^Binnenlandsch Nieuws •VRI&rNEJ&n? (Buitenlandsch c^fieuws .5^ fl I Voor de Huiskamer rEN Maarschalk Joffre EERSTE KAMER De strijd in Birma KORT NIEUWS ONZE OOST Muitende politie? Rede van dr. Heldt IZE GE Beperking immigratie In Australië Een misplaatste grap GEMENGD NIEUWS Bij het spelen om den kerstboom Boerenbeweging in Zuid-Beieren De „ontvoering” van zeven meisjes Orkaan boven Belgrado rar i Herziening der verdragen bepleit Proclamatie tot het Beiersche volk Gemengde Bvitenlandsche Berichten Het mijnvraagstuk in Engeland Krachtige aardschok ten Oosten van Napels ratte. I kust Loonsverlaging In Duitsche industrieën Een „echte” filmroover x - I l/ir J De noodlottige hotelbrand te Cochrane Verbetering houdt aan Een stier op wandeling BLADZIJDE 1 WOENSDAG 31 DECEMBER et i van deelt mede, da* da Paus het volgend tele- Kon. HolL Uoyd Waterstaat. In Dreigende staking in Zuid-Wales an- met Op verschillende plaatsen schade aangericht i nog .Wij sullen ons self «el helpen!-* over ging Groote schade Dreigende uitsluiting. I .38. de ia Hoe het krantennieuwtje op een redactie kwam ijunc- n van ie dl- :rhoo- veken in dit 1 ge- een dtge- eken. Pauselijke segen De generale staf van maarsêhalk Joffre Lichte verbetering in maarschalk Joffre’s toestand. Telegram van den H. Vader. Te East Finchley is Lord Mclchect met groote eer begraven. Na de pauze kwam aan de orde het wets ontwerp inzake toekenning van kasvoorschot ten aan den ‘chts- ep de M de 1 Mei iwed- i bln- ingen lelijke huls- t het overs kust htlge rust- kow dk taai shee roEue’t der het Üging svan- had- tuto's tzend :te te >onen i. die edrag amen irden. Knaap van 18 Jaar ^hat er met ruim 26.000 gulden van dqor. dchtlg ie ot- i Pltl- fjaar- >g hoe ;ellng. tot de In ten iar de wpare ie re- a over echter >nder- tebben tgeld- x>r de tebeu- lellin- voor twee iron ie be- e over st een telden, 00 tot Enkort Zooals te ge- i. Zoo fideel, i 3000 echter r zelfs !d kan d van ;roor- sstraf agel- nlet indl- le de eden n n ge- oerd. n de ont- mid- eerst a. >lun- se in a de eten a en iraat tsln- indi- aan- 5.000 ewe- gt. i<\ k'~i Dg groep Zuid- en Noord-Beleren van den Zuld-Dultechen bond van werkgevers in oe textiel-indu-trie heeft tegen 10 Januari 1931 de bestaande loonovereenkomst met de ai- belders opgezegd. De elachen der patroons, die een loons verlaging betreffen, zullen aan de arbeiders bonden worden voorgelegd. Door deze opzeg ging der loonovereenkomst worden 55 a 60.000 mannelijke en vrouweljjke arbeiders getroffen. In verband met de jaarwisseling richt de Beiersche Minister-President Dr. Heldt zich tot het Beiersche volk met een proclamatie, waarin hy wijst op de politieke omwente- llngsasplratles over de geheele wereld, waar bij men zelfs voor het heiligste niet terug schrikt. De Beiersche regeering zal al haar krachten Inspannen om den nood te lenigen. Zü is. om de groote algemeene ellende te ver minderen, bereid iedere poging tot een om wenteling in de kiem te smoren, onverschil lig van welke zijde zij ondernomen wordt. Als steunpilaar voor de totstandkoming van een krachtig Rijksbestuur elscht Dr. Heldt, dat de Rijksraad zal worden verheven tol een tweede wetgevende kamer, naar het model v. den Bondsraad. De grondwet mag slechts in alleruiterste gevallen worden gewijzigd. Het is de taak van Beieren in het moeiende jaar en in de toekomst alle destructieve pogingen ten krachtigste te bestrijden. De berichten omtrent de verlo ving van den kroonprins van Spanje wor den tegengesproken. diner bij den professor uit te welden. De pro fessor scheen eveneens behagen te scheppen in de conversatie met z’n leerling: en toen de toekomstige advocaat 's avonds heen ging was hij zoo vriendelijk hem te zeggen: „Beste, kerel, het is mij zeer aangenaam, dat eenlge grappenmakers mU in de gelegen heid gesteld hebben u naar waarde te leeren «ctaatten en ik Loop van harte, dat u eens hjieer komt." George was natuurlijk érg in z’n nopjes en klauterde fluitend en zingend de trappen op, die hem in z’n kosthuis naar z’n kamer op de vijfde verdieping voerden. v. Z’n vrienden waren niet weinig verbaasd, toen zjj vernamen welk een ongewone wen ding hun grap genomen had. want toen George eenmaal terug was, meenden ze hem eens duchtig in 1 ootje te nemen en beken den dat zjj de schrijvers van den brief wa ren. George zei hun. dat hjj er volstrekt niet kwaad om was, integendeel, hl) dankte hen harte Hjk. Toen hjj eenlge dagen later met schitte rend gevolg examen had afgelegd, kreeg hij een brief ditmaal een echten van pro fessor Debrennes, waarbij hij ultgenoodigd werd dien zelfden avond nog bij hem te ko men eten. Na deze invitatie volgden nog andere, zoodat hij zich spoedig thuis begon te gevoelen In het huis van den professor. Het kon dan ook niet ultblljven; de jonge advocaat werd ver liefd op de dochter van professor Debrennes. Op een goeden morgen vroeg hjj haar ten huwelijk en z’n aanzoek werd aangenomen. Wanneer dan ook later, de jongere colle ga’s van Mr. Bernard, den beroemden advo caat aan de Parjjsche balie, zich aan hem beklaagden, dat zij door grappenmakers wa ren beet genomen, dan antwoordde hjj la chend .Misplaatste grappen, m’n vrienden, eindi gen gewoonlijk slecht, maar mij is één uit zondering op den regel bekend. Een dezer misplaatste grappen en UT verzeker u, dat zij zeer misplaatst was heeft mij m’n le vensgeluk verzekerd." De tusschen den werkgeversboond en de arbeidersvereenlglngen onder leiding van prof. Brahn als arbiter gevoerde onderhan- deltngen over de loonen in den mijnbouw hebben tot geen resultaat geleid. Daarmede is de arbitrage-poging geëindigd. Op 1 Jan. *31 treedt ten opzichte van de loonregeling in den mijnbouw een tariefloozen toestand in. De eigenaars moeten de arbeiders tegen 15 Januari in verband met de noodlg ge achte loonsverlaging ontslaan. Ongeveer 50 KM. ten Oosten van Napels, te San Sosslo en te Baronlsst in de provin cie Avellino. werd gistermiddag een hevige aardschok waargenomen. Een aantal hui zen. die bij de groote aardbeving van den afgeloopen zomer reeds schade hadden op- geloopen, stortte in. Op verschillende plaat sen zijn de electriciteits- en gasleidingen vernield, tengevolge waarvan eenlge bran den ontstonden. Nadere bijzonderheden oni- J trent den Juisten om vang der aardbeving en het aantal slachtoffers ontbreken, maar men heeft alle reden om aan te nemen, dat men hier slechts te doen heeft met een weliswaar krachtigen, maar geheel plaatselljken aard schok, die geen slachtoffers heeft geeischt. Dr. Curtius heeft definitief bedankt voor het voorzitterschap der as. Volken- bondsraadszitting. Kind in brand Maandagavond geraakten bfj het spelen rond den kerstboom de kleertjes van het 10- jarig dochtertje van den heer J. S. aan den Amsteldljk te Nieuwer-Amstel in brand. Alhoewel het vuur spoedig gedoofd werd, bekwam het kind toch nog dusdanige brand wonden in het gelaat, dat een ontboden ge neesheer onmlddeliyke overbrenging naar een ziekeninrichting noodzakelijk achtte. De regeering heeft besloten de buitenland- sche immigratie te beperken tot de econo mische toestand des lands voldoende verbe terd is. De regeering heeft de medewerking gezocht van alle betrokken regeerlngen en aan de scheepvaartmaatschappijen meege- dMld. dat het niet gewenscht is faciliteiten te_ verleenen aan immigranten. Behalve Brltsche immigranten mogen al leen degenen in het bezit van een vergun ning namens de regeering afgegeven het land binnenkomen. Voor toeristen en zaken lieden geldt deze bepaling niet. „Lucien Debrennes.” monjpelde George, die niets van dezen brief begreep. .Moe is T mogelijk? De minst vriéndelijke professor van de beele faculteit; een man, de koelheid in persoon en die schijnbaar met minachting op al de studenten neerziet. Dat had ik nooit kunnen denken!” Hjj was er echter blij om en beschouwde het als een groote eer. Den volgenden dag te zeven uur, stond George Bernard voor de deur der woning van professor Debrennes. Het dienstmeisje liet hem in de spreekkamer en vroeg: „Wie kan ik aandienen, mijnheer?" ..George Bernard.” Een poosje later kwam de professor met een droog, streng gelaat binnen. Hjj nam den student van 1 hoofd tot de voeten op. „Wat is er van uw dienst, mijnheer?” „Tk ben George Bernard, professor. een van uitgang, maar de jongen weYd niet ontdekt. Daarop doorzocht de politie het geheele ge touw. doch men vond niets. Rechercheurs volgden intusschen een spoor, verschaft door een taxl-chauffeur, die verklaarde een jon gen zonder hoed en met een bruin pak bij zich naar een bepaald adres te hebben ge reden. 37. Nu gingen zij genieten van de kermispret. Vooreerst naar den draaimolen, zoon mooie groote draaimolen, met groote sty gerende paarden, met leeuwen, met dreigende koppen, met varkens, zoo vet en zoo geel, alsof ze van marsepein waren En Bollebuisje ging parmantig op een paard zitten, dat op een stang stond en galoppeeren kon. Deftig hield hij zijn staartje in de hoogte. Maandagmorgen vroeg, om kwart over eenen, terwijl de gewone middernachtelijke voorstelling aan den gang was, kocht een knaap van 18 jaar een kaartje voor de voor stelling in de Paramount-bloscoop, gelegen In het benedengedeelte van het Paramount- gebouw, een der grootste luchtkrabbers op het Times Square te New York. In plaats van de bioscoop binnen te gaan, wachtte hy tot de deur van de particuliere lift naar net kantoor van den kassier op de zesde verdie ping openging. Een bediende had de lift naar beneden gebracht om koffie en sandwiches te halen voor zichzelf en den kassier die juist de ontvangsten van Zondag zou gaan tellen. De jongen dwong den bediende onder bedrei ging met een revolver de lift weer naar het bureau van den kassier te brengen, waar hy den beder.de en den kas ier noopte de ont vangsten in een pak te doen. Na tevergeefs getracht te hebben de telefoonverblrtilng te verbreken en het electrisch licht stuk te slaan, griste de jongen het pak weg en ging e» mee van door. Het bevatte aan bankpa pier en zilver voor een waarde van ruim 26.000 gulden. Onmiddeliyk telefoneerde kassier naar beneden en drie minuten later waren alle uitgangen gesloten. De fllmver- Mxxüng werd haastig geftndigd;- bet publiek o Vergadering van DINSDAG VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN Aan de orde is: Nadere wyzlging en verhooglng van het Xlde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1929. De heer GELDERMAN (VM.) betoogt dat het groote tekort op de begrooting slechts ten deele gedekt wordt door de heffing van 10 pet. inyoerrecht. De Minister van Koloniën, de heer DE GRAAFF, betoogt, dat de verhooglng nau welijks merkbaar zal zyn in de pryzen productie Zy is een der middelen, om tekort weg te werken. Het ontwerp wordt aangenomen. De’heer DE JONG <R. K.) vraagt nadere Inlichtingen in zake het electrlsche afmyn- toestel te IJmuiden. De minister heeft zich de Tweede Kamer niet De eigenaars en mynwerkers van twee ko lenvelden zyn gisteren niet tot overeen stemming kunnen komen. In North Staffordshire werd het spread- oversysteem besproken. Belde partyen heb ben de aangelegenheid naar den Nations, len Kolenmyn-Raad verwezen. Intusschen zullen de werkzaamheden evenwel worden voortgezet op dagcontract. Gistermiddag heeft de bijeenkomst van mijnwerkers in Zuld-Wales de voorstellen der eigenaars, die verschilden met de door den Mynraad gepubliceerde aanbevelingen, verworpen. Deze voorstellen behelsden een overeen komst voor drie maanden op de basis var. de thans geldende loonen en vyf werkda gen van 7 uren en 36 minuten, met op Za terdag vijf uren veertig minuten werktyd. De eigenaars der mynen in Zuld-Wales weigeren den Natlonalen Raad te erkennen De pogingen om tot een nieuwe overeen komst te geraken voor aan het einde der maand de huidige overeenkomst ten einde loopt, worden voortgezet. door eigen succes, opgehitst door het lawaai en het schieten, deed het woedende dier een aanval op de roodgeverfde pui van een slagerswinkel hetgen zAer be grijpelijk. is, als men den haat kent van het slachtvee tegen het slagersvak. De slager, die over de aangerichte schade absoluut niet te spreken was. werd woedend en schoot een paar maal in de richting van het dolle dier, dat toen een andere richting nam. en een schuilplaats zocht in de hal van een krantenpers. De redactie van de krant kreeg haar sen satienieuws om zoo te zeggen franco thuis gestuurd. Maar op het eerste moment was zy daar heelemaal niet biy mee. want de buffel, die een uitweg zocht, rende stuk voor stuk tegen alle deuren op de eerste verdieping, waarachter het verschrikte personeel met vereende krachten weerstand bood. Na een kwartier kwam er een sterke politiemacht opdagen, maar zy kon zich niet vereenigen met het idee om van de hal een arena voor een stierengevecht te maken. De hoofdredacteur stond aan de telefoon tegen alle mogeiyke autoriteiten te razen om Volgens een bericht van de Beriynsche bladen uit Milaan, bevat de .Fopolo d’ Ita lia” onder het opschrift „Gerechtigheid voo- de Volkeren” een beschouwing van Amoldc Mussolini den broeder van den Italiaan- Bchen Minister-President. Slechts een her ziening der vredesverdragen aldus schrijft hy kan het politiek en economisch even wicht herstellen en de volkeren op den duur verzoenen. Deze herziening zal dc hoeksteen van de wedergeboorte der wereld «dn, geiyk dit door alle menschen wordt gewenscht. De moeilijkheden kunnen slechts warden overwonnen als zij op elk gebied btefaiihsi «orden. Et zou een r*mp ont- Boven Belgrado heeft de laatste 24 uren een yskoude Oostenwind gewaald, die al lengs tot een orkaan aangroelde. Het scheep vaartverkeer op den Donau moest worden stilgelegd, met uitzondering dan van enke le vaartuigen met byzonder sterke machines. De stormwind rukte aan de kaden van Bel grado 20 schepen los en dreef deze stroom afwaarts Uxdat zil tenslotte aan den grond liepen. Het sa. .JBmederovo’’ werd op het z.g. Oorlogv-Uand geworpen en kon eerst na langdurige sleepbootasslstentle vlotgemaakt worden. De door den storm aangerichte schade is nog niet bekend, doch zy is zeer groot. De orkaan duurt voort. bouw te verkrijgen. Intusschen huisde de buffel als in een por- celeinwinkel en richtte enorme schade aan onder de kisten, papierrollen. ja zelfs aan de automobielen, die voor het verzenden der couranten gereed stonden. De brandweer heeft ten slotte het woe dende dier overmeesterd. Sofia mag zich ge lukkig achten, dat een onversaagd voormalig Russisch cavalerie-offlcler aan het hoofd van de brandweer staat. Hy ging den stier niet met een degen van den toreador te iyf, maar met de lasso en in een handomdraai hadden 16 dappere „Poscharnikari’spuitgasten den buffel ge boeid en triomfanteiyk sleepten zy hun buit door de straten. Mauwtje en Toekie hadden leeuwen uitgekozen. En ze hi den het gevoel, alsof ze voortsnelden in de wildernis, voo gedragen door een woesten leeuw. Ze hielden zich stevig i de groote manen van de dieren vast en telkens riepen elkaar toe, dat ze het heeriyk vonden. Maar Toekie t biy, dat de toer was geëindigd en de draaimolen stil hii Een schietpartij nauwelijks voorkomen De „Dell Courant” verneemt, dat de of ficier van justitie te Medan een onderzoek instelde aan boord van de „Van Heutsz” naar een begin van muiterij op de ultieis naar China door toedoen van de politie bewaking, bestaande uit den Belawanschen hoofdagent Tullmann en zestien inlandsen? agenten. Een schietparty werd nauweiykt voorkomen. De politie van Hongkong haalde de ontwapende herriemakers van boord, die niet werden medegenomen door de „Van Heutsz" op de terugreis. De Hollandsche consul leidde het onderzoek in. Tullmann stookte zyn ondergeschikten op, de bevelen van den kapitein niet te aan vaarden. zyn aan de tegenstanders der vaccinatie. HU spreekt van .jnenschenoffers”. Spreker houdt niet van zulke woorden, maar hy zou kun nen zeggen, dat de Minister vele menschen- offers vraagt om enkele personen voor he* encephalitls-gevaar te beschermen., De MINISTER heeft zich beroepen op de gevallen door de encephalitiscommissie ge noemd. De encephalitis-commissie staat op het wetenschappelijke standpunt, dat hon derdduizenden inentingen betcekenen 20 A 25 encephalltlsgevallen, waarvan 6*7 met lethaal verloop. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 19 tegen 15 stemmen. De vergadering wordt te IJS uur voor een half uur geschorst. Een onschuldig geval In verband met de sensationeele berichten over een ontvoering van een zevental meisjes uit Den Bosch, heeft de Bossche recherche zich in verbinding gesteld met de Belgische justitie, en uit het ingestelde onderzoek ie gebleken, dat t genoteerde autonummer is afgegeven aan een In België wonenden achtenswaardigen fabrikant, die vroeger in Den Bosch heeft gewoond. De conclusie ligt vrywel voor de hand, dat bedoelde fabrikant personeel heeft gezocht en eenlge sollicitan ten in het Bossche station heeft laten komen. Het geld, dat de kellner zag betalen, te vermoedeiyk restitutie van reisgeld geweest. Zeer waarschliniyk is het dus een heel ge woon en normaal geval, waarvan de fantasie een sensatieverhaal van ontvoering heeft ge maakt. Iedereen, die ooit een bezoek gebracht heeft aan Sofia, kent die koppels buffels, welke zich absoluut niets bekommeren over het lawaai van deze jonge groote stad: moeizaam trekken zy de zware boerenkarren door de straten, vooral op de marktdagen, wanneer de boeren uit den omtrek op den „Passar" te Sofia samenkomen. Dezer dagen echter heeft een zwarte breedgehoomde stier, in een aanval van dolle woede, de geheele Bulgaarsche hoofdstad in opschudding gebracht. Zoodra het beest z'.ch had losgerukt, begon er een wedloop door de straten: kleine boompjes werden uitgerukt, groentenstal letjes werden omvergeworpen. Overal, waar het woedende dier langs rende, waren alle menschen vervuld van schrik en angst. Huilend en gierend kropen de menschen in de portalen van de hulzen, of vluchtten in de zijstraten: daartusschen door knalden de revolverschoten van de politieagenten, die allemaal mis waren, zoodat de woedende buffel ongehinderd heel de stad kon door- loopen. Bedwelmd uw leerlingen." „Goed mijnheer zeer aangenaam. Wat is de reden van uw bezoek en waarmee kan ik u van dienst zyn?" George "keek den professor by deze vraag verbaasd aan. Debrennes, die zyn verlegen gezicht bemerkte en dacht, dat hy voor za ken betreffende het examen kwam, sprak op koelen toon: „Wanneer u misschien by me komt om te vragen morgen by 1 examen eene gunst te ontvangen, dan kan ik u wel zeggen, dat het veel beter is zoo’n verzoek niet te doen. Ik vind het alles behalve beleefd, mijnheer, dat u my een bezoek komt brengen dat van te voren niet werd aangekondlgd en dat nog wel op een zoo ongelegen tyd. U hadt me evengoed op de universiteit kunnen ko men spreken.” George schaamde zich geweldig, kreeg een kleur als een gekookte kreeft en maakte z’n excuus. „Ik moet het slachtoffer zyn van een of andere misplaatste grap. Gelieve my te ver ontschuldigen. dat ik u gestoord heb.... maar gistermorgen heb ik dezen brief ont vangen.” H’i reikte den professor z’n brief over. Debrennes fronste eerst de wenkbrauwen en barstte toen plotseling in een schaterlach uit. En den student vriendeiyk op den schou der kloppend, zei hy: „Inderdaad, m’n waarde, de grap is zeer misplaatst en ik ben het met u eens dat ge het slachtoffer geworden zyt van een grap penmaker, een uwer vrienden waarschyn- iyk...” ,Ja. zeer waarschijnlijk, professor." „Welnu, jongmensch. ik wil nu eens dat )e geen slachtoffer zult wezen. U kwam bij my dineeren. welnu u zult by me dineeren en ik verzoek u het aan uw vrienden te vertellen. Hierheen ik ral u aan m’n vrouw en m’n dochter voorstellen.” H’t ging hem voor naar de eet*aal. George -naakte een diepe buiging voor de twee da mes. die er zeer symnathlek uitzagen. De -iro'e«ror legde met enkele woorden het ge val uit. De dames lachten en er werd een vierde couvert b’tgezet. Jeanne Debrennes was een zeer lief meisje met blond haar en blauwe oogen. Ze had er recht schik in. toen George haar vol vuur vertelde, hoe hij z’n vrienden zou ultlachen door tegenover ten kt den teeede over te* Zuid-Wales is geen overeenstemming tusschen mijneigenaren en mijnarbeiders be reikt. Weledele Heer. „Daar ik bemerkt heb dat U m’n cursus met grooten yver volgt en dat U een ernstig jongmensch is, vreemd aan alle lichtzinnig heid, zoo stel ik groot belang in Ongetwy- feld hebt U reeds plannen v&or de toekomst gemaakt, nu uw studies ten einde loopen. Hét zou me zeer aangenaam wezen deze plannen van D te vernemen. Wanneer morgenavond vry zyt, kom dan om zeven uur by my dineeren. Met vriendeiyke groeten, LUCIEN DEBRENNES. did I van den maars.halk toe aan diens buitenge woon groot weerstandsvermogèn. Sedert den vorigen nacht, waarin hy ontwaakte, heeft MJ het bewustzyn niet meer verloren, zyn ademhaling wordt echter leder uur zwakker Maarschalk Joffre, die van tyd tot tyd nog Iets kan zeggen, zeide gisterochtend tot een zyner strydmakkers uit den wereldoorlog dat hy thans elndeiyk zou sterven. dienaangaande in duldelyk uitgedrukt. De Minister van Waterstaat, de heer REYMER. verklaart, dat de aanschaffing van het toestel is geschied op voorstel van de Commissie van reorganisatie. Het toestel is alleszins behooriyk. Thans wordt onderhan deld over de in werking stelling en spreker heeft den indruk, dat deze onderhandelingen binnenkort zullen leiden tot overeenstem ming. De heer HENDRIX (R.K i geeft uiting aan een gevoel van aarzeling, nu hy over dit wetsontwerp zyn stem moet uitbrengen. Spr. hoopt, dat de minister spr.’s bezura- ren zal kunnen ontzenuwen, niet alleen in *t belang van de havén van Amsterdam, die belang heeft by een verbinding met Zuld- Amerika. maar niet minder in het belang van hen, die hun levensonderhoud verdienen btj deze, maatschappy. De heer KOSTER IV.B.) betoogt, dat men in dezen tyd van crisis voorzichtig moet zyn met steunverleening en genoeg olie overhou den om de lampen brandende te houden. Het verllesgaido van den Kon. Holl. Lloyd is re gelmatig toegenomen. Deze slechte gang van zaken mag niet alleen aan de tydsomstan- digheden en aan de verkeerde leiding in vroe gere jaren geweten worden, maar moet wei degelijk worden toegeschreven aan de om standigheden. waaronder de maatschappij werkt De heer WIBAUT (S.D.) zal voor het ont werp stemmen. Ook wanneer hy in 1923 te genstander van steun geweest is. dan zou hij thans, gezien den toestand van het oogen- blik, voorstander zyn. De jaren zyn .niet on benut voorbijgegaan, doch zy hebben niet tot succes geleld. De MINISTER VAN ARBEID. H en N„ de heer VERSCHUUR zegt, dat als één mo ment ongunstig is om de maatschappy in den steek te laten, het dit moment is, met de saneering in het vooruitzicht. Over een klein jaar zal de Kamer opnieuw een oordeel kunnen uitspreken. Het is spr.’s bedoeling een kleine com missie van deskundige mannen te benoemen teneinde de levensvatbaarheid van den Kon. Holl. Lloyd te onderzoeken. Spr. zou niet graag de verantwoording dra gen voor een besluit, waardoor een vloot, waarby tweeduizend menschen betrokken zyn. morgen aan den ketting zou kunnen komen te liggen en door de concurrenten werd opgekocht. Het ontwerp wordt aangenomen tegen 10 stemmen. De VOORZITTER, opmerkende, dat 1930 ten einde spoedt en nog slechts weinige uren ons scheiden van 1931. hoopt, dat het allen in het nieuwe jaar goed zal gaan. De Kamer wordt om 3 uur verdaagd tot 7 Januari. p In Zuid-Beieren, in het Inndal, in de Chiemgau, in de Mangfaligau en in de aan grenzende streken is een nieuwe radicale boerenbeweging onder leiding van den land bouwer Altenburger uit Henkwes ontstaan, die volgens de „Lokal-Anz.” reeds een groo ten aanhang in de kringen der kleine boe ren heeft gevonden. De beweging gaat uit van de gedachte.dat de politieke partyen hebben gefaald, en dat het zóo niet langer kan voortgaan, de deel nemers heffen de leus aan: we zullen ons zelf helpen, ten einde huis en hof niet te verliezen. Te Rosenheim, Alpling en Miesbach heb ben de aanhangers der nieuwe beweging groote betooglngen gehouden. Talrijke spre kers verdedigden de actie en betoogden, dat de boerenbewetftnar een noodkreet is van een doodelyk getroffen stand, welks ondergang niet kon worden tegengehouden, als er geen hulp kwam. De beschermende rechten, too werd os. gezegd, kwamen veel te laat. Slechts één afgevaardigde der Beiersche Volksparty bestreed de beweging en sprax Hch uit' vóór de oude organisatie. Mussolini zal nieuwjaarsdag een radiorede houden tot het volk der Ver. Sta ten. De rede zal in het Engelsch om 2 uur 's middags worden uitgezonden. Bet bulletin omtrent den toestand var. maarschalk Joffre van half zes gistermiddag deelt mede, dat de ademhaling regelmatig werd. De polsslag biyft goed. De gedurende den afgeloopen nacht ingetreden lichte ver betering houdt aan. J «taan, wanneer er geen tastbare, verstan dige oplossing gevonden werd. De wenach der volkeren om zich te herstellen en pro ductief oezig te zyn wordt verlamd door het vooruitzicht, dat er heele generatie’; noodlg zullen zyn voor het delgen van de oorlogsschuld. gram aan den apostolischen nuntius te Pa rijs heeft gericht: „Verzoeke maarschalk Joffre den speclalen zegen van den Heiligen Vader over te brengen, die voor hem de betnelsche gunsten afsmeekt get. Kardinaal PACELLI. Het laatste renet Hoewel het krachtig gestel van Joffre een hardnekklgen stryd voert tegen het nade rend einde, moet Iedere hoop om hem in leven te houden, worden opgegeven. De me- schrijven den langdurigen doodsstrijd Onder de pulnhoopen van het gisteren afgebrande ..Queens Hotel" te Cochrane in den Canadeeschen Staat Ontario, zyn tot dusverre 10 lyken te voorschyn gehaald. In totaal werden er by den brand 20 personen gedood. Toen George Bernard den brief gelezen had, dien hy zoo juist ontving, was hy een en al verbazing en bemerkte In den spiegel dat hy er zeer bleek en ontdaan uitzag. En het was ook niet zonder reden, want de brief was zóó onverwacht, zóó buitengewoon en verrassend, dat hy .z’n oogen nauwelijks gelooven kon. Hy nam den brief nogmaals op en las hem een tweede maal: Omtrent den stryd in Birma wordt nog gemeld De opstandelingen hebben vandaag in de jungle naby Tharawady een krachtigen aanval op de Engelsche troepen onderno men. zy moesten zich echter tengevolge van het aanhoudend vuren der Engelschen in het oerwoud terugtrekken, met achterlating van 50 dooden en talryke gewonden. Dt Britsch-Indische troepen beschikken over talrijke machinegeweren, zoodat zy alle aan vallen der opstandelingen konden afslaan. Het dorp, waar een Engehchman verle den week op beestachtige wyze werd ver moord, is door de opstandelingen zelf ver woest. Het schynt hier een wraakneming te betreffen, omdat de bewoners van het dorp spionnagedlensten ten gunste van de Engel schen zouden hebben verricht. Opschorting van het inentingsbesluit De heer RINK (V. B.) ziet zich weer ver plicht zich met den meesten ernst te verzet ten tegen het voorstel der regeering om bul ten werking te stellen een van de heilzaam ste maatregelen, die de wetgever heeft ge nomen in het belang van de volksgezond heid. Thans komt een voorstel om den termyn van tydeiyke opheffing te verdubbelen zonder eenlge aanleiding, maar precies overeenkom stig spreker heeft voorzien. Van het oogen- bllk af. dat de regeering zich op het stand punt stelde, dat de wetenschap de absolute veiligheid der vaccinatie moest vaststellen, wist spreker, dat op de eerste tydelyke bui ten werking stelling een tweede, derde, vierde enz., moest volgen. Spr. verbaast zich over den optimlstlschen toon van den minister, die in de Mem. van Antwoord schrijft, dat weliswaar de onder zoekingen der encephalitiscommissie nog geen resultaten hebben opgeleverd, noch dat de hoop niet mag worden opgegeven, dat zy tot een uitkomst zal komen. De oorzaak der complicatie is geheel onbekend gebleven. Vast staat het aantal eenheden, dat ver strekt Is, nJ. 68000 tot 1 Augustus, daarna nog 37000 te zamen 105 000. Aar.nemende dat een derde gedeelte verloren gaat, of niet gebruikt wordt, hetgeen ruim gerekend is, komt spr. tot 70.000 werkelijk plaats gehad hebbende inentingen. Op 70.000 Inentingen dus twee gevallen van encephalitis, of één op 35 000. Spr begrijpt riet, hoe iemand de verant- woordeiykheld op zich kan nemen een heil zaam gebleken beschermingsmaatregel bui ten werking te stellen. Mevrouw POTHUIS-SMIT (S.D.) herin- nert er aan, dat zy verleden jaar. zy het aarzelend voor heeft gestemd, omdat zy het vraagstuk voor de opvoeders nog te moeilijk achtte. Intusschen is het rapport der ence phalitiscommissie verschenen en voor spreek ster is de situatie veranderd. Zij vreest, dat door aanneming van dit ontwerp een veel grooter kwaad zal worden bevorderd. nJ. de algeheele afschaffing. Spreekster acht zich niet verantwoord om vóór het ontwerp te stemmen. De MINISTER VAN ARBEID. H. an N. de heer VERSCHUUR betoogt, dr’ er tus schen de heeren Rink en hem veel is, «wat hen vereenigt. Want wanneer hy uitgaat van het standpunt, dat de vaccinatie een der heilzaamste middelen is, dan gaat spreker daarin volkomen mee. Spreker’s standpunt brengt dan ook geen principieel verzet tegen den indirecten dwang mee, doch vloeit voort uit de weging van het encephalitls-gevaar. Waar de heer Rink cijfers noemde, spreker echter niet met hem mee. Men kan het wetenschappelijke feit niet wegredeneeren, dat op 4000 5000 inentingen één encephalitisgeval voorkomt en dat 30 pCt. van de encephalltlsgevallen lethaal verloopt. Dit beteekent, dat jaariyks zes acht kinderen zouden sterven. Dat zou de werkelijkheid zyn. waarvoor de Kamer de oogen niet mag sluiten. De reden waarom hier tot verlenging der opschorting wordt overgegaan is deze, dat, wetenschappelyk vaststaat, dat de vaccinatie offers zal vergen en zoolang dat het geval is. zal de bepaling moeten worden opge schort. Het causaal verband tusschen vaccinatie en encephalitis staat vast, doch de nadere oorzaak, nJ. of het is een eigenschap van het vaccin dan wel een organisme dat in de keel voorkomt dan wel iets anders weet men niet. De heer RINK, merkt op, dat meer en meer in de woorden van den Minister klan ken gehoord worden, die welgevallig moeten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9