if ft Uü 2 VERFWAREN ER I F' JAN DE VRIES Jn. ?S l Van Putten en Oortmei jer - Payglop a TWEEDE ffLAD BLADZIJDE 1 MAANDAG 22 DECEMBER 1930 ALKMAAR R. K. Kiesvereeniging PROVINCIAAL NIEUWS Vermogens zonder eigenaar xl er :r :r 1079 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE ken ^genda Ernstig ongeval ELCK WAT WILS lets over Charlie Chaplin Chemicaliën Droger ij en TELEFOON 324 - ALKMAAR .Si LOSBLADIGE REKENING-COURANT-BOEKEN in diverse uitvoering ■N i self - gratis in met kSH r ern- n. nrrrmr Steun aan den Atnerikaanschen landbouw URSEM BS 4 *- M OBDAM WARMENHUIZEN MEDEMBLIK ANNA PAULOWNA ZIJPE KALVERDUK deze GEVONDEN VOORWERPEN zegde BURGER IJSCLUB WEG ALKMAAR-EGMOND Goedhart en M. van R. huis- voldoende gelegenheid. een een goed onderkomen te vinden. een ge- BENOEMD ikke» Twee gewonden WINTERSPORT OP DE ZUGSPITZE AA» Charlie HET GESTRANDE MOTORSCHIP A A A AAA A AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA4 AAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAJ 3 N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL rechtmatige eigenaars wachten wonft IAAB MeJ. J. O. van Ooyen. alhier, is in de gis ter gehouden vergadering van den Raad der gemeente Koedijk met aigemeene stemmen benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school, aldaar. deelen en scenes van ,jn doek geprojecteerd zoo Hedenmorgen heeft aan het onderstatkm der Ned. Spoorwegen aan de Zaanstraat te X> ie combinatie en Winst ~aldo tels vervaardigt licht eens de gr kale Inspiratie gevonden heeft, die hem de voorgestelde situatie het treffendst 11- f lustreert. Het gebruik maken WA fisnchcp- was bedrijf De „Vereeniging tot opsporing van erfgenamen” De lijst van vermiste erfgenamen Vergeten millioenen. Variété en Bioscoop. Naar wij vernemen, heeft de heer P. Th. Oude jan, caféhouder in ,JJe Roode Leeuw" te Ursem. op Vrijdag 26 en Zondag 28 Dec., een amusementspro gramma in elkaaar gezet, bestaande uit variété en bioscoop met 's middags kinder voorstelling. Voor prijzen en verdere bijzon derheden. verwijzen wij naar de adverten tie voorkomende in ons numiper van heden. Algemeen ledenvergadering der R K. Ver eeniging van Handelsrelzlgers, afdeeiing „81. Laurentlus", te houden op Dinsdag 23 De cember as. in het lokaal van den heer P. Hecker, des avonds te 8 uur. Punten vAn behandeling o.a. een lezing van den heer Lucassen B. B. „Uiteenzetting der Ziektewet". DEZE WAGEN LAAT DE fa. VAN ROSSEM DOOR NEDERLAND RIJDEN ALS RECLAME VOOR HAAR NIEUWE MERK TROOST I Ma ien de vorige vergadering, -1 en conform W. ge- I Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen n en i uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 16, 17, 18 en 19 December 1930. Mantelceintuur. auto-sleuteltje, manchester ias. handschoenen, notitieblok, kerkboekje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetehen. onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 16, 17, 18 en 19 December 1930. Belastingmerk in étui, C. van Vliet, Druivenlaan 31 belastingmerk, R. Bak, Schertnerweg 48 ijzeren schijf, firma Conijn, Friesché weg duimstok. P. de Wit, Lindenlaan 86 misüens van auto, A. Velthuis, Uitenboschstraat ai vulpot lood, C. de Munk. Spoorstraat 88 dames- tasch met inhoud, M. Struve, p.a. mei. M. Bruin, Boezemsingel 23 damestascbie met inhoud. „Hondsbosch”, Eilandswal hand warmer, N. Jongejans, Akerslaan 23 dames- of kinderportetnonnaie met inh„ G. Breg- man, Langestraat 49 herdershond, R. Masmeijer, Natteweg 23, Bergen leeren riem, D. Joon, Oudegracht 91 leesboek. L. Plato, Laat 4 en belastingmerk in étui, J. Smit, Omval 60. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. Grintwegen zijn niet meer in staat aan het tegenwoordig overheerschend autover keer weerstand te bieden. Dat blijkt ook bij den weg Alkmaar- Egmond aan den Hoef, die door het gemeentebestuur van Alkmaar inderdaad wel geregeld onderhou den wordt, daar die toch geregeld in weinig gunstigen staat verkeert. Op dezen weg is een proefvak van een halven Kilometer gemaakt, waarop een oppervlakte behandeling wordt toegepast. Het is echter nog niet de bedoeling den geheelen weg op deze wijze te behandelen. Voortdurend worden de gaten en kuilen in dezen weg gevuld, zonder dat daardoor een gunstig resultaat wordt verkregen.' Hieruit blijkt, dat op indere wijze moet wor- den voorzien. De B.B.N., Bond van Be- drijfsautohouders in Nederland heeft zich tot het gemeentebestuur van Alkmaar ge wend om er op aan te dringen, dat een bitumineus wegdek of een klinkerverharding zal worden aangebracht. Uiteraard is met deze verandering een groot bedrag gemoeid, maar daartegenover staat, dat de onder houdskosten in belangrijke mate zullen ver minderen. hier de zuiverste en de heerlijkste zon. De Schneefemer Is geheel ontrukt aan den nevel van het dal en aan alle zijden door beuren beschut tegen den kouden bergwind, zoodat men de zekerheid heeft hier weken lang wolkelooze dagen te kunnen doorbrengen. Wie hoogtezon en hoogtewarmte wenscht, vindt hier vlak onder den top van den hoogsten Duitschen berg een hoogteklimaat van bui tengewone bestendigheid. Als sportgebied is de Schneefemer In Dultschland ongeëvenaard. Hij heeft, gezien zijn hooge ligging, den langsten winter van alle Dultsche wintersportplaatsen. Een win ter. die ten minste acht maanden duurt: van October tot Mei. Op geen andere plaats der Dultsche alpen vindt men, op een dergeHJke hoogte, een zoo uitgebreid sportterrein, waar op elke wintersport kan worden beoefend. De daling van den Schneefemer, van den voet van den Schneefemerkopf <2850 M.) naar de Knorrhütte geschiedt niet plotseling maar geleidelijk. Over een afstand van drie kilometer bedraagt het hoogteverschil onge veer 600 meter. Het gebied is tevens rijk aan afwisseling. Men vindt er heuvels en dalen, kuilen en kloven, zooals men ze elders nau welijks vindt. Op het meer dan 6 K M.2 groote terrein vindt men groote afstanden, waarop de beginneling zonder het minste ge vaar zijn eerste skl-stappen kan maken. Maar ook voor de bekwame skiloopers vindt men hier talrjjke hindernissen en moeilijke pas sages. Wie ook dan nog niet tevreden is. kan trachten van den Schneefemerkopf of van andere randbergen den tocht naar beneden te wagen: Hiertoe is heel wat moed en han digheid noodlg! Groote tochten per ski zijn, daar rotsgebergte het veld omringt, niet mo gelijk. De eenlge bergrug, waarover het dal kan worden bereikt, is het Gatteri nabij de Knorrhütte. Van hier Is de tocht naar het Lauchatal, dus naar Mittenwald en Ehrwald. mogelijk. De Schneefemer is echter meer dan een oefenterrein voor groote en kleine _fkl- talenten. Het Is een bij uitstek gunstig ter rein voor wedstrijden. Daarom geeft de Zug- pitzbahngesellschaft zich moeite om de wed strijden. die vroeger In de drukbezochte win tersportplaatsen van t dal werden gehouden, hierheen verplaatst te krijgen. In ’t dal wor den paarden voor de skl-Jörlng gebruikt Daar paarden echter niet, zelfs niet eens de taaie Shetlandponny's, ’t hoogteklimaat der alpen kunnen verdragen, zou het noodlg zijn dieren uit de Poolstreken hier In te voeren. Op den Schneefemer zal dus met rendieren aan Ski-jörlng moeten worden gedaan. Voor sleetochten staan Poolhonden ter beschik king. Lappen, die hun tenten op het terrein zullen opslaan, zullen overkomen, om deze dieren te verzorgen. Zij zullen tevens ook de fokkerjj van rendieren, die hier zal wor den ingericht, lelden. De vrouwen brengen haar weefstoelen mee en zullen rendierman- [en: een sportdress, die wel- ;roote wintermode zal zijn. Zoo zal misschien eens. op het hoogste punt van Dultschland, een nieuwe mode ontstaan! In- dlen de proeven tot het fokken van rendieren en Poolhonden hier slagen, zullen deze dieren wellicht ook weldra op andere wlntersport- sport verleenen. Misschien zal in een naaste toekomst deze sport zonder deze dieren uit de Poolstreken niet meer denkbaar zijn. Het eerste wlnterslzoen op den Schneefemer zal dus wellicht het begin van een nieuw tijdperk in de geschiedenis van de winter sport beteekenen. Voor elke sport zal hier worden gezorgd! Sprlngschansen worden gebouwd. Een rodel baan van 1600 meter, een bijzondere renbaan voor rendieren zullen worden aangelegd. Er bestaat voorts ook voldoende gelegenheid, wat 'n zeldzaamheid op een dergelijke hoogte is. hier* een goed onderkomen te vinden. Boven op den Schneefemer staat het nieuwe hotel. Beneden wacht de Knorrhütte op de gasten. Zoo heeft men, bjj het ondernemen van tochten en wedstrijden, steeds een be paald doel. Nabij het sporthotel stralen groote vlammenzullen van ultraviolet licht, als in de schemering de nevel den Schnee femer omringt. Dit ultraviolette licht dringt ook doof den dichtsten nevel heen en Is op een afstand van meerdere mijlen zichtbaar. Toeristen, die door den nevel op de sneeuw velden worden verrast, zullen aldus steeds den weg terug kunnen vinden. Dit nevellicht, dat zelfs In de scheepvaart nog Iets nieuws is. zal op den Schneefemer voor de eerste maal in dienst van de sport worden gesteld. Het uitstekende terrein, de hooge ligging, de lange duur van het seizoen, de technische Installaties: dit alles zal den Schneefemer reeds In zjjn eerste seizoen tot een van de eerste wintersportplaatsen van Europa ma ken. Het hotel is thans reeds tot in Januari uitverkocht. De groote sportweek, die hier begin Maart wordt gehouden, zal zeker een gebeurtenis In het wlntersportseizoen zijn. Laagste inschrijver. De heer G. W. Engel, alhier, was de laagste inschrijver te Heerhugowaard. bij de aanbesteding van den bouw van 4 woningen, voor f,8540 Het werk, dat voor rekening van den heer A. Breed wordt uitgevoerd, is den heer En gel gegund. Het metselwerk wordt uitgevoerd door den heer F. G. Borst, alhier. WASHINGTON 20 Dec. Het wetsont werp. waarbij 45 millioen dollar wordt be- schikbaar gesteld als steun aan den land bouw In verband met de droogte, is door belde Hulzen van het congres aangenomen en is aan president Hoover gezonden. Ledenvergadering L. T. B. Vrijdagavond hield bovengenoemde vereeniging een bui tengewone ledenvergadering met als punt van bespreking ..Pachtprijsverlaging". De voorzitter, de heer W. Dekker, opende deze vergadering met den ChristelUken groet, heette allen hartelijk welkom en sprak zijn genoegen uit over de groote op komst. In het kort ging de voorzitter na den nood In den land- en tuinbouw. Nagegaan werden de besprekingen over de voorstellen van spoorwegtarieven verla ging en beschermende rechten. De reden van deze vergadering Is, besprekingen te voeren teneinde andere corporatTes te bewegen, de pachtprijzen te verlagen. Van het hoofdbestuur was een schrijven ontvangen waarin het zijn bemiddeling aan bood. De voorzitter is van meening, dat niet alleen bij het gemeentebestuur doch ook IXj het kerk- en armbestuur aangeklopt moet worden. Gezien het feit, dat de gemeente Warmenhuizen voor duizenden guldens aan land verhuurt, zal het voor haar wel een bezwaar zijn aan alle verhuurders een be langrijke reductie te verleenen. Wellicht zou dat gevonden kunnen worden door voor de mindere pachtgelden een leening voor b.v. 10 jaar aan te gaan. Gesproken werd door verschillende leden over die huurders die van particulieren hu ren. De voorzitter antwoordde hierop, dat, wanneer de gemeente-, kerk- en armbestu ren hierin voorgaan, dit voor de partlcu- Burg. Stand van 1219 Dec. Geboren: Leonardos Jacobus, z. van P Hoek en' P. J. Kleldër. Ondertrouwd Stijn. Overleden: E. Rijkenberg 67 Jaar, echtge- noote van J. Hlnke. Benoemd. Tot huismeester en meesteres In het tehuis van ouden van dagen zijn benoemd de heer en mevrouw Moerland, te Loosduinen. Jubileum Op de vergadering van de Kon. Holl. Mij voor Landbouw werd de se cretaris, de heer N. Raap, gehuldigd b<j ge legenheid van zijn 25-.iarig jubileum als se cretaris. Namens de afdeeiing werd den ju bilaris een haard aangeboden; verschillende toespraken gingen vergezeld van een bloe menhulde. de rondvraag stelde de voorzitter na- het bestuur nog voor, om evenals bij de vereeniging „de Noord" de leden te ver plichten hun producten enkel en alleen in Warmenhuizen te verkoopen. Voor enkel° bijzondere gevallen zal het bestuur vergun ning verleenen tot verkoop op andere veilin gen. Dit voorstel werd eveneens met aige meene stemmen aangenomen. Na dank te hebben gebracht voor de aan gename besprekingen, sloot de voorzitter de vergadering met den ChristelUken groet. Amsterdam een ernstig ongeval plaats ge luid. Twee arbeiders werden door electrischen stroom getroffen. Een werd levensgevaarlijk, de ander minder ernstig gewond. In café „de Graanbeurs” aan de Zaadmarkt ’"Vergaderde Vrijdagavond de Burger Ijsclub. De voorzitter, de heer Pels, opent te ruim 'half 9 de om 8 uur uitgeschreven vergadering. Spr. deelt mede, dat de vereeniging thans 668 leden telt, spreekt zijn leedwezen uit over de geringe opkomst en hoopt, dat dezen winter een ijsfeest zou kunnen worden georganiseerd. Dan werden door den secretaris, den heer Jonker, de notulen van de vorige ver gadering gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De secretaris deed tnededeeling vap een schrijven van het gemeente-bestuur, waarin wordt medegedeeld, dat de Burger Ijsclub wordt beschouwd als een vereeniging van weldadigheid. De voorzitter en vice-voor- zitter zijn als afgevaardigde in het Armbe stuur aangewezen. De heer J. Pol was van meening, dat de vereeniging recht op gemeentelijke subsidie had. De secretaris deed nog mededeeling van een ingekomen schrijven van de afd. Alk maar van den R. K. Kruideniersbónd waarin werd aangedrongen, de leveringen niet te geven aan groote maatschappijen. De voorzitter zegt, dat de filiaalhouder van bedoelde maatschappij en de maatschap pij zelf, lid zijn. De gunningen worden enkel gedaan aan leden van de „Burger Ijsclub". Spr. deelt mede, dat in kas is f 850,48. Spr. brengt dan in bespreking de voor den aj. winter te houden wedstrijden. Al vorens hiertoe over te gaan, ging spr. het ontstaan van de „Burger Ijsclub” na, dit in verband met het 40-tarig bestaan, hetwelk de vereeniging dit jaar zal herdenken. Wat betreft de wedstrijden wilde spr. deze houden in denzelfden vorm als vóór 40 jaar. Aldus werd besloten. De heer Pol betoogt de wenschelijkheid om voor de te houden wedstrijden een re- serve-kas in te stellen, die zou kunnen wor den gevormd uit een verhooging van de contributie. Spr. zag gaarne, dat het bestuur dit in overweging zou nemen. Uit de vergadering gaven zich verschil lende personen op om mede te doen aan de wedstrijden. De voorzitter wees op de mogelijkheid, dat particulieren in de gelegenheid zijn, door bons af te geven aan het bestuur, den be deelden nog iets extra te doen toekomen. Na rondvraag volgde sluiting. 1 huisknecht, 1 metselaar, 5 losse arbeiders, 1 dagmeisje en 1 werkster. Alkmaar. 19 December 1930. De Directeur voornoemd, Ed. v. d. Heuvel. De techniek heeft weer een wonder ver richt. Zü heeft een bres geslagen In de rot sen van het Wetterstein-gebergte. dat tot nu toe, verscholen achter steen en sneeuw-wal- len. den aandrang der sklloopers weerstand had geboden. Een Jaar geleden lag de Schneefemer nog eenzaam achter zün win- terbarrlkaden. Slechts enkele onversaagden waagden het over dezen berg den tocht naar de Zugspitze te ondernemen. Nu brengt de electrlsche trein de reizigers in drie en een half uur van München naar den gletscher. die tot nu toe zelfs in de sneeuwvrue zomer maanden van het dal van Garmisch door een bekwamen alpinist slechts In acht uur kon worden bereikt. Vijf treinen brengen thans eiken dag honderden menschen naar deze hooge streken, waarin zich vroeger gedurende de wintermaanden nauwelijks een mensch waagde. Het korte zweefspoor van den glet scher naar den top van de Zugspitze is bijna voltooid. Het sporthotel op den Schneefemer beeft zün deuren reeds geopend. Het eerste seizoen In deze hoogst gelegen Dultsche win tersportplaats is begonnen. De Schneefemer. dft nieuwste Dultsche sportgebied, is een wintersportgebied, zooals men er in de Dultsche alpen geen tweede vindt Gelegen op een hoogte van 2500 M, vindt ook hH, die alleen den winter aoeki, Uitvoering De R. K. Tooneelvereenl- ging „Ons Genoegen” uit Waarland, zal Zondag 11 Januari in de tooneelzaal van den heer C. Broersen. alhier opvoeren het too- neelspel ..Offerande” in vier bedrUven van Jan Grosfeld. Dit stuk is reeds meermalen door ..Ons Genoegen" met succes opgevoerd en is een boeiend famllie-drama uit den tegenwoordigen tUd. Met het opvoeren van dit stuk zal ..Ons Genoegen" uitkomen hr een tooneelwedstrijd. uitgeschreven door den Ned. R. K. Tooneelbond. Dat het tooneel in Waarland niet geschikt is om een wedstrUd- uitvoering te geven, en dat de zaal van B. hier wel geschikt voor is, is voor de bewoners van KalverdUk en omstreken een buiten kansje. Het motorschip „Siio vun Gronlntcxj. be laden met papier en neel vai Bcbeemoa met bestemming Rotterdam, d it was gestrand tusschen Enkhulzen en Urk. is gisteren middag op eigen kracht te emkhu^zcn Tin- nengekomen. meubelstoffeerders, 1 modelmaker, to opper lieden, 10 pakhuisknechts. 2 plaatwerkers. I politoerder, 36 schilders, 1 schipper, 19 sigarenmakers, 2 steenbikkers. 3 stukadoors, 28 timmerlieden, 3 tuinlieden, 1 voeger, 2 Tooneetvereeniglng. Naar wjj vernemen, heeft de R. K Tooneelvcreeniging ..Rein Genoegen" alhier, ter opvoering in de maand Februari as in studie genomen het tooneel- spel in drie bedrUven: ..De Hellas”, door Louis Haver; alsmede het blijspel in twee bedrUven: „De geheime opdracht", door Piet Mossekoff. Geopend iederen werkdag van 913 uur. Voor werkgevers van 9t en van 25 uur. Maandag- en Donderdagavond van 7 8 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel iederen Donderdagavond. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke ingang. Bemidde ling kosteloos. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden staan ingeschreven: t aanhouder, 3 bakkers, a banketbakkers, 3 betonwerkers, 3 boekbinders, x boeren- arbeider. 1 bouwk. opzichter. I constructie werken 10 chauffeurs, 1 electncien, 31 grondwerkers, t incasseerder, 3 kantoor bedienden, 1 kellner, 2 ketelmakers, t lood gieter, 1 loopknecht, 1 machinist, 3 mach, houtbewerkers, 1 metaaldraaier. x metaal- ^iptx, 15 mcudaMb 3 mwihrimgfagi 4 che muziek is de eenige concessie, die lln aan de gemechaniseerde muziek ge daan heeft. Buiten de synchronlstl-che be geleiding wil Chaplin ook bü dit accom pagnement nog nieuwe klanken mvoegen die vooral geschikt zijn om bepaalde ko- tiilsche effecten te verhoogen. De crisis besproken Vrijdagavond vergaderde In de bovenzaal van café Van Gijzen aan de Breedstraat de R.K. Kiesvereeniging. Deze vergadering was slechts belegd als gevolg van den op de vorige vergadering uitgesproken wensch, om op een aparten avond de gelegenheid te geven over de crisis te spreken. Er was matig bezoek. De voorzitter, de heer D. J. Woldendorp, opende met den Chr. groet en deelde mede, dat het bestuur van meening was deze vergadering nog dit jaar te doen houden. Om meerderen ter wille te zijn heeft het bestuur deze vergadering meer in het centrum der stad willen houden. Aanwezig zijn de raadsleden Keesom.Kla- ver en Woldendorp de andere R.K raads leden zijn door bezigheden verhinderd. De voorzitter deelt mee, dat wethouder Klaver een uiteenzetting van de crisis zal geven, waarmee het bestuur gevolg geeft aan den op de vorige vergadering gedanen wensch. De secretaris, de heer Koopmeiners, lees» de notulen van welke worden goedgekeurd vastgesteld, nadat door den heer C. Keysper op eenige onjuistheden was wezen. Van den heer Goes, secretaris van de Hanze, was een verzoek ingekomen in het vervolg met het oog op Middenstanders niet steeds op Vrijdag te vergaderen. Het bestuur zal in het vervolg zooveel mogelijk rekening met dezen wensch hou den. De voorzitter deelt voorts mee, dat voor 31 December ter secretarie moet zijn mede gedeeld, dat men pij Staten- of gemeente raadsverkiezingen bij volmacht wil laten stemmen. Voorts wijst spr. erop, dat alleen zij deel kunnen nemen aan de stemming voor de groslijst, die voor of op 31 Dec. zich ah lid der Kiesvereeniging hebben op gegeven. Spr. verzoekt hiervan in eigen kring kennis te geven. Spr. geeft hierna het woord aan weth. Klaver tot het houden van zijn inleiding over de wethouderscrisis. •Wegens de belangrijkheid van deze zeer uitvoerige rede, zullen wij deze in ons nummer van Maandag in extenso publi- ceeren. Een dankbaar applaus volgde op de rede van den heer Klaver. Aan de discussie, die hierna werd ge houden, werd deelgenomen door de heeren Rams, V. Keysper, Bruinenberg. Veltman en C. W. Keysper. Deze discussie bewaren we, evenals het uitvoerig antMoord van weth. Klaver, tot Maandag. De voorzitter zegde den heer Klaver dank voor de objectieve wijze, waarop hij de crisis heeft besproken. Van de rondvraag maakten verschillenden gebruik. Een en ander betrof hoofdzakelijk huis houdelijke en persoonlijke kwesties. Volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. Dienstplicht De inschrUving voor den dienstplicht van personen, geboren in 1912, zal In Januari as. moeten plaats hebben. Voor de aangifte ter inschrUving zal voor de dienstplichtigen der gemeente ZUpe in het bUzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarle te Schagerbrug op Maandag 12 en Dinsdag 13 Januari as., tel kens des voormiddags van 9% tot 11 uur. Here verhuurders een reden Is. om die voet stappen te volgen. Het raadslid Nannes merkte op. dat z.L de huren niet te hoog zUn. HU liever, dat de verhuurders of verhuursters zoodanige maatregelen treffen, dat een langdurig uit stel van pachtprUs mogelUk is. Wethouder De Groot memoreert de soe pelheid van het gemeentebestuur tegenover diegenen die hun landhuren niet op tijd kunnen betalen en vraagt vertrouwen in het gemeentebestuur. De voorzitter stelt voor, in het request te verzoeken een reductie van 40 pCt. op de pachtpryzen en tevens om uitstel van beta ling. Na een zeer langdurige discussie werd ten slotte met aigemeene stemmen het voor stel van den voorzitter aangenomen. HierbU ril vermeld, dat voor huurders van welland aan de gemeente-, kerk- en arm besturen geen reductie zal worden gevraagd Algemeen was men van meening. dat die tak van bedrijf het niet zoozeer noodlg had. BU mens werd komt. De recherche van deze vereeniging houdt zich op het oogenblik met twee zaken be zig. De eene betreft de erfgenamen van den overleden Amerikaanschen milllonnair Horo witz, wiens nakomelingen ergens in Honga- rüe of Roemenië moeten zitten, de andere zaak betreft de erfgenamen van een zekeren Berstein, die in 1870 in Cleveland stierf en een bagatel van 70 mtllien dollar achterliet. Groote vermogens hebben vaak hun ei genaardige lotgevallen, die meestal even duister en avontuurlyk zijn als hun afkomst. Vooral in Engeland, het klassieke land der, reuzenvermocens. die van geslacht op ge-> slacht in dezelfde families blUven. weven zich sagen en legenden rond hun oorsprong, die meestal eeuwen teruggaat en waaraan zelden een zekere romantiek ont breekt In Engeland wordt door de Londensche ..Chancery Division" leder jaar een zorgvul dig geredigeerde lijst van zulke vermogens zonder eigenaar uitgegeven en. in zoover dit mogelUk is, door documentarlsche ver klaringen aangevuld. Op deze en andere wUze gelukt het dan dikwijls, de onbekende erf genamen na langen tijd op te sporen en in het bezit van de erfenis te stellen. Verschil lende van deze romantische ontdekkingen zUn bij het publiek bekend. Een man. die de Hjst der Chancery Divi sion doorbladerde, ontdekte plotseling een heel ongewonen en vreemden r.aam. dien echter een van zijn buren droeg en deze beweerde steeds, dat hU de eenige was van dien naam. Nadat hU zUn buurman met deze ontdekking in kennis had gesteld begon deze een onderzoek in te stellen bij de rechtbank en bU den Burgerlijken Stand. Tenslotte bleek, dat hU werkelijk een wettige nakome ling van bedoelden persoon was, zcodat hü in het bezit kwam van 30 000 pond sterling. Een antiquair kocht eens met een heap oude boeken ook een oude lUst „onopge helderde vermogens" Juist wtlde hU deze lUst als waardeloozen rommel weggooien, toen hU op het idee kwam, om eens na te gaan of er zich misschien een of andere be kende naam bü bevond Dit Idee bracht hem een mooi sommetje op. Een kleine ambtenaar, die zich 's Zondags eens verveelde, rommelde wat in ren kist oude boeken, die hü geërfd had Zoo kreeg hü ook een boek in handen, dat hij eens doorbladerde en waaruit toen een opgevou wen stuk papier viel. Bü nader onderzoek bleek, dat het een oude lüst w’as. waarop een reeks dividenden van oude Staatspapie ren vermeld stonden, waarvan de eigenaars onbekend waren. Het was een publicatie van de Bank van Engeland uit het jaar 1845. Onder de menschen, die niet opgespoord konden worden, en die dus geen uitbetaling gekregen hadden, bevond zich ook zijn eigen familienaam. Hü wendde zich toen tot een advocaat en kort daarop konden hem en kele duizenden ponden uitbetaald worden, die reeds lang op hun eigenaar gewacht en rente op rente opgebracht hadden. Publicaties In dagbladen bereiken dlkwüls op niet minder eigenaardige manlei dege nen wien ze aangaan. Op zekeren dag bla derde een huurkoetsier uit Dublin in een krant, die in zün rijtuig was blüven liggen Het eerste, waar zün oog op viel, was een oproep aan de erfgenamen van een verren bloedverwant van hem. Door dit gelukkig toeval kwam hü In het bezit van een ver mogen van 40 000 pond sterling. Een ander, die eveneens onder lukkig gesternte geboren was. kocht op ze keren dag een haring, die in een krant verpakt werd. Bü het openslaan viel zün blik op een oproep. Ingevolge waarvan de erfgenamen van een gestorven familielid van zün naam, zich moesten aanmelden Hü be hoefde voortaan geen haring meer te eten. Een van de meest zeldzame vondsten was wel die van een oud stuk krantenpapier, dat 40 jaar lang in een oude kast vastge plakt geweest was. De el<enaar van de kast had er niet het minste vermoeden van. dat het papier een oproep bevatte, waarin hü als erfgenaam genoemd was. Toen hü op zekeren dag het oud stuk papier er af wilde krabben, viel zün oog toevallig op dit kostbaar gedeelte, dat hem, ineens tot een njk man maakte. Het totaal van deze bedragen, die bü de Bank van Engeland nog op een eigenaar wachtten, bedroeg de kolossale som van 3 millioen pond storting, verdeeld over 10.900 personen, die nergens te vinden zün. Veertig van deze kanltalen bedragen meer dan 10.000 pond <f 120.000). In een zeer typisch geval bleek, dat de eigenaar zün vermogen eenvoudig vergeten" had. Een oude Engelsche dame n.l. woonde In Marseille en bereikte den hoogen ouder dom van 99 jaar. De laatste tientallen jaren van haar leven had zü uitsluitend van de milddadigheid van haar bloedverwanten ge leefd. tegen wie zü steeds klaagde en jam merde. dat zü straatarm was en haar ver mogen op onverklaarbare wijze verloren had. Ka haar dood bleek, dat zij reeds 25 jaar lang geen enkele rente meer opgenomen had. De lachende erfgenamen hadden in dit geval alle reden om de vergeetachtigheid der oude vrouw te prüzenl Reusachtig groot is ook het vermogen van den laatsten Russischen Czaar. dat in het buitenland belegd is en dat voor het groot ste gedeelte nog op zün erfgenamen wacht. Niet, dat het aan menschen ontbreekt, die er aanspraak op maken. Maar de Amen- kaansche Banken, waar het grootendeels ge deponeerd is. betalen het vermogen, dat uit tallooze posten bestaat, niet eerder uit dan nadat definitief bewezen is, dat er geen di recte nakomelingen van den Czaar meer be staan. Dit bewijs kon tot nu toe nog niet wettig geleverd worden en dat zal ook we) niet zoo vlug gebeuren. Het gaat hier om een bedrag van meer dan 100 millioen dol- GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Dittri ets- Arbeidsbeurs Doelenstraat 30 Telefoon 838 Eenlgen tijd geleden werd in Parijs een vereeniging opgericht, tot opsporing van erf genamen. Deze nieuwe vereeniging beschikt over de beste advocaten en haar agenten zün over d» heelc v-ere’d verspreid. Zij wil zich ten dienste stellen van al dleeenen. die eenige aanspraak op een erfenis kunnen doen gelden en waar kans van is. maar waarvan d» pretendenten te weinig geld bezitten m een rechtsgeding te kun nen voeren. Zü financiert dus op de eerste plaats den- gene. die de aanspraak maakt, want In de meeste gevallen moeten er kostbare proces sen gevoerd worden, eer men in het bezit van een groote erfenis kan komen. Van deze vereeniging was reeds snrake. toen in Berlijn het groote proces ovn de er fenis van den millfonnair Loeske behandeld en dat binnenkort in hooger beroep 28 timmerlieden, 3 tuinlieden, 1 z voerlieden. 1 wagenmaker, 9 ijzerwerkers, 120 losse arbeiders, 2 werksters, I kantoor juffrouw, 1 verkoopster. Geplaatst 1 electricien, ia grondwerkers. Tuinbouwvereeniglng „Samenwerking" De tuinbouwvereeniglng ..Samenwerking" hield een aigemeene vergadering In de zaal van den heer Broersen. alhier, onder leiding van den heer L. Doekes. Deze opende met een woord van welkom en betreurde het dat deze vergadering niet plaats heeft onder meer gunstige omstandigheden voor het tuindersbedrüf. Daarna werden de notulen van de voor jaarsvergadering goedgekeurd. Dc voorzitter deelde mede, dat door selec tie van het koolzaad getracht zal worden het artikel bewaarkool te verbeteren. Een kleine hoeveelheid zaad is beschikbaar en dat zal onder de leden worden verdeeld. Verder deel de spr. een besluit van de H. IJ. S. M. mede. Door dit besluit mogen langs de tram lijnen geen wagons met een inhoud van 15 ton w’orden vervoerd. Ook de lün. langs welke de producten, die aan de Warmen- huizervelllng worden aangevoerd, worden vervoerd, vallen hieronder. Dit is voor onze veiling een strop, vooral wanneer er. zoo als in 1928, een tekort aan wagons is. Intusschen zullen stappen worden gedaan, om te trachten bedoelde lün van die bepa ling te ontheffen. Wat de rentelooze aandeelen der C. V. V. betreft, kon spr. mededeelen. dat het cen traal bestuur besloten heeft, geen ultloting te doen plaats heben, dit met het oog op den lagen omzet In dit en het vorige jaar. Do heer Boekel zag vooral en juist met het oog op de slechte bëdrüfsuitkomsten. de aandeelen liever wel uitbetaald. De voorzitter achtte het moellUk. hieraan Iets te veranderen. Volgde verkiezing van bestuursleden, door het bedanken van de heeren Jac. Blokdük en P. Hof. Dezen zün lid geworden van de in Ttiitjenhom opgerichte afdeeiing van den L .T. B. en heben daardoor als bestuurslid van deze vereeniging moeten bedanken. Omdat deze heeren woonachtig zün In Tultjenhom en Kerkbuurt, adviseert het bestuur om hun plaatsvervanger^ te nemen uit genoemde plaatsen. Na gehouden stemming bleken te zün ge kozen de hs’ren P. Molenaar met 37 en C. Boekel met 26 stemmen. Rekening en verantwoording boekhouder. Ontvangsten en uitgaven dorschmachine. Ontvangen f 1102.50. uitgegeven f 1343.32, nadeellg saldo f 240.82. Algemeen worden de uitgaven, in ver band met de prestatie van de machine, nog al gevonden, terwül blükt. dat de ma chine nog niet schünt te voldoen. De voorzitter merkte on. dat wanneer men de dorschmachine goed werk wil laten leve ren. dit veel geld zal kosten. Eenige leden adviseerden de machine door een deskundige te laten nazien. Besloten werd de dorschmachine door een deskundige te laten nazien. Ontvangsten en uitgaven dorschmachine en vereeniging f 3673J3 f 3305.25. Kassaldo f 367 98. f 5598 54. De rekening sluit met een totaal bedrag van f 11277.2314. Den boekhouder werd dank gebracht voor het goede beheer. Rondvraag. De heer Boekel gaf den leden van het C. B. in overweging, het volgend jaar aan dacht te schenken aan de ambtenaars salarissen. Als de tüden niet boter worden, moeten deze noodzakelük worden verlaagd. De voorzitter gaf dit direct toe. de vraag Is echter, waneer moeten we er aan begin nen? De heer Boekel vond het nu den besten tüd. De heer Van Duin zou verschillende func ties willen verbinden met elkaar. Daar het den voorzitter bleek, dat de heer Boekel de tolk was geweest van de vergadering, zal van het gesprokene goede nota worden genomen. Na een dankwoord, volgde sluiting. Chaplin, de verbitterde vijand van de sprekende film, is nog altijd van meening, dat de zwügende film verjongd en vernieuwd uit haar assche zal herrüzen. Nog maar kort geleden beweerde hü te genover een Amerikaanschen córresjxindent. dat de zwügende film haar vroegere plaats weer innemen moet en zal. omdat zij nog onbegrensde voorstellingsmogelükheden in reserve heeft. Chaplin is er van overtuigd, dat na zün nieuwe film wel 60 pct. van de heele filmproductie weer zwijgend zal wor den. Hü vestigt daarbü de aandacht op het feit, dat de sprekende film eer» heillooze verwarring In de industrie aangericht heeft, nadat zü de artistieke waarde, zooals de mimiek van den speler uitgeschakeld heeft. Slechts weinig ingewüden weten, dat Chaplin een groot muzikaal talent bezit Hü speelt uitstekend viool en piano, voor zün composities gebruikt 1}Ü echter bü voorkeur het reusachtig orgel in de tooneelzaal. die naast zün werkkamer ligt. Urenlang zit bü op de bank voor het orgel, terwijl dan te gelijkertijd somml* deelen en scenes van een film op het linnen doek geprojecteerd in Amerlkarnrche safes op hun worden. Deze voorstellingen worden zoo rechtmatige eigenaars wachten vaak en zoo lang herhaald, tot hü de muzi-' alt nu

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5