ItlNGW- jg PROVINCIAAL NIEUWS BRIEVEN UIT UITGEEST F r WARMENHUIZEN -1 - UITGEEST s SPANBROEK ra. PEPERMUNT MEDEMBLIK WERVERSHOOF ANNA PAULOWNA VENHUIZEN BLOKKER SPIERDIJK EGMOND-BINNEN HEEMSKERK t K. JAAROVERZICHT 1930 dO ■at a- o- tot Is kt H t t bot boodagabed. i s L T- 11 !t I I 1 r i HANS VAN REWUK. Uitgeest, einde December 1830. Vergadering van den raad De raad dezer gemeente kwam gisterenmorgen te hall 10 in openbare zitting bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter, burgemeester H. Nolet, secretaris de heer H. Rus. De voorzitter opent de vergadering en heet de leden welkom. De notulen van dè vorige vergadering worden aangehouden. wegens vertrek uit de gemeente. Dit schrij ven De voorzitter deelt hierna mede, dat door den voorzitter van het hoofdstembureau in deze vacature is benoemd de heer O. Tesse laar. In de MounMa tot naaien van de ge- 31 a» m rt n e 1 1 i k e 1 u e het geval zich zien. „Eensgezindheid" had onder veel zijn een speelterrein in te richten, doch hier aan i - den. De de en ld. en ‘id ‘n. ir- I- le k n 3. 10 n n n l i t l l i i r V ineen tlus-vereeniglng bracht zoodat deze instelling in staat heel wat goed te doen in’ de gezinnen. Ernstlr onreral De beer F. Koocnen Jr. kreeg bij een bezoek aan een zijner yakhni- zen een stapel zakken met Courage op lUn been. Dit brak bij het dijbeen op twee plaat sen. De getroffene werd onmkkteUjjfc naar Hoorn vervoerd. c. i- m in ia d- :h er e— ie 5- le n. n- l Is et er rt tt. rt d- HootveUingen Dinsi kochl Rondvraag De heer Tesselaar vraagt of het gemeente bestuur niet een plaats kan aanwijzen, waar de Jeugd vrij kan voetballen. De voorzitter antwoordt, dat het voetbal len op straat zeer gevaarlijk te, daar de kin deren dan enkel acht slaan op hun spel en niet op bet verkeer. De beste opioadBC 8M> Collecte De Kerstcollecte voor de St. f 185 50 op. was weer behoeftige Broodprijsverlaging De broodprijs is al hier met 3 ct. verlaagd. Onderwijs Wij vernamen, dat de heer P. Swart, Hoofd der Westerschool In ver band met zijn gezondheidstoestand pogingen aanwendt om te worden afgekeurd. van Leur, 69 Jaar, echtg. van J. De pachtprijzen Hierna kwamen in behandeling een twee tal adressen nl van de afd. Warmenhulzen van den L. T. B. en van een veertigtal huur ders van gemeente-grond tot het verleenen van een reductie van 40 pet. op den pacht prijs der landerijen. iDe voorzitter zegt, dat Br en W tot de conclusie zijn gekomen, dat nu de tijd nog niet daar was om hierin een beslissing te houdende aanvraag om ontslag als raadslid, nemen. Een drietal redenen leiden tot deze Jubileum Den 2den Januari 1931 hoopt de heer P. de Goede Au den dag te her denken dat hij voor 50 Jaar in dienst trad MJ de N.v. Stokkeufabriek vJi. F. Zcnjee, alhier. een kind< hierin ji van het i wachten. Spr. vindt het jammer en wantoestand In de maatschappij, dat ir aanlei- pm resti- Ben heer .Braad In een pakhuis van den heer de Koning aan de Tuinstraat, wisten eenl- ge straatjongens, doordat er enkele ruiten gebroken waren, brandende papieren enz. naar binnen te werpen. Waarschijnlijk doordat binnen brandbare artikelen lagen, vatte een en ander vuur. Daar de brand bij tijds werd bemerkt, kon men erger voorko men. Installatie nieuw raadslid De voorzitter deelt mede, dat is Ingeko men een schrijven van den heer J. Hof. conclusie. Ten eerste staat het nog niet vast, wordt voor kennisgeving aangenomen, wat de uitkomsten van het bedrijf zullen matig geweest in het opvorderen van even- achterstallige huur en ten derde vor- dOM redjictte MB groot bedrag utt da zijn groote flnancleele bezwaren verbon- heer Slot stelt vóór, dat het guutssw* bestuur zich in verbinding stelt met de beide plaatselijke sportvereeniglngen. om op be paalde tijden hun terreinen voor de jeugd open te stellen. De voorzitter zegt toe zich met bedoelde besturen in verbinding te sullen stellen. De heer van Run vroeg of de Oude Wal niet in aanmerking kan komen als object van werkverschaffing De voorzitter antwoordt, dat het in de be doeling van B. en W. ligt, gehuwde perso nen of kostwinners In aanmerking te doen komen voor het uitvoeren van werken in werkverschaffing. De heer Molenaar vraagt, of de mogelijk heid niet bestaat, daar de gemeente Warmen huizen een ultkeering krijgt uit het wegen fonds, waardoor de verbetering der wegen ter hand kan worden genomen. De voorzitter antwoordt, dat Ged. Staten hebben toegezegd, dat wegen, die uitkomen op een pnmairen weg, voor een ultkeering in aanmerking zullen komen. Spr zegt toe, deze aangelegenheid nader te zullen onderzoeken. De heer Molenaar vestigt er de aandacht op. dat aan de laadplaats geen wagens van 15 ton mogen komen. Spr. zag gaarne, dat het gemeentebestuur zich met een schrijven tot de directie van de spoorwegen richt, cm ver- betering in dezen toestand te krijgen. De voorzitter zegt dit toe. De heer Slot merkt nog op, dat deze RJn Is aangelegd met de wetenschap dat hei vervoer voor het grootste gedeelte zou be staan uit wagons van L5 ton. Spr. drong er ook op aan, dat getracht wordt, verbetering in dezen toestand te krijgen. De heer Slot vestigt voorts de aandacht op het feit, dat de gemeenteklok enkele mi nuten achter loopt; dit berokkent velschil lende Ingezetenen moeilijkheden. De voorzitter zegt toe het uurwerk te zul len laten nazien. De heer Molenaar vraagt voorts, of er reeds iets naders bekend was, wat betreft het tuin ders-krediet. De voorzitter antwoordt deze zaak op de griffie te Haarlem te hebben onderzocht. 8pr. was toep de toezegging gedaan spoedig een circulaire te zullen ontvangen, waarin de plannen van Ged. Staten nader zouden zjjn uiteengezet. De heer Slot zou gaarne zien, dat, zoodra bedoelde circulaire zou zijn ontvangen, de voorzitter een vergadering van den raad aM uitschrjjven. De voorzitter zegde dit toe. De voorzitter wenscht de leden hierna veel heil en zegen In het nieuwe jaar. hoopt dat de leden met dezelfde toewijding en liefde als In het afgeloopen jaar de belangen van de gemeente zullen behartigen en sluit de ver gadering. Verloting georganiseerde belangstelling spraak van den voorzitter, waarin speciaal aank werd gebracht aan de schenkers van prijzen, werd tot trekking overgegaan. Van den ^itslag vermelden we alleen, dat de eerste prijs viel op no. 25, tweede op no. 683. derde op no. 17, vierde op no. 958, vijfde op no 779. Kerstgave De St. Vincentius vereeniglng heeft besloten om aan ongeveer S0 arme gezinnen in de parochie Spierdijk en Zui- dermeer een feestgave te verstreken in natura. zijnde spek en een zak brandstof fen. ter gedachtenis aan het 50-jarig be staan van de vereeniglng, dezen zomer her dacht. loofstateven warden benoemd de heeren van Rijn en Molenaar. Na gedaan onderzoek ad viseert de commissie bij monde van den heer Molenaar de toelating van den heer Tesse laar. De. heer Tesselaar wordt door den secre taris binnengeleid en legt in de handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De voorzitter feliciteert den heer Tesselaar met zijn benoeming, en hoopt, dat de samenwer king tusschen spreker en de andere raads leden dezelfde mag zijn als die met-den heer Hof, in bet belang van de gemeente. De heer Tesselaar dankt den voorzitter voor zijn woorden en vertrouwt op een goede samenwerking. Eervol ontslag Door 'B. en W. is op verzoek met Ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend aan den heer T. Jansen als bode van deze gemeente. No. 10 30 December Sociale conus Vanwege den RK Volksbond werd dezer dagen de eerste avond van den socialen cursus gegeven In het St. Werenfridus-gebouw. De voorzitter, de heer Jn. Kok, opende de vergadering met gebed en gaf daarna het woord aan den heer Slingerland van Alk maar. Spr. had tot eerste onderwerp voor dien avond gekozen: de geschiedenis wan de arbeidersbeweging en arbeidsbescher ming. Spr. zette de arbeidersbeweging uiteen tijdens de 18de eeuw en na de Franacbe revolutie van 1795 en hoe na dien tijd da ontdekkingen verandering te en district I; (voorzitter ambtshalve de bur- gemeester) de heeren C. Deken en P. de Boer; tot plaatsvervangende leden de ren E. v. d. Laan, J Duljn, Jb. Schaper„EL Korver, J. Groskamp en K. Laan. Tot leden van stemdistrict II; de heeMn K. Water, tevens voorzitter, C. Dudlnk “n J Koeman; tot plaatsvervangende leden de heeren C. Schouten Cz„ C. P. Jong. F. de Jong Kz.. P. Lakeman, K. Bakker en G. Boot. Tot leden van het Hoofdstembureau de heeren C. Deken. K. Water, P. de Boer en E v. d. Laan en tot plaatsvervangende leden de heeren C. Dudlnk, J. Koeman en: C. Schouten Cz. Als gevolg van een ampele bespreking m de vorige vergadering. Is van den hoer J. Koeman een schrijven Ingekomen terzake werkgelegenheid. De voorzitter zegt, dat hoewel zulks nog niet het geval Is. er toch wel aanmelding van werkloozen is te verwachten. Waar de gemeente geen werk te verrichten heeft, zijn B. en W. in beginsel wel bereid bij bet te werk stellen van arbeiders door eigenaren of gebruikers van landerijen, voor de helft in het loon bij te dragen. De voorzitter is persoonlijk van meenlng, dat voor het beoogde werk. nJ. het opknap pen van slooten een vel uurloon moet wor den uitgekeerd, waarvoor spr. zou willen voorstellen 35 cent voor gehuwden met 50 cent kindertoeslag per kind beneden 13- jarigen leeftijd per week, en 30 cent per uur voor ongehuwden. tevens aan deze norm een bepaling voor stukwerk in den zin van aan genomen werk te verbinden, waardoor de ar beidslost wordt geprikkeld. De heer C. Schouten kan In beginsel met de steunregeling accoord gaan, doch wijst er op. dat wegens gedeeltelijke mislukking der fruitteelt en te lage groentenprjjzen heel wat kleine patroons en tuinders In moeilijkheid verkeeren, waardoor zij nood gedwongen geen arbeiders kunnen aanstellen, ja zelfs tot ontslag moeten overgaan. Oor hét werken in de bedrijven van deze men schen zou spr. willen zien opgenomen, te meer ook daar niet alle arbeiders welke werkloos worden, geschikt zijn voor sloot- werk of ander zwaar grondwerk. De heer Dè Boer kan zich wel met de beoogde uitbreiding vereenigen, waarbij zich de heer Dudlnk aansluit. Laatstgenoemde maakt de opmerking, dat in het voorgestelde alleen het grootbedrijf zal profiteered van goedkoopen arbeid, terwijl Juist zooveel klei nen patroons dit thans mefr dan ooit te stade zou komen. De heer De Boer repliceert, dat in Oos- terblokker ook de kleinbezltters wel sloot- werk te verrichten hebben, wat echter niet uttsluit, dat spr. tegen het doen uitvoeren van ander werk is. De heer Van der Laan Is ook voor steun regeling in den bedoelden uitgebreiden zin, omreden er patroons worden gevonden, die door de slechte omstandigheden niet kunnen betalen en daarom den werkman moeten wegzenden. De voorzitter constateert, dat het voorstel In beginsel is aangenomen met de bedoeling, dat de steunregeling zal gelden voor alle band merkt spr. op, dat de ongevallen—t nog voor vele verbeteringen vatbaar is. Daarna bracht de voorzitter den heer Slingerland dank voor zijn mode en leer zame lezing en Boot de vergadMtag met Aangereden Gisterenmiddag werd het 4-jarlg dochtertje van C. P. aan den Mid- denweg, terwijl het op straat aan het tol- len aas, door een aldaar paseeerenden auto aangereden en meegesleurd. Met een bloedende hoofdwonde en eenlge ontvellingen, werd het kind opgenomen, ter wijl onmlddellijk geneeskundige hulp werd Ingeroepen. Naar wij vernamen treft den bestuurder geen schuld. Burgerlijke Stand Geboren: Dirk. z. van J. C. Noorden en A. Braaf Theodo- rus Remiglus. z. van Th. C. Smakman en H. van Kampen. Ondertrouwd: J. de Leeuw en C. A. 8. de Schipper. Overleden: W. Raap. 68 Jaar. wedn. N. Raap J. f L HeiJllgenberg. Ontwikkeliagzelnb St. Augustin— Bo vengemelde vereeniglng hield een vergode- ring in het patronaat. Aanwezig 65 leden en de Zeereerw. Heer Kapelaan. De voorzitter, de heer C. Schrieken. opende de vergadering met den Chrlotal*- ken groet, onder mededeellng, dat de secre taris afwezig was, wegens een buitenland - sche reis. Daarna gaf hij een overzicht van de groote gebeurtenissen over de laatste drie weken. Hierna volgde de vjjf-mlnuten-rede door den heer Theo Wjjnker. over verschil van platteland en stad. Deze heer gaf op zeer typische en humoristische wijze voorbeelden van verschil van stad en platteland. Na deze rede volgde een groot applaus en werden door den geestelijken adviseur de ingekomen vragen behandeld. De heer C. Ruljter Jnz. hield de 30 nri- nuten-rede over: „De dieren als bevorde raars der menschelijke nijverheid". Spreker sprak achtereenvolgens over eenlge zoogdieren als vleermuizen, spits muis, de mol, over vogels en eenlge twin- siachtige dieren en gaf In duidelijke bewoor dingen een overzicht van het nut der ver schillende dieren. Na deze rede werden eenlge vragen ge steld en beantwoord. De voorzitter sloot hiermede dé vergaan ring op de gebruikelijke wijze. Sr/ edvergadering Wegens ziekte van den heer K, Kort, secretaris en gemeente-- ontvanger, werd een spoedvergadering ge houden ten raadhuize. Voorzitter burge meester. Alle raadsleden aanwezig. Als eenlg punt was het beëedigen van den heer J. de Jong als tijdelijk waarne mend secretaris en gemeente-ontvanger. Nadat dit geregeld was, sloot de voorzit ter deze vergadering. Gemeenteraad De raad dezer gemeente vergaderde Maandag jl Afwezig de heer K. Water, wethouder. De voorzitter, de heer H. Oostveen, burge meester, opende de vergadering. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was de ontwerp-verordening op het heffen eener be lasting op de openbare aankondigingen, waarbij die in vreemde talen hooger worden belast dan die in de Nederlandsche taal zijn gesteld. Het bestuur van het district Hoogkarspcl van het Witte Kruis vraagt voor de te Hoorn te houden tentoonstelling een subsidie te willen verleenen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten f 5.te verleenen. Voor de verkiezingen van de prav. Staten en van den Gemeenteraad, behooren. Inge volge de nieuwe Kieswet, In deze gemeente twee stembureaux en een hoofd- tevens centraal stembureau te worden benoemd. Overeenkomstig de aanbeveling van B. en „W- worden benoemd tot leden van ston- er Door het optreden van eenlge buren, kon Tooneel De dames-tooneelclub „Ge zelligheid en Plezier", onderafdeellng van gemeente-kas en Is het zeer moeilijk, zoo niet ónmogelijk, de daardoor gederfde in komsten op andere wijze binnen te krijgen. B, en W. stellen dan ook voor af te wachten, wat de uitkomsten van dit jaar zullen zijn, dan de zaak nog eens onder de oogen te zien om met advies te komen. Lntusschen heb ben B. en W. geen bezwaar om uitstel van huurbetaling te verleenen. De heer Molenaar vraagt hoe B. en W. In principe denken over verlaging van oe huur Spr. noemt deze handelwijze van B. en W. struisvogel-politlek. De voorzitter zegt persoonlijk In principe niet tegen huurverlaging te zijn, mits de slechte toestand, zooals die op het oogenblik heerscht. zich over meerdere jaren uitstrekt, dien deze crisis zich bepaalt tot een jaar. en de volgende drie Jaren van de huurover eenkomst gewone jaren zullen zijn, voelt spreker er niets voor een huurverlaging toe te staan. Spr. wil daarom een geschikt uit stel van huurbetaling verleenen om even tueel na twee of drie jaar een huurverlaging toe te staan. Weth. Swan zou in de eerste plaats Uiterst clement willen zijn met het innen van de pacht. Ook spr. voelt niets voor huurverla ging en wil de uitkomsten van dit jaar af- wachten. De heer Molenaar zegt, dat de volgende jaren wel beter kunnen zijn; doch als dit niet het geval is, zit men met de handen In het haar. Spr. voelt wel Iets voor verlaging van de huur, vooral omdat er personen zijn die een veel te hooge pacht betalen. De toe standen zijn nog nooit zoo geweest,als heden ten dage. Aan den eenen kant worded hooge salarissen verdiend, terwijl aan den andere kant geen bronnen van Inkomsten zijn. Spr. noemt de verhoudingen abnormaal. Laten wij aannemen aldus de heer Molenaar, dat. Indien deze cris^ zich bepaalt tot een jaar. staan de schade voor dé gemeente f 5000 zal bedragen. Men zou dan een leenlng oveg 10 jaar aangaan, waardoor de gemeente eTk jaar f 500 plus rente zou moeten aflossen. Dit zou voor de gemeente niet zoon groot bezwaar zyn Wel zullen er menschen aan moeten meebetalen die niet van de reductie proflteeren, maar het gaat over de geheele linie. Spr. is van meenlng, dat aanzuivering van de schuld In volgende Jaren zeer moeilijk zal zijn. Als dit jaar het land verhuurd zou moeten worden, zou de opbrengst veel gerin ger zijn geweer’ Spr. stelt voor de beide adressen aanstonds in behandeling te ne men. De heer Tesselaar wil ook beide adressen In behandeling nemen en de gevraagde re ductie toestaan. De heer Slot is principieel tegen verlagin- genv an den huurprijs. De toestand is ab normaal slecht, maar In het verleden zijn er ook meer jaren geweest waarvan hetzelfde kan gezegd worden. Het is heel gemakkelijk een beroep te doen op de gemeenschap: dit zijn alle burgers van Warmenhulzen, en de huurders zijn slechts een kleine categorie hiervan. Een kleine huurverlaging heeft ab soluut geen Invloed. Indien men werkelijk eenhuurverlaging wil toestaan moest die er een van beteekenls zijn. Behalve de huur ders zijn er een massa kleine zelfbouwers die In dezelfde slechte omstandigheden ver keeren. Indien overeenkomstig de belde adres sen werd besloten zouden menschen tege moet worden gekomen, die het absoluut niet noodlg hebben. Indien men gaat In de rich ting als door den heer Molenaar aangege ven. zullen loonarbeiders, wier Inkomen ook wel zal dalen, in deze reductie indirect moe ten bijdragen. Spr. noemde het een fout, dat in de beste Jaren niet wordt gereserveerd voor de slechtere jaren. Voorts zegt spr. dat het vorige jaar de huurprijzen niet zijn ge baseerd op de uitkomsten van een best Jaar, maar wel degelijk rekening Is gehouden met eventueel ongunstige uitkomsten. De huur prijzen zijn een enkele uitzondering niet te na gesproken In overeenstemming met de prij zen van voor den oorlog. Spr. acht het op het oogenblik ongemotiveerd om tot huur verlaging over te gaan, maar zou de huur ders tegemoet willen komen door uitstel van betaling, terwijl voor abnormale huren mis schien wel een regeling kan worden getroffen. De heer Molenaar zegt, dat huurders het mlnkt In de gelegenheid zijn te reserveererv Weth. de Groot vraagt of de mogelijkheid bestaat, een verlaging van de huur door een leenlng te dekken. De heer Slot vindt de uitlating, betref fende de soepelheid bij het invordefen der pachtsommen gevaarlijk. Spr. noemt de huur- huurprijs In Warmenhuizen beneden de waar de van den grond, speciaal voor hen die reeds Jaren huurder zijn. Spr. wil een afwachtende houding aannemen en leder geval eventueel op zich zelf beoordeelen. De voorzitter zegt dat B. en W niet van plan zijn soepel te handelen tegenover men schen, die wel kunnen betalen. Wat betreft een leening verwacht spr. weinig succes, daar Ged. Staten hieraan hun goedkeuring wel zullen onthouden. B. en W. zijn bereid om menschen, die te hoog gepacht hebben, tege moet te komen; elk geval dient echter onder de oogen te worden gezien. De heer Slot wijst er nog op dat een hoo- gere huurprijs gedurende deze vier jaren be taald verdisconteerd is In het recht om bij een volgende verpachting minder pacht te moeten opbrengen. De heer Molenaar baat hiéma aceoord met het voorstel van B. en W. Spr. houdt zich echter het recht voor, te zijner tijd met eigen voorstellen te komen. Het voorstel van B. en W. werd hierna z_h.s. aangenomen. 5. Vaststelling huur ambtswoning burge meester. Deze werd vastgesteld op een bedrag van t 920.39 per Jaar, ingaande 15 October. 6. Voorstel aansluiting Armenraad. B. en W. stellen voor de gemeente aan te sluiten bij den Armenraad te Alkmaar. De kosten zullen ongeveer f 200 per jaar be dragen. De voorzitter zegt, dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen, na.v. een verzoek van de belde armbesturen, wegens het groote ge mak, dat daaraan is verbonden, in verband met regelingen en Inningen van wettelijke aanspraak op ouders, verwanten en kinderen van armlastigen. Ook de gemeente kan hier van proflteeren, ta v. de verpleging van krankzinnigen De heer Slot is vol lof over het werk van den Armenraad, doch acht een jaarljjksch bedrag van f 200 te hoog. De heer Molenaar sluit zich bij den heer Slot aan. Spr. meent, dat de Armenraad meer van belang is voor grootere plaatsen. De voorzitter deelt het bezwaar van de heeren Slot en Molenaar, wat de financiën aangaat. Spr. merkt echter op, dat de ar menraad zeer preventief werkt. Wethouder de Groot vraagt, of de ge meente ook kosteloos kan procedeeren, in dien zij meent, op bepaalde personen ver haal te kunnen maken. De secretaris antwoordt bevestigend. Het voorstel van B. en W. werd hierna verworpen met 51 stemmen. Voor de beide wethouders. 6. Benoeming leden gascommissie. De beide aftredende leden, de heeren Slot en Nannes, werden herkosen. ten verzoeke van den heer P. Half, tuingrond ter grootte van plm. 1 H A en gelegen aan den Jan Kuikweg te Heems kerk. Onder het verkochte behoorde nog de opstal van 300 roe aardbeien. Hoogste bieder voor 7400.de eigenaar, bij afslag niet gemijnd. Brand Eergistennorgen ontstond bij P. 8. een schoorsteenbrand, krachtig - grooter onheil voorkomenworden, al liet aanvankelijk ernstig aan werken In het land- zoowel als In den tuin bouwbedrijf, tegen vergoeding van de halve kosten voor de gemeente. Thans komt de bepaling van het loon !n bespreking, waarbij de heer Schouten vreest, dat, waar het voorstel van den voorzitter uitgaat boven den loonstandaard, welke hier geldt, men werkloozen zal kweeken. Spr. zou daarom het loon willen gesteld zien op 21 cent voor ongehuwden en 26 cent voor ge huwden. met kindertoeslag van 50 cent per week per kind. Door deze regeling zal het loon ongeveer gelijk zijn aan het particulier bedrijf. De heer Koeman acht een kindertoeslag zeker gepast, wanneer de gemeente eenlge bcdeeling geeft omreden, dat een groot gezi.i ook groote behoefte heeft. Bij tewerkstel ling Is -spr. niet voor zulk een toeslag en wü daarom voor gelijken arbeid ook gelijk loon zien uitbetaald. De heer De Boer wenscht wel kindertoe slag, echter met beperking tot vier kin- dc en. De heer Dudlnk Is voor het VTleeneri van slag en zegt, dat de overheid moet voorgaan, omreden d’.t bulier Initiatief niet is te ver een een vader van een groot gezin geen hooger loon geniet dan b.v. een vrijgezel. Uit oogpunt van Christelijke naastenliefde dus toeslag voor alle kinderen, zooals het voorstel van B. en W. aangeeft. De discussie over deze principieele kwestie wordt ten slotte gesloten, nadat de voor zitter er op gewezen heeft, dat ook aan de onderwijzers kindertoeslag wordt gegeven. De Staat gaat hier voor en ook zelfs zonder dit voorgaan wil spr. verklaren voorstander te zfjn ook bij arbeidsloonregellng. Het is alleszins billijk ook daarbij rekening te houden met de grootte van het gezin, dat evengoed als bij bedeeling, ook groote be hoefte heeft. De heer Deken wil voorstellen voor zwaar werk 30 cent en 35 cent per uur, plus kin dertoeslag en voor lichter werk In de tuin derij e.d. resp. 25 en 30 cent per uur. De voorzitter vreest, wanneer ongelimiteerd gesteund zal worden, een parasiteeren op de steunregeling door patroons en vraagt of de raad deze verantwoordelijkheid aandurft. De heer Dudlnk vreest dit euvel niet. Ten laatste volgt een voorstel-De Boer om aan B. en W. een crediet te verleenen van f 600.met een uurloon en toeslag als door den voorzitter genoemd. Nadat genoemd voorstel is geamendeerd door den heer Dudlnk, dat voor lichter werk vjjf cent per uur minder zal worden betaald, wordt dit voorstel aangenomen. Alleen de heer Schouten stemde tegen. Mededeellng van den voorzitter volgt, dat B. en W. zich Inzake het plaatsen van red- dingsmateriaal In de Bangert. tot den Nea. Bond tot het redden van Drenkelingen heb ben gewend om advies. De voorzitter van genoemden Bond heeft eenlge aanwijzingen gegeven omtrent de wenschelijkheld tot het ter plaatse depo- neeren var. reddingsbaken en prijsopgave van andere hulpmiddelen. Tegen vergoeding van de reiskosten Is genoemde heer bereid een demonstratie te komen houden, Spr. zegt, dat ook Zwaag niet ongenegen Is in de aanschaffing van materiaal bij te dragen en dat de demonstratie is aange vraagd tegen 9 Februari a.s. De voorzitter zegt op deze laatste vergade ring des jaars allen dank voor de wijze, waarop in 1930 is samengewerkt en sluit de vergadering. Verkooping Te Heemskerk is Dinsdag publiek verkocht ruim 1 H.A. uitmuntende teelgrond met daarop staand woon- en wa genhuis en broeikas. Voor vijf jaar terug zou een dergelijke verkooplng circa 13000 besomd hebben, terwijl thans ternauwernood de 8000. kon gehaald worden. Deze sterke prijsdaling Is niet alleen het gevolg van de minder rooskleurige tuin- bouwuitkomsten in dit jaar, maar wel In hoofdzaak door de nabijgelegen Hoogovens en Waterleiding, welke hunnen schadelijken invloed door wateronttrekklng op de gron den uitoefenen. Publieke landverkooplng Dinsdag werd In het café „Flora" ten overstaan van no taris mr. A. Moens, publiek verkocht tuin en bloembollengrond met daarop staand woonhuis, schuur en broeikas, eigenaresse mevr. Wed. Jac. Beentjes, ter grootte van 1.16 H.A. en gelegen aan den Voorweg A 27 te Heemskerk aan Duin. Hoogste bieder de heer D. Schouten te Heemskerk voor f 8000, bij afslag niet ge mijnd. Daarna De door verloting plaats. Na een korte Jtoe- Te Heemskerk werden 5 de perceelen rijs- en hakhout ver in de bosschen van Marquette. De houtprijzen, zoomede de belangstelling, zijn in stijgende lijn. Voor den besten koop werd 44 betaald. Alleen de boomen waren niet duur, ten eer ste om den duren arbeid en ten tweede omdat de gaar dd van het hout wel iets te wenschen o verliet. Nu *t jaar 1930 ten einde is, willen wij hier voor onze lezers nog eens in het kort de voornaamste feiten en gebeurtenissen van het afgeloopen jaar de revue laten possee- ren. In tegenstelling met het Jaar 1929 bleef het gemeentebestuur ongewijzigd. Op de ge meente-secretarie had eveneens geen veran dering plaats. Het verlof van den jongsten secretarMhmbtenaar oen hee.- Elmers, werd opnieuw met een Jaar verlengd. Van de door den Raad genomen besluiten memoreeren we de belastingverlaging, waarbij het vermenlg- vuldiglngscljfer van 175 op 1.70 werd ge bracht Ook werd besloten met ingang van 1 Januari as. den Prijs van de K.W.U. van t olectrlsch licht van 25 cent tot 20 cent terug te brengen. Na de aanvrage zooveel mogelijk te hebben belemmerd, gaf hét gemeentebe stuur eindelijk, aan het R K. schoolbestuur goedkeuring voor zijn schoolbouw Deze bouw zal dan naar we hopen en verwachten in 1931 -Zijn beslag krijgen Door den Raad werden in dit najaar bij politieverordening ^gemengde baden" voor de beide in deze ge meente gelegen zweminrichtingen verboden. Eindelijk werd deze maand nog een besluit genomen, waardoor de salarissen van de bei de wethouders reeds ingaande 1 Januari 1931 aanmerkelijk worden verhoogd. In het Ge meentelijk Armbestuur ontstonden twee va catures. door het overlijden van den heer p. van HeiJst en het bedanken van mej. de wed. Bus. Deze beide vacatures werden aangevuld door twee raadsleden n l. den heer H Kabel en mevr. Voorer,Vlottes Op advies van de Gezondheidscommissie werden door den Raad de woningen aan den Hoogeweg, welke meer bekend zijn onder den naam van „de kazerne", onbewoonbaar ver klaard. een besluit van zeer groot belang op het gebied der volkshuisvesting Toen lieden nazomer van dit jaar een vrij groot aantal roodvonkgevallen in deze ge meente voorkwam, werd in overleg tus schen B. en W. en de belde plaatselijke ge- neesheeren, de inspecteur van de Volksge zondheid in deze provincie, Dr. Doyer. te Hil versum. uitgenoodlgd hier voor de gemeente naren eene lezing te houden over het nut van Inenten tegen „diro". Als gevolg daar van zal binnenkort aan de leerlingen der lagere scholen gelegenheid tot Inenting tegen diphtheric en roodvonk gegeven worden De verbetering van de straten en wegen in onze gemeente werd voor een groot deel tot een goed einde gebracht. Middenweg en Bonkenburg kregen reeds een beurt, terwijl de Dorpsstraat te Marken-Binnen zal vol gen. Ook aar^ de verbreeding van de Kleis, waarvoor eenlge hulzen werden onteigend en meerdere stukken grond van hunne eige naars werden aangekocht, wordt reeds druk gewerkt. Dobemoelingen ten opzichte daar van gingen, evenmin als de bruggenbouw voor den prtmalren weg, niet van ons ge meentebestuur uit De werkzaamheden aan de spoorlijnen, waarvan Uitgeest' ’t centrum is en welke werkzaamheden ondernomen zijn voor de electrlflcatle dezer lijnen, vorderen snel en moeten dan ook voor 1 Met as 'gereed zijn. Verschillende meer of minder ernstige on gelukken zijn bij deze werkzaamheden voor gevallen. Werden verschillende woningen onbewoon baar verklaard, daarpaast werden tal van nieuwe hulzen aan de Van Menèsstraat ge bouwd evenals aan het Koepad. waardoor in de behoefte aan goede woningen ruim schoots wordt voorzien. Ook voor particulieren werden meerdete nieuwe huizen aan Middenweg en Hoogeweg gebouwd. Wanneer we na dit alles, even onze aan dacht schenken, aan de verschillende kerk genootschappen, dan herinneren wij aan het vertrek van den Weleerw. heer J. Bouman. die In Augustus J.L zijne benoeming ontving tot leeraar aan het klein seminarie te Heemstede en op den 29sten van die maand op werkelijk grootsche wijze door de R. K. parochianen van Uitgeest gehuldigd werd. Zijn opvolger was de Weleerw heer J. Leen- ders. Van de hand van onzen Zeereerw. heer Pastoor verschenen ook dit jaar wederom eenlge historische publicaties. Het hoofd van de Ned. Herv. Gemeente, de Weleerw. heer Db. van Peursem, die-in het begin van Fe bruari Eindhoven voor Uitgeest verwisselde, vierde In het laatst van dit jaar zijn zil veren ambtsfeest. Het vereenlglngsleven, vooral onder de Ka tholieken. mocht zich in voortdurenden bloei verheugen. De Coöperatie „Ons Belang", onderafdee llng van de afd. Uitgeest van den Ned. R. K. Volksbond, vierde haar 10-jarig bestaan. De R K. Klesvereeniging, welke met het oog op de komende Staten- en Gemeenteraadsver kiezingen haar actie weer gaat ontplooien, verloor een ijverig bestuurslid In den heer Punt, terwijl de R. K. Volksbond zich zijn fiedel, den heer H. van Egmond, een alom geacht Ingezetene, zag ontvallen. Van de nlet-Katholieke vereenigingen her inneren we aan het Festival op 24 Augus tus van dit jaar, gegeven door ons fanfare corps „Onderlinge Oefening” bU gelegenheid van zijn 45-jarlg bestaan. Eenige zeer be kende persoonlijkheden, die jarenlang hier ter plaatse gearbeid heboen aan de opvoe ding van onze Jeugd zijn naar een beter leven opgeroepen We bedoelen den heer J- van der Vies, die na een 20-jarige dienst vervulling In onze gemeente, wegens ziekte ontslag moest nemen en zich te Apeldoorn vestigde, alwaar hij na eenige maanden reeds overleed. Zijn stoffelijk overschot werd evenwel hier ter aarde besteld. Ook mcj. P. van Walraven, die jarenlang hoofd der Openbare Bewaarschool was en na haar penslonneering een welverdiende rust ge noot in haar geboortestad Dordrecht, kwam dit jaar te overlijden. Wat nu den algemeenen toestand van ons dorp betreft, ligt het voor de hand dat ook ons dorp deelt in de malaise, welke zien thans overal en in alle bedrijven openbaart. Daarbij kwam zich in het voorjaar van 1930 de door de landbouwende bevolking zoo ge vreesde mond- en klauwzeer voegen. De prijzen van de producten maakten het bedrijf van den tuinder verre van loonend, terwijl ook de prijzen der bloembollen aan merkelijk terugliepen. Waar de fabrieken aan „de Zaan" tal van arbeiders ontsloegen, nam het aantal werk loozen in het begin van deze wlnterperio<ic sterk toe. Eene misrekening bij andere ja- ien vergeleken, omdat dan in den winter vele werklooze tuinarbeiders werk vonden in de fabrieken aan „de Zaan.” De Werkloozen- commissie zal dan ook allen te werk moeten stellen, hetgeen groote financieele offers van de gemeente zal vragen. Ziet de algemeene toestand er minder rooskleurig uit, al is, zooals men wel eens beweert, „de geest” er pit, den moed zullen we ons niet laten benemen. Het jaar 1931 zullen we ingaan In de hoop, dat onder Gods zegen het nieuwe Jaar betere tijden met zich zal brengen en ons dorp van groote rampen bevrijd moge bUJVen. 1 Moge deze hoop vervuld worden, dat is de |^L wensch van dag en Zondag 28 December een uitvoering in het café van den heer Th. Koopman. Belde avonden was de zaal flink bezet. Ten tooneele werd gevoerd .Madeleine", drama in vier bedrijven, waarna een zang stukje onder leiding van een Eerwaarde Zuster en .De Tante uit Amerika”, blij spel In drie bedrijven. Allen speelsters komt lof toe voor haar uitstekend spel; de rollen waren in goede handen. Het fanfarecorps „Accordando" luisterde den avond op. Zondag waren bij de uitvoering aanwe zig de Zeereerw. Heer Pastoor en de Edelachtb. Heer Best, burgemeester van Berkhout. en uitvindingen een groote weeg hadden gebracht in maatschappij en bedrijf. Doch door deae verandering was de toestand van de fa brieksarbeiders ellendig worden: vrouwen en kmderenarbeid, slechte woningtoestanden enz. Hierdoor ontstond, in tegenstelling met hetgeen bij de gilde het geval was, haat tusschen patroon en arbeiden. In 1871 kwam een Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond tot stand, die ook een arbei- dersblaadje uitgaf. De christelljken en socia listen gingen langzamerhand een eigen werkliedenverbond stichten, doch van de katholieken was geen leven te bespeuren. Door de verdrukking in die dagen was het voor de katholieken te moeilijk <xn Mch te organlseeren. In 1888 echter werd te Amsterdam de eerste afdeellng van den RK. VoikAaszd opgericht. De eerste sociale wetgeving werd in het leven geroepen door minister Van Houten. Verder ging spr. na de verw»n- lende beschermwetten na 1900. In dit ver- ingekomen stekken Verslag van den Armenraad te Alkmaar over 1929; voor kennisgeving aangenomen Een schrijven van het Algemeen Ned Verbond over het toenemend euvel om in aankondigingen vreemde woorden te gebrui ken: voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van verschillende visschers in de gemeente om het bengelen op snoek te verbieden in gemeentewater. Voorgcsteld werd af te wachten, hoe de nieuwe visscherij- wet nadere bepalingen zal vaststellen over het vlsschen met den hengel. Aldus'besloten. Een motie van de afdeellng van de Holl. Mij. van Landbouw In Noord-Holland. Voor kenmsgevlng aangenomen. De rekening 1929 van den keuringsdienst voor waren. Zal bij de leden circuleeren. Een verzoek van de federatie .Jf.-H. Noor den" der Ned. Ver. tot afschaffing van alco holhoudende dranken om over 1931 weder een subsidie te verkrijgen. Voor kennisge ving aangenomen. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger en van het tuinbouwbedrijf. Bi kas was en moest zijn resp. f 8.297.02 en f 2751. Voor kennisgeving aangenomen. Een besluit van Ged. Staten tot verdaging van hunne beslissing omtrent het raadsbe sluit van 23 Oct. jj. tot opheffing van de O. L. school te Schoorldam. Voor kennisge ving aangenomen. Wat betreft het onderzoek naar den aan leg der kosten van de electrische lichHelding voor de noodzakelijke lichtpunten In de ge meen tewoningen, deelen B. en W. mede, dat deze kosten In totaal zijn geraamd op onge veer t 400. De voorzitter herinnert eraan, dat door den raad deze vraag werd gesteld, naa: ding van een Ingekomen aanvrage tutie van gemaakte onkosten door t Donla. De heer Slot vraagt of B. en W. geen ad vies willen geven ten aanzien van bedoeld adres. De voorzitter antwoórdt, dat B. en W. zicji daarvan willen onthouden. De heer Slot Is van meenlng, dat B. en W. zich er op deze manier gemakkelijk van af- maken. Naar aanleiding toch van dit schrij ven Is door B. en W. de toezegging gedaan, dat een onderzoek zou worden ingesteld of er tamelijke kosten waren verbonden aai, het voor rekening van de gemeente laten aanleggen van noodzakelijke lichtpunten in gemeente-wonlngen. Het meest logische zou zijn geweest, dat B. en W. met een voorstel waren gekomen, waarin al dan niet werd geadviseerd de kosten voor rekening van de gemeente te nemen. Weth. de Groot meent, dat het stand punt van B. en W. heel duidelijk was, daar de aanvrage van bedoeld persoon Is afge stemd. De heer Molenaar vraagt of in het ge raamde bedrag van f 400 ook begrepen zijn de nog aan te leggen lichtpunten. De voorzitter beantwoordt deze vraag be vestigend. De heer Molenaar stelt voor, de helft van de kosten van reeds aangebrachte of even tueel nog aan te brengen noodzakelijke licht punten voor rekening van de gemeente te nemen. De voorzitter zegt, dat een bepaald bedrag per lichtpunt behoort te worden vastgesteld. In deze kostenberekening is f 3 per licht punt becijferd. Weth. de Groot herinnert er aan. dat in dertijd besloten is, de noodzakelijke licht punten te vergoeden. Spr. vreest, dat het moeilijk zal zijn uit te maken, wat nood zakelijke lichtpunten zfjn. De heer Slot stelt voor de kosten voor rekening van de ge meente te nemen. Weth. Swan heeft het altijd onbillijk ge vonden, dat de bewoners van gemeente-wo- nlngen de lichtpunten zelf moesten betalen. Spr. wil het geheele bedrag door de gemeente doen vergoeden. De heer Molenaar wijst er op. dat de nood zakelijke lichtpunten altijd voor rekening van de gemeente werden aangelegd. Spr.’s bedoeling is het, van de niet noodzakelijke lichtpunten de helft te vergoeden. Wethouder de Groot zegt, dat personen, die electrisch licht lieten aanleggen, voor uit wisten, dat dit voor eigen rekening ge schiedde. In stemming gebracht werd het voorstel van den heer Slot verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Swan, Slot en Van Rijn. Het voorstel Molenaar werd eveneens verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Nannes, Molenaar en Slot. Voorstel van B. en W. lot het geven van een machtiging om op nader te bepalen voorwaarde een motor te plaatsen op het Noorder Besseventje en hiervoor een bedrag beschikbaar te stellen van f 250. Weth. de Groot zet het standpunt van B. en W. nader uiteen, waarbij spr. opmerkte, dat de huurder niet in staat was de kosten geheel voor eigen rekening te dragen; hij zal echter wel in de kosten moeten bijdragen. Weth. Swan vraagt hoeveel deze kosten zullen bedragen. Weth. de Groot kan hierop nog geen af doend antwoord geven. De heer Slot zegt, dat het bouwland hier door zooveel productiever wordt gemaakt. Spr. staat op het standpunt, dat de ge meente het grootste aandeel van de kosten moet betalen, daar door de vermeerdering van de productiviteit oe huurprijs zal stijgen. Weth. de Groot zegt dat de aanschafflngs- kosten bjj een volgende verpachting in den huurprijs kunnen worden verdisconteerd. Het voorstel wordt hierna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Voorzitter deelt hierna nog mede dat is Ingekomen goedkeuring van Ged. Staten be treffende wijziging grondslagen van de per- soneele belasting en dat de fitter Seppens in vasten gemeentedienst is aangenomen. 3. Voorstel Inzake verdere vernieuwing dienstleiding gasbedrijf» Overeenkomstig het advies van de gas- cctnmlssie stellen B. en W. voor uit het reservefonds van het gasbedrijf f 3000 be schikbaar te stellen voor de verdere vernieu wing van dè gasleidingen. Aldus besloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7