JAAGT DE GRIEP DE DEUR UIT!! Speciale aanbieding! Overijselsch Dagblad Gesloten Schorten WILLEM HENSTRA Fa. Otto FinkenSieper, Alkmaar Mouw-Schorten met Galgen extra maten 'iiiiiiiiuiiiiiiraiiiiiiiiniiiiuiNiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiuim DESKUNDIGEN EN SOVJET-RUSLAND iiiniiiiiiiiiiii Eerste Alkmaarsche Groenten- en Fruithal Kanonschoten In Berlijn wantrouwen Brand te Alphen a. d. Rijn De werkloosheid In Amerika Hooge vischprijzen LUCHTVAART De Postvluchten op Indie 1 Autodieven De Cura failliet verklaard Trawler gezonken BINNENLANDSCH NIEUWS Imtiatiefvergadering in Den Haag GEMENGD NIEUWS Relletjes te Amsterdam Autobusramp te Bier ik Het ongeval te Geldrop VROUWENSTRAAT TEL. ZIE DE ETALAGES! ZIE DE ETALAGES! 1.80 ZIE DE ETALAGES! ZIE DE ETALAGES! hui ■lllllllllffl llllllHilllllWiillNM Internationale R.K. Vredesactie G. MELGERS - „DE BERGERPOORT” Zevenhuizen 10 Telefoon 399 HOOFDKANTOOR ZWOLLE Zaagmachines vernield Ongeveer f 40.000 schade 1.45 2.85 3.80 1.10 1.25 1.40 1.85 De P.H.-A.F.O. gestrand Bij Popelin Bemanning ongedeerd 2.25 3.40 4.25 1.90 2.25 DOOR DUIZENDEN GELEZEN UIT ALLE STANDEN IS MEN VER ZEKERD DAT ELKE ADVERTENTIE DAARIN GEPLAATST. SUCCES HEEFT Een noodzakelijk kwaad Het leven in 1308 KATHOLIEKEN W STERK VERLAAGDE PRIJZEN Willem Henstra RIDDERSTRAAT 14 WAARSCHUWING DE BESTE KWALITET VOOR Een gevaarlijke huisindustrie probleem, een het En Katholieke barmhartigheid en- aandacht aan de zorg voor oe Twee Dnltschen aangehouden de nabij Ook de directeur. Bemanning ’2 de aanva- Een agent aangevallen Twee arrestanten Begrafenis der slachtoffers De bestuurder opgespoord te Alles thuisbezorgd'. Heden pracht-bloemkool 22 ct. per stuk I Abonneert op het Noord-Hollandsch Dagblad I MARGARINE, verpakt, per ha'f pond 14 cent HET ADBES VAN VERTROUWEN! Sinaasappelen vanaf 14 i 25 ct.; Citroenen 5 en 4 A 10 ct. WIJ hebben een fruit-etalage zooals U in heel Nederland niet ziet. Fijne Handperen, Handappels. Cocosnoten 15 ct.; Nieuwe Dadels 18 ct. p. pond, enz., enz. Sukkel niet langer met uw aardappelen. BIJ ons de fijnste. Niet goed, geld terug. Dus allen naar de overleg om ook met het mogelijk al op 25 ct. 20 ct. 28 Ct, 20 Ct. 25 Ct. De Haagsche rechtbank heeft gisteren in staat van faillissement verklaard de N. V. Verzekering- en Herverzekering Maatschap pij Cura, gevestigd Parkstraat 24a te Den 9 ct. 20 ct. 45 Ct. be- met ADVERTENTTEN1-5 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Jaar abonnement 500 regels A 20 ct. per regel, 1000 regels A 17 ct. p. regel. 2000 regels A 15 ct. p. regel. 3000 regels A 13 ct. p. regel. Inges, mededeellngen dubbel tarief, op de 2e pagina driedubbel O 22 ct. 95 CL 22 H Ct. 25 Ct. door een Duitsch stoomschip met moeite gered. H. Mis werd opgedragen door den Weleerw. heer L. J. H. M. Debije, met assis tentie van den Hoogeerw. heer Th. Crea mers cn de Weleerw. heer H. A. M. Leesens. Bij de ter aarde bestelling bevonden zich Onmiddellijk ha hun indiensttreding bc- -J systeem te werken, van on- enz. nun het De bemanning is door het Duitsche ia gered. Het is no? niet bekend, waar de be manning aan land is gebracht. De „Maria Van Hattem” was Vrijdag 13 Februari van IJmuiden vertrokken. 1.75 1.50. IBS 1.50 0.40 eenige schoten in de lucht loste. De menigte stoof uiteen; de politie wist de twee mannen, die den agent hadden aangevallen, aan te houden. Zij werden naar het poet.huta-Bor- gerstraat overgebracht en daar in arrest ge steld. Een paar maal moest de politie hier en daar in de Klnkerbuurt tusschen 5.30 en 0 uur nog volksverzamelingen uiteendrijven. Gisterenmiddag te pl m 5.30 werd te Am sterdam een aantal werkwillige stukadoors van een bouwwerk in de Scheldestraat, waar een greep stukadoors onlange in staking Is gegaan, door de politie naar hun huizen in de Klnkerbuurt begeleid. In de Klnkerstraat begonnen de staken, daarin bijgestaan dooi te hoop geloopen buurtpubliek, op te dringen De agenten sommeerden vervolgens de menigte om uiteen te gaan. Als antwoord op deze sommatie vielen een paar man een der agenten aan, die toen zijn revolver trok en koopt niet in winke's waar onze delijke of N. Malthusiaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan Stationboekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT In het Westen van Berlijn heeft een ge beurtenis plaats gehad, die ongetwijfeld eenig 4n haar soort was. Door het venster van een woning op de tweede etage van een huls in de Pfalzburgerst rasse werden met een stuk geschut verscheidene schoten gelost. De scho ten veroorzaakten een hevige consternatie in de buurt en binnen zeer korten tijd was er een overvalcotnmando van de politie aan wezig, dat het huis binnendrong. Het kanon en de munitie werden in beslag genomen en de schutter, een 38-jarig man, werd mee naar het politiebureau genomen. Het betreft hier een voormalig officier, die geruimen tijd heeft gewerkt aan 'de uitvinding van een nieuw model kanon. Toen het eenmaal ge reed was, wist hij er geen raad mee In een vlaag van uitvindersovermoed heeft hij door het venster afgevuurd. Gelukkig zonder iemand te treffen. De recherche te Maastricht heeft Woens dagavond aangehouden twee Duitschers. Keulenaars, die bezig waren een auto te ver- koopen. Bij onderzoek bleek, dat de wagen In Duitschland verduisterd was en dat ze bovendien twee andere auto’s hadden ont vreemd. Deze wagens, die in andere gemeen ten zijn, zullen in beslag worden genomen hal*. Juist op tijd, want kort daarop even vóór middernacht verdween de trawler ra de diepte. Op de radio-grafische mededeeling van de „Anna Hugo Stlnnes VI" dat de bemanning gered was, doch de trawler gezonken, zijn toen de ter hulp gesnelde sleepbooten „Oceaan'’ en „Slmson" naar hun standplaats teruggekeerd. Tegen half twee arriveerde de „Oceaan" weder veilig In de haven van Terschelling Dinsdagavond j.l. heeft, zooals wij reeds meldden, te Geldrop een auto twee personen aangereden, die ernstig werden gewond. Ds bestuurder van den auto reed door, doch nadat de politie een onderzoek had ingesteld, heeft men den bestuurder, iemand uit Gotrle. gisteren kunnen opsporen. De auto 1» in be slag genomen. Onder leiding van het bestuur van den; R. K. Vredesbond Is Woensdagmiddag ia Den Haag in de zaal van de R. K. Werk- i geversvereeniging. welwillend ter beschikking -j gesteld, een bijeenkomst gehouden van ver- tcgenwoordlgërs van ’n aantal nationale RK. vereeniglngen, waaronder met internationale betrekkingen, ter bespreking van het denk-> beeld, een Internationale actie te ontplooien met het oog op de ontwapeningsconferentie te Genève tn het volgende jaar. De vergadering, bijgewoond door vertegen woordigers vah alle uitgenoodigde vereeni- gingen, betuigde instemming met de richt lijnen, door den voorzitter professor Kors getrokken en besloot tot samenstelling van een comité van actie, waarin met den voor zitter en den secretaris van den R. K. Vre desbond vertegenwoordigers van alle genoo- dlgde organisaties züllen zitting nemen. Dit comité zal, rekening houdend met d« ter vergadering geopperde denkbeelden, d< actie voorbereiden en leiden. Het bestuur van den R. K. Vredesbond ont ving reeds van een belangstellende in de acti< een bijdrage van f 100 ter bestrijding de kosten. Behalve de groote prijsverlaging nog extra 1 blikje KOEKJES (statie geld 10 cent voor blikje) bij aankoop van f 1.voor boodschappen (uitgezonderd roomboter en suiker) waaronder H pond van onze prima koffie in de prijzen van 20, 25, 30, 45, 50 en 80 ct. per half pond. gint het spionnage systeem te Spionnen omringen hen in den vorm chauffeurs, hotelbedienden, typisten, dergeschikte ambtenaren, vriendinnen Met cynische berekening naderen zij slachtoffer. Zjj spreken spottend over regiem, hekelen mistoestanden, keuren het gebrek aan politieke vrijheid af en verach ten het spionnage-systeem. Uit men zich onvoorzichtig. dan is men er bij. Prijst men bet regime, dan wordt men niet geloofd Houdt men zich onverschillig dan meent de spion, dat hij ontdekt is. Met de geringste uitlatingen wordt rekening gehouden. Van de meest vooraanstaande deskundigen heeft men dossiers over hun gedragingen aange legd. De vergoeding, die de deskundigen ont vangen voor hun arbeid, is booger dan het .Joon” der volkscommissarissen, maar trekkelijk zeer gering In vergelijking het buitenland. Het buitenland is dan ook niet .alleen om deze reden Intusschen het eldorado der Russische experts. Eenmaal daarheen gezonden op dienstreis, kunnen zjj zich veel meer veroorloven dan in Moskou. Het min ste of geringste echter is in staat hun terug- loeping te veroorzaken en met zorg waakt de Sovjet-regeerlng tegen een nlet-nakomen van een bevel tot terugkeer, door eenvoudig de vrouw en de kinderen van den betrok kene als gijzelaars in Moskou te houden, zonder rekening te houden met een even tueel verwoesten van alle gezinsleven. Het is ook voor een deskundige uiterst moeilijk zich tegen een eventueele beschul diging te verdedigen. Vooral wanneer hem een van zijn beslissingen wordt voorgewor pen als bewijs van een gebrek aan loyaliteit tegenover het regime. Het nemen van be paalde maatregelen vooral in de leiding van groote lichamen berust nu eenmaal dikwijls op een persoonlijk inzicht, dat ón mogelijk geheel te. motiveeren is. Men waagt iets om te winnen en niemand zal op onfeil baarheid aanspraak maken. Niettemin eischt de regeerlng in voortdu rend wantrouwen rekenschap van elke han deling en elk besluit vooral wanneer het resultaat ongelukkig is uitgevallen. Zi) laat zich niet door zuiver rakelUke of economi sche motieven leiden. ZU eischt allereerst volkomen onderwerping en absolute gehoor zaamheid. Haar justitie zoekt niet naar objectieve waarheid van een vergrijp vraagt niet of het begaan is en hoe het begaan is zij vraagt alleen naar de ge zindheid van de beschuldigden en veronder stelt stilzwijgend dat al hun handelingen ook de hun ten laste gelegde uit die ge zindheid voortkomen. Naar die gezindheid oordeelt en veroordeelt zij. Dat het leven der deskundigen in een sfeer van absoluut wantrouwen op den duur onhoudbaar is en nadeelig moet werken op den geest van initiatief en spontane behar tiging van de belangen der Unie, zal uit het bovenstaande hoewel slechts een korte schets duidelijk zijn. De Sovjetregeertng oogst hiermee datgene wat zij zaait: wan trouwen en afkeer. Weliswaar tracht zij eigen discipelen op te lelden tot experts. Dit lukt haar echter niet in de mate, waarin zi) het zich had voorgesteldt het aantal ingenieurs mi tech nici, verelscht door het vijfjarenplan, zal niet door de eigen partij kunnen worden ge leverd. Het noodzakelijk kwaad der bour geoisie d-skundigen blijft dus bestaan WU zullen zien hoe lang het nog gaatl P. J. STEPHAN. Gele Zeep, per pond Huishoudzeep, 4 st. Doperwten, per blik Borstulevellen, per K p. 25 ct. Mosterd, per pot 6 2) Mosterd, per glas Ringers’ Cacao, p. pak Prou Prou, per S P- Spritakranseft,- 7 voor De naam van deze Maatschappij werd den laatsten tijd nogal vee! genoemd in ver band met de in hetzelfde perceel gevestigde en reeds fallliet-verklaarde Veraekering- Maatschappij „De Nieuwe Boerhaave’” Tot rechter-commissaris is benoemd mr. Klomp en tot curator mr. A. P. Visser van Uzendoom. De Haagsche Maatregelen De FH.-A.LZ. Zaterdag naar Weenen De K. L. M. heeft natuurlijk dadelijk alle mogelijke maatregelen genomen, om voortzetten van deze postvlucht te maken. De poet en de goederen worden In aller ijl naar Weenen overgebracht eh de PH> AK.Z_ wordt met grooten spoed in ge reedheid gebracht. Morgen zal Sm roof f dit vliegtuig naar Weenen vliegen en daar neemt de bemanning van het gestrande vliegtuig het over om er de vlucht naar Indlë mee voort te zetten. Da correspondent van het „Hdbd.” te Praag, telefoneerde gisteravond De heide vliegers van het Nederland- sche toestel ztjrr naar Weenen vertrokken Het vliegtuig wordt gedemonteerd. Het ongeval is gebeurd ten Oosten van den Tsjechisch-Moravlschen heuvelrug, die onder vliegers berucht is door merk waardig slechte atmospherische gesteld heid met vaak onverwachte, snel opko mende nevels, waardoor daar nogal eens ongevallen zijn gebeurd en noodlandingen werden gemaakt. Ook de wlndstroomlngen zijn er verraderlijk. de post over- Popelin gestrande en Gisteren was weder weinig visch aan de IJmulder markt. De stoomtrawler „Claslna Luther”, van de V. E. M„ bracht ongeveer 140 manden visch aan, voornamelijk kabeljauw en be- sotpde hiervoor het bijzondere bedrag van Liefhebbers van mllitaire-orkestmuziek schaffen zich eens een paar Supraphoon- platen aan met pittige, opgewekte marsch- llederen. Klankrijk, in strak rythme en fraai genuanceerd gespeeld door de beroemdste Duitrche Militaire orkesten. Oa .Mit El- chenlaub und Schwerten” en „Die Ehren- wache” (A 013), „Einzug der Gladiatoren? en .Alte Kameraden” (A 010) en een bui tengewoon Interessante ..Groote Mistortacho Marschcotpourrl”, waarin oa. voorkomen de beroemde, echt-populaire: Radetsky-marsch, Bayerischer Defiliermarsch, Lockmarsch der Trommler und Pfeifer en Alte Kameraden. De voorlaatste doet aan het voortreffelijke en aanlokkelijke spel onzer Neder landsche Mariniers denken. Onthoud dit n B 03051 Tarwebloem, 3 p. voor Rozijnen, per pond Krenten, p. p. 22 en Custard, per pak Pudding, 6 pakjes voor Slaolie, per fl. 70 10) Chocola-hageislag, per K P- W ct Witte Hagelslag p. K P-17 «ct. Jam, per pot 35 (4- 3) U® .1 135 135 - - 130 3 pond Varkens- en Ossengehakt 1.— 3 pond Kalfs- en Varkensgehakt 1.— 1 pond Metworst 0.40 1 pond Leverworst 035 Beleefd aanbevelend: om. in den stoet de heer A. M. G. Esser, burgemeester van Horst, het Ud der Prov. Staten van Limburg de heer F. Thomeer en mr. Louwers, kantonrechter te Venlo. Verschillende kransen dekten de kist, d’.e door de buurtbewoners grafwaarts werd ge dragen. In Venray, waar de begrafenis der slacht offers J. Swlnckela en P. Wtnckens plaats had. was de belangstelling nog grooter. Ook hier was de kantonrechter van Venlo mr. Louwers aanwezig, voorts de burge- j meester van Venray de heer O. van de Loo, en van Grubbenvorst de heer A. Gielen. de Inspecteur der Ned. Spoorwegen uit Nij megen en de heer Kraak Steehman, secreta ris van den Bond van Bedrijfsautohoudera. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door aen Zeereerw. heer J. Thielen, pastoor te Venray, met assistentie van de Wekerw. heeren W. Geurts als diaken en M. P. J Strijkers 'als sub-dlaken. Op het kerkhof werd het woord gevoerd door de heeren Kraak Steehman, Sals, vee arts te Venray, en Oudenhoven. Een zoon van den heer Wlnckens dankte voor de belangstelling. De werkloosheid neemt in Amerika steeds dreigender afmetingen aan. Ondanks alle optimistische voorspellingen is de algemeene toestand buitengewoon droevig. In alle groo te steden ziet men elndelooze scharen van werkloozen die staan te wachten op het uit» deelen van levensmiddelen. Van het platte land en uit de kleine steden komen de men- schen naar de groote stad en door dezen grooten toeloop van hongerlijdende menschen is de toestand nog veel bedenkeiijker ge worden. Deze menschen denken, dat ze In de groo te stad veel gemakkelijker aan werk zullen komen. De kerkelijke autoriteiten besteden hun volle werkloozen. Alle katholieke krachten in de Vereenigde Statan zijn gemobiliseerd om de zen grooten nood te helpen lenigen. Alle werk en reparaties, die feitehjk pas in 1932 zouden moeten gebeuren, worden thans reed* uitgevoerd om de menschen aan werk te helpen. De bisschoppen hebben een oproep gedaan tot de katholieken om alles te doen wat In hun vermogen ligt om onverschillig welke werkgelegenheid te verschaffen en te verruimen. Kloosters, scholen, pastorieën en instellingen van liefdadigheid hebben gaar keukens en eetzalen ingericht waar de ar men tweemaal per dag kunnen komen eten en waar ze bovendien een geldJljken steun ontvangen en zoo noodig ook kleeren. Ook voor de brandstoffenvoorziening wordt ge zorgd. Ook de particuliere liefdadigheid werkt wonderen van barmhartigheid. In San Francisco heeft een katholiek, wiens naam niet bekend mag worden een gaarkeuken ingericht waarin morgens en avonds 2000 menschen mogen komen eten. De leiding van deze hulpactie is In handen van de Vincentlusvereenlguig en van de Ridders van CoHimbus. Eenige maanden geleden is bij het reclame [nooes tegen de Russische industrle-partlj de aandacht weer eens gevallen op het probleem der deskundigen in Sovjet-Rus- land. Da* is Inderdaad een eigenaardig probleem zelfs. In den eersten roes van hun overwinning in 1917 zijn de bolsjewiki met man en masht de bourgeoisie te Hjf gegaan. In de straten van Petersburg en Moskou was niemand veilig, die een boordje en een hoed droeg. Losgelaten soldaten en matro zen hebben een flinke slachting gehouden onder de tsaristische ambtenaren, militai ren. industrieelen en intellectueelen. Met het natuurlijk gevolg dat een groot deel van al deze wenachen trachtte zich naar buitenland In veiligheid te brengen Toen nu het eerste .revolutlonnaire thous.arme" wat gezakt was en men zich bewust werd voor de taak te staan een mU- lloenenrijk economisch weer op te bouwen toen het erop aaiikwam de industrieën weer op gang te brengen, de afzetmogelijk heden in het buitenland te verkennen, het heele economisch leven te organlseeren toen rees de Vraag, waar men de geschikte krachten tot dit alle* vandaan sou halen. Men had wel „houwe en trouwe” commu nisten, maar men had geen technische, fi- nantieele en economische deskundigen. Men stelde zich wel voor er zulke te laten oplei den uit de proletarische jeugd, maar voor eerst zou het zijn tijd noodig hebben vóór dat deze klaar waren en dón: voor de on- lelding zelf waren deskundigen noodig. De behoefte was dus dringend. Hierom werden dan ook de ingenieurs, economisten, ambtenaren, bank-lelders. han- delsvertegenwoordlgers enz. na eenlgen tijd weer in Rusland vastgehouden of binnen gelokt, terwijl hen een positie werd aange boden. Er werd een soort verbond gesloten met de bourgeoisie met de stille hoop, het spoedig te kunnen verbreken. Men liet de deskundigen in den staatsdienst treden, ge dwongen door de noodzaak als een nood- zskelijk kwaad. Dat deze deskundigen echter ih politiek opzicht steeds gewantrouwd werden en thans nog worden, is te begriipen. Dit wantrouwen echter gaat zóó ver, dat het het leven der betrokkenen zelf tot een hel maakt en bo vendien daardoor gevaarlijk kan worden voor de Sovjets zelf. Politiek zijn er onder de deskundigen maar weinig rascommunisten, leta meer aangeslo tenen bij de communistische partij. De ove rigen zijn „partijloos”. Dat wil zeggen, zij behooren tot de chaotische massa van al len. die niet communisten zijn want geen andere partij is in Rusland bestaanbaar Onder die partljloozen zijn er, die vroeger linksch-revolutionnalr dachten en dus de Sovjets niet ongezind zijn; er zijn er by die zich politiek indifferent hebben gemaakt; er zijn er die de eersten zullen zijn om het re giem een duw te geven als het dreigt te va’len en er zijn er ook, die geen gelegen heid voorby laten gaan om de beerachende clioue een hak te zetten, die alles geoor loofd achten tegen „zoo’n stel dieven en moordenaars” en overal waar zi) kunnen den staat benadeelen. Allen zijn echter diplomaten laten niets van buiten merken. Het wantrouwen der communisten strekt zich dan ook over allen gelijkelijk uit. Bij hun indiensttreding moeten zij een formulier invullen, waarin o a. gevraagd wordt voor welke partij zij sympathie heb ben. Dat het antwoord van allen gelijk is en er geen enkel geloofd wordt. Is licht te bcTilnen. Gisteravond heeft te Alphen a. d. Rijn een ernstige brand gewoed in een dsel der gebouwen van de N.V. O. F. W Herngreen’s Pijnhouthandel aan het Goudsche Rijpad. Toen om zes uur het personeel der firma het bedrijf verliet, bevond zich alles in de beste orde en nog geen uur later sloegen de vlam men uit de zagerij, welke tevens als ma- chineloods dienst doet. Vrijwel onmiddelljjk na het uitbreken van den brand waren de twee motorspulten ter plaatse, die echter tegenover de geweldige vuurzee welke ver in den omtrek zichtbaar was, weinig vermochten uit te richten. Naast de zagerij was een groote hoeveelheid bout opgeslagen, die eveneens gevaar liep en al spoedig zag de brandweer zich dan ook genoodzaakt zich te bepalen tot het nathouden van deze stapels. De zagerij lag reeds na een uur geheel th puin, terwijl mede alle hierin ondergebrach te hou (zaagmachines en gasmotoren werden vernield. Met veel moeite slaagde men er echter in, ook dank zij de gunstige wind richting, den brand tot de zagerij te be perken. Wel bleek het noodig de houtsta pels voortdurend nat te houden, doch ge vaar voor uitbreiding van het vuur bestond er niet meer. Naar de directie meedeelt, bedraagt de schade ongeveer f 40.000, welke gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. Of het be drijf door een en ander stagnatie zal on dervinden, kon men nog niet meedeelen. De firma beschikt over groote voorraden, welke gespaard zijn gebleven, zoodat de leverantie van hout vermoedelijk normaal voortgang zal kunnen hebben. Rechtbank heeft ook In staat van faillissement verklaard den heer G. o. Douwenga Wzn., directeur van de thans gefailleerde verzekeringsmaatschappij De Nieuwe Boerhaave en Cura. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. v. d. Boom en tot curator mr. van Meever- den. Het postvliegtuig, 'de PH-A.F.O, dat gisterochtend naar Indië vertrokken is, heeft bij Popelin (in Tsjecho-Slowakije) een noodlanding gemaakt en is daarbij over den kop geslagen. Verscheidene uren hadden FriJns en Both al boven de wolken en boven den mist ge- zeteen, zoo lang, dat zij het beter oordeelden, om maar te trachten onder het zware wolkendek te komen en een landing uit te voeren, ten einde zich te kunnen oriëntee- ren. Onder de wolkenlaag gekomen, bleek de geheel aarde met een sneeuwlaag bedekt te zijn. Frijns koos voor zijn landing een veldje, dat er zoo op het oog van boven af gezien, uiterst geschikt uitzag. Maar bij het landen bleek de sneeuwlaag veel ongerech tigheid te bedekken, althans bij het inko men van het terrein heeft de machine blijk baar een of ander ob-takel geraakt en is over den kop gestagen. De bemanning bleef bjj dit ongeval ge lukkig ongedeerd. Hoe het vliegtuig beschadigd is. valt nog niet te vermelden, daarover ontbreken nog de gegevens. Popelin ligt In Tsjecho-Slowakije, de stad Neuhaus. Frijns lag goed op zijn koers. Nadere bijzonderheden Nader wordt gemeld, dat gisteravond tegen 10 uur het Duitsche s.s. „Anra Hugo Stlnnes VI" radiografisch sleepboothulp verzocht voor een Nederlandschen trawler, waarmede het stoomschip op tien mijlen ten westen van Borkum op de oordzee in aanvaring was ge komen. De trawler was zinkende. Op het S. O. S.-sein zijn onmiddellijk het bergingsvaartuig van de firma Doeksen te Terschelling en de sleepboot „Simson” van Borkum uitgevaren om assistentie te ver- leenen. Inmiddels werd de toestand aan boord van den trawler, die later de ..IJmuiden 175” bleek te zijn, zeer kritiek, zoodat men op de .Anna Hugo Stlnnes VI” besloot de booten te strij ken om de bemanning van den trawler te halen. Er hing een dichte mist. Na veel moeite gelukte het de uit ongeveer twaalf koppen bestaande bemanning van den trawler te --- - -s. Eet meer fruit, doch kijkt goed uit, dat U het beste krijgt. Honingzoete De P H.-A.E.Z. en de poet naar IndIS De PJI.-A.E.Z„ die Zaterdagmorgen ts van Schiphol vertrekt, zal nemen van het bij twaalfde postvliegtug. de P.H.-AJ.O. deze verder naar Indië brengen. Inmtdels heeft de P. T. T., in met de K. L. M„ besloten, dit vliegtuig van Zaterdag opnieuw post te doen verzenden op de gewone voorwaar den. Orkestwerken. Zij, die speciale liefhebbers van moderne orkestwerken zijn, hebben niet te klagen over te weinig opnamen. Om ons nu maar eens te beperken tot de Pransche, Imprea- Mache kunst, wat is er den laatsten tijd ■t in dat genre opgenomen? Wij willen enkele standaardwerken bijzonder de aandacht vestigen. Van Debussy, den grondlegger der Fran- sche impressionistische kunst en tot nu toe nog immer den voortreffelijksten com ponist in deze kunstuiting, nam Odson op: ae prachtvolle Noctunres: „Nuages” en J’êtes”. Deze muziek is één prachtvol klank- kleurenspel. Debussy toovert uit het orkest ontelbare, ragfijne, tot in den sterkste» klank doorzichtige nuances, die een ieder moeten bekoren. „Nuages” stelt de elndelooze wolken vaart voor, nu eens duister in wilden gang, dan weder met opklarende lucht en zilveren maanllchtstralen. Bi) .Xêtas” wordt men verplaatst in de vrije natuur te midden van volksdansen en spelen. Alles klinkt hier wondervol vrij licht en behagelijk. Deze werken ztjn uitgevoerd door de l’As- rociation Artistlque des Concerts Colonne onder leiding van den ook In Nederland zoo hoog aangeschreven dirigent Gabriel Piet- né De opname mag uitsluitend geslaagd worden genoemd. De klanktimbres der tal-, rijke instrumenten van het groote. moderne Ingerichte orkest zijn allen duidelijk te her kennen en vloeien wondermooi te saam. In één woord: het zijn prachtplaten. Gememoreerd dient te wo-den. dat van Debussy ook is opgenomen de stemmings volle, zeer teer van klank gehouden „Pre lude a l'après-midl d’un Faune”. Zeldzaam subtiele orkestklank is hier te beluisteren. Een extra vermelding verdient een twee tal platen met een nog te onbekend Ballet van Piemé: „Cydalise" of ,\jt Chèvre-pled”. Dat is nu eens voortreffelijke, moderne bal letmuziek. Prachtige dynamische en ryth- rnlsche schakeeringen, rijk geïnstrumenteerd en vol afwisseling. Deze ballet-suite omvat: .Marche des petlts faunes. La le<;on de flüte de Pan, Marche des élèves Nymphes, La le?on de danse sur le mode Hyrolydien. Suite de la lecon de danse et Final.” Gisteren had onder groote belangstelling te Horst de plechtige begrafenis plaats van den 17-Jarigen Piet Moorrees. die bij het autobus-ongeluk te Blerik om het leven kwam. De De stoomtrawler Maria van Hattem, Um. 157, toebehoorende aan de Maat- j schappij „De Marezaten’ is nabij Borkum aangevaren door het Duitsche stoomschip Annie Hugo Stinnes”. De trawler zonk spoedig na ring. J ONGEKEND LAGE PRIJZEN BIJ 3 pond Saucijsjes1. 3 pond doorr. Varkens'appen 1. 5 pond vet Rookspek 1. 5 pond gemalen Spek 1.— 5 pond Speklappen 5 pond mager Rookspek 5 pond rauwe Reuzel 5 pond dik Niervet 5 pond Schapenvet Carbonade en Lappen OSSENVLEESCH 3 pond doorr. Ossenlappen 3 pond magere Ossenlappen 3 pond Riblappen 3 pond Ossenrollade 3 pond Ossenpoulet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 15