I! Gemengd cdGieuws KING pepermunt >n ie Wéér slaeelcoze nacht door dat ellendige hoes ten, omdat Gij nog geen ABDIJSIROOP gebruikt. Wanner m prikke’hoe* U plaagt ot een droge, afmattende hoert onafgebroken U h ndert. als heeschheid of sebo»' etai U bet spreken belet eea benauwdheid U bet ademhalen bemoeilijkt, waarom dan geen gebruik gemaakt van bet meest erkende borstzuiverende ea ver tergende middelAkker s Abdijsiroop. Het is een bnlmm voor de teere weefsels van Uw ademhaling-organen. Zuiverend, slijas- oploe end en genezend. Gebruik bo .sas- dlen buitenshuis Akkers Abdijsiroop- Bonbons. 0 cl) Ze ontsmetten Uw borst en keel, zijn aang-n-am ve-iachtend ea ondersteunen Uw Abdijsiroop gebruik- 3 Rumoerige middag De afzet van onze zuivelproducten LANDBOUW EN VEETEELT De afsluiting van de Zuiderzee BOEKBESPREKING Inbraak te Heerlen De verzekering van de landbouwers Onder een ketel geraakt Hoog water !4 Een tolgaarder verdwenen Verdachte branden i ONZE OOST Opium smokkelarij BINNENLANDSCH NIEUWS De Handelsovereenkomst te Genève Werkloozenrelletjes te Amsterdam Kalkstlkstof als meststof en onkruid verdelger 7« i l/g - v “/f. .751 t6J 12’ 42’4 52’/2 40 ,36yx •S-'. n Utt- Bea adres aaa den minister ran defensie Vergadering t» Harderwijk Botsing met de politie Voor f 1000 gestolen worden. notJUee Ban echtpaar in arrest '1 Ia hakken ren schoenen Kt het mei Uk kamde i met schei eters- e gel- n. die leken, spoe- rspelt By werkzaamheden aan de brouwerij ..De Meiboom” te Vlisslngen is gisteren een 35- jarige werkman onder een omvallenden ketel gekomen De man was onmlddeliyk dood. Een mager resultaat, maar toch niet onbelangrijk Zuivelfabrieken, van Coóp en Coöp. Aankoopver in ook behooren te worden loert 1.43 ONDER MEDISCHE CONTROLS Z|J. die den oplumsmokke! moeten bestrij den. hebben langzamerhand kennis gemaakt met tallooss trucs, welke telkens opnieuw door de smokkelaars worden uitgedacht. Zoo hebben sy. aldus het Soer Hbld. ge had den schoen met de holle hakken, het uitgeholde boek, de doos, die geverfd in pre cies dezelfde kleur als de ollnt van echeeps- hutten er tegenaan gezet wordt, het blik, bevattende een of anderen Inhoud waarvan de invoer niet verboden la maar dat tegen de wanden smalle, platte dooejea draagt, ena Een dezer dagen werd weder eerus boot- roeklng verricht en toen maakten de speur ders kennis met het nieuwste, -''hans iets. dat sU tot dusver nooit meegemaakt hadden. In een der hutten aan boord stonden eenlge paren schoenen, waarvan een enkel paar gloednieuw. De speurders vonden de nieuwe schoenen verdacht. Z|J stonden er, alsof de politie as gerust mocht sten. De snorders ke ken eens naar het nieuwe schoeisel en ver trouwden de zaak toch niet. Wat bleek? Het oplegsel van de zool aan de binnenzijde zat stevig vast tegen de rest aan. maar het was niet uit één stuk leder vervaardigd. De hiel was voorzien van een tweeue stuk leer. Het oplegsel liet ten slotte los en de speur ders zagen de bekende uitholling Daarin bevond zich opium en de betrokken Chlnee- sche schepeling was er bjj. Het bleek, dat het oplegsel met drukknoopen op de rest var den schoen was bevestigd en om die drukknoopen te verbereen, moest men zorgen voo' ten tweede bedekking in den vorm van *-n hielstuk. Hier hebben de smokkelaars gespeculeerd op het feit dat men als regel niet denkt aan het herhalen van een oude truc. Zij kpnden er echter op rekenen, dat de politie de schoenen toch aan een ondersoek zou onder werpen en nerf ectlonneerd-n daarom de truc door een en ander zóó te maken, dat men niet langs denzelfden weg de slimmigheid zou ontdekken. Z|j maakten de hakken zóó, dat die geen hol geluld zsven en gebruikten voor een tweede bedekking in den vorm van de binnensUde een oogenschjjnlljk vaste. Een paar dezer schoenen Is in het museum der politie geplaatst, een ander paar Is naar de opleidingsschool der politie te Soekaboeml opgezonden. Gisterenmiddag omstreeks half twee kwa men te Amsterdam de werkloosen in de Nieu we Leliestraat in botsing met de politie. Een inspecteur raakte b(j het gevecht zijn sabel kwijt en kreeg daarmee van een werklooze een k ap op het hoofd waardoor een tamelijk ernstige wond ontstond. Een andere Inspec teur kreeg van een werklooze een slag met een hard voorwerp op het voorhoofd terwijl een ag-nt een '"hop kreeg. Alle drie werden naar het Wllhelmlna-gasthuis gebracht, vanwaar zij. na behande'd te zijn, huiswaarts keerden Tntusschen maakte de politie behal ve van den wapenstok ook gebruik van de revolver Een werklooss, vermoedelijk de man. die den Inspecteur met zijn eigen sabel sloeg, werd door een kogel in de beenen ge wond HU is nut het Wllhelmlnagasthuls ge bracht. Daarna werd het op den Dam weer rumoeriger De poll’le greep echter dadelijk in en de menigte, circa een 300-tal personen, werd uit elkaar gejaagd. Verschenen Is de Memorie van Antwoord op het voorlooplg Verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp tot goedkeuring van de handelsovereenkomst van Geneve van 24 Maart 1930. met bebenoorend pro tocol. Naar aanleiding van het betoog van ver in den nacht van Zondag op Maandag is Ingebroken In het filiaal van ae firma De Oruyter te Heerlen Op he« kantoor was al les overhoop geworjier en de brandkast ge forceerd. Een bedrag van f 1000 werd ont vreemd. “u scheldene leden, dat de handelsovereenkomst in menig opzicht het échec van den Vol kenbond op economisch terein demonstreert, wijst de regeering nogmaals er op, dat de resultaten gezien moeten worden In het licht der uiterst moeilijke omstandigheden waaronder zy tot stand kwamen. De korte 'ooptyd der overeenkomst is mede daarvan het gevolg. Immers, indten de tijdsomstandig heden, zulks noor.lg mochten maken kun nen de Staten in verband met dien korten looptijd hun vrijheid spoedig terug erlangen. Erkennende, dat de overeenkomst geens zins heeft geb-acht wat weri beoogd zou de regeering daartegenover willen stellen, dat met des te meer kracht moet women vgstgehouden asui het zoo moeizaam ver kregen resultaat Eenlge Staten hebben bereids zich ten aan zien van Nederland in beginsel tot eenzijdige verlagingen van douanetarieven bereid ver klaard. De mogelykheid. dat Nederland zich eenlge voordeelen zal weten te oedlngen alsmede de nauwere economische samenwerking welke de regeering de laatste tyden met de regeertn- gen van andere landen zoekt, zijn niet zon der belang te achten en zijn in niet geringe mate toe te schrijven aan de actie van oen Volkenbond. Overigens mag men -ich niet bepaler, tot de vraag, welke directe voordeelen de han delsovereenkomst aan Nederland oplevert, doch dient men den e vennen i af te vragen, welke de toestand zou zijn, indien de bespre kingen over net tot stand brengen van een douanebestand niet waren gevoerd en indlcn de onderhavige overeenkomst eventueel met tot stand zou komen. De regeering meent met reden te mogen aannemen, dat in dat laatste geval de wedloop in economische be wapening nog grooter omvang zal aanne- men. De houding van Nederland zal op die van andere Staten haar Invloed doen gelden. Ver schillende Staten stelden bereids de inwer kingtreding der overeenkomst van de deel neming van Nederland afhankelijk. Frankrijk België. Engeland <n Italië heb ben de overeenkomst veeris bekrachtigd. Of schoon daaromtrent geen zekerheid bestaat. Is eveneens te verwachten, dat Duitschland tot bekrachtiging zal overgaan. In den nacht van 27 op 38 December IJ. was brand ontstaan In de woning van zekeren P aan de Bredjsche Baan te Roosendaal Daar by polltie-ondenoek bleek, dat die brand welke tijdig door de politie werd g<bluscht onder verdachte omstandighe den had plaats gehad, werd P. aangehouden en ondanks zijn ontkennen, op grond van ver zwarende aanwyzlngen. naar het huls van bewaring te Breda overgebracht, waar hij nog steeds In arrest wordt gehouden. In den nacht van Maandag op Dinsdag was In hetzelfde woonhuis wederom brand uitgebroken, welke wederom tydlg "werd ge- bluscht. Ook nu weer leek de zaak erg ver dacht. Op grond hiervan werd nu onmlddel lljk ook de echtgenoote van P. gearresteerd en in verhoor genomen. Gisteren heeft de Officier van Justitie bij de rechtbank -s Breda ter plaatse een onder zoek Ingesteld. A Pont Looveer stopgezet De pont aan het Looveer, In den RUn, is uit de vaart genomen. Passagiers worden naar De Lijmers overgezet per roei- en mo torboot. De uiterwaarden loopen andermaal onder water. gebruiken. Al deze onkruiden worden n.l. door de meststof gedood. Deze meststof wordt in de eerste dagen omgezet in een giftige verbinding die alle jonge plantjes en ook kiemende zaden doodt Daarom moet de kalkstlkstof ook eenlge weken voor bet saaien of poten worden uitgestrooid. Deze eigenschap is van groot belang, want als wy binnenkort deze meststof uitstrooien, kunnen wy het as voorjaar op een onkruid- vry land rekenen. Dit is Bonder twijfel een groot voordeel by het bewerken, dat daardoor vlugger kan ge schieden. het water ondervonden. De electrische pom pen zyn in werking gesteld om de straten watervrij te houden. De werkzaamheden aan den spoordijk Gennep—Ocffelt en tot ver- hooglng van de spoorbrug over de Maas zyn gestaakt. zaak Onder heden spel staan. Is er, zoo zeide hij verder, nog een afdoend middel en wel over de in dit Jaar en 1933 nog reeteerende dykslengte een betonnen brug te bouwen. Teneinde te felle stroomln- gen te voorkomen, wordt de brug over 8 K.M noodlg -geacht, zoodanig geconstrueerd, da' de vlsschen de Zulderzeekom kunnen bevol ken. Bedijking van de andere polders dient dan achterwege te blyven, mede in 's lands belang, wegens hun diepe ligging en te ver wachten tegenvallers op de gronden. De koeten van de betonnen brug zullen ongeveer 48 mlllloen gulden bedragen, tegen over 60 mlllloen volgens de tegenwoordige werkwijze terwyi bovendien het dreigende risico van mislukking van de algeheele dich ting wordt ultgeachakeld. Uitvoerig behan delde spreker de naar zyn meenlng. vele voordeelen van de brug boven algeheele dich ting, In 24 posten samengevat. De eerste poet, inclusief uitschakeling van het buiten gewoon risico, rente en tegenvallers op de gronden, stelt spreker op 450 000,000. Als andere posten noemde hyInstandhouding van de Zuiderzeevteschery, eendenhoudery, pluim- veebedrijf, garnalenpellery, werven en tim mert!, transportauto-bedry ven. eendvogelstand Naardermeer. volkomen Instandhouding van de natuuriyke invalhavens als de Lemmer, volledige binnenscheepvaart, behoud van vloed en eb, van zoutwater (biologie dei Zuiderzee), ontrelnlging van het rioolwater van Amsterdam, mindere ysvormlng uit een klimatologisch oogpunt, behoud van de Zui- derzeevlech als voedsel voor de Nederland- sche bevolking, afwending van gevaren door het IJmeer voor Amsterdam, dito van gevaar voor verzanding van de scheepvaarthaven van Harlingen, behoud van de zellsport. van natuurschoon, voordeelen voor vreemdelin genverkeer en directe werkverruiming door veel handenarbeid voor ds betonnen brug. totaal gekapitaliseerd 664 000 000 met poet 1 een bedrag van f 1.114 000 000, waarvan den vlsschers voor reeds geleden schade wel 4 mlllloen toekomt. en. indien noodlg, zouden met 8 mlllloen de Zuiderzeekusten kunnen worden beschermd Naar sprekers berekening dus ruim 1 milliard aan voo-dcelen. De verdwynlng van de Zulderzeevlsechery sou zijns Inziens tot geesteiyke en stoffeiyke verarming lelden. Spreker zou wenschen, dat een onpartijdige deskundige commissie on- verwyid een ernstig ondersoek Instelde. De vergadering betuigde den heer Ten Bokkel Huinliik harteiyk dank. 13 y4 .01 30 Zaterdagavond heeft in de stadshal te Har derwijk een druk bezochte openbare vergade ring plaats gehad voor mogelijke instand houding van de Zulderzeevlsechery. Het comité voor behoud van de Zulderzee-vte- schery had den heer 8. ten Bokkel Hutnlnk uit Haarlem ultgenoodigd om een uiteenzet ting te geven. De spreker werd ingeleld door den heer De Jong Saakes, burgemeester van Harderwyk De heer Ten Bokkel Hujnlnk aside, dat allerminst wordt bedoeld een aanval op auto riteiten, doch dat de vergadering uitsluitend ten doel heeft om het. zoo mogeiyk, in 's lanos belang door een rustige en waardige actie daarheen te lelden, dat, voordat het te laat ia. nog wordt teruggekomen op de wijds van uitvoering van de werken, welke zijns inziens in 1933 by de finale dichting van den dyk ter afsluiting van de Zuiderzee de oor- van een nationale ramp kan worden de huidige zeer crttleke omstandlg- nu mllloenen voor het land op het I Uit Tie! meldde men ons: De waterstand op de Waal is thans weer mo boog geworden dat men de glerpont Maandag weer heeft moeten opbreken. De verbinding met het Land van Maas en Waal wordt nu onderhouden door de ..Gysbert Stout”, waaraan de kleine pont is vastge maakt. Het water biyft wassen. Vorig laar schreven wy over de proeven, genomen met bovengenoemde, in deze stre ken nog betrekkelljk nieuwe meststof en concludeerden, dat deze op by na alle aan- ge'e-’de proefvelden goed heeft voldaan. Voorzichtigheidshalve zelden wy toen, dat men met de eindconclusie voorzichtig moest zyn en dat het de bedoeling was, met^ de proeven minstens nog een Jaar door te gaan om meer juiste gegevens te verkrijgen. Ook dit Jaar Is weer een 10-tal velden aangelegd, waarvan een 5-tal beteeld met aardappelen. Uit de bereikte resultaten is gebleken, dat deze zeer goedkoops stikstof- m'-st zeker de aandacht verdient Proef No. 1 was aangelegd by K de Hart. Hensbroek Tndeeling als volgt: 1 3 Are met 800 K G. Chiltealpeter, 2 3 Are met 800 KG. Kalkstlkstof en 3 3 Are met 800 K.G. Kalk- sal peter. Verder ontvingen s’’e perceelen 1000 K.G. per en 800 K.G. Ka..-out 40 pet., alles per Herberekend Dehpbrengst van de-e veld'-s was: 1. Chl- llperceel, 766 K G. aardappelen ■—'diwaarde f 3370: 3 Kalkstlkstofperceel '■'l K.G. aardappelen, geldswaarde f 38.44 3 Kalk- salpeterperceel, 843 K.G. aardappelen, gelds waarde f 39 70. Hier is de kalkstlkstof gebleken beter te zyn dan chili, per 100 KG. meststof, doch de kalkstlkstof heeft per procent stikstof iets minder aardappelen opgebracht dan chili, o.i. doordat de kalstlkstot niet zoo vlug werkt als de ander stikstof, die dadelUk voor de plant opneembaar is Doch de nateelt heeft hiervan op het kalkstlkstofperceel nog geprofiteerd. Proef 3. Deze was aangelegd door de Ver- eenlglng van Oud-Leerlingen te Obdam en bestond uit 2 z 3 Are. waar by vergeleken werd met het veel gebruiste ammoniak. Hier ontvingen beide perceelen evenveel K.G. zuivere stikstof per H.A.. n.l. 164 K G. Opbrengst' 3 Are met kalkstlkstof. 800 K.G. groots, 113 K.G drielingen. 54 K.G. kriel; 3 Are met ammoniak. 535 K.G. groots, 130 K.G. drielingen 68 K.G kriel Hier dus per 3 Are 75 K.G groote. per H.A., dus 3500 K.G aardappelen meer. Dit veld vertoonde reeds gedurende den groei een mooi verschil in stand van het gewas. Proef No. 3. eveneens aangelegd door bo vengenoemde vereenlgtng. by N. Heilig. Ob dam. 3 Are met 800 K G -hill, opbrengst 713 K G. groote. 3 Are met 800 K.G. kalkstlkstof, opbrengst 708 K.G groote De verschillen zijn hier van geen beteeke- nls: we zien ook hier weer dat de kalkstlk stof iets langzamer heeft gewerkt, want in de nateelt was een mooi verschil by de kool te zien. Dit kwam ook in de opbrengst tot uiting, met kalkstlkstof 624 K G witte kool per 3 Are; met Chili 580 K.G. witte kool per 3 Are. Proef No. 4, In.Ursum by G Seyts, secre taris van den L. T. B.. afd Uraem 3 Are bemest met kalkstlkstof gaf 348 K.G. aardappelen; 3 Are bemest met kalk- salpeter gaf 343 K.G. aardappelen. Óp al dese velden is natuurlijk voldoende kali en super als bemest 1 ig bljgegeven Ook op dit veld is vsm eenlg beteekenend versciyi geen sprake. Uit deze proeven blijkt opnieuw, dat kalk stlkstof geen mindere opbrengsten geeft dan andere duurdere meststoffen. Vooral nu door den voorbijen natten zo mer op de akkers zeer veel onkruid unwt- zlg is Is er reden te meer om kalkstlkstof te Buitengewone riviëroorreepon- dentie Ingesteld 'angs een deel -an de Maas De Minister ven Waterstaat heeft giste ren Ingesteld de buitengewone riviercorres- pondentie langs de Maas van de spoorweg brug boven Gennep tot St. Andries voor zoo veel de Noord-Brabantsche zyde aangaat. De toestand bij Grave minder kritiek dan in November Dinsdagmiddag half vyf was de stand van de Maas by Grave 10.82 plus N A P, hetgeen beteekende. dat het water de kruin van den Beerschen overlaat bereikte en zich in Je Beersche Maas stortte. Dit verschynsel is op zichzelf niet byson der verontrustend. Het is bittere noodzaak, dat by een bepaalden stand van de Miv het water zich over het noordoostelyk deel van Noord-Brabfnt uitrtort, maar toch K net van belang, omdat het voor de zooveel- ste maal bewyst hoe dringend noodrsdreiys het is, dat de Maaswerken, welke thans on der leiding van dr. Ir. C. W. Lely uitgevoerd worden, tot een goed einde gebracht worden en men in staat zal blijken de ontembaar lykende Maas In bedwang te houden en te noodzaken p meer normale wyze haar over vloed van wate. te loozen. Alle aandacht was geconcentreerd op den Elftweg, den grooten verkeersweg tusscher Nijmegen en 's-Hertogenbosch. De toestand ziet er momenteel vry kfltlek. doch niet ho peloos. uit. Het water, dat einde Novembe- over den Beerschen overlaat kwam, is nog lang niet weggezakt. De „kommen” zyn nog tot aan den rand gevuld en dus Is er slechts weinig water noodlg om den Elftweg blanr. te zetten. De onverbiddelijke peilschaal te Grave we»i Dinsdagavond half tien 10 39 plus N.A.P. aan. Dat beteekende dus, da' het Maaswater over een hoogte van plu minus 7 c.M. over den overlaat vloeide. Ven.i meldde Dinsdagmorgen nog 47 c.M. was Daarvan kan nog ongeveer 30 C.M. hier fer wacht worden. Dus aannemende dat de val, die Dinsdag morgen uit Maastricht gemeld werd, aan houdt. zal de Beersche overlast In, den looo van WoensdNkvoor ongeveer tien c M. hoog te werken. De hoev^lheid water, die daa<- doo’ in de Beersche Maas gestuwd wordt. Is belangrijk minder dan einde November D» overlaat werkt thans niet over de volle lengte en zal dat naar alle waarschynlyg- held ook niet doen Het valt te voorzien, dat het wa^er den Elftweg wel zal bereiken en ook daar even over zal heenvloeien, doch een stremming van het verkeer ten min ste voor voertuigen is niet te verwachten Naar alle waarschijnlijkheid zal In den loep van Woensdag het voetgangersverkeer ge stremd zijn, doch Indien de val aanhoudt, kan reeds Woensdagavond of ulteriyk Don derdagochtend stilstand en daarna val ver wacht worden. Zoodit deze hoogwatermlsère niet die af meting zal aannemen als einde November. De klaas Is gaan vallen De Maas is sedert Maandagavond 8 eM. gevallen De stand was gistermorgen 3 78 M. Ofschoon het heette dat sy binnen haar oevers was teruggekeerd, stond bulten het bed alles blank De Waal blijft wassen. De Waalkade te Nijmegen geheel onder water. De Waal voor Nijmegen Is eergisteren nog 43 c.M gewassen en bereikte gisteren een stand van 1173 M. plus N.AJ». De Waal- kade staat thans nagenoeg geheel onder water en de aanlegsteiger van bet veer la benedenwaarts verlegd. De uiterwaarden zyn ondergeloopen zoodat het water van dyk tot dijk staat Het verkeer over de Waalkade is gestremd, zoodat met het laden en lossen van de groote schepen groote moeliykheden worden ondervonden Op de Groote Straat en Lage Markt worden bekistingen aangebracht. Van den Boven-Ryn wordt nog steeds was gemeld, met uitzondering van enkele sta tions, die val melden. Constan/ meldde gis teren onveranderd, Kehl 21 cM was, Mann heim 23 cM was Lobr 31 cM was. Oost- heim 36 eM was. Blngen 18 c.M val. Trier 51 c.M. val. Coblenz 25 c.M. was, Keulen 48 eM. was. Millheim (Ruhr) onveranderd, Ruhrort 83 c M was. Wezel 75 c.M. was en Emmerik 58 c M was. De veerpont te Druten te uit de vaart ge nomen. Te Hazerswoude wordt sedert Maandag morgen vermist de tolgaarder P. Plomp. Zoo- als gewooniyk beeft hy des morgens vroeg zyn woning verlaten om zyn post aan den tol te betrekken. Na daar korten tyd te zyn geweest, is hy per rywlel vertrokkenen tot dusver niet meer teruggekeerd. Men vermoedt, dat hem een ongeluk la overko men. systeem te bevord~-en als oen te proflteeren van de verteagde tarieven en te voldoen asm de voorwaarden dis *>y aansluiting wor den gesteld, kan, naar de maening dar Com missie hst verzekeren zeer worden bevor derd door de boeren plaatseiyk of in rui meren kring in het verband der bestaande organisaties te vereenlgen. om zich alzoo gezameniyk by da Verzekerings-lnstelllng hunner keuze aan te sluiten. In dit verband meent de commissie er op te moeten wyzen, dat naast propaganda, In het b'Jzonder de organisaties die periodiek en op korten ter- myn bedragen met de boeren hebben te verrekenen, dus, zooals de Coöperatieve Zui velfabrieken en Aankoopver. er voor geë gend zijn een deel der uitvoering van de uit de afsluiting van collectieve verzekeringen voortvloeiende werkzaamheden op zich te nemen (premie-lnnlng). 4e. Wat den vorm van verzekering betreft, meent de Commissie niet één bepaalden vorm met voorbf’gaan van alle andere als het meest geschikt voor den boerenstand te moeten aanbevelen. Wel staat zy In het algemeen sympathiek tegenover den zuiveren onderllngen vorm. Het komt haar evenwel voor dat het niet noodlg is, dat allen zich by dezelfde Instel ling aansluiten, hoofdzaak toch te, dat men zich verzekert 5e. Vooral te het gewenacht zich jong te verzekeren, de premie te dan lager of. soo- als .y de groepsverzekering van het On derling Boeren versekeringsfonds, de uitkee- ring booger. Door een oommisale van de Vereenlglng vsm Oud-leerllngen der Rykalandbouwwtnter- school te Behagen, te een rapport uitge bracht over de studie van het vnmgstuk „de verzekering van de landbouwers”. Bedoelde commissie komt tot de volgende conclusies: - Ie. De Commissie meent als allereerste en voornaamste conclusie van hare besprekin gen te moeten vastleggen, dat bet in den boerenstand gewoonte behoort te dat men zich verzekert tegen armoede op den ouden dag en de weduwe tegen gemis van inkomsten by vroegtydlg overlyden vsn den verzorger.: 2e. Wat de propaganda betreft meent de Commissie, dat hier een dankbare tsmk te weggelegd voor de besturen van prov. Lsmd- bouw-organisaties, alsmeds van hare afdee- llngen, terwijl ook de besturen van Prov Bonden van Zuivelfabrieken dezen zeer zeker genoemd. 3e. Zoowel om een gemakkeiyk betsdlngs- PRAC7TSCHE RECEPTEN van de huishoudsehool Mariakroon. Calemborg - J. J. Romen ea Zonen. Door ons werd ontvangen „Practteche Re cepten van de huishoudschool Mariakroon, Culemborg”. Dit kookboek wijkt in menig opzicht be langrijk af van de tot dusver bestaande kookboeken. Het te een samenvatting van reoepte, die alle beproefd zyn op de nu reeds 38 jaren bestaande kookschool te Cu- lemborg. De Jarenlange ondervinding te de inspira tie geweest om ds recepten practtech te houden in eenvoud, behandeling en in va riatie. Zooveel mogelijk te getracht van Ne- derlandsche taal gebruik te maken, maar osn de gelegenheid te geven desgewenscht Fransche menu's samen te stellen, zyn de hiervoor in aanmerking komende recepten in die taal omgezet, waarvan de lijst op den Hollandschen index volgt. Van de zoo practtech' hors d'o.uvres-re cepten hierin vervat, zyn reeds In brochu revorm eenlge duizendtallen verschenen. De rubriek „Tusschengerechten en warme lunchschotels" te zoo omvangryk mogelijk gemaakt, daar dit voor velen de meest ge zochte afdeellng te. De rubriek „Ztekenrecepten", die na den ultvoerlgen imnaak volgt, te onder leiding van een geneesheer samengesteld. Vertier te nog een vleeech- en groenten- comblnatie-iyst aanwezig, alsmede wild-, gevogelte-, vtech- en groentenkalender en eenlge blanco pagina’s voor notities en eventueel nieuwe recepten. Het te een hoogst practtech boek, typo grafisch keurig verzorgd, in handig formaat, zeer omvangryk en vooral ook ingeeteld op niet te ruime beurzen, wat maar al te dik- wyte by het samenstellen van kookboeken vergeten wordt. Er te wel geen gebied, dat niet behandeld te. zoodat iedere huisvrouw hierin vinden kan wat sy zoekt en geen ander boek doarby meer noodlg heeft osa een volmaakte keukenprinses te syn. Het is 360 pagina’s dik en koet ingenaaid slechte t 4.gebonden f 5.—. Er te byna geen mooier geschenk te bedenken. De Beersche overlast De toestand op de Msas te minder critlek dan eergisteren. Grove meldde een stand van 10 72 M. plus NAP. (stuw 10.63) met een was van 27 c.M. De oeverlanden syn ondergeloopen en het water staat van dyk tot dyk Voor Grave wordt de was van Maastricht nog verwacht, soodat ds Bser- •che overlaat gisterenavond sou werken. On der de huidige omstandigheden zal deze wer king echter niet van langen duur zyn, daar *n den loop van morgen rok hier val aal intreden Gevaar dat de Elftweg onder wa ter komt tc staan, waardoor de verbinding Nytnegen Den Bosch zou worden verbroken Is er niet In Gennep wordt weer groote overlast van In de middaguren verdween de kalme stemming op den Dam. Er waren zelfs veel Tneer oproerige elementen aanwezig dan den vorigen dag. Ook op den Nleuwendyk. de N Z. Voorburgwal, het Damrak en het Beurs plein was veel rumoer. De politie moest en kele malen met de blanke sabel en den gum mistok chargeeren, ook eenlge ruiters deden mee Lster kwam een flinke regenbui en deze deed de gemoederen weer eenigszins kalmee- ren Van lieverlede zakten de heeren toen af. zoodat het tegen donker weer vry rustig werd op den Dam. Arrestaties hadden niet plaats. Om een uur of 6 verzamelden rich weer eenlge groep'es werkloczen op de Nborder- nwry, blijkbaar met het doel zich voor de dingen, die eventueel nog zouden komen te wapenen. Op eenlge plaatsen braken zy de straat op. doch de polltie die hen onmlddel lljk uit elkaar Joeg, ondervond geen verderen tegenstand Er te niet met steenen gegooid, doch wel zyn de werkloczen er in geslaagd de noodlge steenen In hun zakken mee te nemen. Gisterenavond hielden de werkloozen een vergadering, welke door ongeveer 300 man was bezocht in het gebouw „Waterloo”, Aan- vankeiyk was het ook de bedoeling geweest in het gebouw ..Harmonie' op de Rooen- gracht te vergaderen, doch op het laatste oogenbllk werd deze vergadering afgelast, zoodat alles naar het gebouw .Waterloo” trok. Daar deze zaal te klein was om allen te bevatten, bleven velen bulten staan wach ten op deh afloop der vergadering. De politie had uitgebeelde maatregelen ge nomen om ordeverstoringen na afloop te voorkomen Ongeveer 40 man met eenlge rui ters waren aanwezig. Toen de vergadering was afgeloopen trok de heele stoet werkloozen de 8t Antonle- breestraat In klaarbiykeiyk met het doel om door de Hoogstraat en de Damstraat de bin nenstad te bereiken. De politie paste echter een zeer handige tactiek toe om de betoogers te verspreiden. Straat voor straat hielden bereden agenten hen gedurende eenlge minu ten tegen, waarop steeds een gedeelte der betoogers langs de Burgwallen en door zy- straatjes zich verspreidde om langs een an deren weg tot de binnenstad door te dringen. Ten laatste waren er by den Dsm geen werkloozen meer over, zoodat de politie doot dit optreden, de menigte zonder noemens waard Ig geweld uit elkaar heeft gedreven Van lieverlede kwamen later nog wel ongure elementen in kleine troepjes In de binnen stad en ook op den Dam terecht, doch waar de politie hen zag. werden ze onverbiddeiyk uit elkasr gejaagd. Ook nog op andere plaatsen in de binnen stad. o a. op de Martelaarsgracht en den Nleuwendyk. beeft de politie de etraat eenl ge malen schoongeveegd. Tot ernstige Incidenten te het echter niet gekomen behalve dat op den K. Z Voor burgwal Iemand een bereden agent met een steen aan het hoofd heeft getroffen Tegen half twaalf was de rust in da stad tameiyk wel weergekeerd. Het 4>estuur van den Algemeenen Neder- landachen Zulvelbond schrijft in oen adres aan den minister van defensie: Het zal Uwe Excellentie niet ontgaan zijn, dat de afzet van de zuivelproducten, speciaal boter, steeds grooter moeliykheden onder vindt. Vooral te dit het geval met het gedeelte onzer productie, dat afzet In het buitenland moet vinden. Hooge invoerrechten, gepaard gaande met een scherpe concurrentie der andere zuivelproduceerende landen, oefenen een zoodanig drukkenden Invloed op de prij zen uit. dat de altUd nog hooge kosten van de productie niet meer door de opbrengst van de producten gedekt worden, soodat de boer *nrt verlies werkt. Het spreekt vanzelf, dat onder deze ~ir standigheden naar alle kanten wordt ultgc- zlen om verbetering In den toestand te bren gen en verruiming van den afzet mogeiyk te ntedcen. Hlerby richt zich uit den aard der zaak in de eerste plaats het oog naar het gebruik van meer boter in ons eigen tend. De laatste jaren hebben per hoofd der be volking een steeds toenemmd verbruik van margarine en een afnemend of gelijkblijvend verbruik van boter te zien gegeven. By het groote prijsverschil tusschan belde artikelen was dit misschien begrijpelijk, hoewel wy van oordeel zijn, dat er In een land als het onze veel meer boter gegeten kon worden dan tot nog toe het geval te geweest Het behoeft geen betoog, dat ooter hst gezondste en smakeiykste vetvoedsel te. dal er bestaat, en dat het door syn vltamjne-rijkdom vooral voor jeugdige personen en hen, van wie veel spierarbeid verlangd wordt, een voedsel van hooge waarde te. Voor de behoeften van leger en vloot worden Jaariyks vrij groote kwantums margsulne aangekocht en de aankoop van boter bepaalt zich hlerby tot het proviand der schepen, welke lange reizen maken, waarvoor marga rine niet voldoende houdbaar schijnt te zyn. Hoewel niet van overwegende beteekenia, zou het voor de Nederlandsche zuivelberei ding toch van groot belang sUn, indien sy haar binneptendsche afzetgebied kon verrui men met de boterlevertnger. aan leger en vloot. Bovendien sou met het gebruik van boter In plaats van margarine het belang van de manschappen gediend worden. De grootere uitgave, welke de verstrekking ran boter in plaats van margarine zou vor-, deren, zou naar onze opvatting rechtvaardi ging vinden in het feit, dat men hiermede de beschikking krijgt over een voedingsmid del van zooveel hoogere waarde, maar bovenal in de gezonds wijze, waarop onze regeerint, daarmede den afzet van een echt Nederlandsch product sou helpen bevorde ren, hetgeen in dese. voor de boeren zoo moeliyke tyden van meer dan materieele be- teekente te. wy verzoeken Uwe Excellentie derhalve beleefd, doch dringend, te willen besluiten, dat voortaan voor de behoeften van leger en vloot uitsluitend boter In plaats van marga- rlnt zal worden aangekocht. En de leeuw stootte mis. Onder luid gehuil van dra ko- nlng der dieren viel de geheels Inhoud van hgt tonnetje over den leeuw, die bet lang niet aangenaam vond Het schegn, alsof hy iedereen wilde aaavliegen. Hy stak zyn scherpe gevaarlijke nagels utt en iedereen werd angstig, bang, dat de leeuw nu woest sou syn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13