PROVINCIAAL NIEUWS Comité Kath. Westfr. Landdag I r - Bond van R. K. Rljwlelclubs in Noordholland BROEK OP LANGENDIJK AANBESTEDING WIERINGEN HEFMSKERK OUDE NIEDORP f ENKHUIZEN HEILOO LIMMEN WARMENHUIZEN Algemeene vergadering willeq wü dit doel aanbevelen. aan zegt, dat De jaarvergadering eer- van en Zoetmulder het daarna schrifteiyk andere Zeereërw. Tuinders voorschotten. goed. voor zaal was tot in de uiterste Het Woensdagavond I I 1 i i i i i 5 I I I I 2 5 0 0 2 de niet 4 I 4 l 1 l t 8 1 4 4 5 2 D 4 2 8 4 5 9 9 4 8 5 I 5 5 4 I 8 0 I I I 1 f 8 7 2 4 0 4 0 5 4 1 2 8 7 9 I bond nemen. RUn, ver waar- De polder Waard en Groet heeft Zater dag een aanbesteding gehouden voor de le vering van 20.000 liter gasólie. De levering is gegund aa nPa. ten Brugge Cate alhier, tegen f 5.40 per 100 liter. Spoorwegovergangen In afwijking van het oorspronkelijke plan voor de spoorlijn op Wieringen, waarbij de Westerlanderlaan door middel van opritten over den spoor weg zou worden gevoerd, is thans besloten, in verband met door het gemeentebestuur Ingebrachte bezwaren, den overgang te doen geschieden door middel van een viaduct. De kruising met den Oosterklieverweg zal op dezelfde wijze geschieden. Vertrek Pater Diemeer Door pater Die- meer is bericht ontvangen, dat hij op 7 April aa. weder naar den Congo kan vertrekken om zijn missie-arbeid aldaar voort te zetten. Z.Eerw. vertoeft thans tot 1 Pebr. als pa rochiegeestelijke te Amsterdam (St. Anna- parochiei. vele van deze mooie avonden moge bieden, is aller wensch. Rondvraag De heer Kruier vraagt of de gemeente ontvanger voorheen geen makelaar was. 8pr. heeft gelezen dat de gemeente-ontvanger vergunning had gekregen, als makelaar op te treden. De voorzitter zegt, dat indertijd door den heer Jong een adres is verzonden om toe stemming te krijgen om, benevens gem. ont vanger het makelaarschap waar te nemen. Naar zijn meening waren die betrekkingen vereenigbaar. Ged. Staten hebben B. en W. advies gevraagd. Naar aanleiding van de vraag of de ontvanger ook zaakwaarnemer was, hebben B. en W. bevestigend geant woord. Nu zijn die 2 onvereenigbaar. Enkel de Kroon kan toestemming geven, om tege lijk als zaakwaarnemer en ontvanger te fun- geeren. Spr. was van meening, dat de heer Jong wel makelaar mag zijn. Enkel de func ties van ontvanger en zaakwaarnemer, waar het belastingzaken betreft, z n onvereenig baar. De heer v. Zoomen herinnert aan het in een vorige vergadering genomen besluit, dat onderwijzeressen wanneer zij de 65-jarige leeftijd hebban bereikt, zullen worden gepen- sionneeerd. Dit besluit heeft er toe geleid, dat verschillende personen de conclusie trek ken. dat het onderwijs van de onderwijzeres onvoldoende was. Spr. vindt de redactie van het besluit niet correct. Spr. stelt er prijs op, als namens den Raad werd medegedeeld, dat dit niet het geval is. De voorzitter vindt de redactie van het besluit goed. Het besluit geldt voor alle voorkomende gevallen. Spr. noemt de ge trokken conclusie totaal verkeert. De heer Liefhebber acht het, nu de nieu we arts is benoemd, zeer op zijn plaats, na een 40-jarige praktijk. Dr. Maats namens de gemeenteraad een blijk van belangstelling te doen toekomen. De voorzitter had dezelfde gedachte als de heer Liefhebber. Dr. Maats heeft zijn praktijk neergelegd en we weten allen, dat dr Maats in al die jaren zijn best heeft ge daan en zijn patiënten op de uitstekendste wijze heeft geholpen en hart had voor zijn praktijk. Spr. stelt voor namens de gemeente raad een schrijven te richten aan dr. Maats, houdende dankbetuiging voor de vele en goede diensten, die hij aan de gemeente en gemeentenaren heeft verricht. Aldus besloten. De heer Wit wens<^ht den voorzitter veel voorspoed en zegen in het jaar 1931, waarin hem misschien heel wat zal wachten. De voorzitter dankt de heer Wit voor zijn woorden en hoopt, dat deze wenschen in ver vulling zuilen mog engaan. Alvorens te sluiten richt de voorzitter eenl- ge woorden van dank tot de pers voor de voortreffelijke wijze, waarop zij haar werk in 1030 heeft verricht en sluit de vergadering. te nemen, zich eerst te verstaan met gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp. Aldus besloten. j. Adres van Jac de Moei te t Veld, hou dende verzoek hem ontheffing te verleenen van zijn aanslag in de hondenbelasting over 1930. B. en W advisee ren aan adressant ont heffing te verleenen voor het tweede half jaar 1930. Aldus besloten k. Adres d.d. December j.l. van het hoofd bestuur der Nederlandsche R. K. Volkszang- vereeniging houdende verzoek om toeken ning van een subeldie. B. en W advtseeren afwijzend op het ver zoek te beschikken. L Adres dd November a n van de groep Nederland van het Alge nuen Ncderlandech Verbond, houdende verzoek tot vaststelling eener verordening op de heffing eener be lasting op openbare afkondigingen in de ge meente en tot vaststelling eener verordening op de Invordering dier belasting. B en W. advlaeeren afwijzend op dit ver zoek te beschikken. Nadat de voorzitter had uiteengezet, wat de bedoeling van dit schrijven was, werd het voor kennisgeving aangenomen. m. Circulaire van Ged. Staten dd. 24 De cember 1930, No. 185, nopens tulndersvoor- aoho’.ten. De voorzitter herinnert er aan, dat door de provincie 70% en door de gemeente 30% moet worden gegarandeerd, indien een voor schot wordt verstrekt. In verband hiermede, en tevens In ve:band met een schrijven d d. 14 Januari, waarin wordt medegedeeld, dat dezelfde bepalingen gelden voor den akker bouw, stellen B. en W. voor te besluiten in Ketenbouw Aan den Gesterweg worden twee woonketen gebouwd, één met 3 wonin gen voor rekening van de heeren J. A. Pijnen, P. L. Pijnen en G. Verboven, één met 2 woningen voor de hoeren M. v. Gin- nlken en H. Heijnen, allen alhier. Aan den Poelweg worden een drietal keten gebouwd voor rekening van het gemeente bestuur van 1 Bildt (Fr.) De heer Slot ondersteunt het betoog van den heer Swan. Er zijn werkgevers, die moe ten stoppen met werk geven, omdat ze geen geld meer hebben. De heer Molenaar vindt het een gevaar lijke stap, omdat de grens van dergelijke gevallen moeilijk te bepalen Is. Spr. vindt, dat de gemeente al ver genoeg gaat door zich 30 pet. borg te stellen. De Voorzitter ontkent niet, dat er geva ren aan verbonden zijn. In Harencarspel, waar het reeds gedaan wordt, heeft spr. dit aan den lijve ondervonden. B. en W. zullen echter een en ander in gedachte hou den. De heer Molenaar vraagt of er al wat van de landhuur binnen is. De Voorzitter: Nog niet veel. De heer Molenaar vraagt deze zaak nog spoedig eens in den Raad te brengen. De Voorzitter zegt dit toe en sluit de ver gadering. BUz. Vrtfw. landstorm Men doelt ons made. dat bovengenoemde afdeeling, alhier, de jaarvergadering zal houden op Donderdag 8 Februari. Op dien avond ral tevens de Landstormfllm worden ver toond en ook de prijsuitreiking geschieden. de voorzitter de afd. Langendijk In overwe ging gaf, om de volgende vergadering met een voorstel te komen. De afd. Tuitjenhorn besprak de slechte vergader-gelegenheld van de vorige bijeen komst. De voorzitter deelde de reden hier van mede. De heer Dekker stelde nog voor om, indien dit niet te Bergen kan geschie den, te vergaderen op een der plaatsen, waar de afdeelingen zijn gevestigd. In verband met de te wachten Bisschoppe lijke goedkeuring zal dit volgens voorzitter echter niet mogelijk zijn. De secretaris sprak nog over de betaling van de contributies over 1931. De voorzitter ging vervolgens over tot sluiting van deze geanimeerde vergadering, den wensch uitsprekende, dat de bijeenkom sten steeds een gezellig samenzijn zouden zjjn. en hopende, dat de vooruitgang van den bond en het aantal clubs steeds zou toe- VERGADERING VAN DEN RAAD De Raad dezer gemeente kwam gisteren middag te 2 uur, onder voorzitterschap van Burgemeester B. Meijer, In voltallige zitting bijeen. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom .en wil, alvorens de werk zaamheden aan te vangen allen leden en hun gezin veel goeds toewenschen. zoowel op geestelijk, als op stoffelijk gebied, en daarbij voegen den wensch dat 1931 ook voor de ge meentenaren, en ik denk hierbij aan de economische depressie, een beter jaar zal blijken te zijn dan 1930 Laten we hopen, dat bewaarheid worde de voorspelling die een Amerlkaansche econoom heeft gedaan, n.l. dat het einde van 1931 beter zal zjjn, dan het einde van 1930. Met dezen wensch open Ik de vergadering. De notulen der vorige vergadering, werden, na een kleine correctie, aldus vastgesteld. Missienaaikranstentoonstelling Zondag na de Hoogmis had de opening plaats van de Mlssle-naalkranstentoonstelling. wat door vele gen z dlgden en belangstellenden werd bij gewoond. Tot de aanwezigen behoorden o a. de Zeer Eerw. Pastoor Paulissen en de Eerw. Heer Kapelaan Houdijk, zoomede de Zeer Eerw. Paters C. Dimmeer en Zoetmulder; bovendien afgevaardigden van diverse organisaties en autoriteiten. Burgemeester Vreugd had be richt van verhindering gezonden. De Zeer eerw. Heer Pastoor sprak tot de aanwezigen een hartelyk welkomstwoord, bijzonder tot de Zeer Eerw. Paters Diemeer en sprak zijn blijdschap uit over hetgeen weer tot stand is gekomen in het belang van de Mlsslê. Daarna nam de Zeereerw. Pater C. Die- meer het woord en dankte den Zeereerw. heer pastoor en de dames van den missie- naaikrans voor de vele mooie, voor Z.E. be stemde kleedingstukken waaraan in de Mis sie zooveel behoefte bestaat. Z.Eeerw. deelde mede, dat hij 7 April weer hoopt te vertrekken naar den Congo. Pater Diemeer zelde, reeds in zijn geest de kleine zwartjes te zien in de keurige en practlsche kleedlng. Ook Pater Zoetmulder, eren onbekende in Heemskerk, en in hetzelfde Missiegebied als de vorige missionaris werkzaam, sprak woorden van waardeering en dank aan de dames van den Missienaaikrans en den ZL. heer pastoor. Daarna werd overgegaan tot bezichtiging der fraaie Mlssiekleedlng. Ook was tentoongesteld een aantal prijzen, bestemd voor de verloting. Den geheelen middag en avond heerschte in de tentoonstellingszaal een gezellige druk te. Wfj zijn er zeker van, dat de tentoonstel ling een groot succes is geworden. den heer Bergen. Alles en allen werkten mee om een avond van ongekend kunstgenot aan de zoo talrijke aanwezigen. er moesten nog bezoeker* worden afgewezen te bieden. Men la ge heel geslaagd Het was een svond waarop de „Zang” met genoegen kan terug zien. Dat de directeur de heer Joh. Kulner nog Prop. Club SL Franc. Xaverius De Pro pagandaclub hier ter stede hield Zondag avond een buitengewone vergadering in het St. Gomarus-gebouw Tot deze vergadering waren ook ultgenoodigd de dames der pa rochie die dan ook zeer ruim waren verte genwoordigd. De Gomarus-zaal was geheel gevuld. Aanwezig was mede de heer Pastoor De voorzitter de heer H. F. Fluitman spreekt zjjn groote voldoening uit over de be langstelling vooral van de zijde der dames. Wij staan zegt spreker, voor 'n keerpunt in de geschiedenis van de Propagandaclub. Reeds enkele jaren Is er nu gepraat om ook de dames tot het lidmaatschap van cje club toe te laten, door enkelen is dit nog wel wat tegengehouden, doch het is nu een verheu gend verschijnsel dat het besluit de club om te zetten in een gemengde club Is aange- men met algemeene stemmen. Van het grootste belang is het nu om te weten of ook de dames er evenzoo over denken, waar aan spreker niet twijfelt. Van de aanwezige dames verklaart het overgroote deel zich ge negen het lidmaatschap te aanvaarden. Door enkele dames wordt opgemerkt, dat de Zaterdagavond, waarop voorheen de club vergaderde niet een zeer geschikte avond zal bljiken voor de dames. Na een langdurige bespreking wordt besloten de vergaderingen te houden op Woensdag of Donderdagavond. Behandeld worden hierna de door Z D.H. den Bisschop van Haarlem vastgestelde sta tuten voor de Propagai.daclubs. In hoofd vak is men het hierover eens. Een door den Ziereerw. Heer Pastoor mtworpen huishou delijk reglement zal in een op Woensdag 28 Januari as. te houden vergadering nader worden besproken. Door den Zeereerw. heer pastoor wordt hierna tot de propagan disten een opwekkend woord gesproken. Spreker richt een woord van dank tot de reorganisatiecommtssie die het heeft aange durfd deze reorganisatie ter hand te nemen Ook deVvoorzltter spreekt nog enkele opwek kende woorden, waarna sluiting volgt. Wij vernamen dat de afdeeling over zeer geringe flnancleele middelen beschikt en toch gaarne de beste schuttersleden een prijsje zou willen toekennen. Uit de kas is dat niet mogelijk, want die is geheel schoongemaakt. Daarom zal commandant De Groot deze week bij eenlge ingezetenen aankloppen, om een kleine vrijwillige bij drage. Gaarne Ingekomen stokken. a. Missive van Ged. Staten d.d. 3 Decem ber 1930, No. 178, ten geleide van het goed gekeurd raadsbesluit van 17 November a p. tot aankoop en verhuring van een woonhuis en benoeming van C. Postma tot genees kundige, belast met de armenpraktijk, vac cinatie en doodschouw. Voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen tevens voor om, waar ter vergemakkelijking van de bewoners van ’t Veld, Zijdewind en omtrek, aan de Weel een spreekkamer is gevestigd, de kosten van timmeren en schilderen voor rekening van de gemeente te nemen. De voorzitter zegt, dat B. en W. van oor deel zijn, dat, waar dit is gebeurd om de menschen te gerieven, deze kosten behooren te komen voor rekening van de gemeente. B. en W. stellen echter tevens voor de kosten van huur niet voor rekening van de gemeen te te nemen, en deze te laten voor rekening van Dr. Postma. b. Schrijven d.d. 8 December 1930. No. 35216, van Burgemeester en Wethouders der gemeente Alkmaar ten geleide van de door den Raad dier gemeente voorloopt^ vastge stelde balans, verlies en winstrekening over 1929 van den warenkeuringsdienst in het gebied Alkmaar. Voor kennisgeving aangenomen. c. Missive van Ged. Staten dd. 31 Decem ber 1930, No. 66, ten gelelde van de door dat college vastgestelde gemeenterekening over het dienstjaar 1928. d. Kantschrijven van Ged. Staten d.d. 31 December 1931, No. 73. ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 24 November J.l. tot aankoop van rentegevend goed. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. tn gevolge de machtiging van den Raad een obligatie, groot 1000.ten laste van een Nederlandsche gemeente hebben aangekocht e. Alsvoren dxl. 7 Januari JJ. No. 55. ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 24 November j.l. tot aankoop van grond voor den bouw van een R. K Meisjesschool te t Veld. Voor kennisgeving aangenomen. f. Verslag van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs in deze jmi-r.- Het verslag zal bij de leden circuleeren. g. Alsvoren van de O'.dercomm’ssie de O. L. school te Oude Niedorp. Alsvoren. h. Alsvoren van de Commissie tot wering van schoolverzuim in de gemeente. Alsvoren. 1. een adres van K. van der Oord. J. Na gelhout en L. van Wachendorff van allen wonende te Moerbeek, houdende zoek een regeling te willen treffen, door het bezoeken hunner kinderen van de O. L. School te Nieuwe Niedorp wordt ver gemakkelijkt. B. en W. stellen voor, dit adres te stellen in handen van hun college om prae-advies. De voorzitter merkt op, dat dit verzoek blijkbaar een gevolg Is van de opheffing van de school te Moerbeek. Het kwam B. en W daarom gewenscht voor, alvorens een besluit het Zondagmiddag hield de de Bond van R.K. Rljwlelclubs In Noordholland boven het IJ, „Sint Chrlstoforus”, zijn jaarvergadering In dï bovenzaal van het Sint Willebrordus- patronaat, aan de Oude Gracht te Alkmaar. Te voren was reeds een bestuursvergadering gehouden. De heer M. Nlele opende als voor zitter de goed bezochte vergadering, met den chrlsteiyken groet en heette alle aanwezigen van harte welkom. Spr. deelde mede, dat van de 16 afdeelingen, er 12 In deze bijeen komst waren vertegenwoordigd. Vervolgens releveerde spreker de belangrijkste gebeur tenissen, welke de bond in het afgeloopen vereenlgingsjaar heeft medegemaakt en memoreerde de feestvergaderlng te Bergen ter gelegenheid van de,plechtige vaandel- wijding, vervolgens wees spr. nog op den ge- stadigen bloei en vooruitgang van den bond, welke reeds bijna 1000 leden telt en hoopte, dat dit jaar de kroon op het werk gezet sou worden. Daarna besprak spr. den econo- mischen toestand en stelde voor, om dit Jaar In het bijzonder te bidden voor de zoo ge- wenschte cn noodzakelijke verbetering. Voor al tijdens den omgang is de gelegenheid hiertoe zoo mooi. Verleden jaar had het hoofdbestuur van de Bisschoppen een bij zondere aanbeveling gehad om gebeden te laten storten voor de redding van Rusland; dit jaar zou spr. hét zeer gewenscht vinden om de gebeden op te dragen voor de ver betering van de slechte toestanden, welke in ons eigen land heerschen. Men vrage den noodlgen steun vooral gedurende den om gang. wanneer men de volle genoegens smaakt van eigen zleleleven. Spr. sprak den wensch uit, dat dit jaar voor den bond In alle opzichten glorievol moge zijn. Met luid applaus werd door de vergadering Instem ming betuigd. Hierna werden door den secretaris, den heer G. M. Bos. de notulen gelezen, welke on veranderd werden goedgekeurd, onder een woord van dank door den Voorzitter. De voorzitter deelde nog mede, dat er een retraite te Bergen gehouden zal worden. Voor deze retraite gelieve men zich zoo spoe dig mogelijk op te geven aan den Rector van het retraitehuis te Bergen, alwaar ook alle gewenschte Inlichtingen dienaangaande zijn te bekomen. De voorzitter las een artikel voor van den Hoogeerwaarden heer Deken Rengs, over de retraite, waaruit bleek, dat het wel noodig Is, dat allen zooveel mogelijk propaganda maken voor die fetralte, wil men dat deze door kan gaan, hetgeen toch ten zeerste is gewenscht. Spr. moedigt allen nog eens aan voor deelname. Hierna werd door den voorzitter een in teressant verslag gelezen over het leven van den schutspatroon Sint Chrlstoforus. Spr. bracht o.a. naar voren, dat de bond van Handelsreizigers denzelfden patroon hadden. De voorzitter zelde op een vergadering te zijn geweest, alwaar de vraag werd besproken: wie was Chrlstoforus? Voorzitter was van meening. dat het zijn nut kon hebben, dat het antwoord op die vraag ook hier eens werd bekend gemaakt. Dit bracht hem tot zijn aardige uiteenzetting. Door een luid ap plaus toonde de vergadering haar waardee- ring hiervoor. Vervolgens gaf de secretaris-penningmees ter verslag van de bereikte flnancieele resultaten. Het saldo op 1 Januari 1930 be droeg t 66.45. Totale ontvangsten f 507,76. Uitgaven f 509 46. Saldo te kort f 1.70. Naar aanleiding van dit verslag werd besproken de post uitgaven voor de fanfarecorpsen, welke dit Jaar bijzonder hoog bleek te Mijn. Verschillende factoren hebben hiertoe mede gewerkt, zoodat er niets aan te doen viel. Het is echter vrijwel zeker, dat deze post In het vervolg weer belangrijk lager zal zijn. Dé secretaris deed hierna voorlezing van het door hem opgemaakte jaarverslag. In het verslag memoreerde hij het schit terend verloop van het afgeloopen jaar. Er werd In gewezen op den bloei van den bond. De afdeeling Tuitjenhorn is in 1930 opgericht. Het vaandel werd gekocht en plechtig ge wijd Het goede werk der stille propaganda werd aangehaald, en medegedeeld, dat een bedevaart werd ondernomen naar Amster dam met 674 leden. Alkmaar met 464 ledenl Helloo met 525 leden, terwijl ter leestver- gadering te Bergen 199 leden aanwezig waren. Reeds 5 afdeelingen hebben een propagan dist In hun midden. Onder luid applaus door de vergadering beëindigde de secretaris de voorlezing van zijn verslag, waarna de voorzitter hartelljk dank zegde. Nog werd besproken de bisschoppelijke goedkeuring op de statuten. Hieruit bleek, dat het bestuur heeft vergaderd met het Bondsbesluur te Amsterdam. De besprekingen Waren echter niet van dien aard, dat een oploaslng kan worden gevonden. Het zou niet economisch zijn, de aldaar geulte wenschen in te wlllegen, men verlangde een federatie bestuur, een eigen blad, enz., wat veel te veel kosten met zich zou brengen. Zeer waar schijnlijk zal de verlangde goedkeuring wor den verleend; dit was ook de meening van den Rector. De contr.butle werd voor 1931 vastgesteld op hetzelfde bedrag als vorig jaar Bij accla matie werden herkozen de beer N. Kuln als commissaris, en de heer J. Ooievaar als vlce- voorzitter. Belden waren periodiek aftredend en namen hun herbenoeming aan. Intiuschen werd de rekening en verant woording van den penningmeester grondig nagezien. De contróle-commlssie deelde mede, dat alles in orde was bevonden en ad viseerde tot goedkeuring en d’charge. De voorzitter bracht zoowel den penning meester als de commissie dank voor hun Verrichtingen. Bi) de rondvraag deelde de afd. Nlbblxwoud. mede, dat minstens 10 man zou deelnemen »«n de retraite, de afd. besprak de vraag of men per flets zou gaan. De voorzitter zag gsame, dat de afdeelingen ten spoedigste het aantel retraltanten opgeven aan den Meetor te Bergen. De afd. Langendijk stelde voor, om In het Vervolg vóór de vergadering een contrftle- oommlssie de rekening en verantwoording v»n den penningmeester te laten nazien. Dit ’°«*el werd echter nogal bestreden, aoodat De H. Aloysios, t Was Zondag een schit terende avond. Een extra avond, zooals de voorzitter, de heer Kuipers, van de R. K. ge mengde zangvereenlging „Zang en Vriend schap” In zijn openingswoord zelde. „Zang en Vriendschap" gaf een buitenge woon goed geslaagde opvoering van het ora torium De H. Aloyslus”, Dit oratorium, voor soli en koor met orkestbegeleiding, werd su bliem uitgevoerd onder leiding van den di recteur, den heer Joh. Kuiper te Alkmaar. Toen de avond begon opende de heer Kui pers met den chrlstelijken groet en een har- telijk woord van welkom, in ’t bijzonder tot de aanwezige heeren geestelijken. Spr. wensch te allen een genoeglijken avond, waarna door de vereeniging eenlge liederen gezongen werden; „Bede voor het Vaderland’, „Avondlied" van Frans Abt en „Patriottenlied", oud-vaderlandsch lied. Wegens ongesteldheid van den heer Lienis. had de heer Kiebert de piano-begeleiding. Hoewel geheel onvoorbereid, was de bege leiding uitstekend. De vioolpartijen werden vervuld door me juffrouw Wagenaar en den heer Schreurs en den heer Tjeertjes, cello. Prachtig werk lever de dit drietal en niet minder heerlijk was de zang van de vereeniging zelf De solo-par tijen uitgevoerd door de heeren Th. Bolten. tenor en Donders (Alkmaar), bariton, wa ren zuiver en schoon. En wat te zeggen van het door den heer De Rooi) ILimmen) soo keurig verzorgde tooneel? Een prachtige kapel, persf»ctivisch goed uitgevoerd In mooie harmonteerende kleuren, ook het soldatenkamp en de kloos tercel waren niet minder mooi, terwijl de aanbidding van het Lam geroemd mag worden Tenslotte de tableaux vivants. Goede grime, keurig samenstel. De verklaringen van het oratorium wer den op Indrukwekkende wijze gegeven door Haakman, hoofdonderwijzer, te Voorgesteld wordt B. en W te machtigen de gemeente voor 30 pet. borg te stellen voor de aan tuinders te verleenen voorschotten met rente en kosten zulks naar de regelen en de daarbij behoorende algemeene voor waarden vastgesteld door Ged. Staten. De Voorzitter acht de strekking van het besluit voldoende bekend, zoornt hij ver dere toelichting overbodig acht. In aanmerking komen voor het verleenen van de voorschotten de belde boerenleen banken alhier en de boerenleenbank te Schoort. De Voorzitter uit den wensch, dat de tuin bouw een beteren tijd tegemoet gaat en dat de utinders spoedig In staat zullen zjjn, niet alleen de voorschotten af te lossen, doen tevens hun bedrijven tot bloei te brengen. De heeren Slot en Molneaar onderschrijven het betoog van den voorzitter. Z. h. st. wordt het besluit genomen. De Voorzitter gelooft niet, dat een derge- Hjk besluit voor akkerbouwers In deze ge meente noodig Is, mocht dit In de toekomst blijken, dan zal spr. eventueel een spoed vergadering beleggen. De heer Molenaar gelooft ook niet, dat het noodig is, omdat alle akkerbouwers bij de tuindersorganlsatles zjjn aangesloten, om dat zij veelal een gemengd bedrijf hebben. De heer De Groot wil om een aparte ver gadering te besparen, thans reeds een der- gelijk principe besluit nemen betreffende de akkerbouwers. De Voorzitter vindt het overbodig een be sluit te nemen als met .Aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid” aangenomen kan worden, dat het toch niet noodig Is. Aldus besloten. Behandeld werden hierna aanvragen voor tegemoetkoming ingevolge art. 13 der L. O.- wet. Voorgesteld wordt aan J. Beukers voor het bezoek van zijne kinderen op de bijz. school te Warmenhulzen een tegemoetkoming te verleenen over 1930 van f 13.32 en aan J. B. Mastellng van f 20. Conform besloten. Besloten werd z. h. s. aan de wed. Tesse- laar voor een half jaar ontheffing van hon denbelasting te verleenen tot een bedrag van f 3. Bij de rondvraag geeft wethouder de Groot te kennen, dat er 10 a 11 werkloozen te werk gesteld zijn In werkverschaffing. Er kun nen er pl m. 22 bij de Zuiderzeewerken ge plaatst worden. De secretaris zou echter eerst eens een kijkje daar willen nemen, om de situatie eens op te nemen en te zien of het werk daar loonend te voor onze werk loozen. De Voorzitter deelt nog mee, dat met het oog op de werkverschaffing, In de duinen door het ministerie gevraagd Is hoeveel werk loozen er In deze gemeente zijn. Opgaaf te verstrekt en het antwoord van den minister wordt Ingewacht. Spr vindt tewerkstelling In de duinen mooier dan bij de Zuiderzee werken. De heer Slot heeft een geluid opgevangen van Iemand die werkverschaffing als een mooie bijverdienste beschouwde. Bpr. vindt dit een onsympathiek geluld. fle Voorzitter te het met den heer 81ot eens, dat dergelijke elementen niet in de werkverschaffing thuis hooren. B. en W. zullen daar rekening mee hou den. De heer Molenaar merkt op. dat alle tuin ders en bouwers wel werk hebben op het land, maar dat is geen werk dat geld op brengt. Bpr raadt B en W aan in deze de voorzichtigheid te betrachten. Weth. 8wan meent, dat er nog wel een weg te vinden te voor werkverschaffing Kr zijn b.v. werkgevers die werk zouden heb ben. spr. ziet hier een mogelijkheid van werk als b.v. de gemeente en de werkgever leder de hallt van bet toon betalen. Harmonie „Excelsior” In het nieuwe café „Zomervreugd" gaf Zondagavond de Harmonie „Excelsior” het jaarlijksch win terconcert. De ruime hoeken bezet, uitgebrelde programma bevatte een achttal muzieknummers, welke onder lei ding van den directeur, den heer Peetoom, op keurige wijze werd uitgevoerd. Na elk nummer klonk een welverdiend applaus. In het tweede gedeelte werd als slot, een vlerdeeling tooneelstuk opgevoerd, getiteld „Koppazek op Carnaval”, naar een vrije vertaling van Gerard Nlelen. De inhoud van dit humorrijke stuk bestaat In een echte Jolige Carnavalmop. Het eerste be drijf speelt In café „De Roode Beer”, het tweede In de werkplaats van Koppazek, het derde bedrijf in het clublokaal der „Overtolllgen" en het laatste bedrijf in een arrestantenlokaal van een politiebureau. Het vrij groote stuk was blijkbaar goed In gestudeerd en de rollen zeer goed verdeeld. Koppazek werd uitstekend vertolkt en de journalist Klemmer niet minder. Er werd keurig spel gegeven en de aanwezigen heb ben blijkbaar zeer genoten. Het was een gezellige avond. Uitbreiding Elee. net De uitbreiding van het Elec. net. alsmedt de straatverlich ting van Schoollaan en Achterlaan. is dezer dagen tot stand gekomen. De uit breiding aldaar is een zeer goede verbete ring, welke door de bewoners aldaar op hoogen prijs wordt gesteld. het rijk wordt vergoed. Het gevraagde voor schot bedraagt f 2200. Het voorstel werd zjis. aangenomen. 8. Uitzending voor rekening der gemeente van El. v. d. Eng in een sanatorium voor t.b.c. patiënten. De voorzitter deelt mede, dat is ingeko men een schrijven van het Witte Kruis, waarin de steun van de gemeente wordt ge vraagd voor verpleging van bedoelde patiën te in ..Berg en Bosch” te Apeldoorn. De ver- pleegkosten bedragen f 3.60 per dag. B. en W. hebben een onderzoek Ingesteld en daar bij Is gebleken, dat de heer v. d. Eng niet in staat is zelf bij te dragen. Dr. Postma heeft inmiddels een onderzoek ingesteld, dat nog niet geheel is geëindigd. Gebleken is echter, dat de patiënte zelf niet naar het sanato rium wil, terwijl de toestand op het oogen- blik zoo is, dat opname niet noodig wordt ge oordeeld. B. en W. vragen den Raad mach tiging om indien blijkt, dat het noodig is, dat het kind wordt opgenomen, de kosten voor rekening van de gemeente te nemen, waarbij rekening wordt gehouden met de omstandigheid, dat de provincie 50 pct. van de kost enbetaalt. Verwacht mag echter worden, dat uitzending niet noodig zal zijn. Aldus besloten. Hierna ging de raad in comité. Na heropening stelde de voorzitter aan de orde punt 2 der agenda, n.l. 2. Prae-advies nopens een adres d.d. 12 November j.l. van A. Bart e.a., om verminde ring van.de pachtsommen van de door hen van de gemeente gepachte landerijen wegens de zeer slechte uitkomsten In het land- en tuinbouwbedrijf. De voorzitter zegt, dat dit onderwerp In de besloten zitting is besproken en de verschil lende huurders en huurprijzen zijn bezien. Uit deze besprekingen Is gebleken, dat de gemeenteraad wel van oordeel is. dat een algemeene reductie moet worden verleend. Het voorstel van B. en W was eigenlijk aan huurders van bouwland 30 pet. reductie te verleenen. Maar gehoord de besprekingen hebben B. en W. een voorstel overgenomen om een algemeene reductie aan huur- en bouwlanden te verleenen van 20 pct. over 1930. Aldus besloten. Spr. deelt nog mede, dat Weth. Bakker heeft gezegd, van deze reductie geen gebruik te zullen maken. Oadera vond Woensdagavond zal In t Patronaatsgebouw de jaarlijkache ouder avond worden gehouden voor de ouders van de patronaat*jongens en belangstel lenden. Ongetwijfeld zullen velen daar dien avond aanwezig zijn. Het bestuur van het Comité van den Katholieken West-Frleschen Landdag, heeft een algemeene vergadering der leden betego tegen az. Woensdag 21 Januari ten lokale yan Ge?.. Bie’laagh te Hoorn. De agenda bevat benevens de gewone periodieke zaken, onder no. 4, verkiezing van een bestuurslid wegens ontslag am» van den secretaris, den heer C. Rood te Boven karspel, die sinds het bestaan van het Insti tuut der Landdagen In West -Friesland yanaf de oprichting deze func’-e heeft ver vuld. Met het oog op dit punt der agenda is een algemeene opkomst dringend ge wenscht. Verder zal een voorlo.pige bespre king volgen over den aanstaanden Landdag en wel nopens ffiaats. onderwerp, datum, sprekers, enz. den geest als door Ged. Staten bedoeld. Het toestaan van een crediet zal moeten worden overeengekomen met de Boerenleenbank ter plaatse. Ieder geval zal op zich zelf moeten worden beoordeeld, terwijl ieder die een cre diet wenscht, zich, op een daartoe vervaar digd formulier moet wenden tot het gemeen tebestuur. die dan een onderzoek Instellen en tevens overleg plegen met een lid van het bestuur van een tuindersorganisatie. Wan neer alles is onderzocht en termen aanwezig zijn om aan het verzoek te voldoen, wordt het crediet toegestaan. Het voorstel werd z. h. st. aa-genomen, ook wat betreft aanvragen voor den akker bouw. n. Schrijven d.d. 15 December a.p, van H. Groot te ’t Veld houdende verzoek hem ont heffing te verleenen van zijn aanslag in d» hondenbelasting 1930. De voorzitter zegt, dat B. en W. geen ad vies hebben uitgebracht, wel hebben zij een onderzoek ingeste’d, waarbij de heer Groot heeft medegedeeld, dat de hond niet hem behoort. Wethouder Bakker zegt, dat de heer Groot hem heeft medegedeeld, dat de hond een zwerver Is. Soms ziet men hem niet ge durende langen tijd, dan komt hij weer te rug. De heer Van Zoonen: Laten we hem dan aanslaan in de forensenbelasting De heer De Boer heeft den indruk en meerderen met spr., dat de hond aan den heer Groot behoort. De voorzitter concludeert hieruit, dat de heer Groot verplicht is over 1930 de belas ting te betalen. Indien hij den hond kwijt wil. kan hij daarvan mededeeling doen aan de politie. Besloten werd op het verzoek afwijzend te beschikken. De voorzitter deelt mede, dat voorts is in gekomen een schrijven van Ged. Staten, war.-utt blijkt, dat de beslissing ta v. de begroeting 1931 is verdaagd. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de Prot. Armvoogdij. de heeren P. Angenant en C. Rempt voordra gende In de vacature Angenant. wegens pe riodieke aftreding van eerstgenoemde ïls lid van het bestuur; en als lid van de Com missie van Toezicht, wegens periodieke af treding van den heer J. Rootjes, de heeren J. Rootjes en C. Wltmeer. De eerstvoorgedragenen worden met alg stemmen herkozen. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt met alg. stemmen herkozen de heer P. Broersen en als lid van de Commissie van Toedicht op het lager onderwijs mevr. A. MijtsPeereboom. 3. Voorstel tot wijziging van het raadsbe sluit van 24 November j.l. tot wijziging en aanvulling der begrooting dienst 91301930 De voorzitter dee’t mede, dat Prov. Staten hebben medegedeeld, dat aFosslng van geld- leenlngen niet mogelijk Is Bij onderzoek aan de Boerenleenbank t? Zijdewind is dit Inder daad gebleken, zoodat B en W. voorstellen de post ultkeerlnren van het Rijk van kwade posten met 800.te verhoogen. Aldus besloten. 4. Voorstel nopens verplaatsing van het te Zijdewind gevestigd publiek telefoonstation. De voorzitter zegt, dat reeds eenlge maan den geleden de wed. Tromp B en W. hegft bericht, dat zij in verband met het overlijden van haar man er niet langer prijs op stelde het publieke telefoonstation ter harer huize te houden. B. en W. hebben nog naar een gelegenheid omgezien te Zijdewind, o.a. bij den heer MooU, doch zijn niet ge slaagd. Inmiddels is de benoeming van Dr. Postma gekomen en is by het college vraag gerezen, of dat telefoonstation overgebracht kan worden naar het café van den heer Pepping, waar de spreekkamer van den dokter gevestigd zou worden. Aanvanke lijk hadden B. en W. zelf wel eenlge bezwa ren. omdat er altijd In Zydewlnd een publiek telefoonstation was geweest. Daar staat echter tegenover, dat by ove leg met den heer Pepping Is gebleken, dat hy de voor waarde stelde, dat als de spreekkamer van den dokter by hem gevestigd zou worden, hier ook het telefoonstation zou worden on dergebracht. Deze voorwaarde Is voor B. en W. aan leiding om voor te stellen, het publieke tele foonstation by Pepping te plaatsen. Dit jaar heeft de gemeente 34.moeten by-betalen. daar er niet zooveel gesprekken waren ge voerd als door de gemeente was gegaran deerd. Dit bedrag moet worden betaald aan het Ryk. Nu hebben B. en W. eenlge hoop, dat door deze overplaatsing meer gesprekken zullen worden gevoerd, dan In het afgeloopen jaar het geval Is geweest. Hierbij komt nog, dat het nieuwe station zeer makkeiyk is aan te brengen, te—vyi de kans bestaat, dat als de telefoon in zyde wlnd biyft, er verbouwd zal moeten wor den. Nu Is echter nog niet zeker of van het Ryk vergunning zal worden verkregen, om het station naar hier te ve-plaatsen. B. en W vragen den Raad echter machtiging, om als er geen bezwaren bestaan by het Ryk, tot het inrichten van het publiek telefoonstation over te gaan. De heer Wit had gasme gezien, dat het telefoonstation In Zydewlnd bleef. De heer Valk wil het wel hebben. De voorzitter wyst er nogmaals op. dat de mogeiykheid bestaat, dat er voor de ge meente minder koeten zullen kunnen komen, als het station by de Weel is. Wethouder Bakker onderschryft de mee- ning van den voorzitter. De bewoners van 1 Veld kunnen nu ook veel vrijer telefoneeren De heer v. Zoonen merkt op. dat het tele foonstation nu geplaatst wordt midden tus- schen Zijdewind en 't Veld. Men moet niet gaan speeujeeren op het feit, dat personen de gelegenheid openstellen om te telefonee ren 8pr is voor het voorstel van B en W Het voorstel van den heer Wit wondt niet ondersteund, waarna het voorstel van B. en W z. h. s. wordt aangenomen. 5. Voorstel om de sluis aan het Oude Nle- dorper Verlaat, gerekend te zUn Ingegaan 1 Januari 1931 wederom voor den tijd van één Jaar onderhands te verpachten aan H. B Helleman voor de som van 650. Aldus z. h. s. besloten. 6 Voorstel nopens weder-lnhurlng van den toren der Ned Herv. Kerk te Niedorp De voorzitter herlrfnert eraan, dat de ge meenteraad op 18 December 1925 heeft be sloten te huren tot 1 Januari 1931 Wegens het verstrijken van dien trnnlin stellen B en W. voor de toren wederom voor 5 jaar te huren ad f 75 per Jaar. De heer Wit achtte dezen prUa te hoog; het arrestantenlokaal ia er ook niet meer gevestigd De voorzitter wyst er op, dat in den to ren een klok van de gemeente hangt. Om blliykheldsredenen is indërtyd deze huur toegestaan. De heer Liefhebber wijst op de groote on derhoudskosten van den ouden toren. Aldus z. h. s. besloten. 7. Voorstel tot het aanvragen van een ryksvoorschot voor den bouw eener woning te Oude Niedorp. De voorzitter zegt, dat de Raad het vorige jaar heeft besloten een ryks-voorachot aan te vragen voor den bouw van een wontng Dit besluit heeft echter stagnatie ondervonden. Het voorschot was bestemd voor den bouw van een woning voor den heer Wuia, wiens woning onbewoonbaar was verklaard. Inmiddels la het bouwplan gewyzfgd en een goedkooper en eenvoudiger plan opge zet De exploltatle-rekenlng bedraagt f 189.44 per Jaar, zoodat de huur f 3 64 per week zal bedragen. Naar spr.'s inzien zyn er wel ter men aanwezig de huur niet hooger te bepa len dan f 3, In verband met de geslns-ln- komaten. De verminderde opbrengst zal on geveer t 30 bedragen, waarvan de helft door Bloembollencultuur Heden, Dinsdag avond, wordt de algemeene jaarvergadering gehouden van bovengenoemde afdeeling. alhier. De agenda bevat zeer belangrijke punten, zoodat opkomst zeer gewenscht ia. VERGADERING VAN DEN RAAD. De Raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag om 3 uur voltallig ten Raadhulze onder voorzitterschap van burgemeester H. Nolet. De notulen van de vergadering van 30 December 1.1. worden na enkele kleine wyzigingen goedgekeurd en conform gear resteerd. Ingekomen was een verzoek van R. Slnne- ma om ontslag als hooisteker en schatter vergunningsrecht. Het gevraagde ontslag wordt met ingang van 1 Februari 1931 vol verleend. Voorts was ingekomen een schrijven Ged. Staten tot verdaging van hunne be slissing ten aanzien van de gemeente-be- grootlng 1931. Voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld werd, dat de burgemeester door B. en W. is aangewezen als voorzitter van de gascommissie. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde was hierna een voorstel tot benoeming van de leden voor de stem bureaux. Voorgesteld wordt tot leden van stem bureau I te benoemen (voorzitter ambtshalve de burgemeester) de heeren P. Slot en C. Nannes tot plaatsvervangende leden de hee ren H. G. Rijs en T. Donla; tot leden van stembureau II de heeren J. de Groot tevens voorzitter, K. Molenaar en J. van Ryn tot plaatsvervangende leden de heeren J. H. ter Burg en D. Wlldelfeer Tot leden van stem bureau m de heemi J. Swan, tevens vooi- zltter, P. Tesselaar en J. Turkstra, tot plaatsvervangende leden J. Paarlberg en A. Biersteker. Tlt leden van het hoofdstem bureau de heeren Swan, de Groot, Slot en Hannes, plaatsvervangers Molenaar, van Ryn en Tesselaar. De heer De Groot stelde voor de voorge dragenen by acclamatie te benoemen. De voorzitter had daar In dit geval geen bezwaar tegen. De heer Slot maakte bezwaar tegen benoe ming by acclamatie, men gaat zoo gauw op dezen weg verder. De voorzitter laat stemmen. Voor stembureau I worden de voorgedra genen met algemeene stemmen benoemd, be halve de heer Donia. die 6 stemmen kreeg; de heer W. Koot kreeg de andere stem. Voor stembureau II werden de voorgedra genen met algemeene stemmen benoemd. Voor stembureau III werden de voorgedra genen eveneens met algemeene stemmen ge kozen. Voor het hoofdstembureau worden de voor gedragenen (echter niet met algemeene stemmengekozen Voor zoover aanwezig nemen de heeren de benoeming aan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7