tfduitenlandsch cd^Cieuws FEUILLETON ZONDAGSHEILIGING 1781 EN 1930 DZ SMALLE WEG o o o .3, Of De toestand in Birma RADIO-OMRO EP Het vertrouwen keert terne De Heimwehrbeweging hopeloos 39 dooden Ver. Staten van Europa De reactie in Turkije GEMENGD NIEUWS Gouverneur ontslagen Belangrijke arrestaties te Nijmegen Felle hotelbrand in Ontario Dooden en vermisten LUCHTVAART Vrachtauto te water De postvluchten op Indië 9 dooden geborgen )n- van H. WARRJNGA 0 iWordt vervelt®. 0 nu, want je zou niet rijn, die je na bent...... De aardschokken in Argentinië Gemengde dduitenlandsche ^Berichten Ontwapening Lord Cecil spreekt Het Duitsche antwoord n n< e 1 De instortingsramp te Algiers Engelsche dranksmokkeischlp opgebracht Zeventien vrouwen door gas bedwelmd h J i M De „Ronde-Tafel-Conferentie” hervat Df. Briining over de toekomst De verkiezingen in Spanje De Nenyto-hailen ingestort F Pabst voor goed exit Botsingen tusschen kaffers Weer een ontslag in Sovjet-Rusland WOENSDAG 31 DECEMBER lar» Con- d Pabst O NESS UNO. dansmuziek 6.50 Inbrekers en dieven to' Ar Chauffeur redt twee knapen Lort Cecfl 1 lang duurt. o. Wü hebben herl aangegaan, aldus 1 1 1 1 I Al 1 c t t Ada. roepstem me 1 str tei Liefste moesje kunt gil hem van daar bo ven geen wenk geven? Réné eten Réné drinken en Ze heeft geluk Noord-WesteljJ zltterschap va Buitenlandschi vo< ■s «cl de 21 da bu tui on d n d echter daar 6.00 Mandolinecursus Joh. B. Kok 9.00 DA VENTRY,'1554,4 M. 10.35 Mor- 12.20 Gra- en ge br tü Ki wc ge 3. le< Sc nc Tü ee: be on vt ki ee D v A N ei N <1 t d o t o b d d I 19... Moesje, liefste moesje, en ikAda van 1 1 I I 1 1 I 1 1 h< ui Wl m In si< rio 8.35 Con- Belgische Katho- vo< ha Gisteren is wederom een Engelsch motor schip door de Amerlkaansche kustwacht op gebracht. Aan boord bevonden rich spiritua liën ter waarde van 35.000 dollar, die alle in beslag werden genomen. Een en ander ge schiedde na een tamelijk hevig vuurgevecht, aangerien het schip weigerde gevolg te geven aan het bevel om bü te draaien. 4 'Op de thuisreis Het zesde postvliegtuig vertrok gistermor gen 5.15 uit Bangkok en kwam te 1135 in Akyab aan. Te 12.27 vertrok tót van daar naar Culcutta, waar het te 1538 arriveerde. Omtrent het opruimlngswerk na de stortingen te Algiers wordt nader gemeld, dat tot dusverre 9 dooden zijn geborgen. Ooggetuigen hebben op het moment van de catastrophe den Indruk gekregen, dat een aardbeving aan de ramp vooraf was gegaan. Toen de aardmassa’s omlaag stort ten werd een onderaardsch gerommel ver nomen, dat mln of meer aan een onweder deed denken. Men neemt aan, dat er nog andere lijken onder de puinhoopen liggen. De Berlijnsche brandweer werd heden ge alarmeerd door een wasscherij, waarin een aantal vrouwen door uitstroomend gas be dwelmd waren. De persdienst der Tyroolsche Helmwehren deelt mede, dat majoor Pabst zich zich ten gevolge van de politieke toestanden in Oos ten, genoodzaakt heeft gezien van zijn ver dere medewerking in de Oostenrij ksche Helm- wehr-beweging af te zien. Tusschen de regeeringstroepen en de op standelingen is thans, naar uit Rangoon gemeld wordt, in 1 Tharawady-dlstrlct iri Birma een hevige slag aan den gang. Tot dusverre hebben de opstandelingen zich ’11 hun stellingen weten te handhaven, hoewel zij met artillerie beschoten worden. Hun verliezeny moeten zeer talrijk zijn. Een deel van de .Jungle" staat in brand. De dichte rook verhindert het verdere oprukken der Britsch-Indlsche strijdkrachten. Het kanon gebulder Is op vele kilometers afstand waar neembaar. De Engelsche troepen hebben de inboorlingen in een groot en boog omsin geld, zoodat dezen slechts het alternatief overblijft.' een doorbraak probeeren of hun stellingen tot het laatste toe verdedigen. De Ronde Tafel-conferentle heeft na het Kerstreces haar werkzaamheden hervat met een zitting van de sub-commissie voor de '‘“Bftnsprovlncie, onder voor den Britschen Minister van Zaken Arthur Henderson. Een groot deel van de algemeene beschou wingen van de sub-commissie waren gewijd aan de noodzakelijke wijziging in de adminis tratie van het district. Algemeen werd toe gegeven, dat men op den duur niet kon blij ven weigeren de provincie eenig aandeel te geven in den algemeenen constltutloneelen vooruitgang welke het overige Indië zou ver krijgen. Zelfs zjj, die een hooge mate van vooruitgang eischten gaven echter toe, dat de speciale omstandigheden in deze grenspro vincie het noodzakelijk maakten, dat het overgeven van de uitvoerende macht slechts zeer geleidelijk zou kunnen geschieden. Uit voerig werd besproken de ontwikkeling van het zelfbestuur in deze provincie, alsmede de kwestie van de samenstelling van een wetgevende vergadering en de vertegenwoor diging der minderheden, alsmede de bevoegd heden die een Commissaris of een Gouver neur in dit gebied zou moeten hebben. Idelijk de verbintenis 1, om de bewapening der overwinnende naties te verminderen of te beperken als tegenprestatie van de aan, onze voormalige vijanden opgelegde ontwapening. Wü zouden in elk geval onze Internationale verbintenissen verloochenen Indien wij onze beloften niet nakwamen. Cecil voegde hier aan toe: „Sommige na ties zullen ter conferentie misschien tot ons zeggen„Als wü ontwapenen en worden aan gevallen. komt ge ons dan te hulp?” WIJ kunnen ons tegenover een dergelljk beroep niet doof houden, en indien wij den vrede door ontwapening wenschen. dienen wij bereid te zün tot elke noodtge opoffering om deze weldaad te verwerven." In een gisterenavond gehouden en draad loos verspreide rede over de ontwapening heeft Lord CecÜ verklaard dat de toekomst der beschaving waarschünlijk afhangt van het succes van het échec der voorgenomen Ontwapeningsconferentie. Hü meent dat de ontwapening tot een internationale overeen komst moet leiden. Internationale ontwape ning is een van Engelands grootste nationale belar RUkskanseller dr. Briining heeft het vol gende verklaard: Ook dit Jaar is het Duitsche volk zich er van bewust, dat het moeilijke maanden in het vooruitzicht heeft. De economische we reldcrisis. die alle staten teistert, treft het volk na de oorlogs- en inflatiejaren al bij zonder zwaar. Maar, moedige wilskracht, zelftucht en bereidheid tot gemeenschap pelijk dragen der lasten, zullen en kunnen ons helpen, aldus Briining. Als wü de be narde tüden benutten om misbruiken af te schaffen, die het maatschappelijk en poli tieke leven zün binnengeslopen, dan weten wü, dat wü op den goeden weg zün. Ja Réné ik heb je lief met je mismaakt lichaam, omdat in dat mismaakt lichaam zoo'n mooie ziel huistzoo'n edel hart kloptmün Réné ik bemin je zoo- als je bent. Naar verluidt, zal Gorbunow later be noemd worden tot lid van den Econonü- achen Raad van de Sovjet-Unie. In den ministerraad heeft Berenguer het besluit hernieuwd om de verkiezingen op den bepaalden datum te houden, voorzoover de jongste gebeurtenissen niet tot uitstel dwingen. dat men de menschen niet kan dwingen naar de kerk te gaan door hen het Zon dagsbezoek aan bioscopen en andere verma kelijkheden te ontzeggen. De katholieke kerk verbiedt .slafelüken arbeid”, maar staat ge past wereldlijk vermaak op Zondag toe voor zoover slechts een klein deel van den dag er door in beslag genomen wordt. De voor gangers der strengere protestantsche secten, die Zondagsontspanning verbieden, hebben den steun der burgerlijke wet niet noodig om hun geloofsgenooten buiten de bios copen te houden. In het secretariaat van den Volkenbond is een kort memorandum der Duitsche regee- ring'ontvangen, hetwelk betrekking heeft op de agenda van de studiecommissie voor de Europeesche Federatie (plan-Briand). welke 16 Januari as. büeenkomt. Er wordt in dit memorandum betoogd, dat' ook de Europeesche staten, die geen lid zün van den Volkenbond. Rusland en Turküe, aan de werkzaamheden van de studiecom missie dienen deel te nemen. Naar verluidt, gewaagt het memorandum ook van de economische problemen, ten op zichte waarvan er voor de studiecommissie thans reden is om haar standpunt te bepalen nu de conferentie der regeeringen in Novem ber op de voornaamste punten zonder resul taat is gebleven. Volgens een officieel communiqué is er «en aanzienlüke verbetering in den toestand ge komen wat betreft den opstand. Hoewel de opstandelingen zich in het oerwoud ver schanst hebben en des nachts te voorschün komen om te trachten zich in de dorpen wa pens en munitie te verschaffen, toonen zü geenerlei neiging om den strüd aan te bin den met de politie en de troepen. Het ver trouwen der bevolking keert terug. beneden, waar Marie met haar man ge duldig büde gedekte tafel zaten te wach ten. Met een: Het is een kwelling, als je met een heerlük diner op verliefde taen- schen moet wachten, noodigde ze ons uit plaats te nemen. Ik ging op haar toe en haar kussend, fluisterde ik haar in het oor: Ondeugende heks. Ja. lachte ze. nu kun Je wel schelden maar bet Was toch slim, hé? Daar ik Leonie niet zag. vroeg ik waar ze was, want ook haar wilde ik in de ver rassing laten deelen. Die zei Marie, met een knipoogje naar Réné, waar ik niets van begreep die zoekt nog altijd naar mün goede ser vice...,. ga haar maar eens helpen Zonder erg ging ik. maar toén Ik bet sa lon binnentrad wist ik voor de tweede maal Het achtste vliegtuig te Mersamatruh Het achtste postvliegtuig is gisterochtend te 7.51 te Athene opgestegen en te 16.10 te Mersamatruh geland. Aangezien het vliegveld daar op 1 oogen- blik in slechten toestand verkeert, staat het nog niet vast, of de reis heden kan worden voortgezet. kwam Marie ons in de gang tegemoet en ael zoo onverschillig mogelijk: Ada, er is iemand om je te spreken, ik heb hem op je kamer gelaten, daar was het warm en jü Leonie. haal *iqg even uit het salon het goede servies, wil je? Verbaasd en niets vermoedend, ging Ik naar boven, het vreemd vindend, dat een heer mü wilde spreken. Toen Ik de deur opende en binnentrad, stond daar midden in de kamer...... Réné! Ik voelde, boe plotseling alles om mü heen draaide hoe al het bloed uit mün gezicht week en ik mij slechts met de grootste moeite staande kon houden. Zün verschüning was zoo plotselingzoo on verwachts, dat Ik werkelijk meende te droo- men en- met wijd open oogen hem aan staarde. Maar hü was hethet' was het zelfde gelaat met zün edele trekken alleen magerder veel magerder geworden het waren dezelfde oogen die mü aan keken- alleen de glans, die er in lag was nieuwwas heerlük was lief de. Hoe lang we zoo tegenover elkaar Stop- den, belden even ontroerd, weet ik niét maar eindelijk trad hü snel op mü toe......T greep mün belde handen in de zijne en ^ei met zün heerlijke, welluidende stem, die mü zoo triHend-warm in de ooren klonk: mag ik dezen brief deze van ---- Je me lief? Spreek, Adg één wooad ijpou ik je niet zoo kunnen liefhebben al* slechts laat me uit je eigen wvoif boo- nu, want je zou niet rijn. die je na bent...... Door de politie te Nümegen zün in verband met de Inbraken den laatsten tüd aldaar ge pleegd o a. in den winkel van het ingenieurs bureau K, een Dultscher, diens chauffeur C. V., een reiziger L. W. beiden uit KTjmegen en een Duitsche bankwerker G. K. gearres teerd. Met de gestolen voorwerpen waren de inbrekers per auto naar Amsterdam gereden, waar getracht is verschillende der gestolen goederen te verkoopen. Zü zün daarin slechts gedeeltelük geslaagd. De overige goederen waren opgeborgen in de woning van v. R. te Amsterdam, die voorheen te Nijmegen woonde C. V.. L. W. en G. K. zün aan de justitie in Arnhem overgeleverd. Voorts heeft de politie den dader aange houden van den diefstal van 42 gouden tientjes en 3 bankbiljetten van 100. ge pleegd op 19 December 1.1. Tegen twee per sonen. die verdacht worden van heling van dit gestolen geld, is procesverbaal opgemaakt. Het lük van den door de opstandelingen in Birma vermoorden regeringsambtenaar Clark is ontdekt. Men had het hoofd van den romp gescheiden en overigens verminkt. Het werd ter plaatse begraven. Pmtrent den persoon van den leider der opstandige beweging is nog niets positiefs bekend. Naar aanleiding van een door den minister van blnnenl. zaken ter plaatse ingesteld onderzoek naar de reactionaire beweging in de omgeving van Smyrna, is de commandant der gendarmerie in het district Menemen wegens plichtverzaking gearresteerd en de gouverneur om dezelfde reden ontslagen. In een dorp in hetzelfde district zün 70 personen in hechtenis genomen. Veertig afgevaardigden hebben naar aan leiding van het gebeurde een interpellatie ingediend. Een godsdienstige secte, waartoe o.a. de ex-sultans behooren, zou de beweging op touw hebben gezet. Een doode. Gistermiddag is een gedeelte van de kap constructie van de Nenütonallen te Rot terdam, welke men aan bet sloopen is, in- ^estort. Twee arbeiders werden mee naar beneden gesleurd. De 27-jarige A. v. d. Gaag kwam onder de ijzeren balken terecht en werd on- mlddellük gedood; de andere arbeider kwam met den schrik vrü- Drie andere arbeiders die aan het werk waren, bleven eveneens ongedeerd. HUIZEN, 1875 M. Uitsl; N.CJLV.- uitz. 8.15—9.30 Morgenconcert 10.30-L 11.00 Ziekendienst n.öo—ia.00 Har-- moniumbespeling. M. F. Jurjaanz. Mej. C. de JSger sopraan en,mevr. R. Mijnhout, alt 12.0012.30 Politieberichten 12.30— 2.00 Concert Mevr. C. v. Ravenzwaay- Möllenkamp, zang, H. Hermann, viool, H. v. d. Horst Jr., cello, mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode piano 2.00a.45 eert. Arnh. Instrum. A.O.V.-Trio (leden van de Arnhemsche Orkestvereeniging) 245 3.15 Lezen van Christ. Lëctuur. Mej. M. Wentink 3.154.15 Vervolg Concert 4-155-oo Gramofoonpl. 5.006.00 Kin- deruurtje 6.007.00 Vroolijk Allerlei 7-oo7.30 Politieberichten 7.30 Kerk dienst uit de N. Wester kerk, Rotterdam 9-00—11.30 Concert. Leden van het Christ. Radio-rorkest. Ca. 10.00 Vaz Dias 11.3012.15 Oudejaarsavond-Kerkdienst uit Zeist. HILVERSUM, 298 M. 8.00—7x0 V.A. R.A. Daarna V.A.R.A. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Orgelspel Joh. Jong 10.15 Orgelspel Joh. Jong 10.30 P. J. Kers „Onze Keuken” 11.00 Dr. K. W. Arntzenius „Voeding en Voedingsstoornissen bij het kleine kind” 11.30 Concert V.A.R-A.-septet n.55 Gramofoonpl. 12.00 Concert V.A.R.A.- septet en Gramofoonpl. 2.00 Vrouwen uurtje 3.00 „Maak het xelf” door C. Schaak-Verkozen 4.00 Zang (Mevr. Hek- kert- van Eysden) en piano (Johan Jong) 4.30 Kindervertellingen Oom Frans 5x0 Vraaghalfuurtje voor Kinderen 5-40 L, J. Looi „Omroep in het Buitenland” 6.00 Mandolinecursus Joh. B. Kok 9.00 Oudeiaarsavond-programma 1.15 Sluiting. DA VENTRY, 1554,4 M. - genwijding 11.05 Lezing mofoonpl. r.20 Orkestconcert 2.ao— 2.50 Zang. G. Newth sopraan. J. Howell, bariton 3.50 Concert. Orkest, A. Grande, viool. Ph. Dore, orgel 5.05 Orgelspel ‘door R. Rew 5.35 Kinderuurtje 6.20 Ixzing 6.35 Berichten 7.00 Concert. Vocaal kwartet, koor en orkest 7.25 Lezing 'ille 9-20^ 29 Dec. 19... Precies als gisteren. Marie zegt, dat we Réné praten. 1 3 Januari hü is er geweest. Zuylen zal over enkele maahden zün me vrouw Van Erp O, mün geluk is onein digmün Rénémün lievelinghoe bemin ik jehoe innig eb vurig heb ik je liefjou bescheidenedelen man jou voorbeeld van echt-christelükeecht Katholieke menschenzie! Ik ben trotsoh op jemün man! mün man! mün man! Hoe het in zün werk is gegaan? Natuurlük was het iets van Marie. Nadat ze ons dien avond alleen had gelaten en met haar man 'was gegaan had ae bem een brief naar Réné laten schrijven, waarin ze alles vertelde, precies volgens de waar heid en deze brief was den volgenden mor gen op de post gegaan. Leonie en ik wis ten er dus niets van. Met oud jaar gingen Leonie en fit uit om kaartjes op de bua te doen, die we hadden vergeten en toen we thuto kwamen. uit Cochrane (Canada) gemeld is aldaar een groote brand uitge- in het „Queens Hotel”, die met' snelheid om zich heen greep. Zes De brandweer, die onmlddeUljk met een Hoeveelheid zuurstofapparaten ter plaatse verscheen, stelde vast, dat er niet minder dan 17 vrouwen verglftigingsverschünselen vertoonden. De gasleiding bleek defect te zün. Vüf vrouwen hadden voor de komst van de brandweerbrlgade het gebouw reeds verlaten. De twaalf anderen moesten door zuurstofapparaten worden bijgebracht. Drie barer schijnen er ernstig aan toe te zün, doch niet in levensgevaar te verkeeren. Naar wordt, broken groote personen, o.w. de eigenaar van het hotel en zün vier kinderen zün in de vlammen om gekomen. Er worden 20 personen vermist. De kans bestaat, dat deze laatsten even eens in de vlammen zün omgekomen. De brand was ontstaan in het sousterraln waar de eigenaar van het hotel een 140-tal werkloozen had ondergebracht. In het gebied der goudlhünen. nabü Kaapstad, is het gisteren en heden tot bloedige botsingen gekomen tusschen de onderling zeer vijandige kafferstammen der Basoeto’s en Pondo's. De Basoeto's beweer den, dat een hunner door een Pqndo ver moord was. Hierdoor ontstond oneenlgheld in de mijnbedrijven. Spoedig kwam het tot een ernstige botsing, waarbü een politie agent zwaar gewond werd. In totaal werden er 20 kaffers gedood. Het werk moest op vele plaatsen worden stopgezet. Officieel wordt uit Moskou gemeld, dat het waarnemend lid van den Raad van Volkscommissarissen der Sovjet-Unie, te vens waarnemend lid van den Arbeiders- en Verdediglngsraad, Gorbunow, van zün functies is ontheven. Gorbunow behoorde tot de intieme vrieru- den van Lenin en heeft gedurende 13 ja- ren zün posten bezet. Zün ontheffing heeft te Moskou groot opzien gebaard. ren dat ik niet droom, dat je werkelijk van mü hoiidt Of ii „ja” gezegd heb, weet ik niet In ieder geval heb ik er een poging toe ge daan; ik voelde echter plotseling zijn ar men om mü -heen hoorde een juichende stem in mün ooren: Mün God- Adamün Ada mün vrouwhet is dus waar en toen rustten zün lippen op de mijne wissel den we, als in bedwelming, den eersten kus vol innige, heilige liefde. En gü moesje gü keek glimlachend op ons neder ons belden zegenend! O, onvergetelfjfc' heerlük oogenblik! We namen naast elkaar plaats en spra ken vertelden alles wat we geleden gehoopt en gevreesd haddenen telkens weer moest ik hem aanzienmoest ik jiem streelen zün handen drukken. Hü liet me ook den brief lezen, dien Marje hem gestuurd had en glimlachend zet ik: Ik heb mün waardigheid toch opge houden. - Als antwoord drukte hü mü aan zün .hart; zei toen plotseling ernstig: Ada, ben je je nu goed bewust, .wat je gaat doen? Bedenk lieveling, wien je tot man krijgtik ben mismaaktheb een _f'. Lbultjü bent mooi en kunt als je wilt j Ik sloot zün mond met een kus. jé vriendin gelooven? Hat) o Réné j°n«en zonder dien bult niet ot ik waakte of droomde, want daar zaten Leonie en Koos Ravensteyn, hand in hand met hoogroode kleuren en van geluk stralende oogen. Leonie vloog me lachend en schreiend tegelük om den hals, rende toen de gang door naar de huiskamer en Réné, die ze natuurlük nog niet had gezien, in de armen. Koos en ik kwamen achteraan el kander in de gang geiukwenschend. Wat was namelük het geval? Koos .was met Kerstmis naar huls gegaan, in de hoop, dat het feest van vrede en liefde ook zün vader zachter zou stemmen. En hü had goed gedacht, want zonder de minste aarzeling had hü rijn zoon de hand toegestoken, overtuigd, dat hü een heel andere was geworden. Natuurlük was hü de Kerstdagen in Mook gebleven, maar had toch Réné een boodschap gestuurd, die daarop tweeden Kerstdag wsa komen kennismaken en te vens 'n goed woord voor Koos en Leonie had gedaan Koos’ ouders hadden op een .ver loving absoluut niets tegen integendeel en zoo had Réné. toen de brief van M,r** kwam, voorgesteld samen naar Maastricht te gaan. 53. Daar Marie en haar man toch alles wisten en ze juist thuis kwamen, riepen we hen om mee té beraadslagen. In den grond was bet een bespottelüke geschiede nismün waardigheid was toch weg alleen Réné mocht het niet weten. Nadat we een paar uur hadden zitten re- deneeren en lachten we waren allen ge lukkig en ik niet het minst, want net moest In orde komen, hoe dan ook stond Marie op en zei op haar gfewone, ruwe wijze: Ik schei er mee uit: het geeft alle maal niets. Wacht maar tot hü komt, om je te halen, eh met deze woorden trok ze haar man de kamer uit en liet ons alleen. Na lang praten besloten we. dat Leonie Réné sou verzoeken haar te komen halen Zü zou dan zorgen dat we een oogenblik alleen waren en dan. Ja, dan moest het gebeunn. Leonie gaat over tien dagen weg, zoolang B>oet ik dus nog wachten. God geve. dM hü komt en.spreekt. Het is twaalf uur en fit ga naar bed. LONDEN, 22xDecember 1930. "t Is nu zoowat twee weken geleden dat een Londensch rechter tot de ontdekking kwam, dat de London County Council niet het recht had bioscopen in haar rechtsge bied toe te staan des Zondags geopend te zün. Die ontdekking beteekende veel meer dan dat. Zü beteekende dat niet alfc-en in Lon den, maar in heel Engeland, tégen betaling toegankelüke „openbare vermakelükheden” des Zondags verboden zün. En dat zü. die hiertegen zondigen, zich aan zware geldstraf fen blootstellen. Er bestaat namelük een wet van 1781. Een Zondagswet, vervat in den puritein-', schen geest die toen zoo sterk was als re actie op het wellg-tierende Fransche liber- tinlsme, dat zün invloed op de protestant- ache landen deed gelden, maar ook als ma nifestatie tegen het katholicisme dat. welis waar, in Engeland nog volkomen machte loos was, maar waartegen fanatieke drüvers, zooals Lord George Gordon, desniettemin te velde trokken. Wie de geschiedenis van Engeland kent, weet dat het laatste kwartaal der achttien de eeuw daarvan een der smadelükste pe rioden geweest is. Dit tijdvak werd onder anderen gekenmerkt door een van de ergste onverdraagzaamheid doortrokken bigotterie, zoowel op godsdienstig als op maatschappe- IÜk en politiek gebied. De nieuwe denkbeel den, in Engeland geboren, waren door Vol taire. Rousseau, en de Encyclopedisten tot een evangelie verheven. De Amerlkaansche Onafhankelijkheidsoorlog was in vollen gang, en werd met geestdrift gevolgd niet alleen op het Europeesch continent, maar zelfs door velen in Engeland zelf, die er een strijd voor de menschelüke rechten en vrijheden in za gen. De Britsche eilanden waren dichter bü een revolutie, dan men toen nog vermoedde. Dat die revolutie nooit uitgebroken is. is misschien meer toe te schrijven geweest aan den afschuw, welke tien jarenlater de ex cessen der Féansche omwenteling zouden in boezemen dan aan het* toch niet geringe staatsmansbeleid van William Pitt. Ik heb hier eenige van de meest voor de hand liggende oorzaken genoemd, welke in 1781 het aanzijn gaven aan de wet op de Zondagsheiliging. Gelijk de Portugeezen de- verwoesting van Lissabon door een aardbe ving op de rekening van minister Pombal en diens verlicht despotisme geschreven had den, zoo maakten de Engelse hen zichzelven wüs. dat hun nationale ongelukken het ge volg geweest waren van een afwüken van den puritelnschen geeri. De Amerlkaansche rebellen stonden voornamelijk onder purl- teinsche leiding en vonden in de donkerste uren bezieling in hun streng en onwankel baar geloof. In Engeland zag men ontelbare gevaren dreigen; gevaren van de züde der vrijdenkers en gevaren van een ledige schat kist Algemeen sprak men van het naderend einde van Engeland als groote natie. Onder deze omstandigheden werd in een parlement, dat door maar een heele kleine minderheid van het volk gekozen was, de wet op de Zondagsheiliging aangenomen als een .acte van braafheid”. En thans, honderdvüfttg jaren later, zou den lederen Zon^pg mililoenen Engelschen zich schuldig maken aan overtreding van een wet die door een klein aantal onderdanen van George III doorgedreven was! De bioscoop-explo'.tanten heböfen. na een oogenblik van aarzeling, besloten de wet te trotseeren. Honderdduizenden ponden staan voor hen op het spel, en tienduizenden daar van gaan naar de hospitalen, die profitee- ren van de belasting op de toegangskaarten. Zij hebben de overgroote massa van het pu bliek, en ook die van de overheden op hun hand. Maarde wet is de wet, en zoolang zü bestaat kan de justitie ten allen tüde maatregelen nemen om haar te doen eer biedigen. Er zal dus niets anders op staan dan dat zü ingetrokken wordt. Maar dit neemt gerui- men tüd in beslag. Een wetsontwerp moet worden ingediend en den langen weg door de beide Huizen naar het Statute Book af leggen. De Puritelnsche Sabbatisten willen gebruik maken van de gelegenheid om rolstrekte eer biediging van de wet te verkrijgen. Een Jonge dame een Israëlietlsche nog wel is opgetreden als „public informer”. Dit wil zeggen dat zij eischen tot schadeloosstelling Indient tegen alle mogejijke personen en on dernemingen. die de wetvan 1781 schenden, niet alleen tegen bioscopen, maar ook tegen kranten, die de advertenties betreffende Zondagsvoorstellingen plaatsen. Andere Pu riteinen en Sabbatisten steunen haar actie in de pers. Maar deze is In haar geheel tegen toe passing van de wet van 1781. Men denke niet dat „de kerk” achter deze actie staat Angllcaansche geestelijken weten zeer goed Te Delft is Zondagochtend een vracht auto van den heer Brokx. uit Schipluiden, bü het afrüden van de Brasserskade ten gevolge van een defect aan het stuur in de Vliet gereden. De chauffeur wtst de telde jongens, die naast hem in de* cabine zaten, uit den onder water geraakten auto te werken, voordat hü zich zelf redde. Een schipper, die in de nabüheld was, bracht de drenkelingen aan wal met behulp van een roeiboot. De auto werd later met behulp van een kraanwagen gelicht en wegge sleept. Te La Poma zün nog vier lüken van slachtoffers der aardbeving geborgen, zoodat het totaal aantal dooden thans 39 bedraagt. Er zün 35 zwaar gewonden en er worden verscheidene personen vermist. Sedert Zaterdagmiddag zün tien nieuwe aardschokken waargenomen, De inwoners der door de aardbeving ver nielde stad zün op een open terrein in ten ten ondergebracht. Naar van heden uit Salta gemeld wordt, duren de aardschokken, waardoor dit gebied sedert eenige dagen geteisterd wordt, nog steeds voort. Zondagmiddag heeft een nieuwe, hevige aardbeving plaats gehad, waardoor onder de bevolking een paniek ontstond. Er werd slechts weinig schade aangericht de geheele streek reeds door vorige uitbarstingen totaal verwoest is. De Zondagsheiliging, gelijk deze feiteltjk in Engeland bestaat, en die strenger is dan in bijna elk continentaal land, voldoet aan de eischen en beboetten der twintigste eeuw- sche generaties. De grootste kerk, die der Anglicanen, wenscht er geen verandering in te brengen. Tal van bisschoppen en geeste lijken meenen het kerkbezoek aan te moedi gen door ontspanning niet te ontmoedigen. Zü laten van den kansel verkondigen dat er geen bezwaar tegen bestaat, dat mannen en jongelieden den dienst bijwonen in sportklee- ding. zoodat zü onmiddellük na den dienst naar tennis -of cricketveld kunnen gaan. Zü wet zeer goe^ dat anders vele sportlief hebbers den dienst zouden offeren aan de «sport. Hü had tranen in zün oogen en ook ik voelde mü-getroffen. Ik haalde nu mün dagboek voor den dag; hü stak het bü rich zeggend: ..Dat lees ik vanavond in mün hotel, als ik alleen benalleen met mün gedachtenal leen met mün onultaprekelük geluk Eindelijk stonden we op en gingen naar Lezing Vocaal kws 7.45 Xezing 8.05 Vaudeville 9.20 x Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 9.55 Concert. Orkest. D. Vane, sopraan 10.50 Dansmuziek 11.2012.20 Oude- jaarsavond-programma. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonpl. 9.3511.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251-5<> Orkestconcert 4-355-35 Orkestconcert 7x5 Orkestconcert 8.051-20 Nieuw jaarsfeest 1930. KALUNDBORG, X153 M. 11.20^- 1.30 Orkestconcert a.50—4.5a Concert. Orkest en Voordracht —*3.35 Kinderuurtje 6.50^—8.05 Scandinavische uitzendingen 8.05 Orkestconcert 8.35 Vocaal Concert met piano 8.45 Orkestconcert en voor dracht 9.30—10.10 Revue 1930. Voor- dracht en piano 10.1010.25 Dansmuziek 10.2510.45 Voordracht 10.4511.10 Dansmuziek 11.10 Nieuwsjaarsvoordracht H.20 Nieuwjaarswenschen 11.25 Vocaal Concert 11.40i.ao Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS” 1725 8.05 Gramofoonpl. ia.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. o.<v£ Radio-concert door orkest en solisten. Orkest o.l.v. Henri Defosse, vioolsoli Merckel 9.50 Her vatting van het concert „Le Barbier de Seville” van Rossini. Door orkest en solisten. BRUSSEL, 508,5 M. 5-ao Dansmuziek 6.00 Vervolg der Dansmuziek 6.50 Concert door het Omroeptrio 8.35 Con cert, georganiseerd dóór lieké Radio. ZESSEN, 1635 M. 5.40—11.20 Le zingen en Lessen n.ao12.15 Grgmo- föonpl. 12.15i.ao Berichten i-x>— 2.30 Gramofoonpl. 3.203.50 Voor drachten 3.50 Orkestconcert 4.50—-5.50 Voordrachten j.50 Radio-Potpoune. Opera's en Operetten 7.208.35 Voor dracht en Berichten 8.35 Orkestconcert 9.35lo.ao Berichten en Voordracht lo.ao Orkeét- en Solistenconcert. Hierna tot a.ao Dansmuziek. De post uit Indië Blükens mededeelizig van de Indische Post- admlnistrtdle heeft het zesde retouryllegtulg ruim 205 K.G. post aan boord. Hiervan is 135 K.G. 0.50 gr. bestemd voor Amsterdam (stad en verdere verzending) 54 K.G. 400 gr. voor Den Haag en 10 kg. 200 gr. voor Rot terdam. Voor tusschenliggende landen is 5 K.G. 455 gr. bestemd Te Medan zün nog ingela den 2 zakken Penang—jAmsverdam. bruto gewicht. 1 K G. 244 gr. en 1 zak Singapore- Amsterdam bruto gewicht 4 K.G. 260 gr. De bondsleider, dr. Steidle, heeft Pabst een brief gezonden, waarin hü hem hulde brengt voor zün werk en zegt, dat het be sluit van Pabst een gevolg is van het besef, dat de versnippering in de gelederen der burgerlüke partijen het streven in het belang van het geheele volk naar de reorganisatie van den staat in de gegeven omstandigheden vruchteloos doet schünen. Er i. is niet één georganiseerd kerkelijk lichaam van beteekenls dat een volmaakt ontspanningsverbod voor Zondagen wenscht. De algemeene opvatting is: Zondagsheili ging moet uitgaan van de geloovigen, niet van den staat. Deze heeft slechts tot taak de geloovigen te volgen, niet hen te lelden. Er zit in het Engelsche volk veel puritinisme; ook de Angllcaansche Kerk bevat sterk puritelnsche elementen. Dit is niet zoozeer een zaak van geloof als wel van volkskarak ter. Maar de dogmatleke puriteinen vormen slechts een zeer kleine minderheid. Niemand bestrijdt dat hun Sabbatlstische opvattingen eerbiedwaardig zün. Maar niemand kent hun het zedeljk recht toe hun Sabbatlstl- sche praktijken op te dringen aan de over groote meerderheid van het volk, die er niet van gediend is. Slagen zü er in- door middel van een recrhterlük vonnis denU9de eeuwschen „En gelschen Zondag” in eere te herstellen, dan zullen zü hierdoor upuarschünlük een har den slag toebrengen aan de kerken. Want deze zouden, ofschoon geheel ten norechte, een deel van de schuld krijgen, en duizen den. die geregeld of vrü geregeld de kerk bezochten, omdat hun geweten hun niet toeliet den Zondag uitsluitend aan wereld lijk vermaak te wijdenzullen, als hun het laatste misgund wordt uit een (onredelüke) wrok de kerk laten .schieten.” Er zün oudere wetten dan die van 1781. Er zün wetten van 1677 en 1625. waarbü alle spelen, alle ontspanningen, alle werk zaamheden op Zondag onwettig werden verklaard. Waarom zou men dan ook niet tot die wetten terugkeeren? Maar de historici weten, dat noch de ze den, noch de godsdienst de grootste inner lijke kracht hadden in die periodes, toen Engelsche parlementen poogden ze te codl- ficeeren. - 28 Dec. 19 Natuurlük was de inboud van dezen dag .Réné”. Marie gaat niet ons plan accoord en vindt het zelfs schit terend, vooral zegt ze. omdta het nog zoo

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2