I Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien heden 60 jaar - X I TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 WOENSDAG 21 JANUARI 1931 STADSNIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS van i Weldadigtieldspostzegels DIRK RAAT - SCHAGEN 7*5°t C. d. B. AUTOBUSDIENST Alkmaar-Heiloo-Limmen v.v. Arrondissements-Rechtbank ANNA PAULOWNA voordracht DE RIJP HEERHUGOWAARD- WFRVK-p«?HOOF „De Christelijke Wrake Lia Tcheng” HEM Gewetensgeld T ZAND TEXEL *3 b ger Enkhulzen, diefstal. daar ■eester gen. by gestaan I S’ De miskende swerver G, Journalisten Een kar. bespannen met T( Alkmaar weer aan de spits 6.40 Mr. Dr. D. A. P. N. KOOLEN Verech VET SPEK 25 c*. p. p. - Versch MAGER SPEK M et p. p. ,1 Van Alkmaar naar Heiloo Van Heiloo naar Alkmaar Van Alkmaar naar Limmen Valsche verklaring in een echt- scheidings-procedure 1. 2 7-5°t 8.35 9.10 10.30 11.10 1x15 7-35 8.15 ■8-55 9*35 10.55» 7- 45t 8.— 8- 45 9- 30 10.40 11.20 1X35 i.iu t-55 2.30 3-35 4.30 8- 35 g.io 9- 55 10.30 11.10 11.50 1x15 3.50 4-15 4-55 5.40 6.15 6.50 7.10 7-45 8.35 9-05 9-45 10.10 11.05» 8.051 8.30 925 10. 10.55 11.35 1x55 1-35 XI5 X45 3- 40 4- 45 5- 30 6.05 ’•45 x 3.30 3-~ 3-»5 3.50 7- 3°t 8- 15 8.30 9- 35 10.10 10.35 11.05 H-45 13.35 1.05 i-35 a-35 3-55 3-30 1-45 3.30 3- »5 4- 30 4-35 4- 45 5- 35 6- to 6.45 7.30 7- 55 8- 35 9- ao 10-40»» 11.30» 5-»5 6.— 6.35 7.10 7-45 8.35 9.10 10.30ZZ 11. xoz Des vjn.. Van Heiloo naar Limmen van de Melsjes-congre- die verleden Meervoudige strafkamer Zitting van Dinsdag 20 Januari; uitspraken van 6 Januari Willem KI., los werkman. Alkmaar. Hooger beroep vonnis overtreding art. 453 Wetboek van Strafrecht, openbare dronkenschap. Aangehouden. Harmina K., dientsbode, Alkmaar. Hooger Van Limmen naar Alkmaar Veranderingen Kerkebuurt. In de Kor- kebuurt komt weer eenige verandering. Het oude perceel van den heer Matzer wordt ge sloopt en er komt een nieuw perceel, een winkel in tabak en Sigaren voor den beer P Berkhout. Wel een verbetering! OVERLEDEN Vanmorgen is In het St. Elisabeths Zie kenhuis overleden de 46-jarige A. M. Sin- nige, die Zondagmiddag in het Kennemer- park door een beroerte werd getroffen en daarna In genoemd ziekenhuis van de laat ste Hü. Sacramenten was voorzien. Te water. Dat Heer-Hugowaard ook andere wegen heeft dan zijn moolen rechten met boomen beplanten Middelweg, onder vond Maandagmiddag de bode van het Wit te Kruis, de neer H. Deze zou nJ. bij den heer 8wonende in een der Klipaden, de jaarlijksche contributie ophalen, doch ten gevolge van het natte weet was het pad in zoo n staat, dat dit per rijwiel niet te berij den was. met het gevolg, dat H op zijn rug met het rijwiel in de sloot terecht kwam. Gelukkig was het geen diep water, zoodat hij zich zelf kon redden en met een nat pak zijn incasseeringswerk moest staken. Door den stormwind sloeg te de Cocksdorp een wagen met hooi om. De inhoud van den wage i geraakte in de sloot. Behalve eenige materiaal-schade liep dit ongeval goed af. DE.*>URGER IJSCLUB JUBILEERT Weinige Alkmaarders zullen niet bekend zijn met het as. Jubileum van de Berger Ijsclub, waarvan de viering Dinsdag 27 Ja nuari a.s. zal plaats hebben. We ontvingen dezer dagen het programma van den feestavond. In het door den heer Joh. O. Appel, lid van de feestcommissie, geschreven voorwoord, wordt In het kort het ontstaan van de Ber ger Ijsclub gememoreerd, waartoe de heer Jb. elPs, de huidige voorzitter, de eerste stoot heeft gegeven. Het bestuur van de Burger Ijsclub heeft met taaie volharding gewerkt om deze veree- nlglng, die zoo veel goed doet voor de min- der-bedeelden van onze stad, tot groote bloei te brengen. Op het oogenblik is het ledental gestegen tot ongeveer 700. Tegelijk met de viering van dit jubileum, zal de herdenking plaats vinden van het feit, dat de heer Jb. Pels 40 Jaar bestuurslid, waarvan 15 Jaar voorzitter en de heer J. Jonker Gz. 25 Jaar secretaris Is. De avond belooft alleszins feestelijk te worden, daar behalve de herdenking van het jubilea, de revue „Laat waaien", m 1 pro loog en 18 tafereelen zal worden opgevoerd Deze avond zal zeker in staat zjjn, de aanwezigen een zeer aangenamen avond te doen bezorgen. We twijfelen er dan ook niet aan, of de geheele zaal van „De Harmonie" zal tot In de uiterste hoeken zijn bezet. wind van den heer Kooien niet geduurd, daar spoedig na de aanneming van het amendement-Kefsten over het gezantschap bü den H. Stoel het mlnlsterle-Coljjn aftrad. Het jaar daarop volgde zijn benoeming tot lid van den Raad van State. Mr. Kooien is o.m. voorzitter van „Ka tholiek 's Gravenhage”. bestuurslid van het Katholieke Meisjes Lyceum en van de In dische Mlssieverecnlging. H M. de Koningin benoemde hem tot commandeur in de Orda van den Neder- landschen Leeuw, terwijl hij door Z. H. den Paus werd onderscheiden met het grootkruis in de orde van H. H. Gregorius den Groeten. het bekend, dat deae heer van een stevlgen dronk niet afkeerlg is en somde daarop het kwantum diverse verfrisschlngen op, door den heer van 8. op bedoelden kanaelfeeetdag gebruikt. Men zou dus wat de valschheld der verklaring betrof, tot een „non liquet” moe ten komen. Tenslotte concludeerde pleiter heropening van de instructie subsidiair vrijspraak. In het Stadhuis vergaderde gisterenavond het plaatselijk codité voor den verkoop der Weldadlgheidspostzegels voor het kind, voor Alkmaar en omstreken. De voorzitter, de heer Jac. Ponsen, opende met een woord van welkom, waarna mevr. R. PrinsVlesslng, als secretaresse van het comité verslag uitbracht aangaande werk zaamheden en resultaten van den zegelver- koop. 6 In totaal zün verkocht 100277 zegels, ver- dee’d als volgt: Alkmaar en omstreken 74613, Bergen 10601. Broek op Langendljk 1E0S3. Deze cijfers waren het vorig Jaar respectie velijk: Alkmaar 81433, Bergen 7416 en Broek op' Langendljk 17036. Alkmaar en omstreken verkocht dus minder 6820, Broek op Langen dljk minder 1973 en Bergen meer 3185 zegels. De totale winst bedraagt 2782.18waar van door Alkmaar wordt bijgedragen f 2119.63 door Bergen 305.59 K en door Broek op EERSTE STEENLEGGING Maandagmorgen om 10 uur had de plech tigheid plaats van de eerste steen’egging van de nieuwe St. Werenfridus-scholen. Aanwezig waren burgemeester Raat en echtgenoote. wethouders en raadsleden. Kerk- en Schoolbestuur, de Zeereerw. Over ste van de meisjesschool en de Eerw Zuster Evarista, hoofd der Jongensschool. Verder de architect, de heer Verberne, zijn zoon, opzichter van genoemde scholen, en de aan nemer Beemster en het personeel De eerste steen werd gelegd door het oud ste zoontje van burgemeester Raat. De ce remoniën werden verricht door den Zeereen», heer pastoor Karskens. <Ue daarna het woord nam en de aanwezigen dankte voor hun be langstelling. Verder zei spr., dat hjj den ze gen van God had afgt-beden om het verder heil der school tot eer an God te doen ztfn en tot heil der kinderen, die de school zou den moten bezoeken. Verder zelde spr., dat indien de Heer niet bouwt, ons werk tevergeefsch zal zijn en hü hoopte, dat door den zegen van boven, soo- als tot heden alle werkzaamheden zonder tegenspoed en ongelukken zullen geschieden. Tot slot sprak burgemeester Raat. Deze dankte voor de eer. dat zijn 6-jarig zoontje den eersten steen mocht leggen, feliciteerde den Zeereerw Pastoor met de nieuwe school en hoopte dat alles voorspoedig zal gaan en de afbouw een bron van vreugde zal zijn. spraak, door hem zelf meegemaakt, begon met zijn waardeering uit te spreken voor het zooveel meer sollede Nederlandsche strafstel sel. Voorts bracht pleiter dank aan den Heer Officier voor de onpartijdige wijze waarop hy deze zaak had behandeld. Mr. Prins rang schikte hierop de feiten om deze stuk voor stuk aan een krachtige critiek te onderwer pen, ten einde aan te toon en, dat daaruit het wettig en overtuigend bewijs niet zou kunnen worden geconstrueerd. Pi. ste’de het voorts zeer op prijs dat de Officier Tromp's verklaring had uitgeschakeld, s Verdediger had ook al eens met dit jongemensch ken nis gemaakt en kon -eten welk 'n waarde aan diens verklaringen gehecht moest worden. Eindelijk vermeende pi. dat uit de verkla-” ringen van de getuigen is komen vast te staan dat verdachte den diefstal niet had gepleêed en ook wat de schoenen betrof, hechtte de verdediger aan deze omstandigheid weinig waarde. PI. eindigde zijn uitvoerig plei dooi met te concludee~en vrijspraak en on- m'ddellijke invriiheidste'ling. Zooals vanzelf sprak, volgde hierna een geanimeerde woordenstrijd tusschen verdedi ger en officier, welke laatste, nadat beid-n hun s’ellingén hadden gehandhaafd, zich verzette tegen het verzoek van den verde diger. Er werden geen termen gevonden om ver- da"hte In vrijheid te stellen. Uitspraak in alle zaken a s Dinsdag.. Dit is nu eens een tooneelspel, dat geheel drakerigen 4-30 4- 35 5- »5 6.— 6- 35 7- to 7-45 8.35 9.10 9.50 lO.Sof 10.30 tf.IO» 11.30» t Niet op Zon- en Feestdagen. Alleen Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Alleen Zon- en Feestdagen. Voordracht. Op de voordracht voor hoofd van de O. L. school UI Oostpolder zijn geplaatst: 8. F van Dijk, van Amsterdam. H. N. Cornelissen, alhier.. AUTO-BOTSLNG Ten gevolge van de gladheid van den weg kwam vanmorgen de eerste bus uit Langen dljk van de fa. Kok en Tuinman op den Twuyverweg in botsing met een luxe auto van den heer Gootjes uit St. Pancras. Deze auto werd op den wegberm geduwd en geraakte b jna in de sloot. Een paai van het electrlsch net werd door de autobus omvergereden. Enkele passagiers kregen ont vellingen. De "oorruiten van de bus werden verbrijzeld. De bus kwam met eenige ver traging te Alkmaar aan. Amsterdam beeft dit keer 159262 minder zegels dan het vorig Jaar verkocht met een opbrengst minder van f 515236 In Rot terdam werd voor een bedrag van g 12281.45 minder aan zegels verkocht. In den Haag zijn 80377 minder zegels verkocht, waardoor de opbrengst ook f 1069.21 minder was. In Utrecht is, naar ruwe schatting een opbrengst van f 17000.genoteerd, ongeveer hetzelfde bedrag dan in het vorig jaar. Ten ulotte Haarlem boekte een minderen opbrengst van f 1222.30. Alkmaar kan dus in vergelijking b.v. met Amsterdam met haar 27 keer zooveel inwo ners constatceren, dat deze wereldstad slechts 1/10 van de winst van Alkmaar ge maakt heeft. We hebben dus in vergelijking met andere plaatsen een prachtig resultaat. Maar er is ook gewerkt. Vijftig dames en heeren hebben dit jaar aan den verkoop medegeholpen. Dit aantal was veel grooter dan vorige jaren. maar er moest ruime aanvulling komen, wijl het gemis van den heer Van der Kiel), den man van de kinderbescherming zéér gevoeld werd. Oe wakkere penningmeesteresse, me vrouw Zjjlstra, die Alkmaar verlaten heeft en zeker Jaarlijks een moeilijken tijd mede- maakte, was ook al moeilijk te vervangen. De secretaris van den armenraad, de heer Pon sen heeft dit jaar zooveel mogelijk getracht als voorzitter den heer Van der Klejj te ver vangen. hetgeen hem gelukt is. Ook mej. Aghina heeft als pennlngmeesteresse al haar beschikbaren tjjd ten beste gegeven. Door vriendelijkheid van den Burjnni konden de flink bezochte vergaderingen dit jaar op het stadhuis gehouden worden, het geen zeer werd gewaardeerd. Aan M>" Wen- delaar. namens alle medewerkenden hartelijk dank. Als 2e secretaresse fungeerde dit jaar mej. Scale, die eveneens haar handen vol had. Alle medewerkenden te noemen is ondoen lijk. Maar in het bijzonder wil spr. dank brengen aan de redacties van de Alkmaarsche Courant en Noord-Hollandsch dagblad, welke redacties de opname van de aanmoedigingen voor koop van de zegels en kaarten als urgent hebben beschouwd, en waarvan de plaatsing véél heeft bijgedragen tot het in .lezen ma- lalsetijd verkregen resultaat. Zéér hebben we het op prijs gesteld, dat de firma’s Dam Co., Met en de Vries haar auto’s weder gratis ter beschikking hebben gesteld. Een vriendelijke behandeling als men voor z’n zaakje zit is steeds aangenaam en daar om onzen dank aan den heer directeur van X postkantoor en z’n personeel. Ook waren de postzegels dit jaar goedkooper dan het vorig tear. Dit hadden we te danken aan den heer Morsch. bloemist alhier, die zoo vriéndelijk was niet alleen om het tentje te versleren, maar ook aan de koopers een bouquetjé aan te bieden, hetgeen door de dames-koopsters zéér in den smaak is gevallen. De bekwame jonge teekenares mej. R. Kooyman te Ber gen heeft zeker door haar teekenlng het behoeftig ziekelijke kind koopsters en koopers gelokt. Ook haar hartelijk dank van het comité. En wanneer spr. weder optimis tisch voor den verkoop van het volgend jaar Is. dan moet spr. toch haar verslag met een opmerking aan het adres van bevoegde auto- ri‘riten eindigen. Naar verhouding worden er in vele plaat- De aangehouden uitspraak Na de pauze werd in de Hooger beroep- zaak centra Willem K. los werkman te Alk maar. nog gehoord de agent van politie Agrl- cola. aan wien werd verzocht den niet aanwe zigen heer W. K. te willen op-poren. Des avonds had het verhoor van den heer Agri- cola plaats en wasK aanwezig. Uitspraak a.s. week. departement van Arbeid, Handel en Nij verheid. Lang heeft het mlnisterleele be- van valt bulten den traditionelen, en daarbij dikwijls nog godzaligen stijl, waarmee het Katholiek Vereenigingstooneel maar al te dikwijls behept is geweest. Ge lukkig begint hier ook een nieuwe, frls- sche geest levendig te worden in het ver bleekte knekelveld van ouderwetsche muf- heden. ,J)e Christelijke Wrake van Lia Tcheng” is een hoogst modern tooneelspel, geboren uit het „feu sacré”, de heilig; geestdrift, waarmee een groep Jeugdige, maar hoogst- begenadigde kunstenaars een nieuwe aera van verjongde tooneelkunst aanving. De immer opnieuw verrassende compo sitie van dit kunstwerk, de spannende climax der hartstochten, de bovenmensche- lljke strijd van een bekeerd Christin tegen Langendljk 356 96. In de opbrengst van Alkmaar is een gift van 36.50 begrepen, geschonken door een directeur van e;n der grootste N. V. te Alk maar, die Jaa lijks een groot bedrag aan tegels kccht. maar nu door vast postfran- keerrecht het kind geen schade wilde doen cn de netto winst weer schonk. Zeker een voortreffelijk navolgbaar voorbeeld. De tota’e onbrerifest der verkochte zegels Is 6995.33 tegen 7572.38 het vorig jaar. In totaal is de winst der zegels slechts 177.87 minder dan het vorig Jaar 2782.18'^ J- i 2960 05JJ-. Verder zijn nog 995 pakjes briefkaarten verkocht tegen 984 het vorgl ja»r. Wanneer men bovenstaand vergelijkt met den verkoop in de grootste plaatsen van ons 1*nd. b.v. Amsterdam. Den Haag, Utrecht, Rotterdam en Haarlem, dan kan Alkmaar nog beroemen op de grootate opbrengst. mr. ver- ‘n psycho paat, die niet tegen hechtenis kon. Pleiter be twijfelde echter sterk of in dit geval wel ver- oordeeltng kon volgen en werkte die opvat ting meer uitvoerig uit. Het stond niet vast of 11 uur 's avonds wel was de vóór de nachtrust bestemde tijd en dat het niet was bij vergissing. Ten slotte concludeerde verdediger vrtjsp aak subs een voorw. ver- oordeellng. Vo’gde nog eenlg debat over de juridische moeilijkheden door verdediger op geworpen. Drie fruitmanden geannexeerd? Aan den 62-Jarigen heer Aris B., tuinder te Blokker, grys-gebaard, goud-gebriid oud heertje, was bij dagvaarding ten laste gelegd het feit, dat hij zich wederrechtelijk in de maand September van het vorige jaar zou hebben toegeëigend een drietal fruit manden. eigendom van den grossier A. H. P. Gottmer (firma Degens) te Amsterdam, voor welk simpel feit hl) thans terecht stond. De heer Gottmer zond hem deze manden gevuld met emballage en ontving die man den dan met fruit gevuld terug. Bedoelde mandjes waren door den eigenaar, den heer Gottmer gemerkt en het bleek hem. dat ver dachte deze gebruikte om het door nem ge teelde fruit naar de veiling te cenden De heer v. d. Sluis, veilingmeester te Blok ker. deelde aan de rechtbank mede, dat verdachte bedoelde mandjes met pruimen gevuld inzond en getuige merkte op, dat de manden waren overgemerkt met roode verf of menie. Hij had als toen de mandjes ge weigerd en de zoon van verdachte, die de n.anden met fruit ter veiling bracht, had zich toen telefonisch met zijn vader in ver binding gesteld. Wij merken hierbij op, dat het misschien een overbelangrljk doch zeer zeker een bijzonder saai zaakje was, waar mede de Blokkersche fruitteler vandaag ter gerechtstafei kwam. Over de nageschilderde merken werd met veel ernst en toewijding gedelibereerd. De heer B„ de verdachte, beweerde dat zijn zoon de mand van de veiling had mee gebracht. Het merk kwam oogenschijnlljk overeen mes het officieele velilngsmerk, meende verdachte, die door den president krachtig werd geanimeerd het als overtul- glngsstuk aanwezige mandje in de handen te nemen en eens zorgvuldig te observeeren. Daarop werd gehoord de heer Simon de Vries, véillngs-mandencontroleur te Blokker, een weinig hard.ioorend, welke heer was be last met de uitgifte der manden en inning der statiegelden. Ook deze getuige had waargenomen, dat het merk niet in orde was en de letters nog nat waren. Het merk geleek wel op het officieele merk, doch het was niet precies hetzelfde. De oude manden worden wel eens overgeschilderd, gat deze getuige toe. Vervolgens verscheen de heer P. Boskamp, expediteur en getuige A décharge, gehoord op verzoek van zjjn vader, die verklaarde dat de heer Oerrit Sluis, de veilingmeester, aannierklng op de mand had gemaakt. Deze mand had hij evenwel ontvangen van den controleur Simon de Vries. De porté van deze vo< - een buitenstaan der tamelijk onbegrijpelijke zaak Is dan, dat de heer B. senior werd verdacht statiegeld riechtig te willen worden van manden, die zijn eigendom niet waren en waarvan te dien einde de merken waren vervalscht. De heer officier, ten slotte het woord ver- krl'gende. stelde onderscheidene punten in het geding vast, o.m. dat verdachte verschil lende manden a in de veiling deed aanbie den. die het eigendom waren van den ge tuige Gottmer en waarvan de letters nat waren. Wie dat merk had aangebracht interesseerde den officier niet: verdachte bood die manden aan en de officier requl- reerde 40— boete of 40 dagen hechtenis. Openstelling hulp postkantoor Het kan toor van de P. T. T. is geopend op werk dagen van half 9 tet half 10 en van 2 uur tot half 4 en van 6 tot 7 uur nam. Des Zaterdags na half 4 nam. gesloten. Zondags geopend van 8 tot 9 uur tevens gelegenheid tot het afhalen van poststukken. lederen werkdag is er van 7.45 tot 8 uur n.m. gelegenheid tot het afhalen van nieuwsbladen. Op adressen voor kantoor .Hem, alleen te vermelden Hem (N.-H.), niet daarbij Ven huizen, daar dit vertraging tengevolge heeft. BM den Inspecteur der directe belastin- 1ste afdeeling, alhier, is onder letter B. f 10.05 ingekomen, wegens over vorige Jaren te weinig betaalde belastingen. Heden voltooit een zeer verdienstelijk Katholiek en Nederlander, oud-Mi nister Mr. Dr. Dlon. Koo ien, zjjn zestigste levens jaar. Mr. Dr. Dionysius Adria- hus Petrus Norbertus Kooien .werd 21 Januari 1871 te Rijswijk geboren. HIJ bezocht het stedelljk gymnasium te Utrecht en studeerde later in de echten aan de Unlversl- telt aldaar. In 1894 pro moveerde hij tot doctor in de staats- en rechts wetenschappen. waa ma hjj zich in lM3^4n de Domstad vestigde als ad vocaat en procureur. Van 1897—1905 vervulde hij de functie van schoolopzie ner in het arrondissement IJsselstein, terwijl hij in 1900 lid werd van den Utrechtschen gemeente raad. In 1903 aanvaardde hjj het lidmaatschap van den Centralen Raad van Be roep (Ongevallenverzeke ring), waarvan hU in 1909 ondervoorzitter werd. Deze functie blief hU tot het jaar 1919 waarnemen. De heer Kooien was een dergenen, die in 1904 den stoot gaven tot de oprichting van den Alge- meenen Bond van Ka tholieke Klesvereenlgln- gen, bij de reorganisatie in 1926 omgezet in de R. K Staatspartij. Tien jaar lang was de leiding aan zijn krachtige hand toevertrouwd. Bij de verkiezingen in 1905 kreeg hjj voor het kiesdistrict Grave zitting in de Tweede Kamer, waar het Jonge Kamerlid spoedig een vooraanstaande plaats innam. Tot de invoering der evenredige vertegen woordiging m 1918 werd zijn mandaat voor bet district Grave steeds vernieuwd. Als opvolger van mr. D. Fock werd nu* Kooien in 1918 gekozen tot voorzitter der Tweede Kamer, welke functie hjj tot 1925 heeft vervuld. Toen werd hü opgenomen to het kabtoet- Oolljn en belast met het beheer va* bet Tooneelnitvoering D. L T. O. Naar wij vernemen zal de dames-tooneelvereeniglng D I. T. O., gevormd uit leden der meisjee- Corgregatle alhier a». Zondag voor de eerste maal op de planken komen. Gespeeld zal worden „De Familie-juweelen." tooneelspel in twee bedrijven en de klucht: „Jetje zon der zenuwen" in één bedrijf. De Jongedames doen al hun best, om dien avond zoo besla gen mogelijk ten Ijs te komen, en waar ze repeteeren, onder de bekwame leiding van den heer S. Stavenulter, onderwijser aan «te R. K. school, die, op het gebied van regie zijne sporen hier reeds lang heeft verdiend, twijfelen wij niet, of het zal een gneotvoüe avond worden. De 24-jarige venter Jacob v. G., wiens neus met een grooten bril was getooid, stond terecht ter zake het binnendringen in de woning van den heer P. Molenaar te Zuid- Scharwoude op 5 Oct., gedurende den voör de nachtrust bestemden tijd. De president vroeg)cm of hij zwervend was, waaroj. de vércktchte antwoordde: „Nee. meheer. Ik benTri het huls van bewaring"f Voorts gaf hü toe dien avond in de woning van den heer Molenaar te zün binnengegaan. H0 was toen werkzaam op de fabriek van Een kar. bespannen met paard, sloeg eveneens te de Cocksdorp om. doordat de kar in een diepe goot reed. De voerman kreeg de kar bovenop zich, waardoor hij een pols brak en aan het hoofd gewond werd. De patiënt Is naar Den Helder ver voerd. Naar verhouding worden er in vele plaat sen in ons land meer pakjes ansichtkaarten «oude en nieuwe meerters) dan zegels ge kocht. Volgens spr.’s inzicht is dit gelegen in de zeldzaam mooie afwerking der kaarten en reproducties. Spr. is het volkomen met den inzender van 1 een ingezonden stuk in het Hanzeblad eens. dat alles niet op den malalsetüd gegooid moet worden, maar veel op de leelijke (de Inzender schrijft afschuwelüke) teekentng der postzegels. Wanneer men de prachtige uitvoering ziet van de kinderpostzegels in België, Denemarken en Zwitserland, dan Is het onbegrtfpeliik, dat men to vergelijking met deze zegels, zulke als de onze ten verkoop aanbiedt. Het verslag eindigt met den wensch, dat het comité het volgend Jaar weder op alle Alkmaarsche medewerksters en medewerkers, op de hulp van de plaatsen om Alkmaar, waarbij spr. nog memoreert de plaatsen Oterleek. Schermerhorn. Castricum, Bergen en Broek op Langendljk, waar dit Jaar hard gewerkt is. zal mogen rekenen. De heer Jan Sm., een 32-jarige slager te Zuid-Scnarwoude, stond tereent ais z^nde verdacht op 21 October JJ. In het reents- gebouw te Alkmaar, gedurende een echt- schekangs-procedure tu. schen Jhr. v. 8. en zün echtgenoote, een va.sc.ien eed te heb ben afgelegd. HJ zou alstoen in stryd met de waarneld hebben verklaard, dat hü een maal in 1925, omstreeks 12 uur 's nacnts, tüdens de Kanaalfeesten. den heer 8., in ge zelschap van twee andere heeren, met een auto naar een café in de Largestrast te Alkmaar had gereden. De heer 8. was, na het verlaten van dit cafe, flinir dronken en waggelde. Verdachte had hem toen to zyn aujo naar huis gebracht. Hü zat toen te slapen en verdachte had hem uit den auto gesleept en hem tegen de deur van zün wo ning gezet. Verdachte Kramer en meende, dat hü in zün kosthuis terecht was gekomen. Dit kosthuis bevond zich nota bene in Alkmaar, doch verdachte helderde die vergissing op door mede te deelen. dat hü onder den invloed van ster ken drank verkeerde en hü dus niet geheel bü zijn positieven was. De heer Officier signaleerde verdachte als een arbeidsschuwen kwirver. die voor een voorwaardelijke veroordeeling niet in aan merking kwam. Spr. wenschte dus een de finitieve gevangenisstraf te requireeren te gen dit bü den dag levende zieltje zonder zorg, en wel gedurende 1 maand. Mr. Langeveld, optredende voor Wynna, die ongesteld was, noemde dachte een wonderlijk mensch. De Storm Gedurende den storm van Zondag zün de duinen nabij den vuurtoren van Eierland 3 M. afgeslagen. Het water steeg tot -35 boven A. P. Door het bestuur van den polder Eier land was een dükwacht uitgezet. De <HJk heeft bü *t Elerlandsche huis geen schade geleden, zoodat bü het vallen van het water de wachters weer huiswaarts konden kee- ren. Personalia Bü de Nederlandsche Spoorwegen is be noemd tot inspecteur tweede klasse de adjunct-lnspecteur Z. U. J. H. van der Wal alhier. haar oer-menschelüke instincten: daarbü de symbolische figuren naar mlddeleeuwschën trant, de psychologisch zoo raak getroffen teekenlng van duivelsfiguur, het schitterend décor en het fantastisch lichteffect, be loven lederen toeschouwer een avond van artistiek genot. De tooneelclub r gatle der St. Domlnicuskerk, Jaar met de „Gestolen Famlliejuweelen” zoo’n groot succes behaalde, en toen bUJk gaf over zeer goede krachten te beschikken, heeft ..De Christelüke Wrake van Lia Tcheng" in studie genomen. De uitvoeringen zullen plaats hebben op Maandag 2 Febr. (voor de leden). Dinsdag 3 en Donderdag 5 Febr. De kaartverkoop voor de belde laatste avonden is dezer dag?n geopend. Men make haast, want de eerste rang van 3 Februari is reeds büna uitverkocht. Het hoofdbureau voor den kaartverkoop is: Nlcuwlander- ringel 70 van 12 uur tot half een, van 4 tot 5 uur en van half 8 tot half 9. Men zie verder de aanplakbiljetten. beroep vonnis overtreding Motor- en Rü- wlelwet, rijden zonder Ucht. .Vonnis vernietigd, f 3 boete of 3 dagen. Petrus de Gr., vrachtrijder, Castricum. Hooger beroep vonnis overtreding Jacht wet. Het niet terug roepen van naar wild speurenden hond. Vonnis vernietigd, f 15 boet of 15 dagen. Willem O., grondwerker, Wleringen. Hoo- beroep vonnis overtreding Wapenwet. Het vervoeren van een windbuks. Nieuw onderzoek gelast op 10 Februari a». De heer H. P. de Graaf wordt gehoord als des kundige. Joh. T., werkman, 3 maanden gev. Hendrik Sm., arbeider, Enkhulzen. Zeden misdrijf art. 247 Wetboek v. Strafrecht. Het plegen van niet nader te noemen hande lingen met een minderjarige. Vrijgesproken. Diefstal van Kippen Daarop werd voorgeleld de tuinder Iheter O., oud 30 jaren-. wonende te Nederhorst den Berg thans gedetineerd, aan wien was ten laste gelegd diefstal van een dertig-tal blau we kockockskippen en 5 üto hanen, zulks met welwillende medewerking van andere onbekende personen, gepleegd in den nacht van 25 op 26 November bj den veehouder D v. d. Neer te Oterleek. De verdachte werd Juridisch door mr. A. Prins Jr. Op de tribune waren veel kennissen en familieleden van verdachte aanwezig. De heer v. d. Neer had in den morgen van 26 November die klpp.-n gemist en in de modder voetsporen waargenomen. Voorts vond deze getuige in de boet een veiling- briefje ten name van verdachte wat aanlei ding gaf hem ernstig van dezen diefstal te verdenken. Den volgenden cag vond de heer v. d. Neer nog 2 dergelyke aan elkander ge hechte briefjes. Op de zitting bevond zich een kippenkorf, waarin waren gevonden reeitjes van blauwe kippen. Veertjes die overeen kwamen met de kleur der kippen, door getuige gemist. De verdachte ontkende op het erf geweest te zyn en kon zich de aanwezigheid van die briefjes niet verklaren. Eenige der voet poren bleken afdrukken te zijn van schoenen. Door v. d. Neer s knecht Josias Konijn waren spoten van een auto gevonden boven op den'dük. In de mand kon den volgens v. d. Neer wel 30 kippen worden gestopt. Neemt leder der dragers in iedere hand nog 5 kippen, dan zün er al 40. Brigadier Talsma. die de zaak onderzocht, had de voetsporen gemeten en 'n paar schoe nen in den vrachtauto van verdacnte in be slag genomen. De schoenen waren afge schrobd. De nog aanklevende klei was van dezelfde soort grond als op v. d. Neer’s erf werd aangetroffen. Verdachte repliceerde, dat hü deze schoenen die hem te krap waren, in maanden niet had gedragen. Hem werd verzocht een schoen aan te trekken, dit ge lukte doch verdachte bleef beweren er ón mogelijk op te kunnen loopen. De kippen- mand werd in beslag genomen in de woning van verdachte en daarin werd aangetroffen versche kippenmest en blauwe kippenveertjes, ook was nog een spoor van turfmolm in de mend aanwezig. De getuige Adr. Verburg, tuinder te Nederhorst den Berg had op Dins dag 25 Nov. bü zün woning met verdachte een praatje gemaakt en toen had laatstge- melde hem gezegd dat hü over Ankeveen moest rijden. Verdachte kon zich wel het ge sprek. doch niet de details herinneren. De landbouwersknecht Ki. Moeyes had in den vroegen morgen van 28 November een vrachtauto ontmoet, die van Alkmaar kwam. Deze auto, waarin twee mannen zaten, was donkergroen en geleek zeer veel op den auto van verdachte, hem getoond. De arbeider Cornells Roswinkel uit Oter leek had in den vroegen morgen van 26 No vember op den korten Molenweg een auto ontmoet, een gebeurtenis, die zoo goed als nooit plaats grij.ot. Het was een oud en don ker ding. Er zaten twee personen in de cabtne De hem getoonde auto van verdachte leek er precies op Ook werd gehóórd de los arbeider Gerardus Tromp uit Castricum. thans gedetineerd in Veenhuizen, die mede deelde een gesprek dat hü in het huls van bewaring te Alkmaar had gevoerd met een medegedetineerde, die zeide Plet Oosterbroek te zün en waarin deze beweerde gedetineerd te zün wegens klppendlefstal en zich had uitgelaten dat hü die kippen had gestolen. Kwlkle zeide. dat hü onschuldig zat. Gerardus Tromp had dit gesprek op transport over gebracht aan den Rljksveldwachter Admiraal die zulks in zün ooren knoopte. Verdachte beweerde echter nimmer gezegd te hebben dat hü den diefstal had gepleegd, doch Tromp bleef bü zün verklaring. Daarop werden gehoord twee getuigen a décharge, de heer Pieter Zeeman, bollen- kweeker uit Nederhorst den Berg, die ver klaarde dat verdachte in den avond van Dinsdag 25 November bü hem was geweest, omstreeks half 8 tot 10 uur. Verdachte be weerde tlien nacht niet meer uit te zün ge weest. Elndelük verscheen de laatste getuige, de 22-jarige Jeltje oe Haan, dienstbode bü er- dschte, die verklaarde dat verdachte Dinsdag 25 November omstreeks half elf ‘s avonds is thuis gekomen en 's morgens 26 November omtrent half 6 is uitgegaan. ZIJ noorde hem 's morgens praten tegen de kinderen. De heer o. bleef ten slotte het feit ontken nen, hoewel de president hem wees op de omstandigheden die ta zün nadeel naar vo ren waren gekomen. De heer officier vestigde ta zün requisitoir de aandacht op deze omstandigheden vroe ger aanwüzlngen genoemd. O.a. op de v’elllng- kaartjes. waarvoor verd. geen afdoende ver klaring heeft kunnen geven, de klppenmand met versche kippenmest en veertjes. Volgens eigen verklaring van verdachte had hü 14 dagen te voren kippen in die mand gehad Dan kwam nog de kwestie van den auto mobiel. door twee getuigen opgemerkt en zon goed als het hun mogelijk was herkend als overeenkomende met het eigendom van verd. Van Tromp’s verklaring wenschte de offi cier, gelet op diens persoon, geen gebruik te maken. De officier betwiifelde of verdachte aan dit jongmensch een bekentenis Au heb ben afgelegd. In de verklaring van verdachte omtrent de schoenen meende de officier een onwaarheid te zien en niet een onjuistheid. De aanwezigheid van deze schoenen had ver dachte volgens de meening van den officier, onzettellik verzwegen. Voorts trachtte de officier de waarde van de getuigenissen A dé charge te ont-enuwen. Met dit alibi was ver dachte dan al seer laat voor den dag ge komen. Het feit e’nde'ük we‘tlg en overtui gend bewezen achtend, vorderde de officier teren verdachte 10 maanden gevangenisstraf. Verd. zeide nog de schoenen te hebben willen weg geven, omdat h>1 ze toch niet kon draren en daarom had hü er niet over ge dacht De vercjedlger. mr. A. Prins Jr„ releveerde een precair geval uit de rfansche recht- werd door mr. Schenkeveld, die ook in de scheidingsprocedure ais ver dediger optrad voor mevrouw v. S., bijge staan als raadsman en verdediger. De heer v. 8.. ais eerste g„tu.«e gehoo.-d. ontkende na het kanaal fee. tdiner beschon ken te zün geweest. Hij was o.m. ook in ge zelschap van den commissaris van politie van Alkmaar en zou het zeer zeker niet hebben gewaagd zich in beschonken toestand te vertoonen. Later is hü in gezelschap geko men van de heeren journalisten Nli landt en Nannes Gorter, met hen heeft hü in de ge lagkamer van het Hotel de Toelast te Alkmaar een whisky .-cda geconsumeerd. HU wist niet meer of hü bü aankomst bü de woning zat te slapen, doch er was geen kwestie van, dat hü u.t den auto gesleept be hoefde te worden. Hij kwam na de deur te hebben opengeslot en, normaal zjn huis bin nen. Het is dan ook absoluut niet gebeurd. Ook was hü niet om half 5 thuis gekomen. De verdachte was niet zeker wat de tüd betrof, dozh hü had den volgenden dag aan zün ouders het geheele geval medegedeeld en besproken. De heer Ntjlandt, 'n 46-Jarige Journalist, sportredacteur te Amsterdam, had ook de kanaalfeesten, de Alkmaar Packetvaart en het diner aan boord medegemaakt. Hü had toen kennis gemaakt met getuige. Deze was In ’t minst niet aangeschoten. De heer Nü- landt had in .De Toelast" een glas bier ge dronken. Ook de heer C. Nannes Gorter, thans te Arnhem, legde een gelykiuidende verklaring af als zün collega Nüland. De heer v. 6. was zoo beleefd geweest hen in zün te Alkmaar wachtenden auto naar het Hotel .De Toelast" te brengen, alwaar nog iets werd geconsumeerd. De eerste getuige was geheel normaal. Verdachte bleef echter beweren, dat de heer v. 8. na het verlaten van het Hotel eenlgszins waggelde, zelfs dat hü slingerde.. De President wees er echter op. dat de twee Journalisten van die dronkenschap niets hadden bespeurd. De heer officier ging de zaak nog eens in bijzonderheden na en verbaasde er zich over, dat verdachte dit alles na 5 Jaar nog zoo Juist had weten te herinneren. De heer van 8. heeft echter positief verklaard, dat hü dien dag niet dronken is geweest, wat uit de wijze waarop hü dien dag heeft doorge bracht en uit de verklaring van de heeren Nülandt en Gorter, volkomen werd beves tigd. Dat slapen in den auto behoefde geen symptoon van dronkenschap te wezen. De officier was dan ook van meening. dat men hier met zwartmakerij en waarheidsver- draaling te doen had. Het v.as een buiten gewoon ernstig feit, waarvoor de officier 8 maanden gevangenisstraf requlreerde. De verdachte bleef er bü, dat de eerste getuige wel dronken was. Mevr, van S. had verdachte gevraagd, of hü dit voor de rechtbank wilde verklaren. Op het kantoor van mr. Schenkeveld werd hem gevraagd, of er ook meer menschen den heer v. S. dronken hadden gezien en toen had hü geantwoord: Wel zeker, zat! De president noemde de houding van ver dachte zeer onsympathiek. Mr. Schenkeveld werd daarop gelegenheid gegeven tot het houden van zün uitvoerig pleidooi. Hü zou in hoofdzaak volstaan met het dossier van de echtscheidingsprocedure over te leggen, zulks om te voorkomen, dat allerlei intimiteiten in dit proces aan de pu bliciteit zouden worden prüs gegeven. Pleiter wilde alleen aanvoeren, wat in het voordeel van zün cliënt geacht kon worden. Pleiter trok voorts de „amor veritatls" van den eersten getuige in twijfel, zulks naar aanleiding van het voorgevallene in de echt scheidingsprocedure. Het gaat er echter om of getuige heeft gezegd, dat de heer van 8. destüds dronken is geweest. Pleiter achtte

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10