Hf ^innenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer k Bestrijdt toch die Bronchitis! I V T Mis 1 HEEREN-BAAI Ij Ni RADIO-OMROEP „Brug over de Zuiderzee" J Installatie van de Commissie Aardappelmeel toch volksvoedsel? Het Rijk, en de Werkverschaffing De Waalbrug bij Nijmegen KUNST EN KENNIS Jan Dunselman f Prijsverhooging van gedistilleerd Een herinnering LUCHTVAART De heer Van Tijen ONZE OOST Treffend sterfgeval De Merapi-ramp r Reddersmonument onthuld De Goederentarieven der Spoorwegen f I L Hoe St. Pirmin een moest lezen ,,Voor de Borst” i 20-50c£ parent 4 mannen een even noodlottige» VI* het ei van de kip, zegt dr. te Hennepe. het voor- 12 50 «De borrel" wordt duurder 18 Januari 1881—1931. In in ons helsche bedrieger en lachte de Een legende van G. E. Van een stillen held het Tweede Kamerlid r Ji Nog dit jaar «al met den bouw worden begonnen Een eventueele reis van den beer L. de Visser naar Indië. Ter nagedachtenis van de omgekomen redders te Hoek-van-Holland en schetsen Katholieke te In H- bied, door de Merspi-uitbarsting getroffen, wenscht te bezoeken, dezen geen moeilijkhe den vanwege het Gouvernement in den weg worden gelegd. Op >Un vroegst in April land terug de den de hü Ct." het t 1 I 1 I i t i i i 1 1 .4 1 4 1 1 1 1 1 I 4 I i 4 I I 4 ECHTE FRIESCHE Van Tijen. Nederland om naar Dr. te Hennepe heeft in de „N. R. voorgesteld het aardappelmeel niet in brood te verwerken, maar Indirect den men- schen te veeden, vla het ei van de kip. Naar van offlclerie rijde wordt medege deeld. wordt nog dit Jaar een aanvang ge maakt met den bouw van een brug over de Waal bü Nijmegen, waarbij de kosten zijn geraamd op 7 millican gulden, waarvan 80 pet. komt voor rekening van het Rük en 20 pet. voor rekening van de Provincie en de gemeente Nijmegen. De bouw wordt uitgevoerd onder leiding van den hoofdingenieur van den Rijkswater staat ir. W. Harmsen. De brug krijgt een lengte van 620 M. en een breedte van 20 M. De brug over den Rijn bij Arnhem ral eer der gereed komen, omdat daar geen rivler- dijk-verlegrlng noodig Is, voor de Waalbrug bij Nijmegen moet n.l. een tocht in den dijk worden weggenomen en een nieuw stuk achterwaarts worden aangelegd. Deze dijk verlegging zal een klein Jaar in beslag nemen. M. De aap zei de anderen, dat de etel het nieuwe spel moest inwijden, denkende, dat de etel ook wel het water op zijn hoofd zou krijgen. Men beraadslaagde. De een zei dit, de ander dat, maar het slot was, dat met algemeene stemmen besloten werd, dat de esel de eerste mocht zijn. De mantri Dienst BardL Na eén langdurig lijden en gesterkt door de H.H. Sacramenten der Stervenden is gis terennacht te Amsterdam overleden de be kende schilder Jan Dunselman. Jan Dunselman is in Augustus 1863 in Den Helder gebo-en. waar hij al op zeer jeugdlren leeftijd in de kerk geschilderd heeft. Hij stu deerde aan de Antwerpsche Academie en kreeg in Amsterdam den Prix de Rome, te- ge'Uk met een weesjongen uit Haarlem, dis niemand minder dan Jac van Looy was. Zijn groote opdracht viel hem toe toen hem in 1891 de beschildering werd or~edra- gen van de St. Nicolaaakerk te Amsterdam. Het vliegtuig van den heer waarmee deze den vliegtocht Indië volbracht, is Ingescheept. Nederland te worden vervoerd. De Vrachten conferentie heeft aangeboden het tosttel gratis te vervoeren. De heer Van Tijen zal voorlooplg nog In Nederl. Indië blijven. Op rijn vroeg-1 kan hij in April in ons land terug verwacht wor den. In verband met de te verwachten verhoo- ging van den accijns op gedistilleerd (de Eerste Kamer moet er nog haar goedkeuring aan hechten) hebben de laatste dagen in den lande tal van vergaderingen van be langhebbenden plaats gehad. Bestond oor spronkelijk het voornemen om den detall- Toen de heilige bisschop Pirmin het kloos ter Reichenau op het heerlijke eiland in het Meer van Constanz gesticht had. kwam er op zekeren dag een edelvrouw bij hem. Eer biedig begroette zij hem en sprak: „O, help mij toch uit den nood! Zie, mijn eenlg zoontje is doodziek en ligt op ster ven. En nu heeft een vrome, god" rucht ge persoon mij gezegd, dat een krachtige, god vruchtige oefening mijn kind zonder twijfel genezen zou. Ik mocht echter niet zeggen, wie mij den raad gegeven had och zij is zoo nederig zU wil» aleen goed doen In het verborgen." „Dat is best,” meende 8t. Pirmin, ,.en het verheugt mij. dat hier zulke go "de men- schen wonen. Maar wat Is dat voor een oefening, waarvan rij u sprak?" „Ik moet een H. Mis laten lezen.” ant woordde de vrouw, ..ter eere van het ge heim der Allerheiligste Drievu digheid." ..Het H. Misoffer heeft onze Heer en Hel- ..„a de J is oneindig Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiro~pgenomen? Menschen met sedert I laren te ken, tervgkeerende bronc itis v.nden daarbij baat. Abdijsirpop Is weten- schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiem ,-n bezoedeld» sli m en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menrehen heugenis geprezen bij pijnlijk en 1 veelvuldig hoesten. B orchltis. vrs'sitten- de kou. Kinkhoest, Influenza, Asthma. 1 ‘““Abdijsiroop Alom vertcrijRbaar. PrQp Fl. 1.50. Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons I (60 ct). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABMJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Gistermorgen waaide van het loodsgebouw te Hoek-van-Holland de driekleur en op de belde reddtngbooten in de Berghaven was de vlag van de Maatschappij tot redding van drenkelingen uitgestoken, ter gelegenheid van de onthulling van het monument u>r nagedachtenis van de omgekomen redders van Hoek-van-Houand. In het loodsgebouw «ijn de genoodigden bij elkaar gekomen. Van het loodsgebouw begaf het gezelschap rich naar het einde van de Berghaven, waar het monument zou worden onthuld. Als eerste spreker heeft hier de heer A. V. Ver schoor voorzitter van de Vereenlglng tot oprichting en instandhouding van een mo nument ter nagedachtenis van de te Hoek van-Holland omgekomen redders, het woord erd. Spreker herinnerde aan hel droevig uren op 16 Januari 1929, toen acht nen bü hun even heldhaftige als ge lijke taak het leven lieten. Ook gingen gedachten terug naar 14 October 1921, Toen sprak: ..De buurvrouw, die Uchtgeloovige vrouw gaf Ik het In, opdat ook zü In mijn handen zou vallen. Ik heb haar al half gewonnen.” De vrouw wierp zich berouwvol op den grond en toen beval de heilige aan den Satan, om nooit meer op deze schoone plek van Gods aarde terug te keeren. Daarna wendde hij zich tot de vrouw en sprak: ,.8ta op en geloof, wat de H. Kerk u door haar bedienaren leert. Weet, dat het H. Of fer van dezelfde waarde Is. of het door een priester van 30 of van 40 Jaar omgedragen wordt en of het om 7 of om 9 uur plaats heeft. Wanneer gij op God den Heer vertrouwt en tracht uw hart van het kwaad bevrijd te houden, dan zal God ook uw gebod ver is ooren. Sta niet op tegen Gods beschlkk n- gen en dan zal uw kind, zoo God het wil. gezond worden.” Ce les van den heilige werd door fedel vrouw en al haar onderhoorlgen tc harte genomen en de duivel had langen tijd een magere» oegst bij het Meer van Constanz. Vergadering vanwege het comité tot behead van de Zuiderzee- vkxhertj. Vanwege het comité tot behoud van de Zulderzeevlsscherü Is gisterenavond te 's Gra- venhage een vergadering gehouden ter be spreking van de „Brug over de Zuiderzee." De burgemeester van Harderwijk, de heer J. de Jong Saakes, schetste In zijn openings woord het doel van de vergadering; ons vok te wijzen op den g-ooten ernst van deeltoe stand met betrekking tot de drooglegging van de Zuiderzee. De schade in vele bedrijven, door de droog legging veroorzaakt, Is niet te becijferen, maar dit zal geen afdoend bezwaar riJn als er iets voor In de plaats kwam. Bü de te- eenwoo’dlge lage prezen van den grond is dit echter ónmogelijk. Zonder op de techni sche bijzonderheden in te gaan, meende spr. dat het mogelijk Is de thans reeds bestaande vaste punten door een brug te verbinden. De mogelijkheid van dit plan moet althans zeer ernstig onder de oosten worden gezien. Daarna werd een gedeelte vertoond van de film der Zulderzeevlsschers. S. ten Bokkel Huinlnk. waterbouwkundige te Haarlem, dl? een technische uiteenzetting gaf van de Zuiderzeewerken, betoogde, dat z.l. het sluitgat van 4000 meter niet te dich ten Is. Als bü een storm de Noordzee tegen den dük komt. gaat alles omver en dan wordt het een debacle waarvan de omvang nog niet is te overzien. Spr. bepleitte den bouw van een betonnen roeporkest o.l.v. Nico Treep. 9.009.30 Uit zending uit de Reddingboot in Volle Zee, spr. A. D. Hildebrand. 9.3010.00 Omroeporkest, 10.1511.00 Henr. Bosmans (plano), F. Hei mann (viool) H. van Wezel (cello). u.OO Gramofoonpl. UAVENTRY, 1554.4 M. - 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgel.'.f.cl dcor E. T. Cook, J. King (alt) 1.35 Orkestconcert. 228 Uitz. voor scholen. 3.40 Dansmuziek. 4.35 Con cert M Harrl-on (sopraan), trio. 5.35 Kln- deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.00 Zang door 8. York Bowen en 3. Austin. 720 Lezing. 7 45 Lezing. 8 05 Vaudeville. 9.20 Be richten. 9.35 Be’-ichten. 9.40 Lezing. 1000 Operaconcert. A. Cox (tenor). H. Williams (bariton), Koor en orkest. 1120—1220 Dans muziek. LANGENBERG, 473 M. 6 20—720 Gra mofoonpl. 9.35—10.05 Gramo.'oonpi. 10.33 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12251.50 Orkestconcert. 4 205 20 Concert. Solisten, koor en orkest. 7.05 Orkestconcert. Intermez zo: Declamatie en sollstcn-concert. Daarna: Berichten en tot 11.20" Orkestconcert. BRUSSEL, W 5 M. 5 20 Dansmuziek. 610 Vervolg dansmuziek. 6.50 Trlo-concert. 8.35 Concert Orkest en eollst. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20—1.20 Or- ke'tconcert. 2.554 55 Orkestconcert en zang. 7.20 —8 00 Orkest-concert. 8.000.00 Voor dracht en zang. 9.00—9.25 Liederen-voor- dracht. 9.4010.30 Operaconcert. Radlo-Or- kest. PARIJS ..Radio-Paris", 1725 M. 806 Gramofoonpl. 12 50 Gramofoonpl. 4.05 Gra mofoonpl. 6 30 Gramofoonpl. 8.20 Tooneelultz. 9.05 Tooneelultz. 950 Orgelspel door Georges Jacob ZEE8EN, 1635 M. 5 40—11.50 Voordrach ten en lessen 11.5012.15 Gramofoonpl. 12.15 —1.20 Berichten 1.202.10 Gramofoonp^. 2.10 —3 50 Voordrachten. 3.50 —4 50 Orkestconcert. 4 597 29 Voordrachten, lessen, lezingen. 7.30 Suraum Corda A. Plevier. Voor gemengd koor 'Olistpn en orgel. 8 30 Epl'ch hoorspel „Die Pfckwlckler", A Wolfenstein. 1020 „Die Funkstunde rieht um.” Overgang naar het nieuwe Omroepgebouw. MAANDAG 19 JANUARI HUIZEN, 298 M. UltsL NCRV-ultzendlng 8.00—8 15 Schriftlezing. 8.15—9 30 Morgen- concert. 10 30—11.00 Gramofoonplaten. 11.00 —11 30 Lezen van Chr Lectuur. 11.30—12 30 Gramofoonpl. 1230—145 Orgelconcert Jan Zwart. 1.4>—2.00 Gramofoonplaten. 2.00—2.35 Uitzending vcor scholen 2.353.15 Oramo- fconpl. 3.153 45 Knipcursus. 4.005.00 ZJe- kenuurtje. 5.00—5.45 Cursus Handenarbeid. 5 45—7 00 Concert. Mej. Dekker (sopraan) Mevr. Ravenswaay (alt). Mevr Woret (cello) en H. Brugman (plano). 7.007.30 Boekbe spreking. 7.303.00 Gramofoonplaten. 8 00— 10.30 Concert. Gronig. Orkest Vereen, o.l.v. Clemens- Schoner en Causerie door Prof. Mr. J. C. Klelstra. 10 30—10.40 Vaz Dlas. 10.40— 11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. UltsL AVRO-Ult- zending 8.00—9.C0 Gramofoonpl. 10 90— 10 15 Morgenwüdlng. 10.3012.00 Concert AVRO-kwlntet o.l.v. Fr. Luppens 12.302.00 Concert Orkest ASTA-theater, Den Haag, ol.v. Jos SHbermann. 2203.00 Loetafoon- varla. 3 003 30 O. J. Lamaïre (plano) en O. v. d. Be?k (cello). 3.304.30 Gramofoonpl. 4.305 30 Kln-leruurtje. 5 307.00 Concert Rott. Philh. Orkest o l v. Ed Flfpse. 7.00—730 Boekenhalfuurtje. 8.00—9.00 Concert. Om- Eerst subsidie aanvragen. o Men deelt mede, dat het meermalen komt, dat gemeentebesturen, welke een aan vrage om subsidie voor werkverschaffing in dienen, reeds met de werkverschaffing zün begonnen alvorens de aanvrage Is Ingediend. Onder die omstandigheden is bet voor den minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw practisch ondoenlijk de noodlge regelingen vast te stellen. Daarom wordt in overweging gegeven, ten einde later teleur stelling te voorkomen, aanvragen om subsi die voor werkverschaffing zóó tijdig in te zenden, dat het mogelük is de aanvrage te onderzoeken en de noodlge regelen aan te geven, vóórdat met het werk begonnen wordt. Rede prof. F. de Vries De voorzitter der Oom miste, prof. F. de Vries, beantwoordde deze rede en sprak schen te veeden. via het ei van de kip. Ge droogde aardappels In vlokvonn zün nl. een evengoed kippenvoer als mals. Wü vernemen, dat dr. te Hennepe thans het verzoek heeft gekregen van een aard- appeldroogfabrlek bü Franeker, om zün ge dachte In practük te brengen. Dr. te Hennepe meent hier de oplossing te hebben gevonden van een moeilük' vraagstuk. prüs van ..den borrel” niet te verhoogen, op de vergaderingen bleek de stemming omge slagen. Men meende ov?r "t algemeen, dat er geen andere uitweg was dan tot prijs- verhooglng over te gaan, wilde men zijn bedrüf voldoende loonend houden. 1 Is dan ook de bedoeling, met 1 Februari a.s., In z.g. volksraken den prüs van gedistilleerd met 1 cent per glas te verhoogen. slijters slaan op met 20 cent per liter en de le en ?e klas-zaken zullen den Inhoud per bor rel” verminderen van 0.4 tot 0.35 dl. De Minister van Waterstaat, mr. P J. Reymer, heeft gistermorgen In een der kwaliteiten van zün Departement, de dezer dagen ingestelde commissie nopens de goederentarieven der Ned. Spoorwegen ge ïnstalleerd. De Minister, die vergezeld was van den chef van de afdeellng Vervoer en Mün- wezen van zün Departement, hield daa bü een rede, waaraan het volgende ia ont leend: Het lüdt geen twüfel. dat de aanleiding tot de velerlei klachten over de goederentarie- dltmaal In tegenstelling met vorig? Morgen, Zondag 18 Januari, is het een hal ve eeuw geleden, dat de heer J. A. Vesters, redacteur van „Het Huisgezin” en ..De Ka tholieke Illustratie" viel als slachtoffer van zün plicht in den verschrlkkelüken sneeuw storm van 18 Jan. 1881. De ouderen onder onze lezers zullen zich nog herinneren, hoe In Januari 1881 bü Nieuwkulk de dük doorbrak en het gansebe dorp onder water zette. Op Dinsdagmorgen 18 Januari verliet de heer Vesters zün woning te Vught. om in het vreeselük geteisterde Nieuwkulk stof op doep voor zün berichten „Het Huisgezin" en ,De lustratle". In den woedenden waterstroom, die huizen van Nieuwkulk wegsleurde, was een der eersten, die hulp kwam brengen. Hü heeft het geluk gesmaakt, menschenlevens te mogen redden en daarvoor zün eigen leven gewaagd. Hü was ook behulpzaam bü het overbrengen der H. Vaten uit de kerk van Nieuwkulk naar een veilige plaats. Bü rijn terugtocht van Nieuwkulk nanr Den Bosch kwam de heer Vesters In den verschrlkkelüken sneeuwstorm om net i-ven. Op 36-Jarlgen leeftüd ontviel de heer Ves ters aan zün gezin en aan de katholieke pers, die belde veel aan hem verloren. Vesters heeft In de weinige Jaren, die hem gegeven waren, vruchtbaar gewerkt als let terkundige en dagbladschrüver Reeds els onderwüzer te Geertruldpnberg en hoofd der school te Riethoven, wro-.l'.t zün vruchtbare pen onder de pseudoniemen brug; welke over een lengte van 8 K M. de einden van den afs’uitdük verbindt. De kos ten worden geraamd op f 48 mlllloen. De bogen van de bruj zouden komen min stens op een afstand van 40 meter. De visch kan er dus ruimschoots onderdoor. Ir. Vltrlnga zelde, dat een Dultsch con sortium reeds dertig Jaar geleden een brug rendabel achtte. Spr. heeft toen pogingen aangewend om een concessie te krügen voor den aanleg van een electrlsche spoorbaan van Amstcxlam naar Bremen over “en brug tvsschen Holland en Friesland. Dat Is snr. niet gelukt. Ook deze spr. achtte de afslult- dllk een gevaar en een ramn voer ons land. 1 Nadat wederom een gedeelte van de Zui derzeefilm vas afgedraaid, sprak de h-'er Fred. Thomas, redactéur ”an ..De Tijd", die zelde dat ons volk de onschatbare waarde van de Zuiderzee niet wil missen. In de Zuiderzee zit meer romantiek dan menigeen vermoedt. Zü is nauw met ons volksleven, met onze historie samengegroeid Liever dan nattona'en roem willen zü. aldus spr.. onze nationale schoonheid behouden en ons na tionaal Zuiderzee volk. Nadat weder een gedeelte van de film was afgedraaid, sprak de heer E. den Herder uit Harderwijk een slotwoord. beantwoordde o. m. het volgende: een maatschappü als de onze, waar bükans Iedere behoeftebevrediging, dotr middel van het ruilverkeer plaats heeft, heeft het transportwezen een uiterst om vangrijke en belangrijke functie te vervul len. Talrijk zün dan ook de problemen, welke bü het zoeken naar een goede rege ling van het vervoer naar voren komen, problemen, die in den laatsten tüd, gelük de ervaring van alle landen bewüst, In om vang en gewicht toenemen en telkens weer tot verschil van meening en daardoor tot het instellen van een hernieuwd onderaoek aanleiding geven. Onder deze vraagstukken ia dat van de prijsvorming van den ver- veerdienst, dat van de te volgen tariefpoli tiek, wel één der meest ingrijpende en in gewikkelde. Deze toch beslist niet slechts over de resultaten van de transportonder neming zelf, maar ook de belangen van heel het nationale bedrijfsleven zijn In meerdere of mindere mate met het volgen van een bepaalde tariefpolitiek gemoeid. In welke mate. ziehier reeds een vraag waarover de meenlngen sterk ulteenloopen Welke zün nu de leidende beginselen, die bü de bepaling van de tariefpolitiek moeten worden gevolgd? Moet men de spoorwegen beschouwen als een onderneming, die gelük iedere andere allereerst eigen rentabiliteit tot leidraad heeft te nemen? Of moet men ze zien als een openbare instelling en moeten dus bü de oordeeling van hun beleid vooral de gevolgen in het oog wor den gevat, welke dit heeft voor het overige bedrijfsleven, waarbü zorg voor eigen rendement dan pas in de twee plaats komt? Algemeene gezichtspunten en vaste be ginselen zullen ook bü de beoordeeling van dit vraagstuk niet kunnen worden gemist, maar deze zullen ons toch ook weer niet in staat stellen onmiddellljk het Juiste ant woord er uit af te lezen. Ieder der afzonder- lüke gevallen brengt zün bijzondere eigen aardigheden, mede en een gedetailleerde kennis van deze omstandigheden zal noodig rijn, om tot een oplossing te kunnen komen Gelük door. Uwe Excellentie reeds werd Uiteengezet, is in den laatsten tijd spec aai naar voren gebracht de vraag van den in vloed der spoo»wegtarieven op de expert- mogelükheid der land- en tuinbouwpro ducten, een vraagstuk, dat door de aan merkelijke daling van de prijzen dier pro ducten van grooter actueel belang is ge worden. Overeenkomstig den wen-ch van Uwe Exeelleentfe zal aan deze vraag dan ook het eerst de aandacht der Commissie moeten worden geschonken. 65. Terwül Toekle als een pulk schilder het wagentje opknapte, kwam een ezel eens kijken en op zün vraag, vertelde Toekle hem, wat er aan de hand was. ..Meneer Iha," zei Toekle, .Alles was stuk door den olifant, maar nu Is alles weer klaar en als u zin hebt In esn tochtje, dan kan het weldra gebeuren.” „Ik zou wel willen,” balkte de esel. Op de vragen van den heer De Visser betreffende het verlee- nen van schadeloosstelling uit s Rüks kas ten bate van de slachtoffers der Merapl- erupiie en In zake het door genoemd lid op gevat voornemen tot het doen van een stu diereis naar Nederlandsch-Indlë, heeft de minister van Koloniën geantwoord, dat hü het oordeel, dat de slachtoffers van de Mera- pl-eruptle volledig van Rükswege zouden die nen te worden schadeloosgesteld, niet kan deelen. Züns Inziens zün ter leniging van den nood der door rampan van hooger hand getroffen bevolking het particulier initiatief en de daad werkelijke hulp van alle groepen der burgerij onontbeerlük, alsmede ter ver levendiging van het gemeenschapsgevoel en ter versterking van den gemeenschapszin. Het is den minister niet duldelük. hoe in een onder alle omstandigheden alleszins prü- zenswaardlg maatschappelük streven eenige aanklacht, in welk opzicht ook. zou kunnen worden gezien. De minister heeft rich niet bereid ver- klaard, te bevorderen dat bü een studiereis I die de heer L. de Visser in Indonesië wil I doen en waarbü hü in het bijzonder het ge land Ingesteld,” zei 8t. Pirmin, „en Aüc-heillgste Drievuldigheid I goed en machtig." „Het moet echter ter eere van het gehe’m geschieden”, vervolgde de vrouw, „de heilige handeling moet onder geheel bijzondere om-tandigheden verricht worden”. ..El.... daar ben Ik benieuwd naarl Laat eens hoeren I" „In de Allerheiligste Drievuldigheid aan bidden wü den eenen God in drie perso nen." ,JDat Is waar", antwoordde de heilige. ,Ja, en drie bn een In één getal ge schreven Is een en dertig. Daarom mo?t de priester, die het H. Misoffer opdraagt. Juist 31 Jaar zün. En ook maakt een en drie naast elkander 13; zoo moet de Misdienaar juist 13 Jaar zün." „Prachtig", zei 8t. Pirmin, Js dat alles." „Neen, op het altaar moeten drie kaarsen branden. De H. MIs moet beginnen als *t 0 uur slaat, want drie maal drie is negen, zoo wordt dan door het uur, door den pries ter, door de Misdienaars en de kaarsen op het altaar het geheim der Allerheiligste Drievuldigheid verzinnebeeld.” Lachend sprak toen de heilige man: ..Al» u zoo iets van plan bent, weet Ik het nog veel beter. Ik liet een plechtige MIs op dragen met een priester, een d aken en een sub-diaken. die allen 31 jaar zün. Bovendien zou Ik 9 muzikanten en 3 misdienaars be stellen. die leder 13 jaar s'ln Ook zou ik 3 klokken laten lulden, daardoor zou de Al lerheiligste Drievuldigheid nog veel meer ge symboliseerd worden en zonder twlifel wor den gedwongen uw kind on staanden voet te geneden...." Toen maakte hü het heilig kru!«teeken over haar. Met groot geweld, als een bliksemstraal b’l helderen hemel verscheen daar plotsMtny de duivel en verschrikt greep de vrouw den arm van 8t. Plpnln. „Deze Is het. die de persoon de go-’s’ns- terliflp. b’lerioovige gedachte ing'geven heeft. Niet God de H»er heeft haar voor gelicht, maar deze heeft haar bezetenl* ven jaren, Is gelegen in de crisis^ waarin het land- en tuinbouwbedrijf ook In ons vader land verkeert. De vraag is aan -de orde, of, naar van verschillende züden wordt betoogd, de spoorwegtarieven in de eerste plaa*s. die voor den uitvoer van tuinbouwproducten, maar ook op andere, rooals die voor het vervoer op korte afstanden, als die voor het vervoer van couranten e. d. In verge- lüking met hetgeen elders daarvoor gevor derd wordt en met hetgeen voor den oor log hier te lande gold, te hoog moeten worden geacht. Het is allereerst voor de beantwoording van deze vraag, waarover, wat de tuinbouwproducten bstreft. reeds in ruime mate het hoor en wederhoor is toegepast, dat Ik een beroep op uwe voor lichting heb gemeend te mogen doen. Daarnevens blüft echter op de tweede plaats nog een zeer ruim en meer alge meen veld van onderzoek over, dat Ik sou kunnen aanduiden.als de vraag of het tariefbeleid onzer Spoorvjegen wel valdoen- de wordt beheerscht, en, gelet op de draagkracht en op de financieels conse quenties daarvan voor de schatkist, wel in de gewenschte mate mag worden be heerscht door het „Gemelnwirtschafts- prinzlp". Het spreekt vanzelf, dat een zoo belang rijk en onmisbaar orgaan als de Spoorweg allengs voor het economisch leven is ge worden en nog steeds Is, zooveel mogelük dienstbaar dient te worden gemaakt aan de algemdene economische belangen dra lands en tbc op zekere hoogte is dit hier te lande dan ook geschied, zü het ook, naar ik meen, niet In die mate als dit elders hier en daar het geval Is. Het heeft mü echter getroffen, dat ook in die landen, eooals Dultschland en Zwitserland, waar mede, dank zü de afwezigheid van de hier zoo scherpe waterconcurrentle, het bedoelde beginsel steeds in hooge mate Is gehuldigd en in praktük gebracht, thans, nu ook daar ‘n ernstige concurrent van den spoorweg In den vorm van den vrachtauto ls> verrezen, luide en ernstige stemmen wor den vernomen, om het spoorwegbeleid meer in commercleele richting te lelden. Ik eindig met den wensch, dat uw arbeid, waarvan de resultaten ongetwijfeld ook ▼oor het bedrijfsleven met belang-tellirg worden tegemoet gezien, vruchtdragend moge zün. van Jan van Riethoven en Brabantlus tal rijke novellen en schetsen. Eerst als redacteur van de .Katholieke Il lustratie” en Het Huisgezin" kon hü «leh geheel en al aan letterkunde en Journalistiek wüden. Dé „Erfgename van Duivenvoorde” en „Het geheim van den Monnik" zün de beste romans, die de oude Jaargangen der ,Kath. Illustratie" sieren. Bü zü» dood" liet hü nog een onuitgegeven novelle na uit het Noordbrabantsche volksle ven .De Bestedeling”, welke later verscheen In de „Leesbibliotheek voor Chrlstelüke Huisgezinnen." Wü mogen er ons over verheugen, dat tien Jaren na het overlüden van den heer Vesters diens oudste zoon het nobele metier van zün vader overnam aan ..Huisgezin" ;en .Katho lieke Illustratie" en thans, na meer dan veertig jaren nog dag-ln-dag-ult met Jeug dige frischheld schrüft in zün blad over meest verschelden vraagstukken van dag. ZONDAG 18 JANUARI 1981 HILVERSUM, 1875 RL 8.50—12.00 V.A. R.A. 12.00—5.00 A.V.R.O. 5.00—3.00 V.A.R.A. 8.00 A.V.R.O. 8.50 Voetbalnieuws 8.55 8. 8. Lantinga: ..Parken en Plantsoenen" 9.25 Gramo- foonp’aten 9.30 VA-^BBhiria 9.35 Concert. V.A.R A.-orkest o.'T v. H. de Giooa 10 00 Mevr. HekkertVan Eyrden (zang), Johan Jong (orgel) 1015 'Bloemlezing Martlen Beversluis 1035 Vervolg concert van V.A R.A.-orkest 10.50 Zondagmorgen- toespraak G. J. Zwertbroek 1105 Ver volg concert V.A.R.A.-orkest 1120 Ver volg Zang en Orgel 1135 8'ot concert V A R A.-orkest 12 00—12 20 L. J. Jordaan: „De Klankfilm" (IV) 12 30—2 00 Conce t A.VR.O.-octet ol.v. Louis Schmidt 3.00 220 A.VJ?.O.-Boekenhalfuurtje 2 30—4.00 Concertgebouw-orkest o.l.v. Pleire Monteux 4.004.30 Lering 4205.00 Gramofoon platen en Vaz Dia» 5 003.00 Klnd?ruur- tje 8 159 15 Concert ve rtarkt Omroep orkest o.l.v. Nico Treep 9.1510 00 Voor dracht door Mr. A. W Kamp en Gramo foonpl. 10.0011.00 Versterkt Omroepor kest 11 0012.00 Gramofoonpl. HUIZEN, 298 M. 8 30—030 N.C.R.V. 10.00—5.00 K.R.O. 520—7.45 N.C.R.V. Daarna K.R.O. 8 30—920 Mo-genwüdlng. Koor, en spre ker 10 001020 Drs. J. Eyckeler; „Over het Bijbelle’en" 10 30 Uitzending van de Hoogmis uit de Parochiekerk van St. Jan’s Onthoofding te Gemert 12.001.30 Con cert K R O -sextet 130—2.00 Mr. A. Cor nelissen: ..Het cultureel be’ang der Bibliotheek van de Keizer Karel-Unive stteit 2 00— 2 30 Litterair Ha’fuurt e 2.30—4 30 Con cert Amhemrahe Orkestvereenlring o.l.v. Martin Span'aard 4.305 00 Zlekenha'f- uurtje 5 20 Kerkdienst vanuit de Nas- saukerk te Hlllegc sberg 7.457 50 Voet baluitslagen 720 Oratorium ,.Das Para dijs und de Perl", R. Schumann. In d? pau ze Vaz Dlas 10 401100 Epiloog door het klein Koor o.l.v. Jos H. Plekkers. DAVENTRY 1554,4 M. 3 20 Kerkcanta- te No. 13 van Bach 4 05 Klnderuurtje 4.20 Lezing 4.35 Concert. Orkest. D Clark (alt-, W. Glynne’(tanor) 6.00 ..Makers of Mfrac’es" van L. Housman 6 20 Lezing 6 50 Kerkdienst 8 20 Kerkdienst 9 05 Lezing 9 10 Berichten 9.25 Concert. Orkest, M. Thomas (sopraan) 10 50 Epi loog. LANGENBERG. 473 M. 6.20—7 20 Con cert 7.207 50 Gramofoonpl. 8 25— 9 20 Evang. Morgenwijding 10 35-^1135 Orke: tconcert eh toespraak 12.20150 Orkestconce-1 5.45—6.05 Cemba’o-rerita. m“t toelicht’ngen 7.50 „Das Paradles und die Perl”, Oratorium voor soil, koor en or kest van R. Schumann. Daarna: Berichten en tot 11 20 Dansmuziek. BRUSSEL. 503.5 M. 5 20 Gramofoon platen 6 20 Ziekenuurtje 6 50 Gramo foonpl. 8 35 Concert, georganiseerd door de R E S E F. s KALUNDBORG, 1153 Mi 1120—12.39" Orkestconcert 1 20—3 20 Orkestconcert en declamatie 3 203 50 Gramofoonnl. 3.50—4 20 Klndenmrt’e 7 208 20 Orkest concert 8200 05 Zang en declamatie 9 05—10 05 Orkestconcert 10.06—1130 Dansmuziek. PARIJS „Radio Faris", 1725 M. Gramofoonpl. 120 Gramofoonpl. 2.20 Gramofoonpl. 430 Gramofoonnl 5.50 Concert. Orkest en so isten 7.50 Poppm- kast „Radio Paris 8 20 „Marlage d’amour’ ven A. de Tarde en J. Marsele. BlUsnel 9 05 Concert. Zang en plano 9.50 Gramo foonpl. ZEESEN, 1635 M. 620 Havenconccrt - 7.20—9.10 Voord achten, Berichten 9.10 K'okkengelul en daarna Kerkdienst 10 35 Fe?:t. Ult-end. naar aanl. van het 60-’arige Dultsche Rük 1135—12.30 Concert. Or kest 1.20—2 20 Voordrachten 2 20 Ks- m“mvziek. Etcilkkwartet 2.50 Hoorspel: 8teln", Hans Henning Fre herr Grote 4 05 Concert. Orkest 5 20—7 20 Voordrach ten 7.20 Orkestconcert. In de pauze voor dracht 9 20 Berichten en daarna tot 1130 Dansmuziek. toen zeven mannen een even noodlottige» dood stierven. Vervolgens heeft de heer Rlpperdam Wierdsma uit n&am van den voorzitter, die wegens ziekte verhinderd was, gesproken. Nadat een oogenbllk de omgekomen red ders In stilte waren herdacht, heeft de heer Verschoor namens de bevolking van Hoek- van-Holland een krans 'aan den voet van het monument gelegd. Alvorens de heer C. F. Jas. commissaris van Rotterdam te HoeK- van-Holland. uit naam van het gemeente bestuur van Rotteidam een krans aan een voet van het monument had gelegd, heeft hij een persoonlijk woord gesproken tot di nabestaanden. Vervolgens richtte spr. een woord tot de schippers en verdere bemanning van de reddingsboeien. Hü wenschte hen menige mooie redding toe met steeds verminderde kans op ongevallen bü de uitoefening van hun bedrijf. Laten wü toonen trotsch te zü» op dit monument Aldus beslbot deze spreker, waarna hü uit naam van het Rotterdamsche gemeentebe stuur wooixlen van sympathie en deernis sprak. van den Vulcino’oglschen die tüdens het verblüf N Gedoengan met den Europeeschen oprichter van dien dlenrt werd overvallen door de laharstroomen van den Merapi, waarb j hü vrceselüke brandwonden opliep, is overleden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10