KERSTMIS IN DE EEUWIGE STAD Burgen jke stand van Alkmaar Van Putten en Oortmei jer - Payglop Klankfilm van Floris Hinderwet Statuten Hinderwet Pachter sluis Zeswielen Aanbesteding Flinke herdershond Faillissementen RECHTSZAKEN Aanleg van wegen met orlj^s- begeleiding Nutsspaarbank Alkmaar KUNST EN KENNIS VEILING-O VERZICHT I R. K. Kiesvereeniging STADSNIEUWS Gymnasiasten-Congres Schouwburg ,,’t Gulden Vlies” N.V. Italiaansche Opera Arrondissements-Rechtbank Alkmaar „De Geldduivel” en „In den Zilveren Haas” Eerst schoonheidskoningin, thans staatssecretaresse Familie- en volksfeest TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DJNSDAG JO DECEMBER 1930 OFFICIEELE Een andere Octobertragedie M.KATER ALK MAAR MIENTS'* Balans-, Rekeningcourant-, Effecten-, Voorraad- en Magazijnboeken Oni hi De Moe! ft te Meervoudige Strafkamer Vergelijkend jaaroverzicht „La Traviata” Opera van G. Verdi betreft, heeft de can- aangewezen besprekingen I J. H. KG. tegen 13300 Kü. In de dat nep is verkocht verschillende wordt „Hoe durft u uw hoed voor te nemen. U kent mij niet WARMENHUIZEN Overzicht „C. V. V.” van 22 tot en met tl Dec. 1930 Vrijdagmorgen: met bezicht.gen Kerk. enz. Vrijdagmiddag Augustus, geboren werden door de ledenver der Kiesvereeniging eenlge voor lid der Prov. Bij den heer P. Verwer, Baanstraat alhier is een flinke herdershond te bekomen, goed waaksch. Wordt het dier niet afgehaaid, dan komt het terecht In het gaskastje. Burgemeester en Wethouders hebben de pacht van de sluis- en overhaalgelden van de sluis en den overhaal bj Zeswielen voor het tijdvak van 1 Mei 1931 tot 30 April 1937 toegewezen aan den heer C. Stam tl Oud- karspel. „Nee, kent zijn hoed op." niet, maar mijn u en ik heb vandaag Table Talk- Bambino en Wnderpreeken. Wat de S. Maria in Ara CoeU echter voor heel het volk van Rome en vooral voor de kinderen roo aantrekkelijk maakt, te. meer nog dan de vrome legende, le aanwezig heid van den „Bambino" het wonderbare Jezusbeeld je. Dit te oi A. J.. Amsterdam, gev. voorw. met of 50 dagen Het Kerstmaal Het voornaamste bestanddeel der huiselijke viering te de „cenoiie,” een verzameling van alles wat de Italiaansche keuken aan heer lijkheden biedt, en dat te allemaentlg veel, al zullen de toeristen en pelgrims er anders over denken! vermeerderd met bijbehoo- rende specialiteiten. Het begint met .antipasti,” de Jcalter Aufschnltt” der „Wiener KUch”, maar meer gevarieerd en overvloediger. Volgen de „tor tellini,” dikke ringen van jnacheronl,” op gevuld mat sterk gekruld vleeszh en opge diend in „brodo.” vleeschnat, maar niet zoo flauw als bij ons. De clou van den avond te de onbetaalbaar dure .Anguilla,” paling in gelei, gevolgd door kip, lamsvleesch, kalfsvleesch, ossevleesch, allemaal afzonderlijk opgediend met verschil lende soorten groenten en in meer dan res pectabele porties. Dan de kaas in verschil lende soorten, afmetingen en verpakkingen, en eindelijk de „dolcl," kilo’s groote en kleine koekjes, bonbons, zuurtjes waarvoor een Italiaan In staat te zich te rulneeren! en andere heerlijkheden, welke gegeten wor den uit een groote, met verguldsel en ge kleurd papier ..opgemaakte’' doos. Het einde is de „torrone,” niet taaie maar steenharde nougat, en de zwarte koffie welke den dag waarop we, volgens een kinderliedje, „alle maal ziek zijn.” besluit. Voor den wijn er. de likeuren welke de gastvrouwe dcor de genood.gden ten ge schenke worden aangeboden, moge volstaan dat er een tikje meer gedronken dan gegeten wordt. daarna algemeene ledenvergadering. Zaterdagmiddag. In de „Rustende Ja ger” in Bergen wordt een thee aangeboden tijdens een declamatiewedstrijd. kool vcor f 1.60 A t 1.90 per 100 K.G, Aangeveerd werd op deze drie -veuingdagen vorige week. Gele Nep. 650 K.G. gele De veelbesproken klankfilm ,JUa Rago” de heldin van het Ndona-dal, door de mis sionarissen op Flores vervaardigd, zal 5 en 8 Jan. as. hier ter stede in „Het Gulden Vlies" worden vertoond. Deze film is een verhaal, zooals de mis sionarissen. die vaardig ter pen zijn, ze vaak streeks het Jaar 1000 Het men de Dagmis In de Vaticaanszhe Basiliek verva len en keerde de pauselijke stoet na de Dageraadsmis van den Palatijnsfehen naar den EsquUijrwchen heuvel terug om geen andere reden dan dat de weg zoo slechtten het weer dikwijls zoo mi-erabel was. In het algemeen houden de Romeinen aan de traditie vast en wonen de Nachtmis bij in haar „statie”. Maria de Meerdere, waar de grootsche en luisterrijke plechtigheid duurt van tien uur 's avonds tot ongeveer drie uur In den morgen en waarop het hoofdaltaar de reliek der Kribbe, waarin Maria het Kind weerlegde, voor de vereering de ge- loovlgen wordt uitgesteld. In den goeden ouden tijd en enkele vol bloed Romeinen houden dit gebruik nog In eere keerde men na de Nachtmis huis waarts, at de restjes van de „cenone” op en spee'de „tombola” ons kienspel waar de Bij besluit van 27 December 1930 te aan den heer J. P. Eeken te Alkmaar vergunning verleend tot het oprichten van een rookerij, met plaatsing daarin van een electromotor van 3 P.Ktot aandrijving van een vleeach- mclen In het perceel Spoorstraat nr. 54,, al hier. Alkmaar. 29 December 1930. Burg, en Weth. van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. De Kerstmarkt Het te bekend hoe tot April van dit jaar de ruim 20 duizend gemeenten van Italië hun gebied afgezet hielden door een kring van douanen die trams en auto’s, fietsers en wandelaars aanhielden, doorzochten en brandschatten voor de heffing van oen ,/te- zlo," gemeentelijke tnvoerbelastlng. Dit overschot der middeleeuwen was aan leiding tot de Kerstmarkt welke buiten de douane-grens gehouden wordt en om twaalf uur 's nachts op den dag vóór Kerstmis be gint. Men kon er vtech, vleesch en gevogelte koopen en mocht dat mee naar huis nemen zonder „dazlo" te betalen, want de „dazieri" hadden opdracht t moet ze moeite ge kost hebben!! belde oogen te sluiten. Ofschoop de belasting van t jaar verval len Is. houdt de Kerstmarkt haar groote aan trekkelijkheid doordat zij niet onderworpen is aan den „calmlere,” een door de fascis tische regeering ingestelde offlcleele prijs lijst waarvan geen centiem mag worden af geweken De koopman kan op den jnercato natallzlo" dus zoo veel overvragen als hij wil en.... de klant kan ronduit, nu ja, zeg gen wat hij daarvan denkt. Aan de griffie der Arr. Rechtbank Alkmaar Is gedeponeerd de eenige ultdee- llngslijst inzake het faillissement van N. J. Roskam, kapper, wonende te Alkmaar, met geen uitkeering aan concurrente schuld- eischers. Geboren: Simon Aloysids en Martinus Do- minlcus, zns. van Johannes Nijssen en Maria Bijl Jan. z. van Jan Hagenaaor en Wim ple Okhuljse. Overleden: Catharina Maria Margaretha Snijder, weduwe van Adrianus Johannes van Doorn, 79 Jaar. De Nachtmis In Rome eet men des avonds gewoonlljk niet voor negen uur en dikwijls nog later. Het Kerstmaal echter begint vroeg a’s Met nauwelijks donker geworden is, want in elk geval moet het afgeloopen zijn vóór midder nacht wanneer de Nachtmis begint. Toen Haïti nog onder Fransche heer schappij stond, bezat het eiland een wegen net. dat in de Nieuwe Wereid zijns gea'jke niet had. De Fransche families Montmoren cy, Gallifet. Gramond en hoe ze alle heeten. leidden op hun groote suikerplantages het leven van kleine vorsten, en zij bezaten prach tige paarden en rijtuigen. Hiervoor was na tuurlijk een groot wegennet noodig, dat de afzonderlijke plantages met elkander ver- bond. Sinds het einde van de Fransche over- heersching in 1804 bracht het slechte weer gedurende den regentijd aan deze wegen heel veel schade toe en de vroeger zoo nauw keurig verzorgde wegen zagen er met den dag verwaarloosde! uit en waren tenslotte absoluut met meer te gebruiken. De inboor, ngen op Halt* hebben nooit goed begrepen, waarom de Franschen zich uit zoo'n prachtige kolonie teruggetrokken hebben, vandaar dat zij meer dan 100 aar in een voortdurende vrees eetden. dat de blanken terug zouden keeren en hun heer schappij opnieuw zouden gaan uitoeienen Het gebrek aan goede verbindingswegen beschouwden zij als het zekerste midde tegen een nieuwen Franschen invai Daarom ■eten zij het wegennet, dat de heeren van vroeger aangelegd hadden nog meer n ver val geraken. Deze vrees ging zóo ver dat men in 1897 in de kamer van Afgevaardigden van Haïti een mm ster var hoogverraad beschuldigde, omdat hij aan de volksver tegenwoordiging een uitgebreid plan tot nerstei der oude wegen had voorge egd. De Amerikanen, dei m 19x5 het bestuur van het eiland overnamen bevonden de wégen m een trooste oozen toestand De steden waren onderling nog slechts verbonden door paden, die alleen maar door ruiters gebruikt konden worden- Om b.v van de hoofdstad Port-au-Prince tot {acme, te komen een afstand van on geveer too K.M. moest men 14 uur n het zade. zitten, steile hoogten bek immen die alleen voor geiten toegankelijk waren en diepe stroomen en woeste bergbeken door waden. De Amerikanen hebben zich met grooten ijver op de verbetering van deze mistoe standen toege.egd Thans kan men met een midde matige snelhe.d n twee uur van Port -au-Pr.nce naar facme. rijden. meubileerde zwaar, ..sala Kerstmis mist In Rome en In Italië datgene wat er in het noorden de baste van te: de ro mantiek Toch te het 1 grootste volksfeest en prac tised het eenige familiefeest. De Italiaan die gedwongen te „Natale” bulten den hulse- Ujken kring door te brengen, voelt zich on gelukkig. ziek, houdt zich dagen lang on zichtbaar of "t schande te. En zelfs de vreem deling vaart er wel bij. Omtrent Kerstmis toch toonen alle vrienden en bekenden zoo veel deèlneming mat zijn verlatenheid dat het in dit land waar grstvrjheid zoo goed als onbekend te, ultnoodlgingen regent. „La Traviata” is voor Italië het einde van de oudere opera, het is niet een van de meesterlijkste, maar toch wel een van Verdi’s populairste werken. De onnatuuriyKheid van de oudere opera, vooral wat de handeling betreft, waartegen Richard Wagner zoo ge streden heeft, is vooral nu In dezen tijd zeer voelbaar. Doch de Italianen zijn er In geslaagd ons dit door hun subliem spel te doen vergeten, en zijn ten slotte een politiek zes. wanneer de Dageraadsmis In Sant’ Anastasia begon. Ook na afloop daarvan werd er gegeten en gekimd tot half 10 In den morreen, waarna m~n de Dagmis bijwoonde in Maria de Meerdere, of meer nog In de a'oude .statie” Sint Pieter. Tegenwoordig zit men na de Nachtmis nog een half uur In een café liefst cp het terra», en gaat dan naar huls en naar bed Ook be ginnen de ongeveer vijftig parochiekerken van Rome, we'ke nu allemaal de Nachtmis op 13 uur hebben gesteld, de menschen langzaam aan van de Aartsbasiliek welke de .Statie” van het feest te. af te trgkken: zeer tot schade der overlevering, maar, gelooven we, In het voordeel der juiste devotie. Door Burgemeester en Wethouders werd hedenmiddag om half twee ten stadhuize aanbesteed het maken van rioleeringen en trottoirs in de Laat. Ingeschreven was als volgt: P. Koolman en Zoon, Uithoorn, f 37.709. J. Hulberts, Alkmaar, 34.700. J. J. Groot. Heil co. 34.500. C. de Graaf. Alkmaar, 31.800. C. KUnkert, Oudkarcpel, 30.650. Spierenburg. Alkmaar, 24.325. H. Doom. Oudesluls, 24.000. P. den Das, Schoort, 22.400. J. Bul, Alkmaar, 21.750. Firma De Moei en Hennes, Alkmaar, 21.655. B. Bartels. Zwolle, f 21.000. K. Wester, St. Pancras en P. Bos, Amstel veen. f 16970. Wessel en Beitje, Heerenveen, 16900. De gunning Is aangehouden. Op het Kapltool. Naast deze, om zoo te zeggen: offlcleele viering, kent de Eeuwige Stad «ok nog een seml-offlcleele, welke plaats heeft op den voomaamsten der zeven heuvelen van het oude Rome, op den Capltollnus, In de kerk van 8. Maria in Ara CoeU, welke In Fran- ciscaansche armoede, boven aan een trap van 124 treden, naast den luister van het Kapltool staat. De legende zegt, dat Keizer onder wiens regeering Christus werd, alvorens toe te stemmen In het ver langen der Romeinen om Octavianus tot god uit te roepen, op deze plaats drie dagen vastte en toen een visioen had van de H. Maagd, die het Kind in haar armen droeg, terwijl een stem klonk: „Dit is het Altaar van den Zoon Gods." Deze legende vindt steun in een altaar, dat door Augustus werd opgericht. Het was echter heidensch, en alleen doordat de Inscriptie beschadigd en onleesbaar gewor- den was. kon het gebeuren dat men In de nog overgebleven letters de woorden ..Ara CoeU”, altaar des hemels, las, welken naam cp de kerk werd overgedragen. Dit altaar zou thans bewaard worden onder de kleine, ronde kapel, welke, freheel gelroleerd, in de linker zijbeuk staat Of schoon er, voor zoover wij kunnen nagaan, nooit een onderzoek werd ingesield naar de Juistheid dezer bewering. te er niets op tegen om aan te nemen dat bet 'deid.U' roe te. Ja. achtenswaardige lezer, deze tooneel- stukken zijn In St. Fidelte-vereeniging ojege- voerd met Kerstmis. Maar u begrijpt onmld- deliyk, dat het alleen, en zuiver alleen, spel was. Want de Gelddu.velbij te kort aan dit zijn element, voelt zich In St. Fidelis nog niet thuis. Mag wegbljven. En 1 tweed? stuk, van dien zilveren haasJn den zil veren Haas” nog wel? Een mensch mag zoo maar niet kwaad worden. Maar anders zou men gaan toornen, dat die open van Jongens den boel met zoo'n stuk en zoo’n naem voor de mal hielden. De heeren der 8t. Willibrord-Gezellen, on- derafdeeling van 8. F., hebben heel goed ge speeld. Kon gezien worden. En de afdeellng: Groot-Patronaat heeft zeer grappig gespeeld. Kon gezien en niet altijd dcor onstilbare lach- overmacht gehoord worden. Eere aan regis seur Lansen. Een krans heeft hij verdiend. Hij krijgt hem echter pas in den Hemel. In groote getalen, een tachtig, waren de i ouders der jongens opgekomen. Uitbouw van St. Fidelis, tenminste van de „tconeelzaal” te gewenscht. Maar er komt de eerste weken nog niets van. Volle zaal met donateurs en zelatricen en bakkers en slagers enz. enz., allerlei slag van weldadige en voor de vereenigmg welwillende menschen, heeft het spel tot zich getrokken. Deken, pestoor, pater, kapelaan, broeder.... niets ontbrak. In de jjauze was er een bezielde snuisterijen verloting en keurlg-nette dubbel- tjesjacht met vele lachende slachtoffers. Dit laatste te noodig om de 90 Jongens nut tig eri aangsnaam volgens vereenlgingsdoel bezig te kunnen houden. Waarom? Zoo als jaarlijks gingen er ook dit Jaar onlang weer 15 Jongens ter retraite in Bergen. Er te wekelijks des Zondags het traditioneele krentensneedje en kop koffie na de geza menlijke Jongensmis in onze Kapel. Daar te ons niet gesubsidieerd herhallngs-onder- wjjs en Handenarbeid of Huisvlijt. Goddank, wordt ook ons veel gratis gegeven. Onze Congregatie in onze eigen kapel des Vrij dagsavonds vrac.gt vuur en licht.... En be halve dat, te er nog wel iets, dat eveneens vuur en licht en nog wat vraagt. En.... t gebouw te nog niet ,4n den zilveren Haas.” maar .nader de zilveren Balken”. Maar 1 loopt. Goddank, vooruit natuurlijk. Hulde aan Katholiek Alkmaar. Behalve den geschilderden laurierkrans boven haar wapen, komt er later een echt zilveren bij. In den Hemel, vanzelf. Maar de commlssle-hee- ren enz. krijgen een gouden kroon Dat js eerlijk. De directeur zegt, dat hij alleen wel met den Hemel tevreden te. Kom ook er eens kijken, zoo u het nog niet deed. Eerst even dan donateur worden Achtenswaardige lezer of lezeres, blijf steeds welwillend voor, en steun geven aan het mooie, moeizame werk van w.g FIDELIS. Ongeveer 60 jaar vóór de catastrophe met de ,jk. rox” werd Engeland in rouw ge dompeld door her verlies van het oorlogs schip „Captain"’ een aeheei nieuw scheeps- type. Het schip verging op de eerste vaart ter hoogte van Kaap Fimsterre waarbij, evenals bij het luc. tsclip R.roi. met het grootste gedeelte der bemanning ook de constructeur van het nieuwe type, kapitein Comper Coles omkwam. Hij stelde een .onbegrensd vertrouwen in het door hem geconstrueerde schip, in te genstelling met een groot aantal deskundi gen die bij den licl.ten bouw van den scheeps romp twijfelden, of deze den druk van den wind en de golven bij onstuimig weer zou kunnen verdragen. Het ver.oop der reis stelde hen volkomen in het gelijk Tijdens een hevig onweer zonk net schip in de vroege morgenuren m de diepte. Het kabinet Glad stone wa« persoonlijk bij deze catastrophe betrokken, want de zoon van den eetstgn Lord der Admiraliteit en den Staatssecre taris van het Ministerie van Oorlog bevonden zich aan boord van het ongeluksschip en vonden den dood in de golven. De Amenkaansche ingen eurs worden op een eigenaard ge m in er door de n andsche arbeiders gestet nd. De boer op Halü is niet luier dan de bewoners van andere tro pische streken Hij heeft echter een rare gewoonte Hij kan alleen goed werken als hij erbij zingt. De Amerikanen kunnen dus met beter doen, als zij de arbeidskrachten der Ha/tiers tenminste goed willen benutten, om iedere ploeg arbeiders een kleine muziek- vereeniging te geven De negers werken ijverig met spade en bijl en zingen daarbij onverdroten, terwijl een klem orkest van minstens 4 muzikanten hen bege.eidt. Zijn er geen tam-tams voorhanden. danQ worden de bamboestokken gebruikt, waaraan de inboorlingen op een bijzonder handige ma nier alle tonen weten te ontlokken In hun' tijdschriften geven. Een vertelling, die sticht en boeit, en die een aardlgen kijk geeft op de zaken en de zeden van een vreemd en ver volk. Deze film Is een aantrekkelijk verhaal, waarin de kracht van het geloof op vaas ontroerende wijze wordt getoond en een reeks van afbeeldingen wordt gegeven, die het oog bekoren. Een eenvoudig, kleurig verhaal dat sticht en boeit. Nadere bijzonderheden volgen. BU de Nutsspaarbank te Alkmaar werd in 1C30 aan spaargelden ontvangen .2.011.143 11 <v. J. f 1 668.258.97i en terugbet, f 1.682 255.85 tv. j. g 1.414.08394)zoodat meer werd inge legd dan terugbetaald f 323.88796 (v. j. t 254.175.73). Voorts werd per 31 December aan rente over 1930 op de spaarrekeningen bijgeschre- Vbn totaal f 75.11495 (V. j. f 65.46591). Het tegoed bij den aanvang van 1930 groot f 2.371.12394 steeg dientengevolge met f 404.001.61 tot t 2.775.12595, waaronder f 7.601.76 verschuldigd aan schoolspaarders. In 1930 bedroeg het aantal posten van In- leg 23637 (v. J. 19744), dat van terugbetaling 10L64 (v. J. 8786), te ramen 34601 (v. J. 28530). In 1930 werden 1835 nieuwe boekjes, waar onder 441 aan scnoolsjxaarders uitgereikt (v.J. 1530), terwijl 528 boskjes, waaronder 43 van schöolspaarders, werden ingetrokken (v. J. 383). Bjj den aanvang van 1930 bedroeg het aantal In omloop zijnde spaarbankboekjes 6781. Dit aantal vermeerderde In 1930 met 1307 tot 8088, waaronder 750 aan school spaarders. Het gemiddeld tegoed per spaarder (de schoolspaarders buiten beschouwing gelaten) bedraagt thans f 37694 (V. J. f 368.13). Het gemiddeld tegoed op de schoolspaar- boekjes bedraagt thans f 10.19 (v. J. f1397). mis drie H.H. Missen lezen mag. stamt uit de eerste eeuwen van het Christendom en waarschijnlijk uit Palestina. Daar toch was het de gewoonte om de Nachtmis te vieren to de Grot van Bethlehem, om daarna naar Jeruzalem te trekken voor een plechtigheid welke met onze Dageraadsmis te vergelijken is. m de kerk van de H. Anastasia, terw'fl in de eerste uren van den morgen op Golgo tha de Dagmis plaats had. Al of niet in navo ging van dit Palest’Jn- zche voorbee d, werd het gebruik te Rome Ingevoerd in de eerste helft der vijfde eeuw misschien door Paus Sixtus ni <431440). In de Eeuwige Stad viert de Paus de Nachtmis in de Basiliek van Maria de Meer dere, de Dageraadsmls5U I IRccJ6cezeao Anastasia en de Dagmis in St. Fteter.’Gm- In D?ccmb?r gaat te Rome de zon nauwe lijks anderhalf uur vroeger onder dan in Augustus en er zon dus geen donkere dagen van Kerstmis. De Kerstnacht is zelden koud, altijd vrij van sneeuw en als het niet regent, zitten de Rcmelnen na de Nachtmis, om drie uur in den morgen, ernstig hun koffie te drinken op de terrassen der café’s, drie Jarcn terug zelfs zonder overjassen. Het knusse zitje bij den hoog bezongen rood gloeienden haard wordt bemoeilijkt door het absoluut ontbreken van elk soort verwarming In de hulzen der Eeuwige Stad. Een lampe- kap is een nog vrj onbekend luxe ding en men kan er dus geen hulst aan hangen. De Kers.boom heeft nog geen Ingang gevonden en wordt als „protestante aanslag op de kribbe” door de geestelijkheid sterk bestreden, zoodat ook zjn kaarsegeflakker geen stem ming brengt In de kale, kille, armelljk ge- ---t—-ï huiskamer welke, nogal top- - da pranzo," eetzaal heet. ItaIlaan verzot op is tot een uur of vijf. De gouverneur van den Amerikaanschen staat Lo nsiana. Long, staat weer eens een keer in het middelpunt der dagelijksche ge sprekken Eemgen tijd geleden ontving hij een deputatie Fransche Manne officieren, die een officiee bezoek bij hem atlegden in chambércioak en met de sigaar in den rr.ond, waarvan net gevoig was dat het maar een haar scheelde, ot er was een diplomatiek conflict uit ontstaan Tenslotte werd de zaak in der minne ge schikt toen de gouverneur verklaarde dat alleen de groote hitte de oorzaak was ge weest dat hu zich in zoo'n onvoldoende kleeding aan de gasten vertoonde Op het oogenblik verrast gouverneut Lonj net publiek opnieuw met de benoeming van een 24-iarige dame tot staatssecretaresse der Bond«regeer ng. Deze benoeming wekt des te meer misnoegen, omdat deze dame geen en Kei ander bewijs van geschiktheid kon overleggen dan haar schoonheid waar voor zij op verschillende schoonheidswed- strijden bekroond werd Veelgenoemde dame is een zekere mevrouw Groosjean die op ty-iangen .eeftijd huwde en drie laar tater gescheiden was. Op 18- langen ‘eeftijd werd zij door Gouverneur Long ais secretaresse aangesteld Volgens zijn verklaring bezit zij zeer groote capa citeiten en zoovee< takt dat hij tbso'uut met aarzelde haar zoo'n voorname regeenngs- betrekking te bezorgen. Tengevolge van de feestdagen In de afge loopen week zal het overzicht Van deze vei ling zeer kort zijn. Slechts Maandag, Dins dag en Woensdag van de vorige week, is ge lijk op andere soortgelijke veilingen, veiling gehouden. Om te beginnen met Maandag JJ. iy ver meld dat buiten verwachting een partij uien werd aangeboden, welke verkocht werd voor i 2 per 103 K.G. voor de gewone uien en f 190 voor de grove uien. Op Dinsdag en Woensdag daarna betaalde men voor de uien tamelijk wat minder, nX f 1.10 A f 1.50 per 100 K.G. Grove uien werden evenwel voor iets hoogeren prijs ver kocht, nl f 1.40 a f 190 per 100 K.G. De aanvoer bedroeg in deze 3 dagen 7150 K.G. tegen 18875 K.G. in de vorige week. Roode kool. Dat Juist voor de feestdagen de handel niet vlug kon zijn is begrijpelijk; doch dat men zoo slecht zou markten had niemand voorzien. Eerste kwaliteit roode kool werd verkocht voor f 2.10 a f 5.50 per 100 K.G. Tweede kwaliteit roode kooi werd op Dinsdag J.l. genoteerd f 0.80 a f 290 en op Woensdag daarna f 0.70 tot f 2.70 per 100 K.G. Kale roode Kool bracht op var) f 0.70 tot t 1.40. De aanvoer bedroeg slechte 25000 K.G., tegen 69000 K.G. in de vorige week. Gele kOQl. 4600 K G. eexsut tewaltw» kool werd op Dinsdag Jl. verkocht voor f 160 A f 2 per 100 K.G. Deensche witte kool. Nog steeds verkeeren de prijzen van de eerste, tweede kwaliteit Deensche witte kool tegenover die van de roode kool in een gunstige positie. Voor de eerste kwaliteit Deensche witte Kooi werd ten laagste betaald op Dinsdag en Woensdag JX rcspeclievcI.jK f 2.60 a f 2.70 en ten hoogste respscUevelyk f 2.70 A f 293. Tweede Kwa liteit Deensche witte kco! werd verkocht voor f 1.90 a f 2 en uitschot Deenacne wltó^’C' Den 21 Nov. gadering didaten Staten. Nadat gehouden, advies ultgebrachL Dit politiek advies wordt dan aan een stemming onderworpen, waaraan alle leden der klesvereenigingen in den Kieskring kunnen deelnemen, die lid waren op 31 Dec. 1930. R. K. Kieaers, die dus geen lid zijn der Kiesvereeniging mogen aan die stemming over het politiek advies, die in het voor jaar van 1931 wordt gehouden, niet deel- witwit, - -- Deze R. K. kiezers kunnen dus geen in vloed uitoefenen op de leden, die voor lid der Prov. Staten in aanmerking komen. Wil men dus invloed uitoefenen, dan moet men lid zijn der kiesvereeniging voor 31 Dec. a. s. Dit zelfde Is ook van toepassing op de canuldaatstelling voor de leden van den Gemeenteraad, óók op de stemming voor; het politiek advies over leden van den Gemeenteraad. Het is dus zaak, wil men zijn Iny^oed; leider gebruiken, dat men lid is der kie varSnl- ging en ook alweer voor 31 Dec. a. s; De contributie der kiesvereen'ging be-®’-.- draagt voor het eerste lid uit het gezin, alk’’ toekomst de Italianen tot onze geregelde ar- mlnlmum vijftig cents en voor de cr^Tget’] tistieke gasten te mogen rekenen, laden van het gesin minimum dertig Kribbetjes-kUken. Ook het Kribbetjes-kljken is te Rome een gebeurtenis van gewicht, waarvoor groote liefhebberij bestaat. Jammer echter blijkt hoogstens nog In een museum en dan liefst bulten de grenzen, dat Italië eenmaal de mooiste kribben ter wereld bezat. Bijzonder In zwang kbmt de zoogenaamde ..bewegende kribbe”. Deze loopt op een Immer krakend uurwerk, dat het Jezus- kindje met zijn rechterarmpje zegenen Iaat. Maria naargeestig haar hoofd doet schud den. en Jozef, den herders en den verderen figuranten een dulvelschen Vitus-dans be zorgt. Veel aantrekkelijks heeft dit in het alge meen niet, terwijl de veld winnende ge woonte om geld te vragen voor den toegang tot de kribbe, het kribbetjes-kljken binnen enkele Jaren dreigt uit te roeien. Aldus het Kerstfeest in de Eeuwige Stad: een samensmelting van devotie en gepaste vroolljkheld: een kerkelijk, een familie- en een volksfeest. Rome, Kerstmis 1930. dig. gaf ook veel te genieten, maar was over 1 algemeen iets te sterk. Decors en costumes waren keurig ver zorgd. De belangstelling was zeer goed te noemen, het publiek was geestdriftig gestemd, veel ap plaus, opendoskjts, werden in ontvangst ge nomen. Dat dir-gent Marini herhaalde.uk In het succes werd betrokken, deed sympa thiek aan. en bewast hoe de Italiaansche kunstenaars ’t belang van een ultnemenden naar juiste waarde weten te waar- deeren. Alkmaar heeft weer z’n onvergefelijker) opera-avond gehad, en we hopen ook in de tachtig centimeter hoog en geheel Bedekt met exvoto’s van edel me taal. die alleen het hootd en een handje onbedekt laten en op een waarde van over de honderdduizend gulden worden geschat. Volgens de legende werd het door de engelen gesneden uit het hout van dan OHJfhof en door een Frahciscaan overge bracht van het H. Land naar zijn vader stad. Llvomo. Onderweg echter verging het schip en het beeldje dreef, door hemelsei! licht omstraald. naar Rome, waar de Paus het In het Vatlcaan wilde bewaren. Maar In den volgenden vroegen morgen begonnen de klokken van 8. Maria In Ara CoeU plots te luiden en de brpeder-portler die de oor zaak daarvan onderzocht, vond het beeldje geknield voor de kloosterpoort liggen, ter wijl het om opname smeekte. De „bambino” is nu het middenpunt der beroemde kribbe dezer kerk, waarin het ter wille van zijn kostbaar omhulsel door een sterke politiemacht bewaakt heel den dag het voorwerp is van de bekende „preeken”. die van Kerstmis tot Driekoniii- gen door kinderen van rijf tot twaalf Jaar worden gehouden. Op de 124 treden der trap voor de kerk woidt in denzelfden tijd een miniatuur kermisje georganiseerd, waar de verrukte ouders en de enthousiaste vreemdelingen de kleinen voor hun meestal berijmde ont- xiezemlngen kunnen beloonen. Menvdeelt ons medi^ dat de Nederland- sche Gymnasiasten Federatie op 1, 3 en 3 Januari alhier een congres organiseert, waarvan het programma als volgt luidt: Donderdagmiddag: Hockey-matches, plng- pong-wedstrljden, met na afloop thee ter kennismaking. Donderdagavond: lezingen van Ir. A. C. Beek Jets over de Nederl. Spoorwegen” en van den heer G. H. Blanken, UtL docts. „Oud en Nieuw Athene.' Wandeling door de stad van Kaasmarkt, Groote Finales hockey en ping pong, met uitslagen van hockey-, ping-pong en afflche-wedstrljd. terwijl thee wordt geserveerd. Vrijdagavond: Opvoexlng van „Freuleke”, betalen, dit ook doen. R. K. kiezers, nog geen Ud zijnde van de kiesvereeniging. die na bovenstaand van meering zijn, dat zij Ud wlllsn worden, kunnen zich zoowel mondeling als achrif- telfjk opgeven aan bet secretariaat Metius- straat 2. onder opgaaf van naam, voor naam, adres en contributiebedrag. De Kersttooi. Het feest wordt door heel het volk ge vierd en in het pauselljk paleis niet luister rijker dan in de nederige portiersloge. De middelen er voor ontleent men aan het recht dat elke Italiaan op een aantal zijner mede stervelingen ge’dzn laat, het recht van de „mancla dl natale”, van de Kersttooi. Het begint bij’ de post die niets meer af geeft aan den portier, doch alles thuis brengt en in Je handen stopt. Gewoonlljk komt er de laatste week voor 't feest niets meer aan en wordt alles, op den vooravond van Kerst mis. in een groot pak door den postbode thuis bezorgd. De portier neemt dagen van te voren al, twintig malen per dag zijn pet voor je af en wenscht j- nadrukkelUk om het uur een „buon Natale". Je hospita pre senteert koekjes en soms een kop koffie. Dan is er de vuilnisman. Je krantenverkooper, sigarenwinkelier, barbier, kellner.... enfin, er is geen eind aan. En het miserabele is. dat twintig Lire 2.60) voor een tamelijk kale „mancla’’ gelden! HIJ die geen enkel recht of mogelijkheid van fooien-krijgen heeft, ontvangt gewoon lijk een dubbel maandsa'aris. Tegen deze verkeerd ultgegroelde gewoonte is al heel wat geprotesteerd. Er is een gewel dige preek tot ons gekomen van den H Maxi mus, Biss chop van Turijn, gehouden om streeks het Jaar 380. Het Concilie van Auxer re verbood de Kerst fooi ten strengste in het Jaar 613. Een ban der stad Ravensberg stelt zelfs nog voor 1400 onder strafbepalingen vast dat ..Niemand dem Audern zu Welhnr hten weleen soil”. Ten s'otte heeft Muss-i'lnl er zijn krachten ook al op beproefd doch er is nu eenmaal niets zoo moeilijk uit te roeien a's vo’ksirebrulken, vooral wanneer ze ver keerd zijn Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van P. O. H. Kroon van Diest, alnler. om ver gunning tot het oprlc.iten van een chemi sche wasscher-J, met plaatsing daarin van een electrcmotor van 5 P K. en een laag- drukstoomketel, in het perceel Luttik- Oudorp no. 52. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten stalhuize tiezer ge meente, mondeling op Dinsdag, 13 Ja nuari a. s., voormiddag! te 11 uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft In gébracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 30 December 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Z«: m’J af eens.” HU: broeder Uitspraken van zitting 16 December Camille van B.. arbeider. Alkmaar, gede tineerd, zedenmisdrUf art. 247 Wetb. van Strafr„ 4 maanden gevangenisstraf. Bern. H„ werkman, zwervend, thans ge detineerd, rijwieldiefstal, 2 maanden gevan genisstraf. J. N. van B., klinker te Alkmaar, mis handeling met een scherp voorwerp. 4 maanden gev. Jos. Anth. Th. van verduistering, 5 maanden 3 proefjaren en f 50 boete hechtenis. Anna IJ., hulsvr. C. L., zonder beroep, Alkmaar, misdrijf art. 250bis Wetb. van Strafrecht, 2 maanden gev. voorwaardeiyk met 2 proefjaren en I 40 boete of 40 dagen hechtenis. Klaas K werkman. Bovenkarspel, zeden misdrijf art. 247 Wetb. van Strafr„ vrijge sproken. A. J. B„ Registratleklerk Hoorn, valschheid in geschrifte, 6 maanden gev. voorwaardelilK met 3 proefjaren. Verduistering vrygespro ken. De contröle op het belastingkantoor werd door, de rechtbank van weinig beteekenis geacht. Behandeling van nieuwe strafzaken Dinsdag 6 Januari 1931. De Staatscourant bevat de statuten van P. Daalder s Aannemersbedrijf N.V. alhier. we hebben dan ook het zoo moeiiyk aanvaardbare geval, dat iemand een oogen blik voor z’n dood nog in staat is. boven het orkest uit te zingen, gaarne voor uef geno men. Wat de uitvoering betreft, heeft by ons In de eerste plaats, bewondering afge dwongen, wat men by gebrek aan groot- steedsche ruimte wist te bereiken, en hel temperamentvolle spel, wat het drama bij zonder expressief maakte. De sopraan Signorina Frappi, boeide door haar prachtstem en ontroerend spel, de rol van Violetta heeft ze byzonder mooi ver tolkt. De tenor P. Mariottl, was als Alfredo Germont schitterend, hoewel z’n stem een lichte verkoudheid deed vermoeden. De bariton. S. March!, gaf als vader van Germont niet alleen diep aangrijpend spel, maar was ongetwijfeld de ster van den avond, een pracht stem. Iedere noot die hu zingt, Is esn weelde van klank, en zijn ma nier van zingen is intens artistiek, met vol komen vermijding van alle goedkoope effec ten. Kunstenaar in den vollen zin van 't woord. Ook de kleine partüen. waren door eerste krachten bezet. Zeer mooi klonken vaak de koren van het geheele ensemble. Het orkest onder leiding van Maestro Marini was in de aanvang van de ouverture K van H. Roelvink, door de Alkmaariache Gymnasiasten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11