I OPRUIMING J. B. Koster 1 v. h. JAN DE VRIES Burgerlijke Stand LANGESTRAAT VERBAND- EN ZIEKENVERPLEGINGSARTIKELEN „VRIESIA” van Alkmaar TWEEDE BLAD BLAnziJDE 1 DONDERDAG 26 FEBRUARI 1931 ALKMAAR LANDBOUW EN VEETEELI Tuindersvakbond L. T. B. Alg. Vergadering TELEFOON 324 - ALKMAAR De Kiezerslijst Zwendel Prov. Statenverkiezing VRAGEN RUS „lm Westen nichts Neues” PROVINCIAAL NIEUWS N.V. Noorder Bank MARKTNIEUWS 4 DEN HELDER OFFICIEELE MEDEDEELINGE# Magdalenenstraat - Köster’a Volkszaak 0 M.MTER, /Ovt-K rrtXXXXB MIENT2* WAARLAND Auto-ongeval WOGNUM Lagere Landbouwschool te Spanbroek ADRES AAN DEN RAAD worden en wie rijn. overtuiging uit, dat richten de zegt een Keurings- zaak de kutineti de te doen, van Vetoed, 10 te verklaren, dat de van nooit als te- afdee- van land want Vakbondsbestuur anders niet velen van dit crediet gebruik zullen kunnen maken wor- voor worden ge- Garnizoen» - commando De Majoor J M. Ridder van Rappard heeft het commando over het Garnizoen te deaer stede veder hervat. Hoogachtend. N. V. Alkmaarsche Exportvetllng <W-g.) E. MAK. Directeur II dinner zijl onze prijzen zoo laag gesteld als thans j Koopt na een Costnna, Overjas of Jongenspak =g Verkiezing bestuur. Tot leden van het Vakbondbestuur werden herkozen de heeren J. D. de Kok te Loos- duinen, Fr. Lommerse te Bennebroek en Jac. Groen te Zuid-Scharwoude. Laatstge noemde werd bij acclamatie tot voorzitter herbenoemd. De heer De Kok richtte eenlge woorden van waardeerlng tot den voorzitter, dien hij roemde als een waardig leider In het Katho lieke organlsatleleven. Tooneel De RK Tooneelclub „Ons Ge noegen" die reeds meermalen zware stuk- kkn opgevoerd heeft, heeft, naar wij verne men. wederom een moeilijk stuk tn studie genomen. De keus is dezen keer gevallen op „Zijn Trots”, tooneelspel in vier bedrijven door Gerard Nleien. Dit stuk, dat een waar brok leven uit den tegenwoordlgen tijd weergeeft en een diep roerende en edele strekking heeft, zal door „Ons Genoegen” alhier op Zondag 19 April voor het voetlicht worden gebracht. Gisterenmorgen reed de heer Schot, uit Oudorp met zijn vrachtauto, beladen met rand op den Omval, toen aldaar een achter wiel van den auto bezweek, en deze op zjj kantelde. De bestuurder kon zich door het zijraam uit zijn netelige positie bevrijden. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het verkeer werd door dit obstakel eenlgszins gestoord. By de rondvraag stelt de afgevaardigde van Beverwijk voor, dat de leden van den bond op een bepaalden dag den aflaat zul len verdienen, mogelijk gemaakt door het geschenk van rector Kok. Spr. zou het ver dienen van dezen aflaat op een van dc Kruisdagen willen bepaald zien. De Kring Hoorn uit den wensch, dat aan de Gemeentebesturen een schrijven zal wor den gericht, waarin wordt aangedrongen op een welwillende houding ten aanzien van de behandeling der aanvragen om ga rantie van Gemeente en Provincie voor het voor de Boerenleenbank op te nemen crediet. van den nood- In behandeling komt dar. het voorstel van den Kring West-Friesland. dienst te organiseeren voor het keuren van tulpen op soortechtheid en ziekten. Het Vakbondsbestuur stelt voor, dit voor aan te nemen en een com- s teilen uit deskundigen uit die deze zaak met 1, zoo mo te doen. Onze Speciale Afdeeling levert U Verband trommels In alle mogelijke modellen en afmetingen. Ook volgens de voorschriften van de Arbeids-Inspectie. Verbandtrommels voor: groote en kleine Bouwwerken. Scholen. Fabrieken, Inrichtingen, Werk plaatsen, Huishouding, Automobielen, Autobussen, enz. BU-vullingen van verbandtrommels geschiedt bij ons correct, goedkoop en zeer spoedig. Alle verband-artikelen en Instrumenten ook los verkrijgbaar naar gewehschte hoeveelheid en soort N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL. In aansluiting aan het bericht In ons nummer vsn gisteren betreffende de can- dldateniyst van de liberale staatspartij „De Vrijheidsbond”, meldt het „Alg. Handels- blad" nader, dat mr. W C. Bosman, alhier, die gedurende 8 jaar voor het district Zaandam zitting heeft gehad in de Staten, geen Candida tuur meer wensch* te aan vaarden Hierdoor staat de benoeming van mr. W. C. Wendelaar zoo goed als vast. AMSTERDAM, Aardappelprijzen, 25 1 Zeeuwsche bonten 5.756 25 Zeeuwsche b won 5 355 75. Zeeuwsche Eigenheimers —4.90. Redstar 4.75 5 00, Bonte^tar 4 50— Friesche bergers 4.60—4 80. Poters 310— Bevelanders 4.755.00, Industrieaardappelen 3 754.00, alles per H. L Malta's 11—11 ct. per kilo. Aanvoer 1 lading 1000 H, U In de gister gehouden JaarliJksche Alge meene Vergadering van Aandeelhouders werd de Balans en Winst- en Verliesrekening goedgekeurd en het dividend over het boek jaar 1930 bepaald op 9 pet. De heer Mr A J. M Leesberg werd als Commissaris herkozen. I verlaging van de Spoorwegtarieven zal vooral gepaard moeten gaan een wijziging van de Handelspolitiek der Nederlandsche Regeering. Ook in deze blijft het Bestuur diligent. B. en W. van Alkmaar brengen ter alge meene kennis, dat de kiezerslijst dier ge meente, die van kracht zal zijn, van 1 April 1931 tot en met 31 Maart 1932 voor een ieder op de gemeente-secretarle ter Inzage is ne- derge'egd van 23 Februari tot 16 Maart a.’ Verbetering der Hjst kan tot en met- 9 Maart as. worden gevraagd door leder, die meent, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenlge verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. De Hjst is in afschrift verkrijgbaar gesteld tegen betaling van 30. Alkmaar. 21 Februari. Burgemeester en Wethouders voomoemd: WENDELAAR. burgemeester A KOELMA. secretaris. In „t Gulden Vlies" werd Maandag en Dinsdag een verkooptng gehouden, was aangekondlgd als een verkooptng De afdeellng Langendijk zegt, zich te heb ben verwonderd over het prae-advles van het bestuur waar het zegt, dat de Staat de lasten op het bedrijf heeft gelegd. In den geest van dit advies acht de afge vaardigde het tenslotte, het afdeellngsvoor- stel in te trekken. Na nog eenlge bespreking wordt de reso lutie ten slotte onder applaus a ngenomen Daar het bestuur later gebleken is. dat door de meeste gemeentebesturen een wel willende houding is en wordt aangenomen acht het bestuur het beter, aan die ge meentebesturen. welke niet tot medewerking in dezen bereid zijn, afzonderlijk een aan beveling om van standpunt te veranderen, toe te zenden. Vraag I: Indien iemand met pandoeren troefboer alleen heeft, mag hij dien dan 3 keer verzaken? II: Geldt dit ook voor tachtigen of ande re spelletjes? Ill; Mag men troefboer ook verzaken ato men hem niet alleen beeft, dus b.v. met een of twee andere troefkaarten in handen? IV: Was Herman Heijermans Israëliet of Katholiek? V: Is hij Katholiek gestorven? VI: Wat Is besloten op de verltlcatte-vér- gaderlng van de Mij. Beider Belang te Geboren: Cornells Jacobus, zoon van Jo hannes Stoop en Come'.ta Stet; Johan Gar aten, zoon van Ger-I* Berger en Elisabeth Porck Getrouwd: Martien Muljlaert en Adriana van G lezen; Cornells Lap en Anna van KJeeff; Arie de Regt en Alida Holsmuller. Overleden; Cornell» Bloedje». 83 jaar. De afdeellng Hoorn kan zich hiermede vereenlgen. Naar aanleiding van deze bespreking komt ter sprake de credletvereenlglng aan de tuinders van Ter Aar. De voorzitter licht toe, dat Ged. Staten van Zuid-Holland voorstellen, de provincie voor 60, de gemeente voor 30 en de veilingen zelf voor 10 pet. borg te stellen. Spr. acht dit voorstel zeer onredelijk, en hij verzoekt den heer De Kok, in de vergadering van de Prov. Staten van Zuld-Holland van 26 Februari tegen dit onderdeel van bet voor stel sterk te ageeren. De heer De Kok zegt zijn medewerking in dezen toe. doch twijfelt aan gunstig res'il- taat. omdat in de colleges van Zuld-Holland z.l. een geheel andere meaning over de ma laise in den tuinbouw heerscht dan in de colleges der provincie Noord-Holland. Een woordje van den Geest. Adviseur. De geestelijke adviseur, rector J P. Kok, noemde het een behoefte een enkel woord tot de tuinders te spreken. Men moet blij ven hopen op de Voorzienigheid, ook al wordt daardoor de crisis, die Internationaal is, niet onmlddellljk opgelost. God geeft het goede, maar ook de kruisjes. Hij weet wat de menschen kunnen dragen. Wanneer het altijd even goed ging, zou het niet goed gaan in de wereld. We zitten volop in het materleele aan het splrltueele moet ook gedacht worden. Bij zijn bezoek aan Z. H. den Paus heeft de adviseur voor alle R.K. boeren en tuinders een vollen aflaat op verschillende dagen ver kregen. Dit is uniek voor sociale vereei.igln- gen en spreker dringt er dan ook op aan, dat men op die dagen zal zorgen aan de gunsten deelachtig te kunnen worden. De adviseur wijst ook op de retraites, de crisis zal toch niet al het geld weggenomen heb ben I Spreker feliciteerde de vergadering met de herbenoeming van den voorzitter, hy is in alle opzichten de rechte man op de rechte plaats. Voor het onderwijs moet vooral in de afdeelingen goed gezorgd worden Ont wikkeling is een van de krachtigste midde len om de menschen uit den put te helpen. Door wetenschappelijke voorlichting kan eco nomischer gewerkt worden. Verschillende subsidies zijn van provincie en gemeente verkregen, tot het oprichten en instand hou den van scholen of tot het geven van on derwijs. De totale onkosten voor het onder wijs bedragen f 135.000 per jaar. Spr. spe cificeerde dit cijfer voor de onderscheidene plaatsen. Ook aan het landbouwhuishoud- enderwijs wordt gewerkt terwijl het jeugd- vraagstuk de volle aandacht heeft. Met den dlocesanen jeugdraad wordt geconfereerd, binnenkort zal een beslissing wel vallen. Veel hebben de leden aan hun organisa tie te danken, spreker liet een en ander nogmaals de revue passoeren. Daarvoor Is echter krachtige flnancleele steun noodlg. Spreker besloot niet een aan'poring altijd en overal actief en propagandist te zijn. Daarna werd gepauzeerd. Het Vakbondsbestuur is met de Ung van meenlng, dat verlaging van de Spoorwegtarieven van zeer groot belang is voor den tuinbouw. Door verlaging zullen de gevolgen van de crisis slechts voor een gedeelte opgeheven kunnen worden. Met De Kring West-Friesland stelt voor, reiskosten te laten vergoeden voor één af gevaardigde naar de Algemeene Vergade ring van den Tuindersvakbond L. T. B. Het Vakbondsbestuur stelt voor dit voor stel aan te nemen. Na eenlge bespreking wordt dit voorstel aangenomen. De voorzitter deelt dan mede, dat het Centraal Comité voor de Veilingen een in grijpende bepaling in het leven wil roepen, waardoor de rooitijd voor vroege aardappe len op half Juli gesteld wordt, doch dat het bestuur zich met alle kracht tegen het in voeren van deze bepaling zal verzetten. stel in prlnqjRe missie sameirte verschillende streken, kracht zal aanpakken en trachten gelijk dit jaar nog iets in dezen I De vergadering gaat hiermede accoord. Vakkring L. T. B. De vakkring Hoorn van den R.K. Dlocesanen Tuindersbond -L. T. B. hield zijn jaarvergadering ondér leiding van den heer C. Hoebe te Woghum in het Gezellenhuis te Hoorn. De voorzitter opende de vergadering-ep de gebruikelijke wijze en hield een koets inleiding, waarin tot uiting kwam het feit, dat land- en tuinbouw in den put zitten cn dat men met maar steeds te spreken- over de crisis niet geholpen is. Het eenlge ml<Mel om tets te bereiken-!» de organisatie met een energiek bestuur. De notulen werden onveranderd vastge steld. Hierna volgde het jaarverslag, dat met applaus en dank werd beloond. r Dé rekening” tan” déh 11”’phi1lu sloot met een voordeelig saldo van 5.4X; Tot afgevaardigde naar de vergadering van den Vakbond te Haarlem werd be noemd de heer Hoebe van Wognum en ais reserve de heer Bessellng van Zwaag. De bestuursverkiezing wegen» periodiek aftreden van den heer Hoebe had tot re sultaat, dat de aftredende herkozen werd. Na de rondvraag sloot de voorzitter qp de gebruikelijke wijze de vergadering- In gebouw St. Bavo te Haarlem, kwam de tuindersvakbond L. T. B. in algemeene ver gadering bljea. De voorzitter hield de volgende openings rede: Momenteel wordt het bedrijfsleven in den Tuinbouw door buitengewoon zware om standigheden beheerscht. Het is vooral de tenteelt, de vollegronds- tuur. De afdeellng Langendfjk stelt vooi te bc- voegder plaatse aan te dringen op ver lichting der sociale lasten in dezen cri sistijd, aangezien deze niet op het product kunnen worden gelegd en evenmin op de arbeiders wier loonen toch al naar be neden gaan kunnen en mogep verhaald. De afgevaardigde van Wognum dringt aan op verbetering en uitbreiding van bet bondsblad, wat zJ. allereerst tereikt aan worden door het ledental van den bond te vergrooten. De voorzitter beantwoordt de sprekers eu zou den Dinsdag van de Kruisdagen willen bepalen tot het verdienen van den aflacit en tevens tot het houden van een -algemeens H. Communie en het bewonen van een H. Mis voor de levende en overleden leden der organisatie De vergadering kan zich hiermede veree- nigen. Over het bondsblad zegt de voorzitter, dat zooveel de beperkte middelen dit toelatea, reed» tot verbetering getracht wordt. Eeu uitbreiding van het blad sou onvermijdelijk een verhooging der contributie medebren gen. Hierna wordt de vergadering met een op wekkend woord voor medewerking door de leden gesloten. die van den Inboedel van Mr. Muller Massis te Den Haag, eertijds mede-dlrecteur van de Ned. Landbouwbsnk, alhier. De groote zaal was tjokvol met meubelen en andere verkoopartlketen en voor een In gewijde was er dus reden te veronderstellen, dat een vrijgezel, als Mr. Muller Massis. nooit zoo n enormen inboedel gehad kon hebben. De Inboedel van genoemden heer, bestaan de uit één heerenkamer was nj. aan een opkooper verkocht, die een en ander weer van de hand deed aan de fa Frank uit Hil versum. die den inboedel aanvulde met een groote partij meubelen die met de inventaris van den heer Muiter Massis niets hadden uit te staan. Middels haar advocaat, Mr. Lange veld, diende de afd. Alkmaar van den Handeldrij- venden en Industrleëelen Middenstand een klacht in bU de politie, die na onderzoek procesve: baal opmaakte ter zake oneerlijke concurrentie. Niettemin kon niet belet worden dat verkoop doorgang vond. Dezen weg moet het opgaan om oneerlijke concurrentie den kop tn te drukken. Krachtstroom tarieven. De Kring Hoorn stelt voor, het Vak bondsbestuur te verzoeken, pogingen in het werk te stellen, dat de krachtstroomtarie- ven voor de electromotoren, die benoo- dlgd zijn om kassen en warenhuizen van water te voorzien, zullen worden verlaagd. Het tarief van het P. E. N ad 14 cent per K.W.U. wordt te hoog geacht. Het Vakbondsbestuur deelt genoemden Kring mede, dat het Hoofdbestuur van den L. T. B. reeds eenigen tijd in contact Is met het P. E N., om verlaging van de ta rieven te verkrijgen, zulks naar aanleiding van het verzoek van de afdeellng Blokker Het voorloopige resultaat van de bespre kingen is bereids in het Bcndsorgaan me degedeeld. Overigens is het Vakbondsbe stuur bereid in deze zaak diligent te blijven. De afgevaardigde van Hoorn zou de leden van de Prov. Staten in deze zaak willen moeien, doch de voorzitter antwoordde, dat het P. E. N. beloften heeft gedaan en dat eerst moet wordm afgewacht, of deze al dan niet zullen kunnen worden nagekomen. Besloten wordt ten spoedigste een beslis sing van het P. E. N. uit te lokken. In de middagvergadering komen allereerst twee afdeelingsvoorstellen aan de orde. De Afdeellng Pynacker stelt voor, het Vakbondsbestuur op te dragen, voortdurend aan te dringen op verlaging van de spoor wegtarieven. omdat deze verlaging van het allergrootste belang is voor den tuinbouw. Het Vakbondsbestuur is van meenlng, dat door de Gemeentebesturen inderdaad een welwillende houding ten aanzien van de bedoelde aanvragen moet worden aange nomen, daar naar de meenlng van het Piasmoten. Gennep. Heijen, Afferden. As sen. Velden, Venlo. Tegelen, Belfeld, Reuver. Swalmen. Roermond, Susteren. Slttard. Letjenbroek. Otrsbeek, Amstenrade. Hoenz- broek. Wtjnandrade, zijweg naar Hulsberg. Valkenburg. Afstand 361.6 K M Vraag: Welke te de kortste en beste steg per auto van Noordwijkerhout naar IJmui- den-Oost (niet door Haarlem)? Hoeritel K M Antw Noordwijkerhout. Station Vogelen zang. Aerdenhout, Elswoud, Overveen. BJqe- mendaa!. Duin en Daal. Ruïne Brederode, Duin en Kruldberg. Driehuizen. IJmulden-OoBt. Afstand 303 KM Vraag: 1. Speten ook RK voetbelcUiw tn den K. N. V. B Vraag: 3. Zoo Ja. welke? Antw.: 1. Neen. Wel was dit eenlge jn- ren geleden het geval met Bredante én later Leonidas. Bredanla bestaat niet maer en Leonidas speelt thans in de R. K F. s-Gravenhage welke, naar een mededeeltng m uw blad, gehouden is 23 Nov. jj.? Antwoord I, II en III: Troefboer mag vëk- zaakt worden. IV: De heer Heijermans was niet Katho liek. V: Neen, voorzoover ons bekend. VI: De vergadering is meenen wij. ultflb- steld tot April. Vraag: Wat Ls de kortste en mooiste weg per auto van Nieuw-Vennep naar Valken burg (L.)? Hoeveel K. M. is het? Antw.: Nieuw-Vennep, Hoofddorp. Aals- meer. Kudelstaart, de Kv.akel, Uithoorn, Mijdrecht, WUnis. Ruwtel, Breuketen, 1 Maarssen. Utrecht, De Bilt. Zeist, Rijsen- burg. Driebergen, Doorn, Leersum, Amerogi- gen. Eist. Rhenen, de Grebbe, Wagentngnt, Renkum Heel sum. Oosterbeek. Arnhem, Ö- den. Eist. Lent. Nijmegen, Malden. Mook. Nu de kranten de leatste weken lederen dag berichten bevatten betreffende deze vermaarde film, is het verklaarbaar, dat de vraag rijst, wanneer ook in Alkmaar de- se film vertoond zal worden. Ter beantwoording van deze vraag heb ben we ons in verbinding gesteld met de directie van de platselijke btoscoop-theaters, die ons mededeelde, dat spoedig deze film ook in Alkmaar vertoond zal worden De vertoonlngen rullen plaats hebben ■oowel in het „Victorla-theater” als in dc „Cinema Americain". Elke week worden In teder theater 9 voorstellingen gegexen. ter wijl de belde theaters samen plaats bie den aan 1150 personen. Het is we' Interessant te vernemen, dat aanvankelijk in Nederland 14 copleén van deze film waren. Zooals gemeld is er voor korten ttld één verbrand. Deze z*'n er echter nog 7 copleén in omloop gebracht, zoodat momenteel 20 theaters in Nedenauo deze film vertoonen. Naar aanleiding van een opmerking over de afdeellng Pljnacker zegt de voorzitter dat vooral het volk overtuigd moet worden van het belang bij de welvaart van den tuinbouw. De afdeeling Loosduinen zou door het reclamelonds van het Centraal Bureau voor de veilingen een actie willen zien gevoerd om de spoorwegtarieven verlaagd te krijgen. De heer Hoeben (Wognum) ziet hierin niet veel belang; z.i. moet er meer drang en geen propaganda met geld worden ge voerd; in samenwerking met andere orga nisaties zal veel meer bereikt kunnen wor den, meent spr. Bescheiden afwachten loopt volgens spr. uit op sleur met tot slot geen succes. De voorz. antwoordt, dat door de organisa ties al het mogelüke reeds gedaan is en alle krachten zijn ingespannen. Het gaat “r om. de sterkere Invloeden dan die van de tuinders minder sterk te maken. De politiek mag in het vormen van een opinie onder de tuinders niet medespreken. Door de po litiek bulten beschouwing te laten,'zal meer eenstemmigheid onder de vakgenooten ko men te heerschen. Het Vakbondsbestuur is er van over tuigd, dat er heden ten dage zeer veel land en tuinbouwbedrijven zulten' zijn, die al leen met de uiterste inspanning de so ciale lasten zullen kunnen dragen. Echter, de Staat, welke deze sociale las ten op het bedrijf heeft gelegd, moet voor deze bedrijven die levensvoorwaarden scheppen, welke het mogelijk maken d«e sociale lasten te dragen. Het Vakbondsbestuur is daarom van mee nlng, dat bij de Regeering moet worden aangedrongen, het land- en tuinbouwbe drijf te helpen, en adviseert derhalve, het voorstel van de afdeeling niet te aanvaar den. is vooral de tuinbouw-groen- de vollegronds- en platglascul*- het bedrijf waarin tot heden dui zenden kleine tuinden* een bestaan vonden, die het zwaarst getroffen is en nog steeds wordt. In zeer veel kleine, maar ook wel grootere tuinbouwbedrijven, is reeds een tweetal jaren met verlies gewerkt, althans van een loonende teelt geen sprake geweest. En wjj weten, dat bij die menschen geen kapitaal, geen uithoudingsvermogen is. En WÜ begrijpen volkomen tot welke gevolgen dit voor een massa gezinnen heeft geleid. In andere bedrijven is de toestand minstens zorgelijk. Mochten er nog menschen ztjn, die IJeraan twijfelen, dan mog> n dezen zich eens op de hoogte stellen van het groote aantal bedrijven waarin eigenlijk geen loon meer kan worden betaald en die. om starfnde te kunnen blijven, alleen nog maar zijn aangewezen op een voorschot van Overheidswege verstrekt; iets waarvan men heusch niet van harte gebruik maakt En hij, die een beeld wil hebben van den algemeenen toestand, vergelijke eens de omzetten aan de veilingen, die bij meer normale jaren een achterstand van mil- lloenen aantoonen. Ik aarzel niet om Ned. Tuinbouw, zelfs met inachcname de nog goed gaande cultures, nog i zop’r. triest beeld heeft vertoond genwoordig. Hoe zullen wij. R K. Tuinders, thans staan In dezen zwaren tijd, ten opzichte van elkaar, in onze organisatie, en voor datgene, waarmede allicht verlichting en verbetering in dien noodtoestand kan wor den gebracht? Vóór alles moeten wjj ons oog naar boven. Er is weinig uitzicht, volgens onze men- schelljke berekening. In de algemeene malaise komt nog steeds geen schijnbare verbetering De moeilijkheden, die men ons op exportgebled in den weg legt, dreigen zelfs nog vergroot te worden. En toch mag dit alles ons niet ontmoedi gen en tot pessimisme lelden. Wantach ter de wolken schijnt de zon. Dat is maar een spreekwoord, maar als zoodanig het zelfs tets voor den materialist. Voor ons katholieken zegt het echter méér God laat het water wel tot de lippen komen, maar niet er overheen. Niemand wordt boven zijn krachten beproefd en HU die de Zijnen nooit verlaat, maar het vertrouwen op Zijn Voorzienigheid steeds beloont, geeft kracht naar kruis, HU zendt ons de beproeving over als een middel voor ons welzijn. Wie onzer heeft dat in zijn leven niet al meer malen ondervonden? En daarom, wij mogen berekeningen ma ken, tegen de toekomst als een berg aanzien. maar Hl), HU alleen weet wat in ons belang is en tegen ZUn beschikking vermag geen enkele tegenstrevende macht ook maar iets in te brengen. En daarom is er voor den ge- loovlgen Christen nooit, ook nu niet, reden om met het hoofd naar beneden te loojjen. Het zal zeker weer in orde komen en in dit vertrouwen mogen wU met nieuwen moed het nieuwe bedrUfsjaar weer tegemoet gaan Alléénons vertrouwen zU niet verme tel. WU moeten medewerken, de hulpmidde len gebruiken, die ons in den levensstrijd ter beschikking staan. En niet rik middel past den geloovlgen katholiek. Daarom moet ook onze belangenstrijd staan in den christelUken geest, willen wU een goed succes verwach ten. WU mogen vragen om Staatsbescherming, om steunmaatregelen van de Overheid, om verbetering van de handelspolitiek, maar eigen hulp is de beste hulp. Het is mUn vaste overtuiging, dat wU succes zullen heb ben naar de mate, waarmede wU "elf in eigen bedrUf en te zamen in onze organisa tie de middelen aanpakken, waarmede wU ons bedreigde bedrijf omhoog kunnen bren gen. WU moeten niet ophouden te streven naar nog betere cultures, naar nog meer dere ontwikkeling en vergrootlng onzer vak kennis. Het treedt steeds duldelUker aan den dag. dat slechts door één middel onze tuin bouw, onze bollen- en bloementeelt zullen kunnen behouden worden, n.l. door het le veren van producten, die uitstekend kwaliteit zUn. Intensiviteit, die in de richting gaat van het kweeken van het grootst denkbare kwantum op de kleinst mogelijke opper vlakte. zal mogclUk tot overproductie kun nen leiden, maar als meerdere vakkennis, zaadveredeling, proefnemingen, selecties en zlektenbestrUdlng tot gevolg hebben de ver betering. de opvoering der producten in kwaliteit, dan kan dit slechts voordeel bren gen. want met een goed product zullen wij tenslotte den strUd op de wereldmarkt winnen. Verder dienen wU ons zelf nov meer te ontwikkelen, door het deelnemen aan cur sussen voor volwassenen of het bUwonen van voordrachten en lezingen op tuinbouw kundig gebied, door vakliteratuur, proef nemingen of anderszins. Onze jongens moeten naar de lagere Tuin bouwschool of naar een algemeenen cursus En als de middelen het eenlgszins toelaten, moeten er ook velen naar Beverwijk, want tn Noord- en Zuld-Holland zijn genoeg be drijven. die minstens zouden moeten worden geleld door hoofden, welke meer hebben ge had voor het vak dan lager onderwijs. Op het gebied van zaalzaadveredellng, zoowel als bestrijding van plantenziekten is nog ontzaglijk veel ten goede te doen en beide zijn een voorwaarde voor het teelen van kwalitelt-producten. En daarom moeten wij verder en verder ook op het gebied der keuringen. Ik moge tn dit verband ook nog even wij zen op de solldarlteltsgedachte, die ons lot het werken voor al die zaken, moet prikke len. Ook dit moeten wij zien in het licht onzer beginselen. En hierbij denk ik nog niet eens aan de sociale plichten t.o.v. onze on dergeschikten. Maar naast de gelukkig nog vele tuinders en bloemisten, die dezen zwaren tijd nog best kunnen dragen en verduren, staan er honderden die uit zich zelven niet veel kun nen, al is hun bereidheid nog zoo groot. En dit is het mooie in onze organisatie: het werk wordt voor allen verricht. Ons deelnemen aan zooveel goede zaken zal de voordeelen hiervan ook aan die anderen brengen. Hier kom ik aan het tweede deel van ons program: de taak van de Overheid ten op zichte van den Tuinbouw en wat wij meenen van die Overheid in het belang van den Tuinbouw te mogen vragen. Ik hoop hierop straks terug te komen, omdat hierover door afdeelingen voorstellen r'Jr Ingxltend. Wanneer het gaat over een beroep *>p den Staat tot het verleenen van steunmaatrege len en het voeren van een goede welvaarta- polltlek, dan mogen wü eerstens bedenken dat deze elk middel blervocr niet zal mogen of kunnen aanwenden. En als het verder schijnt dat de Overheid maar weinig wenscht tc doen, dan mogen wU hierbij bedenken, dat in wezen de meeste tegenwerking komt van een groot deel van onze Volksvertegenwoor diging, die daarbij meent te steunen op het volk dat hen hééft afgevaardigd. Is het niet teekenend dat tot heden de meeste crisiswetjes aan een vinnige bestrij ding hebben blootgestaan in en bulten de Staten-Generaal en wanneer het gaat om den land- en tuinbouw te hulp te komen, daartegen bergen van bezwaren worden aan gevoerd? Laten wfj toch goed opletten, vanwaar meestal de tegenwerking komt en ons voor al niet van de wijs laten brengen, als spe ciaal van liberale of socialistische zijde wordt beweerd, dat te dezen opzichte van deze Regeering niets is te verwachten. Wordt ook niet beweerd, dat. de Regeering den land- en tuinbouw in den distributle- tljd wel wist te vinden en dezen thans In den steek laat? Mag ik er aan herinneren, dat de regeering van toen een liberale re geering was (denk aan Posthuma» zijn thans de felste bestrijders van de maat regelen. die de rechtsche regeering voor stelt? Hebben wij van liberalen en socia listen verbetering van de welvaartspolitiek te verwachten? Onze strijd zal moeten gaan tegen alle groepen In den staat. die omdat zij ons leven en streven niet kennen, met den land- en tuinbouw nooit rekening houden Wij moeten het Nederlandsche volk In al ztin geledingen overtuigen van het groote belang van land- en tuinbouw voor en volk. Dan zal men er ten slotte, daar komt het per saldo op aan. ook een offer voor willen brengen. Er loopen geruchten, dat de stichting van de lagere landbouwschool te Spanbroek ge vaar loopt, doordat de omliggende gemeenten hun financleelen steun daaraan onthou den. Voor deze school ls de rUkssubsldle reeds aangevraagd, zoodat. Indien de geruchten op waarheid berusten, een zeer eigenaar dige Indruk gewekt zal worden op het De partement van Landbouw, daar de land bouworganisaties voortdurend en met klem de uitbreiding van het aantal lagere land en tuinbouwscholen bepleiten, terwijl de belanghebbenden zelf in den gemeenteraad den r.oodigen financleelen steun onthou den. Van deze geruchten konden wij bij de Onderwijs-Vereenlglng van den L. T. B. nog geen bevestiging krijgen de onder Uw aandacht te brengen. Wij zullen de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders geenszins pmsseeren met be trekking tot het bouwen van de loods en de financiering van d«n bouw. Vóór echter die vergadering een beslissing te aoen nemen, meenden wy zekerheid te moeten hebben dat de gemeente zich met onze plannen ter zake kon vereenlgen. Nadat Uw Raad het voor stel van B. en W. zal hebben aangenomen, zullen wy zoo spoedig mogelyk een algemee- ne vergadering van aandeelhouders bijeen roepen tot net temen van een beslissing over onze plannen. Ongetwyfeld zal die beslissing gunstig zyn, gezien de medewerking die wy tot dusver mochten ondervinden. Besturen van alle by de veiling betrokken tulndersvereenlglngen hebben In een gemeenschappeiyke vergade ring met ons bestuur hun instemming met het plan betuigd, zoodat niet gezegd kan worden dat de tulnders-aanvoerders nog niet In de zaak zyn gekend. De loods wordt niet door een „bepaalde categorie" gewenscht, doch vrywel algemeen, voldoende biykende uit het feit, dat zoowel groasters, tuinders en kleinhandelaars zich, geheel vrywlllig als achterborgen tegenover de gemeente hebben verbonden tot een ge zamenlijk bedrag van f 10 000 De bouw zal zoodanig geschieden, dat. voor het geval de veiling mocht worden ver plaatst, de loods met zoo weinig mogelyk kosten op een ander terrein kan worden herbouwd. wy verzoeken Uw Raad dan ook beleefd het betreffende voorstel van B en W. aan te nemen. Aan den Raad der Gemeente Alkmaar. Hyken» het raadsverslag opgenomen in de Alkmaarsche Courant van Donderdag 19 Eebruari JJ., is by Uwe vergadering ingeko- men een schrijven van den heer Elion cs„ cm niet over te gaan tot het verleenen van garantie voor de geldleenlng ten behoeve van de Alkmaarsche Rxportvelllng Dit schryven Is naar ons voorkomt het adres, elders in het geheel In dezelfde cou rant opgenomen, onderteekend door: Eenlge aandeelhouders der N. V Alkmaarsche Ex portveiling. Aangezien wy meenen. dat Uw Raad uit dit adres verkeerde gevolgtrekkingen zal kunnen maken, zyn wy zoo vry het volgen- Voordat de bespreking over deze voorstel len geopiend wordt, houdt de voorzitter een korte inleiding over de handels-polltlek en taak van de overheid ten opzichte van den tuinbouw. De gedragsiyn, ten opzichte van den tuin bouw te volgen door den tuinder zelf, door de tuinbouworganisatie en door den Staat, wordt tenslotte in de volgende resolutie neergelegd „De algemeene vergadering van den R.K Dioc. Tuindersbond L. T. B., gehouden oo 25 Februari 1931. overwegende dat er in de moeiiyke omstandigheden, die de Ned. Tuin bouw thans doonnaakt. by de tuinders zerf geen bezwaar bestaat, om op byzondere wijze (o.a. door langdurigen en zwaren arbeid der bedrijfshoofden zelf) zich voor het behoud van hun bedryf en het bestaan hunner ge zinnen in te spannen. Spreekt als zijn voor de bevordering der verschillende cul tures en het behoud der positie Ned. Tuinbouw op de wereldmarkt zakeiyk zyn een zoo mogelyk nog grooter intenslveerlng der productie, een goede sor- tserlng en doelmatige verpakking der pro ducten, alsmede een vlug en goedkoop ver voer hiervan. Een en ander zal bevorderd worden doo'- tulnbouwonderwys en de overige hulpmid delen ter verbreiding van meerdere vakken nis en bekwaamheid, door zaaizaadverede- llng. proefnemingen, besti-yding van plan tenziekten. selectie en keuringen, enz. Voor het hier genoemde ls noodlg medewerking der tuinders individueel in het bedryf, maar eveneens het deelnemen door hen aan alles, wat op genoemd gebied door hunne organisaties is ingesteld en wordt aanbevolen. Echter is voor dit alles de steun van den Staat onontbeeriyk. tot wiens plicht het ge rekend moet worden, een goede welvaarts politiek en in dit geval een doeltreffende tuinbouwpolitiek te voeren. Behalve andere voor het tuinbouwbedrijf noodige voorzieningen, mogen In dit ver band als noodzakelüke maatregelen voor tiet behoud en den opbloel van dezen In Neder land zoo belangryken tak van bedryf ge noemd worden: Het In ruime mate stichten van lagers tuinbouwscholen en ruime subsldieerlng van het tulnbouwonderwys in het algemeen; Voldoende steun van het Rijk voor proef nemingen. proeftuinen, bestrydlng van plan tenziekten en overigens al datgene, waar mede de cultuur in het algemeen en de tn- tensiveertng daarvan kunnen bevorderd worden Eén goed ingerichte voorlichtingsdienst hier te lande, waardoor de hiervoor genoem de zaken deskundig kunnen worden geleid, en in het buitenland ter verruiming van ons afzetgebied: Bevordering van vlug en goedkoop ver voer. met name door zoodanige spoorweg tarieven, dat deze niet meer, zooals thans, on zich reeds een belemmering van onzen uitvoer beteekenen. Ten slotte is de vergadering van meenlng. dat by de huidige ontwrichting van het vrye ruilverkeer alle hiervóór genoemde maatre gelen, zoomede de uiterste krachtsinspan ning van de tuinders en hunne organisa ties. weinig of geen effect zullen hebben en de tuinbouw derhalve met ondergang wordt bedreigd, indien Nederland oo handelspoli tiek gebied volkomen passief biyft. Het totaal gemis aan eenig. zelfs maar een preventief wapen tegenover het buiten land is een voortdurend gevaar, zoowel voor den tuinbouw als onze geheele volkswel vaart. Het moge niet in de bedoeling liggen of gewenscht zyn een bepaald protectionisti sche politiek te voeren, echter zal minstens noodzakelijk zyn een onderhandelingstariet, dat zou kunnen worden gebruikt by het af sluiten van handelsverdnyjen en overigens tegenover Staten, die de vitale belangen van ons volk al te zeer bedreigen. De vergadering besluit, deze resolutie ter algemeene kennis te brengen en het bestuur op te dragen, al het wettelijk mogelyke te doen, om de daarin vervatte wenschen in vervulling te doen gaan. De Kring Hoorn stelt voor In overleg met het Boerenvakbondsbestuur, te trach ten, dat het tarief voor leidingwater de verlaagd, opdat dit water meer Bedryfsdoeleinden zal kunnen bruikt. Het Vakbondsbestuur is bereid wat in deze kan worden bereikt. Nadat de notulen waren goedgekeurd, las de secretaris, de heer Ir. W. Dekker, het jaarverslag voor. Geconstateerd werd, dat de Kringen West-Friesland en Langendyk zeer actief waren. De groep Bloembollenkweekers heeft haar voortdurende zorg voor het Collectieve Arbeidscontract. Een pensioenfonds voor ouden van dagen is Ingesteld. Gememoreerd werden de credletfacilltelten. verleend door de Overheid.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5