1 w Bij Griep T Kalenderblaadje DE CRISIS IN HET BEDRIJFSLEVEN Voor de Huiskamer r Benauwd op de Borst? Neem toch Abdijsiroop! I Ol TWEEDE KAMER LUCHTVAART De regeling der vertrekdata d Tempel ..Er&er is de crisisstemming Nationale Bedevaart Lourdes De loonsverlaging te Almelo Een ongewenscht vreemdeling Algemeene verkeersdag Jagen op de Westerscheide EIKNENLANDSCH NIEUWS Werkloozenultkeering •r De toestand van de Ned. Schoenindustrie „Verrassingen” Influenza en gevatte koude zullen Mijnhardt’s Grieppoeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 cent en j>er doos 45 cent. Zoowel op de poeder als op de doos staat de naam Mijnhardt. Let hierop. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. ..Voor de Borst' Moties u. De Luchtdienst NederlandNed.-Indie <9 In be- Den minister worden maatregelen gevraagd 1931 Behandeld met alle venchoonlng 1 dag a8 dagen Totaal men een aaaaeai In het kleedlngbedrljf geeft Mijn zoon komt vandaag thuis, sprgk t 3 dagen 12 dagen Vrijdag '30 Feb. 1931 Vertrek Batavia tijd beschik baar voor be antwoording Aankomst Amsterdam Dinsdag 3 Maart 1931 Vergadering van de Federatie van Fabrikanten Donderdag 5 Maart ’31 Vertrek Amsterdam tijd baar De Bond van Vrijwillige Verkeerslnspec- tiën In Nederland ral op Zaterdag 8 Juni M een algemeenen verkeersdag houden. Deze dag zal gewijd zyn aan de bevordering van een veilig verkeer In ons land. beschik- voor antwoording uit eigen er onze In den laat»ten tijd is herhaaldelijk aan gedrongen op verandering in de dagen van vertrek van de vliegtuigen, die den lucht dienst Nederland-Ned. Indië onderhouden. Het schijnt daarom gewenscht nog eens aan te toonen, dat deze aangelegenheid niet zoo eenvoudig is als zij er op het eerste oog uit- De keuze van de vertrekdagen is aller eerst aanleiding geweest tot een langdurige gedachtenwisseling tusschen de Nederland sche postadministratie en de K.L.M. en vervolge as tusschen de Nederlandsche en Indische postdiensten. Nadat alle mo-jelijk- he e 1 uitvoerig waren nagegaan en met behulp van grafieken in haar gevolgen bestudeerd, is tenslotte gebleken, dat bij een veertien daagsche dienstregeling en een gemiddelden overtochtsd iur van ra dagen de navolgende regeling de meest gunstige was Vertrei Aankomst Amsterdam Batavia Donderdag Maandag (b.v. 5 Feb. 16 Feb. 1931) De thans gevolgde dienstregeling is naar het oordeel van degenen, die de aangelegen heid langdurig hebben gewikt en gewog^ de beste, die onder de gegeven omstandig^ heden kan worden verkregen. De overigens zeer gewaardeerde meenings- uitingen van het publiek leveren eens te meer het bewijs van de groote belangstelling, welke voor den luchtpostdienst Nederland- Ned. Indië bestaat. Een wekelijksche lucht verbinding zal vele bezwaren uit den weg ruimen, dat is het beste middel cm de ver binding in Indië, zoowel als in Nederland, ten spoedigste populair te maken. En men weet, dat de K.L.M. met October van dit jaar de wekelijksche verbinding hoopt te kunnen openen. Aankomst Batavia Maandag 16 Maart Het Tweede Kamerlid de heer Van der Sluis heeft den minister van financiën de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat zes Alme- loeche firma’s en N. V 's (te weten: firma H. ten Ca te Hzn. en Co., de N.V. Katoen Ml). v.h. Oebr. Scholten en Co., de N.V. Hedeman Jrs. Textielfabrieken, de firma J. ten Bosch, de N.V. Stoomspinnerij Twenthe en de N.V. Textielfabriek Almelo) hebben besloten met Ingang van 2 Maart an. de loonen van de arbeiders met 1 pet. te verminderen, omdat de raad der gemeente Almelo heeft geweigerd de bedrijfsbelasting af te schaffen? Is de minister bereid door wettel (jke of andere maatregelen te bevorderen, dat deze belasting niet door de werkgevers op de ar beiders wordt af geschoven? Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer De Visser in verband met de uitlei ding op 9 Jan. 1931 van den als ongewensch- ten vreemdeling te Leeuwarden aangehouden Duitscher T. Overhagen heeft de minister van justitie o.m. geantwoord, dat de bedoelde vreemdeling niet In t bezit was van papieren, welke hem recht zouden hebben gegeven op een verblijf hier te lande. Hij is op de gebrui kelijke wijze behandeld met alle verschoonlng, die hier te lande zelfs tegenover met sub versieve bedoelingen binnenkomende vreem delingen pleegt te worden betracht. BU een vroeger verblijf In Nederland is niet aanstonds aanleiding gevonden dezen vreem deling uit te leiden. Daar by zyn eerste ver blijf uit het door hem. toen in het openbaar gesprokene bleek, dat zijn bedoeling op on dermijning van de gestelde orde was gericht, had de minister daarin aanleiding gevonden de aandacht van de betreffende autoriteiten op dezen vreemdeling voor het geval van eventueelen terugkeer te vestigen. verliest hierbij echter uit het oog, dat men de data van vertrzjc uit Neder.and net op zichzelf mag beschouwen, doch dat men tevens rekening moet houden met de data van aankomst in Ned. Indië, het vertrek uit Ned. Indië en de aankomst in Nederland. Daarbij moet een aankomst op Zondag en bij voorkeur ook op Zaterdag (omdat de Zondag daarop volgt) zooveel mogelijk worden vermeden, omdat de postverzending alsdan minder gunstig is. Een vertrek uit Nederland op Maandag is uit een oogpunt van postverzending ongewenscht. De handelskantoren zouden dan de mail des Zaterdagsmiddags moeten sluiten, zoodat anderhalve dag noodelooe verloren zou gaan. Bovendien is het post vervoer des Zondags zeer beperkt, zoodat uit vele dee'en v^n ons land verzending reeds de* Zaterdags bijtijds zcfci moeten plaats vinden. 1VQI& rso&rsJ held weer opnieuw belemmerd wordt door de verhooging van het invoerrecht In Duitse hland. Ter vergadering werd een aantal maat regelen besproken om de schoenindustrie In deze moeilijke omstandigheden tegemoet te komen. De urgentie eener krachtige propaganda- actle voor het dragen van Nederlandsch schoeisel, werd in dit verband uitvoerig be sproken. De Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten hield een algemeene ledenver gadering. die door vrywel alle Nederland sche schoenfabrikanten werd bezocht. Deze groote belangstelling vond hare ver klaring in de omstandigheid, dat in deze vergadering aan de orde was de ernstige toestand, waarin de Nederlandsche schoen industrie verkeert, eenerzljds tengevolge van den snel toenemenden Invoer van bui- tenlandsch schoeisel anderzijds tengevolge van den geregeld dalenden uitvoer van Nederlandsch schoeisel tengevolge van de telkens nieuwe verhooging van tarieven In het buitenland. De schoenindustrie, die na het herstel door het schoenenwetje aardig op weg was een belangrijk expon-debiet te verkrijgen, zag dit export-debiet In 1930 wederom be langrijk achteruitgaan. De perspectieven voor 1931 zyn seer ongunstig, daar de vesti ging van filialen van buitenlandsche scheen- t op «uwwn D^JBS tc WVVV4UVU.M W*»v v a»-- ------ Industrie in staat wordt gestekt tot het le- fabrieken toeneemt en de exfrort-mogelljk- Door Belgen ep Zondag Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Kersten betreffende het nemen van maatregelen tegen het jacht maken op water wild door Belgen des Zondags op de Wee- terschelde heeft de minister van Justitie ge antwoord, dat bij onderzoek Is gebleken, dat het inderdaad nogal eens schynt voor te ko men. dat Belgen op de Westerscheide op Ne- derlandech ggbled met gebruikmaking van kanongeweren jagen op waterwild, een enkele maal ook wel op Zondag. De minister zal na gaan, wat daartegen valt te doen. Wanneer men een vlucht heen en terug eens een oogenblik als een geheel beschouwt, dan is het tijdsbestek tusschen het vertrek uit Nederland en het weder gereed zijn voor de tweede afvaart juist 4 weken is 28 dagen. Deze 28 dagen worden als volgt gebruikt Heenreis 12 dagen Tijd voor beantwoor ding in Ned. Indië Thuisreis Tijd voor beantwoording in Nederland Tast de wortel van het kwaad aan. Gi| zijt niet ziek. Het is alleen maar vlei daar van binnen. Uw borst zit als wan vol slijm en ziektekiemen an die moet Gg verwijderen. Abdijsiroop kan U hepen de oude ontsteking veroorzakende slijm op te lossen, die kleverige marsa te ver dunnen ea op normale wijze te doen verdwijnen. Wordt wegens haar bijzon dere samenstelling sedert 1 ren geprezen bij: Hoest, Bronchhte. Kinkhoest, As.kma. ““•Abdijsiroop Alom verkrtjgbssr Prijs Pi.1.50. Ft. 275, Pt «.50 Gebruik buitenshuis Abdljslr.'>op-Bonbons (60 ct). Dan bespoedigt G« Uw genezing ABDUSIROOP-BONBONS (CtitoUt AbJijtiroo») **W**'«**ë‘*<MWVrfWWWM* Toen een gemiddelde ovgrtochtsduur van i2 dagen werd aangenomen!, was men van meening, dat dit gemiddelde in het algemeen aan den ruimen kant was, dat er dus als regel „winst” in zou zitten. Inmiddels zijn de omstandigheden echter eenigszins ge wijzigd doordat de route via Istanbul en Aleppo moest worden vervangen door de langere route via Athene en Kairo. Nu rijn het vooral de inwoners van belangrijke plaatsen als Semarang en Soera- baja, die over de huidige regeling klagen. Toch hebben bij een regelmatig verloop van de Indië-vluchten belanghebbenden in genoemde plaatsen voldoende gelegenheid om de ontvangen luchtpostcorrespondentie per keerend vliegtuig te beantwoorden. Komt het vliegtuig n.l. des Maandags te Batavia aan, dan wordt b.v. Soerabaja des Dinsdags bereikt. Des Donderdags moet de luchtmail voor Nederland worden verzonden. Ten minste één dag is derhalve voor de beantwoording beschikbaar. Waar de voor de beantwoording in Neder land beschikbare tijd reeds tot een minimum is teruggebracht, is het duidelijk, dat een later vertrek uit Ned. Indië een verplaatsing van het kwaad zou bet eek enen. Tweemaal is in dit opzicht een proef genomen. Met instemming van de Nederlandsche post administratie zijn op 27 December 1930 en 10 Januari 1931 (des Zaterdags) in plaats van op 26 December en 9 Januari vliegtuigen uit Ned. Indië vertrokken. Het eerste kwam op 6 Januari 1931 (des Dinsdags) aan de luchtmail van het tweede vliegtuig bereikte Amsterdam echter eerst ar Januari (des Wcensdags). In laatstbedoeld geval was derhalve de beantwoording pet keerend vliegtuig vrijwel ónmogelijk. Ook is door sommigen betoogd, dat de dag van vertrek uit Nederland (Donderdag) niet gunstig zou zijn gekozen. Door eenigen werd aan den Maandag door anderen aan den Zaterdag de voorkeur gegeven. Men- De Nederl. Bond van mannelijke en vrou- welijke arbeiders in de kleedlngindustrie richt tot den minister van arbeid het ver zoek. om ook voor zijn leden verlenging ultkeeringsduur onder de bekende garantie der regeerlng te willen laten gelden. De minister willigde dit verzoek in. met dien verstande, dat met ingang van 16 Fe bruari de bepaling geldt en tot en met 15 Maart geen hoogere ultkeering dan zestig dagen in 1931 mag zijn genoten. Dit beteekent, dat de reeds ultgetrokkenen, en degenen die werkloos worden tot IS Maart ultkeering uit de werkloozenkas kun nen ontvangen. en Van den De Vereeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten besloot in hare onlangs gehouden Comlté-vergadering. ge durende het jaar 1931 slechts ééne groote Nationale Bedevaart naar Lourdes en Llsi- eux te organlaeeren. Als datum van. vertrek Is vastgesteld voor den Llsieuxtreln Dinsdag 14 Juli, voor de overige treinen w.o. de Zlekentrein Woens dag 15 Juli. Gezamenlijke aankomst te Lourdes op Donderdag 16 Juli en vertrek aldaar Don derdag 23 Juli Thuiskomst op Vrijdagmid dag 24 Juli. De geestelijke leiding berust by den voor zitter van het Comité, Deken H. Meyer, uit Asten, terwijl de technische regeling van de bedevaart wordt geleld door den Directeur Jhr Mr. O. Ruy» <le Beerenbrouck te Bom (L.). De reeds sedert het vorig jaar plaats ge had hebbende centralisatie der diensten, wordt in zooverre voortgeret. dat ook de voorbereidende werkzaamheden ten aan- zien van de Ziekenverpleging voor een goed deel komen In handen van den nleuwbe- noemden administrateur, den heer V. van den Camp, Llndepleln 17, te Heerlen. Het Bureau der Vereeniging. dat gedu rende 1930 te ’s-Gravenhage gevestigd was, is derhalve thans naar Heerlen (Llndepleln 17) overgebracht. Wat de Directie der Ziekenverpleging be treft. verklaarde Jhr. Mr. F. van Nispen tot Sevenaer. die In verband met zijn benoe ming tot Rechter in de Arrondissements- Rechtbank te Arnhem, het voornemen te kennen had gegeven als Directeur der Zie kenverpleging af te treden, zich bereid voor- loopig de verantwoordeiyke hoofdleiding te biyven behouden. Belangstellenden «orden Intusschen be leefd verzocht zich cm eventueel gewensch- te inlichtingen tot het bovengenoemde Bu reau der Vereeniging, Llndepleln 17. Heer len, te wenden. Verscherpte ordemaatregelen 14 Februari. „Verscherpte ordemaatrege len voor den Duitschen Rijksdag!" Elndelyk, dacht ik. eindeiyk gaan ze er dan toe over. Im Osten et was Neues! Maar niets hoor. Benige slappe wyz.glngen van het reglement van orde zyn het: lo. Een regeerlng kan al leen ten val worden gebracht door een mo tie van wantrouwen, niet door een motie van vertrouwen, waarby zij in de minder heid blüft. 2o. Een'spreker, wlen het woord wordt ontnomen, kan in dezelfde zitting niet nogmaals het woord voeren. 3o. Nagenoeg alle voorstellen gaan rechtstreeks naar de commissies. 4o. Interpellaties mogen slechts opheldering ten doel hebben, geen critlek of aanvallen op de regeerlng. De heeren hebben helaas verzuimd, het volgende reglement In te voeren: lo. Revolvers, bommen, witte muizen en traangassen moeten vóór iedere Rijksdag- zlttlng aan de garderobe worden afgege ven. 2o. Heeren Ryksdagleden, die in hun leven veem- of andere moorden hebben gepleegd, verbinden zleh tydens den duur van hun lldiraatschap van den Rijksdag geen recidive te plegen. 3o. Hoewel In het algemeen een Ryksdag- zlttlng ronder scheldwoorden niet denkbaar Is, is het verboden, jegens medeleden erger invectieven te gebruiken dan: leugenaar, woordverdraaler. kwajongen, vlegel .gedrocht. boef, bandiet, lasteraar, schoft en corrupt in dividu. 4o. Tot de personen, die In den Rijksdag niet mogen worden gedood, behooren: de Rllksdagpresident, de Rykskansel.er, de leden van de regeerlng en de fractieleiders. 5o. Het Is verboden, tijdens de rede van een minister dezen den rug toe te keeren. Indien leden hun m’snoegen wenschen ken baar te maken over een ministerieele rede, mogen zy dit doen door op het hoofd te gaan staan. t Klappen met lessenaars wordt verboden. Toegestaan Is het gemeenschappeiyk brom men van het woord „rabarber", hetwelk echter den duur van 60 minuten niet mag overschryden. 60. Het dragen van uniformen van poli tieke vereenlgingen en andere maskerade- costuums wordt niet in overeenstemming ge acht met de waardigheid van den Ryksdag Daarentegen wordt, als overgangsmaatregel, het dragen van maskers, velsche baarden, valache neuzen en dergclijke kleinere cotlllon- artikelen (ter beoordeeling van het Senioren convent) toegestaan. Vergadering van Vrijdag Interpelfatie-De Visser Tempel voortgezet wordt de behandeling van de interpellate van de heeren De Visser en Van den Tempel inzake de crisis in het be drijfsleven en de werkloosheid. De heer VAN DEN TEMPEL (8.D.) be treurt het. dat de Minister op cardhiale pun ten zich minder tegemoetkomend heeft ge toond. Ten aanzien van den uitbouw van den eeonomtschen voorlichtingsdienst dring spr. op groeten spoed aan. De regeerlng tieedt t«.v. het overleg met ondernemers en werk nemers te passief op. Het bevreemdde spr. le moeten hooren. dat agn het Departement van Waterstaat nog geen stappen zyn genomen voor het uitvoe ren op korten termijn van groote werken. Een bespoediging van bruggerfbouw is niet alleen een voordeel voor de betrokken In dustrie-zelf maar werkt ook stimuleerend op de andere takken. De regeerlng zegt, dat de Minister van Ar beid zooveel mogelyk zal tegemoetkomen aan de vraag, of er crislsarbeid aanwezig is •Xe achten. Spr. wijst in dit verband op de 'werkloozencyfers van den Alg. Bond van Bouwvakarbeiders, waar thans meer dan 30 pCt. der leden werkloos is; toch zegt de Mi nister, dat hier geen crisiswerkloosheid is. Hier is een duideWke uitspraak van de re- 'geering gewenscht en spr. zal daarvoor de Kamer strak» in de gelegenheid stellen. Spr. moet perslsteeren by den eisch. dat m elk geval aan de gemeenten 50 pCt. der kos ten van de steunregeling zal worden vergoed. Spr. dient vervolgens twee moties in. De eerste vragend, alle werkloozenkassen In staat te stellen de ultkeeringen met 6 Weken te verlengen; de tweede motie vra gende wyziging van de circulaire, opdat de bedeeling hieruit vervalt en verder in dien zin dat de wenschen worden verwezenl^kt. zoo- 'als spr., die in zjjn vraag nummer acht had geformuleerd De heer SNOECK HENKEMANS (CU.), becritiseert de wijze waarop de heer De Vis ser deze interpellatie heeft opgezet. De re geerlng kan hier niet alles doen en ook by de vroegere crisis werd een steuncomité In- gesteld. waaraan vele particulieren bedroe gen. Ook daarbU werd rekening gehouden tnet de gezina-lnkomsten. Den terugkeer van zulke steuncomité’» wil spr. intusschen niet {bepleiten, maar daartegenover mag men niet alle verantwoordeiykheld leggen op de cen trale regeerlng. Indien sommige gemeente besturen in hun taak te kort schieten, dan dienen de gemeenteraden de loeeturen aan Juin plicht te herinneren. Echter zullen vele gemeenten niet zelfstandig allen steun kun nen bekostigen. Het rijk Is echter tiereid by te springen. Daarvan geeft blijk de circulaire van den Minister v. Binnenlandse!» Zaken. Sprekers hoofdbezwaar tegen deze circulaire intusschen. dat er daarin te veel een scha- blone gesteld wordt en te weinig rekening is gehouden met plaatseiyke verschillen. In het algemeen acht spr. den eisch. die gesteld is, dat slechts aan één persoon uit één gezin steun wordt verleend, juist. In het algemeen acht spr. den eisch, die gesteld is, dat slechts aan één persoon, uit een gezin steun wordt verleend. Juist, Toch Hoopt spr., dat in byzondere gevallen hier- worden afgeweken. 'Bpr. wenscht de regeerlng twee vragen te- stgllen r t. Welke maatstaf wordt aangelegd om te oonstateeren. dat in een bepaald bedrijf cri siswerkloosheid heerscht? 3. Welke personen of college* dienen de re geerlng daarby Van advies? Ten slotte wyst spr. er op. dat, hoewel al- lerwege malaise heerscht, loonen en salaris sen zich by voortduring in stijgende Hfp be- wepen. Spr. eindigt met een woord van dank aan de regeerlng voor hetgeen zy heeft gedaan en met een enkel woord van waarschuwing tot de Kamer en de belanghebbenden, om in dezen niet alles te verwachten van de regee- Hng. De heer SMEENK (A.R.) wijst er tegen over de 8D. en de communisten op. dat Hgt door hen zoo gevreesde kapitalisme geduren de honderd jaren tv», stygende bevolking in welvaart beeft doen toenemen. Ten aanzien van werkverruiming ia er wel hog iets meer te doen. Fen percentage van drie is voor de werkloosheid een normaal percentage. Is er in een bedrijf een werkloo- I senpercentage van tien, dan mag men ze ker spreken van crisiswerkloosheid. Ten aanzien van de steunregeling heeft de Minister op verschillende punten verduide lijking gegeven en misverstand opgehelderd. Een gelijk percentage voor alle gemeenten zou spr. niet willen; er moet rekening wor den gehouden met de draagkracht der ge- ^en moeder verheugd tot haar buurvrouw. Zoo En ik dacht, dat hy vier jaar had gekregen? Dat is ook zoo, maar wegens goed gedrag is er een jaar afgegaan. Wat een troost, sprak de buurvrouw, een zoon te hebben, die zich zoo goed ge draagt! En aaarby moet je dan maar vergeten, dat hy reeds drie Jaar heeft zitten brom men I Maar een beetje optimisme is noodlg in de wereld, waar vier jaren gevangenis straf niet zoo zwaar schUnen te wegen, als er maar een jaar reductie wordt toege staan. Maar Je hebt jongens, waar Je geen ple zier van beleeft. Die zich niet zoo goed gedragen, als dat Jongmensch met drie ja ren achter den rug. Een vader klaagde er tenminste over by een kennis en zei: O die Jongen van me een nagel aan me doodkist! Wat moet ik doen? Wat je met zulke nagels doet, was het verstandige antwoord, er op los timmeren! Inderdaad een probaat middel. veren vap hetgeen hier noodlg ia ook al kan het buitenland de zaken iets goedkooper le veren De heer HERMANS (R.K.) merkt op, dat de heer Van den Tempel als middelen ter leniging van de crisis heeft genoemd, be houd en uitbreiding van de bestaande werk gelegenheid. Daarna komt de werkversenaf- fing, vervolgens de self-help, waarvoor de georgamseeide arbeiders zelf groote bydra- gvn hebben opgebracht, en ten slotte werk- loozenonderstcunlng. In den laatsten tijd ging het werkloozen- cyfer met sprongen omhoog: erger dan de crisis is de crisisstemming en daarom moet alles worden aangewend om de crisis haar verderen groei te stuiten. Een goede spoorwegpolltlek Is ten zeerste gewenscht ook ten aanzien van de tarieven. Bevordering van woningbouw op groote schaal moet geschieden, terwijl de eigen In dustrie moet worden bevoordeeld waar nog zoo herhaaldeiyk orders in het buitenland worden geplaatst. Aanleg van wegen ook van spoorwegen is zeer gewenscht. Spr waardeert hetgeen door de Regee- ring reeds Is gedaan. Zy kan echter niet al les doen. Zij wordt gesteund door de vak- vereenlglngen. wier goede voorbeeld moet worden gevolgd door anderen, niet name door de werkgevers. De crisis moet worden bestreden wil men niet vervallen tot een chaos, gelijk in som mige landen reeds het geval Is. De heer VO8 (Llb.) spreekt zUn waar- deertng uit voor hetgeen de Regeerlng ten aanzien van de werkloosheirsverzekering heeft gedaan. Het is jammer dat de Re geerlng niet vroeger is gekomen met de ver lenging van de ultkeering; dan zou mis schien de steunverleenlng zyn beperkt. Bpr. keurt het verder af dat in de steun regeling principieel de vrouwen worden uit gesloten. Ook de regeling voor de ultkee ringen aan de gemeenten acht spr. verkeerd; hiervoor had de 'Regeerlng objectieve nor men moeten stellen. Er zyn andere midde len om de gemeentebesturen binnen zekere perken te houden. Spr. betreurt het ook, dat men by den werkloozensteun hoe lan ger hoe meer In het onproductieve kader komt. De Regeerlng doe allee om het bedrijfs leven op peil te houden, wat In het belang is van het heele volk, dat nu het vertrouwen mist. Spr. heeft vernomen dat van Russische zijde een dumping wordt toegepast van tex- tielproducten in ons Indië. Ook onze con- fectle-industrie lydt door dumplng-polltlek. Onze machine-lndustrie lydt door de crisis in Indië. Ook door belastingen als gemeen- teiyke bedryfsbelastlngen lydt onze Indus trie. Aan dit alles kan de Regeerlng haar aandacht wyden. Opnieuw dringt spr. aan op actieve overheidsbemoeiing. WIJ zyn ontzettend achter op het gebied van wegen en rivlerovergangen. Men lette op de bestelling van locomotieven in Dultsch- land. waarin een loonbedrag zat van 300.000. Men is hier liever het slachtoffer geworden van de Dultsche dumplngspoli- tlek. Waarom kunnen de bruggen voor het TwenteRijnkanaal niet worden aanbe- steed? Tenslotte dient spr. een motie in, lui dende: JJe Kamer, van oordeel dat de ernst der crisis byzondere maatregelen ten opzichte van de werkverruiming noodzakeiyk maakt; noodigt de Regeerlng uit de uitvoering van openbare werken, zooals de aanleg van we gen en bruggen over kanalen ea rivieren, zooveel mogelyk te bespoedigen; en gaat over tot de orde van den dag.” Mevr. BAKKER^-NORT (VB.) deelt eenlge cUfers mede omtrent den omvang der werkloosheid in verschillende vakken, speciaal met betrekking tot de vrouwen. Spr. hoopt, dat de minister ook hieraan zyn aan dacht zal willen schenken. De heer VAN DER MEY8 (R.KJ protes teert tegen de demagogische wyze waarop in ..Het Volk” over de actie van de Katholieke arbeiders wordt gesproken. Het R. K. Vak verbond heeft reeds in October aan de Re geerlng een adres aangeboden, waarin werd aangedrongen op werkverschaffing en werk- verulmlng, en een ontwerp-steunregellng werd opgenomen. Dat waren daden en daar mee worden de werkloozen beter geholpen dan door het houden van revolutlonnalre redevoeringen. Voor verschillende teozegglngen, door den minister gedaan ten aanzien van een soepe le uitvoering der steunregeling, Is spr. hem dankbaar, al blijven er voor hem nog wel enkele wenschen m-er. De vergadering wordt te 6 uur verdaagd tot Dinsdagmiddag 1 uur. meenten. De heer JOEKES (V.D.) wijst er op dat de Minister in uitzicht heeft gesteld, export- credleten te willen verleenen. Dat de heer Van den Tempel voor het overleg met de regeerlng de ondememeis niet heeft uitge sloten. vermeldt spr. met genoegen. Over de werkverruiming deelde de Mi nister mede, dat de Minister van Waterstaat nog geen bepaalde plannen had. Waarom niet? Is hy zóó in beslag genomen door de radiozendtljd-distributie? Met het wegen- ptan Is de regeering ten achter. Een ver melde uitvoering van de werken, die hier mee verband houden 1» zeer gewenscht. Ook op de gemeenten dient eenige aan drang te worden geoefend om productieve werken te doen uitvoeren. Als we het programma van „elschen" op het congres van het N. V. V. nagaan, mist men één ding: de verkorting van den ar beidsduur, welke slechts met een enkel zin nette U aangehaald. Als middel ter be strijding van de crisis zal die verkorting noo dlg ztJn, al zal zy geld koeten. By yérktydverkortlng zou een toeslag op de loonen door het rijk kunnen worden ge geven. wat beter zou zyn dan het verleenen van steun. Dat in de steunregeling wordt gezegd, dat steun alleen wordt verleend voor het „nood- takeiyk" levensonderhoud, keurt spr af. Dat woordje „noodrakelyk” geeft aan dien steun het karakter van bedeeling. Ten aanzien van de „uitsluitingen acht hy de regeling geheel onbevredigend. De heer BONOAERT8 (RJC.) meent, dat de debatten tot nu toe niet veel helderheid Hebben gebracht. De werkverachaff'ng zou Xeiteiyk aanvulling moeten zyn. doch zy is thans hoofdzaak en'dat bevredigt spr .niet. Ho« meer werkloosheid, hoe groóter de da ling van de algemeene koopkracht. De werk verschaffing helpt slechts ten deele; 10.000 van de 200.000 werkloozen) De hulp moet komen van de particuliere bedrijven. Die moeten een prikkel krygen, meer menscheu in dienst te nemen. Om dit te kunnen doen, gouden zij een toeslag van den Staat moeten heben voor de loonen. Op die manier zou den zy gemakkelllker kunnen exporteeren. I Ken klein percentage van het loon Ml hen reeds in staat stellen, gemakkeiyker te hon- gurreeren met het buitenland. Daarnaast, zal de Regeerlng ■toeten zijn te bevorderen dat «.i De verrassingen zyn de wereld nog niet uit. En dat Is maar goed ook. Er is niets zoo prettig als een verrassing. Natuuriyk aan gename verrassingen. En die heb Je volop. We hebben trouwens pas de gelegenheid gehad om ons op dit gebied te bulten te gaan, met 8t. Nlcolaas, Kerstmis en Oude jaar en de meeste menschen hebben zich niet onbetuigd gelaten. Natuuriyk zyn er in een Jaar nog meer gelegenheden om iemand aangenaam te verrassen. Daar heb je de verjaardagen. Mynheer was Jarig. Het spreekt van zelf, wanneer „pa” jarig is, dat hem een verras sing wordt bereid. Daar zyn de ..ma's" ge- wooniyk zeer sterk In. Zoo ook deze „ma”. Manlief, sprak se by het ontbyt, har- teiyk gefeliciteerd en ik heb een aardige verrassing voor Je gekocht. Zoo? lachte manlief opgewekt, dat Is aardig van je. En waar Is het? Als je een oogenblikje wacht, manne tje, dan zal ik het aantrekken! Dat was zeker een verrassing en een heel goede ook. Dat ma er meer voordeel aan heeft dan pa is byzaak. De verrassing moet hoofdzaak zyn en wat dit betreft, had het jarige mannetje niet te klagen! Er was ééns een verzamelaar.... Dat Is natuurlijk onzin. Want verzamelaars waren er niet, maar ze zyn er. En ze zullen er In de toekomst ook bUjven. Trouwens als er geen verzamelaars waren, waar zou je dan heen moeten met al die oude postzegels en oude meubelen? Deze verzamelaar scheen iets bijzonders op den kop te hebben ge tikt, want toen hy zyn vriend ontmoette, riep hy uitbundig uit: Daar heb ik me toch de hand weten te leggen op een heel zeldzaam Iets.... En dat was? Iets prachtig zeldzaams, ik heb een reuzen-zeldzame radio uit den tyd van Napoleon weten te koopen! Uit den tyd van Napoleon? Ben Je wel lekker? Toen waren er toch nog geen radio’s? Juist, daarom is het zoo zeldzaam! Het Is dan ook wel een feit, dat ze ver zamelaars nooit zoo maar *t een of ander in de handen weten te stoppen! Op dit ge bied heb Je geen bedrog en zyn er geen vervalschlngen. Net zoo min als by huwé- lyks geschenken. Een patiënt kwam by den dokter. Het was een bekende zeer geziene dokter, wiens grijze haren alleen reeds vertrouwen inboezemden. Meneer, sprak de dokter, vanaf heden zal myn schoonzoon u verder behandelen. Ik hoop, dat u er mede accoord gaat. Want weet u. uw lintworm maakt deel uit van den bruidschat, welken Ik myn doenter heb meegegeven. Waarom zou een bruidschat altyd uit contanten moeten bestaan? Een kruidenier zyn dochter gedroogde capucynen mee voor een half jaar, de slager geeft het jonge paar de eerste weken gratis bief stuk, waarom zou een dokter de lintwor men zyner patiënten niet ten geschenke geven? 113. En Toekie sprong het water In. Met zyn roorpooten dreef hy de ton, die gelukkig niet al te zwaar was, vooruit Hy liet haar zoowaar door het water rollen. Toekie had er erg veel schik in. Hy vond richrelf cordaat. Het duurde nog vry lang voor de ton aan den kant kwam, want telken* duwden de golven haar terug. 114. Met vereende krachten, eendracht geeft kracht, werd de ton op den kant van het eiland gerold. Mauwtje hygde van Inspanning, maar Bollebulsje, biy met zyn ton. zette zich schrap, om de ton ver genoeg van het water te krijgen. moet verder het land in. anders komt de vloed en neemt haar wee/ mee." zelde hy, verstandig.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9