ALCMARIA VICTRIX I K.F.C. I VERGADERING VAN DEN RAAD ZONDAG A.S. 2 UUR BLAD BLADZIJDE 1 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1931 STADSNIEUWS 11- VERLAAGDE PRIJZEN SEIZOENKAARTEN NIET GELDIG ha. voor zachte mooie huid .'I (Vervolg) saldo op den 2-jaarlljksche die bestaan eeuwen vergoeding Wilhel- met M De raad der gemeente Alkmaar: Besluit: spr. er geen Ringers. weer de niet dan meer het aanleiding Rljks- toe, -T ti. Talndersvoorsc botten B. en W stellen den Raad voor te nemen het volgende besluit: Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders opgenomen in bijlage nr. 43 tot het verslag van ’s Raads handelingen: Subsidie aan de Vereenlgtng R.K. Dekenale Jeugdraad voor Alkmaar. B en W. stellen den Raad voor aan de Vereenlglng R.K. Dekenale Jeugdraad voor Alkmaar, onder de gebruikelijke voorwaai - den, over het jaar 1931 een subsidie te ver- leenen van 300 en deze uitgaaf te regelen bij suppletoirs begrooting. Als voren. eventueel aan de echtgenoote van C. J. Brou wer, overeenkomstig het raadsbesluit d.d. 20 Mei 1914, nr. 10 uit te keeren weduwenpen sioen t. z. t. een toeslag te verleenen van 40 pet. Alsvoren. WUriglng heffing Tweede tevens bijlage passeerd meter- wel Wijziging verordenhig op het heffen van rechten voor het gebruik van het beursgebouw tijdens de graan- beurs. den heer K. Bos, Oude- het 17e district worden bet gebouw van Gein. Spr. den Waagtoren niet tevens kieskring lokaal der O. J. Brouwer, gepenslonnserd agent politie deser gemeente, om het aan eventueele weduwe bU raadsbesluit van Mei 1914. nr. 10, verzekerde weduwenpen sioen te herzien. B. «i W. «tellen den Raad voer op bet Herziening van het aan de even tueele weduwe van C. J. Brouwer verzekerde weduwenpensioen. Den 27en November 1930 is door den Raad In handen van B en W om bericht en raad gesteld een adres d.d. 32 November JX van van zijn 30 Gemeentelijke minaschool B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten, dat over het jaar 1929 het Bestuur der Vkreenlglng tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs te Alkmaar ten behoeve van de onder zijn beheer staande Wllhelmlna- school In aanmerking komt voor de gemeen telijke vergoedingen, bedoeld In de artikelen 100, 101 en 205 der Lager Onderwljswet- 1930, voor zooveel het bestuur overigens althans hierop aanspraak kan doen gelden en voorts aan het bestuur der Vereenlglng tot bevordering van Christelijk Schoolonder wijs te Alkmaar, ten behoeve van de onder zijn beheer staande WUhelmlnaschool over het jaar 1929, Ingevolge artikel 100 der Lager Onderwijswet-1920 (boventallige leer kracht», een vergoeding uit de gemeentekas toe te kennen van 129.47. Alsvoren. Terugneming van grond uit het grondbedrijf. B. en W. stellen den Raad voor: L a. het perceel tuingrond kadastraal be kend gemeente Alkmaar, sectie E„ nr. 3423. groot 99 a. 02 ca., te rekenen met Ingang van Kerstmis 1930 uit het grondbedrijf te nemen; b. de perceelen, kadastraal bekend gemeen te Alkmaar, sectie E, nr 761 en 762, groot respectievelijk 91 ca. en 56 a. 39 ca. met in gang van 1 September 1931 uit het grondbe drijf te nemen; II. voor het sub I a. bedoelde perceel grond aan het grondbedrijf uit te keeren een be drag van f 22279.50, verhoogd met een rente van 4 pCt van Kerstmis 1930 af en voor de sub I b. bedoelde perceelen een bedrag van I 12392.50 In toaal, uit te keeren op 1 Sep tember 1931; III. de sub II bedoelde uitgaven nader bjj suppletolre begrooting te regelen. Alsvoren. en niet meer dan f 450, Gedeputeerde Staten hebben bezwaar gemaakt tegen de bepaling van artikel 2. tweede lid, eersten volzin, der verordening op het heffen van rechten voor het gebruik van het beursgebouw tijdens de graanbeurs. waarbij B. en W. de bevoegdheid is ver leend om tafels en zitplaatsen op door hen vast te stellen voorwaardrn te verpachten. Het College was van meenlng. dat deze be paling niet toelaatbaar zou zijn. Teneinde verdere ve:traglng van de goed keuring der verordening te voorkomen, zou den B. en W. aan den wensch van Gedepu teerde Staten willen voldoen en de bedoelde bepaling willen overb engen naar de veror dening, regelende het gebruik van het beurs gebouw. Alsvoren. Artikel I In artikel 3 onder groep O der bovenge noemde verordeningen vervalt de vermel ding: „Directeur muziekschool en kapelmeester muziekkorps Mln. f 1900.Mas. 2500.—. met zes 2-jaarlljksche ver hoog >ngen van 100.” Rekeningen en suppletolre begroe iing ovef 1929 van insteltngen van weldadigheid. B. en W bieden den Raad ter goedkeuring aan de rekeningen over 1929 van de Com missie tot bestrijding van de tuberculose, de Commissie tot Huisverzorging en het Burger lijk Armbestuur, zoomede een suppletolre be grooting van laatstgenoemde instelling, even eens voor 1929. ZIJ stellen den Raad voor goed te keuren: a. de rekening over 1929 van de Commis sie tot huisverzorging, in ontvang op t 3591.66 In uitgaaf op f 3585.47, met een batig saldo nn f 6.19; b. Idem van de Commissie tot bestrijding te tuberculose, In ontvang op f 1281493, In Maatschappelijk Hnlpbefoeeu De meerderheid van B. en W. stelt den Raad voor vast te stellen een reglement voor de gemeentelijke Instelling voor Mat schappelijk Hulpbetoon te Alkmaar en A Op te richten een bureau voor Sociale Zaken en B voor dat bureau een verordening vaat te stellen. De toelichting op dit voorstel gaven we m ons nummer van 30 Januari. A Eerste Inrichting Christelijke school voor voorbereidend lager onderwijs. Den 6en November jj. besloot de Raad voor de eerste Inrichting van de door het Bestuur der Vereenlglng voor Christelijk Schoolonderwijs binnenkon. te openen school voor voorbereidend lager onderwijs in het schoolgebouw Doelenstraat nr. 15 een nader te bepalen bedrag beschikbaar te stellen. Het schoolbestuur verzoekt bjj adres d.d. 29 Januari jj. voor het aangegeven doel een bedrag van f 7012.81 te vergoeden. Op dit adres spoedshalve dlenmde van be richt en raad deelen B. en W. den raad mede, dat de aanvrage met een bedrag van f 94096 kan worden verminderd, blijft over een bedrag van rond t 6100, welk bedrag als maximum Is aan te merken en ware be schikbaar te stellen onder de gebruikelijke voorwaarde, dat de gunning der levering van het benoodlgde en een op te maken reke ning en verantwoording acn de goedkeuring van B. en W. worden onderworpen waarna B. en W het juiste bedrag vaststellen. B. en W. stellen den Raad voor dienover eenkomstig te besluiten. Alsvoren. Huur gasmeters Overeenkomstig hun toezegging bjj de be handeling der gemeente-begrootlng voor 1931 bieden B. en W. den Raad aan het voorstel tot afschaffing van de meterhuur voor gasmeters. In de begrooting der gasfabriek voor 1931 is onder de baten opgenomen wegens huur van gewone meters f 21670 en wegens huur van muntmeters f 2950. tezamen f 24620. Wanneer overgegaan wordt tot afschaf fing van de meterhuur, brengt de conse quentie mede, dat de prijs van het gas voor muntgasgebrulkers gelijk gesteld wordt met den gewonen gas prijs van 10 cent per M3. Een uitzondering moet echter worden gemaakt voor de levering van gas aan de gemeenten Bergen, Helloo en Koe dijk. waar bij de aanvrage van gas over den muntgasmeter verstrekt worden: ten hoog-< ste 20 meter butsleldlng, een vaste harplamp met brander, kap of ballon en glas, één een voudig keuken-, gang- of portaalllchtje, 2 gascomforen en hoogstens één meter gas slang. zoomede een kousje met glas. In de betrekkelljke overeenkomsten met genoemde gemeenten is dan ook de prijs van de levering van de/e artikelen verdis conteerd in den prijs, die bij levering over den muntgasmeter 1 cent per M3 hooger is dan over den gewonen meter. B. en W. stellen den Raad voor, te be sluiten als boven is aangegeven. De heer Geels houdt het volgende be toog: Naar aanleiding van deze bijdrage wil spr. eerst even doen opmerken, dat daarin vermeld staat, dat gehoopt wordt, dat de exploitatie der fabriek het gemis der bate van ruim f 24.000 op den duur zal kunnen lijden. Er qjjn verschillende factoren in de bijlage hierbij genoemd waaruit z.l. n ze kere zin moet blijken, dat men met de af schaffing van meterhuur thans wel iets ver der is gegaén dan dat men op heden eigen lijk kon doen, doch niettemin doen B. en W. overeenkomstig de toezegging bij de be handeling der begrooting het voorstel tot afschaffing van meterhuur voor gasmeters. Bij de algemeene beschouwingen meent spr. voldoende te hebben aangetoond, dat de exploitatie der lichtbedrUven, gezien de winst der laatste Jaren "met gewone afschrij vingen, plus het toenemend verbruik van gas en electridteit. een prijsgeving van een deel dier winst ten behoeve der verbruikers, wel toelaat. De bijlage geeft nu wel verschillen de factoren aan dat b.v. cokes en ammoniak zich In dalende richting begeven en dus derhalve voor die artikelen minder wordt ontvangen, doch, wil spr. doen opmerken, dat aan den anderen kant ook weer staat, dat de kostprijs voor kolen en andere materia len zich ook in dalende richting bevindt, zoodat de lagere opbrengst door de lagere inkoopsprijzen de winst niet veel zal beïn vloeden. Het pessimisme, alsof het college in zekeren «in een gewaagde handeling doet Aankoop te dempen gedeelte Houtvaart. In het besluit van den Raad van 27 No vember JJ. bijlage nr. 148» tot aankoop van een gedeelte van de bestaande Houtvaart. voor zoover deze zal worden gedempt, van den polder ,4e Egmondermeer” en den Een- drachtspolder, komt de bepaling voor, dat de aanvaarding van het gekochte en de beta ling der koopsom zullen plaats hebben te gelijk met de onderteekenlng der akte van overdracht en voorts, dal de overdracht niet eerder zal plaats hebben, dan nadat de des betreffende gedeelten van de Houtvaart zul len zijn gedempt. Het bestuur van den polder „de Egmonder meer” maakt tegen de k«-ize van het tijd stip van overdracht bezwaar, daar het de overdracht zou willen laten plaats vinden, zoodra met de werkzaamheden van de om legging van de Houtvaart zal zijn begonnen. B. en W. stellen den Raad in verband daarmede voor, het raadsbesluit van 27 No vember JJ., nr. 10, sub I. in te trekken en dit besluit opnieuw vast te stellen met dien verstande, dat de voorwaarde sub 2 wordt gelezen „de overdracht zal plaats vinden, zoodra met de werkzaamheden, betreffende de om legging van de desbetreffende gedeelten van de Houtvaart ten Noorden en ten Zuiden van den Bergerweg Uggenoe, zal zjjn begon nen." Conform besloten. DmuT.M P«<«»I«M bq Uw OrOgiM 6 stemmen verworpen. Voor de heeren Keeoom, Covers, 'Ihomsen, Geels. Voge-aar en R-ngers. (De heer HoyUnk was even af wezig.» Wem. BONSEMA betoogt, dat afschaffing van meterhuur wel democ.aóscn is. hetgeen de heer Gee.s ontkent. Ook is het geen ded- maar-raax systeem. Dit xs een voo.stel waar ook de bedreven van proiiteeren. Het voor stel heelt de mstemm.ng van de gascommissie en van den directeur. Ook het volgende |jaar zal het beurag gevonden kunnen worden. Ook in Zaanctam is de meterhuur afge schaft. Waar elders wbgj spr. niet te zeggen. Het zou ondemocratisch zun de meternuur te beften naar het inkomen. Omdat de bé-' volking erop rekent, hoopt, spr. dat het voord stel wordt, aangenomen. De heer K.ESOM had voor aanhouding gestemd om de zaak bear te kunnen bekj- ken. Spr. citeert het Hanzehoekje in het N H. D.. waar men zich u.tspreekt voor lieve? een half el dan een leege dop. Spr. zal, ren iets te bereiken, daarom ook voor dat voo»- stel stemmen. De heer GEELS heeft bjj de begrooting reeds in het licht gesteld, dat aan de verbrui kers van gas en electriciteit wel eens wat meer tegemoet mag worden gekomen. Het komt spr. voor dat aan een drang uit den Raad om verlaging, wei tegemoet mocht worden gekomen. Het Is voor spr. een vraag of deze 24.000 op de be-te en rechtvaardigste wijze worden besteed. Spr. betoogt. dat de groote gezinnen hier niet mee geholpen ^jjn. Verlaging kan niet beter gesch eden dan in verhouding met het verbruik. In andere plaatsen wordt de meterhuur sporadisch afgeschaft. Spr. vindt het daarom een zwak voorbeeld door Zaah- dam als zoodanig alleen te noemen. In dit geval treedt spr. niet speciaal op voor dén Middenstand, doch voor de verbruikers in het a’gemecn. Spr. vraagt het voorstel met dé adressen nader onder de oogen te zien en te zijner tijd met een nieuw voorstel te komen. Weth. BONSEMA antwoordt den heer Thomsen oat vorig jaar 21.000 meer uit de bedrijven gehaald is, dan thans begroot ts. Voorts zal de extra afschrijving wat mlndgr bedragen. Spr. vraagt den heer Geels, waar hij denkt. dat het tneerdere bedrag dan 21.000 uitgevonden moet worden. Het verbruik bedraagt 5 mlllioen kubieke meter; verlaging van tarief met 1 cent kdst 50.000. Dat kan nog niet gevonden worden. Een andere verlaging dan die van meter huur kan niet op het oogenblik worden in gevoerd. Het voorstel wordt aangenomen tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Geels, Vogelaar en Govern. Opheffing Stedelljk Muziekkorps en Stedelijke Muziekschool. B. en W stellen den Raad voor het vol gende besluit te nemen. De Raad der gemeente Alkmaar; Gelet op zijn besluit van 16 Januari 1931 tot opheffing van het stedelijk muziekkorps en de stedelljke muziekschool en tot toe kenning van subsidie aan de daarvoor in aanmerking komende muziekgezelschappen; besluit: 1. den datum van opheffing van het «te- delijk muziekkorps te bepalen op 1 April 1931 en met Ingang van alen datum In te trekken de verordening, houdende bepalin gen omtrent het stedelljk muziekkorps te Alkmaar, gelijk deze sedert te gewijzigd. 2. den datum van opheffing van de stede lijke muziekschool te bepalen op 1 April 1931 en met ingang van dien datum In te trekken de ve-ordenlng. houdende bepalin gen omtrent de stedelljke muziekschool; 3. wegens opheffing zijner betrekking aan den heer H. A. Maas met Ingang van 1 April 1931 eervol ontslag te verleenen als kapel meester van het stedelljk muziekkorps en di recteur van de stedelljke muziekschool; 4. vast te stellen de volgende Verorenlng tot wijziging der verordening, regc’-cnde de bezoldiging der ambtenaren In dienst der gemeente Alkmaar .Gemeenteblad nr. 97, zooals deze sedert te. gewijzigd een om een straat naar een van huur? Men vergelijkt deze betaling eens met dat men bij den kruidenier toch ook niet voor de weegschaal moet betalen. Natuurlijk niet, doch dat te zX ook hier niet het geval. Een andere zaak te of de naam van .meterhuur” wel de juiste aan duiding is van de kosten en diensten die het gasbedrijf moet verrichten, zonder dat er van eenlge afname van gas nog sprake is Indien deze heffing eens anders gelezen of opgevat werd, zóó dat die zou beant woorden aan de bemolïngen en diensten die het gasbedrijf daarvoor doet en moet ma ken voor lederen aangeslotene, zulks zonder dat er van gaslevering nog sprake te. Als men op de gaskwitantie niet alleen las meterhuur, doch „meterhuur, opname, ad ministratie- en Innlngskosten" dan kreeg men een ander beeld, dat het gasbedrijf niet te veel berekende voor deze heffing. Al deze bemoeiingen moet het gasbedrijf maandelijks laten verrichten, zonder dat het bedrijf eenlge garantie heeft voor eenl ge afname. Elke aangeslotene brengt hierin voor het bedrijf gelijke kosten mee en de schenking dezer kosten moet anders toch weer op de gasprljzen gelegd worden. Wat te «eggen als degene, die een laag Inkomen heeft en ten groot gezin, door zijn grooter verbruik in den gasprljs moet beta- Medewerking boaw R.K. Jongensschcol B. en W stellen den Raad voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien het verzoek d .d 3 Januari J.l. van het bestuur der Vereenlglng ..St. Joseph” alhier, om medewerking tot den bouw vau een R. K. jongensschool ter vervanging van de 8t. Bavo-school; Overwegende, dat de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der Lager Onderwijswet 1929 omschreven veretechten; Gezien het voorstel van B. en W., opge nomen in bijlage nr. 36 tot het verslag van 's Raads handelingen; Besluit: L dé gevraagde medewerking te verleenen; n. de uit het besluit onder I voortvloeien de uitgaven te zijner tijd nader te regelen bü suppletolre begrooting. Alsvoren. Wethouder WESTERHOF deelt méé, te eenlge kleine veranderingen in de bijlage zijn aangebracht; de veranderingen betre^- ien de samenstelling en het vergaderen. Voorts merkt spr. op, dat dit voorstel nfe* ten gevolge heeft opheffing van den Ar menraad, zooals verondersteld wordt. Nie mand In het college denkt er aan een stap in die richting te doen. -.aFj. Mevr. Helleman hoopt dat bij de benoe- ming van leden ook rekening met dé vron- wen gehouden zou worden. De heer VOGELAAR wijst er op, dat vol- gens de bijlage de meerderheid van B. en W. de gegrondheid van de bezwaren van de minderheid van het college niet Inziet. Spr. 1 hoopt, dat de minderheid in den Raad «en J beter lot te wachten staat. Weth. WESTERHOF deelt mee, dat het niet de bedoeling kon zijn om In de bijlage I nog eens op de meenlng van de minderheid van B. en W. terug te komen. De heer VOGELAAR het voorstel bespra- kende, vraagt zich af welke reden de arte- ders thans hebben om zich over te verheu gen. De arbeiders worden evenals tot dus verre verwezen naar een instelling van lief dadigheid. Welk principieel verschil te er (ueschen de vorige regeling en deze. Spr. meent, dat de zaak principieel het-, zelfde blijft. Door te zeggen, dat er komt reorganisatie van het Armbestuur erkent, men, dat dit instituut blijft bestaan. Aan de ha>>d van de bijlage vraagt spr. Of men den Raad, dus de politiek er in Ml betrekken of dat het een zelfstandig Collé ge blijft. Dit dient thans te worden ultge- maakt. Wat de samenstelling betreft, vindt spr. een college van 15 personen te rte; zooals de. heele werking volgens spr. te log aal gaan. De afdeelingen hebben slechts advies te geven en in 3de instantie zal het heele col lege beslissen. Dat te een te langzame wer king. Bij een te drukke toepassing van art. 10 heeft het bestuur niet veel te doen. Spr. noemt dit voorstel bijna een copy van de regeling te Arnhem; hier komen er echter twee raadsleden meer, n.l. 6 raadsleden In het college; wellicht van iedere fractie een: spr ziet niet in, waarom de politiek er ZOO In gehaald most worden. Spr. vraagt zich af welke beteekente ait. M. Inzake het toezicht door B. en W. heeft ate zes raadsleden reeds zitting In het collage hebben en dus bepaalde fracties steeds een meerderheid kunnen vormen. Spr. sou graag een voorstel willen doen het aantal raads leden in het college kleiner te doen zijn. De armenzorg is niet uitsluitend een He lling van de vakorganisaties alleen, doch van de heele bevolking; daarom te spr. ei tegen, dat de vertegenwoordigers der vakorganisa ties er als zoodanig zitting in hebben. Vooral wordt er aandacht geschonken aan werkloozen en vakorganisaties; aan het ove rige wordt weinig gedacht. Wat de benoeming van vier leden uit de andere groepen der bevolking oetreft, vraagt spr. wat daar mee bedoeld wordt. Hoe vindt men die andere groepen: Spr. betoogt, dat uit deze groepen evenzeer arbeiders gekozen kunnen worden. Spr. wil voorstellen het bestuur samon te stellen uit 9 leden: 1 uit B. en W.. 3 uit dén Raad en 5 uit de bevolking; daarnaast zou spr. een adviescommissie willen aanwljzen, dcor d» va’-cent-ejee te b-roemeni Men heeft speciaal aandacht geachouksn aan de werkloozen. Deze oulosslng lijkt spr., ook van K. Du A. P.-zUde, niet zoo voor-de-harxl.-liggepd. Over samenwerking in den Armenraad is In het geheel niet gesproken. In Zaandam te er samenwerking tuszehen B A en Armenraad. Hier heeft men zelfs niet onderzocht of die voordeelen zou heb ben beven de thans voorgestelde regeling. Spr. betoogt voorts, dat door dese rege ling de werkzoekenden zich van da Ar beidsbeurs zullen afhouden. Ken hoofd ambtenaar van Arnhem waarschuwt tegen voetstoots volgen van bet voortegM nn Verandering straatnaam. Den 6en November JJ. ontvingen B. en W. van den RacJ om bericht en raad een adres d.d. 3 November tv. van de Arbeiderswonlng- bouwvereenr. Ing „Rochdale”, verzoekende den naam ..Molenkade" te herdoopen in ,.Mr. P J. Tree’strakade”. s* B. en W. hebben daartegen geen bezwaar en stellen den Raad voor te besluiten: L het Raadsbesluit van 15 Januari 1925, Na 17, voor zoover betreft het geven van den naam Molenkade aan de kade, loopende ten zuiden van de Molen’ocht. in te trekken: II. aan de sub I bedoelde kade den naam te geven van ..Mr. P. J. Troelstrakade". Weth. KLAVER zal stemmen tegen deze verandering van straatnamen. Deze wijze van vcortgaan te spr. nte* sympathiek. De heer RINGERS heeft gevraagd hier het adres van de bewoners van de Claris- senbuurt bij te behandelen. Spr noemt de handelwijze van de meer derheid van B en W. meten met twee maten. De naam Molenkade dankt z’n oor sprong aan den molen, die daar vroeger In den Overdlepolder stond. Als later aan een wijk de namen van Staatslieden gege ven worden, kan ook naar mr. Troelstra een straat genoemd worden. Vanwege de traditie stelt spr. voor, de naam Molenkade te handhaven. De heer THOMSEN heeft bezwaren in het algemeen; nog meer bezwaar in het bijzonder tegen dezen naam. Weth WESTERHOF dacht, dat de naam van mr. Troelstra, zoowel bij voor- als te genstanders in eere was. Spr zou met stukken kunnen aantconen. dat het geven van straatnamen naar andere Staatslieden nergens tegenstand ondervond. Spr. herinnert- er aan. hoe met alge meene stemmen aan een straat van Roch dale den naam K v. 't Veerstraat gegeven werd. De Verhnogins presentiegelden leden stembureaux. Teneinde de verhooglng van de presentie gelden voor de leden der stembureaux, waar omtrent bij de behandeling der gemeente- begrootlng in beginsel een besluit is geno men, formeel vast te leggen, geven B. en W den Raad in overweging, over te gaan tot vaststelling van het hierna volgende ont werp-besluit: De Raad tier gemeente Alkmaar; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen In bijlage Nr. 32 tot het verslag van ss Raads handelingen; stelt het presentiegeld van de voorzitters en leden der stembureaux met ingang van 1 April 1931 vast op 8 per zittingsdag, welk bedrag wordt verminderd met 0.65 voor elk uur dat de betrokkenen geen zitting hebben. Aldus besloten. De heer Covers wenscht geacht te wor den tegen te hebben gestemd. Artikel II Deze verordening treedt In werking op 1 April 1931. 5. te bepalen, dat de muziekvereemglngen. die op grond van het Raadsbesluit van 16 Januari 1931 een subs.die van f 250 zul len ontvangen, niet In aanmerking komen voor de ultkeering, waarvan sprake is in het voorstel van Burgemeester en Wethouders, dd 31 Januari 1928, bijl. 14. sub 2o Alsvoren. Mej. Carets en de heer Sletsma wen- schen geacht te worden te hebben tegen gestemd. Ontheffing artikel 28 bouw- en woning verordening. Bij B. en W. is ingek amen een adres, waarbij Gebrs. J. en P. Laan, te Helloo ver gunning verzoeken tot het bouven van een trekkas op een terrein, gelegen aan Zandersweg. B. en W. geven den Raad In overweging ontheffing te verleenen van het verbod on der voorwaarde, dat. wanneer te eenlger tijd In de omgeving van het te stichten gebouw een woonwijk mocht verrijzen, deze onthef fing niet meer van kracht zal zijn. Alsvoren Drie-JaarlUksche afrekening 1925. 1926 en 1927 R. Kath. scholen en cursus Vervolgonderwijs. Alle hierop betrekking hebbende stukken werden thans voor den Raad ter Inzage ge legd. Alleen door bijzondere omstandigheden, waarin de schoolbesturen thans verkeeren met betrekking tot het overleggen van be scheiden tot staving van uitgaven, vonden B en W. aanleiding den Raad voor te stel len uitgaven te erkennen, die niet door bescheiden zijn gestaafd. B. en W. s ellen den Raad voor in dezen geest een besluit te nemen en deze driejaar- HJksche rekening goed te keuren. Alsvoren. Verlichting uurwerk Groote Kerk. B. en W. stellen den Raad vóór te besluiten de wijzerplaten en wijzers van den toren der Groote Kerk van een half uur na zons ondergang tot middernacht electrtech te ver lichten, en voor het aanbrengen van de electrteche Installatie hun een crediet te ver leenen van f 1500. De heer COVERS kan heel goed met dit voorstel meegaan. Spr. verbaast zich er over, dat het van zichtbaar te. Spr. zou willen voorstellen ook van deze toren de wijzerplaat te verlichten. De VOORZITTER geeft In overweging op dit voorstel niet in te gaan. Het voorstel van B. en W. werd hierna z. h. st. aangenomen. Molentocht, heeft, zal blijven bestaan. De naam Molenkade bestaat slechts vt* jaar. Troelstra was een staatsman met staat huishoudkundige denkbeelden. Spr had gehoopt, dat in dezen tijd niemand hierte gen zou zijn geweest. Voor de Clarissenbuurt vroeg men geen naam van een persoon. Men wilde alleen aan die straat een deftiger naam geven Daar ligt een stuk historie aan. Aan de Bleekerskade beeft men ook den naam v. Houtenkade gegeven. De namen van onze groote mannen aldus spr. willen we geven aan parken, kaden en straten. Ook zou spr. niet zün tegen den naam v. Dr. Kuljperstraat. Bjj de Groote Kerk kwam een 8t. Lau- rensstraat, daar was spr.'s fractie ook niet tegen. De heer COVERS weet niet beter of de Molenkade is er altjjd geweest; spr. wil dien naam handhaven. De heer THOMSEN betoogt, dat de heer Van ‘t Veer geen militante figuur was dan Troelstra. T.o.v. Troelstra was de heer v. 1 Veer een vrij onschuldig man. HU len ten behoeve van dengene met een be hoorlijk inkomen en klein gezin? Deze ge vallen zullen zich toch veelal voordoen. Een tariefsverlaging op den gewonen gas- prljs van 10 ct. per M3, acht Ik dan ook veel billljker en rechtvaardiger dan de af schaffing van meterhuur en komt den mld- denstandsbedrljven trouwens ook al eenlgs- zlns tegemoet, terwijl juist deze anders het gelag moeten betalen door hun meer- verbruik voor hun bedrijf- BIJ de algemeene beschouwingen heeft spr. gevraagd, of het niet beter zou zijn. Indien ate oo eenlgerlel wijze aan gasaf nemers Kon worden tegemoet gekomen, de ze tegemoetkoming te bezien In het ge- heele verband der bedrijfs- of tarlefspoll- tiek, teneinde meer juiste verhoudingen te scheppen. Deze reden klemt nu te meer,„ doordat er nu adressen van de Hanze zijn Ingekomen. Deze adressen zullen toch ook behandeld moeten worden en de aanneming van deze bijlage, waarbij het college den Indruk heeft gevestigd momenteel reeds zoo vér als 't mogelijk is, te zijn gegaan, sluit derhalve dan in dat deze adressen ter behandeling ge ruimen tijd zullen kun nen worden uitgesteld. Aangenaam zou het spr. daarom zijn, dat dit voorstel daarom nog even werd aange houden om alles In het geheele verband te bezien nl. in hoeverre aan de verzoeken de zer adressen zou kunnen worden tegemoet gekomen, óf wel dat een tariefsverlaging beter op haar plaats te. óf dat tot af schaffing van meterhuur toch moet worden overgegaan. Verder zou spr. ook tevens gaarne ver nemen in welke plaatsen nog meer de me terhuur te afgeschaft, alsook of de mee nlng van de gascommissie in overeenstem ming met die van den directeur was. De heer VOGELAAR herinnert zich, dat hjj bij de begrooting gevraagd heeft of <ne 24.000 gemist konden worden. Spr. heeft geen antwoord gekregen op zUn vraag, noe het verschil gedekt sou kunnen worden. Spr. vraagt in verband met de adressen van de Hanze aanhouding dezer bUlsge. Ate we deze bijlage aannemen, te het lot der adres sen reeds beslist en zal hit praead vies daarop afwijzend «Dn. Spr. wil het voorstel dus aan houden tot het prae-advies ter tafel komt. Weth. BONSEMA herinnert er aan hoe herhaa'delljk bj) de begrooting afschaffing van meterhuur gevraagd werd. De bevo king rekent er op. Spr. te tegen aanhoud ng. Het voorstel-Vogelaar wordt met U tag mi Bijzonder lager onderwijs. Voorschot gemeentelijke vergoeding 1931 kosten van instandhouding. Van de besturen der Vereenlglng St. Jo seph der R K. Meisjesscholen en der Ver- cenlging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs alhier kwamen aanvragen in om respectievelijk voor de St Joeeph- school (uJ.o.i, 8t. Adelberturschool, St. Bavoschool, 8t. Wlllibrordusschool en 8t. Aloyslusschoolvoor de Jullanaschool (u.l.o.). Julianaschool (g.l.o.j, St. Josenlischool (g.l.o.1. Marlaschool en 8t. Agnesschool en voor de WUhelmlnaschool, Julianaschool (g.Lo.) een voorschot te mogen ontvangen op de over het jaar 1931 uit te betalen ge meentelijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet-1920. De uitbetaling van de voorschotten ge- schledt overeenkomstig artikel 14. alinea 2, van net Koninklijk besluit van 4 September 1923 Stbl. nr. 432 zooals dit laatstelijk te gewijzigd, volgens door den Raad te stellen regelen. Evenals vorige jaren zouden B en W. de uitbetaling ook thans in twee termij nen willen doen' plaats hebben en wel de eerste verschijnende 15 Maart 1931, en de tweede 15 Sept-mber d a v. B en W stellen den Raad voor, hiertoe te besluiten. Alsvoren. uitgaaf op f 12638.64, met een batig van f 175.39; c. idem van het Burgerlijk Armbestuur, in ontvang en uitgaaf op f 204793.38; d. de tweede suppletolre begrooting van het BurgerU/x Armbestuur tot dekking van een hcogere uitgaaf op eenlge posten van l 485398. Alsvoren. der verordening tot van opcenten op de personeele belasting. B en W. stellen den Raad voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen In bijlage nr. 39 tot het vers a? van ’s Raads handelingen; Wijzigt Zijp besluit van 24 Juli 1930 nr. 23 tot vaststelling van een verordening tot heffing van opcenten op de personeele be lasting in deze gemeente, ate volgt: het in artikel 1, onder b. vermelde wordt vervangen door de volgende bepaling: b. voor zoover betreft het gedeelte der ge meente. behoorende tot de 7e k'.asse: Op de aanslagen van hen. voor wie belastbare huurwaarde bedraagt niet meer dan f 112.50, 85 opcenten. Meer dan f 112.50 en niet meer dan f 225 95 opcenten. Meer dan f 225.en f 337.50, 105 orventen. Meer dan f337.50 115 opcenten. Meer dan f 450 125 opcenten. Op de aanslagen van hen. die niet in den zin der wet op de personeele bela«tlng ge bruiker van een perceel zijn, wo-<it max mum van 125 opcenten geheven. Alsvoren. Aanleg kanaal Koihorn- Gedeputeerde Staten berichten, met waardeerlng hebben kennis van de mededceling, dat de Raad de toege- zegde Jaarlljksche bijdrage voor dan aanleg van het kanaal KolhomHuigendjjkOm val met een zijtak HuigendUk-rlchtlng Zes Wielen en voor de verlegging van de boe- zemscheidlhg met een bedrag van f9300 per jaar heeft verhoogd. Intusschen stellen Gedeputeerde Staten er prijs op, dat het besluit in verband met een tweetal voorwaarden, aan de toezegging verbonden, wordt verduidelijkt en eventueel gewijzigd B. en W. stellen voor aan den wensch van Ged. Staten tegemoet te komen en het be treffende raadsbesluit dienovereenkoinstlg te wijzigen. Alsvoren. door van de winst pijn, f 25.000 prijs te ge ven, wordt door spr. niet ten volle gedeeld. Het bedrijf, als bedrijf genomen, kan dat zeer zeker wel toelaten. Spr. wil echter, ten opzichte der gemeen te -financiën niet de wijze Elias zijn, doch zich bepalen tot de bijlage, waarin duide lijk wordt te kennen gegeven, dat er voor- loopig op een verdere tegemoetkoming niet gerekend behoeft te worden. Aan de hand dezer gedachte wil spr. deze bijlage dan ook even beschouwen en vraagt zich af, of het college door de af*chafflng van meterhuur voor gasmeters dan wel op Ue meest blllt'ke en rechtvaardige wijze de beschikbare gelden onder de verb-u’kers van gas verdeelt. Zijns inziens niet. Het eenlge wat geconstateerd kan worden is: dat er een vcrdeeling dezer gelden plaats heeft onder allen die een of meer gasmeters hebben, zender meer. Spr. vraagt zich af, te dat een Juist en goed commercieel Inzicht? Het komt spr. voor van niet. Evenmin is 1 ook democratisch. Beter ware 't Indten dit be drag voor tariefverlaglng werd aaneewerd. Ieder Ingezetene heeft vrijwel een gasmeter, de beter ges tueerden zeer zeker ook een electricteitrmeter. Het princiep van afschaf fing der meterhuur te aanvaarden zal bij doorvoering daarvan de beter gesitueerden tweemaal ontheffen, de gas- en electricltelts- meter, de armsten onder de armen slechts eenmaal, alleen de gasmeter. Verder gebrui ken de goed gesitueerden het gas vrijwel alleen om te koken, de armere daarbij ook voor de verlichting en meerdere huishoude lijke beslommeringen, als de wasch voor zich zelf en zoo noodig ook die voor ande ren. Spr. vraagt zich af. wie eigenlijk wel in doorsnee meer gas verbruikt de lagere stand of de hoogere stand? Verder geldt toch ook de maatstaf, dat groote gezinnen meer zul len verbruiken dan kleine gezinnen en die groote gezinnen, waar komen die het mees te voor? Een democratisch izient of tegemoetko ming van den armeren stand ziet spr. in dit voorstel dan ook niet. Alleen is t slechts een „verdeel maar raak"-systeem. Het adres der Hanze is hier dan ook zoo mooi op z’n plaats en dat zegt „waarom dit bedrag zoo maar luk-raak aan afschaffingen van meter huur verdeeld, terwijl wU voor onze bedrij ven geen biUUk tarief hebben, bezie toch eerst het tarief en geel ons toch ook bll- Ujker prijzen." Indien een democratische ge dachte heeft voorgezeten, dan zou spr. graag vernemen, hoe die z’ch dan ook mede ten opzichte van den middenstand heeft bepaald. Verder de meterhuur op zich zelf. Is dit nu toch werkelijk een zoo onbillijke heffing als oppervlakkig wordt opgevat? Bij de Alg. Beschouwingen werd wel gezegd, dat de me terhuur was de mee t degressieve belasting die er bestaat, omdat degene, die weinig verbruikt, evenveel meterhuur betaalt als die veel verbruikt en dmkt daarom ontzettend op de kleine verbruikers en wordt tevens de conclusie getrokken dat die kle ne ver bruikers zUn juist de menschen met lage Inkomens. Spr. ziet niet In waarom de klei ne verbruikers juist die menschen zijn met lage Inkomens Dit Is in z’n algemeenheid on juist. De kleine verbruikers en groote ver bruikers zijn niet te meten naar hun inko men, zij loopen door elkaar en moeten ge nomen worden naar de afname die de ver bruikers voor huishoudelijke behoefte noodig hebben. Het verschil van het gasverbruik zit dan ook meer in de groette van het gezin en de noodzakelijkheid van gebruik voor het bedrijf. Indien het met een belast.ng iets te maken heeft, dan heeft dat met de lagere of hoogere inkomens niets te maken en zou alleen aan te merken zijn, als een Indirecte belasting op het product. De heffing van meterhuur is degressief op het verbruik en niet op het Inkomen en dit kan alleen een maatstaf zijn of het wenschelljk te de me terhuur af te schaffen. Hoe beziet spr. de heffing huur? Aanwijzing stemlokalen B. en W. stellen deij Raad voor, te be sluiten: Artikel’ 1 der Verordening tot aanwijzing van de stemlokalen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provlncla'e Staten en den Ge- meenteread. va-tgesteld bij Rzadsbeslult van 29 April 1926. gewijzigd bij Raadsbe sluit van 18 April 1929 (Gemeenteblad nr. 1128), in dier voege te wUzizen. dat als stem lokalen worden aangewezen: voor het 9e stemdtetrict voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, tevens 3e stemdtetrict van den tweeden kieskring voor den Gemeenteraad, een lokaal in de Ambachtsschool aan den Bergerweg; voor het 10e stemdistrict voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, tevens 4e stemdistrict van den tweeden kieskring voor den Gemeenteraad, een lokaal in de U. L school aan de Krelagestraat voor het 12e stemdtetrict voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, tevens 6e stemdtetrict van den tweeden kieskring voor den Gemeenteraad, een lokaal der kweekschool aan het Nassaupleln; voor het 13e stemdtetrict voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, tevens 7e stemdtetrict van den tweeden voor den Gemeenteraad, een Lindenschool aan de Linden laan; voor het 19e stemdtetrict voor de Kamer en de Provinciale Staten. 6e stemdtetrict van den derden kieskring voor den Gemeenteraad een lokaal der Eltee van Calcarschool nabij het Overdlepad. De VOORZITTER voegt hieraan dat te gebleken, dat In een ander gebouw nog twee stems te trie tep zUn ondergebracht, nJ. stemdistrict 16e en 17e district, nX In de school van gracht. Nu zal ondergebracht tn Werken. Aldus beelotePi -Alkmaar, dat zij genomen heeft nooit de hartstochten gaande gemaakt, zocals Troelstra. Spr. heeft niets afgezongen op de kwa liteiten van mr. Troelstra. Spr. heeft niets kwaads van hem gezegd. De heer v. DRUNEN: Hjj heeft alleen de liberale partU geen voordeel gebracht. De heer THOMSEN; Er te nooit voorstel geweest liberaal te noemen. De heer WESTERHOF wenscht woord meer over te zeggen. Het voorstel wordt met 12 tegen 6 stem men aangenomen. Tegen de heeren: Vogelaar. Ringers. Thomsen, Klaver en Geels: (De heer Hoy- tlnk was een oogenblik afwezig). Burgemeester en Wethouders te machti gen. binnen de grenzen en op de voorwaar den. door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland gesteld volgens hunne circulaire van 24 December 1930 nr. 185, de gemeente borg te stellen voor de richtlge naleving van de overeenkomsten van geldleening, welke zullen worden gesloten tusschen een zich daarvoor beschikbaar stellende bank en In de gemeente gevestigde tuinders, die naar het deel van Burgemeester en Wethouders voor steun tot instandhouding van hunne bedrijven In aanmerking komen, echter met dien verstande, dat de borgstelling zich be perkt telkens 30 pCt. der voorschotten, met rente en kosten en onder voorwaarde, dat de overige 70 pCt. door de provincie Noord- Holland wordt gegarandeerd Ingevolge het besluit der Provinciale Staten van 28 Octo ber 1930. nr III. De heer THOMSEN merkt op. dat deze de flnancleele commissie niet ge ls. Volgens spr. heeft het voor stel echter niet veel te beteekenen. Spr. zal daarom voorstemmen. Weth. WESTERHOF betoogt, dat deze steunmaatregelen wel velen ten zegen zullen zUn. Conform besloten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13