^Binnenlandsch Nieuws ^7} I I I I Voor de Huiskamer r I I 1 Wat de geroyeerde misdaan heeft G. Jan Diekema t a. Nederlandsch Fabrikaat R. K. Werkliedenverbond van POSTZEGELNIEUWS SOCIAAL LEVEN Alg. R.K. Werkgeversvereeniging I n RADIO-NIEUWS Radio-programma's per draadlooze TT De geneesheer Cucugnan fea tnan met groote liefde voor zijn stamland 1 i Jaarvergadering der Nederiandsche Reisvereeniging SJ A. V. R. O. contra Mr. van Doorne Onbevredigde luistervinken Propaganda per radio zich daaraan onttrekt, door Groot congres in 193L CHANTAGE het kerkhof, waar iedereen het kan Een onrustig begin Echter blijven, tot het tegenbewijs gele- V. Heel k/Ri&rsD&rs? 38. deze B W i i i komen, door den toen alles kant en klaar was, dus nakaarten gaf toch niets. i met een naar ge- ie n. Mr. M. P. L. Steenberghe tot voorzitter gekozen Eerst waren ze misschien wel aangetrokken door de geurtjes, gekropen onder de tafel van een wafel- en ollebollenkraam. Maar door een ongelukkig toeval kwam Bollebuisje precies terecht in een groote koperen bak met beslag, dun beslag voor het maken van wafels. Net wilde de juffrouw van ae kraam weer beginnen te bakken, toen de aap met een plons in het witte mengsel viel. de rlel erd rlel üs- heeft rug. 'ader isehe d op impo rteur Nin on t- r te ond de *r- JW- 113e na :n de ilt B- jd in re as m te s- m n n Ier en te Jk ook in- ar- eze nUie met het al- t en r en at", Ma- t te nste htte ctor eld. ster rerd ten. den :ns der re- rHet Trekken” kan niét iedere tiet Si de Ie n L g v t :em- l By als >n te weer de leeft nge- Hler 1 de r de t hy on- ssel, die gen- ioest iet an ht, n- Ik kan u als bestuurslid van de A.V.R.O., en dit doe ik dus strikt vertrouwelijk, mededeelen, dat de A.V.R.O. een contract had met de R.V.U., waarbij haar uitslui tend de verzorging van de lessen werd opgedragen. Dit was de V.A.R.A. een doorn in het oog. Immers, zij kan alleen de belangen van de arbeiders behartigen, dat kan de A.V.R.O. toch niet 11! De heer Vogt heeft gemeend desondanks te moeten toestemmen in het doen van afstand van dit recht, daar de heer Oude- geest daar zekere toezeggingen tegenover stelde. Ik voor mij geef om een belofte van Oudegeest geen duit. De heer Vogt dacht er anders over. Qver meeningen valt niet te twisten. Bovendien namen wij er eerst kennis van. Wij kunnen niet aannemen, dat U in de meening zoudt verkeeren, dat wij ook maar eenigszins bevredigd zijn met het antwoord, gegeven in uw schrijven van 2 December j.l., Ref. V/Sw., No. 10771. Wij zijn van oerdeel, dat de A.V.R.O., die door middel van de pers en door overname van het bedoelde artikel in de óverige radioboden in het oog van tien duizenden in den lande, dermate in een verkeerd daglicht is geplaatst, dat hét niet meer dan een kwestie van fatsoen is, wanneer de A.V.R.O., die steeds op kwam en nog opkomt voor recht en billijkheid, publiekelijk in de „Radio- bode” vermeldt: ie. waarvan zij beschul digd werdt en ae. het uitvoerig verweer daartegen. Indien U voor te geven dat het stuk te sluw is ge- steld om gerechtelijk vat te geven, ves tigt U ongetwijfeld den indruk alsof U de weerlegging niet aandurft. Algiers: Gelyk bekend, zouden 50 000 eeuwfeest-series den opdruk ontvangen: „14 Juni 1930 Het ..Bull Mens.” meldt thans, dat dit plan gelukkig niet is doorgegaan. 25. Bollebuisje nam natuurlijk de vlucht, nadat hy had gezien, dat de boer en de anderen de appelmoes uit hun oogen had den gewreven en uitzagen naar den dader van de streek, om een appel op het koek-hakbord te leggen. Toen zy Bolle buisje zagen vluchten, gingen Toekle en Mauwtje ook mede. Ze hadden immers beloofd by elkaar te biyven. Waarom is Mr. van Doorne geroyeerd als lid van de A.V.R.O. „De Radiobode” vertelt er wat meer van dan de sobere communiqué’s. Mr. van Doorne had bestuursgeheimen verklapt door het schrijven van een brief aan( een luistervink te Rotterdam. Daarin stond o.m. Mr. van Doorne heeft ook medegedeeld, dat hij op nadrukkelijk verzoek van den heer Vogt contact had gezocht met den vroe- geren R.K. hoofdredacteur van de Tele graaf, in wien men de schrijver van de ont hullingen vermoedde, teneinde hem te be wegen de onaangename publicaties te staken. Datjs toch wel iets anders dan de fiere verzekering van den heer Vogt, dat hij van geen enkele publicatie iets te duchten had. 8 ■- 8 en meer weest. De heer Vogt verklaarde van geen enkele publicatie iets te duchten te heb ben. Hij deelde baron Van Lynden mede, dat deze voorstellen zijn steun niet kon den verwerven. En lichtte vervolgens zijn bestuur in. Schijnbaar overtuigd van het slagen van de pogingen van den heer Van Lynden, werden op Woensdagavond 10 December j.l. eenige A.V.R.O.-bestuurderen en op positieleden op verzoek van, althans met medeweten van den heer Van Doorne. die zelve daar aanwezig was, bijeen geroepen in Utrecht. Op deze geheime vergadering werd de muiterij in bijzonderheden voorbereid en aanwijzing gegeven voor de bestuurs- overrompeling, die moest plaats hebben. Voorzitter, secretaris en penningmees ter moesten in ieder geval verdwijnen. D a n t z i g Het tienjarig bestaan van den vrijstaat heeft men ook postallsch ge vierd door de in koer» zijnde zegels van 5 P-, 10 p., 15 p., 20 p.. 25 p„ 30 p., 35 p., 40 P- 50 p., 75 p. en 1 g. te voórizen van den opdruk „1920” 15 November 1930”. Vrijdagavond is te Utrecht de vierentwin- tigste jaarvergadering der Ned. Reisvereenl- prg aangevangen. Al dadelijk na het korte openingswoord ontstond verschil van meening over de toedkeuring van de notulen van drie vorige nrgaderinr en. De heer Van Waard (H. B.) verzette zich tegen goedkeuring, daar volgens hem met de notulen van 1 Maart geknoeid was. Hy drong aan op Instelling van een commissie Tan onderzoek, waartoe besloten werd. Benoemd werden by eerste vrije stemming tot leden van het hoofdbestuur de heeren J. 0. Beurs, Utrecht: J. J. Egmond, Goor; mr. W. W. Oslnga, Den Haag; J. Panman, Haar lem; J. G. P. Sabel, Haarlem en V. J. Uri, Groningen, zoodat een tweede vrije stem ming vereischt werd om in de no? bestaan de drie vacatures te voorzien. Intusschen werden het jaarverslag en de rekening en Tttantwoordlng van den penningmeester na oenlge discussie goedgekeurd. Aangedrongen werd op grooter zuinigheid en het nauwkeurig specificeeren van verschil lende posten. De derde stemming voor de verkiezing van hoofdbestuursleden geschiedde uit dub- beltal’en. Gekozen werden de heeren: A. C. Dijkman (Rotterdam), J. van Ettinger (Den Haag) en J. J Oltmans (Apeldoorn). Besloten werd de volgende Jaarvergadering in Amsterdam te houden. De financieele contróle over 1930 werd aan da afd. Delft opgedragen. Daarna begon »en punt 6 der agenda, n.l. de begroeting te bespreken. De afd. Den Haag stelde voor de begroe ting naar het nieuwe H. B te renvoyeeren. De heer R. van Waard (Rotterdam) meen de. dat aanneming van deze motie de Ned. Beisvereenlglng weer den autocratlschen weg mi opdrijven. De motie Den Haag werd na eenfce bespreking by acclamatie aangeno- &C0. Mr. v. Doorne heeft zich ml. als leider, althans als genoot van een gezelschap personen uit de oppositie,,verbinding gesteld met het oud-A.V.R.Ö.-b'éStüurs- lid, den heer J. C. E. baron van Lijnden. Aan genoemden heer Van Lijnden is een dossier getoond van stukken, die be trekking hadden op de oprichting van den A.N.R.O. in 1927. Er zijn voorts aan hem mededeelingen verstrekt. Deze stukken en mededeelingen zouden bezwarend zijn voor den tegenwoordigen directeur van het Omroepbedrijf van de A.V.R.O. De heer J. C. E. Baron van Lijnden stelde zich, mede op zijn aandringen, in verbinding met den heer Vogt. In het onderhoud, dat tusschen de hee ren Van Lijnden en Vogt plaats had, deelde eerstgenoemde mede, dat hij (Vogt) stilzwijgendheid over deze stukken en mededeelingen kon rekenen, indien hij er voor wilde ijveren dat het volgende geschiedde a. De heer Vogt moest dr. H. Mol- huysen probeeren te bewegen, op de ver gadering van het Algemeen Bestuur van 13 December een voorwendsel te vinden voor zijn aftreden als Voorzitter. b. In de speech, waarin de Voorzitter zijn zoogenaamd vrijwillige demissie aan- kondigde, moest gewezen worden op de aanwezigheid van een geschikten ver vanger. Als zoodanig stelde de heer van Lyn den zichzelf tijdelijk beschikbaar, waartoe hij bereid was om gedurende de openings- formaliteiten der Vergadering in het A.V.R.O.-gebouw te antichambreeren. c. De directeur van het Omroepbe drijf moest zich verbinden in geen enkel opzicht z.g. A.V.R.O.-politiek te voeren. d. w.z. onderhandelingen met autoriteiten en andere omroepvereenigingen of met politieke partijleiders. Dit moest worden overgelaten aan den Voorzitter. d. Als tijdelijk voorzitter van de A.V.R. O. zou binnen zeer afzienbaren tijd Baron van Lynden zijn plaats afstaan aan een definitieven voorzitter, die dan moest zijn, wat genoemd werd: een krachtfiguur. Deze krachtfiguur zou gezocht worden. ▼erd is, van kracht de onthullingen van de „Gelderlander," in de Radiobode genoemd: bezwarende publicaties. Welken indruk die publicaties hebben ge maakt, ook op A.V.R.O.-leden, die er kennis van namen, kan blijken uit het door de Gel derlander medegedeelde feit, dat een tweetal luistervinken uit Ede onlangs een schrijven zonden aan het bestuur der A.V.R^)., in welk schrijven zij den eisch stelden, dat de zware beschuldigingen van De Gelderlander zouden worden weerlegd in de Radiobode en dat genoemd dagblad desnoods gerech telijk zou worden vervolgd. Ze werden niet tevreden gesteld, want ze 'stuurden een nieuwen brief aan het A-V.R.O.-bestuur, waarin volgens de Gel derlander stond: Het reorganisatlerapport. Ben motie van de afd Alkmaar, waarin voorgesteld den spreektijd te rantsoe- neeren. werd met 415 tegen 133 stemmen Mneenomen. De voorzitter van de reorganisatieconjmis- de heer H. C. Snel, sprak den wensch dat deze vergadering althans in prin- «Pe over de voorstellen van de R C. zal *e»!lsaen. Daarop werd over het rapport uitvoerig Mlscursleeid en o.m de rapport-commissie Jttweten, dat dere niet voldoende met het B. heeft samengewerkt. De heer R. Boomsma (Utrecht) sprak na- deze afdeellng zyn afkeuring uit over benoeming van den heer Pleterse tot lei- *r van het geheele bedrijf der N R. V. motie van afkeuring is niet door het B. in „Reizen en Trekken” opgenomen, *°7a’s de afd. had verzocht algemeene secretaris, de heer C. de ™nge, antwoordde natnens het H. B., dat de «houd van deze motie gedeelteiyk onwaar onbehoor’.yk werd geacht en dat ®arom niet werd gepubliceerd. vervolgens kwam de conclusie van de ®Banlsatle-commlssle in bespreking. *8a*n „Reizen en Indien voor Zaterdag 13 December de heer Vogt liet weten tot medewerking aan deze machinaties bereid te zijn, zou hij kunnen rekenen op een op deze din gen voorbereide vergadering, alsmede op staking of sluiting van z.g. bezwarende publicaties in bladen. Hijzelf zou dan in zijn ambt ongemoeid gelaten worden. Het bestuur stelt er prijs op te ver klaren, dat naar zijn meening de heer Van Lynden de rol die hij in deze ge speeld heeft, slechts op zich genomen heeft, nadat hij voor waarheid had ver sleten wat in werkelijkheid leugenachtige verdraaide voorstellingen van een of gewetenlooze intriganten zijn ge- Naar gebleken Is, ondervinden vele radio- dlstrlbutle-ondememingen groote moeiiyk- heden met de doorgifte van het programma van het radiostation te Hilversum by ge bruik van de golf van 298 M. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te worden in voorkomende gevallen P.T.T.-dienst telefoonverbindingen beschikbaar gesteld, welke te Hilversum of in den omtrek in verbinding gebracht wor den met een ontvangtoestel, zoodat het uit gezondene dan per draad naar de distribu- tlecentrales wordt overgebracht. Aangezien de aan deze regeling verbon- den voorwaarden in sommige gevallen be zwarend zyn, heeft de P.T.T.-dienst thans maatregelen getroffen voor de inrxhting van een geheel net voor de doorgifte van Dezer dagen kwam het Federatiebestuur van de Alg. R. K. Werkgeversvereeniging in vergadering bijeen, ten kantore van de Vereeniging, te ’s-Gravenhage. De Federatlevoorzitter, de heer J. P. J. Asselbergs, deelde in den aanvang van de vergadering mede, dat hy een herbenoeming als voorzitter niet meer zou accepteeren, of schoon het scheiden van deze functie hem speet. De vice-voorzltter, de heer H. W. D. Hel- lebrekers, luidde in harteiyke bewoordingen den scheldenden voorzitter uit, welke woor den door de vergadering met applaus wer den bekrachtigd. B't schrifteiyke stemming werd hierop mr. M. P. L. Steetfberghe met algemeene stem men tot opvolger van den heer Asselbergs gekozen. Mr. Steenberghe dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen, en verzocht met het oog op jiersoonlyke om standigheden een korten tijd van beraad alvorens definitief de functie van voorzitter te aanvaarden. De heer H. W D. Hellebrekers werd by acclamatie 1----- terwyi de vacature voor penningmeester in verband met de mededeelingen van Mr. Steenberghe werd aangehouden tot de vol gende Federatievergadering in Februari ’31. De heeren W. v. d. Lugt. Mr Steenberghe en dr. Kcrtenhorst behielden hun mandaat in den Nljverbeidsraad. evenals de heeren Mr. Steenberghe en Cn. Btulemeyer als le den en Mr. Van Spaendonck en dr. Korten horst als plaatsvervangende leden van den Hoogen Raad van Arbeid. In het bestuur der Federatie van Be- driffsvereenlglnven werden benoemd de hee ren dr L. G. Kortenhorst en mr. B. J. M we‘n“; va" ^r*e van Spaendonck als leden en mr W Vroóm ?Pwe,k;k«’Jd*' begraven werd met OL en mr. H. Franses als plaatsvervangende leden. Bij de bespreking van de economische cri sis in verband met de op het congres tot uiting gekomen wenschen. werd vooral ge weren op het vraagstuk der industrieele cre- dleten, de mogelijke ratificatie der Handels- conventie. het instellen der Onderhandelings- Commlssle met Dultschland en ten slotte het dumpings vraagstuk en de gemeenteiyke loonpolitiek. Ook het voorontwerp van wet op de be- drijfsraden werd met groote aandacht be handeld. De speciale studiecommissie uit de A. R-K W.-V. en het R.-K. Verbond van Werkgevers-Vakvereenigingen was met haar werkzaamheden gereed en zou de re sultaten zeer spoedig aan de bevoegde in stanties overleggen. I ïsterdagmiddag ongeveer 6 uur is, na een kortstondige ongesteldheid, in het Roode I puis-zlekenhuis te ’s-Gravenhage overleden I oe heer G. Jan Diekema, buitengewoon ge- I 0nt en gevolmachtigd minister van de Ver- I eenigdc Staten hier te lande. Gerrit Jan Diekema was de zoon van n Qroninger en een Overijselsche. zyn ouders jenden elkander kennen in een onder leiding nn ds. Var Raalte in Amerika gevormde iolonle van Nederlanders, die omstreeks 1350 I daarheen waren gegaan om in de wereld I vooruit te komen. De kolonie stichtte er de I pUats Holland in den staat Michigan, die tot I dm huldigen dag een bevolking van overwe- I «end Nederiandsche afkomst heeft. I Gerrit Jan werd in Maart 1859 te Holland I geboren uit het huwelijk van W. Diekema I net mej. H. Stegeman. Hij studeerde aan I Hope College in de rechten en werd in 1883, I na volbrachte studie tot de balie toegelaten. I 1885 huwde hij met Mary E. Alcott, Ce I Holland, uit welk huweiyk twee dochters en I twee zoons geboren werden. In 1920 huwde I hij voor de tweede maal met mej. Leona M. I Belser. I De advocatuur oefende hy uit onder de I firma Diekema Kollen, later Diekema, I Kollen Ten Cate. In 1902 gaf hy de advo- I estuur op om naar het bankwezen over te I pan eerst als president van de Felst State I Bank, later In gelijke functie by andere fl- I mncieele Instellingen tegelykertyd. Een sui- I hermaatschappij, ’n levensverzekeringsmaat- I ghapp’j en de Bell Telephone Cy telden hem I onder haar bestuurders. I Van 13851891 had hy zitting in de volks- I wrtegenwoordigtng van Michigan, waarvan I bij in 1839 als speaker optrad. In 1895 werd I hij tot mayor van Michigan gekozen. Voorts I had hy van 1907—1911 zitting in het Congres I der Unie HU was een groot vriend van pre- I adent Roosevelt en een overtuigd aanhanger I ran president Hoover. I De heer Diekema was een man van geest- I kracht, ondernemingsgeest, ernst en warme I liefde voor zijn werk, een samenvoeging van I den besten Amerikaanschen geest en de I krachtigste Nederiandsche overtuiging. Hoe- I wel Amerikaan door geboorte en opvoeding «m hy vervuld van groote liefde voor zyn stamland. Onze taal leerde hy in het ouder lijk huls en is hij biyven spreken. O. J. Diekema werd op 20 Aug. 1929 be noemd tot gezant van de Ver. Staten te ■s-Gravenhage en aanvaardde dit ambt op II Nov d a.v. Hij was de eerste vertegen woordiger van een buitenlandsche mogend heid bij ons land, die van Nederiandsche af komst was. Hij heeft bovendien gedurende djn heele leven een warme belangstelling gehouden voor zUn stamland en de geschie denis vafi het land zyner vaderen met groote aandacht gevolgd. HU kwam gaame hier heen, overtuigd dat hy als vertegenwoordi ger van de groote Amerikaansche republiek un zijn geboorteland en zyn stamland, belde groote diensten zou kunnen bewyzen en hy i* in ons land ontvangen als een lid van de Nederiandsche volksgemeenschap, die immers haar vertakkingen heeft over de geheele wUde wereld HU heeft zijn nieuwe hooge functie helaas maar ruim een jaar kunnen vervullen, maar in dien korten tyd heeft hy zich, niet alleen in de residentie maar ook in andere voorname centra van ons land vele vrienden weten te verwerven, niet het minst door de moeite, die hy zich heeft gegeven om door eigen onderzoek en aanschouwing onze wel vaartsbronnen en onze problemen te Jeeren kennen. Ethiopië: Geiyk gemeld, is alleen één waarde (4 guerches) van de nieuwe kro- ningsserie op tyd klaar gekomen. Teneinde het feest toch reeds nu postallsch te vieren, heeft men, naar de „Msb.” meldt, daarom nieuwe waaiden van de gewone frankeerze gels der uitgave 1928 van een opdruk voor zien en wel de 1/8, 1, 2, 4, 8 Mehalik en 1, 2, 3 Taler De opdruk is by eenige waar den groen, bij de andere rood Frankrijk: Op het postkantoortje, dat gedurende de luchtposttentoonstelllng van 6—20 November U. in het pavilion de Marsan. dienst deed, zUn toentertijd lucht postzegels verkocht van 1 f. violet tan- ding 13 type 1930. B'j de nominale waarde kwam echter 5 fr. toeslag voor het toe gangsbewijs. In de serie propaganda-zegels voor de internationale kolopiale tentoonstelling ver schenen nog de 40 c. bruin en 1 f. blauw, in dezelfde teekening als de twee vorige. Griekenland: In het gebrulkelyke cyfer-type is een nieuwe serie porto-zegels uitgegeven, echter niet meer doorstoken, zooals de laatste jaren gebruikeiyk was. doch getand; meest nieuwe waarden: 50 L. bruin-lila; 1 Dr. biauw; 2 Dr. rood; 3 Dr. karmUn; 5 Dr. grys-blauw; 10 Dr. groen; 15 Dr. rood-bruin en 25 Dr. rood. Alle zegels zyn uitgevoerd in lithographic-druk. Ten kantore van het R. K Werkliedenver bond had een eerste vergadering van de commissie, welke de voorbereidingen zal tref fen, voor een in 1931 te houden congres van het R. K. Werkliedenverbond, plaats. De commissie bestaat uit de heeren J. Th. NUkamp, voorzitter; H. F. Timmermans, se cretaris; H. Brouwer; A. C. de Bruyn; H. EUkemans; Th. de Groot; J. Karei; Jan Maenen; L. Nelissen; C. Norbart; A. M. Oos- terbaan; E. Sjamaar; E. Steinmetz en J. B. Vesters. 1 De commissie ging accoord met het denk beeld van het Verbondsbestuur om het con gres te houden in Utrecht en wel op Zondag 6 September 1931. I»3t congres zal staan in het teeken van de 40-jarige herdenking der Encycliek .Jterum Novarum.” Verschillende punten, die tot het welslagen van het congres kunnen medewerken, wor den besproken. Aan de plaatseiyke afdeellngen zullen bin nenkort nadere mededeelingen verstrekt worden. om *t nu kort te maken, ik zal Greelink doen herleven, die een maand geleden plotseling morsdood viel, toen hij 's middags stokvisch zat te eten.” „Neen, neen, ’k wil ’t niet hebben, 'k wil ’t niet,” riep Lode van den Bloemenhof, z’n twee armen in de lucht zwaaiend. „Hij had me immers vroeger z’n wijngaard en al z’n gedoente op lijfrente overgelaten. En ik heb hem al tien jaar lang betaald, veel meer dan heel het boeltje waard is. En nu zou ik hem weer opnieuw elk jaar z’n lijfrente moeten betalen. Neen, dat ge beurt niet, mijnheer de doktoor, dat is met rechtvaardig.” ,,’t Is mij goed,” antwoordde de geneesheer, „wij zullen hem dus maar laten rusten. Ik ken iemand, die gestorven is en die noch vrouw, noch kind, noch broeder, no<h Zus ter heeft nagelaten, niets, behalve een voor beeld van alle deugden en wat geld, dat hij aan ’t gasthuis gegeven heeft het is uw brave pastoor, die u allen zoo lief had en over wiens dood gij allen zoo lang getreurd hebt. Ge weet wel s.Neen, neen, niks hoor 1” riepen een aantal vrouwen „niet doen, mijnheer de doktoor 1” „Onze herder,” zei vrouw Scherpenlip, „was oud en afgeleefd. Hij was zoo doof als een kwartel en hoorde totaal niets meer in den biechtstoel. Laat hem maar bij Onzen Lieven Heer. Hij verlangt met beter, de brave, oude man. We hebben nu een jongen pastoor, die z’n zaken uitstekend doet.” „Als de zaken dan zoo staan, laat ons dan elders eens kijken," hernam de geneesheer. „Zie daar recht voor me, dat kleine houten kruisje. *t Is het graf van een klein kind. Op ijet kruisje staat te lezen, dat het tien maanden oud was, toen het stierf. *t Zou jam mer zijn, als ik het moest opwekken. Dat kindje is toch zoo gelukkig hef zou mis schien treurig worden wanneer het alles hoorde, wat hier gezegd is. Maar als het moet, zal ik het doen." „Mijnheer de dokter," zoo liet zich een braaf, oud vrouwtje hooren, dat van aan doening stond te weenen, „dat kindje was het onze en ik ben z’n grootje. Het kreeg juist z’n eerste tandjes en ocharme, het stierf. Het was zoo'n liet en vlug kind. Onze Lieve Heer is 't komen halen en z’n wil moet geschieden.We hebben nu weer een ander. Wat Onze Lieve Heer door de voor deur weghaalt, brengt Hij door de achter deur weer terug. Wek het schaapje met op. Ons kindje is nu voor eeuwig gelukkig. Wie weet hoe ongelukkig het zou worden, als het weer terugkwam." En de dokter zei „Nu heb ik er genoeg van. ’t Is mij goed als ge geen wonderen wilt zien doen, ik zal het dan op een anderen dag probeeren, met door iemand weer in 't leven te roepen, die dood is, maar door u te helpen en bij te staan, wanneer de dood voorbij uw buizen komt. Goeden dag....” Vanaf dezen Zondag deed de geneesheer van Cucugnan echte wonderen. De dooden zelf nep mj weliswaar met ten leven, maar hij verlengde het leven van een groot aantal menschen. De menschen in Cucugnan kregen langzamerhand vertrouwen in hem, want, zoo zeiden ze, wanneer hij op het kerkhof z’n belofte niet ten uitvoer gebracht heeft, dan zal toch iedereen moeten bekennen, dat het zijn schuld met was. Het bestuur van de Vereeniging .Neder landsch Fabrikaat” .heeft zich tot de vier omroepvereenigingen hier te lande gewend met het verzoek de Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat” toe te staan een radio lezing te doen houden over het onderwerp .Nederlandsch Fabrikaat en de bestrijding der werkloosheid” door den heer Meyrr de Vries. Ryksinspecteur in algemeenen dienst by de werkverschaffing en steunverleening in verband met de crisis-werkloosheid. Na verkregen toestemming van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, zal de heer Meyer de Vries deze lezing voor de eerste maal houden voor den Katholieken Radio Omroep of> morgen. Dinsdag van 2 uur tot 2 uur 30 n m. het Hilversumsche programma door het ge heele land. Op dit nieuwe net voor de draadover- brenging zal slechts één ontvanginrichting worden aangesloten, welke voor de bedryfs- te Hilversum zal worden opge- In Cucugnan stelde men geen vertrouwen in den geneesheer, die zich daar twee jaar geleden gevestigd had. Elk oogenblik van den dag kwamen de menschen hem tegen met een boek in de hand en zoo kwam het, dat ze zeiden „Onze dokter is een domkop. Hij leest den heelen dag, zelfs op de wande ling en als hij leest, dan doet hij dat om te leeren. Maar als hij nog leeren moet, dan kent hij ook niet genoeg. En als hij niet genoeg kent, dan is hij ook niet geleerd genoeg voor ons.” Daar was geen redeneeren tegen. Ze stel den eenvoudig geen vertrouwen in hem. Een geneesheer zonder patiënten is als een lamp zonder olie. Het werd inderdaad hoog tijd, dat daarin verandering kwam. Daarom liet de geneesheer op een Zondag na de Hoogmis vóór de kerk af lezen en aan de vier hoeken van Cucugnan aanplakken dat z’n geleerdheid zóó groot was, dat hij niet alleen zieken kon genezen, maar zich zelfs in staat achtte, dooden ten leven op te wekksn. „Ja, ja dooden opwekken,” zei hij, „men schen, die dood en begraven zijn En ik zal ze opwekken wanneer ge dat wilt, mid den op het kerkhof, waar iedereen het kan zien.” Maar in heel Cucugnan was er niemand die het gelooven wilde. Toch waren er eenige bijgeloovigen, die tot elkaar zeiden „Als we hem eens lieten begaan. We hebben daar niets bij te verhezen. Slaagt hij er in, dan zullen we hem als een groot man eeren, bedriegt hij ons, dan geven we hem een geducht pak slaag en jagen hem weg." Zoo werd dan overeengekomen, dat de geneesheer den volgenden Zondag, klok slag twaalf uur op het kerkhof van Cucugnan een doode zou opwekken, zelfs twee als men wilde. Onder 't vrouwvolk sprak men zelfs van een stuk of negen, tien Lang nog vóór het gestelde uur stond het kerkhof van Cucugnan voi menschen. Na den eersten klokslag kwam de geneesheer te voorschijn op z’n Paaschbest, geheel in 't zwart. Hij moest zich door de dichte menigte een weg banen om aan den vier kanten voet van het kruis te komen, waar hij op ging staan. Toen hij daar stond, groette hij, kuchte, snoot z’n neus en sprak „Vrienden, ik heb u beloofd, dat ik een doode zou opwek ken en ik zal 't ook doen. Ik zal maar direct beginnen en verzoek de grootste stilte, 't Is me hetzelfde of ik Piet of Karei opwek, s. X,. zxeueore^r» Koba of Kees Simon of Janus. Zal ik Simon tot vice-voorzltter herbenoemd. 2 n 8rif U,en komen Simon de Wever, Verder zou Mr. van Doorne zonder eenig mandaat of medeweten van het bestuur, op 13 December of daaromtrent naar den Minister van Waterstaat, Mr. P. J. Reymer, zijn gegaan om daar volgens zijn eigen verklaring te gaan vragen, op welke voor waarden de Minister bereid was het verbroken contact met de A.V.R.O. te herstellen. Onbekend bleef, of het initiatief tot deze audiëntie van Mr. Van Doorne, dan wel van den Minister of van derden was uitgegaan. Wel zou de Minister over den‘aard van het behandelde stilzwijgen van den heer Van Doorne hebben gevorderd. Tenslotte zou Mr. van Doorne een heel complot op touw hebben gezet, om het A.V.R.O.-bestuur omver te werpen Vr. Lichtmis.” „Dat zal je wel laten, mijnheer de genees heer 1” nep Sjefke van Drie. „Koba, m’n vrouw. Tien jaar getrouwd, tien jaar in 't vagevuur heb ik er mee gezeten. Heel Cucugnan kan getuigen, dat het waar is. Laat Koba waar ze is, dat zal voor haar en mij het beste zijn." „Goed.” antwoordde de dokter, „je behoeft me mets meer te zeggen ik begrijp je al. Maar ik moet toch iemand van de dooden doen opstaan. Dan zal ik boet Rijvers maar nemen.” „Boer Rijvers van den Hagenberg?” riep Koos, die tegen het ijzeren hek stond. „Ja, dien bedoel ik.” „Och, mijnheer de doktoor, dat was m’n vader. God hebbe z’n ziel. Hij was een braaf man, maar wek hem liever niet op, want als hij weer levend moest worden en terug komen, dan zou hij alles wat wij doen afkeuren en verkeerd vinden. Bovendien zijn we met ons zessen, broers en zusters, vier jongens en twee meisjes, die allen met een huis vol kinderen zitten. En van niemand van ons kan gezegd worden, dat hij z’n geld op rente naar 't postkantoor kan brengen.” „En 't kan dus niet, omdat....” „Och, 't kan wel, mijnheer de doktoor, maar als vader terugkomt, dan zullen we hem toch onderdak moeten geven. Maar de boerenjaren zijn niet meer als vroeger 't is een slechte tijd." „Nu goed, we zullen boer Rijvers dan maar met rust laten. Maar ik ben hier niet gekomen om op m’n vingers te tellen en gy allen met om te staan gapen en den tijd te verknoeien. Zeg me dus, wien zal ik doen herleven „Janneke, wek m’n Janneke op 1” riep een vrouw. „Neen, neen, mijnheer de geneesheer, sprak vastberaden een jong meisje. „Janneke heeft me zeil gezegd, dat ze blij was dat ze naar den hemel ging. En toen hebben we haar $en wit kleedje aangedaan en bloemen op haar hoofdje gelegd. Het was als een bruiloftskind. Laat haar m d’r grafje. „Jammer, erg jammer I” zei de geneesheer, maar dat begint me toch te vervelen. En Brazilië: De herinneringszegel van 300 R. blauw der uitgave 1909, verscheen als exjjreszegel met den overdruk „1000 reis expresso”, en strepen door het oude waar decijfer. De „Revue Philatéllque de France’” meldt, dat de 300 R. der serie van het Pan-Ameri- kaansch architectencongres 3 dagen na uitgifte plotseling uit koers is genomen, daar het sterrenbeeld „Zuiderkruis” er ver keerd op staat. die nu bijna een jaar geleden gestorven is.” „Een oogenblikje, mijnheer de dokter,” zei Katrien, de weduwe van Simon. „Simon was een brave man, hij was m’n eenige troost en ik zal hem nooit genoeg kunnen beweenen, zoolang Onze Lieve Heer mij m’n oogen en het leven laat. Maar roep hem niet tot de levenden op. De maand is bijna om en dan ga ik trouwen met den langen Roeland. Vandaag over acht dagen krijg ik m’n eersten roep en dan komen ook de bruidsgeschenken.” „Goed, dat je mij dat zegt, Katrien. Welnu, laat ik dan Koba van Drie eens NIEUWE UITGIFTEN Albanië: Van de op 8 October LI. in koers gestelde serie luchtpostzegels hadden de 59159209 een oplage elk van 200.000 stuks; de 509 van 100.000 stuks; 1 f. 25.000 stuks en 2 f. en 3 f. elk 20.000 stuks. Regeling voor de doorgifte van „Hilversum” zekerheid steld. De vergoeding, welke voor aansluiting van distrlbutie-centrales zal worden gevor derd. is. buitengewone omstandigiieden voorbehouden, voor den geheelen zendtyd bepaald op 800 en voor de avonduren op 500 per Jaar. Deze regeling treedt morgen in werking. veertien dagen verschUnen. voordat ln 1932 contract met den drukker is geëindigd. Besloten werd in het vervolg het afdee- Ungsnieuws districtsgewys te publiceeren. Het voorstel om de afdeellngen haar nieuws per regel te laten betalen, werd met zeer groote meerderheid verworpen. De kwestie van de Reiskroniek werd in handen éan hefc. nieuwe hoofdbestuur ge- steia. ,_.Na 'aosfurige discussies werd besloten tot opheffing van het bykantoor Amster dam. Hierna werden alle voorstellen die ver sterking van de Inkomsten beoogden onder den loupe genomen. De zeer uitvoerige debatten hadden tot resultaat, dat in de eerste plaats principieel werd uitgemaakt de contributie niet te ver- hoogen. Vervolgens kwam men overeen het percentage van afdracht van reissommen op te voeren tot 5 j>ct. Het voorstel om allen leden een kwitantie van f 1 als vrijwil- lige bijdrage aan te bieden, werd verworpen. De vergadering droeg de taak van de re- organlsatle-commlssle over aan het hoofd bestuur. Het voorstel om de afdracht uit de alge meene kas aan de afdeellngen te vermin deren werd verworpen De voorstellen van de afdeellngen werden uitgeschakeld tot de volgende vergadering, die in Mei 1931 zal worden gehouden. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mede, dat het proces met de FabrelUn ver loren is. Daarop werd de vergadering gesloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7