FEUILLETON ^Buitenlandsch c^Cieuws DE INTERNATIONALE WERKLOOSHEID Bij Griep en Gevatte koude DE VIERDE SEPTEMBER Bij Hoesten en Bronchitis KADIO-OMPOEP Het Amerlkaansche Roode Kruls Werkloosheid in Duitschland Sjeik Essad overleden De toekomstige Duitsche Regeering De bomaanslag op Pllsoedski Gandhi confereert Drie vredesvoorwaarden KOPT NIEUWS Zenuwachtig Spanje Over 6 weken een parlement •f"1 Koninklijke huwelijken as. 4 Gemengde ^Buitenlandsche ^Berichten De hondsche beleediging van Mussolini De H. Vader zal hem in Rome ontvangen De vlucht van ex-keizer Wilhelm naar Nederland Uitvaart Generaal Berthelot De toonovereenkomsten In het Saar- gebied opgezegd. Stresemann-herdenklng Het proces tegen den „goudmaker” Tausend De reis van Pllsoedski -»»4 'stop» n^hak te g«tyui..D«j LPltw *»ch telf of de moeite waatd Diamant van 200 karaat gedolven De oorzaken en de middelen ter bestrijding „HmI knap,” knikte 't Japanneeaje. „Ooa- i uia^cteurjiu hecn P DINSDAG 3 FEBRUARI. Geen I 25 millioen de «diatktot Een staatscommissie I newt rid Steun toot generaal Batter Een onthulling De 90-Jarige ter dood veroordeelde Naai* en Centrum «amen* Proces verdaagd de De Arme prins Lennart van Zweden met zijn bij die rde l HOOFDSTUK IX De geheimzinnige Mr. Medway Goedenavond, mr. Chatterton.” k' genoeg gingen Gueat z'n »e- _or een groot deel in dezelfc. richting. Dien nacht had hij een onloochen- sllssing, nomen, Sanaplrin-tabletten. Buisje 75 en 40 ct. Anga-siroop. Flacons van 11.75 en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten In Engeland is een kanon vervaar digd met 100 pet trefzekerheid en een ca paciteit van 35 schoten per minuut. Meeningevereehnien. Aan het slot van het rapport wordt echter melding gemaakt van de bekende meenlngs- veruchUlen tusschen de arbeidersgroep en de v/erkgeversgroep over de kwestie van vermin dering van der. arbeidstijd ai de lootten. De arbeiders verklaren In het rapport: a. te verlangen een redelijke vermindering van den arbeidsdag of van de arbeidsweek, waarbij rekening moet worden gehouden met de vermindering der productie, die verkregen is door da verbetering der arbeldsmethoden; b. het soeken naar geschikte middelen om de arbeldsloonen te verhoogen in die landen. Van vijf der andere terdoodveroordeeWen zal het vonnis wegens hun hoogen leeftijd in gevangenisstraf worden veranderd. Nog een beklaagde gestorven. Nog een tweede beklaagde in het proces tegen de opstandelingen van Menemen is tengevolge van een hartverlamming overle den. Na afloop der plechtigheid werd het in de leesrast opgestelde ontwerp-monument bezichtigd. ver niet Z’n vader schudde het hoofd. „Nog ,heb ik Orkestconcert 338.2 M. 5.20 7.20 Gramofoon- ge- waar de arbeldsloonen bijzonder laag zijn, om aldus een ontoelaat baren factor van concurrentie uit te schakelen en de koop kracht van zekere markten te verhoogen, verideaingen, welk besluit rif den legeeiLgs- chef hebben meegedeeld. De minister van blnnenlandsche zaken. Matos, heeft een bezoek gebracht aan graaf de Rotnanones. Ofschoon niets omtrent dit onderhoud bekend werd, verluidt toch, dat ingevolge deze gedachtenwisseling de kabi netsraad alle door de monarchistische libera len gevraagde electorale waarborgen zal toe staan. De .Daily Mail” verneemt uit Zweedsche hofkringen, dat Koning Gustaaf van Zwe den zou weigeren toestemming te geven tot het huwelijk van zijn kleinzoon Prins Oustaaf Lennart met de dochter van een Zweedsch koopman, miss Karin Nissvandt. Naar verluidt zou de familie van het meisje het engagement hebben doorgedreven zonder dat de koning ervan op de hoogte was, teneinde hem voor een fait accompli te stellen. De koning zou bovendien den prins, die 21 is, en het meisje, dat 19 jaar oud is, nog te jong voor een huwelijk vinden. Wijlen koningin Victoria van Zweden zou gerulmen tijd voor haar dood reeds den wensch hebben gekoesterd, dat prins Len nart zou huwen met de prinses van Baden. Door erfenis is prins Lennart eigenaar van het kasteel Mainau in Baden. In het Australische Kabinet is een scheuring ontstaan. Twee ministers heb- tx i ontslag genomen. Met overgroot* meerderheid 220 tegen 90 stemmen heeft het Amerlkaansche Representantenhuis het voorstel van den Senaat verworpen om 25 mlllloen uit de schatkist ter beschikking te stellen van het Roode Kruis voor de noodlijdenden. De Senaat is blijkbaar voornemens pre sident Hoover, die niets van staatssteun wil vreten, te blijven tarten. Zoo heeft hij bij de goedkeuring der credieten voor het leger ten bedrage van 8 448 mlllloen tevens bepaald dat er 30 mlllloen bushels tarwe zouden worden gegeven aan degenen die gebrek lijden. Het zou de bedoeling zijn aan leder credlet een dergelfjk aanhangsel ten behoeve van steunverleenlng toe te voegen. De 90-jarige sjeik Essad, hoofd van godsdienstige sekte der naksjlbendi’s, die bij den opstand in het district Menemen (prov. Smyrna) een leidende rol heeft gespeeld en wiens gezondheidstoestand in de gevangenis zeer was achteruitgegaan, is gistermorgen, even nadajr-hij mededeeling had ontvangen van betover hem uitgesproken doodvonnis, Zaterdag heeft te Parijs in de kerk van Saint Louis des Invalides de uitvaart plaats gehad van generaal Berthelot. De president der republiek, de regeerlng, het leger en het diplomatieke corps waren er bij vertegen woordigd. De Roemeensche gezant was ver gezeld van zes Roemeensche officieren. (Ge neraal Berthelot heeft, naar men weet, tij dens den oorlog aan het hoofd gestaan der Fransche militaire missie in Roemenië). Na de absoute bracht maarschalk Pétaln hulde aan de nagedachtenis van den over ledene. Het stoffelijk overschot werd vervolgens naar het Gare de Lyon vervoerd om naar Nervieux (dep. Loire) te worden overgebracht, waar bet zal worden bijgezet. zonder daarbij te veronachtzamen de ont wikkeling der sociale verzekeringen, die de gelegenheid geven, dat ook arbeiders, die verhinderd zijn te werken, nog in staat zijn verbruiksartikelen te koopen. De werkgevers daarentegen verklaren, van meening te zijn, dat de maatregelen, door de arbeidersgroep voorgesteld, niet alleen doeltreffend zouden zijn, doch bovendiende meest ernstige moeilijkheden zouden veroor zaken. De werkgevers zijn overtuigd, dat één der eerste maatregelen, die moeten genomen wor den, om het economisch evenwicht te her stellen, moet bestaan in de vermindering van de productiekosten, waardoor de koop kracht van de geheele bevolking zonder on derscheid zou verhoogd worden. Met het oog op dit meenlngsverzchil geeft de werkloosheid-commissie in overweging, dat het internationaal arbeidsbureau zijn pogin gen zal voortzetten, dia uiteenloopende stand punten met elkander te verzoenen, om ook op dit gebied een positieve actie mogelijk te maken. De regeerings-gedelegeerde van Polen deed een practised voorstel, door er op te wijzen dat ten einde een spoedig resultaat te be reiken, de uitvoering van de maatregelen van het rapport van de werkloosheidacommtesie overgelaten moest worden aan de Europee- sche studie-oommissie, wier bevoegdheid niet, zooals die der internationale arbeidsorgani satie, beperkt wordt en die gelijktijdig de economische zijde van ‘t vraagstuk zou kun nen regelen. Hij diende een motie in die na een uiteenzetting van Thomas zoo gewijzigd werd dat Thomas opdracht gekregen heeft, ’n rapport op te stellen over de maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid in Europa dat door den beheersraad aan de Europee- sche studiecommissie voor haar Meizlttlng toegezonden zal worden. De Canadeesche en Argentijnsche gedelegeerden gaven hun in stemming met dit voorstel te kennen, dat met algemeene stemmen werd aangenomen. De groote omvang van de werkloosheid in de wereld en bovenal in Duitschland is de oorzaak, dat uit alle kringen der bevolking voorstellen gedaan worden ter oplossing van de hiermede verband houdende vraagstukken. De Rljksregeerlng heeft nu een commissie ir- gcsteld, die deze vraagstukken en de bestrij ding van de werkloosheid in het bijzonder zal onderzoeken en de Rljksrégeering advies zal uitbrengen. Voorzitter la Dr. Braun, oul-Ryksmlnlster van Arbeid. Op 5 Februari komt de commissie voor t eerst bijeen. In de afgeloopen week zijn besprekingen gevoerd tusschen vertegenwoordigers der mUnwerkersorganisatles en de algemeene di rectie der Saarmjjnen. Hierbij werd door de mijndirectie gewezen op den uiterst on- gunstigen toestand van het mijnwezen in het Saargebled en de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid bij een verlaging der kolenprjjzen ook de loonen te verlagen. De vertegenwoordigers der mijnwerkers- organisaties verklaarden, dat een loonsver laging onder de huidige omstandigheden niet te dragen is, daar bovendien de kosten voor levensonderhoud niet in het minst ziju verminderd. Thans heeft de algemeene directie der mijnen den mijnwerkersorganisatles mede deeling gedaan, dat zij de loonovereenkomst opzegt. Dinsdag as. zullen de onderhandellngen over een nieuwe overeenkomst worden aan gevangen. eert. 4.60—8.50 Voordrachten. 6.50 7A0 Causerie. 8.30 Berichten. 830 concert. 9 35 Causerie. 10.00 Berichten daarna tot 1130 Concert. DAVENTRY. 1554 M. 10 35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.30 Orgelspel door E O'Hen ry. 1.20 Orkestconcert. 230 Televisie. 2.23 Schoolults 4.50 Orkestconcert. 535 Kinder - uurtje. 6.20 Lezing. 700 Concert. T. Rete- Smith, cello: J. Black, plano. 7.20 Lezing 7.45 Lezing. 8.05 Concert, Militair Orkest. E. Cruickshank, alt; F Titterton, tenor. 830 La zing. Daarna: Vervolg concert. 930 Berich ten 935 Berichten 9 40 Lezing. 10.00 Ka mermuziek J. Douglas, bariton, Strijkkwar tet. 11.0612.30 Dansmuziek. Het proces tegen de 5 socialisten, die een bomaanslag zouden hebben gepleegd op maarschalk Pilsoudskl, heeft kort voor het einde van het onderzoek een merkwaardlgen keer genomen. Op voorstel van den officier van justitie werd n.l. het proces verdaagd tot midden Februari. Het voorstel geschiedde op grond van de noodzakelijkheid om een onderzoek in te stellen naar den Zaterdag op den voor- naamsten getuige Purzickl gepleegden aan slag. Hierop verzocht de verdediging opheldering over het feit, dat Purzickl gedurende eenlge uren na dezen zoogenaamden aanslag zoo gezond als een vtech en onder het genot van een borrel in een café te Rembertow heeft gezeten. Het gezelschap, waarin hij zich in dat café bevonden had, gaf n.l uiting aan groote verwondering, dat Purzickl met geen woord over dezen aanslag gerept had. De te Allahabad gehouden bijeenkomst der leiders van het nationalistische congres duwz de verscheidene uren. r' Naar men gelooft geeft de steun van Gandhi den doorslag. Meer en meer wordt da meening bevestigd, dat het congres de vredesbesprekingen gunstig zal ontvangeh mits le. een algemeene amnestie wordt afge» kondigd voor alle politieke gevangenen; 2e. vreedzaam posten wordt toegestaan en 3e. de autoriteiten de inbreuken op de zoutwet gedurende den tijd der ooderhande- lingen door de vingers zien. ilitie «n Naisuki’s gans is gebraden.’’ Chatterton zweeg. Dat woord „anoniem” had bij hem weer laangename, op den achtergrond geraakte De heden door de eere- en werkcommissle voor het aan den Rijn op te richten Stre- semann-monument heeft in het gebouw van den Rijksdag een gedenkstonde gehouden, waar talrijke vrienden en medewerkers van den overleden staatsman aanwezig waren. Onder de aanwezigen bevond zich o.m. de Rljksmlnister van Bultenlandsche Zaken, Dr. Curtius. Heinrich Mann hield een vrij lange toe spraak, waarin hij wees op de noodzakelijk heid van een DultschFransche vriend schap. De bouw van Volkenbonds- paleizen is gegund aan 3 Zwttsersche, een Fransche en een Italiaansche onderne ming. BIJ de opening van de rechtszitting van Zaterdag in het proces tegen den .goudma ker” Tausend, deelde de president mede, dat de gouden vulpenhouder van Tausend, die reeds eerder ter sprake is gekomen, thans onvindbaar is. De medische deskundige Prof. Bastrftm uit München, geeft dan een beschrijving van de persoon van den beklaagde. De fantasie van Tausend is reeds ten volle tot uiting geko men, doch niet zijn vermogen om helder en zaloelljk te oordeelen. Zijn zelfbewustzijn heeft ongetwijfeld geleden onder de misken ning. die hem van alle kanten ten deel viel In den beginne was hij niet gespitst op ma terieels resultaten; dit geschiedde eerst la ter. Resumeerend komt de deskundige tot de conclusie, dat Tausend een zelfbewust, fana tiek mensch met een hyztertechen inslag is, die echter voor zijn misdrijf verantwoordelijk mag worden geacht. Daarna werd Prof. 8estlnl uit Bergamo, een Italiaansch officierverhoord, die Tau send als een goed Itallaansch-gerind Dult- scher had beschouwd, die zijn experimenten aan belde naties ten goede wilde doen ko men. Getuige is echter ook van meening. dat Tausend zich bU zyn Indertijd gedane po gingen van oneerlijke manipulaties heeft be diend en dat het goud reeds in de legeerlng moet zijn geweest. De getuige, de advocaat Ritz, die heeft deelgenomen aan de experimenten in tegen woordigheid van Prof. Sestlnl, heeft klaard, dat het elementaire materiaal aan een onderzoek is onderworpen. Maandag zullen de deskundigen hun rap porten uitbrengen. ten alleen knap erkennen, als werkelijk knap is. Inspecteur, als je me doorschouwd hebt, moet je sterven nu dadelijk I” „Hoe stel je je voor mijn dood te verwe zenlijken smaalde Guest op koelen toon. „Heel eenvoudig,” was het antwoord. „Op het oogenblik verkeert inspecteur in zeer hachelijke positie. Sterft plotseling „zonder eer en roem Hij wordt uit den weg geruimd en niemand weet er iets van.” „Denk je, dat ik zonder maatregelen te nemen in een val als deze liep?’7 Guest lachte luid. Naisuki zwaaide minachtend hand. ,,’t Is mogelijk,” merkte hij bedaard op. „Niet ondoordacht, niet kinderachtig. Vriend je van buiten kon onderzoek instellen, dat mij in 't nauw bracht. Neen, Naisuki, altijd behendig en voorzichtig. Naisuki in eigen land vermaard giftkenner. Ook ervaren schutter met geruischloos pistool. Ook bekend met messen werpen en ook niet onbekend met den giftigen pijl van de Afrikaansche blaaspijp 1" Hij glimlachte kalm. „Jammerlijk ongeval treft den in specteur in de menigte, zei hij op treurigen toon, terwijl hij z'n schouders ophaalde. ,,’n Bloeddorstig klein insect, ben je, niet F* schertste Guest. „Zoo iets beteekent in Engeland drie weken op water en brood en dan op eens den kelder in 1” „Aanval is de beste manier van verdedi ging," antwoordde Naisuki* „MlUChiM --j-■ Zaterdag is openbaar gemaakt het rap port van de commissie voor de bestudeering van het vraagstuk der werkloosheid, die be noemd is door den raad van beheer van het Internationaal arbeidsbureau. In het rapport wordt eerst gewezen op een aantal factoren, die terecht of ten onrechte menigmaal beschouwd worden als de oor zaak der werkloosheid. Als zoodanig worden opgenoemd; a. de buitensporyige productie van zekere landbouwartikelen, die niet verkocht kunnen warden en waardoor de koopkracht der landbouwbevolking ook is verminderd; b. de verkeerde verhouding tusschen de Productie van een aantal industrieele ar tikelen en de mogelijkheid om deze op de markt te verkoopen; e. het gebrek aan vertrouwen, dat naar veler meening, de oorzaak is van een on juiste verdeeling van het goud, van een on volmaakte circulatie van het kapitaal en van een beperking in het verleenen van cre dieten, waardoor het onmogelijk is gebleken, de daling van de prijzen op de wereldmarkt te verhinderen; d. de val van den prijs van het zilver in die landen, welke het zilver als grondslag van hun muntstelsel hebben, waardoor de koopkracht belangrijk ia verminderd; e. de te hooge kosten der producten in een aantal landen; f. de verstoring in den internationalen handel, zoowel door de ontwikkeling van nieuwe industriegebieden als door de kunstmatige hinderpalen^ die den inter nationalen handel in den weg zijn gelegd en door de moeilijkheden, die verband houden met het vraagstuk der politieke internatio nale schulden; g. de moeilijkheden om de bevolkingsbewe ging aan te passen aan de mogelijkheden om nieuwe streken in de wereld te ont ginnen. De commissie voor de werkloosheid geeft de dringende aanbeveling, dat deze z.g. oor zaken nader wroden bestudeerd tn samen werking met den volkenbond, opdat kan blij ken, wat de juiste beteekenls van ieder de- ser factoren is. Intusschen is de commissie van oordeel, dat men niet moet wachten op de resultaten dezer studie, doch dat de internationale ar beidsorganisatie onmlddellijk er naar moest streven met de hulp van de werkgevers- en de arbeiders-orga nisa ties in de verschillen de landen, om de regeeringen er toe te be wegen, onmlddellijk practische stappen te doen om de arbeiderswereld voor de ver dere gevolgen van werkloosheid te behoeden. De commissie verlangt dus, dat onmlddel- Hjk de ernstige aandacht van de regeeringen zal gevestigd worden op de volgende pun ten: a. de noodzakelijkheid van de organisatie van de arbeidsmarkt door openbare plaat- singsbureaux, die zullen moeten samenwer ken met de grootst mogelijke doeltreffend- ..^>eid aan de opstelling van systematische programs om werklooze arbeiders weer aan werk te helpen en de ontslagen arbei den zoo noodig geschikt te maken voor de technische vereischten der voortbrenging; b. de noodzakelijkheid van de ontwikkeling der bestaande systemen van bijstandveriee- ning of van verzekering tegen geheele of ge deeltelijke werkloosheid en de schepping van verzekeringstelsels in de landen, waar deze nog niet bestaan, waarbij men er naar stre ven moet, dat de verzekeringen tegemoet ko men aan de eventueele behoeften der ar- ders, zonder dat daardoor benadeeld wordt de mogelijkheid om de arbeiders opnieuw in dienst te stellen In die takken van bedrijf, hetzij in het buitenland, die nog nieuwe ar beidskrachten kunnen gebruiken: e. de uitvoering van groote openbare wer ken, voordeellg voor de nationale economie en de gelijktijdige ontwikkeling van leveran ties voor publieke doeleinden om aldus de uitwerking van de slapte in de private be drijven zooveel mogelijk te verzwakken en de mogelijkheid voor de regeeringen om het eens te worden door tusschenkomst van de bevoegde organen van den volkenbond over de gemeenschappelijke uitvoering van groote werken van internationale beteekenls; d. de vaststelling van een politiek van in ternationale samenwerking voor het vrije verkeer en de werkverschaffing der men- schen in de gebieden, die nieuwe werkkrach ten kunnen gebruiken, om aldus de ver- bruiksmarkt te vergrooten; e. de ontwikkeling der geschikte middelen om te verzekeren de samenwerking tusschen de' nationale economieën. Het bovenstaande is eenstemmig door de werkloosheidscotnmissie aanbevolen. Wally keek op en zag den portier van Do- nan tegen z’n pet tikken. Hij knikte en over- Volgens een bericht van den Romelnschen correspondent van de „Kurjer Oodrienny", zou maarschalk Pllsoedski. na het beëindi gen van rijn vacantle op Madeira, op de terugreis naar Polen een bezoek brengen aan Italië, waar htj nog geruimen tijd op Caprl denkt te verblijven. In Napels zou hij Mussolini ontmoeten en nadien zou de maarschalk nog een bezoek gaan brengen blf den duce in Rome. Tijdens zijn verblijf in de eeuwige stad, sou de Poolsche maarschalk ook door den H. Vader ontvangen worden. De koning van Spanje heeft den Pool- schen gezant in Madrid opdracht gegeven, om Pllsoedski uit te noodlgen, om op zijn terugreis van Madeira, ook een bezoek te brengen aan Madrid. In Warschau is een extra-koerier uit Ma deira aangekomen, die nieuwe instructies voor de Poolsche regeerlng bij zich had, be treffende de blnnenlandsche politiek, en wel vooral over hetgeen er verder gedaan moet worden in verband met de zaak Brest- Lltowzk. Nadere bijzonderheden dienaangaande zjjn niet bekend. Een dolle monarch Dat een borstelig-wenkbrauwig en spo- renrinkelend ijzervreter, als de Amerikaan- sche generaal Butler ongetwijfeld zijn zal, zich wel eens vergaloppeeren kan, als hij een oordeel uitspreekt, over personen als Italiê's gevierden dictator, Mussolini. Is. hoewel niet te vergoelijken, toch eeniger- mate te begrijpen. Pis hebben wij echter gelezen, hoe Mus solini zijn voldoening betuigd heeft over de rehabllltatie-maatregelen, door Amerika te zijnen opzichte genomen naar aanleiding van de minder vriéndelijke „dolle hond”- betiteling, door generaal Butler in een al of niet „droge” clubbijeenkomst over den ,4uce" gebezigd, of wij krijgen nieuwe on gerechtigheden te hoofen. En zulks ditmaal niet als echo uit nachte lijke drlnkspelonken van god Mars’ trouw ste telgen, maar uit de heilige hallen van Amerika's hoogverheven senaat. Enkele senatoren hebben namelijk Zater dag, toen de kwestle-Butler in hun hooge vergadering ter sprake kwam, zich op hun beurt minder vleiend tegenover Mussolini uitgelaten. Eén der senatoren durfde den leider van Itallë's lot zelfs een tyran noemen. En of dit nog niet genoeg was, zoo kwalificeerde hij hem vervolgens als een „dollen monarch van het oude type” en verweet de regeerlng dat zij een knieval voor 'n „buitenlandschen potentaat" had gedaan. Een „dolle hond” of een „dolle monarch van bet oude type” wat is lager? Mussolini heeft den Italiaanschen ambas sadeur een telegram gezonden, waarin hij zijn voldoening uitspreekt in verband met de behandeling van de zaak-Butler. Het departement van Marine bespoedigt de toebereidselen voor het bijeenroepen van den krijgsraad, waarvoor generaal Butler zal verschijnen. Mussolini verklaarde, reeds by voorbaat overtuigd te zijn geweest, dat de oprechtheid der Amerlkaansche regeerlng en de waar heidsliefde van het Amerlkaansche volk een spoedige genoegdoening wegens de uitlatin gen van Butler eischten. De duce verzocht de regeerlng mede te deelen, dat hij het incident als gesloten be schouwde en reeds vergeten had. ZEESEN, 1635 M. 5 40—1150 Berichten - 11.50—12.15 HUIZEN, 298 M. 8.00—7 30 KRO. Daarna NCRV. 8.009.15 Oramofoonpl. 113013.00 Godsd. Halfuurtje Pastoor Perquin. 1231— 1.30 Concert KRO-trio. 130—230 Gramo- foonpl. 2 002.30 Vrouwenuurtje. 3.00330 Knipcursus 3.304.00 Zenderverzorglng. 4.00 —8.30 Gramofoonpl 8.306.45 Verbonds- kwartlertje. 6.45—7.15 Schrlftverbeterlngs- cursus. 7.15730 Gramofoonpl. 7.30103o Concert door de Chr. Oratorlum-Vereen. „Excelsior" te R'dam o. 1. v. Bernard Dia mant. Begeleiding door het Resldentie-or- kest. In de pauze MeJ. M. van Voorst van Beest: Robert Raikes en het 150-jarig be staan der Zondagsschool. 1030 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonpl. KALUNDBORG, 1153 M. 1130—1M Or kestconcert. 1.503.50 Cqpcert Orkest en viool. 3.50—430 Klnderuurtje. 4.30—5.00 Con cert. 730830 Concert. Orkest en zangeres. 9-20—1030 Concert. Orkest en solisten. Op een vergadering der nationaal-socialis- ten sprak de rijksdagafgevaardigde Feder ook over de blnnenlandsche politiek. Fedtfr kwam daarbij terug op de rede, die de Centrumleider, prelaat Kaas, te Cassel heeft gehouden en waarin deze zich ook kantte tegen de nationaal-socialisten. Feder deelde mede, dat prelaat Kaas hem in 'n briefwisseling had medegedeeld, dat hetgeen hy te Cassel gezegd heeft „door de pers tendentieus overdreven en uit den sa menhang gerukt is”. By de aanstaande zit ting van den rijksdag zal hy echter hierover met Feder een mondeling onderhoud hebben. Feder zeide, dat hy deze besprekingen met prelaat Kaas zeer op prijs stelt, daar het van zelf spreekt, dat de volgende regeerlng in Duitschland niet anders gevormd zal kunnen worden dan door een samenwerking van de natlonaal-soclallsten en bet Centrum. HU liet er zich echter niet over uit, of de nationaal- sodalisten tot die samenwerking bereid sul len zyn. HU verklaarde verder, dat by de nieuwe verkiezingen de nationaal-socialisten by de tweehonderd afgevaardigden in den rijksdag zullen brengen. Dan aal bet van de natio naal-socialisten afhangen of zy het Centrum zullen ultnoodigen, mede de regeerlng te vor men. Zaterdag hebben twee dlamantdelvers in West-Transvaal een diamant van 200 ka raat ontdekt. Maandenlang hadden zU vergeefs ge zocht en Juist was hun proviand opgebruikt toen zy de vondst deden. Dit is de grootste edelsteen welke ooit in dit gebied is aangetroffen. VAKUS .„RADIO PARIS”, 1738 M. 8.06 Gramofoonpl. 13.50 Gramofoonpl. 4 05 Gra mofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 ,Dle Ent- fuhrung aus dem SeraU" van Mozart. LANGENBERG. 473 M. 6 20-730 Orimo- foonpl. 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Gra mofoonpl. 12.25130 Orkestconcert. 4.30 5 20 Concert. Orkest en tenor. 7.06—7.50 Or kestconcert. 7.50 „Roxy, der Frats’, Hoorspel van Barry Conners. Guest knikte, nam zijn hoed op en keerde den Japannees koel en vastberaden den rug toe. ,,’n Gevaarlijk compliment tegenover vij anden,” merkte Naisuki op, en voor hem uitgaand, leidde hij hem naar beneden. Na verloop van tien minuten wist Hubert Chatterton alles wat er dien avond was voor gevallen. De oude man legde den ontvanger van de telefoon terug en richtte zich opgewonden tot zijn zoon. En op de vraag „Wat is er T” van den jongen man, deelde hij hem ah antwoord daarop het gesprek mede, dat zij juist over den draad gevoerd hadden. Wally luisterde met ongeveinsde ontstel tenis toe. „Die Guest zit ons te dicht op de hielen, om leuk te zijn,” mompelde hij tenslotte. Hubert Chatterton trok met zijn mond. „Ik ben er toch benieuwd naar of die gekke Naisuki niets verklapt heeft?” gaf hij z’n achterdocht lucht. „Naisuki is niet gek," kwam Wally scherp. ,,M’n waarde ouwe heer, ik zal er niet slechter om slepen. Ie kunt er van op aan, dat hij de zaken goed onder handen neemt— al was het de slimme Guest in eigen* persoon I” *w« 6_a«J* 4 niet zoo lang geleden,” sprak hij, „ucl, ia vermoedens opgevat, dat Naisuki,; of Pressland, die agent van hem, probeeren HILVERSUM, 187» M. Ultal. AVRO-Ui tl. 8.00930 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgen- wydlng. 10.30—12.00 Concert AVRO-kwintet o. 1. v. Fr. Lupgens. 13.302.00 Concert As- ta-orkest. o. 1. v Joe. Silbermann. 2.00—330 Vrouwenhalfuurtje. 3.00—4.00 Knipcursus. 4.004.30 Gramofoonpl. 4.30—5.00 Ptano- studie-muziek door Egbert Veen en Louts Schmidt. 5.006.00 Concert Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. 6.00—630 Lezing door Herman Rutters over Mozart's „Zauber- flöte”. 6.307.00 Hermann Rutters over Hongaarsche Muziek m. m. v. Judith Bokor, cello 7.00—7 30 Engelsche les voor beginners door Fred Fry. 7.40—1100 Ults. uit den Stads schouwburg te Amsterdam. Opvoering ven Mozart s „Zauberflöte", m.m v. de Wzgner- vereeniglng, o 1. v. Hans Cleuver en het Concertgebouw-orkeet o. 1. v. Bruno Walter. 1ste Pauze: Gramofoonpl. 2de Pauze: Boek bespreking. 11.00—12.00 Gramofoonpl. was, ’n paar uurtjes op den dansvloer van de club te gaan doorbrengen. Boven hem prijkte in veelkleurige letters de naam van de club. De voorzaal zag er inderdaad behaaglijk en aanlokkelijk uit. Als er clubleden in- of uitgingen drong af en toe als een vlaap de muziek door de vleu geldeuren naar buiten. Hij aarzelde en.... bezweek. Hij ontdeed zich van jas, hoed en das, en trad de danszaal binnen, waar hij plaats nam aan een tafeltje dan enterde hij een heen en weer dribbelenden kellner en gelastte den bleekneuzigen bediende hem „dadelijk een Angostura’7 te brengen. De kellner, die behendig een botsing ver meed met een dansend paartje, verdween tusschen de tafeltjes, z’n schenkblad omhoog en een wapperend servet over zijn arm. De clubleden van Dorian bewogen zich in groepjes angstvallig vermeed men zich afgezonderd te vertoonen en Wally moest zich een half uur lang met z’n eigen gezel schap vermaken, omdat er niemand van zijn eigen clubje verschenen was. Ginds aan het andere einde van de zaal troonde het orkest op een goudomlijste verhooging en spande al z’n krachten in om de dansenden mee te sieepen met de passie van de muziek. Die tonen vonden ook weerklank bij Wally, die z'n wijnglas zenuwachtig heen en weer bewoog, wat niet bijdroeg tot de smetteloos heid van het tafelkleed. (Wordt vervolgd) „Excelsior” publiceert een Interview van een bUzonderen medewerker te Madrid met generaal Berenguer. Hrt is thans rustig in Spanje, aldua de minister-president, en binnen zes weken zal het land wederom een parlement hebben. De weder-invoering van het parlementa risme beteekent de oonsolideering van de Spaaneche politiek. Wie zich due tegen de verkiezingen verzet, verzet zich ook tegen de stabiliseering van den toestand. Het gaat om de keus tusschen dictatuur en een grond wettig regiem. Berenguer verklaarde, dat hjj tot geen party behoorde, zoodat bet hem onverschil lig is, of de een at de andere party by de verkiezingen wint: wat hy wenscht te een monarchistische meerderheid En deze meer derheid zal ook by de verkiezingen worden bereikt. Ook verklaarde hU, dat hy in het bezit te van inlichtingen, waaruit biykt, dat de re- volutlonnaire beweging in Spanje door Mos kou gesteund wordt. Van Ingelichte zijde wondt verzekerd, dat eenlge aanhangers van de groep-Alba be sloten hebben, niet deel te nemen aan de BRUSSEL. 568.5 en 338.2 M. 5083 M. Gra mofoonpl. 6.20 Concert georganiseerd door de RE8EF. 730 Gramofoonpl. 730 Qramofoon- platen. 8.30 Orkestconcert en zang Toespraak. 338.2 M 5 20 Orkestcon cert 6.20 Lichte muziek. 7“ C._ platen. 730 Gramotoonpl 8 20 Concert organiseert! door de BAROV. spotte Guest. „Als 't niet is I” Japannees vestigde z’n blikken op de boekenkast en glimlachte. „Inspecteur dol op Mr. Meredith vroeg hij sluw, ,,’k Houd van mooie banden, zelfs bij een dagboek I” Onwillekeurig moest Guest lachen en tegelijk lachte Naisuki z’n hagelwitte tanden Majoor Anker, oud-officier van den In lichtingendienst van den ex-kroonprins, heeft in het Volkshuis te Jena ter gelegen heid van een betooglng van den Duitachen studentenbond een lezing gehouden, waarin hy de legende van de „Novembermlsdadl- gers en den dolkstoot in den rug” bestreed. By het debat trachtte een der aanwezigen hem te weerleggen door verschillende ci taten uit de herinneringen van den ex- kroonprins aan te halen. Majoor Anker deelde daarop mede, dat hy in Hannover in 1923 een gesprek met von Hindenburg heeft gehad, die hem verklaarde, dat de voor stelling, door den kroonprins gegeven, alsof de vlucht van den keizer naar Nederland een gevolg zou geweest zyn van een be- In het groote hoofdkwartier ge niet in overeenstemming met de werkeiykheid is. Integendeel, op dienzelfden dag zouden leden van het hoofdkwartier nog by den keizer komen om rapport uit te brengen. Toen zy echter kwamen, was de keizer reeds sedert een uur verdwenen en reeds over de grens. Hindenburg zou majoor Anker verder verklaard hebben, dat hy deze voorstelling van den ex-kroonprins en de hem toege schreven rol stilswygend over zich had la ten heengaan, daar hU dit tot nu toe zyn plicht achtte, doch machtigde majoor An ker. om van het meegedeelde gebruik te maken. Majoor Anker sommeerde zyn tegen standers om hem voor de rechtbank te da gen. opdat de waarheid van zyn wporden zou kunnen btiyken. Een meisjespensionaat te Has tings te door brand vernield. 120 meisjes werden gered. bare connectie opgemerkt tusschen Naisuki en de Chattertons. Weer ’n schakel in den ketting, die Hubert naar den kerker zou sieepen. minder geworden en dat op een onverklaar bare wijze, en ook al werd er rekening mee gehouden, dat de politie hen op het spoor was. Want ondanks dat moesten we meer ontvangen. Als ik wist, dat Naisuki dubbel spel speelde....” „Als je zooieta dacht,” snauwde Wally bits, „dan hield ie je hart vast en zei je niets. We zouden er beslist bekaaid af komen als wij met dien gladden schurk woorden kre gen." „Ik kan dat vooral van dien avond maar niet vergeten,” verzette zich Hubert pein zend. „Hoe kan de moordenaar tot Naisuki’s woning doordringen Hoe wist hij, dat we elkaar slechts telefonisch mededeelingen zouden doen, en dat in 't Japansch Hoe kan hij Naisuki’s stem nabootsen, ofschoon ik misschien bij die boodschap te overspan nen was om daarop te letten In el k geval wist ik niet, dat Gerald Japanneesch sp^k.” „Dat kon hij zeker,” bromde Wally. „George Wace spreekt die taal. Wees maar gerust omtrent Naisuki. Hij staat met den moordenaar niet op beteren voet dan wij. moordenaar kon ze haast nergens anden voor gebruiken, dan om ze de politie in handen te geven. Chatterton huiverde onwillekeurig en vroeg zich af, of hij er Wally van in kennis zou stellen of niet, en tenslotte besloot hij tot het eerste. Wally, wiens vermoedens bevestigd waren, fronste bedachtzaam zijn voorhoofd. „Ik denk,” sprak hit op onverschilligen toon, „dat je even veel kans loopt, dat je op een zekeren dag ontvoerd wordt van Wandsworth Gaol en een luchtsprong maakt als gevolg van de ontvangen inlichting, als dat je op den vierden van de maand dood wordt gevonden met een kogel tusschen je ribben I” Chatterton huiverde zichtbaar wreeds opmerking. Vreemd l dachten voor een groot -_ „Je bent me weer de baas,” glimlachte Guest, ^n wat ga je daar nou tegen doen „Was het van onvnendschappehjken aard, dan kon Naisuki met eenlge kleinigheidjes wel eens een spaak in de wielen steken,” veronderstelde het leuke mannetje. „Naisuki kon dat,” stemde Guest vrien delijk toe, „als hij bereid was de gevolgen te dragen van een openlijke bekentenis baasd- „Niets te vreezen,” protesteerde hij on- noozel. „Politie niet kunnen vinden, wat niet De Poolsehe vlieger Wolf te tot 2 weken gevangenisstraf veroordeeld, de andere vlieger te vrijgesproken. - - -- -w wil Voordrachten. 11.50—12.15 Gramofoonpl 1230—130 Berichten. 1.30—2.20 Gramofoon- ^>^2 20—330 Voordrachten 3 50—4 50 Con- Concert. Solisten - -1 en Én als hij in de buurt van Naisuki’s woning roodgezworven heeft, dan is het niet uitge sloten, dat hij iets heeft opgevangen, dat weinig goeds beloofde voor Naisuki, als 't uitkwam. Een anonieme brief aan de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2