KL 1 vri&hd&RJ HANDELSOVEREENKOMST VAN GENEVE Voor de Huiskamer TWEEDE KAMER Ontwerp met 67—4 stemmen aangenomen Waalenburg op Texel Bestuurder en paard verdronken Sleepschlp gebroken GEMENGD NIEUWS Op een bewaakten overweg Raland Varno Boerderij afgebrand Een been afgekneld Twee Moeders Een paard spietst zichzelf Ter waarde van f 15.000, gestolen Dievegge gesnapt De gezwollen rivieren T ft I 7/A 4 Hoe men in Albanië auto rijdt Inbraak in een Goudsmidswinkel De kans op vorst Met paard en kar te water gereden - ‘VV’ 1 en veelbelovend Hollandaeh filmartist Een het medewerker van Terwijl Een rechercheur in de kleerkast M TT vier ■MM 's-Hertogenbosdi voer I Zelf de afsluiting geopend en daardoor aangereden I I 1 1 j i een waarde 53. Om hun belofte te kunnen houden, moesten zij zien of rij timmergereedschappen kregen. Ze zochten en vonden een timmermanswerkplaats. Bi) een groote schaafbank zagen zij een kist met gereedschappen. Stilletjes waren ze in de werkplaats gekomen, waar de timmerman Juist aan den anderen kant van de schaafbank bezig was. Ze namen den bak weg om hem even te leenen en met het vaste voorne men om hem terug te brengen. tijd zaak Broedgebied In „De Levende Natuur", wordt mede* dat aangezien met de bem»- Waa- begin persoon- nlet als het gaat om de MOTOR- EN RIJWIELWET. Zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen het wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en RJJwielwet. De Kamer wordt te 3.40 uur verdaagd. Stremming verkeer Overtocht met poot, Gistermorgen is het sleepschlp .Bcarron” van de Maatschappij N.V. ,Jlhin" bij Oude Tonge op een zandbank geloopen en ge broken. De bergingsmaatschappiJ van Hoo- geboezem en Van der Tak te Wemeldlnge, heeft het bergen van schip en lading aange nomen. Lichters liggen langszij. De beman ning is overgestapt op een ander vaartuig. 54. Maar dit viel niet mee. Net toen ze de werkplaats verlieten, zag de timmerman wat ze deden. Denkend dat zij hem hadden bestolen, liep hl) hen achterna, schreeuwende: .Dieven, dieven, houdt den dlefl" Bollebulsje en Mauwt je begonnen hard weg te loopen, de kist tusschen hen belden dragende. Ze verloren al dra beitel en nijptang. Donderdagavond Is de 16-Jarlge zuster van schipper A. van DUke, uit Emmen, toen diens schip gesleept werd door het kanaal door Zuidland, met een been verward ge raakt in den stalen sleepdraad, met het ge volg, dat het been onder de knie werd afge knepen. Het meisje is dadelijk per auto naar het ziekenhuis te Ooes vervoerd. BVVI vorst zal waarschijnlijk bij velen de vraag hebben doen rijzen: zullen wij nog een kouden winter krijgen? Natuurlijk kan op deze vraag geen stellig antwoord worden gegeven, omdat het aan de meteorologie nog niet gelukt is zulke stellige verwachtingen voor langen termijn op Mary Gulldlng zat door de open deur van haar kleine woning als wezenloos naar bul ten te staren. Ze lette niet op den staag neervallenden regen, op de kippen, die de een na de andere, een droog plaatsje op zochten, of op de modderspatten, die tegen den onderkant der deur vlogen. „Mijn arme jongen.” fluisterde ze, en druk te het tmalle stukje papier krampachtig te gen haar borst. Hl) was haar eenige zoon, de goede Tom met z’n lachende blauwe oogen en strooblonde haren, de flinke, ge zonde knaap, die de stille hoop van alle meisjes ver In 't rond was geweest, en die nu dood lag. daar ginds op het verre slag veld in België. Er viel niet aan te twijfelen. Het bericht van het Departement van Oorlog was wreed in z’n korte beslistheid, al „betreurde" men het dan ooit, dat .korporaal Thomas Gull dlng bij een der gevechten in Vlaanderen het leven had gelaten." De arme moeder liet het verleden opnleute haar geest voorbij gaan. „En hij schreef nog wel, dat hfj binnen *n paar weken met verlof zou komen,” zuchtte ze eindelijk. Nooit zou z’n heldere stem meer door haar kleine woning klinken, nooit zou Toen Friedrich Walltech per auto door Albanië reisde, kwam hij ook In de bëruchte elkenbosschen van Mamoeras, waar vroeger ontelbare rooverbenden hun schuilplaats hadden. In 1924 z|jn op den weg daarheen nog Gisternacht is Ingebroken bij den goud smid L. de Wever in de Hoofdstraat van Sittard. Uit de etalage is voor ongeveer 15.000 aan gouden en zilveren voorwerpen gestolen. Daar de vitrines met houten blin den waren afgesloten, wordt vermoed, dat de inbrekers door een luik boven de win keldeur zich toegang hebben verschaft. Van de daders is geen spoor gevonden. de beurt aan Mary om te de gravin arme heer D3 VISSER is van plan, een onmiddellUk-dringend-noodzakelijke rooie De weerkundige „Vad.” schrijft: De eergisteren Ingevallen lichte De Waal valt De Waal voor Nijmegen is eergisteren 1! c.M. gevallen. De Beersche Overlaat werkt 1195 boven N.A.P. De toestand aan de Waalkade is nog weinig veranderd. Het verkeer is nog steeds gestremd. Zal t - Bom lAel gesleept door stoomboot. Grave: Rijksweg overstroomd met 35 cM. Overtocht voetgangers en fietsers per autobus. Rivier-corespondenUe opgehesen De Minister van Waterstaat heeft heden <ta bij zijn besluit van 5 Januari JJ. ingestelde buitengewone rlvlercorrespondentle langs de Noord-Brabanteche zijde van de Maas van de spoorwegbrug boven Gennep tot St. Andries o-geheven. onderneming overgebracht. De voertuig», passeeren langzaam door het water. Men verwachtte, dat In den loop van den avond <te werking van den overlaat geëindigd zou xfjn en de Elftweg binnen eenige dagen weder droog komt. G.ya/iLtA<.Hvr. J De Maas De Maas is voor Grave eergisteren enkele c.M. gevallen De Beier» che Overlaat werkt nog over nagenoeg de volle lengte. Het wa ter op den Elftweg staat 35 c.M. hoog. Het verkeer voor voetgangers en rijwielen is gestremd. Deze worden door een autobus- geerlng wat de toezeggen. De aantal maatregelen te vragen. De eerstvolgende zit ting Is pas 10 Febr. In het belang van oe werkloozen moet worden besloten as. Dins dag te vergaderen. Spr. beroept zich op een deel der Kamer om tien handteekenlngen bijeen te krijgen voor de aanvraag om een Kamerzitting op 1.S, Dinsdag. De heer SCHAPER (8. D): Zeker van de gedeeld, Ungswerkzaamheden In den polder lenburg op Texel binnenkort een zal worden gemaakt 1931 waarschijn!Ijy het laatste jaar zal zijn, waarin msn er het broedselzoen in volle fleur zal kunnen zien. De Vereeniglng tot Behoud van Natuur» monumenten tracht nog het laagste deel van den polder in handen te krijgen en zag haar plannen om althans een deel van het broedgebied te bewaren, door vele Texe laars toegejuicht en door de vereeniglng „Mooi Texel” g-steund. Het polderbestuur heeft *n ander gedeelte van den polder, de zg. Ooster- en Westsr- kolk, thans broedplaats voor koeten, futen en andere watervogels, aan „Natuu-monu» menten" in huur aangeboden voor dm tijd van tien jaar. Principieel heeft de vw- eenlging het aanbod aanvaard. Woensdagavond kwam de 24-jarige zoon van den bakker Van Beekhoven te Haren, die met paard en kar de klanten bezocht had niet meer thuis. Donderdag vond men bij de brug zonder leuning over de Dommel, die evenals de weg onder water staat, het paard en de kar in het water. Het paaid was verdronken. Donderdagavond laat heeft men het HJk van den jongen gevonden. Ver moedelijk heeft hfj ten gevolge van de over- stroomlng de brug niet gezien en is met paard en kar in het water gereden. I Handelsovereenkomst van Genève. I Aan de orde kwam het wetsontwerp tot I goedkeuring van de handelsovereenkomst I wan Genève van 24 Maart 1930. I De heer BOON (V. B.) kan de gedachte I niet van zich afzetten, dat de traineering I met dit ontwerp te wijten is aan de depar- I tementen zelf. Spr. hoopt, dat de minister In I de toekomst dergelijke betreurenswaardlge I vertragingen zal voorkomen. De overeen- I komst is niet van groote beteekenis, maar zij is te begroeten als de eerste multila- I terale conventie op handelsgebied. I Het succes van de Nederlandsche afge- I vaardigden ter conferentie is geweest, dat I ZIJ toezeggingen hebben gekregen van de I protectionistische landen. Evenwel weten I wfj alleen, dat Dultschland een schriftelljke I toezegging tot toetreding heeft gegeven. I Gaarne zou spr. weten, welke andere landen I toezeggingen hebben gedaan. I De heer VLIEGEN (8. D.) verklaart, dat zijn fractie voor het ontwerp zal stemmen. I Ook spr. begrijDt niet, waarom het zoo lang I beeft moeten duren eer het ontwerp bij de I Kamer werd ingediend. Spr wijst erop dat I de invoerrechten in alle landen steeds hoo- ger worden. Zelfs in ons land zijn zj) reeds I zeer hoog geworden. I De heer VAN DIJK (AR.) betoogt, dat I deze conventie allerminst beantwoordt aan I de verwachtingen; ze is een ma-er overblUf- «el van wat een algemeen tariefbestand had moeten worden. I Spr. meent, dat niet alleen uit intema- I tionale overweging, maar ook uit een oog- I punt van nationaal belang aanneming van I bet ontwerp aanbeveling verdient. I De heer NOLENS (RK.A betoogt, dat het I ontwerp eerder had kunnen zijn Ingediend I De Staten-Generaal in hun geheel, en deze I Kamer als deel daarvan, heeft er recht op. I dat ook met haar tijd rekening wordt ge- I houden. I Wat de zaak zelve betreft, ziet spr. in vrijhandel en protectie geen idealisme. I Vooral on economisch terrein heeft nog al tijd waarde het gezegde: Jes affaires sont I les affaires." Het belangrijkste motief voor spr. Is, dat btj niet-totstandkomlng van de conventie het hek heelemaal van den dam zou zijn. Hij meent wat de voordeelen betreft, dat I men al tevreden moet zijn, als er aan de toetreding geen nadeelen verbonden zijn. Spr. vraagt den minister, dat niet .zou kunnen” worden verklaard, dat onze toe- tred'ng afhankelijk wordt gesteld van die van andere landen, maar dat dit zal wor den verklaard. De heer SCHOKKING (C.H behoort tot hen. die het toejuichen, dat Nederland even als in de kwestie der Internationale ont- wapening hier een eerste plaats inneemt. De vraag is hier, of Nederland zich door tos te treden, niet al te groote schade zou be rokkenen. Sur. acht het van belang te weten wat Nederland zal doen met betrekking tot de vraag, of andere landen zullen toetreden. De heer DE VISSER (CJP.) herinnert er aan, dat hij bij herhaling de hopelooze poli tiek van Genève In het licht heeft gesteld. Dit wetsontwerp'e Is een documentatie van dat standpunt. De werkelijkheid heeft het gordijn van misleidend optimisme van de conferentie van Genève afgerukt, omdat de economie zich niet door diplomatieke bespre- kinken laat leiden. Waar het ontwerp zoo weinig Inhoud heeft, j. gevoelt spr. niet den gerlngsten lust, ervoor te stemmen. De MINISTER VAN BUITEN! .ANDSCHE ZAKEN de heer BEELAERT8 VAN BLOK LAND. merkt op, dat alle sprekers, met uit zondering van den laatste, uiting hebben ge geven aan de verklaarbare ontstemming over de late Ind’enlng van het ontwerp. Ook wan neer zij dat niet hadden gedaan, nu de Ka mer genoopt Is geweert, hiervoor haar Kerst- recès te onderbreken, zou spr. zijn leedwezen hebben uitgesproken. Het heeft spr. ernstig gedaan. Dat de conventie naar den Inhoud een te leurstelling te, wordt door niemand ontkend. Al waren de verwachtingen niet hoog ge spannen, de uitkomst is daa- nog beneden gebleven Het te niet te ontkennen, dat in de besprekingen sinds 1927 een antl-cllmax H te besneuren. De conferentie van 1937 heeft niet geschroomd, den staf te breken ever de handelspolitiek van sommige regee- rtnven. Vertegenwoordigers van protectionistische landen hebben spr. wel eens vertrouwelijk verteld, dat zll wel anders wilden, doch met de door hun land gevo’ede politiek hoe lan ger hoe meer in moeilijkheden waren ge raakt en niet anders konden. De overeen- temet te een compromis tusschen hetgeen we principieel als juist moeten erkennen en hebt, vrouw Gulldlng,” begon de gravin met haar harde, krakende stem. ,Je behoeft het voor mij niet te verbergen, ik weet er alles van,” ging ze voort. Op het gelaat van Tom’s moeder ver scheen een harde trek. Ze schoof den stoel waarin ze gezeten had. naar naar bezoek ster en deze Het er zich zwaar tn neer val len. De hond, die begreep, dat het bezoek goed volk’ was, probeerde zfjn natten kop op de knieën der gravin te leggen, maar werd met een fllnken trap heengezonden. misschien wel graag zouden willen en de practlsche moeilijkheden, die onder de heer- schende economische verhoudingen bestaan. De conventie is dan ook niet meer dan succes d'estlme; maar ook dit kan hebben. Wat het materieele voordeel betreft, te het Juist, dat de beteekenis daarvan niet wordt bepaald door de percentages, maar door de actueele verhoudingen. En wanneer men on ze export-artikelen nagaat, moet men erken nen. dat de conventie voor ons een materieel voordeel biedt. Naar de opvatting van de Dultsche regee ring zou het al dan niet tot stand komen beslissend zlln voor besprekingen omtrent tariefsverlaging tusschen Dultschland, Enge land en Nederland. De voorwaarde zal worden gesteld, dat on ze toetreding afhankelijk is van die van Dultschland. België. Frankrijk en Engeland. Het ontwerp wordt aangenomen met 67 te gen 4 stemmen. Tegen de communisten en de heeren Van Pol (R. K.) en Van Voorst tot Voorst (R. K.) Roland Varno, de Hollandsche filmacteur, die den laatsten tijd vooral naam heeft ge maakt, te dezer dagen vanuit Berlijn naar Amerika vertrokken, waar hij een contract met de Metro Golcjwijn Mayer heeft afge sloten. Roland Varno werd geboren te Den Haag, waar hij ook de H B.S. doorliep. In de schooltooneelclub maakte hij een goed figuur en ook van verschillende amateurgezelschap- pen was hij lid. Het stond dan ook bij hem vast, dat hij tooneelspeler zou worden. Zijn ouders hadden hier echter veel op tegen en daar hij ook een goeden aanleg voor teekenen toonde, zonden zij hem naar de Londensche teekenacademle „Press Art Academy” waar hij een tijd lang de lessen volgde. Daarna kwam hij weer terug naar zijn geboortestad, waar hij bij „Het Vaderland” als illustrator werd verbonden; ook teekende en schreef hij nog voor verschillende andere bladen en periodieken. Het denkbeeld om zich geheel aan de film te wijden, hetwelk sinds gerul- men tijd bij hem was opgekomen, liet hem niet meer los en toen voor eenige jaren een Dultsche regisseur naar Holland kwam om hier voor eigen rekening films te maken was zijn plan spoedig gemaakt. Zeer tegen den zin zijner ouders en met heel weinig geld ging hij naar Berlijn om er te trachten zich In filmland ezn positie te veroveren. Hier heeft hl) een harden en moeilijken tijd door gemaakt. HH had zich aanvankelijk voorge steld zich hier zonder al te Veel moeite een positie te veroveren, maar dat viel hem bitter tegen. Van de eene filmfhaatechappU ging hij naar de andere, maar overal werd hem de deur gewezen, men had geen behoefte aan nieuwe krachten en zeker niet aan zulk een onbekende, wiens naam door niemand was gehoord. Af en toe had hij wel eens geluk en mocht hij in een of andere kleine film een onbeteekenend rolletje vervullen. Eindelijk kwam hij terecht bij Jaap Speijer óen Hollandschen regisseur, die reeds sinds verschillende jaren te Berlijn werkzaam is. SpeUer interesseerde zich voor den jongen Roland Varno en bood hem een klein rolletje aan. waarmee zlln naam voor het eerst op 1 witte doek verscheen; hij trad hierin op als Eton-boy. Daarna volgde er weer een periode vsn maandenlang zoeken naar een engage ment. Toevalligerwijze vernam hij toen, dat de Tsjechische regisseur Emo voor *t Strauss- Concem een film ging vervaardigen, waar voor hij voor de hoofdrollen Jonge krachten moest hebben. Varno ging er heen en werd aangenomen. Hier had Varno de rol van een 17-jarigen jongen te vervullen, een rol waarmede hl) heel wat heeft te stellen gehad. Over het ge heel genomen, bracht hij het er goed af en rijn spel beloofde veel vóór de toekomst. Gedurende de opnamen van de film was Varno ernstig ziek, maar desondanks zette hfj toch door daar hij voelde, dat zijn toe komst er mede op het spel stond. Toen het filmen dan ook was afgeloopen. was hij ge heel overspannen en moest voor zes weken naar de Oostzee om weer op verhaal te ko men. Toen men te Berlijn eenmaal had gezien, dat Varno talent had en wat prestoeren kon. kwamen er meer aanbiedingen. Vooral Adolf Lent had vertrouwen in hem en schreef speciaal voor hem een film, waarin hU de hoofdrol vervulde en waarin hU veel succes had. Daarna trad hij als gymnasiast op, waardoor hij in onmlddellUke aanraking kwam met Emil Jennings en Marlene Die trich. die zich beiden voor d“n jongen acteur interesseerden en van wie hij veel leerde. Door het succes, dat deze film had werd de naam van Roland Varno tn de meeste Euro- pegache landen bekend. Fred Strengholt, de vertegenwoordiger van de Metro Goldwjjn Mayer In Centraal Europa vestigde zijn aan dacht on den jongen Hollander en deed hem een aanbieding om naar Amerika te komen, welke aanbieding graag werd aangenomen. Nog onlangs speelde Varno de hoofdrol in de Nederlandsche editie van een geluidsfilm, welke werd opgenomen onder leiding van Eugen Thiele voor Paramount Roland Var no. wiens elgenli’ke naam heel anders klinkt, dankt zHn pseudoniem aan een drukfout. Zijn voornaam te werkePik Roeland en hU wilde er van Ro of van Noor achtervoe gen. De drukker, die dit niet goed kon ont cijferen maakte er Roland Varno van. en zoo te het gebleven. Roland Varno te vóórlooptg voor maanden naar Hollywood vertrokken, maar hoopt na afloop van dien tHd langere con tracten met de Amerikaansche film te kun nen afsluiten. Vergadering van Vrijdag Interpellatie-aanvrage De Visser De heer DE VISSER (C. P.) vraagt verlof, ▼ragen te mogen richten tot de regeering met betrekking tot den dringenden nood, waarin de werkloozen verkeeren. en de daar tegen te nemen maatregelen. D* VOORZITTER stelt voor een beslte- nemen in de eerst- De winkelier P„ te Kerkrade, verm'ste sinds gerulmen tijd geld uit een kistje, dat zich bevond in de kleerkast op de slaap* ksuner. Hl) merkte het geld en kon coosta- teeren, dat een vrouw bU hem gekochte winkelwaren betaalde met het door hem gemerkte geld. De politie werd verwittigd en overeengekomen werd, dat een recher cheur zich in de kleerkast verdekt zou op- stellea. Sinds Nieuwjaarsdag bevond z'ch een rechercheur op veraahlUende uren van den c.ag in de kleerkast Woensdag werd de dievegge op heeterdaad betrapt, toen zl; met een valschen sleutel de slaapkamer had geopend en daarna geld uit het kistje nam. Zij bekende zich ook ec'.tuldlg ge maakt te hebben aan de vorige diefstallen. de landbouwer Frankn, wo nende op de hofstede Groot Valer te Barneveld, zich met een voor een kar ge spannen paard tn de Wtlhelmlnastiaat te Barn-veld bevond, liep een wiel vgn het voertuig af. waardoor de kar op zijde sloeg er. het paard schrikte en over het vap pen nen voorziene ijzeren tuinhek van den vleeschhouwer. den heer N. Wijngaard», sprong. De scherpe pennen drong sn diep In het lichaam door, waardoor het beest als het ware gespietst was. Nadat eerst te vergeefs beproefd was het dier met hsf- boomen op te tillen, werd de hulp van een sr id Ingsroepen, die de Ijzeren pennen doorzaagde, roodst zij uit het paarde- lichaam konden worden getrokken. Eerst daarna gelukte het, *t zwaar g-wonde dier, Baar oor aanstonds de hulp van esn vee arts werd Ingeroepen, weer op den weg te krijgen. ,Ja, het te inderdaad slecht nieuws,” sprak vrouw Gulldlng, terwijl zij zich op nieuw verwonderd af vroeg, wat toch deze anders zoo ongevoelige vrouw er toa ge bracht mocht hebban om balang te stellen in het leed van een harer onderhoorlgen. Hoe kon zl), de trotsche gravin, begrij pen, hoe haar moederhart leed! De bezoekster had het telegram uit de handen van vrouw Gulldlng genomen, streek het glad en las. „Ze doen niet erg hun beet om het wat zacht in te kleeden, niet waar?” sprak ze. ‘„Zoo treft zulk een bericht dubbel hard." „1 Is Gods wil en het moe? gedragen wor den," antwoordde Mary. Ze wierp het hoofd achterover en klemde de tanden op elkaar. Toen gebeurde er Iets heel bijzonders. De hertogin toog voorover, greep de harde werk handen van Mary Gulldlng en drukte ze te gen haar borst tervzijl ze haar arm om de schouders der arme moeder sloeg. „Niet zoo. vrouw Gulldlng,sprak ze zacht en met ontroerde stem, „schrei liever, dat zal je verluchten.” En toen de vrouw uit het volk de be zoekster steeds verbaasder aankeek en ein delijk vroeg: .„Maar gravin, hoe kunt u begrijpen, wat er In het hart van een arme werkmansvrouw omgaat, als ze hoort, dat haar kind gesneuveld te?toen tastte de edelvrouw In den zak van haar mantel en haalde een soortgelijke strook papier te voorschijn als Mary Gulldlng ontvangen had. „Lees,” zet de gravin, en daar stond het: „Graaf William Northberough aan den Chemin des Dames gesneuveld.” „Ook ik heb mijn zoon, m’n eenigen zoon verloren, Mary Gulldlng. Erken je nu, dat ik het recht heb. je te komen troosten, om met je over den dood van onze dappere jongens te schreien?” Nu was het troosten. Langen tijd hielden Northberough en Mary Gulldlng, de moeder uit het volk, elkander omvat. De vereelte vingers der arbeldsvrouw drukten en streelden de zachte hand der hertogin en samen beweenden ze het lot ha rer kinderen. Samen baden ze voor hun zlelerust. te stellen, welke betrekking hebben op stren ge winters. De statistiek kan ons slechts lee- ren, dat strenge winters in ons land met een niet te ontkennen periodiciteit voorko men, maar toch niet zoo regelmatig, dat men er een voorspelling op zou kunnen wagen. De winter Is nog niet ver genoeg gevor derd, dat een periode van strenge vorst niet meer verwacht kan worden. Integendeel leert de ervaring, dat de grootste en de langdu rigste koude mees'al pas na half Januari komt en dat wf) vóór half Februari nooit kunnen rekenen, dat de grootste kans op sterke vorst voorbij te. Deze overwegingen geven ons echter nog geen aanleiding een periode van sterke of langdurige vorst te voorspellen. Iets anders te, dat de algemeene weers- toestand in Europa niet ongunstig is voor matige vorst in ons land. Een groot gebied van hoogen druk heeft zich in den loop der week over de geheele Westelijke helft van ons werelddeel uitgebreid. Dit was een zeer gunstige omstandigheid voor vriezend weer en wij hebben dan ook gezien, dat van het hooge Noorden af tot aan de Mlddel- landsche Zee en van het Oosten van Eu ropa tot over de Britsche eilanden, de tem peratuur tot aan ol tot enkele graden onder het vriespunt Is gedaald. Wfj hebben echter In dit geval te maken met het resultaat van sterke afkoeling door uitstraling, die mogelijk was door uitgebreid helder weer en door de afwezigheid van een warmen Westelijken wind uit den Oceaan. Tot op zekere hoogte te deze omstandigheid een zeer goede inleiding tot ten periode van strengere vorst in het Westen, maar ook niet meer dan dat. Blijft de luchtdrukverdeeling decelfde, dan te er geen kans, dat het bier hard gaat vriezen. Voor strenge vorst, zooals bijv. In den win ter 1928'29 hier te lande voorkwam, te nog wat anders noodig. In de eerste plaats most de hoogste luchtdruk dan over ds Noordelijke helft van Europa komen te liggen, zoodat over Midden-Europa een Ocstelijke of N.- OcsteHJke luchtstroom waalt, liefst met groo te kracht, zoodat zeer koude lucht uit Oost of N.-Oost Europa naar het Westen wordt overgebracht. Daarbij moet dan over m!d- den-Europa wel een sneeuwdek liggen, waar door de aangevoerde koude lucht haar lage temperatuur kan behouden. Verder moet het dan in het Oosten en N. Ocsten ha-d vriezen. De eerste en de laatste voorwaarde, die wel de belangrijkste zijn,' worden op dit oogenblik nog niet vervuld. Uit de Oostzee- provincles en Polen b‘Jv. worden slechts enkele graden vorst bericht en de strenge koude In Zweden is niet van zooveel betee kenis. Een ongunstige omstandigheid is ook, dat het gebied van hoogen druk door de pressies in het hooge Noorden eenlgszlns naar het Zuiden wordt gedrongen, hetgeen de oorzaak te van de oarometerdaling, die wjj hier nu waarnemen. Gistermorgen te te Udenhout, dicht in de nabijheid van het station, een vracht auto van de steenfabriek aldaar door den trein uit Den Bosch op den overweg gegre pen -n over een lengte van ongeveer 15t Meter meegesleurd. De Inzittende chauf feur, wonende te Schijndel, bekwam slechte een beenfractuur en enkele lichte hoofd wonden. Hij te In het gasthuis ter verple ging opgenomen. Het ongeluk geschiedde op een bewaak ten overweg, maar een der Inzittenden had eigenmachtig de afslultboomen opgelicht Zelf bleef hij ongedeerd, omdat hij geen gelegenheid meer had gekregen om In te stappen. De auto werd totaal vernield. Da trein, die een half uur vertraging onder vond, moert in Tilburg de beschadigde ma chine verwisselen. Op het gebied van hoogen druk valt ech ter meestal niet te rekenen. Het kan zich soms plotseling zoover terugtrekken, dat het niet meer over het weer in West-Euro- pa kan heerschen. Intusschen kunnen wij het als een gun stig teeken voor het voortduren van de lichte vorst beschouwen, dat het gebied van hoogen druk uit het Westen versterking krijgt. Het Is dus nog best mogeljjk. dat het eenigen tijd stand houdt, waardoor het kou de weer zal aanhouden. Op dit oogenblik echter is de geheele weerstoestand onzeker en kan hij zich zoowel In de richting van sterkere vorst, als In die van doolweer ont wikkelen. De voornaamste voorwaarden, waaronder strenge vorst hier te lande kan ontstaan, zijn nog niet vervuld en niet voordat in de algemezne luchtdrukverdeellng de boven aan gedulde verandering te gekomen, kunnen wij sterke vorst verwachten. leden die jl) altijd uitscheldt. De heer DE VISSER begrijpt dit lijke argument werkloozen. De heer WIJNKOOP (O. P.) verzoekt den voorzitter, de Kamer op aa. Dinsdag bijeen Te Eexterrandvoort te de boerderij van den landbouwer R. Tepplng geheel afge brand. Zeven stuks rundvee kwamen In de vlammen om, terwijl een paard, dat zich trachtte te redden, zoodanige brandwonden bekwam, dat het moest worden afgemaakt. De oorzaak te onbekend. ze tegen den avond z’n fllnken. krachtlgen stap meer hooren op de steentjes van het paadje naast den voortuin. Daar viel opeens een schaduw In de deur opening en een prachtige herdershond, de hond van Tom, stond voor haar. Bij elke andere gelegenheid zou bet dier een hard handige terechtwijzing van vrouw Gulldlng hebben gekregen, omdat het zoo doornat en en vol modder de kamer binnen kwam maar nul Het dier legde den kop met de verstan dige, goedige oojen op de knie der treuren de en scheen te vragen, waar zijn meester was. En Mary Gulldlng streelde het goede 'Ier, terwijl ze moeite had, niet In tranen uit te barsten. „Tom. beste Tom,” fluisterde ze, en de hond kwispelde met den staart, toen hij den naam van z’n meester hoorde uitspreken. Opeens spitste hij de ooren, een dof ge grom steeg op uit z’n keal. In den tuin klonk een vaste, zware stap zen tochwas het *n vrouw, die daar naderde. Mary Gulldlng be greep direct, wie het was. Wat komt die hier doen?” vroeg ze zich kf, terwijl ze haar hand op den kop van den hond legde, om hem tot kalmte te brengeij. Inmiddels had de gravin want het was de eigenares van alle landerijen uren ver i in den omtrek, die op komst was het slijk van dT zware schoenen gestampt en was binnen getreden. Mary Gulldlng had steeds met moeite haar afkeer kunnen onderdruk ken van de trotsche edelvrouw, die deed alsof niet alleen de grond, maar ook de be woners haar In eigendom toebehoorden. „Ze denkt zeker, dat ze met mijn leed iets té maken heeft,” dacht Mary Gulldlng, ter wijl ze het telegram In haar hand verfrom melde en slechts met moeite den hond dwong stil te blijven staan. „Goeden dag, vrouw Gulldlng,” zei de gravin. Onwillekeurig al was dit bewijs van eer bied ook in strijd met haar inner' z’:e ge voelens was de treurende weduwe opge staan. Maar de toon, waarop zij sprak: „Goeden dag, mevrouw de gravin," was toch alles behalve vriéndelijk, en de klare blik der grijze oogen allerminst nederig. De gravin wierp een vorschenden blik door de kraakzindelijke keuken, waarin het koper zoo mooi glansde en de steenen zoó helder waren, dat men er van had kunnen eten. Het scheen Mary toe, dat de hooge vrouwe een voorwendsel zocht om aanmerkingen te kunnen maken. „Ik hoor, dat Je slecht nieuws gekregen De VOORZITTER C sing over dit verzoek te volgende vergadering. Aldus wordt besloten. Regeling van werkzaamheden P4 VOORZl i ie.ee stelt voor om op de agenda te plaatsen en heden te behandelen de wetsontwerpen tot goedkeuring van de handelsovereenkomst van Genève van 24 Maart 1930, met bijbehoorend protocol, en tot wijziging van de Motor- en RUwlelwet. De heer DE VISSER stelt voor zijn inter pellatie-aanvrage thans aan de agenda toe te voegen en deze interpellatie as. Dinsdag te doen houden. De VOORZITTER antwoordt, dat hij op dit oogenblik niet het voornemen heeft de Kamer tegen Dinsdag byeen te roepen ter behandeling van een Interpellatie. De werk loosheid te hier onlangs zeer uitvoerig be handeld, terwijl gebleken te, dat de regeering nieuwe maatregelen overweegt, waaraan spreker nog kan toevoegen, dat hij vragen van den heer Van den Tempel aan de re- 7 heeft doorgezonden. Spreker kan heer De Visser wenscht hem niet te roepen. De VOORZITTER zal dit verzoek in over weging nemen. Besloten wordt overeenkomstig het voor stel van den voorzitter. twee Amerikanen door roovers overvallen en vermoord. Walllsch vertelt nu In zijn boek .Nieuw Albanië” het volgende: Terwjjl wü den tijd bekortten met gesprek ken over dergelijke overvallen, stonden plotseling twee mannen voor ons op den weg. Het waren twee kerels met een herculische gestalte, twee ongure typen met den patroon gordel om het lichaam en het geweer onder den arm. Zl) staken de hand op: Halt! Wanneer men nu juist door de beruchte elkenbosschen reist, te zoo'n ontmoeting ver re van aangenaam. Maar zonder zich om de gewapende mannen te bekommeren, reed de chauffeur kalm verder. Juist op sprongen ze terug en hiermee was de I afgeloopen. Later hadden we nog verschillende kee- ren dergelijke ontmoetingen. Dit alles te op zeer eenvoudige wijze te verklaren. Vooreerst de gewapende mannen staken niet de hand omhoog, om halt te bevelen. De eene stak twee vingers op en dat betoekendo eenvoudig ,.Heb Je nog plaats voor twee pas sagiers?” Is het nu een chauffeur, die voor eigen re kening rl)dt, dan stopt hij, als hl) tenminste nog plaats heeft voor zooveel passagiers als de vingers aanwljzen. Dan vraagt hij. waar ze heen willen. Is men het over den prijs eens, dan laat hij ze Instappen. Dat is zoo de gewoonte In het land, waar de auto den trein moet vervangen." De chauffeurs, die met hun eigen wagen van de eene stad naar de andere rijden, ver huren de plaatsen afzonderlijk, ongeveer op dezelfde manier als bij het autobusverkeer. Op verschillende trajecten bestaan trouwens al geregelde autobus-d'ensten Natuurlijk kunnen deze autobussen het ge mis van een spoorlijn niet afdoende vervan gen. Vooral wanneer het transport van goé deren betreft, is het auto verkeer veel te duur. Daar heeft de Jonge Industrie van Al banië dan ook sterk onder te HJden. Maar de menschen rijden graag hard. Voor een autoritje betalen de arme boeren van Albanië bedragen, die betrekkelijk veel te hoog zijn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10