NIETS VOOR ONS DE TUINBOUW IN KENNEMERLAND ROODE DUIVELS—ZWALUWEN 3-1 Arrondiss. Rechtbank te Alkmaar 1 RECHTSZAKEN KERKNIEUWS LANDBOUW EN VEETEELT SPORT EN WEDSTRIJDEN Het jaarverslag der R. K. Coóp. Tuindersver. „Kennemerland" te den Maar de bedenkingen mogen De aardbeienoogst een totale mislukking De toestand van de tuinders verre van rooskleurig Gestadige groei van de bloembollenveiling Het vraagstuk van het bloemen veilen Rooster der Retraiten St. Petrus Canislus Retraltenhuls te Bergen (N.-H.) Een slechte wedstrijd van de Hollanders Geery nieuwe gezichtspunten verdediger. De uitspraak In de verschillende zaten te bepaald óp Dinsdag. eUtaüeu op; die MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ■Itelük gecorrigeerd) vergoeding 10 Reenen. De ■eer tal door lange -handel Is een fiasco in onze Rector Telefoon 148. Gironummer 141008. dansen fatsoenlijk blijven. Dat ia De opwindende jaas-muziek even. kan g*- De ontzet. Aan in beurt de brengen. Misschien weet men daar «elf wel beter. HU wekt allen vol.e medewerking en sympathie te aan de vereenlging in alle onder- Rpdat alle onderdeelen, groenten, 'bollen tün Ingeschakeld op al- Mulders, v. d. Heijden, van Reenen, Volkers, Hendriks, J. Papwe, B. Pauwe, van Heel, PU ma. Bul, Odük. Tulnbowwonderw» Hoewel niet rechtstreeks met ons bedrijf verband houdend, memoreeren wü nog even dat In BeverwUk is gesticht geworden een R K. Tuinbouwschool voor Middelbaar On derwijs. Daarmede heeft zich in Beverwijk een centrum van wetenschap op gebied van den tuinbouw en de bloembollenteelt, de Vestiging waarvan, niet zal nalaten een gun- ■tigen invloed op de omgeving Uit te oefenen. Indien zoons van tuinbouwers of kweekers iets voor dat onderwijs gevoelen, kan hen niet genoeg worden aangeraden zich met de leeraren der school in verbinding te stellen, ten einde nader met dezelve kennis te ma- Het jubileum Op 16 Maart i zal het 35 Jaar geleden zijn dat te Heemskerk de Coöperatieve Tuln- dervereenlglng Kennemerland werd opge richt. Indien tot een bescheiden herdenking op dien dag besloten wordt, zullen wü als dan voldoende gelegenheid hebben een te- rugbllk te werpen op alles wat sinds die op richting op zeer bescheiden schaal, door een drachtig samenwerken is tot stand gebracht. De aardbeienoogst. De aardbeienoogst was een totale misluk king. De oogst zoowel als de opbrengst. Bel de werden slechts door het rampjaar 1923 overtroffen. Hoewel de teelt van aardbeien h> ^eze omgeving wellicht tUdelUk wat Ingekrompen is. meen ik toch, aldus gaat de directeur In zUn verslag verder, dat het slechte Jaar voor het grootste deel op rekening komt van de groote tegenvallers bü de aardbeienoogst. Het ia nu eenmaal de gewoonte dat van de opbrengst der aardbeien de meest buiten gewone uitgaven moeten worden bestreden. De meeste aardbeien werden voor fabrie ken gekocht en het kwantum wat per wagon naar Duitachland werd vervoerd, is van wei nig beteekenis Hier speelden natuurlijk de hooge invoerrechten en de slechte economi sche toestanden in Dultechland een groote rol. Aanvoer van bakaardbelcn is hier nog een zeldzaamheid. Als men ziet wat daaraan b v. in Roelofarendsveen wordt gedaan, dan vraagt men zich onwillekeurig af, waarom kan dat in Beverwijk niet? Zooals gezegd de slechte bedrjjfsuitkom- sten onder de leden zullen vel in hoofdzaak veroorzaakt zijn door de mislukking van de aardbeienoogst. ZWALUWEN: Tijdens de eerste tien minuten was de strijd verdeeld, doch reeds in die periode bleek dat de aanvallen der Roode Duivels door het onzekere spel van onze beide backs veel ge vaarlijker waren. Toch is het spel dan het aankUken nog volkomen waard en wanneer aan den eenen kant Odük een lastig laag schot van Verzijp heeft gestopt moet onmld- dellUk hierop Badjou zjjn talenten toonen bü een geweldige kogel van spanning zit er dan ineens in. Nadat Odük nog eenlge malen in actie la geweest denken wü onze spelers de leiding te zien nemen. Goed werk van Volkers stelt Hendriks n.I. in de gelegenheid voor te zetten en de toestormende van Reenen kopt het leder langs den uitloopenden Badjou, helaas echter juist langs den verkeerden kant van den paal. Het aanvalsspel blüft aan beide züden goed. Hoewel noch Bul, noch Füma er veel van terecht brengen blüven hier doelpunten uit, hoewel Odljk heel wat gevaarlüker werk krijgt te verrichten dan zijn college aan de andere züde. Spoedig krügt dan na missen van één der Pauwes van Beeck een goede kans om de score te openen, doch zijn schot faalt. Na 35 minuten spelen maakt van Heel even buiten het strafschopgebied hands, althans de arbiter constateerde dit, hoewel naar onze meenlng de Feljenoord-man den bal met het hoofd raakte. Maar de Roode Duivels krij gen In elk geval den vrijen trap en het is hieruit dat Voorhoof hen met een pracht- schot de leiding bezorgt, 10. Nog geen vijf minuten hierna ziet de heer Hamus een opgelegd buitenspelgeval van twee Belgen over het hoofd, althans hü kent na eenlg weifelen het door Voorhoof In die po sitie gemaakte doelpunt toe, 30. De Belgen worden dan sterker, doch dit neemt niet weg dat het van der Heüden bijna De Wageninger ren geveild ge' succes gewMst. voor het arflkel ter zijn za( de voordeelen bied< De spinazie-oogst en geworden. Voor het eerst werd voor dat ar- •Ikel in gemeenschappelijk overleg met an dere veilingen een minimumprijs vastgesteld, welken prijs ongeveer overeenkwam met de kosten van snijden en naar de veiling ver voeren. De prijs stond dus eigenlijk gelük Biet „spinazie vrü weg te halen op den tuin". Trots dat feit had destijds een Fransch so cialistisch blad een bericht gelanceerd, waar in vermeld werd, dat mén blijkbaar in Be verwijk de methode der Amerikaanache ka pitalisten had overgenomen om spinazie te Vernietigen, teneinde voor het overschot Woekerprijzen te kunnen bedingen. Het be- - Stuur heeft geen moeite gedaan de redactie v*a dat blad een andere meenlng by karakter. Hier staat meer op het spel, dan opper- vlakklgen meenen. en daarom is het des te gevaarlijker en dient er met klem tegen deze nieuwigheid van onzen tijd stelling te worden genomen. zouden kunnen overleggen op welke met medewerking van alle krachten, nieuwdh weg ware In te slaan. Dat deze concentratie op den duur moeten komen daaraan wordt door ons niet getwijfeld. Intusschen Is ook dit jaar de teelt van snijbloemen weer uitgebreid en komt men voor steeds grooter vraagstuk ken te staan, die alleen met behulp eener groote federatie of vereenlging kunnen wor den opgelost. ROODE DUIVELS: Badjou Nouens, Hoüdonokx, Verboven, Hellemans, Moeschal, VersüP, Voorhoof. Capelle, van Beeck, Ledent. groenten die in afgelegen plaatsen op sülÜF vfii» zich voor moeilijke vraagstukken ge plaatst zien en zich tot de leeraren wenden om advies, twijfelen wij niet of men zal de gevraagde advessen gaarne ontvangen, en verwijzen naar de vele leervakken die op de school warden onderwezen, in verband met niet door ons Is goedgekeurd, dan kan das da vele gemengde bedrijven, leervakken als: godsdienstleer, maatschappijleer, scheikunde, natuurkunde, plantkunde, plantennamen, er- feMjkheid en zaadteelt, plantenziekten en be strijding, kassenbouw en verwarming, gereed schappen, warenkennis, kennis van de grond bewerking. bemestingsleer, groenteteelt, fruit teelt, handelsrekenen en handelskennls, han- delsaardrljkskunde, boekhouden en admini stratie, meetkunde en landmeten, Neder- landsche, Engelsche, Dultsche en Fransche taal en handelscorrespondentie, stenographic en machlneschrljven enz. Wü wenschén deze school een bloeiend be staan. De stichting eener lagere Tuinbouwschool in Beverwijk kon niet tot stand komen we gens geringe deelname. Men heeft ons wel verweten dat die mislukking op onze, reke ning te schrijven was. Feit Is dat van den aanvang der besprekingen direct door ons is gezegd dat wü veel voedden voor lager tuln- bouwonderwüs, doch dat wü principieel on- derwüs voorstonden. Tevens dat een dergelü- ke school meer in de gemeenten thuis hoor de met een groote tulndersbevolklng. De directeur eindigt zijn verslag met den wensch, dat onder Gods Zegen de algemeene crisis in 1931 mag veranderen in een stabiele conjunctuur opdat onze nüvere mannen in staat mogen zün het dagelüksch brood voor hun gezinnen te verdienen, op om. verleene deelen. fruit en Ier welzun. De toestand. Algemeen Is de toestand onder de tuin ders dus verre van rooskleurig, en in vele gevallen ral men met hard werken er niet in geslaagd zün het dagelljksch brood verdienen De credietwaardlgheid van tuinder is dus weer, voor de zooveelste maal omlaag gekomen en tot het vriespunt ge daald. Het is vooral daarom een geluk te noemen, dat door Provinciale Staten te sa men met de g>>me-ntebe'turen aan de kwee kers steun wordt geboden, om zich deze moeilijke tijden heen staande te hou den. Aan de totstandkoming dezer regeling heeft de Provinciale veillngorgan laat ie zeer veel btfgedraren Óp deze manier kan al thans aan de grootste credletbehoefte der tuinders worden tegemoet gekomen. Het Is te hopen, dat de teelt van aardbei en als wisselbouw of tusschengewas niet te veel Inboet, want wü kunnen voorloopig de aardbeien' nog niet ipissen. Een slechts aardbeienoogst beteekent voorloopig nog een Biecht jaar voor Bever wUk en omgeving: voor de veilingen zoowel als voor de tuinders De flnanUeele uitkomsten van het bedrijf zijn door de mindere provisie aan aardbeien natuurlük veel slechter dan in 1929. Alleen voor de aardbeien werd aan provisie circa f 12000minder ontvangen dan in 1929. Echter verkeert Kennemerland” in de gelukkige omstandigheid, dat na de gewone afschrijvingen nog een bedrag als overschot kan worden afgeboekt. Op verschillende an dere punten heeft de vereenlging weer iets voorde-llger gewerkt De bloembollenveiling met een veel lege ren omrot als verleden jaar, kon ook slechts een bedrag reetltueeren als vergoeding voor algemeen beheer en voor gemaakte onkos ten. Het overschot te echter te gering om daar van eenlge ultkeerlngen te doen op de Lea ning Deficit en aan de nieuwe leden. De bloemboüenveillng. Dte bloembollen veiling met veel minder omeet had een grooteren aanvoer dan in 1939, aoodat er nog steeds vooruitgang en gestadige groei van den omvang te te be speuren. Wü twüfelen er niet aan of dat bedrijf aal nog steeds verder in groei toenemen en een bedrijf van beteekenis worden. De hangende geschillen voor het Scheids gerecht over de schadenota’s wegens niet- leveren van Irissen, verkocht op de vóór- vetlingen in 1929 zün nog niet ongelost. Ver schillend» zaken zun gecombineerd gewor den en uftgegroeid tot een zoodanig om vangrijk proces, als het Scheidsgerecht nog wel nooit heeft te berechten gekregen. Aan dit proces was wel zóóveel büzonde- ren arbeid verbonden, dat het bedrijf daar door dlkwUls overbelast te geweest. Aan het verzoek van zeer velen, om de volledige stukken, d|e op de geschillen betrekking hebben, te publlceeren, kan nog niet worden voldaan, vóórdat de uitspraak van het Scheidsgerecht te gevallen Er is steeds ge tracht elke stemmingmakerij tegen te gaan. Na de uitspraak echter, zullen ruime gege vens aan de pers worden verstrekt. Over de goede verstandhouding en pret tige samenwerking met het bestuur en di rectie van de Vrije Veiling, wordt hier gaarne melding gemaakt. Ate vereenIglngen met hetzelfde doel tot samenwerken, beslui ten op goeden grondslag, te büna steeds een goeden uitslag verzekerd. „St. Petrus." Intuaachen te In den loop van 1930 opge richt de R. K vereenlging van kleinhande laren „St. Petrus". Door deze vereenlging te opgericht een handelsbeurs, waar de leden het benoodfljde kunnen koopen. Al geeft het direct den schijn alsof men de veiling zal passeeren om op de beurs te koopen, toch heeft het be stuur gemeend. dit nieuwe verschünsel (eigenlük een gróóte stap terug naar het markteyzteem) royaal te moeten'besien Z'iolang n.I in BeverwUk nog zooveel ar tikelen in den winter niet op de veiling worden aangevoerd, zooals aardappelen ra pen. uien, winterkooi enz., zóólang kan het bestuur het billüken. dat de kleinhandelaren trachten de benoodigde artikelen direct van den boer of tuinder te betrekken en wel vla de „beurs". Men te er van overtuigd, dat op den duur voor die artikelen, de zand- of dulnaardappelen niet uitgezonderd, een meer vasten afzet kan worden oevorderd. direct van den boer naar den kleinhandelaar uit deze omgeving. Artikelen dia gewoonlük ge veild worden mogen door de laden niet op de beurs worden aangeboden. Het emballage-vraagstuk. Het vraagstuk van de emballage blüft nog steeds aan het bestuur groote zorg baren Hoewel het veHtee op emballage over 1930 veel kleiner te dan over 1929. toch meent men, dat er iets niet In orde Is met de rege ling. Het te om deze reden dat het bestuur besloten heeft tegen 1 April een nieuwe re geling in te voeren, waarbij ook de tuinder wordt helset met het statiegeld van de kis ten, Bü de teruglevering woédt dit stalla ge’d weer terugbetaa’d. Ate elke nieuwe of veranderde maatregel aal ook tegen deze regaling nog wal eenlg beswaar worden ingébracht; wü stellen ene echter voor, aan deze beswaren in de prak- tUk zooveel mogelijk tegemoet te komen. Het misbruik van de emballage valt echter niet alleen bü de tuinders te constateren Qok door verschillende koopere wordt de emballage direct In beslag worda^hanomen' en zal de overtreder een hechtenHBhf be-a loopen. i Door deze beide bovengenoemde maatre-> gelen tegelük In te voeren, hoopt het be stuur de emballageverliezen van twee zijden tegelük te bestrijden. Zitting van Dinsdag 17 Februari. Uitspraken vorige sitting. Willem O„ Wierlngen, overtreding Wa penwet. Hooger beroep-zaak. Vonnis be vestigd, doch geen uitlevering van wind buks. Gerrit D. Wierlngen, overtreding Leer- pllchtwet. Hooger beroepsaak. 8 dagen aan gehouden. Jan K„ Wierlngen, ate voren, ld. Pieter V., Texel, alsvoren, ld. Adrlanus B Texel. Toebrengen van zwaar Uchamelük letsel door schuld, f 100 boete of 50 dagen en 6 maanden ontzegging rij bevoegdheid. Anth. Franciscus O.. Bovencarspel. Dood door schuld. 3 maanden hechtenis voorw met 3 proefjaren, f 300 boete en ontzegging 1 jaar Jacob v. d. K„ Helder. Gedetineerd, mtedr. art. 351 Bis, we tb. v. strafrecht. Na der ondersoek op Dinsdag 34 Febr. Bet te weer Carnaval geweest. Van de gelegenheid om gemaskerde bate te organteeeren. maakt men alreeds ver vóór den elgenlUken Vastenavond druk gebruik, om vlak voor den Vastentijd zich aan de niet zelden bedenkelüke genoegens van ge maskerde danspartijen over te geven. Men doet het In het Zuiden en men doet het hier en daar ook benoorden den Moer- dijk. Veel is er jaar op Jaar ovsr geschre ven en gewreven. Voor dezen Mjd speciaal komt daar nog bü. dat de minder rooskleu rige tijdsomstandigheden toch zeker van de ze vermakelijkheden moesten doen afzien. Tegen bate of danspartüen behoeft in zich geen bezwaar te bestaan, zoolang het dan sen en de de theorie. wel maakt het al een tikje erger en in het algemeen zullen z(j, die zich om prlnclpleele beweegrtderen keeren tegen het dansen, dit doen om de zoo gemakkelük optredende bü- komstige omstandigheden. Niet het dansen is verkeerd, maar wat er rooal bijkomt en er het gevolg van te. In klare catechtemus- taal: de naaste gelegenheid en het aoeken of bezoeken daarvan. Bü gemaskerde bals treedt dit in nog veel heviger mate op en het rijn vooral de Car- nava's-avonden en nachten, welke de prln clpleele bezwaren dubbel moeten doen ge voelen. Jaar op jaar en keer op keer te van Ka tholieke züde tegen het Carnaval om beweegredenen gestreden. De laatste jaren doet zich een nieuw ver schijnsel voor In de beoefening van de Car- navalspret. waartegen juist om 't schijnbaar zoo onschuldige karakter dient te worden opgekomen. Meer en meer ziet men Carnavalsbal voor kinderen naar voren geschoven. Het begint zoo heel onschuldig: zulk een gemaskerd bal-verkleedpartij voor de klei nen Is zoo buitengewoon aardig en Hef En In zich schUnt er alweer niets tegen te kun nen worden Ingebracht. De kinderen leeren immers al heel vroeg dansen en daaraan verbindt men dan een heel onschuldig kin derbal. In den Vastenavondtijd houden de groote ir.enschen hun maskerades; waarom zou men ze ook niet voor de kinderen or- ganl.-eeren? Het is allemaal zoo klnderiük- llef, en kwaad kan er voor de kinderen niet In schuilen. Althans niet het kwaad, dat er voor groote menschen in ligt opgesloten. In zich schünt er inderdaad weinig of niets tegen. to«h alvast een aanvang nemen, ate men de s»»k uit peedagogtech oogpunt beschouwen gaat Wü mogen den kloderen gaarne ont spanning gunnen door klnderpartütjes »n«. WU mogen dat selfs In de hand werken. Maar bü dat alles dient er met goed beleid toch ook voor te worden gezorgd, dat groote menschen Juist In aangelegenheden als kln- kjnderen niet te veel notitie 'oc^al. dat kinderen hierin niet derbals, van nemen, en vi te veel met zich zelf bezig zün In bet alge meen: jongens en meisjes moeten zich geen he’den en heldinnen voelen van het kinder bal. Het staat alweer scherper, wanneer be halve het kinderbal het klnder-oarnavsdsba! aan de orde te. De kindergeest wordt daar door gedreven In een geheel verkeerde rich ting. Een gemaskerd bal voor kinderen moge voor die kinderen zelf niet de moreele bezwaren hebben als het gemaskerde bal der grooten voor de volwassen menschen of die er voor doorgaan, ontkend kan toch niet worden, dat jongens en meisjes, die, als kinderen nog. daar heen gaan, worden opgevoed tot ’t deelnemen, later, aan de groote Vastenavondbate en tot wat. zie bo ven, in verband met de eenvoudige cate- chlsmusleer te gezegd. Het te het kind op voeden tot het zoeken, later, van de naaste gelegenheid. Het klnder-carnavalsbal te dus niets voor ons. Wü moeten aan deae betrekkelük jonge nieuwigheid niet willen meedoen. Het opmerkenswaardlge te, dat het klnder- carnavalsbal eerst In de latere jaren in ons land is opgedoken. Uit het buitenland werd het ten onzent geïmporteerd en den men schen ate Iets interessants voorgeaet. Deze nieuwigheid, vooraoover het nog een nieuwigheid te, moet zooveel mogelük wor den geweerd en het te zaak aan de kwade roepstem geen gehoor te geven. Wat hier en daar gewonnen is In de actie tegen Carnaval en de bedenkelüke bijkom stigheden, zien we voor de toekomst weer Ingeboet, doordat de kinderen tot het deel nemen aan Carnavalsbals worden groot ge bracht Deze toeleg hgeft, zü het voor velen ongetwijfeld onbewust, een allerbedenkelükst Veel büzonders gebeurt er dan niet meer. De Belgen blüven sterker en sens schiet van Beeck van korten afstand juist over. Aan Hollandache süde blüft het spel tot het einde zeer onzuiver, aoodat van desen kant weinig meer te verwachten valt. De Roode Duivels slagen er ondanks hun overwicht niet meer in den voorsprong te vergrooten en wanneer het einde daar te hebben de Belgen een alleszins verdiende overwinning behaald, welke wü echter voor negentig procent toe- jvorden verkocht, in Amsterdam te merit—Ij Om dat misbruik voor goed te beëindigend zal een handelsmerk wettig worden gedepos. neerd. Indien du* Iemand tuinder of kooper de emballage gebruikt voor een doel dat; De omzet 7.-eft In 1930 bedragen: gn enten f 43139Ó 93, tegen f 420265 56 1029, welke groentenomzet on zün lar.gEte was die de vereenlging sedert 1916 nc teerde. Aan aardbeien 1032796 K.G. met een op brengst van f331448 31 (dooesneeprüs f31.13 per 100 K G tegen 913693 K.G. voor f 751726 37 In 1939 en met een doorsneepriis van f 83 37 Alzoo 119104 KO. méér In 1930, doch f 430278.06 minder dan In 1929. Prüs en oogst belden zün dus wel .te’eurstellend geweest. De prüzen voor de masaa-artlkelen, aooate spinazie, boonen. rabarber, sla enz. waren meestal zeer slecht en dekten den koatorijs niet. Af en toe werd die teleurstelling eens wat verdreven door kleine oplevingen, soms met heel goede prüaen, doch in doorsnee te de groententeelt op den kouden grond niet voorde?Uk geweest. De teeltwüzlglng waarover meer ia gespro ken, ral ook het hare hebben bügedragen tot den minderen omeet Het te niet ónmogelijk dat wegens de slechte uitkomsten der gla- dlolenteelt, men zich wat meer op de groen ten gaat toeleggen In 1931 Ook werd In 1930 veel groenten aangevoerd van hooger in Noord-Holland gelegen centra Dezen aanvoer, dlkwüls door de leden met leede oogen bezien, heeft toch veel bügedragen tot instandhouding van het marktgebied voor Amsterdam en de volkrijke omgeving van Beverwijk Deze aanvoeren vielen vooral In den aflooptüd van ’t seizoen sterk op, waar door de koopero, selfs van Den Haag en Westland 3 4 4 weken langer konden wor den bediend, hetwelk van goeden Invloed was op den prijs van den geheelen aanroer. Nogmaals herhalen wü onze opmerking, aldus gaat het verslag voort, dat het voor de tuinders uit de omgeving saak sal sün. dat de Beverwüksche groentenmarkt niet zooveel minder wordt, dat de Imndel zich zou gaan Verplaatsen. De uitbreiding van den groententeelt den Polder gaat blükbaar en dit tot verwondering, nog zeer tangraam. Ook hierin zal mogellfk verandering komen door de slechte bedrüfsultkomsten voor de bouw- boeren. Voor zoover de teeltwüzlglng zich voltrekt ten gunste van de bloembollenteelt, daar voorloopig geen bezwaar tegen maakt worden, mits die wijziging met de trootste voorzichtigheid geschiedt en men zich blüft toeleggen op den teelt van groen ten en aardbeien als bü- en tusschenteelt. De teelt onder glas was me-kbaar beter dan in 1929. doch men kan de resultaten Bog moellUk bevredigend noemen. De teelt van tomaten te blükbaar beduidend inge krompen. doch de prijzen zjin beter geweest dan In 1929. Aanvoer bedroeg over alle vel- bigen 156700 pond, opbrengst f 9900 door snee prijs f 6 32 per 100 pond. In 1929 no teerden wij 282675 pond voor ruim f 13000 Biet een doorsneeprüs van f 4.14 per 100 Pond. Voor het eerst zün In 1930 de schoroenee- ’worden Dese veiling la een trots de wser slechte prijzen jl gemaakt. Ate de prüaen bé de veiling zeker nog meerdere leden. De JaarllJksehe wedstrijd van onze Zwalu- wenploeg tegen de Roode Duivels behoort wederom tot het verleden en evenals tn net i meerendeel der vorige matches hebben de Belgen er ook een schepje opgooiden, ook zoo heel erg. doch wü hadden ons ditmaal toch heel wat meer van de Hollandache 1 ploeg voorgesteld dan deze er van heeft te recht gebracht. 1 Was daar vooreerst niet een aanval met Van Reenen en Volkers, de belde Ajacleden. dlë In competltie-wedstrijden zooveel lau weren oogstten. En stond voorts een halflinle met de beide gebr. Pauwe en Van Heel er niet borg voor, dat dit onder deel van de ploeg uitermate goed verzorgd zou zün? Hoe heel anders te het echter geloopen. De schoten van v. Reenen waren te tellen en de hooggeroemde middenlinie van Feüen- oord te ver beneden de verwachtingen ge bleven. Gelukkig te er een geldig excuus voor het falen van aanval en middenlinie. De Zwalu wen-elftalcommissie te dezen keer met de sa- mensteiiing van de ploeg, voor zoover dit althans de verdediging betreft, zeer onge lukkig geweest. Herhaaldeluk moesten wüzl- gingen worden aangebracht en zoo verscheen het witte Zwaluwen-team op Daring ten slotte met Invallers voor invallers op d- backplaatsen. Wü durven dit gerust els oor zaak van de nederlaag aan te geven. Bul en Füma bleken absolute falllures; zoo erg was dit, dat herhaaldelük de lachlust van het publiek er door werd opgewekt. Büna geen bal werd er tüdens het eerste gedeelte wan den strijd behoorlük door dit tweetal weggewerkt en het mocht werkelük eeu wonder heeten, dat het meer dan een halt uur duurde voor de asmvsl der Roode Dui vels den goed keependen Odük passeerde. Erger was het echter dat door het uiter mate zwakke spel van genoemd tweetal Je gelteele Zwaluwenploeg uit haar verband werd gerukt. Van Heel en de gebr. Pauwe waren In verband hiermede slechts In staat om defensief op te treden. ZU deden dit wel iswaar naar behooren, doch moesten hun voedende taak noodzakelükerwüae büna ge heel uit het oog verliezen. De voorspelers kregen weinig anders dan in hoogen nood uit ons doelgebied weggewerkte ballen eu het spreekt vanzelf, dat het meerendeel hier van zoo slecht werd geplaatst, dat er maar heel weinig mee te beginnen was. Wü gelooven hiermede het geheim van de overwinning der Roode Duivels reeds ont sluierd te hebben. 9en geweldige ploeg had den ook de Belgen niet, doch er werd aan dien kant In elk geval een heel wat betere partü voetbal gedemonstreerd. Uitblinkers In het Belgische team waren in den aanval Voorhoof en achter Hoy- donekx, die met de Hollandsche rechter vleugel precies deed wat hü wilde. Bü de Zwaluwen verdient Odük een pluim voor de even moedige als goede wüze. waarop hü zün doel heeft verdedigd. Aan geen der drie doelpunten heelt hü schuld gehad. Veel goeds valt er verder niet te roemen Hen driks. de rechtsbuiten van Feüenoord, viel verbazend tegen. De leiding liet zeer veel te wenschen. De Luxemburgsche scheidsrechter deed soms allereigenaardlgst. Zoo kende hü b.v het tweede doelpunt der Roode Duivels, dat In een absolute bultenspel-posltle door Voor hoof werd gescoord, eerst toe na overleg met den grensrechter. Voorts trad hü niet voldoende op tegen ruw spel of hü deed dit wel, wanneer er geen aanleiding toe bestond. Het bonkige spel onzer gevaarlijk trappende achterspelers leidde tot verschillende botsin gen, waarvan allereerst VersÜP en Capelle de dupe werden en naderhand. toen de Belgen er ook een schepje opgooiden, ook de den oudsten Pauwe een blessure bezorgde Hoe het Nederlandsche Elftal voor den .strüd tegen België op 39 Maart «x. it worden samengesteld heeft deze wed- d ons allerminst geleerd Veel bruikbaar erlaal voor onze natonale pleeg sullen tauwezlgen leden van de T. C. In elk ge niet hebben ontdekt en waar men juist hoofde hier van deze ontmoeting tegen Roode Duivels als belangrük beschouwde, van een absolute mislukking worden ge- iken. De namlddagztttlnc bleef veer onbevoegdeo gesloten. Ds zitting na ds pauas was gehesl gewijd aan een zaak betreffende den persoon van Jb. van D. thans gedetineerd, als verdacht zich te Haerhugowaard te hebben schuldig vemaakt aan overtreding van artikel 349 Wstb. v. Strafrecht, welke zsmk bulten te genwoordigheid van publiek werd behan deld. In deae saak opponeerde mr. A. Prins Jr. 3627 Februari. Vrouwen, 6.50. pater Capucün. 3—6 Maart: Vrouwen Derde Orde, vergoe ding 6.50, pater Franciscaan. 1013 Maart. Vrouwen L. T. B„ vergoe ding 10.00, pater Montfortaan. 1619 Maart. Meisjes Congr St. Lauren- vergoeding j 15.00, pater Jesulet. Oprichting van een Federatie. Den laatsten tüd was er ook een streven merkbaar tot samenwerking van de bloem- bollenvelllngsvereenlKingen in beide provin ciën Noord- en Zuld-Holland. Men heeft elkaar gezocht en gevonden, en het stichten van een Federatie of Bond van Bloembollenveilingen met de Directie van het H. B. O. wacht nug slechts op de beslissing van een algemeene vergadering der gezamenlüke besturen. De oprichting dezer Federatie was door de omstandigheden hoog noodig en hulde verdient het Hoofdbestuur van het Hol- landsch Bloembollenkweekers Genootschap, dat zich van den aanvang al bereid ver klaarde en medewerkte om het initiatief voor de samenwerking te nemen. Het heeft daardoor den natuuriüken drang tot samen werking der bloembollen veilingen in de eenlg jutete bedding geleld. Immers het H. B G te het oudste genootschap van de bloembollenkweekers en het ware te betreu ren geweest Indien een nieuwe organisatie ware gesticht naast het reeds bestaande. Ook het vraagstuk van de uitgifte van een Centraal Orgaan nadert snel züne oplossing In dier voege, dat hiervoor zal worden aan gewend het bestaande „Kweekersblad". Geen nieuwe courant dus, en geen nieuwe versnippering van krachten met allerlei po- plngen elkaar te beooncurreeren Als alles slaart zooals het te bedoeld, dan zal er tn de toekomst een nauwe samenwer king zün van de veilingen met de Directie van het H B. O. tot groot nut voor beide partijen De verschillende bijzonderheden worden te zijner tüd bekend gemaakt. Door de bloembollenveiling werden groene veilingen gehouden Ook m het aan staande seiaoen zal daartoe weer wonden overgegaan en zal reeds vroeg gelegenheid tot aansluiting worden gegeven. Bloemenveiling. Hoewel in de vorige jaarvergadering het bestuur werd gemachtigd ook een bloemen veiling te stichten, te men daartoe om ver schillende redenen nog niet overgegaan. Vooral het vraagstuk van de ruimte heeft daarbü den doorslag gegeven. Het te niet zoo eenvoudig om In één gebouw op dezelfde da gen bloembollen, groenten en bloemen te veilen. Wel heeft het dagelljksch bestuur deelge nomen aan een conferentie met het bestuur van de In het vorige Jaar opgerichte bloe- menkweekersvereenlglng „Flora". Op deze conferentie te duldelük naar voren gekomen, dat ons bestuur hoopte, dat men van de an dere züde zou trachten steeds zelf te kun nen beslissen en rich niet te vee! zou ver binden aan den bestaarden toestand, op dat ate eenmaal het vraagstuk van één groot veilinggebouw aan de orde zou zün. dan alle partijen althans vrü met elkaar wijze, een 1—6 April. Heeren uit den gegoeden stand, 47 April, 8t. Jas. Gezellen en ongeh mannen, vergoeding f 6.50. pater Augustün. De Retraitanten worden in net Retralten huls verwacht voor half zeven. Aan het sta tion te Alkmaar kan men gebruik maken van de stoomtram Alkmaar-Bergen, uitstap pen Halte Oostdorp. De Retraite wordt om streeks twee uur gesloten Het retraltenhuls te ingericht voor 81 Retraltanten ZÜ. die wenschen deel te nemen aan een Retraite, gelieven zich te vervoegen bü een Eerw Geestelüke. die net toegangsblljet aan vraagt. of het otimiddellük aan te vragen bü ondergeteekende. die het biljet zal toe zen den Voor de toelating van Patronaats-Retral- ten wordt de leeftijd van 15 jaar en tot de andere Retraiten die van 17 jaar verelscht. De büdrage tot de Kosten der Retraiten kan van te voren overgezonden of gedurende de Retraite gestort worden. Zü die niet ter Retraite opkomen, worden geacht hunne oü- drage tot de kosten af te staan ate een aal moes aan het liefdewerk. P. TH. VERWER, niet gelukt den achterstand te verkleinen. passeert Badjou met Mn schuin schot, doch de bal huppelt juist op de doellijn langs de Belgische goal. Veel büzonders gebeurt er dan voor de rust niet meer. Alleen zü nog vermeld dat van Beeck nog een derde doelpunt voor de Roode Duivels scoorde, dat echter wegens buitenspel niet werd toegekend. Na de hervatting zakt het spelpeil meer en meer. Er gebeuren verschillende ongelukjes Eerst neemt Bul den Belgischen midvoor Capelle niet bepaald fair, waarna de Belg het terrein verlaat om eerst tien minuten daarna met Mn verbonden neus terug te keeren. Ook Bul verlaat het tooneel van den strijd eenl- gen tüd. In die periode slaagt v. d Heüden er In uit één der weinige goede aanvallen van onzen kant den bal voor Volker» voeten te spelen. De kleine Amsterdammer start snel en ness-eri Badjou vervolgens van korten af stand met een onhoudbaar schot, 13. Even herlMft dan de hoop in het Holland- sche kamp, doch van langen duur te de vreugde niet. Vüf minuten na het Holland- sche succm slaagt Voorhoof er nJ. In uit Mn voorset van Ledent den bal op oen uiterst handige manier langs Odük te plaateen. Een geheele serie LoerpHetet- overtredingen in Hooger beroep. De zitting stond heden in 't teeken der Leerplichtwet. Niet minder dan 7 over tredingen, waarvan Hooger beroep was in gesteld. waren heden aan de orde. Om te beginnen mej. Keeltje B„ huis vrouw Pieter B. te Helder, die in eerste in stantie had terecht gestaan omdat zü niet behoorlük voor had gezorgd, dat haar onder de Leerplicht vallend dochtertje Ma ria, de school geregeld had bezocht. De heer Dun. inspecteur van het lager onderwüs in ^iet district Helder, had pro- oesverbaal opgemaakt en werd nu als ge tuige gehoord, benevens de heer Klap, agent van Politie, die de aan'egging had uitgereikt. Gevorderd werd vernietiging van het vrij sprekend vonnis on veroordeeiing tot t 20 boete of 20 dagen hechtenis. De zaak scheen echter juridisch wat In den -knoop te zitten, daar ook Mr. Tack.i ambtenaar van het O M. als getuige moMt worden gehoord m?t betrekking tot de gel digheid der aanzegging aan 't echtpaar BL Na dit verhoor wüzigde de Officier zün opinie en requireerde thans vryspraak, hoe wel op andere gronden Vervolgens kwam aan de beurt de heer Wabe Jacob S.. te Helder, ter zake een dergelük feit en evenmin als vorige ver dachte verschenen. Gehoord werd ook in deze eu al de volgende zaken Inspecteur van het lager onderwüs. Dun. Het betrof hier een bijzonder hardnekkig geval van ouders-onwil. Ook deze verdachte was door den Kan tonrechter te Den Helder op grond van Mn Informaliteit in de aanzegging, vrügespro- ken. De heer Officier kon zich met deze be slissing niet vereenlgen en vorderde t 38 boete of 25 dagen. Daarna werd behandeld een dergelüke zaak contra den heer W. de B„ eveneens te Helder en niet verschenen. Etech vernietiging gewezen vonnis en ver oordeeiing tot f 10 boete of 10 dagen. De heer P. Or. te Texel, een huisvader, die eveneens niet voldoende had medege werkt tot geregeld schoolbezoek door zün stamhouder, had eveneens van geen Interes se blük gegeven Overgelegd was door de ouders een nrachtvol getuigschrift, waar uit kon blüken dat het nüvere knaapje volledig in maatschappelüke deugden was afgericht. Het scheen echter, dat de afschrijving ten onrechte had plaats gehad, zoodat dit mooie testimonium ook al niet k<n helpen, dasr het ventje op 1 April 1930 nog gron 13 jaar was. De Kantonrechter had In casu geen straf opgelegd, doch de officier toonde zich minder mild, hield scherpe erttiek op de onverstandige ouders en vorderde t 10 boe te of 10 dagen. Daarop volgde de heer P. Gr., nogmaals met betrekking tot het zelfde kind. De heer Officier vorderde vernietiging en veroordeeiing tot f 10 boete of 10 degen. Hierop verscheen ate eersteling de heer Jacob W, landarbeider te Texel, die ver tuid had zün zoontje Adrlanus Abraham geregeld de lagere school te laten bezoeken. Verdachte gaf te kennen, dat zün soon het 7e leerjaar had doorloopen. wat hem vol doende toescheen ’n meenlng die absoluut niet overeenkwam met de opvatting van- inspecteur L. O. den beer Dun. Integen deel, had het jonge mensch nog veel van dit herhaalde 7de leerjaar kunnen profl- teeren. Wat sün overige kinderen betrof, had de vader steeds medegewerkt en trof hem ten dien aanzien geen blaam. Eisch bevestiging van net vonnis van den Kantonrechter, die f 0.50 boete of 1 dag had opgelegd, doch met ulteonderlng van de straf, die de Officier verzwaard wenachto te zien tot f 30 boete ot 30 dagen, waar op verdichte repliceerde, dat hü soo’n som van zün wekelüksche inkomsten bedragen de 13 k 13 gulden en dit voor onderhoud van Mn huisgezin met 5 kinderen, niet kon betalen. De heer W kon daarop zün relaties met de meervoudige strafkamer nog niet ver breken, aangezien hü voor Mn dergelüke zaak nog eens mocht terecht staan. Gerequireerd werd vernietiging en ver oordeeiing tot f 10 boete of 10 dagen hech tenis. Ten slotte werd behandeld een dergelüke zaak contra den 40-jarlgen landbouwer O. A. W te Texel, wiens dochtertje Dlvera Euphemia gedurende het laatste leerjaar de R. K. lagere school niet geregeld had bezocht. De heer W beweerde In zün gezin met 10 kinderen en geen dienstbode het meisje noodig te hebben voor het verrichten van hulshoudelüke bezigheden. Het was abso luut niet zijn bedoeling het kind het on derwijs te onthouden, doch dit geschiedde noodgedwongen. HU wist wel. dat hü niet wettig handelde, maar had geen andere keus. De heer Dun voerde hiertegen aan, dat de wet In zulke gevallen soepel wordt toe- gepast. tndlen de ouders de moeite nemen, de raak eens mlnnelük te bespreken Ver dachte antwoordde dat het hem speet maar dat hij zulks niet had geweten. Gevorderd werd In dit geval vernietiging en oplegging van t 35 boete of 35 dagen. Hiermede hadden de school-zaken de re vue gepasseerd en werd de uitspraak paald op aa. wMk. Hedenmiddag te te BeverwUk de Jaarver gadering gehouden van de R. K COöp Tuindersvereeniglng ..Kennemerland". onder voorzitterschap van den heer J P. Nljsaen. Door den directeur, den heer W. de Groot, werd het Jaarverslag uitgebracht, waaraan wü het volgende ontleenen: ZwüntjMjager tn krentebellenatod. De 39-jarige ..koopman" Jb. B„ geboren te Alkmaar en wonende te Hoorn, momen teel logé van het huls van bewaring, stond terecht ter zake het feit, dat op 33 Novem ber te Hoorn hU zich wederrechtelijk had toegeëigend een rijwiel, eigendom van den heer M Heinta, die zün karretje had ge plaatst tegen een sigarenwinkel, terwijl hU zelf inslag deed van het geurig nlcotlaan- sche kruid. Verdachte erkende den diefstal te hebben gepleegd. Hü had vergeefs getracht de flets te verkoopen aan zekeren heer Erkarnp. De ze vertrouwde de affaire niet en wees bet aanbod, het karretje voor f 30 te kunnen koopen. voorzichtigheidshalve van de hand. Het schünt dat bü verdachte een flinke som f 300 In beslag werd genomen. Toevallig was terzelfder tüde bü een Ingezetene te Casirlcum Mn dergelük sommetje In bank papier vermist. De president wilde echter over deze toevalligheid verder maar niet spreken. De Heer Officier wist te weinig van het leven van verdachte om Iets andere te vor deren dan 6 maanden gev. Verdediger mr. Belonje releveerde, dat verdachte had erkend en de feiten vast stonden. doch vestigde de aandacht op het lange voorarrest, dat hü gaarne zag afge trokken De officier repliceerde, dat dit lange voorarrest verband hield met Mn gerezen verdenking wegens inbraak te Castricum. welke verdenking verder niet tot eenlg ef fect had geleid backs, al heeft het uitermate zwakke spel van dit tweetal dan ook niet aooveel goals tengevolge gehad. >i|d< r leiding van den heer Hamus <Luxem- stelden zich te hall drie de onder-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7