J. B. Koster i PRIJSVERLAGING GOENOENG MERAPI LANGESTRA AT f f E F /Van Putten en Oortmei jer - Payglop t 4 4 MEDEDEELINGEN Politievercrdenlnsi Asfalteering van de Laat Onze Eervol ontslag PROVINCIAAL NIEUWS Kalenders STADSNIEUWS Priesterjubilea St. Dominicus Meisjescongregatie Konijnendiefstal i'K Magdalenenstraat - Köster's Volkszaak i i r e M.KATER t - nieuwe Jeugdbeweging Een Wapenschouw Wat onze tegenstanders ons leeren NIET VRIJGEPLEIT BERGEN Gevonden voorwennen LOSBLADIGE REKENING-COURANT-BOEKEN in diverse uitvoering EGMOND AAN ZEE Heeren- en Kinderkleeding en Werkman«goederen EGMOND-BÏNNEN N. Reeft Het dus zeer zeker mr. Mar- S. FKAkMAN geven aan het Bureau van t H.H. V den Gisterenavond om ol m. 10 uur bemerkte H Wegtere prar DE KATHOLIEKE KRING OPGEHEVEN /«/- J92O. Na een bestaan van 39 jaar UI POOOENO LONDON Df OanM 9 Oude ttrattnral Krater eóór <883 Dj Koefitng geant- dit niet geschiedt. ODE Overdracht Commandantschap Frr nd weer Aanvoer eierveiling Ho’land’s Noorderkwartier En verder? „Denkt men met geweld te kunnen slagen, dat men het in 's hemelsnaam beproeve. Maar wie meent met 25 Pater Naar wij vernemen, hebben B. en W. de asfalteering van de Laat opgedragen aan den heer L. van Gent, te Nijmegen, voor f 44.300 1930. en Wethouders vooral „het me au 1 Bli at bt h< di t ...'t RECTOR C. VIS. Voorzitter van den Dekenalen Jeugdraad. - ne Kt ge Jn Be le n ge vei tet *t OT m bc oï 83 Paters maar. ALKMAAR MI&NT24» loco-secretans. werd als eenig gesteld Burgemeester A. KOELMA. Secretaris. lijk „de” gesproken. Mr. in de Ruys Op de hoofdpost werden de spuiten en het overige materiaal geïnspecteerd, in orde be vonden en overgedragen; vandaar werd ge reden naar den Omval en net Heiligland, waar zich ook een post met materiaal be vindt. Verder werden de brandslangenkastjes in de Gasthuisstraat "en Lindenlaan geïnspec- s groeistadium in Nieuwjaar valt dit jaar op Donderdag. ’n Prachtgelegenhzid voor den Directeur om alle leden inééns Nieuwjaar te kunnen wenschen1 Wie dps morgenavond 7 uur niet aanwezig Is. moet het aan zich zelve wijten, dat zj) door den Directeur vergeten wordt. Tevens definitieve afkondiging van tooneelavond en het Triduum. Denkt er dus aan: Nieuwjaarsavond 7 uur. Pater v. RIJN. val, dat uit zijn konijnenhokken een 7/tal dieren verdwenen waren. Hij gaf aangifte bij de politie, jfié" aan stonds een onderzoek Instelde en—bévond, dat een hond hier aan het werk moest zijn ge weest. Slechts hondensporen vielen waar te ne men. terwijl hier en daar een doodgebeten konijn lag. (Reeds werden den laatsten tijd in deze buurt hier en daar meerdere konijnen ver mist. De politie zet het onderzoek voort teneinde den schuldigen hond op te sporen. verordening Politieverordening dezer gemeente ten zichte van wegen voor het berijden met rij tuigen in werking treedt op 1 Januari probeert het in het van „De Vrijzinnig- Burgemeester en Wethouders hebben op diens verzoek met ingang van 31 Januari 1931 eervol ontslag verleend aan den heer A. C. Bijl, als waagmeester. - Men verzoekt ons er de aandacht van de 'Belanghebbenden op te vestigen, dat de tot wijziging der Algeitaeene op- de afsluiting van straten en en voer- as. zooals zij luidt. Goed, maar dat is niet chant’s hartelijke instemming, wanneer de S. D. A. P. in geval van mobilisatie- nood het gezag van haar geweten bo ven het gezag van de formeele wet zal stellen en wat hij in de S. D. A. P. prijst ais „een heerlijk verschijnsel” zal hij in zijn eigen partij toch zeker niet afkeuren. Mr. Marchant stelt zich hierdoor op hetzelfde standpunt als waarop de S. D. A. P. zich geplaatst heeft. En dat is revolutionnair. Wanneer Mr. Marchant vindt, dat de Grondwet niet in orde is, dat het volk te weinig zeggenschap heeft in aangele genheden van oorlog en vrede, dat „her vorming” dringend noodig is, welnu, dan is het zijn recht, ja, zijn plicht, te pogen, daarin langs wettigen weg, met wettige- middelen verandering te doen brengen Wijkt hij nu of later van den wettigen weg af, neemt hij onwettige middelen te baat en weigert hij de Grondwet, zooals zij luidt op het eigen moment, te ge hoorzamen, dan is hij revolutionnair. Daar is nu eenmaal geen ander wooru voor. En de Vrijzinnig-Demokratische Bond zal zoolang hij van geen gewijzigd inzicht blijk geeft en zoolang hij in deze samengaat met de S. D. A. P. het zien moeten laten welgevallen, dat hij revo lutionnair wordt genoemd. Dank zij de medewerking van dr. G. L. L. Kemmerling, voormalig hoofd van den Vul- canologischen Dienst in Ned. O.-Indië, zijn wij in staat, onzen lezers bovenstaande foto en de volgende bijzonderheden om’rent de catastrophale ramp van den Merapi voor te leggen: Van dag tot dag -zijn er steeds ontstellen de bijzonderheden bekend geworden over de ramp, welke de verhoogde werking van den Goenoeng Merapi in de hem omringende streken van Java heeft veroorzaakt. De dood van honderdtallen inlanders en verwoesting van uitgestrekte oppervlakten vruchtbare cultures daarbij dakloosheid van vele dui zenden gevluchte bewoners zijn het gevolg van het omlaagstorten der overweldigende massa's lava-puin en lava-stof. welke de vul kaan voortdurend op zijn top opstapelt. De Goenoeng Merapi heeft een merkwaar dig eruptie-karakter; hevige erupties, waar bij groote hoeveelheden lava en asch Aiitge- worpen worden, waren hem In den laatsten tijd vreemd. De lava stijgt klaarblijkelijk heel lang zaam op door de kraterpUp, vult daarna de kraterruimte op. Slechts een dunne korst aan de oppervlakte stolt en de berg stuwt deze prop lava, die van binnen zeer heet, maar taai is. steeds hooger op, tot wel een derde van zijn eigeh hoogte. Van de schets, welke wij hierboven publi- ceeren, kan men den groei van dese lavaprop aflezen. een onwillig volk oorlog te kunnen gaan voeren, ver gist zich.** In het afgeloopen jaar werden aan de eierveiling van Hollands Noorderkwartier, alhier, aangevoerd 8.100.330 klpeieren (v. j. 7.559.420» en 1,403.208 eendeleren (v. J. 1.399.106). lende Kerk. Door de Drukkerij Ons Blad wordt weder om aan hare relaties een blokkalender aan geboden voor de kantoortafel enz. Voor lederen dag bevat deze praktische kalender een eenvoudig om te slaan los blaadje „Het was te voorzien,” zoo schrijft Mr. Marchant, „dat de bewapenaars ach en wee zouden gaan roepen ov-r de revolutionnaire actie van ons, vrlj- zinnig-democraten. Als de opruiing niet uit de gebezigde woorden is te bewijzen, dan is het verwijt: gij hebt het niet afgekeurd, gij wascht uwe handen in onschuld enzoovoort. Als hier sprake is van revolutie, dan zijn het deze brave lieden zelf, die rot revolutie uitlokken. Dat alleen hebben wij willen aantoonen. Men zegt ons. dat parlementaire democratie eischt, dat wij de Grondwet gehoorzamen. In 1931 vieren o.m. de volgende Geestelijken een priesterfeest: H. J M Peeperkom. geboren te Alkmaar, rector St. Joan d Dooper te Amsterdam. De kerk heeft altijd, reeds van af 1 begin harer stichting, een open oog gehad voor het goede dat haar tegenstanders tot stand heb ben gebracht. Ze.'.er zij had van haar goddeiyken Stichter ontvangen den onfeilbaren schat der geloofs waarheden, de genademiddelen en haar be stuursvorm voor al de eeuwen. Maar denk nu niet, dat zy zich zelfgenoegzaam zal opslui ten bij „den goddelijken schat" en werkeloos ral toezien zonder dezen te vermeerderen met de kostbaarheden die reeds zooveel eeuwen vóór haar door anderen waren opgegraven, zy zou dan wel gelijk zijn aan dien dienaar, waarvan de Meester spreekt bij Mattheus, die de talenten van zijn Heer renteloos in tien grond bergt (XXV-25). Neen, niet zóó! De kerk, ontstaan onder de Joden, geroe pen om de onmeteiyke heiden-wereld voor haar goddelyken Meester te veroveren, zal als een zuurdeesem het heele leven doordrin gen. Niets mocht haar vreemd blijven. Zij is niet geroepen om de Joodsche Wet af te schaffen, maar om die te vervolmaken. Zij heeft dan ook aan de Joodsche Syna gogen heel wat^van haar schoonen ritus en plechtigheden ontleend. Na 2000 Jaar zijn het nog de Hebreeuwsche gezangen van den Vorst der Joodsche Dichters, die het dage- lijksch gebed van haar priesters uitmaken. Maar ook de heiden-wereld met haar hoog ontwikkelde beschaving, zal, vooral in de eerste eeuwen, veel van haar schatten af staan aan de .Mater Ecclesiae” aan deze ver standige moeder der volkeren. De Griekache en Alexandrljnsche wysgeeren die door eeu wen-langen arbeid het menschelyk denken hadden gesystematiseerd, en geleerd ’smen- schen gedachten juist te formuleeren boden de jonge Moeder-kerk kostelijke hulpmid delen om de leer die zij van derj Meester ontvangen had, nader te leeren bezien, met giooter juistheid te omschrijven en dieper te doorgronden. De heiden-wereld, zooals zij georganiseerd was In het machtige Romein- sche wereld-rijk bood het jonge christendom een prachtige basis voor het opbouwen der kerkelijke hiërarchie. In haar hoofsche om gangsvormen en zelfs In de heldenscbe gods dienstplechtigheden en offer-cultus school menig bestanddeel, dat de kerk by de rege ling harer godsdlenst-oefening overnam en toepaste. Als het christendom verschijnt be leeft de oude heidensche wereld een onge- hoorden bloeltyd op het gebied van kunst, muziek, architectuur, beeldhouw- en schilder kunst. Het is weer de kerk die dese rijk dommen weet te benutten en in zich op te nemen. En als de Fransche revolutie eeuwen oude tronen en kronen zal slechten en ook de rechten van den arbeider zal aanranden doordat haar minister Turgot op 1 April 1791 de oude gilden, het model van iedere arbel- dersvereenlglng, afschafte en er niets voor In de plaats wist te geven, en zóó van zelf het arbeidsvraagstuk steeds scherper naar voren doet ‘treden; als hierna de sociale wanverhoudingen, welke het groot-kapitaal met zyn monopolies in de moderne maat- schappy heeft geschapen, den arbeider, eer- 'Üds in den gildentyd, 'n kunstenaar met ”efde en achting voor het werk zyner han den. verlagen tot een levend stuk machine 'n het groote raderwerk der moderne tech niek, noodzakelyk het socialisme oproepen en daarna het communisme, dan is het weer de kerk die met wys beleid uit <fé dwalin gen van deze tegenstanders de waarheid weet te dlstilleeren en in haar Encyclieken: Re rum Novarum" en „Graves de Communi re” over de heirbanen van het menschdom den Juisten weg wyst naar den socialen vrede. Dan verschynt op dén juisten tyd de groote sociale Paus Leo XIII, „de man, vol gens Schaepman, die staande op de hoogste hoogte onder Gods zonne, met souvereine hand zyn wereldwys gestarat rondzaaide in den donkeren nacht van onzen tyd.” Als alom donkere drommen van veronge lijkte arbeiders zich scharen rond de roode vanen van het socialisme en vrijheid en recht elschen, zal de kerk, de leerares der volkeren, de wyze les van dezen tegenstan der ter harte nemen en de rechten van oen arbeider in bescherming nemen. Want, in deze woelige -ondige wereld, zegt terecht de groote Dr. Poels, staat de Katholieke kerk; en terwyi van de nok van haar priesterkoor de zilveren klok der naastenliefde klept, bromt uit haar grooten toren, de zware klok der sociale gerechtigheid wier galmen onheil spellend somber over de witgepleisterde gra ven dreunen der moderne samenleving En de machtige stem van den grooten Leo heeft een siddering doen gaan door de ge ledingen van alle beschaafde volkeren, toen HU, de Paus van Rome, zich oprichtte In al zyn grootte, en in zyn volle majesteit, den rechterstoel beklom, waarvoor de negentien- de-eeuwsche werkman stond en rechtspraak vroeg. Het was als zweeg toen voor een oogenblik heel die woelende, joelende aarde, want ook daar, waar het geloof geweken is biyft toch het gevoel bewaard, dat op de kerk van Rome het groote uurwerk der wereld slaat! Want alleen aan Men voet van het kruis is het recht der kleinen en zwakken beveiligd tegen de macht der grooten en sterken. Evenals op sociaal terrein de kerk als een bezorgde moeder terstond paraat was om den nood der arbeiders te lenigen en hierbd gaarne een open oog had voor het goede, wat haar tegenstander, het socialisme daar voor deed al kon zy nooit de uiterste con sequenties. daarvan aanvaarden, ja zelfs zich wel bereid zal toonen om „in de uiterste De vrljzinnlg-demokraten hebben zie.h door huh hand- en spandiensten, in de g mobQisatie-kwestie aan de S. D. A. P. verleend, op een voor zichzelf minder aangename wijze in opspraak gebracht, en Mr. Marchant spant zich geweldig in om zijn partij te verdedigen tegen het haar terecht toegeslingerd verwijt: dat zij zich, door in deze kwestie aan den leiband der S. D. A. P. te loopen. mét de S. D. A. P. revolutionnair be toont De vrijzinnig-demokraten voelen zich in deze positie van beklaagden blijkba.tr niet zeer behaaglijk, wat overigens te begrijpen is. Vandaar de hopelooze pogingen, zien vrij te pleiten. Mr. Marchant jongste nummer Demokraat” wéér eens: „Tegen deze staatkundige macht” 'bedoeld is de macht der Regeering om mobilisatie te gelasten, zonder tevgren de Kamer te raadplegen) „gaat ook onze strijd. Kunnen wij die vernietigen, dan zijn wij er, want dan is het oorlogsapparaat waardeloos. Zij die dit bevorderen zijn geen staatsge vaarlijke lieden, doch zij zullen de volken voor ondergang behoeden. Als de volken gaan inzien, dat de wettig gekozen regeerders hen in den af grond gaan storten, zullen zij zich verzetten. B okv en het gezag van de formeele wet gaat het ge zag v a n het geweten. Als wij in die actie een heerlijk verschijnsel zien, als wij het onze doen om deze wereldbeweging te bevorderen, dan moge men ons revolutionnair noemen, dit is geen reden onzen plicht te ver zaken.” Orde der Kruisheeren Gerardus Jacobus KlaverweUden, geboren te Alkmaar, rector der Kruisheeren te Zoe- terwoude. Orde der E.E. P-P. Dominicanen jaar priester: 15 Augustus: Weleerw. Michael v. Campen, kapelaan te Schiedam, vroeger te Alkmaar <H. Domini cus). 12J4 jaar Priester: 15 Februari: Weleerw. Pater Albertus Winkel, geboren te Alkmaar, St. Theol. Lect.. Zwolle. R. K. Kunstkring. Behalve twee kunst avonden is het bestuur van den R K. Kunst kring gewoon nog een fllm-avond in het winterseizoen te geven Gisterenavond werd in de „Rustende Ja ger” met medewerking van de Eerste N.-H. Bioscoopondememing. alhier de film „Het Vlammende Woud" vertoond, een Wild-West film, naar het bekende boek van Curwool. De spannende rolprent werd met aandacht door het publiek gevolgd. Door den heer W. Schreure uit Alkmaar werd de film op verdlenstelyke wyze muzi kaal geïllustreerd. Wanneer men de geschiedenis van den Goenoeng Merapi nagaat, biykt, dat zich her- haaldeiyk eenzelfde lava-prop moet gevormd hebben, terwijl ook bekend is, dat na iedere groeiperiode van de prop een periode van verbrokkeling en vernieling volgde. Dan dalen, \evenals thans het geval was. ontzet tende steenlawines langs de steile ravynen van den berg af. De groote gloeiende steen brokken versplinteren steeds verder, en zelfs worden groote massa's geheel verpoedera tot de gloeiende stofwolken, die zich uit den zand- en steenvloed (lahar) verheffen en In verren onttrek aUl leven verschroeien en verstikken. De Goenoeng Merapi is op deze wyze dus eigeniyk steeds in eruptie. Altyd door heb ben er steenlawines plaats, maar gewoon- Ujk beperken 'deze zich tot de hellingen en tot de machtige ravynen, die in de flanken van den berg zyn gekorven. Slechts by ver hoogde activiteit van den vulkaan nemen de steenlawines, de gloeiende stofwolken en zelfs korte lavastroomen een omvang aan. die tot rampen als de huidige leiden kan. Het is te wenschen. dat de activiteit, welke de vulkaan de laatste weken vertoonde, na de inzinking, welke reeds te melden viel, moge biyve afnemen, en dat heftiger explosies of omvangrijker steenlawines de beangste bevolking gespaard biyven. Er valt toch reeds een enorme ellende onder de getroffenen en de vluchtelingen te lenigen. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene. kennis, dat In het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1197 1» opgenomen het besluit van den raad dier gemeente van 11 December jj"„ waarby is vastgest-’ld eene verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening der ge meente Alkmaar (gemeenteblad nr. 381). zooals deze sedert is gewyzigd, betreffende de afsluiting van straten en wegen voor ry- en voertuigen, welke verordening op 1 Januari 1931 in werking -treedt. Deze verordening is heden afgekondlgd en gedurende drie maanden ter secretarie ter lezing gelegd, waar zy tevens |p afdruk, tegen betri ng der kosten, verkrijgbaar is. Alkmaar. 30 December Burgemeester voorn oemd. WENDELAAR. Hoe de Goenoeng Merapi zijn lava-proppenopstuwde sedert de uitbarsting van bet jaar 1883 Groei in 1883: a. begin jaar; b. April; c- September; d. December; 1888; f. idem in 1905 De fa. Jung en v. d. Hoek, alhier, zond ons een zeer praktischen, keurig uitgevoerden weekkalender mete en vloeiblad, waarop een aardige proeve van pantonedruk, Vco-stel- een détaliteekening van de 'Groote Congregatie der Lazaristen 25 jaar in de Congregatie: 22 September: Zeereerw. heer G. Wagenaar, geboren te Alkmaar, rector .Huize Briesen”, Noord wijk aan Zee, Noordwuk aan Zee. Marchant is direct voor Albarda bres gesprongen, toen minister den laatste te zeer in het nauw had gedreven; hij noemde bet zelfs on gepast, dat de minister den heer Albar da de benauwende vragen stelde; her haaldelijk is gebleken, dat mr. Mar chant zich in de mobillsatie-kwestie met den heer Albarda één voelde, óók ten aanzien van de bij mobilisatie te volgen politiek. Na betoogd te hebben, dat de beslis sing over al dan niet mobilisatie v o o r - af door de Kamer en niet door de Regeering genomen moest worden, verklaarde hij In de Kamer op 18 De cember 11 letterlijk: Aanwezig aan bet Bureau van politie. Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 24 tot en met 30 December 1930: Doosjes sigaretten, taschje met Inhoud, handschoe nen, dop van carburateur, alsvoren. rozen krans. portemonnaie met inhoud, halssnoer, kerkboekje, kinderportemonnaie. geluiddem per van een auto, velllghetdspeld en cein tuurs. Aanwezig en te bevragen by de navolgende In extenso hebben wij hierboven Mr. Marchant’s artikeltje ov^genomen. Juist om te doen blijken, hoe hij er niet toe In staat is. het huidig revolu tionnair karakter der Vrijzinnig-Demc- kraten weg te praten. HJj redeneert in en uit hij draait om de zaak heen; het feit, waar *t op AAn komt, kan hij niet loochenen. De parlementaire demokratie eischt, zoo schrijft hij, dat wij de Grondwet ge hoorzamen, zooals zü luidt. Juist, zoo is het! Maar in plaats van dan consequent door te redeneeren en te zeggen: .Maar In bepaalde omstandigheden, als het ons belieft, zullen wij de Grondwet, zoons zU luidt, niet gehoorzamen en dus zijn wij revolutionnair” in plaats daarvan gooit hij het gauw op een ander praatje en zegt hij doodleuk: „Goed, maar dat is niet de zaak waar over wij hebben gesproken”! We moeten mr. Marchant er echter aan herinneren, dat dit juist wel dege- zaak is, waarover hij heeft Voor wie nu mocht meenen, dat mr. Marchant met deze woorden alleen maar feiten constateert, doch de booze plannen der S. D. A. P niet goedkeurt, herinneren wij aan de fulminante rede, welke mr. Marchant ter jaarvergadering van den V. D. Bond op 29 November te Hengelo gehouden heeft en waarin hij pathetisch heeft uitgeroepen: teerd. waarna over Heüoo gereden werd, rj^ L? T r' met welke gemeente met ingang van het Get 1 Ltj nieuwe Jaar een overeenkomst inzake hulp- verleening by brand werd aangegaan en waar men een onderhoud had met den heer i J. Rus. brandmeester te Heüoo. 1 Vandaar werd naar net stadhuis gereden, j w&ar de administratie van de brandweer werd overgedragen Burgemeester Wendalaar had de vriende- lyke attentie zich e-ven uit de vergadering van B en W. terug te trekken en comman dant Frayman In intiemen kring eenige waardeerende woorden toe te spreken. Eerstdaags hoopte de burgemeester op •meer officieele wyze woorden van afscheid tot commandant Frayman te richten Gisterenmiddag heeft de heer S. Fray man, die met ingang van morgen, wegens gevorderden leeftyd eervol ontslag heeft gekregen als commandant van de Alkmaar- sche Brandweer, zyn functie als zoodanig overgedragen aan den adjunct-comman dant, den heer Fr. Ringers. Om half twee verzamelden zich by de hoofdpost op de Laat, de scheidende com mandant. de heer Frayman. de adjunct commandant. de heer F. Ringers, de mate- riaal-chef, de heer R. Hamstra, de brand meesters, de onderbrandmeesters en de bode, om gezameniyk den tocht langs de diverse posten te maken, waarby de com mandant een en ander, de Brandweer be treffende, aan zyn adjunct zou overdragen. Behalve met den auto van den comman dant werd de rit gemaakt met de autobrand- spuit, waarop de brandmeesters en onder- brandrr'—b»d"’"n n'aa’s -->en. .Het gevolg van hulsellike twist Gister morgen heeft te Rotterdam een vrouw een aanslag gepleegd op haar echtgenoot De man werd ernstig aan het hoofd getroffen, doch daar geen edele deelen werden geraazt, kwam hij er nog betrekkelijk goed af. Deze aanslag is het slotbedrijf van een huiseiyk drama. Reeds gerulmen tyd be staat er oneenlgheld in het gezin van C. A Tn het begin van December nam de vrouw het besluit de echtelijke woning te verlaten en met haar geheele hebben en houden trok zy naar haar'ouders in Egmond aan Zee. Ge durende de Kerstdagen bezocht A. zyn vreuw daar ter plaatse om te trachten een verzoening 'ot stand te brengen. Het resul taat van zijn goede voornemens was echter dat hy met mzie wegging De man nam daarep zijn intrek bij zyn moeder in de Vllet- laan te Rotterdam. Gistermorgen kwam zyn echtgenoote plot seling hier ter stede. Zij vervoegde zich bU haar schoonouders in de Vlietlaan en vroeg haar man te spreken. Deze was echter niet thuis en er ontstond nog een stubbellng tus schen de vrouw en haar schoonmoeder, waarop de vrouw Kwaad wegliep, ten einde zich naar het werk van haar man te bege ven. A. arbeidt nameiyk op een terrein aan den Swaanhals. Zoo luid zy kon riep de vrouw: „George!” Haar man hoorde dit en verbaasd begaf hy zich naar den Ingang van het werk, waar hy zyn vrouw ontmoette. Toen hy vlak by haar was gekomen, be merkte hij tot zyn schrik, dat zyn vrouw 'n revolver voor den dag haalde en op nem vuurde. Het eerste schot miste, waarop A. ijlings de vlucht nam. Een paar passen ver der werd er weer geschoten en nu trof «'i> kogel hem In het hoofd. HU viel, doch had nog voldoende bewustzijn om weer op te staan en naar een gebouwtje op het terrein te loopen. waar hy verbonden kon worden. Inmiddels verscheen de politie, die de vrouw arresteerde Zij was nog in het bezit van een revolver met Irie scherpe patronen. De vrouw is aan het politiebureau Bergsingel wegens poging tot zware mishandeling in bewa king gesteld. Zu bekende de daad te hebben gepit egt) en zei in zeer overspannen toestand gehandeld te hebben. De man is in het zie kenhuis aan den Bergweg behandeld. HU bleek een schampschot aan het hoofd beko men te hebben, dat evenwel geen gevaar voor hem oplevert. 25 Jaar professie: 23 September: Weleerw de heer Kruit, bakker, wonende aan den Om- Innoc. Verhoeve, geboren te Alk- Mlssionaris. Porto-Rico; Athanasius Mol, kapelaan. Alkmaar (St. Joseph). „Waar dit niet geschiedt, en aan bet volk het eenige wettige middel onthouden blijft, waardoor het zich kan laten gelden, daar spreekt het toch vanzelf, dat het eventueel naar onwettige middelen grljpen sal....** Gisteravond vergaderde in het Gulden Vlies de Katholieke Kring. De opkomst van de leden was zeer gering. Na opening door den voorzitter, den heer G. Verkade, en lezing der notulen door den den heer Jos Vermeu.en. agendapunt aan de orde bespreking der gehouden enquête onder de leden. Van de 50 leden hadden er 26 woord, daadwerkelyk te willen medehslpen aan het voortbestaan van de K. K. Het be stuur had meerdere vergaderingen overwo gen. welke middelen aangewend konden worden. om den Kring nieuw leven te geven. Het was echter tot de conclusie ge komen, dat geen dezer succes beloofde. Hoewel overtuigd, dat een instituut als de Kring voor het cultureele leven der Alk- maarsche Katholieken noodig is en ook in de toekomst onmisbaar zal biyken te zun, achtte men het toch beter de vereenig.ng zoo als ze nu is, te ontbinden, om daar door de mogelijkheid te scheppen een nieuw instituut op nieuwe grondslagen op te bouwen. Door den Zeereerw. Adviseur. Rector C. Vis, werd medegedeeld, dat er plannen be staan, om ook hier naar bet voorbeeld der groote steden heel het katholieke vereenigingsleven te centraliseeren in een vereeniging „Roomse h Alkmaar", met af- deelingen voor sociale, charitat.eve en cul tureele belangen. Wellicht, dat een derge- lyk instituut het initiatief kan nemen tot het stichten van een vereeniging met de zelfde cultureele doeleinden als de K. K„ maar dan op breeder basis. Het voorstel tot opheffing van den Ka tholieken Kring werd daarna met alge meene stemmen aangenomen. Door den penningmeester, den heer D. van Dyk. werd medegedeeld, dat er na li quidatie ongeveer f 40 schuld zal zyn. Het bestuur en enkele aanwezige leden verklaar der# zich bereid deze schuld te de!g?n. Nadat het bestuur belast was met de af wikkeling der loopende zaken, werd de ver gadering geslóten. Ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 23 tot en met 30 December 1930. TabakspUp, Cath Jonker, Klnhelmstraat 18; autoslinger, A. L. Bellekom, Torenburg 7; handschoen. W. PUper, Lindenlaan 91; schaats, WlUems, Ultenboschftraat 52; zak doek en handschoen, B. Kuijer. Noorderkede 9; ceintuur. J. Tol. Hofstraat 5; mand. mh. groente. H. B. Ros. Lindenlaan 30; vulnon. Cor Trompert. St. Jozephstraat 9; lap flanel in sloop. K. v. d. Pol, Ridderstraat. 12vlag getje. J. Delver. Dok 15; potloodslijper, mej. Overmaat, Van Everdlngenstraat 5; tasch m. lnh„ A. Besse, v. d. Woudestraat 42; hand schoen, A. Goudsblom, Zocherstraat 14; da mes armbandhorloge. A. Philips, Langestraat 7; rUwielbel. merk, Willy Molenaar, Omval 20; portemonnaie met inh„ C. van ’t Hoff, Anjellerstraat 2; handschoen. P. Ris, Breed- straat 31; al: voren. K. v. d. Hoek, Ramen 32; zilveren schuifje, J. F. Burgering, Klein Nieuwland 2; tasch met inhoud, J. Ploeger, K. van ’t Veerstraat 51; portemonnaie, J. Luitjes, Nleuwpoortelaan 5S; blauwe duif. J. F. Floryn, St. Josephstraat 2; kindertaschje, J. Kors, St Jacobstraat 14; slede, F. Helder man. Vtescherslaén 18; armbandhorloge. J. van Heerden. Lindenlaan 92; manchet met knoop, J. Brouwer. Heilooërdyk 14; nieuw jaarskaarten. H. Woudstra, Ritsevoort 36; handschoen. B. Bruin, Vrouwenstraat 3; kin derfiets, B. Eckhardt, Noorderkade, Noodwo ning 49; handschoen, J. Lakeman. Fabrieks- weg 3 en ring, Stroet, Bergerweg 70. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te Politie de zaak, waarover wij hebben gespro ken. Het is deze: als men wil voor komen, dat de wet wordt overtreden moet ne inhoud redelijk zijn; en als die niet redelijk is, moet men hem redelijk maken. Maar in plaats van in die richting eenig uitzicht te openen Mfft men, dat wij revolutionnair zijn, sender eenige poging te doen om onze bezwaren te weerleggen. Dat wjj voor revolutionnair worden gehouden, is het belangrijkste. De rest doet er niet toe. Zoo eischt het de politiek. Toch moet merF stekeblind zijn om niet te zien, dat over de geheele wereld een scherpe actie wordt gevoerd, dit- haar grond vindt in het feit, dat aan het volk self elke zeggenschap is ont- houden in de beslissende maatregelen die het in den oorlog voeren. Dat wil len velen niet meer, en daarin hebber, zij gelijk. Het is ook duidelijk, dat deze actie tot ^evolutie kan leiden. Werd hier geen minderwaardige politiek gedreven, dan zou te ver wachten zijn geweest, dat wij met ons streven om voor het gevaar de oogen te openen, instemming zouden oog sten. Immers, hier gelijk in de geheele geschiedenis van onze partij, was het ons te doen om door een wjjs wetge vend beleid revolutionnaire schokken ,te voorkomen. Waar is hervorming ni dringender noodig dan daar, waar men kan zeggen, dat het uitbreken van revolutionnair verset „spreekt van selT’? De verklaring van dit raadsel is. naast de minderwaardige politiek, die wordt gevoerd, dat men de zeggen schap van het volk in de beslissing, waardoor het volk in den oorlog wordt gevoerd, niet wil. De heer Heemskerk was hier met zijn stem uit een vervlo gen periode het duidelijkst. Wel zeer sterk is in deze discussie gebleken, hoe noodzakelijk het is, dat wij onze actie krachtig voortzetten. noodzaak” tot het bereiken van dit gemeen schappelijk doel met genoemden tegenstan der samen te werken voorzoover haar be ginselen dit toelaten, zoo zal zy eveneens de belangen der Jeugd gaan behartigen, nu de groote Jeugd-problemen zich steeds scher per aan haar opdringen, want nü mag zy de rijpende jeugd noemen grootste kind harer zorgen." Heeft de groote Leo XIII in zyn Beroem de encyclieken met helder-klaren kenners blik den Juisten weg aangetoond door het labyrinth van de moderne dwalingen, ais het liberalisme, socialisme en communisme, Pius XI zal het zijn voorbehouden de be roemde encycliek uit te zenden over de op voeding der Jeugd, een lichtbaak voor Jeugd en Jeugd-leider. En ziet, de kerk, die de tee- kenen des tyds altyd heeft begrepen, sal nu overgaan van jeugdzorg tot jeugdbewe ging. en ook hierin zal z.y het goede uit het kamp der tegenstanders nuttig aanwenden tot eigen groei zooals we een volgenden keer zullen aantponen. Verloting De door Eensgezindheid” georganiseerde verloting had onder veel belangstelling plaats. Na een korte toe spraak van den voorzitter, waarin speciaal dank werd gebracht aan de schenkers van prUzen. werd tot trekking overgegaan. Van den uitslag vermelden we alleen, dat de eerste prijs viel op no. 35, tweede op no. 633. derde op no. 17, vierde op no. 958, vyfde op no. 779.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 18