Binlen landsch Nieuws «VRi&rsD&rs Voor de Huiskamer Voorkom ’t dreigend tpw bij boesten! ABDIJSIROOP helpt Hoesten is de grootste vijand der adem halingsorganen, omdat die daardoor zwaar der moeten werken. De oorzaak van bet hoesten is slijm ia Uw luchtwegen. Akker s Abdijsiroop lost die slijm op en verwijdert te met de ziektekiemen die ze bevat. Aldus wordt de oorzaak van Uw hoest zachtjes weggen men. zonder de teers weefsels te beschadigen. Daarom zoo ge roemd bij Hoest. Bronchitis. Kinkhoest. Griep. Gebruik ook de Abdijsiroop-Bon bons (60 ct.j. dat is Abdijsiroop in „gestol de» vorm, gcmakkeljjk voor buitenshuis Kalenderblaadje Onder een vrachtauto geraakt GEMENGD NIEUWS Het Ijs op de Zuiderzee Over boord geslagen en verdronken Frlssche toon In den Raad Raad van State l Op zicht van Brand te Amersfoort Auto-botslng Kind per ongeluk doodgestoken Opcenten op den tabaksaccijns Neder!. R.K. Hanzebond Slagerspatroons Herdenking van het 12^-jarig bestaan Drie woningen een prooi der vlammen WEEDE KAMER “F- Intenllatle-aanvragen i yr Uit de raadsvergadering van WJJchen de Mr. J. B. Kan geïnstalleerd ah Md Dl ral worden overwogen. niet Peters en en niet op de Beswaren der sigaretten-importeurs de beschuldigingen, Het biest. dt in het feit, dat door het vooral in ed nabijheid van Uurk, de booten herhaaldelijk kwamen vast te liggen. Het uitzicht belemmerd door rook van een stoomtram entendement is mede onderteekend de heeren van Voorst tot Voorst, Vergaring van Dinsdag Aan de orde is de kennisgeving van A. van Elk, dat hij geen sitting wenscht te nemen In stembureau ni. Het Ud Van Sllfhout vraagt den voorzitter of van Elk is aangewezen of benoemd en of hij thans bezwaren heeft. Uit Woudrichem wordt gemeld, dat het 5- jartg toontje van den landbouwer D. van Arkel door een kind van een medearbeider van laatstgenoemde per ongeluk met een hooivork in een der oogen werd gestoken. - Hot ventje overleed onmiddellijk. De leden Ponten en van Rossum willen den persoon van Van Elk bespreken, maar voorzitter ontneemt hun het woord. Het Ud Laurant vraagt stemming Regeling van werkzaamheden De OORZITTER stelt voor de behande ling an te vangen van de onderwerpen In de vqforde sooals deze reeds zijn gepubli ceerd. Aid» wordt besloten. Deheer BEUMER (A.R.) verzoekt ook op de sends te plaatsen de wijziging der Vls- scheijwet. Gistermiddag ongeveer één uur Is brand uitgebroken In perceel 82 aan den Hoogeweg te Amersfoort, bewoond door de familie Pe ters. Spoedig was de brandweer gewaar schuwd, die met twee stralen op de waterlei ding den brand poogde te blusschen. Door den feUen wind had het vuur zich uitgebreid tot de twee naast liggende peiceelen, waar van één bewoond wordt door de familie Kcn- ting. Door krachtdadig uoiroden wist de brand weer verdere uitbreiding te 'oorkomen. De drie woningen siln totaal ui'rebcand. De in boedel kon gedeeltelijk gered worden. Om ongeveer half vier was inev. den brand mees ter. De schadi Is vrij aanzienlijk en wordt gedeeltelijk door verzeker'ng gedekt. val plaats gevonden. Toen de brandmeester Droog op een schuurtje was geklommen, be sweek dit. waardoor de brandmeester een aohouderontwrichtlng bekwam. Nadat in het hospitaal het slachtoffer was verbonden, kon hij naar zijn woning worden overgebracht. Gisteren zijn te Numansdorp twee auto's In de Havenstraat tegen elkaar gebotst De rook van een passeerenden stoomtram be lemmerde den belden bestuurders het uit zicht. In den wagen, bestuurd door een Inwo ner van Numansdorp, zaten vier personen. Zijn vrouw werd ernstig aan het hoofd ge wond. De drie andere personen kwamen er goed af. In den anderen wagen werd de chauffeur eveneens niet gewond. Beide auto's werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. In ..Bellevue” te Amsterdam ving gisteren de dertiende jaarvergadering aan van den Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons onder leiding van den heer O. C. Scholten. Deze vergadering droeg een tweeledig ka rakter, n.m.l. bij deze gelegenheid werd te vens gevierd het 12 J4 -jarig bestaansfeest der organisatie. BIJ de bestuursverkiezing werden als be stuurslid herkozen de heeren C. Burger, F. Fruytler, J. Noyen en H. Maseland. In behandeling kwam het rapport van het hoofdbestuur, Inzake een voorstel der Af- deeling ,J3t. Nlcolaas" te 's Hertogenbosch betreffende de oprichting der Patroons- zlekte-ongevallen- en bedrljfsschadeveneke- rlng. Uit de toelichting bleek dat de invoe ring van een dergelijke verzekering op zeer groot» bezwaren stuit. Eenerzjjds zou ‘n der- gelijke verzekering met zich brengen dat de leden van den bond wekelijks aan contributie zoo ongeveer twee gulden hebben op te brengen. Het hoofdbestuur achtte een der gelijke contrlbutleverhooglng zeer gevaarlijk. Anderzijds durfde het hoofdbestuur deze verzekering niet op eigen risico Invoeren. Besloten werd tenslotte dat het rapport aan de afdeelingen zal worden toegezonden en dat het daarna, voorzien van de opmerkingen der afdeelingen, gepubliceerd zal warden in het bondsorgaan. De algemeene vergadering werd daarop ge schorst en de feestelijke herdenking van het twaalf en een half-jarlg bestaan van den bond nam een aanvang. een t'jdeltjke ultvoerpremie niet mogeltjk is. De heer WIJNKOOP (C.P.) zegt, dat een eerste eL-.ch van een crisismaatregel moet zijn, dat degenen gesteund worden, die wer kelijk steun behoeven, nJ. de arbeiders. Hier worden alleen schadeloos gesteld zij, die met kapitalistische uitbuiting hun geld verdienen. Spr. dient een motie in, die zich er over uitspreekt, dat gedurende de credletverleenlng geen arbeiders mogen worden ontslagen. De motie wordt niet ondersteund. De heer COLIJN (AAI.) twijfelt aan da uit voerbaarheid dezer regeling. Beter sou spr. het gevonden hebben als maatregelen waren voorgesteld om het surplus te loozen. De regeerlng zou dan het verlies voor haar reke ning moeten hebben genomen. Het crediet der Raiffelsenbanken is thans reeds te stellen op f 8 per 100 K.G. Nu gaat de regeerlng nog 4 gulden geven. De vraag is nu of de Ralffeisen-banken bereid zijn te erkennen, dat de vier gulden die de regeerlng geeft. In de eerste plaats moeten worden terugbetaald. Want als de prijs van het meel b.v. 7 gulden is, blijft er slechts drie gulden over. Hoe stelt de regeerlng zich voor, dat deze zaak afgewikkeld kan worden? De vergadering wordt verdaagd. Te winschoten Is schipper Geert Dijk man. 40 Jaar oud, onder een vrachtauto ge raakt en aan de gevolgen overleden. Het Slachtoffer laat een vrouw en kinderen achter. In de Waal voor Druten is eergisteren ver dronken de 14-jarige zoon van een Fran- schen schipper, die daar met zijn schip lag. De vader trachtte den jongen nog te redden maar greep mis, zoodat hij den knaap voor zijn oogen moest zien verdrinken. SCHELLINGWOUDE. 10 Febr. De booten van de HollandFrieslandlijn, de „Jan Nieveen” en de „Friesland" kwamen he denmorgen met 8 en 7 uur vertraging bin nen. De oorzaak vele drijfijs. collectie meegebracht; mocht er evenwel geen keus zijn, dan aal Ik u gaarne andere laten rien." ..Heel goed.” Waarom behandelde deze man hem als een kind, en niet als zakenman, overpslnsde Tallboy Junior, doch hij werd opgeschrikt door des professors vraag, of hij reeds lang In diamanten en aanverwante artikelen han delde. „Sinds ik van de unlversltelt thuis kwam." was Jimmy's antwoord. „Ik stam af van een zeer oude Juwellersfamllie,” liet hij er op volgen. „Maar ik meende dat u mij voor de keuze van een ring liet komen: kunt u mij zeggen of u reeds keuze gemaakt hebt?" Sir Barclay gesticuleerde druk met s*n armen. „Neen, Ik vrees van niet, ik heb slechts één verzoek, en dat is, of u me nog eens een ander sortiment zoudt willen bezorgen?” „Natuurlijk, professor!" antwoordde zakelijk, trachtende s*n teleurstelling te ver bergen achter een masker van vriendelijk heid. „Geeft u mij deze ringen dan maar weer mee terug.” Sir Barclay overhandigde Jimmy de doos, en deze verliet de kamer. Nog geen minuut later echter stormde nij onder den kreet: „Mijn ringen, mijn ringen, waar zijn zei Hier is oplichting in het spel, professor!" de ka mer van den geleerde weer binnen. Opeens liep hij haastig naar een der ven sters en keek naar de straat „Waar Is de secretaresse van Lady Dachet? Waar is haar wagen?” Sir Barclay keek met verwondering naar den jongeman, die maar opgewonden door schreeuwde. „Het is voor meer dan honderdduizend pond aan juweelen! Als bet een grap Is. zeg het mij dan Sir, anders moet ik Scotland Yard waarschuwen I” Gejaagd liep Sir Barclay naar zjjn tele foontoestel en vroeg een nummer aan. „Ja, hallo, Ik wensch JUady Dachet onmld- dellijk te spreken, het is van dringenden aardt".... „O, Is u daar Lady? U spreekt met pro fessor Barclay! Hebt u uw zoon dezen mor gen naar mij toegestuurd? Neen, zegt u? Uw secretaresse ook niet?.... Ach, zoo...” „Jawel, dank u, u excuseert me zeker wel?” Hij hing den ontvanger weer op het toe stel, en wendde zich tot Jimmy. „Tallboy, die vrouw, die hier was, gaf mij geen ringen, zij overhandigde mij slechts een ledige doos. Zjj vertelde mij, dat u Lady Dachet's zoon was, die aan waanvoorstellingen leed, en dacht de juwelier Tallboy te zijn. Daar Ik specialist ben In zielsziekten, verzocht zjj nptj een vluchtig onderzoek in te willen stellen naar uwe ziekte; ze zei mij ook, dat daarbij de ju wee'endoog voor mij van groot belang zou zijn. Dit zijn de feiten, mijnheer. U kunt zich dus gerust tot Scotland Yard wenden.” Ongeveer te aelfder tijd zat Tilly Famham op de punt der tafel, In een der gemeubi leerde kamers van een flat In Hyde Park, ge zellig met .slimme Dick” te keuvelen. „Hoe kwam Je op net idee?” vroeg hij belangstellend. „Wel, Lady Dachet's zoon is naar t bui tenland gegaan, maar vóór htj vertrok, hoorde ik dat z*n moeder hem aanried pro fessor Barclay te raadplegen. Welnu. Ik ging In zijn plaats, en vertelde den geleerde, dat ik een patiënt had die aan waandenkbeelden lijdende was, en die zich verbeeldde Jlm Tallboy te zijn Welnu, ik ging t eerst binnen, en stelde Tallboy Junior voor als den zoon van Lady Dachet. De rest liep als gesmeerd.” In de gisteren te "s-Gravenhage ge houden vergadering van de Nederlandsche vereenlglng van sigarettenimporteurs is het voorstel van den Minister van Financiën om 30 opcenten te heffen op den tabaksac cijns op sigaretten, nader onder het oog ge zien. De zeer druk bezochte vergadering deelde unaniem de meenlng, dat de gevolgen van deze accljnsverhooglng Indien zij door de Kamer wordt aangenomen van zeer ern- stlgen aard zul’en kunnen zijn voor de Im porteurs van sigaretten. Immers, zijn dezen reeds zeer gehandicapt door de hooge in voerrechten, die op het artikel drukken, nJ. 45% en waardoor het bijna niet mogelijk is, tegen de blnnenlandsche sigarettenindustrie te concurreeren, thans worden de moeilijk heden om de voor het publiek zoo ge- wenschte Egyptische sigaretten tegen eenigszlns behoorlijke prijzen in te voeren, nog vergroot. Kunnen de blnnenlandsche fabrieken da voorgestelde accljnsverhooglng gemakkelUK dragen, waar deze voor een groot deel al gevonden zou kunnen worden door beper king der exorbitante uitgaven, veroorzaakt door cadeaux, welke door de Nederlandsche elgarettanfabrlkanten in de doooen van hun artikelen worden bijgepakt, de Importeurs, die steeds hun kracht hebben gezocht In de zeer hoog staande kwaliteit hunner artike len hebben geenerlel marge, waarin zij de verhooging kunnen onderbrengen. Het zal dus te voorzien zijn, dat de door een groot deel van het publiek zoo gewilde Egyptische importslgaretten in prijs zullen Gistermiddag is in de vergadering van den Raad van State als lid van dit Hooge Staats college beëedlgd mr J. B. Kan. oud-mlnlster van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw. Na de beëediging wenschte de vice-presi dent van den Raad van State, mr. dr. F. A. O. Graaf van Lynden van Bandenburg, het nleuw-benoemde lid In een korte toe spraak met zijn benoeming geluk Mr. J. B. Kan zal deel uitmaken van 's Raads 2de Afdeellng (Justitie! en 8de Af- deeling (Financiën), in welke Afdeelingen door het overlijden van wijlen mr. dr. G. F. M. Baron van Hugenpoth tot Aerdt een vacature w«s ontstaan. De feestvergadering. Deze bijeenkomst werd geopend met het zingen van een couplet van bet „Wilhel mus”. Besloten werd tot het versenden van tele grammen aan H. M. de Koningin en HU. DJJAI.H. Mgr. J. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht en Mgr. J. D. J. Aengenent, bls- schop van Haarlem. De bondsvoorzitter, de heer G. O. Scholtes, sprak daarop de herdenkingsrede uit. De geestelijk adviseur van den bond bracht daarop hulde aan den voorzitter en deelde onder daverende toejuiching mede dat het Z. H. den Paus had behaagd den heer Schol tes te begiftigen met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontlfice”. Vervolgens was aan het woord de Z.Eerw. heer J. H. Hoojjman. pastoor te Amersfoort, die de feestrede uitsprak. In een andere zaal ving daarop de receptie aan. Van de gelegenheid om het bestuur ge luk te wenschen, werd een zeer druk gebruik gemaakt. Tallooze bloemstukken getuigden mede van de sympathie, waarin zich de ju- blleerende bond mag verheugen. De dag werd besloten met een gemeen schappelijk diner en de opvoering van een revue „Wien de schoen past". Steun aan de aardappelmeel- indnztrle zan de orde Is het wetsontwerp tot het vefleenen zan credlet aan de aardappel- meel-lndustée. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R. K), Is naar zeer weinig bevredigd over het regeerirgsvoorstel. Htj wijst op den ont zaglijken vorraad meel dien het Alg. Ver. koopbureau bezit. Deze voorraad zal alleen opgeruimd kunnen worden als de prijs nog meer daalt dus beneden de 9 gulden. In de eerste plats dient een regeling dus reke ning te holden met dit overschot. De regee rlng heeft zich er wel zeer goedkoop afge- maakt. Rlico loopt zU vrijwel niet en het geheele vorstel kost den staat niets. De voergestele steun kan alleen baten als de prijs stijg. Wat de regeerlng doet, Is het maken v.r. een gebaar. Ztj had met een voorstel moeten komen, de voorraden te doen opulmen, bijv, door overeenkomsten met fabieken. Het huidige ontwerp is een bespcttlg, maar de industrie is zoo murw ge worde:, dat zU met de pet in de hand iedere almoes moet aannemen. Ware dit niet het geval, dan zou het voorstel onaan- namellj! zijn. Met ons ongerept vrUhandels- stelsel aat menig bedrijf ten gronde. De her VAN DER SLUIS (SBAF.) zegt, dat er maar één afdoend middel Is om te heloen Dat is dat men het overschot van 1 million balen van de markt afneemt. Het Is echer de vraag of het mogelijk is. Over vernléigtng kan Immers niet worden ge praat Een andere kwestie ia het tijdelijk van de markt te nemen, hetgeen dit ont wen wil. Spr. staat er sympath'ek tegen- ovei al Is hij niet geheel bevredigd door het voorgestelde, met name niet door de jzngelljke verleellng, 'waardoor het Alg. Verkoop- bunau bevoordeeld wordt. Een groote tekortkoming van het ontwerp Is. dat het bedrag van het voorschot te laag en de rente te hoog Is. Hierdoor wordt de steun een aalmoes. Er had een renteloos voor schot moetm gegeven worden. Dit zou neer komen op «ngeveer f 8 per HA. Een der gelijk klein offer la alleszins geoorloofd. Spreker 4!ent een amendement in om de voorschottm en credletan renteloos te doen zijn. Dit door de heeren Ebels, Loevücker en Hlemstra. De heer WEITKAMP (CAI.) vraagt zich af, wat de rereering nu eigenlijk voornemens Is te doen on den landbouw te helpen. De land bouw st**t aan alle stormen van de crisis bloot en de regeerlng kan niet genoeg zorg besteden aan dezen tak van volksbestaan. De nood la hierbij zeer hoog gestegen. Waarcp komt de steun neer die hier ver leend vordt? Deze la bij nauwkeurige bereke ning riet meer dan 2 cent per verbouwde H L. tardappelen. Deze steun la voor de boeren niet noemenswaardig. De beer HIEM8TRA (8.DA.P.) achetst de moelltkheden, waarin de veenkoloniën ver- keerer door de overvloedige oogaten in 1928 en 199, terwijl de aardappel daar het hoofd- prodict vormt. De moeilijkheden zijn nog vergnot door het feit, dat onderscheidene landen een hoog invoerrecht op aardappel meel heffen. Wit nu het wetsontwerp betreft, dit is bjj de belanghebbenden een groote teleurstelling gewest. De regeerlng la wel erg schriel te werk gedaan. De heer EBELS (V.D.) gaat de oorzaken na, 41e geleld hebben tot de crisis in de aard- appilmeel-industrle. Eén dier oorzaken is de «ngebreidelde concurrentie tusschen de fabrieken. Wellicht kan de regeerlng de coöperatie en de niet-aangeeloten fabrieken trachten tot elkaar te brengen. Spr. meent, dat het credlet juiste wijze wordt verdeeld. Want niet ge holpen worden zij, die niet over een onver kocht surplus beschikken. Kan niet direct aan de aardappelverbouwers steun worden verleend? De heer ZIJLSTRA (AJl.) meent, dat het alleen nog maar gaat om de wijze, waarop hulp zal worden verleend. Immers, dat er een noodtoestand la, wordt algemeen erkend Bpr. acht de wijze van afbetaling van het crediet belangrUker dan of al of niet rente wordt betaald. Het surplus dient weggenomen op een wijze waardoor de bedrijven weder normaal kunnen worden. Met het oog hierop is een soepele wijze van terugbetaling nood zakelijk. De heer BIEREMA (V.B.) komt op tegen die vooral bulten de Kamer geult zijn als zouden de aardappel meelfabrieken er maar op los geleefd hebben De afschrijvingen zijn normaal geweest en de ultkeerlngen waren niet te hoog. De bezwaren der regeerlng tegen een rente loos credlet begrijpt spr. niet goed. Dit zou immers neerkomen op subsidie, maar het ver- leenen van subsidie is toch niet met eenlg beginsel In strijd? Laat de regeerlng dc rentelooeheld nog eens overwegen. De heer BRAAT (PB.) stelt de vraag of de voorraad aardappelmeel niet kon worden verwerkt tot veevoeder al zal dit ook geld kosten. Het voorstel van nu acht spr. al zeer poover. Hij wenscht In leder geval het crediet rentsloos te verschaffen. In geen land ter wereld wordt zoo weinig gedaan voor den landbouw als In Nederland, waar wel mlllloe- nen worden uitgegeven aan hooge ambte naarssalarissen. De heer SNOECK HENKEMAN8 (OH.) constateert dat de oogsten In 1928 en 1929 ab normaal hoog zijn geweest. Daarom Is er een normale oogst overgebleven. Hieraan was niets te doen. TUdelUke hulp is echter aüe=- zlna gerechtvaardigd. Spr. vraagt echter of Dé heer v. TEMPEL (8.DAF.), vraagt een Interpella) aan over de maatregelen, die de regeerï voornemens Is te nemen in verband mets crisis en de tot nu toe ge nomen macegelen In verband met de werkloosheid De heer WIJNKOOP (Oomm.) vraagt verlof tot irrpellatle over het verband van Nederland t de huidige politieke en mili taire oorietoerustlng In West Europa, mede in vband met de verklaringen van den chef o den Ned. Generalen Staf. Op dezekerzoeken zal heden worden be slist. Aan deirde is het verzoek van den heer De Vsw om te Interpelleeren over den noodtoeend der werkloosen. De Inkpellatle zal gehouden worden na de behsdellng van het steunwetje voor de aardapjlmeelindustrle. u de betaling regelen.” De r.ndere deur werd geopend en de professor wierp een blik om den hoek van de deur. Jimmy Tallboy her kende hem direct van de portretten der nieuwsbladen en geïllustreerde tijdschriften. Haastig duwde hjj het meisje de doos in de hand, en zag haar door de openstaande deur binnengaan. Na eenlge minuten werd de deur echter weer geopend. „Komt u binnen alstublieft, mijnheer Tall boy.” Gevolg gevende aan deze uitnoodlging, stapte Jimmy binnen, en bemerkte, dat de doos in handen van Sir Barclay was, terwijl hij tevens een vriéndelijk knikje van Tilly opving, die naar de wachtzaal terugkeerde. „Neemt u plaats”, zei Barclay zakelijk, terwijl hij den juwellerszoon een stoel toe schoof. „U is Tallboy Junior, is het niet?” ,Jsve! mijnheer.” De professor nam Jimmy scherp op, en sprak met hem. alsof hij een schooljongen voor zich had. ,JSn u kwam hier, om mij diamanten rin gen te verkoopen. „Jawel. Blr Barclay, Ik heb slechts deze IV. Voorzitter De WDd. Leden Jacobus Rijs en Schocnwater. Plaatsvervan gers G. A. Arte en Schreven. Leden voor het Hoofdstembureau: Mr. Btu- bée, Bodenstaff. Roelofs, Schoonwater, H. Arts. Plaatsvervangers: G. de Kleyn, F. v. de Vleugel. Steeds Is er gestemd met 8 uitgebrachte stemmen. Bijna altijd met 2 stemmen in blanco uitgebracht. Het lid van Sllfhout merkt op, dat de no tulen niet zijn gelezen. De voorzitter: Die waren niet gereed. Van BUfhout: Hoe vind je die? Voorzitter: Is dit zoo erg? Enkele leden: In dit verband zit er veel in. Op verschillende Amsterdamsen* pleinen zuilen beeldhouwwerken worden opserlcht. aen der eerste, een polospeler te paard, is een algeheele mislukking geworden, dier b.v. is een log, zwaar dat niets van een sport paard heeft. In den loop van den middag zijn giste ren alle booten, »die - in de nabijheid van Lemmer in het ijs zaten, binnengekomen. Onder deze bevond zich de nieuwe motor boot .Alarm Nieveen”. die zijn eerste reis maakte van Amsterdam naar Groningen. De opvarenden rapporteerden dat voor de Frlesche kust een Ijsveld is van 7 KM. breedte. moeten stijgen, hoewel, naar in ds verga dering van de zijd» van enkele der belang rijkste importeurs werd geopperd, de moge lijkheid toch onder het oog dient te worden gezien om eerst af te wachten wat de bln- nen andsche fabrikanten sullen doen ten opzichte van hun detailprijzen en in ver band daarmede ook een eventueele !-.and- having van de winkelprijzen van de geïm porteerde sigaretten te overwegen. Met klem werd In de vergadering er op aangedrongen den Minister van F’.i-ncler In een request te verzoeken het zwaar druk kende invoerrecht op de sigaretten te doen vervallen of belangrijk te verlagen. Naar nog werd medegedeeld, ..zou deze kwestie de volle aandacht hebben van de Egyptische Regeerlng, waarbij niet uit het oog dient te worden verloren, dat de Neder landsche handel en industrie zeer groote belangen hebben bij een onbedreigden uit voer naar Egypte.” 11 Februari Geen enkel paard van vleeech en bloed heeft zooveel stof opge worpen als het paard onder den polospeler van Anton Redeker. den Amsterdamechen beeldhouwer. Wij zijn In ons land nog niet zoo geavanceerd als in Engeland, waar studenten de moderne beeldhouwwerken i van Jacob Epstein ca. met teer besmeren, om te toonen, dat men ze niet mooi genoeg vindt. Waar zou het trouwens heen moe ten, als de vijanden van den vooruitgang het gebouw van de Handelmaatschappij en andere moderne scheppingen, ja misschien de heeren Redeker en Berlage zélf, van boven tot onder beteerden en beveerden? Ik zelf sta tegenover deze nieuwste kunst uitingen volkomen neutraal, eerlijk gezegd omdat ik er ook niet veel lust in heb, door de ééne of andere richting in de teer te worden gezet. Maar ik heb het mijn journalistleken plicht geacht, aan eenlge groote tljdgenoo- ten te vragen, wat zl) van het polo-nfjl- paard van Redeker dachten. Ik heb er hun een foto van gestuurd en om hun oordeel gevraagd, hetwelk hieronder volgt. 8t. Nlcolaas schrijft mij: „Op paarden, die polo spelen heb ik wei nig kijk. Het mij toegesonden specimen lijkt mU wel verdiensten te hebben als dak- looper, maar zit m. L te dik in het vleesch. Vooral bij het afdalen in sohoorsteensn is dit hinderlijk. Waarom beeldhouwt de heer Redeker overigens in marmer? Marse pein is toch voordeellgerl" De heer Ford: „Wij probeeren op het oogenbllk in onze laboratoria zelf paarden te maken. Het experiment van den heer Redeker boezemt mij dus uiteraard weinig belangstelling in.” De burgemeester van Amsterdam: „Wij zijn, tengevolge van de omvangrijke gemeentelijke kunstsubsidies nog niet in staat geweest, den heer Redeker zijn hono rarium te zenden. En u zult begrijpen dat we een gegeven paard niet in den bek wenschen te zien." Een seer bekend supermodern kunste naar, die onbekend wenacht te blijven: ,J3e diepste wesenscongnientle van den antl-academlalen kunstenaar verelscht de verzinnebeelding van de innerlijkste ziels- essentie met negatie van het puur materi eel» ulterlljkheldsbolster. Het polopaard van Redeker la dan ook te beschouwen als een echt-dimensionale k ten te en vooral virulente vlervoudlgheldsapoplex, die de ondoorgrondelijke symbolische eonglome- rans egaliseert met hyperthopale, uni laterale hypochondrie van het univereeele trans-xeno-chloroborax. In de kringen van ingewijden la men het hierover volkomen eens." Ik moet in alle bescheidenheid erkennen, dat ik door dese uiteenzetting geheel over tuigd ben geworden van de onnoceelheid der kritiek. „Wat denk Je van deze diamanten ringen, TUly?” „Slimme Dick,” gekleed in nauwpasaend wandelcostuum, de gele handschoenen stijf I in de rechterhand gekneld, stond voor de etalage van Tallboys en Zoon, juweliers In Bond-street, toen hU deze woorden uitte. „Wat bedoel je Dick?" vroeg de jonge dame, die hem ve-gezelde. „Wat Ik bedoel? Nou, dat Is duidelijk ge noeg! Wanneer iemand ons bijvoorbeeld mor gen die ringen bracht, dan waren we uit den brand, en konden we trouwen I” Tilly's volle rood» lippen persten zich sa men. „Wat bazel je toch, Dicky I” hernam ze verbaasd. „Wel, de oude Tallboy Is op reis, en zijn jongste zoon Jimmy heeft nu het beheer over de zaak. En wijl Jimmy gaarne een Hef gedichtje ziet, kon jij. met je aardige ver schijning, gerust den winkel binnengaan; ik ben er zeker van dat hij je op zou merken. „Dat kon de eerste stap in de goede rich ting zijn." TUly zei niets, maar staarde nadenkend voor zich uit als iemand, die niet begrijpt. Doch .slimme Dick” ging voort: „Als ka mermeisje van Lady Dachet, heb je volop de gelegenheid gehad, de manieren van den beschaafden stand af te kijken. Hiermee wil ik natuurlijk niet beweren, dat Je jeself als een aristocrate voor zou kunnen doen, maar als iemands particuliere secretaresse, ml dat voor Jou niet zoo bezwaarlijk zijn, vind ik.” „Ja, die mogelijkheid bestaat,” zei ze, en lachend stak zij haar arm door den zijnen. „Kn zijn er nog bijzondere hulpmiddelen noodlg?” .Nee. een taxi en een goed zittend mantel pak ie zijn voldoende." „Goed! dan kunnen we dus tot den aanval overgaan?” Den volgenden morgen, omstreeks half 12 stopte een donkerblauwe „Studebaker” voor den Ingang der juwelierssaak Tallbovs in Bond-Street. Een slanke jongedame stapte uit en liep, na even de etalage bekeken te hebben, met groot air den winkel binnen. De Jonge Tallboy, die haar bemerkt had, haastte zich haar te bedienen. „Goeden mor gen. juffrouw.” Een paar heldere blauwe oogen en een vuurrood mondje deden z'n hart sneller kloppen. „Goeden morgen,” zet het mels'e vriénde lijk. „Be kom namens professor Blr Barclay Efford. den psychiater, die u zeker wel be kend is?” „Zeker dame, de naam Is mij heel goed bekend. Waarmede kan ik u van dienst zijn?” „Blr Barclay wenschte een cadeautje voor den verjaardag van zijn zuster. Zijn keus Is daarbij op een diamanten ring gevallen. U begrijpt echter wel, dat hjj geen gelegenheid vindt te winkelen, zoodat „Best, ik begrijp het al; de professor wil zeker een zichtzendlng ontvangen?” „Juist mijnheer. Maar zoudt u misschien gelegenheid hebben, nu direct met mij naar Harley-Street te rijden? Dan zou de profes sor onmiddellijk keus kunnen maken.” „Zeer zeker gaat dat, dame, uw wagen staat, naar Ik meen, voor de deur?" „Nu een andere vraag, welke collectie moet ik meenemen?” .Als het niet te veel gevergd is, sou ik de ringen, die In het front der derde etalage staan, gaarne even wat meer van dichtbij beki'ken." „Uitstekend, juffrouw; tot uw dienst.” Tilly's oogen gleden over de prachtige rin gen. en taxeerden ze in gedachten. ..Deze serie dan maar,” zei ze. terwlll ze Jimmy met haar liefsten glimlach aankeek. Spoedig waren de ringen In een doos ge legd, en reden Tilly en Jimmy met den wa gen weg. Voor een woning in Harley-Street stop ten zij; de deur werd door ‘n deftig gegal- lonneerden huisknecht geopend. „Secretaresse van Lady Dachet", zei TUly gewichtig. ZU werden in een groote wachtzaal met twee deuren binnengelaten. Nauwelijks was de bediende verdwenen of TUly wendde zich tot Tallboy, met de vraag: „Wilt u mU toe staan de ringen aan Sir Barclay te toonen? Zoodra hU keus gemaakt heeft, kan hij met met briefjes, wat de leden van Sllfhout en van Rossum en Ponten onjuist vinden, aange- rlen er een wettige benoeming Is geweest In de vorige vergadering. Ze willen aan deze stemming niet deelnemen, -naar stellen zich wel verkiesbaar. Acht stemmen werden uitgebracht. Voor t Hoofdstembureau werden gekozen de heeren Kloosterman en J. de Leest, plaatsvervan gers voor Bureau I De heer van Sllfhout: 'n Zwtjnentroepl Wat een zwUnentroept Voorzitter: Mijnheer, U moogt zoo doorgaan! De voorzitter hamert A's plaatsvervangers gekozen P. Vonk, De heer van Sllfhout blijft togen een on wettigheid protesteeren. De heer Ponten wenscht niet in aanmer king te komen. HU la in de vorige vergade ring gekosen. Stembureau n, voorzitter BUmans, leden Albers en Groenen. De heer van Rossum: Nu kan Fleuren nog eens komen om hem af te halen op kosten Jlm der gemeente! De voorzitter: Als dit zoo doorgaat, schors Ik de vergadering. De heer van Sllfhout: Dat aal t beste nog wezen. Voorzitter: En U is zeer geporteerd voor de werklooren! De heer van Sllfhout: U toch ook? Dat is uw plicht. Voorzitter: Daarom wil ik doorgaan! Als plaatsvervangers gekozen H. Broek en Walraven. District m, voorzitter Roelofs Leden van Elk. Laurant wordt benoemd als lid en als plaatsvervangers worden gekozen Willems en van den Berg. De heer van Rossum tot de stampvolle pu blieke tribune: Jongens, jullie moet t maar op revolutie aansturen. Men moest ze oo een kanon zetten van 30 c M. en naar Siberië schieten. De voorzitter hamert. District 107. De walvlach keerde zich om, zag de vrienden, die zich door de luchtbaHons boven water hielden en snelde naar ze toe. Het duurde niet lang of Toekie en Bol'ebulsje trosken zich op aan den bek van den walvlsch. die een goedaardig beest was en wel pret had in het drietal. Mauwtje hielp Toekie. die niet zoo goed kon klimmen als de aap, en men was nu weer vereenlgd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7