SPAARBOEKJES •M DESKUNDIGEN EN SOVJET-RUSLAND L FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR L- TWEEDE BLAD ZATERDAG 21 FEBRUARI 1931 Te water geraakt en verdronken Dultsch stoomschip gestrand 'De toestand in Rusland Scheepsramp voor de Fransche kust rente 3^2 procent Zes kinderen verbrand wantrouwen PROVINCIAAL NIEUWS PAARDENSPORT BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Brandstichting Naar zuivere parlementaire verhoudingen Het verkeer in de Ver. Staten In 1930 32500 menschen door auto’s gedood De benoeming van den Amerlkaan- schen gezant BERGEN Een noodzakelijk kwaad Het leven in M.KATER XXLKMAAQ MIENT2A» Capltuleeren voor de Christelijk- Hisforischen? le lustrum der Nederlandsche landelijke ruitersport BLADZIJDE 1 l Een tweede Indische conferentie? Orkestwerken. Studiereis van een Fransch financier Zestien man vermist Het spelen met lucifers de oorzaak En „De Volkskrant" ten slotte schrijft: probleem* een 1 l „Ons Noorden” kan rich hiermede absoluut niet vereenigen en schrijft: 4 de zou weten. De Marinepersdienst te Brest heeft een draadloos telegram ontvangen van het Fran sche stoomschip „P L. M. 15”, volgens het welk het schip in den nacht van Woensdag op Donderdag ter hoogte van Brest in bot sing is geweest met een onbekend stoom schip zonder groote schade op te loopen. Donderdagmiddag werd gemeld, dat de reddingsboot van het Grieksche stoomschip be roet ASBEN. 20 Febr. Gisteravond is de sergeant-majoor Menger, te Assen, in het Noord-Willemskanaal geraakt en verdronken. Het lijk is hedenmorgen opgehaald. Het slachtoffer was gehuwd. zich Amerika anschen DE R.K. KIESVEREENIGING ..Thetotocos” met zestien man vermist wordt. Het stoomschip zelf werd op hooge zee drij vende gevonden. Het schijnt het schip te zijn, waarmede het Fransche stoomschip tn aanvaring is geweest. Onmiddeliyk na hun indiensttreding be- systeem te werken, van on- enz. bun het Een vreeseiyk ongeluk heeft Donderdag plaats gehad tn het kleine Spaansche dorp Hoyos in de provincie Avila. Tijdens de afwezigheid van de ouders, die hun vier kinderen en twee neefjes van 3 tot 7 jaar alleen in de woning hadden achter gelaten, Is brand ontstaan. Men meent, door dat de kinderen met lucifers hadden ge speeld. B|j hun thuiskomst vonden zij nog slechts een smeulende puinhoop van wat eens hun woning was, waarin later de verkoolde lijken van de kinderen werden gevonden. «Het wordt tijd, dat men in antl-revolu- tionnare en in katholieke krlngen#zlch rekenschap geeft van dit standpunt. Want terecht zegt „De Nederlander”: „leder, die wenschen koestert Inzake ons parlementair leven, zal dus hiermede (met het Christ.- Hlst. standpunt) moeten rekenen.” De Nederlander” heeft 'dezer dagen (zie hoofdartikel van gister) eens uiteengezet, dat de Christ -HlStorlschen inzake kabinetsvor- mlng blijven bij hun in 1929 ingeuomen standpunt: Geen overleg vooraf met eenige partij, geen overleg ook van de fracties met den formateur omtrent het regeerlngspro- gram. «De Tijd" schreef naar aanleiding hiervan: In 1930 we-den in de Vereenigdc 3* aten naar schatting :i2590 menccnen door motor voertuigen gedood! Dit angstwekkend getal werd de~r ia^-n gepubliceerd door de National Safety Coun cil in Chicago. Het beteekent een toename van 4 pct. tegenover het aantal slacht offers van het Amertkaansche verkeer in het vorige jaar, toen dit 31315 bedroeg. „De nieuwe cijfers zijn de hoogste In de geschiedenis”, zegt het bericht. Zij vormen het overtuigend bewijs van de groote ge varen, die het auto-verkeer oplevert, wat door niets weerlegd kan worden, al zegt het verslag verder, dat de toename de laagste is, sedert het rijden een veiligheidsprobleem geworden is. In 1929 bedroeg de toename 12 pet en In 1928 8 pet. Zooals verder uit het verslag blijkt, was de toename van ongevallen natuurlijk het grootst in de Staten met de grootste lan delijke bevolking, terwijl men in de groote steden als gevolg van bekende verkeers- voorschriften minder aan gevaren bloot gesteld is. een voorloopig karakter heeft en dat deae nog wel eenige verandering zal kunnen on dergaan. Zoo kunnen b.v. elk 100-tal leden van de Kiesvereenlging een candldaat stellen, mits de candldatenlijst uiter'-ijk 22 Februari aa. bjj den voorzitter of secretaris van de Kies- vereenlglng worden Ingeleverd. Blijkens het reglement kunnen, drie dagen voor de vergadering, waarin de candldaten gesteld worden, nog candldaten worden in geleverd. De kiesvereenlging vergadert Woensdag as., *s avonds om half 8 in St. Jan. Zooals wij reeds eerder berichtten, stelt de heer M Baltus zich niet meer herkiesbaar en zal hij binnenkort, na 25 jaren lid van den Raad te zijn geweest, zijn ontslag nemen. Tot he einde van deze zittingsperiode zal dan als opvolger moeten worden nangewunen de heer C. de Wit. Bijzondere feiten Hoewel de federatie slechts op een kort be staan kan terugblikken heeft zij reeds een roemrijke geschiedenis achter zich. Op ver schillende oogenbllkken heeft van zich dóen spreken en een leder verstomd doen staan van de geweldige levenskracht, die in haar zetelt. Zij mag zich verheugen tn de belangstel ling van de departementen van Defensie en Binnenlandsche Zaken, van vele militaire en burgerlijke autoriteiten, van Industrieelen, geleerden en plattelanders. Zij is de orga nisatie, die de plattelanders van allen rang en stand In zich vereenlgt. zy voelt zich de ..lijfwacht” van dat zoo geliefde platteland. En bijzonder stelt zy de hooge belangstelling op prijs, die zij steeds mag genieten van de zijde van ons Koninklijk Huls. Meermalen heeft H. M de Koningin landelijke ruiters voor zich laten défileeren en bij dergelijke oogenbllkken voelde men het zeer duidelijk.' dat hier .Het beste deel van het Nederland - sche volk” zijn trouw aan vorstenhuis en va derland beloofde. Wij kennen zulke parades - - I). Den Haag (1928) de groote beroemde Resultaat en verschiet Ten slotte zij vermeld, om een goeden in druk te geven omtrent het enorme werk, dat in zoo korte spannetyds, werd gewrocht, dat het aantal aangesloten rijvereenlgingen door ijverige propaganda en reclame van 15 tot 58 steeg. Het aantal actief rijdend» lan delijke amazones en ruiters wordt geschat op ongeveer duizend, terwijl het aantal ge wone. ondersteunende en buitengewone le den vermoedelUk de drieduizend overschrijdt. Een groot aantal vereenigingen is nog In op richting en mede daartoe Is een uitgebreid propagandaplan In elkaar gezet. Bijna alle ccncoursen-hlppique staan reeds in het tee- ken der landelijke ruitersport en ook is het te voorzien dat de fokkerij in de komende jaren Intensief met de laruVelijken zal sa menwerken. dat deze plattelandsbewegtag haar oorzaak vindt in den inwendlgen drang der platte landsbewoners om iets te presteeren. Vrijdag 20 Februari is het reeds 5 jaar ge leden. dat de Nederlandsche Federatie van landelijke rijvereenlgingen werd opgericht. Deze oprichtingsdatum is echter niet tevens de datum van den aanvang der werkzaam heden dier organisatie, want eerst tn Sep tember 1938 werd de centrale organisatie der Nederlandsche landelijke rijvereenlgingen In een vergadering te Utrecht definitief gecon stitueerd. Waar deze jonge beweging ten plattelande tn de laatste jaren zoo zeer de aandacht ge trokken heeft en door haar enormen snellen groei bewezen heeft groote levensvatbaarheid te hebben, willen wij ter gelegenheid van het 5-jarig jubileum der Nederlandsche federa tie. dat tevens het eerste lustrum der geheele Nederlandsche landelijke ruitersport is. iets nader op de geschiedenis van deze organisa tie Ingaan Oprichting qn federatie Ai spoedig zagen enkele vooraanstaande personen op ps^rdengebled het belang van dit rjjvereeniglng-verschijnsel In, temeer om dat ook in Dultechland een dergelijke bewe ging In zoo korten tijd een geweldigen op gang had gemaakt. In persartikelen werd de noodzakelijkheid van bet rijvereenlglngswe- zen aangetoond met het gevolg dat het cen traal comité en de Nederlandsch Hippische Sportbond zich er voor spanden om te trach ten de bestaande rijvereenlgingen in één bond samen te brengen. jDmdat men echter niet wist hoeveel rijvereenlgingen er beston den werd een commissie In het leven geroe pen. bestaande uit de heeren maj. Jhr. K. F. Quarles van Ufford, A. van Hoboken en It. W. Slob, welke commissie tot opdracht kreeg het land naar rijvereenlgingen af te zoeken. Dit was in het najaar van 1925 en het re sultaat was na een half jaar werken nog maar povertjes: In het geheel werden, nsast de oude Brabantsche vereenigingen, maar plus minus 15 nieuwe rijclubs genoteerd. Nadat deze vereenigingen gepolst waren, besloten zij 30 Februari 1928 zich in 'n cen- tralen bond te vereenigen. welk besluit in September daaropvolgend door een defini tieve oprichting van de Nederlandsche Fe deratie van Landelijke Rijvereenlgingen” werd gevolgd. In het bestuur van deze nieu we vereenlglng hadden zitting als voorzit ter Mr. A. Slob te Hoofddorp, thans eere- voorzitter der organisatie als vlce-voorzltter Jhr. H. W. M. van Ooehoorn van Sminia, le secretaris, kapt. H. Keppel Hessellnk, als pen ningmeester L. A. Bom. als leden de heeren R- van den Hoek en J. G. Addens. Aan dit bestuur werd later nog toegevoegd als 2e se cretaris de heer W. Slob. terwijl na het ont slag van den heer Bom. het penningmeester schap door den heer Addens werd waarge nomen. Liefhebbers van militaire-orkestmuziek schaffen zich eens een paar Supraphoon- platen aan met pittige, opgewekte marsch- 1 lederen. Klankrijk, in strak rythme en fraai genuanceerd gespeeld door de beroemdste Duitsche Militaire orkesten. Oa. .Mlt El- chenlaub und Schwerten” en „Die Ehrea- wache” (A 013), „Einzug der Gladiatoren’* en „Alte Kameraden" <A 010) en een bui tengewoon Interessante „Groote Mistorisctae Marschpotpourri". waarin oa. voorkomen de beroemde, echt-populaire: Radetsky-marsch, Bayerischer Defiliermarsoh, Locjpnarach der Trommler und Pfeifer en Alte Kameraden. De voorlaatste doet aan bet voortreffelijke en aanlokkelijke spel onzer Nederlandsche Mariniers denken. Onthoud dit nummer: B 0305! vanuit Hoofddorp (1927) en uit Brammen (193<n, „Konlnginne-parade”. Bijzondere dagen waren ook die in De cember 1938 toen voor het eerst Nederland sche landelijke ruiters In het buitenland uit kwamen (Keulen) en daar onmiddeUIJk zoo veel succes wisten te oogsten en In Septem ber 1929 toen zij In Sleeswyk-Holstetn even eens de Dultschers deden versteld staan. Tweemaal waren deputaties tegenwoordig bij den jaarlijkschen grooten afstandsrit door Hongarije, terwijl ooi: ons land één der oprichters was van den Internationalen hond van landelijke rijvereenlgingen. Gandhi heeft alle leden van de arbeids commissie van het congres voor een bespre king naar Delhi ontboden. Het verluidt, dat tusschen den onder koning van Indiè. Lord Irwin, en Gandhl. nog slechts op 2 punten verschil van mee- nlng bestaat. Deze 2 punten zouden be treffen het bijeenroepen van een tweede In dische conferentie, op welke men zich vrij zal kunnen uitspreken en het onderzoek naar bet optreden van de politie tegen de demonstranten. HONDEN EN SCHAPEN De schapen van den heer H. asm den Natteweg zijn een dezer dagen door een hond achtervo'gd geworden. De eigenaar van den vermoedelijken dader is bij de politie bekend en zal tot schadevergoeding worden aange sproken. In flink tempo voorwaarts Tot en met bet voorjaar 1937 hoofde men nog niet veel van de werkzaamheden der jonge hippische vereenlglng. In den zomer van dat jaar werd echter een aanvang met de regelende werkzaamheden gemaakt en getracht langzaam aan orde te schep pen. De voornaamste opdracht, die de fede ratie zich gesteld had. was het brengen van eenheid tn het rijkunstlg onderricht bij de rijvereenlgingen. Dit bereikte zij eerst In 1938 door het uitgeven van het zoo bekende en uitstekende rij voorschrift. Dit voorschrift is het eenige ter wereld dat zoo is samen ge steld en heeft vanaf het begin bewezen op de juiste grondslagen 'te berusten. Mooier succes zou men zich voor de federatie moei lijk hebben kunnen denken. De wedstrijden werden eerst, toen zij nog gering in aantal waren, geregeld door „Voorlooplge Wedstrijd- bepallngen” en vanaf 1929 door het z.g. Wed- strüdvoorschrift. Deze beide genoemde voor schriften vormen de grondslagen der rijver- eenlging-organisatle in Nederland. Met het goede regelen van wedstrijden en van het onderricht ging een stijging der pres taties van de landelijke ruiters gepaard. Hun verrichtingen mogen gezien worden en zelfs in het buitenland spreekt men met alle ach ting over hetgeen de Nederlandsche lande lijke ruitersport in zoo korten tijd heeft be reikt. Vanaf 1928 werd de organisatie krachtig ter hand genomen en werd met vaste hand, niet tegenstaande honderden moeilijkheden, uni formiteit in alles gebracht. Niet alleen het wedstrijd wezen en het rijkunstlg onderricht, dcch ook allerlei vaktermen, uitdrukkingen, commando's, vaandels enz. werden zooveel mogelijk volgens één model „geschapen”. Daaraan beeft ook de federatie vergrooting van haar inwendige kracht te danken. Geschiedenis In den na-oorlogstijd verdiende de Neder landsche paardenfokker veel geld met al zijn producten. Het was voor een groot gedeelte vrijwel onverschillig of het door hem te le veren materiaal van mindere kwaliteit was. want vooral Duitschland betaalde zelfs voor de „kromste dieren nog behoorlijke prijzen In dien tijd werd er aan de paardenfokkerij verdiend, was zij loonend en genoot zij dus de liefde van den boer In 1935 sloot Duitsch land echter zijn grenzen en hief hooge in voerrechten op onze warmbloedpaarden. met het gevolg dat onmlldellyk de paardenhan del stil stond en dc liefhebberij voor het fok ken. tegelijkertijd met het finandeele. voor deel verdween. En nu. in dezen tijd van achteruitgang der paardenfokkerij hoorde men plotseling dat in verschillende gedeelten van ons land rij clubs werden opgericht, die werden gevormd door boerenzoons en boerendochters. Deze clubs, die geen bepaaid doel voor oogen had- ken. werden zoowel in Groningen alsook in Zuld-Holland en het Noordelijk gedeelte van Noord-Brabant opgericht. Ook in Noord- Holland. (Haarlemmermeer 1 bleek een nei ging tot het beoefenen van de ruitersport te bestaan De verklaring van dit sportieve ver- schiJnsel juist in een slechten tijd voor paar denhandel en fokkerij is tot nog toe steeds niet gevonden. Het te echter onze meenlng. Naar wij vernemen, zullen door het Be stuur van de R.K. Kiesvereenlging, „Dr Schaapman” alhier, voor de a.s. verkiezing voor den Raad de navolgende personen can, didaat worden geste'd: 1. J. Apeldoorn, 2. H. Blank, 3. J. E. Martin, 4. C. de Wit, 5. J. E. Miltenburg, 6. Th Sluyter en 7. W. Schneiders. Het spreekt van zelf, dat deze lijst slechts wy zijn er Intuaachen niet zeker van. dat ons parlementarisme op den duur tegen dergeiyke proefnemingen bestand zal blijken, en ook niet zeker, dat onze party daarmee genoegen zal nemen. wy hebben nog altyd de theoretische mogelykheld verondersteld, dat de drie partyen van rechts, den nieuwen tyd be grijpend, elkander zouden ontmoeten op een program van stevige sociale hervor mingen en eendrachtig zouden staan ach ter een ministerie van dezelfde strekking. Maar als de chrlsteiyk-hlstorischen van geen overleg tuaschen de rechtsche partyen willen weten en tegenover elk kabinet dus ook een vooruitstrevend volle vrijheid van handelen wenschen te behouden, kon voor de katholieke party de „uiterste noodzaak” in een naby ver schiet komen. Zoo ooit, dan moet thans stevig worden geregeerd, niet gelaveerd, én wanneer de ehristeiyk-hlstorischen ons daarby voor de voeten willen loopen, dan moeten wU oppassen, ons niet te laten afhouden van den plicht dien wy in polltiek-parlementalr opzicht hebben te vervullen. HET MEENING8VERSCHIL TUSSCHEN GANDHI EN DEN ONDERKONING Eenige maanden geleden is by het reclame proces tegen de Russische Industrie-party, de aandacht weer eens gevallen op het probleem der deskundigen in 8ovJet-Rus- land. Dat is inderdaad een eigenaardig probleem zelfs. In den eersten roes van hun overwinning in 1917 zyn de bolsjewlki met man en macht de bourgeoisie te lyf gegaan. In de straten van Petersburg en Moskou was niemand veilig, die een boordje en een hoed droeg. Losgelaten soldaten en matro zen hebben een flinke slachting gehouden onder de tsaristische ambtenaren, militai ren, industrieelen en intellectueelen. Met het natuuriyk gevolg dat een groot deel van al deze wenschen trachtte zich naar het buitenland tn veiligheid te brengen Toen nu het eerste .jevolutlonnalre en thousiasme" wat gezakt was en men zich bewust werd voor de taak te staan een mll- UoenenriJk eqpnomisch weer op te bouwen toen het erop aankwam de Industrieën weer op gang te brengen, de afzetmogelijk heden In het buitenland te verkennen, het heele economisch leven te organlseeren toen rees de vraag, waar men de geschikte krachten tot dit alles vandaan zou halen. Men had wel .Jiouwe en trouwe” commu nisten, maar men had geen technische, fl- nantleele en economische deskundigen. Men stelde zich wel voor er zulke te laten oplel den uit de proletarische jeugd, maar voor eerst zou het zyn tijd noodlg hebben vóór dat deze klaar waren en dén: voor de op leiding zelf waren deskundigen noodlg. De behoefte was dus dringend. Hierom werden dan ook de ingenieurs, economisten, ambtenaren, benk-leiders. han- delsvertegenwoordigers enz. na eenlgen tyd weer in Rusland vastgehouden of binnen gelokt, terwyi hen een positie werd aange boden. Er werd een soort verbond gesloten met de bourgeoisie met de stille hoop, het spoedig te kunnen verbreken. Men liet de deskundigen tn den staatsdienst treden, ge dwongen door de noodzaak als een nood zakelijk kwaad. Dat deze deskundigen echter in politiek ojjzlcht steeds gewantrouwd werden en thans nog worden, is te begrijpen. Dit wantrouwen echter gaat zóó ver. dat het het leven der betrokkenen zelf tot een hel maakt en bo vendien daardoor gevaariyk kan worden voor de Sovjets zelf. Politiek zyn er onder de deskundigen maar weinig rascommunisten, iets meer aangeslo tenen by de communistische party. De ove rigen zyn „partyioos". Dat wil zeggen, zy behooren tot de chaotische massa van al len, die niet communisten zyn want geen andere partij is In Rusland bestaanbaar Onder die partyloozen zyn er, die vroeger Unksch-revolutionnalr dachten en dus de Sovjets niet ongezind zyn: er zyn er by die zich jjolltipk indifferent hebben gemaakt; er zyn er die de eersten zullen rijn om het re giem een duw te geven als het dreigt te vallen en er zyn er ook. die geen gelegen heid voorby laten gaan om de heerschende clique een hak te zetten, die alles geoor loofd achten tegen .^oo’n stel dieven en moordenaars” en overal waar zy kunnen den staat benadeelen. Allen zyn echter diplomaten laten niets van buiten merken. HM wantrouwen der communisten strekt zich dan ook over allen geiykeiyk uit. By hun indiensttreding moeten zy een formulier Invullen, waarin oa, gevraagd wordt voor welke party zy sympathie heb ben. Dat bet antwoord van allen geiyk is en er geen enkel geloofd wordt. Is licht te begrypen. Tuaschen de regels door Is, 0.1. hier het advies te lezen: „Geeft de christeiyk-hlsto- rlaohen hier nu maar toe, want anders doen zy het toch niet en komt er van rechtsche coalitie niets.” Nu achten wy het vrijwel uitgesloten, dat er by de Kath. Staats party een meerderheid zou zyn, welke op een zoo zwakke en onzekere basis, een her stel der rechtsche samenwerking zou wen- schen. Naar onze overtuiging zou ook een dergeiyke rechtsche regeeringscoalitie spoe dig in elkaar storten. Maar ook psychologisch, na alles wat er gebeurd Is, lykt het ons onjuist, dat de beide grootste fracties hier reeds beginnen met een capltuleeren voor de christeiyk- historische party. De practyk heeft toch genoeg bewezen, dat op die wyze hier aan deze zyde het Fransche spreekwoord in vervulling gtat: L'appetlt vlent A manger, de honger komt al etende. Het is bovendien wel Juist, dat de chris- teiyk-hlstorischen dit standpunt in 1929 innamen, maar het is evenzeer juist, dat hun groote leider de heer de Bavomtn Lohman noch in 1918, noch in 1923 by de kabinetsformatie een dergeiyk standpunt heeft Ingenomen. Wy weten uitdrukkelijk, dat in belde gevallen de formateur zyn program aan den heer Lobman heeft doen toekomen, dat daarover met den christe- lyk-hlstorischen staatsman overleg is ge voerd en ten slotte overeenstemming is be reikt. Aan deze goede parlementaire beginse len zyn de beide andere rechtsche groepen steeds getrouw gebleven en ze hebben daar aan ook in 1929 vastgehouden, zelfs met prijsgevlng van de mogelykheld, dat een parlementair kabinet tot stand kwam. Waarom nu de 44 hier by een zoo belang rijk beginsel reeds moeten beginnen met voor de 13, die afwyken van hun vroeger standpunt te capltuleeren, zien wy niet in. Nog eens afgezien van de staata- rechteiyke kwestie, lykt ons dit ook psy chologisch verkeerd. Moet de rechtsche coalitie hersteld wor den, dan zal de eerste eisch moeten zyn, dat de drie groepen oog hebben voor de juiste verhoudingen en behoeften. En moet zeker niet de kleinste groep beginnen met te zeggen: Zoo wil ik het en krijg ik niet myn zin, dan doe ik niet mee. Dan beter geen coalitie. zy, die speciale liefhebbers van moderne orkestwerken zyn, hebben niet te klsgess over te weinig opnamen. Om ons nu maar eens te beperken tot de Fransche, impres sionistische kunst, wat is er den laatsten tyd al niet in dat genre opgenomen? Wy willen op enkele standaardwerken byzonder do aandacht vestigen. Van Debussy, den grondlegger der Fran sche impressionistische kunst en tot nu toe nog immer den voortreffelyksten com ponist in deze kunstuiting, nam Odéon op: ae prachtvolle Noctunres: Nuages" en Nétea". Deze muziek is één prachtvol klank- kleurenspel. Debussy toovert uit het orkest ontelbare. ragfyne, tot In den sterksten klank doorzichtige nuances, die een ieder moeten bekoren. Nuages" stelt de eindelooze wolkenvaart voor, nu eens duister in wilden gang, dan weder met opklarende lucht en zilveren maanllchtstralen. By Nétas” w t man verplaatst In de vrye natuur te miuden van volksdansen en spelen. Alles klinkt hier wondervol vrij licht en behagelijk. Deze werken zyn uitgevoerd door de l’Aa- aocUtlon Artistique des Concerts Colonna onder leiding van den ook in Nederland zoo hoog aangeschreven dirigent Gabriel Pler- né. De opname mag uitsluitend geslaagd worden genoemd. De klanktimbres der tal rijke Instrumenten van het groote. moderne ingerichte orkest zyn allen duidelyk te her kennen en vloeien wondermooi te saam. In één woord: het zyn prachtplaten. Gememoreerd dient te worden, dat van Debussy ook is opgenomen de stemminga volle, zeer teer van klank gehouden „Pré lude a l apréa-midi d’un Faune”. Zeldzaam subtiele orkestklank is hier te beluisteren. Een extra vermelding verdient een twee tal platen met een nog te onbekend Ballet van Pierné: „Cydalise” of .Le Chévre-pled”. Dat is nu eens voortreffelijke, moderne bal letmuziek. Prachtige dynamische en ryth- tnische schakeeringen, rijk geïnstrumenteerd en vol afwisseling. Deze ballet-suite omvat: .Marche des petite faunes. La leqon de flüte de Pan, Marche des élèves Nymphes, La leqon de danse sur le mode Hypolydlen, Suite de la leqon de danse et Final.” In de .Matin" wordt een onderhoud ge publiceerd met den bekenden Franschen financleelen deskundige Jean Parmentier, die dezer dagen van een studiereis naar Sovjet-Rusland is teruggekeerd. Parmentier verklaart, dat het Russische vyfjaren-plan voor 75 tot 80 pCL zal slagen Dank zy den verkoop van graan, hout en petroleum en van eenige andere producten, beschikt de Sovjet-regeerlng op het oogen- bllk over voldoende geld om de bultenland- sche machines en de vele technici te beta len, die by de uitvoering noodlg zyn. Tot nu toe heeft de Sovjet-regeerlng haar schuldelschers steeds punctueel betaald. Ford en de General-Motors, evenals eenige andere groote Industrieele ondernemingen, hebben groote leveranties gehad. Parmentier moet verder hebben ver klaard, dat Rusland binnen afzlenbaren tyd een groot gevaar zal worden. Het zal wellicht reeds binnen eenige maanden in staat zyn al die landen te rulneeren en in die landen een grooten chaos te veroorza ken. waarmee Sovjet-Rusland geen goede betrekkingen onderhoudt. onderdoe werd op plechtige wtjoe de eerste steen gelegd tn de nieuw te bouwen RJC Kerk „St, Jan de Evangelist” te Breesand. De plechtigheid werd verricht door don hoogeerw. beer A. A. F. M. Gullonard, deken van Behagen, en Mjgewoond door den herder der parochie, den Zeereerw. heer pastoor J. G. Verhoeff. den Zeereerw. heer pastoor K. A. H. van Veen alt Dan Helder en vele parochianen. Hierboven een tweetal foto's. Eon. te beeld brengend de belangstelling by de plechtigheid, en de andere een oversieht teonend vaa kerk en paatagte. Men ta reete bertg do tehepsatin te plaatsen. By Terheiden op een strekdam ge loopen Hedenmorgen omstreeks 8 uur is tenge volge van den dikken mist het Duitsche s„s. .Prankfort” alhier op den strekdam oy Terheiden geloopen. Het schip is beschadigd. De sleepbooten „Poolzee” en „Blanken- berghe" van L. Smit Co.’s Intern. Sleep dienst zyn ter assistentie vertrokken om te trachten het schip by hoog water vlot te sloepen. De reddingsboot van eTrhelden, ^ie was uitgevaren, behoefde geen hulp te verleenen. gint het splonnage systeem te Spionnen omringen ben in den vorm chauffeurs, hotelbedienden, typisten, decgeschlkte ambtenaren, vriendinnen Met cynische berekening naderen zy slachtoffer, zy spreken spottend over regiem, hekelen mistoestanden, keuren bet gebrek aan politieke vryheid af en verach ten bet spionnage-systeem. Uit men zich onvoorzichtig, dan is men er by. Prijst men het regime, dan wordt men niet geloofd. Houdt men zich onverschillig dan meent de spion, dat by ontdekt is. Met de geringste uitlatingen wordt rekening gehouden. Van de meest vooraanstaande deskundigen heeft men dossiers over hun gedragingen aange legd. De vergoeding, die de deskundigen ont vangen voor hun arbeid, is hooger dan het Joon" der volkscommissarissen, maar trekkeiyk zeer gering tn vergeiyklng het buitenland. Het buitenland is dan ook niet alleen om deze reden intusschen het eldorado der Russische experts. Eenmaal daarbèen gezonden op dienstreis, kunnen zy zich veel meer veroorloven dan in Moskou. Het min ste of geringste echter is in staat hun terug roeping te veroorzaken en met zorg waakt de Sovjet-regeerlng tegen een niet-nakomen van een bevel tot terugkeer, door eenvoudig de vrouw en de kinderen van den betrok kene als gijzelaars in Moskou te houden, zonder rekening te houden met een even tueel verwoesten van alle gezinsleven. Het is ook voor een deskundige uiterst moeliyk zich tegen een oventueele beschul diging te verdedigen. Vooral wanneer hem een van zyn beslissingen wordt voorgewor pen als bewys van een gebrek aan loyaliteit tegenover het regime. Het nemen van be paalde maatregelen vooral in de leiding van groote lichamen berust nu eenmaal dlkwyis op een persoonlUk inzicht, dat on- mogeiyk geheel te motiveeren is. Men waagt iets om te winnen en niemand zal op onfeil baarheid aanspraak maken. Niettemin elscht de regeerlng In voortdu rend wantrouwen rekenschap van elke han deling en elk besluit, vooral wanneer het resultaat ongelukkig is uitgevallen. Zy laat zich niet door zuiver zakeiyke of economi sche motieven lelden, zy elscht allereerst volkomen onderwerping en absolute gehoor- zaamheld. Haar Justitie zoekt niet naar de objectieve waarheid van eén vergrijp vraagt niet of het begaan is en hoe bet begaan is zij vraagt alleen naar de ge zindheid van de beschuldigden en veronder stelt stilzwygend dat al hun handelingen ook de hun ten laste gelegde uit die ge zindheid voortkomen. Naar die gezindheid oordeelt en veroordeelt zy. Dat het leven der deskundigen in een sfeer van absoluut wantrouwen op den duur onhoudbaar is en nadeellg moet werken op den geest van initiatief en spontane behar tiging van de belangen der Unie, zal uit bet bovenstaande hoewel slechts een korte schets duidelyk zyn. De Sovjetregeerlng oogst hiermee datgene wat zy zaait: wan trouwen en afkeer. Weliswaar tracht zy eigen discipelen op te lelden tot experts. Dit lukt haar echter niet in de mate, waarin zy hM zich had voorgesteld: bet aantal ingenieurs en tech nici, verelscht door bet vyfjarenplan, zal niet door de eigen party kunnen worden ge leverd. Het noodzakeiyk kwaad der bour- ;eo!sle deskundigen blijft dus bestaan Wy tullen Men hoe lang bet nog gaotl P. J. 8TKPBAN. Wanneer het vyfjaren-plan wordt uitge voerd. dan kan men er op rekenen, dat Rusland per jaar 17 mlllioen ton gletyzer kan vervaardigen, waarvan tien mlllioen ton voor den uitvoer bestemd is. Dé petro- leumproductle Is reeds van 2.75 mlllioen ton In t jaar 1938, tot 4.6 mlllioen ton in het jaar 1930 gestegen. De enorme uitvoer van petroleum beeft de prijzen 50 pet. gedrukt en de jroote petroleummaatschappyen vreezen ernstig de gevolgen van de Russi sche dumping. Onder normale omstandig heden laat men de bevolking van een land zooveel verdienen als geproduceerd wordt. In Rusland echter Iaat men de bevolking nauweiyks de helft van de verdiensten en deze maatregel zal ook gehandhaafd bUJ- ven, wanneer de productie verviervoudigd zal zyn. Het tegenwoordige regime zal zeker nog jaren duren, daar het Roode Leger geen reden heeft een verandering In den toe stand te brengen. Het Roode Leger is op het oogenbllk in Rusland de party, die het best behandeld wordt. Het overige deel van het Russische volk leeft op het oogen bllk onder voortdurende tucht en vrees voor de wetten. Om het dreigende gevaar te keeren, bestaat er slechts één middel, nl. tegenover Rusland een gesloten Euro peeech front te scheppen. HELMOND, 30 Febr. In den avond van 17 Februari brak in de voorraadschuur van den landbouwer Timmermans, te Ba- kel. brand uit. Na een ingesteld onderzoek door den ge meenteveldwachter en de maréchaussee uit Helmond bleek, dat hier brandstichting bad plaats gehad. De vermoedeiyke dader, zekere O. O., gewonen landbouwersknecht van Timmer mans, is thans door de politie gearresteerd. O. O., die niet van deze strook afkomstig is. is. na de brandstichting bekend te heb ben. naar hM Huls van Bewaring te Roer mond overgebracht. DEN HAAG, 20 Febr. Naar aanleiding van Reuter-berichten. uit Washington, als zou de heer Mac Chesney wel degeiyk be stemd zyn als gezant der Vereenlgde Sta ten, te ’s-Gravenhage, doch nog niet offi cieel zyn benoemd, heeft het Haagsche Cor- rozpondentlebureau zich opnieuw gewend tot den Amerikaanschen zaakgelastigde alhier. In aansluiting aan zyn gisteren reeds gegeven tegenspraak, verklaarde deze met de meeste beslistheid, dat Indien de heer Mac Chesney voor dezen post was aange wezen. de legatie dit hier ter stede wel

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5