ONS BLAD o FRANKENBERG’S KANTOORBOEKEN munten uit door zuivere liniatuur - prima banden - eerste kwaliteit registerpapier JOH. LAUWERS aangifte moet op straffe van verlies van rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na net ongeval MAANDAG 12 JANUARI 1931 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 9 f40 f50 f 125 BRIEF UIT HONGARIJE VOORNAAMSTE cACIEUWS Werkloosheidsverzekering De post vluchten op Indië man Dievenbende geknipt Doodelijk auto-ongeluk Dreigende oogstmislukking Barometers Thermometers PAYGLOP 3 Veerdienst EnkhuizenStavoren Brand In manufacturenwinkel Vliegongeluk in België Wild Noord-West China ’4 millioen dooden Ongewenschte bezoeker Kingsford Smith Sodalitas Medicorum Drie woonhuizen afgebrand Trein bedolven Het Itallaansche vliegeskader Aardverschuiving in Ecuador Groote brand te Schermerhorn Roofmoordenaar te Brussel gearresteerd Een gelukkige vangst door de Beverwijksche politie De Blsschop die natlonaal-soclalist was tn Dankbaarheid van Szegedin Een centrum van intellectueel en cultureel leven Inwijdingen Eerbetuiging aan een edelmoedig Een nieuwe vlucht over den Stillen Oceaan ken rook van de tram had hjj niets gezien Het Compromis in de zeevlsschefij en reed pardoes het meteje aan, dat enkele meters werd meegesleurd en vreeset ijk werd verminkt. MOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ot voor de Waalbrug b(j ZaK- Het compromis in de Noordseevisai h«r|j. Het negende postvliegtuig de Aardverschuiving in Ecuador, 170 doodv. Vliegongeluk in België. In het Tangerangsche Bloedige botsingen op de PhilippQnen. De Merapi werkt weer. Hieronder voor- 1 De punten. Barometerstand 9 uur vzn.; 758 Achten*. vijf ma- motoren Katwijk- Winkel en woonhuis een prooi der vlammen Twee dooden den de verschillende 3 moorden en 6 roofovervallen reeds bekend Het Salzbad failliet verklaard de in Fokkerfabriek te New-Yersey. 170 dooden Laster tegengesproken Toen bewoners naar de kerk waren, sloeg h|J xtjn slag HOF Administratie Bedaetle No. «33 ALKMAAR No. 433 BUREAU! Telefoon: Bestuurder waarschijnlijk door rook van een tram misleid Drie woonhuizen afgebrand te Schermer horn. Onteigening Bommel. Verlenging van den duur der kasui tk seringen Licht op De lantaarns moeten moopec worden opgestoken om 4.40 uur. Minder vriéndelijk onthaal van Bruning tl Breslau. Ige P. S. de inbraak bij paar In z'n eentje had Nieuwe mijnwerkers^-hing In het Roes* gebied? B(j de Chineesche opstanden is millioen menschen omgekomen. De staking in het .Roergebied. .Uitspraak niet geaccepteerd. Rede van Zaleski over de buitenlandse he politiek.. Het bisschoppelijk ordinariaat te Regens burg publiceert een formeel dementi, waarin geaegd wordt, dat de blsschop van Regens burg in geenerlel betrekking tot de nationaal - socialisten staat en nergens een preek ten gunste van de nationaal-socialisten heeft ge houden. Dit dementi is een antwoord op een uit lating van den natlonaal-soclalistlschen rijksdagafgevaardigde Mtlnchmeijer. die op een nationaal-socialistische vergadering te Kempten op 6 Januart volgens een persbe richt beweerd zou hebben, dat de blsschop van Regensburg vriendelijk tegenover de Hlüer-hrwegtng staat. De veerboot aan den grond, doeh weer vlot gebracht In Budapest is een standbeeld onthuld ter gedachtenis aan graaf Ferdinand ZickyMen sou deze plechtigheid als een eeuwfeest kun nen beschouwen, omdat zij juist plaats had op den honderdsten verjaardag van den ge boortedag van Ferdinand Zicky. Wat heeft WJ achter gedaan, den man aan wien zulke Vannacht om 1 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de woning van den heer De Groot, kruidenier te Schermerhorn. Het vuur greep snel om rich heen en spoedig stond het buis in lichter laaie. De vlammen sloegen weldra over op het aangrenzende huis van den heer De Reus aan den eenen kant en op het woonhuis van den caféhouder C. van der Oord aan de an dere zijde. De motorbrandspuit van Schermerhorn, die spoedig verscheen, was niet bü machte, de vuursee afdoende te bestrijden, zoodat de hulp werd Ingeroepen van de Beemster, van waar assistentie kwam in den vorm van twee brandspuiten, de oude en de nieuwe. Niet temin brandden de drie woonhuizen geheel al. Enkel de cafézaaj van den heer Van den Oord bleef behouden. Alles was verzekerd. De heer De Keus echter laag De belangstelling was groot. TM vanmor gen uur bteel do brandweer in actie. Overleden is de Zeereerw. heer J. J. Mez. Pastoor te Rijndijk. aan wordt de directie van het waaromtrent overeenstemming is bereikt Bet Elisabeth Salsbad te Boedapest faflUei verklaard. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f LM: elke regel meer 9JS. RECLAME per regel 0.75 voer de eerste pagina; voer de overige pagina's f 9M. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: iedere regel meer 9-12 Naar telegrafisch uit Boedapest commissie uit obligatie-houders medegedeeld, heeft Elisabeth Salzbad zelf het faillissement van het Salzbad aangevraagd en is dit door de rechtbank te Boedapest uitgesproken met benoeming van dr. van Bktlay tot curator. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het negende postvliegtuig, de PH AEZ. Zondagmorgen te 8.25 utu uit Alexandrië ts vertrokken en te 8.45 uur te Gaza is aan gekomen. Vandaar vertrok het toestel te 9.45 uur en landde te 18.10 uur te Bagdad. Aan boord Is alles wel. Heden wordt reis voortgezet. bii verlies vaa 'a anderen vjjagse. Een drlemotorlg vliegtuig van den nacht- luchtdlenst BrusselLonden is Zaterdag te middernacht bjj Melle (bij Gent) neerge stort. De rechtervleugel toucheerde den bo dem toen het vliegtuig een bocht wilde ma ken om wegens slechte weersomstandigheden terug te keeren. De bestuurder en mecanicien zijn gedood. Vastgesteld Is, dat het vliegtuig zwaar te gen den grond Is geslagen als gevolg van Us- voeming Nadat het tegen den grond gesla gen was heeft het een slag om op een vleu gel gemaakt. Het toestel is volkomen vernield. De veerboot van Hasselt, die Zaterdag morgen tengevolge van den mist bij Stavo ren aan den grond Is geloopen, is des middags om 4 uur doer de stoompant ..Leeuwarden”, kapitein Goos, vlot gebracht en heeft den dienst EnkhuizenStavoren hervaL Een langdurige droogte dreigt, naar uit Batavia gemeld wordt, In het Tangerang- sche, en speciaal in de plaatsen waar de be- vloeling nog niet geregeld Is, de oorzaak te worden van een mislukking van den oogst over een oppervlakte van 20.000 bouws. Slechts door het spoedig invallen van zware regens kan dit nog worden komen. Een nieuw verlies. Eén der watervliegtuigen gezonken ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor bulten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Verleden maand is het tweede instituut de religieusen van O. L. Vrouw van Bion ingewijd. Het nieuwe gebouw ligt op ««n prachtige plaats vanwaar men den berg Bt Gerard ziet. De Inauguratie bestond in net plaatsen van den laatsten steen van het ««bouw, dat opgericht is dank zü den steun de stad Budapest. Onder de aanweti- Volgens een draadloos bericht aan de „Associated Press” uit Natal, is het door Batetroochl bestuurde Itallaansche vliegtuig bij Fernando de Noronho gezonken, toen hel trachtte naar Natal te starten, waar da anM> dere vliegtuigen nog wachtten. De beman ning van het gezonken vliegtuig is gered, ns Het gezonken vliegtuig is het toestadab bij de rotsen van 8t. Paul op zee moaat dalen en door een Itallaansche torpedoboot pass Fernando de Noronho werd gesleept. - De punten, «artijen in 'astgesb Berichten over opstanden en moordpartijen In China worden meestal niet zoo serieus ge nomen. Als er een kleine duizend dooden vallen, zegt het nuchtere Hollandsche pu bliek: „Goed, het zijn ook Chlneezen!" De volgende mededeelingen in de „Times" stemmen echter wel tot eenigen ernst: Volgens Chineesche berichten, die door particuliere mededeelingen worden bevestigd, zijn in den loop van negen maanden In het Zuiden van de provincie Klangsl 30.000 per sonen door rooverbenden vermoord. De bandieten stonden onder bevel van den mahomedaanschen leider Matlnghsln sa oefenden na het vertrek van de regeertngs- troepen een ware terreur uit. Bijna 20.000 vrouwen zijn door de bandie ten gevangen genomen, terwijl ruim 30.000 personen in de leeggeplunderde districten den hongerdood zijn gestorven. In de stad Lihsien hebben de onmensebs- Hjke harden, uit woede over den door de burgerwacht geboden tegenstand, de geheete bevolking met uitsondering van hen. die in de gevangenis zaten opgesloten, vermoord. De aankomst van de strafexpeditie, afge zonden door de centrale regeering, wordt spoedig verwacht. Nadere berichten melden, dat het aantal gevallenen gedurende de laatste maanden millioen moet bedragen. eer bewezen werd? HU was, zooals hij zalf verklaarde, „een christen, een kathollke”. HU wilde absoluut niet de aandacht van het publiek op zich trekken.,hij wilde geen enkele politieke rol spelen, omdat hij over tuigd was, dat werkende zending ver vullen, zooals Iemand trachtens zijn afkomst en talenten verplicht te, voldoende zijn om zijn leven te vullen, doch ondanks zijn ver langen. etechten de omstandigheden een lei der, zij noodzaakten hem deel te nemen aan het publieke leven.... hU werd lid van het Parlement, lid van het Hoogerhute, hij veroverde de eerste plaats als verdediger van de katholieke zaak. Hij was ook werkzaam als journalist, doordat hü zijn Ideeën verdedigde In A Hon (het Vaderland) dat onder redactie stond van den grooten natlonalistlschen schrijver Maurace Jokan. Wel moest hij zijn moed met zijn vrijheid betalen, maar gedurende zijn gevangenschap wijzigde zich de politie ke toestand. Ferdinand Zicky herkreeg de vrijheid benevens zijn titels en goederen. Bezield met charitatieve gevoelens (tegen woordig zou men zeggen, dat zijn sociale gevoel zich sterk ontwikkeld had) was hij in Hongarije de groote propagandist van de Encycliek Rerum No varum, deze werd voor taan zijn gids, zjjn begeestering in de actie, welke Hoor hem gevoerd werd ten gunste van de arbeiders, wier lot hij verbeterd wenschte te zien, maar dan in den geest van de Katholieke Kerk. Graaf Ferdinand Zicky nam het Initiatief voor verschillende werken en hij spaarde zich zelven nooit, als het er op aankwam de religieuze gedachte te ontwikkelen; wel was de strijd vaak zwaar, zeer zwaar, maar hij was optimist. hü had vertrouwen In de toekomst.... hjj zaaide; de oogst te heer lijker dan hij ooit heeft kunnen vermoeden. De groote blsschop Prohaslka getuigde van hem: Homo Del, Homo Ecclesia, Homo Patriae. Dit was een man Gods, een man voor de kerk, een echt vaderlander. Zaterdagavond heeft te Malden een tra gisch ongeluk plaats gehad, dat aan een meisje het leven kostte. De tram van den Maasbuurt-spoorweg, die te ongeveer half negen uit Nijmegen vertrekt, stopte te Mal den voor het uitlaten van enkele reizigers. Hieronder bevond zich ook mej. A. Gom men, een achttienjarige dienstbode, te Nij megen in betrekking, die lederen avond naar haar woning te Malden terugkeelt. Juist toen de tram zich weer In beweging wilde stellen, kwam uit de richting Nijme gen achterop gereden de heer D. te Nijme gen met een vaart van ongeveer 80 tot 70 KM Waarschijnlijk misleid door den dlk- die na het overleg tusschen het zeevteseherijbedrüf zijn iteld en waarover oorspronkelijk het verschil van meening ging, luiden als volgt: contract zal gelden voor Gedurende den laatsten tijd werd Bevers* wijk onveilig gemaakt door een dievenbende, die bij voorkeur des avonds speurde in hulzen, waarvan de bewoners afwezig waren. Op tal van plaatsen is de laatste maanden Inge broken. In de meeste gevallen was de bult niet groot, doch in één geval had men zich In de woning Van een pas getrouwd paartje van een bedrag van eenlge honderden gul dens weten meester te maken, welk geld bestemd was geweest om meubilair te betalen. Ofschoon de politie alles in het werk stelde om de daders te vinden, was zij er tot Zater dagavond niet in geslaagd. De kruik gaat echter te water, totdat zij breekt. Na een groot aantal Inbraken met succes te hebben uitgevoerd, hebben zij het Zaterdagavond nog eens geprobeerd. Doch nu werd het voor de Beverwijksche politie een fortuinlijke avond. Men luistere maar eens! Des avonds laat werd aan het Politiebureau kennis gegeven, dat tngebroken was in de woning van M aan den Boeweg De kraak werd uitgevoerd volgens het oude recept inbreklng van een ruit. Ontvreemd was een bedrag van ruim 25.De bewoner was afwezig. Bij het terstond ingesteld onderzoek bleek het, dat op enkele honderden meters afstand van het perceel drie manspersonen waren gezien, waaronder zich een 14-jarige jongen bevond, P. 8. genaamd en wonende onder Wijk aan Duin. De politie besloot dit jongmensch eens nader te leeren kennen. Hij werd aangehou den en daarmede was de gelukkige greep gedaan De jongen bekende spoedig zich aan de inbraak bij B. te hebben schuldig ge maakt. waarbij tegenwoordig waren geweest de 17-jarige A. de R. en de 19-jarige J. 8.. belden uit Beverwijk. A. de Rdie hierop werd aangehouden, 'bleek in het bezit te zijn van een gouden zegelring, welke bij M ontvreemd was. Later in den nacht werd ook J. 8. aangehouden. Allen bekenden zich aan verschillende In braken te hebben schuldig gemaakt. In den loop van den Zondag werden niet mindër dan negen inbraken opgehelderd. waarvan er 4 te Beverwijk en 5 te Wijk aan Duin gepleegd waren. Ook bleken zü schuldig te zijn aan een Inbraak in Veteen. Bij het ondersoek kwam verder vast te staan, dat de jeugdlj het jong getrouwde gepleegd. Den rijken bult had hü mee naar hute genomen waar, volgens rijn verklaring, zijn pleegvader v. K., het geld In ontvangst had genomen. Deze v. K. is daarop Zondag aangehouden, doch hij ontkende aanvankelijk. Bij fouilleerlng bleek hij echter in het bezit te zijn van een portemonnaie en sigaretten, welke van een der Inbraken afkomstig waren. Met dit al bleek de politie dus wel een zeer goede vangst te hebben gedaan. Het heele stel te dan ook in verzekerde bewaring gesteld, om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. De politie hoopt dat een flink bedrag van het door 8. ontvreemde geld, nog terecht zsl komen, omdat een groot deel door v. K. op een spaarbankboekje te geplaatst. Een gron dige huiszoeking heeft reeds een spaarboekje voor den dag gebracht, dat In beslag ge nomen Is. Bij een der Inbraken werd een revolver ontvreemd. Het wapen bleek terecht te zijn gekomen bij Iemand in IJmulden, die echter verklaard heeft, het wapen in het Noordzee- kanaal te hebben gedeponeerd. Het spreekt vanzelf dat het onderzoek nog met kracht voortgezet wordt. Het te niet on mogelijk dat verrassingen hierbij niet zullen uitblijven. Ook de marechaussee neemt aan het onder zoek deel. Onnoodlg te zeggen, dat men In Beverwijk met deze vangst der politie zeer te Ingenomen. Zondag zijn te Tokio de eerste berichten ontvangen uit de provincie Kanzoe. waar, zooals bekend, een opstand te ultgebrokm tegen de Chineesche centrale autoriteiten. Volgens een mededeeling van een Amert- kaanschen missionaris aan de Chtneeacbe pers. schat deze het aantal dooden op 40.000. De zendeling te met zijn auto te Peking aan gekomen. Naar verder wordt gemeld zijn door de op standelingen in den loop van twee weken SO dorpen verwoest. De geheele bevolking werd af geslacht, hun bezittingen geroofd en him huizen in brand gestoken. Twee Christelijke missionarissen, die tn de provincie Kansoe arbeiden, zijn tot nu toe nog niet opgespoord. Verder hebben de opstandelingen een Chl. neeschen bteschop opgehangen. Thans heeft de Chlneesdie regeering te Nanking officieel verklaard, dat zS MIe maatregelen ml nemen, tot bentel van «e erta. Terwijl Van der P.. wonende Heiligenber- gerweg te Amersfoort, naar het Lof was, te een ongewenscht bezoeker In hute geweest. De vrouw des huizes had voor een arme vrouw soep gekookt en toen zij op weg naar de kerk was, kwam zij een dochtertje van de zieke vrouw tegen, die de ledige kan terug wilde brengen. Van der P. zei: Zet de kan maar in *n bloembak. Die vinden we straks wel. Toen het meisje aan de woning kwam, stond voor de deur een man, die vroeg, of hier Van der P. woonde. Het meteje ant woordde: Je behoeft niet te bellen; want er te niemand thuis. Ze zijn naar de kerk Waarop de man schijnbaar heenging Toen Van der P. en zijn vrouw om onge veer 8 uur thuis kwamen, stond de voordeur open. Een bos met sleutels lag op de tafel. Blijkbaar was een ongewenschte bezoeker binnen geweest De Inbreker heeft kans ge zien. een bureau te openen en heeft een ijze ren geldkistje, tnhouder.de duizend gulden, hoofdzakelljk briefjes van vijftig gulden, en eenlge polissen meegenomen. De politie stelt een onderzoek In. Het meisje heeft nog verteld, dat de man aan de deur er als een fatsoenlijk werkman uitteg. Zij kende hem echter niet, had hem nooit eerder gezien. In de republiek Ecuador te bü een aard verschuiving op het station Hulgra (ongeveer 115 K. M. van Guayaquil) een trein bedolven, tengevolge waarvan 170 reizigers om het leven zijn gekomen. De trein stond juist op het station stil, toen de aardverschuiving plaats had. gen bevonden zich Mevr. N. Horthy, de echt- genoote van den regent. Zijne Excellentie Seltowsky, minister van Blnnenlandsche Za ken, Zijne Eminentie Mgr. Rotta Nuntius, tal van nbtabelen. geestelijke en wereldlijke autoriteiten, ontelbare oud-leerllngen enz. In naam van het gemeentebestuur heette een der raadsleden. In het Fransch. de ge- noodlgden harteljjk welkom; de deken wendde zich daarna in het Italiaanse!) tot Zijne Excellentie den Pauselijken Nuntius, die hem In dezelfde taal antwoordde. Alvo rens de steen, die het hute tot een bisschop pelijk gesticht maakte, in de kapel gemet seld werd, plaatste men In de holte een cassette, die enkele documenten bevatte, waarop de constructie, de consecratie van de kapel en de plechtigheden vermeld stonden. Daarna werd de steen vastgemetseld, hu droeg het jaartal 1930. De religieusen de Notre-Dame. die na de wetten van 1902 gedwongen waren Frank rijk te verlaten, vestigden zich in Budapest. ZU openden er een pensionaat en kregen het voorrecht om onderwijs In de Fransche taal te mogen geven. Er kwamen talrijke leerlingen en na enkele jaren zag men zien reeds genoodzaakt een tweede instituut op te richten dat ISO leerlingen telt. Zij had den dus groot succes mét het Fransche on derwijs in Hongarije. In Cannel de Kerzthely, een stad gelegen aan het meer Balaton, heeft men dezer da gen niet een bescheiden kapel, maar een prachtige kerk in renalssance-stUl geconsa creerd. ter eere van de kleine Theresia van het Kindje Jesus, de heilige van Lisleux, die zoo bemind en vereerd wordt In Hongarije. Er werd een trlduum gehouden onder de pelgrims die uit alle landen waren toege stroomd. Talrijke predikanten verhaalden voor hun zandachtig en enthousiast gehoor allerlei bijzonderheden over dat plekje van Frankrijk, waar de H. Carmelites geleefd had. De overste van den Carmel In Hesztbely zond een telegram aan de overste van den Carmel in Lisleux. Naar het „Hdbd." verneemt, te eergisteren te 's-Gravenhage een vergadering gehouden van de Rijkscommtesle van advies voor de Werkloosheidsverzekering, waarin behan deld te een voorstel der regeering tot ver lenging van den duur der zgn. kasultkeerin- gen aan werkloozen. Dit voorstel te in de commissie zeer gun stig ontvangen. Op enkele punten werd nog geen volledige overeenstemming bereikt. In- tusschen werd besloten in een vergadering, welke deze week zal worden gehouden, het ftandpunt der commissie omtrent het regeerlngsvoorstel In een advies uiteen te zetten. Omtrent bijzonderheden met betrekking tot het regeerlngsvoorstel het Initiatief van minister Verschuur In deze werd In de commissie zeer gelukkig geacht kon men onder de gegeven omstandigheden nog niets zeggen. De Brusselsche politie te erin geslaagd den dader van de vele roofovervallen en moorden, die den laatsten tijd te Brussel en omgeving gepleegd zijn, in hechtenis te nemen. De man, een 23-jarige Gentenaar, heet Adolf Oaselaere. Drie moorden en zes roofoverval len heeft hij reeds bekend. Verder heeft hij den naam van zijn medeplichtige aan de politie medegedeeld. Zondagochtend heeft de politie dezen medeplichtige, evenals zijn vrouw, die ook bij de misdaden betrokken was. aangehou den. De man te van beroep taxi-chauffeur en heet Joseph van de Kerchove. Hij zoowel als zijn vrouw, de 29-jarlge Marie de Blsschop ontkennen hardnekkig lets met de misdaden te maken te hebben. De broer van Kingsford Smith heeft ver klaard. dat de vlieger In April naar San Francisco ral komen. Hij zal dan de laatste hand leggen aan de plannen voor een nieuwe vlucht over den Stillen Oceaan naar Japan. Deze vlucht zal waarschijnlijk worden ge maakt met een nieuwe vier-motorige Fok ker. die een actle-radlus van 6000 mijlen heeft. Dit vliegtuig staat thans op stapel de ‘°”r°^dI7,.lle.keri?"1'OOrW**r,iei* f 3000 tavenriano «eheele ongMchiktbeld tot werken door f TEfl bij omi ongeval met f OCA bij verlies vab een hand. f 1 JE bij -erlies vnn een f CQ bij een breek ven oMevauen verzeXerd voor ren der volgende uitkeeringen JUUU.- yerHe> f /ÖU.- doodelUken afloop 1 Toet .en oog 1 duim ot wliavlngar 1 3U- been of arm De heer D. reed door, maar werd direct tot staan gebracht door den rijksveldwach- ter te Malden, den heer Raaljmakers, daar de eene lamp van den auto ten gevolge van den schok totaal was afgeslagen en ér maar één lamp brandde. De ijlings ontbo den geneesheer dr. Gerritsen te Heumen kon slechts den dood van het meteje constatee- ren. Het stoffelijk overschot werd naar het lijkenhuisje aldaar overgebracht. Tegenover d9 jteUtie varktegurtg. .dé hrer D., dat hij ten gevolge van de dikke rook-- wolken van de tram, niets had kunnen zien, zoodat deze aanrijding volgens hem niet voorkomen kon worden. De politie heeft de zaak thans In handen en heeft proces verbaal opgemaakt. De auto werd deerlijk toegetakeld; de bumper en de radiator waren totaal ineen- gedrukt, terwijl een der lampen van den wagen werd af geslagen. Als tragische bij zonderheid kan worden vermeld, dat mej. Gommers het eentgste kind te van een we duwe. partijen geen verlenging wenscht, dient zij vóór gt-SapU—3933 de wederpartij daarvan In kennis te stellen en vóór 1 Oct. 1932 nieuwe voorstellen te doen. De totale gage, bulten die van den schip per, zal bedragen 22 pet. der besomming. De matroos ontvangt niet meer dan 2 pet. van de besomming. Als minimum-loon voor den matroos zal gelden: A. ingeval gewerkt wordt met zes matro zen: 1J6 pet. B. Ingeval gewerkt wordt met troeen: 1.99 pet. O. voor zware motorloggers boven 125 P.K.): 1.73 pet. Voor het binnenliggen van de sche vloot geldt gedurende de heele teelt, dat de bemanning twee nachten thuis moet zijn. De opvarenden zullen Katwijk niet behoeven te verlaten na 6 uur des avonds of vóór 6 uur des ochtends (na 1 Oct. vóór 5 uur des ochtends). Dit Jaar. waarin zoovele herdenkingsda gen gevierd zijn, kan de stad Tzegedln ein delijk de belofte Inlossen, die zU 50 jaar ge leden deed, om de Voorzienigheid te dan ken voor het feit, dat zij de stad van het gevaar voor overstroomlng redde. De kerk welke zU bU die gelegenheid beloofde op richten, te eindelijk voltooid. Toen een halve eeuw geleden een ver schrikkelijke overstroomlng een gedeelte van de stad Szegedin verwoestte, stond men op de eerste plaats voor de zware taak, om den Joop der Tteza, die grillig kronkelende rivier, te kanalteeeren. om zoodoende een herhaling van soo n ramp te voorkomen, daarna kon men pas beginnen aan de restauratie der hulzen. Toen men eindelijk met den bouw van de kerk begon, waren de geldmiddelen haast uitgeput; daarenboven vorderde net werk zóó langzaam, dat de kerk bü het uit breken van den oorlog nog lang niet klaar was. Gedurende de lange jaren van den oorlog lag de bouw geheel stil. Toen eindelijk de vrede geteekend was. rezen er aan alle rijden groote en zware moeilijkheden, maar het geloof was gelouterd In het Ujden en de bewoners, evenals het gemeentebestuur, besloten de kerk te voltooien. Om zich een bron van Inkomsten te verschaffen, verhuur de de stad de gronden, die zij In de omge ving van Szegedin bezit (Men weet, dat de steden evenals de kerken en congregaties goederen bezitten waarover zij de vrije be schikking hebben). Daar deze inkomsten nog niet voldoende bleken, schreef de stad een leenlng uit en nu vlotte het werk zeer spoe dig. En nu te de kerk voltooid, zij verheft haar twee hooge, slanke torens boven de onmete- Hjke vlakte van Alfveld; men ziet deze kerk reeds van verre, want zü te de hoogste uit heel den omtrek, al kan men ook niet zeg gen, dat zü een Juweeltje van architectuur is, want zü lükt heelemaal niet op die oude kathedralen met hun majestueuze gewelven. ZU verheft zich op de fundamenten van een kerk uit de 13e eeuw, waarvan men den to ren en een groep beelden bewaard heeft. De kerk te met de gewone ceremoniën ge consacreerd en daarna heeft Züne Eminentie kardinaal Czeredl, prins-primaat van Hon garije. de eerste pontificale Hoogmis opge dragen in tegenwoordigheid van de burger lijke autoriteiten, den blsschop van Czanad, en tal van genoodlgden en belangstellenden De stad Szegedin behoort tot het diocees Czanad, dat gestidht werd door den H. Btephanus, die den Benedictijn Gerardus, die hertog Emerlnte onderwees, tot de bls- seboppelüke waardigheid verhief. In Venetië bevonden zich belangrijke reUqulen van den H. Gerardus en de Vene- tlanen hebben die aan de beloofde kerk ge schonken. Deze kerk te toegewüd aan het H. Hart en zal, oen zoo te zeggen, de kathedrale kerk van Mgr. Glattfelder worden, die een huls In Szegedin heeft laten bouwen, waarin hij een groot gedeelte van zün tüd denkt door te brengen. Naast zün woning heeft hü een semina rie laten oprichten. Szegedin wordt dus ook een geestelük middelpunt speciaal voor het Zuiden van het land. Maar dit zün niet de eenlge veranderin gen. die Szegedin heeft ondergaan; evenals in vele andere steden van Hongarije, ztjn ook hier de bestaansvoorwaarden geheel ge- würigd door den terugslag van den oorlog, die totaal nieuwe toestanden in het leven riep. Ook In deze steden zag het gemeente bestuur zich voor een moeilijk dilemma ge plaatst: centralisatie of decentralisatie? On danks groote tegenwerking besliste men voor decentralisatie, om Budapest niet bloot te «tellen, door hetzelfde lot getroffen te wor den als Venetië, dat destüds een bloeiende stad was, maar thans veel te onbelangrijk geworden te voor een landstreek met enkele Iblllloenen Inwoners. Dit lot bedreigde ook Budajjest. de hoofd stad van Hongarije, dat eertüds ook de groo te stad was voor de bewoners der Bal kan tenden, die er vaak vertoefden, zich van levensmiddelen en verder van alles wat ze noodlg hadden voorzaken en er goed wat verteerden. Op de tweede plaats heeft Hongarije, be roofd van dit achterland, het beter gevon den, een decentralisatie tot stand te bren gen, die meer leven aan de provincie geeft. Om de inrichtingen van hooger onderwU.i. die zich In den omtrek bevonden en die ver hield zün, weer te vervangen, werden nieuwe scholen opgericht in de provincie, zoodat Szegedin aangewezen te om een Intellectueel, cultureel en economisch middelpunt te wor den. Dezer dagen is er dan ook een Unlversi- teit 1-j Szegedin geopendde gebouwen staan bü de votlefkerk en komen hiermee, wat •tül betreft, goed overeen. Meer dan 2000 studenten hebben zich reeds aan deze uni- tersltelt laten Inschrijven. Nog meer, men heeft een kliniek gebouwd, waarvan de verspreide gebouwen het aspect v*n een klein stadje geven. Onnoodlg te vermelden, dat de laborato ria uitstekend geïnstalleerd zUn en da; overal rekening gehouden te met de meeat moderne uitvindingen der -veumschap, eer gebouw te Ingericht voor kinderen, die on- «eneeslük ziek zün. Al deze verschillende paviljoens rond één reusachtig groot plein, vormen een prachtig geheel, de gebouwen rusten op gewelven, die teter gebruikt worden als historisch mu seum, waar busten, medaillons, monumen ten van groote mannen geplaatst worden, die hebben bügedragen om den roem van Hongarije te bevorderen. De Inwijding van al deze verschillende ■«bouwen had plaats In tegenwoordigheid rin den President der Republiek, de leden «sn het gouvernement, vele kerkelUke hoog- waardlgheldsbekleeders. vele notabelen en «en groote volksmenigte, die zich gelukkig gevoelde nu de stad zoo verfraaid en ver rijkt was met al de intellectueels en mate- rieele middelen die noodlg zün. om het cul-> tureele leven te bevorderen. Kingsford Smith bereidt .ren ntowwi vlucht over den Stillen Oceaan voor. Het collectief twee jaar. Indlen één der van het contract Door onbekende oorzaak brak Zondag avond brand uit in den manufacturenwinkel van den heer P. van Houtum, aan de Kloos- terdreef te Woenael. De winkel en het woon huis te eigendom, toebehoorende aan den heer G. van Beek, zün totaal uitgebrand. Verzekering dekt de schade. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet veel uitrichten. Tüdens den brand waren de bewoners afwezig. Men heeft thans alle hoop opgegeven, de 170 spoorwegarbeiders, die door de geweldige aardverschuiving te Qulto-Guyaquilln ii». Ecuador zün bedolven, levend te bergen. Het baanvak te over meer dan 2 KH lengte door steen- en aardmaasa's bedekt. De president der Republiek. Ayora. is ter plaatse. Het bericht, volgens hetwelk een trein be dolven zou zün. wordt tegengesproken. Hei zevende retMrvHegiaig Voorts is bü de K. L. M bericht binnen gekomen, dat het zevende retourvliegtulg Zondagmorgen te 552 uur uit Medan te ver trokken en te 1057 uur ts Vtctoriapoint is geland Vandaar werd te 12 05 uur de tocht voortgezet en te 1555 uur te Bangkok ge land Aan boord is alles wel. Heden wordt de reis voortgezet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1