ONS BLAD IMPERIAL-OESTERS L. Frankenberg—Alkmaar JOH. LAUWE RS f 1.50 per dozijn CRAMER - Ritsevoort 28 Telefoon 116 W. M. H. Pels &Zn..WijihMriel Koorstr. 49-51 - Alkaaar - Tel. 207 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 23 DECEMBER 1930 VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 3«l f 3000 I Voornaamste c^Cieuws Balm Joh. H. Been t Gemeente-archivaris van Brielle Het aantal dooden tot 700 beperkt? De Leidsche Raad huishouw Telegrafisch Weerbericht De Joodsche Invalide De strijd in China Het .praten over den vrede Treinontsporing De Holland Society Op Kapel te Heiloo De postvluchten op Indië De P. N. I.-zaak Waarom de trein het Leidsche station voorbijreed Een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief Oude Jenever.f 3.25 per Liter Advocaatvanaf f 1.85 per fi. Cognac vanaf f2.50 per fl. Likeuren (10 soorten) v.a. f2.p. fl. SPAANSCHE WIJN., f 1.30 per fl. De vesting Toengkoe bestormd; 2000 dooden Barometers Thermometers PAYGLOP 3 De malversaties bij den Alg. Ned. Stucadoorsbond Het Moederhuis voor de St. Juliana-Congregatie Jirnnl-, Rekening-Courant- en Tabellarisch Papier Wet een pot warme thee geworpen ’n Eigenaardige combinatie Stoomgemaal bil Lemmer f3000.- f750- f 250.- f 50.- MRGIFTE MOET OP STRAFFE «AH VERLIES VAK RECHTER, GESCHIEOER UITERLI JK ORIEMAAl VIER ER TWIRTIG URER RA RET ONGEVAL SCHAAKMAT De uitbarsting van den Merapi <0 n. i De ramp van den Merapi. Treinontsporing te Zevenaar. Bet Tarnt wetje in de Tweede Kamer. r. Een nieuw «tadhate ap de Lammermarkt n ge- Barometerstand 9 uur vjh.: 774. Stilstand. N« weer Kellogg aan bet woord het zal Een aitetapje naar bet Stamland willen Stopceaet Vit Boedapest vertrokken by het Ingekomen, Zware mist in Engeland. 7 dooden en M C3 abonnementsprijs. Per kwartaal, voor Alkmaar buiten Alkmaar f 2.85 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger werd emplacement, niet gebeurd. de Z. van gens het 700 LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.18 uur. Vergiftiging in Tsjeebo-Slowaktfe. 10 doo den. De strijd in China. 2000 dooden bjj de be storming van de vesting Toengkoe. Een bankbiljetten-affaire. Fa Waterloo Sons veroordeeld. Overleden is de heer Joh. Been, archivaris van Brielle. den de China en de Mogendheden. Uiteenzetting van Minister Wang. Tevens zal daarbij een brief worden ver- zoo BU de K. L. M. is bericht dat het 5e retourvllegtuig, de PJHAGA., hedenmorgen om 7.06 uur uit Boedapest is vertrokken. Aankomst op Schiphol 1 uur "hedenmid dag. van at de brug een onbelemmerd uitzicht op het front van het stadhuis. De voorstellers vertrouwen dan ook, dat de raad dit voorstel zal willen aanvaarden als een ernstige poging om den heer Dudok in de gelegenheid te stellen, naast het be staande plan een nieuw vrijstaand raadhuis te ontwerpen, geheel volgens zijn eigen in zichten, zonder daarin belemmerd te worder door een ouden gevel, die gespaard moet worden. Hoogste barometerstand 7718 m. M. tb Weenen. Laagste barometerstand 754.0 m. M. te Thorshavn. Verwachting: Zwakke tot matigen, tijdelijk toenemende. Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk eeni*e regen, aanvankelijk zachter. Laten wij hieraan toevoegen, dat de heer Wesseling, de nieuwe leider van de R Kath. Volkspartij, opportunist par excellence Is. Zoo Is hij een tijdlang bij de uitgave van het orgaan van den eer sten Nederlandschen fascist Vervlers be trokken geweest, zoo haat hij uit kracht van zijn partijprogram de rente, maar heeft hij zelf, blijkens zijn houding In zekere recente eause célèbre. evenals tal van geloofsgenooten, ben extra hooge rente voor leenjjigen met een religieus doel niet geschuwd. Maar handig en welsprekend is hij ook, en als door de ze combinatie iemand de Kamer bin nenrolt, zal het wel de heer Wesseling zijn. Hoe staat het met de stemmencijferz? Bij de jongste verkiezingen behaalde de Roomsch-Katholieke Volkspartij 23.804 stemmen (waarvan In den kieskring Tilburg 7.094 en de Democratische partij 9.083 stemmen. Aangezien de heer P. M. Arts persoonlijk in Tilburg 6729 stem men kreeg, die den heer Wesseling cz. goeddeels zullen ontgaan, zal de Kath. Volkspartij het in 1933 niet verder bren gen dgn een kleine 20.0QO stemmen, ten zij tal van Roomse he onderwijzers, enz. zoo naïef zijn, daar hun heil te zoeken. De Democratische partij, die nooit iets betcekend heeft, is eerder in den neer gang dan in den opgang. Als de Kies wet gewijzigd mocht worden en voor taan het bereiken van den klesdeeler aan de dwergpartijtjes als eisch mocht worden gesteld voor de Tweede Ka mer met haar honderd leden zeker geen overdreven eisch is de kans groot, dat ook de combinatie niet den ge- wenschten zetel, laat staan de ge- wenschte zetels oplevert. In een perceel in de Willem üstraat te Loosduinen ontstond een twist tusschen A. v. B. een?rzyds en mej. Th. en B. de B. anderzijds. Door één van beide partijen werd geworpen met een pot warme thee, welke zoo ongelukkig terecht kwam dat een kindje van ruim ten jaar, dat in de kamer was. Het zevende pottvüegtadg te Bankok. Voor Kerstmis te Batavia Het zevende postvliegtuig, de P. H.-A. E. 0. is gisteren 5.38 van Calcutta vertrokken en te 980 te Agrab geland. Van daar is het vliegtuig te 108 opgestegen en in «tenghtw aangekomen om 17.15. De P. H.-A. E. O, "heeft dus een vliegdag ingehaald en komt dus morgen in Batavia ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 185: elke regel meer 885. RECLAME per regel «-7S voer de' eerste pagina; voor de overige pagina's e.M. RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing e.80 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 8.12 Gisteravond is op het stationemplacement te Zevenaht, vermoedelijk door verkeerden wisselstand. een gedeelte van den D-trein München—Amsterdam ontspoord Het res tauratierijtuig liep op verkeerd spoor, waar door het er achter komtuide rijtuig ttft de rails liep en tamelijk beschadigd werd. De belde hoofdljjnen jrerden versperd. Het ver keer werd omgelegd over het goederen- Persoonlijke ongelukken zijn Joh. Been, een Briellenaar van geboorte, is ruim 35 jaar gemeentc-archivarls van Brielle geweest. Op 25 Maart 1920 Is hij door het geheele land en in het bijzonder door het geheele historische stadje gehuldigd, ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar archivaris van Brielle was. In 1922 ontving hij, in verband met de Voor de Haarlemsche Rechtbank verleden week terecht te Haarlem, den verduistering stond de 40-jarige H. C. bezoldigd bestuurder Alg. Ned. Stucadoorsbond, we- van een bedrag van minstens 700 gulden. Het tekort moet ech ter zeker 50.000 gulden Beloopen. De Officier van Justitie eischte een ge vangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr Mobach. te Den Haag, vroeg aftrek van het voorarrest van 4 maanden. De Haarlemsche Rechtbank, hedenmorgen uitspraak doende, veroordeelde beklaagde tot een gevangenisstraf van één jaar. met aftrek van den tijd, die in preventieve hechtenis Gistermiddag is het provinciaal stoomge maal bij Lemmer stopgezet. Dit stoomgemaal heeft, na 49 etmalen onafgebroken in wer king te zijn geweest, ruim 300 tnlllloen kub water naar zee gevoerd. Het is tot dusver nlmmei zoo lang in be drijf geweest. In het voorjaar van 1928 was het 48 etmalen in werking. De waterstand is thans 10 cM. boven ZP. Mi ver Ik» ma *a ■aderen vlnatr. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Klein kind bekomt ernstige brandwonden Uit Nanking wordt gemeld, dat de re- geerir.gstroepen na een verbitterd gevecht, dat twee dagen heeft geduurd, de vesting Toengkoe in het Zuiden van de provincie Kiangsi hebben bestormd. Deze vesting was het hoofdkwartier der communisten Bij de gevechten zijn 2000 communisten gedorrl terwijl de gebouwen, waar de plaat- selijke ladenregeering haar zetel gevestigd had. geheel verwoest en met den grond ge- Hjk gemaakt zijn. Vijfhonderd gevangenen werden bevrijd. De communisten vluchtten in Zuidelijke richting en worden door bombardeervliegtui- gen achterna gezet. AH» zbonne'. dit t>l«d iltn Ineev.rfae de rerzekerinz» T Hedennacht is te Brielle op ruim 71-ja rigen leeftijd overleden Johan Been, ge- meente-archlvaris van Brielle. De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De beklaagden in de P. N I.-zaak Gatot. Maskoen en Soepriadinata hebben beraad gevraagd. De voorlezing van de uitvoerige overwe gingen van het vcnls door den Landraad te Bandoeng, duurde tot 1S uur. De belangstelling, zoowel b'unen als buiten de zaal van den landraad, was bulten- eens het: klonken. Tot die autoriteiten behoorde ook de oud- mlnlster Jhr. mr. dr. van'Karnebeek, thans Commissaris der Koningin in Zuld-Hollana. Toen de heer Been hem en enkele andere bieren rcndgeleidde. zeide Jhr. van Karne- beek. dat hij zóóveel van den Bnelschen ar chivaris gehoord nad. Deze, graag allen lof ontloopend. merkte caama droog-komisch op. dat hij nog nooit van Van Kamebeek gehoord had. Men lachte samen hartelijk om die mop, waarmee hét officieel-bezoek-us voorgoed dien dag gebroken wat.... Wie nu denkt, dat deze bekende persoon lijkheid te véél Watergeuzen bloed zou beat- ten en daardoor een wat eenzijdige opvatting zou huldigen vergist zich ten deze. Dit bleek b v. duidelijk uit dp oprechte vol doening. waarmee hij gewag maakte van den bouw der nieuwe Katholieke Kapel op dc gewijde plek. In de onmiddellijke nabijheid van de oude stede, waar eens de H. Martela ren van Gorcum hun leven lieten. Zjjn geschiedkundige boeken hebben velen prettige uurtjes bezorgd. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. wagen voerder, die wel bemerkt had. alle remmen der rijtuigen niet in onthulling van een monument voor Brielle, de bovengenoemde onoerschelding. Been is niet alleen archivaris geweest. Als schrijver van jongensboeken heef' hij groote vermaardheid verworven. Hij is bekend bij jong en oud in Nederland. Ook heeft hij eenige historische geschriften gepubliceerd. De heer Been weid oorspronkelijk voor onderwijzer opgeleid, welke functie hij ook geruimen tijd vervulde. In den omtrek van Brielle kreeg hij zijn eerste betrekking en standplaats. Hij „doceerde" er voor een paar honderd kinderen, genoeglijk verzameld in één lokaal. Het „hoofd” der school, die een goede menschenkenner ble^, stelde, tot groote verwondering van den jongen onderwijzer, het Goudsche-pijp rooken voor den nieuwen meester verplichtend. Met een steenen pijp van respectabele lengte, die tevens goed dienst kon doen bij het aanwijzen op t bord en het nadrukkelijk begeleiden van het ge sprokene, moest de onderwijzer zijn lessen geven. Na enkele weken werd die lange-pijp-ver- plichting opgeheven („meester” Been had er zeker drie dozijn gebroken en verbruikt) en toen kwam de verklaring van het school- hootd Het was z.i. de beste methode om driftige, jeugdige onderwijzers tot een pap il agogische kalmte te brengen! Een andere tnededeeling uit het rijke le ven van den archivaris is de volgende: In den loop der jaren zjjn vele autoriteiten naar Brielle getrokken, teneinde er de historische overbekende plekjes te bezoeken. Vooral wil de men gaarne op den grond staan, waar „In naam van Oranje” had ge- De soc.-dem. raadsfractie te Lelden heeft een voorstel aan den raad gedaan om het nieuwe stadhuis op de Lammermarkt te bouwen. De voorstellers zijn van meenlng. dat bi) het vraagstuk van den stadhuisbouw, be halve dat rekening zal moeten worden ge houden met de kosten, vooral aandacht zal moeten worden geschonken aan stedebouw- kundige eischen en aan de richting, waarin de stad zich uitbreldt. Vanuit dat standpunt bezien, achten zij de keuze van de Breestraat als de plaats, waarop het stadhuis zal moeten worden her bouwd. niet gelukkig. Rekening houdende met de toekomstige uitbreiding der stad, aanleg van wegen in en om de stad, waar door het centrum der stad zal komen te liggen in de omgeving van het station, waar alle groote verkeerswegen op een bepaald kruispunt zullen samenkomen, zou het vol gens de voorstellers van onjuist inzicht ge tuigen. indien met deze belangrijke factoren bjj den bouw van het stadhuis geen rekening gehouden werd. Immers, het stadhuis als hoofdgebouw der stad, behoort op een centraal punt te zijn gelegen en dient voor leder ingezetene op een gemakkelijke manier bereikbaar te zijn. Bij een toenemende ontwikkeling der stad zal bij den bouw van een stadhuis op een andere plaats, dit gebouw niet alleen om ringd zijn door smalle straten en stegen, maar geheel excentrisch komen te liggen. Dit stadhuis zou dan komen te staan op een terrein, waarbij aan den vóórkant een groot plein is ontworpen, waarop de diverse wegen uitloopen. Aan den Rijnsburgersslngel- rand kan men met eerbiediging van de Israê- lietisch* overtuiging, op de voormalige be graafplaats een aanleg van plantsoenen tot stand brengen of deze oppervlakte tot uit bouw beschikbaar stellen. Door verwijdering van het politleposthuis, de kegelbaan en de sociëteit kan men aan den slngelrand doot plantsoenaanleg verfraaiing aanbrengen en van de Binnenvestgracht een straat maken van plm. 30 M. breedte. Aldus verkrijgt men Stationsweg-Steenstraat „Gisteren aldus de „Prov. Gron. Crt." van 16 December heeft ons het bericht bereikt, dat in een te Utrecht gehouden vergadering het Partijbestuur der R. K. Volkspartil zich in principe heeft bereid verklaard samen te werken met de Demo cratische party op politiek terrein speciaal met het oog op de aanstaande Staten- en Raadsverkiezingen Aan het dagelyksch bestuur van de R. K. Vo'bspartlj. zoo meldt men nader, is opge- dragen de besprekingen met de Democra tische party voort te zetten en aoo mjge- lyk tot een goed einde te brengen. De beide partyen. die blijkbaar samen willen gaan werken, zijn althans prac- van zeer *ein‘R belang Geen van tweeën bezit een kamerzetel en de gemeen teraadszetels. die de Democratische Party heeft veroverd zün ons inziens meer aan de populariteit barer candldaten <de heer Israël te Arnhem dr de Waard te Gronin gen. wyien Withmans te Lelden) te dan ken. dan aan de bekoring, die hare begin selen op de kiezers uitoefenen, ofschoon dore beginselen het ooheffer. der aloude en verouderde scheidingsiynen tusschen rechts en links we', eenive. zy het louter academische bekoring hebben. De R K Volksparty staat althans meer op den bodem der werkeiykheid en vangt hen op. die telkens weer teleurgesteld worden door het verraad der roomsche de mocraten, die, zoodra zU de Tweede Kamer binnengetreden zyn. zéér kalm en wijs wor den De heeren Möller en Van Poll leveren daartoe de dageiyksche bewyzen. Maar In ieder geval zyn belde dwergpar- tytjes alszoodanlg nog niet zoo onbelang- ryk en als zoodanig Kan ons het plan van hun samengaan belang inboezemen. Of laten wy liever zeggen: verwondering verwekken. Twee partyen. die zóózeer zetelen op de wortelen van een verschillend politiek loof, gaan hutje by mutje leggen om sa men te bereiken wat leder voer zien, zoo- als gebleken is. niet kan Het is geen verbluffend verschynsel En deze opportunltelts-„poiitlek" riekt niet frisch.” ..De Vryheid" teekent hierbij aan: Resultaat van het onderzoek Zaterdag heeft aan het station te Leiden een gemeenschappelyk onderzoek plaats ge had naar de oorzaken van het niet tot stil stand komen van trein 1088 op Dinsdag 16 December JJ. In de 1ste klasse wachtkamer, die daarvoor gereserveerd was. had het ge meenschappelyk onderzoek plaats onder lei ding van den hoofdlngenteur. den heer Hei liger; ook het Rykstoezicht was daarby te genwoordig. Verschillende personen, ox de hoofdconducteur P van Leun en de wagen voerder H. Angement. beiden uit Amster dam. werden gehoord. By dit onderzoes bleek, dat de electrische trein uit Rotterdam was vertrokken en dat alle remmen toen goed functionneerden. Ook te Schiedam. Delft en Den Haag was de trein regelmatig tot stilstand gekomen en werkten de rem men goed. Na vertrek uit Den Haag zyn waarschyniy de remmen van de achterste rijtuigen, toen de trein plotseling langzaam moest rijden, defect geraakt. De dat ulet meer meewerkten, heeft, om den trein vertraging te brengen, den trein met de zelfde snelheid willen vervoeren, met het bekende gevolg. Bij het onderzoek is de schuld van den wagenvei voerder vast komen te staan en Is deze bulten dienst gesteld. De trekking lotery van ,jje Joodsche In- vellde" is vastgesteld op 16 Februari, loterij Gelderland 19 Februari en de loterij Zee land 23 Februari. Direct daarna volgen de andere loterijen, waarvan de definitieve data nader zullen worden bekend ge maakt. üit meer dan één artikel in ons blad "-kent men het verloop: Aangekondigd werd, dat bij de roode M.V. „De Arbeiderspers" per 1 Januari ax. de medezeggenschap zou Ingevoerd worden. De aangekondigd e medezeggenschap werd hier en daar op den keper be schouwd en algemeen was men van oordeel, dat hier van echte medezeg genschap van medebeslissingsrecht geen sprake was. Deze gedachte kwam ook tot uiting In bet orgaan van het Verbond van Ne- derlandsche Werkgevers. Toen zei het roode N. V. V.; Goed! Wanneer de door ons bij .J3e Arbeiderspers” in te voeren medezeg genschap dan niets hoegenaamd betee- kent, laten de drie vakcentraJen dan eens met uw bestuur samen komen ter bespreking van de mogelijkheid om d» Medezeggenschap, welke bij .De Arbei derspers” zal worden ingevoerd, ook toe te passen in het door uw Verbond be streken deel van het Nederlandsche bedrijfsleven. Waarna het bestuur van het werkge versverbond het bestuur van het N. V. V. echter herinnerde aan zeer opmerke lijke passages in het indertijd versche nen Sodalisatierapport, waarin gezegd werd, dat een aanvankelijk in te voeren medezeggenschap voor de soclaal-demo- kratJsche leiding ten doel had, den weg te effenen tot socialisatie, tot onteige ning der productiemiddelen, tot.... het socialisme. En aangezien de werkgevers er fees telijk voor bedankten, mede te werken tot invoering van het socialisme, zagen zij in een bespreking, als waartoe hier werd ultgenoodigd. ook geen heil. Wij verwachtten, dat het N. V. V. met een fijnen zet zou antwoorden, dat het schaakspel nog voortgezet zou worden. Het bestuur van het N. V. V. heeft ons echter teleurgesteld. Het bestuur moet toegeven, dat deze oJ. op zichzelf vrij onschuldige medezeggenschap de hierboven beschre ven strekking heeft. In het vanwege het N. V. aan de werkgevers gerichte antwoord-schrijven stagt te lezen: „Uw antwoord komt hierop neet, dat U tot eenlgerlei medewerking in de door ons bedoelde richting niet bereid rfUt in verband met onze verder liggen ie doelelnderf. Aannvmende. dat aan uw brief waarde moet worden toegekend in dien zin. dat uw motief niet slechte als een uitvluclu is te beschouwen, wyzen wy u er op, dai elke eisch. welke onzerzijds In de jar->h sedert ons bestaan gesteld is, en dat elke eisch, welken wij nog stellen zullen, niet slechte beoogde en beoogt, de ar beiders op e.n hooger levenspeil te brengen, maar ook gezien moet worden in het raam van ons algemeene streven, de arbeidersklasse nader te brengen io< haar bevrijding en dus tevens gericht is tegen de ondergeschikte plaats van den arbeider in bet bedrijfsleven. In dit opzicht is er dus geen verschil tusschen onzen eisch voor medezeggen schap en eiken anderen eisch tot ver betering van de positie der arbeiders. Het is heel omzichtig gezegd; het woord „socialisme" wordt zelfs niet uit gesproken. Maar de gevolgtrekking »s onvermijdelijk: Het Is dus waar, dat het voorstel" deze medezeggenschap ook elders en meer algemeen Ingevoerd te krijgen een min of meer slinksche poging ge acht moet worden om te komen tot so cialisatie, tot onteigening van de pro ductiemiddelen en tot socialisme. En met deze bekentenis heeft M. V. V. zichzelf schaakmat gezet. Welke prlnclpieele niet-socialist zich gewillig, wetend dat hij afgemaakt gaat worden, voor het socialistisch kar retje laten spannen? Nu is het N.V.V. over het antwoord der werkgevers erg boos: het beticht deze werkgevers van ..een misleidende voor stelling van zaken” het zegt ken nende den geest van het verbond ver wacht te hebben dat het medezeggen- schapsstreven bij het verbond geen sympathie of steun zou ontmoeten, maar niettemin wel getroffen te zijn door „de onwaardige wijze van behande ling dezer zaak” en het N.V.V. be looft den strijd voort te zetten.... Dat is boosheidwegens tekort aan argumenten. Eerst wanneer de soclaal-demokrate.n openlijk verklaarden, dat deze mede zeggenschap geen socialistische bedoe ling of strekking heeft, zouden de werk gevers over invoering daarvan kunnen praten, want inderdaad: zooals het plan tot invoering van medezeggenschap bij Arbeiderspers” daar ligt, lost het de jarenlang gesuggereerde belofte geens zins in. Maar juist de verder liggende bedoe ling en strekking dwingen tot voorzich tigheid. tot afwijzing. En die strekking en die bedoeling mo gen de sociaal-demokraten nu eenma?.> niet verloochenen. Anders is voor de volgelingen de aar digheid eraf! t Is tegenwoordig héél lastig, lelden I Z. D. H. Mgr. J. D. J. Acngenent, Blsschop van Haarlem, heeft niet alleen een halven bunder grond geschonJcen voor het op te richten Moederhuis der St. Juliana-congre- gatie. gelegen aan de Kapellaan heiligdom van O. L. Vr. ter Nood In Heiloo. maar Z. D. zegde ook tien duizend gulden toe voor den bouw zelf. De architect, de heer H. W. Valk, B.N.A heeft geheel belangloos de architectuur van den toekomstlgen bouw op zich genomen. De voormalige Amerlkaansche staatssecre taris Kellogg, die van zyn verblyf in Euro pa. laatetelyk te Oslo, waar hy den Nobel prijs voor den vrede In ontvangst heeft ge nomen, in de Ver. Staten is teruggekeerd, verklaarde, dat de ontwapening te land de voornaamste factor tot verzekering van den vrede is. De geallieerde mogendheden hebben zich door verdragen verplicht, ook hunnerzijds te ontwapenen. Hy gelooft, dat men de toekomst hoopvol tegemoet kan zien en is e: van overtuigd, dat de ontwapeningscommissie over 2 jaar byeen zal komen In Europa bestaat geen oorlogsgevaar, evenmin als de uitslag Ier verkiezingen in Duitechland de mogeiykheid voor een con flict schept. De Holland Society te New York heen in samenwerking met de Ned. Spoorwegen en dn American Express Cy„ met hartelijke instem ming van verschillende Kamers van Koop handel in Nederland en van een aantal Ne derlandsche gemeentebesturen en de Neder landsche regeering voor haar leden to he* komende jaar een uitstapje naar Nederland georganiseerd. De deelnemers zullen 15 Augustus 1931 per sa. „Statendam" van de Holland-Amerika- Ujn uit New York vertrekken en 24 Ang da.v. te Rotterdam aankomen. Op het voor- loopig plan staan bezoeken aan Den Haan met bezichtiging van het Vredespaleis, bet Mauritshuis, 1 Huis ten Bosch en een con cert in het Kurhaus. Daarna bezoeken aan Leiden, de Kagerplassen, het Brasemermeer Aalsmeer en Warmond; Haarlem. Amster dam met het Rjjksmuseum. de dlamantsiy- pery van de firma Asscher, het gemeentelijk Museum, Schiphol, het Koloniaal Museum, soo mogeltfk; voorts Volendam. Edam. Mar, ken. Alkmaar. Langendjjk en Hoorn. Van daar gaat de tocht naar Leeuwarden, de Friesche meren, Bolsward. Franeker en Marssum; ten slotte Utrecht, Zeist. Doom en Breukelen. Het verblijf in Nédarfand aal -■ Aneta deelt mede, dat thans vast staat, dat de desa’s Maron, Sakoh en Tegalrendoe geheel zijn afgebrand. De resident verzocht om militaire hulp, welke dadelijk werd verleend: 150 militairen, onder leiding van den kapitein van den Ge- neralen Staf Du Croo, zyn naar het bedreig de gebied gezonden. BU aankomst aldaar zyn zy direct begonnen de gewonden uit de ge- vaariyke zone te brengen. De gewonden heb ben allen ernstige voet- en beenwonden, die zy bekwamen by het loopen door den lava stroom. Onder de gewonden bevindt zich ook een Europeesche opzichter van den Vulcanologi- schen dienst. Geen groote vermeerdering van het aantal dooden verwacht. Er wordt geen groote vermeerdering boven aanvankeiyk getaxeerde getaal van slachtoffers verwacht, aangezlen de meeste desa’s die in de gevaarlijke zone lig gen ontruimd zyn. Het vee moest echter wor den achtergelaten. Sedert Zondagavond is weinig verande ring in den toestand gekomen. Gedurende den nacht kwamen wederom zeer onrustbarende berichten "binnen om trent de bedreiging van Sroemboeng, doch de lavastroom is ten minste acht kilometer van den grooten weg verwijderd, zoodat ge vaar voor dien weg voorshands uitgesloten geacht mag worden. De tabak en de suiker. Een on- beschrUfeiyke ellende. Het dagblad „De Locomotief” heeft nog de volgende berichten met betrekking tot de ramp: De ergste lavastroom werd gelocallseerd boven Sroembong. De vrees van de bewoners van het Klatengebied en de zuidhelling voor den lavastroom is tot dusverre nog niet be waarheid. Zelfs de aschregens waren tot dus verre zoo gering, dat de tabak niet bescha digd is. Het bestuur oordeelt, dat een bedrei ging van Moentilan onmogeiyk is. Djokja karta is eveneens volkomen bulten gevaar De suikerstreken en de tabakstreken ten Zui den van den Merapi zyn zeer bevreesd voor de mogeiykheld dat de lavastroom de bedding van de Opak zal bereiken. Voorloopig is ech ter alleen Sroemboeng en de Westelijke hel ling van den Merapi getroffen. Hier Ja de aanbllk van de half bedolven desa’s ver- schrlkkeiyk. By het bezoek van eergisteren stootte men telkens weer op tlentallen half- bedolven lijken. De militairen begroeven de dooden, waarby telkens een vyftigtal In een gemeenschappelyk graf werden begraven. Het aantal zwaargewonden, dat naar het hospitaal is vervoerd, bedraagt 46. De ellende op de Westeiyke helling van den Merapi is onbeschryteiyk. Telkens moe ten nieuwe desa's ontruimd worden Tegen het vallen van den avond trokken onafzien bare stroomen vluchtelingen in de richting van Klabak en Magelang. 75 Inlanders geheel geïsoleerd Het dreigend gerommel van den Merapi houdt nog steeds aan. Biykbaar vertoont de vulcaan meer wer king dan tot nu toe het geval was. doch het staat nu vast, dat het aantal dojden niet veel meer zal zyn dan 700, aangezien alle dessa's in de gevaariyke zone door de bevolking zijn verlaten. Een legervliegtuig, dat het getroffen dis trict overvloog, ontdekte, in een kleine, ge heel geïsoleerde dessa. een groep van 75 inlanders, bij elkaar hurkend. Hedenmorgen zal een poging worden ge daan, deze ongelukklgen door middel van een parachute van levensmiddelen te voor zien, gevoegd, ten einde hen nogmaals te zekeren, dat zy zullen worden gered, spoedig dit mogeiyk is. BUREAU: HOF ALKMAAR Tsl«fe»a>: Administratie Na 433 Redartïe No. «M

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9