1930-1931 ff ONS BLAD s L. Frankenberg - Alkmaar - WIJ WENSCHEN Jaap Snor breit alles best 41 NIEUWJAAR DIT NUMMFR BESTAAT UIT VIER Bl ADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 396 f40 r Aanvaring op het IJ Reeds 8 dooden Nieuwjaar in Sovjet-Rusland Lek in den gashouder te Oostzaan Tachtig dooden Bloedbad in Kansoe Duizenden Chineezen vermoord? Ongeval met doodelijken afloop ten ft Priester-jubilarissen in 1931 in het bisdom Haarlem Kaffergevechten in Zuid-Afrika Liebermann in vrijheid gesteld lar lak Barometers Thermometers PAYGLOP 3 Al.KM AAR WOENSDAG 31 DECEMBER 1930 Verkoop van Kamerzetels M” Zeebeving nabij de Chileensche eilanden KALENDERS VOOR 1931 Voor kantoor $n de huiskamer. Luxe Kalenders Het Nederlandsche s-s. -Algorab** met gebroken stuurinrichting op zee De overval op een trein in China Wegen» NIEUWJAARSDAG zal dit blad morgen niet verschynen Een beschuldiging aan het adres van den V. B. Naar België vertrokken AANGIRE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEBEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL VOOAWAAMST& C^IEUWS Twalef uur NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 4 N 841 *noote zoo AR. sle "n DT ;n" >X ilflfer maar toekomst der AAR Zie voor Weerbericht pag. 2, 3de blad Jongetje over boord geslagen en verdronken noota kon haar rets maar uiten LIJN t 123 laats Gevaarlijke vlammen i. 4AB in name Alle •bonne'» op dit blad ziin tegen ongevallen verzekerd eg 10 vrien- lukkig rman maar en voor- Daarom wensch ik u géén brandkast, Géén garage, géén briljanten, Noch een beurs van Fortunatus. Die nooit leeg raakt aan contanten. Maar ik wensch u, en daarbij is Van het allerschóónste sprake: Al datgene, dat volkomen Hart en ziel kan rijker maken! MARTIN BERDEN. Licht op De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 4.25 uur. noota cat edertj ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar V— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger zwieren, welke indien de te forsch is geen zjjn, doch Depót Schagen C. DE MOEL Wij vragen voor Alkmaar een depóth. (Geen manufacturenwinkels) Zalig en gelukkig Nieuwjaar Hoor je thans weer volop wenschen. En wij stellen aan die wenschen Dan. natuurlijk, weinig grenzen. Want al speelt de fantasie soms. Wat je noemt, den menschen parten, Toch, de rijkdom onzer wenschen Welt spontaan uit onze harten. Maar een dichter is bescheiden Door zijn zucht naar X ideëele. Daarom voelt hij zich een koning In het rijk der luchtkasteelen Macht en rijkdom, daag’lijks blijkt het. Zijn nog bitterder dan kina. En je leeft met „niets" geruster Dan als president van China! In een hoofdartikel in het .jSoer. Hdbld." schrijft de heer H C. Zent graaf o.m. „Gjj weet hoe de Dell Tabak in Holland de I verkiezing van den heer Van Kempen, oud- gouvemeur van S. O. K. tot lid van de Twee de Kamer door den Vrijheidsbond wist te ver krijgen? Aldus: Door het beschikbaar stellen van een be drag van f 50.000 voor de kas van den Vrij heidsbond, naar het heette: zonder daaraan eenlge voorwaarde te verbinden." Uit Moskou wordt gemeld, dat alle bedrij ven, fabrieken en offlcieele ondernemingen van de Sovjet-Unie op 1 Januari zullen wer ken. om de traditie van de bourgeoisie ten opzichte van het Nieuwjaarsfeest te vernie tigen. In alle bedrijven zal dus worden ge werkt. bij verlies van anderen vinjw. Gisteren kwam het in de nabijheid der mij nen van Randfontein tot nieuwe botsingen tusschen den kafferstam der Basoeto's en die der Pondo’s. Vier kaffers werden gedood Sedert eergisteren bedraagt het aantal dooden acht, het aantal gewonden 105. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—S regels f 145: elke regel meer f 845. RECLAME per regel f 8.75 vaar de eerste pagina: voor de overige pagina’s f 8.58. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bjj vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 6.12 Dezer dagen raakte de monteur T„ werk zaam oil de Ned. Heide Mij. aan de Zuider zeewerken te Kolhorn bekneld tusschen tractor en klpkarren. Hij Is thans aan ae gevolgen overleden. bij een breuk van been of arm Millioenen menschen zouden zijn gedood in een zeebeving, die nabij de Chileensche eilanden in den Stillen Oceaan heeft plaats gehad. Onder de kustbevolking van Chili heerscht groote ongerustheid, daar zij vreest, Door de sleepboot .Witte Zee" op sleep touw genomen dat het geheimzinnig gerommel de voorloo- per is van nieuwe rampen. In Vallenar en andere plaatsen werden aardschokken waargenomen. Donkergroene golven slaan op de kust ran Noord-Chili. De autoriteiten hebben de bevolking ge waarschuwd tegen het baden in zee. daar in zee een 50-jange op 17 December: Rustend Pastoor J B. van der Berg, te Bergschenhoek. 40-jarlgen op 16 Augustus- Pastoor H. N. Colla te Amsterdam H. Maria Magdalena; Rust. Pastoor Ch. Devoghel. te Heemstede; Pastoor W Dirken, te Rotterdam. H.H. Mart, van Gorcum; Pastoor J. J. A. M. Krook, te Hillegom. St. Martinus; Rust. Pastoor N. Lou- ridtz, te Ouderkerk a. d. Amstel. Amstelrust; Deken J. M Hellegers, te Alphen a. d. Rijn; Mgr. F. J. H. Evers, te s-Gravenhage. 40-jarige op 18 December: Pastoor J. P- Hendriks, te Noord-ZUpe. 25-jarigen- op 15 Augustus: Bakker N. J.. te Medemblik P., Burg M. J. v. d., ’t Veld, P„ Geldermans L. J., Heinkenszand. P„ Haan Th. de. Maassluis. P., Huf F.. Hoofddorp, P Janssen Schmidt, de Weere, P„ Kampen A. J. A. v., Amsterdam, Piusgesticht. R.. Kam penhout J. W. J., Metje en Zegveld. P.. Koop man A., Helder, H.H. Petrus en Paulus, P. Nagel J. W. B„ Assendelft, P, Peeperkorn H. J. M Amsterdam, St Joannes de Deo. R„ Pieterse H. Heer-Hugowaard. H. Hart. P, ▼IJverbetff J* C-, Leiden. St. Joseph, P-, Wie- man J. J.. Edam. P., Wolf O. C. de, Ne- derhorst den Berg, P 12H-jarigen op 15 Februari: Bekkers 3. A. M Schiedam, O L. Vrouw Visitatie; Berlage P. J., Amsterdam. O. L. Vrouw van Lourdes, K Braakman 8.. 's-Gravenbage, Schiefbaan Novius R„ Clarijs A. J._ Amsterdam, O. L. Vrouw Koningin des Vredes, K-, Dessing G. HSassenheim. St. Bemardusgestlcht; Hou- dijk J. J„ Heemskerk. K., Houten H. M. J. van, Diemen. K.. Kluivers. Noordwijkerhout, St. Bavogesticht; Klumper, 's-Gravenhage, St. Willlbrordus. K.. Knots. Amsterdam. H. Agnes. K., Korte S de. Warmond. Professor., Lauwrler, Seminarie Hageveid. Leeraar., Lint horst S. H.. Amsterdam. Bagjjnhof. K.. Ou- wendijk C.. Blelswijk K._ Pichot Th. W„ Se cretaris van het Bisdom Haarlem, Postma A. 3. M. Amsterdam. H. Will, bulten. K., Roozen A._ Voorhout. St. Gerardus Majella- gesticht, R„ Schmidt 3 W H.. Amsterdam. O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. K.. Snel, Den Haag. H.H. Engelbewaarders. K„ Ver steeg. Heemstede. O. L. Vrouw Hemelvaart K. 12i4-jarigen op 14 December: Alphen W. C. C. M. de Gouda, O L. Vrouw Hemelvaart, K., Berg W. 3. J. M. van der, Ouderkerk a. d. Amstel. K.. Bent D., Seminarie Hage veid, Leeraar, Gussenhowi 2 Delft. H. Hippolytus K., Hubers O. H., Rot terdam, St Lambertus, K Leesberg A. J., Haarlem, St. Joseph, K.. Oisthoorn A. F. 3., Den Haag. H. Martha. K.. Oisthoorn C. H., Boskoop, K.. Voort W G J. van der, ’s-Gra- venhage. Eikenburg; Wortel 3. L., Amster dam, H. Gerardus Majella. K. Al deze Nieuwjaarsgedachten vragen nog ééne gedachte tot slot en tot hare algeheele uitwerking. Ja', zij hebben deze gedachte zoo noodig, dat zij zich zonder haar oplossen in ijdelen nevel en duis ternis! Deze gedachte is: „Al onze wegen voe ren naar één doel, dat ons Iemand aan gegeven heeft. Die ons deze wegen liet bewandelen!” Dat Is het werk van Hem, die daar troont hoog boven de gouden sterren, en daar van het begin ons menschen- leven heeft gedacht.... en ieder men- schenleven dat eens met het onze ir< aanraking zoude komenen die reeds lang van te voren al het geluk had gedacht aan welks hand onze zielen groeien zouden voor het hooger geluk die vooruit al de wonden had ge dacht, die aan onze ziel moesten worden toegebracht, opdat zij zich daardoor lou teren en zuiveren zou voor het hoegere leven -., en die vooruit allen strijd en alle beproevingen had gedacht, welke wij zouden hebben te verdragen, opdat hij ons zou kunnen stellen daarboven immer en immer hooger! Dus: voorwaarts, Gods! In dezen zin wenschen wij aan al onze lezers en lezeressen een oprecht en wel gemeend: ZALIG NIEUWJAAR! vwwszvw Ï4L/J/ L4-I 4C mtTlU ft171 onze katholieke gezinnen bidt men het oude uit, het nieuwe in. Wat zal het nieuwe brengen? Zóó denkt ook het moedertje op deze foto. Uit de wijzers van de klok doemen fantasieën op, de wijzerplaat wordt een tooneel van toekomsten verleden. Bij het beschouwen van de plaat kan men rustig fantaseeren, met het vrouwtje. Oudejaarsavond heeft toch iets wonderlijks ..Het Volk” meldt uit Den Haag, dat de Poolsche financier Salomon Liebermann, die zoon opzienbarende rol heeft gespeeld in de zaak van de Veendammer Hypotheek bank en In verband met verschillende mal versaties en verduisteringen verooroeeld was tot een gevangenisstraf van twee jaar en in de bijzondere gevangenis te Scheve- nlngen was opgesloten, gistermiddag om kwart voor twaalf in vrijheid is gesteld. Het blad verneemt, dat de Invrijheidstel ling is geschied naar aanleiding van een gratieverzoek, welk verzoek is ingewilligd als gevolg van het feit, dat buitenlanders niet voorwaardeljjk in vrijheid kunnen wor den gesteld. daar hun geen oerwaarden kunnen worden opgelegd. Liebermann is. naar België vertrokken. opzichte van het verleden zoowel als ten opzichte van de toekomst! Dus hü, die zich wil zien opgewassen tegen zijn ïhgen verleden, moet zich niet de vraag stellen: „Wat ontnaamt srj mij?” doch die moet zeggen: „Wat heo ik U ontnomen?” Zoo moet de vraa^ luiden, en niet anders! En hij, die waarlijk wil opgroeien in de toekomst, moet niet zeggen: „Wat brengt gij mij?” doch die meet vragen: „Wat heb ik U te brengen?” Nogmaals, zoo moet men spreken, en anders niet! Is er uit het geluk van ons verledep geen wijze les te' trekken? Ja, dat een ieder zijn geluk trouw blijft, indien hfj slechts getrouw blijft aan de bepalingen, welke de grondslagen waren van zijn geluk. Een ieder moet zichzelve reken schap geven van deze grondslagen, daar zij verscheiden zullen zijn, gelijk net geluk zelf voor een ieder verschillend is.... doch dit gezegde blijft voor allen gelijk: door de trouw aan datgene wat ons geluk heeft geschapen, staat of valt datzelfde geluk! En hebben wij, uit de wonden welke het verleden ons toebracht, niets geleerd voor ons eigen geluk? Ja, dp waarheid, dat men zeer veel bloed kan verliezen zonder dood te bloeden; dat wij ons dikwijls beter hadden kunnen verdedi gen; dat ons menig voorval niet zooveel pijn zou hebben berokkend, als het de 3d, indien wij ons niet hadden herhaald dat het zoo pijnlijk en zwaar was. m plaats van het wonderkruid: „Lachen” te zoeken! En dan verder deze waarheid, dat hij die in den strijd tegen zijn lot het hoofd verliest, verloren is, en dat hij die zich steeds eene hoofdlengte houdt opgeheven boven zijn lot, reeds als van te voren het spel gewonnen heeft. De waarheid eindelijk, dat ieder leed zijne bitterheid verliest vanaf het dat het ons gelukt, de 'n ieder lijden opgesloten taak bitterste oogenblik leder, in voor de ontwikkeling onzer ziel daaruit te putten, en met kracht op ons te nemen! En uit de schuld, waarin wij misschien in het verleden verstikt werden, kunnen wij daar niet eene les uit trekken? Schuldig te zijn geworden, dat opent be- icenderwijze sedert de tijden van het paradijs den menech zoo giunHfg de oogen over zichzelf, zoo grondig als wat ter wereld ook ze hem kan openen; doch zoovelen doen slechts een oog opslag om ze daarna weder te sluiten, en houden hunne oogen niet open en zij leeren alzoo niets uit hun struike len, uit hun val en hunne verstrikking in zoo velerlei schuld! En de toekomst? Ach, yat vreezen de menschen toch voor haar! Wat zien zij toch sombsre gestalten in haar opdwarrelen en weg glijden en uitdrukking niet opwellingen slechts beelden van het heden, geschil derd door onze fantasie, welke vooral In het schrikwekkende zoo licht ov».-- drijft, en welke door een samenloop van zorgen en angsten zoo gemakkelljl: wordt ontroerd. Of ons de toekomst het oude geluk brengt?? Dat kan ons gansch onv :r- schilllg zijn. Doch In leder geval willen wij in de toekomst de oude kracht <_n trouw meebrengen, welke ons In het verleden het Geluk bracht.en, zijt er van overtuigd, w{j zullen weder in een sprookjesland wandelen o Wij staan aan het strand van den tijd. De tijd is eene zee zoo geweldig, zoo grenzeloos, zoo onmetelijk Is hüEei. stroom is de tijdl.... zoo onhoudbaar ijlt hij daar heen.... ijlt en ijlt.... en intusschen raast hij, de nooit rustende! Aan het strand van den tijdwer kende, zwoegende, schetsend, spelend, weenend, jubelend, stoeiende, droomen- de, en zoo verder en zoo verder h.Jdaar éénen dag In het jaar staren zij all»n met nadenkend en ernstig gemoed in den stroom en de zee des tijds, op Nieuwjaarsdag. Nu is een terugblik op vergane tijden een eigenaardige zaak, daar ons verle den ons allen in den ban doet, zoodra wij het durven aanschouwen. Was het een verleden vol geluk, zoo verschijnt het ons als het paradijs, waarnaar wij terug verlangen, en steeds weder terug verlangen en zoo lang er naar verlangen, tot wij bang worden en gruwen voor de toekomst.’;,, en totdat wij aan de toekomst zouden zeggen: „O. kwaamt gij toch niet! Omdat ik niet weet hoe gij zijn zult, en of gij zonnig zult zijn, en zoo helder en zoo gul, als de tijd die achter mij ligt!” Zoc menigeen heeft in afgeloopen dagen als in een Gelukssprookje geleefd, en is bevreesd voor de komende dagen, omdat hij niet weet, of hij het een tweede maal beleven zal. En daarbij is ongetwijfeld de terug- waarts gewende fantasie geneigd, geheel het verleden en vergane te idealiseeren. Waar vinden wij Zondagskinderen rn de stille feestelijke oogenblikken huns levens daargelaten waar vinden wij. zelfs een deel van ons verleden dat louter licht is, en geen enkele schaduw vlek vertoont? En toch wischt de ruste loos werkende fantasie den donkeren trek van het eene beeld in het verleden tot het andere, zachtjes, en gansch on merkbaar uit.totdat op eenmaal alles wat achter ons ligt zuiver licht en nog eens licht schijnt geweest te zijn. En wat zeggen wij dan ook steeds weer? ,Jieen”, zeggen wij, ,jsoo, gelijk het was, zoo zal het nimmer meer wor den!” p^arin echter-llgt een gevaar voor on« innerlijk leven tièt gevaar, dat wij ons maar al te zeer verliezen in het ver leden, en daardoor ongeschikt, ondeug delijk worden voor de taak die ons in de toekomst is weggelegd. Wat zal het nieuwe jaar ons bren gen? Geluk? Ach, wij zagen in het afge loopen jaar zoo menigeen verzinken in jammer en nood, die nog aan zijn geluk geloofde.... en wij hoorden zoo menig een Jubelen en juichen, die zelfs van komend geluk niet had durven droj- men! Wat zal het komende jaar ons bren gen? Zal het dat Is Toen gisterenmorgen begonnen werd met het herstellen van den gashouder van de gasfabriek te Oostzaan. welke op enkele plaatsen lekken vertoonde, boorde de steek vlam van het laschapparaat een gat in oen wand. Het ultstroomende gas vatte, naar de „Tel.” meldt, vlam en op verschillende plaatsen in den zijwand sloegen de vlammen naar buiten tot boven den gashouder uit Het verschijnsel, dat veler aandacht trok, werd zelfs in Zaandam waarger.ouien Door het laten ontsnappen van zas zaKte het ni veau in den houder en wist men het drei gend gevaar te bezweren In de laatst gehouden raadsvergadering maakte de slechte toestand van den gashou der een ernstig pu-it ’an be^prekaig uit. Een nieuwe houder is dringend noodig. Met moeite zal de gasvoorziening gaande kunnen woéden gehouden. B. en W. we. den ge uc-O’igd de noouigc maatregelen te r.emen Bü de ontsporing van den trein in Zuid- West-Mantsjoerije, welke door bandieten werd veroorzaakt, werden 80 personen ge dood -n veertig gewond. Tal van reizigers kwamen, doordat er brand ontstond, in de vlammen om. De bandieten plunderden den trein en na men 20 reizigers als gijzelaars mede. JU. TerIfk'’rin‘J*voor’••arden f Onnn Levenslange geheele ongeschiktheid tot «-erken door f 7CD bü een ongeval met f DEfl bij verlies vaneen hand, f 4OK bij verlies van een f EI) voor een der volgende uitkeeringen: 1 verlies van beide armen, beide bcenen of beide oogen ffondelijken afloop voe, o( «-noog duim of wijsvinger '®U 1SUREAU: HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 6» De „Witte Zee" heeft met de „Algtwab” koers gezet naar Rotterdam. wu vernemen verder, dat. indien met het oog op de weersomstandigheden en de be stuurbaarheid van de „Algorab" zulks noo dig mocht zijn, nog een tweede sleepboot naar het schip zal worden gezonden. Ver moedelijk zal het ongeveer een week duren, voordat de „Algorab” te Rotterdam kar aankomen. Maandagmiddag heeft het Nederlandsche stoomschip „Algorab", van d? Rotterdam Zuld-Amerika-Lün. op weg van Buenos- Aires naar Rotterdam, een defect aan de stuurinrichting gekregen’. Het schip dreef dientengevolge hulpeloos op den Oceaan rond. Draadloos werd om hulp verzocht, waarna de sleepboot „Witte Zee" van den Interna tionalen Sleepdienst L. Smit Co., die te La Corunha gestatlonneerd lag. naar het schip is gevaren. Dinsdagmiddag te twee uur beeft de „Witte Zee” de „Algorab” vastgemaakt. Bet schip bevond zich toen op 48 gr. 9 min. N.B. en 6 gr. 30 min. WL. Er woei een sterke Westenwind met boegen seegang. ons wonden toebrengen? Ja, dat Is meer dan waarschijnlijk! Reeds heeft leder jaar ons nog .wonden toegebracht, van de lichte ontvelling tn kwetsuur in ons binnenste af tot dc zware wonde, waaruit hartebloed stroomde, welke zich niet meer heeft gesloten, en welke ook nimmer meer za.’ heelen! Het zal ook dit jaar niet anders zijn! En het is zeer goed mogelijk, dat reeds thans hier of daar in de winteraarde zich de wortelen uitstrekken eener Bloem, welke met hare zusterbloeman nog dit jaar zal worden afgesneden, om op een graftombe gelegd te worden! Op onze tombe?.... Dat weet men niet! Op een ander graf, voor ons liefste ge dolven?.... Men weet het niet! Menig een ligt opgesloten In de stille aarde, ’n wiens hand het vorig jaar net glas nog rinkelde en blonk, zoo frisch en vroolljk, en wiens roode lippen een jaar geleden nog een vivat jubelden! Wat zal het komende jaar ons bren gen? Zal het ons verstrikken in zonde en schuld? Niet waar, er heft zich iets in ons op en schreit: „Neen” wanneer wij denken aan de mogelijkheid van zwaren val en zware schuld? Doch wij zullen het hoofd deemoedig buigen en kinderlijk de han den vouwen en bidden,Onze Vader, OU, die in de hemelen zijt.leid ons niet in bekoring!” Wij werpen een blik In de toekomst op den laatsten van het oude, en den eersten dag van het nieuwe jaar. -■ Doch ook de blik in de toekomst kan gevaarvol worden voor den mensch. wanneer hij de gelukkige richting en leiding mist, zooals een terugblik in net geluk en In de wonden en de schuld van het verleden ons die geven kan. De regeering heeft vernomen, dat in de provincie Kansoe door Mohammedaanarhe legers 3000 Chineezen zouden zijn vermoord. Pogingen, om nadere bijzonderheden over dit bloedbad te verKrugen. bleven zonder .re sultaat; de communicatie-middelen in Kan soe zijn echter zóo gering, dat men een der- gelljke menschenslachting mogeltjk acht, zonder dat de buitenwereld er direct iets van hoort. De militaire autoriteiten van de nationa listische regeering hebben meegedeeld, dat zij een militaire expeditie zullen uitzenden tegen het mohanunedaansche legqr, dat, naar beweerd wordt, in de provincie Kansoe 30.000 Chineezen (in het vorig telegram wa ren bet er maar 3000 Red.) heeft uitge moord. De autoriteiten te Hankow hebben dag 18 bandieten en communisten geëxecu teerd, die in de omgeving waren gevansen- genomen. een aanvaring plaats gehad tusschen een motordekschult van de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij en de stoomboot „Daventria” van de DeventerAmsterdam Stoomboot- reederij. De dekschuit liep belangrijke averij op, doch kon nog naar de Piet Helnkade va ren, waar het vaartuig voorloopig gemeerd werd. De ..Daventria" kon haar reis naar Deventer vervolgen. Een tragische omstandigheid Is, dat door den schok van de botsing het negen-jarfg zoontje van den schipper der dekschuit, .dat met zijn vader een reisje meemaakte, over boord gevallen en verdronken is. Nog in den loop van den avond heeft de havenpolitie, die spoedig na het ongeval ter plaatse was, pogingen ondernomen om het lijkje uit het ter plaatse zeer diepe water te voorschijn te brengen, welke pogingen tot dusverje geen succes hadden. Als wij in de dagen van het verleden terugbllkken. dan luidt de vraag gj- js woonlijk: „Wat heeft het ons ontno men?" En aan de toekomst richten wij gewoonlijk deze vraag: „Wat zal zij ons brengen?" Is het niet zoo? Ja, zoo vragen wij menschen! Doch deze beide vragen zijn valscn! Zij zyn geheel en al valsch! En men kan deze twee vragen beantwoorden, zooals men wil, geen daarvan zal ons !eeren de ware «toiling in te nemen, ten Gisternamiddag te kwart over vyf, heeft op het 13, ter hoogte van het Juliana- Dok der Amsterdamsche Droogdokmaat- I schappij door tot nu toe onbekende oorzaak m 3 Th. M. A., ge- doode visschen zijn aangetroffen, die verschrlkkelijken stank verspreiden. De Eerste Kamer heeft de kasvoonchottea aan den Kon. Holl. Lloyd goedgekeurd. On Minister zegt een onderzoek naar de It vree vatbaarheid van den K. B. L. toe. Op oudejaarsavond geniet de klok de bijzondere aandacht, vooral als het tegen 12 uur loopt. Dan beginnen de oudere menschen over het verleden te praten, dan wordt lief en leed uit het afgeloopen jaar nog eens opgehaald en het is eigenaardig, dat de gesprekken „benauwder” worden, naarmate de wijzers dichter bij twaalf komen. Familie-annalen worden te voorschijn geroepen, onaangename gebeurtenissen bij familie, vrienden, kennissen, buren vormen een onderdeel van de gesprekken. Bjj den bandietenoverval op een trein in Mantsjoertje zijn 88 reizigers gedood en 48 gewond-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 17