ONS BLAD L. Frankenberg - Alkmaar f 3000.- rxcrsr ,25°- ”25-- sssxr 5° - ar Eli Mi ra I JOH. LAUWERS MAANDAG 29 DECEMBER 1930 Voornaamste cKieuws DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 304 Tusschen Parijs en „Waterhemel” Spoorwegpersoneel de crisis EY Barometers Thermometers WS De gestoorde bruiloft in Algiers Telegrafisch Weerbericht Steen in een consulaat geworpen S.O.S.-berlchten per radio Een artikel van het Journal” Geen gevaar meer De kolenoriizen Jhr. mr. W. H. de Savprnin Lohman Maarschalk Joffre stervende Communistische wraakneming Duitschland’s geheime leger Verklaring van den minister van financiën Vlootaalmoezenier M. Albada Jelgersma onderscheiden Het Staatsgebouw van Noord. Tacota verwoest KALENDERS VOOR 1931 De misère met den Hilversumschen zender PAYGLOP 3 ALKMAAR DON QUICH0TTE ALBARDA De beschuldigingen tegen den heer Vogt -c VS Generaal Almeida Lima t - DE ANTICHRIST ONZER DAGEN Hevige koude in Polen MOGIFTE MOET OP STRAFFE VAR VERLIES VAR RECHTER, GESCHIEOEH OITERLUK DRIEMAAL VIER EH TWIRTI6 DRER IA IjCT OMGEVAL Frankrijk en De ramp van den Merapi f NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD bii rerlie® van ’n 's-Hertogenbowh ont- De ramp van den Merapi. De sfeunactie. Maarschalk Joffre is ernstig riek. Haag Frfansche export- dat Barometerstand 9 uur v.m: .754. stilstand. 34 personen bedolven Een commissie van onderwek ingesteld. barometerstand 768 7 m.M. te barometerstand 733.0 m_M. te veiligheid vreesel'.jk Alle offlcieele gegevens verloren verllezenlijst nks Maarschalk Joffre is sinds Zondagnatnid- Ernstige inzinking in 1931 te verwachten pruttel’’ weg te werken. 't door ge- kers 3 den dat aan Xn het begin zonder ons toedoen, maar nu, nu wij eenmaal onderweg waren, konden wij eigenlijk nog wel iets verder doordringen Ik boog mU naar Ellson: „Wat u daar voor u In verband niet hevige storing op den Hll- versumschen zender heelt de VA -RA. Za terdagavond haar uitzending van 10 tot 1030 uur gestaakt ten einde te trachten het re Lord Melchettr een bekend Brttsch groot industrieel en politicus, is overleden. Zeven meisjes te roerd? De opstandige beweging in Turkije baart bezorgdheid. (L. •recht (Bes 1 (A. wit cv, met de ten ens de ust cbe Ier-. iox unc >Jd ids BUREAU: Telefoon: Maar elders Rusland De bekende Portugeesche geleerde, gene raal Almeida Lima, is op 71-jarigen leeftijd overleden. Is doch helder van geest. De doktoren klaren, dat het einde binnen enkele verwacht kan worden. ziet, heeft nog nooit een menschenoog. ge zien, wfj zijn boven de Poolzee. ruim 150 KM verder naar het Noorden, dan een onderzoe ker wie dan ook, ooit is doorgedrongen Hebt u er iets tegen, dat wij nog een half uurtje verder vliegen, al was het alleen maar om er een mooi rond getal van te maken?” LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.21 uur. M- 1. nt 3. tikte istil- land tad ee- De directeur van de Staatsmijnen in Lim burg, mr. dr. Proweln beeft op een desbe treffende vraag als zijn meenlng uitgespro ken, dat in 1931 de kolenprjjzen aanzienlijk zullen dalen. Hij voorspelt 1931 als een zeer moeilijk Jaar, ook voor onze nationale mijn industrie. de het dat unae lakte ABONNEMENTSPRIJS: Ptr kwartaal, voor Alkmaar t— Vwr buiten Alkmaar 2.85 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Voor kantoor en de huiskamer. Luxe Kalenden t ro- iaar 'ordt t de eHen in En ro ll de kle- van voor leest izen- ieeg, 'den, n ze wat voon Q i en die dan uner een tijd- r de uwe oom chts :hen be- De Vlootaalmoezenier de Zeereerw. pater M. Albada Jelgersma, die met Hr. Ms Heems kerk een Middellandsche Zee-reis maakte en in November JJ te Tunis vertoefde, heeft de mededeeltng ontvangen van Z D H. Mon seigneur Lemaitre, primaat van Afrika, dat hij verheven Is in de orde van Niehaus Nlf- tika. De Bey van Tunis verleende aan vloot aalmoezenier Albada Jelgersma het officiers kruis ie klasse. •b Poffinyen tot stichting van een racantie- ontspa nningsoord bil een ongeval met doodeUtken afloon tot stormachti- Zufdelijke tot Zuidwesteijjken wind, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, weinig verandering in temperatuur. •t Is seer zeker een schandelijk gedoe, het Kerstfeest te vieren in uitsluitend Lucullisch, wuft en zondig genot, maar wij willen aannemen, dat verreweg de meeste dezer misdragingen voortkomen uit onverschilligheid voor het geeste lijke, uit gebrek aan kennis en besef, en vooral uit menschelljke zwakheid, uit den hedendaagschen drang naar genot, hoe pikanter hoe liever. Naar het „Hbl." verneemt, is de toestand van jhr. mr. W. H. de Savomln Lohman, president van den Hoogen Raad, zeer ern stig geweest, doch hij Is thans weer vooruit gaande. aan den overweldiger zullen prijs geven. Hoe dit te rijmen valt met de verkla ring, dat ook de S. D. A. P. prijs Stalt op een voortleven van ons onafhankelijk nationaal bestaan, moet de heer Albarda zelf maar uitmaken. Overigens zijn zijne woorden echter niets dan Don Qulchotterie. Wat niet wegneemt, dat Albarda zich een gruwe lijk gevaarlijk spel veroorlooft. Heeft Albarda zich wel eens afge vraagd, hoe hij In de ure des gevaars ial kunnen bezweren de geesten, die hij zelf heeft opgeroepen? Albarda heeft In zijn Kerstred» ver klaard, dat het oogenbllk, waarop hij In de Kamer de bekende verklaring om trent de houding der 8. D. A. P. ingeval van mobilisatie aflegde, het gelukkigste oogenbllk van zijn leven geweest Is. En hij dankte de heele partij, dat zij hem daartoe in staat gesteld had. Zoo'll oratorische vuurpijl ging na tuurlijk glanzend op! Toch heeft de slimme Albarda zijn bij voorbaat dankbaar gehoor ook nu weer knollen voor citroenen verkocht; hij zeide o.a.: ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 135: elke regel meer 0-M. RECLAME per regel f 0.75 voor de eerste pagina; voor de overige- pagina's f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 0.12 De Minister van Justitie heeft de be swaren daartegen in het licht gesteld. Begrijpelijk. Toch....! Een commissie van onderzoek ingesteld, naar aanleiding van de beschuldigingen te gen den heer Vogt. „In de Tweede Kamer is onlangs een debat gevoerd over de vraag, of belee- ri lying van den godsdienst en godslas tering strafbaar moeten en kunnen wor den gesteld. Naar aanleiding van de beschuldigingen door het blad .De Gelderlander” tegen den heer Vogt, directeur van de AVRO, Ingé bracht, heeft deze dr. J. Th. de Visser ver zocht een commissie tot onderzoek samen te stellen. Dr.’ pè Visser heeft zich daartoe be reid verklaard, onder voorwaarde dat hl) zelf in die commissie geen zitting zal nemen met het oog op zijn functie als voorzitter van den Radioraad. Hij heeft echter drie personen bereid ge vonden In deze commissie van onderzoek zit ting te nemen, nJ. de heeren mr. B. de Oaay Fortman, rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam, mr. C. P. M. Rom- me, advocaat en lid van den Gemeenteraad te Amsterdam, en prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. In verband met de publicatie van den Politie-Radlo Omroep, maakt men er van de zijde van de Omroepverenigingen op attent, dat deze laatste geen kosten in rekening brengen voor He draadloos-telefonische over brenging van SOS.-berichten. Verzoeken voor deze berichten richte men óf telefonisch óf telegrafisch tot de op dat oogenbllk zendende vereeniglng. Dergelijke spoed- of noodberichten worden dan overge bracht als andere gemeenschapsmiddelen tijdelijk falen, of de verblijfplaats van den opgeroepene onbekend is. De afzender moet het bericht onderteekenenliever echter ver eende een of andere autoriteit het bericht (dokter, geneesheer-directeur, burgemeester, reeder, enz.). AD* abonne’a op dh blad sim tnaevolae f S,a ongevallen veraekerd voor ee» der mUlendc Veronachtzaming, ontheiliging en hel- densche verwording van het Kerstfeest kennen wij al lang. Ben groot deel der menschheid door leeft de Kerstdagen in platte onver- teiulUgheld; voor deze zijn alleen maar de twee vrije dagen en een op Kerstdag gebruikelijk fuifje van belang. Anderen tnteresseeren zich heviger voor het Kerstfeest, maar uitsluitend om de dancing- en cabaret-genoegens, wel ke Juist In den „stillen, heiligen nacht” zoo pikant aandoen. De meesten zullen t wel zoo dulvelsch niet bedoelen, maar t Is niettemin een feit, dat zij door hun Kerstultspattingen een zeker vermaak vinden In den hoon, het Kerstekind voor hen al dan niet legendarisch aangedaan, dat zij er van genieten In den christelUk-helllg- rten aller nachten het schandelljk-wuf- te heldendom uit de tijden van Nero te doen triompheeren. Zelfs een blad als de Jï. Rott Crt.” Is het blijkbaar te machtig geworden: De ernstige instorting in Algiers, waarbij een bruilof tgezelschap onder het puin werd bedolven, ontwikkelt zich tot een catastro phe Hoewel men tot nu toe nog niet weet, hoe veel slachtoffers onder de pulnhoopen liggen, schijnt het toch vast te staan, dat meer dar 30 personen werden bedolven. Tot Zondagavond laat werden 7 lijken ge borgen. Tijdens tiet opruimingswerk bad een twee de aardverschuiving plaats, waardoor de red ders bijna werden bedolven. Gelukkig kondigde de aardverschuiving zich door gerommel aan. zoodat de op rul- mlngs-ploegen zich In veiligheid konden stellen. Als een der eersten werd de bruidegom be vrijd. die sléchts licht gewond bleek te zijn Eenige uren later een 17-Jarlg verminkt meisje, dat later de bruid bleek te zijn Uit het eerste onderzoek is gebleken de bewoners van de wijk schuldig zijn het veroorzaken van de instorting, daar zo sinds Jaren den berg hebben uitgegraven waardoor een grot is ontstaan. Door het hoofdbestuur van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot de stichting van een vacantie-ontspann’ngsoord; een en an der naar aanleiding van een rapport uitge bracht door een commissie van onderzoek. Om tot het doel te geraken heeft het hoofd bestuur de finantieele medewerking van de B. A. N. S.-leden Ingeroepen. HOF C. ALKMAAR Administratie Nu. 433 Redactie No. 633 „Het is mogelijk, dat ondanks onze actie de oorlog uitbreekt. De Socialis tische Arbelders-Intemationale en het Internationaal Verbond van Vakver- eeniglngen hebben zich beraamd over onze houding In dit geval. De regee- rlpgen elschen bij mobilisatie blinde gehoorzaamheid. Doch hij, die achter zich ziet, naar de vreeselijke jaren 19141918, zal zeggen, wanneer een regeering weer den euvelen moed zal hebben, een oorlog te ontketenen: „Er is slechts eén middel: de dappere on gehoorzaamheid Onder den titel „Het geheime leger van Duitschland” begint het „Journal” een serie artikelen over vermoedelljke geheime bewa pening In Duitschland. Volgens het blad hebben de jongste gebeurtenissen in Duitschland opnieuw de beteejtenis getoond, welke In Duitschland verschillende politieke vereenlgingen hebben, welker werkelijk doel geheime militaire oefening is. De bijzondere correspondent van het blad is er in geslaagd zich In de betrokken krin gen te overtuigen. Met betrekking tot het verbod van de film „In het Westen niets nieuws” een verbod, dat slechte het gevolg is van het optreden der notionaal-socialisten zegt de correspondent, dat de Duitsche regeering voor de ontruiming van het Rijnland niet zoo naar rechts zou hebben gekeken. Stahl- helm en Natlonaal-Soclalisten vormen thans een macht, welke men niet weerstaan kan. De politiek van een geheim herstel van net leger heeft reeds succes gehad en is reeds een voldongen feit. De organisatie van .ie; geheime leger is volgens dezelfde beginselen geschied als van het Pruisische leger in de jaren 1807—1813. De correspondent beschrijft dan de ge beurtenissen van honderd Jaar geleden in gaat dan over tot het Verdrag van Versail les, waarbij Duitschland door zijn 100.000 man in de onmogelijkheid zou verkeeren het experiment van 1807 te herhalen. Door de ingestelde militaire organisatie en door het scheppen van geheime organisaties is Duitschland er toch nog in geslaagd een machtig leger bijeen te brengen. Het doel, dat nagestreefd wordt, Is hetzelfde als hon derd jaar geleden. Volgens den correspon dent berust de organisatie in hoofdzaak bij Stahlhelm en nationaal-soclaUsten. Sinds eenige jaren wordt bet Kerst feest echter niet alleen veronachtzaamd, ontheiligd en diabolisch verheidenscht in bacchanaliën-met-toebehooren sinds eenige jaren Is ook openlijk de strijd tegen het Kerstfeest aangebon den, en hier manifesteert zich de ware boosheid. Voorheen was ons deze helsche strijd alleen maar uit Sovjet-Rusland bekend (waar men natuurlijk ook thans weer met alle mogelljke middelen gepoogd heeft, de christelijke viering van het Kerstfeest onmogelijk te maken, o.a. door te verordenen, dat overal onafge broken moest worden doorgearbeid). Ook ten aanzien van de Kerstfeest- bestrijding zijn de Sovjets echter niet tevreden met dwingelandij en dictatuur in eigen land. Ook naar buiten blijkt dit jaar het commando uitgegeven te zijn „Weg met het Kerstfeest!" En met de welbekende cadaver-ge- hoorzaamheid gaf ,J)e Tribune”, het orgaan der Nederlandsche communisten, op den vooravond van Kerstmis onder dezen titel een hoofdartikel, zóó luguber en zóó schandelijk, als we nog nooit in dit smeiige blad hebben aangetroffen. Van katholieke zijde werden natuur lijk terstond felle protesten gehoord, maar sterker zal het spreken tot de massa, dat ook de liberale „Avondpost” naar aanleiding van dit schandelijk artikel sprak van „Heiligschennis” en het zelfs wel haast zeide te betreuren, dat tegen de individuen, die voor zoolets verantwoordelijk zijn, geen strafrechte- Ujke vervolging kan worden Ingesteld; het Had schreef: Levendanse «chcel« onxea. blktheid tol •rerken door «erlle» ran belde armen, beide beenen ot beide oocen In de „Tribune”, het orgaan der Ne- derlandsche communisten, komt thans, aan den voqpivond van het Kerstfeest een artikel voor, zoo dlep-beleedlgend voor den godsdienst en voor de gods- dienstigen. zóó vol van den felsten laster en de schandeljjkste -heiligschennis, dat we haast het ontbreken van strafbepa lingen zouden gaan betreuren. „Weg met het Kerstfeest!” staat er boven. De titel zegt reeds genoeg: ook in dit opzicht poogt het Hollandsche filiaal van Moskou zjjn Russische lastgevers te evenaren, ja zelfs te overtreffen. Wij hebben er even aan gedacht, iets uit dtt weerzinwekkende geschrijf over te ne men, al was het alleen maar om te doen zien, mep welke lieden men te doen heeft. Maar wij achten het papier van ons blad er toch te goed voor. En wij willen op Kerstmorgen onze lezers niet met zulke citaten kwetsen. Laat ons daarom alléén den slotzin van het artikel overschrijven: .Leve de stem van het kanon. Het kanon der proletarische revolutie". Welsprekend Ziedaar de kerstgroet der bols jewieken: „Leve het kanon!" Kanon gebulder. geaccompagneerd door de schandelijkste heiligschennis. Dat is communisme. Het „Vrede op aarde" kennen deze deerniswekkende menschen niet." De litteratuur over de onderzoekingen In het hooge Noorden verhaalt ons van tal rijke reizen over het eeuwige Ijs, die maan den. ja. vaak jaren duurden, en die een voortdurenden strijd beteekenden met de elementen. Tegenwoordig trekt de Poolvor- scher niet meer met sleden of aan boord van een schip naar het hooge Noorden; hij vliegt nu in een minimum van tijd over onbekende ijsvelden. Zijn de boeken, die de ontdek kingsreizen en avonturen verhalen, daarom saai en vervelend geworden? Missen zij de spanning, zooals de werken van Nansen en anderen dié bezitten? Absoluut niet. In z(jn boek, getiteld ..Mijn Poolvlucht", beschrijft Str George H. Wilkins (die mo menteel zjjn tocht per onderzeeboot naar de Noordpool voorbereidt), zijn vliegtocht, die hij met Ellson naar het hooge Noorden ge maakt heeft. „Wij stegen steeds nooger en hooger, wij wisten het. wfj moesten tot 1700 M. stijgen om veilig over den eersten bergtop te kom-n. Hooger dan 2000 M. meenden» ivij op den geheelen toch niet behoeven te komen, want de hoogste toppen van het Endlcottgeberg- te. dat ons den weg versperde, stonden op de nieuwste kaarten op 1700 M aangege ven Ongeveer 80 K M. achter Fairbanks geraakten wij In een vlakke nevelbank, die het Yuhandal over een afstand van 350 K.M. bedekte. WU vlogen weer verder in richting van het Endicottgebergte. landschap onder ons werd weer duidelijk. Hooge bergtoppen rezen dreigend voor ons omhoog, doch een blik op den hoogtemeter stelde ons gerust; wij moesten hooger zjjn dan de toppen, wanneer wij het gebergte be reikten Daarom deed Ellson geen moeite om nog veel te stijgen. Er viel echter al heel spoedig niet meer aan te twijfelen, dat de bergen veel hooger waren dan wjj dachten. Ellson liet de machine stijgen. Wij kwamen ook werkelijker hooger. maar bij 3000 M. scheen de grens bereikt te zijn, die het vlieg tuig bij de zware belasting niet meer kon overschrijden. De hoogte van het gebergte bracht ons in groote ongerustheid: 1700 M. stond er op de kaart, nu waren wjj 3000 M. hoog en nog waren de toppen boven ons. Wjj overlegden of er soms iets mankeerde aan het kompas of den hoogtemeter, zoo dat wjj Uit den koers geraakt waren en naar Canada vlogen, waar de bergen hooger waren. Maar neen, de stand der zon bewees, dat wjj den juisten koers hadden en ook het modern kompas was uiterst betrouwbaar. Er was geen keus, wij moesten verder en hoopten, dat alles goed zou gaan. Hoogstwaarschijnlijk was die eentonige grijze bank daar recht voor ons een hooge wolkenmuur, die de achterliggende berg ketens aan onze blikken onttrok. Met vol gas vlogen wl> weer vooruit. Binnen een paar mi nuten bleek, dat het sombere grijs ook wer kelijk een reusachtige wolkenbank.Vas zachte, veranderlijke vormen met rose top pen. die totaal met den hemel versmolten, zoodra de zon er op scheen. Van de wereld onder ons was niets te onderscheiden. Het was een somber, griezelig beeld.... wij het eenige stipje in een wereld zonder grenzen. In een heelen omtrek niets, dat als richtpunt had kunnen dienen, om ons eenig idee van ruimte of verte te geven; niets voor ons dan dezelfde, eentonige, grijze massa. Op reis naar de maan door het wereldruim kan het iemand niet griezeliger te moede zijn. Zulke eentonigheid en onzekerheid moet op den duur lederen mensch krankzinnig maken. Onze eenige troost was de zon, die bijna op dezelfde hoogte als onze draagvlakken zwakke stralen uitzond. Spookachtige scha duwen vielen op onze ramen, en maakten het ons mogelijk, vast te stellen, dat wjj niet uit den koers wéken en Juist op het kompas vlogen. Plotseling verschenen er twee volle regen- boog-cirkels aan den hemel en midden daarin een schimachtig beeld van onze ma chine. Het fantoom scheen ons te bespot- ten. Alleen de vorm reeds werkte beang stigend. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik me nog zelden in mijn leven zoo angstig gevoeld heb. Wij hadden wel kunnen draaien en zouden nu zelfs de getande bergtoppen met vreugde begroet hebben, maar een inwendige stem dreef ons voorwaarts. Het was, alsof de groo te leegte voor ons onweerstaanbaar trok, om ons te verslinden, alsof wU gedoemd waren, om eeuwig door de elndelooze grauwe neve len te vliegen, tot straf voor de vermetel heid, ons op houten vleugels over de pool- woestünen te wagen. In minder dan twee uur volgens ons horloge volgens ons ge voel had het evengoed twee weken of twee jaren kunnen zijn kwamen wjj plotseling aan het einde van den wolkenmuur. Aan m n rechterkant werd mijn.opmerkzaamheid ge trokken door een stuk „waterhemel”, een kleur van den hemel, die volgens mjjn erva ring .alleen boven open water voorkomt. Ik keek naar beneden wjj vlogen nu 1300 M. hoog en konden heel duidelijk ijs vlakten onderscheiden, hier en daar met hoopen steenen of opgewaaide sneeuw. Ik had weliswaar nog nooit het Arctisch pakijs in vogelvlucht gezien, maar toch was ik ervan overtuigd, dat het hier iets anders moest zijn. Enkele minuten later werd het ijs onder ons voortdurend ruwer Toen be stond er voor mij geen twijfel meer; wij waren boven de IJszee I Wij hadden onzen koers goed gehouden en de toendra’s en la gunen overgevlogen, zonder er lets van te bemerken. Recht voor ons uit, in de verte werd een nieuw stuk „waterhemel” zichtbaar. Wjj vlogen onafgebroken verder: de kentee- kenen van het pakijs in de poolstreken wer den mij ieder oogenbllk al duidelijker Het was nu meer dan een uur geleden sinds wU het eerste ijs gezien hadden, wij moesten dus goed 150 K.M. van de kust verwijderd'zijn. Nog nooit zoover ik wist was er een mensch zoo ver in deze richting dóórgedron gen. Een gevoel van blijden trots overviel mij: Ons onderzoekingswerk was begonnen! Frankrijk zou overgeven. HU eischt van lederen Franschman, dat hl) zich als plicht zou opleggen, geen ver ontrustende berichten te verspreiden. De minister besloot met te zeggen. Frankrijk met het binnenkort voteeren van koloniale leeningen en van ’het plan van de economische toerusting .van het land, nieuwe redenen voor bedrijvigheid zal vin den. De regeering zal waakzaam zijn, de rol van arbiter weten te spelen en tot grootere bedrijvigheid weten te prikkelen. Sinds Zondag heerscht over geheel Polen een koudegolf. Terwijl de thermometer in Warschau Zondag daalde tot 18 gr. onder nul, bereikte de koude In het gebied van Wilna reeds 30 gr. Dat Is aardig gevonden en het klinkt nü al bijna klassiek: „dappere onge hoorzaamheid” Als men een en ander echter goed leest, vraagt men zich af: tegen wie richt de heer Albarda zich eigenlijk? „De regeerlngen” elschen bij mobili satie blinde gehoorzaamheid; dat betee- kent dus alle regeerlngen. En met „een regeering", die misschien eens den euvelen moed zal hebben, een oorlog te „ontketenen”, kan toch zeker niet deze of een volgende Nederlandsche regeering bedoeld zijn. Dat heeft Albarda indertijd zelf toe gegeven. Hij kan dus alleen maar willen zeg gen, dat de 8. D. A. F-, wanneer een vreemde natie op Nederlandsch gebied een oorlog met een derde natie 9"1 komen uitvechten, geen hand »il uitsteken om te trachten, dit groot ste aller onheilen te voorkomen cn mannen, vrouwen en kinderen weerloos niet alleen in Nederland, ook Is het commando van Sovjet- I vernomen en heeft men ge tracht, daaraan te gehoorzamen. In den Dom te Bremen verstoorden enkele opgeschoten jongens een Kerst- godsdlenstoefenlng met revolutlonnalr gesdhreeuw; in Pasing, in Beieren, ont ving de pastoor der katholieke kerk een dreigbrief, waarin hem werd medege deeld, dat hij tijdens de’ Nachtmis van den kansel zou worden neergeschoten, en al dan niet om deze bedreiging ten uitvoer te brengen trachtten eenige communisten de kerk binnen te dringen; In Flnow (In de Uckermark boven Berlijn) werd tijdens de plech tigheden ’s avonds voor Kerstmis een der kerkramen verbrijzeld door een steen, welke een vrouw ernstig ver wondde Zoo maakt Moskou school! Ook hier komt een zeker systeem aan het licht. De antichrist onzer dagen het Russische bolsjewisme heeft zich tot Infernale taak gesteld, het christendom van den aardbodem te doen verdwijnen, en daarom moet allereerst en allerfelst de strijd aangebonden worden tegen het feest der geboorte van den Goddeljjken Zaligmaker, het feest, dat de geloovige massa het sterkst boeit en, op histori sche gronden, ook het sterkst doet ge- looven, het vurigst doet bidden. Hier is de antichrist In volle 'actie. Laten wij niot aleen dezen uit de hel opgedoemden antichrist bestrijden met "'alle kracht, die In ons is en die wij tr. anderen kunnen wekken laten wij ook het gesmade Kerstekind eerherstel bieden. Hoogste Weenen. Laagste Thorshavn. Verwachting: Krachtige gen, later afnemende. dag buiten bewustzijn. In den avond verwachtte men het einde binnen eenige uren. Voordat de maarschalk buiten bewustzijn geraakte, heeft hij nog eenige woorden gesproken. Hjj was echter zeer uitgeput. De koning van Engeland heeft den Brtt- schen ambassadeur te Parijs opgedragen hem omtrent het verloop van de ziekte van maarschalk Joffre op de hoogte te houden. Dezelfde opdracht heeft de Egyptische gezant te Parijs van koning Pouad gekre gen. Een hedenmorgen om half tten uitgegeven bulletin vermeldt, dat de zieke den nacht helder heeft doorgebracht, dat hij zeer zwak ver men Een hevige brand, waarvan de oorzaak niet kon worden vastgesteld, heeft het staatsgebouw van Noord-Tacota verwoest, waarbij alle offlcieele gegevens van het staatsdepartement verloren zijn gegaan. Vol gens betrouwbare ramingen zou de flnan- cieele schade ongeveer 600.000 dollars be dragen. terwijl bet verlies der offlcieele gegevens niet te herstellen is. Het vuur brak uit in de bovenverdieping van het gebouw van oude structuur en ver spreidde zich zeer snel, ondanks de krach tige pogingen van de brandweer. Het gebouw was slechts vier verdiepingen hoog en brandde geheel af. De zaken van Noord-Tacota zijn, ten gevolge van den brand, geheel in de war. De gouverneur. George Shafer, heeft on middellijk een conferentie der staatsleiders bijeen geroepen, om een plan van actie uit te werken. Uk geloof.” zoo schreef een zijner redacteuren dezer dagen, „dat we het Kerstfeest niet goed meer begrijpen, cn ook niet meer met waardige Ingetogen heid vieren. Kerstmis.... het feest der Belofte.... de belofte van zonneschijn en lente, le ven, liefde, vreugde en vrede.... maar dan lezen we In de krant van aeroche- nrie, wat een prachtig woord is voor sen schunnig bedrijf.... dan worden de si garen geëtaleerd met Imitatie-hulst en de kaas met Spaansche pepers en het banket met sparregroen en maretak ken.... dan concentreert zich de menschheid twee dagen lang op lekke ren leeftocht.... krentenbrood en kreeft, oesters en oliebollen, wildbraad en ka viaar. Nee. we verstaan bet Kerstfeest niet meer. We ver-eten het. Als we de zegepraal der Liefde zoe ken. vinden we Duitsche ganzen, Pran- ■che paté, en Britsche plumcakes en we hebben den mond teArol om méé te zin gen ..Vrede op aarde", en dat is maar goed ook, want de wereld viert de ge boorte van haren Zaligmaker, die haar liefde leerde, terwijl zij bezig Is gifgas sen te bereiden om In een loekomstlgcn frlach-fröhllchen Krieg de burgerbevol kingen en gros et en detail te vermoor den. De blijde boodschap die doen we nog bU den-«UnhandelHar en den poelier.... en verefer danst een deel van t Christendom door den Heiligen Nacht, met malle hoedjes op en lange neu zen.... en bulten staat een kleumlge Heilsoldaat bil z’n ijzeren potje.... „Voor het Kerstfeest der armsten” Dat is eindelijk iets ontroerends. Iets onbaat zuchtigs in de steedsche Kerst-razemij MIJ Is dit opschrift liever, dan het in blanke reuzel gecalligrapheerde„Vroo- Ujk Kerstfeest” op een ham.” De minister van financiën verklaarde aan de journalisten, dat het tot voor enkele maanden scheen, dat Frankrijk veilig was voor de gevolgen van de crisis, die in de wereld heerscht. Daar echter andere naties hun Inkoopen beperken, worden de Industrieën getroffen. Herinnerende aan de talrijke kapitalen, welke in Frankrijk ondergebracht worden, vroeg de minister, waarom men zich dan in aan moeheid en ontmoediging Sir George H. Wilkins vertelt van rijn Poolvluchten. Dat beeft nog nooit een menschelijk oog waargeno men. In den nevel boven den Yukow. De vlucht in de groote leegte. Later berichtte men: Waar de situatie momenteel is gekalmeerd en een algemeen overzicht over de Merapi- streek mogelijk wordt, is de thans vastgesteld op 1300. w.o. verscheidene honderden, die worden vermist en voor wie men alle hoop, om hen terug te vinden, heeft opgegeven. De vulkaan Is nog steeds In werking cn werpt zand en lava uit, doch er bestaat geen gevaar meer, daar de geheele streek is ont ruimd. B(j de Jongste uitbarsting van den Merapi zijn 4000 hulzen verwoest. Toen hedenmorgen het personeel van het consulaat van Joegoslavië te Amsterdam het kantoor betrad, bleek het, dat een der ruiten was vernield. In het kantoor vond men een rood pakje, dat langs den ongebruikelijken weg door het vensterruit naar binnen was gekomen. Het pakje bevatte een gewonen straatklinker, ge wikkeld In een rooden lap, waarop eenige woorden, vermeldende, dat het pakje als een wraakneming was bedoeld, waren geschilv derd. In het pakje bevond zich verder een brief, waarin werd medegedeeld, dat een ruit was stukgegooid, In verband met het feit, dat in Joegoslavië een communist was terechtgesteld en een Grieksche communist werd gevangen gehouden. De politie werd onmiddellijk van het ge beurde In kennis gesteld en de steen met toebehooren is door haar in beslag geno men. Wanneer de steen naar binnen is gewor pen, is nog niet bekend, daar het kantoor sinds Zaterdagmiddag was gesloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9