Van Alles en van Overal o JAN DE VRIES Burgerlijke Stand De Prima Blanke BERGER LEVERTRAAN van Alkmaar TWEEDE BLAD DINSDAG 17 FEBRUARI 1931 (In de Pinksterweek) ZAADMARKT ALKMAAR - TELEFOON 324 een Ernstige vechtpartij Adrianus VRAGEN BUS Twee bomaanslagen in Finland BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Mr. J. A. N. Patljn wy Handels- en Landbouwbank De Spaarsche crisis PROVINCIAAL NIEUWS HEEMSKERK ALKMAAR Schouwburg *t Gulden Vlies De onlusten in Brltsch-lndië Gevaarlijke koelie Het Huld-tooneel nabij Castrlcum Bijlagen tot den Raad R. K. Metaalbew. Bond Auto te water Aanrijding Koeüe-ordonnantle s-ïi 3 Volks Levertraan f 1.per groote flesch en 50 cL per halve flesch BLADZIJDE 1 Ned. R. K. Naaisters en Kleer- makersbond, aid. Alkmaar Zuivere ISDAHL In Heele en Halve Flesschen en per Liter verkrijgbaar Nieuw complot tegen de Turksche regeering men als Anna Guit: Ina, d. Beeletje Bok. De ex-keizer I I I I I I I I I I I Flesch inbegrepen De autobusramp op een spoor overweg Steekt 5 persenen dood en verwondt vier anderen VENHUIZEN WERVFRSHOOF WIERINGEN WESTWOUD Z)e a.& Katholiekendag te Amsterdam 4 De P.H.A.E.Z. op Schiphol ZWAAGDIJK - ■x ■- hl) wagen Een diamanthandelaar verdwenen r Wordt gezfiit te Rome Failliet verklaard -n een het de Thans ook te Benares seer En tegen vooruitstrevende maatregelen Verzoek om behoud o Drie drenkelingen i vergadering met den Chrlstelljken groet. PERSONALIA ▼WXVVVWVWf ▼WvWVVVWtVV’VvVf WW Soirée lledertafel „De Vereenigde Zangers” [lusten tusschen Hindoes zyn Vrijdag en Zater- van Wijnbergen, juist de bedoeling; bijeenkomsten toch rijn niet In de Bij de Posterijen is verplaatst de telefonist Onterlocale dienst) J. H. Groot van Zaan dam naar hier. Oud-minlster Kan heeft een bezoek ge bracht aan den gewezen Dultschen keizer te Doom. Twee gebouw door bracht Na <L I I I I I I I I I I ge- zal Bjj den Ondememersraad voor Ned. Indie Is een telegram uit Indië ontvangen volgens hetwelk de Volksraad zonder amendeerlng van eenig belang heeft aangenomen, reap, met 33 tegen 11 en 32 tegen 10 stemmen, het ontwerp-koell-ordonnantle en het ontwerp voor een Kamer van Immmigratle. Bet ontwerp door den Volksraad aangenomen Jaarvergadering op Woensdag 18 Februari as., des avonds 8 uur, in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. Agenda: 1. Opening. 3. Notulen. 3. Ingekomen stuk ken. 4. Jaarverslag secretaris penningmees ter. 8. Verkiezing voorzitter en penning meester. 6. Rede door den heer Voorhujjzen. 7. Rondvraag en sluiting. De oorzaak nog niet vastgesteld Dinsdagmorgen zal het sectle-onderzoek op de slachtoffers plaats hebben door het parket van Roermond. Waarschijnlijk zullen de slachtoffers Woensdagmorgen begraven worden. Omtrent de oorzaak van de ramp kunnen de autoriteiten nog geen nadere oijzonder- heden verstrekken Vermoed wordt, dat de autobus, toen ze door den trein werd mee gesleurd, tegen het seinhuisje is gesmakt. Het is voor de deskundigen onbegrijpelijk, dat er niet méér dood en waren. Enkele bladen melden, dat de toestand van de baanwachteres E., die verzuimd had de slultboomen neer te laten, van dien aard was. dat men ze naar het krankzinnigen gesticht te Venray heeft moeten overbren gen. Dit is onjuist Wel is de vrouw in hooge mate onder den indruk van het voorgeval lene. De bekende diamanthandelaar Abraham Levy te New-York is verdwenen met 25.030 dollars diamant b(j zich en zijn familie vreest dat hij beroofd én weggevoerd is. Levy was eigenaar van de diamant, welke niet verzekerd was. Volgens de verkregen Inlichtingen verliet Levy even voor 12 uur Zaterdagmiddag zijn kantoor. HIJ telefoneerde nog eenmaal en verdween toen. Zes en dertig uur later had men nog niets omtrent hem vernomen. Detectives zijn op onderzoek uitgetrokken. Haarlemsche familie werd door een van Van Zallnge's Automobielbedrijf naar huls gebracht, die de Cadillac liet weg slepen; terwijl zij vanmorgen den te water geraakten auto, die niet verzekerd was, met een takelwagen heeft ge’icht. Tegen den heer van B. Is proces-verbaal opgemaakt. Burgerlijke Stand. GeborenAdrianus, z. van L. A. Dekker en G. Willems. Theodoras Wilhelmus, z van A. Schouws en D. Lou wen. Nlcolaas, z. van J. P. Zonneveld en C. Louter. Jacobus Johannes, z. van C. Dam en M. A. Buter. Ondertrouwd: Th. Hartog 29 Jaar en A. J. van der Wel wed. J. Wernke, 40 jaar. Toen gistermorgen om pl.m. half 8 de tram naar Alkmaar de ijzeren brug te Schermer horn passeerde, kwam een vrachtauto van den heer 8ch. uit Oudorp aanrijden. Juist toen de laatste wagon de brag overreed, ar riveerde genoemde auto, die tegen de tree plank van den wagon aanbotste. De tree plank werd vernield. Tram en auto vervolgd- den hun weg. In Stomt-etoren maakte de conducteur van de tram tegen den chauffeur van den auto proces-verbaal op. ALKMAAR MIENT2V Zaterdagavond ontstond te Surhulsterveen tijdens een werkloozen-demonstratie een vechtpartij, waarbij een werklocze een zij ner kameraden een diepe snede In den buik toebracht. Het slachtoffer is na door een geneesheer te zijn verbonden, naar het zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De dader heeft zichzelf bü de politie aangegeven. Ultnoodlging voor de Jaarvergadering op Woensdag 18 Februari des avonds om 8 uur In het Bondsgebouw. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen Stukken. 4. Installatie nieuwe leden. 5. Jaar verslag secretaris. 8. Jaarverslag penning meester. 7. Verkiezing lid van de District- commlssle. 8. Bestuursverkiezing. Aftr. zijn de 1ste sect, en penn. Aftr. stellen zich herkiesbaar. 9. Benoeming verificateurs. 10. Gratis verloting van eenlge fraaie prijzen. 11. Rondvraag. 12 Sluiting. Vuilnisophaaldienst. Thans bestaat gele genheid zich als abonné op te geven bjj den gemeentelijken vullnis-ophaaldlenst. Deze gelegenheid is gegeven tot 15 Maart as ter Gemeente-Socretarle. De kosten be dragen f 3.per Jaar. Een koelie van de Bataafsche Petroleum- mij te Palembang, genaamd Lie Hln. werd mataglap en stak een inlandschen agent en vier Chlneezen dood. Drie Chlneezen en een Javaan werden niet gevaarlijk gewond. De dader werd gevat, terwijl hij poogde, zich van kant te maken. Uit Angora wordt gemeld, dat in de af- geloopen week In de nog weinig geJxploi- reerde streek van Eallke.'ar een nieuw com plot tegen de Kemallstlsche regeering ts ontdekt en dat een groot aantal personen zou zijn gearresteerd. Sedert het proces van Menemen zijn in totaal meer dan 100 personen gearresteerd en verscheidene revo- lutlonnalren, die zich allen verzetten tegen de vooruitstrevende maatregelen. Het hui dige complot draagt hetzelfde reactlonnalre karakter. minimum te beperken. Bü het adres is een verklaring gevoegd van negentig tuinders, kooplieden en anderen. Inhoudende, dat zii zich tegenover de gemeente als achterborg verbinden, leder voor een bedrag van hon derd gulden, terwijl een vereenlging van grossiers zich verbindt voor duizend gulden Dat de te bouwen loods wordt gewenscht ra in een behoefte zal voorzien, acht de N. v hierdoor aangetoond. Zij zou gaarne in bet begin van April a.s.. met het oog op de da-, te verwachten grootzre aanvoeren, de loods gereed hebben en verzoekt B. en W. den Raad voor te stellen, dat de gemeente zich voor de betaling van de rente en aflossing van meergenoemde leenlng garant stelt! B. en W. stellen den Raad voor gunstig op het verzoek van adressante te beschikken en de betaling van de rente en aflossing van de geldleenlng. groot 10.000. aan te gaan door de N V. Alkmaarsche Exportveilinn van Land- en Tuinbouwproducten ten be hoeve van het bouwen van een nieuwe groentenloods, te garandeeren onder bepaal de voorwaarden. Bond voor Groote Gezinnen De R. K. Bond voor Groote Gezinnen hield een ver gadering in het Patronaat. De vergadering werd geopend met den Chrlstelljken groet door den ZJB. heer Pas toor, die mededeelde, dat In de bestuursver gadering op 9 Januari de tunctiën van het bestuur onderling zijn verdeeld als volgt: voorzitter, de heer C. Laan Da.; secretaris, de heer J. Bleeker; penningmeester, de heer A. Kok; andere hee-en commissarissen. Nu, aldus Zyneerw., moeten we vaststel len. hoe den bond aan middelen te heloen. Hiervoor waren twee voorstellen: de heffing van contributie of wel per vergadering col- leoteeren. Na bespreking werd besloten de contri butie te bepa'en op f 0 25 per Jaar en per lid. Wanneer de middelen het toelaten, zal er een feestavond worden gehouden of een spreker worden ultgenoodlgd, a's middel van propaganda en om de vergaderingen aantrekkelijk te maken. Tot vorming der kas gaf ZJL de eerste gift. Getrouwd: Paulus Gjjzen en Waals. Overleden: Geertrui Groeneveld, gehuwd met Bauke Marine. 70 jaar; Neèltje Blom gehuwd met Cornells Stam, 56 jaar; Aaltje Kooijman,, genuwd met Pieter Overdtfke,80 jaar. Geboren: Salomon, z. v Care! Bonte en Maria Jansen; Allda, d. v Martinus Niele en Cornells Jonker en R. K. Transportarbeldersbond -8L Bsnl- faelus”. Za erdagavond hield bovengenoem de vereenlging In het St. Werenfridusgebouw een algemeene Jaarvergadering. De beer V. Koomen heette allen welkom en opende de vergadering met den Chriete- lijken groet. Daarna werden de notulen on veranderd goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester wees uit, dat in kas was t 733 De boeken waren nagezien door P. Kaag en M. Beekveld en in de juiste orde bevonden. De Voorzitter dankte den penningmeester en de controleurs. Daarna volgde verkiezing Voorzitter, stemming werd gekozen de heer N. Gracht. De voorzitter stelde voor, het be stuur aan te vu'len met twee nieuwe leden, wat algemeene instemming vond. Als nieu we bestuursleden werden gekozen D. Kok en P. Baas. Het voorstel om een vasten bode aan te stellen werd met algemeene stemmen aan genomen. Tot bode werd aangesteld J. de Haan voor f 25.per Jaar. Daarna werd het uurloon besproken, wat veel stof opleverde. De nieuwe voorzitter. N. v. d. Gracht, nam dan bet woord en dankte de leden voor het vertrouwen dat in hem was gesteld en hoopte In alles een goede voorzitter te zijn. In zijn slotwoord deelde de voorzitter nog mede, dat door het bestuur een propagan- da-avond is vastgesteld t>n 28 Febr. ax, waar de voorzl ter van het Hoofdbestuur als spreker zal optreden. Daarna sloot hy de Voor de kinderfilm „Tafeltje dek Je", die Zondagmiddag In den schouwburg ,,’t Bulden Vlies" werd vertoond, bestond wederom een zeer groote belangstelling. De saai was tot in de uiterste hoeken bezet De vertoonlng van dit sprookje heeft de kinderen wederom een zeer aangenomen middag bereid en met groote aandacht werd gebeuren op het witte doek gevolgd. Meermalen daverden lachsalvo's door zaal, wel een bewijs, dat de kinderen zich amuseerden. Des avonds had de vertoonlng plaats van „Gold Rush" met in de hoofdrol de beroem de fUmartlst Charley Chaplin. Gezien het feit, dat deze film reeds ge durende twee weken achtereen alhier werd vertoond, was het te verwachten, dat de be langstelling niet zoo bijzonder groot zou zyn. De Inhoud van deze vermaarde film mo gen we bekend acnten, zoodat we hierover gevoeglijk kunnen zwijgen. De duidelijke projectie van deze film heeft de aanwezigen een Interessanten avond be reid. 't Kon net! Op huizen en hekken vindt men soms vreemde namen. Zoo ook ergens hier waar iemand een strook grond bezrt tusschen zijn huis en een kapschuur, juist voldoende om er een huls op te bou wen. Om den grond zoo rendabel mogelijk te maken werd dit plan werkelijk ten uitvoer gebracht. ,,'t Kon net”, zoo zal de eigenaar gedacht hebben en deze woorden prijken ook als opschrift op het huls.... ’t Kon net! Uitbetaling De Zuivelfabriek ,JDe Hoop” betaalde uit over t tijdvak 116 Januari gemiddeld per Kg. melk 7.74 cent, dX per liter 7.98 cent. gemeente gemeente voor rente en aflossing der te sluiten leenlng ga rant zou willen stellen. De N. V. heeft ge meend te moeten trachten het risico, dat de gemeente op zich zou nemen, tot het uiterste Wijzigingen te de visscbersvloot Het vaartuig W. R. 166 is door den eigenaar J. Rotgans Nz. verkocht aan J. Rotgans Cz. alhier; de open boot W. R. 42 door D. Bals aan M. de Haan Wz. alhier: het vaartuig lijken Katholiekendag, zal een excursie wor den gemaakt naar Heiloo, ons nationaal heiligdom. Immers, naast O. L. Vrouw ter Nood, wordt daar ook onre nationale Hei lige St. WUllbrord, vereerd. De Blscchop van Haarlem zal daar pontificaal Lof oelebreeren. Het ligt tri de bedoeling, deze excursie nog uit te breiden tot Egmond, voor een bezoek aan het ter- re'n, waar de Adelbertbron is ontsproten. Het algemeene onderwerp van de bespre kingen op deze Katholiekendag zal zyn: „Het Christelijke Gezinsleven.” In de eerste vergadering zal als spreker optreden Prof Kors O P„ met het onder werp: „De Katholieke opvatting van het hu welijk als gronds'ag voor het Christelijke ge zin.” In verband daarmee zullen twee sectie vergaderingen plaats hebben; in de eene ral dr. Huddelston Slater spreken over: ..De voorbereiding op het huwelijk" en In de an dere dr. Aursems ove.„De verhouding tu» schen de echtgenooten.” In de grootë avondvergadering tn de Wll- llbrorduskerk treedt als eerste spreekster op een moeder van een groot gezin, mevrouw Steins Blsschop Herkenrath. met het onder werp: „De opvoeding als gezinstaak”, waar bij aansluiten drie sectle-vergaderingen. In de eerste zal prof. Koenraadt spreken over: „Gezin en kerk”; in de tweede dr. G. La rners over: „Gezin en Jeugdbeweging" en in de derde kapelaan Waterberg uit Groningen over: „Gezin en Christe’ljke kunst.” De tweede spreker In de Wllllbrorduskerk- vergadering zal zijn de voorzitter van de Amsterdamsche Katholieke Raadsfractie, Mr. Romme, die behandelen zal: „De Over heid en het Gezin.” Ook op de derde algemeene vergadering op Woensdagvoormlddag rullen twee sprekers liet woord voeren, n.l het Kamerlid Fles- kens, met het onderwerp: „Gezag en vrijheid In het gezla" en mevr. Van Wagenlngen Salomons over: „Het huwelijk In de llte.'a- tuur.” In verband met de rede van den heer Fleskens zal zuster Elzenburg, directrice van de afdeellnj maatschappelijk werk In het O. L- Vrouwegasthuis te Amsterdam, In een sectievergadering over: „Gezin en ge zinshulp” spreken. Ten slotte zal in de slultlngsvergadering nog een rede gehouden worden door prof. Feron van het seminarie te Roermond over ..Het Ideale Gezin." Voor hen die nevenvergaderingen zouden willen houden zal het plaatselijke comité te Amsterdam voor vergaderzalen zorgen, mits tijdig d w.z. vóór 1 Maart, kennis gegeven wordt van het voornemen tot het houden eener dergelijke vergadering, waarvoor men zich heeft te wenden tot mr. L. P. M. Loeff, Keizersgracht 230 Amsterdam. Om nog In het met Paschen te verschijnen programmaboek vermeld te kunnen worden, zullen de gegeveens voor die nevenvergade ringen uiterlljk den 15den Maart verstrekt moeten worden. Het is dus een zeer belangrijk onderwerp dat op dezen Algemeenen Katholiekendag behandeld zal worden. Mogen de besprekingen (In de groote ver gaderingen Is geen, tn de sectievergaderin gen wel debat toegestaan) rijke vruchten voor ons Katholieke gezinsleven afwerpen. ARTHUR TERVOOREN Onze muziekrecensent schrijft ons: Hoewel de voorzitter, de heer Slagt, In zijn openingswoord meer toehoorders had ver wacht, leek ons toch de belangstelling ta melijk goed. Ook hier kon men niet bulten den Invloed van de griep, want voor de afwezigheid van circa twaalf zangers, werd clementie verzocht. Niettegenstaande dit, was er toch weer de recht geanimeerde stemming, welke we op deze avonden gewoon zijn aan te tref fen. Over het koorprogramma valt het moeilijk veel te schrijven, daar dit slechts bestond uit een viertal zeer bekende werken. „Ave Maria” van Arcadelt, werd goed gezongen. Het werk van Wlerts ..Het Lied van den Arbeid”, bleek wat te machtig te zijn, naast veel goeds, moest men toch enkele erttieke oogenbllkken, wat zuiverheid betreft, door maken. Het ,Bur Les Remparts”, waaraan al even erg verknocht schijnt te zijn, aan de Donau-Inspiratie, van Strauss, had natuurlijk bij het publiek veel succes. „Zomeravond" van Olman, klonk goed. Het verdere gedeelte van den avond was voor amusement gereserveerd. Daar was o. a. een leuke en geestige voordracht over Napoleon, dié zeer veel bij val had. Het blljspelletje ..Zijn Wensch”, bevatte de noodlge kwaliteiten om de lachspieren van het publiek In volle werking te zetten. Het „Zangvogeltje”, ook 'n blljspelletje. was zeer vermakelijk en oogséte veel applaus. We zien met belangstelling uit, naar den eerst vol genden concert-avond van dit man nenkoor, waar we dan ongetwijfeld over een uitgebreider koor-programma, veel waardee- rends kunnen vermelden. het portier wist te openen, drijfnat uit het water gehaald. De auto, een Chevrolet, lag op zfjn kop en was zwaar beschadigd. Van de Cadillac, waarmede de aanrijding Is gqschled. as het voorste gedeelte geheel in elkaar gedrukt, de ruiten waren veibrtf- zeld, een reserveband die aan de rechterzijde van den wagen was bevestigd geweest, lag tien meter verder aan den linker kant van den weg. zoodat hij onder den wagen moet zijn doorceschoten. De bestuurder, de heer van B. uit Amsterdam, beweerde dat door de lichten van een nem tegemoetko menden wagen verblind was geweest en hierdoor den stilstaanden auto niet had ge zien. De auto De Haagsche Rechtbank heeft de Han dels- en Landbouwbank en de Spaarbank van die bank in staat van faillissement ver klaard. Gedurende de <mli en Mohammedanen dag te Benares 20 hulzen verbrand. Volgens officleele mededeelingen zouden 30 personen zijn gedood en ruim 150 gewond, waarbij o.a. een geheele familie zou zijn vermoord De winkels In de stad zijn nog steeds ge sloten. Ook het verkeer en de postdienst konden nog niet normaal worden hervat. De algemeene stemming Is zeer opgewon den. De politie Is versterkt en Brltsche mili tairen patroullleeren door de straten. Dit is de eerste maal sedert menschenheugerüs. dat te Benares onlusten plaats vinden. De minister van Blnnenlandsche Zaken verklaarde dat de Konln-j Zondag om half een op het ministerie van oorlog verscheen om den ministerpresident mede te declen dat hjj niet wenschte, dat de crisis verderen voortgang zou maken De minister van bln nenlandsche zaken voegde hieraan toe. dat hjj van meenlng was. dat de crisis van lan gen duur zou zijn. Verscheidene personen, die er niet van op de hoogte waren, dat politieke bijeenkomsten wederom verboden waren, kwamen naar dt schouwburgen, waar deze vergaderingen zou den plaats hebben. Toen zij echter vernamen, dat deze verboden waren, gingen zij weer heen onder het roepen van „Leve de Repu bliek" en andere dergelijke kreten. Ten slotte moest de politie optreden en l hadden er éënige arrestaties plaats. Een aan tal manifestanten begaf zich naar de mo- delgevangenis om daarvoor een bijeenkomst te houden maar zjj werden door de politie verdreven. Personalia. De heer F. Stam, onderwijzer alhier, is benoemd als zocdanlg aan de Prlna Hendrik school te Bussum. BUSSUM. 16 Februari. Gisterenavond omstreeks zeven uur werd een auto, die aan den Rijksweg tusschen Naarden en de Hak- kelaarsbrug stond en waarvan de bestuur der even den wagen had verlaten, door een achter hem rijdenden auto aangereden en in een sloot geduwd. De Inzittenden, twee dames en een 78- Jarlge heer, werden door den bestuurder, die Vraag I: Ik heb een borduurwerkje onder handen, hetwelk Ik overgeteekend heb met blauw calqueerpapier. Nu is er op bet witte linnen, naast het borduursel, ook blauw ge komen. Hoe kan ik dat zonder te wasschen en zonder het borduursel te beschadigen ver wijderen Vr. IIWat beteekent het .Agnus Del", dat door den H Vader gewUd en door paters ge maakt wordt? U schreef, dat het in vele huisgezinnen aanwezig was en ik dacht dat er maar één door d?n Paus gewijd werd. Hoe is het adres van die paters en waarvoor Is het In huisgezinnen aanwezig? Antw. I: Probeer het met tetrachloorstof. Vraag uwen drogist. II: Dit zijn ovale medailles van was met de afbeelding van het Lam Gods en den naam van den Paus op de avers en een af beelding van een Heilige op den achterkant. Zij worden sinds de vijftiende eeuw uitslui tend door den Paus gewijd, die ze bij de wijding in wijwater doopt, waaraan balsem en chrisma bijgemengd zijn. De wijding heeft plaats in het eerste en In ieder zevende pon- tificaatsjaar. De ..Agnus Dei”, reeds in de negende eeuw In Rome bekend, zjjn afkom stig van het gebruik om de Paaschkaarsen stuk te snijden en als sacramentale te ver delen. De paters Benedictijnen zijn met de verspreiding belast. U zoudt dus het best doen u tot hen te wenden. Het onlangs opgerichte Historisch Genoot schap te Beverwijk, heeft zich tot de be trokken autoriteiten gewend, met het ver zoek te willen bevorderen, dat bij de voor genomen verbreedlng van den Rljksstraat- weg NoorddorpCastrlcum, het bekende Huld-toopeel, een historisch plekje, waar over wU den vorlgen zomer uitvoerig hebben geschreven, ongerept zal worden gelaten. Het Huld-tooneel ligt onmlddellljk aan den Rüksstraatwrg, zoodat de kans be taat. dat een gedeelte voor de genoemde verbree- ding zal worden gebruikt. De RUksccmmlssle voor Monumenten-zorg heeft haar instemming met dit schrijven betuigd en er bij den Minister van Onder wijs. Kunsten en Weten-chappen op aange drongen. dat deze zijn ambtegenoot van Waterstaat op een en ander opmerkzaam zal maken. Naar eerst thans bekend wordt, hebben Zaterdag in de stad Vanaja twee bomaan slagen plaats gehad, welke in verband ge bracht worden met de Lappo-beweging, bommen werden geworpen in net van de arbeidersvereniging, welk een lange lont tot ontploffing ge werden. De uitwerking was zoo hevig, dat alle vensters van het gebouw over straat vlogen. Gelukkig was niemand In Bet gebouw aanwezig. Op dezelfde wijze werd een «nul»; ge pleegd op het redactlebureau van n<"i sociaaldemocratische blad te Tavastenus. De helsche machine werd echter tijdig ont dekt. Van het gebouw werden de vensters Inge slagen, terwijl de voorgevel beklad werd. Na het afhandelen van eenlge huishoude lijke zaken werd de vergadering door den voorzitter met den Chrlstelljken groet ge sloten. W. R. 237 door Jac. H. KrommetJam aan J. Breet Jz.. terwijl de motoraak W. R. 113 Is verkocht aan C. v. d. Plasse te lerseke. Personalia De heer L. J. Peetere, thans werkzaam op het hoofdkantoor van de M. O. Z. zal binnenkort een gelljkscortlg* betrekking aanvaarden bfj een werk in Spanje. De heer J. Wouda alhier, is benoemd tot sluiswachter bij den Rijkswaterstaat met standplaats Medembllk. Na drie Jaren zal andermaal een Alge meene Nederlandsche Katholiekendag wor den gehouden en wel ditmaal in Amster dam. Als gewoonlljk besloot het hoofdbestuur ook ditmaal vooraf een uiteenzetting over deze bijeenkomst van Katholieken te geven aan de Nederlandsche Katholieke journa listen. waarvoor deze Zaterdag met dat hoofdbestuur In Utrecht bijeenkwamen. In een Inleiding, waarin hjj wees op het groote succes van den vorlgen Algemeenen Katholiekendag in Maastricht, wees de voor zitter, baron van Wijnbergen, er op, dat de Algemeene Katholiekendag eigenlijk de eenlge samenkomst is -n ons land die rechtstreeks door de bisschoppen wordt bij eengeroepen, waarom hU hoopte, dat er al gemeene deelneming uit het heele land aan deze bijeenkomst zou bestaan, dat van alle organisaties, welke ook en waar ook geves tigd, minstens één man in de Pinksterdagen naar Amsterdam zou gaan. Hjj hoopte, dat de organlsatle-besturen hun leden er op zou den wijzen, dat zjj niet alleen Hd zijn van de organisatie, maar ook lid van de Katho lieke Kerk en dat zy als zoodanig naar den Katholiekendag moesten gaan. Er Is weleens geklaagd over het hooge peil der redevoeringen op deze Algemeene Katholiekendagen. Maar dat is. zei baron deze eerste plaats bedoeld voor de massa Zeker, Ieder een kan er komen, maar het doel is, vooral de meer ontwikkelden uit elke soda’e groep bijeen te brengen; het ideaal zou zijn, dat tét elke plaats, uit elk plaatsje In Nederland, zelfs bet kleinste, althans één man naar Amsterdam zal gaan, opdat overal In den lande de Katholieken door hun vertrouwens mannen over den arbeid van den Katholie kendag Ingelicht zullen kunnen woiden. Na deza- inleiding werd door den secreta ris. pastoor Nolet, medegedeeld, wat er In de dagen van de bijeenkomst alzoo zal plaats hebben. Allereerst wees hij er op dat beslo ten was. den duur van den Katholiekendag terug te brengen van drie dagen op twee. De Amsterdamsche Katholiekendag zal dus beginnen op den avond van den tweeden Pinksterdag en voortduren gedurende den daarop aans’ uitenden Dinsdag en Woensdag. 36 en 27 Mei. Op Dinsdag zal de bijeenkomst officieel worden geopend met een H. Mis op bet Be gijnhof, waarna om 11 uur de openlngsver- gadering In de Aula van het Koloniaal In stituut zal worden gehouden. In den namiddag van dien dag zullen alle aectievergadertngen plaats hebben, terwijl *s avonds een groote vergadering plaats vindt die. daar er In heel Air sterdam geen schikte zaal was te vinden, gehouden worden in de WUllbrorduskerk. Een gezellig samenzijn waar is nog niet vastgesteld zal dien eersten dag beslui ten. Woensdag begint de dag weer met een H. Mis op het Begijnhof, die door den Aarts- Msschop za] wordon opgedragen voor de zle- lerust van zijn voorganger, Mgr v. d. We tering z.g. Om elf uur heeft dan weer een groote vergadering plaats m het Koloniaal Instituut, waarna s middags de nevenverga deringen volgen. Na afloop gemeenschappelijke maaltijd. Donderdag, dus na afloop van den elgen- Garantle geldleenlng N. V. Alk maarsche Exportveiling van Land- en Tuinbouwproducten De N. V. Alkmaarsche Exportvelling van Land- en Tuinbouwproducten deelt bij schrijven van 29 December J.1, aan B. en W mede, dat zjj voornemens is de bestaande groentenloods, links van den toegang tot het velllngsgebouw, af te breken en ter plaat ie een nieuwe grootere loods te bouwen, die voldoende plaats zal bieden om de aan te voeren producten te bergen. Deze verande ring Is noodlg om te voorkomen, dat, gelijk tot dusver het geval was. het grootste deel van die producten tusschen het tijdstip van aanvoer door de producenten en dat van vervoer door de koopers in de open lucht moet blijven blootgesteld aan de zon en aan weer en wind, welke omstandigheid van zeer nadeellgen Invloed op die producten is. De koeten van een en ander zullen ongeveer f 15.000 bedragen. De N. V. Is In staat f 5030 uit hare kasmiddelen beschikbaar te stellen, zoodat nog In een bedrag van ongeveer f 10.600 is te voorzien. De N. V. wil trachten dit bedrag te verkrijgen, door met een nader aan ts wijzen bankinstelling een geldleenlng aan te gaan, welke In ten hoogste tien Jaa.-- Hjksche termijnen van duizend gulden zal worden afgelost De N. V. zou gaarne zien dat de gemeente zich desgewenscht door de gemeente aan te wijzen bank instelling voor de betaling van de Het retourvllegtulg uit Indlè, de P.H.— A.E.ZIs hedenmorgen te 11.08 uur op Schiphol gelar.d. Het toestel was hedenmorgen te 9 uur uit Bremen vertrokken. De bemanning bestond uit de vliegers Wiersma. Parmentler en den werktuigkun dige Kotte. Werkdadige Naastenliefde Daze ver» eeniging hield haar Jaarvergadering onder leiding van den heer P. Bakker Mz. Wordt dikwijls ever alechto opkemst en gebrek aan belangstelling op verschillende vergadsrigen geklaagd, dit maj van de Jaarvergaderingen dezer zoo nuttige vereenlging niet gemsd worden: de opkomst liet niets te wenschen over. De lezing met lichtbeelden was een aanga» name verrassing, doch volstrekt niet een lokmiddel: uit welbegrepen naastenliefde en oko wel wat eigenbelang; ieder kan ziek worden woont eik lid de vergaderingen btf. Zoo waren nu slechts drie leden afwezig. De secretaris, de heer H. van Zwol, bracht een uitvoerig verslag uit van de werknaam- heden der vereenlging in het afgeloopea jaar, waarna het woord was zian den pen» nlngmc ester, den heer C. Bakker. De ontvangsten t-edrorjen met Inbegrip van saldo 1929 f 77.57, de uitgaven f 1835, alzoo een batig saldo van f 59.32. De rekening werd goedgekeurd. De beeren H. van Zwol en C. Bakker wer den met algemeene stemmen als bestuum- leden herezen. Inmiddels kwam kapelaan Knots ter ver gadering. Voorzitter heette Zijnrerw. wel kom met den wensch, dat deze een steun voor de vereenlging zal mogen zjjn. Uit de veiklzring van kapelaan Knots, dat hjj eteeds veel voor het vereenlglngslevcn had gevoeld, als horgst noodzakelijk In onaa dagen, mag afgeleid worden, dat deze steun Immer welwillend zal worden verleend. Daarna had een verloting van landbouw- bencodlgdheden plaats. De prijzen vielen ten deel aan: Jac. van Otsen. E. Kappeihof Ja, C. Bakker. Jac Street en Jac Meilink. In geval van ziekte van alleenwerkenda leden werd het bestuur gemachtigd de werk zaamheden te regelen. De heer P. van Zwol drong er op aan, ook arbeiders als lid aan ts nemen. Dit werd door de vergadering, in verband met de Ziektewet, bezwaarlijk geacht en dus verworpen. De heer M. Kaag opperde het denkbeeld om bü een ziektegeval m den zomer voor gezamenlijke rekening voor vier at vijf we ken een arbeider to huren. Doet zulk een geval zich voor, dan zaj een algemeene vergadering belegd worden. Ds vraag werd gedaan, at ook bjj onge vallen met voetballen door de leden hulp zal moeten worden verleend. Voor dit jaar althans zal dit volgens be sluit der vergadering verplichtend zjjn. Daarna vertoonde Pater Knots lichtbeel den, waaruit duidelijk blrek. tot horve, de woede der kerkvervolgera In Mexico gaat De duidelijke toelichting en verklaring bü da lichtbeelden gegeven, deden deze geheel tot hun recht komen en vervulde den aanwe zigen met diepe deernis met het lot onzer geloofsgenooten aan de overzijde van den Oceaan Een geheel andere Indruk maakten beel den en toelichting uit het genido-oord Lourdes in het zonnige Zuiden. ,J>s roman van een ongeloovige", zoo heette de Ucht- beelden-serie, weid met spanning gevolgd en deed de harten sneller kloppen voor de Onbevlekte Moedermaagd. Het Jaar 1930 was voor de vereenlging zeer gunstig: niet alle leden behoefden hun krachten voor zieken bc chikhaar te stollen. Vorig Jaar mo?st ieder lid res weekbeurten vervullen. In 1930 werden 23 we.-kbeurten voor 3 zieken vervuld. Het ledental stzeg tos 38. Het werd wenscheHjk geacht bet ledental op te voeren, door Inwonende zoons als Md op te geven. Moge „Werkdadlge Naastenliefdé’ in deae benarde tijden op steeds hoager prijs worder gesteld. 12’4 -Jarig Priesterfeest Zondag vierde de Weleerw. Heet J. J. Houdljk, kapelaan der parochie, zün koperen Priesterjubileum. Dit feest is op grootsche wijze gevierd. Zondagmorgen werd de plechtige Hoog mis opgedragen door den jubilaris, met als Pifcsbyier-asslstent den Eerw. heer Pastoor; en de Weleerw. heeren H. Roelvlnk en J. Ha ring, oud-kapelaans, resjiectievelük als dia ken en subdiaken; de Weleerw. heer kape laan Nüsten fungeerde als ceremonlarius. Vooraan tn de kerk hadden plaats geno men de familieleden van denr jubileerenden priester. Het Zangkoor voerde op keurige wijze on der leiding van den heer Leo Plelage de Missa In honorem St. Clarae Assislemus van Llrlnla Reflce uit. Na de Hoogmis werd onder dezelfde lei ding een priestercantate gezongen woorden van L. Simonis Priester) muziek van P. J. Jos Vranken, afwisselend koor, tenor, solo, bas solo, duo bas en tenor enbariton solo, welke op zeer verdienstelijke wijze werd op gevoerd. Van 13 tot 14. H uur was er drukbezochte receptie aan den pastorie. De jubilaris mocht een keurcollectle ca- deaux ontvangena Is uiting van liefde en dankbaarheid aan Z. E. Verschillende vereeniglngen waarvan Z.weleerw. geestelijke adviseur of directeur is, hadden in dezen vorm haar aanhankelijk getoond. Ook was een cadeau geschonken door alle parochianen. Te half drie vond een plechtig lof plaats, waarbij de feesteling werd geassisteerd door de Weleerw. heeren J. Karaten (IJmulden- Oost) als diaken en J. Sehuyt (Amsterdam) als sub-dlaken, terwül als ceremoniaris we- cer fungeerde de Weleerw. heer kap. Nüsten. Daarna vond feestviering In intiemen kring plaats. Wü vernemen, dat thans binnenkort te verwachten Is de benoeming van mr. J. A. N Patün, oud-burgemeester van Den Haag tot gezant bü bet Quirinaal. Jbr. mr. van de Goes thans gezant te Rome, zal weldra naar Cairo terugkeeren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5