de Mxtte- Nieuwe zaak (Adv.) DE Door de Eerste Kamer aangenomen Hldzer de Vries en Aleida Johannes Zacheus Bierman, familie Schouwburg „Harmonie” - 1 «ar» het (Hoorn), we Zoonen stelde zich niet meer de en De crisis in de Vereenigde Staten belangstel* Weer vtjf banken die bon betalingen staken W S. Ook in booger beroep veroordeeld TELEFOON 384 ALKMAAR. Ye genuine Chrlstmaspudlnghe 2 Shilllnghe Naar wij vernemen, zal het as. Zaterdag 40 jaar geleden xljn dat de heer J. Heino. bU de Ned. Spoor- alhier, bij de H. 8. M. in dienst Te Leiden slaagde voor het doctoraal exa men in de rechtsgeleerdheid de heer G. A. de Lange, alhier. stelde een onderzoek in. dat De Belg jongen was verhuisd, waren Belg als het meisje spoorloos goed gebaseerd voorstel in te dienen lumenteerd te verdedigen, trom weinig of niets kun de te N.V. DROGISTERIJ A CHEMICALIENHANDEL Prijzen der plaatsen bij voorverkoop: tribune f 0.90: paddock f 0.60 en 2e rang f 0.35 hoofdwerktuigkundige wegen, trad. Het niet breken. het middelpunt van de aan zijn Hof. Het schijnt, kerkelijke zijde hiervoor UITVOERING TOONKUNST Dirigent: J. Henri Oushoorn. Het repertoire van Toonkunst zouden we een muzikale kringlijn kunnen noemen, welke vaste banen volgt van een aantal klas sieke en romantische werken; is het beschik bare aantal gepasseerd, dan begint men weer Tengevolge van de economische crisis heb ben wederom vijf banken in verschillende deelen van de Vereenigde Staten hun beta lingen moeten staken. Het zijn de Citizens Bank of Burnsville in Noord-Carolina; de Citizens Bank and Trust Comp. en de Filst National Bank of Harrison, beide in den staat Arkansas, de Trust- and Savtngsbank of Rensselaer in den staat Indiana en de Martin State Bank te New Straltsvllle in den staat Ohio. Getrouwd: Bakker. Overleden: 64 jaar. Geboren: Romans, Jongens- en Meisjesboeken in in oud-Engelsch op stellen. Want ofschoon Dickens geldt als de organisator van Kerstmis, gaat het sentiment toch veel verder terug, en wel tot den tijd, toen heldensche Kerstboomen hier nog niet wortel ge schoten hadden, en naar men thans aanneemt alle menschen goed, ge moedelijk en liefhebbend waren. En de Engelschman vliegt er elk Jaar opnieuw in. Hij zal dagelijks voorbij den koeken bakker gaan, en In de winkelkast een plumpudding, aangeprijsd voor 1 shil ling. zien liggen, zonder dat ooit de ge dachte in hem zal opkomen het moor dend baksel te koopen. Maar op zeke ren dag in December ziet hij dienzelf den plumpudding liggen, tooverachtig beschenen door *t licht van roode gloei lampjes. Over de geheele breedte van de winkelruit Is een strook rood papier ge plakt met In witte, sneeuwachtige let ters het opschrift: Arte, zoon van M Kooij en Wilhelmina van den Born; Wilhelmus Theo doras, zoon van Johannes Groot en Anna Schoenmakers. Het Harvard Seismografisch Instituut te Cambridge in den Amerikaanschen staat Massachusetts registreert reeds eenige dagen vrij sterke aardbevingen. Blijkens de instru menten moeten de aardbevingen vyU hevig zijn, doch wisselen steeds van richting. De deskundigen van het Seismografisch Instituut staan voor een raadsel, te meer waar in de laatste dagen geen berichten van ernstige aardbevingen bekend zijn geworden. De mo gelijkheid bestaat natuurlijk, dat de aard bevingen slechts den bodem van een der zeeën in beroering brengt en dus niet spoedig bekend zal worden. Zooals men zich zal herinneren, zijn op den avond van 11 Mei JL een tweetal stu denten van de Technische Hoogeschool. de 23-jarige A. A. W. de B. en de 22-jarige H. B, na afloop der roelwedstrijden het Koninklijk Paleis binnengedrongen. Samen hadden zij aangebeld, de portier opende de deur, doch weigerde hun den toegang. De jongens drongen hem echter op zij. zijn eenige kam-rs binnengedrongen, vernielden een kroon, om door een raam van het uit bouwsel 6e klimmen. Op 27 Juni veroordeelde de 4e Kamer der Amsterdamsche Rechtbank hen tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 3 weken met een proeftijd van 3 jaar, wegens huis- vredebreufc leest hij. De aandoening wordt hem te machtig. Hij treedt den winkel binnen en koopt voor 2 shilling een pudding, waarvan hij en zijn heele familie maag pijn krijgen, en waarvoor hij In geen der elf andere maanden een shilling zou hebben uitgegeven. Maar hij voelt zich een beter, en mis schien zelfs een goed rnensch. - NESSUNO De indringers in het Paleis te Amsterdam De compositiewedstrijd, uitgeschreven door de firma Harmonia-Ultgave te Hilversum, om te geraken tot goede composities voor uit voering met een harmonie- of een fanfare orkest geschikt, is thans beëindigd. De Jury, bestaande uit de toonkunstenaars de heeren A. L. Hazebroek te Haarlem. M. C. van de R o vaart te Amsterdam en Joh. Schiütemaker te Amsterdam, heeft in den wedstrijd voor marschen. een derden prijs toegekend aan dan ha» H. A. Mms aUücc. Hedenavond heropent de heer L. van der Peet zijn geheel vernieuwde zaak aan den Koningsweg. Bij deze vernieuwing is door du nltvoerster.de fa. de Waal, zeer speciaal de aandacht gevestigd op de hygiëne. De vloer van dezen ruimen winkel Is geheel in graniet uitgevoerd, evenals een koelbak, waarin gedurende den zomer de melk op temperatuur wordt gehouden. De wanden zjjn geheel betegeld, terwijl de fraaie beschil dering van den heer W. Bakkum het geheel een frisch aanzien geeft. Een doelmatige ver lichting doet de geëtaleerde artikelen duide lijk uitkomen. WIJ wenschen den heer Van der Peet veel succes met deze belangrijke vernieuwing van zijn zaak. De officier van justitie, mr. Massink, had een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 3 weken geëlscht. De officier teekende tegen het vonnis booger beroep aan. De senaat van het Delftsch studentencorps had de daders reeds disciplinair gestraft, terwijl hun voor 3 jaar de toegang tot de Delftsche hoogeschool werd ontzegd. Later vermin derde de minister deze tijd tot een Jaar. Ook het examen, waarmee zij bezig waren, werd geschorst. Hedei. stonden de beide studenten voor het Hof terecht, De advocaat-generaal mr. Harinxma thoe Slooten, had slechts één getuige gedag vaard. n„. den bewaarder van het paleis. J. J. v. d. Heyden. Deze getuige, die niet bij den inval aanwezig was geweest, bracht verslag uit van de aangerichte verwoesting. Volgens get. waren de jongens ongeveer een half uur in het paleis geweest, voor zij werden gearresteerd. De verd. deelden mede, dat zij thans aan de Amsterdamsche universiteit resp handels- wetenschappen en geologie studeerden. De advocaat-generaal, mr. v. Harinxma thoe Slooten. achtte de door de rechtbank opgelegde straf in de verste vette niet over eenkomende met den ernst van het feit. Ook indien het hier een partlculttre woning be trof, zou spr. deze meenlng zUn-toegedaan. Spr. elschte ten slotte bevestiging van het vonnis der rechtbank, doch veroordeeling van de verdachten tot een gevangenisstraf van 3 weken wegens huisvredebreuk. 'jtilsterend publiek niet voldoende blijven boelen; men zal dus ook hier in de toekomst het brengen van een nieuw of geheel onbe kend werk in overweging moeten nemen, wil men van een uitvoering werkelijk een muzi kaal belangrijke gebeurtenis maken. Het wel wat te lange programma opende met Psaume XIII van Liszt voor gem. koor en tenor-solo. Over 't algemeen werd hier door t koor goed gezongen; in den aanvang dreigde men er uit te raken, doch een be slist optreden van den dirigent, die onmid- dellijk nog even bij letter B liet beginnen, voorkwam verdere onaangenaamheden. De tenor-solist. Jac. v. Kempen, scheen in het begin eenigszins met verkoudheid te kampen te hebben, maar yas spoedig op dreef en liet ons weer genieten van sUn fUn-artistieke voordracht. Hierna volgde een zeer verdienstelijks ver tolking van Corelli s concerto grosso no. 8 door het Alkmaarsche strijkorkest. Na de pauze .Der Freischüts”, van Weber; deze overbekende opera waaruit ‘n leder wel een of andere melodie kent, werd in concert- vorm gegeven. Ondanks de vloeiende melo- dlek van Weber’s muziek, die een opwekken de en levenslustige stemming geeft, voelt men toch ter dege het gemis aan tooneel en spel. De koren voldeden hier heel goed, voor al het dameskoor had uitstekende momenten. Van de solisten, die de hoofdpartijen ver vulden, zij eerstens genoemd Jac. van Kem pen, die waarlijk boeiende zangkunst gaf. en terecht veel succes had. De bas, Dick Wei man (A'dam) heeft een goed geluld en had soms zeer te loven momenten. Mevr. C. van Staa- -Beversluis, sopraan (Arnhem), heeft geen groot, maar mooi ge- timbreerd geluld. Intens muzikaal en voor treffelijk was haar zingen. Mej. Truus Klaassen. sopraan had o.i. een te zware taak, reden waarom we in haar eigen belang niet verder op haar zingen ingaan. Veel studie zjj haar aanbevo len. Onze dilettant stadvenooten, de heeren Landman (tenor) en Roest (bariton), heb ben op lofwaardige wijze d« kleinere partijen vervuld, vooral laatstgenoemde mogen een extra compliment niet onthouden. De begeleiding van het Alkmaarseh Strijk orkest was hier evenals in het werk van Liszt, zeer volgzaam; uitgezonderd kleine on gelijkheden, viel hier veel te waardeeren. De klavierbegeleiding was bij mej. Oort wederom in goede handen. De belangstelling was vrij goed. Draaft Dickens er „Te Olde Pudtnghe Shope” Hij voelt een traan van ontroering aan zijn oog ontspringen. Door het floers van dien traan werpt hij een smachtenden blik op den plumpudding: AANSTAANDE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN bestuursleden te doen aftreden, die belden herkiesbaar zijn. Aldus besloten. De heer v. Zoonen deelt voorts nog mede, dat de prijs van de keuringen nog niet kan worden vastgesteld. Spr. vestigde voorts met dankbaarheid de aandacht op het feit, dat de H.H. Doctoren gedurende 1 jaar geheel be langeloos hun medewerking hebben toege zegd. Voorts werd besloten, dat iedere aange sloten vereenlglng 1 stem mag uitbrengen. Hierna deed de heer v. Zoonen mededee- llng van ,een, begrijpelijkerwijs, zeer vage begroeting. Spr. was van meenlng, dat het tekort door het gemeentebestuur zou wor den gedekt. De heer Veen wilde onmlddellijk een re quest indienen bij den Raad om tenminste een subsidie te krijgen over 1931. De voorzitter ontraadde dit. Dan werd tot definitieve oprichting van het B. M S. A. overgegaan. Vóór de oprichting verklaarden zich: N. A. 6. B Kracht en Vlugheid, Be Quick. Ad- vendo. Arbeiders Jeugdcentrale, K. V. K. V-, Halter- en Turnlust. Alcmaria Victrix, A. R. C. en 5. B. B-, zullen hun beslissing nader kenbaar maken. Hierna kwam aan de orde: bestuursver kiezing. De heer i herkiesbaar. Op voorstel van den heer Stroyink zal het bestuur tot de volgende algemeene vergade ring. die vermoedelljk in Januari as. zal plaats hebben, aanblijven. Nadat'bU de rondvraag eenige huishoude lijke aangelegenheden ter sprake waren ge bracht, sprak de voorzitter den wensch uit, dat de buitengewoon goede samenwerking die hier hedenavond tusschen de verschillende vereenlglngen naar voren was gekomen, al tijd zou mogen blijven bestaan. Spr. bracht een woord van dank aan de verschillende medici, die door hun belange- looze medewerking hebben medegewerkt om tot de tot standkoming van deze vereenlglng te geraken en voorts den heer de Bruyn voor de vele werkzaamheden door hem verricht. Spr. hoopte, dat het B. M. 8. A. zou zijn in het belang van alle sportbeoefenaars in het algemeen en in die van de lichamelijke op voeding in 1 bijzonder en sloot de verga dering. De Eerste Kamer heeft met 28 tegen 12 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot verhooging van het 8ste hoofdstuk der Rjjks- begrooting voor 1930 (kosten van een kruiser en van een flottleljevaartulg). Tegen stemden de leden Westendorp Po lak. De Zeejiw, Cramer. Kranenburg, Oude- geest. PothuisSmit. Van Embden. Dans, Sllngenberg, Moltmaker, Ossendorp en Her mans. De minister werd door verschillende leden geluk ge wenscht. zal den jubilaris dien dag zeker aan blijken van belangstelling ont- AM. Alkmaar en Omstreken Woensdagavond te 8 u. had onder voorzitter schap van den heer W. Bulens, de oprich tingsvergadering plaats van de afdeellng Alk maar en Omstreken van het bureau voor medische sportkeuring. In zijn openingswoord beet de voorzitter allen welkom en zegt, dat de tn Juli Inge stelde commissie naar haar meenlng klaar ia gekomen met de voorbereidende werk zaamheden en spreekt den wensch uit, dat de niet aanwezige sportvereenigingen zich als nog sullen aansluiten bt) het B. M 8. A. Spr. ging dan de verschillende bestuursver- anderlngen en werkzaamheden na en zei, dat het comité tot de overtuiging ts gekomen, dat wanneer zou worden opgericht een ver eenlglng voor medische sportkeuring, waar toe alle sportvereenigingen als lid toetreden, terwijl reeds een 6-tal doctoren hun belang- looze medewerking hebben toegezegd, deze vereenlglng zeer zeker levensvatbaarheid heeft. De commissie zal van het gemeente bestuur een lokaal trachten aangewezen te krijgen, waar de keuringen zullen worden ge houden. Spr. deelde voorts mede, dat de dok toren niet aanwezig konden zijn, wegens een vergadering van den Medlschen Kring, waar ook deze aangelegenheid zal worden be sproken. Van bedoelde 6 doctoren zullen er 3 worden aangewezen, voor het houden van de keuringen. Deze doctoren worden be schouwd als bestuursleden. Spr. eindigde met den wensch, dat de afwezige sportvereeni gingen toch als lid zouden toetreden. De heer Stroyink (Alc. Vltrix) merkte op, dat A. V. haar leden reeds aan een keu ring onderwerpt. Spr. wil eerst nadere voor waarden hooren, om dan de beslissing aS3 het bestuur van A. V. over te laten. De heer Buddlnk vroeg naar de flnan- eieele verplichtingen. Ter beantwoording der vragen werden allereerst de statuten in behandeling ge bracht. Tijdens de behandeling van de ver schillende artikelen wees de voorzitter erop, dat ieder lid van een aangesloten vereenlglng zelf het onderzoek moet betalen. Het bedrag hiervan kan nog niet definitief worden vast gesteld. Leden van nlet-aangesloten vereen!-, gingen betalen het dubbele. Spr. vestigde de aandacht van de aanwezigen op het feit, dat ook vereenlglngen buiten Alkmaar kunnen toetreden. Een volgend artikel bepaalde, dat een ver eenlglng moreel verplicht is haar leden te wijzen op de gelegenheid tot keuring; nieuws leden en adsplrantleden zijn verplicht zich te laten onderzoeken. Meerdere aanwezige afgevaardigden ver klaarden zich tegen de bepaling, wat betreft de verplichte keuring van nieuwe leden. Naar aanleiding van een opmerking van den heer van Laar, antwoordde de voorzit ter, dat het bestuur de mogelijkheid van her keuring nog 1 jaar wil aanzien. Spr. wees op de mogelijkheid, dat iemand voor een bepaal den tak van sport zal worden afgekeurd, doch hem een andere sportbeoefening zal worden aangeduld: in dit verband bezien hebben alle sportvereenigingen groot belang bij de medische sportkeuring. Vervolgens had, artikelsgewijs, de behande ling van het huishoudelijk reglement plaats. Wat de contributie betreft, meende de com missie een bepaald bedrag te laten betalen door elk lid der vereenlglng per jaar. De heer V. Zoonen is tegen dit artikel. Spr. wijst op Deventer, waar de minimum con tributie f 10 bedraagt en de kosten van de keuring 50 cent bedragen. De voorzitter zegt, dat alle vereenlglngen yan voor af aan. En dit kap op den duur het moeten kunnen deelnemen. Wel bestaat de *-— mogelijkheid, dat een vereenlglng van een bepaalde grootte, een bepaalde contributie be taalt. De heer Stroyink achtte 5 cant per lid, tot een maximum van f 10 voldoende. Besloten werd het maximum op f 10 te be palen, doch de bijdrage per lid nog nader vast te stellen. Betreffende de samenstelling van het be stuur, zag de heer v. Zoonen gaarne een ad ministrateur aangewezen, om de werkzaam heden te verrichten in verband met de keu ringen. De voorzitter oordeelde het beter de ver schillende bestuursleden, beurtelings de ril lingen van het bureau te laten bijwonen. De heer Stroyink stelde voor, elk jaar 2 De familie B. te Wognum heeft in de mobillsatiejaren eenige Hongaarsche kinde ren verzorgd. Een daarvan, een thans bijna 19-jarig meisje, kwam dezen zomer logee- ren. Zij kwam toen in kennis met een daar verblijvend persoon, bekend onder den naam van .Jan den Beis" (een Belg). Toen zij later iemand van het dorp ont moette, geraakte de omgang met Jap den Beis uit. Doch op zekeren dag, nadat de Wognummer zoowel de verdwenen. De politie zich zelfs uitstrekte tot Frankrijk, kon echter niet worden achterhaald. Toen de Wognummer jongen in het dorp terugkeerde, hoorde hij van het vertrek van het meisje en den Belg. Hij wist toevallig waar Jan den Beis verblijf had gehouden. Het spoor leidde eerst naar Naaldwijk en toen rjaar Brielle. Onder een valschen naam werd hij daar aangetroffen en aangehouden. HU werd Dinsdagavond naar Wognum over gebracht en na een verhoor van eenige uren te Hoorn opgesloten. Uit zijn mededeellngen was men gewaar geworden, waar zijn feitelijk verbluf was, nj. te Rotterdam. Een gisteren Ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de Belg met het meisje daar woonden onder den naam van de heer en mevrouw Boude- wijns, welke naam ook op zUn post staat. De Rotterdamsche kinderpolitie heeft het meisje aangehouden. ZU heeft bekend, dat zU met den Belg is meegegaan, nadat de Wognummer jongen van het dorp was ver trokken. Verder vertelde rij. dat sU later herhaaldelUk naar huis had geschreven, doch de Belg had deze brieven telkens onder schept. De Rotterdamsche kinderpolitie droeg haar over aan de kinderpolitie te Amster dam. die het meisje naar Hoorn ove acht. Het verhoor vindt heden plaats. Het is ge bleken. dat het meisje al dien tUd te Rotter dam met Jan den Beis, een onguur type, heeft samengeleefd. We denken ons niet te vergissen, als we beweren, dat de nieuwe gemeenteraad, welke bet volgend jaar gekozen zal worden, er heel wat anders uit zal zien dan de tegen woordige. Er gaan reeds geruimen tUd geruchten over het heengaan van verscheidene raads leden en over de Intrede in den Raad van andere vroede vaderen. Dezer dagen werd door Bergen’s Belang een circulaire huis-aan-huis verspreid, waar in de idee wordt gelanceerd om te komen tot een middenblok In onzen gemeenteraad; welk doel men denkt te bereiken door mid del van één enkele candldatenlijst. waar mede voorkomen wordt versnippering en verloren gaan van stemmen, door de groe pen „Bergen's Belang”, Zeller-Swaag, de opgeheven afd. Bergen van den Bond van Melkveehouders, enz. Reeds eerder werden dergelUke pogingen gedaan, om het aantal zetels van dit z.g. middenblok van 4 op 5 te brengen; echter zonder resultaat. Dat men dit doel nog lang niet onbereikbaar acht, blUkt wel uit deze vernieuwde poging. Of deze poging tot wijdere samenwerking ditmaal zal slagen, zal moeten blUken op de begin volgende maand te houden vergade ring. waartoe het bestuur van Bergen's Be lang de kiesgerechtigde ingezetenen heeft opgeroep»... en op welke vergadering de ge legenheid geopend zal worden candidatsn voor dit piiddenblok te stellen. Uit goede bron vernemen we, dat de ver tegenwoordigers van Bergen's Belang in den Raad, de heeren C. Bogtman en J. Brugman in den volgenden Raad niet zullen terugkee- ren en dat de heeren Voute en Mac Donald in hun plaats als candidaat naar voren zul len worden gebracht. Dat de heeren Zeiler en Swaag terug zul len keeren. staat vrUwel vast. Dat de pogin gen, om het middenblok met een vijfden candidaat te versterken, zullen slagen, staat o.J echter nog te bezien. Van de 8. D. A. P. mag wel verwacht worden, dat zu haar tweeden zetel zal be houden. De R. K Raadsfractie zal echter wel eenige verandering ondergaan. De heer Baltus. die begin volgend jaar zijn zilveren jubileum als raadslid zal vieren, stelt zUn zetel beschikbaar. Wethouder Apeldoorn, na den nestor, den heer Baltus het langst Raadslid van de R. K fractie, was een Jaar of twee, drie geleden eveneens voornemens zUn raadszetel ter beschikking te stellen: we vernemen echter van hem, dat hU op dit besluit is teruggekomen en voor de komende verkiezingen eventueel weer een candldatuur zal aanvaarden. Al is daar mede nog niet met zekerheid gezegd, dat hij als raadslid terug zal keeren, de mogelijk heid daartoe is aanwezig Ook betreffende den heer Blank vernamen we bU geruchte, dat hU zou bedanken als raadslid; we vernamen echter, dat deze ge ruchten n^t geheel op waarheid berusten; slechts Indien een alleszins bekwaam m veelbelovend candidaat als zijn opvolger ge steld zal worden, wil hU zUn zetel voor dezen beschikbaar stellen; dit is oJ. een loyaal standpunt, dat alle waardeerlng verdient. De heer J Martin zal als candidaat van den R. K. democraten rijn zetel 0.1 wel behouden. BlUft over, de R. K. dissident, de heer D. Dlrkson. Deze voelt er niets voor om zich bU de R. K. Klesvereenlglng aan te sluiten en zal zeer waarschUnlUk wel weer met een eigen lUst uitkomen. Ext hU echter niet zoo veel stemmen op zich zal verwerven als den vorigen keer, kan met groote zekerheid wor den aangenomen. HU heeft Immers In de voorbUe periode blUk gegeven weinig opbouwend werk te leveren; hU mist ten eenenmale de gave een en dit goed .edi Positief zal hU d nen bereiken. Afgezien van het feit, dat thans afwezig is het motief waarom velen de vorige maal op hem gestemd hebben, gelooven we niet, dat de R. K. arbeiders hun stem zullen uit brengen op dezen candidaat. die als één ling toch niets bereik-n kan. Laten we echter hopen, dat hU. in het belang van de arbeidersklasse, wier belang hem toch ter harte moet gaan, zich alsnog zal aanslui ten bU de R. K. klesvereenlglng, waarin den laatsten tUd het democratisch element toch reeds versterkt Is. Sinds de vorige verkiezing is nl het aantal leden van de klesvereenlglng ver drievoudigd en van 200 op ongeveer 600 gebracht. Dit beteekent een grootere ling en een voor velen onverwachte ver andering bU de stemming voor de groa- lUst. waarbU leder lid van de kiesvereeni- glng het recht heeft deel te nemen aan de candidaatstelling. Uit een en ander blUkt wel, dat de RK. Staatspartij haar stemmen bU de a. s. raadsverkiezingen hard noodig zal hebben, om het aantal zetels wederom op vijf te brengen. Mogen alle R.K kiezers hun eigen belang Inzien, teneinde aan de candidaat stelling voor de komende raadsverklezingea deel te kunnen nemen, zich voor 1^ Januari a. s. opgeven als lid van de Klesvereenlglng: - de luttele contributie van slechts 25 cent mag en kan daarvoor geen beletsel zUn. Londen, 16 December 1930 I Ben Londensch uitgever, die de wer ken van Charles Dickens heeft doen I verschijnen in zoo getrouw-mogelijk facsimile van de editie, welke den I gehrijver het liefst was, beveelt deze Inderdaad hoogst aantrekkelijke en met beroemde illustraties verluchte uitgave als Kerstgeschenk aan met de woorden; .Charles Dickens, the man who made Christmas”. Zooals het daar staat, is het natuur- lijk lachwekkende onzin. Charles Dic kens heeft Kerstmis niet gemaakt. Met meer reden zou men kunnen zeggen, (jat Kerstmis Charles Dickens gemaakt beeft. Maar de uitgever bedoelt het zoo letterlijk niet. Hij wil ons niet doen ge- jooven, dat Dickens de uitvinder is van Kerstmis, maar de nationale zanger in proza van dit feest en dat de na tionale Kersttraditles, die heden nog in December heerschen, door hem geves tigd zijn. En ook dit is misschien niet waar. Men maakt zichzelf hier gaarne wijs, dat men Kerstmis npg altijd viert vol gens het Diokenslaansche recept, maar er Is in de eeuw die ons scheidt van den tijd, waarin de nog steeds gelezen Kerstverhalen spelen, al te veel veran derd, dan dat wij, zonder onszei ven awaar geweld aan te doen en in figuur lijken zin een maskerade-costuum aan te trekken, ons nog zouden kunnen ver plaatsen in den geest en de stemming ran den onsterfelij ken Pickwick. Het zijn de magazijnen en alle koop- Beden, die voor Kerstmis werken, die een tot vrijgevigheid leidende sentimen taliteit aankweeken door te speculeeren op de nationale vereering voor Charles Dickens. En het publiek heeft hiertegen geen bezwaar, want, wanneer het sei nen bijzondere gulheid, gemoedelijk heid en goedgeefschheid vereischt, is *t altijd gemakkelijk hieraan te kunnen voldoen door te zeggen: Ik refereer mij aan Charles Dickens. Deze dankt niet alleen en misschien lelfs niet in de eerste plaats, zijn natio naal patronaat over het Kerstfeest aan tijn beschrijvend talent, maar vooral aan de toevallige omstandigheid dat, toen hij in het begin van zijn loopbaan was, tot tweemaal toe Engeland gedu rende de Kerstweek onder een zware vracht sneeuw bedolven was. Vandaar We Inderdaad buitengewoon aantrekke lijke „Witte Kerstmis”, die hij in de Ptekwickpapers beschrijft. Die „Witte Kerstmis” van Dickens is het ideaal van lederen Engelschman geworden. Hoogst telden heeft hij er een meegemaakt, be halve in het Peak- en het merendistrict of in het bergland van Wales. Het is vooral de witheld welke hef Dlcken- riaansche Kerstfeest tot het model van den hedendaagschen Brit gemaakt heeft. De nuchtere waarheid evenwel is, dat in Dickens’ tijd December een even druilerige, modderige maand was als In onzen tijd. Sneeuw ep vorst omstreeks den 25 December waren toen in Londen en het Zuiden van Engeland een even groote zeldzaamheid als thans en toen rij één- of tweemaal voorgekomen wa ren. hadden zij op Dickens zulk een indruk gemaakt, dat hij er niet.bver uitgepraat en uitgeschreven rarfte. De ouderwetsche winters waren in deze streken van hetzelfde gehalte als de nleuwerwetsche en merkwaardig is 1, dat men in tijdschriften van honderd jaren geleden dezelfde verzuchtingen over een „echte ouderwetsche Kerstmis” kan lezen als in het jaar 1930 geult worden. Niet onwaarschijnlijk is het. dat onze achterkleinkinderen op hun beurt de dagelljksche modderbaden, die de bewoners van Londens voorsteden en buitenwijken zich in December ge troosten, als romantische tochten over sneeuw- en ijsvelden zullen verheerlij ken. Wat men een Angelserie Kerstmis” pleegt te noemen, stamt niet uit den tijd van Dickens, maar ontstond onge veer een eeuw daarvoor. Zij is in hoofd- saak niet Engelsch, maar Duitsch en •erd hierheen overgebracht door het Huis van Hannover, dat in het eerste kwartaal der achttiende eeuw op den troon kwam. Daarvóór had het Kerst feest vooral een godsdienstig karakter gedragen, terwijl de niet strikt-reli- gieuze huiselijke en maatschappelijke viering veel minder te beteekenen had. George I was het die den Duitschen Kerstboom in Engeland plantte en dezen maakte tot het middelpunt van feestviering dat men van “Jets voelde. De koning, die een vreem deling was en geen woord Engelsch •Prak, was hier niet populair en hetgeen hij deed en nallet was dus bij voorbaat veel kritiek onderworpen. Angli- roansche en andere geestelijken veroor deelden den Kerstboom als een over blijfsel uit heldenschen tijd en gaven de meenlng te kennen dat Engelsche “kristenen hun godsdienstige feesten •rij moesten houden van Oermaansch- keldensche invloeden. In brochures uit dien tijd werd zelfs het verval van de religieuze Kerstviering ten gevolge van de invoering van' Kerstboomfeesten ’’onpeld. gen en zij bleven honderd Jaren lang halve vreemdelingen hielden vast aan de oude Dultsche zede, en wat het Hof deed, vond onmlddellijk navolging bij den burgerstand en de volksmassa. Maar toch duurde het lang eer de Kerstboom populair wérd en toen Dic kens jong was, schijnt de boom een veel minder onontbeerlijk ingrediënt voor zulk een Kerstpartlj geweest te zijn dan thans. Het waren vooral de te Londen wonende Dultschers, die door hun voorbeeld de Dultsche kerstviering krachtig propageerden. Niet alleen de Georges en Willem IV, maar ook konin gin Victoria hadden veel Dultschers aan hun hof en moedigden Dultschers aan zich te Londen te komen vestigen, waar zij door koninklijke voorspraak en door betrekkingen met het Hof vaak zeer spoedig grooten maatachappelijken in vloed kregen. Zij noodlgden notabele Engelsche families op hun Kerstboom feesten uit, en aldus werden steeds rui mere kringen der bevolking voor het uit Duitschland ingevoerde gebruik gewon nen. Eigenaardig is het dat in later tijd zelfs naar Engeland geëmigreerde Duit- sche Israëlieten als Kerstboom-pioniers opgetreden zijn. Voor hen was Kerstmis geen religieus, maar een natlonaal-hul- selijk feest, zooals Nederlandsche Israë lieten het Sint-Nicolaasfeest vieren zon der zich er om te bekommeren, dat Am sterdams beschermheilige door de Roomsch-Katholieke Kerk tot de alta ren verheven is. Zelfs orthodoxe Dult sche Israëlieten te Londen gaven om streeks het midden van de vorige eeuw Kerstboompartijen voor hun kinderen, waarbij dan natuurlijk de vriendjes en vriendinnetjes, die voor het meerendeel tot nlet-joodsche families behoorden, uitgenoodlgd werdep. En zoo ontstond in menig Angllcaansch gezin de Kerst- boom-cultus, doordat de kinderen bij hun joodsche vriendjes zoo'n pleizler gehad hadden. Zoo on-Engelach als de Kerstboom is. zoo Engelsch is de Kerstmispudding. De ze wordt sinds onheuglijke tijden op 25 December verorberd, en zelfs de om haar soliditeit bekende Engelsche ma gen hebben dan een zeer harde proef te doorstaan. De Brit Is, zooals een ieder die dit volk kent, beamen zal, matiger in spijs dan de meeste Europeesche volken, maar gedurende het Kerstfeest overtroeft hjj het geheele continent. Een eeuw geleden aten de Engelschen veel meer dan thans en corpulente men schen waren hier even talrijk als elders in ons werelddeel. Terwijl zij in den loop der Jaren veel soberder geworden zijn, hebben zij uit piëteit hun Kerst maal. met een kalkoen als middel- en een Kerstmispudding als eindpunt, op het oude peil gehouden. Hierin worden zij natuurlijk jaarlijks aangemoedigd door de poeliers en de koekenbakkers, die in de roerendste advertenties het publiek wijzen op zijn Christenplicht. Vooral pogen zij de harten en de ge moederen hunner cliënteele te bewer ken door hun aankondigingen winkelkasten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5