fBuitenlandsch C^Cieuivs A FEUILLETON DE RAMP VAN DEN MERAPI DE SMALLE WEG Ni 4 Maarschalk Joffre RADIONIEUWS Ernstig ziek Rede van Lord Irwin De opstandige beweging in Burma Straatgevechten te Bombay 260 gewonden Bloedige gevechten in Marokko Zware regenval in de omgeving Dertienhonderd dooden Gift van f 50.000.door het Oranje kruis KORT NIEUWS Massa-arrestatie van ambtenaren Reddingsboot in den storm vergaan Werkloosheid in Engeland van H, WARRING A Werkloosheid in Frankrijk - Wat dat betreft een paradijs Gemen&de ^Buitenlandsche ‘Berichten Financieele moeilijkheden bij de Prager Messe Tragisch incident tijdens een huwelijksfeest en De opstandige beweging in Turkije Stormverwoesting in Zuid Rusland Lord Melchett overleden Briteche groot-lndustrieel lord Mel- Dictatuur In Monaco .D Kerkbrand In Canada Ruwe Huid I - a Ruwe Handen UROL Een post in bet buitenland voor Rykow? Demonstratie van werkloozen in een kerk te Kooenhaeen j' 11 DINSDAG 30 DECEMBÈR Moederland «a Koloniën Bezorgdheid zijn M «noden X'tk dooden en gewonden. Door de GePeOe ka de conservatieven. verdronken Jammerlijk. bulten 6 personen verdronken troep kwamen <an. Waarschuwing van Lloyd George De J< ge~éldiger strijd kos^~ hoewel bet me nu (Wordt verrolt®- I I act E De triomftocht van het ooUeeUvtssne in Rusland in Ke Al veeleer geven stellen fat AU 1 De aanhoudende regen in Noord-Afrika. in het bijzonder in de omgeving van Algiers, heeft ten gevolge gehad dat eenlge aardver schuivingen hebben plaats gehad. Zaterdag zijn twee huizen Ingestort. 30 inboorlingen vierden daar juist bruiloft. Laat m den nacht is het gelukt drie doo den uit het puin te bergen. Gevreesd wordt, dat de andere 37 personen niet meer levend zullen kunnen worden ge borgen. Het straatearnaval te Co blenz is tot 31 Maart 1831 verboden. 1 bei 195 hel Be 1 I 1 x 1 I 1 I Zate «nas Grootv bt gt de K 19 do ve ori we 1 oei Tijdens een hevigen storm op de Zwarte Zee is een met zes matrozen bezette red dingsboot, die een in nood verkeerend vls- schersvaartulg te hulp wilde komen, in de nabijheid van Sebastopol in de branding om geslagen. Alle opvarenden verdronken. De toedgek ta het 1 7 1 nes t Me te 4 hui rio< en nin bla< H IJ. den daj Jaar In bij de Nocrd-1 feri b. O. Sc het cem van vero com B< Nov, gezo 60 zich verv onts Kust en f oemt De veml gezoi .Kust mer. b. H. C 7o. bet ultln aftrei art. t Gemc De vemb 7.30—8.40 Vaudeville JjL. Heiberg 8.40— 9-35—lo-ao Uoyd George heeft een nieuwe waarschu wing gericht tot de Labourregeerlng in ver band met haar politiek tot bestrijding der werkloosheid. Hij verklaart In een juist gepubliceerd schrijven, dat bet geenszins de de Wvraagd den van MlRPAi Gedurende de laatste dagen is Zuid- Rusland door een hevigen storm getetterd. De spoorwegverbindingen tusschen C.iar- kow en het Donetzbekken zijn geheel ge stoord. Ook de telegrafische verbindingen verbroken. Ten einde de stormschade op te ruimen, zijn 11.000 man troepen ontboden. Door den storm is een fabriek ingestort, waarbij 4 personen onder het puin werden bedolven. Reeepti van 3. tour. Tot leider der liberalen in Roemenië is gekozen de afgevaardigde Duva. VISCOUNT WILLINGTON, de nieuwe onderkoning van Britsch-Indië dert 50 jaren bestaande bank hare loketten 3 millioen. Nader wordt gemeld: Het aantal dooden bedraagt 1300, terwijl nog verschillende honderden personen wor den vermist. De werking van den vulkaan duurt nog Juni 1938 werd hij tot „peer” ver en nam den naam aan van baron “naar bet tooneel van den opstand in Burma uitgezonden. De militaire operaties tegen de insurgenten beginnen zoo spoedig mogelijk. De Gouverneur van Burma is, met het oog op den ernst van den toestand, onverwijld van zijn reis naar Rangoon teruggekeerd. De totale verliezen der opstandelingen worden dooden In verband met de jongste agitatie in zijn rijk beeft de vorst van Monaco den nationa- tai raad en den gemeenteraad ontbonden en enkele -onstitutloneele waarborgen werking gesteld. Op grond van de uitgevaardigde verorde ning worden de bevoegdheden van den na- ttonalen raad voorlooplg overgedragen op den staatsraad, die volgens de grondwet tot taak beeft, de wetten te redigeeren en de begroe ting uit te werken. De bevoegdheden van den gemeenteraad worden cvergedragen aan een bijzondere com missie, die uit ambtenaren onder leiding van den staatsraad bestaat. Mevrot «Mraat Het „Journal" meldt dat de minister van Arbeid, Grinda. heeft verklaard, dat de op gisteren gehouden bijeenkomst van den mi nisterraad ook het vraagstuk der werkloos heid behandeld is. Volgens de statistieken zijn er op het oogenblik in Frankrijk 10.000 werkloozen. Dit aantal Is zeer gering verge leken met dat van andere groote landen, waar eenlge millioenen werkloozen zijn. De regeering heeft besloten al het mo gelijke te doen om een verdere toeneming van het werkloozencijfer te voorkomen. efskerfc. een der grootste en indruk je kerken te dezer stede, is «abeel door brand vernkld. De brand ontstond doordat een kind een kaars omwierp. De schade wordt op een half millioen dollar geraamd. De toestand van maarschalk Joffre. die sedert eenlgen tijd ijdt aan een aderontste- klng. waarvoor hij geopereerd werd, Is ”er- ergerd. zoodat voor zijn leven gevreesd wordt Het «as de uitdrukkelijke wil van den maarschalk, dat tot nu toe over zijn ziekte een absoluut stilzwijgen werd bewaard. Het geneeskundig bulletin is door vijf ge- neesheeren onderteekend. Het linkerbeen even boven de knie Is af gezet. Na een spoedconsult op 18 December stelde de geneesheer als diagnose ernstige infegtie met mogelijkheid van complicaties. Daarop werd tot amputatie van het rechter been overgegaan. Na een aanzienlijke ver betering werd er op Tweeden Kerstdag een nieuw optreden van ontsteking waargenomen, hetwelk een nieuw operatief ingrijpen nood- zakeiyk zou kunnen maken indien de toe stand van Joffre van dien aard was, dat hij den schok eener nieuwe operatie zou kunnen doorstaan. De ziekte van maarschalk Joffre Is in een ernstiger stadium getreden. Zaterdag hadden de behandelende genees- heeren zich genoodzaakt gezien operatief in te grijpen. Na de amputatie is wondkoorts ingetre den. De laatste berichten van de geneesheeren geven voor een herstel weinig hoop. Zijn toe stand is zorgwekkend weer naar de maan en dat stel je voor! HUIZEN 1875 M. Uitsluitend KJLO. tz. 8.009.15 Morgenconcert 11.30—- Godsdienstig Halfuurtje door Pastoor 12.30 Politieberichten eer» K.R.O.-trio 2.00— De GePeOe heeft te Nowossibirsk 45 finan cieele staatsambtenaren gevangen genomen die tot de rechtsche oppositie behooren en die ervan beschuldigd worden rijke boeren te hebben ondersteund, waardoor de staat voor millioenen moet zjjn benadeeld. Alle gearresteerden hebben bekend. Het onderzoek is in vollen gang. Twee arrestan ten hebben een eind aan hun leven gemaakt. Aan bet jaarlijks door de European Asso- datlcn te Calcutta aangerichte feestmaal heeft Lord Irwln. de onderkoning, in een rede gewaagd van den kostbaren steun, wel ken hb gedurende de in pdlitlek opzicht zoo moeilijke jaren van de zijde der Europeanen in Indië heeft genoten. Sprekende over de critiek. waaraan hy en zijn regeering herhaaldelijk hebben blootge staan, aeide de onderkoning dat velen, die telkens weer aandringen op een .sterke regee ring”, nooit duidelijk zeggen wat zij daar onder precies verstaan. Gedurende de laat ste maanden heeft zjjn regeering week aan week ten nauwste samengewerkt met regeering in het moederland eenerzjjds, met de locale besturen anderzijds om den toestand te bestudeeren en de noodige maat regelen te treffen. En niet eenmaal heeft zich meenlngsverschil tusschen de betrokken par tijen voorgedaan. Hij deelt het standpunt niet dat een regeerlngsactie, hoe drastisch ook, even doeltreffend kan zijn voor het oplossen der moeilijkheden als de toenemende kracht der openbare meening. die immers vroeg of laat het feit duidelijk moet maken hoe ver keerd de koers Is, welke het land thans uit- genoodigd wordt om te volgen. Met betrekking tot de Ronde-tafel-con- lerentie en de toekomst van Indië, verklaar de Lord Irwin, dat hij gaarne zou zien een Indië, hetwelk zijn binnenlandsche moeilijk heden zelf oplost, en een Groot-Brittannië dat vrijwillig zijn vertrouwen uitstrekt tot de Indische vorsten, staatslieden en het volk, die daarvoor in de plaats, eveneens vrijwillig. Groot- Brlttannië alle grondwettelijke waar borgen zullen bieden, welke het vertrouwen Versterken en dit stevig plaatsen op den grondslag van wederzjjdschen eerbied en be grijpen. om, zooals hij zegt op te passen, dat ae baar mond niet voorbij praat. Onder ons gezegd geloof ik. dat het wel noodig is. want Marie kan soms zulke grove waarheden verkon digen, datMaar Ik dwaal af en verbaas me over mezelf, dat ik zoq over anderen kan praten, terwijl ik zoo vol ben. Nu dan, we waren dan met ons twee tjes en we gingen natuurlijk op mijn ka mer thee drinken en kersttaart eten. Na dat we over alles gesproken hadden, behal ve over Réné, gingen we zitten lezen. Ik voelde echter, dat er iets broeide- Leonie zat geen oogenblik stil sloeg werktuige- Itfk bladzijden om zonder te bemerken, dat ze het boek op den kop had. zuchtte, keek mij aan. om. als ik «fan opkeek, snel de oogen af te wenden. Haar zenuwachtigheid had ook invloed op mij...... ik geloof dat zoo iets besmettelijk is. Plotseling klapte ze haar boek bard dicht, zoodat ik er werkelijk van schrok, zat met een sprong naast me, sloeg haar armen om mijn hals en zei met horten en stooten: Lieve Ada ik moet ik wil je iets vragen maar ik durf baast nietIk had nooit‘gedacht, dat het zoo moeilijk zou zijn. Wel kind zei ik met een stem zoo koud, dat Ik mezelf wel bad kunnen knijpen J- zeg me maar gerust, wat je van me hebben wilt als Ik het je geven kande’ -raag. Was dat niet gemeen. lieve moesje! Ik wist natuurlijk heel goed, waar bet naztr taegtag. maar ta plaats haar te hatpen, hata. Twee personen, kooplieden uit Bem, gedood. 27 Dec. 19 Wat er precies in rail omgaat, wat ik gevoel zou ik hier niet kunen neer schrijven. Ik geloof zelfs dat een groot ver driet of een groote vreugde, die beslist over een geheel of liever over twee menschen- levens, niet in woorden is uit te drukken zoo iets kan men alleen maar voelen. Welnu, zoo n gevoel leeft in mijn ziel, mijn kamertje is mij te eng en als het nu zomer was. -in plaats van streng-barre winter zou ik den St. Pietersberg opgaan en daar in Gods heer lijke, vrije rutmte mijn geluk uitjubelen wanthij heeft mij Hef, Réné verlangt evenzeer naar mü als ik naar hem. Nu ik de zekerheid heb, die ik meende altijd te be zitten, nu voel ik toch hoe steeds een soort vrees, een angstige spanning in mijn hart heeft geleefd, hoe. ondanks mijn vast ver trouwen in dien éénen avond, den eersten avond van ons „vertrouwen", toch altijd een pessimistische stem in mij heeft gesproken. Nu echter is alles één zon, één geluk. één vreugde en als er een schaduw aan mijn jubelstemming is. dan is bet, dat gij mijn liefste moesje, geen getuige kunt zijn van de zaligheid van uw kind, uw Ada. De vaste overtuiging echter, dat gij vanuit den hemel ons beiden suit zegenen is een sterke troost Ik zal nu trachten het gesprek weer te geven, dat ik gisterenmiddag, tweeden Kerst dag met Leonie had. Mijn vriendin en haar man waren een visite maken, iets, waar ik absoluut niet van houd, maar waar mijn vriendin verzot op is..— Ze praat graag en baar man gaat alriM aM8 k^PPer, ter Sechtba on aid taateioa te ligger Alkmaar B: Naar uit Bombay aan de ..Montag” wordt gemeld, hebben de Indische Nationalisten aldaar Zondag massabetoogingen gehouden, waarbij het tot ernstige straatgevechten met de Engelsche politie is gekomen. 260 Indiërs en 30 politieambtenaren werden daarbij, deels zwaar, gewond. 15 leiders, o.w. leden van het Al-Indlsche Congres en van den Indischen Oorlogsraad, werden gearresteerd. Eenlge leden van het Al-Indische congres ontplooiden de door de regeering verboden vlag van de Indische vrijheidsbeweging. Hierbij werden verwenschingen aan liet adres van Engeland geuit. De bereden Engelsche politie werd door de Nationalisten met steenen bekogeld. De politie maakte toen van de vuurwapenen ge bruik. Na een strijd, die vier uren duurde, is het gelukt de demonstranten te versprei den. Te Bern Is Zaterdagavond een personenauto door de leuning van de Zuer- wteler Brug gereden en in de Aar gestort. zijn Het Pollt-Bureau van de Communisti- ache partij heeft besloten den voormaligen voorzitter van den Raad van Volkscommis sarissen der Sovjet-ünie, Rykow, voor tb stellen een belangrijke functie in het bui tenland te bezetten. Londen of Rome zouden als zoodanig in aanmerking kernen. Tot de aanvaarding van zijn nieuwe functie zal Rykow te Moskou blijven, zon der een politieleen post te bezetten. De reactionfiaire beweging In Menemen bij Smj-ma, die men aanvankelijk niet van emstigen aard achtte, wekt thans groote bezorgdheid. De reactionnairen zouden in verscheiden steden aanhangers hebben. Te Stamboel en in de provincie zijn ette lijke arrestaties verricht. Ook voorname leden der liberale partij zouden bij de beweging betrokken zijn. Ten Westen van Colornb Beschar aan de Marokkaanscbe grens is het tijdens de Kerstdagen tot ernstige gevechten gekomen tusschen Fransche Inboorlingentroepen, die door vliegtuigen werden beschermd en een groep opstandelingen. Hierbij zijn vele dooden gevallen .terwijl Verscheidene inboorlingen zjjn gewond. Een nog niet onderworpen Marokkaanscbe stam had de grens overschreden en een vredelievende stam overvallen, waarbij drie personen werden gedood. Met ongeveer 100 kameelen zijn zij toen ontkomen. Uit Colornb Beachar werden onmlddellljk eenlge vliegtuigen uitgezonden om de vluch telingen op te sporen. Deze zijn op ongeveer 3S KM. afstand achterhaald. Door machlne- geweervuur werden zij door de vliegtuigen genoodzaakt hun vlueht op te geven. Inmid dels arriveerden uitgezonden troepen, die di rect tot den aanval overgingen. Het is den opstandelingen niettemin gelukt in het don ker een goed heenkomen te zoeken. Doch den volgenden dag werden zij weer opge spoord, waarbij het opnieuw tot een ge wekt kwam, dat eenlge uren duurde. Volgens een bericht uit Colomb Beschar ■ouden aan de zijde der insurgenten 15 man ■ijn gedood, terwijl de geregeldetroepen 4 man hebben verloren. Het is den opstandelingen evenwel gelukt ta den nacht met het grootste deel van den fa«tt te ontkomen. leen, terwijl fk sidderend van geluk mijn handen voor mijn gezicht hield en weende. Verschrikt knielde Leonie naast mp neer en vroeg, wat ik mankeerde. Niets, lieveling het is geluk. Nu ben je mijn zuster mijn lieve zuster Ada. Heeft hijheeft Rénébegon ik. Och, boe dom van me, riep Leonie weer naast me plaats nemend en .vertellend, hoe George ik begin nu gunstiger over bem te denken Réné had willen helpen, maar deze van hem de belofte had gevraagd, niet te schrijven. George vond het goed, nadat hij besloten had baar, Leonie. in het vertrouwen te nemen, dut, eindigde ze lachend: Réné heeft jou liefen jij hem U kunt begrijpen, liefste moesje, hoe in- gelukkig ik was en dit werd nog verhoogd door de blijdschap, waarmee Leonie mij tel kens als haar zuster welkom heette het is een lief lief meisje. Al spoedig echter kwamen we tot de over tuiging. dat er „wolkjes" waren. Ik wist nu, dat Réné mij liefhad. 1 niet, dat ik bem liefhad. Een groote moei lijkheid dus. Het zou natuurlijk heel een voudig zijn als Leonie bem schreef of lie ver nog telegrafeerde: .Kom terstond Ada wacht je” en in mijn hart aou Ik dit gaarne doen temeer daar bij uit bescheiden heid iweeg. Maar o, jammer, dan was mjju bedoeling der liberalen is de conservatieven weder aan het bewind te brengen, dat nj bereid zijn Labour gelegenheid te om een vruchtbaarder plan op te tot bestrijding der werkloosheid in Engeland. Wanneer de Labourregeerlng ech ter nalaat de noodige maatregelen te nemen, willen de liberalen de verantwoordelijkheid niet langer met hen dragen en zullen zu MacDcnala niet langer steunen. In zjjn schrijven geeft Lloyd George voorts uiting aan zijn groot* teleurstelling, dat MacDonald zich zelf niet meer bezig houdt met de oplossing van het werkloosheidspro bleem. het hoofdvraagstuk der regeering. doch deze aangelegenheid heeft overgelaten aan een anderen minister. Zaterdagavond is een groep ski- loopers te Winterthur door een lawine ver rast. V|Jf personen werden medegesleurd en totale voor het oogenblik op minstens 80 geschat. Het is gebleken, dat de opstandige beweging een politiek karakter draagt. De chett, 63 jaar oud, Is overleden. Hij werd geboren in 1888 te Farnworth, in Lancashire. Hij werd advocaat te Lon den. In politiek opzicht behoorde hij aan vankelijk tot de liberalen. Tijdens den oorlog. In 1918, werd hij minister van openbare werken, welke func tie hij bekleedde tot 1931; in dat jaar werd hij minister van gezondheid, tot 1922, toen het ministerie-Lloyd George door een con servatief ministerie werd vervangen. In het begin van 1926 ging hij over naar omdat hij het niet eens was met de landpolltiek van Lloyd George en ook diens politiek Jegens Rusland niet kon goedkeuren. In heven J Melchett van Landford. Lord Melchett had in lal van financieele en industrieele ondernemingen zitting. Het was aan zjjn initiatief te danken, dat er besprekingen werden gevoerd tusschen vertegenwoordigers der werkgevers en van de arbeiders, om tot een betere verstandhouding te komen. NabfJ Wilna is een slede, waann een boer en diens dochter en schoonzoon gezeten waren, op een meer door het ijs ge zakt. De inzittenden en de beide paarden Tijdens een godsdienstoefening in de gar nizoenskerk, welke ook werd bijgewoond door den koning en eenlge leden van de konink lijke familie, hebben werklopzen een de monstratie gehouden. Aangezien men op een dergelijke demonstratie had gerekend, had de organist opdracht gekregen, direct het or gel te bespelen, indien een demonstrant zou storen. Onmlddellljk na de predicatie stond een jenge man op, die zich in een toespraak in het bijzonder tegen den koning richtte. De organist begreep een gegeven teeken verkeerd en het den demonstrant rustig doorspreken. De Jonge man werd na den kerkdienst gearresteerd. als het ware de woorden in den moiH te geven, zooals ik het inwendig verlangde, maakte ik het haar moeilijk. Een prachtig staaltje van zelfbeheensching. van ophou den van mijn waardigheid. Bah, ik haatte mezelf op dit oogenblik. Mijn antwoord scheen haar te bekoelen wat een wonder ae schoof van me af, nam haar boek weer op en stamelde: Neen het is nietsik geloof, dat Ik me vergist heb. Haar lief gezichtje stond zóó beduusd, zóó neeralachtig, dat ik in een keer al mijn waardigheid te grabbel gooide, haar onstui mig naar mi) toetrok en haar als het ware toebeet: Zeg me. wat je me vragen wilt!” De verandering was radicaal. Haar treurig gezichtje was eensklaps één en al lach, haar oogen schitterden van onverholen vreugde en terwijl ae mijn gezicht in haar handen nam en mij aankeek zei ze: Is het waar’ Ik voelde mijn wangen onder haar han den gloeiend worden, maar zonder te aar zelen zei fle: Ja Iemand, <fie dit gesprek leest moet wel aan ons verstand twijfelen: geen naam ge noemdalles hangt schijnbaar als los zand aan elkaar maar wij. Leonie en ik. begrepen elkaar volkomen. Ze sprong jui chend op, trok my mee en als ik me niet had verzet, had u moesje, van uit uw lüst getuige kunnen zijn van een woesten wilde- ttena de tafel. Nu deed Leonie het aL Een Jong meisje, dat op het station een trein afwachtte, Wuifde haar verloofde, die zich op een brug bevond, toe. Zü zag niet, dat de „Rheingold" naderde Het meisje werd door den trein gegrepen en door de wielen der locomotief geheel verpletterd. Behalve een compagnie van het Engelsche Oost-Kent-Regim entzljn ook troepen uit Punjab en Burmaneesche dekkingstroepen voorstellingen. Het comité vertrouwt, dat het niet tevergeefs op den Ilefdadigheidszin van het Nederlandsche volk een beroep zal doen De sigarettenfabrlek Mac Gillavry te Am- barawa heeft 1000 ten behoeve van de slachtoffers van den Merapi geschonken. Gift van M.008 Oranje-Kruis Het bestuur van den Kon. Nat. Bond „Het Oranje Kruis” deelt ons het volgende mede: Het bestuur ontving Zaterdag een nader telegram van het Smeroefonds, luidende. ..Omvang Merapi-ramp maakt inzameling ook in Nederland gewenscht. Zullen op prijs stellen indien deze door u georganiseerd wordt." Het. vernam intusschen, dat op een desbe treffend verzoek uit de Indische handels- kringen door den Minister van Koloniën een groot comité is samengesteld, waarin wel is waar de voorzitter van den bond is ultge- noodigd zitting te nemen, maar by de sa menstelling waarvan het niet betrokken is. Het bestuur heeft nu aan den minister me degedeeld, dat het zich thans voor een moei lijke beslissing geplaatst zag. Eenerzijds staat het, krachtens de overeenkomst met het Smeroe-fonds voor de contractueele ver plichting. en ook krachtens zijn statuten en het reglement van het Prins Hendrlkfonds voor den plicht, om de organisatie der in zameling van gelden hier te lande ter hand te nemen, anderzijds geldt de overweging, dat het belang van de zaak, waarom het te doen is, eenheid van ontreden eischt. Het bestuur ziet er daarom nu van af den slag laten geven en heeft den minister be richt, dat het op grond hiervan, nu dooi hem een comité gevormd is, ditmaal het feit hiervan aanvaardt en zich bereid verklaart met de organisatie van den bond voor het gemeenschappelijke doel krachtig mede te werken. Het heeft hierbij evenwel tevens uitgespro ken, dat het den gevolgden gang van zaken betreurt. Het bestuur zite daarom nu af van den oproep, dien het in de dagbladen reeds heeft aangekondigd. tot het Nederlandsche volk te zullen richten. Het heeft evenwel, in zijn samenstelling als zoodanig tevens het oe- stuur vormende van het Prins Hendrik Fonds, dadelijk na ontvangst van het boven vermelde telegram, telegraphisch 50JM0 aan het bestuur van het Smeroefonds te Batavia doen toekomen, opdat dit in de ^ogenblikkelijk noodige hulp kan voorzien Dank-telegram van den G.“G. aan de Koningin De G.-G. zond het volgende telegram als antwoord op het telegram van deelneming aan H. M. de Koningin: „Heb Uwer Majesteits deelneming aan de door de ramp van den Merapi Getroffen be volking aanstonds doen overbrengen en ben overtuigd, dat Hare warme belangstelling algemeen hoogelijk zal worden gewaardeerd. Eerbiedig dank, mede voor de gift aan bet Smeroefonds.” ''n. mtt. - ia.00 Godsdienstig Perqutn ia.01- X3-3O3.00 Concert 3.00 Vrouwenuurtje 3.00—3.30 Knip, cursus 5.00—6.15 Gramotoonpl 6.15— 6.30 Verbonds-Radio-kwartiertje t-oo— 7.30 Dr C. Meuletnan ..De posibe van het onwettige kind” 6.307.00 Schnftver- beteringscursus 7.30—8.00 Politieber. 8.00is.oo Cabaret-avond M.m.v het K.R.O. Salon-orkest o.l.v. M. van ’t Woud. Ensemble Fnts Bouwmeester Familie Speen hof! Mei. Lies de Haas, zang en F F oshart piano Ca 0.00 Vaz Dias en 11.1013.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM. 398 M. Uii’uitend A.V.R.O.-uitz. 8.009.55 Gramo.oonpl, 10.0010.15 Morgenwijding 10.30— 13.00 Concert A.V.R.O.-kwintet ia.00— 2.00 Concert Orkest Rembrandt Theater Amsterdam o.l.v Hartogs 3.003.30 Vrouwenhalfuurtje 3.00—4.00 Loetafoon 4.004.30 Soiistencon'-ert 4-30—5.30 Kinderuurtje - 5.30-7.00 o icert Groningsch Orkest Vereen, o.l.v Kor Kuiler 7.00— 7-30 Mr. P. J Oud „Ons Openbaar Onder wijs” 7.30—8.00 Muziek cursus Willem Andriessen 8.009.10 Concert Omroep orkest 9.109.40 A Veraart „Nood lottig MistverschijnseJ” 9.4010.00 Conc. Anatol Knorre, viool en Egbert Veen, piano 10.00 Vaz Dias 10.15n.oo Concert Omroeporkest 11.00ia.00 Aansi. Carl ton Hotel, Amsterdam DAVENTRY. 1554,4 M. 10.33 Mor genwijding n-05 Lezing 13.30 Zang. M. Corran, alt B. Flegg, tenor 13.50 Orgelspel door E. O’Henry 140 Orkest- concert 2.20 Televisie 2.252.50 Gramotoonpl. 4.30 Dansmuziek 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6jo Lezing 6.35 Berichten 74» Concert. Vocaal trio koor en orkest 7.25 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Militair Orkest. M. Balfour, alt 9.20 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 10.00 Dans muziek 11.0012.20 Dansmuziek. LANGENBERG. 473 M. 6.20—7.20 Gramotoonpl. 9.35—10.35 Gramo toonpl. 11.30 Gramotoonpl. 12.35— 1.50 Orkestconcert 4.355.35 Vooravond- concert 7.05 Orkestconcert. Intermezzo Von dem Fischer und seiner Frau. Eduard Reinacher. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20— 1.30 Orkestconcert 2.304.30 Orkest concert en pianosoli Elga Gaspari 4.20 4.50 Kinderuurtje „De Danske 1 Paris” 1 9.20 Voordracht en Zang Symphonieconcert 10.3011.50 Dans- muziek. PARIJS „RADIO-PARIS”. 1725 M. 8.05 Gramotoonpl 12.50 Gramotoonpl. 4.05 Gramotoonpl. 6.50 Granfotoonpl. 8.20 Radio-concert. „Manon van Massenet. M.m.v. Solisten en orkest o.l.v henri Detosse. In de pauze berichten en tijdsein. BRUSSEL 508.5 M 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramotoonpl 8.35 Orkestconcert oJ.v. Arthur van Oost en uitzending van „Le Secret d’Anvers”, comedie m 1 acte van Jean J. Bernard 8.35 (golflengte SAR^OV*'* Concert’ 8eor8antseerd door de ZEESEN, 163^ M. 5-40— II.2O Voor drachten en Lezingen 11.3013.15 Gra- mofoonpl. 12.1512.30 Berichten i.ao1.50 Gramotoonpl. 1.503.50 Voordrachten 3.50 Orkestconcert 4.50—7.20 Lezingen en Lessen 7^0 Orkestconcert 82» Lezing 8.35 Ver volg Concert 9.35 Berichten en daanu Orkestconcert. rob Ook vernam Ik natuurlijk en nu veel uit voeriger dan in haar m teven. c-*s betreffen de Max de Boer. Johaa de G-eere. Marttis en Arnold Letts, Alice de Bruyn, ens. ens. en deelde Ik In bet geluk vaz tvéné einde yk rijn doel bereikt te hebben...... de firma Van Erp, groot en machtig als weleer. Rechtstreeks vragen naar hem durfde ik niet, uit vrees mfj te verraden en daar Leonie met een: „Ziezoo, nu weet je alles”, ophield gingen we wr bedik voldaan en ook niet voldaan. Wat had ik eigenlijk verwacht? Ik weet hetself niet. De twee volgende dagen gingen voorbij, wonder dat we de gelegenheid hadden nog een vertrouwelijk praatje te hebben, alleen vlei het me op, dat Leonie en mUn vriendin aoo vaak in stilte wat te bespreken hadden. Ik sla er echter maar weinig acht op; als mijn vriendin iemand graag mag. beeft ae daar al spoedig alle mogelijke „geheimpjes” gnee. Dat is alles, liefste moesje, alleen nog. dat ar «en hartelijke Kexst-wensch van Réné en Gearde is rlnmm. TU n» jferraUnb dual Zaterdagmorgen half acht viel het volgen de te melden: Momenteel vallen zware regens in het gebied van de Lpmp, welke eenlge ongerustheid baren, aangezien de vulcanologische dienst afschulving van het opgehoopte materiaal vreest. De werking van den Merapi is wel aanmerkelijk verminderd, doch de hoeveelheid materiaal op de hellin gen neemt nog voortdurend toe. De dessa’s. die gevaar loopen. zijn ontruimd. De lahar te Sroemboeng is in beweging geraakt; men verwacht, dat eventueele modderbandjlrs voorbij Moentllan zullen gaan, zoodat deze stad geen gevaar loopt. Aangezien de Gouverneur-Generaal het lahargebled wenscht te bekijken, wordt de situatie zeer nauwkeurig nagegaan. De leider van den vulcanologischen dienst in de ge troffen streek, hoofdingenieur Oppennoorth, en drie yulcanologen zullen hem van voor lichting dienen. Van het geraamd totaal-aantal van 29.000 vluchtelingen moeten circa 15.000 door het Binnenlandsch Bestuur worden gevoed; de overigen hebben onderdak gevonden bij fa milie en kennissen. De» voeding via de mlM- talre keukens is uitstekend geregeld. Uit Semarang wordt gemeld, dat Zater dagmorgen hplf tien het lijntoestel arriveer de van de K. N. I. L. M. met het landvoog delijk gezelschap en den directeur der K N L L. M., den heer Nieuwenhuls. De gouver neur van Midden-Java en andere autoritei ten waren ter begroeting aanwezig. In het restaurant van het statlonsgebouwtje onder hield de G.-G. zich met de autoriteiten Daarna reden de auto's rechtstreeks naar Magelang, alleen door den gouverneur van Midden-Java, den heer Neys, begeleid. De G.-G. logeerde twee nachten ten huize van den gouverneur van Midden-Java te Sema rang en keerde hedenmorgen per K. N. I. L. M. naar Batavia terug. Hij zou van het terrein te Tidar met een vliegtuig opstegen om het getroffen gebied vanuit de lucht Ir. oogenschouw te nemen. Merapl-eomité tn wording In aansluiting op vroegere berichten kan thans worden medegedeeld, dat is besloten tot oprichting van een Merapl-eomité. Bin nen eenlge dagen kan de Juiste samenstel ling van dit comité en van het eere-comité tegemoet worden gezien. Thans kan reeds worden gemeld, dat Z. K. H. Prins Hendrik het presidium van het eere-comité heeft aanvaard. Bijdragen kunnen reeds nu worden ge stort by het agentschap der Ned. Handel Mij„ Kneuterdijk 1. 's-Gravenhage. ot op postgirorekening 172700 ten name van het eere-comité. Het uitvoerend comité is samengesteld als volgt: dr. C. J. K. van Aalst, voorzitter; mr. G. Vissering; Abram Muller; prof. dr. Ir. J. I. J. M. Schmutzer; mr. G. van Slooten Azn.; prof. mr. M. W. F. Treub; R. Zuyder- hoff; E. D. van Walree, eerate secretaris penningmeester; J. M. van Valkenburg, tweede secretaris-penningmeester Bijdrage van Pi loses Jaüaiia Prinses Juliana hc<ft een belangrijke bij drage geschonken aan het Smeroe-fonds, ten bate van de slachtoffers van de uitbarsting van den Merapi. Uit Indonesiërs hier te lande is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen door het geven van liefdadigheids- voort. O waardigheid mocht niet.. Ik zag aan Leonie, dat ae nog iets op het hart had en eindelijk na herhaald aandringen mijnerzijds, kwam ze los. Ze had mijn vriendin in het vertrouwen genomen, haar verteld van de liefde van Réné voor mU en ze had gedacht dat Marie wel iets over mijn ..weersgesteldhekT' zou weten. Vandaar dus de geheimpjes achter mtjn rug. Marie had eerst duchtig op mij gemop perd, dat ik altijd zoo „gesloten was als een bus" maar tenslotte verte,a aat ut er zoo iets als een dagboek op nahle’d en daar dus wel iets van die „dwaasheid” in zou staan. Beiden hadden se nu geprobeerd het dagboek in handen te krUgen en: .Heb ben we het eenmaal te pakken” verklsar- Marie resoluut ,dan is het zoo in Nij- megen.” Het plan mislukte, daar ik mijn dagboek altijd zorgvuldig en angstvallig wegsluit. Trouwens, ik geloof, dat ik dan werkelijk boos geweest zou zijn. Toen Leonie nu worstelde. Marie bet dagboek te laten sturen weigerde ik dl*» - -hoewel bet me nu ge—éldigeT» strijd kostte. maar hij wist nog ft begreep echter wel. d>t R^ré deze 1» 'ou doorzién bet ging dus nlrt. Een aantal Tsjecho-Slowaaksche bladen publlceeren sensationeele bijzonderheden omtrent financieele moeilijkheden, waarin de Prager Messe zou verkeeren. Volgens sommige bladen zou er een tekort van on geveer 100 millioen kronen zijn. De positie van de Prager Messe. die kort na het einde van den oorlog prachtig was, zou van jaar tot jaar slechter zhn geworden en vooral het idee, om het grootste Messehuis van de wereld te Praag te bouwen, zou het be gin van de financieele moeilijkheden zijn geweest. In plaats van de geraamde 30 millioen kronen, zou de bouw de 100 millioen overschreden hebben. Dezer dagen besloot de raad van beheer den Tsjecho-Slowaakschen staat en de stad Praag om een subsidie van verscheidene millioen te verzoeken. De president van de Prager Messe. Bohatsch, kreeg een onbe perkt verlof, dat onmlddellljk inging. Volgens andere bladen zou de crisis van de Prager Messe slechts een voorbijgaand verschynsel zijn en een gevolg van den slechten algemeenen economischen toe stand. terwijl het verlof van den president politieke oorzaken zou hebben. Te Bordeaux heeft Zaterdag een se- d“* --- 1L 1__ gesloten. Het deficit bedraagt 3 million, Door den nieuwen krach word enln het bij zonder de kleine burgers getroffen. door het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2