Stof bindende Vloer olie en Veegpoeder t! VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES tweede blad BLADZIJDE 1 MAANDAG 29 DECEMBER 1930 ALKMAAR 351 Opbrengst collecte Jeugdbioscoot) Correspondentie LUCHTVAART De post vluchten op Indië Hevige brand bij Bristol Jubileum G. W. de Munk De nationale mijnindustrie in 1931 FAILLISSEMENTEN PROVINCIAAL NIEUWS 2 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Vergadering van den raad c UITLOTINGEN Levine voor de Justitie IB Luchtstrijdkrachten in Amerika Hallo Bandoeng! TELEFOON 324 ZAAPMARKT ALKMAAR S I Incident bij de opening van het Japansche Parlement Al onze Tabelarische Kasboeken zijn MET UITSLAAND HOOFD van 3 tot 30 kolommen Van Putten en Oortmeyer - Payglop Electrische tramlijnen in Zuid- Limburg Autobus te Milaan verongelukt De vlucht van de DO X van de Bodensee naar Lissabon LIMMEN AARDSWOUD ZWAAGDIJK HOOGKARSPEL WAARLAND ASSENDELFT ANNA PAULOWNA ENKHUIZEN SCHAGEN deiTkuöneu vrördcn. Qp i*t verdrag met een maxi- BERGEN EGMOND-BINNEN OPPERDOES UITGEEST GEWETENSGELD. ingang. se- CO«P. BOERENLEEf'BANK verliep. Het 6e vliegtuig uit Batavia vertrokken vol- Electrische centrale vernield f 3 per veiling zal gehouden Met uitzondering der Daling der kolenprtjzen? dit ik) I Laren AB een Am- FAILLISSEMENTEN. 150 A AAA. toezicht van ge- 4 99 inwiuiniiiinii 4 k. ets. Het vliegtuig vervangt het oorlogsschip Het ligt to de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 8 Januari 1931 een raadsvergadering te beleggen, zoo noodig voort te zetten op Vrijdag 9 Januan des na middags en 's avonds <oa. om een begin te maken aan de behandeling van de begroe ting 1931). heer Iris en Uw ingezonden stuk werd ons nummer etappen (Calshoti. Voorzitter dankt Raad en pers voor het vervullen van hun taak en roept een tot weerziens in 1931 toe. onder Thunnissen Steun aan de Missie, onderpand van Gods zegen. 2793 17980 3843 20433 36148 46069 50627 55591 4157 20525 37139 47099 50924 55764 6196 30528 37688 47099 52129 55885 j 4 Uw Uve 258 2.75 2.18 2.86 Zaterdagmorgen werd reeds het eerste go speek met Indië gevoerd, hetgeen uitstekend De directeur der Staatsmijnen in Limburg tnr. dr. Frowein. heeft op een desbetreffende vraag als zün meening uitgesproken dat in 1931 de koienprijzen zullen dalen. Hij voor spet 1931 als een zeer moeilijk jaar, ook voor onze nationale mijnindustrie. dag. trad 5. 6195 no. 23. S. 9966 no 20, 8. 10245 r S 19961 no. 17, S. 20525 no. 10, S. 355’ 25, S. 35913 no. 7. S. 36148 no 7, S. 37688 no. 24, S 43684 no. 16, 43684 no. 22, S. 47964 no. 6. S. 49046 no 25. S. 53195 no 12, S 56425 no. 19, S. 58048 no. 8, S. 59914 no. 9. opgegeven door v. d. Graaf A Co. N.V. (Afd. Handeisinf onna ties) St. Bonlfaclus-Missiehuis Hoorn, postrek. 12093”. FATHER LEFEBER, Directeur. 'v en Er Ingekomen is bü den ontvanger der direc te belastingen alhier, 10.06 aan gewetens- geld. 3198 19961 35913 46016 49045 54802 I De Coöp. Boerenleenbank, alhier, zendt geen bericht aan de spaarders; door de toe neming der spaarboekjes is dit niet uit »e voeren; de inleggers worden verwezen naar de advertentie in dit nummer. Een officieel rapport van kapitein Christiansen Charles Levine, de eerste luchtpassagier over den Atlantischen Oceaan zal door de Justitie worden gehoord om een verklaring af te geven van het bezit van 100 effecten, die van diefstal afkomstig zijn. A. F. Th. te laat ontvangen, om nog in van vandaag geplaatst te worden. Het 6e postvliegtuig heeft zijn retourvlucht naar Holland aangevangen. Het vertrok om 6.20 uur uit Batavia en heeft 158.6 KG. post aan boord. Belgische Congo 1888 257ste Trekking van 30 December Serie 20515 no. 9 is uitgeloot met frs. 10.000. S. 10245 no 15 met frs. 2000, S. 17960 no. 24, 8. 34800 no. 6, S. 49045 no. 9 elk met frs. 1000 Uitgeloot met frs. 750; S. 1011 no. 10, S. 1011 no. 23. S. 3198 no. 12. ng- 25. 572 no. Parochiehuis De bouw van het nieuwe Parochiehuis onder leiding van het Arch. Bureau Thunnissen en Hendricks te Den Haag, is opgedragen aan de firma Gebr. de Nijs te Castricum. P Brand Vermoedelük door schoorsteen brand is de boerderij van den heer P. Len- gendijk geheel in vlammen opgegaan. De koeien en varkens konde nnog geerd worden. Een paard kwam in de vlammen om. Alles was verzekerd. Een aangename avond. Het ongunstige weder weerhield den 2en Kerstdag velen niet om de filmvoorstelling In de Bewaarschool bij te wonen, gegeven door den onvermoeiden Pater Knots, ten bate van zijn Jongeltagen- vereeniging. De opkomst overtrof verre de verwachtingen, waarover de filmvertooner zijn voldoening uitte. Het programma was rijk en afwisselend en viel algemeen in den smaak. Onder de aanwezigen werden opgemerki de Weleerw. Pater J. Otsen en de Weleerw. Heer C. Bakker. mum tonnage van 135.000 ton en dat <fe kruisers zullen worden uitgerust met lan- dings-dekken voor vliegtuigen. Oprichtingsvergadering Tweeden Kerst dag had in het Patronaatsgebouw een bij eenkomst plaats van R. K. Landarbeiders. In deze bijeenkomst, waarvoor van de zijde der arbeiders veel belangstelling werd be toond, was aanwezig de heer A. Panne bak ker, vrijgestelde-propagandist van den R. K. Arbeidersbond ,JSt. Deus Dedlt." De heer J. de Boer Jnz. heette namens het voorlooplg comité de aanwezigen van harte welkom, in bijzonder den vertegenwoordiger van het H.B., en zette in het kort uiteen doel dezer bijeenkomst. Vervolgens werd door den heer Panne- bakker op voortreffelijke en duidelijke wijze het nut en de noodzakelijkheid der R. K. Vakbeweging uiteengezet. Spr. bracht in her innering dat ,JSt. Deus Dedit” reeds meer dan 25 jaar bestaat en er steeds streeft naar verbetering der toestanden en der arbeids voorwaarden. Spr. wees verder op den organisatieplicht voor de arbeiders. Na de propagandistische besprekingen van den heer Pannebakker gaf een 22-tal der aanwezigen zich als lid op. Nadat nog enkele mededeeltagen werden gedaan ten opzichte van contrlbuttebetaltag, leeftijdsgrens enz., werden door enkele per sonen eenige vragen gesteld, die op bevredi gende wijze door den spreker werden beant woord. Tot voorzitter van de nieuw opgerichte vereeniging werd benoemd de heer J. Ger ritsen. Vervolgens werden tot leden van het be stuur gekozen J. de Boer Jnz., secretaris. W. Beemster, penningmeester, en de heeren P. Hoffer en J. Heilig. Met een woord van dank aan allen voor de betoonde belangstelling en aangename discussies en den chrlsteliJken groet werd deze buitengewoon geslaagde oprichtingsver gadering gesloten. Ongeval Door de duisternis misleid ge raakte een bejaarde kerkgangster, welke zich naar de Nachtmis begaf te water. Op haar hulpgeroep werd zij door voorbijgangers uit hare netelige positie bevrijd en naar huis ge bracht. Naar wij vernemen, zullen in de naaste toekomst drie belangrijke electrische tram lijnen in Zuid-Limburg tot stand worden gebracht en wel een van Slttard naar de Staatsmijn Maurlts en Geleen, een van Heerlen naar Schaesberg naar Kerkrade en een van Maastricht over Meerssen naar Ge ilen. Weliswaar zitten we nog in het oude jaar. als u deze regels leest, maar u zult toch wel reeds mijn beste wenschen willen aanne men. Als ik tot de volgende week wacht, dan kom ik een paar dagen te laat. Ja.' daar staan wij alweer voor 1931. Wat zullen we zeggen van het afgeloopen jaar? Wat is het merkwaardigste verschijnsel van dit jaar geweest? Ik zou zeggen: het voort durende. algemeene klagen over de voortdu rende. algemeene malaise. Dat is de echo van 1930. welke ons 1931 Ingalmt. Ja, het is een zwaar, kommervol jaar geweest, waarin O. L. Heer getoond heeft, dat alle mensche- Hjke wetenschap, alle commissies, alle Vol- kerenbond-vergadenngen, alle vredespalei zen en -vereenlgingen. die meenen het zon der den Koning des Vredes af te kunnen, tot mislukking gedoemd zijn. Hebben de kran ten ooit zoo vol gestaan van oproer, revo lutie, oorlog, moorden, aanrandingen, enz. en ooit zooveel gesproken over vrede, ont wapening. internationale welwillendheid en meer van die begeerenswaardigheden? Maar Hjj. Die vrede geeft aan de m°nschen van goeden wil, den vrede „dien de wereld niet geven kan", de eenige bron van allen vrede, wordt er buiten gehouden. Men verstopt eerst de bron en meent dan nog water te kunnen krijgen. Moge in het Nieuwe Jaar den menschen de oogen open gaan; mogen de leiders der volkeren toch inzien, dat zij door den Plaats- bekleeder van Christus op aarde van hunne conferenties uit te sluiten tevens den Prins des vredes, zonder Wien zij niets vermogen, uit hun vergaderingen bannen. Mogen ook de zware zorgen'van vele men schen in het volgend Jaar afnemen en, al» het hun zalig is. een vreugdevoller toestand intreden Dat wensch ik aan alle menschen van goeden wil. Moge het Kerstkind jfog een heel btfzon- deren zegen aan onze weldoeners meegeven, het nieuwe jaar in. en hen vooral doen toe nemen in liefde voor God en de menschen tot geestelijken groei van hun zielen. Vrijdag herdacht de heer G. W. de Munk den dag waarop hij gedurende 25 Jaar lid was van het collectanten-college van de 8t. Dominicuskerk, alhier. Te half 11 werd door den Zeereerw. Heer Pastoor H. J. Micklinghoff O.P. een H. Mis opgedragen, tot Intentie van- den jubilaris, die. omgeven door zijn familieleden voor het altaar had plaats genomen. Door het zangkoor werd onder leiding van den heer Joh. Kuiper de ..Missa in honorem Sanctorum Innocentium" van E. Franssen uitgevoerd. Het orgel werd bespeeld door den heer P. A. van Langen. Na de H. Mis verzamelden zich in de pasto rie de jubilaris en familieleden, het kerkbe stuur, de collectanten en afgevaardigden van het zangkoor en het R. K. parochiaal armbe stuur. Allereerst werd het woord gevoerd door pastoor Micklinghoff. Spr. herinnerde eraan, dat voor eenlgen tijd weinig Jubilea/ zooals deze, werden gevierd, daar voor een 50-tal Jatên in NYderland nog geen gevestigde toe stand was geschapen. Maar nu komen de jubilea regelmatig terug, vooral in onze pa rochie. Spr. zette dan nader uiteen wat het beteekent 25 jaar lid van een collectanten- college te zijn en wees vooral op het voor naamste doel, dat bij het bekleeden van zoo’n functie naar voren moet komen, n.l. den he mel te verdienen. Spr. hoopt dat de jubilaris nog vele jaren lid van het college zal mogen zijn, om later met genoegen aan deze tijden terug te denken en eenmaal het eeuwig loon te mogen ontvangen. (Applaus). De heer Geel, voorzitter van het collectan ten-college. herinnerde eraan, dat heoen voor de derde maal in een zeer kort tijdsbestek 'n jubileum in het collectanten-college werd herdacht. Spr. wees op het vele goede, dat de jubilaris in dezen tijd voor de kerk en de armen heeft gedaan, en bood, onder het uit spreken van de beste wenschen den jubilaris een schemerlamp aan. Namens het kerkbestuur richtte d<4 Wanna eenige woorden tot den jubllai bood hem een fraaie ets aan. De beer Lansen, complimenteerde den heer De Munk namens het zangkoor. De heer Appel sprak namens het R. K. parochiaal armbestuur eenige woorden van hulde en dank en wees op de groote verdien sten van den jubilaris voor de armen, zoowel als collectant, als armbezoeker en bood den heer De Munk een geschenk aan. De heer De Munk. hierna het woord ne mende, dankte pastoor Micklinghoff voor de H. Mis, die tot spr.’s intentie was opgedragen. Spr. jankte de verschillende sprekers afzon derlijk voor de geproken woorden en aange boden geschenken. Spr. eindigde met den wensch uit te spre ken, dat hij nog jaren lid van het college zou mogen zijn. (Applaus). Hiermede was deze plechtigheid ten einde. Tooneeluitvoering Tweeden Kerstdag gaf de tooneelclub van den R.K. Vrouwen bond een uitvoering in het R.K. Vereeni- gingsgebouw. Gespeeld werd: „Het Nest Ont vlucht”, tooneelspel in drie bedrijven, van Jan Grosfeld en F. van Duinen. Door de tooneelisten werd uitstekend ge speeld. Om het nastukje: „Een gezellige Betrek king”, werd hartelijk gelachen. Het klein-orkest „Crescendo” zorgde voor de noodige afwisseling. Zou het echter niet mogelijk zijn, dat er in de parochie een strijkorkestje werd ge vormd? jjÊ I Amsterdam. Keizersgracht 382. 24 Dec. P. de Boer, rtetwerker, (N.-H.). Nieuweweg 35. R. c. mr. J. G. de Vries. Cur. mr. J. Talma, Amsterdam, Rokin 92—96. 24 Dec. F. W. Stapper, koopman, sterdam, verblijvende in Hotel Suisse in de Kalverstraat. R. c. mr. J. G. de Vries. Cur. mr. J. Talma. Amsterdam, Rokin 9286. 24 Dec. E. Leichtman. Amsterdam, Tu- gelaweg 33, vroeger Sparreweg 15. R. c. mr. J. G. de Vries. Cur. mr. J. Talma, Am- ma, Rokin 92—96. 24 Dec. de Rechtspersoonlijkheid bezit tende Vereeniging Neutrale Arbelderszang- vereenlging ,JDe Volksstem”, Bussum. R. c. mr. J. G. de Vries. Cur. mr. J. Talma, Am. sterdam. Rokin 9396. Het adres van den op 19 December gefaü- leerden Jacobus van Meeuwen is Graaf Floiisstraat 88, Rotterdam. 32 personen in het water, twee verongelukt Tengevolge van den dichten mist is een autobus, waarin zich 32 personen bevonden, in het Navigiia-kanaal te Milaan gestort. De chauffeur kon 30 personen redden twee nersonen verdronken. Hun lijken werden ge- Burgerl. Stand Geboren: Helena Adria na Maria, d. van N. Koelewijn en M. G Spruyt Adrianus Nico!aas. z. van C. Op 't Veld en A. de Moei Herman, z. van J Landman en C. Kooy Gerarda Theodora d. van J. F. van Keésel en A. Beers Jan nes, z. van J. P. Borgo en J. C. van der Hoéven Cornelia Geertrulda. d. van G. Nieuwenhulzen en M. de Vries Cornells, z. Van N. Glasbergen en J. Doef Engellna Cornelia, d. van D. Angevaare en J. W. v. Gijlswijk Dyonisius. z. van J. F. Romar en G. Tiel Alida Margaretha. d. van C. W. Zuilhof en A. M. Scheelings Dieu- wertje, d. van J. v. Teulingen en A. Dekk»r Dieuwertje Dirklna, d. van P. Voorthui zen en B. H. v. Rozelaar Cornelia, d. van J. Geluk en P. Blom Adrianus Petrus Ja cobus. z. van H. Winnubst en G. C. Klaver. Getrouwd: H. Lucassen en A. Pranger. Overleden: H. de Boer, 66 j. Volkstelling Als tellers bij de aanstaan de volkstelling zullen dienst doen de heeren W. Braaf. H. Jonker Hz., H. Jonker 8z„ fb Raap. H. Cornelissen, Ph. de Wilde. I. Stake. N. Dekker Rz., G. v. d. Molen. Prop. Club St. Franc- Xaverins. De pro pagandaclub hield Zaterdagavond een goed geslaagde bijeenkomst, waarin als spreker optrad de Zeereerw. Heer Pastoor. Al was het bezoek bevredigend, toch had dit, voor al met het oog op den Eerw. spreker, groo- ter kunnen zijn. Na het openingswoord door den voorzit ter, behandelde de Zeereerw. Heer Pastoor het leven van den lerlandschen arbeloer Matthew Talbot, voor wiens heiligverklaring men werkzaam is. Spreker stelt in het licht dat deze arbeider er een was van onzen tijd. Deze werkman was tot aan zijn 27ste jaar een dronkaard, verzuimde reeds 3 jaar lang de sacramenten, doch door een kléin voor val volgde op zijn 27ste jaar zijn bekeering en een leven van verschrikkelijken strijd tegen zijn drinkgewoonten. De groote steun in dezen strijd was voor Matthew het ontvangen der H. Communie. Reeds in zijn leven kwamen velen den arbeider Talbot vragen om raad en voor spraak in gebed, dat soms op wondere wij ze werd verhoord. Na zijn dood vonden op zijn graf vele gebedsverhoortagen plaats. Spreker eindigde met een gloedvolle pero ratie aantoonende dat ook voor den arbei der heiligheid is weggelegd. De voorzitter sprak een hartelijk dank woord en meende uit het aandachtig gehoor te mogen opmaken, dat het naar voren ge brachte zeer de sympathie had der verga dering. Over het gesprokene volgde dan een aan gename discussie. Enkele vragen worden door den voorzitter beantwoord en tenslotte werd medegedeeld dat de volgende week de heer J. Elders een spreekbeurt zal vervullen. Op de plaats, waar zich voorheen de twee spreekcellen ta het postkantoor bevonden, is vanaf heden een groote comfortabele cel beschikbaar uitsluitend voor gesprekken met Java. De cel, die geluiddempende wanden heeft, U er voor Ingericht, dat 4 personen gelijk met Indië verbonden kunnen worden. Wanneer dus familie- of zakengesprekken gevoerd moeten worden, kunnen 4 personen dit gesprek mede beluisteren, terwijl er een •preekt. In een speciale tafel «Un contacten aangebracht, welke met een hoorn verbon- Personalia De heer M. P. Overdijk. Opzichter bij de Nederlandscbe Spoorwegen alhier, wordt met 1 Februari overgeplaatst naar Hoorn. 315: 2345 11818 1 35429 35572 43684 45492 48911 49015 53195 53835 58048 58699 59914 59986. De leider van het luchtvaart-bureau te Washington en een van de sterkste aanhan gers van de vlootovereenkomst, heeft erkend, dat de aanbouw van oorlogsschepen door Amerika door het verdrag van Londen zoo zeer is beperkt, dat de Ver. Staten op de a.s. ontwapenings-conferentie in een positie van een voortdurende inferioriteit zijn gebracht. In een mededeeling aan de maritieme commissie van het Huis heeft hij verklaard, dat uitsluitend door een snelle uitbreiding van de luchtstrijdkrachten de Ver. Staten kunnen tegemoet komen aan de beperkin gen, die ten opzichte van zijn oorlogsschepen zijn gesteld. Hij drong er op aan, dat de Ver. Staten binnen 5 jaar alle moederschepen voor vliegtuigen zullen bouwen 1 overeen- BERGER REVUE- EN OPERETTECLUB Voor een stampvolle zaai gaf bovengenoem de jonge vereeniging gisteravond in ..De Rustende “Jager” de eerste opvoering van een operette. Gedachtig het eerste optreden van ensemble het vorig jaar. dat mln of meer een fiasco was geworden, stemden we tegen over deze opvoering ietwat sceptisch en we waren wat huiverig voor dit gedurfde voort gaan. We constateerden echter met voldoening, dat men niet was voortgegaan op den inge- slagen weg; men had den weg gekozen, die door een kundigen gids ta de dllettanten- plankenwereld werd aangewezen. Men aan vaardde een krachtige leiding en vertrouwde op de kundige voorlichting van meer erva ren krachten. Dit hadden wij het vorig Jaar ook als de eenige mogelijkheid aangegeven, om een bestaansrecht te krijgen. We zagen gisteravond dan het eerste re sultaat van dit werken onder goede leiding. De aardige operette ..Marlor. van Sam Vles- stag leek bijzonder voor dit debuut geschikt. Dank zij de prtfzenswaardige medewerking vooral wat de orchestrate Illustratie be treft van de Alkmaarsche Operetteclub, kon hier tets geboden worden, dat, In aan merking genomen, dat hoofdzakelijk nog on- gesthoolde krachten voor de eerste maal in een operettevertolking samenwerkten alten lof verdient. Op de eerste plaats, wat het orkest be treft, pen complimenteus woord aan den dirigent Gerritsen die met zijn muzikanten de operette verdienstelijk illustreerde; het publiek bewees zijn dankbaarheid meermalen met een spontaan applaus, speciaal voor het orkest. Wat de vertolking betreft, hebben de hoofd personen zich verdienstelijk van hun taak gekweten; er schuilden zelfs goede krachten onder, die, wanneer zfj de lastige Bühnen- fteber te boven zulten zijn en wat vrijer kun nen zingen voor de ..Broc” een goed succes waarborgen. We konden de verschillende mu zikale en tooneel-technische tekortkomingen graag vergeven, als we een en ander met het optreden van verleden jaar vergeleken en indachtig waren, dat het de eerste opvoe ring gold van een operette. De ensceneering van het geheel was goed geslaagd, waartoe de kleurenrijke costumee- rtag en het aardige kapsel van Ridderikhof uit Hoorn niet het minst toe bijdroegen. Vooral het tweede bedrijf, waarin de ver jaardag van Mariette gevierd werd, en zoo waar Bergens Harmonie In kleine bezetting het tooneel opmarcheerde, mag goed geslaagd heeten, De regie van den heer Voorhaar was zoo wel ta het tadividueele spel als ta het samen spel goed merkbaar Toch moeten de too neelisten als groep meer indachtig zijn, dat zij uit enkelingen bestaan en de enkelingen meer indachtig zijn, dat zi) samen één groep vormen.' We gelooven, dat wanneer de „Broc” op dezen weg voortgaat en onder kundige lei ding blijft werken, dit groote succes van deze eerste operette-uitvoering door meerderen zal gevolgd worden en dat deze jonge vereeniging alle andere plaetselljke dltettanten-vereepi- gingen naar de kroon zal steken. Gaarne onderschrijven we het opwekkend woord van den voorzitter; tot de ouderen om als donateur tot de jongeren om als wer kend lid de»e jonge vejeenlgjpg te steunen. Brand Tweeden Kerstdag brandde des avonds 8 uur de kapitale boerderij, vroeger eigendom van P. Groen en thans bewoond door Vendel, geheel af. Het vee werd gered. De oorzaak van den brand is onbekend. No. 10 29 December Vergadering van den raad Afwezig de heer Zwaan. De voorzitter opent de vergadering met gebed en een woo-d van welkom. De notulen worden onveranderd goedge keurd. Volgens ingekomen proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger op 10 December as. was en moest ta kas zün 5084 35. Daarna wordt medegedeeld, dat Zater dag j.l. de nachtelijke telefonische door verbinding, waarvan men in noodgevallen gebruik kan mdken, ten huize, van den bur gemeester onder no. 1 tot stand gekomen is en dat met ingang van 1 Januari as. het nieuwe kerkhof zal worden opengesteld. Op eén vraag van deh heer Rustenburg antwoordt voorzitter, dat de overgang langs het pad aldaar zal worden verboden. Daarna volgt benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens perio dieke aftreding van den heer J. Goesinnen De voordracht van B. en W. luidt: 1. J. Goesinnen, X P. Kool. De heer Goesinnen wordt met algemeene stemmen herkozen. Wijziging van de begroeting 1930. Een betaling van 830 uit den post onvoorzien wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1929 Deze wordt goedgekeurd met een etadeufer van 2885.60 en een nadeelig saldo van 19.18. De voorzitter deelt mede, dat de armlasti gen voor geneeskundige hulp voortaan vrije keuze hebben tusschen de geneesheeren te Twisk en te Medemblik. Op voorstel van B. en W wordt de be groeting 1931 van het Burgerlijk Armbe stuur goedgekeurd op een bedrag van 2007.10. Bü de rondvraag verzocht de heer VÜn inlichtingen omtrent het openstellen van de begraafplaats voor het publiek tijdens een begrafenis. De voorzitter zegt, dat dit op de oude bc- graafplaats niet zal worden toegestaan, t Is wel eens stuitend, dat zooveel nieuwsgieri gen het kerkhof komen oploopen. Voor de nieuwe begraafplaats, waar meer ruimte is. kan dit wel worden toegelaten, te meer daar buiten het dorp niet zoo’n groote toe loop zal zijn. De heer Blokker acht bij zulk? gelegenheden behoorlijk tneentewege ge we nacht. De heer R. *Vijn brengt de provinciale tuinderscredieten ter sprake. De' voorzitter antwoordt, dat B. en W. No. 14 10 29 Decemii. Voorzitter antwoordt, dat B. en W. daar omtrent nog geen verdere gegevens ontvan gen hebben. Zoodra deze zijn tagekomen .zal dit vraagstuk ta de eerstvolgende verga gering van den Raad nader onder het oog ytorden geelen. i!j Op een vraag van den heer Pauw deelt ■j^jorzitter mede, dat over de kwestie der 11- ^^amclijke oefeningen nog geen nadere ge gevens te verstrekken zijn- Uitgesproken: 22 Dec. J. Hulsman, cota- missionnair ta effecten, Den Haag, Anf. DuiJckstraat 24 handelende onder den naam Zuid-Hoilandsch Effectenkantoor. R-C. Mr. J H van Laer. Cur. Mr. M. M. L. Sa- vetfierg- Den Haag. De Vrijdag in de St. Lourenskerk ge houden collecte ten bate van de St. Vta- centlusvereenigtag, heeft f 610 opge bracht van bovengenoemde nummers zijn onderstaande series uitgeloot met frs 1011 9966 34800 42442 47964 53160 56425 22 Dec. De Handelsvennootschap onder de tenlaan 146. R.c. Mr. H. W. E Klomp. Cur. Mr. D. W. J. Kievits, Den Haag. 22 Dec De Handelsvennootschap onder de firma Roozen en Holtz. Sassenheim en de leden H. N. M Roozen. Voorhout Teyllnger- laan 88 en G. J. Holtz Leiden Da Costastr. 48. Rx. Mr. F. J. A. Hijink. Cur. Mr. H. F. A. Donders. Leiden. 22 Dec. W. Th. Roos. Den Haag, Kranen- burgweg 41. R. c. Mr. G. H. B. v. d. Boom. Cur. Mr D. J. Veegens, Den Haag. 22 Dec. H. J. Boekbinder, Jacob Mossel- straat 37. Den Haag. R c. Mr A. B. Bomme- zljn. Cur. Mr. J. F. A. v. d. Hevden, Den Haag. 22 Dec. F. v. d. Weude, koopman, Den Haag Greb best raat 27. R. c. Jhr. Mr. Th. W. C. Calkoen. Cur. Mr C. Verweij. Den Haag. 22 Dec. J. v. Bendegem. koopman. Axel «Stationsweg O 10). R. c. Mr. J. H. Bybau. Cur. Mr. J. Adriaanse, Middelburg. 22 Dec. Jac. Joh v. d. Zwan Jr„ Werff- straat 69, Scheveningen. R. c. Mr. A B. Rueb. Cur. Mr 8 Roest Crollius, Den Haag. Vernietigd op grond van hooger beroep 19 Dec. R. Steenge. Oranjekanaal, Wester- bork. 24 Dec. H. de Graaf, expediteur. Laren, Mauvezand 15. R. c. mr. M. D. K. 8. van Lier. Curator mr. W. C. Rooyaards, Hilver sum, Groest 73. 24 Dec. 8. Slosser. handelsagent. Hilver sum. Koekoekstraat 59. R. c. mr. J. G. de Vries. Curator mej. mr. M. van Tljn, Am sterdam. Keizersgracht 382. 24 Dec. O. Visser, schilder, Amstelveen, gem. Nleuwer-Amstel, Oudekerkerlaan 109. R. c. mr. J. G. de Vries. Curator mej. mr. M. van Tijn, Amsterdam, Keizersgracht 382. 24 Dec. A. Bonnier, los werkman, Am sterdam, Gerard Doustraat 83HI. R. c. mr. J. O. de Vries. Cur. mej. mr. M. van Tijn, Droge bloembollenveiling De tweede gehouden onder leiding van de directie Kabel-Van der Eng- Op Kerstavond heeft een hevige brand de nieuwe electrische centrale te Portishead grootendeels vernield, zoodat de stad Bristol «-“durende eenigen tijd zonder verlichting was. Y Ongeveer 4000 L. olie gingen ta vlammen op. Het vuur sloeg tot 25 M. hoogte uit. Geurende een half uur vormde het gebouw een groote vlanfihenzee. Eerst na vier uur gelukte het de brandweer uit Bristol het vuur meester te worden. Alle juweliers in Bristol sloten tijdens den duur van de duisternis hun zaken. De bioscoopen moesten de voor stellingen stop zetten. 25 jaar geleden is de zelfde centrale eveneens op Kerstavond af gebrand. In navolging van vete groote steden, heeft de heer Mooy het plan opgevat, ook In Alkmaar op bepaalde tijden bioscoop voorstellingen, speciaal voor de jeugd, te organlseeren. Vrijdagmiddag heeft de eerste voorstel ling plaats gehad, die alleszins een succes genoemd mag worden. De groote schouwburgzaal was tot ta de uiterste hoeken gevuld, terwijl velen nog teleurgesteld zijn geworden. Het vertoonde heeft den kinderen eenige interessante en genoeglijke uren laten doormaken. Naast humoristische teekenfilmen, zijn leerzame films, betreffende werken en levenswijze van vreemde volken en dieren vertoond, terwijl de hoofdfilm: ,My boy”, met in de hoofdrol Charly Chaplin, door de kinderen met groote aandacht werd gevolgd en luide met het vertoonde werd medegeleefd. Wij willen toch nog een enkele opmer king maken en wel betreffende de pauzen. Deze zijn te veelvuldig en duren te lang. Indien dit ta den vervolge wordt voorko men, zal dit de stemming ongetwijfeld jten goede komen. Dit doet echter geen afbreuk aan het feit, dat deze eerste proef alleszins geslaagd mag worden genoemd, en wij twijfelen er dan ook niet aan, of de heer Mooy zal meer dere van deze jeugd-middagen organlseeren. Door de arrondlssements-rechtbank te Alkmaar is het faillissement uitgesproken van: J. Lleftlng, bloemist en fourage-handelaar, Heerenweg 39, te Egmond-Binnen met be noeming van Mr. H. M. Fruin tot R.C. en Mr. J. Boulogne tot curator. M. Wendel. koopman ta manufacturen, te Den Oever, Wiertagen, Zeestraat 25, met be noeming van Mr. A. M. Ledeboer tot R.C. en Mr. P. Langeveld tot curator. Het Persbureau Vaz Dlas ontvangt thans een uittreksel van het officieel rapport van kapitein Fr. Christiansen, den commandant van de Duitsche vllegboot „Do X” over den tocht van de Bodensee naar Lissabon. Aan dit rapport ontleenen wij het gende: Het doel van de vlucht was in ever Amsterdam. Southampton Bordeaux. La Coruna naar Lissabon te vlie gen. Op deze etappenvlucht zou niet worden vastgehouden aan een bepaalden vllegtijd, doch zou het vliegschlp als geheel op alle mogelijke manieren beproefd worden. Verder lag bet in de bedoeling, wanneer de vlucnt over Europa ta alle opzichten zou hebben voldaan, het vliegschlp te Lissabon aan een technisch onderzoek te onderwerpen en daarna ta et~ppen over den Oceaan te vlie gen. Later werd besloten ook naar Cadiz te vliegen doch deze vlucnt moest ta verband met den brand aan fatoord opgegeven worden. Wanneer wij dr Dornier, het scheeps- ccmmando en de bemanning van de Do. X”. evenals de meegevlogen luchtvaartdeskun- digen ons thans na afloop van net eerste deel van de vlucht eerlijk de vraag stellen: Heeft het vliegschlp „Do. X” voldaan aan hetgeen wij ervan verwacht hebben, en is het ta alle opzichten ta staat de vlucht over deq Oceaan voort te zetten, dan is er slechts één duidelijk antwoord en wel een overtui gend: Ja! De verwachtingen van den con structeur en van de bemanning, evenals van de deskundige gasten, zün zeker vervuld, zoo niet overtroffen. De zuivere vliegttfd ta de lucht bedroeg tot Lissabon ongeveer 26 uur en de gemid delde snelheid 151 K.M. of 81 zeemüien per uur, waarbij rekening moet worden gehou den met de ondervonden tegenwinden (storm over de golf van Biscaye). In het rapport wordt verder gemeld, dat zich een goede gelegenheid heeft voorge daan om de zeevaardigheld van het vlleg- schip te beproeven. Bü den start te Amster dam heerschte büvoorbeeld een windsterkte van 45 en een zeegang van 3—4. De start duurde slechts 35 seconden bü een g-wicht van 46 ton. Zeer interessant is ook de landing voor Santander ta open zee, welke bü een wind sterkte van 6—7 en een zeegang van 56 plaats had. De vllegeigenschappen van de „DO. X” worden bü elke weersomstandigheid goed genoemd. De stabiliteit op het water en net manoevreeren zijn goed. In Santander log de .DO. X” gedurende 10 uur m een storm met een windsterkte tot 88 K. M. per uur voor anker. De grootste belasting tijdens ae vluchten was ongeveer 48.6 ton met starttüd van 55 seconden. Het scheepscommando Is het er over eens, dat volgens de tot nu toe opgedane er varingen aan het oorspronkelük voornemen op den open Oceaan bü een tankschip een tusschenlandtag te maken, zeker gevolg hao kunnen worden gegeven, wanneer de vlucht in een periode van betere weersomstandig heden zou zijn ondernomen, zonder dat eenlg gevaar zou bestaan. Het vermoeiendst tüdens de geheele vlucht waren de bezoeken aan boord. Ongeveer 8000 bezoekers zijn aan boord geweest. De thans geëindigde vlucht over Europa, aldus besluit het rapport, kan ak> een groot suc ces worden beschouwd. De keizer door twee krankrinnif»»» bedreigd Kelzer Hirohito heeft de 95ste zitting van het Japansche Parlement met de gebruike- lüke plechtigheden geopend. Bü de opening heeft zich een incident voorgedaan Twee mannen trachtten zich direct tot den keizer te wenden, toen deze in zijn koets naar het parlementsgebouw reed. Beiden werden gearresteerd. Volgens een mededeeling van de politie waren belde mannen krankzinnig. veiling, bekende directie Kabel-Van Twisk ta hotel „De Ooievaar”, alhier, be trof voomamelük die van ranonkels, ane monen en verschillende andere bügoed- artikelen. Er was groote belangstelling, terwijl daarbij tevens een gretige kooplust aan den dag werd gelegd. De volgende prijzen werden o a. besteed: Fransche ranonkels: Mathilda Christina f 3 per kilo; Orange Quieen f 2.80 per kilo L'Americata f 2.90 per kilo; Marianna f 3 per kilo; Gemengd f 3 per kilo. Turksche ranonkels: Romano f 350 per kilo; Séraphlque f 3 per kilo; Flambeau f 950 per kilo; Grootvorst f 2.30 per kilo. Perslsche ranonkels: Jaune Suprème f 15 per kilo. Dubbele anemoon Won Juan g 3.50 per kilo. o Anemoon „The Caen" Import Liter. De eerstvolgende worden 7 Januari as. St. Elisabethsvereenlging De Blnt- Ellsabetsvereeniging houdt a. s. Zondag 4 Januari haar jaarlijksche tentoonstelling van de door haar leden gemaakte klee- dingstukken voor de behoeftige Katholie ken. De opening der tentoonsteltag heeft plaats onmiddellük na de Hoogmis Gouden jubilé De heer P. de Goede Azn. herdenkt 2 Januari a. s. den waarop hü v«5ór 50 jaren in dienst bü de tegenwoordige N.V. Stokken fabriek v.h. F. Zonjée, alhier. Het zal den Jubilaris dien dag zeker niet aan vxele bewijzen van waardeering en be langstelling ontbreken. Burgerlijke Stand Geboren, zoon van J. G. Rozemeijer en J. Zonneveld; dochter van H. de Munk en A. Sprenkellng. Overleden: J. Smit, 24 jaar, overleden te Alkmaar. alleen met plaatsen op Java gevoerd wor- d»n en moeten daags te voren worden aan gevraagd. Het speciale tarief voor Kerst- en Nieuw- jaarsgesprekken bedraagt f 15, voor de ge wone gesprekken 33 per 3 minuten. Stoelen zijn aanwezig, zoodat men zittend kan spreken en eventueel notities kan ma- ken. De cellen voor locale en interlocate ge- jsprekken bevinden zich thans rechts van den

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5