ONS BLAD S. KROM Li 4 FRANKEMBERG’S KANTOORBOEKEN munten uit door zuivere liniatuur - prima banden - derate kwaliteit registerpapier G en JOH. LAUWERS VAN KATHOLIEKEN, DIE PROTESTANT WORDEN STOOMERIJ EN VERVERIJ VAN I 20 pCt. PRIJSVERLAGING MAANDAG 19 JANUARI 1931 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN f40 RAAK VOORNAAMSTE cMEUWS Stichting K. R. O. Baron Oad-voorzitter der Eerste Kamer De inbraken in en om Nijmegen De Merapi-ramp i Veerdienst StavorenEnkhuizen D Duitscher over de grens gezet De DO X hersteld De aardbeving in Mexico Engelsche katoenindustrie De staking in Zuid Wales i De F 9 met een Ned. radio-installatie Vandaag hervatting van het werk De postvluchten naar Indië Griezelig r Postzak vermist Gevaarlijke, doch onfortuinlijke Rotterdammers o VANWEGE HUN GROOT-NEDERLANDSCHE IDEALEN! Vertegenwoordigers van de luisteraars in de K. R. O.-stichting Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR De 11 Italiaansche vliegtuigen verkocht I Q^Ievrouw Profiteert Mg vm den korten tijd vm de VHF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 15 van Voorst tot Voorst t tö I AAKGini MOET, OP STRAFFE VAD VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJR DRIEMAAL VIER ER TWIHTIG UREN NA HET OHGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD kea- of De NV. Alg. Spaarverzekering te 's-Gra- Minister Deckers te Lissabon venhage onder de noodregeling. De storm van Vrijdag en Zaterdag. Hel ontslag bij de Philips-fabrieken. Voorat tot O. baron „8t. Kamer Verhooging van den Een deel van de bende gepakt De Een stervende stad De bijdragen in ons land en in Ned. Indië J. J. C. Baron van Voorst tot Voorst t Barometerstand 9 uur vjn.: 760. Stilstand, uw morgen welke Een niet-behoorljjke behandeling? Landarbeiderswet Vertrek op 3 Februari bepaald. deur en. ons »W 116 dooden I De uitsluiting begonnen de Vreemdellngett- Directeur Plesman als passagier. L. V 4 f M Hoe er in „Het Volk" gephantaseerd wordt KATHOLIEKE VLAAMSCHE NATIONALISTEN Zaterdagavond otn 9 uur is te zijnen hui- se te Arnhem zacht en kalm overleden Ge neraal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzltter der Eerste Kamer. Een uit Hedel naar Zaltbommel verzonden postzak met 1100 aan geld wordt vermist. Met brandkast van een zuivelfabriek er van door Tot nog toe berekent men, dat tengevolge van de aardbeving 65 personen gedood zijn, waarvan 20 te Miahuatlan. 11 te Oaxaca en 30 te Ouelpova. Gemeld wordt nog, dat In de stad Zimat- lan 51 personen het leven zouden hebben verloren. Verlaging van rente en annuïteiten gevraagd Conflict in Frankrijk’s schoenindustrie 6000 arbeiders staken. Discussies in de vergadering van obliga- tiehouders der Sodalitas Medicorum. Generaal J. Voorst overleden. Het Tweede-Kamerlid de heer De Visser van Justitte de volgende lit. :ort tie. IS iN ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voer bulten Alkmaar 2.85 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 9.60 booger Velen tot het protestantisme overgeloopen Oud-Mlnister Treub. die In de Haagsche Post herinneringen schrijft, oordeelt In zijn artikel van deze week aldus: De staking in Zuid-Wales is definitief op geheven. Franse he graanprijs. ADVERTENTIEPRIJS regels 1- 2e van LICHT OP. De lantaanrs moeten worden opgestoken om: 453 uur. Groote brand te Berlijn bij de Siemens - Plania Werke. w AB tl „De Als Herdenking van de stichting van het DwB- sche Rjjk. In Duitschland, in den Volkenbond. Wat Hitler er van segt^> De werkzaamheden aan den vleugel van de Do X zjjn thans geëindigd. Directeur Ber nard van de Domler Wer^c verklaart, dat het toestel 3 Februari naar de Kaap Ver- dlsche eilanden zal vertrekken. Er zullen maar twee passagiers meegaan. nl.«admiraal Gago Contiuho en de Italiaansche majoor Brenta. Europeesche Commissie Waardee- ring voor Colijn. ken? Is het juist, dat de uitwijzing voornoemd Com- klasse van de Orde van het Zweden en der Koninklijke Na de inbraak te Wychen werden door de Wychensche politie en de recherche van Nijmegen drie personen aangehouden, die bij hun pogingen tot inbraak In de Wychen sche Zuivelfabriek op heeterdaad werden betrapt. Bij nader onderzoek is nu ook ge bleken, dat de drie daders, waaronder zeke re H. uit Nijmegen eveneens betrokken waren bij Inbraken, waardoor Nijmegen den laatsten tijd onveilig werd gemaakt. Bjj fouilleerlng werd op een der daders een bos sleutels gevonden, welke afkomstig waren van het R. K. Parochiaal Armbestuur In welks gebouw op den Doddendaal eenige weken geleden tot tweemaal toe Is Ingebro ken en waarbij de heeren tevergeefs ge tracht hebben de brandkast te forceeren. Voor 50.000 sakken koffie? Volgens een te Parijs uit Rio de Janeiro binnengekomen bericht, meldt het aldaar verschijnende .Journal", dat de Braziliaan- sche regeering de 11 Italiaansche watervlieg tuigen heeft aangekocht. De koop zou dan betaald worden met 50 000 zakken koffie. Het ia teekenend voor de geestesge steldheid van degenen, die „Het Volk" redigeeren, dat zij dag in dag uit met zoo zichtbaar genoegen allerlei berichten en artikelen opnemen, welke naar 3ü veronderstellen voor de Katholieken onaangenaam of nadeelig moeten zijn. Vooral berichten en artikelen, waaruit blijken moet, dat de Katholieken in ver val rakend), zijn welkom. Deze leedvermaak-liefhebbertl heeft „Het Volk”, dat in dergelijke gevallen niet kritisch meer kijken kan, reeds me nigmaal parten gespeeld; herhaaldelijk heeft de redactie zich met dergelijke publicaties deerlijk in de vingers gesne den, maar het blad kan het nu eenmaal niet laten, zóó sterk is hier de wensch dat de Katholieken in de decadentie geraken de vader der gedachte. Thans weer een nieuw feit: „Het Volk” bracht dezer dagen den volgenden „primeur”: bij verlies vsn anderen vinper. Bedroeg het zielenaantal der gemeente Kampen op 1 Januari 1929 nog 20018. op 1 Januari 1930 was het gedaald tot 19.918, ter wijl het op 1 Januari J.l. weer verder was gedaald tot 19.806 Daar het resultaat van de volkstelling wel niet anders zal zijn, wordt het aantal raadszetels bij de a-s. gemeente raadsverkiezing teruggebracht van 19 op 17. Bü het Merapi-comité in Nederland is tot nu toe een bedrag van 154.298. ingeko- men; het comité in Nederl. Oost-Indië ont ving tot 15 Jan. j.1. 114.225. Waarneming per vliegtuig De .Jdataram” meldt, dat de vulkanoloog Harloff den Gouverneur van DJocjakarta at tendeerde op de wenscheUjkheid van de in richting van waarnemingsposten boven de hoog gelegen kampongs in het gebied van den bovenloop van de Krassak (de grens rivier tusschen D Jock Jakarta en Kedoe) ten einde waar te nemen in hoeverre ontruiming noodlg is in verband met de werking van- den Merapi. Zaterdagmorgen heeft de heer Harloff in een legervliegtuig gedurende anderhalf uur boven den Merapi gevlogen, welke op het oog den Indruk geeft van sterker werking dan een week geleden, hetgeen echter op die wijze zeer lastig te constateeren Is, waarom veertig luchtfoto’s genomen werden. Het negende postvliegtuig ta Bandoeng Bjj de K. L. M. Is bericht binnengekomen, dat het negende postvliegtuig, de P.H.A.E.Z., Zondagmorgen te 6 uur uit Medan Is ver trokken en te 12 uur te Palembang aange komen. Te 12.40 uur werd vandaar vertrokken en te 15.35 te Batavia geland. Th 1555 vertrok het toestel naar Ban- BRUSSEL, 13 Januari, (Part.) Ka tholieke Vlaamsche nationalisten, voor standers van de annexatie van Vlaande ren bU Nederland, hebben zich In ver schillende plaatsen tot het protestantisme bekeerd. Hun aantal is vooral talrijk in de streek van Dendermonde. Te St. Gillis zal binnenkort worden begonnen met den bouw van een protestantsche kerk. Er sal een beroep worden gedaan op de medewerking van Nederlandsche protes tanten. De protestantsche actie vind een blzonder vruchtbaar veld onder de katho lieke Vlaamsche nationalistische jeugd, die de groot-Nederlandsche denkbeelden genegen is. Een conferentie van afgevaardigden der miinwerkersfederatie van Zuid-Wales be sloot met 169 tegen 72 stemmen de voor waarden der mijneigenaars te aanvaarden, waarover 15 dezer te Londen voorloopige overeenstemming werd verkregen. Zij gaf het parool uit Maandag den arbeid te her vatten. De uitsluiting in de EngeHehe katoen industrie begonnen 200.000 arbeiders zon der werk. ---Van 1—5 LJB: elké regel meer «AS RECLAME per regel 0-75 voor du eerste pagina; voor de overige pagina's f 0JO. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bü vooruitbetaling per plaatsing 0.80 per advertentie van 5 regels; Iedere regel meer «.12 Op 5 Februari zal naar Indië vertrekken de Fokker F. 9, welke in December op de Parjjsche luchtvaarttentoonstelllng heeft ge staan. Deze machine, die bij normale uit voering plaats biedt voor 20 passagiers. Is uitgerust met drie Gnóme-Rhöne .Jupiter" motoren van 500 p.k. elk. De tocht met dit toestel is ook daarom van belang, omdat voor de eerste maal gebruik zal worden gemaakt xan een geheel Nederlandsche ra- dlo-installatle. in tegenstelling me tdle, aan gebracht in de oudere F. 9, die einde van het vorige jaar de reis naar Indië en terug maakte, en welke een Dultsch fabrikaat was De uitrusting van de nieuwe F. 9. de P.H.- A.F.K., zal bestaan uit drie zenders. nJ. twee korte golf-zenders en een lange golf- zender. verder uit een lange golf-ontvanger ën een korte golf-ontvanger. Het toestel wordt bestuurd door de vliegers Hondong en Pellens, terwijl als radlo-telegraflst meegaat de vertegenwoordiger van de N. S. F. op Schiphol. P. Hegener, benevens een telegra fist van Radio-Holland. Ook met deze ma chine gaan twee werktuigkundigen mee, zoo- dat de bemanning zal bestaan uit zes man. zilverlingen laten bekeeren, behooren in onze kringen toch niet thuis. Wat deze actie echter met de natio nalistische politiek te maken zou heb ben, is ten eenenmale een raadsel. Elk verband ontbreekt! Prachtige berichtgeving daar In „Het Volk”! In Constanz aan het Bodenmeer heett zich een eigenaardig geval van schijndood voorgedaan. Alle toebereidselen voor de begrafenis wa- toen de „doode”, een het zoo heeft den minister vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de Duit scher T. Overhagen, hoewel van goede pa- pieren voorzien, dd. 9 Januari 1L te Leeuwar den, waar hü voor de vereeniglng Internatio nale Arbeidershulp zou spreken, is gear resteerd, om als zg. ongewenscht vreemde ling over de grens te worden gezet? Is het den minister tevens bekend, dat de ze vreemdeling, die geen enkele overtreding heeft gepleegd, zeer onmenschelijk is behan- reld, wijl hij, na een avond en een nacht op het politiebureau te hebben vertoefd, als een misdadiger, onder geleide van vier gewapen de politiemannen, naar Nieuwe Schans Is overgebracht, waar hü In een koude, tochtige cel, waarin een niet nader aan te duiden ton een walgelijken geur verspreidde, werd Inge sloten, hem het gebruik van water werd ge weigerd en op het verzoek om eten hem wat droge boerenkool op een soort hondenbak werd verstrekt? Is het den minister ook bekend, dat de zelfde Overhagen bij een vroeger verblijf in Nederland te Amsterdam is gearresteerd/ maar toen na onderzoek van zijn papieren en een telefonisch gesprek met' Den Haag na vier uren weer werd vrijgelaten? Is het den minister bekend, dat Overhagen ditmaal hier te lande vertoefde, om, In zijn quallteit van propagandist der Internationale Arbeidershulp. de Nederlandsche arbeiders tot financieelen steun aan hun strijdende medearbeiders in het Roergebied op te wek ken? der wevers en spinners had - is het juist, dat de uitwijzing voornoemd top bevel zg. van „hoogerhand” of op last van den minister heeft plaats gehad; welke auto riteit of instantie heeft het bevel tot arres tatie en uitwijzing gegeven, en is zulks niet geschied in strijd met de Vreemdelingen wet? Is het den minister niet duidelijk, dat door deze handeling politie en justitie ook in Ne derland partij hebben gekozen aan de zijde van de mijneigenaren in Duitschland In hun aanval op het toch reeds trieste levensbfe- s'taan van de mijnwerkers, door met politio- nee le en justitioneele maatregelen te pogen, de internationale solidariteit der arbeiders te verhinderen? Is de minister bereid, de motieven, die tot dit optreden hebben geleid, gedetailleerd me de te deelen en zorg te dragen, dat zulke wil lekeurige handelingen tegen vreemdelingen In het vervolg niet meer kunnen plaats heb ben? In Utrecht werd Zaterdag de laatste al- vergadering gehouden van den van Radlovereenlgingen ren reeds getroffen, drie en twlntig-jarige jonge man, op laatste moment, de kist openbrak en aan een noojllottigen dood ontsnapte. Naar de ..B.Z.” meldt, had de schijndoode al de besprekingen en toebereidselen voor zijn begrafenis gehoord maar geen geluld kunnen geven en zich ook niet kunnen ver roeren. Naar de doctoren constateeren, betreft het hier een merkwaardig geval van stijf- kramp. ..De mobilisatie (van 1914) heeft aan het land veel geld gekost: zij heeft vele jonge menschen lijdelijk uit hun werk gehaald, aan kostwinners moeilijkheden bereid, som mige Jongelieden gestoord In hun studie erf hen verplicht van carrière te veranderen en dergelijke onaangenaamheden meer. Maar in vergelijking met de ellende, die over het land zou zijn gekomen, Indien Nederland ook, door niet zijn grenzen zoo goed moge- Hjk te bewaken en te toonen. dat het niet zonder slag of stoot hetzij aan de eene hetzij aan de andere partij in den schoot zou val len, het lot van België had moeten deelen, en op zijn beurt kampplaats was geworden, verzinken al die kosten en opofferingen In het niet. Indien Troelstra destijds gesproken had als de heer Albania nu, zou hij door het volk zjjn gesteenigd. Trouwens, Albarda ste- ke de hand maar in eigen boezem en be denke eens, hoe zijn eigen stemming In het eind van Juli en het begin van Augustus 1914 was. Gelukkig Is er, ook bij de sociaal democraten. een heele afstand tusschen het woord wanneer er géén, en de daad wan neer er wél gevaar dreigt.” De Nederlandsche gezant te Lissabon heeft ter eere van den Nederlandschen Minister van Oorlog een diner aangeboden. Het corps diplomatique, verscheidene ad miraals en de officieren van de in de Taag voor anker liggende Nederlandsche torpe- dobooten namen eraan deel. Jan Joseph Godfried van Voorst tot Voorst werd op 16 September 1846 te Uden geboren. Hij stamt uit een oud Geldersch Katholiek geslacht en behoort tot den oudsten tak van het geslacht Van Voorst tot Voorst, dat tot In de derde eeuw opklimt. In IMS trad Mj In militairen dienst, kwam bü het Instructlebataljon In Kampen en in 1870 volgde zijn benoeming tot 2en luitenant. Hij doorliep alle rangen en werd in 1904 kolonel-commandant van het regiment gre nadiers en jagers. In 1907 volgde zjjn benoe ming tot adjudant 1. b. d. van H. M. de Ko ningin. In 1908 nam Baron van Voorst tot Voorst zitting In de Eerste Kamer en onafgebroken bleef hij lid van den Senaat. Hü verliet daarmee zijn militaire loopbaan, werd non- actlef. doch zag zich weldra bevorderd tot generaal-majoor en In 1914 tot lultenant- generaal. Baron van Voorst tot Voorst was Baljuw van de Souvereine Orde van Malta. Tal van ridderorden zijn hem In den loop der Jaren verleenu. Hü was onder-voorzitter van den Raad van Toezicht der Cameglestichting; 2e voorzitter van de Geldersche Ridderschap; Ridder In de Oranje Nassau-Orde met de zwaarden; Rid der In de Orde van Danebrog (Denemarken); Officier van,het Legioen van Eer: Comman- In de Orde van Frans Joseph; Com mandeur der Kroonorde van Italië; mandeur Zwaard Kroonorde 2e klasse (Pruisen). Verder was hü drager van het Comman deurskruis van den Nederlandschen Leeuw. Ter gelegenheid van zün tachtlgsten ver jaardag in September 1926 viel hem de hooge onderscheiding te beurt bevorderd te worden tot Grootkruis In dezelfde orde. Bü deze ge legenheid bleek wederom duidelük in welk hoog aanzien baron van Voorst tot Voorst stond. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst was sinds 1914 voorzitter der Eerste Kamer en bekleedde deze functie tot aan het einde van het vorige zittingsjaar, toen hü te kennen gaf, zün plaats aan een Jongere te willen af staan. Hü was toen büna 84 Jaar oud. Dank zü een goede gezondheid en onge broken werkkracht kon hü tot op dien hoo- gen leeftijd zich aan zün belangrijke taak wijden. Een schitterende militaire loopbaan was voorts zün deel. In April 1926 vierden de heer en mevrouw van Voorst tot Voorst hun gouden huwelüks- feest. De laatste jaren woonde Baron van Voorst tot Voorst te Arnhem. De onderhandelingen tot oplossing van het geschil In de katoenindustrie zün mislukt, na dat men ruim 11 uur beraadslaagd had. De bond uitstel van 14 dagen voor de uitsluiting ver zocht. In dien tusschentüd wilden zü be raadslagen over een nieuwe overeenkomst met de patroons. De werkgevers hebben dit verzoek evenwel van de hand gewezen. Als de uitsluiting lan ger dan acht dagen duurt, zün de patroons voornemens hun fabrieken te sluiten, waar door het aantal werklooze arbeiders tot 500 000 zou stügen. Thans staan 700.000 weefgetouwen stil: meer dan 200.000 arbeiders zün zonder werk. In een te Workum gehouden vergadering van het comité van uitvoering inzake de actie voor het behoud van de bestaande spoorverbindingen Leeuwarden—Amsterdam vla den veerdienst StavorenEnkhuizen. zün de burgemeester en de secretaris van Workum aangewezen als voorzitter en se cretaris van het comité. Tot leden van het ..werkcomité" worden voorts benoemd de voorzitter van de K. v. K. en de burgemeesters van Gaasterland, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. In verband met de geringe belangstelling, welke daarvoor van de zijde der betrokken gemeentebesturen wordt getoond, werd be sloten dat het comité zich niet verder zal bemoeien met de actie voor een lün Stavo renAssen. Nader zal worden overwogen, op wüze de actie zal worden gevoerd. ALKMAAR Tslefoan: Administratie Na ^33 Redactie No. 633 BlÜkens de tweede verantwoording Van het Merapi-Comité hier te lande is tot nu toe aan bijdragen binnengekomen een totaal bedrag van f 154.298 16. Het Centraal Merapi-Comité in Nederl. Oost-Indlë ontving tot 15 Jan. f 114.225.73. Deze laatste opmerking geeft, zegt Avondpost”, ook ons standpunt weer, het noodlg mocht blüken. een mobilisatie als vredes-maatregel toe te passen, d.w.z. om ons land te beschermen, dan zullen de so cialisten wel anders piepen dan ze nu doen. Overigens spreekt het stukje, voor zich zelf. De heer A. Plesman, directeur der K. M., heeft het voornemen met het op 5 Maart Vertrekkend postvliegtuig naar Indië te rei zen. Het toestel dat op genoemden datum vertrekt, is de nieuwe Fokker F. 12, uitge rust met drie Amerikaansche Pratt Whitney „Wasp” motoren van elk 425 p.k. Met deze motoren bereikt de F 12 een maximum-snelheld van 220 K.M per uur en een kruissnelheid van 195 K.M. per uur. Het toestel sal bestuurd worden door de vliegers Dulmelaar en Sillevis. Ofschoon Sillevls In dienstjaren de oudste vlieger der K. L. M. Is, zal de komende reis zün eerste vlucht op de Indië-route zün. Verder zal de bemanning van dit toestel bestaan uit een radlo-telegraflst en twee werktuigkundigen. WIJ hebben natuurlijk terstond tfsgre- pen, dat „Het Volk” er met dit, voor de Katholieken „defaitistisch” berichtje weer eens rlJkeUjk Ingevlogen was, maar curioslteltshalve hebben WU toch eens even willen informeeren, wit er van dezen „primeur” nu eigenlek wiar was en hoe het bericht in de wereld gekomen kon sijn. Wij stelden ons in verbinding met ver schillende katholieke autoriteiten in Vlaanderen, maar nóch bij leidende Geestelijken, nóch bij de redacties der voornaamste katholieke bladen, nóch 31J de leiders der katholieke Vlaamsch- nationalistlsche beweging was van een min of meer massalen overgang van katholieken tot het protestantisme ook maar het minste bekend. 1 Tot wij rechtstreeks uit St. Gilles in lichtingen ontvingen, welke ons een licht deden opgaan en ons een oogenblik van vermaak bezorgd hebben: Sinds den oorlog zijn n.l. in Dender monde en omgeving enkele protestant sche proselletenmakers bezig op een heel eigenaardige manier „bekeerlingen” te kweeken; vooral het geld speelt daarbij een rol: zoo wordt b.v. een bedrag van 100 francs beschikbaar gesteld voor ieder kind, dat men protestantsch laat doopen! Ondanks deze verlokkende actie zijn de resultaten echter weinig succesvol: in vele Jaren tijds heeft men niet meer dan 30 jongens en 16 meisjes In héél het bewerkte gebied weten te „be keeren”. Niemand zou er dan ook ooit van ge hoord hebben, als niet een Vlaamsch evangellsatle-blaadje „De Nieuwe Ros kam” onlangs het sensatle-bericht ge plaatst had, hetwelk de correspondent van „Het Volk” (wetende wat men in Amsterdam lust!) aan zijn blad over bracht en dat in Amsterdam gretig werd geslikt Wat nu de naaste aanleiding tot het ontstaan van het malle bericht geweest HJn zün? Op den ouden Dendermondschen weg staat op een hoek een kapelletje van OX. Vrouw van Troost, waarheen steeds «en drukke pelgrimage bestaat, wijl de bevolking van Dendermonde en omge ving veel devotie heeft tot O. L. Vrouw van Troost. Om dit kapelletje héén nu hebben de protestanten enkele huisjes gekocht en op het daardoor ter beschikking geko men terrein hebben zü een protestantsen bedehuisje geplaatst, hetwelk drie maan - den geleden is ,Jngewüd”, bü welke ge legenheid een soort „triduum” is gehou den, waaraan door ’n goede honderd protestanten van overal her is deelge nomen. Voor de Katholieke Kerk is deze actie ™n géén beteekenis: die zich hiermede inlaten en ■lehself of ook hun kinderen voor enkele doeng, wsar te 16.40 uur geland werd. gemeene Nederl. Bond Willibordus". Voorzitter was het Tweede Kamerlid de heer G. W Kampschoër, als voorzitter van ,J3t. Willibrordus”. Deze vergadering werd ook bügewoond door den voorzitter en secretaris van de K. R. O.-stichting, pastoor L. Perquln O.P. en Paul Speet en was büeengeroepen tot behandeling van de nieuwe concept-statuten voor de plaatselüke katholieke Radlovei- eeniglngen. de diocesane bonden van katho lieke radlovereenlgingen en de landelüke fe deratie van Diocesane Bonden. Deze statuten waren het uitvloeisel van een Indertüd samengestelde studie-commissle van drie vertegenwoordigers van de K.R.O.- stichting en van St. Willibrordus. Op deze drievoudige statuten waren door de leden tal van amendementen Ingediend, welke be oogden een nog grondiger herziening van de verhouding van de stichting K.R.O. en de georganiseerde luisteraars. Na langdurige discussies werden de statu ten na eenige wüzigingen goedgekeurd, en na aanneming van deze nieuwe statuten verviel vanzelf de Nederlandsche Bond van R.K. Radlovereenlgingen en verklaarde het huidig bestuur van St. Willibrordus zich nog bereid om de hangende kwesties en regelin gen verder af te doen. De verhouding tusschen K.R.O.-stlchtlng en georganiseerde luisteraars wordt door deze nieuwe statuten definitief vastgesteld, op een wüze, welke de goedkeuring had van het bestuur der stichting K.R.O. en van de georganiseerde luisteraars. De nieuwe organisatie beoogt thans dat de plaatselüke R.K. vereenlgingen zich aan sluiten bü ee ndlcoesanen bond en dat deze diocesane bonden weer onderling contact krügen In een landelüke federatie. Daarbij krijgen de luisteraars thans het recht om bondsgewüze door 5 leden ver tegenwoordigd te worden in de stichting van den K.R.O. waardoor de belangen en de wenschen van de luisteraars direct kunnen overgebracht worden aan de stichting K.R.O. ten waardoor tevens de medezeggenschap van dé luisteraars in de K.R.O.-stlchtlng erkena en bevestigd wordt. De heer G. W. Kampschoër, die op het eind van de vergadering gehuldigd werd voor het beleid In de KR O.-stichting en in St. Wil librordus steeds getoond, verklaarde wegens cumulatie van functies niet langer het vice- voorzitterschap van den K. R. O. te kun nen waarnemen. Bovendien verklaarde hü, dat hü nog zün volle medewerking zou ver- leenen voor de oprichting van Diocesane Bonden en hü zich daarna met zün be stuursleden van de Willibrordus uit de or ganisaties van luisteraars zou terugtrekken. Zaterdagnacht hebben twee Rotterdammers zich door het uitbreken van een deur, toe gang verschaft tot het kantoor van de Coöp. Zuivelfabriek te Blokzül. Vermoedelük hebben zü zich geen tüd ge gund om de brandkast open te breken. Na eenige pogingen besloten zü deze eenvoudig mee te nemen in hun auto. Daarmede hebben zü echter heel weinig geluk gehad. De nachtwacht R. zag n.l. plotseling den auto snel wegrijden en kreeg argwaan. Na onderzoek ontdekte hü. dat de kantoordeur was opengebroken. Hü stelde onmlddellük den burgemeester .den directeur van de fabriek en de politie met het gebeurde in kennis, waarna de omliggende plaatsen werden ge waarschuwd. De heer Sch., machinist der fabriek, verklaarde zich bereid met den ge meenteveldwachter In den auto van den directeur de inbrekers te achtervolgen. Het gelukte hun de dieven tusschen Zwart sluis en Hasselt in te halen. Door den storm was er veel riet op den weg gewaaid en daardoor waren de Rotter dammers den weg even büster geraakt en met hun auto in de tramrails vastgeraakt. Spoedig werden zü ingerekend en mee terug genomen naar Blokzül. De brandkast, waarin voor ongeveer 800 aan geldswaarde was. werd eveneens daar heen verzonden. liet Tweede-Kamerlid, de heer Weitkamp, Jieeft den minister van Financiën de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in vele gemeenten van ons land tal van landar beiders, die door de Landarbeiderswet in be zit kwamen van een boerderijtje, door de ongunstige tüdsomstandlgheden In groote flnancieele moeilijkheid verkeeren? Zoo ja. is dan de minister bereid, aange zien bovenvermelde wet bedoelt te zün een sociale wet ten bate van den landarbeider, te bevorderen mede met het oog op den sterk verlaagden algemeenen rentevoet, dat de rente en de annuïteiten voor de In moei- lükheid verkeerende landarbeiders, bü wüze van crisismaatregel, aanzienlijk verlaagd worden? BUREAU! HOF

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1