BALANS-OPRUIMING SIDONIUS de JONG Advertentiën - Laatste Nieuws B 1 t R. K. S. V. „A. R. C.” Het zesde postvliegtuig Benoemd Jubileum H. J. W. van Zandvoort ELCK WAT WILS De Italiaansche Oceaanvlucht KATHOLIEKEN Zangclub Onze Clubs! 29 5.00 1.00 89 37 49 54 4.85 5.90 6.95 ,15.90 83 1.58 4.25 59 63 83 K Personalia Glazen woonhuizen Agenda MIERT 19 Lo. de Langestraat ALKMAAR 4 KJ De Cubaansche bladen tegen de regeerlng Iets over het vreemdelingenverkeer in Dultschland 11 Claude Anet t De record-waanzln Twintig jaren worsteling onder felle tropenzon Telegrafisch Weerbericht - P"«n»st 130 breed, nieuwste dessins Ji'telooper 50 breed, ijzersterk K-me-matten 2X3 De uitvinder van den automobiel Op de retoorvlacht (Gedeeltelijk gecorrigeerd) <0 jaar onderwijzer. groote Vliegongeval in Florida Drie personen gedood 2-pers. 1.65 ZONDAGSSLUITTNG APOTHEKEN. t i 11 met rand, per paar 7.95 d waarborgt U kwaliteit “1 I a. - aardbeving Een cycloon, Dezer dagen werd In Chicago een vergade ring gehouden, waar Ingenieur Frank Lloyd White een geheel nieuwe gedachte ontwik kelde omtrent een hervorming van dsn mo dernen bouwstijl. HU ging uit van het idee, dat niet meer, zooals tot nu toe de 'auizen uit metselwerk zouden opgetrokken maar uit glas. De toekomst moest, zijn opinie geheel met de verouderde worden, volgens bouw- Ult Rio de Janeiro wordt gemeld, dat het eskader van Italiaansche watervliegtuigen onder bevel van Beneraal Balbo van Port Natal de vlucht zal voortzetten naar Bahla. 1 1 wel iel omdat komt/d Te 's-Gravenhage slaagde voor het machl- nisten-examen diploma A de heer C. Adolf, alhier. hi d di ai ei F g' Heden overleed na een lang durig smartelijk lijden, na voor zien te zijn van de H.H. Sacra menten der Stervenden, mUne geliefde Echtgenoote -CORNELIA DE JONG BAKKER in den ouderdom van 56 Jaren. Uit aller naam: JAC. DE JONG en Familie Behagen, 9 Januari 1931. I d Gisterenmiddag is in zUn woning te Parijs de bekende schrijver Claude Anet aan de gevolgen van een ernstige bloedvergiftiging, overleden. De eigenlijke naam van den schrijver was Johannes Schöfer.' HU was Zwitser van ge boorte. Hij trok echter reeds zeer vroegtijdig naar Frankrijk, waar hl) vanaf zijn jeugd heeft gewoond. dienstig opzicht op den allerlaagsten t:„„, en toont een uiterst geringe ontvankelijkheid voor de prediking van het H. Geloof. DaarbU komt nog de overmachtige vloed van - - Tot leerares in plant- en dierkunde aan het R. K. Lyceum, alhier, is benoemd mej. dra. L. Dirksmeier te Den Haag. Het zesde postvliegtuig heeft heden zijn retourvlucht naar Holland aangevangen. Het vertrok om 6.20 uur uit Bandoeng en heeft 152.1 K.G. post aanboord. Op het vliegveld van Miami in Florida vond gisteren een ernstig ongeluk plaats. Van een vliegtuig waarin 1 personen waren ge- Twee vliegsters al 120 uur in de lucht De beide Amerikaansche vliegsters Eda May Cooper en Bobby Prout zUn reeds sedert Zondagmiddag 4 Januari coven het vliegveld Los Angeles in de lucht, om te trachten bet het wereldduurrecord te breken. Gisteren hadden zij reeds 120 uur in de lucht doorge bracht. Weüswaai bedraagt het huidige duur- record 645 uur, doch de beide vliegsters heb ben het wereldduurrecord voor vrouwen reeas driemaal overtroffen, aangezien dit ruim 40 uur bedraagt. Eda Cooper Is nog een Jonge vliegster, ter wijl Bcbby Prout reeds 2 jaar geleden ver schillende records op haar naam bracht. De bijvulling van benzine en olie in de lucht geschiedt vlot. Reeds 20 maal is deze voorraad bijgevuld. Volgens de mededeellugen van de belde vliegsters vinden zij het geluld van de moto ren zeer onaangenaam. De pelde laatste dagen hadden zij boven dien last van voortdurende regenbuien en on weer. Zondag a.s. gaat A. R. C. I op bezoek bij India I te Amsterdam. De thuiswed?trijc tegen India eindigde in een kleine 43- overwinnlng voor A. R. C., zoodat A. R. C. Zondag een zwaren tegenstander tegenover zich zal krijgen, temeer daar India op het oogenbllk boven A. R. C. op de ranglijst staat. Wint A. R. C. Zondag, dan staat zu weer boven India en op de 2e plaats. Dus A. R. C.-ers aangepakt. Daar de opstelling van vorige week niet heeft voldaan, is het elftal nu weder als volgt samengesteld: W. Donders, Th. Dekker. N. Dekker. Th. Punt, J. Hassing, B. Huiberts, J. Plas, C. Dekker, J. Kuis, J. Molenkamp, M. Jonkers. SLINGERLAND vindt het wat kleji, dat de heer Woldendorp valt over vijf lichtpunten; spr. vindt die noodig. Als bv. bij een tentoonstelling H. M. komt, moet er toch voldoende licht zijn; de heer Wester- n. N. A. V. RIJN, O. P. Directeur v d. 8t. Dom.-Penning tot ondersteuning der Domlnl- kaansche Missiën. Mar’a-Congregatfe Laurenties afd. Meisjes Maandagavond om 8 uur fegstvergaderlng der oude leden. BROEK OP LANGENDIJK Vell ng van 10 Januari 2000 K.G. Wortelen 2.20—2.40. 83003 Roode Kool 2.10—7.20. 76000 Gele Kool f 2.20—4.70. 49.000 Deencshe Witte Kool f 1.70—3.90. 10.400 K.G. Uien: 1.8Ó—2.70; 2.20—2.60; drielingen 1.—1.10. 200 K.G. Bleten 1.— 3. zeten, weigerde op 400 M. hoogte de motor, zoodat de pilcot in glijvlucht moest dol au BIJ de landing kwam de machine terecht in de bovengrondsche leiding van het hoogspan ningsnet met het gevolg, dat het toestel neer stortte. 3 personen werden gedood, terwijl da vierde zwaar werd gewond. specteur zulk een gunstig oordeel over de school heeft willen geven. Ten slotte wenschte Deken Maat den ju bilaris van harte geluk ook met zijn on derscheiding. De jubilaris dankte in vriendelijke woorden allen voor de gelukwenschen en de hulde. Spr. hoopte no glang onder dit Kerkbestuur te mogen medewerken aan de R.K. school. Daarna kwamen nog velen, zoowel ouders, als oud-leerllngen den heer van Zantvoort de hand drukken, gelijk dit ook reeds tus- schen de diverse redevoeringen was gebeurd. Vermelden we nog dat het huldlgings- comité, waarin ook de onderwijzers zitting hadden, een fraaie rooktafel had aangebo den, terwijl zeer vele bloemstukken uiting gaven aan de belangstelling bij dit Jubileum. t e si stond schct tïn. Op het gebied van won r~- toestanden kan b v. veel gedaan worden. Sp~ bevee t deze ernstige zaak bij B. en W. a-v Spr vraagt medewerking aan woningbouw- INDIA I—A? R. C. I Op as. Zondag 11 Januari zal de apotheek van den heer Dr. H. Hartong van Ark, Lan gestraat 1, geopend zijn; de andere apothe- theken zijn gesloten van «Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgenae week ‘s nachts geopend. De andere apothe ken zijn behalve ’s Zondags en op feestda gen ook gesloten op werkdagen van des 's avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. Vergadergebouw SL WUlebrordus, Oudegracht Maandag: Ned. Taal cursus (ontw. avond’ R. K. Volksbond). Schoenmakerspatroons In de Mexicaansche golf, ten Zuiden van Florida, niet ver van onze West-Indlsche be zittingen, ligt het sterk-bevolkte eiland Por- to-Rlco. in grootte ongeveer één derde van ons land. Daar worstelen sinds méér dan twintig Ja ren een groep Hollandsche Dominicanen in een bijna hopeloozen strijd tegen botte on verschilligheid, indolente lauwheid, diepge zonken zedenbederf. De bevolking, ’n meng sel van nazaten der Spaansche koloni ten, Indianen, en den neerslag uit allerlei volke ren rondom dat stuk Oceaan, staat In gods dienstig opzicht op den allerlaagsten trap, Hoogste barometerstand 774.4 te Valencia. Laagste barometerstand 747.4 te Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuide lijke tot Westeliiken wind, nevelig tot ge. deeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur meest om het vriespunt. betreft, merkt spr. op, dat deze reclame door de Schoonheidscommissie niet afgekeurd wordt. B. en W. gingen op dat advies af. Opening van het Sportpark op Zondag is gebeurd onder het oude college. Steeds is er in den Raad In dezen verschil van mcening; wijziging van het thans Inge nomen standpunt kan spr. niet toezeggen. Het maken van dienstreizen zal in het col lege eerst besproken worden. Een verordening kan overwogen worden. Het electrisch openen en sluiten van de lot.brug zal In óverleg met het Rijk gebracht denhet is een Rijksbrug. Het electrisch n en sluiten van de Rootorenbrug ncgal kosren mee. iJ.derwerk van grxiten omvang worden aanbesteed; minder omvangrijke werken wor den uitgevoerd in eigen beneer. Het wegdek van Westerweg tot Kalkovens- weg kan worden verbeterd, voorzoover de bebouwing is uitgeveerd. De heer SIETSMA' Het kan nog Jaren du ren voor daar meer bebouwing komt; de toe- s^nd is onhoudbaar. Weth KLAVER gaat nog op andere gedane opmerkingen in. Het is de bedoeling de schouw in de Raadzaal te doen verdwijnen. De heer WOLDENDORP: Hè! nee hoor; dat moet je niet van het oude College over nemen (gelach). Wethouder KLAVER: Dit is in leder geval de bestemming van den post van f 1280. De heer KLAVER breekt zijn rede af. De VOORZITTER zegt, dat het voornemen bestaat volgende week Donderdag weer te vergaderen; B. en W. zullen dan Donderdag middag wel gereed komen; dan heeft ne Read den Vrijdag voor zich. De VOORZITTER sluit om 11 uur de ver gadering. derom armoede en ellende onder de bevo!-* king; wederom vernietiging van jare'riengen kostbaren mlssie-arbeid. Dat was in 1927. Is het wond“r- dat de missionarissen een oogenbllk moedeloos en verslagen bijeenza ten: Laten we naar het vaderland terugkee- ren. Maar de Ho'landsche taaiheid en veer kracht behield de overhand. Weer begon men opnieuw. Onder die dapperen, onder die helden van een geestelijke worsteling, onbekend maar daarom niet minder groot, glndsch In het heete land, Is een Alkmaarder, een zoon uit ’n famil'e, wier naam verknocht Is aan de St. Domlnlcus-parochie. Pater Verhocve, sinds Jaren missionaris van Porto-Rico- komt Zondag In de St. Do- minlcuskerk vertellen van zijn missiewerk. Wat daaron volgt, vermredt iedereen! Wat zal het antwoord onzer parochianen zijn elf jaar geleden de Jubilaris uit Alkmaar vertrok, ontving spr. een schrijven van die plaats, dat men hem slechts noode zag vertrekken. Gedurende 11 Jaar heeft spr. nu op op aangename wijze met den heer Van Zant voort mogen samenwerken, en die arbeid is met succes bekroond. Als een echte katholiek heeft hij zijn werk gedaan, en dat is vruchtbaar geweest. Vele priesters bevinden zich onder zijn oud- leerllngen, en dat getuigt ook van zijn Kath. onderwijs. Zeker zal de heer Van Zantvoort ook te leurstellingen hebben ondervonden, ouders kunnen vaak zoo onbesuisd ^treden. Maar, laat u dat nooit ontstemmen zeide spr., want op dezen dag kunt ge ervaren dat velen dankbaar aan u denken. Ook spr. wil verklaren gelukkig te zijn op dezen dag hetgeen een bijzondere reden heeft. Op aandringen van het Kerkbestuur en door tusschenkomst van Z. D. H. den Blsschop, heeft het Z. H. den Paus behaagt den heer van Zantvoort het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontlfice te verleenen. Hierdoor zal zeker veel leed worden ult- gewischt. Namens het Kerkbestuur bood spr. ten slotte zijn hartelijke gelukwenschen aan, tien wenschte den Jubilaris nog langen tijd van werkzaamheid toe. Een der leerlingen overhandigde hierna met een vlot speech je den heer v. Zantvoort namens leerlingen en oud-leerlingen, een gouden vulpen. Op aardige wijze vertelden voorts Wlm Koenekoop, Wlm v. d. Berg en Jo Franke In een samenspraak, die vervaardigd was door den heer F. de Witte, het een en ander over den hoofdonderwijzer. De Burgemeester sprak vervolgens namens het gemeentebestuur en zeide dat geduren de 40 Jaar de heer van Zantvoort zijn plich ten trouw heeft vervuld. Van harte stemde rpr. In met de hulde die aan den Jubilaris is gebracht. Persoonlijk dankt spr. den heer van Zant voort voor het uitstekend onderwijs aan een zijner kinderen gegeven. Spr. eindigt met den wensch. dat de heer van Zantvoort en zijn echtgenoote nog vele Jaren In kracht en gezondheid mogen wer ken tot heil van de jeugd. De heer J. Pas, Inspecteur van het onder wijs, verklaarde steeds met genoegen de school van den heer van Zantvoort bezocht te hebben. Met genoegen zag rpr. er de re sultaten. met genoegen de ongewektheid waarmede de arbeid werd verricht en de aandacht van de leerlingen. Namens het personeel sprak de heer Tem pelman, die hulue en name bracnt voor heó goede voorbeeld dat door het Ho-d der school steeds aan zijn personeel is gegeven. Steeds sullen wij u ten voorbeeld stellen en u trachten na te volgen, zeide spr. Rector Appelman sprak persoonlijke woor den tot den jub-laris, naar aanleiding van het feit, dat spr. zelve 35 Jaar geleden te Alkmaar leerling van den heer van Zant voort was. De godsdienstige overtuiging van den heer van Zantvoort heeft een blijveu- den indruk gemaakt op zijn leerlingen, waar voor spr. als bewijs wil noemen het feit, dat van de 20 leerlingen er 6 tot het pries terambt gewijd zijn. Dat Z. H. de Paus dien de heer v. Zant voort steeds huldigde In zijn geschiedenis lessen, thans den heer van Zantvoort heeft willen huldigen, Is spr. een groote vreugde. Ten slotte sprak de H. Eerw. Deken Maat, als inspecteur van de tscnolen In het West land. In) het prijzen van den mensch ligt gevaarlijks, zoo zeide de spreker, lij dan spoedig in een grooter licht stean, dan werkelijk het geval is. -MrKt van den heer van Zantvoort geloofde spr., dat zulks niet het geval is. Spr. verheugde zich er over dat de In koopt niet in winkels waar onze- deljjke of N Malthus’aansct» artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan Stations boekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR. WELKE GEEN GEVAAR OPLtVERT stelde zoowel in Amerika als in Eu- uitgebreid onderzoek in en kwam ,C de ontdekking, dat Siegfr.ed mecanicien uit Weenen als uit vinder van den automobiel kon beschouwd worden. Nu heeft men een comité tot op richting van een gedenkteeken voor den. uitvinder, die zoo lang onbekend bleef, sa mengesteld en het feit, dat, behalve otficl- eele persoonlijkheden u.t Oostenrijk, ook de Amerikaansche ambassade en Ford tot het comité toegetreden zijn, waarborgt wel de echtheid wat betreft den persoon van den uitvinder. Men is het er ook al over eens, hoe het gedenkteeken er uit zal ziende monumentale gestalte van den jongeling, die een snel draaiend wiel beschermt, zal de voo: bceldlooze ontwikkeling van de gewich tigste aller technische uitvingen symbolisee- ren. De voet wordt gevormd door een mach tigen grijsblauwen granietblok, waarop een buste van Marcus en de afbeeldingen van zijn beide eerste automobieltypen aange bracht worden. De automobiel was echter niet zijn eenlge uitvinding, met zijn andere, kleinere uitvindingen behaalde hij zelfs ma- terieele voordeelen. In het geheel vroeg n;j, om zoo te zeggen een ongelukkige voorloo- per van Edison, patent op niet minder dan 38 uitvindingen; maar een groot getal vaa deze patentrechten verviel, omdat hij ae kosten niet betalen kon. In het Jaar 1865 noodigde Marcus den later zoo bekenden rijwlelfabrikant Curjei uit, om naar zijn „voertuig zonder paard" te komen kijken. Men besloot om het expe riment te doen, wanneer de schemering in gevallen was, want men wilde geen opzien verwekken en koos het exercitieveld Schmelz, als plaats waar de demonstratie gehouden zou worden. Een der medehelpers trok het vehikel een voertuig van een explosie motor voorzien naar het terrein. Marcus en Crujel namen plaats in den wagen, die door Marcus aan den gang gemaakt werd en werkelijk enkele honderden meters af legde. Toen bleef de wagen staan en er was geen beweging meer in te krijgen, waarop hl) door den monteur weer naar huis ge sleept werd. Marcus werkte voortdurend ver der om er verbeteringen in aan te brengen, maar er verliepen ongeveer tien jaar, toen hij er weer mee voor den dag kwam en per auto de reis WeenenKlosterneuburg (een 'afstand van ongeveer 8 K.M.) maakte Het gelukte en hjj bereikte zonder ongeval zijn doel. Doch de machine maakte zoo’n helse!) lawaai en bracht zooveel volk op de been, dat de politie zich genoodzaakt zag in te griipen. Men verbood het verde rgebruik van een dergelijk voertuig en de uitvinder, die door deze moeilijkheden zeer ontstemd was en bovendien een chronische neuralgie leed, legde zich op andere werkzaamheden toe. Evenals zoo dikwijls In de geschiedenis der menschheid had een onbeteekenend voorval groote gevolgen. Tijdens de proef rit naar Klosterneuburg schrok een paard heftig, toen het de machine ontmoette en een politieagent snauwde Marcus dt volgen de gedenkwaardige woorden toe: „Met zoo’n ding jaagt u immers alle paarden van de straat". Wat een profetisch woord van den eenvoudlgen politieman, die natuurlijk niet vermoedde, dat dit vreemde voertuig de vader van de wonder-machine was. die werkelijk binnen korten tijd „alle paarden van alle straten zou verdrijven." Evenals het leven van den uitvinder, die den Hen Juni 1898 in de grootste armoede stierf, zijn ook de lot gevallen van deze beide ee~ste automobiel typen vol afwisseling geweest. Het eerste Is geheel verdwenen en zal ook hoogstwaar schijnlijk niet meer te vinden zijn, het twee de type staat echter momenteel in het Tech nisch Museum van Weenen, dat het van de Oostenrljksche automobielclub in bruikleen gekregen heeft, r-'at men jaren lang niet wist, waar het zich bevond. In hetzelfde uur. dat Marcus stierf, werd op de Ween- °che jubileum-expos tle van 1898 zjjn twee de model aan Keizer Frans Joseph, die de tentoonstelling opende, verklaard. Een groot plakkaat verkondigde den bezoekers: .Deze eerste benzine-auto is door den Weenschen mecan'c’en Marcus geconstrueerd.” Marcus werd op het kerkhof van Hütteldorf heel eenvoudig begraven. Op Allerzielen enkeie jaren geleden, heeft een onbekende een vier kant stuk karton op den slecht onderhou den grafsteen gehangen. Met blauw potlood stond er op geschreven: „Siegfried Marcu», uitvinder van den automobiel!” Nu heeft m“n eindelijk een be<dn gemaakt met het oprichten van een gedenksteen voor Marcus. methoden der Middeleeuwen breken; de ste den der toekomst moeten met licht dojr- stroomd worden en dit Is alleen mogelijk, wat - neer men de huizen bouwde niet meer, zooals gedurende eeuwen uit steenen. die het licht tegenhielden, maar van doorzichtig g.as Zoo n huls zou slechts uit vensterruiten be staan, die in smalle koperen 'ijsten gevat worden en die zoo met elkander 'verbonden waren. Ieder venster moet geopend unnen worden, zoodat licht en lucht vrijen toegang hebben. Evena's het uitwendig gedeelte vai^ de hulzen moet ook het binnenwerk an %'-<s zijn. Als middelpunt van het huis beeft hij .zich een groote hal voorgesteld, die reikt tot aan de tweede verdieping. Geen enkele étage mag meer dan 4 kamers hebben, die in het belang van den vrijen toevoer van licht soo we’nlg moge’ijk meubels en andere voorwer pen moet bevatten. De slaankamers worden op plafondhoogte van de hal aangebracht en wel zóó, dat zij als balkons boven de ha! uit steken. Iedere kamer heeft een vrU uitzicht, zoodat licht en lucht in dit huis der toekomst vrij kunnen blnnenstroomen. Alleen om de felste zonnestralen bulten te houden zijn sneciale inrichtingen aange bracht bij ieder venster apart, terwijl het glas zóó ges'enen is. dat het inwendige van het huls beveiligd is voor alle nleuwsfrienge blikken van buiten, zoodat men dus In een glazen huis zit zonder zelf gezien te worden. De heer H. J. W. van Zantvoort, vroe ger ondei wijzer aan de K.K. uongensschoien aihier, titans hoofd van de RJx. Jongens school te Monster, heett Donderdag onder zeer veel belangstelling zun 40-Jarig onder wijzers-jubileum mogen vieren. Die groote be langstelling openbaarde z.ch allereerst des morgens, toen door Pastoor Olifiers een plechtige H. Mis werd opgedragen ter inten tie van den jubilaris; het kerkgebouw was Hink bezet met geloovlgen. In de zaal van hotel Wisse vond des mid dags de huldig .ng plaats. Tot de aanwezigen behoorden de H.Eerw. Deken Maat, Pastoor Olifiers, Rector Ap pelman; Kap. Schulte, Burgemeester Kamp- schoër, de heer Pas. Inspecteur van het On derwijs en vele anderen, onder wie ver schillende familieleden. Toen de Jubilaris door den voorzitter van het huldlgingscomité, den heer G. de Witte, de zaal werd binnengeleid, hieven allen het „Lang zal hij leven” aan. Vervolgens zon gen een aantal schooljongens een feestlied. De Z Eerw. heer Pastoor Olif.ers was de eerste spreker. De onderwijzer is voor Kerk en Staat een zeer belangrijk persoon, zeide ds gewijde spreker; hij heeft een gewich tige taak. Hjj heeft te vormen burgers die voor zich zelf en voor onze samenleving gelukkige menschen zijn, maar heeft hen bovenal te vormen tot nuttige leden van Kerk en Maatschappij. Maar al te vaak wordt dat werk te gering geschat. Hij heeft te doen met kinderen van Verschillend karakter en moet hij de karak’ TS leeren kennen. Spr. voelde zich gelukkig dat de heer Van Zantvoort iemand is die vele goede ei genschappen bezit. Toen partij is een democratisch pregram. Onze R. K. werkgevers zijn niet die starre con servatieven, als waarvoor ze worden aange zien. Geen fractie zal kunnen of wir.en bogen op eenvormigheid, alleen de A. R.-fractle In de zen Raad (gelach). Het is niets meer vreemd dat de R. K. met de S D.AP. in een college zitting hebben. Samenwerking in zaken, waar in geen verschil van meenlng is, is mogelijk. Sp. herinnert aan een artikel over de vo ks- telllng, waarin wij den slechten woningte"- Het vreemdelingenverkeer stond in Dultschland in het .aar 1930 in het teek'-n van de Passies] elen van Oberammergau en van de „Festspiele" van Bayreuth. Alleen m de eerste negen maanden van het jaar wer den door de Duitsche scheepvaartonderne- mingen 435.000 passagiers uit overzeese!is gewesten naar Europa gebracht. In Dultscne havens gingen 79.420, waaronder 62.883 Noord-Amcrikanen, -en land. De belangstel ling der Amerikanen was voornamelijk groot voor München, Heidelberg, Wiesbaden en Freiburg. Berlijn werd t'Jdens het zome-- semester bezocht door 34.600 Amerikanen ?f 8.6 pet. meer dan In het vorige Jaar. Het bezoek uit England was ook zeer sterk. Wat het aantal Nederlandsche toeristen tn Dultschland betreft, dit stijgt sinds enkeie Jaren voortdurend en Is In 1930 weer ge middeld met 5 4 10 pet. gestegen. Druk be zocht werd Dultschland voorts nog door Tsjecho-Slowaken, Hongaren, Skandlnaviërs en Franschen. Saksen werd- In het tijdperk tusschen 1 April en 30 September 1930 bezocht door on geveer 100.000 buitenlanders, waarvan het grootste gedeelte uit Tsjecho-Slowakue kwam, namelijk 24.614 of zoowat 25 pet. Het aantal Amerikaansche bezoekers bedroeg 14.519, het aantal Nederlandsche toeristen 4.167. In Beieren is natuurlijk het aantal bul tenlandsche bezoekers, in verband met feestelijkheden te Oberammergau en te Bay reuth. sterk gestegen in 1933. In het Zomer seizoen werden in Beieren In het gehee, 479.000 vreemdelingen geteld, tegenovei 259.700 In het vorige Jaar. Het college aan het woord. De VOORZITTER geeft voorts het woord aan het college. Weth. BONSEMA beantwoordt de spre kers. Dat spr. met Geneeskund'gen Dienst Is belast, daarop is hij het college geen ant woord schuldig. Wat de vernietiging der cadavers betreft, deelt spr. mede, dat er op het oogenbllc een afspraak met den kring Barsingerhom Is. Het college heeft besloten het voorlooptg daarmee te doen. Toch blijft het voornemen om later aaiy te sluiten bjj de Thermoche- mlsche Fabrieken. De heer v. DRUNEN antwoordt spr., dat de volgende vergadering inzage zal worden gegeven van de overeenkomst tusschen Witte en Wit-Gele Kruis. Meerdere verlicht ng der buitenwijken zal overwogen worden. Wat de gasprijzen brt-eft, hebben meerdere plaatsen hoogere prijzen. De heer SIE’HSMAHoe hoog zijn de win sten daar. Weth. BONSEMA: Die kan ik nu niet ge ven, mo-eljjk de volgende vergadering. De eleetriclteitsprijzen besp-ekende, wijst spr. op de toename van het verbruik; vei- laging of afschaffing van meter buur zal worden overwogen en in de de volgende week te houden vergadering kan een voorstel te gemoet worden gezien. Met de 2000 ziektepremie voor personeel aan de UchtbedriJven heeft de heer Voge laar zich In de commissie voor LlchtbedriJ- ven ook vereenigd. Weth. VAN SLINGERLAND: Als het waar zou zijn, dat het beleid van een wet houder af te meten is naar het aantal vragen dat hem gesteld wordt, dan vait bet spr. mee. (Gelach). Wat de ongerealiseerde reserve betreft, meende spr., dat deze verlangens niet ge realiseerd kunnen worden. Het college zal dit echter overwegen. De directeur van het Grondbedrijf is ook directeur van Marktwe zen, Havenbedrijf, Sportpark enz. Er is in het afgeloopen jaar voor 131.305 aan grond gekocht en f 85000 verkocht; dat zegt heel wat; (gelach). Weth. WESTER HOF: Je vergeet de Volks tuintjes. Weth. Hun verschijnen verboden De president van Cuba heeft het verschij nen van alle Cubaansche bladen verboden, omdat zij tegen de regeerlng gericht com mentaar hebben geleverd op de studenten onlusten, die Donderdag hebben plaats ge vonden. Uitgezonderd is de min of meer officieels .Heraldo de Cuba,” die mag blijven ver schijnen. Velvet Tafelkleed nieuwste dessins.... Krnstok-kheden moderne kleuren C'oset-ms»tten Ijzersterk Molton Pekens waschecht, 1-pers... V/''n°n P»vens 2-pers., geheel door gewerkt P-»d«r«*l 1-pers., 3-deelig peluw en kussen. I ’"ol^um 200 breed, gegaran deerde kwaliteit. Pl«"'h“tte 130 cun. breed—.... vereenlglngen. Voorts vraag-1 spr. als verzoe ken om crisissteun gedaan worden, deze toe te staan,. Voorts dringt snr. aan op conversie van geld’.eonlngen, hetgeen de gemeente voordeel brengt. Spr. vraagt voorts naar de te beta’en rente voor bouwvoorscb.ottcn door woningbouwver- eenlgingen. Spr. vraagt of B. en W. deze rente billijk achten. Tenslotte vraagt spr. als er korte agenda’s zijn, des avonds te vergaderen. Spr. vraact naar de ondervinding van de politie met het verlate sluitingsuur der café’s. Vooral Zaterdags- en Zondagsavonds kunnen wanordelijkheden door het latere sluitingsuur toenemen. Spr. is voorts ook tegen verlenging der kermis op Koninginnedag. Het weigeren van vergunning aan veree- nigingen voor speldjesdagen ziet spr. graag zoo weinig mogelljk doorgevoerd. Komende op het Grondbedrijf vraagt spr. naar de oorzaak van het op te hoog niveau brengen van Jul. v. Stolbarglaan en Van Houtenkade. Was dat noodig? De begrootlng van het Sportpark lijkt spr. al te optimis tisch; een circus, waarvoor f 1200 opbrengst wordt geraamd, ziet spr. liever elders. Spr. vraagt een opgave van den opbrengst der belasting op het Sportpark geheven. Spr. betreurt het, dat voor den bouw van de Bos~h-Kleut?rschool boomen moesten worden weggekapt. hof Is het daarmee eens. (Gelach). Wat deh naam betreft, in Juli ’30 Is beslo ten den naam ..Beursgebouw" aan te bren gen. Dit zal gedaan worden. Wat de fraude, waarvan een arbeider bij gemeentewerken verdacht wordt, betreft, eelt spr. mee, dat h'j de beschuldiging dut die arbeider iets bij een particulier ont vreemd heeft, zeer ernstig vindt. Het komt spr. voor, dat de bewuste arbeider -.Tij uit gaat omdat de beschuldiger niet wilde ver schijnen op de vergadering, waar een én ander zou onderzocht worden. Spr. zal in het college bespreken, wat nog te doen staat. Wat de aanstelling van vast personeel be treft, Is spr. het met mevr. Helleman eens, dat de door haar genoemde wijze niet In orde la. Het terrein, van het oude ziekenhuis zal Toorlooplg cnbetouwd blijven met het oog op gebrek aan pleinen. Om den grend aan de Ju’, van Stolberg- laan aantrekkelijk te maken, vraagt spr. medewerking van den Raad dezen grond bouwrijp te maken. Weth. KLAVER (P W.) zegt aan het adres van den heer Hoytink, dat van ‘uit de R.K. fractie nooit een officleele ultnoodiging tot het 5-tal 1c u’tgegaan; spr. was van oordeel, dat officieuze besprekingen daaraan moesten voorafgaan. Het recht voor aanwijzing van candidaten voor de wcthouderszetels werd door beide bedeelde fracties voorbehouden. Wat de wonlngbouwcehoefte betreft, begint spr. met den vraag om pre-tubercu- leuse woningen te bouwen; spr. vraagt of de omgeving van die te bouwen woningen niet aan waarde verliest; voorts betwijfelt spr. of men er voor zal voelen derge’.ijke wonin gen te betrekken. Het zal echter de aan dacht van B. en W. hebben. De noodwoningen kunnen niet gemist wor den; er zijn nu eenmaAl a-socla’e gezinnen en gsva'len van hulsuitzettingen, waarvoor dergelijke woningen noodig zijn. T. o. v. de krotwoningen niet gemakkelljk als de huis eigenaren n’et meewerken. Van de 25 woningen, die onbewoonbaar verklaard zijn, worden er met toestemming nog 3 bewoond. De vraag, of er nog meer woningen zijn, die onbewoonbaar verklaard dienen te worden, doet zich thans voor. De adviseur van Rijk en Prov. is dezelfde; a’s de bedoelde woningen volgens dien in specteur geen krotwoningen ziln. kan niet tót opruiming worden overgegaan. Wat de verlaging der huren betreft, merkt spr. ou, dat de huuropbrengst lager is geraamd, mét het oog op de nog te betalen achterstallige huur. Als „Volkshuisvesting" en „Goed Wonen" dit Jaar afbouwen, wat ze van plan zijn, zal in de bestaande woningbehoefte zijn voor sten. Spr. gelooft, dat B. en W. momenteel moeili k verder kunnen gaan. Wat de schoorrteenechouw betreft, merkt spr. op, dat de bepalingen van Bouw- en Woningtoezicht op nazien der schoorzteenen worden nageleefd. T.a.v. de straatverbetertng bjj het Landbouwhuls wil spr. een\antwoord In dezen aanhouden tet meer bekend is om- - trent' de plannen voor het nieuwe po^Hiaii toor. .Wat de lichtreclame t o. de Langestraat (Md. Hanze). Bestuur Bakkers. Clubavond A, R. C. Bestuur prop. Metaalbew. Dinsdag: Ridders van de Schaar. Stuca- dóorspatroons. Retraltefonds. WOENSDAG: Cursus St. Raphael. Gilde St. Hildegard. Donderdag: Leden Transport afb. Rep. St. Caecilla. Vrijdag: Nog beschikbaar. Pkuie Sn-el prima kwal., Piano-Looper moderne dessins. Vostkpssens zeer solide Wo’len prima kwaliteit 1-pers. gegarand. Vloerzeil 183 br., prima kwal. groote maat, wol- vulling Plii^het'e GordiHon Congreganisten der St. Dominicus-kerk, let op uw clubs. In de komende week na Zon dag 11 Januari beginnen we weer, behou dens enkele uitzonderingen. De clubs voor Verband en Verpleging be ginnen op Maandag 19 en Woensdag 21 Januari. De club voor Fr. Handwerken begint Woensdag 14 Januari in de bovenzaal van den Volksbond. Met nieuwen moed dus aan het werk. p. N. A. v. RIJN, O P. Directeur der Congr. in- het Amerikaansche sektewezen, geïmporteerd uit de Staten. Deze averecht- sche Evangelie-prediking, wordt gesteund door overvloedig Amerikaansch kapitaal. Te genover hun hoogst-modeme ziekenhuizen, scholen, drukkerijen, clublokalen en kerken, kunnen de weinige Hollanders slechts enkele armoedige bedehuizen, ’n paar eenvoudige onderwijs-lnrichtingen. en eenlge primitieve kapelletjes plaatsen. Zelf wonen ze In ge brekkige pastorletjes en kunnen riah slechts verheugen In één fatsoenlijk k’ V 'rgebouw, wat hun tot retraite- en nrthu d’ent. Met twintig In getal, worstelen ze voort onder de heete tropenzon, onvermoeibaar, onwrikbaar, zooals Hollanders nu eenmaal zijn, als ze voor groote moeilijkheden staan. Was de arbeid onder de volwassenen vol slagen nutteloos: zij gingen tot het kind, de toekomst. En ook al verloren ze negentig procent van hetgeen ze moeizaam kweekten, toch werkten ze door, zonder moedeloosheid, zonder te versagen. Toen kwam de groote tegenslag. In 1919, kort na de malaise van den we reldoorlog. schudde een aardbeving het groo te eiland tot in zijn grondvesten. Kerken vielen In puin, pa torleën werden vernield. Het armzalig hu’sraad ging verloren. In één nacht was de arbeid van vele jaren redde loos stukgeslagen. Maar ze bouwden weer op. Het vaderland en vooral Brabant hleln praahtlg. Maar bij ’t beste kunnen, toch altijd nog onvoldoende om alles te herstellen. Veel, van wat in Ja renlange spaarzaamheid was gesticht, bleef een ruïne. De dood kwam langs de toch al dunne ge lederen. Eenlge Jonge missionarissen vielen als slachtoffers van hun overbelaste werk zaamheid onder de sloonende tropenzon, en rusten in de ondankbare aarde ver van hun ne dierbaren, die ze nooit weerom zagen. Men werkte door. Nog geen tien Jaren na de kwam de tweede groote slag, geweldig van kracht, sloopte opnieuw het ge heele eiland in weinige minuten tljds. We- Eenigcn tijd geleden werd in Chicago een prijsvraag uitgeschreven, welke uitvinding der moderne techniek den grootsten Invloed op ons cultuurleven heeft uitgeoeiend. Het resultaat hiervan was, dat men aan den au tomobiel den voorrang gaf boven de radio, de vliegmachine en de klankfilm. Bij deze prijsvraag stelde men en dit is wel tee- kenend voor het snelle leven van onzen tijd voor het eerst de vraag naar den Uit vinder van den automobiel. Men t. ropa een ten slotte tot Marcus, een u Wij geven U hier slechts een lossen greep uit de honderden artikelen, welke tegen spotprijzen worden opgeruimd. Tevens wijzen wjj U op onze Coupons Vitrage, Linoleums, Zeilen, Loopers, enz. waarvan de prijzen buitengewoon laag zijn gesteld. Het koopen bij

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11