JAN DE VRIES Langestraat Kleerenverf - Strijkinkt Aniline-Verven - Verfzeep COUPONS VOOR HEERENCOSTUUMS TWEEDE BLAD MAANDAG 23 FEBRUARI 1931 ALKMAAR ALKMAAR ZAADMARKT - TELEFOON 324 BERICHTEN UIT ONZE MEDEDEELINGEKT VORIGE OPLAGE PROVINCIAAL NIEUWS De halve stad in de asch De Belgische verdedigingsplannen RECHTSZAKEN Mijnramp nabij Aken De moordzaak Lans Sensationeele wending? Bandjirs Gemeentelijke Arbeidsbeurs MARKTNIEUWS Branden in Friesland W.' Geweldige brand te Corpa in Spanje De schipbreuk van „Maria van Hattum” mijnwerkers ingesloten, reeds 14 dooden Ernstige treinbotsing in Arkadië ZIJDEWIND BLAos-. De aanslag op koning Zogoe Jongenscongregatte van St Laurentius VRAGENBUS --‘■1 HEEMSKERK BERGEN SLOTEN Wij hebben *n partij coupons aan te bie den voor zuivering onzer nieuwe collectie Zie etalages SPOTPRIJZEN Wanneer U het wilt laten maken, kost maakloon en de voering f35. SPAANDER Antw. Nleta ultcotooL A AA 4 INGEKOMEN PERSONEN. Uien. van Vermoed elijk onderwijzeres. van R. K. Volksbond In ..St Jan" vergader- van DE KIEZERSLIJST tneene GEVONDEN VOORWERPEN. in- De omzet Zeventig ACADEMISCH EXAMEN Gooden Jabllenm Dooden en vermisten Districts-Arbeidsbeurs 838 Telefoon Doelenstraat 30 Bezoek van Sehober zullen nog nader onder deelde on- Twee boerderijen geheel afgebrand. Veel vee omgekomen. AAAAA Twee locomotieven in veile vaart op elkaar geloopen. Dn burgemeester wees op artikel '?*en 9 van de winkelsluitingswet, waarin ojbs. yoor- s verdediging van Maastricht en over de verlenging van een on onderbroken Frapsch-Belgisch front commies registratie, van Van Everdingestraat 7. H. O. W. Bruns, rX, kapper, van Broek op LangedUk naar Verdronkenoord 12. I. C. Bakker en gezin, rX. filiaalhouder, van Amsterdam naar Schoutenstraat 3. M. Glas, nil, z.b., van Hoogwoud naar Snaarmanslaan 157. Been gebroken De 16-jarige P. R al hier. die Vrijdag bezig was om hooi te halen bfj den Veehouder J R te Waarland, zakte daar door den zolder en brak dientengevolge een zijner beenen. De Directeur C P. O. PERSOON Pr. N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL GELDLEENING BIJ DE NUTSSPAABBANK ALHIER. Gemeenteblad nr. 1201 is opgenomen besluit van den Raad dier gemeente 18 Januari j.l„ waarbij is vast gesteld De gouverneur van Madrid ontving gister middag een telegram uit Corpa bij Alcala, waarin hij op de hoogte werd gesteld van een geweldigen brand, die te Corpa woedde en waarin hem om onmiddelluke assistentie werd verzocht. Toen de brandweer uit Madrid te Corpa arriveerde, stond het halve dorp reeds in vlam, zoodat de brandweer zich ertoe moest bepalen, het overige gedeelte van het dorp tegen het vuur te beschermen. Eerst tegen den avond slaagde men erin, den brand meester te worden. De materieele schade Is zeer groot. In de algemeene opwinding kon niet direct worden nagegaan, of er ook menschenlevens te betreuren zijn. Aan de Unlversttelt te Amsterdam is be vorderd tot doctor in da letteren en wijsbe geerte op proefschrift: „The Hero In the feminine novel”, mevrouw G M Koolman Van Middendorp, geboren, alhier. Geopend van 912 uur. Voor werkgevers van 91 en van a5 uur. Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling speciaal voor kantoorpersoneel op Donder dagavond. Voor vrouwelijk personeel afzon derlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. >rak. t Sehober mede namens de re de door de leden der »lj deze nog niet B en W. van Alkmaar brengen ter sign kennis, dat de kiezerslijst dier ge meente. die van kracht zal zijn van 1 April 1931 tot en met 31 Maart 1932 voor een ieder op de gemeente-secretarie ter inzage ie ne- dergelegd van 23 Februari tot 18 Maart ax Verbetering der lijst kan tot en met t Mi.art a.s worden gevraagd door leder, die meent, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen Is als bevoegd bij volmacht te stemmen. De lijst is in afschrift verkrijgbaar gesteld tegen betaling van f 030. Alkmaar 21 Februari Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDELAAR. burgemeester A. KGELMA, secretaris De Brusselsche correspondent van de N. R. Ct. schrijft: In een lezing over de Belgische vesting- plannen heeft lultenant-generaal Hellebaut, de bewering onjuist genoemd, dat het de fensieplan van de Belgische regeering inge geven zou zijn door neutraliteitsverplichtin gen. Het defensle-systeem der regeering is alleen gericht tegen een bedreiging uit het oosten, welke eventueel ook over ederlandscti grondgebied zou kunnen komen. Tegen Ne derland zijn deze vestlngplannen niet ge richt en Indien Antwerpe wordt versterkt, dan is het niet om zich tegen Nederland te verdedigen. Generaal Hellebaut verklaarde verder, dat het onzinnig zou zijn tot de neutraliteit van 1914 te willen terugkeeren. „Wij moeten, vervolgde hij. op onze geallieerden kunnen rekenen en met al onze buren militaire ac- coorden sluiten, ten einde in den geest van het Volkenbondspakt de waarborgen van vrede en veiligheid te versterken. Het is noodig het militair accoord met Frankrijk te completeeren door middel van aocoorden met Nederland en Engeland. wat trouwens de argumenten dergenen die bet huidige ac coord om anti-Fransche redenen bestrijden te niet zou doen. Het is van het hoogste belang dat België zich met Nederland ver staat over Limburg e behoorde in eigendom toe aan den heer P Dlnia te Follega. Te Heerenveen is hedenmorgen te om streeks 6 uur door het omvallen van een lamp in de schuur, alwaar bet hooi in brand geraakte, het boerderijtje van den beer F. Dijkstra te Gersloot afgebrand. Niets kon worden behouden. Een paard en eenige koeien kwamen mede in de vlammen om. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden staan ingeschreven a bakken, 1 banketbakkersleerling, 2 bank werkers 3 betonwerkers. 1 betonvlechter 1 bloemist, 2 boekbinden, 4 boerenarbei ders, 1 bouwk. opzichter, 13 chauffeurs, 1 electrician, 26 grondwerken, 1 incasseerder, 1 kaasmaker, 1 kapper, 3 kantoorbedienden, a kellners. 3 ketdmaken, 3 klinken, 1 kok, 1 letterzetter, 1 loodgieter, 1 machinist, 4 mach, houtbewerkers, 3 metaaldraaien, 1 metaalslijper, 1 metselaar, 2 meubelmakers, 2 meubelstoffeerders. 1 modelmaker, 4 opper lieden. 8 pakhuisknechts, 3 plaatwerken, 2 reizigers, 1 scheepstimmerman, 11 schilden, 1 schippers. 26 sigarenmakers, 2 smeden, 1 steenhouwer, 1 stoker, 23 timmerlieden, 2 tuinlieden, a voegen, 1 vormer, 1 wagen maker, 1 winkelbediende, 14 ijzerwerken, 86 losse arbeiders. Geplaatst 1 chauffeur, ia grondwerkers, 1 kantoorbediende. 6 metselaars, 1 opperman, 1 schilder, 1 steenbikker, 1 straatmaker, 4 timmerlieden, 1 tuinman, 25 losse arbeiden, 1 typiste en 1 werkster. De Directeur voomoemd, E v. d. HEUVEL. Alkmaar, ao Februari 1931. en 18 jaar beeft na de meditatie toegang tot de PatrcnaatsauJ. De Jonge Wacht kan Congregatie, voorsoover ontvingen, na de kerk worden afgehaald Het Gemeentebestuur van Koedijk heeft krachtens het goedgekeurd Raadsbesluit van 8 Februari J1 voor het jaar 1931 een lijde lijke kasgeldleenlng gesloten met de Nuts- spaarbank alhier, ten bedrage van f 8000. en dan gelieven de jongens ook hun weke- HJksche contributie van 12 X cent te be- 4 Winkeüenvereeniging Vrijdag had in het R.K Vereeniglngsgebouw een bijeen komst plaats van deze vcreenlging De voorzitter, de heer H. Bergfeldt. open de met een hartelUk woord van welkom, bij zonder aan den beer burgemeester, wiens aanwezigheid ten zeerste werd geapprecieerd Des te meer is dit het geval, daar het Gemeentebestuur eerst eens de meenlng van den winkelstand wilde vernemen, vooraleer tot regeling van de winkelsluitingswet werd overgegaan. De voorzitter las dan de bedoelde wet voor, waarna aan dan burgemeester verzocht werd hierover utn naden bespreking te hwdea. Hedenmorgen te 8 uur brak brand uit in de boerderij bewoond door den veehouder Krol te Follega (Fr 1 In ruim een uur tjjds was alles tot den grond toe af ge brand; 33 stuks vee kwamen in de vlammen om. De oorzaak moet ge zocht worden In het omvallen van een lantaarn Alt» was verzekerd. De boerderij AMSTERDAM, 31 Februari. De aardappe- len prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer landingen, zijnde 3330 HL. NOORD-SCHARWOUDE. Veiling van 31 Februari 7000 kilo Wortelen t 140—110, 275.000 Roode kool t 430—830 70300 Gele kool f 230—330, 100.000 Deenache Witts kool f 230—370, 37500 kilo Ulen f 1M— 2 30 Groote f 330—3.70, Drielingen f 130 —130, Nep t 130, 2500 Bieten f 3.70—*30 ALKMAAR. 31 Februari 1931. Veemarkt. 38 Paarden f 150—425 per stuk. 7 Melk koeien f 240335 per stuk. 334 Nuchtere kal veren. slacht f 8—15, fok t 18—38 per stuk. 15 Vette Schapen f 3540 per stuk. Schrammen per stuk f 30. 88 Biggen 10 wa ken f 10—17. 1 Bok f 5„ Naar wij vernemen, is de bemanning van den stoomtrawler ..Maria van Hattem.” die, zooals reeds werd gemeld, nabij Borkum door het Duitsche stoomschip ..Hugo Stines” werd overvaren, door dit stoomschip in Cuxhafen aan wal gebracht De bemanning van den trawler wordt mor gen of Maandag te Umulden terug verwacht. De vice-kanselier Sehober Is' gisterenavond om kwart voor twaalf in gezelschap van den secretaris-generaal in. het Hotel ..Imperial” verschenen, waar hij koning Zogoe bezocht en hem zijn leedwezen over het treurige voorval uitspi Tevens gtt geerlng uiting van zijn blijdschap, dat koning ongedeerd bleef. Rectificatie In ons bericht over de R- K. Kies vereen! ging in ons nummer van gisteren, stond abusievelijk vermeid, dat een lOOtal leden candidaten voor de gemeente raadsverkiezingen kan indienen; men zal begrijpen, wat brode ld wan, „elk 10-tal leden.” Gouden echtvfertng. Op Woensdag 18 Febr. dezer, herdacht het echtpaar G Bak ker en Lena Metselaar Badhoeve laan Blo ten, den dag, waarop zij voor 50 jaren in den echt waren verbonden. Het muziek corps onder leiding van den directeur, den heer A. Kooij. bracht dien avond een sere nade en speelde eenige toepasselijke lie deren. Ook de Mondharmonicaclub speel de eenige liederen ter eere van het gou den echtpaar. Een commissie, bestaande uit de heeren A. Vogelaar en J. v. Soest, bood het echt paar een enveloppe met inhoud aan. Zichtbaar aangedaan, dankte de jubila ris alle gevers voor den inhoud en voor belangstelling. Uit Aken wordt gemeld: Hedenmorgen tegen half 8 beeft op de 600 M. verdieping in den zuidelijken vleugel van de mijn EschweilerReserve te Noth- berg een plaatselijke mijngasontplofflng plaats gehad. Drie gangen, waarin 80 man aan het wark waren, werden door de ontploffing getrof fen. Volgens de tot nog toe ontvangen pertab- ten zou het ongeluk tot de plaats van de ramp beperkt zijn gebleven. Het ontplofte mijngas was het beruchte Schlagwetter. Van de nabunge mijn Maria gingen direct eenige reddingsbrigades de mijn in. Tot nog toe konden 3 dooden en 4 zwaar gewonden worden geborgen. Het laatste bericht luidt, dat geen ventere reddingsmanschappen meer noodig zijn. Men meent daarom te mogen hopen, dat het ongeluk geen grooteren omvang zal aan nemen en dat de 70 ingesioten mijnwerkers geen gevaar loopen en binnen eenige uren bevrijd zullen kunnen zijn. Reuter meldt nader: Hedenmorgen om tien uur waren tie lijken van veertien slachtoffers geborgen. Dertien zouden nog zijn ingesioten. Volgens een ander bericht souden nog 90 mijnwerken zijn ingesioten. Men vreest voor hun leven. bestelt tot aanvulling der ver ordening tot wijziging der ver- ordening betreffende het ge meentelijk grondbedrijf. Dit besluit is heden afgekondlgd en ge durende drie maanden ter gemeentesecre tarie ter lezing gelegd, waar bet tevens te gen betaling der kosten in afdruk ver krijgbaar is. Alkmaar. 18 Februari 1931 Burgemeester en Wethouders voomoem< WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. is ook volgens dien gods dienst eigenlijk niet geoorloofd, doch onder Invloed van moderne opvattingen ook ginds mln of meer tngeburgerd III. Generaal Joffre was katholiek Notre Dame is een katholieke kerk Ter aanvulling van het bericht op de voor pagina van Zaterdag ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden a. d. .Nieuwsbron Een gedetineerde in de strafgevangenis te Scbevenlngen. die wegens een moordaanslag tot een gevangenisstraf van 5 jaar is ver oordeeld en wiens straf begin Januari 1939 is ingegaan, heeft aan den officier van justitie in Den Haag, mr Luyken Glashorst, van de strafgevangenis uit een brief gezon den. waarin hij mededeelde, te weten, wie den moord op den heer Lans had gepleegd Deze moordenaar is zooals hij schrijft niet Van O. Mr. Luyken Glashorst vond deze mede- deellng belangrijk genoeg om den brief door te zenden aan den advocaat-generaal bij het Bossche Hof. mr. Couvée, die op zijn beurt van het feit kennis gaf aan den verdediger van Van O., mr. Kokosky. Mr. Kokosky heeft zich daarop oogenbllk- kelijk naar Scheveningen begeven en had In de strafgevangenis aldaar een onderhoud met den betrokken gedetineerde Daarbij deelde deze gedetineerde aan mr Kokosky mede, dat hij in November 1938 Of. de Amsterdamscbe Veerkade in Den Haag samenwoonde met een ongunstig bekend staand persoon, die van beroep borstelmaker was. Deze borstelmaker nu was op den avond van den moord zeer laat, hevig ontdaan en met bloed bevlekt thuis gekomen. Op de vraag van den gedetineerde, wat er met hem gebeurd was, antwoordde de borstelmaker: „Dat zul je morgen wel in de courant lezen.” De gedetineerde bleef echter aandringen en ten slotte zeide de borstelmaker: „Nou, ik kan het je wel zeggen, ik ben toch „ver- loend". (verraden) want twee vrouwen hen- ben me zien vluchten.” Hij had toen verder erkend bij een ..kraak op den Oostzeedijk te Rotterdam overvallen te zijn door den eigenaar der zaak, welke hU met „een eindje ijzeren staaf” de hersens had ingeslagen. Deze ijzeren staaf bad de borstelmaker nog bjj zich en heeft hij nog denzelfden nacht met den gedetineerde op den Zwarteweg bU het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen In Den Haag in het wa ter geworpen. De gedetineerde verzekerde in staat te zijn precies de plek aan te wijaen. waar zulks is geschied. De gedetineerde had den borstelmaker ge zworen nimmer iets te zullen vertellen, maar nu hij zelf 5 jaar moet ..zitten” en aan den Hjve ondervond hoe vreeselljk zelfs wan neer men schuldig is dit is. kon hü het niet over zich krijgen een onschuldige gedu rende 20 jaar hetzelfde lot te laten onder gaan. Dit is in groote trekken het verhaal van den gedetineerde, die daarbij nog tal van bijzonderheden beeft verteld, die hl) naar de Nwzbr. verzekerd wordt alleen uit eigen wetenschap kan weten. De Schevenlngsche gedetineerde is na deze verklaringen onmlddellijk als getuige gedag vaard en zal op de zitting zijn mededeelln- gen onder eede bevestigen Er is nog een gedetineerde als getuige op geroepen en wel een uit de strafgevangenis te Utrecht. Dese heeft rich met een brief tot den advocaat-generaal te 's-Hertogen- boach gewend, waarin hij verklaart, dat hij, toen hij In voorlooplge hechtenis in het huls van bewaring zat en dus 's nachts met an dere preventief zittenden op een slaapzaal verbleef, een medegevangene zich in zijn slaap beeft hoor en beschuldigen de moorde naar van Lans te zijn. De advocaat-generaal beeft naar deze me- dedeetingen een onderaoek laten Instellen deer inspecteur Hermans, die in een lijvig ptoete-verbaal tot de conclusie komt, dat de betrokken mede-gevangene den moord met kan hebben gepleegd Mr. Kokosky achtte bet niettemin van belang, dat de gr rist inner - M aio gotalM mü woKtao aoboord. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat in het het van een Omdat alle Jongens van de congregatie de zes Zondagen om zes uur in de Lijdens meditatie moeten komen, vallen de gewone oefeningen van de congregatie in deze groote vasten weg. De ouders gelieven dus te eorgen, dat de jongens de overwegingen over het Lijden ven O. L. H. komen aan- l-oo ren De leden van de congregatie behouden nochtans hun gezellige bijeenkomsten in het Patronaatszaaltje van de St. Joeephs- gezellen maar met eenige wijziging betref fende den tijd, waarop bijeengekomen moet worden. Do eerste afdeellng van do congregatie, dat zijn do jongens tot 14 jaar houdt haar ontspannirgrbljeenkomst van half vijf tot tegen zes om dan zoo op tijd in de Medi tatie te rijn en de tweede aldeellng van 15 Bandjirs richtteh in bet Moearalaboeh ontzettende verwoestingen aan. De groote weg is op vier plaatsen over een afstand van 20 K M weggeslagen. Vier huizen en een warong zijn wegge spoeld In totaal werden vijf personen gedood, terwijl drie personen worden vermist. Aanwezig aan het Bureau van Politie. Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op: 17, 18 en 19 Februari 1931: Vul potlood. handschoenen, schoolétgi met houd en sleutel. Aanwezig en te bevragen btj de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 17. 18 en 19 Februari 1931: Damesparapluie, T. Groot, Kievltstraat 14; beursje met inhoud. P. Obdam, Scharloo 20; portemonnaie met in houd. Aafje Rood. p. a. Dr. Broere. Oude- gracht 275; gummibal. J. F. Burgering. Klein Nieuwland 2; handschoen, Joh. van Vliet, Druivenlaan 31; schoolétui met in houd, Th. Kaai), van der Woudestraat 20; beursje met inhoud. O. Wledijk. Clarlssen- buurt 5; heerenarmbandhorloge. J. Wesse ling, Oostenburgerstraat 8; pet, K. Troost- helde. Zeswielen, gemeente Koedijk; dames parapluie. N. Hoekmeijer, Overdiestraat 43; boeken in enveloppe. Mevr Rab, Nieuw- poortslaan 148; schaar, B. Brinkman, Oude- gracht 379; handschoen, C Beurs. Houttll 53. actetasch. Directie Postkantoor en als- voren, C. Ursem. Koningsweg 76. Wanneer men weder in het bezit is vsn het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. 14 Maart az. herdenkt de heer G Dik, werkmeester aan de Alkmaarsche IJzer- en metasdgieterij den dag, waarop hij voor 50 jaar aldaar in dienst trad. Hedenmorgen vroeg kwam een gemengde personen- en goederentrein, die tusschen Calamato aan de golf van Messina en Tripolis in de provincie Arkadla den dienst onderhoudt, in botsing met een uit tegen overgestelde richting komenden locomotief. Zoowel de trein als de locomotief reden met volle vaart en de botsing was aoo he vig. dat de locomotief en 4 personenwagen» geheel werden vernield en in elkaar ge drukt werden Ongeveer 50 passagisr» werden gewond, waarvan 15 zeer ernstig. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden 15 personen om het leven zijn gekomen. Ik ben tuinder en vrachtrijder. Het vraehtrijdersbedrijf is verplichtend voor de Ongevallenwet. Ik heb een knecht. Als deze In den tuin werkt ben ik dan verplicht ook premie voor hem te betalen? Antw. Ja. Mijn vader heeft in 1894 een huis met eea stuk land gekocht en er heeft altijd een stoot voor scheiding tusschen gelegen. Nu zegt mijn buurman, dat die sloot van hem is, maar nu wil hU er nog 3 M. breedte bij hebben over een diepte van 40 M. Heeft hij daar recht op. of is het ver jaard’ Antw. Vermoedelijk kan hier verjaring gelden, maar zonder nadere bijzonderheden te kennen moeten wij op uw vraag het ant woord schuldig blijven. Vr. Kunt u een recept opgeven voor het maken van pinda-kaas? Antw. Ontdoe één pond gepelde pinda’s goed van alle velletjes en maal ze In aman delmolen fijn. Kneed het daarna goed met 1H ons boter, en een snufje zout en peper. Vr. Ik bezit zeven één-jartge vasthoudende kippen. Nu zijn zij eerst kort aan den leg. maar eten dagelijks de eieren op. Is daar iets tegen te doen? Antw. U moet daarvoor een speciaal leg hok aanschaffen of maken. In dat nok rol len de eieren weg in kat of turfstroolsel bulten het bereik van de kippen Vr. Door hoogen leeftijd ben ik gedwon gen, m|jn betrekking als concierge neer te leggen. Ik heb een eigen huis, dat ik ver huur. Nu wil ik door deze omstandigheid het huls zelf gaan bewonen. Hoe moet ik nu handelen om den bewoner er uit te krij gen? Antw. U moet hem met inachtneming van den wettelijken opzegtermijn de huur op zeggen. Schikt u dat niet b.v. omdat de huurder nog te langen tijd huur aan de wo ning heeft, dan moet u trachten een rege ling met hem te treffen. Vr. I. Ik ben per maand ais winkeljuf frouw aangenomen en word aan het einde van de maand betaald. Nu heeft mijn pa troon mij per vierden van de maand ont slag aangezegd Hoe lang moet hij mij na dien datum doorbetalen? II. Mag mijn pa troon mij tijdens mijn ziekte ontslaan? Antw I. Uw patroon moet opleggen te gen het einde van de volgende maand II. Ja. met inachtneming van den wettelijken opregtermiin. Vr. I. Tot welken godsdienst behoorde de overleden danseres Anna Pawlowa? Volgens beschrijving der dagbladen zijn er voor haar lijkdiensten gehouden, os. in Rotterdam en in Londen vaar 's middags een Mis werd opgedragen. H. Is het volrens dien godsdienst geoor loofd. dat er crematie plaats vindt? III. Tot welken godsdienst behoorde Ge neraal Joffre? Dve werd uit de Notre Dame begraven. Is dit een katholieke kerk? Antw. I. Anna Pawlowa behoorde tot de Russisch-Orthodoxe kerk, zoodat er voor haar wel niet 's middags een Mis gelezen zal zijn. IL Crematie Vraag I: Hoeveel zegels moet men geplakt hebben, om op 85-jarlgen leeftijd trekbaar te zijn? II: Ik melk 's ochtends en 's avonds voor een boer. Is deze nog verplicht, zegels voor mij te plakken? Antw. I: Voor arbeiders die reeds 35 jaar waren toen zij in de verzekering werden-op genomen. is het aantal te plakken zegels afhankelijk van den leeftijd waarop men in de verzekering werd opgenomen. Voor arbeiders die nog geen 35 jaar wa ren toen zij in de verzekering werden op genomen, wordt de rente berekend naar de waarde en het aantal geplakte rentezegels. II: Wanneer niet meer arbeid in loon dienst verricht wordt, ja. Wordt nog meer arbeid in loondienst verricht, dan gelieve U zich te wenden om inlichtingen tot den Raad van Arbeid. Vraag van A. te H. Antw Geef die zaakjes in handen van oen deurwaarder. Vraag: Mag een zepenslonneerd onderwij zer zich in het buitenland vestigen zonder aanspraak op pensioen te verliezen? Antw.: Ja. Vraag: Ik heb een mantel blauw laten verven. Nu Is er iets van de verf op een beige gabardine regenmantel gekomen. Hoe kan ik de verf verwijderen? Antw.: Laten ultstoomen in een chemi sche wasscherü zal wel de allerbeste op lossing zijn. Vraag onder letter A. Antw U bent verplicht inzage te verlee- nen van boeken en andere bescheiden, die tot staving der aangifte of van nadere be weringen kunnen dienen. Zoudt u ze in uw geval niet geven, dan wordt verder geen acht geslagen op uw reclame. Vr. Ik heb een Jonge kip, die bijna niet op zijn poolen kan staan; rij valt steeds om en geeft een raar geluld. Ik geef haar sla olie in. dan gaat zij voorover op haar bek staan. Is dat goed? WU hebben haar ook van de andere kip pen afgezonderd. Is er verder nog iets aan te doen? Antw. Wij kunnen zoo niet beoordeelen wat uw kip scheelt. Wendt u tot een des kundige. Vr. Hoe kan men een zwart lederen regen jas, die is gaan kleven en vermoedelijk te dik is Ingesmeerd met ledersmeer, weer goed krijgen? Antw. Vermoedelijk met benzine. Vr. I. Kunt u mij opgeven de Zondagen waarop in de kerk een brief van de bis schoppen wordt voorgelezen en ook het derwerp? II. Is over priesterroepingen elk jaar op den Zondag voor de Vasten een brief voor gelezen? Wordt den volgenden Zondag de vastenbrief voorgelezen? Antw. I. Neen, dat is ons niet mogelijk. II. Wat u j.l. Zondag gehoord hebt, la de Vastenbrief geweest. Vr. Mijn vader is oud en heeft in zijn tweede huwelijk één kind van 13 jaar. Hij heeft tien gulden pensioen, trekt f 3 60 van de Invaliditeitsverzekering en krijgt t 4 per week van de kerk en van de gemeente. Zijn vrouw verdient per week f 150 met het schoonmaken van een kantoor. Tevens krijgt mijn vader 5 per maand van mij, dus hij heeft tezamen f 20.25 Inkomen per week. Moet ik daar nog meer aan toevoegen; ik moet mijn vrouws vader ook 5 geven, wat ook gebeurt. n. Moet ik voor mijn stiefmoeder ook be talen als mtin vader overleden is? Antw. L Of dit genoeg is beoordeelt de rechter. Dese bepealt de bijdrage die het kind geven moet daarbij rekening houdend met het inkomen van bet kind en den stand der ouders Nee. Vr. betreffende loten. fen onder goedkeuring van de Kroon, door bet Gemeentebestuur. Spr. wenschte nu eerst bet advies van d* vergadering te vernemen, en sou dit gaarne zien neergelegd in een rapport, te stellen door het bestuur, hetwelk door B. en W. dan onder de oogen kon worden gezien, en in uiterste instantie door den Gemeenteraad beslist, onder goedkeuring van de Kroon Ten zeerste zal rekening worden gehouden met de eventueel te verstrekken adviezen. Verplichtend is een verordening echter niet; en spr. is van meenlng, dat voor de gemeente een dergelijke regeling nog niet noodzakelijk is. Verschillende leden spreken hunne mee nlng uit. Os zei de heer J. de Ruijter. dat daar ter plaatse wel 80 pet. der winkelstand met eigen personeel werkt, hU het niet noodig vond tol een halve dag sluiting over te gaan, hetgeen In artikel 8 werd behandeld. Algemeen vond spr. bijval, en desgevraagd adviseerde de burgemeester een motie in te dienen bij gemeenteraad. verzoekende om ter plaatse géén verordening in het leven te roepen, bedoelende halve dag sluiting per week, wat zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Alsdan werden nog enkele toelichtingen verstrekt van artikel 9 der winkelsluitings wet, alsmede eenige inlichtingen over de Zondagsluiting Verschillende vragen ten opzichte van het besprokene werden uitvoerig behandeld en beantwoord. De voorzitter merkte nog op. dat naar aanleiding van een vraag van den beer Groot; dat het de bedoeling is. ons een ad vies in te zenden aan het Gemeentebestuur, aangaande een gemeentelijke verordening op de winkelsluiting; en na genomen be sluit derzelve; en goedkeuring der Kroon, de verordening zoo spoedig mogelijk in wer king te doen stellen, dit als aanpassing aan de aanstaande wet lelijke bepalingen. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, aan het gemeentebestuur te verzoe ken; om de ontheffing van 21 dagen van toepassing te doen zijn. 3 weken in Juli, een week voor 8t. Nieolaas, en een dag voor alsmede 2 dagen gedurende de Volksfeesten. Voor de Coiffeurs zal een apart verzoek bifrvan afwijkende worden Ingediend Hierna sloot de voorzitter onder dank aan den burgemeester de vergadering met den Christelijke Groet onder voorzitterschap van den heer J Mar tin, die de vergadering opende met een woord van welkom tot de aanwezige leden en de pers. Na opening met den Christelijken groet, las de secretaris, de heer L. v. d. Vel de, de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen was o m een ■chrijven van her Centraal Bestuur inzake de Rerum Kbvs- rum herdenking in September a.s. te Rome te houden. Besloten werd dit schrijven in het bestuur aan te houden. Van den heer O v. Slingerland was een schrijven ingekomen, waarin gevraagd werd naar het resultaat van de actie voor het Sanatorium van „Herwonnen Levenskracht". De voorzitter herinnert aan de goedge slaagde tentoonstelling, die reeds een groot saldo voor dit doel opbracht. De heer Vink toonde aan dat deze ten toonstelling 700 had opgebracht, hetgeen neerkotnt op 7.per lid van deze afdee- llng Spr was van meenlng. dat Bergen zijn deel wel gedaan had. Van het Centraal Bestuur was een schrij ven ingekomen waarin aansluiting verzocht werd bij R K. Zlekenverplcglngsfondsen. welke kwestie door het Centraal Bestuur diocesaan georganiseerd zal worden. De secretaris heeft reeds de gevraagde in lichtingen verstrekt. De heeren J. Punt en A. Dekker werden aangewezen als lid van de controlecommissie voor 1932. Blijkens het rapport van de karcommlssie 1931 waren kas en boeken in orde bevonden. De secretaris bracht het jaarverslag uit. waaruit bleek, dat het ledental steeg van 110 tot 123 leden; deze stijging was vooral aan de Bouwvakarbeiders te danken. He» verslag betreurde het dat de Landarbeiders- bond zoo weigerachtig bleef. Uit de verdere mededeellngen bleek, een levendige belangstelling en een groeiend vereeniglnghleven. .Hulp in Nood" verschaf te aan 10 huisgezinnen totaal 144 L. melk. „Herwonnen Levenskracht” had 293.81 ontvangen en 288 07 uitgegeven. De coöperatie had een stijgenden van 16000 en keerde 650.dividend uit. Van de wontngbouwvereeniglng werd de huishuur met 60 ct. verhoogd. Opgedicht werd een onderafdeeling. de tooneelvereenlglng „Bt. Jan”. Voorts gaf het verslag een overzicht van de vela vergade ringen en cursus-avonden. Het verslag ein digde met de beste wenschen voor den bloei van de afdeeltng. De voorzitter bracht een woord van wel verdienden dank aan den volijverlgen secre taris voor zijn keurig jaarverslag, den wensch uitsprekende, dat de heer v. d. Vel de nog langen tijd secretaris mocht blijven (Applaus). De heer P. Leering deelde mede, dat tot wederopzeggens toe Jaarlijks 75.— subsi die aan ..Herwonnen Levenskracht" wordt verstrekt. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heeren L. v. d. Velde en Hof herko zen werden met respectievelijk 30 en 26 stemmen. De voorzitter uit den wensch, dat beide heeren de volgende drie jaren weer in het belang van den bond zullen werken. In de vacature-Dlngerdis. die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd bij 3de stem ming gekozen de heer J. v. d. Steen met 18 van de 31 stemmen. De voorzitter uit den wensch. dat v. d. Steen een ijverig bestuurslid zal zijn. Van den eerw. broeder Hoebe uit de Congomissle was een dankschrijven Inge komen voor de vorig jaar ontvangen gift. Besloten werd den eerw broeders Hoebe en Henneman weer een gift te zenden. Ds begroeting werd goedgekeurd in ont vangsten en uitgaven op 931.76 met een onvoorzien van f 18.15. Enkele posten de oogen worden gezien. Op een 'Taag van den heer B Scholten, de voorzitter mee, dat de tooneel- club flnancieelen steun van t bestuur kan verwachten. Na nog eenige discussie werd de begroo- tlng door de vergadering goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat de vol gende vergadering de nieuwe leden zullen worden geïnstalleerd. De heer Meijer vroeg bij de rondvraag door een spreker de ziektewet eens te la ten bespreken op een cursusvergadering De heer Dlngerdis deelde mee. dat alle inlichtingen bij het bestuur kunnen worden Ingewonnen. De heer Vink bracht de as. gemeente raadsverkiezing ter sprake en zeide de tolk van de leden van den Volksbond te willen zijn door den heer Martin dank en waar- deering te brengen voor hetgeen hij ge- durende de 8 jaar. dat hij raadslid is. voor de arbeiders heeft gedaan; spr ultte daar bij den wensch, dat hij nog vele jaren de belangen vsn de arbeiders in den raad mocht behartigen. Door applaus stemde de vergadering met dase woorden in. Naar aanleiding van de hierna gevoerde besprekingen werd besloten, behalve den heer Martin ook nog den heer W Dinger- dis als candidaat te stellam Met een woord van dank sloot de voor zitter daarna de vergadering G J. de Vreede en gezin, rX. ib„ van Egmond aan Zee naar Overdiestraat 26. O. X de Wit, rjt„ zj>„ van Bergen naar Schoolstraat 6. O. M Groen, rX. dienstbode, van West- woud naar Emmastraat 15. J. M. Botman, rX, s.b.. van Grootebroek naar Elkelenbergstraat 7. C. M. de Graaf, rX, dienstbode, Castricum naar Westerweg 174. M. Langedijk, dienstbode, van Spanbroek naar Spoorstraat 13. H. C. Groot. rX, hulp L d. huishouding, van Akersloot naar Krebbesteeg 4. Wed. J. Voorthuysen—de RooU en kinde ren, n.h., van Oudorp naar Stationstr. 28 M. Trijbetz, nl. steno-typiste van Eind hoven <naar Langestraat 47. J. P H. Slenters en gezin, rJt., witter, van Bergen naar Lindelaan 72 A. de Raadt en gezin. nJi„ tb., van Hel- loo naar Houttll 5. D. van der Zaken, nJi., z.b., van Waalwijk naar Westerweg 19. A. Venneker, rJt., Velsen naar Laat 90. J. J. Pot, geen, z.b., van Delft naar Wes terweg 1. J. Hogervorst en gezin, geen, typograaf, van Helloo naar Verdronkenoord 99. P. Plas en gezin, mh. en geen, chaaffeur van Helloo naar Regullerslsan 2. - -- --- P. Veter. ej„ winkelier, van Purmerend I de «‘«•«renavond de R. K. Volksbond, alhier, naar Oudegracht 117. C. J. P. Beukers, rk., dienstbode. Warmenhulzen naar Iaat 142. J. O. O. Westmüse en gezin. nX adj. -i Roermond naar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5