LEEKEPREEKEN ONS BLAD AAN ONZE H.H. ADVERTEERDERS ABONNE’S L. Frankenberg - Alkmaar JOH. LAUWERS Voornaamste cJCieuws .ZATERDAG 3 JANUARI 1931 VIJF EN TWINTIGSTE DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN f40 f.750 f50 A udiëntie VAN TWEE WALLETJES Hr. Ms. „Banckert” Ongeval in een Mergelgroeve en De Maas wast I f I I Zijn vroégere kostjuffrouw doodgeschoten Moordaanslag op oude vrouw te Rotterdam Zijn buurman met een dolk gestoken TABELLARISCHE BOEKEN zijn onmisbaar in de moderne boekhouding Wederom een moord aanslag te Groningen PAYOLOP 3 ALKMAAR AANGIFTE MOET OF STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA NET ONGEVAL JAARGANG No. 2 I NOORD^FIOLLANDSCH DAGBLAD of UM 2 BALANS EN BEGROOTING ler- Moordaanalag te Rotterdam. De dader slaat de hand aan zichzelf Hevige brand te Amsterdam Twee pakhuizen in lichterlaaie Vaticaansch geld in circulatie gebracht. Duitechlanda outwapu over P. HOMO SAPIENS. p. Wij J>. De Inbraken te Zwijndrecht De daden gevat w. D. Het reisplan „Arbeiderspers” wil aldus 26 Bandjirs Arbeider door vallend gesteente getroffen I DB ADMINISTRATIS -J**: 0-S.Uri. i uur te de rt- stand te thans uiterwaarden zijn ondergeloopen. De werken aan I- T. leven; trachten Gelukkig is een vast gemoed, Dat in geen blijde weelde smilt. Maar stuit, gelijk een taaie schild, Den onvermljdbren tegenspoed! Z. D. H. de Blsschop van Haarlem za’ de volgende week Dinsdag, Woensdag en Don derdag geen audiëntie verleenen. Door een 69-jarigen grijsaard met een broodmes levensgevaarlijk gestoken Mussolini ningseisch. De staking in het Ruhr-gebied triigt zich uit. Afscheid Jhr. mr. de Savornln I Ilins ate president van den Hoogen Raad. Een vrouw te Groningen doodgeschoten; de dader sloeg daarna de hand aan ifnhualf Groote brand In twee pakhuizen ap de N. Keizersgracht te Amsterdam. 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10. 12, 13, 15, 18, 20, 25 en 30 kolommen ABONNEMENTSPRIJS*. Per kwartaal, voor Alkmaar t.— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Revolutie in Panama Regeering geval len, president gearresteerd. Nieuwjaarsreceptie bij den Pauselljkea In ternuntius. tr. pt Barometerstand 9 uur vjn.: 753. Btüstana, rtr. Pt- 4 TM rtr. Pt. 4 2 2 in het voornemen om Hr. Ma. „Banckert" na het verblijf in Weet-Indlë rechtstreeks naar Oost-Indië te zenden. In den laatsten tijd is de gemeente Zwljn- drecht in erge mate onveilig gemaakt doer een aantal personen, die herhaaldeiyk inbra ken pleegden in diverse woningen en kan toorgebouwen, asmede In enkele schoolge bouwen en in de consistoriekamer van du Gereformeerde Kerk aan den Rotterdamacbe weg. In totaal werd een bedrag ontvreemd van circa 300 gulden. De inbraken gingen meestal gepaard met vernieling van deuren, terwijl lessenaars en kasten werden geforceerd. De dieven werkten gezamenlijk of op eigen houtje. De po’ltie heeft intusschen niet stil gem ten en slaagde er In hen op het spoor te ko men Toen op Oudejaarsavond voor de tiende maal werd ingebroken. nJ. in de woning van den schilder V., werd onmiddellljk last geve- ven de reeds lang w-da-hte personen te ar- resteeren. De bende bestond uit een vijftal jongens van ongeveer 20 jaar oud. Nu een streng verhoor hebben allen een volledige be kentenis afgelegd. Ueht op De lantaarns moeten morgun warden opgestoken om 430 en nvarnnnrpun om 4.32 uur. Barometers Thermometers Gisterenmiddag is op de tweede etage van een pand aan de Vinkenstraat te Rotterdam een moordaanslag gepleegd op de 63-jarige mej. J. B. de Zwart—Prins, echtgenoote van den bootwerker De Zwart. De aanslag 13 gepleegd door haar 69-jarigen neef H. D„ die sedert 15 jaren bij het gezin De Zwart Inwoont, omdat hij slechts een heel klein ouderdomspensioen!je heeft. Gistermiddag was de vrouw alleen met haar neef en twee kleine kindertjes van haar gescheiden dochter, die bij haar inwoont., thuis. De buren van de eerste etage hoor den te ongeveer twee uren, zooals vaker het geval was dat de vrouw beneden met haar neef weer ruzie kreeg. Die ruzie heeft tot half vijf geduurd, terwijl het dikwijls zeer heftig toeging. Te ongeveer half vijf hoor de men roepen: „Ik zal je doodsteken”, waarna de neef hevig scheldend naar bene den kwam. Even later kwam de vrouw naar beneden, hevig bloedend uit een wond aan de rechterzijde van de borst. Zjj liep de straat op, waar zij door een agent werd op gevangen, die voor haar ovaMbrenging naar het ziekenhuis aan den Bergweg zorg droeg. De politie vond bij het onderzoek in de woning op verschillende plaatsen en op de waranda bloedvlekken, alsmede een bebloed broodmes, dat in beslag werd genomen. De vrouw werd In het ziekenhuis opgenomen; haar toestand werd in den loop van den avond zoo ernstig, dat men vreest dat zij den ochtend niet zal halen. Tegenover de politie heeft zij verklaard, dat haar neef haar had gestoken, welke verklaring door de belde kinderen, 4 en 6 jaar oud, werd be vestigd. H. D. was nog voortvluchtig. Wü meenen goed te doen nog eens onder de aandacht te brengen, dat onze administratie naast het plaatsen van Uw zdvertcntlen in onze eigen uitgave, gaarne haar bemiddeling verleent voor het plaatsen van üw gelegenheids-advertentiën ook in andere bladen kunt van onze bemiddeling gebruik maken zonder, dat de prtjs van Uwe annonce daardoor maar eenlgo- rtns wordt verhoogd. WtJ benden ons gaarne aanbevolen. vers later doen, die op grooter afstand een juisteren kijk op het geheel hebben. Wij laten ons te veel door onze eigen omgeving beïnvloeden en kennen de ve lerlei andere krachten niet, die elders werken. Laten wij daarom ook geen be groeting voor- de naaste toekomst maken. Daarvoor ontbreken ons voldoende gege vens. Er is maar één zekerheid, de we tenschap n.m. dat er een Voorzienigheid over ons waakt en zonder Wier toedoen of toelaten niets gebeurt. En ook dat weten wij, dat ieder een taak In deze wereld te vervullen heeft, dat hij verant woordelijk is voor de wijze, waarop hij deze taak volbracht zal hebben en dat hiervan voor een leder de bestemming van zijn lot in de eeuwigheid afhangt. In dit licht het leven bezien, is het dwaasheid zich door sombere stemmin gen te laten neerdrukken, evenzeer als het dom is in tijden van voorspoed te doeit alsof er aan dit tijdelijk leven geen einde komt. Wie bij de jaarwisseling zoekt naar een houvast op de woelige levenszee, die neme het woord van onzen grootsten Nederlandschen dichter tot zijn lijfspreuk: Alle sbonne’s op dit blad liin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oftfin Levenalenge gebeele ongeschiktheid tot werken door a 750 - oaKCT*1 mct f OKft bi> verlies van een hand, f 4 4E bU verliee van een f EQ hij een breuk van tanen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerinzen verlies van belde armen, beide boenen of beide oogen doodeiiiken afloop fcwV." oen Toet o( oot I l*w«" duim of wijsvinger been ot arm en moet dien daarvoor bij verliee van anderen vinger. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25: elke regel meer «3*. RECLAME per regel f *-75 de eerste pagina; voer 4e overige pagina's 434* RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bU vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 4.12 De dader in beschonken toestand teruggekeerd en aangehouden. Gisteravond laat is de dader, de 49-jarige H. D„ In beschonken toestand naar zijn woning in de Vinkenstraat teruggekeerd, waar hij door de politie is aangehouden. Hl) heeft een volledige bekentenis afgelegd en verklaarde, in drift te hebben gehandeld. HU te in verzekerde bewaring gesteld. Op de mergelgroeve der EJf.CX-fabrtek te Maastricht heeft Woensdagnamiddag een ernstig ongeval plaats gehad. Toen men bezig was om van den rotswand door middel van schlet-patronen .de mergel- massa te doen loespringen, stortte plotseling een aantal mergelblokken en loslatend ge steente naar beneden op de daar werkzaam zijnde arbeiders. De 29-jarige H. H. Brounts uit Maastricht, vader van twee kinderen, was er wel be* ergst aan toe en moest met ernstige verwon dingen en een gebroken been worden opge- nomen in het Ziekenhuis Calvariënberg. Da ongelukkige werd vervoerd door den O. G. D- evenals de arbeider H„ die zeer ernstig ge troffen werd aan het rechteroog en die op genomen werd In de Oogkliniek. Uit Maastricht wordt gemeld: De Maas wast sedert Zondag onrustbarend. De peilschaal wees gistermorgen 2-83 M, na 85 cM. was. In de laatste acht uur te de rt- vier nog 20 cM. gestegen. De stand te thans 3.15 M. ..yjL®*1®1* wordt langzame was gemeld. De de nieuwe brug ioopen*weèr ftvaar te m aUwwMMt, i a "JT>- L V een algemeene opinie, dat een nieuwe wereldbrand aan ons geslacht niet meer beschoren zou zijn, hooren wij zelfs den man op de straat over den spoedig op handen zljnden nieuwen oorlog praten en de datum in 1932 wordt er bij ge noemd, als was het de vaststelling van een vergadering op een eenigszins lan gen termijn. Gehoord deze algemeene opinie over de tegenwoordige situatie in de wereld, lijkt een woord van waarschuwing en opwekking op zijn plaats. Wij leven in een malaise-stemmlng; komen er niet spoedig nieuwe prikkels dan dreigt er gevaar voor een verderfelijk fahaUsme. Men maakt de balans op van dM oorlog en den na-oerlogschen tijd en vindt stof te over voor een zwaar pessimisme De laatste oorlog beloofde ons voorgoed van alle oorlogen af te helped; om een eind te maken aan de geheime diplo matie; aan konkelarijen van koningen, keizers, diplomaten en kanseliers. Wij zouden vrije burgers in een vrije wereld worden. En nu? Openlijk wordt het in alle couranten geschreven: de laatste poging om 'n nieuwen oorlog af te wen den zal dezer dagen op de ontwape ningsconferentie worden gedaan. Mis lukt ook deze, evenals reeds zoovele conferenties in Genève en elders zijn misgeloopen, dan is een uitbarsting onvermijdelijk; dan staan wij aan den rand van den afgrond. En de verschil lende staten hebben zich in het geheim al op het ergste voorbereid; de bewa pening te water, ter zee, in de lucht is intensiever dan zij ooit geweest is. Heeft de wereld wel ooit zoo’n tijd meege maakt? Zie de gruwelen in Rusland; zie Öe werkeloosheid van meer dan twaalf millloen menschen over heel de wereld; zie het zedenverval, de verwildering, de gezagsontkenning, de ontwrichting van het gezinsleven. De balans sluit in alle hoofdstukken met schrikbarende tekor ten, en uitzicht op beterschap is er niet. Ziedaar het pessimisme van den laat sten tijd; een zwartgalligheid, die de energia.'doodt, hst zakenlevsrt vsrtemt, den prikkel voor nieuwe dingen weg neemt; onrust en ontevredenheid in de lagen der maatschappij ver- onderste wekt. Tegen deze stemming dient stelling genomen te worden. Een ieder, die in vloed kan uitoefenen op zijn omgeving dat kunnen wij bijna allen mineurtoon bestrijden. En is aanleiding te overl Laten wij toch niet doen alsof de vervlogen altijd ^zoo vredelieyepd zijn ge- Het reisplan van Hr. Ms. „Banckert” naar West-Indlë, ter aflossing van Hr. Ms. „Van Galen” is als volgt samengesteld: Vertrok Willemsoord 12 Jan., aankomst Lissabon 14 Jan., vertrek aldaar 30 Jan., aankomst Los Palmas Gran Canaria 22 Jan., vertrek al daar 26 Jan., aankomst Trinidad 2 Petr, vertrek aldaar 5 Febr., aankomst Curasao 7 Febr. Het ligt In de Nieuwe Ebbingestraat te Groningen, heeft gistermiddag omstreeks zes uur een verschrikkelijk drama plaats gehad, waarbij twee menschenlevens te betreuren zijn. In genoemde straat, op den hoek van de Rotterdammerstraat woont de ongeveer 45- jarlge mejuffrouw G„ pensionhoudster. Zij kreeg gistermiddag om zes uur bezoek van haar vroegeren kostganger, den 45-jarigen S. Na een korte woordenwisseling trok hij een revolver en loste twee schoten op zijn vroe gere kostjuffrouw. Zij viel neer en r dat de man zag, dat zij dood was. richtte h(j het wapen op zichzelf en schoot zich eveneens dood. Het bericht van het drama verspreidde zich als een loopend vuurtje door de stad, hetgeen een geweldige toeloop van het pu bliek tengevolge had. Het parket en de commissaris van politie, de heer S. Molenaar, die het onderzoek leid den, waren spoedig ter plaatse. De lijken zijn in beslag genomen. Men vermoedt hier met een liefdesdrama te doen te hebben. De toestand van Jhr. nu*. 4e Savwnria Lohman. den blijft onze cijfers en droge staten hangen, een tijdperk van malaise, van misère, van ernstige teleurstellingen en groote verliezen wordt afgesloten en met bezorgdheid aan het nieuwe jaar wordt gevraagd, of we nu diep genoeg In den put zitten; hoe lang het nog duren moet eer we weer eens van voor spoed en geluk kunnen droomen. En van de cijfers zijn dezer dagen onze gedachten verder aan het dwalen gegaan. Wanneer de pers nog altijd de spreekbuis is van de publieke meening, dan kan men afgaande op de hon derdtallen beschouwingen, welke aan de Jaarswissellng van 1930/31 werden ge wijd veilig zeggen, dat de wereld dit maal in het bijzonder de balans heeft opgemaakt van de resultaten onzer huidige beschaving en zich is gaan afvragen: waar gaan wij in de naaste toekomst heen? Wij zijn sinds 1930 in een merkwaardig tijdperk der historie gekomen, dat wij wellicht het best den tijd der bezinning zouden kunnen noe men. We hebben de liquidatie van den grooten wereldoorlog nu volledig achter den rug. We weten wat er waar en on waar Is gebleken van de velerlei voor spellingen, welke einde 1918 en begin 1919 werden gedaan: na den oorlog zou er een groot gebrek aan menschelUke krachten en aan ruwe zoowel als aan verwerkte materialen zijn. Aan de pro ductie zou schier geen einde kunnen komen. Schaarschte zou er zijn op ieder gebied en het zou de vraag zijn, of de aarde wel alle grondstoffen zou kunnen leveren, noodig voor de groote behoef ten. Arbeidsconflicten zouden niet van de lucht zijn, want de door den oorlog sterk gedunde arbeidskrachten zojiden zich duur laten betalen. Maar één ding was zeker: we gingen een tijdperk van opbouw tegemoet en na de geleden gruwelen van den wereldoorlog was een nieuwe catastrophe In lengte van jaren niet meer denkbaar. De eerste jaren na 1918 heeft het er inderdaad naar uitgezien, alsof deze pro feten gelijk zouden krijgen. Nu glim lachen of liever meesmuilen wij om al die voorspellingen, qpe spoedig is het beeld in zijn tegenovergestelde omgesla gen: werkloosheid, overproductie, over vloed van oogsten en van alle denkbare ruwe materialen zijn de groote facto ren, die een sociale onrust In de wereld verwekken als maar zelden is waarge nomen. In plaats van een algemeene walging en afschuw van oorlog, In plaats van Nadat Groningen gisteravond was opge schrikt door den moord aan de Nieuwe Ebbingestraat, heeft tegen tien uur gisteren avond wederom een moordaanslag plaats gevonden ten huize van J. T., wonende aan de Ypenmolendrift te Groningen. T.’s bene denbuurman, de 32-jarige Chr. V., wiens vrouw reeds eenigen tijd in het ziekenhuis ligt, was op bezoek bij de echtgenoote van J. T., die zelf niet aanwezig was. Kort nadat V. by de vrouw van T. op visite was gekomen kwam T. echter thuis. Toen Irjj de aanwezigheid van V. bemerkte greep hij een dolkmes en overviel daarmee den be zoeker. HU stak V. in het bovenlichaam, met het gevolg, dat de halsslagader geraakt werd. Het slachtoffer werd in vrtj ernstlgen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De dader, de 27-jarige stoker J. T.. te ge- arresteer^ Woensdagavond veroorzaakten rumoerige, doch gevaarlooze bandjirs van kali's in het Moentilansche een ware paniek in Moentl- lan, hetwelk half werd ontruimd door de naar Magelang vluchtende bevolking. De oorzaak is hoofdzakeiyk gelegen in een geweldige stoomvormlng van de Kali Blongkeng, die met kokend water bandjirde, waardoor de brug over de Kali Blongkeng te Moentllan volkomen in wolken stoom ver dween. Na een onderzoek bleek, dat een en ander geen gevaar opleverde, terwijl ook geenerlei schade werd aangericht. In den loop van den nacht keerden de vluchtelingen terug. eeuwen altijd ^zoo vredelleyepd zijn ge weest. Vroeger leek oorlog-voeren een sport voor de machtigen der aarde; de oorlog werd bezongen en verheerlijkt; men kende dertig-, ja tachtigjarige oorlogen en het volk had er meer van te lijden dan thans. Nu zijn we zoover, dat de publieke opinie den oorlog ver foeit; dat niemand het wagen durft een goed woord over oorlog-voeren te spreken; dat de Paus van Rome onder algemeene instemming, althans zonder eenige tegenspraak, het woord van den profeet durft nazeggen, dat God wraak afroept over hem, die een oorlog durft beginnen. Zeker, wij zien veel bederf en zeden verval om ons heen. Maar heeft men na een grooten oorlog of revolutie ooit an ders gezien? Bestaan er geen officieele wetten uit den tijd na den dertlgjarigen oorlog, waarin aan de mannen werd toe gestaan om meer dan één vrouw te ne men, om in sneller tempo een nieuw geslacht voor een nieuwen oorlog te kweeken? En verschillen de gruwelen der Fransche revolutie wel veel van wat wij nu in Rusland te zien krijgen? Wie de historie kent laat af zijn eigen tijd als den allerslechtsten te beschou wen. Ieder tijdperk heeft zijn licht- en schaduwzijden gehad. De ergste tijd is die, waarin de leiders den moed verliezen, waarin men zich laat gaan in doffe be rusting. Dat is trouwens het laatste wat een Christen past. Wie gelooft in een Voor zienigheid, wie de overtuiging heeft dat God leeft en dat wij in Zijn handen ge schreven staan, die behoudt zfjn blij moedigheid ook in sombere dagen; die ziet niet achter- maar vooruit. Dat moet vooral n u onze leus zijn. Er moet tegen gewaakt worden, dat de menschheld van het ééne uiterste in het andere vervalt. De profeten van tien, twaalf jaar geleden waren geen goddelijke zieners, maar menschen met zeer beperkte vermogens. Het blijkt nu in hoeveel de mensch faalt, wanneer hij op eigen krachten vertrouwt. Laat dit ons een les zijn om ook in de voorspel lingen omtrent de naaste toekomst niet al te gemakkelijk te gelooven en ons ze ker daardoor niet te laten verlammen in onze werkzaamheden en in onze energie. Het te beter omtrent de historic, die men zelf beleeft, geen balans op te maken; dat kunnen de geachledschrij- BUREAU: HOF 6. ALKMAAR Tstefoen: Administratie Na. 423 Redartle No. 633 De jaarwisseling is de tijd van balans maken en begroetingen opstellen; een heel verdienstelijk werk. Wij, arme Adamskinderen, hebben het vermogen verloren om min of meer ingewikkelde zaken op ieder gewenscht oogenblik klaar voor onzen geest te halen. Met veel cijfers op veel papieren noteer en wij dag na dag onze inkomsten en uit gaven en zoodra de zaak wat meer is dan een garen- en bandwinkel, brengt dat boeken heel wat hoofdbrekens mee. Het „boekhouden" is een wetenschap op zichzelf geworden en heeft in de ac countancy zelfs een hoogeren graad bereikt. Het gewichtigste moment in al dat zaken-gecljfer is steeds het afslui ten van de jaarbalans en de datum van den laatsten December is daarvoor een zeer geëigende. De mensch met zijn beperkte vermo gens moet nu eenmaal met vaste pun ten, met paaltjes en omheiningen, wer ken om, tot een resultaat te komen. Wanneer wij in de wijde vlakte staan en wij willen een t wijf elachtig punt vaststellen, of een afstand met de oogen meten, dan springen wij met onzen blik over bekende punten heen en trachten aldus de waarheid te benade ren. Zoo behelpen wij ons in ons heele uitgaande van vaste gegevens, i wij het onbekende te raden, het onbereikbare te grijpen. En nooit hebben wij meer succes, dan wanneer met cijfers kunnen werken. Dan voelen wij ons het veiligst. Maar cijfers zijn alleen betrouwbare gidsen, wanneer zij gebruikt worden om de werkelijkheid vast te leggen en langs de regels der onfeilbare rekenkunde tot den onverbiddelljken uitslag te leiden. Wanneer zij dienst moeten doen om onze hoop en verwachtingen, onze toe- komstdroomen uit te teekenen, dan kunnen zij de ergste bedriegers zijn. Geen gevaarlijker wezens voor zichzelf en voor anderen dan cljferfantaaten, die Mnder deugdelijke gegevens met winst** Mgrootingen-om-te-watertanden zich zelf en anderen ruïneeren. Rond den jaarsovergang komen deze gedachten heel gemakkelijk bij ons op, wanneer wij van alle kanten met sta tistieken en Jaaroverzichten worden overladen; wanneer de „terugblik” het parool van den dag is. En meer dan anders blijft onze geest dit jaar bij dorre nu er Nader vernemen wij: Bij de 45-jarige mej. J. Geertsema. wier woning zich bevond in de Nieuwe Ebbinge straat. Ingang Rotterdammerstraat, hfeft eenigen tijd Ingewoond de 39-jarige J. Snij der, die zich meermalen had uitgelaten, dat hU met haar wenschte te trouwen, hetgeen zij weigerde. Dit heeft herhaaldelijk o»t conflicten geleid met het gevolg, dat de juf frouw den kostganger de deur heeft gewe zen. Op Oudejaarsavond vervoegde de voor malige kostganger zich wederom ten huize van mej. G. Na een kleinen twist had hij haar bedreigd met de toevoeging, dat ..net nu maar uit moest zUn”. Hij beeft zijn daad toen niet volvoerd, doch is vertrokken. Gisteravond om zes uur heeft hij zich op nieuw aan het huls van mej. G. vervoegd en vroeg haar voor de laatste maal of zij al of niet met hem wilde trouwen. Toen zU pertinent weigerde, greep hU «Un revolver en schoot haar door den slaap, waarna hij de hand aan zichzelf sloeg. J. 8. was monteur van beroep en was ge scheiden. Mej. G. was eveneens gescheiden en had twee dochters. De „Haagsche Post” bracht de onthul ling. dat de Nederlandsche N. V. „De Arbeiderspers”, welke o.a. „Het Volk” en de „Voorwaarts” uitgeeft, in het Engel- sche blad „Advertiser’s Weekly” annon ces had doen plaatsen, versierd met de vaderlandsche driekleur en den Neder- landsc' en gekroonden leeuw. En dat in deze dagen, nu de 8. D. A. P. zich zoo weinig nationaal betoont! De „Haagsche Post” had echter *n beetje abuis, en wij hebben ons gehaast, het ook door ons overgenomen bericht te rectiflceeren de Nederlandsche vlag en de gekroon de leeuw behoorden niet speciaal bij de ropde annoneejs; «y wMén bedoeld als een versiering "van de hééle pagina, en misschien wist de directie der .Arbei derspers” niet eens, dat haar adverten ties in zoo’n weinig passend lijstje gezet zouden worden. Toch is het feit, dat de „Haagsche Post” op deze annonces de aandacht vestigde, niet van belang ontbloot. Tevens is er nu immers de aandacht op gevestigd, dat de N.V. ,J3e Arbeiders pers” met de lezers van de roode’bladen „Het Volk” en „Voorwaarts” reclame maakt als met koopers, die „een goed loon verdienen”. Wij vernemen dat met genoegen. Wij vinden het echter jammer, dat de roode „Arbeiderspers” met deze reclame ayeen maar coquetteert in het buiten land. Waarom wordt de waarheid ook niet in het binnenland erkend? Hier heet het, dat de arjieidersklasse wordt uitgebuit en uitgezogen, dat de arbeiders verlost moeten worden uit den moordenden greep van het kapitalisme. En dat zijn dezelfde arbeiders, die vol gens de roode annonce in het Engelsche blad „een goed loon verdienen", de Engelsche waren dus heel rijkelijk koo- pen kunnen en daardoor (dit terloops) de werkloosheid hier te lande nog aan merkelijk kunnen vergrooten, ten koste van hun mede-arbeiders. De roode van twee walletjes eten: zij wil zich verrijken door hier te lande munt te slaan uit de voorstelling, als zou de arbeidersklasse uitgebuit en uitgezogen worden en door in het bui tenland diezelfde arbeiders te laten pa- radeeren als luidj es, die „een goed loon verdienen". Dat is toch wel het zuiverste bedrog. Maar niet waar? zaken zijn zaken Waarom sou de 8. D. A. P. er geen twéé recepten op na houden: een voor inwendig en een voor uit wendig gebruik? Met de waarheid neemt men *t niet zoo nauw. Gisterenavond omstreeks negen uur werd te Amsterdam brand ontdekt in het dubbele pakhuis van de firma 8. Duveen, aan de Nieuwe Keizersgracht 4143. De brandweer ontmoette, toen zd op het eerste alarm aankwam, een dikken rook, die op alle verdiepingen van bet dubele 5 étages hooge gebouw naar bulten drong. Hierin vond de brandmeester aanleiding om het alarm mlddelbrand te laten geven, Vooral ook, omdat de brand op twee plaat sen tegelijk woedde, nj. op de eerste ver dieping van pand no. 41 en op de 4e en 5e verdieping van pand no. 43. Het pakhuis zat volgeladen met electriclteltsmateriaal, zooals lampen verpakt in celluloid en houtwol. Met 4 stralen tastte de brandweer het vuur aan, doch het bleek aldra dat haar kracht te kort schoot. Terwijl de rook steeds dich ter werd, trok het vuur van lieverlede door alle verdiepingen van belde buizen, die van binnen in open verbinding met elkaar staan, heen. Op de eerste verdieping van pand 41 drong de brandweer naar binnen en slaagde er in door een gat, dat men in het plafond hakte, een straal naar de tweede verdieping te lelden, waar het vuur aanvankelijk week. Ook kon ze de groote openslaande deuren van deze verdieping openen, waardoor het mogelijk werd flink water op deze étage te geven. Intusschen echter woedde het vuur in de andere gedeelten met enorme hevigheid voort, zoodat de brandweer zich genood zaakt zag nog meer materiaal te laten aan rukken. Toen verscheen ook de nieuwe „Jan v. d. Heydén”, onder leiding van hoofdbrand meester Förch. die tezamen met hoofdbrand meester Brunet de Rochebrune, de leiding op zich nam. Er werden nu slangen gelegd over twee brandladders, twee slangen werden door het huis ter linkerzijde van de brandende panden geleld en drie slangen werden naar het dak aan den rechterkant geheschen. Toen de .Jan van der Heyden” even later in tie goede positie was gebracht, werd het waterkanon op het vuur gericht, dat nu met zijn capaciteit van 10.000 L. per minuut den aanval van de brandstralen kwam ver sterken. Even later arriveerde commandant Gordijn op het terrein van den brand, Juist op het oogenblik, dat het vuur met een ge weldigen plof daar het dak naar buiten sloeg. Dit was het eerste vuur, dat van de straat te zietz^was. want de pakhuisdeuren boden op alle verdiepingen goed weerstand, zoodat het vuur niet naar buiten sloeg. Zelfs de brandende hulzen waren grooten- deels onzichtbaar door de enorme rook- massa, die door alle kieren en ramen met kracht naar buiten stuwde. Aan de achter zijde, waar vele toeschouwers het mooiste gezicht hadden, had de brandweer zwaar werk. Hier ligt n.l. het Hortus-plantsoen, vanwaar men op de achterzijde van de hui zen uitzicht hart Deze worden echter van de straat gescheiden door een breeden tuin, die als proeftuin van den Hortus botanicus dienst doet. Het duurde vrij lang vóór de brandweer erin geslaagd was door dezen tuin een slang te leggen naar een gebouwtje, dat aan de achterzijde daarvan staat. Ten slotte echter slaagde zij hierin, terwijl men tevens twee slangen, die aan de voorzijde door een aangrenzend pand waren gelegd, op het dak van dit gebouwtje kon opstel len, zoodat de brandweer ook aan de achter zijde het vuur met drie stralen Insloot. Na aldus ongeveer een uur uit alle macht gewerkt te hebben, leek het of het vuur eenigszins begon te verminderen. In het pakhuis no. 43 namen het vuur en de rook eenigszins af, zoodat de brandweer nu alle kracht ging ooncentreeren op het aangrenzend pand. Na een kwartier laaiden plotseling de vlammen weer met felle kracht op en het scheen, dat de brand weer op nieuw begon. De beide pakhuizen waren één vuurpoel en enorme rookwolken kronkelden omhoog.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1