SPAARBOEKJES DE VRIES’ ZUIVERE BIJENWAS FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR Van Putten en Oortmeijer - Payglo JAN DE VRIES BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD ZATERDAG 3 JANUARI 1931 ALKMAAR De laatste week Congres Gymnasiasten rente 3T)2 procent VOLENDAM PROVINCIAAL NIEUWS A. R. C. WINKEL VRA GENBUS Meisjescongregatie „St. Dominicus” Werk opgedragen Naftekomen Kerkberichten Kerstuitvoering op Zondag 4 Januari Balans-, Rekeningcourant-, Effecten-, Voorraad- en Magazijn boeken H. Mla te 9 uur. TELEFOON 324 - ALKMAAR M.KATER alkmaar MltNT26< ASSENDELFT ST. MAARTEN (Vlotbrug) HOOGKARSPEL SCHAGEN AKERSLOOT KROMMENIE SCHAGERBRUG ANDIJK OUDENDIJK SCHOORL BERGEN RINNEGOM OOSTERBLOKKER ASSENDELFT DE RIJP ANN^PAULOWNA; WESTWOUD HEERHUGOWAARD- ENKHUIZEN SCHAGEN PURMEREND BARS1NGERHORN Oeertruida na te Anna Duin en en WA. Keet de heer P. Nieman te Schoort. Geslaagd kan men een konijnenvel daan van f 950. schaal- aan bevolen. a.s. en d. van N. Stave- a te half 7; van kinderen; ▼oor het te Utrecht door de Nederland- ■ebe Vereeniglng van Leeraren in Stenogra- 'bnr „Groote" en Machineschrtjven gehouden examen, slaagde de heer A. Rentenaar, al hier voor Machineschrüven practijk examen men met een snelheid van 77 lettergrepen per minuut, fout vrij. R PRINS VLE8SING Secretaresse Personalia. Tot voorzitter van het be stuur van den Nederiandspolder ia benoemd Om kwart over 8 hedenavond conferen tie voor de ouderen, afd. meisjes-congrega tie. Uitsluitend toegang voor meisjes boven de 17 jaar. Onderwerp: „De gruwel der verwoesting in de heilige plaats." weezen Des av. 89 jaar. Aaltje M. Ooteman Be- Groote en kleine potten in de kleuren wit, zwart, rood, geel, bruin/ Bewaar de bijgepakte cadeau-bonnen. ze hebben waarde Raadpleeg oor inlevering de cadeau-lijsten bij Uw winkelier N.V. DROGISTERIJ EN CHEM1CALIKNHANDEL Maandag 5 Jan. Algemeene Jaarver- ig. welke gehouden wordt des avonds M uur in t Vereenlglngsgebouw St. WUI1- brord. Oudegracht. Aller opkomst gewenscht. HET BESTUUR. vele jaren zijn zeer gewaardeerde medewer king aan onze Bank te verleenen. Als eenig punt op de agenda stond ver meld: statutenwijziging. Deze statuten wer den door den ontwerper, den heer Keesom uit Alkmaar, voorgelezen en waar noodig. toegelicht De heer Apeldoorn stelde voor den naam ..Coöperatieve Boerenleenbank" te be houden en niet dien van ..Coöp. Leenbank” te bezigen. De voorzitter lichtte toe. dat de bank allerminst boeren- doch veel meer mid- denstandsbank is. waarom het Bestuur dan ook gemeend heeft den naam Boerenleen bank niet langer te moeten handhaven. Het voorstel van den heer Apeldoorn werd door niemand ondersteund. Een voorstel van den beer T. van Diepen om de bepaling, dat men bij vrijwillige uittreding f 5 zal moeten stor ten, te schrappen, vond evenmin ondersteu ning. Na eenige discussie over minder be langrijke punten, werden dp statuten ten slotte met op 2 na algemeene stemmen aan genomen. Het Bestuur werd gemachtigd de en verder alles te' doen wat noodig is om de statuten voor een notaris te doen verlijden Koninklijke goedkeuring op de statuten te verkrijgen. De vergadering werd hierna op de gebrui kelijke wijze door den voorzitter gesloten. Gegwnd Voor de som van 28000 is aan den heer K van 1 Veer, aannemer, al hier. a's laagsten inschrijver de bouw van een nieuwe hal ter oppervlakte van 1000 M2 met overdekte los- en laadp'aats voor reke ning van de N V Brujjnzeels Deurenfabriek te Zaandam gegund Betere aaaslaiUng naar Hoera. 1- vernemen heeft de directie der WACO Oed. St verzocht de dienstregeling te Daan Paai. De bekende Daan Pool zal 11 Januari aa. optreden in bet lokaal van den beer Bruin alhier. Usclnb De opkomst der vergadering was slecht. De uitgaven over 1939 bedroegen f 150.3?. de ontvangsten t 213.77. alzoo een batig saldo van f 63 40. Men besloot de werklieden die op t ijs werkzaam zijn tegen ziekte te verzekeren. Een paar verlote schaatsen vielen ten deel aan den heer W Wagemaker. Bargeel. Stand Geboren: Maria, d. van J. J. de Moei en Heddes. De nieuwe weg De nieuwe weg met op gang aan het Zuidetnde nadert zün vol- tdbing Het zal kort i duren of de opening daarvan zal kunnen plaats hebben. Dat dit een groote verbetering in het verkeer zal geven, laat zich begrijpen vooral als men bedenkt, dat het groote verkeer in dat ge- gedeelte van het dorp thans als een een richtingsverkeer kan worden geleid. n Verktazing Poiderbeataren Van den Klaas Hoorn en Kijf poder is herbenoemd tot Dijk graaf de heer J. Verduin Jnzn.. tot Heemraad van den Binnen gees ter, Zwartadük en Hem- polder, reap, de heeren N Meüne. P. Schut Cz. en W Ve’dt. Gras- en rietverpachtlng Westwouderpol- der Opbrengst grasgewas f 804.50. vorig jaar 1046.— rietgewas 472.—. vorig jaar 742.—. Minder in totaal f 511.50 Burgerlijke stand Geboren: Maria, Ca tharina. Wilhelmina, d van Th W. Kujjer en M. J H. Ch van Heiningen; Maria Anna, d. van A. Rozemejjer en A. Nooü Ondertrouwd: C Neele en M. E. Berkhout; Overleden Simon Jan Heijmering. 2 jaar, z. van P. Heijmering en C. C. H. Beentjes. heb ik een dat mij vroeg mogen gaan. Binnen badhui* In het binnen badhuis van ..Het Witte Kruis" werden in 1930 geno men Kinderbaden i 8 ct. 2656 vorig jaar 2368); P.e-’enbaden S 15 ct. 13682 vorig Jaar 14111); Abonnementen 94 «vorig jaar 134>; Familie - boekles 595 «vorig jaar 595); Kuipbaden 1061 I «vorig jaar 999i. Totaal 18098 (vorig jaar I Onderscheiding. Door Dr. J. M. van Dam. voorzitter van bet ooenlté Alkmaar van de Maatschappij tot redding van drenkelin gen. is een bronzen medaille uitgereikt aan Mevr. M. de Boer—Berkhout, wonende te Zuld-Scharwoude, de heer De Graaf van opwekken der levensgeesten van een drenke ling te Schagerbrug In Mei jL tocht van enkele honderden auto's, die ter ge legenheid van de opheffing van den Zaandij ker tel een rondrit door de Zaanstreek maak ten. B(j het kruispunt Dorpsweg en Communi es tie weg dreigde *een opstopping in het ver- j keer te ontstaan, doch de gemeenteveldvach- j ter. de heer N ie borg, slaagde er in. den stoet 1 ronder ongelukken in de richting Westeaan j te loodsen. - J Om 8 uur verwacht Ik dan al de leden van m{jn jongenscongregatie met hunne ouders en niet worden toegelaten plaatsvervan- gers(sters) of broers en zusters. De tweede afdeellng van het 8t. Aloysius- patronaat of wel onze valkerij heeft dus, hoe jammer zij het ook vinden, geen gelegenheid tot spel, want je kan nu eenmaal niet op twee plaatsen tegelijk zijn. Ouders, laat Zondagavond eens zien, dat U op prijs weet te stellenk wat uw eigen jon gen doet. Tot a.s. Zondag dan om 8 uur in de boven zaal van het Gezellanhuis De Directeur. C. P. G. PERSOON, pr. Naar wij aan _i mogen wijzigen Waar in den tijd, dat de W-A.C.O. de busaen exploiteert, gebleken is. dat de busverbindingen Enkhuizen Andyk Hoorn op den dienst Wervershoof—Medemblik en den dienst via den Tolweg op den dienst Enkhuizen—Streek—Hoorn niet bijzonder gunstig geregeld waren, heeft de directie be sloten na overleg met de gemeenten Andijk en Wervershoof verschillende diensten zoo danig te wijzigen, dat betere aansluiting wordt verkregen. Niewwjaancoüecte. De Nieuwjaarscol- lecte heeft alhier opgebracht f 41235. Aan 41 gezinnen werd een extra uitkeering ge- Gelük wij reeds eerder berichtten, wordt hier op 1, 2 en 3 Januari een congres gehou den van de Ncd Gymnasiasten-Federatie Gistermiddag te 3 uur verzamelden zich de deelnemers, ongeveer 100 in getal, w o. en kele Beleen, in de ..Harmonie”, waar de offl- cierie opening plaats vond. Wegens den slechten toestand der terrei nen moe «ten de hockey-wedstrijden worden afgelast en werd de middag doorgebracht met pingpongwedstrijden Des avonds hield Ir. A. C. van Beek een bespreking over de Nederlandsche Spoorwe gen. terwijl de heer Blanken lltt. drs. sprak over oud en nieuw Athene Mevr. R. Prins—Viessin g schrijft ons: Het is voor velen een moeilijke tijd. Don- Verfceersdrwkte Nieuwjaarsdag werd ons dorp in rep en roer gebracht door een op- Neen. want er is geen con- plaatselük gebruik zal, vol- Aan de Oudere en de leden van de jongenscongregatie, Verdronkenoord De vredesvolle dagen van het blijde Kerst feest liggen haast weer achter den rug Toch klinkt nog de vredeszang van Gods engelen In de ooren van den goeden Christen en be- medlteert de geest het groote geheim van de Geboorte van den eeuwigen Zoon des Vaders °P aarde en zoekt het hart een uitweg voor zjjn gevoelens van vreugde, waarmede het in deze dagen als overgoten werd De bovennatuurlijke stemming, waarin het Kerstfeest ons deze dagen bracht, moet er een zün. die niet alleen zweeft als een vluch tig voortschietende vogel over de stille vlakte van het meer, maar moet zijn als een kracht, welke werkt tot diep In onze ziel en tot in de onderste lagen van het dikwijls zoo stille watervlak van ons gemoed beroering teweeg brengt, welke dan weer vruchtbaar inwerkt op heel den mensch, die toch maar al te dikwijls in al te groote nuchterheid en on verschilligheid van leven ligt vastgevroren. Daarom is X zulk een verdienstelijke daad van de leden onzer jongenscongregatie om aan elkaar en aan hunne ouders een Kerst misuitvoering aan te bieden. Deze Kerstmls- uitvoering is bedoeld om op meer waardige wijze dit groote geheim van Gods liefde te vieren en zoo dit hooge kerkelijke feest meer vruchtbaar te maken voor het leven van onze jongens. Deze uitvoering bestaat in declamatie en zang, betrekking hebbende op de Geboorte van Jezus, het bezoek der herders en de drie kon in gen Dat deze avond goed In den smaak sal vallen, daar ben ik zeker van, omdat de in houd van zang en woord zoo aanstonds con tact beeft met de stemming waarin wij door goede viering van het Kerstfeest nog zijn. Deze uitvoering zal mij tegelijk gelegenheid geven om een hartig woordje over Congre gatie en jeugdwerk van onze jongens te spre ken. Deze Kerstmte-uitvoering heb ik ge meend een paar dagen te moeten vervroegen en zal nu aa. Zondag 4 Januari, om 8 uur njn., een aanvang nemen. Deze uitvoering beeebouw ik als een vergadering van de Con gregatie, zoodat deze om 7 uur komt te ver vallen on dit met een overvloed van gerust heid des harten, daar toch geen Conoregatie- oefenlng. hoe keurig deze ook verloopt vruchtbaarder werk kan leveren, J Ijsclub Oosterdljk In café Schotsman werd de jaarvergadering gehouden. De heer J Hemke werd als 'bestuurslid gekozen in plaats van den heer D. de Vries, die bedank - te. Het uurloon voor de baanvegers werd op 35 ct. bepaald, terwijl getracht sal worden steun der Gemeente-Werkloozenkas te be komen Besloten wordt dit jaar alleen con tributie te heffen als er !js komt en anders de leden vrij te stellen. Ophaaldienst Tot bode van den Gem Ophaaldienst van belastingen is benoemd de heer C. Minnes. Vergadering van den Raad. Afwezig we gens ongesteldheid mevr Spruit Waar deze van emstlgen aard is, wordt haar een spoe dig herstel toegewenscht. Ingekomen stukken worden voor kennisge ving aangenomen, als: subsidie-aanvrage van de Ned R K Volkszang-vereeniging Op een verzoek van de Ijsclub Oudendijk, om een jaarl subsidie van f 50, stellen B. en W. voor f 25 toe te kennen. De heer Koster zou met een strengen winter f 50 willen toe kennen en b|j open winter niets. Voorzitter deelt mede, dat B en W tel ken Jare in het tekort wenschen b|j te dra gen. De heer Breeuwsma wil om «ie schulden die de Ver. nog heeft, f 50 toestaan. De heer Bierman juicht het voorstel toe, doch zou het bestuur op het hart willen drukken voortaan de posten eerder weg te halen, daar zü soms wel drie weken In het water blijven rotten. Het voorstel van B en W waarbij dus ook een bijdrage in bet tekort sal verleend wor den, werd aangenomen. In behandeling komt het voorstel van B. en W om met de gemeente Beets een ge- Burgerlijke Stand. GeborenAdrtanus. s. van Adrtanus Louter en van Marijtje van der Peet. Kobus Cornells, z. van Cornells Johan nes Hopman en van Antje Timmer Aaltje, d. van Gerben Smit en van Sijtje Groene- woud. Ondertrouwd Johannes Damiaans Akersloot en.Folkertje Minkema. OverledenHendrik Stenneberg. weduwnaar van Trijntje Zwakman Nieuwland. 63 Jaar. weduwe van Cornelia Duin. Jan Hilbrand, 83 jaar. echtgenoot van Catharina Opdam De prijs van den gemeentegrond Op de agenda van de vorige raadsvergadering stond aanvankelijk vermeld de vaststelling van den prijs van gemeentegrond op het nieuw beschikbaar gekomen terrein alhier. De oorspronkelijke prijzen varieerden van f 5 tot 7 per vlerk. M. Wjj vernemen echter nader, dat de voor dracht daartoe door B. en W. is terugge nomen. omdat in de raadsfractie een be spreking was gehouden, waarbij bleek, dat de voorgestelde prijzen, wel wat aan den het toch niet op in de bedoeling ligt om dergelijken grond met winst te verkoopen. Dinsdagavond hield de Coöp. Boerenleen bank alhier een bultenegwone algemeene vergadering In het gebouw St. Jan. De heer H. Kager opende de vergadering met den Chr. groet en gaf een kort overzicht van hetgeen in de 25 bestaansjaren der Bank Is voorgevallen. Op 30 Juni 1905 werd de Bank onder de „veilige hoede” van de Cen trale te Alkmaar zonder schuld geboren. Van 1905 tot 1923 hebben wij. aldus spr.. onder de vlag van de Centrale gevaren. In het laatste jaar van de 18-jarige periode be reikte de Bank haar hoogtepunt, maar be leefde tevens ook haar ondergang. In 1923 prijkte de balans met een reserve van ruim f 9000 en schitterde zij als een gezond kind op den schoot van een ongezonde moeder. Immers in dit jaar likwideerde de Centrale en werd onze Bank herboren, doch besmet met erfzonde in den vorm van een schuld van ruim f 12000. Ónze Bank kWsln^ foan alleen te staan en wetd geheel anders. Toen immers hadden wij geen reservemidddTen meer, die rente binnen brachten, doch' een schuldenlast die zjjn rente elschte. Met dat gereedschap begon onze Bank zjjn zelfstandig bestaan Een zevental jaren zjjn sindsdien verloopen en hoe is de stand van zaken thans? Momenteel hebben wij het recht nog niet om te zeggen dat onze Bank met een reserve prijkt, doch wel mogen wjj beweren, dat de Bank weder een gezonde balans kan laten zien Gedurende de 2 jaren van mijn bestuurslidmaatschap ben Ik ook mede be last geweest met de controle en durf ik als mjjn eerlijke overtuiging uit te spreken dat de eerstvolgende balans zal aantoonen, dat de laatste schuldpennlngen onzer Bank ge heel of zoo goed als geheel zullen sijn af betaald. Ik feliciteer de vergadering daar mede, terwijl Ik dank breng aan het Bestuur en den Raad van Toezicht voor deze pres tatie. Moge onze Bank steeds in bloei toe nemen tot welzijn van haar leden. Nog even wil ik naar voren brengen dat ook een be stuurslid, de heer P. Bakker Czn., met de Bank jubileert. Onafgebroken heeft de heer Baker gedurende 25 jaren een bestuurszetel bezet, de laatste 12 jaren als Directeur. Mo- van 58 uur blechthooren voor de overigen. Elders wordt gelezen: Maandag, voor Comely Zuurbier. Dinsdag, voor Adrtanus P. Valkering. Woensdag, voor Nicolaas Zuurbier Wilha. de Waard. Dondef-dag. voor Nardus Schoof en echt- genoote Vrijdag voor Willem van der Molen. Zaterdag voor een overleden vader. ZONDAG, feest van den Zoeten Naam. Half 8 voor Joanna Hollandervan Beek; 10 uur voor de levende en overleden leden der Broederschap van den levenden Rozen krans. Collecte voor de verwarming. 2 uur Vespers, daarna vergadering van de Derde Orde. MAANDAG voor Petrus Valkering en Ja coba Noort. Blechthooren van 6—7 uur. DINSDAG, feest van Driekoningen, dag Wllhel- voor 2 uur kere, korte dagen. Weinig of geen werk, kou de en ontoertng. Maarevenals na winter lente en lente zomer volgt, al komen de jaargetij den wat de natuurgesteldheid betreft soms laat.... komen doen ze. Wie wachten het meest op de lente en den zomer? Het zijn de kinderen, en niet bet minst de zwakke kinderen, die, dank stf het particulier initiatief met hun bleeke gezichtjes naar de vacantiekolonies gebracnt worden, om na eenige maanden, blozend, geprulnd door de zon. Innerlijk versterkt, met meer uithoudingsvermogen toegerust, we der thuis te komen, en als ze den leeftijd hebben om naar school te gaan, ziet men het verrassende resultaat, dat zü het on derwijs met betere en blüvender gevolgen in zich opnemen, dan vóór de uitzending het geval kon zün. Zooals het particuliere initiatief zorgt voor het zwakke kind, zoo wordt er voor veel langer tijd, ja voor jaren gezorgd voor het verwaarloosde, het zwakzinnige, blinde, doove. doofstomme en gebrekkige kind, óe- lukklg is het middel gevonden om duizenden kinderen zoodanig op bovengenoemde wijze te kunnen helpen, dat een ieder, zelfs de werklooze, zal kunnen bijdragen, dus leder naar zijn -vermogen. Aangezien er maandel*ks gemiddeld zes tig mlllloen postzegels verbruikt worden en zeker dit cijfer in December bereikt wordt. wanneer kennissen en familieleden meer dan anders correspondeeren, wtjl we in dere maand elkaar kerstgroeten en nieuwjaars- wenachen toesturen, zoo moet dit ook Je tijd zün. dat men meer dan anders aan 't misdeelde kind denkt De 7e serie postzegels is dit jaar ver stalenen in 4 waarden, bovendien ook de serie prentbriefkaarten, verkrijgbaar aan tentje in het postkantoor. Bereikten we ver leden jaar. met inbegrip van de prentbrief kaarten, de som van 180 000, dit jaar zal het bedrag yan 200.000 ons streven zün Dit resultaat is zeker verblüdenri. maar wanneer we Denemarken en Zwitserland hlerbü vergelüken. dan is daar de opbrengst zeker In aanmerking genomen den welstand en de dichtheid der bevolking, véél grooter Indien bijv, de geheele maand. want tot en met 9 Januari duurt onze verkoop al blijven de zegels Immer geldig een ieder l alken te verzenden brief, briefkaart, kaart je of glroblljet. enz. met den Weldadlghelds- zegel beplakt, dan proflteeren daarvan dui zenden kinderen. Ik vraag slechts een kleine bijdrage, maar dan ook van ieder Openlucht circus Gedurende Oude- jaars- en Nieuwjaarsdag werden hier door een voorbütrekkend gezelschap eenlge open- luchtvertooningen gegeven. Gezien het goede weer, een zeer goed repertoir. be staande uit dressuur, rijkunst, acrobatiek en clownery, gepaard aan een matigen entreeprüs, mocht het gezelschap een alleszins goede belangstelling verwerven. van devotie; half 8 voor de Wed mina BommerBrakenhof; 10 uur Pancratlus en Joanna Groentje®; Vespers. WOENSDAG, voor de Wed. Maria Lucia LiefUngZuurbier DONDERDAG, halt 10 gezongen Huwe- lüksmis en Venl Creator voor Simon Groen tjes en Catha. Dekker VRIJDAG, voor Reinier Groot en Catha. Terra en overleden dochter: 7 uur Lof. ZATERDAG, voor Cornells Baltus; 45 uur blechthooren voor de hoogen kant waren en de eerete plaats ZONDAG. Eucharistische dag, collecte voor de kerk, welke bijzonder wordt 145 gemeenschappelijke aan bidding voor alle schoolkinderen, 2.30 voor de grooten. MAANDAG. H Mis in de kapel, 7.30 in de kerk. DINSDAG, feest van Driekoningen, geen verplichting tot Zondagsviering. H MIs 7.30 en 9 uur gezongen H. Mla. 730 Lof. Geen Congregatie. WOENSDAG-avond 7 30 St Jozeflof DONDERDAG-avond 730 Maria-Congre gatie, afd. jongens ZATERDAG van 4 tot 8 uur blechthooren, 7 uur Maria-lof ZONDAG a s. schaalcollecte voor de rente en aflossing der schoolschulden, welke wü U warm aanbevelen. ZONDAG 4 Jan., na vespertüd verkooping ge het den heer Bakker gegeven zün nog der openstaande zitplaatsen. •- ---■--- Dagelijks is de kerk van 4 tot 5 uur ge opend voor een bezoek aan het Allerheiligst- Sacrament. Blechthooren voor de schoolkinderen van klas 1, 2 en 3: Vrüdag 1130 meisjes. Zater dag 12 uur jongens. Van 18 tot 25 Januari aa. wordt de in ternationale bidweek gehouden; formulie ren zullen tüdlg worden uitgereikt. Ijveraars van het St. Odulphus-fonds. maakt nog eens propaganda en trekt er op uit, opdat de inkomsten verhoogd worden. ZONDAG, feestdag van den Zoeten Naam Jezus; half 8 Vroegmis; 10 uur Hoogmis. Collecte voor kurk en pastorie; 2 uur Cate chismus voor de plechtige H. Communie; 7 uur Lof met Rozenhoedje MAANDAG, kwart voor 8 H MIs DINSDAG, feestdag van Driekoningen of 's Heeren Openbaring aan de heidenen, dag van devotie; kwart voor 8 gez. H. Mis, waarna generale Absolutie voor ue leden der Derde Orde; 7 uur Lof met Rozenhoedje. WOENSDAG, kwart voor 8 H. Ms; 3 uur meisjescongregatie. DONDERDAG, kwart voor 8 H Mis VRIJDAG, kwart voor 8 H Mis; 7 uur Lof met Rozenhoedje ZATERDAG, kwart voer 8 H Mis; blecht hooren van 4 tot 8 uur. Onder de H Mis van kwart voor 8 algemeene H. Communie voor den Katholieken Vrouwenbond. De* avonds 7 uur Lof. Geen H. MIs te 9 uur. ZATERDAG, 10 Jan. Des namldddags van 3 tot 9 ur blechthooren. Des avonds 7 uur Lof. I meeoschappelljk terrein voor UchameWke Personalia Dezer dagen is te Haarlem als makelaar in onroerende goederen en ma chines beëedigd onze p'aatsgenoot, de heer W Gorter. ZONDAG, feest van den Zoeten Naam. De H.H Missen te half 8 en 10 uur Geen Na- leering. 3 uur Lof met Rozenkrans. DINSDAG, feest van Driekoningen WOENSDAG, na schooltijd komen de kin- derefi bie^iten, des ayonds 7 uur Maria- congregat.ie voor de meisjes. DONDERDAG, de kinderen moeten half 8 in de kerk zün VRIJDAG, des avonds 7 uur Aloysiuscon- gregatie voor de jongens. ZATERDAG, van 58 uur gelegenheid om te biechten De gebeden worden veraocht v<x>r Mar- garetha Deutekom geb. Hulberts. die met de laatste H.H Sacramenten der Stervenden is voorzien In den ondertrouw zün opgenomenJoan nes Jacobus van den Berg As. en Cornells Wlnnubst. Bijdragen R. K. L'niversiteit Voor de R. K. Unlversltelt te Nümegen werd door de parochie van den H. Martinus. alhier, ruim 120.bijgedragen. Serenade Aan den heer J. A. Spigt. hoofd van de R. K Jongensschool te Hoog- karspel werd op den Nieuwjaarsdag bü ge elgenheid van zün 25-jarig ambtsjubileum te sünen huize door het fanfarecorps „Dr Nuyens" een serenade gebracht Door den Zeereerw. Heer A. P. C. Konün. pastoor van de 8t Laurentlus-parochle te Hoogkarspel wer dde jubilaris, tevens voor zitter van het corps „Dr. Nuyens”, namens het corps in hartelüke bewoordingen toege sproken. waarna door den jubilaris in een korte toespraak hartelük dank werd gebracht Door het rorps werden onder leiding van den directeur, den heer L Konlng. een vier tal nummers op de meest verdienstelüke wü- ze uitgevoerd Een groot aantal menschen toonden door hun aanwezigheid een over groot* belangstelling voor den onderwüzer. Door B. en W alhier is de levering van het gemeentedrukwerk In 1931 evenals in de jaren 1928'30 opnieuw opgedragen aan de gezamenlüke bü de Federatie van Ned. Drukkerspa troont aangesloten Alkmaarsche drukkerijen. Ziekenfond* ..Zaanland” Op de 'aafrt aehouden vergadering werd tot vertegenwoor diger der verzekerden van het Algemeen Afdeelings Ziekenfonds „Zaanland” voor Krommenie gekooen de heer J. Ofman. To»«eetaUve*ring jDtndua”. bet be kende tooneelgezelachap. heeft hier weder om een buitengewoon goed geslaagde uitvoe ring gegeven. Bü den aanvang sprak de voorzitter, de heer G. van Veen, eenlge woorden tot het talrijke publiek en deelde mede, dat ,XMn- dua" dezen keer voor de 50ste maal in het openbaar buiten Alkmaar voor het voetlicht trad. Als toespüs zou een kluchtig één -acte rt je worden gegeven Daarna werd er „gehaald” en maakten we kennis met het mooie too- neelspel van Meüer en Nielen: ,X>e strijd met het Verleden”. Het stuk is büzonder in den smaak ge vallen. ..Dindua" heeft het stuk op waar dige wijze ten tiSoneele gebracht. Alle spelers en speelsters en niet In het minst de hoofdpersonen, leefden in hun rol. Er werd vlot en natuurlük gespeeld Jac. Groothuizen, de regisseur, weet zeer veel met zün krachten te bereiken. De grime en aankleedlng waren zooals we dat van ..Dindua" gewend zün: tot in de puntjes goed verzorgd Alles büeen was het weer eén sublieme avond, een avond van fün kunstgenot. Wü vernamen, dat .Dindua” vóór de vas ten nog (en blüspel sal opvoeren. iteagnstaande zü mfl te, en bo vendien wegens famille-omstandigheden harerzüds mün dienst met April verlaat, haar kostgeld te geven, waarover wü niet gesproken hebben? Antwoord: Ja, omdat het kostgeld een deel van het loon te. daar zü niet alleen geld verdient, maar ook den kost geniet. Vraag: Bestaat er te Amsterdam een fonds (verzekering!, waar men zich tegen wekelüksche betaling van een bedrag voor ziekenhuiskosten, vervoer van patiënten, enz., kan verzekeren? Antw.: Dergelüke handelsadressen kunnen in deze rubriek niet worden opgegeven. Vraag: Ik ben in de morgenuren in betrek king van 912 uur. Nu ben ik 3 weken en drie dagen ziek geweeet; heeft mevrouw nu het recht, dezen tüd niet uit te betsden? Ik word per week betaald Antw Bü ziekte gaat het loon gedurende een korten tüd door, b.v. acht of 14 dagen. Vraag: 1. Hoe moet ik een koelenblaas bereiden, voordat ik deze over den trom mel span? 2 Wat moet ik doen, als er eenlge gaat jes inritten? Ailtw.; 1. Men moet de blaas vochtig op spannen en dan laten drogen. Zü behoeft niet geprepareerd te worden. Burgerlüke Stand over de maand Decem ber Geboren: Jacob, zoon van N. Groot en N. M. den Hartogh Folkert, s. van T. Harlaar en E. de Boer Willem, z. van D. Louwerman en T. Trompetter Pieter 8e- ferinus, z. van LBmit en A. Ursem Jo hannes. z. van P Bakker en A. de Reus Jan, z. van J. J. Kok en Wlllemüntje Corn., d. van G. B. van zooüen en C. A. Kamp Wilhelm. Cornelia Catharina, d. van J. P. Jongkind en C. Vriend Bernard, z. van A. v. d. Braber en M. J. Koopen; Gerrlgje. dochter van R. Mauzer en D. H. Sleurink Vrouwtje. d. Wooning en A. van Dam Jacobus Pieter, zoon van J. de Jong en E Koopen Albertus Martinus. zoon van 8. Dodeman en J. Bes Cornelia, dochter van D. Th. Duim en Teetje de Vries Arte, «x>n van G Rooker en A. H. Posthumlus Hilda Allda, dochter van R. Kuipers en D. Silver Pieter, zoon van J. Hokkellng en W. Venema Elisabeth, dochter van J. de Vries en E. van Mensch Johannes Ber nardus Bervatlus, zoon van J. J. Rouwhorst en M. C. Eüklng Jacob., zoon van P. de Vries en 8. Bül Johannes Josefus Au gustinus. zoon van J. H. J. Busse en O. M. Degeling Emmy Gestna, dochter van J. B. Poethuma en F. Mens Truusje Willy, dochter van D. Visser en Z. Evendük Cor nells Pieter, zoon van Th. Zweep en A. van Kalsbeek. Ondertrouwd: Cornells Bosjes en M R de Goed C. Mensch en M Kok. Getrouwd: J. E Jerra en M nutter A. Boonstra en J. E. Roosendaal J. P. Over en G. v. Dok J. v. d. Spruüt en A. de Jong Ovejcjeden: Johanna Slok, Tl j„ wed. van F. van Dam Simon Brouwer. 64 J„ wed. van L. Groot Geertje Greiner, 67 j„ wed. van J. v. d. Deure Grietje. 11 j., dochter van K Asma en B. Spoelstra Maartje Valenteün, 50 j„ echtgen. van K. Doedes Joannes Jacobus. 6 j., zoon van J. J. v. d. Ende en A. Zwaan Grietje de Vries, 81 j. Helena Hubertlna Sevenlch. 24 j., echtgen. van P. Dornburg A. M Ooteman, 29 j., echtgen. van J. J. Kok W. Langedük. 81 j. D. BÜ1. 86 J., wedn. van A. Bankert H. Kombrink. 44 j.. echt gen. van J. v. Eerde Oezlna. 7 mnd., d. van C. A. Peerdeman en L. H. Goers. Vraag: Hoe zelf bereiden? Antwoord: Span de huid met den vleeach- naar boven op den plank (met punaises aan den kant vastmsXeni en schaaf net een mesje alle Velletjes en vetdeéMfA voorzichtig af. Los daarna twee the^MBls aluin en een theelepel zout op in een kopje water en wrijf met deze vloeistof den vleeschkant flink in. Laat een dag zoo staan en schaaf daarna weer de velletjes af. Wrijf weer met de vloeistof in, laat weer een dag Inwerken en herhaal het afschaven_ Als het huidje schoon te, haalt men net van het plankje en klopt, om het soepel te krij gen, met een hamer aan den haarkant. Het soepel worden kan men nog bevorderen door den vleeschkant met een stukje onge zouten boter flink in te wrijven en to kne 'en. Vraag: Ik heb al gerulmen tüd 2 H. A. land in huur Aanvankelük bestond er tusschen den verhuurder en mü sen huur contract. waarin onder meer het volgende vermeld stond: le. de huurtermün duurt één jaar; 2e. bü eventueelen verkoop kan de huur direct worden opgezegd. Nu bestaat er de laatste twee jaar geen contract Eenige dagen geleden werd mü door den verhuurder .4n verband met verkoop" de huur opgezegd per 31 December 1930. Moet ik mü nu aan het oude contract houdenT Antwoord tract. Het gens uw mededeellng. u wel kunnen vertel len. wat nu uw rechten zün. Vraag: Op 1 September Duttsch meisje gekregen, met Kersmis naar huls te hetgeen Ik toestond. Ben ik nu verplicht, nietl nu slechts 4 maanden bü l wegens ZONDAG. 7 uur voor Cornelia Klaassên; 10 uur voor de parochie MAANDAG. 7 uur tot zekere intentie; 8 uur voor Guurtje Henneman. DINSDAG, 7 uur voor P. de Groot en A. van Diepen; 8 uur voor de levende leden van de H. Kindsheid. WOENSDAG, 7 uur voor W. Melten en A. Tames; 8 uur voor J. J. M. Dorbeck Broers DONDERDAG. 7 uur voorCatharina de MolJü leboer, 8 uur voor Joatuia ^wijste— Jans. VRIJDAG, 7 uur voor J. B. Keet en G ten Winkel; 8 uur voor Gerrit Ranke en Joanna Hille. ZATERDAG. 7 uur voor Cor Wester; 8 uur voor Joanna de Pater. oefeningen In te richten, beboerend aan de Kerkvoogdij De huur bedraagt t 90 per jaar, terwül de aanleg f 600 zal kosten. De helft van een en ander komt voor rekening van de gem. Beets. In 1936 moet onderwijs in licha melijke oefening gegeven worden, doch Ged. 8t. kunnen het ook eerder voorschrijven De Raad gaat met het voorstel accoord In de vergadering van B. en W. te met 2 tegen 1 stem besloten niet aan te sluiten bü het openbaar slachthuis te Hoorn. Bü aanneming van dit voorstel zal men voor groote moellükheden kotnen te staan, omdat de gem. dan zelf voor een noodslachtplaats moet zorgen en voor een terrein tot begra ving. De heer Koster had gaarne aansluiting bü Hoorn gezien. Gezien, wat andere gemeen ten doen, heeft dit nu geen zin De heer Breeuwsma verklaart zich tegen aansluiting bü Hoorn Hü zou er voor ge weest zün. indien het abattoir voor geza menlüke rekening gesticht was Ook wethouder Beets verklaart zich tegen aansluiting bü Hoorn Voorzitter beziet het abattoir uit een oog punt van gemeentebelang Voor 25 Septem ber zal alles aan de wettelüke eischen moe ten voldoen Bü den enkelen slager in de ge meente kan de toestand niet bestendigd blü- ven. De gemeente zal wellicht een gebouwtje voor noodslachtingen moeten oprichten. Het eenlge bezwaar te. dat de veehouders hun vee naar Hoorn moeten vervoeren, maar wel licht komt er een ophaaldienst Hoorn heeft er naar gestreefd, zoo goedkoop mogelük te bouwen De heer Kramer acht den opeet van het abattoir te groot. Voorzitter zegt, dat Hoorn den financieelen opzet voor eigen rekening neemt. De wlnst- ultkeering aan dé aangesloten gesneenten zal niet geschieden naar het aantal inwoners, maar naar dat der noodslachtingen Het yoorstel om niet aan te sluiten wordt met algemeene stemmen aangenomen, waar over Voorzitter zün spüt betuigt. De heer H Spaans wordt als armvoogd herbenoemd en de heeren D Stam. K Breeuwsma en J. Koster herkozen als leden der Comm van Büstand van het G. E B Voor kennisgeving worden aangenomen het verslag der Ver. tot behoud van den veerdienst StavorenEnkhuizen en verzoek van het Alg Ned Verbond tot het belasten van aankondigingen in een vreemde taal In behandeling komt een voorstel van de hh. Breeuwsma en Koster om aan het P. E. N te verzoeken om de 50 pCt. toeslag op de max. belasting met 1 Jan. 1931 te doen vervallen Hiervoor te gedurende 11 jaar reeds f 550 per jaar betaald. Het contract loopt nog 16 jaar en nu is de toeslag reeds I 700 per jaar. Weth. Kramer brengt in het midden, dat het contract nog 7 jaar loopt Wordt de toe slag ingehouden, dan moet die over 7 jaar met rente teruggegeven worden De stemmen staken. Voor de hh. Breeuws- ■ma. Koster en Kramer; tegen de wethouders en oKheer Bierman. Nog KtHnt in behandeling een verzoek van de afd. Oosthuizen van den Bond van land en tulnarbelders en het zuivelbedrijf om bü werkverschaffing het uurloon voor leden der afd. te Oudendük wonende met 5 ct. per uur te verhoogen; een toeslag te verleenen op de werkloozenuitkeering. en een kindertoeslag te verleenen voor kinderen beneden 17 jaar van 10 cent per kind en per dag bü werkver schaffing en bü de werklooeenuitkeering. Afwijzend wordt op dit verzoek beschikt, daar de afd. Oosthuizen hier geen leden meer telt. Met de gebruikeiüke wenschen bü de wis seling des jaars sluit Voorzitter de vergade ring ZONDAG, 4 Jan. De H.H Missen te half 8, 9 uur en half 11; in alle H. H. Missen de schaalcollecte voor de armen en der parochie. Geen Catechismus 6 uur de Vespers. DINSDAG, 6 Jan Hoogfeest van Drie koningen, dag van devotie. Eerste H Mis half 8 gezongen H. Mis; 3de WOENSDAG, 7 Jan. Half 8 gezongen H. Mis voor de H. Kindsheid; na de H. Mis zegening der kinderen. Des avonds 7 uur H. Familie, afdeellng Vrouwen. Geen H. MIs te 9 uur. DONDERDAG, 8 Jan. Berg. Stand. Geboren Wilhelmina Geertje, d. van K Bakker en Maria Hoep. Overleden A. Middelkoop 81 jaar. wed. van M Bakker

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5