5 Fa. H. KRIJNS, LAAT 147 tweede blad ENCYCLIEK VAN ONZEN HEILIGEN VADER PIUS XI, BIJ DE GODDELIJKE GENADE PAUS CBalans-opruim in£ Vergadering van den Raad Burgerlijke stand van Alkmaar i BLADZIJDE 1 DONDERDAG 15 JANUARI 1931 Zwarte poes VIJFDE DEEL van Fed. Reisvereeniglng, afd. Alkmaar STADSNIEUWS Goedkooper leven w. Jubileum VRAGEN BUS Aanrijding Over het Christelijk Huwelijk in de huidige omstandigheden, nooden, dwalingen en neigingen van gezin en maatschappij <De Christelijke opbouw het huwelijk verschillende merken Sigaren met 35 korting. Sigaretten extra ver laagde prijzen. Rook- en pruimtabak vanaf 16 cent per ons. Prima kwali teit. Dus alle rookers even kijken in de Sigaren en Sigaretten-centrale te kopoen f <3e Vervolg en Slot) be dreigen. dienst. was zeker wel verdiend. BESMETTELIJKE ZIEKTE R.KT'VER. VAN GROENTENHANDELAREN Het economische vraagstuk. Op de eerste plaats zal men met alle mid- PIU8 XI. Paus. zonder zij steeds neigingen geordend zou morgen. nog dezen Naar men ons mededeelt is hier ter stede opgericht een R.K. Vereen, van Groenten handelaren. welke vereeniglng een onderaf deling vormt van „De Hanze”. Het bestuur is als volgt samengesteld: P. Ris. voorzitter. 8. Dekker, secretaris en B. Hermes, penningmeester. Geestelijk adviseur is de Weleerw. Pater A. de Mol O.P. In de afgeloopen week hebben zich alhier zeven gevallen van roodvonk voorgedaan. In de Vlies”, van ,.t Gulden heeft allen mee- tot als de Relchenspltz-gruppe en werden doortrokken, een Ingekomen stukken. De VOORZITTER deelt mede, dat zijn in gekomen a. een adres dd. 12 Januari 1931 van de fir ma Van Geelen en Van den Berkhof, verzoe kende haar het ten behoeve van de exploi tatie van den stadsautobusdienst over 1930 toegekend subsidie uit de gemeentekas, te verleenen. In handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. b. een brief dd. 12 Januari 1931 van het Bestuur der Vereeniglng „Alkmaarsche Frö belschool". daarbij verzoekende ten aanzien van de door deze vereeniglng bestuurde school ontheffing te verleenen van het be paalde in artikel 2 sub To der verordening, regelende de subsidievoorwaarden (Gem. blad nr. 1054). Als voren. c. een brief dd. 13 Januari 1931 van H. de Ruijter. daa/bU verzoekende hem een andere woning te verstrekken. In handen van B. en W. gesteld ter afdoe ning. Aan B en W. werd zonder hoofdelijke stemming een credlet van f 3150 toegestaan voor ophooging van het terrein—Versteeg. Voort* werd h. *L besloten, van de Mij. De kennis der leer Al deze argumenten, Beminde Broeders, die wjj, door herderlijken Ij Ver gedrongen, met U aandachtig hebben beschouwd, zouden Wij gaarne zoo wijd mogeljjk verbreid zien volgens de normen der christelijke voorzich tigheid onder Onze kinderen die aan Uw zorgen sjjn toe vertrouwd, onder alle leden der groote christelijke familie, opdat allen de leer omtrent het huwelijk kennen, zich Ijve rig verwijderd houden van de gevaarlijke stellingen der dwaalleeraren en boven alles leven In deze eeuw in matigheid, rechtvaar digheid en liefde, in afwachting van de 'za lige hoop en van de verschijning van de glorie van den grooten God en Zaligmaker Jesus Christus. Gegeven te Rome bU Sint Pieter, den 31 sten December 1930, in het negende jaar van Ons Pontificaat. naren zegt spr., dat het college ook sympathiek staat tegenover het doen dienstreizen door hoofdambtenaren Spr. maakt in B en W. echter een min derheid uit. Spr voor zich vtndt het heel goed, dat een hoofdambtenaar, die voor de uitvoering van een groot werk staat, eens elders zijn licht opsteekt. Spr. heeft geen be zwaar gehad tegen het maken van deze dienstreis. De heer VAN DRUNEN: Dan zweer ik Je, dan gaat hjj straks naar Indlë! (Gelach). Wethouder KLAVER: Alle ambtenaren delen moeten nastreven wat reeds wijselijk gedecreteerd werd door Onzen voorganger Leo &III z.n., en wel dat in de beschaafde samenleving de sociale en economische aan gelegenheden zoodanig geregeld worden, dat elke huisvader zoo "Veel verdienen kan als beslist noodlg is voor net onderhoud van vrouw en kinderen, volgens de verschillende sociale en plaatselijke condities, „want de arbeider is zijn loon waardig’; hem dit wei geren of niet eerlijk geven is een groote onrechtvaardigheid, welke door de H. Schrift onder de zwaarste zonden wordt gerang schikt; eveneens Is het niet toegestaan, zoo geringe salarissen uit te keeren, dat zij onvoldoende geacht moeten worden voor de condities en nooden van het te onderhouden gezin. Noodzakelijk is het evenzoo, dat de echte lieden reeds vóór het huwelijk de stoffelijke moeilijkheden uit den weg ruimen of ze zoo veel mogelijk verminderen, en dit met de voorlichting van menschen. die daarin be dreven zijn Zjjn zij op zichzelve onvol doende, dan moeten zjj zich vereenigen met anderen die in dezelfde omstandigheden verkeeren en dan door middel van private of publieke organisaties in de noodzakelijk heden des levens voorzien. In het geval dat de hier aangeduide mid delen geen oplossing o.-engen en vooral wanneer het gezin talrijk of minder bekwaam is. dan elscht de naastenliefde absoluut, dat de christelijke charitas in het tekort voorzie. dat de rijken de armen bjj- staan, dat zjj, die overvloedige aardsche goe deren bezitten, in plaats van ze nutteloos uit te geven of. erger nog, te verkwisten, ze gebruiken voor het leven en ’de gezondheid van hen, die het noodzakeiljke ontberen. Waar de private steun onvoldoende is. be hoort het tot de taak der overheid om in de te kort schietende krachten te hulp te komen, temeer omdat het hier gaat om een zoo be langrijk onderdeel van het algemeen welzijn als de omstandigheden van het gezin en de echtgenooten. die minstens menschwaardlg moeten zjjn Wanneer toch het gezin, vooral wanneer dit talrijk is, een draaglijke woning mist: wanneer de man geen mogelijkheid vindt om zich werk en daardoor een le vensonderhoud te verschaffen: wanneer men de dagelyksche levensbehoeften niet dan tegen overdreven prijzen koopen kan; wan neer zelfs de moeders met een niet te onder schatten nadeel voor het gezin, bezwaard worden met den last van eigenhandig het noodlge te verdienen; wanneer zij in de ge wone en buitengewone moeiten der moeder schap een voldoende voeding, medicijnen, de hulp van een ervaren arts e.d. moeten missen. dan is er niemand die niet inziet hoe vreeselljk de echtelieden daaronder ge bogen kunnen gaan, hoe zwaar het hun valt de goddelijke en natuurlijke wetten van het huwelijk na te komen, en hoe een groot ge vaar er tenslotte uit kan voortkomen voor de openbare veiligheid, het Wtelzjjn en zelfs voor het leven der maatschappij, als zulke menschen tot zooveel wanhoop gedreven worden, dat zij gelooven stoffelijk voordeel te kunnen trekken uit een omwenteling van j iden staat en van alle*. De waarde der voorbereiding De toekomstige echtelieden zullen zich dus t°ed voorbereid en goed gezind getnaken ^ot het huwelijk, opdat zjj elkaar weder - keerlg opbeuren in alle wisselvalligheden des >*vens en meer nog dat zij elkaar het nu het uitgekeerde zlektegeld, ten einde te bezien, of het niet beter is, het risico voor rekening van de gemeente te nemen, zal niet enkel over wogen worden, doch het zal ook gedaan wor den. Ten aanzien van Maatschappelijk hulpbe toon zijn veel vragen gesteld. Spr. kan ze niet alle beantwoorden Het college zal trachten verbaal van kostrn van ziektegelden op de familie der verpleegden te krijgen. Wat M. H. betreft, dit zal een zelfstandig Instituut zijn. De raadsleden en de vertegenwoordigers der vakorganisaties zlulen er individueel Inzit ten. Spr., vraagt geduld te hebben tot de betreffende bijlage verschijnt. De subsidie aan ..Arbeidersontwikkeling” verdedigt spr met te zeggen, dat dit insti tuut meer demokratisch georiënteerd is dan de Volksuniversiteit. Als men daar subsidie voor wil geven, dan ook voor Arbeidersont wikkeling. De opmerking van den heer Hoytlnk. dat dit instituut revolutionnairen kweekt, maakt op spr. weinig Indruk. Wat het instituut Ar beidersontwikkeling zelf betreft, merkt spr. op dat de maatschappelijke en sociale wan toestanden de revolutionnairen maken. Spr. herinneert aan de woorden van den heer Keesom. die deze subsidie aan Aroeidersont- wlkkeling niets vreemd vond. Ook R. K. ont- wikkelingsinstituten worden nier en daar ge steund. Alle jeugdvormlng en -ontwikkeling heeft een opvoedend karakter. Dat de V.B. geen subsidie geeft, begrijpt spr. Den heer Vogelaar antwoordt spr. verder, dat B en W op de hoogte zijn van de wettelijke voor schriften inzake de ziektewet. Zij zullen deze voorschriften naleven en de kosten verhalen, waar mogelijk is. Waar de heer Vogelaar zich wei niet reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur kan vereenigen, erkent hij, dat er wel iset beters van gemaakt kan worden. Zelfs naamsverandering in M. H. vindt spr. al veel. De naam De naam B. A. is iets uit den regententijd. Spr. wijst den heer Hoytlnk op het woord van St. Paulus aan de Galathen: „Draagt elkanders lasten.” Dit komt meer tot uiting in M. H. Dat voor een oude school een nieuwe komt, vindt spr. nog niet zoo vanzelfsprekend, zooals de heer Hoytlnk net zei. De school is er noodlg. De opmerking over het sportpark van den heer Hoytlnk wil spr. ook beant woorden. De heer Hoytlnk vergat de belas ting op de publieke vermakelijkheden. Deze bedroeg in 1924 f 6500. in 1925 f 5800, in 1926 f 5000, in 1927 f 4400, In 1928 f 10830; in 1929 was het iets meer dan wat het ons kostte. Dit had de heer Hoytlnk eerst moe ten weten, vooraleer zjjn opmerking te doen. Het college zal in antwoord op een vraag van den heer Sletsma. binnenkort met een voorstel komen, om het ambtenarenregle ment in te voeren Spr. herinnert er voorts aan, dat er reeds een rapport van 22 Sep tember 1928 ligt van de Vereeniglng van Nederlandsche gemeenten over de contróle der gemeentegelden Dit zal ook door het nieuwe college behandeld worden De vraag inzake den bouw van een nieuw politie bureau en een gebouw voor verificatie en contróle zal door het college in behandeling genomen worden. Voor den zomer zal een verdere mededeellng van B. en W. komen. (De vergadering duurt voort.) Getrouwd: Nico laas Lengen en Elisabeth Dijkstra; Tjeerd Vellinga en Elisabeth Helnls; Cornelia Dortman en Elisabeth Bo mers. Geboren: Dirk, zoon van Pieter Wieling* en Dieuwertje Saai; Klaas Johannes, zoon van Jacobus Venneker en Geertruid* Stuifbergen. Meterhuur. Wethouder BONSEMA wil voldoen aan de vorige week gedane toezegging, om iets te zeggen over de tarieven. Tot tariefsverlaging kan niet worden overgegaan, terwijl afschaf fing van meterhuur f 47.000 zou koeten. Dit kan op deze begrootlng niet gevonden worden. B. en W stellen voor, per 1 Februari de meterhuur voor gas af te schaffen, be halve de meterhuur voor muntgas te Helloo, Bergen en Koedijk. De VOORZITTER deelt mede, dat een nader voorstel van B. en W. in zal komen. De Inspecteur van de vereeniglng tot be scherming van dieren, Baanstraat, alhier, verzoekt den eigenaar van een zwarte poes met witte borst en witte punt aan den staart, zich aan zjjn adres te willen ver voegen. Dat de wel eens geuite klacht, dat de prijs verlaging van levensmiddelen, in den klein handel zoo weinig tot uitdrukking komt, niet altijd Juist is, bewijst de Firma Albert HeUn. die in dit nummer haar bekende jaarlijksche kwartjesreclame annonceert. Bij beschouwing dezer uitgebreide lijst van artikelen voor slechts 25 ct., moet iedereen wel tot de erkenning komen, dat de goed koop tijd van voor den oorlog aan het na deren is. Degenen dus die geroepen zjjn om zorg te dragen voor het algemeen welzijn, kunnen de nooden van het gezin en de echtelieden niet verwaarloozen zonder groote schade toe te brengen aan de burgerij en de samen leving; en daarom is het noodlg, dat zij bjj het vaststellen der wetten en het bepalen der uitgaven er op de eerste plaats rekening mee houden tegemoet te komen in de ar moede van het gezin, en dit te beschouwen als een hunner voornaamste plichten. Met droefheid zien Wjj hoe tegenwoordig het geval niet arid raam ia, dat, tegen de goede orde, zeer gemakkelijk een overvloe dige ondersteuning wordt toegekend aan de ongehuwde moeder en het bulten-echtelijke kind (die. ook om groover kwaad te voor komen, ongetwijfeld gesteund moeten wor den), terwijl aan de getrouwde moeder die bijstand geweigerd wordt of seer moeilijk en zeer zuinig verleend wordt. „Echter, Beminde Broeders, is het aan de overheid niet alleen om aan de tijdelijke goederen van huwelijk en gezin te denken, doch moet ook voor het heil der zielen wor den gewaakt door rechtvaardige wetten, die den trouw en de wederzljdsche hulp der echtgenooten waarborgen, alsmede de trouwe naleving daarvan; want, zooals de geschie denis leert, kan het welzijn van den Staat en de bloei van het tUdeltfk leven der bur gers niet veilig en zeker blijven waar het fondament, dat is de moreele orde, wankel is, en waar men terwille van de kwade be geerten der burgers de bron waaruit de stad geboren wordt, het huwelijk en het gezin, afsluit. Voor het behoud der orde echter zijn de macht en de straf niet voldoende, en even min het wijzen op de schoonheid der deugd en - haar noodzakelijkheid; noodlg is daarbij de godsdienstige macht die het ver stand verlicht met de waarheid, den wil richt en met de hulp der goddelijke genade de menscheltjke kwakte versterkt. Daarom bidden Wij allen die met de hoogste burgerlijke macht bekleed zijn, om een stand vastige vriendschap met de Kerk van Chris tus te onderhouden en die steeds te verster ken, opdat door het eendrachtig samenwer ken dezer beide machten de enorme scha den worden afgeweerd die in de vrijheden van gezin en huwelijk niet alleen de Kerk maar ook de burgerlijke samenleving dreigen. De hulp der burgerlijke wetten In haar uiterst zware taak kan de Kerk veel steun van de burgerlijke wetten onder vinden, wanneer deze rekening houden met de geboden Gods en die der H. Kerk en straffen vaststellen voor de overtreders. Ve len toch achten alles, ook moreel, geoor loofd wat door de wetten van den Staat toegestaan of niet gestraft wordt. Daarbij komt, dat er geen enkel gevaar voor de rechten en de ongereptheid der bur gerlijke maatschappij gelegen is in deze sa menwerking met de Kerk. Als een recent en prachtig voorbeeld kan hier worden aan gehaald de gelukkig tot stand gekomen overeenkomst tusschen den H. Stoel en het Koninkrijk Italië, waarin ook ten opzichte van het huwelijk een vreedzaam accoord en een vriendschappelijke samenwerking wer den bereikt, geheel in overeenstemming met de roemvolle geschiedenis en aloude heilige traditie van het Itallaansche volk. Dit kan als een voorbeeld gesteld worden in onzen tijd, waarin zoo dikwijls een ab solute scheiding van Kerk en Staat, of lie ver: van eiken godsdienst, gepredikt wordt, hoe beide machten zonder afstand te doen van hun rechten eendrachtig kunnen sa menwerken. boven alles in het voordeel van het christelijk huwelijk, dat op die manier in veiligheid kan worden gebracht voor alle gevaren, ja voor den ondergang. De christelijke opbouw van bet Huwelijk Op deze wijze zullen de christenen God van harte er voor danken, dat zjj gebonden door de wet en met zacht geweld gedwongen wor den om zich verre te houden van elke veraf goding van het vleesch en van de onedele slavernij der bandeloosheid. En zij zullen een diepen afschuw voelen voor en met Ijver ontvluchten aan de onheilzame ningen, welke vooral in onze dagen schande der wezenlijke menscheiijke waar digheid met woord en geschrift verbreid wor den onder den naam van „het volmaakte huwelijk," hetwelk, zooals terecht is opge- merkt, juist met het begrip huwelijk niets uitstaande heeft. Maar deze gezonde en godsdienstige onder richting en opvoeding tot het huwelijk zal verre verwijderd blijven van de overdreven physlologische opvoeding waarmee in onze dagen zekere hervormers van het echtelijk leven den echtelieden te hulp komen en die ontelbare woorden verknoeien aan physlo logische kwesties, uit welke woorden men echter veel meer dar. de deugd van rein te ieveu, üe kunst om handig te zondigen leert. Daarom. Beminde Broeders, maken Wjj de woorden die Onze voorganger Leo XIII z.n. in zjjn Encycliek over het christelijk huwelijk tot de Blsschopt>en der geheele wereld richtte, tot de Onze: „Tracht zoo ver als uw moeite en uw autoriteit strekken kunnen, onder de volken die aan uw bescherming zijn toever trouwd, onverminkt en onbedorven de leer te behouden die de Heer Jezus Christus en Zijn Apostelen, vertolkers van den wil des Hemels, leerden en die de H. Kerk zorgvuldig bewaarde en aanbeval opdat zij door alle christenen van alle tijden werd nageleefd Maar ook de beste opvoeding, gegeven door de bemiddeling der kerk, Is op zich-zelve niet voldoende om opnieuw de overeenstemming van het huwelijk met Gods gebod te bewer ken; met de onderrichting van liet verstand der echtelieden moet ook de vaste wil om de heilige wetten van God en van de natuur omtrent het huwelijk, samen gaan. Ondanks alle andere theorlën die mondeling of schrif- teljjk verspreid worden, moeten de echtelie den met vasten en standvastigen wil het be sluit nemen en volhouden zonder eenlge aar zeling zich te houden aan Gods geboden in alles wat het huwelijk betreft, en wel in het wederzljdsche verleenen van den bijstand der liefde, in het houden van de trouw der rein heid. in het nooit bedreigen van de onver breekbaarheid van den band, in het gebruik maken van de echtelijke rechten volgens den geest der christelijke vroomheid, vooral in den begintijd der verbintenis, op die wijze dat wanneer later de omstandigheden de ont houding zouden opleggen deze door de aan genomen gewoonte gemakkelijker in acht te nemen zou zijn. Om een zoo vasten wil te vormen, te hou den en toe te passen, zullen zjj een krachtl- gen steun vinden in de veelvuldige overwe ging van hun staat en in de levendige herin nering van het ontvangen Sacrament. Dik wijls moeten zij er aan denken, dat zij gehei ligd en gesticht zijn in hun waardigheid en in de plichten van hun staat door middel van een bijzonder Sacrament waarvan de heilzame werking blijvend is. Zij moeten daarom de waarlijk aan vertroostingrijke woorden van den H. Kard. Bellarmlno over wegen. die mrt andere gezaghebbende theo logen zoo vroom voelt en schrijft: „Het Sa crament des huwelijks kan men op twee ma nieren beschouwen: ten eerste, zooals het wordt toegekend: ten tweede zooals het voortduurt na toegediend te zijn Omdat het een Sacrament is gelijk aan de H. Eucharis tie die een Sacrament is terwijl zij wordt toegediend en terwijl zij voortduurt; zoo is. zoo lang de echtelieden leven, hun vereenl- glng steeds een Sacrament van Christus en Zijn Kerk." Opdat echter de genade van dit Sacrament haar volle uitwerking hebben, is zooals Wij reeds hebben gezegd, de medewerking der echtelieden noodzakelijk: deze bestaat hierin, dat zij zich ernstig de moeite geven om te ver vullen, wat van hen afhangt in het naleven hunner plichten. Zooals het In de natuur lijke orde, opdat de door God geschonken ge naden haar volle uitwerking hebben, noodza kelijk is dat zij door de menschen worden gebruikt en toegepast, zooals men er bj) geen of slecht gebruik geen enkel voordeel uit trekt, zoo moeten ook in de orde der genade de krachten W' lke bij het ontvangen van het Sacrament in de ziel worden neergelegd, door de menschen met eigen werk en eigen moeite worden gebruikt. Waken dus de echtelieden er voor, dat zij de eigen genade van het Sacrament die in hen is. niet vèrwaarloozen, maar wijden zij zich aan de Ijverige vervul ling hunner plichten, dag en dag, opdat zij de krachten der genade in zich voelen ont wikkelen. En wanneer zij zich soms gedrukt voelen door de zorgen van hun staat en hun leven, dan moeten zij zich niet ter neer laten slaan, doch achten dat aan hen de woorden gericht zjjn die de H. Paulus schreef aan zjjn beminden leerling Tlmotheus: „Ik raad u aan Gods genade die in u is door de oplegging mijner handen, op te wekken, want God heeft ons geen geest van vreeze doch van kracht, liefde en wjjs- gegeven, held." Wat WU dan. Beminde Broeders, tot hier toe gezegd hebben, betreft grootendeels de verre of nabije voorbereiding van net bruidspaar tot het huwelijk. Men kan ech ter niet ontkennen, dat zoowel het hechte fundament der gelukkige verbintenis als de ondergang der ongelukkige samenlevingen voorbereid en neergelegd worden in het hart van Jongens en meisjes vanaf den gou den tijd van kindsheid en jeugd. En zeer te vreezen is het dat zjj. die in den tijd weUe aan hun huwelijk vooraf ging, overal sichzelven zochten en hun eigen gemak, en die slechts probeerden te voldoen aan hun verlangens, ook wanneer deze zondig wa- ten, eenmaal tot een huwelijk gekomen, “iet anders zullen zijn dan zjj voor dien ttjd waren, en slechts zullen oogsten wat •U gezaaid hebben: dat wil zeggen dat zu tusschen de huiselijke muren droefheid zul ten vinden, klachten, wederzljdsche verach ting, twist, oneenlgheid. afkeer van het iwe'Uksleven en. wat het ergste is, al hun betoomde hartstochten. Twee gezellen van de Alkmaarsche Brood fabriek herdachten gisteren het feit dat zU 25 jaar werkzaam waren bij deze zaak. De jubilarissen waren de heeren G. Molenaar, Heul, en J. ElddëWfios, St. Annastraat na mens de directie werden de jubilarissen ge complimenteerd door den adjunct-dtrecteur, den heer Van Ossenbruggen en een enveloppe met inhoud werd hun overhandigd. De Raad dezer gemeente vergaderde he denmiddag om 1 uur ter verdere afhande ling van de Begrootlng. VOORZITTER: de heer J. Westerhof, lo- co-burgemeester. SECRETARIS: de heer A. Koelma. Aanwezig de dames: Helleman—Hardebol S.DA.P.) en Carols (VD.), alsmede de hee ren: Geels (RK.), Van Slingerland (RK), Klaver (RK). Venneker (R.K.), Keesom (RK.), Westerhof (SDAP.), Bonsema (8.D A.P.), Van Drunen (SJJ-AJ».), Bulens (8.D. A.P.), Bakker (S.D.AF), Covers (V3.i, Sletsma (V.D.), Hoytlnk (AR.). Thomsen (V.B.), en Vogelaar (C.H.) Afwezig de heeren Ringers (C.H.) en Wol- dendorp (RK.) De VOORZITTER opent de vergadering en deelt mede, dat de burgemeester door faml- lle-omstandlgheden verhinderd is, op tijd aanwezig te zijn en iets later ter vergadering zal komen. De heer THOMSEN merkt op, dat de ope ning niet rechtsgeldig is. De voorzitter moet den ambtsketen omdoen. De VOORZITTER: Tot genoegen van de dames en heeren zal ik hem om doen (ge lach). Nadat de VOORZITTER zich met den ambtsketen getooid heeft, worden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd en conform vastgesteld. schouwburgzaal die maar matig was bezet, gisteravond de heer H. J. P. M. van Haaren uit Arnhem een lezing gehouden over voet en bergtochten door de Noord-Tiroler Alpen. De avond werd geopend door den Voor zitter van de afd. Alkmaar, den heer v. d. Meulen, die de aanwezigen een woord van welkom toeriep op deze eerste bijeenkomst in het jaar, waaraan spr. den wensch ver bond, dat het weer op de tochten in dit jaar schitterend zou mogen zijn, benevens goed gesjiekte buidels. Na zjjn spijt te hebben uitgesproken dat de leden in niet zoo’n getal waren opgekomen, heet spr. den heer van Haaren welkom, en doet vervolgens eenige huishoudelijke mededeelingen aan gaande de jaarvergadering, lezingen enz. Pan nam de heer van Haaren het woord, om allereerst den aanwezigen eenige zeer practische raadgevingen aan de hand te doen voor het fotografeeren in het bergland. Ongetwijfeld zou deze aangegeven methode succes afwerpen, als we letten op de schit terende foto's, die door spr. waren gemaakt en waarvan de aanwezigen ruimschoots heb ben genoten. Nog zelden hebben we zoo’n uitgebreide collectie duidelijke foto's gepro jecteerd gezien. De heer van Haaren mag terecht trotsch zjjn op zoo’n foto-verzame- ling. Niet alleen bleek de heer Haaren een uit stekend fotograaf te zjjn, maar ook een onderhoudend causeur. Hij heeft in een zeer duidelijke uiteenzetting van de verschillende te overwinnen moeilijkheden, zjjn audito rium. dat aandachtig toeluisterde, naast apn bezoek aan het zoo mooie Zillertal. Gerlostal en Ober Ptnzgautal, met de verschillend* zijdalen, waar groote berggroepen ZUlerthaleralpen, Venediger-gruppe interessanten avond bereid. De foto’s bewezen hierbij uitstekende diensten en duidelijk bleek, welke groote ge varen de toeristen moesten trotseeren om tegen een stellen rotswand omhoog te klau teren. Doch de doorstane vermoeienissen werden ruimschoots beloond, door de prach tige gezichten, die zich voor de oogen van de toeristen ontrolden. Met voldoening wees spr. op de talrijke .KUtte”, die door de Duitsche en Oosten- rjjksche Alpen-vereenlglngen zjjn opgericht, waardoor het mogelijk is, lange tochten te maken en bij slecht weer een veilig onder komen te zoeken. De heer v. Haaren heeft met deze lezing, die een zdb duidelijk en mooi beeld gaf van de schoonheid der Tiroler Alpen, veel suc ces mogen oogsten. Het dankwoord dat de Voorzitter den spreker aan het eind van den avond bracht moeten hun reis- en verblijfkosten gespecifi ceerd opgeven. Het college acht een verordening niet nood- zakelljk. (De BURGEMEESTER komt ter vergade- dering en neemt zijn plaats op den voondt- terszetel in). Wethouder KLAVER De opmerking over het sfxntpark. dat de toestand daar nog steeds treurig is. vindt spr. overdreven. Al komt het soms voor, dan mag dit niet geschoven worden op de schouders van hen. die met de zorg van het sportpark zijn be last. Spr. wijst op de buitengewoon natte periode. De kwestie, hoe er verbetering moet ko men. wil spr. brengen in de betreffende com missie van bijstand. Den heer Woldendorp antwoordt spr.. dat van de Schermeipoort tot aan het Kanaal langs den Schermerweg een trottoir van bazaltinetegels wel wensche- HJk is; B. en W. zullen op de bedrijfsbegroo- tlng 1932 een bedrag hiervoor uittrekken. De VOORZITTER uit zijn spijt, dat hij niet eerder aanwezig kon zijn. Spr. dankt den heer Westerhof voor ''e gevoerde leiding en geeft het woord aan den wethouder van finantiën. Wethouder WESTERHOF zal over de crisis niet veel zeggen De heer Venneker heeft in een voor zjjn fractie voortreffelijke rede ge zegd. dat de R. K. Kerk de goede demokratie heeft. Spr. is het daarmee eens, doch wijst op feiten, op colleges van gemeenteLik en provinciaal bestuur, waar van die demokratie niet veel blijkt. Spr zal er niet te veel van zeggen. Het Is gevaarlijk te praten tegen den- gene. met wien men samenwerkt. Spr. geeft toe, dat de demokratie bij de Katholieken toeneemt. De heer Hoytlnk is bang van rood Spr. hoopt, dat zjjn politieke kleurenblindheid van tljdelljken aard zal zijn. De werkgemeenschap steunt op een meer derheid van 14 raadsleden; comjjromlssen zjjn vruchten van werkgemeenschap. Het verwijt, als zou de roode demokratie niet het algemeen belang dienen, verwerpt spr. Spr. wijst op het Centraal Ziekenhuis en hoopt, dat de heer Hoytlnk diebewering terugtrekt. Spr. gelooft niet, dat de heer Govers het meende, toen hij zei. dat het hem nooit ge speten heeft, aan de vorming van het elftal te hebben medegewerkt. Het is geen gebruik, dat een nieuw colege een andere begrootlng zou maken en die van het andere zou ver werpen. Uit bijlage 156 blijkt echter, dat het nieuwe college het niet geheel met het oude college eens was. Ook uit het gemeenschap pelijk werkprogram blijkt zulks Spr. vond het geen fraaie methode van den heer Voge laar, om tot het nieuwe college te zeggen: „die begrootlng is van het oude college”. Voor de techniek van de begrootlng heeft spr. ook respect. De Inhoud is wat anders dan de techniek ervan. Er is achterstand, wat de straten betreft. Daar is tijd voor noo- dig, om dit geleidelijk te verbéteren. De bur gers hebben allereerst recht op goede ver lichting en goede wegen. Dit geldt voor alle burgers. Ook die in de buitenwijken. Het ver strekken van gymnastiekpantoffels kon niet. Het maken van statistieken over „Pandor*” 1248 M2, grond aan voor f 10.per M2. De VOORZITTER stelt voor, de punten 2 en 3 van de agenda voorloopig aan te hou den en met de behandeling der begrootlng voort te gaan. De heer THOMSEN maakt bezwaar tegen deze agenda, omdat er een raadsbesluit be staat, dat tusschen het antwoord van B. en W en de replieken een week tijd zou zijn. De VOORZITTER herinnert aan de be doeling, de begrootlng vlugger af te hande len. Als de vergadering tot de volgende week werd verdaagd, werd dit doel niet bereikt. Spr. stelt daarom voor, evenals de burge meester dat deed, vanavond niet te verga deren, doch morgen door te gaan. De heer THOMSEN neemt hier geen ge noegen mee. De vier van de oppositie kun nen morgen niet komen. De VOORZITTER vindt het een vreem den vorm van oppositie. De vorige week heeft niemand stemming gevraagd, over het voor stelThomsen De heer THOMSENU moet het niet als oppositie beschouwen We vinden deze me thode niet goed en vragen tijd, om een en ander nader te overwegen. De heer SIETSMA herinnert eraan, hoe in 1927 de vorige oppositie zich tegen rantsoe- neerlng van den spreektijd verzette. Spr kan met het voorstel van B. en W. meegaan, als de oppositie volledige vrijheid van spreken krijgt. De heer GOVERS had er ook op gerekend, dat de vergadering de volgende week worden voortgezet in plaats van Spr. wil tijd hebben, om de zaak te bestudee- ren. (De heer Woldendorp komt ter vergade ring.) De VOORZITTER zegt, dat het een over eenkomst van het seniorenconvent is, te handelen conform het aanhangige voorstel van B. en W. Spr. zegt den heer Sletsma toe. dat de opjx>sttle alle gelegenheid heeft, vrij uit te spreken. De heer THOMSEN: We hebben geen vrij heid. omdat we morgen niet kunnen. De VOORZITTER: Als de ernstige wil er is. kunt u wel! STEMMEN: Juist! De heer THOMSEN doet het voorstel, mor gen (Vrijdag) niet te vergaderen. Dit voorstel wordt met 11 tegen 5 stemmen verworpen. Voor de heeren Vogelaar. Thom sen. Hoytlnk, Govers en Geels. Vrg. Mijn zoon vaart, hij is met September naar Amerika vertrokken en kan ongeveer Mei weer thuis zjjn. Het vorig jaar kon hij uitstel krijgen van belastingbetaling (toen was hij ook weg) tot hij thuis kwam. Hij heeft ook direct betaald. Nu ben ik naar Alkmaar geweest om weer uitstel te vragen. Een klerk zei namens den ontvanger tegen mij, dat bet nu betaald moest worden, ander* komen alle onkosten voor zijn rekening, la hier iets tegen te doen? Antw. Wendt u nog eens schrtftelUk tot den ontvanger, met uiteenzetting uwer mo tieven. Als de ontvanger echter weigert uit stel te geven, is er niets aan te doen. Voortzetting behandeling der Begrootlng. Wethouder KLAVER zet zijn in de vorige vergadering afgebroken rede voort. Betref fende de vragen van den heer Van Drunen aangaande politiebureau, bad- en zwemin richting. uitvoering verbreeding Bergerweg en tunnelaanleg, vraagt spr., of de heer Van Drunen soms denkt, of dit allemaal in het komende jaar tot stand kan komen. Niemand vleit zich met de gedachte, dat deze werken tot uitvoering komen. Misschien een enkele, b.v. de overdekte bad- en zweminrichting zal de eerste kunnen zijn om voor uitvoering in aanmerking te komen Betreffende de bijdragen aan bouwvereeni- glngen, die bauwen met gemeentesteun vindt de heer Van Drunen volledige inlichting bij post 146 der begrootlng. De verkeersbelem- mering door het huls van den heer Haytema bjj de Vlotbrug, is onder oogen gezien. In zeer geringe mate zal deze belemmering be staan, als de nieuwe brug er komt. Daarom denken B. en W. er niet aah, thans deze be lemmering weg te nemen. Het college zal zich tot Helloo wenden met het verzoek, een beter wegdek van de Regu- lierslaan te verkrijgen. De stratenverzorging in het algemeen vindt de heer Van Drunen sledht. Spr. herinnert eraan, dat jaarlijks groote sommen hiervoor op de begrootlng worden ultgetrokken. Hier kan dus niet van verwaarloozing sprake zijn. Thans is men bezig aan Laat en Stationsweg. De vraag over de scheur in de Rootorenbrug geldt, vol gens spr.. het oude college De scheur schijnt veroorzaakt te zijn door werking van het oude fundament. B. en W. hopen maatrege len te nemen, dat zulks in de toekomst voor komen wordt. De heer WOLDENDORP: Geen bruggen bouwen! Wethouder KLAVER betreurt het, dat bij den bouw van deze brug niet direct gedacht is, deze electrisch te bedienen. B. en W. zullen het echter in overweging nemen De heer KEESOM: Je begint het te lee- renl Wethouder KLAVER Vernieuwing van de brug Oosterstraat—Rochdale, ligt niet in het verschiet. Zij is erg solide en vertoont geen ouderdomsverschijnselen. 8 Mei 1930 besloot de Raad, hier de nieuwe brug te maken, waarvoor f 19000 werd uitgetrokken. Een en ander hield verband (volgens het oude col lege) met de afwerking van het geheele stratenplan van het Lyoeum-kwartier Dit college wil verder gaan en zegt, dat in 1932 deze brug wordt vernieuwd. Ten aanzien van de opmerking over wegen en voetpaden is de heer Van Drunen abuis. Geruischlooze bestrating bij schoolgebouwen zal hier en daar worden aangebracnt. Regelmatig zul len B. en W hiermee doorgaan Men be denke, dat de straat hierdoor een minder prettig aanzien krijgt Het stuk bjj het gym nasium en landbouwhuis is geen proefstuk, doch bedoeld als geluiddempend straatdek. Men moet het maar voor lief nemen, dat de straat een minder mooi aspect krijgt. In antwoord op de vraag van den heer Venneker over het behangen voor t 100 van de kamer van de slulswachterswonlng merkt spr. op. dat dit bedrag besteed is voor het droogmaken van de wanden. Het college staat sympathiek tegenover het bouwen van woningen voor groote gezinnen. Een bijdrage ineens of een direct voorstel kan van het college niet verwacht worder) Het college zal gaarne van den heer Venneker nadere in lichtingen hierover ontvangen, om zich er dan over te beraden. In antwoord op de vraag van den heer Sletsma over dienstreizen var hoofdambte- nlet van Gistermiddag te ruim half drie heeft op den hoek LangestraatPayglop een aan rijding plaats gehad tusschen een luxe- auto, no. O 764, en een wielrljdster, mej. Bruin, wonende Kennemerstraatweg te Helloo. De wielrljdster kwam uit het Payglop, terwijl de auto in de richting van de Groot* Kerk reed. Het meisje bekwam verwondingen aan het linkerbeen, terwijl haar rijwiel ernstig werd beschadigd. De oorzaak kon tot nu toe niet worden het vormen van den mensch in „de maat van den tijd, die vol van Christus is”. Dit zal hun een waardevolle steun blijken Ce zjjn om zich zoodanig te toonen ten op zichte van hun kinderen, als God wil dat de ouders jegens de kinderen zUn, namelijk een vader die ook werkelijk vader is, en een moeder, die ook werkelijk moeder is: zoodat, dank zij hun vrome liefde en hun trouwe zorgen, het ouderhuis voor de kin deren, ook in het hardste bed van dit tra nendal, een beeld wordt van het aardsche Pa1Taf1,'jS waarln de Schepper van het men- schelijk geslacht de eerste menschen plaat ste. Zoo zullen de kinderen ook opgroeien tot volmaakte menschen en goede chrlste v^r dbördrongen van een diepen eerbied ^erk en Van edele Uefde tet vaderland. zooals de vroomheid en de erkentelijkheid dat vragen. Daarom moeten zoowel zjj die voornemens zijn eenmaal den heiligen echt aan te gaan, chri« bel.ast z',n met de opvoeding der riuisteiijke jeugd, altijd rekening houden met deze toekomst en die in blijdschap en zwartgalligheid voorbereiden, terwijl V.?°r Oogen houden wat Wjj in /nCyC lek over de christelijke opvoe ding der jeugd ebben gezegd: „De kwade moeten dus verbeterd, de goede en versterkt worden vanaf de vroegste jeugd; boven alles moet het ver stand verlicht en de wil gesterkt worden met de bovennatuurljjke waarheden en de middelen der genade, waarbuiten men de kwade neigingen wil betoomen of de ver plichte. volmaakte opvoeding bereiken kan In de onmlddellljke voorbereiding tot het huwelijk is de keuze van den echtgenoot van het hoogste belang; van deze keuze hangt het geluk van het toekomstig huwe lijk voor een groot gedeelte af. omdat de eene echtgenoot voor den ander zoowel een krachtige steun in het leiden van een christelijk leven, als een groot gevaar en een belemmering kan zijn. Opdat men dus niet zjjn leven lang boete voor een onbere deneerde keuze, onderwerpe wie trouwen wil de keuze der persoon waarmee men later zal moeten samen leven, aan een ernstige overweging; en in deze overweging denke men eerst aan God en aan den waren gods dienst, vervolgens aan zlchzelven. aan de andere partij, aan de toekomstige kinderen en ten laatste aan de menscheltjke en bur gerlijke maatschappij welke uit het huwe lijk uitstaat als uit een eigen bron. Hij smeeke met aandrang Gods hulp af. opdat hij met christelijke voorzichtigheid kleze en niet gedreven door den blinden en inge- toomden drang zijner passie, noch door het verlangen naar bezit of om een andere onedele beweegreden, maar door echte en geordende liefde en door eerlijke neiging tot den toekomstigen echtgenoot, en hij zoeke In het huwelijk alleen datgene waar voor God het heeft ingesteld. Ook late hij niet na den wijzen raad zijner ouders te vragen bij deze keuze; ja. hij moet hierom zelfs vooral denken, opdat hij door, him grootere ondervinding en kennis der men scheiijke dingen schadelijke dwalingen ver- mljde en over zijn huwelijk de goddelijke zegening krljge van het vierde gebod: „Eert uw vader en uw moeder, opdat gij gelukkig zijt en lang leve op aarde” (dit is het eer ste gebod waarin een belofte is neergelegd En omdat niet zelden de juiste naleving van de wet Gods en v«n de eerbaarheid des huwelijks blootgesteld is aan ernstige moeilijkheden, wanneer de echtelieden ge drukt gaan onder het gebrek aan middelen en schaarschte van aardsch bezit, zal zeer zeker zoo goed mogelijk tegemoet gekomen moeten worden in hun nooden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11