PROVINCIAAL NIEUWS RECHTSZAKEN MEDEMBLIK KERKNIEUWS St Scl WARMENHUIZEN Plechtige ontvangst van den nieuwbenoemden Pastoor dezer parochie Rooster der Retraiten Petrus Canlslus Retraitenhuls te Bergen (N.-H.) ST. MAARTEN (Vlotbrug) r U si ki MEDEMBLIK ANNA PAULOWNA WERVERSHOOF WARMENHUIZEN URSEM ZIJPE HOORN LUTJEBROEK ANDIJK DE WEERE OPPERDOES TEXEL ZWAAGDI.IK SCHAGEN HEILOO ’T ZAND AARTSWOUD JONGEN VERDRONKEN woonachtig te Stolper- BEGRAFENI8 K. BREEBAART. Klaas Swler allen Slingerland Aafje dl tijden duchtten zy de di xkvs8 k yar w 1 vergoeding en Wat ia eea goed vat zit, aal niet Zal en van Trijntje Slk- echtge- Davids en C. M. Rozenbroek en Antje Zutphen 7 dagen. Jantje Hln 74«' Jaar, wed. van P Smit. Retraite opkomen, worden geacAt hunne bij drage tot de kosten at te staan als een aal moes aan het liefdewerk. P. TH. VERWER, E mei H d« d< j> „Je heb toch van die gemeens tnenschen, hél Gisteren stond Ik -■ven voor een winkel te kijken en toen hebben ee mijn verdiensten van den geheelen dag uit mijn zak gegapt." .Verschrikkelijk! En hoeveel was 1?” ^Bes portMTWmnatel; wet sr echter te sat, wist lit nog nis*." (Pages Gelee) van kink. Overleden: Jan Vader, S3 jaar, noot van Anna de Vries. noe daa m de lei st< vo ke so de de achter de Stolpen in een sloot verdronken. De jongen was vlotbrug. A Twt b?p< ram dat niet rten well ontt het Personalia. Tot penningmeester van <le afd. St. Maartensbrug van den bond van Land- en Tuinbouwarbeiders is benoemd de heer O. Kuiper, alhier. ov rei uit de 1 Ar an brl eei sta vo< he de sla vai de 1 zot wil sut het pla T de gei sta Bn I Ion tri< kar bec der me iets dee VOO der gee net lag slet ten zak ver Rector. Telefoon 148. Gironummer 141008. •1 Burgerlijke Stand van 17—23 Jan. 1931 Geboren: Maria, d. van Marten Stegmeyer en Trijntje Nijholt Johan Herman, z. van Hendricus Goosevoorten en Maria Marga Backs Willemtje, d. van Engelbert Dijk huis en Geessin Nanninga Hendrik, s. van Jan Hovenkamp en Annechien Oosting. „Negen uur! En nog niet opgestaan? „Maar ik ging pas om twee uur naar bed, vannacht." „Ach wat ik ben heelemaal niet naar bed geweest en ik ben toch al op." (Moustlque) Heysrmans verboden De burgemeester heeft aan de afd. der Ned. Ver. tot Afschaf fing van alcoholhoudende dranken de op voering van het tooneelstuk „Van Oude de Morgenster” van Herman Heyermans ver boden. Raadsvergadering Dinsdag 27 Januari zal de Raad deser gemeente des mfddags om 2 uur in openbare vergadering bijeen komen. Bloembollencultuur Deser dagen werd een bestuursvergadering belegd van boven genoemde vereenlglng in verband met de aa. tentoonstelling. De voorbereidingen hier voor hebben vasteren vorm gekregen. Te vens werd een voorzitter en secretaris door de as. tentoonstelling benoemd. Opheffing der openbare school? De in specteur van het L. O. in de inspectie Hoorn zal bij Ged. Staten de eerste stappen doen om tot opheffing te komen van de O. L schooi alhier, die nog 25 leerlingen telt Er verheft rich groot verzet tegen dezen maatregel. De voorstanders van O. L on derwijs zullen dan bun kinderen naar Me- dembllk of Twisk moeten zenden. Waarschijnlijk zal het gevolg zijn, dat er nog een bljz. Herv. school wordt opge richt Bond voor Groots Gezinnen. Dezer da gen is alhier een bond opgericht voor groote gezinnen met aanvankelijk een ledental van 58. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Dr. van Hesteren, O. Beemsterboer, C. Kemper, W. Mosch Mz. en B. van Duin. Het bestuur stelt rich voor binnen korten tijd een onderafdeellng voor vrouwen te stichten met als doel in hoofdzaak de hulp behoevende huisgezinnen bjj ziekte enz. zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting op Vrijdag 23 Januari. Daar was nog meer eten aan dat eitje. Op 9 Januari stond terecht; de 37-jarige heer L. W. de Waard uit Umuiden-Oost, zulks naar aanleiding van een door hem ge pleegde aanrijding met een hjjwlel, gevoerd aan de hand van een verliefd Jongeling uit Heemskerk, die wandelde met zijn teerge liefde in de nachtelfjke donkerheid op den Rljksstraatweg tusschen Castrlcum en Noord-dorp. Dit rijwiel werd door den op een motor voorbij snorrenden beer de W. gegrepen en ernstig beschadigd, doch per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ge durende de behandeling van deze zaak bleek het noodzakelijk aanhouding te gelasten, teneinde nog eenige getuigen, uit Noord- dorp, Heemskerk en IJmulden te hooren en nu had de voortzetting plaats. Er kwam echter ook nu nog niet veel schot In dit prees, daar slechts 2 nieuwe getuigen, de fabrieksarbeider Brums uit Heemskerk en de groentenhandelaar Veldmeljer, destijds de duorijder op de motor van den timmerman, uit IJmulden-Oost, waren verschenen. Het werd alsnu wenscheiyk geacht de zaak op nieuw voor onbepaalden tijd aan te houden, teneinde alsnog eenige andere getuigen te hooren. Tooneel De R. K. Gem. Tooneelveree- nlglng „Eendracht maakt Macht” zal Zon dag 1 en Dinsdag 3 eFbruari In de tooneel- zaal van den heer P. Th. Oudejans opvoe ren: „Als de oogen open gaan", het Jongste werk van den bekenden schrijver Jan Gras veld en als na-nummer ,,’n Pak-Idylle". Als bijzonderheid kunnen wij mededeelen. dat de schrijver van het stuk de opvoering ml bjjwonen. Verder kunnen wij mededeelen, dat de vereenlglng met ,JJe Twee Weezen" te Goom twee succesvolle avonden gehad heeft. Het publiek heeft genoten, wat zy liet blijken door enorm applaus na leder bedrijf. Burgeriyke Stand van 18 tot 33 Jan. 1931. Geboren: Antje, dochter van Frederlk Slk- kema en Aaltje Geslna Otten. Ondertrouwd: Johan Marlnus Lureman, 31 Jaar, handelsrelzlger te Tlel, en Maria A. C. de Winter, 32 jaar, onderwijzeres, alhier; Jacob Brok, 22 jaar, veehouder, en Trijntje Brouwer, 23 Jaar, alhier. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente zal een openbare vergadering houden op 27 Januari 1931, des voormlddags te 10 uur. Statuten De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten van de Proefschooltuln West-Friesland, gevestigd alhier. Ziekenfonds Vrijdag was het Zieken fonds in Jaarvergadering by een. De voorzit ter, de beer D. Groot, heet allen welkom en opent met den ChristelUken groet. De recretarls-pennlngmeester brengt een keurig verzorgd Jaarverslag uit, wat tevens met de notulen zonder aanmerking wordt goedgekeurd. Het financieel verslag sluit met een batig saldo van 178 08. De heer P. Sym brengt namen de flnan- cieele commissie dank aan den penningmees ter. Da contributie en ultkeerlng wordt volgens bet bestuursvoorstel onveranderd gelaten. BIJ de rondvraag wordt door J. O’ders in lichtingen gevraagd omtrent het artikel waar door leden door 3 Jaar ziekte kunnen worden geschrapt. Dte kan alleen gebeuren wanneer een lid 3 Jaar achtereen riek is In geen ander geval kan een trouw lid worden geschrapt. Op de vraag van denre’fde, of er ook een grens van Inkomen bestaat voor het toetre- den tot het fonds, wordt het volgende ge antwoord: Er is geen grens van Inkomen cm toe te treden tot het ziekenfonds. Dit is voor Ieder een van eiken stand voor elk inkomen. Het ziekenfonds is opgericht om elkander tijdens ziekte te steunen en daarom wordt niemand uitgesloten. Na nog enkele huishoudeiyke zaken sluit de voorzitter onder dank met den Chr. groet. B. K. STATENKIE8KRINGORGANISATIE ,4100 RN.” 11 Februari zal te Hoorn de jaarvergade ring dezer organisatie gehouden worden. Op de agenda komen voor: Jaarverslag van secretaris en penningmeester; bespre king van de bedrytspolltlek van het P. E. N. in verband met het nieuwe contract voor den stroom verkoop aan gemeentelijke distri butiebedrijven; rede van dep heer J. P. Ser- rarens, lid van de Eerste Kamer, over de as. Statenverkiezingen. Te Winkel is Zaterdagmiddag op de al- gemeene begraafplaats het stoffelijk over schot van den heer K. Breebaart ten grave gedragen. Met het oog op de slechte weers gesteldheid vereenigden de belangstellenden rich met de familie om de baar in de Ned. Herv. kerk. De baar was door negen kransen bedekt, w.o. van het gemeentebestuur van Winkel, van de Holl. My. van Landbouw en van den Johannes Kerkhof-polder. Onder de vele belangstellenden waren dr. A. j. Lo- vtnk, voorzitter van de Holl. My. van Land bouw en van de proefpoldercommissie, waar van de heer Breebaart lid was; de heer D. de Boer, van het Kon. Ned. Landbouwco- mité en de Centrale Den Helder van den Vrijheidsbond, Ir. Lichtenberg, hoofdinge nieur van de Zuiderzeewerken en secretaris van de proefpoldercommissie; Lr. Smeding, voorz. van de Wieringermeerdirectie; prof. Visser, uit Wageningen, lid van de proef- poidercommissieH. K. Koster, voorzitter van de commissie van toezicht op de Ryks Landbouwwlnterschool te Behagen; E. van der Laan, plaatsvervangend directeur dier school; Cramer Gleinis. dykgraaf van de Schermer; dr. Schey; C. Nobel, secretaris van de vereenlglng tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorderkwartier; ir. Hulsman, secretaris van de Holl. My. van Landbouw; J. M. Blaauwboer en R. C. Schenk, leden van het hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Landbouw; Wydenes Spaans, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Hol land's Noorderkwartier, Koster, Haringbui zen en Lovlnk, burgemeester van Wlnkei, Wleringerwaard en Anna aulownapolder. Namens het gemeentebestuur van Winkel sprak burgemeester Koster, die ook namens de tranunaatschappy BehagenWinkel, in welker bestuur de overledene zitting had, het woord voerde. Van deze maatschappy was er ook een krans. De dijkgraaf van den Waard- en Groet polder, de heer Waalboer, huldigde den over ledene als oud-dykgraaf van dien polder Dr. Lovlnk schetste de beteekenls van den beer Breebaart als landbouwman en als Ne derlander; de heer H. K. Koster sprak na mens de commissie van toezicht op de R L. wtnterschool, waarna de heer D de Boer Dm, namens het Nederl. Landbouwcomite de groote verdiensten van den overledene voor den tendbouw in het licht stelde en den kieskring Den Helder van den riedene schetste als meenlng durfde uit komen en toch aller achting verwierf. De heer Jas uit Den Haag sprak namens den Johannes Kerkhofpolder en stelde in het bijzonder de beteekenls van de familie Bree baart voor dezen polder in het licht De heer O. Bosker van Wielingen herdacht den heer Breebaart als dijkgraaf van Wielingen en stelde de groote verdiensten van den overledene voor deze gemeente in het licht. Namens de Vereen’ving tot ontwikkeling van den landbouw in Holland’s Noorderkwartier voerde de heer C. Nobel het woord, die deed uttkomen, dat dank zij de krachtige pei- sooniykheld van den heer Breebaart. deze vereenlglng veel nuttig werk in Noord-Hol- land heeft kunnen verrichten. Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. Jubllé Ziekenfonds Vrijdag vierde het ziekenfonds zijn 35-jarig bestaan. By de opening van den feestavond memo reert de voorzitter onder dank de volgende heeren, die zich in het afgeloopen tydperk verdlensteltik hebben gemaakt: Pastoor Grib- bling z.g.. de oprichter; J. Spruit, de eerste voofritter; J. Duin, de eerste secretaris; Pas toor Postma, D OrooJ. de tegenwoordige voo'rit'er, die 19 jaar zijn functie vervult. Pastoor Gie'en, die het werk met volle sym pathie voorteet. Dr. Scheeren. die steeds met waardeering een steun voor de vereenlglng is en eindeiyk de jubilaris, Jn. Swart, die 25 jaar als tweede voorzitter zyn functie heeft waargenomen. Den jubilaris wordt uit waar- deering een mooi cadeau aangeboden. Spr. is overtuigd dat het ziekenfonds een groote steun is geweest voor vele huisgezin nen en voor Burgeriyk- en Parochieel Arm- l bestuur. Het ziekenfonds heeft slechts een maal een klein tekort moeten boeken. Nu gaat het met 1100.— in kas optimistisch de i toekomst tegemoet. Pastoor Glelen spreekt gaarne een geluk- •ensch tot de jublleerende vereenlglng. Er is reden om dankbaar en blij te zyn. 25 jaar is er gewerkt, geofferd, veel leed verrecht en armoede weggenomen De deugd van liefde tot elkaar is zoo mooi beoefend. By elk jubllé dat rich hi verschillende vereeniglngen voor- doét. komen telkens de twee groote voorgan gers, Pastoor Gribblün en Pastoor Post- ma in herinnering. Dat stemt tot dankbaar heid en aansporing. Spr. feliciteert de vsreeniging van harte sn Burg. Stand. Geboren: ‘Annie, d. van P. Pool en M Mantel. Hovlkje, d. van A. van Zanten en Pr. Rusting. Rudolf, z. van R. Houbeln en N. Vriend. OndertrouwdWillem Schenk en Groot. Weer werkverruiming. Aan het werk- loozenvraagstuk wordt in deze gemeente wel de noodige zorg besteed. Zoo is deze week het aantal auto's naar den Wieringermeer- polder weer met één vermeerderd en zal dsiarmede dagelijks een ploeg Jonge msmnen te werk gaan. Zaterdag is voor het Hoogheemraadschap tusschen Andyk en Enkhulzen een 30-tal personen te werk gesteld. Ontwikketlngsavond. De Zeereerw. heer pastoor Janssen Schmidt hield Vrijdagavond in het lokaal van den heer 8. Langedyk rijn tweede ontwikkelingsrede. thans handelend over „Het Goddeiyk karakter van de Kath. Kerk”. Als Goddeiyke eigenschappen der kerk besprak spr. achtereenvolgens: de één heid. heiligheid, katholiciteit, apostollclteit, onveranderiykheid en het eeuwig voortbe staan van de Kath. Kerk. Het groot aantal aanwezigen ruim hon derd personen waren trots het slechte weer opgekomen getuigde van een groote be langstelling voor de door den pastoor be sproken onderwerpen. hoopt dat deze feestavond een waardig slot mag s|jn van den zoo mooi begonnen dag. Er is begonnen met een H. Mis, H. Communie en „Te Deum.Met den zegen van God slaagt alles en daarop vertrouwend zal de toekomst verzekerd zyn. Dr. Scheeren brengt namens het Par. Co mité van Actie gelukwenschen aan ae jubt- leerende vereenlglng. Uit waardeering heeft spr. namens de parochie een bloemstuk aan geboden. Geheel de parochie viert feest met U. daar de vereenlglng een groot parochle- ang is. Immers, in uw vereenlglng wordt .e deugd van liefde, saamhoorlgheid, sollda- Iteit beoefend. In een vereenlglng waar die loede geest de hoofdtoon voert, zulk n ver- eenlging zal zeger in groei en bloei toenemen. dat de jublleerende de stuwkracht van bestuur in samen- naar het „Akkerbouw" Dezer dagen hield de Coöp. Aan- en Verkoopvereenlglng „Akker bouw" ha^r Jaarvergadering. De Voorzitter, de heer J. Vyn, heet de aanwezigen welkom, Inzonderheid den ingenieur H. Rietsema van Hoorn, die een lezing zal houden o’/er „Grondonderzoek". Uit het jaarverslag bleek, dat de vereen!- ging 103 leden telt. In 1930 was door de le den besteld: 2916 stuks turfbalen, 41000 K.G. guano, 29000 K. O. chüisalpeter, 16750 K G zwavelzure ammoniak, 13800 K.G. nitrofosco, 30450 K. G superfosfaat. 26300 K.G. patent kali, 14700 K. G kalksalpeter, 1600 K.G. ka- llzout, totaal 455000 K,G. De ontvangsten hadden bedragen f 18.699. De uitgaven 18.628.36. Batig saldo f 70.64. Het kasgeld en voorradige goederen bedroeg op 31 December 1930 f 825.84 Kasgeld in 1929 f 652.18. De winst bedroeg in 1930 f 173.66. Voorzitter kan tot zijn voldoening mede- dcelen, dat alles is betaald, hetgeen bewijst, dat de toestand van de bouwers hier nog gezond is. Al gevoelen wy allen wel degeiyk de crisis, toch moeten wjj den moed niet la ten zakken, maar weer vol goeden moed aan T werk gaan vertrouwend op deze belofte. ,Die zyn land bouwt, zal met brood verza digd worden.” De heer T. Druif verklaart namen» commissie van onderzoek, dat ales nauwkeu rig in orde bevonden is. De heeren J. vyn en W. Rustenburg wor den als bestuursleden herkozen. De zetkoolregellng wordt nogmaals bespro ken en verzocht hier vooraf de hand aan te houden, opdat zuiver zaad gekocht wordt. Daarna geeft voorzitter het woord aan den heer Rietsema. Spr. geeft een overzicht van de samenstelling van den grond, welke in de eerste plaats bestaat uit humus, ten twee de sand, ten derde klei en ten vierde uit koolzurekalk en bespreekt deze verschillende bestanddeelen. Verder bespreekt hy verschil lende soorten kunstmest en haar bestand- deelen, haar beteekenls en werking. Voorts komt hy tot zyn onderwerp: „Grondonder zoek”, t welk hy van groot belang acht en hy doet de toezegging, dat in de toekomst ook, in deze streek de grond door hem on derzocht zal worden. Indien sommigen hun giond nu reeds willen laten onderzoeken, kan een monster worden opgezonden, dat koste loos zal worden onderzocht. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd zeer druk gebruik gemaakt. Spr. be antwoordde alle. Met groote belangstelling werd de lering aangehoord. Voorzitter was tolk der aanwezigen toen hij inleider dank bracht voor zijn voorlichting. Burg. Stand ren 16 tot en met 23 Jan. Geboren: Akke, a van D. Reltsma en H. Dykstra. Arie, z. van G. Brak en T Bre mer. Overleden: Tine Cornelia, 2 maanden, d. van J. Flens en C. Pereboom. Arie Cor nells Lap 84 jaar, wedn. van H. P. Koning, Hendrikje Brouwer, 85 jaar. wed. van C. Knaap. Jacoba KriJnen, 56 Jaar, gehuwd met A. Dekker. Aagje Kuip. 60 jaar. BloemboDencultuur. Dat de belangstel ling in den bollenkweek groot is, bleek wel uit de opkomst ter vergadering in de .Dra gonder” by het slechte weer van Vrijdag avond. De aanwezigen hadden dan ook een wel verdiend pluimpje van den voorzitter, den heer P. Dekker, in ontvangst te nemen. De penningmeester, de heer J. Neefjes, deed rekening en verantwoording over het beheer van de geldmiddelen over het afge loopen jaar. De ontvangsten met inbegrip van het batig saldo van 1939 bedroegen f 46.66, de uitgaven f 3130; alzoo sloot het dienstjaar met een batig saldo van f 15.35. De penningmeester werd ontheven van t gehouden beheer. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur van lederen kweeker een nauwkeurige opgave aan het hoofdbestuur moet doen van de door hem met bollen beplante op pervlakte waarvan de te betalen contribu tie afhangt. Hy riep de medewerking van de leden in tot het doen eener juiste op gave. Vervolgens deelde de voorritter mede, dat In de algemeene vergadering te Haarlem door het Hoofdbestuur een voorstel zal ge daan worden, waarby ook nlet-leden ver plicht zullen worden tot het 2 cent per roe- fonds by te dragen. Men wendt ook pogingen aan tot het verplichtend stellen van het lidmaatschap van .Bloembollencultuur” voor eiken kwee ker. Het- doel is daardoor te bewerken, dat leder, die bollen kweekt, by zyn organisatie moet aangesloten zyn. Daarna volgde een bespreking over een al hier te houden bloemententoonstelling De resultaten, het vorig Jaar van zulk een ten toonstelling verkregen, waren bemoedigend en leidden het bestuur tot het voorstel dit Jaar weder zulk een tentoonstelling te hou den. Het trekken van tulpen had hier nog niet zulk een vlucht genomen, dat een tentoc-n- stelllng van trektulpen zal kunnen worden gehouden. Waarschuwende stemmen gingen op: door de gedrukte minder belangstelling De voorzitter reide, dat juist in dere ny- pende tijden getracht moet worden de cul tuur zoo hoog mogelyk op te voeren.1- Anderen meenden in samenwerking met omliggende afdeellngen zulk een tentoon stelling te organiseeren. welk denkbeeld geen byval vond, er zyn hier kweekers genoeg. De vergadering besloot by meerderheid van stemmen in Mei in de „Dragonder” we der zulk een tentoonstelling te houden. Aan een later te benoemen commissie zul len de voorbereidende maatregelen worden opgedragen. Eenlgen meenden, dat de inzenders alleen met door hen gekweekte bloemen moeten uttkomen. Anderen waren van meenlng, dat hoe meer variëteiten vertoond werden, hoe belang wekkender de tentoonstelling zal zyn. Daarna volgde verloting van een tulpen- roolersschop en 3 aardappelroolersschoppen. De gelukkige winnaars waren de heeren Th. sym, P Dekker, J. Meester en H. Rui ter. Het aantal leden was tot 36 gqptegen. Hierna sprak de beer v. Slingerland, die reide blijk van belangstelling te hebben wil len geven met de feestvierende afdeellng. Uit persoonlijke ervaring kan spr. niet zeg- ACHT 26 Jan. 1931 gen wat dere afdeellng in haar tienjarig bestaan heeft tot stand gebracht. Maar de afdeellng kan er zijn. Het is een afdeellng, waarop de Katholieke arbeidersorganisatie trots kan zijn. Moge alle georganlseerden met hun kranig bestuur het werk volbrengen tot eere van God. Dit wenscht spr. ook namens het Centraal Bestuur en hoopt, dat alle R. K. arbeiders zich aansluiten tot heil van de maatschap py en tot voordeel van de R. K. Kerk. De voorzitter, de heer RietmeUer, dankt daarop den geestelvyken adviseur en hoopt met dezen nog lang samen te werken aan het welzijn van de afdeellng. Ook den heer van Slingerland brengt spr. dank. De voorzitter deelt vervolgens nog mede, dat op 12 Februari de Zeereerw. heer Rec tor Vis voor de afdeellng zal optreden met het onderwerp: „De wachter aan de Bronzen Poort.” Spr. hoopt, dat allen zullen mee werken. opdat dien avond de zaal zoo bezet mogelyk zal zijn Spr. wenscht allen vervolgens een pretti- gen avond Hierna begon het elgenlyke feest, dat op geluisterd werd door de Jazzband, terwyi de heer Goovers uit Alkmaar het publiek ver maakte met verschillende voordrachten. Het was een prachtige avond, die de leden niet gemakkelijk zullen vergeten. In eenige welgekozen woorden dankte de heer van Baar den Zeereerw. heer Pastoor voor zyn toespraak, den heer voor zyn belangstelling en de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. In den loop van den afgeloopen zomer stond terecht de heer J. J. B., bollenkwee- ker te Uitgeest, welken heer werd ten laste gelegd, dat hy op Zondag 21 April 1930 ter gelegenheid van de motorraces te Alkmaar, toen het na afloop op den Kennemerstraat- weg erg druk was, met syn auto uit de Kuillaan onder Heiloo komende, roekeloos en onvoorzichtig was aangereden tegen een dito rtftuig, bestuurd door een ingezetene uit Den Helder. De schok was zoo hevig, dat een in dit rijtuig gezeten jongetje met het hoofd door de voorruit vloog en in Heiloo medisch moest worden behandeld. De heer B. ontkende destyds alle schuld en droeg die over op den Helderschen au tomobilist, die met te groote snelheid had gereden en hem voorrang had moeten ge ven. Deee zaak was alstoen aangehouden, teneinde nog eenige nieuwe getuigen, een paar dames uit Alkmaar te hooren. Dit verhoor had thans plaats en meende de heer ambtenaar voldoende gegevens ben verzameld om tegen den steeds rent- kennenden heer B. f 25 boete of 25 dagen te kunnen requlreeren, benevens toewijzing Ar civiele vordering, ton bedrage van t 50. ▼rljdag 6 Februari achrifteiyk vonnis Een minutieus en onpartijdig gereeh- teltJk .ondersoek. WedersUdscho complimenten Ambtenaar con tra verdediger. Niet een particu lier, maar een gemeentelijk rijwiel beschadigd. Heden was het de uitverkoren dag waar op het gerucht makende proces tegen den Hulswaarder landbouwer den heer O. Sn, die met zyn verweerd Fordje op 8 Octo ber te Alkmaar op den gevaarlijken hoek VerdronkenoordLlmmerhoek den heer Sterk, gasfitter in dienst der gemeente, ta mely k hevig had aangereden, toen deze op zyn rijwiel het Verdronkenoord zuldzUde kwam afryden, met nieuwen luister werd voortgezet. Voor den aanvang was het Kan tongerecht, Rechter, ambtenaar en zoo we vernemen ook de griffier, in den super de luxe wagen van den zelf chauffeurenden geachten verdediger mr. de Groot, naar de plaats dee mladryfs getuft, ten einde aldaar een onderzoek in loco in te stellen. Na zulk een voorbereiding was dus de animo bij zonder groot en bracht de ambtenaar met zichtbare voldoening 2 nieuwe getuigen in het vuur, den heer Mulder, gemeente-werk- man, en diens echtgenoote, welk achtbaar echtpaar rich op de Turfmarktbrug, voor heen de brug van .Abberlng" had bevonden toen het accident plaats greep en alles goed had waargenomen. De heer Mulder, die zelf voerman is en bekend met den rijweg, ver klaarde pertinent dat de heer Sn. beslist links van den weg had gereden en geen signaal had doen hooren. De juffrouw, eerst wat renuwachtig en verward, herstelde zien weldra en legde toen een verklaring af. dul- deiyk. glashelder en overwegend in het na deel van den heer Sn., tot groote voldoening van den ambtenaar, terwyi de aanvanke- lijk trlumpheerenden lach op het intelligent aangelaat des geachten verdedigers ver starde Na het verhoor van deze voor het open baar ministerie soo waardevolle getuigen, achtte deae functionaris het spel dan ook volkomen gewonnen en werd gevorderd te gen den heer Bn. f 10 boete of 10 dagen ter zake het verzuimde signaal en f 15 boete of 15 dagen wegens het rijden buiten noodzaak op de linker weghelft, alsmede toewijzing der civiele vordering tot een be drag van f 35.25. Vooraf complimenteerde mr. Tack den geachten verdediger met be trekking tot,zyn voortreffelijke en correcte autobesturlng. Mr. de Groot dankte vooraf den ambtenaar voor syn loftuiglng, om daar op alles af te breken waarop deze vertegen woordiger van het O. M. zyn betoog had gebouwd. Er was letterhjk niets wat deugde, de manier van rijden niet van den aangre- dene, die rechts den voorrang had moeten geven en dus overeenkomstig de hoogste rechteriyke uitspraken, geen enkel recht kon doen gelden, de getuigenverklaringen niet, de situatie teekening niet en evenmin de vordering tot schadevergoeding, aange zien het hier betrof een rijwiel van de ge meente. Op grond van alle bezwaren, door verdediger aangevoerd, concludeerde deae met vertrouwen vrijspraak. Daarop deden de heeren in hun debat alles nog eens dunne tjes over en bepaalde de dankbare en hoogst voldane heer Kantonrechter de uitspraak op Vrijdag 6 Februari ek. namens Vrijheidsbond den .«en man, die voor i zoon van Hermanus Jo- Bargerltjke Stand Geboren: Johanna Josephine, dochter van Andries Marlnus Halman en Catharina Hendrik* Hogeltng; ten wordt de leeftyd van 15 jaar en tot Petrus Johannes, zoon van Hermanus Jo- - <--- seph Boersen en van Maria Antonia Bruin; I Pleter, zoon van Johann Friedrich Tolle Spr. is overtuigd vereenlglng, door bet tegenwoordige werking met leden ongestoort gouden feest zal gaan. De Harmonie „St. Caecilla” had het pro gramma opgesteld, waarop muziek en voor drachten elkaar afwisselden. Al spoedig was het talrijk publiek in de volle feeststemming. Het spreekwoord: „Gezelligheid kent geen tyd" was ook hier in volle toepassing. Ver wonderd waren we dan ook toen de voorzitter het sluitingsuur aankondigde. Dankbare woorden werden uit de vergade ring gesproken voor de leiding en opluistering van het feest. De heer J. Olders zegt namens de leden, dat de feestavond alle verwachtingen heeft overtroffen. Alle hulde aan de Harmonie ,JSt. Oaecilla". De voorzitter sluit onder dank aan met den Chr. groet. NAGEKOMEN KERKBERICHT MAANDAG te 8.15 Congregatie der vrou wen. DINSDAG te 7 uur Lof ter eere van den H. Antonlus. Penis Angelicus K. 47* Lied 98 WOENSDAG congregatie der meisjes. DONDERDAG te 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. Ave Verum p. 153. Lied 37. VRIJDAG te 7 uur oefening van den H. Kruisweg; te 8.15 Congregatie der mannen. ZATERDAG 11.30 blechthooren voor de kinderen, te 4 uur voor de overige geloovl- gen. Te 7 uur Rozenhoedje voor de bekee- ring van ons vaderland. olztklvIbB.uN-èjhAfy Oh-Q. Gisterenmiddag ongeveer 2 uur Is te Stol pen de 10-jarige zoon van den heer J. Bood, tegenover het huls van den heer H. Dignum achter de Stolpen in een sloot gevallen en Burgerlijke Stand Ondertrouwd: 8. J. Kroon en J. E. Leek. Getrouwd: H. J. Naastepad en M. v. Da len; J. J. v. d. Plas en C. Schabblng; J. J. v. d. Berg en C. Winnubst. Geboren: Dirk, s. van L. de Groot en M. Bankert; Jacobus Antonlus Theodora, z. van J. M. Jelierse en J. Zwetsloot; Catharina Johanna, d. van J. Halfschepel en A. A. v. Oerven; Maarten Herman, z. van J. K. d. Wel; Pieter, s. van J. M. v. Leeuwen. Overleden: H. Cornelissen, 82 Jaar, echt genoot van J. Crum; O. H. J. Angevare, 6 mild, a van J. Angevare; M. M. v. Dalfsen, 66 j., echtgenoote van J. Woudenberg. Vrijdag werd onze nieuwe herder, Pastoor Brinkman, van het station te Alkmaar afge haald met drie auto’s, waarin gereten waren de Eerw. heer Kapelaan met den Edelachtb. Heer Burgemeester, benevens het geheele Kerk- en Armbestuur, alsmede de heer no taris Pinxter van Schoorldam. Op den terugweg begonnen by de grens van onze gemeente de klokken reeds te lul den om aan te kondigen dat zyn Eerw. in aantocht was. Te voren had zich reeds een groot aan tal parochianen met de Zusters en onder- wyspersoneel met byna alle schoolkinderen zich in het Patronaatsgebouw opgesteld om Zijn Eerw. te verwelkomen. By aankomst werd zyn Eerw. door een stoet bruidjes ingehaald onder de vroolyke muziek van de fanfare. Vervolgens zongen de schoolkinderen zyn Eerw. een welkoms- lled toe en daarna boden twee scholieren Jan Stam en Anny Gomes, onder een toe- passeiyk gedichtje zyn Eerw. een prachtige bloemenmand aan namens de schoolkinde ren. Allereerst sprak de Eerw. heer kapelaan den Pastoor toe, door hem het welkom toe te roepen namens alle parochianen en van zijn kant zijne medewerking toe te zeggen, zoolang ais hij hier kapelaan zou weren Hoelang nog. kon zyn Eerw. niet zeggen. Vervolgens gaf hy 't woord aan den Edel- achtbaren heer Nolet als hoofd der gemeente. De burgemeester begon met te zeggen, dat hij niet zou spreken als hoofd der gemeente, maar als parochiaan. Verder liet hy in zyn rede evenals de Eerw. heer kapelaan uit komen, was het gisteren een dag van droef heid voor ons, dat het nu wederom een van blijdschap was, dat wy onzen nieuwen Pas toor in ons midden hebben. In verband, dat ZUn Eerw. ook Pastoor was geweest te Moordrecht, kwam het gedicht ter sprake over de plaatsen Moordrecht en Gouderak, dat te Moordrecht Moordenaars woonden en te Gouderak Gouderakkers. Deren zou pas toor hier te Wannenhuizen niet vinden, Moordenaars of Gouderakkers, maar enkel menschen, die door hard te werken, hun dagelljksch brood hopen te verdienen. Ten slotte richtte de burgemeester rich tot de aanwezigen en hoopte, dat zy uit volle borst met hem In zouden stemmen met den wensch, daft onsen vertrokken Pastoor Lasance goed mag gaan en lang leve Pas toor Van den Brink. Daarna kwam onre Pastoor aan het woord. Op zeer innemende wyze dankte zyn Eerw. allen voor de harteiyke ontvangst, tevens de kinderen voor hun zang en bede, alsmede het fanfarecorps met zyn yverlgen directeur voor de aangeboden ovatie. Ver volgens voor de toegezegde medewerking van Kerk en Armbestuur, onderwyspersoneel en hoopte, dat de Eerw. heer kapelaan syn rechterhand moge wezen. Verder deelde Zijn Eerw. mede, als dat de burgemeester zijn doopqeel reeds had gelicht en, dat hy een z<. afgezette Pastoor was. Daarvoor behoef den de parchlanen niet te vreezen en dat zyn Eerw. naast de geesteiyke belangen van de parochie zou trachten iedereen het leven zoo aangenaam mogelyk te maken en ver wachtte dan ook, dat een leder daar, zonder uitzondering aan mee zou werken. Daarna Het de fanfare zich nog eens hoo ren, hetwelk met belangstelling en genoegen door de Pastoor werd aangchoord. Nadat de aanwezigen nog in de gelegenheid werden gesteld om de nieuwen Pastoor de hand te drukken, was deae aangename bijeenkomst fttseloopm» 3—6 Febr.Loden der Noord-Hollandsche RljwtelcJub, vergoeding 6^0. pater Carme- 11e t. 7—10 Febr.: PatronaatsJongens, vergoe ding f 6.50. pater Passlonlst. 10—13 Februari. Meisjes, vergoeding f RM. pater Dominicaan. 1417 Februari, Gehuwde en ongehuwde mannen, vergoeding 6.50. 17— 20 Februari. Dames, vergoeding 10J», pater Montfortaan. 2427 Februari. Vrouwen, f 6.50. pater Capucyn. 3— 6 Maart: Vrouwen Derde Orde, vergoe ding 6.50, pater Franciscaan. 10—13 Maart. Vrouwen L. T. B„ vergoe ding 10.00. pater Montfortaan. 1819 Maart, Meisjes Congr. St. Lauren- Uus, Alkmaar, vergoeding 6A0. pater Fran ciscaan 14 April, Heeren uit den gegoeden stand, vergoeding 15.00, pater Jezuïet 47 April, St. Joz. Gezellen en ongeh mannen, vergoeding 6.50, pater Augustijn. ZU, die wenschen deel te nemen aan een Retraite, gelieven zich te vervoegen by een Eerw Geesteiyke. die net toegangsblljet aan vraagt, of het oumlddeiiyk aan te vragen b|j ondergeteekende. die bet biljet zal toezen den De Retraltanten worden in het Retralten- nuis verwacht voor half zeven. Aan het sta tion te Alkmaar kan men gebruik maken van de stoomtram Alkmaar-Bergen, uitstap pen halte Oostdorp De Retraite wordt om streeks twee uur gesloten Het retraitenhuls ts ingericht voor 81 Retraltanten Voor de toelating van Patronaats-Retral- t dr andere Retraiten die van 17 jaar vereischt. De bydrage tot de rosten der Retraiten zan van te voren overgatonden of gedurende «n van Elisabeth Vennik; Helena, dochter de Retraite gestort worden. ZU die niet ter Feeetvergadering R. K. Volksbond Het was gisteren weder de jaariyksche feestver- gadering van den R. K. Volksbond. De meeste leden waren met hun dames ter feestviering aanwezig. Er heerschte in de groote zaal van het Bruno-gebouw een aan gename en prettige geest. De feestelijke byeenkomst werd geopend door den voorzitter van den R K. Volks bond, den heer RietmeUer, met den Chrlste- lyken groet. BU bet binnenkomen van den Zeereerw. beer pastoor en den Weleerw heer kapelaan zette onze jazzband de feestavond in. Behalve door de Zeereerw. heeren geeste- lyken werd de vergadering mede bUgewoond door den heer Van Slingerland. Thans bestaat de afdeellng 10 jaar en gaf de voorzitter een overzicht van wat in dere 10 Jaren gebeurd was. Spr. wijst er vervol gens op, dat hy zoo gaarne zou willen, dat alle leden viermaal per jaar gezameniyk ter H. Tafel naderden, nJ. op de feestdagen van den R. K. Volksbond. Spr spoort de leden aan toe te treden tot de Retraiteclub. Ook wijst spr. nog op de R. K. Klesvereenigtng, waartoe alle leden moeten toetreden om daardoor hun Roomsch-syn te toonen. Hierna nam de geestelijke adviseur, de Zeereerw. heer pastoor het woord en reide, dat aan alle leden een nieuw insigne zal worden uitgereikt. Spr. feliciteert vervol gens de afdeellng met de viering van het 10-Jarig bestaan In zyn harteiyke en warme toespraak wijst spreker op wat de afdeellng heeft gepresteerd en wijst daarby op de vele onderafdeeUngen, waarby nog onlangs een nieuwe afdeellng is gevoegd, nJ. de afdeellng St. Dedusdedlt. Spr. feliciteert de afdeellng op de tweede plaats met den voorzitter en wenscht hem geluk met het behaalde succes. Spr. teekent vervolgens den voorzitter als een man, die hooge idealen nastreeft, hooge Idealen op godsdienstig gebied. Spr. wijst er vervolgens op, dat arbeid adelt. Gods Zoon Is op de wereld gekomen als kind van een werkman. Daaruit ziet men, dat de arbeid den mensch adelt. Of Uw organisatie groeit en bloeit, aldus spr„ hangt niet alleen af van Uw bestuur, maar ook grootendeels van de leden zelf, die propagandisten moeten stjn voor hun Volks bond. BroodprfjKveriaging. De broodprijs dezs week hier aanmerkeiyk verlaagd. Het wittebrood en brulnbrood met 4 ct. per brood, het krentenbrood met 3 ct. De prijs van belde eerstgenoemde is nu 30 ct, van krentenbrood 32 ct. per brood. Wanneer aal de vleeschafslag volgen? Dat wordt méér dan tijd! Toch liefhebbers. Voor derde leer kracht aan de openbare lagere school te Aardswoud hebben zich op de herhaalde op roeping 8 solllcttanten aangemeld. h« h< 8« SC fe r b d o c I 1 ICKIf

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6