IN EN OM ALKMAAR SPAARBOEKJES 1 A GOEDKOOP VOOR BRILLEN SOLIED EN Uit den Alkmaarschen Raad DE MUN HARDT’S „BURGER IJSCLUB” JUBILEERT N.V. Jan de Vries - Zaadmarkt 58 FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 ZATERDAG 24 JANUARI 1931 Beèrootinèsbeschouwinèen 1931 rente 3 1J 2 procent Hondenbelasting STADSNIEUWS Zondangsshilting Apotheken TELEFOON 324 ALKMAAR I M.KATER XXL-KMAAP M1ENT2V vrrrr werken zacht en zeker in (Kot) -e GEVONDEN VOORWERPEN. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS zal leder secre- A. R. C. H. B. C. gulden Jn 4 s k •4 4 4 4 4 4 de Minister van Waterstaat. Honderd merleden den en welke schuld In de betere jaren, die toch ook wel weer zullen komen, gedelgd kon worden. men kunst organiseeren, beschikbaar We verwijzen belangstellenden naar de In dit nummer voorkomende publicatie van den gemeen te-controleur betreffende de honden belasting Distriets-Arbeidsbeurs Telefoon 838 - Doelenstraat 30 Raad hier niet verder op In en nam genoe gen met de verklaring, dat Indertijd besloten was tot gestlchtsverpleging. hoewel, blijkens het voorbeeld van andere steden, gezinsver pleging bijna de helft goedkooper is. Sinds wanneer Is onze Raad zoo huiverig om op een eenmaal genomen beslissing te rug te komen? Het moge waar zijn, dat het regentencol lege autonoom is, door middel van haar subsidies heeft ook de gemeente toch wel Iets te zeggen! zoodat Door werd „particuliere liefdadigheid" be oefend, door het beschikbaar stellen van le vensmiddelen en kleedingstukken. In dezen barren winter werd de stoot ge geven tot de oprichting van de „Burger Ijs club". Dc huidige voorzitter, de heer Jb. Pels, had Hebben we in den loop van deze week reeds In 1 kort iets medegedeeld over de herden king van het 40-Jarlg bestaan van de „Bur ger Ijsclub” en de jubilea, die dan tevens zul len worden gevierd, toch meenen we goed te doen eenigszins uitvoeriger het ontstaan en werken van deze vereenlgtng uiteen te zet ten. Ieder nlet-Alkmaarder zal hij het hooren van den naam der jublleerende club de ge dachte krijgen, dat hiermede wordt bedoeld een vereenlgtng, opgericht door en bestaande uit „burgers", die op de gladde ijzers pro- beeren elkaar de loef af te steken, om In t bezit te komen van een overwinnlngs-trophee In den vorm van medaille of beker. Doch de bewoners van onze stad weten be ter. Wel Is de „Burger Ijsclub” een vereenl- ging, opgericht door en bestaande uit „bur gers", worden wedstrijden georganiseerd, doch hoe laag-bü-den-grond het ook moge klinken, de overwinnlngs-trophee bestaat uiteen bon voor boonen of spek. Uit deze regels blijkt aanstonds, dat het doel van de vereenlgtng louter en alleen is: de behoeftlgen uit Alk maar tijdens den winter van voedsel en brandstof te voorzien. Dit streven van de „Burger Ijsclub" is elk Alkmaarder bekend, wordt door elk Alk- maarder gewaardeerd, doch door nog te kort Alkmaarders gesteund. Het ledental Is In den loop van 40 jaren gestegen tot onge veer 700. Dit Is wel te gering bij 28.000 inwoners en we wenschten. dat spoedig het duizendste lid zal worden Ingeschreven. De historie van het ontstaan van de „Bur ger Ijsclub" zal bij velen onzer lezers herin neringen opwekken aan den strengen winter van 18901891. 14 weken lang hield de win-, ter aan, met een ongekende strengheid. Vele stadgenooten leden groot gebrek, krachtig ingrijpen noodzakelijk was. velen 4AA44 4 4AA4444444444444444444.14444444444444444444444444444 moeten de schatkist ze het slechtst Niet alleen Immers betalen geen of zoo goed als geen belasting, doch ook bü de anderen dalen de inkomsten en evenredig daarmee de belas tingaanslagen Misschien is het wettelijk niet toelaat baar, maar we zouden liever riqn, dat deze Met minder dan 670 volgnummers telt onas begrootlng. Natuurlijk Is er niet over alle gesproken. Ware dit wel het geval ge weest. dan zaten we nu nog gezellig en knus te vergaderen. Maar toch zün er zulke stroomen van welsprekendheid over onze hoofden gegolfd, dat het weinige wat In onze hersenen is blijven hangen of in aan- teekenlngen vastgelegd ia, voldoende stof kan leve^n voor nog twee 4 drie „overzich- We moeten er echter rekening mee hou den, dat aan de meest Innige verknochtheid aan de gemeentepolitiek een einde komt Het geduld van een lezer is als elastiek: er is een grens aan de rekbaarheid. We zullen daarom trachten In deze slot beschouwing het belangrijkste uit de discus sies te comprimeeren, maar zullen daarnaast nog wel eenige interessante onderwerpen moeten laten „zwemmen”. Edoch, met al deze beperkingen zou het nog onmogelijk zijn met minder dan vier kolom klaar te komen, als we onszelf niet een uiterst strenge rantsoeneeiing opleg den. Zoodat we hier een methode toepas sen, die in de zittingen zelf gelukkig niet noodig Is geweest. Om voor onszelf in de lezers wat orde in den chaos te scheppen en te gelijkertijd de verdeelende rechtvaardigheid in acht te nemen tegenover de verschillende leden van het hooge college, zullen we onze Indrukken groepeeren rondom de hoofden der diverse „departementen zonder toezicht, zonder voorkennis van Directeur en leden, van wie er zijn, die meer dan vijftig Jaar hun beste krachten er aan gaven, nu kunnen we dit alles niet zonder een woord van leedwezen laten passeeren. Intusschen, de zaak ligt nu eenmaal zoo en een krant vol protestwoorden kunnen den doode het leven niet meer hergeven. Dat de overige corpsen een matige sub sidie krijgen, verheugt ons, evenzoo dat er nog 5600 beschikbaar is voor „Kunsten en Wetenschappen" In het algemeen. Als het ons geoorloofd is een tip voor de (gedeeltelijke) besteding hiervan te geven, laat men dan uitvoeringen, die werkelijk goede kunst brengen, vrij stellen van de vermakelijkheidsbelasting. Dan wordt tenminste uit de tranen van Orpheus de dankbare lach van Thalia cn Melpomene geboren. Op as. Zondag. 25 Januari, zal de apo theek van mevr, de Wed. C. M. B. Wanna. Mlent 11, geopend zjjn; de andere apothe ken zijn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apo.he ken zijn behalve 's Zondags en op feestdagen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur (’s Zaterdags 9 uur) tot den volgen den morgen 8 uur. Beide functionarissen hebben in al die Jaren ontzaglijk veel gedaan voor den bloei van de „Burger Ijsclub" tn het algemeen, maar voor het steunen van de armen in het bijzonder. De voldoening van dit laatste zal ongetwijfeld deze jubilarissen, die hun eigen persoon geheel naar den achtergrond dron gen, om het doel van de „Burger Ijsclub", zoo goed mogelijk te kunnen nakomen, heb ben gesteund, om gedurende een zoo lang tijdsbestek hun beste krachten te geven, doch zal tevens dienen, om hun nog jaren In staat te stellen hun functie te vervullen, op de wijze zooals men dat van hen gewend is. Ter herdenking van het 40-jarig bestaan is door de feestcommissie bestaande uit de heeren Wouter Scholte, 8. Koster. H. Loudon Jr., A. Oudes en Joh. D. Appel een feest avond samengesteld, waarvan succes reeds bij voorbaat verzekerd is. Gedurende de 40 jaar van haar bestaan heeft de „Burger Ijsclub” dit doei eerlijk na gestreefd, op een wijze, die bewondering af dwingt. Dat het bestuur het leeuwenaandeel heeft gehad in dit menschlievena strevev. spreekt van zelf. Enkel zij. die iet bestuur van meer nabij gade slaan, weten welke opofferingen moeten worden getroost, om de jaarlijksche ultkee- ringen zoo groot mogelijk te doen zün, of om de te organiseeren wedstrijden tol een goed einde te brengen. Het moet voor het bestuur wel eenigszins teleurstellend zijn, dat dit Jaar tenminste naar alle waarschijnlijkheid geen jjswed- strijden kunnen worden gegeven. De tweede kwakkel-winter in successie heeft deze plan nen In duigen doen vallen. Elk een met ons zal begrijpen, dat een ijs- wedstrijd, dit Jaar gehouden, een groot succes "ou zijn geweest: deze wedstrijd zou geheel in de lijn van de feestviering hebben gelegen. Maar soit. De Jaarlijksche ultdeelingen geven den be stuursleden echter eenige vergoeding voor de gederfde vreugde van een ijswedstrüd. Wat zal er niet in hen omgaan, als zij zoo vele hulp-behoevende stadgenooten, aan de -oo noodlge levensmiddelen kunnen helpen? Het werk door hen verricht voor de min der bedeelden onzer stad zal ongetwijfeld bij de a.s viering van het Jubileum worden her dacht. De huidige samenstelling van het bestuur Is als volgt: Jb. Pels, Voorzitter; H. Koom, vlce-voorzlttsr; J. Jonker Czn. secretaris; A. J. A. Genefaas, penningmeester; J. H. Merkx, W Ch Friedt en O. H A. Schot, commissa rissen. We hebben ons den bemlnnelijken wel doener van den 6en December altijd voorge steld als een eerwaardig en heilig man, hoog bejaard, met golvenden baard en lange lokken, wier zilveren kleur wees op een bijna afgelegden levensweg. De Sinterklaas echter, die vorigen Vrijdag de surprise in de klomp van bijna alle ge meentenaren deponeerde, is in alles het tegendeel van ons fantasiebeeld alleen over de heiligheid past het ons niet te oor- deelen. Menschelükerwüs gesproken staat hij pas op de onderste sporten van zijn levenslnd- der, is modern sportman, clean shaven, behalve een microscopisch snorretje a 1’ Américalne, terwijl zijn ietwat revolution- nalre lokken in permanent-wave zijn voor hoofd omkransen. Maar ook deze moderne incarnatie van den Myra'schen weldoener verdient den cijns onzer dankbaarheid voor het geschenk ad 3.40 per jaar, wat hij ons gracieuzeUJk aanbood In den vorm van afschaffing der gasmeterhuren. Het deed hem zichtbaar leed niet dieper in den zak te kunnen tas ten en ons ook de huurpenningen der electriclteitsmeters vrij te schelden. Zijn hart was daar goed genoeg voor. Had hij nog niet vorig jaar bij de begrootingsdebat- ten als oppositieleider al zijn welsprekend heid aangewend, om het koppige elftal van de mogelijkheid, neen de noodzakelijk heid te overtuigen, deze meetinstrumenten niet vier-, vijf-, zesmaal door de arme ver bruikers te doen betalen? Het moet hem een groote voldoening zijn geweest ten min ste een deel van zijn wenschen te kunnen verwezenlijken. Dat hij niet verder kon gaan, komt alleen, omdat er óók nog een minister der ge meentelijke financiën Is hü moge dan p.g. zijn die de koorden der beurs niet meer viert dan zijn verguisde voorganger. Wie wethouder Bonsema verwijt slechts een halven maatregel te nemen Is er glad naast, omdat hij vergeet dat vragen In oppositie héél iets anders is, dan geven als regeering. Het was erg Jammer, dat de heer Geels lijn scherpzinnig betoog over de gasprijzen enz. eerst hield, eigenlijk pas kon houden, in tweede Instantie, toen zijn denkbeelden geen onderwerp van discussie meer konden zün. Hoewel dankbaar voor iedere verlich ting van lasten hoe klein ook staat het voor ons. na de argumentaties van den heer Geels nog lang niet als een paal boven water, dat hier het beste systeem gekozen Misschien echter is er nog over te praten, als het desbetreffende voorstel In Februari den Raad bereikt. Er is ook nog gedebatteerd over het cre matorium voor ontijdig gestorven vee te Barsingerhorn. maar dit onderwerp is al het eerste wat wegens het plaatsrantsoen moet blijven rusten.. Waar hopelijk leder vrede mee heeft. toen nog een winkel aan de Voormeer. Na tuurlijk men herinnere zich maar den strengen winter van 1929 was de hevige koude het gesprek van den dag. Ook de heer Pels sprak er over met den heer Ouburg, den toenmaligen zwemmeester, waarbij de heer Pelr blijk gaf, voornemens te zijn een wed strijd voor arme Jongens te waarvoor hij 153 pond vleesch stelde. Ook de heer Ouburg voelde wel Iets voor dit idee, en samen bedelden ze de buurt langs. De opbrengst was verrassend. De heer Nieuwenkamp, schipper, gaf 4000 korte turven, de heer de Touw 50 S-mudden cokes; de heer Eggers een half mud groene erwten en de heer Jb. Delver 1 mud groene erwten, terwijl de heer v. d. Meer eiken jon gen op een kop chocolade tracteercle. Op de lijst was voorts voor 'n bedrag van f 60 getee- kend. De eerste wedstrijd vond plaats op het Groot Noord-Hollandsch Kanaal bij de zwem school en slaagde uitstekend. Dit was voor de heeren Jh. Pels. J. Teeders H. Elfring en Zasgroet aanleiding, om nog eens nader met elkaar overleg te plegen. Door deze heeren werd het Initiatief genomen om te geraken tot de oprichting van een Ijsclub, om ieder jaar wedstrijden te organiseeren, uitsluitend met het doel om het geld, door de leden bijeengebracht, te besteden voor lief dadigheid. Het bestuur, dat gevormd werd door de heeren Jb. Pels, F. Vergaay en J. F. Jansen, toog aanstonds aan het werk, met het gevolg dat reeds eenige dagen later een tweede wedstrijd werd georganiseerd. We stipten boven even aan, welk doel door de ..Burger ijsclub” wordt beoogd. n.l. het or ganiseeren van wedstrijden, uitsluitend met HET BESTUUR VAN DE JUBILEERENDE „BURGER IJSCLUB". Van links naar rechts de heeren: H. Koom, J. H. Merkx, J. Jonker Czn. (25 Jaar taris). Jb. Pels (40 jaar bestuurslid, w. o. 15 Jaar voorzitter), A. J. A. Genefaas, G. H. A. Schot en W. Ch. Friedt In een vorig overzicht hebben we het een gelukkigen greep genoemd, dat de nieuwe combinatie, nu zij er toch eenmaal Is, den heer Westerhof tot minister van financiën heeft gemaakt. Dit eischt eenige motlvee- ring. Een der grootste bezwaren tegen de Roomsch-roode samenwerking was wel, dat men vreesde, dat dure socialistische ver langens de toch al zware lasten in onze stad nog hooger zouden opvoeren. Behalve het mede-toezlcht der katholieken hierop. Is, dunkt ons, de benoeming van den heer Westerhof een buitengewoon goede rem. Hij Immers is juist de man van wlen de meest verstrekkende elschen mochten verwacht worden en het feit, dat juist hij voor dek king moet zorgen, kan niet anders dan gunstig werken. Het voorbeeld van den Amsterdamschen heer Wlbaut In dezen Is leerzaam. De hierboven geschetste Indruk Is goed deels bevestigd bij de begrootingsdebatten. Nieuwe lasten werden niet voorgesteld. Alleen een wijziging der precariorechten 13 waarbij moderne Uchtrecla- moeten opbrengen, wat het winkeliertje- voor zijn uithangbord minder behoeft te betalen. Met zulke belastingwüzlglng accoord kunnen gaan. Overigens heeft ook de heer Westerhof tot de zijne gemaakt, de wapenspreuk van lederen geldbeheerder: „Men kan een gul den maar één keer uitgeven". Hij voegde er echter bij, dat over de ver- deellng van dien gulden valt te praten cn dat naar zijn Inzicht een grooter deel ten goede moet komen aan de arbeidende be volking. Dit is waarschijnlijk beter bedoeld dan gezegd. Op de eerste plaats toch kan van zeker drle-kwart der uitgaven niet gezegd wor den, dat zij ten behoeve van een bepaalde maatschappelijke groep zijn: bij straten, plantsoenen, reiniging enz. hebben allan evenveel belang. Bovendien mag gemeenschapsgeld slechts besteed worden ten nutte van het algemeen. Doch nu kan het zeer wel een algemeen belang zijn, dat economisch zwakken niet alleen arbeiders, maar ook winkeliertjes of tuinders In bepaalde moeilijke omstan digheden extra geholpen warden. Zóó be schouwd staan we aan de zijde van den wethouder. Onder die moeilijke omstandigheden moet zeker gerekend worden de huidige malaise, die als een dreigend monster over stad en lande gaat. Deze heeft hier reeds veel ge dwongen werkloosheid gebracht, wat In de komende maanden, als niet alle voortee- kenen bedriegen, nóg erger zal worden. Hier zal geholpen en gesteund moeten worden en als de gouden eieren leggende kip van den heer Govers daarvoor nog een veertje zal moeten afgeven, is dit betreurenswaardig, maar evenzeer onafwendbaar. t Is alleen maar jammer, dat dergelijkc uitgaven gedaan moeten worden in een periode, dat kan missen. ondersteunden Ons resten nog die afdeelingen, waarover meer speciaal de Burgemeester het bewind voert en enkele algemeene zaken. Over „onderwijs” sprak de voorzitter eenige behartenswaardlge woorden. Ook hij keerde zich tegen de overschatting van het element .kennis" bij ons L. O. juist als wij voor enkele weken te dezer plaatse deden. Opvoeding, zoowel geestelijke als lichame lijke, noemde hij naast het bijbrengen van nuttige kennis, het doel van ons school onderwijs. Wij kunnen hierin een heel eind mej den burgervader meegaan, al zouden wij het Ideaal, dat hem blijkbaar voor oogen zweefde, het Engelache stelsel, niet graag overnemen. Het schoolzwemmen is tot nu toe alleen nog maar een proef geweest Wanneer een nieuwe zweminrichting daar zal zijn, hopen we dat dit instituut, mits deskundig inge richt en geleid, definitief geregeld zal wor den. In ons vaderlandje is het hoog noodig, dat ieder, die physiek daarvoor geschikt is, zich in het natte element weet te redden, ter wille van zichzelf en van anderen. Er Is ook een en ander gezegd over de z.g. boventallige onderwijzers, dat zijn degenen, wier salaris door de gemeente moet worden betaald, omdat zij niet volgens de wettelüke schaal verplicht zijn. Het is natuurlijk heel mooi om kleine klassen te hebben of Iedere klas een eigen onderwijzer te geven, maar het kost de gemeenschap handen vol geld. Voor enkele jaren had Alkmaar er zoo 27, wat maar even een uitgave van pl.m. 54000 vorderde. In 1930 waren er 6, terwijl er nu weer 7 en een gedeelte van bet Jaar 8 zullen zijn. Men zij toch heel voorzichtig hiermee. Men moge nog zoo'n groote vriend zijn van goed onderwijs, de resultaten, welke som mige dorpsscholen bereiken, waar zoo goed als nooit een boventallige leerkracht &an- weztg Is, bewijzen o.l. dat het welslagen van het onderwijs niet enkel afhankelijk is var. het aantal 1.1. per klas, of het aantal klassen per onderwijzer. Van hartehopen we ten slotte, dat het toegezegde overleg met de schoolbesturen inzake de vergoedingen ex art. 73 en 10! der L. O.-wet nog lelden tot voor allen aanvaardbare resultaten. Zondag krijgt A. R. C. bezoek van H. B. O. uit Heemstede. A. R. O. heeft hier nog niet tegen ge speeld, maar wat de resultaten van dit elftal betreft, g^ven wij A. de meeste kans, vooral wanneer er gespeeld wordt als Zondag na rust tegen Geel Wit. A. R. C.ers, zorgt ervoor, de punten hier te houden, daar dit noodig is om een goede plaats te krijgen in de ranglijst. A. komt als volgt uit: W. Donders, Th. Dekker. N. Dekker. Th. Punt, J. Hassing, B. Hulberta. J. Plas, c. Dekker, J. Kuis, J. Molenkamp, M Jonker*. aangekondlgd, mes zullen kleine Met de viering van het Jubileum van de vereenlgtng, vallen nog een*tweetal persoon lijke jubilea samsn. De heer Jb. Pels, herdenkt n.l. zijn 40-Jarig bestuurslidmaatschap, waarvin de laatste 15 Jaren als voorzitter, terwijl de heer J. Jonker Czn. gedurende 25 jaar het veel elschende ambt van secretaris waarneemt. Als nog eens ooit Iemand in den Raad een onnoozele pstr gulden kindertoeslag per week zou aanvallen, dan moge hij oogenbllkkelijk gewezen worden op de kos ten per kind In ons Burgerweeshuis. Deze beloopen niet minder dan.... ongeveer f 900 per jaar, of per week 18 gulden. Daarbij b nog niet eens iets berekend voor rente on aflossing van de villa, waarin ze gehuisvest zün. Is dat niet om te schrikken? Van dit zelfde bedrag moet tegenwoordig een ge- Opgevoerd zal worden Renée de Vos' Revue .iaat waaien” Bekende tooneelspelers, als Is. Zwaaf en anderen, zullen deze revue, waarover de groote pers vol lof was, ook in Alkmaar successen doen beleven, omdat ds lachspieren geducht in beweging zullen wor den gebraclr. We vertrouwen, da. de groote Harmonie- zaal tot in de uiterste hoeken zal zijn bezet, wat niet enkel voor bestuur en feestcom missie een groote voldoening zal zijn, doch hen, door een eventueel batig saldo, ook in staat zal stellen een extra uitkeering aan ds armen te doen. Dat allen hiertoe medewerken! Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op: 20, 31, 23 en 23 Januari 1931: Sleutels, portemonnale's. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende Ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op: 20, 21, 22 en 23 Januari 1931: Calotje, T. Schip per, 2de Landdwarsstraat 3; rozenkrans in étui. B. Brouwer. Snaarmanslaan 129; oliespuit. J. de HooUer, Boezemslngel 8; alsvoren, A. StrUger, Oudorperdijkje 47; paar dameshandschoenen, M. Luitjes, Nieuwpoortslaan 56; vliegende Hollander, C. Schreuder. Snaarmanslaan 69; roem, C. Zwart, Heiligland 38; werkpak, J. Schoen, Oudegracht 93; tasch met boeken, J. Swart. Handelskade 55b; vulpotlood, F. van Essen. Metlusgracht 4 en broche N. O. Bruin, Prins Hendrikstraat 34. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan bet Bureau van Politie. We zijn onze begrootlngsbeschouwlngen begonnen met een sneeuwballengerecht; laten wij eindigen met muziek, zij het dau met muziek, die niet meer gehoord zal wor den. Het Stedelijk Muziekcorps is per motie de hals omgedraaid. We aarzelen niet deze methode weinig elegant te noemen. Over dc artistieke waarde van het corps hebben we geen eigen oordeel, evenmin of het levens- lampje van deze oude Instelling opgebrand raakt, maar er bestaat toch nog zoo Iets als traditie en differentie voor groote verdien ste. ka- beteekent honderd verschillende wenschen. Nu is het de kunst maar, van die honderd er minstens negentig genoegen te doen nemen met het bekende rietkluitje en de tien anderen met beloften en overwegin gen tevreden te stellen. Wie dat niet met een stalen gezicht en zonder verdacht blo zen kan doen, wordt nooit een goede Water staatsminister. In het eerst vreesden we, dat wethouder Klaver, ónze stedelijke Waterstaatsma gistraat. den slag niet te pakken zou krijgen. Veel te ernstig ging hij op leder verlangen en wenschje in. Later ging het stukken beter, zóó zelfs, dat de heer Woldendorp hem aanmoedigend toeriep: ,Je leert het wel"! Vanzelfsprekend kunnen wij ook niet lederen geulten wensch hier bespreken, al geven we graag toe: dat de Westerweg voorbij de Krocht hoog noodig verbetering behoeft; dat de waterleiding aan het Zeglis behoort doorgetrokken tot den Hellooërdijk; dat de Vlotbrug een onding is en dat openen en sluiten van bruggen met de hand in onze mechanische eeuw uit den tijd Is; dat bet aantal niet altijd sierlijke doch hoogst nut tige gemeentelijke „gelegenheden” wel uit breiding kan velen. (Waarom echter Juist bezoekers uit de richting Schermerpoort daar zoo'n dringende „behoefte” aan heb ben, gaat boven ons verstand). Er waren ook nog meer ernstige onderwer pen van debat. Zoo de jaarlijksche aan val op krot- en noodwoningen. Er Is reeds in vorige Jaren opruiming onder gehouMen en het verheugt ons ten zeerste, dat we derom 25 van deze hokken vervangen zullen worden door werkelijke woningen. Laat men nu nog een stapje verder gaan en voldoen aan de zoo sympathieke wensch van onze heeren Woldendorp en Venneker om desnoods met gemeentesteun woningen te bouwen, geschikt en tevens betaalbaar voor-groote gezinnen Mogen ambtenaren dienstreizen maken? -Het college en de Raad staan er niet erg sympathiek tegenover, uitgenomen de heer Klaver. In dezen scharen we ons nu eens bij de kleinst mogelijke minderheid. Het kan toch o, zoo nuttig zUn en voor de gemeente zelfs voordeelig, wanneer men profiteert van de lessen en ervaringen elders. Natuurlijk moeten er regelen zijn en mag men b.v. niet In België gaan zoeken, wtit ook In Den Helder te vinden is. Bovendier, behoort elke declaratie nauwkeurig gespeci ficeerd te zijn. Ten slotte vond men elkaar toch weer en werd een motie in dezen geest door het college overgenomen. Oök dit jaar speelde de trap In den Waag- toren weer een rol in het debat. Ja, een dergelijke torentrap Is nu niet bepaald ge schikt om bestegen te worden door bewo ners van Pius of Diaconie, doch toeristen en dat zijn toch het gros der bezoekers maken nog wel anderen gevaarlijker bergbe- klimmingen mede. Wel zou het goed zijn. Indien dit technisch mogelijk is en niet te duur, dat naast den bestaanden opgang een nieuwe honnl solt, qul mal y pense „afgang" gemaakt kon worden. Dat zou op drukke Vrijdagen meer bezoekers de gelegenheid schenken van het onvergelUke- lifk schoone panorama te genieten en tege lijk Item zooveel meer kwartjes in het laatje brengen. Misschien zou die uitgave haar rente en aflossing nog wel opbrengen. Hiermede nemen we afscheid van 's hee ren Klaver s departement. Geopend lederen werkdag van 913 uur. Voor werkgevers van 91 en van 35 uur. Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Donderdagavond. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke Ingang. Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden staan Ingeschre ven: 1 aanhouder, 1 automonteur, 3 bakken, 4 banketbakken, 3 bankwerker», 3 beton werken, 3 boekbinders, 1 boekhouder, 2 boe- renarl- ’Iden, 1 bouwk. opzichter. 6 chauffeurs, 3 electriclëns, 43 grondwerken, 1 Incasseerder, 3 kantoorbedienden, 3 kellnen, 1 kapper, 1 kok, 1 kruideniersbediende, 3 ketelmaken, 4 klinkers, 1 letterzetter, 3 loodgleten, 1 machinist, 4 mach, houtbewerkers, 4 metaal- draalen, 1 metaalslUper, 13 metselaars, 4 meubelmakers, 2 meubelstoffeerders, 8 op perlieden, 8 pakhuisknechts, 4 plaatwerken, 1 pollotoerder, 1 reiziger, 30 schilden, 3 schippers, I scheepbouwer, 31 sigarenmakers, 1 slager, 2 smeden, 1 steenbikker. 4 stuka doors. 34 timmerlieden, 5 tuinlieden, 3 voegen, 1 vormer, 1 wagenmaker, 13 ijzerwerken, 1 voerman, 103 losse arbeiden, 2 werksters, 1 boekhoudster. Geplaatst: 1 electriclën, 1 grondwerker, 1 betonwerker, 1 opperman, 1 timmerman. 1 ven. agent, 2 losse arbeiden, 1 werkster. Alkmaar 23 Januari 1931. De Directeur voornoemd. Ed. v. d. HEUVEL. Hoewel de reorganisatie van het armen wezen nog niet aan de orde was. Is toch over deze materie reeds veel gesproken. Algemeen was de waardeering voor wat de leden van het Burgerlijk Armbestuur zoo geheel belangeloos voor het stoffelijk welzijn der hulpbehoevenden verrichten. Maar toch voelde ook ieder, dat de uitgaven voor het B. A. volgens de begrootlng 224.000 de grens van het mogelijke bedenkelijk nade ren. De oorzaak hiervan Is hooge zeld zaamheid gemakkeljjk aan te wijzen. Het zijn de ontzettend hooge kosten voor zle- kenhulsverpleglng, geraamd op pl.m. f 80 000, die hier zoo geweldig drukken. Vroeger was dat anders. In 1928 b.v. wer den van het B. A. 161 personen met 10661 verpleegdagen In het Stadsziekenhuis op genomen 4 0.50 per dag. Kosten 5700. In 1930 was dit 453 personen met rond 23000 verpleegdagen, kosten niet minder dan 63.000. Van deze geweldige som kon slechts 2500 op de betrokkenen of de familie verhaald worden. Dat zijn toch werkelijk cijfers om van te schrikken. We behoeven er hier niet verder op In te gaan: nog onlangs wezen we er in een hoofdartikel op. Nogmaals herhalen we, dringender nog dan voprheen: laat leder, die er even toe in staat Is. zich verzekeren, en bovenal: steun aan die vereerüglngen, welke zich verple ging in het gezin ten doel stellen. Even nog een woordje tot den heer v. Drunen. Wat bedoelde die toch met rijn vragen naar het aantal der door ieder der doktoren naar de ziekenhuizen gedirigeerde patiënten? Meende hij soms, dat hier licht vaardig te werk wordt gegaan? Op het eer ste gezicht schijnen sommige cijfers dit te bevestigen. Zoo b.v. als we hooren, dat een der Stadsartsen naar het Stadsziekenhuis 53 en naar het St. Elisabethgesticht 57 pa tiënten zond. Maar wie toevallig in staat is die cijfers eens op de keeper te beschouwen, komt tot deze conclusie; er is hier niets onbehoor lijks gebeurd. Nemen we eens de cijfers van een der R. K. artsen. Dr. Sluymer, die met het hoog ste totaal op dit lijstje staat. n.l. In het Sadszlekenhuls 52 en In het 8t. Ellsabeths- gestlcht 57 patiënten. By de 52 zijn er 24 met besmettelijke ziekten. 13 voor de chi rurgische of gynaecologische afdeellng, 1 voor het zenuwpavüjoen. Voor interne zie ken de andere kunnen moeilijk anders dan in een ziekenhuis verpleegd worden blijven dan slechts 14 patiënten over, waar onder nog enkele van andere doktoren, maar van wie het briefje door toevallige omstan digheden door Dr. Sluymer .geteekend is. Niemand zal toch beweren, dat dit cijfer van 14 in een Jaar Iets abnormaals heeft. Voor het 8t. Ellsabeths-gestlcht ziln de verhoudingen precies gelijk: van de 57 pa tiënten waren 21 voor chirurgie, obstetrie en gynaecologie, 4 in het ziekenhuis gebo ren kinderen. 14 voor de barakken en 4 voor het zenuwpavüjoen. Ook hier blijven slechts 14 Interne patiënten over. De ontleding der cijfers waacht den be trokken arts geheel schoon van welke blaam ook. Trouwens, wie zou er aan dur ven twijfelen, dat een arts slechts zijn ge weten en zün medisch inzicht laat spreken, wanneer hü opneming voorschrijft. Misschien echter had de vrager een an dere bedoeling en wüde hü eens informee- ren, of een der artsen het 8t. Ellsabethsgc- sticht te veel begunstigde. Dan zal hü we! gemeend hebben, dat de cüfers van b. v. Dr. Bromberg hem konden dienen, t Is ech ter al weer mis. Bü even nadenken zal toch leder begrüpen. dat wü hebben Immers vrüe artsenkeuze katholieke patiënten bü voorkeur een katholieken dokter nemen. En is dan de verhouding 16 tegen 41 niet normaal? Minstens even normaal als de ge tallen die b.v. voor Dr. Schröder werden ge noemd. n.l. 38 tegen 8. En tenslotte hiermede houdt elk de bat op de regeling maakt het onmoge- lyk. dat begunstiging der katholieke 'ziekeninrichting kan plaats hebben. Im mers: Katholieke patiënten mogen, in dien zü zulks verlangen, in het St. Elisa- beths-ziekenhuis worden opgenomen, niet- Kathoileken daarentegen moeten, behou dens zeer büzonder omstandigheden, naar het Stadsziekenhuis. Men zou zelfs kunnen vragen of die re geling niet onblllük is naar de andere zü- del Wethouder v. Slingerland, hoofd van het Grondbedrijf, de Reiniging enz. hebben we al eens eerder genoemd de favoriet van den Raad. Geen wonder, dat dit Zondags kind bü de begrootlng zoo rustig kon zün. Terwül zijn collega’s angstig luisterden naar de aanvallen op hun beleid, ging hü als een ouderwets-gemoedelüke ober met thee, suiker en melk rond. De meeste opmerkingen aanmerkingen mag men ze eigeniyk niet noemen kwa men van politieke vrienden. Zoo van den heer Woldendorp. die een luxe van licht had ontdekt om het Beursgebouw, oudtjjds graanbeurs geheeten. Verder deed de heer Keesom met zün zwartste gezicht een aanval op de rentever goeding aan het grondbedrijf over de onge realiseerde reserves, waarop van den «wet houder prompt en zaakkundig bescheid kwam. Weer een bewüs. dat met den staat, óók de genade komt, want we meenen niet te lasteren, als we beweren, dat de heer v. Slingerland vóór zün uitverkiezing tot de allerhoogste eere, van die bewuste reserve’s evenveel begrip had, als wü nu nog. Ook over dit boekhoudkundig vraagstuk zullen we onze lezers eerstdaags door des kundiger pen dan de onze, laten Inlichter*. Ernstiger was de aanval op de positie van den Directeur van Grondbedrijf enz. De heer Keesom meende, dat een dergelüke hooge ambtenaar in ons grondbedrijf geen emplooi vindt. Van andere züde werd echter méér waardeering getoond en was men van mee- nlng. dat het grondbedrijf mét Marktwezen (kennis!) en Sportpark zeker den geheelen persoon vergen. De aanval werd dan ook niet verder voortgezet. 0 Een knus en huiselijk debat voerde deze wethouder nog met mevr. Helleman over de wüze waarop personeel In gemeentedienst moet worden aangenomen. Mevrouw meende door middel van een advertentie-oproep In de plaatselüke bladen, de wethouder voelde meer voor de Arbeidsbeurs. Om meerdere redenen, niet alleen self- •uchtlge, zün we het met eerste spreekster eensl Als na rijpe overweging en studie deze beslissing ware gevallen, het was ons wel geweest, maar nu Je mort sans phrase" over het corps Is uitgesproken, zonder degelüke voorbereiding, raadpleging der commissie van s-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 14