I ONS BLAD 25 CENT Stoomwasscherij „De Lelie”, Schagen L. Frankenberg - Alkmaar ONZE PRIJZEN per Ko. zijn thans DE V ILD DE DUITSCHE LANDBOUWPOLITIEK I Luxe-V erhuur m. 67-pers. Bulck-auto’s slechts 15 cL per KJtf. GARAGE JAC. MET VIJF FN TWINTIGSTE JAARGANG No. 47 WOENSDAG 25 FEBRUARI 1931 f40 f50 VOORNAAMSTE cNTEUWS Tegen den godsdienst Achttien Geysendorffer bij de K. L. M. terug Naar Califomie Ontevredenheid gevraagd! Inbraken te Rotterdam VERZOEK Plotseling overgestoken Kard. Maffi bediend 5 1 S-4 a to Briefordners - Perforates -All» storten Opborgaappee Aanslag op rijkspresident Hindenburg BritschFransche financieel© besprekingen JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 Zonnebrillen - Pince nez minimum 5 Ko. Huishoudgoed gratis gemangeld Helder waschgoed Ongeval met een V erkenningstoestel Adverteerders DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAR VERLIES VAK RECHTER, GESCHIEDE! OlTERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWIMTIG DREK HA HET OMGEVAL t4 4 i S w Ïffi i® Q g w W w NOORD-BOLLANDSCH DAGBLAD Berlin, 23 Februari 1931 varkens geelectrocuteerd ERK en Geïllumineerd ijs Afgegleden en geheel vernield Twee gewonden. H. L. De daders yeanvsteerd man aan Uit de textielindustrie Loonsverlaging van 1% voorkomen De gisterenmiddag Ovkrreden en gedood DB DIRECTIE I De liberale „Avondpost” schrijft naar aan leiding. van het bovenstaande de volgende rake opmerkingen neer: Mislukt door een kordaat rechercheur Verijdelde aanslag op rijkspresident Hin denburg. I ?rkamers ikelen en De Tweede Kamer zette de behandeling van de Indische begroeiing voort. De meordzaak-Lans voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar f' t Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 honger ZieMér een bericht omtrent Rusland, dat door de pers gaat: Een nieuwe vorm van lichtreclame Een origineel Amerikaansch Idee De Fransche oorlogsbegruotlng in behan deling. Mr. L. A. Nypels te ’s-Gravenhage noemd tot raadsheer in den Hoogen Baad. Licht op De lantaarns moeten meega» worden opgestoken om 801. Sinds Prins Lennart met een burgermeisje verloofd Is, wandelt voortdurend een groot aantal dames voor het kasteel van Stockholm! Schiele’s program van iandboawuMseegtag in den Rijksdag. Telefoon 572 en 873 ALKMAAR Tel. 34 3 lijnen Het nieuwste VITRECHT Vel. 13586 lijnen gebied Zoo stoken de communisten de arbeiders op om maar ontevredenheid te wekken. Maar wij vragen: rou er nu wei één ar beider met een gerond stei hersenen zijn, die zich door zulk kinderachtig gestook, zoo doorzichtig valsch, van de wijs laat bren gen? Gistermorgen te kwart over elf Is het ver- kenningstoestel Z. 18. bestuurder korporaal W. C. de Wit met als passagier den zee- miliclen J. Bekker by landlngsproeven af gegleden en terecht gekomen in de Doggers- vaart. ter hoogte van den rijksweg, in de onmiddellijke nabijheid van het vliegkamp de Kooy nabij Den Helder De bestuurder bekwam eenlge lichte kwetsuren, de passa gier heeft een dubbelzijdige beenbreuk van het linkerbeen. Het toestel is geheel ver nield. op be] van HANG- en SLUITV SANITAIR Bezoekt onze monsie Alleen kwaliteitsart: goedkoop „Den Is ten Maart zullen in Sovjet- Rusland 200 scholen worden Ingertch’, waarin propagandisten zullen worden opgeleid ter bestrijding van den gods dienst onder de Russische so'daten en matrozen. Volgens een bijzondere over eenkomst tusschen de sovjet-regeerlng, den generalen staf van het roode leger en het centrale executieve comité der bolsjewistische party werd een plan op gesteld, volgens hetwelk op 1 Januari 1933 geen enkele soldaat van het roode leger meer mag behooren tot een of andere godsdienstige gemeenschap.” De in Den Haag gearresteerde .oaakge- lastigde” dr. Riedetz aiykt een internatte- nale oplichter te zijn. Barome-.erstand 9 uur V.m.: teruit. Door het doorbranden van een draad der geleidingen In verband met de inbraak die Vrijdag nacht bij de firma Hanno aan het Nleuw- land werd gepleegd en waarbij, zooals ge bleken is, 5.000 is gestolen, is door de politie aangehouden een 45-Jarige koopman. I - De bekende vlieger Geysendorffer komt met ingang van 1 Maart aj>. bij de K ,L. M terug. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25: elke regei meer 8^5. RECLAME per regel 8.78 voor de eerste pagina; voer de overige pagina's f 0 50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing 8.80 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 wiens landbouwer en alle wenscht bizonder Pruisische zijn Het Tweede Kamerlid de heer zytatra stelt den minister van BlnnenlandscWj Za- ken vragen met betrekking tot den invoer van Russisch aardappelmeel. bil verlies ven anderen vinger. Beleefd verzoeken wij de medewerking van onze HAL Adverteerders Inzake het vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-num- mers bestemde advertentlén. wij zullen het zeer op prijs stellen indien wi) de an nonces. bestemd voor Zater dag, reeds des Donderdags of utterly k des Vrydagsmorgens ontvangen. Door het vroegtijdig inzen den van advertentlén gun nen Wij ook aan de uitvoe ring, dus aan het zetten van de advertentie, meer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten goede komt. Mede in Uw eigen belang vertrouwen wij op Uwe medewerking Inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor bij voorbaat enssn dank. De vlootonderhandellngen te Parijs. Eea voorwaardelijk accoord. De Brttaebe minis ters naar Rome. 9 v» i Gisterenmorgen Is het 8-jarig zoontje van den hepr J. Twisk te Wognum. dat plotseling den weg overstak, door een autobus van de firma Keetznan aangereden. De kleine kreeg een hersenschudding en overleed spoedig daarna. „Aan den eenen kant wekken zulke voor nemens een gevoel van ergernis, aan den anderen kant één van medelijden. Ergernis, omdat men het Russische volk te ontnemen tracht wat het hoogste en het heiligste Is geweest voor vele generaties der menschheld. Medelijden, omdat de ver dwaasde leiders denken, dat zij den godsdienst kunnen uitroeien. Dit kan niet. Godsdienst Is geen zaak van uiterlijkheid. Godsdienst Is Iets diep-inner- lljks, Is een zielsbehoefte. Daaraan kan men niet met oekases een einde maken. Daar tegen staat zelfs de geweldenaar Sta in machteloos. Zeker, men kan de openbare godsdienstoefeningen verbieden; men kan een verbod uitvaardigen tegen kerken en andere godsdienstige gemeenschappen. Maar wie denkt den godsdienst zélf te kunnen „uitroeien”, wie denkt met aanplakbiljetten een eind te kunnen maken aan wat alle eeuwen door het Innigste heimwee van de menschenzlel is geweest, doet als een klei ne kleuter, die op het strand poogt met zijn schepje de zee te keeren. Men kan den uiterllJken vorm verbieden; het eigenlijke, het Innerlijke, het geestelijke Is onaantast baar. Nooit is de waarachtige godsdienst ster ker geweest dan In tijden van vervolging. Met een glimlach jp de lippen zijn velen den marteldood ingegaan voor hun geloof. Zij blijven spreken tot alle menschen-ge- slachten. Het bloed der martelaren is het zaad der kerk. Dok' voor het arme Rus sische volk zal eenmaal de dag der geloofs vrijheid weer aanbreken”. lucht niet al te zeer verwarmd wordt, houden de geïllumineerde ijsblokken het langen tijd uit. want de warmte, die door de brandende lampen opgewekt wordt, heeft slechts een zeer gering smeltvermogen. Een ander soort Ijsverlichting Is speciaal geschikt voor natuurlijke en kunstmatige Ijs banen. Lampen van verschillende kleur, die op korte afstanden aan een waterdichten kabel bevestigd zijn, worden op de Ijsbaan ge legd en wel In den vorm van club-emblemen. letters of wat men wil Men laat dan water over de baan loopen, ongeveer 3 c. M. hoog, en herhaalt dit. zoo lang tot de lam ped met een 3 c.M. dikke ijslaag bedekt zijn. Natuurlijk moet msn er voor zorgen, dat de lampen beschermd zijn voor de experi menten van nieuwsgierige schaatsenrijders. Verleden week is Ingebroken te Rotterdam bij den lakenhandel Hulskens en Apon in de Van Oldenbameveltstraat, bij we'.ke Inbraak dertien stukken laken ter waarde van 2800 werden gestolen. Reeds kort na deze ontdekking rees de verdenking tegen den 21-Jarlgen W. M toen bleek, dat deze man In contact stond met den 47-jarlgen monteur W. K., die de aan dacht van de politie getrokken had, omdat hij stukken laken verkocht. Men heeft beide verdachten gearresteerd. W. M. heeft vrij spoedig bekend te hebben Ingebroken en de goederen met een handwagen te hebben ver voerd naar een pakhuis In de Tolenstraat. Als verdacht van heling zijn alsnog aan gehouden de 28-Jarlge timmerman J. A. en de 22-jarlge chauffeur G. V. De gestolen partij laken Is grootendeels in beslag genomen. De drie helers hebben ook reeds een bekentenis afgelegd. Het vier tal Is voorlooplg in het Huls van Bewaring opgesloten. De dienstbode van den landbouwer G, te Heel, kreeg, toen zij bij het Inspectee- ren der varkenshokken met de omheining in aanraking kwam, een schok. Hevig ontsteld waarschuwde zij den zoon des huizes, die zich op de hoogte ging stellen; bij de stal len gekomen, werd ook deze met een smak tegen den grond geworpen. Na den stroom der electrische leiding te hebben afgezet, ging men aan het onder zoeken wat er gebeurd was. Groot was even wel de ontsteltenis, toen men in een der groote hokken, waar zich 21 vette varkens bevonden, er 18 dood vond liggen. Het bleek, dat een draad der electrische leiding was doorgebrand, die op het hok was gevallen en dit onder stroom had gezet. Gisteren was een onbekend man het pa leis van den rijkspresident Hindenburg langs den keukenlngang binnengekomen en had zich, zonder dat Iemand het bemerkte, naar de kamer van den rijkspresident begeven. Hier werd hij aan de deur tegengehouden door een rechercheur, die hem vroeg, wat hij wenschte. De man verklaar^g, dat hij den rijkspresident om ondersteuning wilde vra gen, waarop de rechercheur hem antwoord de. dat hi) dan een schriftelljk verzoek moest indienen, „Daarvoor heb ik gcc 1 tijd meer", zei de man, „want ik heb nog maar twee uur te leven”. Op dit oogenbllk noorde men In de ka mer voetstappen, die de deur naderden. Denkende dat Hindenburg kwam, trok de Indringer een revolver, die, naar later bleek, met scherp geladen was. De rechercheur wierp zich op den man en sloeg hem de revolver uit de hand. Tezamen met den chauffeur van den rijkspresident, die op net lawaai van de worsteling toesnelde, wist de rechercheur den Indringer te overmannen en In boeien te slaan. De man werd raar het hoofdbureau van politie gebracht en In ver zekerde bewaring gesteld. Hij weigert ech ter tot dusver hardnekkig zijn naam te noe men en op de vragen van de politie te ant woorden. Volgens een later telegram zou de Broil heeten, In 1902 In Opper-SUezlë gebo ren. Broil heeft verklaard, dat de eene kogel, waarmee zijn revolver geladen was, voor hem zelf bestemd was geweest. Met betrekking tot de recente besprekin gen, welke gevoerd zijn tusschen Britsche en Fransche deskundigen Inzake staatsfinan ciën, wordt officieel verklaard, dat overeen gekomen werd, dat de beide ministeries van financiën contact zouden houden Inzake aan gelegenheden, welke voortvloeien uit de rap- porten van de goud-delegatie van den Vol kenbond. Eveneens werd het groote belang er van ingezien, dat gehecht wordt aan de hervat ting van de bultenlandsche leeningen op een normale schaal door de crediteuren staten. Erkend wordt, dat de huidige moeilijkheden grootendeels voortspruiten uit het noodlge gebrek aan vertrouwen van den belegger en dat het van essentieel belang is, dat geldgevende landen zelf alle maatregelen treffen om het vertrouwen te herstellen. „De Tribune" drukt op haar fotopagina een plaatje af: een fraai plekje natuur in het Yosemlte- dal in Califomlë. Al is de druk ook niet best: we willen graag aannemen, dat het daar In dat Ca- Ufornlsche dal heel mooi moet zijn. Maar om de mooiigheid van dat dal is het „De Tribune” met naar plaatje niet te doen; 't is begonnen om wat de redactie er nog méér onder schrijft: „De arbeiders krijgen deze schoonheid al leen maar op een prentje te zien!” Is ’t voor de arbeiders niet om uit hun vel te springen, dat zl) niet allemaal een vacantlerels naar Callfornlë kunnen ma ken? Loopen onze middenstanders om van de rijkaards maar niet te spreken Call- fornlé óók niet geregeld plat? Worden de Russische arbeiders niet gere geld getracteerd op een uitstapje per luxe boot naar Callfornlë of eenig ander weelde- oord ter wereld? Wat is het In deze kapitalistische maat schappij toch een schande, dat de arbeiders het Yosemlte-dal in Callfornlë alleen maar op een prentje te zien krijgen! bespreking tusschen de fabrikanten vereniging en oe vertegenwoordigers der moderne. Christelijke en R. K. Textielarbei- l dersorganlsatles heeft gisterenmiddag te Enschede plaats gehad. Het resultaat was, dat de door de fabri kanten tegen 2 Maart aangekondigde alge meens loonsverlaging van 1% niet doorgaat, hoewel de fabrikanten van meenlng blijven, dat de zakelijke bedrijfsbelasting dient te worden afgeschaft. Een ernstig conflict is hiermede dus afgewend. r'*k de verse kerlnmvoorwMrden Qflnfi LevenelanZe eeheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kfl bil een onaevnl met f bil verlies vaneen band. f 195 - tegen ongevallen verzekerd voor een der votaenA uitkeerinaen 1 OUUU.- ,er|ie, armeo o, I doM<!lliken aflooI> I ZSU.- TOt o« een oog 1 1 duim ot wtevinge. 1 UU’ been of arm BUREAU: HOF 8. ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 833 De verloving van prins Lennart ter op groen fond aan den wand, ont roeren het ontvankelijke Duitache ge moed en vullen aan wat zelfs aan een verdroogde koolraap ontbreekt. Maar er wordt wel voor gezorgd, dat ook de koolraap een goed figuur maakt. Alles ziet er frlsch uit en tadellos, nicht wahr Herr Hollander? O ja! Maar zagen ze daarnaast eens de producten van onze-i dierbaren, veel, veel malscheren Hci- matsgrond, het verstand zou het ver voerde Duitache hart t zwijgen opleg gen. Om maar te zwijgen van een che misch onderzoek op vitaminen en zoo. Nu kan je praten als Brugman: tegen die gulden woorden op groen fond, rijmend en roerend, kom je niet óp. Een kapelletje speelt lieve, echt Duit- sche wijsjes, drie meisjes zingen daarbij de versjes van den wand en elke trouw- Duitsche bezoeker gaat naar huls met het vaste voornemen, voor zijn maai tijden nooit Iets anders te gebruiken dan groenten en worteltjes, kool en aardappelen en alles van den eigen He ven Duitschen Helmatsgrond. We zijn licht geneigd, dit als theater te bespot ten. Het komt evenwel op de resultaten aan. De poëzie en de muziek bU derge lijke tentoonstellingen werken als een pakkend gestelde, goed geïllustreerde advertentie. De Duitache landbouwer kent zijn Pappenheimers evengoed 113 de Duitache koopman en hij heeft suc- cea met zijn theater. Ik heb ook In Berlijn, Dresden. Mün chen dikwijls tentoonstellingen bezocht van uitsluitend producten der Duitache nijverheid. Ook hly werd gewerkt op het sentiment en op den praktischcn zin. Met succes! In ons land schijnen de menschen er niet zoo licht toe gebracht te kunnen worden, de eigen industrie te bevoor- deelen boven de bultenlandsche. Een treurig verschijnseL Een Hollander, die in zijn land een bultenlandsch artikel koopt, dat hij er evengoed van Hollandsch fabrikaat kan vinden, zondigt tegen zijn Vaderland, dat otngeven ia van zoo machtige ,j;e- schaftstüchtlge’’ buren, die in het eigen land alle bultenlandsche concurrentie trachten te weren. Merk op, hoe in andere Tanden wordt gewerkt en wees dan hierin tenminste ’n beetje natio naal, dat ge het goede Hollandsch? fabrikaat steeds de voorkeur geeft boven- het bultenlandsche. Dat Is niet alleen uw „verdammte PfUcht und Schuldigkelt”, het is ook uw voordeel. Zoo zeg ik een Duitschen tentoon- stelling-redenaar na! Broil niet abnormaal. De gistermiddag in het bureau van den rijkspresident gearresteerde winkelbediende Alois Broil, dien men verdenkt een aanslag op Hindenburg te hebben willen plegen, is kort daarna door den geneeskundige onder zocht, die constateerde, dat hij niet als zwakzinnig kan worden beschouwd. Broil werd daarop naar het hoofdbureau van po litie overgebracht. Ongetwijfeld volgt men bij ons met belangstelling de onderhandellnger. over de eischen vaa het „groene front”, het hyper-Dultschnationale front der Agrariërs, die in den minister voor voedselvoorziening, Schiele, hun gehoor zame.! en „veelbelovenden” vertegen woordiger hebben In het rijksministeric een ministerie, dat ze intusschen hartstochtelijk bestrijden. Allen verkeeren In nood, óók de Dult- sche landbouwers. De rijkskanselier, -jd zijn reizen door de landbouwstreken, naar nattonalistischen aard met hoon en vuile eieren begroet, confereerde na behouden thuiskomst met de heeren van het „groene front” en zegde him alle mogelijke hulp toe. Vele milUoenen zullen gorden „uitgeworpen”, om de schulden der landbouwende bevolking te helpen delgen en voor den aanleg van nieuwe cultures. Minister Schiele Wil zelfs zoo ver gaan, nog weinig In- heemsche peul-vruchten te verbouwen op braakliggende rijksgronden om dan den invoer ervan door hooge Invoer rechten zoo goed als onmogelijk te ma ken, zooals hij 't wenscht met alle land bouw- en zuivelproducten. De plannen van den rijkskanselier vinden algemeen Instemming. Wat Schiele wil wordt tn het ministerie heftig bestreden en het is niet waarschijnlijk, dat zelfs den Rijksdag zijn plannen zullen worden voorgelegd. De man heeft zijn beSt ge daan, hij heeft het allesbehalve be scheiden „groene front” overtroffen en kan in eere aftreden, zonder het ver bruid te hebben bij den Bund der Land- wlrke, wiens voorzitter hij Is. Dat dc strijdt voor zijn bestaan bultenlandsche concurrentie te bestrijden, Is hem In ’t niet zoo euvel te dulden, dï jonkers van den landbouw eWBwel in hun eischen „rück sichtslos'*’. Het schijnt hun volkomen onverschillig te zijn, wat er gebeuren zou, als die wenschen door de regeering werden Ingewilligd. Óe overeenkomst tusschen HoIlAnd, België, Denemarken, Zweden en Noor wegen werkt preventief. Een vierde van Dultschlands uitvoer gaat naar deze staten. De uitvoer naar Holland is ver reweg de belangrijkste! In geen der Europeesche Staten is dc uitvoer sedert den oorlog zoo toegeno men als in Duitschland. Het 5 millioe- nen-leger der werkloozen zou met eenlge mlllioenen zijn toegenomen, als den Duitschen uitvoer maar een partje in den weg zou zijn gelegd van alles waarmee Schiele den Invoer wil belem meren. Schiele, de man en niets dan de mtin van het groene front, wil niet alleen de grenzen sluiten voor alle producten, die het eigen land voortbrengt, maar ook voor die producten, die t misschien wel zal kunnen voortbrengen of die vervan gen kunnen worden door eigen produc ten, mogen zij al duurder en minder waardig zijn. Vooral in den Rljksminlster voor arbeid (handel en nijverheid) vinden deze plannen een heftig bestrijder. Hij dreigde, zUn ambt te zullen neerleggen, als ze ook maar In overweging werden genomen. Hij wijst op de catastrophal? gevolgen voor handel en industrie, die niet zouden kunnen ultblljven. De ge noemde naburige staten, en ook Italië, dat den Invoer zijner vruchten zou be lemmerd zien, Frankrijk, den Invoer zijner luxe délicatessen, Oosteltfke sta ten den Invoer van hout, heel Europa zou In tolpolltlek conflict komen met Duitschland. Hij wenscht absoluut vast te houden aan het principe der meest- begunstlglng. Ook handel en Industrie zetten zich te weer. Dank zij de maat regelen van Holland c.s. kan men het „rücksichtslose”, het niets ontziende aan- draaien der tarlefschroeven wel als op gegeven achten. Dat het tegendeel, een mildere tolpolltlek voor den algemeenen toestand In het „Relch” voordeellger is, zal allengs ook tot de bevolking wel be ginnen door te dringen. Een dergelijke politiek tegenover ons land heeft Duitschland nooit In de juiste mate toegepast, dank Dultsche eigenbaat en Hollandsche lauwheid van excellente zijde. Zou een milde tarief politiek hier eenigen tijd hebben door gewerkt, de bevolking zou voelen en te gelijk begrijpen, hoezeer het Vaderland In het algemeen, evenzeer als zij zelf In "t bizonder, daarmee gediend Is. Landbouw- en zuivelproducten, goed- kooper en van betere kwaliteit! lx regeering heeft er al voor gezorgd, dat onze producten hier duurder zijn. En beter? Het wordt tamelijk algemeen nog wel aangenomen, maar de Duitsche landbouw Is diligent. Tentoonstellingen worden georganiseerd, waar producten van het eigen dierbare Duitsche Vader land frlsch en met goeden smaak wor den uitgestald. Gevoelvolle gedichten over Duitschen Helmatsgrond, Duitsche vlijt en Duitsche trouw met gouden let- Amerika. het geboorteland der reclame, is vcx>rtdurend op zoek naar nieuwe effectvolle reclame-mlddelen. Sinds den lichtgouden edelsteen-toren op de wereldtentoonstelling te San Francisco hebben de Yankees speci aal op het gebied der electrische lichtreclame baanbrekend gewerkt en een reeks verlich- thigseffecten veroorzaakt, zooals lichtrecla mes op scheepswanden, op nagebootste wa tervallen en In de rookpluimen der fabrieks- schoorsteenen, die een tooverachtig effect maken en die ook bij ons wel in toepassing gebracht konden worden. Hot nieuwste echter op bet gebted dar Amerikaansche lichtreclame Is bet geïllumi neerd Ijs, dat lichteffecten van ongekende schoonheid bezit en een zóó billijk én ge- makkelljk aan te wenden propagandamiddel Is, dat het eigenlijk te verwonderen Is. dat tot nu toe nog niemand op dit idee gekomen Is. Verlicht ijs werd voor het eerst gebruikt bij het feest van het 25-jarig bestaan van het Anierikaanscne wintersportpaleis Lake Placid in de Adrion Jackbergen, en het resultaat was zóó verrassend, dat de General Electric Company er zich direct voor Interesseerde en na enkele proefnemingen een verlichtlngs- systeem vervaardigde, dat direct door allerlei winkels, ontspannlngslokalen, restaurants en sportpaleizen met geestdrift werd aangegre pen. By geïllumineerd Ijs, gaat het er eenvou dig om. dat men electrische lampen in kunst matig of door natuur gevormd Ijs laat in vriezen. Tegen alle verwachting In. kunnen de lampen zeer goed tegen het in vriezen, al leen moeten ze van goed geïsoleerde fittings voorzien zijn en vóór het In vriezen heelemaalt in gesmolten paraffine gedompeld worden. Het electrisch licht doordringt het klare Ijs haast zonder breking; waar het echter op ge sprongen luchtblazen. Ijskristallen, stoot, ver toont het zijn prismatische kleuren en dan krijgt men feeërieke effecten. In hun heerlijk kleurenspel fonkelen de Ijsblokken als reusachtige briljanten en men kan het lichteffect nog aanmerkelijk verhoo- gen, wanneer men lampen van verschillende kleuren gebruikt en deze afwisselend laat branden. Opzettelijke beschadiging van het Ijs door hamerslagen, die stralenvormige scheuren veroorzaken, vermeerderen de llcht- reflexen, men kan b. v. op die manier op een blok kunstijs, dat gloeilampjes bevat, aan trekkelijke modellen letters en propaganda- opschriften laten ontstaan, die als heerlijke diamanten schitteren. Het prachtigste effect, wordt echter bereikt, wanneer men lampen van verschillende kleur, afwisselend laat branden en die zich in Ijsblokken van 15 tot 30 c.M. dikte bevinden. Zoo'n lichtende ijsberg bezit dan het afwisselend kleurenspel van een opaal en men wordt nooit moe dit schltterend-glinsterend schouwspel te be wonderen. De proeven der General Electric hebben uitgemaakt, dat 25 watt-lampen van gewoon glas, het best gebéulkt kunnen worden. Roo de, blauwe, groene en gele lampen geven de schoonste effecten; het In^ en uitschakelen der lampen geschiedt het best in een lang zaam tempo en men doet goed ongeveer Iedere vierde lamp altijd te laten branden, waardoor een rustiger, opaalachtig kleuren spel verkregen wordt. De lampen, die op de zelfde manier als aan een Kerstboom aange bracht worden, vóór het bevriezen, moeten ongeveer op 30 c. M. afstand van de buiten zijden van het Ijsblok blijven, men kan ook de lampen-guirlandes gebruiken, zooals die voor tuin-illuminaties tn aanmerking komen, die dan In specialen vorm naar boven ge rangschikt worden. Zoolang de omgevende Uit Plsa wordt gemeld, dat Kardinaal Pietro Maffi, die reeds gerulmen tijd ernstig ziek was en thans bovendien nog lijdende is aan een zware inlluenza Is voorzien van de HJ1. Sacramenten der Stervenden. De Kardinaal stond er bjj zijn bediening op, om zijn bed te verlaten en voor zijn klein altaar de H. Communie te mogen ontvangen. Weenend hoorde de grijze Kardinaal de verschillende telegrammen van deelneming door zijn secretaris voorlezen, w.o. een te legram van Z. H. den Paus en voorts eén van den koning en de koningin van Italië.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1