-A 7 GEMENGD NIEUWS MEDEMBLIK •v bet a ha reg de On gei lew Me de stn mo oor nle ZIJPE v de tot var beh van ve HEER-HUGOWAARD HOOGWOUD WARMENHUIZEN TEXEL BOVENKARSPEL ASSENDELtT UITGEEST HOORN NAGEKOMEN KERKBERICHT WERVERSHOOF OUDORP HEILOO TUITJENHORN MONNIKENDAM De contrttooogwnlMta, begaande uit de 4, schoolgeld van DE GRIEP EN HARE BEHANDELING. Een actueele en interessante publicatie. den wegens voor de afd. Corne- onJatwUMd alle den worden, gevallen be itste afscheiding te maken, worden oordeelende uit de aanwezigen Geestelijken waarna notulen het jaarverslag volgde. Belden onder dank onveranderd goedge- 1 aai een bre ont de mil bel val bas tlgi BedrQfstening Zooals bekend, is tegelijk met de op 1 Januari JJ. gehouden 11e alge meens 10-jaarlükscbe volkstelling een telling gehouden van de bedrijven. Bü de gehouden contróle der bedrjjfstel- llng in deze gemeente is gebleken, dat zich alhier 699 bedrijven bevinden. 6 vol< daa nar sne rivl den Hol dac tolt ven dig< Ws har een mei V insi r Jan dee n zal van stel bet Ha< 0 van ach ttac ven Na 1 de 19! 1 dal Ua ter d« tin we reg h»t va gs’ dol nir koi del ger X vat pla nl< krt dri J mo da dai bru de dit E de Rüi keil het K tlng van Val rijn het moi van Val alU ver wor nist 6 plai vaa rini ruil C lak tap van der E hoe tau V dat bet alle S ma wet zal wat bin, 0 •sh dan mei wai we- „vak- van arbeiders samen te stellen in Perwaalia. De heer O. de Greeuw al hier is in de plaats van wtjlen den beer J. F. Bodlfé benoemd tot magazijnbediende aan het Prov Ziekenhuis alhier. In de plaats van den heer De Greeuw is benoemd tot bediende de heer A. Oleltng. R.K. Bouwvakarbeiders Zaterdag ver gaderde de Bond van R.K. Bouwvakarbeiders in St. Werenfridus. De voorzitter, de heer T. Zwager, verwelkomde de leden met den Chr. groet. De notulen Sluiswachter. Benoemd is tot sluis wachter bü den rijkswaterstaat met stand plaats Medembllk de heer J. Wouda te Wie lingen. Witte Kruis Vrijdagavond 30 Februari hield de plaatselüke afd van het Witte Kruis in het café van den heer Rus de voor beschreven algemeene voorjaarsvergadering Bü de opening nep de voorzitter, de heer Molenaar, den mede aanwezigen voorzitter van het hoofdbestuur N H een speciaal wel kom toe. tevens memoreerende, dat in den loop van dit jaar het afd. lid Dra Spiering», gekoeen was tot lid van het hoofdbestuur, waarmede bü den gekozene feliciteert, hopen de dat bü nog voel nuttig werk in deus tot stand aal kunnen brengen. Na voorlezing der nótulen die onveranderd worden vastgesteld, brengt de secretarie den heer Van der Meer, verslag uit over den toe stand der afd. gedurende 1*30. Het ledental ia plm. 800. de algemeens en verdere uitgaven bewogen zich weder in stij gende lün, eveneens was dit hst geval met bet aantal bezoeken door de wijkzuster afge legd. die van 1443 In 192» tot 1991 in 1930 opklemmen, waarvan 163 bü T. B. C-patlën- Aanbestedingen Voor rekening van den beer 3. Schouten is aanbesteed bet bouwen van een landarbeiderswoning. Ingekomen wa ren 8 biljetten als volgt: H. Balder, Alkmaar f 2308, zonder schilder werk. f 3608 met schilderwerk; J. Pepping, Ummen f 2387, zonder schilderwerk; C. Jon ker, Om val, f 2418, Bonder schilderwerk, f 3668 met schilderwerk; N. Blokker, Aker sloot, f 3460 zonder schilderwerk; P. Holtes, Heiloo. f 2525 zonder schilderwerk; H v. d. Peet, Heiloo, f 3530, sonder schilderwerk, t 3773 met schilderwerk; P. Burgertng, Heiloo, f 3666 sonder schilderwerk; C. Peü«n, Alk maar, t 2799 zonder schilderwerk. Voor schilderwerk: C. de Rooü. Ummen, t 365; D. Nüman en Zn., Alkmaar, f 358. De gunning is aangehouden. *1 ..De griep en hare behandeling" door dr. J Th. Peters, geneesheer-dlrecteur aan het Ziekenhuis Maria-Stlchtlng te Haarlem, prlvaat-dooent aan do Uunlversitelt te Lol den. O. Naeff, 's-Oravenhaga Tnindereredieten Zooals bekend heeft da raad besloten de gemeente voor 30% ga rant te stellen in de te verleenen subsidie aan tuinders. Hadden we aanvankelijk gedacht, gezien den crisistijd, een flink aantal aanvragen te krijgen, gelukkig zün we in onze verwachtin gen teleurgesteld en hebben slechts 7 per sonen tot beden toe een aanvrage ingediend. We mogen hopen dat, hoe mooi deze maat regel ook moge zün, er weinig gebruik van zal moeten worden gemaakt. ordening op de heffing vastgesteld; b. Bü de vaststelling der nieuwe verorde ning worde rekening gehouden met bet eenig Juiste standpunt voor iedere veror dening, dat ze stipt kan worden nageleefd; c. In de te maken verordening zal bet schoolgeld worden berekend naar bet be lastbaar Inkomen (dus na toepassing van een kinderaftrek overeenkomstig de wet op de inkomstenbelasting) Art. 37 en 38 der Wet op Ink. Bel.; d. In de te maken verordening koene dui delük utt, het beginsel „belasting naar draagkracht". Hoe hooger bet inkomen, hoe hooger het schoolgeld. Het schoolgeld wor de minder als het kindertal vermeerdert. Hetwelk doende enz. JAN KUNST. Lid van gemeld College. Hoatboelhni» De burgemeester brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dc ver koop van partijen hakhout zal plaats hebben 3 Maart, voormiddag» 10 uur. te O Boon, aan de Gouwe, te Gasfabriek Wegens het verbreeden en verlagen van den Westfrieechendük, vanaf Schooiidam tot den Oude Wal, moet de hoofdgasleiding verlegd worden. Dit werk is opgedragen aan den heer Frans Stem te Warmenhuizen. Burg. Stand van 13—M Febr. Geboren: Albert, s. van R Schoonbeek en H. Schoon beek. Geertje Elisabeth Martina, d. van M Akkerman en E. Kwaad. Burgerlüke Stand van 14 tot en met 20 Febr. 1*31 Geboren: Anna Gerdina, d. van Jan Grtsnlgt en Jannetje Mets Heintje d van Gerardus Cornells Barhorst en Mar- retje Smit. Ondertrouwd: Jacob van Lenten en Vrouw tje Boon. 8. JozefgezeUenvereenlging In de ver gadering der pas opgerichte 8t. Jocefgezel- lenvereenlglng, die half Maart officieel zal worden opgericht, zün de heeren A. C. Ber trand, L. Borst, W. Kuln en D. Boon met ■roots meerderheid van stemmen als bestuur gekozen. Den heer Bertrand werd het Seniorschap, aan de beeren Borst en Kuln reap, het pen ningmeesterschap en bet secretariaat der vereeniging toevertrouwd. Uitslag stemming Zondag beeft de stemming plaats gehad voor de candidaat- stelllng voor de Statenverkiezingen door de leden der R. K. Kies vereen. ,Bt Odulphus", alhier. Uitgebracht werden 318 stemmen, waarvan' twee stemmen ongeldig. De uitslag is als volgt: Politiek advies 186 stemmen: J. Volkering Tan.. 106 stemmen; 3. J. de Vries, 3 stem men; H. Klaver, 1 stem; P. F. Kanshuizen, 0 stemmen; 8. J. A. Keesom, 0 stemmen; E. Beerepoot 1 stem; P. Schouten, 1 stem. Op do vrüe lijst: J. F. Kamphuis, 11 stem man; G. van Slingerland. 5 stemmen; Mr. C. Smal, 0 stemmen; C. Venneker, 0 stem man; A. Winter, 1 stem; D. J. van Wolden- dorp, 1 stem. Voor de werkzaamheden van de drie ter reinen. die het Witte Kruis bestrijkt is bet moeflük «en Wel kan ge»_ feiten, dat wijkverpleging tn een behoefte voontot. Deze onderafdeellng gaf een totaal van f 1506.77 in ontvangsten; f 1646*3 in uit gaven, alaoo een nadeelig slot van f 137.15. De T. B. O.-bestrüding, mede als afsonder- üjk onderdeel genomen, sloot met een ont- vangstpost van t 3806.86%, terwül de uit gaven f 3351*7 bedroegen, alaoo een nadeelig saldo van f 643*7%. Subsidie van Rük en gemeente hiervoor bedroegen reep, f 573 en f 1*45*5. De uitgaven beetonden hoofdaakelQk uit f 1567.46 voor, verpleegkosten in stakenhuizen en canatoria. ontsmettingen f 107*8; ver sterkende middelen f 364*0; onderhoud lig- t 514*3. Waren in be«ln 18*0 13 gestnnen met 15 patiënten onder toezicht, aan het eind van het Jaar bedroeg dit X* leeinnon mt 30 pa- tMtoten. Vüf penonen werden uJt*eeonden naar ea- naterla, waarvan drie voor rekening van den Baad van Arbeid. Utt het jaarvertlag blijkt, dat gegtan de Machte rtoultaten met badhutaen in omlig- gmde aew^nten, van Mftyjng van een Verhuring grasgewas. De uitslag van de verhuring van gras- en bouwland door B. en W is ais volgt Jeneveriandje J. M. Schoon f 33 50; Bra- keweg in massa: D. Steeman. Twisk f 305; 14 perceelen bouwland in het uitbreidings plan 3.30 13 HA, totaal voor f 338: huur ders: A. Schoutsen, Th. Pronk, J. Groot, J. Wilkens, M. de Haan. J. Bjerps, D Breg en F. Hoek, te Medembllk en C. Wljdenes, te Opperdoes. beginnen bü Aardswoud. Haase. De afdeeling Uitgeest en Om streken van de Hanze vergaderde Donder dagavond In het Geaellemrebouw. Tengevolge van de bespreking, onmiddellük na de ope ning gehouden, besloot het tegenwoordige bestuur en bloc af te treden, om ook de jongeren eens de gelegenheid te geven het schip in nieuwe banen te sturen. Voor de volgende vergadering, welke op 19 Maart a-s zal gehouden worden, zal de amb tenaar van het Centraal Bestuur, de heer Mol, als spreker worden ultgenoodlgd. Men aal voorts verbinding trachten te krügen met de plaatselüke neutrale winkeliersver- eeniging om gezamenliik te komen tot slui ting onder de middaguren op de werkdagen, n.l. tusschen half 1 tot half 3. Met het aa. Paaschfeest hoopt men zoo wel hier als te Akersloot, na daarvoor ver kregen vergunning, een Santes-bloempjesdag te organiseeren. Witte Kruis. De jaarvergadering was slecht bezocht. Uit de rekenkundige versla gen bleek, dat het nadeelig saldo van het Witte Kruis over 1630 f 396 31, het nadee lig saldo van de Wükverpleging f 463 34 en dat van de T. B. C -bestrijding f 119 42 be droeg. Voor het loopende boekjaar namen zitting in de oontrOleoommissta: G. van der Eng, J. Nol en J. Schoenmaker, terwül de perio- diek-aftredende bestuursleden, de hoeren J. van Hullen en C Jongejans. herkozen wer den. Geboren: Cornells Gerardus, s lis Duünznaüer en Geertrulda Baltus. Frans Petrus, a. van Antonie Arü Herman Bpuübroek en van Maria Koning. Ondertrouwd: Lucas Reljer van den Kom mer en Anna Elisabeth Terjung Pieter van Vliet en Anna Elisabeth Muljs, Kieaerslüst Van 22 Februari af ligt de ktaaerslljst voor een ieder ter inzage op de Secretarie der gemeente. Het totaal aantal kiezers bedraagt 1339 Voor de Provinciale Statenverkiezing 131» kiezers; voor den gemeenteraad 1384 kiezers en voor de Tweede Kamerverkiezing 1338 kiezers We willen slechts even één raad geven, vooral aan degenen, die voor 15 Mei van dit jaar 36 jaar zün geworden, dat zü zich per- soonlük vergewissen of zü op de kieaerslüst dar gemeente hunner woonplaats voorkomen. Hierdoor worden later eventueele teleur stellingen voorkomen. en Jn. Meester voor de afcC Wervershoof de hoeren A. Schuitemaker en Jb. Koomen voor de afd. Lagedijk. eu de heeren K. Meester en K. Hauwert voor de afd. Andijk. Allen werden bü acclamatie herkozen. De voorzitter feliciteert de herkoeenen en hoopte dat ze nog lange Jaren hun krachten aan de vereeniging mogen geven. Besloten werd wederom f 15 aan het Vereenlgingsgebouw af te dragen, aan den Hedenavond van 6—7 uur biechthooren Te 7 uur plechtig Lof en preek. Pange lingua K. p. 5* lied 33. Geen Congregatie. DINSDAG feestdag van den H. Apostel Matthias. Te 7 uur uitstelling van het H. Sacrament. Te 9.30 de solemneele Hoog mis. Te 7 uur solemneel lof, feestpredicatie en processie. Tot deelname aan de proces sie worden de verschillende vereenlgingen volgens gewoonte ultgenoodlgd Onder de Processie wordt gezongen Pange lingua K 53* (4 str Daarna Rex clementtasime p. 15. Ns de processie de lofzang Te Deu>n laudamus K. p. 64*. Na het lof lied no. 40 Allen worden verzocht hun boekje mode te brengen en mee te zingen WOENSDAG. 4de der 7 Woensdagen welke voorafgaan aan bet feest van den H Jo seph. Te 8.15 Congregatie der jongens Deae week sün Woensdag, Vrüdag en Zaterdag Quatertemperdagen Op die da gen is het gebruik van vleesch en van jus uit vleesch verboden. DONDERDAG te 7 u. lof ter eere van het H. Sacrament, Sacris solemnlls K p. 47*. L. 35 VRIJDAG Quatertemper, te 7 uur oefe ning van den H. Kruisweg. Stabat Mater K. 43*. Te 8.15 Congregatie der mannen. ZATERDAG Quatertemper, te half twaalf biechthooren voor de kinderen. Te 4 uur voor de overige geloovtgen. Te 7 u rozenhoedje voor de bekeering van ons Vaderland. Cbriotelüke Naastenliefde Bovenge noemde vereeniging hield Vrijdag haar jaar vergadering in St Werenfridus. De secretaris verwelkomde de leden met den ChristellJken groet, omdat de voorzitter wegens ziekte verhinderd was De notulen werden goedgekeurd Hierna deelde de heer K. Bakker Oz mede dat In de afd Wervershoof met 59 leden' 94 dagen is gewerkt; in óe afdeeling in Vragen aan B. en W. en een veeretel be treffende de echoolgeldhefftag. Door het lid van de gemeenteraad den heer J. Kunst, is het volgende schrijven aan de raad ge richt: Edelachtbare Heeren, Naar mü thans blijkt, dat de inning van schoolgeld nog steeds niet geschiedt op een wijze die op eenlge verordening steunt, zoodat de aangeslagene onmogelük kan be- oordeelen of zün aanslag juist is, acht ik het noodlg. dat daarin nu eens klaar en duidelük worde, hoe B. en W. de bestaande verordening toepaaeen. Mü is gebleken, dat er geen vaste lün bü deze aanslagen wordt gevolgd. Men (B. en W.) doet maar wat. Werd voorheen het schoolgeld geïnd per kwartaal, thans is men begonnen dit per half jaar te doenl Dat bet voor veten niet gemakkelük was het schoolgeld te voldoen, Ir meer dan eens gebleken; door deze in ning cm het half jaar te doen, zal dit er niet op verbeteren; waarom ondergeteeken- <ta voorstelt dat tn de verordening duide lük worde vastgelegd .4at de inning van schoolgeld moet geschieden per kwartaal". Toen ondergeteekende bet vorig jaar, in de raad, op daee niet geregelde, willekeu rige aanslagen de aandacht vestigde, werd door den Voorz. geantwoord, dat het niet mogelük was, omdat de verordening niet juist was. daarin is toen na een voorstel van B. en W verandering gebracht door tn de bestaande verordening het woord be lastbaar inkomen te veranderen in belast bare som. Van toen af mocht man verwachten, dat da aanalagan tn orde zouden sün. Waar dit nog steeds te wenschen overlaat, acht ondergeteekende de tüd gekomen om het volgende voorstel te doen a. Mot de bepaling dat de Inning geeohie- dg par kwartaal, worde er een nieuwe ver- van ,J3t. Deus Dedit” bestaat Na eenlge discussie werd besloten het aan de betrokken perronen over te laten. De heer Schoenmaker stelde voor, in maanden Dec.-Jan. en Febr. niet te wer ken voor de leden, in zooverre, dat het be stuur van de afd., als er gewerkt dient te worden, het uitmaakt of er gewerkt moet worden of niet! Na eenlge discussie werd dit na hoofde- lüke stemming met 14 tegen 13 aangeno men. De heer Jb. Bakker afd. Wervershoof, vroeg of voor voetballers die in den strüd gewond raken nog gewerkt moet Het bestuur zal in zeldzame slissen. De Voorzitter dankte voor hun opkomst en Adviseur voor zün aanwezigheid, sluiting met den christelüken groet. Voor rekening van den heer H. Suk is aan besteed het bouwen van twee woonhuizen aan den Nlc. Beetsweg. Xngekomen waren 13 biljetten als volgt: H. v. d Peet, HUoo. f 6314; Feüen. AD» maar, f 5866; J. Glas. Heiloo. f M63; P. Bur- gertng. Heiloo, t 5671; J. Opdam. Haitoo, f 5860; R. Kuiper. Heiloo, f 5850; Jac. Kaan dorp, Heiloo. f 5811; M. van Steeg. Heiloo. f 5777; U. Kops. Heiloo, f 5634; P. Holtes. Heiloo. f 5535; O. Jonker, Alkmaar, f 5470; C. Opdam, Haarlem, f 5480. Begroeting f 5850. Het werk is gegund aan den beer P. Holtes met f 5525. L T. B f 2.50. Het bestuur stelde voor een comité patroons en verband met de Ziektewet. Dit werd aangenomen, in zooverre als patroon en arbeider dit onderling niet kun nen regelen. Nader deelde de voorz. mede, dat twee leden van de Parochie Onderdijk hier in de Naastenliefde zün, terwül ze geen lid van „St. Deus Dedit" zün. Voorz. lichtte van de vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. De Voorzitter deelde mede, dat den 2en Zondag na Paschen een H. Mis met alge meene H. Communie zal worden gehouden. Spr. vertrouwt dat alle leden hieraan moe ten meedoen. Onder ingekomen stukken was o.a. een schrijven van het Hoofdbestuur, waarin ver zocht werd om propaganda te maken voor de Jeugdorganisatie. Het Hoofdbestuur stelde hiervoor gratis beschikbaar het benoodigde aantal brochures. Verder was een schrijven binnengekomen van de Ned. Spoorwegen, waarin wordt gevraagd de medewerking van de werknemers in de vacantletüden. Verder worden de werknemers in de» gelegenheid ge steld om goedkoopere reisgelegenheid te heb ben, als ze samen clubs weten te vormen. Ook kan er uit den Bond een ontwlkke- lingscursus in verscheidene vakken worden gegeven.In dezen zal het bestuur in overleg treden met het bestuur van den Volksbond. Hiema was aan de orde de bespreking over de Rome-reis door het R.K. Werklie denverbond samengesteld, in verband met de herdenking van het veertigjarig bestaan der Encycliek Rerum Novarum. Hiervoor heeft het Bondsbestuur 10.000 beschikbaar ge steld. Nu is de bedoeling dat zooveel moge lük leden van den Bond een lot van 1. nemen, zoodat men komt tot een bedrag van 10.000. Dan kunnen 130 gelukkige winnaars mee, daar de reis per persoon 190 kost. f 80. wordt betaald voor loon, omdat men dien tüd ntat kan werken. 1 April is de trek king. Wie wenacht mede te doen, kan zün handteekentng bü den heer Zwager plaatsen. (Men moet lid rijn.) Hierna werd- besproken de regeling der ziektewet bü werkloosheid. Dit gaat uit van den Bouwvakarbeidersbond. Hiervoor werd e«n plaatselüke controleur benosmd en wel de secretaris, de heer J. Lsuywdük. Daar de rondvraag niets opleverde, dankte de voorzitter allen voor hun opkomst en spr. ho«pte dat de geveerde besprekingen vruch ten mogen afwei pen voor de toekomst van de afdeeling Htama volgde sluiting met den ehriste- Itfkcn «root. De m. Raadsverkiezing Door de com missie van advies sün als voorloopige oandl- daten aangewezen onderstaande heeren: Dr. Barnhoorn, A. Dekker, H. Dekker, C. Franken, G. Hoedjes, P. Kraakman,ij o. v. Lieshout, 3. Opdam. J. Schuyt en H. Verver. Leden van de ktasvereeniging hebben het recht binnen 14 dagen nog lüsten met Can dida ten, gelee ken d door 30 leden, bü den secretaris, den beer P. Kraakman, in te die nen. Ziekenhnisverplering. De R ver eeniging voor Zlekenhulsverpieglng hield Vrijdagavond haar eerste jaarvergadering. De voorzitter, de heer Jac. Blokdijk, open de de vergadering met den ChristellJken groet en heette allen welkom. Vervolgens werden de notulen onder dank goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de Ha- renkarspelsche vereeniging voor Ziekenhuis- vefpleglng. waarbij Ingesloten de onbetaalde kwltantlën van de oude schuld. De wensch wordt daarin uitgesproken, dat het bestuur nogmaals de tot nu toe onwillige of on machtige leden tot betaling zal aansporen. De voorzitter lichtte dit toe. Toen de ver eeniging werd opgericht, zün circa 130 ge-, zinnen uit de z.g. neutrale vereeniging ge treden. Op dat oogenblik hadden die uit tredende leden nog een schuld te voldoen van f 400 50. of 75 cent per lid. Nadien zün de oude schuld-kwltantién eenige keeren ter betaling aangeboden, met het gevolg, dat er 30 kwltantièn overbleven, die geheel of gedeeltelük niet zün voldaan. Dit meent het bestuur voor een groot deel te moeten wüten aan den onwil en de onverschl’Ug- held vah sommige leden. Slechts bü een klein gedeelte is de slechte tijd de oorzaak, dat de kwitantie niet werd voldaan. De on inbare kwltantiën vertegenwoordigen nog een bedrag van f 117J0 en omdat het toch niet rechtvaardig is, de overgebleven leden in de neutrale vereeniging Sjet de schuld te laten zitten, spoort het bestuur allen aan, de oude schuld-kwitantiën te voldoen. Omdat de bode van deze vereeniging de kwltentlën reeds meermalen heeft aangebo den meent het bestuur, dat het aan zün verplichtingen heeft voldaan, en wil daar om de overgebleven kwitantiën terugbren gen naar Dlrkshorn, dan moet die vereeni ging het restant Incasseeren Aldus besloten - Uit het financieel verslag bleek, dat ont vangen is f 532.09 en uitgegeven f 471*4, zoodat In kas was en moest zijn f 60 15. De controlecommissie bad alles in orde bevonden, zoodat een woord van dank niet misolaatst was. Nu volgde vaststelling salaris van penningmeester. De voorzitter zei, dat de penningmeester met f 10 tevreden is en dat dit bedrag eer der een vergoeding dan een salaris kan wor den genoemd Met algemeene stemmen en met een Woord van dank aan den penningmeester werd het voorstel aangenomen. Het bestuur stek voor om een jaarlijksche bijdrage aan het patronaat te schenken, het bedrag la bepaald op f 5. Goedgevonden. Bü de rondvraag wilde de heer Bes het bestuur In overweging geven bü het Burger lijk Parochiaal Armbestuur jaarlijks een kleine subsidie aan te vragen. Belde instellingen zün door het oprichten van een vereeniging voor ztexenhuisverple- ging niet weinig ontlast, daar zü nu voor de armen der gemeente de verpleegkosten niet meer hebben te betalen. Hü meent, dat ge noemde instellingen er geen bezwaar in zul len zien een klein percentage van het be drag dat voorheen werd uitgegeven, te geven als een Jaarlijksche subsidie. Spr. zou hier over In connectie willen treden met de neu trale vereeniging en dan gezamenlijk om subsidie willen vragen. Ofschoon nog eenige bezwaren naar voren werden gebracht, bleek toch, dat de heer' nader toe. dat op Onderdijk geen afdeeling Bes de tolk was.,van de vergadering, zoodat het bestuur het gesprokene zal overwegen. De voorzitter dankte hierna allen voor de belangstelling en sloot de vergadering met den Christelüken groet. Wie zich, het behoeft waarlijk nog niet eens aan den lijve te zün, de verschrikkin gen herinnert van de griep-epldemle van 1918'19, zal ons niet van overdrijving be schuldigen, wanneer wü de griep een vatfc de ergste geesels van de menschheid noe men. Een geesel, die bijna elk jaar in meer of mindere mate de sporen van zün strie men nalaat en ook nu weer, wanneer men tenminste de berichten gelooven mag, in vele landen zün slachtoffers maakt. Heel wat hypothesen zün over den aard van de ziekte opgebouwd en heel wat stu dies aan de bestrijding ervan gewijd. Maar wü meenen. dat er tot dusver in ons land geen publicatie verschenen la waarin het verloop van de ziekte en haar complicaties zoo uitvoerig en zoo gedetailleerd worden behandeld en de wijze van bestrüdlng zoo practlsch wordt ontschreven en aangegeven als in de dezer dagen verschenen bro chure van den bekenden dr. J. Peters, welke wel de vrucht van jarenlange studie en ervaring wezen moet. De publicatie draagt uiteraard een tenschapnelük karakter en te voor tnenschen zü het in den meer ruimen zin van het woord, op de eerste plaats bestemd Maar zü brengt tal van belangwekkende bij zonderheden. die ook voor meer algemeenen kring van belang zün. WIJ veroorlooven ons derhalve aan de uit gave een en ander te ontleenen: De schrijver geeft allereerst de volgende definitie van griep: „Onder griep of in fluenza verstaan wü een Infectieziekte van pandemisch, epidemisch of endemisch ka rakter Als regel volgt op een pandemi- sche uitbreiding een lange periode, waarin de ziekte slechts in bepaalde streken epide misch of endemisch optreedt. Vaak ook wor den slechts sporadi-che gevallen waargeno men. Klinisch kan de influenza velerlei vor men vertoonen. Het meest voorkomend ver loop is een plotseling begin met koorts, een catarrhe der luchtwegen, pijnen in voor hoofd. ledematen en rug en ten slotte een asthenie, die opvallend sterk te in verhou ding tot de andere klinische verschünselen. Op zichzelf is de ziekte meestal van korten duur en zelden van emstlgen aard. Het groote gevaar te hierin gelegen, dat influen za een praed'sposltie opwekt voor secundai re infecties, die, in tegenstelling met de on- gecompllceerde Influenza herhaaldelük van emstlgen aard zün en met name bü de pandeniedteche uitbreiding talloose offers elschen.” Over de geschiedenis der ziekte deelt hü om. de volgende interessante bijzonderhe den mede: „Orieksche en Romeinsche art sen hebben, voor zoover bekend, niet een ziekte beschreven, die overeenkomt met on ze influenza. Waarechünlük dateert de oudste beschrijving van een influenza-epi- demie uit het Jaar 1173. Met zekerheid mag men een epidemie, die tn het Jaar 1337 op trad, ate Identtech met onze influenza be schouwen. In 1676 heeft Sydenham met groote nauwkeurigheid de verschünselen van Influenza beschreven Zeer ernstige pande- mleön «ün er sinds Sydenham nog een ze vental geweest, nl. 1729—32, 1780—82, 1830 —33, 1836—37. 1847—48, 1889—92 en 1918 —30. De benaming „Influenza" werd het eerst gebruikt in Italië tijdens de epidemie van 1739. Het woord ..griep" wordt door de meeste medici in ons land als synoniem ge bruikt met het woord „Influenza". Veelal te het mogelijk het uitgangspunt eener pandemic vanuit een bepaald land aan te wüzen. Kenmerkend te, dat de ziekte tienduizenden tnenschen binnen een kort tüdsverloop treft, hetgeen verklaard moet worden door den korten duur van het incubattetijdperk (pl.m. 48 uur) en door bet feit, dat de ziekte zeer spoedig na het begin der Infectie reeds besmettel ük te voor de omeeving. Na zes tot acht weken ver mindert meestal de heftigheid der influen- za-pandemie in de aangetaste landstreek. Het aantal zieken was vaak zoo groot, dat ongeveer 40 pot., soms meer dan de helft der bevolking tegelijkertijd ziek was. In verhouding met het groot aantal zieken te het sterftecüfer, wanneer complicaties ach terwege blüven. gering. Voor zoover men kon nagaan, hebben atmoapherische en tel lurische Invloeden geen groote beteekente in *t algemeen De pandemic van 1918—19 vertoonde meerdere golven in de uitbreldingssnelheid. De eerste golf viel in den zomer van 1918, de tweede in den herfst van 1918, de derde in het voorjaar van 1919. Beschouwt men het vorloop zooveel mogelük globaal over alle landen, dan kan men zeggen, dat de eerste golf in 1918 een zeer groot aantal personen trof, doch dat de ziekte betrek- keiük licht verliep en het aantal compli caties niet bijzonder groot was. Vandaar dat in den beginne de ziekte vaak niet har kend werd als influenza en dientengevolge beschouwd werd als een nieuwe ziekte. De tweede golf trof eveneens een groot aantal personen. Het sterftecüfer was veel hooger, omdat er meer complicaties bü voorkwamen, met name pneumonieën. Gedurende de derde periode was het aantal getroffen per sonen geringer, terwül complicaties nog frequent voorkwamen, waardoor het sterf tecüfer vrü hoog bleef In den zomer van 1918 meende men in ons land, dat de ziekte het eerst in Spanje was opgetreden. Men sprak hier van „Spaansche griep". Later bleek echter, dat in dezelfde periode reeds een om militaire redenen geheim gehouden epidemische uit breiding geconstateerd was op de leger- fronten van West-Europa en in de Russi sche oorlogszone. Latere onderzoekingen hebben aangetoond, dat de Infectie afkom stig was uit Azië, visr zü reeds in den zomer van 1817 epidemisch heerechte. tn den herfst van 1917 werd Rusland aange tast en in denzelfden tüd trof de ziekte reeds Dultsche militairen aan het OoetellJk front. Waarschünlük door Chlneezen. die werkzaam waren achter het Westelük front In Frankrük, zün de Fransche, Brltsche en Amerikaansche soldaten geïnfecteerd. In April 1818 kwamen de eerste gevallen voor in Parijs. In Mei trad in Spanje de griep epidemie op, gevolgd door epidemieën tn Griekenland en Italië. Zwitserland werd tegelijkertijd met ons land aangetast. n.L In de laatste weken van Juni. Waarschijn- lük is een der eerste gevallen in ons land door schrijver dezes waargenomen in Juni 1918 op de polikliniek dar interne afdeo- llng van het Aoademiseh Ziekenhuis te Lelden Een jongs werkman meldde zich daar aan met hooge koorts Hü had een vaste betrekking in Westphalen op «en dorpje, waar de epidemie roede enkele slachtoffers had gemaakt. Bü de anam- PÜOVINC1AAL NIEUWS «eoutmeerxle badinrichting voorloo- pig te af gezien. Tot bestuurslid werd gekozen de heer A. van Langen; herkozen de heeren H H. Molenaar en Spiering» Eenmaal werd voor belangstellenden een démonstratie met het zuurstofapparaat gegeven, een buitenge wone vergadering werd gehouden ter bespre king candldaatstelllng voor het hoofdbe stuur. Ontvangen werd in deze afdeeling f 3789.43%, uitgegeven f 2736*5%, alzoo edn batig saldo van f 53*7. De magazünmeester Drs. Spierings verslag uitbrengende, stipt aan, dat dit jaar vier nieuwe ligtenten zün aangeachaft. terwül een oude geheel werd omgebouwd. Een en ander was mogelük door een gift van f 500 van de commissie der polderfeesten 1929. Bovendien werd de magazijn voorraad ver rijkt met twee nieuwe Aupingmatrassen en aan het eind van het jaar met een hoogte- zon, die nog niet in gebruik was genomen. Bü de hieruit voortvloeiende bespreking deed de heer Van Slooten, Burgemeester, de toe zegging dat men op zün medewerking kon rekenen inzake van plaatsing van dit appa raat in het oude Raadhuis, waartoe een kleine verbouwing noodzakelük zou zün. In den loop van bet jaar werden 358 maal artikelen aan de leden verstrekt. In bespreking komt hiema een aanvraag om salarisverhoogingen ad f 50 van «tas batte Haster. Algemeen is men van gevoelen, dat gezien het ledental f 100 een kleine belooning te. en over 1931 wordt zonder verdere bespre king goedgevonden f 150 uit te keeren Hft voorstel van het bestuur om, gezien de vraag zich ook over 1930 uitstrekte, over dit jaar een gratificatie van f 25 toe te kennen, lokt discussie uit en tenslotte wordt met op 2 na algemeene stemmen goedgevonden, dit te ver- hoogen tot f 50. Na een inleiding van De Staal werd daarna de Witte Kruisfilm vertoond. De velen, die ook dezen keer weder niet opgekomen waren, hebben inderdaad een gelegenheid verzuimd om nader bekend te worden met wat er zoo al achter de schermen van het steeds grooter wordende Witte Kruisgezin gebeurt. In taaie volharding, wordt naast de practische zie kenverpleging ook getracht ziekte zooveel mogelijk te weren en zwakke lichamen sterk en gezond te maken, door ze van het trio reinheid, zon en lucht, zooveel mogelük te laten genieten, in herstellingsoorden als Hei denheuvel, Duin- en Bosch en Vechtoever, waar tevens ook de inwendige mensch niet vergeten wordt. Een reeks beelden zagen we voorbü ons trekken en al komt men ook tot de conclu sie, dat er nog veel, zeer v«el te doert Is. dank baar kan men dengenen zün, die zorgen dat er tenminste „wat” gedaan wordt Het woord van dank door den voorzitter aan De. Staal, voor zün explicatie gebracht, vond dan ook warme instemming GENOOTSCHAP DEN DEN „8TLLE OMGANG" Onder voorsitterachap van den heer 3. Groenewoud. vergaderde de afdeeling Monnikendam van bovengenoemd genoot schap in een der lokalen van het R.K schoolgebouw. Na een kort openingswoord las de secretaris, de heer O. 3. Groenewoud Hsn de notulen der vorige vergadering voor, waarna het jaarverslag werden keurd. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester bleek, dat momenteel een klein batig saldo aanwseig is. nese deelde hü mede, dat hü terstond naar zün familie wilde terugkeeren, omdat hü vreesde ook door de Influenza aangetast te zün. Bü nader ondersoek bleek sün diagnnee juist. In de dagbladen werden In die dagen geen gevallen van influenza In ons land vermeld. Het eerste geval te Rotterdam werd op 7 Juli waargenomen. Het betrof een soldaat met verlof, die in Zevenaar ge kampeerd was. De maximum sterfte werd tn Praag, Weenen en Budapest, bereikt tus schen 14 en 19 October 1918. In Parijs. Bern. München. Dresden. Berlijn, Hamburg en in New York bereikte in de week van 20 tot 36 October het sterftecüfer een maxi mum. Wat Nederland betreft, werd In Am sterdam het hoogste sterftecüfer waargeno- nomen in de week van 38 October tot 3 November. In Rotterdam In de week van 29 December. Vergelükt men de verschillende steden van ons land met elkander, wat betreft de sterfte In de epidemie van 1918—'19, dan staat 's-Gravenhage voorop met het laagste sterftecüfer. Daarna volgen Zwolle, Den Helder, Leeuwarden, Amsterdam, 's-Herto- genbosch. Utrecht, Rotterdam enz. Het hoogste sterftecüfer heeft Emmen. Ook Apeldoorn en Groningen vertoonen zeer hooge sterftecüfers. Opvallend wae in deze epidemie het groot aantal slachtoffers van middelbaren leeftijd. Hetzelfde verschünsel nam men praktisch gesproken In alle lan den waar Uitvoerige statistieken uit Enge land en Schotland over het jaar 1918 ton nen aan. dat de leeftijdsgroep van 30 tot 49 Jaar het zwaarst getroffen werd Statistie ken uit Oostenrijk en Zuld-Afrlka vertoo nen hetzelfde verschünsel. Het sterkste kwam dit voor den dag in November 1918 in ons land In deze maand was In Rotter dam gemiddeld over alle leeftüdsgroepen de sterfte aan griep bijna 8 maal aoo hoog als in normalen tüd, terwijl voor de leeftijds groep 2049 jaar. het sterftecüfer 18 mul zoo hoog was. Reeds In 1919 werd door Frost in een weekbericht van de Public Health Records van de Vereenlgde Staten van Noord-Ame- rlka in een artikel over „The epidemiology of Influenza” voorspeld, dat lichtere pan- demieën zouden volgen. Inderdaad zün deze ook gevolgd, n.l. in 1920 en 1922 In deze lichtere pandemieën werden andere leeftüdsklasaen het meest getroffen. Overzien wü de drie pandemieën van 1918, 1919, 1920 en 1922, dan treft ons dus, dat alleen in 1918 de sterfte het hoogst was tusschen 20 en 50 jaar." De schrijver behandelt dan de bacteriolo gische zijde van het vraagstuk en komt voorts tot de symptomatologie. „Het incubatletüdperk der griep, zoo deelt hü mede, duurt gemiddeld 48 uur. doch kan varieeren van een dag tot vier dagen. Het klinische beeld van influenza kan zich in onderling sterk afwükende vormen voordoen. Het beginstadium kan bü deze verschillende vormen eenselfde beeld vertoonen”. Ns dit beginstadium be sproken te hebben, behandelt de schrijver achtereenvolgens de verschillende orgsan- afwüklngen, die zich voor kunnen doen: 1. de Influenza van de ademhalingswegen, 2. de Influenza zonder catarrhale verschün selen, 3. de influenza van het maagdarm- kanaal, 4. de Influenza van het zenuwstel sel, 5. de afwükingen, die men bü alle vor men soms aan kan treffen In de overige organen. Over de kwestie, hoe de griep te voorko men is, merkt de schrijver o m. het volgende op: „Tot nu toe is het niet gelukt prophyiac- tlsche maatregelen door te voeren, waardoor uitbreiding van epidemieën werd voorkomen. Men heeft getracht door politiemaatregelen ophooplngen van groote meuschenmassas te verhinderen. Scholen en theaters werden gesloten Groote markten, jaarbeurzen, ten toonstellingen werden afgelast. Bedevaarten werden verboden. Contröle werd gesteld op schepen, die uit streken kwamen waar Influ- enza-epldemleën heerschten. Ondanks dit alles breidde de epidemie zich met groote snelheid uit. Men kan dus alleen constatee- ren, dat de tot nu toe genomen maatregelen onvoldoende waren of te laat kwamen. Toch lükt het mü de taak van den Inspectiedienst voor de volksgezondheid om bü het uitbre ken eener ernstige epidemie in het buiten land. althans te trachten het dreigend ge vaar te stuiten. Wanneer men overweegt, dat de Influenza-epldemle van 1918-1919 vol gens schatting meer slachtoffers geëiacht heeft dan de geheele wereldoorlog van 1914 tot 1918, dan zal iedereen toegeven, dat men alle beschikbare hulpmiddelen te baat moet nemen om dergelüke onheilen te voorkomen. Men legt zich m.l. te veel bü de algemeene opinie neer, dat een opkomende influenza- epldemle niet te stuiten is De gevolgen hiervan zün. dat men ofwel in bet geheel geen prophylactlsche maatregelen neemt, ofwel hiermede te taat begint, als alle kans op succes voorbü is. Hat moge eenlgszlns draconisch klinken, tech lükt bet mü ntat overdreven, wanneer van regeerlngsaregr strafbaar werd gesteld het in ojjenbare ver voermiddelen of in publieke gebouwen hoes ten, zonder den mond met de hand te be dekken. De persoonlüke prophylaxis na het uitbre ken eener pandemta, heeft alleen kans van slagen bü penonen, dta zich nagenoeg ge heel van het menschelük verkeer kunnen afsluiten. Dit is duidelük gebleken uit het feit, dat gevangenen in een groote gevange nis te midden eener stad, waar een ernstige pandemie heenchte, geheel vrü bleven van de ziekte. Voor zwakke penonen of ouden van dagen, die groot gevaar loopen aan de Infectie te bezwijken, zal men daarom een strengere Isoleering aanreden, voor zoover dit praktisch mogelük is. Het is echter in elk speciaal geval moellük te bewüaen. dat men door isoleering de besmetting voorkomen heeft, omdat ten slotte slechts een deel dar menschheid vatbaar is voor de stekte. Men is verplicht zooveel mogelük maatregelen te netnen, om de nog gezonden in de omgeving van een Influenza lijder voor besmetting te beschutten, omdat men nooit tevoren weet, of de Infectie aan een bepaald persoon het leven zal kosten. Men beginne dus met Iso leering van den stake, voor zoover dat mo gelük is. Men desinfecteer» het sputum, de zakdoeken, kopjes, borden, lepels, vorken ena Nasaal- en bronchlaalsecreet zün het meest besmettelük. Bü den endemische^ vorm van influenza, waarbij het virus veel minder contagieus la, heeft men met deze maatrege len meer succes, dan bü de uiterst conta- gieuze pandemlsche vormen. Mond- en neusspoellngen, waarmee zich geneesheeren vaak trachtten te behoeden voor de stekte, leverden geen zeker resultaat op. Meer radi caal is een masker voor neus en mond te dragen. Artsen en verpleegsters in Amerika en Japan gebruikten met succes deze be- schutüngamethode. Algemeene toepassing stuit op al te veel praktische beswaren. Wü hebben ons slechts tot het weergeven van enkele algemeen interessante büsonder- heden beperkt. De verder aangegeven pro- phylactteche middelen in de behandellngswü- ze der stekte worden uiteraard sulver we tenschappelijk uiteengezet. De aangehaalde pesaagea doen inmiddels zien, hoe belang wekkend de studie van den Haarlemzchen geneesheer te en hoe breed sü Is opgeset ZÜ zal dan ook in „vakkringen" onistwüfeld groote halengefiling Lagedijk met 53 leden 153 dagen en Andük-West met G6 leden 285 dagen. Verder deelt spr. mede, dat de vereeniging over het geheel met 20 leden is vooruitge gaan. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten waren f 221.74 en de uitgaven f 193.06. Alzoo een saldo van f 28.68 en de uitgaven van het feest ter her denking van het 25-jarlg f 253.70. Ter dek king van de onkosten van bedoeld feest was door de leden ingeteekend t 157 fk) en het restant is door de centrale afdeellngen be taald. De financteele commissie bracht rapport uit en verklaarde alles in de beste orde te hebben bevonden. De voorzitter dankte de financieele com missie voor het nazien der boeken. Hierna volgt bestuursverkiezing periodieke aftreding van de heeren T. Zwan heeren 3. Konün en H. Hoogland, rappor teerden e.ea. In orde te hebben bevonden, waarna den penningmeester voor zün ge houden beheer décharge verleend werd. Hiema volgde een verslag over de te Amsterdam gehouden algemeene vergade ring. De omgang vindt dit Jaar plaats op 15 en 23 Maart. Monnikendam alsmede de afdeellngen Volendam. Edam en Weesp ne men aan den omgang op 23 Maart deel. Om 4.30 zal In de O. L. Vrouwekerk aan de Keizersgracht een H. MIs worden opge dragen, waarna na afloop der H. Mis ge legenheid tot ontnuchtering gegeven zal worden. Evenals verleden Jaar zal de geza menlijke reis ook ditmaal per N. H. tram geschieden, de juiste vertrektijd kon nog niet worden opgegeven, aangezien men hierover nog met de directie onderhandelt. Door het hoofdbestuur waren 6 kaarten beschikbaar gesteld ter deelname aan den huldiglngsavond in het Concertgebouw, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het genootschap te Amsterdam. Nadat 3 kaarten voor het bestuur gereserveerd wa ren, werden de overige 3 kaarten onder de aanwezigen verloot en vielen ten deel aan de heeren 3. Brinkkemper, H. Tessel en N. M. van Breemen. Mededeellng volgde nog, dat op initiatief der vereeniging en in samenwerking met de afdeellngen Den Haag. Haarlem. Pur- merend en Volendam aan alle genoot schappen een circulaire was gezonden met verzoek de contributie te verhoogen en het meer te ontvangen bearag als jubileums- gave aan Amsterdam al te dragen, welke afdeeling dit jaar haar 50-jarlg bestaan feestelijk zal herdenken. In het Concert gebouw zullen ongeveer 700 zangers optre den. waarbij Mgr. Aengenent de feestver- gaderlng zal bezoeken. Met een opwekking om den Omgang zoo stichtelijk mogelük te doen slagen sloot de voorzitter de ver gadering.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6