SPAARBOEKJES VERGADERING VAN DEN RAAD FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR I VAN KATHOLIEKEN, DIE PROTESTANT WORDEN TWEEDE BLAD BLADZIJDE I 9 ZATERDAG 17 JANUARI 1931 STADSNIEUWS rente 3’lz procent Avondvergadering VANWEGE HUN 3ROOT-NEDERLANDSCHE IDEALEN! -'/S d tot meente de op I Dupliek n n A KATHOLIEKE VLAAMSCHE NATIONALISTEN Velen tot het protestantisme overgeloopen Hoe er in „Het Volk” gephantaseerd wordt aan het eind daarvan de officieele opening tegemoet kan worden gezien. T-a.v. school- n it ver- van ..'ft re en om Het antwoord van den weth. ta-v. de bouwvoorschotten voor woningen voor BRUSSEL. 13 Januari, (Part.) Ka tholieke Vlaajnsche nationalisten, voor standers van de annexatie van Vlaande ren bij Nederland, hebben zich in ver schillende plaatsen tot het protestantisme bekeerd. Hun aantal is vooral talrijk in de streek van Dendermonde. Te St. Olllis zal binnenkort worden begonnen met den bouw van een protestantsche kerk. Er zal een beroep worden gedaan op de medewerking van Nederlandsche protes tanten. De protestantsche actie vind een bizonder vruchtbaar veld onder de katho lieke Vlaamsche nationalistische jeugd, die de groot-Nederlandsche denkbeelden genegen is. Het Is teekenend voor de geestesge steldheid van degenen, die „Het Volk” •edlgeeren, dat zij dag in dag uit met 5oo zichtbaar genoegen allerlei berichten •n artikelen opnemen, welke naar sij veronderstellen voor de Katholieken onaangenaam of nadeelig moeten zijn. Vooral berichten en artikelen, waaruit blijken moet, dat de Katholieken in ver val rakenzijn welkom. Deze leedvermaak-llefhebberij heeft „Het Volk”, dat in dergelijke gevallen niet kritisch waar kijken kan, reeds me nigmaal parten gespeeld; herhaaldelijk heeft de redactie zich met dergelijke publicaties deerlijk in de vingers gesne den, maar het blad kan het nu eenmaal niet laten, zóó sterk Is hier de wensch dat de Katholieken In de decadentie geraken de vader der gedachte. Thans weer een nieuw feit: „Het Volk" bracht dezer dagen den volgenden „primeur”: zwemmen zal spr. voorloopig niet verder groote gezinnen viel spr. tegen. Spr.~herin- aandringen. Spr. gaat accoord met de op merking van den voorzitter in dezen. Het antwoord van den weth. v. financiën t.a.v. het medisch sportbureau had spr. verwacht spr. is dankbaar voor den toegezegden wel- willenden steun door het college spr. hoopt, dat ook de Raad zal steunen in dezen. De VOORZITTER merkt n.a.v. hem gedane opmerkingen op, dat er na dupliek van B. en W. geen gelegenheid is tot het’ stellen van moties. Spr. verzoekt eventueele moties in te dienen bij de nog te voeren re plieken. Mej. CARETS hoopt, dat er in de toe komst zooveel dames in den Raad komen, dat de Voorzitter niet meer vergeet ook de dames uit te noodigen het woord te voeren. Spr. bepleit verlaging van subsidie aan het B.A. voor ziekenverpleging met 6500. en verhooging van de subsidies aan „Ge zinsverpleging" en „Huisverzorging” Spr. vraagt spoed aan B. en W. inzake de plannen voor de Kinderbewaarplaats, ook omdat de leerlingen van de Huishoudschool, die de kinderbewaarplaats voor studie in kinder verzorging bezoeken, thans deze gelegenheid missen. Voorts vraagt spr. de bespreekgel- den te houden buiten de belasting op de Openbare Vermakelijkheden. De heer GEELS vernam met teleurstelling dat er geen verlaging kan komen van gas- en electriciteitsorijzen. Spr. wijst op de winst uit de bedrijven, die tariefverlaging wettigen, mede omdat de afname de laatste jaren met 1/5 toeneemt. Het is spr. raadselachtig, dat er geen verlaging kan komen. Het gaat niet aan de prijzen hoog te houden en de ver bruikers niet tegemoet te komen. De af schrijving gaat snel, zoodat er van stille kapitaalvorming gesproken kan worden. In tijden van depressie moet zoo mogelijk prijsverlaging ingevoerd worden. Spr. vindt tariefverlaging zakelijker dan afschaffing van meterhuur. 4 De VOORZITTER betreurt het, dat de heer Geels deze rede niet in eerste instantie gehouden heeft B. en W. kunnen nu na de repliek hun voorstel niet veranderen. De heer GEELS geeft B. en W. in over weging een afgerond voorstel in te dienen op een andere vergadering. De VOORZIT I'ER verandert niets aan De heer VOGELAAR En het moet een zelfstandig college zijn. De heer BULENS het is onze bedoe ling, dat het karakter van het B. A. uit den weg geruimd wordt. Spr. erkent dat de Geref. Kerk veel doet voor de armenzorg, dit is echter een plicht tegenover de overheid het is bovendien een roeping van die kerk. Spr. vindt xlen invloed van den Raad, die hooge subsidie voor het B.A. noteert, veel te gering. Spr. vindt bet een vage toezegging, die gedaan is over de overdekte bad- en zweminrich ting. Spr. herinnert aan de toezegging van den voorzitter om deze inrichting nog dit aar te bouwen. Spr. is daar blij om en Spr. hoopt, dat zoo niet in den zomer, dan toch Weth. BONSEMA zal in tweede instantie niet alle gedane opmerkingen beantwoorden. Spr. geeft den raad in overweging voortaan bij het stellen van vragen te zeggen, dat men er al dan niet antwoord op hebben wil. Spr. heef' met de Kermis een stuk gezien „Elia- weet ’t beter” (gelach). De beer v. DRUNEN wie is hiër nou EliasT (gelach 1 Weth. BONSEMA gaat de opmerkingen na over het slachthuis spr. houdt zich aan het raadsbesluit, dat mhieM aansluiting bij de Thermochemische fabrieken. De heer BAKKER is dat ook een wet te ouderlijke handigheid In de avondvergadering waren afwezig de heeren Ringers, Thomsen, Govers, Voge laar, Geels en Van Drunen. Er was veel belangstelling blieke tribune. De VOORZITTER opent om 8 uur de vergadering en geeft het woord aan den heer VENNEKER. De heer VENNEKER wijst den heer Westerhof erop, dat de katholieke Kerk het meest democratisch systeem heeft. Spr. is het met den heer Westerhof niet eens, als deze de katholieken verdeelt in democraten en niet-democraten. Spr. vindt de oplossing van de crisis in het geheel niet vreemd, zooals dat door enkele leden van de oppositie was betoogd. Spr. citeert vervolgens de woorden van pater Vrijmoed. Men moet niet telkens vragen naar eikaars leerstellingen, doch gezamenlijk iets trachten te bereiken voor de gemeenschap. (De heer V. Drunen komt ter vergadering). De heer Venneker noemt de heer Westerhof een goedmoedig man, zooals ook spr. door hem een goedmoedig man is genoemd. De heer SIETSMA Een kwaal. De heer VENNEKER Een overeen komstigheid dan. In zijn geheel genomen is het socialisme voor ons een dwaling. Er is gradueel ver schil, maar niet enkel bij ons. Spr. acht het te ver gaan als men zegt, dat de democratie bij de katholieken ver is te zoeken. Spr. wijst er op hoe in de landsregeenng groote katho lieken ook groote sociale maatregelen hebben genomen (De heer Geels komt ter vergadering) Spr. herinnert voorts congres van den R. K. Werkgeversbond, gehouden te Tilburg in September van het vorige jaar. Spr. citeerde eenige gedeelten uit een redevoering van prof, de Weve O. P., waarin ook de vraag werd behandeld, van de verhouding tusschen werkgever en werk nemer. Spr. concludeerde hieruit, dat de katholieken wel het lichtend voorbeeld volgen van de Kerk, hetgeen de heer Wester hof had betwijfeld. Tot den weth. van het Grondbedrijf zegt spr. dat hij het een oplossing vindt om de straat van de Jul. v. Stolberglaan te verlagen en met het daarvan komende zand het bouw terrein op te hoogen. Wette. BONSEMA t de Thermoch. Fabr« gaven uitzicht op winst. De kring Barsinger hom werkt met verlies op het oogenblik Het oude college heeft de fout begaan t Sept voor 1 jaar een contract aan te gaan met Barsingerhorn t Sept, zal een andere hou ding onder de oogen gezien worden. De vraag werd aan het college gesteld, of over wordt gegaan tot afschaffing van meter huur het college heeft in dezen zijn stand punt bekend gemaakt nu moet men weer niet wat anders gaan vragen. Afschaffing van meterhuur van alle bedrijven zal 46500 kosten dit zijn gegevens van den directeur daar houdt spr. zich aan.Verlaging van den gasprijs met 1 cent zou f 38000.kosten. Spr. wil praktische politiek voeren, ah hei niet alles kan krijgen, is hij met de helft tevreden, Spr. geeft het te doen als er 35000.beschikbaar is, 46500.uit da begrooting te vinden. Spr. kan op dit mo ment niet verder gaan, dan het college dit reeds deed. Spr. ts bereid met de Licht- bedrijven na te gaan in hoeverre met de muntgasmeters in de buitengemeenten ge handeld kan worden. Om alle bewoners ter wille te zijn, wil spr. beginnen met gas wat Bergen en Heiloo betreft, is er een con tract Bergen krijgt voor 1 cent minder dan contractueel is vastgelegd dit scheelt Ber gen ƒ1800.Heiloo ƒ1333.4 De winst van het G.E.B. is 5000.minder dan bet vorig iaar. Het gas geeft meer winst. Het vastrecht gaf een stijging van ver bruik van 30%. Spr. meent ook, dat er een betere regeling is dan de huidige regeling voor vastrecht spr. zag dit onderwerp gaarne in de commissie bestudeerd doch kan thans geen nadere toezegging in dezen doen. Aan verlaging der tarieven, zooals de heer Geels bedoelde, kan niet gedacht worden. Voor de gasfabriek acht spr. eenige reserve noodig met het oog op een eventueele aan schaffing van een nieuwen gashouder. Ver geleken met andere plaatsen. Helder, Zaan- dam, Enkhuizen én Hoorn, is de prijs per K.W.U. te Alkmaar lager We slaan dus geen slecht figuur, wat de licht bedrijven betreft. Weth. V. SLINGERLAND vreest, dat de legende de ronde gaat doen, dat de grond aan den Bergerweg aangekocht is voor werkverschaffinghet is aangekocht om het werk te kunnen uitvoeren. Ook wat verder in den winter en daarna kan er nog werkloosheid zijn B. en W. zullen den meesten spoed betrachten met dit werk aan den Bergerweg. Spr. meent, dat de hooge Van Houtenkade verband houdt met een aan te leggen brug de hoogte moet zoo blijven. Er wordt veel gebouwd in dat kwartier en er wordt veel materiaal aange voerd een hooge brug is dus noodzakelijk, ofschoon het van den bouwgrond jammer Wethouder BONSEMA en ook meebe talen De heer Bakker „Dat gaat den wethouder van Financiën aan." Spr. verzoekt het college met voorstellen bij den Raad te komen tot aansluiting bij Barsingerhorn. Inzake het vastrechttarief heeft spr. een zeer onvoldoend antwoord gekregen. Spr. vraagt mededeeling, waar de stijging het hoogst is bij de vastrechttariefgebrui kers of bij de anderen; spr. vraagt naar de afname- cijfers. Misschien komt bij B. en W. het idee om een vastrechttarief in te voeren, gebaseerd op het vroeger gebruik. Bij het thans geldende vastrechttarief bestaat groote onbillijkheid. Deze zou spr. weg willen nemen. Door lagere prijzen kun nen meer kleingebruikers groot-gebruikers worden. Spr. verwondert zich erover, dat B. en W. voorstellen alleen de gasmeters af te schaffen. Spr. wijst op dje winst uit. de bedrijven de 34.500, die de afschaffing van de gas meters vraagt, wordt/uit de gasrekening gehaald. Het electriciteitsbedrijf heeft meer dan het dubbele van deze winst afschaffing van 33 >7 Januari huur in dit bedrijf zou slechts 18000. vorderen. Spr. vraagt B. en W ook te over wegen de huur der lichtmeters af te schaffen. Spr. verheugt zich over de toezegging van den Voorzitter inzake de trap van den Waagtoren. Dan behandelt spr. de kwestie der boventallige onderwijzers, en in ’t bijzon der de reden, die de burgemeester daarvan opgaf, n.l. het handhaoen van een eerste klas aan de 3e gemeenteschool. Nog steeds meent spr., dat dit een goede daad was, en hij hoopt, dat een eventueele poging om dat opnieuw te doen, weer wordt afgewe en. De heer KEESOM wil eerst spreken over het grondbedrijf. Het was spr. niet bekend, dat er in '39 meer was omgezet dan in ’38. Een wethouder weet natuurlijk meer. Spr. is dankbaar voor deze mededeeling. Spr. herinnert er aan, dat hij reeds drie jaar rentebijschrij'ving van de ongerealiseerde reserve gevraagd heeft. Spr. hoopt, dat de Raad spoedig een bijlage krijgt, die aan deze kwestie een einde maakt. Voorts brengt spr. onder het oog de stij ging der boekwaarde der perceelen e.d., waarvan spr. ook gaarne een overzicht had. Verd3r wil spr. de gemoedsstemming van den betrokken wethouder niet storen. Den heer Bonsema herinnert spr. eraan, dat deze steeds vroeger voor afschaffing was der meterhuur spr. wijst op de stabili teit van de electriciteitsprijzen en de onsta biliteit van de gasprijzen. Spr. verwacht van den wethouder een bevredigend antwoord. Wat een balansvorming betreft, kan vol gens spr. met een eenvoudige balans begon nen worden. Commercieel bedoelt spr. het niet spr. zou graag zien, dat blijkt dat tegen over sommige schulden, improductieve uit gaven staan. Ook vroeger was de nieuwe Bavo-school noodig dit wist de heer Vogelaarde nieuwe politieke constellatie was een gelegen heid om het thans te bereiken. De lasten zouden ook voor het nieuwe college komen als nog een iaar gewacht zou worden. Spr. is den heer Hoytink dankbaar voor den toegezegden steun. Spr. snapt niet het verband dat de heer Sietsma legt tusschen subsidie aan Arbei dersontwikkeling en den R.K. Jeugdraad. Is men tegen het één, dan behoeft men dit nog niet tegen het ander te zijn. noodwoningen verblijven en met de sociale gezinnen. Spr. vraagt voorts van B. en W. het bou wen van enkele woningen voor pre-tuber- culeuse gezinnen. Krotwoningen zijn er nog wel een honderdtal sj>r. noemt de wijken en straten met name en hoopt dat B. en W. er aandacht aan zullen schenken. De heer VAN DRUNEN vestigt de aan dacht erop, dat de Ver. van Bouweigenaren aandringt op organisatie, omdat er met gemeentesteun woningen worden gebouwd spr. vraagt naar de bedragen, die de gemeente toelegt op de woningen van Rochdale. Spr. verschilt met den wethouder van meening La.v. het huis van Haytema bij de Vlotbrug dit huis is bij aanleg van nieuwe brug een ernstige belemmering. Wat slechte straten betreft, wijst spr. op de Kapelsteeg en de Heul. Spr. geeft den wethouder in overweging, daar een onder zoek in te stellen echter niet bij avond en per fiets, want dan zou hij wel eens gauw wethouder af kunnen zijn, (gelach). Spr. heeft geen toezegging gehad, dat er bij de school op den Koningsweg een ge- ruischlooze wegbedekking komt de op merking van de bewoners, dat de straat er leelijker van wordt, behoeft de wethouder niet te vreezen. Met de afwatering van het Sportpark is het nog niet in orde spr. hoopt, dat de wethouder in staat is een nadere ver klaring hiervan te geven. Spr. vraagt voorts, of het college van meening is, dat de salaris wijziging voor de gemeenteambtenaren ge vonden moet worden in den post onvoorzien. Sf>r. heeft voorts opgemerkt, dat de specia listen hun patiënten hoofdzakelijk in het St. Elisabethziekenhuis verplegen spr. vraagt of dat noodig is en of B. en W. zoo noodig maatregelen nemen, dat dit ook in het Centraal Ziekenhuis kan geschieden. Dat een motorrijwiel voor de politie uit den post rijwielen gehaald wordt, vindt spr. door den Voorzitter niet juist opgemerkt; daar een rijwielpad ook niet voor motorrijwielen geldt, is er voor spr. ook verschil tusschen rijwielen en motorrijwielen. Spr. bepleit voorts aanschaffing van een tractor voor de brandweer. De muziekschool telt 13 leerlingen enkelen krijgen onderricht voor het Stedelijk Muziekcorps, zoodat deze muziekschool niet voor het bestemde doel gebruikt wordt. Het Stedelijk bestaat deels uit oude krach ten, die er aan zijn vastgeroest en deels uit geleende krachten. Spr. stelt mede namens de leden Bakker, Bulens en mevrouw Helle man voor, het Stedelijk Muziekcorps en de Muziekschool op te heffen en op de begroo ting 1931 een post te brengen voor Kunsten en Wetenschappen ad 5610.Uit dezen post zal dan moeten worden betaald een wachtgeld aan den directeur van de opge heven instituten een bedrag van 350. per iaar en per Vereeniging aan de daarvoor in aanmerking komende vereenigingen, onder nader door B. en W. vast te stellen voor waarden en het resteerende bedrag te ge bruiken voor steun aan Kunsten en Weten schappen in algemeenen zin. De heer WOLDENDORP concludeert, na.v. het betoog van den heer Vogelaar, dat het logisch was, dat de R.K. medewerkten aan de benoeming van een nieuwe serie wethouders. Spr. betreurt het, dat de commissie niet gehoord is inzake het voorstel tot afschaffing van meterhuur voor gas. Spr. is dankbaar, doch hoopt, dat de meters van electriciteit eveneens zullen worden afgeschaft. Spr. stelt de samenwerking tusschen de verschillende diensten in het licht en vindt dat niet zooals die behoort te zijn. De scheur in het fundament van de Rootorenbrug schijnt veroorzaakt te worden door een ongewonen golfslag, die weer veroorzaakt wordt door motorbooten, die qan den Bierkade-kant liggen. Over electrische bediening van deze brug had spr. een meer positief voorstel verwacht. Spr. heeft nog een groot staatje van krot woningen en verwacht van maatregelen, waarbij de huiseigenaren gevraagd worden, niet veel heil. Spr. zal tegen den jx>st stem men, voor verwijdering van de schouw uit de Raadszaal en vraagt herziening der pre cariorechten. Tjlv. de rentebijschrijving van de ongerealiseerde reserve sluit spr. zich aan bij den heer Keesom. Spr. dankt voor de mededeeling inzake de subsidie voor het Wit-Gele Kruis. Spr. vraagt naar de resul taten van de conferentie met het Witte Kruis t.a.v. de plannen voor een overdekte Bad- en Zweminrichting. De heer BULENS zegt den heer Vogelaar, dat zijn standpunt inzake onderwijs aan het kind zoover mogelijk gaat. Het onderwijs voor het kind staat bij spr. bovenaan. Als men begint met gratificaties uit te deelen. vindt spr. beter, dat de daarvoor uitgegeven gelden voor het onderwijs aan het kind be steed worden Een oordeel over de resultaten van het huidige onderwijs, vergeleken met vroeger, laat spr. aan deskundigen over. T.o v. het M. H. merkt spr. op, dat het niet alleen een naamsverandering is het gaat er om in plaats van het B. A. een instituut te vormen, waarin de Raad meer zeggingskracht heeft. Cijfers over grondaankoop had de heer Keesom kunnen krijgen, als hij ze gevraagd had. Spr. vindt het onbillijk, onredelijk althans, dat de heer Keesom een bijlage verlangt over de ongerealiseerde reserve spr. zegt wel overweging in B. en W. toe. Oproeping in de bladen van gemeentepersoneel vindt spr. niet de tuiste weg er is egp arbeids beurs, waarmee hetzelfde te bereiken is. Mevr. HELLEMAN met de ambtenaren gaat het toch ook niet via de arbeidsbeurs. De heer VAN SLINGERLAND als we een directeur voor de Lichtbedrijven noodig hebben, gaan we niet naar de Ar beidsbeurs. (gelach) We verstaan elkaar zoo goed, dat het wel. voor elkaar komt (ge lach). Weth. KLAVER zal Bouw- en Woning toezicht en de Brandweer naar den heer Govers sturen om den schoorsteen te schou wen. Als het geluidloos maken van het wegdek langs het Landbouwhuis beduidende kosten meebrengt, zal het collegeer wel niet toe overgaan. (De heer Vogelaar komt ter vergadering). Het Prov. Waterleidingbedrijf is gevraagd om medewerking voor aansluiting van de 10 Zeglisbewoners. De motie-Sietsma ca over de reis- en verblijfkosten van ambtenaren willen B. en W. in zooverre aannemen, dat niet een verordening wordt gemaakt tegen het bin den aan bepaalde regelen hebben B. en W. geen bezwaar. De motie inzake het wegdek van den Westerweg zullen B. en W. overnemen, omdat zij van plan zijn dit wegdek te doen verbeteren. Over electrisch openen en sluiten van de Rootorenbrug denken B. en W. Het is echter niet zoo eenvoudig als de heer van Drunen denkt omdat het aangebracht moe worden aan een bestaande brug. De houding van het college t-a-v. nood woningen is, dat hiervoor nieuwe worden gebouwd, rekening houdend met de draag kracht der bewoners. Met het opruimen van krotwóhingen zal geleidelijk worden voort gegaan. Er zijn particuliere eigenaren, die aan wijzingen geven, dat woningen aan hun bestemming onttrokken kunnen worden. Zoo komt er een voortdurende, zij het niet vlotte, opruiming van krotwoningen. Hgt woningvraagstuk heeft db volle aandacttt van het college. Den heer Woldendorp kan spr. slechts zeggen, dat de Schermerweg bij de begroo ting '33 aan de orde komt. Over de Schouw in de raadzaal zal de Raad nog apart te beslissen krijgen. Aan wegruiming van het huis van den heer Haytema ziet het college momenteel geen behoefte. Geruischloos maken van het weg dek bij de school op den Koningsweg komt t-Z.t. aan de orde. De motie van de heeren Woldendorp, Venneker en Bakker over woningbouw voor groote gezinnen is zoo tam gesteld, dat B. en W. hem gërust over kunnen nemen (gelach). De heer WESTERHOF herinnert eraan, dat hij 8 jaar geleden verschillende wenschen en voorstellen naar voren bracht, welke thans tot stand zijn gekomen. Als spr. aan alle wenschen tegemoet zou komen, die thans gesteld zijn, zouden de inkomsten ƒ90000.minder, de uitgaven 130.000 meer worden. Dit tekort van 3 ton kan spr. niet vinden, nadat de begrooting reeds is samengesteld. Spr.’s fractie heeft steeds de middelen om iets te bereiken aan- (Vervolg). De heer VOGELAAR zet zijn repliek voort. Spr. sluit zich voorts aan bij den teer Sietsma' waar deze zich uitte over dienstrei zen door Hoofdambtenaren, er moet ten deze contróle door een wethouder zijn. Voorts wil spr. een algemeene regeling voor de reis- en verblijfkosten voor de ambtena ren. De heer HOYTINK begint met eenige uitspraken van partijgenooten van den heer Bakker aan te halen waaruit moet blijken, dat deze in flagranten strijd zijn met de woor den van den heer Bakker den klassenstrijd willen we niet, doch deze is ons opgedrongen. Spr. is het eens met de beschouwing van den heer Venneker. Over de toezegging van het college inzake het organiseeren van feestelijkheden op Zondag is spr. dankbaar, maar niet voldaan. T-a.v. de verlenging van de kermis op Ko- ninginneverjaardag is spr. voornemens een uitspraak van den Raad uit te lokken. Spr. gaat de verschillende opmerkingen na van den Voorzitter. Spr. zou niet graag een proef nemen inzake de sportiviteit van de bevolking, dit ten koste van het onder wijs. Als Alkmaar geen andere muziekcorp sen had, zou spr. zijn voor handhaving van het Stedelijk Muziekkorps dat met de Mu ziekschool f 5500 vordert spr. geeft ophef fing in overweging, gezien het feit, dat er 4 andere goede corpsen zijn, het Stedelijk aan reputatie verliest en steeds muzikanten van buiten noodig heeft. T.o.v. het Weeshuis bepleit spr. gezins verpleging, hetgeen in Zaandam op f 550 per kind komt. (Mej. CARELS komt ter vergadering). Spr. komt tot het Centraal Ziekenhuis, waarvan de kosten aan verpleging f 150. 000 bedragen, hiervan komt 1/3 ah ver- plegingskosten aan het B.A. Spr. geeft B. en W. in overweging zich met het college van regenten te verstaan ten einde een .andere exploitatie te onderzoeken. Spr. twijfelt er aan, dat deze exploitatie goed is. Het vorig jaar bedroegen de verpleegkosten door het B.A. voor 450 patiënten betaald, f 63.000 dit jaar is de raming 600 patiënten en 83000 gulden. Spr. vindt dit een te ver voeren van een soort belastingdruk. Na het betoog van den heer Keesom over de St. Bavoschool zal spr. met dit voorstel meegaan. Spr. vindt het voorts een vreemde wijze van samenwerking ah men zich b.v. La.v. M. H. alleen voor naamsverandering klaart en niet de verdere draagkracht een dergelijke overeenkomst begrijpt. In antwoord op de opmerking van den heer Westerhof over „Draagt elkanders lasten”, zegt spr., dat de Gereformeerde Kerk veel doet voor Armenzorg ah alle kerkgenootschappen zoo doen zouden, zou het B.A. er heel anders uitzien. Spr. is voorts tegen subsidie aan .Ar beidersontwikkeling". Dit verzoek om sub sidie steunt niet 't gemeentebelang en spr. geeft den Raad in overweging deze subsidie niet te .verleenen. De heer SIETSMA vraagt den heer Bon- nerna nog een nader antwoord over de toe wijzing van G. G. D. aan weth. Bonsema zulks vraagt hij namens den heer Thomsen. Weth. BONSEMA het college vindt geen aanleiding, mee te deelen wat de be weegredenen in het college zijn over de verdeel ing der portefeuilles. De heer SIETSMA heeft geen bezwaar dat nog met de meterhuur in haar geheel wordt afgeschaft. Spr. bad het wenschelijk geacht de commissie van Bijstand te hooren. Spr. verzoekt B. en W. dit voorstel terug te nemen en de Commissie gelegenheid te geven zich hierover uit te spreken. Mogelijk kan inplaats de huur van gasmeters, de huur van electriciteitsmeters worden afge schaft. Spr. is den heer Klaver dankbaar voor de verschillende gevraagde en gedane toezeg ging inzake wegdek Laat enz. Mede namens de heeren Keesom en Bakker diertt spr. een motie, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat B. en W. een onderzoek instellen naar het wegdek van den Westerweg van de Alg. Begraafplaats tot den Kalkovenweg en maat regelen ter verbetering overwegen. T.a.v. dienstreizen acht spr. een stelsel noodig. Spr. dient een interfractioneele motie in, mede onderteekend door de heeren Govers, Vogelaar, Hoytink, Bakkeren Keesom, wjar- in B. en W. worden uitgenoodigd een ver ordening samen te stellen inzake dienst reizen en deze den Raad ter goedkeuring aan te bieden. Spr. handhaaft zijn bezwaar tegen het voorstel van subsidie aan Arbeidersont wikkeling. daar dit instituut specifiek rood georiënteerd is. Spr. is den heer Westerhof dankbaar voor de overgelegde belastingstaat spr. vraagt welke belastingen nog te wachten zijn. Den Voorzitter wil spr. vragen stappen te doen om te komen tot ouderavonden voor de Handelsschool. Spr. herinnert eraan, dat aan de 4de gemeenteschool thans reeds handenarbeid wordt gegeven spr. zag gaarne, dat zulks gehandhaafd werd spr. dient een motie dienovereenkomstig in, waarin gevraagd wordt voor handenarbeid aan de nieuwe 4de gemeenteschool de gelegenheid te geven. Spr. betreurt het Voorts, dat de zorg voor het onderhoud aan de 8ste gemeenteschool uit banden van het H. d. Sch. genomen wordt. Spr. hoopt voorts, dat de naam Stadsziekenhuis ver anderd wordt in Centraal Neutraal Zieken huis spr. wil nalaten hiervan een voorstel te maken. De heer BAKKER gaat even in op de opmerkingen van den heer Vogelaar inzake den klassenstrijd. De heer Hoytink antwoordt spr. er op, daf een heel groot deel van de bevolking geen bezwaar heeft tegen sport beoefening e.d. op Zondag. Spi. vraagt vrijheid in dezen. Spr. meent dat wethouder Bonsema een andere zienswijze heeft gekregen t. a. v. het vernietigen van afgekeurd vee en vleesch. Vroeger was de heer Bonsema tegen aan sluiting bij de Ned. Thermochemische Fa brieken thans is hij er voor. Spr. wijst op dJMÈfe achterkoming van. de Thermo- Fabrieken bij Barsingerhorn en lORIwoud. Ook te Purmerend overweegt men oprichting van een destructor. Spr. had van B. en W. een voorstel ver wacht met de Ned. Thermochemische Fabr. te breken en tot definitieve aansluiting bij Barsingerhorn. en daar medezeggenschap te kriieen» nert aan de woorden van den heer Ringers bij de officieele ontvangst van het Congres van den Bond voor Groote Gezinnen. De heer WESTERHOF Oude college I De heerVENNEKER: is het nieuwe college minder sociaal dan het oude T (gelach). Spr. breekt een lam ten gunste van de wo ningen voor grootë gezinnen. Omtrent de woningpolitiek dient spr. met de heeren Woldendorp en Bakker een motie in, waarin B. enW. er op gewezen wordt dat groote ar beidersgezinnen bijna onmogelijk voor een redelijke huur 'n behoorlijke woning kunnen vinden gevraagd wordt om meer spoed t_a.v. de in het vooruitzicht gestelde voor schotten voor woningbouw voor groote gezinnen. Spr. is versterkt in zijn meening dat het onjuist is de kermis te verlengen op Koningin nedag. Zonder kermis is er vreugde genoeg in de stad. Daarom dient spr. mede met de heeren Hoytink en Vogelaar een motie in, waarin de Raad B. en W. verzoekt de kermis niet meer te verlengen op Koninginnedag. De heer WOLDENDORP Die motie is verworpen (gelach). De VOORZITTER U is in verderfelijk gezelschap (gelach). De heer VENNEKER vindt in deze inter ruptie aanleiding om op te merken, dat de R. K. wel wat ver af zitten van hun natuur lijke bondsgenooten, de A. R. Spr. betreurt dat en hoopt dat dit eens veranderen mag. Spt. vraagt voorts ook subsidie voor den dekenalen jeugdraad spr. heeft geen be zwaar tegen de subsidie aan .Arbeiders ontwikkeling". Spr. zegt voorts alleen avond vergaderingen gevraagd te hebben als er een korte agenda is. ^Mevrouw HELLEMAN brengt dank aan wethouder v. Slingerland voor het gedaan onderzoek in de kwestie van fraude-verden- king van een werkman bij de gemeentereini- ging. Spr. vraagt voorts overname van haar voorstel om bij vacatures voor werklieden advertenties voot*> oproeping in de bladen te plaatsen, evenals zulks bij de ambtenaren geschiedt. Spr. dankt wethouder Klaver voor de toezegging tot opruiming der nood woningen en tot bouw van 35 goedkoope arbeiderswoningen. Spr. vraagt rekening te houden met de gzinnen, die thans in de zijn betoog. De heer VAN DRUNEN vraagt schor sing der vergadering opdat men zich over de moties kan beraden. De VOORZITTER weet niet of de ver gadering dan voor 6 uur nog heropend kan worden. De heer GOVERS vraagt verdaging volgende week 5 leden kunnen niet of moeilijk vanavond komen. Weth. WESTERHOF herinnert aan het fógenomen standpunt en maakt bezwaar tegen ëerdaging. Verder uitstel vindt spr. dwaas. We hebben nu al 3 maal vergaderd dit is in nog geen 15 jaar voorgekomen. Het seniorenconvent ging met de overeen komst accoord. De heer WOLDENDORP wil de plieken voor zes uur doen eindigen 8 uur doorvergaderen. De heer GOVERS stelt voor de vergade ring tot volgende week te verdagen. De VOORZITTER sluit zich aan bij het betoog van den heer Westerhof. Het is geen argument voor den Raad, dat sommigen niet kunnen komen vanavond. Spr. heeft de overtuiging, dat de oppositie volledige gelegenheid gehad heeft tot spreken. De toegezegde pauze van gisteravond tot heden is volgens spr. lang genoeg. Er zijn slechts enkele voorstellen van B. en W., die niet veel tijd voor overleg vragen. Spr. stelt prijs op afhandeling. De VOORZITTER schorst de vergade ring tot 8 uur. De VOORZITTER geeft het woord aan den wethouder der bedrijven. de pu- WiJ hebben natuurlijk terstond begre pen, dat „Het Volk” er met dit, voor de Katholieken „defaitistisch” berichtje weer eens rijkelijk Ingevlogen was, maar curioslteltshalve hebben wij toch eens even willen Informeeren, wét er van dezen „primeur” nu eigenlijk wikr was en hoe het bericht In de wereld gekomen kon zijn. Wij stelden ons In verbinding met Ver schillende katholieke autoriteiten In Vlaanderen, maar nóch bij leidende geestelijkheid, nóch bij de redacties der voornaamste katholieke bladen, nóch o(j de leiders der katholieke Vlaamsch- nationallstlsche beweging was van een min of meer massalen overgang van katholieken tot het protestantisme ook maar het minste bekend. Tot wij rechtstreeks uit 8t. Gilles In lichtingen ontvingen, welke ons een licht deden opgaan en ons een oogenblik van vermaak bezorgd hebben: Sinds den oorlog zijn n.l. In Dender monde en omgeving enkele protestant sche proselietenmakers bezig op een heel eigenaardige manier „bekeerlingen" te maken; vooral het geld speelt daarbij een rol: zoo wordt b.v. een bedrag van 100 francs beschikbaar gesteld voor ieder kind, dat men protestantsch laat doopen! Ondanks deze verlokkende actie zijn de resultaten echter weinig succesvol; In vele Jaren tljds heeft men niet meer dan 30 jongens en 18 meisjes In héél het bewerkte gebied weten te „be- keeren”. Niemand zou er dan ook ooit van ge hoord hebben, als niet een Vlaamsch evangellsatle-blaadje „De Nieuwe Ros kam” onlangs het sensatle-berlcht ge plaatst had, hetwelk de correspondent van „Het Volk” (wetende wat men In Amsterdam lust!) aan zijn blad over bracht en dat In Amsterdam gretig werd geslikt. Wat nu de naaste aanleiding tot het ontstaan van het malle bericht geweest zijn zijn? Op den ouden Dendermondschen weg staat op een hoek een kapelletje van OL. Vrouw van Troost, waarheen steeds een drukke pelgrimage bestaat, wijl de bevolking van Dendermonde en omge ving veel devotie heeft tot O. L Vrouw van Troost. Om dit kapelletje héén nu hebben de protestanten enkele huisjes gekocht en op het daardoor ter beschikking geko men terrein hebben zij een protestantsen. bedehuisje geplaatst, hetwelk drie maan den geleden Is „Ingewijd”, b(J welke ge legenheid een soort „trlduum” Is gehou den, waaraan door *n goede honderd protestanten van overal her Is deelge nomen. Voor de Katholieke Kerk Is deze actie van géén beteekenis: ZIJ, die zich hiermede inlaten en zichzelf of ook hun kinderen voor enkele zilverlingen laten bekeeren, behooren in onze kringen toch niet thuis. Wat deze actie echter met de natio nalistische politiek te maken zou heb ben, is ten eenenmale een raadsel. Elk verband ontbreekt! Prachtige berichtgeving daar In „Het Volk”l aan het crisis-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13