SPAARBOEKJES tweede blad Laatste Nieuws JAN DE VRIES ISDALH-LEVERTRAAN Van Putten en Oortmeijer - Payglop FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR Vervolg Kerkberichten n W.M.H.Pels&Zn.,WijahMdei Kaarstr. 49-51 -Alkaaar-Tel. 207 BLADZIJDE 1 WOENSDAG 31 DECEMBER 1930 Terrein afcekeurd STADSNIEUWS KENT U ONZE FIJNE LIKEUREN? a 12.— Telegrafisch Weerbericht 351 Hallo Bandoeng! Jeugdbioscooo WOGNUM Correspondentie r LUCHTVAART Jubileum G. W. de Munk UITLOTINGEN rente 3^2 procent MARKTNIEUWS BOEKBESPREKING De post vluchten op Indië Hevige brand bij Bristol Vergadering van den raad PROVINCIAAL NIEUWS Luchtstriidkrachten in Amerika FAILLISSEMENTEN Per flesch en per liter verkrijgbaar UKATER XXLKMAAR MIENT2V De vlucht van de DO X van de Bodensee naar Lissabon ANDIJK WESTWOUD BERGEN ANNA PAULOWNA per f*. GEWETENSGELD. Wij barometerstand: 767.6 te Stock- f barometerstand: 7333 te Stomo- COÜP. BOERENLEENBANK fam. en f Opbrengst collecte ge- heeft De i vol- van 2345 de politie AUTOBUS TE MILAAN VERONGELUKT Het 6e vliegtuig uit Batavia vertrokken Electrische centrale vernield LEVINE VOOR DE JUSTITIE dat Het vliegtuig vervangt het oorlogsschip De nationale mijnindustrie in 1931 dit FAILLISSEMENTEN. Daling der kolenprtfzen? Zondagssluiting apotheken TELEFOON 324 ALKMAAR O AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAaaaaaaaaaaaAaAAaaAa4A4AAAAAA44 j Blanke Berger Medicinalen N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL 1*1 tijden van malaise is het nog meer dan anders nood te om ’n juiste boekhouding te hebben. Koopt hiervoor uw Kantoorboeken bij Steun aan de Missie, onderpand van Gods zegen. der Stervenden lijn Schouten, die in den 4157 20525 37139 47099 50924 55764 INCIDENT BIJ DE OPENING VAN HET JAPANSCHE PARLEMENT Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 8 Januari 1931 een raadsvergadering te beleggen, zoo noodig voort te zetten op Vrijdag 9 Januari dee na middags en ’s avonds (o.a. om een begin te maken aan de behandeling van de begroe ting 1931). Mr. J. Boulogne tot curator. M. Wendel, koopman in manufacturen, te Den Oever, Wierlngen. Zeestraat 25, met be noeming van Mr. A. M. Ledeboer tot R.C. en Mr. P. Langeveld tot curator. wor- aan- C Electrische tramlijnen in Zuid- Limburg 3198 19961 35913 46016 49045 54802 3843 20483 36148 46069 50627 55591 6195 30528 37688 47099 52129 55885 Het 6e postvliegtuig heeft zijn retourvlucht naar Holland aangevangen. Het vertrok om 6 20 uur uit Batavia en heeft 158.6 K.G. post aan boord. no. no. no. thans bell ui ces worden beschouwd. Charles Levine, de eerste luchtpassagier over den Atlantlschen Oceaan zal door de justitie worden gehoord om een verklaring af te geven van het bent van 100 effecten, die van diefstal afkomstig zijn. 32 personen in het water, twee verongelukt Tengevolge van den dichten mist is een autobus, waarin zich 32 personen bevonden, in het Navlglia-kanaal te Milaan gestort. De chauffeur kon 30 personen redden, twee personen verdronken. Hun lóken werden ge borgen. Een officieel rapport van kapitein Christiansen voorzien en voor Jan Heer is overleden. opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformatles) Uitgesproken: 22 Dec. J. Hulsman, com- Den Haag, 24 handelende Ijsclub De Ijsclub „Andijk-Oost” hield een algemeene ledenvergadering, waarop het verslag van den penningmeester werd uitge bracht. Ontvangsten f 109 84. uitgaven f 63. Verder had bestuursverkiezing plaats we gens periodiek aftreden van de heeren D. Mantel, W. Dekker Wzn. W. Groot Wz.. P. Bloemendaal en P. Hovenga. Allen werden herkozen. In de plaats van D. de Vries werd gekozen de heer Jn. Hemkes. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. FATHER LEFEBER, Directeur. VAN BOUWEN EN SIEREN No. 22 heeft het over Socialistische Kunst in een artikel van J. M. van Hardeveld en geeft verder o.a. een uitgebreid artikel over „Het kloos ter der E.E. P.P. Minderbroeders te Ven- ray" met plattegrond en tal van foto’s. Voorts bevat het de gebruikelijke rubrieken en berichten. leerbank, alhier, zendt 5pffarders; door de toe- te verwezen naar de advertentie in dit nummer. TIJDSCHRIFTEN Wij ontvingen het Kerstnummer van het „Kweekersblad’’, dat met zijn schitterende platen in en buiten den tekst een zeer goe den indruk maakt. Veel dier platen zijn weliswaar advertenties en dus door kweekers in hun reclame opgenomen, maar ze zijn er daarom niet minder om.'Van de artikelen die het nummer bevat zijn er verschillende met Kerstmis in verband gebracht. Het is echter niet de bedoeling, dit .Kerstnummer” voor de Kerstdagen te bestemmen; het geeft studiemateriaal, dat menige kweeker gaarne ook later nog tot zijn beschikking zal willen hebben, om bij gelegenheid een of ander na te zien. mag worden genoemd, en wij twijfelen dan ook niet aan. of de héér Mooy zal meer dere van deze jeugd-mlddagen organiseeren. eoni heel bijzon- letters meegeven. „HET R. K. BOUWBLAD” no. 10 geeft artikelen over: .Naturalisme of Waarheids zin; „De Woningwet 19021929; „Aerocre- te, een nieuw isolatie-materiaal" enz. Fraaie illustraties verluchten verschillende der ar tikelen, wat ook gezegd kan worden van de achter in het nummer opgenomen korte be richten en wetenswaardige nieuwigheden. Hoogste holm. Laagste way. Verwachting: Matige tot tijdelüken krach- tigen Zuidelijke tot Z W. wind. Betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk met regen. Zachter in het N. O., aanvankelijk nog Z. O. wind. Temperatuur om het vriespunt en nog kans op sneeuw. Raadsvergadering Dinsdagmiddag hield de raad dezer gemeente een vergadering. Na goedkeuring der notulen en voorlezing en behandeling der ingekomen stukken werd op een verzoek van het district Hoogkarspel van het Witte Kruis om subsidie ten behoeve van een tentoonstelling na toelichting van den voorzitter afwijzend beschikt. Op een verzoek van de afdeellng Andijk van het Witte Kruis om subsidie voor uit zending en huisverpleglng van drie personen werd na eenlge bespreking goedgunstig be schikt. Het verzoek der afdeellng Andijk van het Witte Kruis om subsidie van f 50 tot 75 werd aangehouden. Op een verzoek van Clerx methode voor schrift^Hjk onderwijs om subsidie werd door den voorzitter af wijzend beschikt. Het verzoek van J. H. Volten om steun voor uitzending van zijn zoontje werd op verzoek van den heer Ruiter in Comité be handeld. Daarna werd in openbare zitting ZATERDAG, algemeene H. Communie van de schoolkinderen. ZONDAG. H.H. Onnoozele Kinderen, half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis. 2 uur de Ves pers, voor en na de H. Mis te half 8 uitreiking van de H. Communie. In de week de H. Mis te 8 uur, tevens kin dermis. Voor en onder de H. Mis gelegenheid om te biechten. DONDERDAG. Nieuwjaarsdag, te vieren ils Zondag. VRIJDAG, le Vrijdag van de maand, 8 ir gezongen H. Mis. ZATERDAG, van 35 uur en van 68 uur g legenheid om te biechten. ZONDAG-morgen bij hooge uitzondering zoomede voor diegenen, die verafgelegen hunne woonplaats hebben, blechthooren. De gebeden worden verzocht voor Willem Blokker, Alida Braas geb. Koomen en P. v. d. Laan, die met de laatste H.H. Sacramenten met een spontaan applaus, speciaal voor het orkest. Wat de vertolking betreft, hebben de hoofd personen zich verdienstelijk van hun taak gekweten; er schuilden zelfs goede krachten onder, die, wanneer zij de lastige Bühnen- fteber te boveg zullen zijn en wat vrijer kun nen zingen voor de „Broc" een goed succes waarborgen. We konden de verschillende mu zikale en tooneel-technische tekortkomingen graag vergeven, als we een en ander met het optreden van verleden jaar vergeleken en Indachtig waren, dat het de eerste opvoe ring gold van een operette. De ensceneering van het geheel was goed geslaagd, waartoe de kleurenrijke costumee- rlng en het aardige kapsel van Ridderikhof uit Hoorn niet het minst toe bijdroegen. Vooral het tweede bedrijf, waarin de ver jaardag van Mariette gevierd werd, en zoo waar Bergens Harmonie in kleine bezetting het tooneej opmarchee'-de mav goed geslaagd heeten. De regie van den heer Voorhaar was zoo wel in het individueele spel als in het samen spel goed merkbaar. Toch moeten de too- neellstep als groep meer indachtig zijn, dat zij uit enkelingen bestaan en de enkelingen meer indachtig zón. dat zó samen één groep vormen. We gelooven, dat wanneer de „Broc" op dezen weg voortgaat en onder kundige lei ding blijft werken, dit groote succes van deze eerste operette-uitvoering door meerderen zal gevolgd worden en dat deze jonge vereenlging alle andere plaatselijke di'ettanten-vereeni- gingen naar de kroon zal steken. Gaarne onderschrijven we het opwekkend woord van den voorzitter; tot‘de ouderen om als donateur tot de Jongeren om als wer kend lid deze jonge vereenlging te steunen. De leider vari het lucht vaart-bureau te Washington en een van de sterkste aanhan gers van de vlootovereenkomst, heeft erkend, dat de aanbouw van oorlogsschepen door Amerika door het verdrag van Londen zoo zeer is beperkt, dat de Ver. Staten op de aj. ontwapenings-conferentie in een positie van een voortdurende inferioriteit zón gebracht. In een mededeeling aan de maritieme commissie van het Huis heeft hó verklaard, dat uitsluitend door een snelle uitbreiding van de luchtstriidkrachten de Ver. Staten kunnen tegemoet komen aan de beperkin gen, die ten opzichte van zijn oorlogsschepen zón gesteld. Hó drong er op aan. dat de Ver Door de arrondissements-rechtbank te Alkmaar is het faillissement uitgesproken Mn: J. Lleftlng, bloemist en fourage-handelaar. Heerenweg 39, te Egmond-Blnnen met be- 10 soorten als: Kununel, Marasquin, Cherry-brandy, Half om Half, Annlsette, enz., enz. trix-terrein afgekeurd schappelóke wedstrijd morgen geen doorgang vinden. leveren daarin Marasquin. noeming van Mr. H. M. Fruln tot R.C. en misslonnalr in effecten, Den Haag, Ant. Duóckstraat 24 handelende onder den naam Zuld-Hollandsch Effectenkantoor. R.c. Mr. J. H. van Laer. Cur. Mr. M. M. L. Sa- velberg, Den Haag. 22 Dec. De Handelsvennootschap onder dej tenlaan 146, R.c. Mr. H. W. E. Klomp. Cur Mr. D. W. J. Kievits, Den Haag. 22 Dec De Handelsvennootschap onder de firma Roozen en Holtz. Sassenheim en dc leden H. N. M. Roozen, Voorhout Teyllnger- laan 88 en G. J. Holtz, Leiden Da Costastr Staten binnen 5 jaar alle moederschepen voor vliegtuigen zullen bouwen 1 overeen stemming met het verdrag met een maxi mum tonnage van 135.000 ton en dat de kruisers zullen worden uitgerust met lan- dings-dekken voor vliegtuigen. Ingekomen Is bó den ontvanger der direc te belastingen alhier, 10 06 aan gewetens- «ekt besloten het verzoek in handen van B. en W. te stellen tot nader onderzoek. Aan het bestuur van de school voor Ger. Lager Onderwijs werd voor aanschaffing leer middelen ruim f 100 subsidie toegestaan. Kasgeldleening Broekerhaven en wijziging verordening havenrechten Broekerhaven werden eveneens z. h. st. aangenomen. Verkoop bouwterrein aan Jn. Koster werd goedgekeurd. Tot doodgravers werden met algemeene stemmen gekozen de heeren Burgers en Klin ger. Tot schoolschoonmaaksters werden met algemeene stemmen gekozen de dames Kuil, Mantel, Van der Braber—Zwol en Burger— Abbekerk. Hierna werden pensioengrondslagen vast gesteld. De voorzitter deelde mede, dat de te lefoon in spoed- en noodgevallen ook in ge sloten tód gebruikt zal kunnen worden en dat men er gratis gebruik van kan maken. De voorzitter stelde voor den gemeente veldwachter voor dit gebruik der telefoon en voor de drukte vergoeding te geven Dit werd goedgevonden. In zón slotwoord dankte de voorzitter de leden, die ’t hem aangenaam hadden gemaakt In dit jaar en sprak den wensch uit, dat het komend Jaar voor allen en hun gezinnen een gunstig jaar zou mogen zón. Op lx Zondag 28 December zal de apo theek van Mevr. Schouten-Oele, Koorstraat 47, geopend zijn; de andere apotheken zón gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maan dagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, ii gedurende de geheele daarop volgende Week ’s nachts geopend. De andere apotheken zón behalve ’s Zondags en op feestdagen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden mor gen 8 uur. Hedenmorgen werd reeds het eerste ge sprek met Indië gevoerd, hetgeen uitstekend verliep. De directeur der Staatsmónen in Limburg, mr. dr. Froweln, heeft op een desbetreffende vraag als zón meening uitgesproken, dat in 1931 de kolenprijzen zullen dalen. Hó voor spet 1931 als een zeer moeilijk jaar, ook voor onze nationale mónindustrie. In navolging van vele groote steden, beeft de heer Mooy het plan opgevat, ook Alkmaar op bepaalde tóden bioscoop- speciaal voor de jeugd, te sne*uwva> i» het „Alcmaria-Vlc- en kan de vriend-: tegen „Haarlem” Weliswaar zitten we nog in het oude jaar, als u deze regels leest, maar u zult toch wel reeds mfjn beste wenschen willen aanne men. Als ik tot de volgende week wacht, dan kom Ik een paar dagen te Iaat. Ja. daar staan wij alweer voor 1931. Wat zullen we zeggen van het afgeloopen jaar? Wat is het merkwaardigste verschijnsel van dit jaar geweest? Ik zou zeggen: het voort durende. algemeene klagen over de voortdu rende. algemeene malaise. Dat is de echo van 1930. welke ons 1931 ingalmt. Ja, het is een zwaar, kommervol jaar geweest, waarin O. L. Heer getoond heeft, dat alle mensche- lóke wetenschap, alle commissies, alle Vol- kerenbond-vergaderingen. alle vredespalei zen en -vereenigingen. die meenen het zon der den Koning des Vredes af te kunnen, tot mislukking gedoemd zijn. Hebben de kran ten ooit zoo vol gestaan van oproer, revo lutie. oorlog, moorden, aanrandingen, enz. en ooit zooveel gesproken over vrede, ont wapening. internationale welwillendheid en meer van die begeerenswaardigheden Maar Hó. Die vrede geeft aan de menschen van goeden wil, den vrede „dien de wereld niet geven kan", de eenlge bron van allen vrede, wordt er buiten gehouden. Men verstopt eerst de bron en meent dan nog water te kunnen krógen. Moge in het Nieuwe Jaar den menschen de oogen open gaan; mogen de leiders der volkeren toch inzien, dat zó door den Plaats- bekleeder van Christus op aarde van hunne conferenties uit te sluiten tevens den Prins des vredes. zonder Wien zij niets vermogen, uit hun vergaderingen bannen. Mogen ook de zware zorgen van vele men schen in het volgend jaar afnemen en. als het hun zalig is. een vreugdevoller toestand intreden. Dat wensch ik aan alle menschen van goeden wil. Moge het Kerstkind nog deren zegen aan onze weldoel het nieuwe jaar in, en hen vooral doen toe nemen in liefde voor God ende menschen tot geestelóken groei van hun zielen. Naar wij vernemen, zullen in de naaste toekomst drie belangrijke electrische tram lijnen in Zuid-Llmburg tot stand worden gebracht en wel een van Slttard naar de Staatsmijn Maurits en Geleen. een van Heerlen naar Schaesberg naar Kerkrade en een ven Maastricht over Meerssen naar Ge iten. 2793 11818 17980 35429 35572 43684 45492 48911 49015 53195 53835 58048 58699 59914 59986. Belgische Congo 1888 257ste Trekking van 20 December Serie 20515 no. 9 is uitgeloot met frs. 10.000. S. 10245 no. 15 met frs. 2000, S. 17980 no. 24. -8 34800 no. 6, S. 49045 no. 9 elk met frs. 1000 Uitgeloot met frs. 750; S. 1011 no. 10, S. 1011 no. 22. S. 3198 no. 12. S. 6195 no. 23. 8. 9966 no. 20, 8. 10245 no. 25. 8 19961 no. 17. 8. 20525 no. 10, 8. 35572 25, S. 35913 no. 7. 8. 36148 no. 7, 8 37688 24, 8. 43684 no. 16, 43684 no. 22, 8. 47964 BERGER REVUE. EN OPERETTECLUB Voor een stampvolle zaal gaf bovengenoem de jonge vereenlging gisteravond in „De Rustende Jager" de eerste opvoering van een operette. Gedachtig het eerste optreden van ensemble het vorig Jaar. dat mln of meer een fiasco was geworden, stonden we tegen over deze opvoering ietwat sceptisch en we waren wat huiverig voor dit gedurfde voort gaan. We constateerden echter met voldoening, dat men niet was voortgegaan op den Inge slagen weg; men had den weg gekozen, die door een kundigen gids in de dilettanten plankenwereld werd aangewezen. Men aan vaardde een krachtige leiding en vertrouwde op de kundige voorlichting van meer erva ren krachten. Dit hadden wjj het vorig jaar ook als de eenlge mogelókheid aangegeven4 om een bestaansrecht te krógen. We zagen gisteravond dan het eerste re sultaat van dit werken onder goede leiding. De aardige operette „Marton" van Sam Vles- sing leek bijzonder voor dit debuut geschikt. Dank zó de prijzenswaardige medewerking vooral wat de orchestrate illustratie be treft van de Alkmaarsche Operetteclub, kon hier iets geboden worden, dat. in aan merking genomen, dat hoofdzakelijk nog on geschoolde krachten voor de eerste maal in een operettevertolking samenwerkten allen lof verdient. Op de eerste plaats, wat het orkest be treft, een complimenteus woord aan den dirigent Gerritsen, die met zón muzikanten de operette verdienstelók illustreerde; het publiek bewees aün dankbaarheid meermalen 6, 8. 49046 no. 25. 8. 53195 no. 12. 8 56425 no. 19, 8. 58048 no. 8. 8. 59914 no. 9. Met uitzondering van bovengenoemde nummers zijn onderstaande series uitgeloot met frs. 315: 1011 34800 42442 47964 53160 56425 Gisteren herdacht de heer G. W. de Munk den dag waarop hó gedurende 25 Jaar lid was van het collectanten-college van de 8t. Domlnlcuskerk, alhier. Te half 11 werd door den Zeereerw. Heer Pastoor H. J, Mickllnghoff OP een H. Mis opgedragen, tot intentie van den jubilaris, die, omgeven door zón familieleden voor het altaar had plaats genomen. Door het zangkoor werd onder leiding van den heer Joh. Kuiper de ..Missa In honorem Sanctorum Innocentium" van E. Franssen uitgevoerd. Het orgel werd bespeeld door den heer P. A. van Langen. Na de H. Mis verzamelden zich in de pasto rie de jubilaris en familieleden, het kerkbe stuur, de collectanten en afgevaardigden van het zangkoor en het R. K. parochiaal armbe stuur. Allereerst werd het woord gevoerd door pastoor Mickllnghoff. 8pr. herinnerde eraan, dat voor eenigen tód weinig jubilea, zooals deze, werden gevierd, daar voor een 50-tal Jaren In Nederland nog geen gevestigde toe stand was geschapen. Maar nu komen de jubilea regelmatig terug, vooral In onze pa rochie. Spr. zette dan nader uiteen wat het beteekent 25 jaar lid van een collectanten college te zijn en wees vooral op het voor naamste doei, dat bó het bekleeden van zoo’n functie naar voren moet komen, n.l. den he mel te verdienen. 8pr. hoopt dat de Jubilaris nog vele jaren lid van het college zal mogen zón. om later met genoegen aan deze tijden terug te denken en eenmaal het eeuwig loon te mogen ontvangen. (Applaus). De heer Geel, voorzitter van het collectan- ten-college, herinnerde eraan, dat heden voor de derde maal In een zeer kort tódsbestek ’n jubileum In het collectanten-college werd herdacht. Spr. wees op het vele goede, dat de jubilaris In dezen tijd voor de kerk en de armen heeft gedaan, en bood, onder het uit spreken van de beste wenschen den jubilaris een schemerlamp aan. Namens het kerkbestuur richtte de heer Wanna eenlge woorden tot den jubilaris en bood hem een fraaie ets aan. De heer Lansen, complimenteerde den heer De Munk namens het zangkoor. De heer Appel sprak namens het R. K. parochiaal armbestuur eenige woorden van ■hulde en dank en wees op de groote verdien sten van den jubilaris voor de armen, zoowel als collectant, als armbezoeker en bood den heer De Munk een geschenk aan. De heer De Munk. hierna het woord ne mende, dankte pastoor Mickllnghoff voor de H. MIs. die tot spr.’s intentie was opgedragen. Spr. dankte de verschillende sprekers afzon- derlók voor de geproken woorden en aange boden geschenken. 8pr. eindigde met den wensch uit te spre ken, dat hó nog jaren lid van het college zou mogen zón. (Applaus). Hiermede was deze plechtigheid ten einde Op Kerstavond heeft een hevige brand de nieuwe electrische centrale te Portishead grootendeels vernield, zoodat de stad Bristol gedurende eenigen tijd zonder verlichting was. Ongeveer 4000 L. olie gingen in vlammen op. Het vuur sloeg tot 25 M. hoogte uit. Geurende een half uur vormde het gebouw een groote vlammenzee. Eerst na vier uur gelukte het de brandweer uit Bristol het vuur meester te worden. Alle juweliers in Bristol sloten tódens den duur van de duisternis hun zaken. De bloscoopen moesten de voor stellingen stop zetten. 25 jaar geleden is de zelfde centrale eveneens op Kerstavond af gebrand. ALKMAAR, 27 December. Veemarkt. Aangevoerd werden: 6 Nuchtere Kalveren f 27—28 per stuk, 75 vette Schapen f 38—40 per stuk; Overhouders f 3236 per stuk; 6 Schrammen f 18—23 per stuk; 19 Biggen 10 weken f 10—17 per stuk; 1 Bok f 8 per stuk. ALKMAAR, 27 December Boter- en Eierenmarkt Boter, fabriek 1ste soort 8595; Boter, fabriek 2e soort 6575- Eendeieren 5.25—6.45. De gisteren in de 8t. Lourenskerk houden collecte ten bate van de 8t. Vin- centlusvereenlging, heeft f 610 opge bracht. in voorstellingen, organiseeren. Gisterenmiddag heeft de eerste voorstel ling plaats gehad, die alleszins een succes genoemd mag worden. De groote schouwburgzaal was tot in de uiterste hoeken gevuld, terwól velen nog teleurgesteld zón geworden. Het vertoonde heeft den kinderen eenige Interessante en genoeglóke uren laten doormaken. Naast humoristische teekenfilmen, zón leerzame films, betreffende werken en levenswóze van vreemde volken en dieren vertoond, terwól de hoofdfilm: ,J4y boy", met In dé hoofdrol Charly Chaplin, door de kinderen met groote aandacht werd gevolgd en luide met het vertoonde werd medegeleefd. Wó willen toch nog een enkele opmer king maken en wel betreffende de pauzen. Deze zón te veelvuldig en duren te lang. Indien dit in den vervolge wordt voorko- men, zal dit de stemming ongetwófeld ten goede komen. Dit doet echter geen afbreuk aan het lelt, dat deze eerste proef alleszins geslaagd mag worden genoemd, en wó twijfelen er De Coöp. Boerenk geen bericht aan de s| neming der spaarboekjes is dit niet uit voeren; de inleggers worden in etappen Southampton Calshot Bordeaux, La Coruna naar Lissabon te vlie gen. Op deze etappenvlucht zou niet worden vastgehouden aan een bepaalden vliegtód. doch zou het vliegschip als geheel op alle mogelóke manieren beproefd worden. Verder lag het in de bedoeling, wanneer de vlucht over Europa in alle opzichten zou hebben voldaan, het vliegschip te Lissabon aan een technisch onderzoek te onderwerpen en daarna in etappen over den Oceaan te vlie gen. Later werd besloten ook naar Cadiz te vliegen, doch deze vlucht moest in verband met den brand aan boord opgegeven worden. Wanneer wó dr. Dornier, het scheeps- commando en de bemanning van de Do. X”. evenals de meegevlogen luchtvaartdeskun- digen ons thans na afloop van het eerste deel van de vlucht eerlók de vraag stellen: Heeft het vliegschip „Do. X” voldaan aan hetgeen wó ervan verwacht hebben, en is het in alle opzichten in staat de vlucht over den Oceaan voort te zetten, dan is er slechts één duldelók antwoord en wel een overtui gend: Jal De verwachtingen van den con structeur en van de bemanning, evenals van de deskundige gasten, zón zeker vervuld, zoo niet overtroffen. De zuivere vliegtód in de lucht bedroeg tot Lissabon ongeveer 26 uur en de genfld- delde snelheid 151 K.M. of 81 zeemuien per uur, waarbij rekening moet worden gehou den met de ondervonden tegenwinden (storm over de golf van Biscaye). In het rapport wordt verder gemeld, dat zich een goede gelegenheid heeft voorge daan om de zeevaardigheid van het vlieg schip te beproeven. Bó den start te Amster dam heerschte bijvoorbeeld een windsterkte van 45 en een zeegang van 3—4. De start duurde slechts 35 seconden bó een p*.wlcht van 46 ton. Zeer Interessant is ook de landing voor Santander In open zee, welke bó een wind sterkte van 67 en een zeegang van 56 plaats had. De vllegeigenschappen van de „DO. X” worden bó elke weersomstandigheid goed genoemd. De stabiliteit op het water en net manoevreeren zón goed. In Santander lag de „DO. X" gedurende 10 uur in een storm met een windsterkte tot 88 K. M. per uur voor anker. De grootste belasting tódens de vluchten was ongeveer 48.6 ton met starttód van 55 seconden. Het scheepscommando is het er over eens, dat volgens de tot nu toe opgedane er varingen aan het oorspronkelijk voornemen op den open Oceaan bó een tankschip een tusschenlanding te maken, zeker gevolg had kunnen worden gegeven, wanneer de vlucht in een periode van betere weersomstandig heden zou zón ondernomen, zonder eenlg gevaar zou bestaan. Het vermoeiendst tódens de geheele vlucht waren de bezoeken aan boord. Ongeveer 8000 bezoekers zón aan boord geweest. De “1 geëindigde vlucht over Europa, aldus luit het rapport, kan aló een groot suc- ZONDAG. half 8 voor Petrus Jong en Marg KoemanJong; half 10 voor de pa rochie MAANDAG. 7 uur voor Petrus Schouten; 8 uur voor Maartje Blauw, geb. Van Diepen. DINSDAG, voor Jan en Maria Tool en Geertje Korver. WOENSDAG, voor Cornelia Koomen. geb. Loos. DONDERDAG, half 8 voor de familie Ur- sem; half 10 voor Guurtje Metselaar. VRIJDAG, voor overt, fam. Klaver Groot. ZATERDAG in het 8t. Agnesgesticht voor Tróntje van Berkel. ZONDAG, half 8 voor Agatha Beerepoot. geb. Leek; half 10 voor de parochie. ZONDAG. Heden na den middag te 2 uur de Vespers, waarna een der Kerstliederen. MAANDAG, ’s avonds te 7 uur in de kerk vergadering van de jongelingen der jeugd- «fdeeling van -de Derde Orde. WOENSDAG, laatste dag van het jaar; van 5 tot 7 uur blechthooren; te 7 uur Lof met den lofzang „Te Deum", waarna Kerst lied no. 5. DONDERDAG. Nieuwjaarsdag, feest van 's Heeren Besnijdenis dag var. devotie H.H. Missen als op Zondag, en te 2 uur Lof met Rozenhoedje, waarna een der Kerst liederen. VRIJDAG, eerste Vrydag van de maand, te hall 8 gezongen H. Mis en 's avonds te 7 uur Lol ter eere van het H. Hart van Je zus. Na het Lot lied no. 75. ZATERDAG, ’s morgens te 9 uur blecht hooren voor_de hoogste klassen der jongens school. en ’s middags blechtnooren van halt 4 tot 5 uur en van 6 uur tot half 8. Van 1 tot 8 Januari zullen de heeren Kerk meesters de plaatsengelden in ontvangst ne men. 48. R.c. Mr. F. J. A. Hóink. Cur. Mr. H. F. A. Donders. Leiden. 22 Dec. W. Th. Roos, Den Haag, Kranen- burgweg 41. R. c. Mr. G. H. B. v. d. Boom. "Cur. Mr D. J. Veegens, Den Haag. 22 Dec. H. J. Boekbinder, Jacob Mossel- straat 37. Den Haag. R.c. Mr. A. B. Bomme- zón. Cur. Mr. J. F. A. V. d. Heóden, Den Haag 22 Dec. F. v. d. Weude, koopman, Den Haag Grebbestraat 27. R. e. Jhr. Mr. Th. W. C. Calkoen. Cur. Mr. C. Verweó, Den Haag. 22 Dec. J. v. Bendegem, koopman. Axel (Stationsweg G 10). R. c. Mr. J. H. Bybau. Cur. Mr. J. Adriaanse, Middelburg. 22 Dec. Jac. Joh v. d. Zwan Jr., Wertf- straat 69. Scheveningen. R. c. Mr. A. 8. Rueb. Cur. Mr 8 Roest Crolllus, Den Haag. Vernietigd op grond van hooger beroep: 19 Dec. R. Steenge. Oranjekanaal. Wester- bork. 24 Dec. H. de Graaf, expediteur, Laren, Mauvezand 15. R. c. mr. M. D. K. 8. van Lier. Curator mr. W. C. Rooyaards, Hilver sum, Oroest 73. 24 Dec. 8. Slosser. handelsagent, Hilver sum. Koekoekstraat 59. R. c. mr. J. G. de Vries. Curator mej. mr. M. van Tón, Am sterdam, Keizersgracht 382. 24 Dec. G. Visser, schilder, Amstelveen, gem. Nleuwer-Amstel, Oudekerkerlaan 109. R. c. mr. J. G. de Vries. Curator mej. mr. M. van Tón, Amsterdam. Keizersgracht 382. 24 Dec. A. Bonnier, los werkman, Am sterdam. Gerard Doustraat 83III. R. c. mr. J. G. de Vries. Cur. mej. mr. M. van Tón, Amsterdam, Keizersgracht 382. 24 Dec. P. de Boer, rietwerker, Laren (N.-H.), Nieuweweg 35. R. c. mr. J. G. de Vries. Cur. mr. J. Talma. Amsterdam^ Rokin 92—96. 24 Dec. F. W. Stapper, koopman, Am sterdam, verblóvende in Hotel Suisse in de Kalverstraat. R. c. mr. J. G. de Vries. Cur. mr. J. Talma, Amsterdam, Rokin 92—96. 24 Dec. E. Leichtman, Amsterdam, Tu- gelaweg 33, vroeger Sparreweg 15. R. c. mr. J. G. de Vries. Cur. mj. J. Talma, Am- ma, Rokin 9296. 24 Dec. de Rechtspersoonlükheid bezit tende Vereenlging Neutrale Arbeiderszang- vereenlglng „De Volksstem", Bussum. R. c. mr. J. G. de Vries. Cur. mr. J. Talma, Am sterdam, Rokin 9296. Het adres van den op 19 December gefail- leerden Jacobus van Meeuwen is Graaf Florisstraat 88, Rotterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 18 Dec. L. Scholten. Jorwerd. 22 Dec. J v. Bijlevelt. Den Haag. 22 Dec. P. C. van Aalst, Den Haag. 22 Dec. F. C. Bakhuis, Den Haag. Op de plaats, waar zich voorheen de twee spreekcellen in het postkantoor bevonden, is vanaf heden een groote comfortabele cel beschikbaar uitsluitend voor gesprekken met Java. De cel. die geluiddempende wanden heeft, is er voor Ingericht, dat 4 personen gelók met Indië verbonden kunnen wórden. Wanneer dus familie- of zakengesprekken gevoerd moeten worden, kunnen 4 personen dit gesprek mede beluisteren, terwól er een spreekt. In een speciale tafel zón contacten aangebracht, welke met een hoorn verbon den kunnen worden. De gesprekken kunnen alleen met plaatsen op Java gevoerd den en moeten daags te voren worden gevraagd. Het speciale tarief voor Kerst- en Nieuw- jaarsgesprekken bedraagt 15. voor de ge wone gesprekken 33 per 3 minuten. Stoelen zijn aanwezig, zoodat men zittend kan spreken en eventueel notities kan ma ken. De cellen voor locale en interlocale ge sprekken bevinden zich thans rechts van den ingang. Burgert. Stand Geboren: Helena Adria na Maria, d. van N. Koeiewijn en M. G. Spruyt Adrlanus Nicolaas, z. van C. On 't Veld en A. de Moei Herman, z. van J Landman en C. Kooy Gerarda Theodora d. van J. F. van Kessel en A. Beers Jan nes, z. van J. P. Borgo en J. C. van der Hoeven Cornelia Geertruida, d. van G. Nieuwenhuizen en M. de Vries Cornells, z. van N. Glasbergen en J. Doet Engelino Cornelia, d. van D. Angevaare en J. w. v Gólswók Dyonisius. z. van J. F. Romar en G. Tiel Alida Margaretha. d. van C W. Zuilhof en A. M. Scheelings Dieu- wertje, d. van J. v. Teulingen en A. Dekker Dieuwertje Dirklna, d. van P. Voorthui zen en B. H. v. Rozelaar Cornelia, d. van J. Geluk en P. Blom Adrlanus Petrus Ja cobus, z. van H. Winnubst en G. C. Klaver. Getrouwd: H. Lucassen en A. Pranger. Overleden: H. de Boer. 66 j. Volkstelling Als tellers bij de aanstaan de volkstelling zullen dienst doen de heeren W. Braaf. H. Jonker Hz.. H. Jonker Sz., Jb Raap. H. Cornelissen, Ph. de Wilde. I. Sinke N. Dekker Rz., G. v. d. Molen. A. F. Th. Uw ingezonden stuk werd te laat ontvangen, om nog in ons nummer van vandaag geplaatst te worden. De keizer djor twee krankzinnigen bedreigd Kelzer Hirohito heeft de 95ste zitting van het Japansche Parten-ent met de gebruike- lóke plechtigheden geopend. Bó de opening heeft zich een incident voorgedaan. Twee mannen trachtten zich direct tot den keizer te wenden, toen deze in zón koets naar het parlementsgebouw reed. Beiden werden gearresteerd. Volgens een mededeeling van waren beide mannen krankzinnig. Het Persbureau Vaz Dias ontvangt thans een uittreksel van het officieel rapport van kapitein Fr. Christiansen, den commandant van de Duitsche vliegboot ,X>o X” over den tocht van de Bodensee naar Lissabon. Aan dit rapport ontleenen wó het gende Het doel van de vlucht was over Amsterdam,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11