JAN DE VRIES WASSCHERIJ „JORRITSMA” De Prima Blanke BERGER LEVERTRAAN TWEEDE BLAD MAANDAG 2-FEBRUARI 1931 ALKMAAR ZAADMARKT - ALKMAAR - TELEFOON 324 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De „vervroegde” Rijksdag PROVINCIAAL NIEUWS Gemeentelijke Arbeidsbeurs Dlstrlcts-Arbeldsbeurs Speciaal ingericht voor alle FIJNE GOEDEREN HEEMSKERK ANDIJK WERVERSHOOF VOORMEER 3 BLADZIJDE 1 ..«IK, USBE8LUIT verzoekt GEMEENTERAAD der voornaamste gemeenteraad A- VVVTWVVT Fff WFWTV VVVVV99 ff ▼▼▼▼▼fffVWvVvfffvwFf yvVf Kapelaan stemmen ook ia 1 toeken der De Ruyter Alkmaar, 31 Januari 1931. Bijlagen tot den Raad laatste aan wil om Personalia Het Digoel-kamp Weer 298 geïnterneerden vrtj. Weer een koelie-aanslag Mandoer gedood. Te veel schadevergoeding gevraagd Statuten Telefoon 33. Doelenstraat 33 Do NasTs eiochen nieuwe verkiesingoi I De Directeur voornoemd. B4. C HBWEU de heer De de vergroo- IJJST VAN EIGENAARS OF BEHEER DERS VAN PAARDEN De Burgemeester voornoemd, WENDELAAB. de notulen ;ekeurd. kok zoodanig Het Hof van Beroep te Nancy deelde gisteren een Industrieel tot één jaar gevangenisstraf, boete verwondingen aangehouden. Dulven- heeren zien, andere vraagt Loop der bevolking gedurende het Jaar *33. Op 1 Jan. 1330; 3337 mannen en 3184 vrou wen, samen 4431, geboren 80 m. en 80 vr, sa men 120, totaal 3337 m. en 2248 zr, Mmq Zuivere ISDAHL In Heele en Halve Flesschen en per Liter verkrijgbaar Volks Levertraan f I.per groote flesch en 50 ct. per halve flesch Flesch inbegrepen R. K. Volksbond Vrijdagavond vond gingsgebouw de jaar- den R. K. Volksbond, electrisch net. De kosten syn begroot <-7 f 830. waarvan t Rijk f 300 vergoedt. Een gegarandeerde afname van 100 K W. U. per Valsehe rijksdaalder Aan het kantoer der Boerenleenbank is een valsehe rijks daalder in ontvangst genomen. Het munt stuk was buitengewoon gded nageniaakt, en ook de klank was aan een echte rijksdaal der gelijk, alleen het randschrift ontbrak. Na opzending naar de Rijksmunt te Utrecht, kwam het bericht, dat de munt vatsch was. Dat dc klank goed was, voud zju oorzaak hierin, dst het verelschte gehalte zilver vrij wel sapwezig was. Dooi dat het zilver zoo goedkoop is, kunnen de valsehe munters zich de luxs permltteeren om zilver te gebruiken tot gru. <5.stof. De Staatscourant bevat de statuten van de Vereeniging „Het Stille Strand", alhier. laatste schrijven van den Minister had veel weg van 'n ultlmatem. B. en W. kunnen dan ook voor eenigerlel uitstel geen verantwoording op zich nemen.- De heer De Ruyter weet wel, dat X eco nomisch is alles gelijk te bouwen. Laat ech ter de nieuwe Raad over dit voorstel beslis sen en daarom handhaaft spreker zijn voor stel. Dit wordt aangenomen met de van de beide wethouders tegen. Burgert Stand Geboren: Catharina, d. van Nlcolaas Appel en Maria Stek Allda, d van Evert Sas en Klasina Mantel Klaas, z. van Klaas Abbekerk en Marjjtjo Smit Nanne, z. van Jan Brouwer en Antje Prins Marianne, d van Marie de Jonge. Getrouwd: Willem Schaak en Aafje Groot. Kaataclub Vrijdagavond hield de R.K. Kaataclub West-Friesland I haar algemeene jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. Dol Jnz., opende met den Christel y ken groet. Spr. verheugde zich er over dat zoovelen aanwe zig waren. Daarna worden de notulen door den heer O. J. Koomen voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. De voorzitter bracht den secretaris dank voor zijn weergave. Daarna verslag van den penningmeester Jn. Bosman. Ontvangsten f 641.77%, uitgaven f 579.58%. batig saldo f 63.18. Voldaan moest nog worden f 4750 aan tenhuur. De heer D. Steltenpool bracht namens de financieele commissie rapport uit en zei dat de boeken in de juiste orde bevonden zijn. De voorzitter bracht de commissie alsmede den penningmeester dank. Het werd door de vergadering goed ge vonden, dat het bestuur de tent naar goed dunken verhuurt. Tevens ging men er mede accoord, dat het terrein voor denzelfden prijs gehuurd wordt, nJ. voor f 30. De bestuurs verkiezing had tot uitslag dat de heeren O. Dol en Jn. Bosman werden herkozen. Ook de scheidsrechters Jn. Dol en V. Koo men werden herkozen. Daarna volgde bespreking opening terrein en bazar. Het bestuur stelde voor den bazar in Mei te houden. De heer D. Steltenpool sou het eerst In September willen doen. Hier mede kon men zich vereenlgen. De opening zal weer op de zelfde wijze geschieden als bet vorige jaar. Ook zal getracht worden Per as. „Reteh” zijn 300 bannelingen uit Boven-Dlgoel, wier Intemeeringen werden opgeheven, gearriveerd. Hun werd tijdeiyk onderdak verschaft in de politie-kazerne. Een 40-tal koelies van de onderneming .jBoemoet” gelegen in het district Kota Pi nang, afdeellng Laboehanbatoe. gouverne ment Oostkust van Sumatra, toebehoorende aan de N. V. Kota Pinang Cultuurmlj., ge vestigd te Amsterdam, viel een mandoer met stokken en palangs aan. De mandoer is aan de gevolgen van de bekomen overleden. De daders werden Vijf hunner bekenden schuld. Onderhandsche verkoop Het perceel bouwland. genaamd het ..Schapenlandje**, groot 3.46.50 H.A., eigendom van Gebrs. Bri ber, Is In eigendom overgegaan aan den heer W. Schenk. Het pand van den heer H. Tuytel is overgegaan aan den heer C. TuyteL J. 4641, overleden 13 m. en 16 vr. samen 38, totaal 3284 m. en 3338 vr. samen 4513. Inge komen 30 m. en 103 vr, samen 133. Totaal 2374 m. en 2330 vr- samen 4704. Vertrokken 100 m. en 100 vr. samen 318. Totaal 3266 m. en 3231 vr. samen 4486. Op 1 Januari 1930 4431 zielen. Op 1 Jan. 1931 4486 zielen. Alaoo een vooruitgang van 65 zielen. De burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Februari voor leder ter secretarie dezer ge meente ter Inzage Is neergelegd de alpha- betlsche Ijjet van de in déze gemeente met terwoon gevestigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering en ter keu ring aan te bieden paarden, opgemaakt in gevolge artikel 17 van het Inkwartleringz- beslult. De Keuringsdienst voor Waren <ms opname van het volgende: Met Ingang van 1 Januari 1931 is het ge wijzigde Consumptleljs-beslult nu definitief in werking getreden. Hier volgen eenlge slacken. ConsumpUe-Us mag alleen worden bereid in ruimten, die van 15 Maart tot 15 October daarvoor alleen dienen, een oppervlakte hebben van ten minste 8 M.2, een stofdichte soldering en deugdelijke effen vloer hebben, en waarvan, met uitzondering van deuren en ramen de wanden geheel van steen zijn. ZU mogen niet met privaten enz. In directe verbinding staan en niet voor woonkamer enz. worden gebruikt en moeten daarvan veroor- ult Reims 3000 francs en terugbetaling van meer dan 7 mlllioen francs aan den Franschen staat. By de vaststelling van de door de Dult- sche bezetting gedurende den oorlog aan gerichte schade, had de Industrieel een be drag van ruim 7 mlllioen francs te veel opgegeven. in het R. K. Vereemgn vergadering plaats van afdeeling Heemskerk. De voorzitter, de heer A. Zuurbier, opende met den Chr. groet, waarna onveranderd werden goedgi Onder de ingekomen stukken was ook een iet Centraal Bureau, met ver- „D. L N. D. A.” jaar wordt geëischt. De heer Baltus wil de geheele kosten op t Ryk verhalen. Dit biykt niet mogelyk te sUn. De heer N. Henneman zou dan meteen gaarne een lichtpunt zien geplaatst op een gevaariyke bocht by bovengenoemd fort. De voorzitter vreest, dat de aanlegkosten der kabel dan aanzienlijk zullen stygen. B en W. krijgen machtiging X fort aan te sluiten en zullen de kosten van *t plaatsen van een lantaarn onderzoeken. Oarantieverleenlng voor tuinderscredleten In samenwerking met de Provincie stellen B. en W. voor de mogeiykheld open te stel len. dat aan noodiydende tuinders credleten kunnen verstrekt worden door de plaatseiyke Boerenleenbanken, zulks onder garahtle van Provincie en gemeente, reep. voor 70 en 30' pet. B. en W. worden gemachtigd deze plannen door te voeren. De commissie voor de te ver strekken credleten zal bestaan uit B. en W., i de plaatselyke afgevaardigde de heeren O. Baltus en J. Kloes t Presen tiegeld bedraagt f 5.00. De leden en plaatsvervangende leden van stembureau I vormen tevens X Hoofdstem bureau. Voorstel bouwen van een arrestantenlo kaal sa. Ingevolge n schrijven van den Minister van Justitie zien B. en W. zich ge noodzaakt te komen met n plan tot bouwen van to arrestantenlokaal, bevattende 3 cellen en dat voldoet aan de wetteiyke voorschrif ten. Om zoo economisch mogelyk te bouwen stellen B. en W. voor, hierby tevens te ma ken *n brand weerhuis Je. bergplaats voor X OJLB., centrale verwarming van Raadhuis en cellen en to brandvrije plaats voor *t ar- ehlef. De kosten syn begroot op f 11.400. De heeren moes en Klaasse vinden deze plannen veel te duur, evenals de heer De Ruyter, die daarom voorstelt dit plan to jaar uit te stellen. De voorzitter vreest van den betrokken Minister geen uitstel meer te krijgen. W«3K Henmman ia Msrsass asps, 1 reidplaats hebben, die eischen voldoet. Wie geen bereidplaats heeft, mag slechte verpakt ys verkoppen. De Thuringsche minister Dr. Frick heeft hier op een door 8000 personen bezochte ver gadering en rede gehouden. Hy herhaalde zyn reeds vroeger op 4e sociaal-democraten en het Centrum gedane uitvallen, welke belde partyen si. de schuld dragen voor de ellende, die over het Dult- sche volk gekomen is. Hy beweerde voorts dat Dr. Curtlus te Genève zoowel In de Poolsche als In de ont- wapenlngskwestle een nederlaag geleden had. Daarom moeten wy overleggen of wtf niet zullen voorstellen dat Duitschland uit desen volken- of leugenbond zal treden. Maar Bruenlng met zyn kabinet van frontsoldaten denkt er niet aan met de leu- genpolltiek op te houden. Langs parlementairen weg zal Bruenlng zyn begroeting er nooit door krijgen. Deze Ryksdag is alweer verouderd en wM elschen nieuwe verkiezingen zoowel voor den Ryksdag als voor den Prulslschen landdag. Van de toenaderlngs- en veraoenlngspoit- tlek van na den oorlog moeten wy niets heb ben. 'zuitschland kan slechts worden gered ala het heele volk zich eenparig aaneensluit toa veroet en tot verdediging dar vrUhaid. Men schryft ons: Zooals reeds velen bekend is, zullen de □onateurs-ultvoeringen plaats hebben op Saterdag 7 en Zondag 8 Febr. as. in t Gul len Vlies. Ditmaal zal worden opgevoerd het tekende biyspel „De Sociëteit Onder Ons", wat by het Alkmaarsche publiek zeer zeker in den smaak zal vallen. De toegangsbewy- zen zullen binnen enkele dagen by de do nateurs aan huls worden bezorgd. Men wordt er nogmaals op attent gemaakt, dat ook voor deze uitvoeringen gé'n kaarten dus ook niet aan de zaal verkocht zullen worden. Wie vóór de Vasten nog een aangenomen avond wil hebben In ,,'t Gulden Vlies, geve zich alsnog op als donateur by den secreta ris, den heer D. van Veen, Baanslngel 37a. Byzonderheden omtrent plaatsbespreken enz. worden nader bekend gemaakt In het N. H. Dagblal. Terugneming van grond utt het grondbedrijf- In verband met het raadsbesluit van 34 Juli 1930, nr. 38, betreffende de met de Ver eeniging van N. H. Diaconieën „Westerllcht’’ alhier, te sluiten overeenkomst omtrent den bouw van een oudeliedentehuis, hebben B. en W aan den heer P J. Potgieser te huur van het aan de Kruislaan gelegen perceel tuingrond, kadastraal bekend gemeente Alk maar. sectie E. nr. 3438, met Ingang van Kerstmis JJ., en van de kadastrale peroeelen sectie E., nr 761 en 763, met ingang van 1 September 1931 opgezegd Bedoelde perceelen grond kunnen derhalve met Ingang van genoemde data uit het grondbedrijf worden genomen. Krachtens artikel 3, j*. artikel 10, der ver ordening betreffende het gemeentelijk grond bedrijf <gem. blad nr. 716). hebben B. en W. den grond door drie deskundigen laten schat ten De waarde van de terreinen Is op f 325 per vierk. M bepaald. B. en W stellen den Raad voor: I. a. het perceel tuingrond kadastraal be kend gemeente Alkmaar, sectie E., nr. 3428, groot 99 a. 03 ca., te rekenen met ingang van Kerstmis 1930 uit het grondbedrijf te nemen; b de perceelen. kadastraal bekend gemeen te Alkmaar, sectie E, nr. 761 en 763, groot respectievelyk 91 CA en 56 a. 39 o. met In gang van 1 September 1931 uit bet grondbe drijf te nemen; II voor het sub I a. bedoelde perceel grond aan het grondbedryf uit te keeren een be drag van f 33379.50, verhoogd met een rente van 3 pCt. van Kerstmis 1930 af en voor de sub I b bedoelde perceelen een bedrag van I 1389340 in toaal, uit te keeren op 1 Sep tember 1931; IIL de sub II bedoelde uitgaven nader by suppletolre begrootlng te regelen. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieurs-examen elec- tro-technlsch ingenieur de heer J. J. Pot, al hier. Nadere lnllcb”ngen zyn aan het labora torium van den Keuringsdienst voor Waren te verkrygen. Geopend van 9—13 uur. Voor werkgevers van 91 en van 35 uur. Op Maandag en Donderdagavond van 78 uur. Voor vrouwe- IUk personeel afzonderiyke Ingang. Bemid deling voor kantoorpersoneel op Donderdag avond Bemiddeling kosteloos. De Directeur van bovengenoemden Dienst maakt bekend, dat heden de volgende werk zoekenden staan Ingeschreven: 1 aanhouder, 3 bakkers. 3 banketbakkers, 4 bankwerkers, 3 betonwerkers, 3 boekbinders, 3 boerenar beiders. 1 bouwk. opzichter, 7 chauffeurs. 1 electriclen. 44 grondwerkers. 1 Incasseerder. 3 kantoorbedienden. 3 kellners, 1 kapper. 1 kaasmaker. 3 ketelmakers. 4 klinkers, 1 kok, 1 letterzetter, 3 lodogieters. 1 machinist, 4 mach, houtbewerkers, 3 metaaldraalers. 1 metaalslyper, 7 metselaars, 6 meubelmakers. 3 meubelstoffeerders, 8 opperlieden. 10 pak huisknechts, 4 plaatwcrkera 1 politoerden 1 reiziger. 36 schilders, 3 schippers, 1 scheeps bouwer, 39 sigarenmakers. 1 slager, 3 smeden. 1 steenbtklfer, 1 steenhouwer. 1 straatmaker, 3 stukadoors. 31 timmerlieden, 4 tuinlieden, 1 verw. monteur, 5 voegers 1 wagenmaker, 10 Ussrbewerkers. 103 losse arbeiders. 3 werk sters. Geplaatst: 1 grondwerker, 3 vr. kantoor bedienden, 1 metselaar, 1 schilder, 3 tim merlieden, 14 losse arbeiders, 1 werkster Alkmaar. 30 Januari 1931. Rekentagen en snppletetav begroe ting over 1929 van instellngen van weldadigheid. B. en W. bieden den Raad ter goedkeuring aan de rekeningen over 1939 van de Com missie tot bestrydlng van de tuberculoee, de Commissie tot Huisverzorging en het Burger- iyk Armbestuur, zoomede een suppletolre be groeting van laatstgenoemde instelling, even eens voor 1939. zy stellen den Raad voor goed te keuren: a. de rekening over 1939 van de Commis sie tot huisverzorging. In ontvang op f 3591.66. in uitgaaf op f 3685 47, met een batig saldo van f 6.19; b. idem van de Commissie tot bestrydlng der tuberculose, in ontvang op f 13814.03, in uitgaaf op f 12838 64, met een batig saldo van f 17539; e. idem van het Burgeriyk Armbestuur, to ontvang en uitgaaf op f 204793.38; d. de tweede suppletolre begrootlng van het Burgeriyk Armbestuur tot dekking van een hoogere uitgaaf op eenlge posten van t 485398. Bij monde van den heer J. Kloes, werd door de verificateurs verklaard, de boeken en bescheiden in de beste orde te hebben bevonden. Den heer S. Kosser werd hartelijk dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Tot verificateurs over 1931 werden be noemd de heeren H. v. d. Does en Nic. Pekel. De begrooting over 1931 sluitende in ont vangsten en uitgaven met f 716.60, werd na eenige bespreking goedgekeurd, met als aanvulling een pro-memoriepost. De ver gadering machtigde daarna het bestuur een afgevaardigde te benoemen naar de Centrale Raadvergadering. Alsdan spoorde de voorzitter de aanwezi gen aan toe te treden tot de Gerardtq-Majella- vereemging en deze instelling metterdaad te steunen. De aftredende heeren C. v. Veen en M. de Bruin werden herkozen tot bestuurs leden. Medegedeeld werd, dat het financieele verslag van „Hulp in Nood” op de eerst volgende vergadering zal worden uitgebracht. Na de rondvraag werd de vergadering onder dank met den Christelij ken groet gesloten. Kapelaan v. d Eem uit Hoorn te krijger om by de opening een rede te houden op bet terrein. Door de vergadering werd goedge vonden. dat de kaatsmatch en prijskaatsen geiyk het vorige jaar worden vastgesteld. Daarna uitloting van 6 aandeelen. Door den Z.Eerw. heer Pastoor werden de volgende nummers getrokken: 7. 36, 32. 10. 13 en 15. Daarna volgde bespreking contributie. Deze werd gehouden op f 2 per lid. Vervolgens werden de terreln-werkzaamheden bespro ken en een verloting van sigaren geho’iden. In de rondvraag werd begoten fijne schel pen in plaats van zand op het terrein aan te brengen. De heer Jb. Nieuwboer verklnar- de zich bereid deze schelpen met zyn auto te vervoeren naar het terrein, terwijl de le den voor de verdere afwerking zullen zor gen. Ook zal een maaier worden aangesteld om het gras rondom het terrein kort te houden. De heer 8. Koopman Cz. bracht nacens het bestuur aan den voorzitter dank dat hQ de functie wederom heeft aangenomen en sprak den wensch uit. dat de goede samen werking weer zal voertbe-taan. Daarna verkreeg de Z.eerw. heer Pastoor het woord. Deze wees op den goeden uitslag van de stemming. De toekomst ziet er jam mer genoeg niet rooskleurig uit voor de kaatsclub. vooral omdat andere spoi tvereenl- gingen thans het hoofd komen opsteken. Z. Eerw. spoorde de leden aan trouwe leden te biyven, steeds moed te houden en nieuwe leden aan te werven. De voorzitter ging ver volgens tot sluiting over, dankte Z.Eerw. voor zyn woorden, ook de scheidsrechten voor hun taak en verder allen voor de zakeiyke besprekingen. Aankoop te dempen gedeelte Howtvaart. In bet besluit van den Raad van Tl No vember. JJ. (bylage nr. 148) tot aankoop van een gedeelte van de bestaande Houtvaart, voor zoover deze zal worden gedempt, van den polder ,4e Egmondermeer" en den Een- draohtapolder, komt de bepaling voor, dat de aanvaarding van het gekochte en de beta ling der koopsom sullen plaats hebben te gel yk met de onderteekenlng der akte van overdracht en voorts, dat de overdracht niet eerder zal plaats hebben, dan nadat de des betreffende gedeelten van de Houtvaart sul len zyn gedempt. Deze bepaling was door B. en W. voorge steld. omdat voor het geval door gebrek aan medewerking van de desbetreffende eigenaren tot eigendomsverkryglng van de perceelen, benoodlgd voor het omleggen van de Hout vaart, het graven van den om te leggen tak van de Houtvaart en daarmede het dempen van een gedeelte van de bestaande Houtvaart op de lange baan geschoven werd, de over dracht van eenlge peroeelen water voorlooplg voor de gemeente van geenerlel waarde zou zyn. Het bestuur van den polder „de Egmonder- meer" maakt tegen de k-ize van het tyd- stlp van overdracht bezwaar, daar het de overdracht zou willen laten plaats vinden, zoodra met de werkzaamheden van de om legging van de Houtvaart zal syn begonnen. Nu tot aankoop van de benoodigde per oeelen voor omlegging van de Houtvaart is besloten en het graven van den nieuwen arm van de Houtvaart en de demping van het gedeelte van de bestaande Houtvaart niet lang meer op zich sullen laten wach ten, kunnen B. en W. rich met de door het bestuur van den polder „de Egmondermeer” gewenschte bepaling wel vereenlgen. B en W. stellen den Raad to verband daarmede voor, het raadsbesluit van 27 No vember j.l., nr. 10, sub I. in te trekken en dit besluit opnieuw vast te stellen met dien verstande, dat de voorwaarde sub wordt gelezen: „de overdracht aal plaats vinden, aoodra met de werkzaamheden, betreffende de om legging van de desbetreffende gedeelten van de Houtvaart ten Noorden en ten Zuiden van den Bergerweg liggende, zal zyn begon nen.” Onder de ing< circulaire van hi zoek tot deelname aan de demonstratie bij herdenking van de Encycliek „Rerum No- varum", welke voor kennisgeving aangeno men werd. Dan bracht de heer Bruin een keurig jaarverslag uit, hetwelk een dankbaar applaus ontlokte. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat hetbezit per 1 Januari 1931 totaal f 437-97 bedroeg. Herwonnen Levenskracht had een totaal bezit per 1 Januari 1931 van f 434-39- Rondvraag De heer O. De Ruyter vraagt of B. en W. eens willen overwegen de rooiiyn by de verschillende wegen, inzonder die van den J v. Kulkweg. in overeenstemming te bren gen met den wensch van de meerderheid der raadsleden. Spreker is geen voorstander van kleiner rooiiyn, maar wanneer er toch telkens uit zonderingen gemaakt worden kan men dit beter voor alle t zelfde doen zyn. De voorzitter zegt n zoodanige overweging toe. De heer De Vries wyst op ’n slecht func- tloneerenden duiker aan den Ooeterweg en verzoekt verbetering. Wordt toegezegd. De heer Kloes bepleit werkverschaffing met steun van Ryk en Provincie. De voorzitter antwoordt, dat bovenbedoelde steun alleen wordt verleend aan groote ge meenten. De heer N Henneman vraagt of B. en W ‘n ingekomen stuk nog beantwoorden. De zelfde vraagt of de burgemeester genegen Is n spreekuur vast te stellen, waarin hy voor een ieder te spreken is De voorzitter kan. wat dit laatste betreft, meedeelen dat hy eiken werkdag te spre ken is van 1013 uur. Antwoord op Ingekomen stukken wordt al tijd gegeven behalve als ze voor kennisgeving worden aangenomen. De heer N. Henneman bespreekt dan nog t plaatsen van de brandspuit by *t raadslid Baltus, waarvoor *n geldeiyke vergoeding wordt gegeven. Dit acht hy in stryd met de gemeentewet. De heer Henneman biykt verkeerd inge licht te zyn. *t Betreft hier 'n zoon van *t raadslid Bal tus die 'n eigen zaak heeft. De heer Klaasse vraagt of onze gemeente niet in aanmerking komt voor *n uitkeering uit 't Wegenfonds en hoe 't staat met de plannen voor den weg naar zee. De voorzitter zet uiteen, op welke voor waarden 'n uitkeering uit *t Wegenfonds wordt verkregen. By 1 opknappen der Mar- quettelaan kan ’n poging gedaan worden. Het plan van den Zeeweg is zoo omvang rijk, dat B. en W. zich daarvan nog geen plannen hebben gevormd. De heer Baltus verzoekt Noorddorp te sluiten by den vuilnisophaaldienst. De voorzitter zegt, dat nog steeds gewacht wordt op de goedkeuring van de regeling voor bovengenoemden dienst. Na die goedkeuring kan 'n verzoek aansluiting worden ingediend. Dezelfde klaagt ook over t stukryden van den Oude Dyk door zware vrachtauto's. De voorzitter zegt 'n onderzoek toe. Hierna volgt sluiting. Vrijdagmiddag kwam da bijeen. De Raad was voltallig. Voorzitter burgemeester Vreugde. Na opening houdt voorzitter aUereerzt zijn gebrulkeiyke nieuwjaarsrede. Spreker biedt aan de raadsleden en hun gezinnen en ver der aan alle inwoner» zijn beste wenschen aan. Door de crisis In de land- en tuinbouw waren de uitkomsten in die takken ven be drijf onbevredigend. Als gevolg daarvan zal in deze vergadering *t voorstel In behande ling komen, waarby to samenwerking met de Provincie aan die Tuinders credleten wor den verleend, wier bedrijf nog levensvatbaar heid heeft en door dezen steun nog staan de kunnen bUjven. De mldder economische De werkloosheid in onze gemeente ie aan *t afnemen. De werkgelegenheid vermeerdert gestadig. Door de invoering der gemeentefondsbelas ting zijn de financieele perspectieven niet ongunstig te noemen. De uitkomsten van t GE B. waren minder bevredigend, vooral door de invoering van de nieuwe stroomprijzen Het Woningbedrijf gaat steeds meer den goeden kant op. Alle woningen konden *t geheele jaar verhuurd worden. 1 Verlies op dit bedrijf werd dan ook met f 1600 vermin derd. terwyi de achterstallige huur tot en kele guldens gereduceerd Is t Aantal aansluitingen by t Waterleiding bedrijf is met 10 pCt. gestegen. De gezondheidstoestand to de gemeente is bevredigend. Twee belangrijke beginselbesluiten nam de Raad In 1930. Eerstens 't vaststellen van 'n Uitbreidingsplan en ten tweede vernieu wing van het wegdek der Marquettelaan. Verschillende straatwegen werden opge knapt en op enkele plaatsen werd *n een voudig plantsoentje aangelegd. Ook kwam In t afgeloopen jaar de nieu we hulsnummertng tot stand met ala gevolg dat verschillende wegen naamsverandering ondergingen. Ingevoerd werden vaste autobushaltes en *t Interieur der secretarie werd grondig op geknapt. 1 Aantal nieuwgebouwde hulsen bedroeg 33, waaronder de ambtswoning van den bur gemeester. Spreker vraagt ook voor de toekomst van den Raad medewerking cm met Gods hulp vruchtbaren arbeid te kunnen verrichten. De heer De Vries dankt als oudste raads lid voor de wenschen van den voorzitter en biedt deze wederkeerig namens den Raad aaifc Hy spreekt de hoop uit. dat na de moel- lyke tyden van heden betere dagen sullen aanbreken, waarin ook de arbeid van den voorzitter gemakkelyker zal zyn. De notulen worden hierna gelezen en goed gekeurd. na een opmerking van de heeren N. Henneman en G. de Ruyter. deugdeiyk gescheiden zyn. Die ruimten mogen niet als keuken wor den gebruikt, tenzy wordt aangetoond, dat deze is de bedrijfskeuken van een restaurant, lunchroom, koffiehuis of van een kok of banketbakker en uitsluitend als in gebruik. In het perceel moet een Inrichting aan wezig zyn, waarin het consumptle-ys moet worden bewaard op een temperatuur bene den 0 gr. O., een gereede waschgelegenheid met zeep en handdoek, terwyi het van een deugdelijke watervoorziening moet zyn voor zien. Verder moet het geheel in zlndeiyken staat verkeeren. Consumptle-ys mag alleen worden ver voerd, behandeld of ten verkoop In voorraad worden gehouden, als het bereid is in een ruimte als boven omschreven en de persoon, die het ys vervoert, behandelt enz. to het bezit Is van een geldige verklaring ten name van hem, die het ys heeft bereid, afgegeven door of namens den burgemeester der ge meente, waarin de bereidplaats is gelegen en Inhoudende, dat deze bereidplaats aan de gestelde elschen voldoet. Wie zulk een verklaring niet bezit of niet in dienst Is van den houder van zulk een verklaring, mag slechts consumptle-ys ver voeren enz., als hy In het bezit is van een schrifteiyk bewys te zynen name, afgegeven door of namens den burgemeester zyner ge meente. waaruit biykt. dat hy het ys be trekt van een mSt name genoemden be- relder, die in het bezit is van de hiervoor genoemde verklaring. Deze bereider mag het consumptle-ys slechts afleveren in een ver pakking. ten hoogste 100 gram Inhoudende en voorzien van een aanduiding, waaruit bUjkt. wie de bereider van het consumptle- ys is. Voor het consumptle-ys zelve zyn eenlge elschen gesteld, o.a. dat het in deugdeiyken toestand m^et verkeeren. geen conserveer middelen. schadeiyke stoffen of kunstmatig bereide verzoetlngsmlddelen, zooals saccha rine. mag bevatten; roomys moet ten minste 13 pet. melkvet bevatten. De bussen of andere voorwerpen, waarin het consumptle-ys zich bevindt, of de dek sels ervan moeten een naam van bepaalde grootte dragen, waarmede de waar moet worden aangeduid. Het vaar- of voertuig of rijwiel, waarmede het ys wordt vervoerd of waarin het ten verkoop voorhanden Is, moet voorzien zyn van den naam en de woonplaats van hem. aan wien de hiervoor genoemde verklaring of het hiervoor genoemde bewys is afgegeven. Op dat vervoermiddel mag het woord „room” niet voorkomen, als daarop geen ..roomys” aanwezig ls^ Wie dus consumptle-ys wil verkoopen, moet zelf bereider daarvan zyn en een bc- aan de gestelde de eerste plaats moet dan geschouwd wor den volgens de voorschriften, wat lang niet altyd gebeurd is. Dan sou spreker verder de zaak aan B. en W. overlaten, waarby de heeren Klaasse en De Vries kunnen advisee- ren. Dan is er ongetwyfeld zonder groote kosten, minder dan 'n deskundige kost, veel te verbeteren en alreeds dit jaar. Da voorzitter is bang voor Burgerrechter lijke kwesties, aangezien verschillende dui ker» op particulier eigendom liggen. De heer De Ruyter is er van overtuigd, dat er met overleg veel bereikt kan worden. Weth. Henneman spreekt er »Un bevreem ding over uit, dat de reeds vroeger inge stelde commissie nooit iets van haar werk zaamheden heeft laten blijken. De heer N Henneman vreest gemakzuchti ge menschen te maken, wanneer de gemeen te alles maar opknapt. De heer De Vries wyst nogmaals op de groote schade, ontstaan door gebrekkige wa terafvoer. De heer O. de Ruyter doet *t voorstel B. en W .te machtigen, daar, waar 1 het noo- dlgste te, verbetering aan te brengen en hier voor *n credlet te verleenen van f 250; voor- nameiyk zal dan de verbetering van duikers op t program staan, t Op voldoende breedte brengen van de beken zal dan 'n zaak zyn waarop bij de aa. schouw gelet zal moeten worden. Vooral op dit laatste vestigt Wit de aandacht, anders geeft ttog van de duikers geen zier. Het voorstel van den heer wordt dan z.hat. aangenomen. B. en W. zul len in deze worden bygestaan door de Com missie bestaande uit de heeren Klaasse. De Vries en De Ruyter. f. De heer N. Bruto ea. richten 'n schrij ven aan den Raad, waarin geklaagd wordt oxer de onwilligheid van B. en W. om samen te werken met de arbeidsorganisaties In- mke *t tot stand komen van 'n steunregeling. 'Tevens wordt verzocht werkverschaffing aan ultgetrokken werkloozen. Gevraagd wordt 1 feit, dat ongeorganiseerden bevoordeeld wor den boven georganlsoerden. De voorzitter ontkent dit laatste ten stel ligste en zet de situatie uiteen, 'n Regeling voor steun kan door den Raad niet worden vastgeeteld, dit hoort thuis by X Armbestuur. De werkloosheid In onze gemeente Is thans niet meer van beteekenls, ongeveer n 20. De heer N. Henneman zou gaarne dat by werkverschaffing ook eens menschen gebruikt werden. Tevens hy naar 't loon wat gegeven wordt. Ds voorzitter antwoord’, dat dit f 3.30 per dag bedraagt. B en W. zyn voor nemens van tya to; tyd h.v. om de 3 we ken andere menschen te werk te stellen. De heer Kloes ziet gaarne, dat B en W. al 1 mogelyke doen, de werkloozen te werk te stellen. *t Is beter X geld te laten verdie nen dan te geven. De heer De Ruyter uit zyn misnoegen ever 1 feit dat de leiders der arbeidersorganisa ties de verkeerde meeniilg. dat 'n steunre geling tot de competentie van den Raad be hoort. niet rechtzetten. Het Armbestuur ver vult haar taak zoo goed mogelyk, elk geval wordt op zich zelf beoordeeld en dit Is naar sprekers meenlng ook de juiste weg. Spreker stelt voor dit ingekomen schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter Is van meenlng, dat 't Arm bestuur voortreffeiyk werkt. Hy is ook overtuigd, dat productief werk laten verrich ten beter is dan steun. De heer N. Henneman verklaart, dat de ultkeeringen van X Armbestuur nergens zoo laag syn als hier. De heer G. de Ruyter kan hierop in X openbaar niet veel zeggen Als norm voor haar ultkeeringen gaat X Armbestuur! uit van de vroeger door den Raad met mede werking van den R. K. Volksbond vastge stelde regeling. Hiervan wordt natuuriyk In Mlzondere gevallen af geweken. Ontevredenen zullsn er echter altyd wel biyven en deze laten zich X meest hooren. Het adres wordt dan voor kennisgeving aangenomen. Afstand grond voor verbreedlng van den Ultgeesterweg B. en W. stellen voor aan den Prov Waterstaat af te staan 'n strook grond ter grootte van 136 M2, ter verbree dlng van den Ultgeesterweg onder voorwaar den. dat de doorlaatwydte der aldaar liggen de brug niet verkleind wordt De heer De Ruyter en De Wit bepleiten n grootere doorlaatwydte. wat echter niet mo- geiyk biykt. aangezien X Polderbestuur de bestaande wydte heeft aanvaard. Het voor stel wordt hierna aangenomen. Uitbreiding electrisch net B. en W stel len voor X fort Veldhuis aan te sluiten by X electrisch net. De kosten syn begroot op Ingekomen stukken en mededeeltngcn a. De adviescommissie Inzake bouwvergun ningen deelt mee. dat ze In overleg met den Bond v. Ned. Gemeentel haar tarieven ver hoogd heeft. Deze zyn progressief in verband met de bouwkosten. De voorzitter deelt mee, dat in 1930 voor adviezen van de Schoonheidscommissie Is betaald f 50.60, dit zou worden volgens de nieuwe regeling f 86.40. De leges op de bouwvergunningen brengen ongeveer f 176 op, zoodat de gemeente hierin niet bydraagt. B. en W. stellen vóór, deze verhoogde ta rieven te accepteeren. De heer Klaasse is X hiermee niet eens. Spreker Is er van overtuigd, dat ook zon der de adviezen der Schoonheidscommissie goed gebouwd kan worden. De gemeente- archltect Is hiervoor borg De voorzitter en weth. Henneman verde digen X nut der adviezen van de Schoon heidscommissie De heer N. Henneman stelt de vraag, of de kosten van bouwen hooger kunnen wor den door de bemoeiing van de Commissie. Dit wordt door den voorzitter met .jieen" beantwoord. De heer O. de Ruyter kan sleh daa ver eenlgen met X voorgestelde De Rasul besluit hiertoe met algemeene stemmen. b. R. K Kerkbestuur ..St. Laurentlus" ver zoekt voor haar scholen 'n credlet voor te- gellambrlzeerlng Goedgevonden. c. De eerste ambtenaar ter secretarie ver zoekt zyn salarteregellng zoodanig te wyzi- gen, dat X maximum te bereiken te Inplaats van in 10 jaar na 6 jaar. B. en W. stellen voor, dit verzoek to te willigen. De heer Kloes kan zich hiermee niet ver eenlgen. Den vorlgen keer heeft de Raad de regeling vastgeeteld en X gaat niet aan, nu reeds weer verandering daarin te bren gen. De heer N. Henneman te voor inwilliging ran X verzoek. De heeren Baltus en O. de Ruyter stellen voor X stuk voor kennisgeving aan te ne men. De voorzitter verdedigt de aamvraag. In stemming komt X voorstel-De Ruyter; dit wordt verworpen met 6—6 stemmen, die van de heeren Kloes, Baltus, Da Ruyter, De Vries en Klaasse In dezelfde stemmenverhouding wordt X verzoek dan toegestaan. d. X Gemeentebestuur van1 Krommenie verzoekt medewerking voor to wachtgeldre geling van uitgetrokken werkloozen. X RUk vergoedt een vierde deel van het bedrag, wat ten hoogste f 20 bedraagt en alleen verstrekt woidt aan gehuwden en kostwinners. De re geling wordt aangegaan voor 3 maanden. B. en W. stellen vóór de medewerking te verleenen, X betreft hier één persoon uit onse gemeente Goedgevonden. e. Het bestuur der tuinbouwclub T2.OJB., alhier dringt er by B. en W. op aan de wa terafvoer te verbeteren. Door do gebrekkige wateloozlng worden groote verliezen geleden door de tuinden. De gemeente moet X ini tiatief nemen. B. en W stellen voor to commissie te be noemen. die plannen ter verbetering zal be ramen. De heer Klaasse verwacht hiervan weinig heil. Vorig jaar is ook reeds to commissie in gesteld. waarin os. de heer De Vries en spreker zitting hadden. Er Is echter nooit iets bereikt. Thans moet verbetering gebracht worden. De heer De Vries houdt to lang betoog over den Heemskerkschen waterafvoer, dis slecht is te noemen, waardoor groote schade geleden is. HU komt tot de conclusie, dat to radicale verbetering noodig is en wel op kosten van de gemeente. Da voorzitter vindt X gevaarlijk to begin te maken. Door B. en W. ia deas aangelegenheid reeds met X bestuur van voornoemde elub besproken, to Ondersoek van to daskundlge is hier gewenscht. De beer De Ruyter is van oordeel, dat B. ep W. zich wel wat gemakkeiyk van da ■aak afmaken, to Deskundigs hoMm w» toet «oodlg Br B M «ei Ms to bfftokM OP een vertegenwoordiger van tuindersvereeniging en een van de betrokken Boerenleenbank. De tulndersversenlgtog .JCennemerland" te BeverwUk had een schrijven Ingezonden, waarby het verleenen der credleten ten zeer ste wend aanbevolen. De heer de Ruyter stelt nog voor de nood- zakeiyke kosten, welke b.v. gemaakt worden by het gemeenschappeiyk aankoopen van mest, te vergoeden door de gemeenhte en hiervoor een bedrag van f 300 uit te trekken. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. Benoeming leden van de stembureaux Tot leden van stembureau I Raadhuis worden benoemd de heeren De Vries en De Wlldt. Plaatsvervangers de hee ren J Henneman (tevens plaatsvervangend voorzitter) en De Wit. Voorzitter is hier ambtshalve de burgemeester Voor stembureau II: de heer J. v. voorde, voorzitter en tot leden de Klaasse en De Ruyter. Als plaatsvervangers

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5