fBinnenlandsch Nieuws _jr £>Qie Voor de Huiskamer TWEEDE KAMER BOEKBESPREKING ONDERWIJS RECHTSZAKEN LUCHTVAART Het vliegongeluk bl] Plymouth De gelukkige zevende n (slot) FINANCIËN Oud-gepenslonneerden De Burgerwacht als politie Onze gezanten De moord op den Oostzeedijk Het onderwijsfonds voor de Binnenvaart Katholiek Cultureel Congres voor Noord en Zuid namen van twee goed gerenom meerde bankiers misbruikt Het onderzoek inzake de ramp der R 101 Nadere bijzonderheden omtrent de „Centrale Bank j De zaak tot morgen geschorst voor het houden van requisitoir en pleidooi t 1 1 Ken nieuw instrucUeTnartuiff B I I wel te raden. Ideëel niet b.v. de zin op te ZOO be- fraalen een nader warden zevende.' BUslag gevraagd In de gemeente Weeraelo der Nleawe fsncUonariasen te Cairo en Wem» 1» t i De .nt. Ot” van gisteravond bevat de be noeming tot buitengewoon gesant en ge volmachtigd minister te Cairo van jhr. mr. den agent heeft gezegd: Wat is Godsnaam gebeurd. In het Lagerhuis heeft de Britsche mi nister voor Luchtvaart op een vraag ver klaard, dat uit het onderzoek naar de oor zaak van het ongeluk met het amphlbie- met aan woor- VI aam - klnder- Een onderscheiding. Een telegram uit Weenen meldt, dat de bondspresident onsen gezant aldaar, den heer F. E. M. H. baron Mlehiels van Ver- duynen, het groote gouden eereteeken der Republiek verleend heeft. Bu onderzoek is gebleken, dat de namen van de heeren D. C. J. van Dijk, directeur der Noorderbank te Alkmaar, en M. Petrie Requisitoir en pleidooi uitgesteld tot Vrijdag. De president verzoekt den advocaat-gene- Het Tweede Kamerlid de heer Van Sluis heeft den minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat sinds eenlgen tüd in de gemeente Weeraelo de burgerwacht wordt gebruikt voor de uitoefe ning van politiediensten; dat de burger wacht in verband hiermede oa. wielrijders en autobestuurders aanhoudt en dat het op 16 Februari 1931 zelfs is voorgekomen, dat op een autobestuurder enkele schoten zijn gelost? Is het den minister bekend af de burger wacht nog in andere gemeenten voor politie diensten wordt gebruikt? Is de minister niet van oordeel, dat, wan neer de politie niet in staat is, voldoende voor de openbare orde en veiligheid te zor gen, de oplossing moet worden gezocht in de richting van versterking van de politie? Is de minister voornemens, aan het gebruik van de burgerwacht voor de uitoefening van politiediensten een einde te maken? égards in acht nemen tegenover de verdedi ging Het heeft my in deze heele zaak ge frappeerd dat voortdurend meer rekening is gehouden met de belangen van de getuigen dan met het belang van den verdachte. Het gaat hier om twintig jaar gevangenisstraf; om een zaak, die al Jaren lang hangt. Ver schillende punten, die dlsculpeerend zijn voor verdachte, zijn hier niet belicht. Ik heb uit eerbied voor het Hof daar niet te zwaar op aangedrongen, maar ik moet verschillen de van die punten nog eens ernstig over wegen.” Na in raadkamer te zijn geweest, schorst het Hof de verdere behandeling tot morgen te tien uur. Dan zullen requisitoir en plei dooi worden gehouden. lang duurt.’ Mr. Kokosky verklaart, dat hij de verde diging zal neerleggen, als hij morgen moet pleiten. „Ik heb hier twee dagen gestaan aldus verdediger, „U kunt toch wel eenlge raai thans zijn requisitoir te houden. De advocaat-generaal Wijst er op, dat het bij eenen is en dat bet niet aangaat, nu met i deze zaak. „Je moet een beetje voortmaken, als je den volgenden trein wilt halen,” wekte Markey hem op. „Die gaat over een kwartier. Ik zal met je meeloopen naar ’t station.” „Ik ook,” zei de brigadier. „De burge meester moet weten, wat hij doet, maar ik riskeer niet, dat ie onderweg een paar straat steenen meepikt.” „Ik zal wel op hem passen,” beloofde Markey. „Maar hij is heusch zoo kwaad niet, als u schijnt te denken.” „Alles is mogelijk,” antwoordde de briga dier hoofdschuddend. „Maar ik zou 'm toch maar geen baantje bij de kas geven op uw bpak.- „Dat zal ik ook niet,” lachte de bevrijder van den jongen misdadiger, die op Jimmy leek. „Maar ik zal hem in den trein zetten en bij z’n ouders terugbrengen. Klaar jonge man 7” „En of,” zei de slungel. En met den zakken roller naast zich, stapte Jim Markey naar het station. „Ik weet niet, waarom je je zoo dik voor me maakt.” zei het jongmensch, tusschen het iahaleeren van zijn sigaret door. „Ik heb nog nooit zooveel zorg van bankiers gehad. Als je nou nog zelf een gannef was, zou ik’tsnappen. Maar iedereen ziet zóó wel, dat je 'n gewone nette burger bent. Wat is ’t antwoord 7” „Geen antwoord,” zei Jim Markey, zoo net-burgerachtig als hij maar kon. „Maar als je iemand dankbaar wilt zijn voor wat er vanavond gebeurd is, denk dan maar aan een jongen, die limtny heet.” „Jimmy wit 7’’ wou de zakkenroller weten. „Alleen maar Jimmy,” zei Jimmy's vader. „En als je dat niet onthouden kunt, gooi je 't maar op het gelukkige zevende.” „Zevende wat 7" .Alleen maar zevende. Zoo, nu zal ik een kaartje voor je koopen, dan wensth ik je 't beste.” Vergadering van Woensdag Indische begroeting. Voortgezet wordt de behandeling van de Indische begroeting. De heer L1NGBEEK (Herv. Oer. St.) wtfst als oorzaken der veranderingen in Indlë aan den natuurlijken gang der dingen en de propaganda, die naar sprekers opvatting een noodlottig gevolg moet hebben. Onhistorisch Is het de voorstelling te wekken alsof onze vestiging In Indlë een misdaad zou zijn ge weest. Spr. dringt aan op uiterste zorg voor de geestelijke en stoffelijke ontwikkeling der inlandsche bevolking en beveelt in het by- „x de Jim Markey zag den jongen, die hem aan zijn zoon deed denken, door een politie agent van 't perron aflelden. Een half uur laer vroeg de heer Markey aan den klerk van *t stadhuis te Lake-City, die avonddinenst had, wie burgemeester van die stad was. Hij had eerst op zijn juweelen horloge gekeken en toen den klerk een groote sigaar gegeven. „Dr. Lorne,” zei de klerk. „Waar woont hij 7” vroeg Markey, een brandenden lucifer uitstekend. Hij liep door bet stille stadje naar Cherry Avenue 518, een liedje neuriënd. Toen hij gebeld had en de deur open ging keek hij tevreden naar het kleine, mollige mannetje, dat hem binnenliet. Markey had menschen- kennis het zou hem wel gauw lukken, meende hij. „Doctor,” zei hij tot het gemoedelijke burgemeestertje, ,jk heb in den trein iets meegtmaakt, dat ik u, als goed burgei, meen te moeten vertellen. Hier hebt u mijn kaartje zooals u ziet ben ik bankier dus zooals u begrijpt volkomen op de hand van wet en recht en ik verzeker u, dat u de eerste bent, van wien ik zooiets kom vragen, als ik nu doen ga.” „Gaat u door, meneer Worthington.” zei de burgemeester, die het kaartje gezien had. „Ik heb een jongen een beetje wilden jongen, maar een góed ventje, 't kind van één van mijn buren zien arresteeren onder verdenking van zakkenrollerij. Hij heeft mij niet gezien, maar ik heb hem gezien, en mijn hart bloedde bij de gedachte aan zijn vader en zijn moeder, twee van de keurigste menschen in onze stad.Toen uw kranige politie-agent den jongen had meegenomen heb ik navraag gedaan bij den man, die zijn portefeuille miste, en hij blijkt er niet zeker van te zijn, dat die jongen de schuldige is. En omdat ik de ouders van dien knaap ken, duif ik er mijn reputatie op te zetten, dat hij 't niet gedaan heeft. De jongen is wat wild, zooals ik al zei, maar iemand met zulk bloed kan geen dief zijn. Hij is uit zucht naar avon tuur van buis weggeloopen, denk ik maar zoowaar ik Worthington heet, een dief is hij niet.” „Als hij onschuldig is, meneer Worthing ton,” zei de burgemeester, „zal ik dat bij 't onderzoek gauw genoeg merken en dan is *t mijn plicht, hem op vrije voeten te stelten.*” „Ik weet, dat u uw plicht zult doen, bur gemeester,” zei Worthington alias Jim Markeij. „Maar denkt u zich eens in, hoe veel verdriet zijn moeder zal hebben ais hij een nacht gevangen heeft gezeten. Ik mag wel zeggen, dat die knaap meer dan een engel is voor zijn moeder. Ze verafgoodt hem. En u begrijpt....” Hij had nog pas een half dozijn argumenten opgesomd, toen er uit de andere kamer een vrou western kwam, die een gebiedenden toon aansloeg. Het nieuwe schip Het nieuwe instructlevaartuig sul be langrijk grooter zijn dan de „Prins Hen drik’. De hoofdafmetingen van hét schip sUn 32.40X6.40XXM M„ terwijl de grootste diepgang 1.66 M. zal bedragen. Het schip aal worden gebouwd met krul- serhek en getuigd met twee masten en zei len onder toezicht van de Scheepvaart inspectie te Groningen. Het schip, dat behalve het zeiltuig een brons voortstuwlngsmotor van 150 KG. zal krijgen, wordt verdeeld in vier waterdichte compartimenten. In 1 middenschip worden ondergebracht een vóórverblyf voor de be manning, een schoolruimte met hutten aan één zijde en een achterverbiyf, afgeschei den door een houten schot, voor leerlingen. De motorkamer en de verblijven voor den schipper komen in het achterschip. Het schip krijgt verder een verhoogd achterdek en een stuurbrug. Het schip wordt verder uitgerust met de modernste hulpmiddelen en instrumenten, noodig voor het onderwijs. De verllchtings- installatle wordt door Kromhout geleverd, evenals de pompen. Het nieuwe Instructlevaartuig zal nog dit Jaar in de vaart worden gebracht. Verder vernemen wy, dat het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart voornemens is ook het oude instructlevaartuig .Arms Hendrik" als stilliggend opleidingsschip in exploitatie te houden. het requisitoir te beginnen in waarin zooveel gebeurd Is. President: „De zaak moet afgewerkt. De menschen roepen al, dat de preventie zoo vliegulg bij Plymouth, duidelijk is geble- 1 ken, dat de ramp niet geschied zou zijn, derrechteiyk indien een der officieren, die als machine geweer-officier en niet om de besturing van het vliegtuig te leeren, aan boord was, niet tegen de bevelen gehandeld had. Het Tweede Kamerlid de heer Ter Laan heeft den minister van Financiën de vol gende vraag gesteld: Is de minister bereid om maatregelen te nemen of te bevorderen, waardoor het mo gelijk wordt dat de stichting, bedoeld bij de wet van 26 Juni 1926, een bijslag geeft vol gens de bepalingen voor de oud-gepenslon neerden op de pensioenen van de gepenslon- neerden volgens de nieuwe wet, wier pen sioensgrondslag la vastgesteld vóór 1916, dus nog berekend werd naar de toenmaals gel dende lage loonen? „En nu," sprak de heer Markey zichzelf toe. majesteitelijk het telegraafkantoortje binnensteppend, „zal ik dat telegram aan mijn vrouw sturen. Ik zal seinen, dat het zevende 1 Maar hij mblik ontdehte hij. dat zijn horloge v n het echte gerold door uitwisseling van speciflek- van van lec- Va- der firma M. Petrie Co., te Haarlem, we- door de verspreiders van de gedrukte uiteenzetting der plannen van het zgn. „voorbereidend comité” tot oprichting van een Bankcentrale voor de provinciale bankiers bij die der onderteekenaren zijn geplaatst. De opzet tot misleiding blijkt ten duide lijkste uit het felt, dat aan de heeren Van Dijk en Petrie op denzelfden dag. waarop bedoelde brochures, voorzien van hnn naam, naar de provinciale bankiers werden ver zonden. een zg. concept van die brochure, zonder namen, hun werd toegezonden, roo dst het feit der verspreiding dezer brochure, voorzien van bun namen, door de heeren Petrie en Van Dijk, eerst later van be- vriende relaties werd vernomen. De geheele opzet was, om het publiek en zonder steun der Evangelie-predlklng daarbij op den voorgrond stellende dat gebieden der proteslantsche en katholieke zending gescheiden blijven. De heer DE VISSER (Comm.) protesteert tegen de behandeling van de begrooting in dit college van totaal onbevoegden. Zy moest in een Indonesisch parlement behandeld worden. Spr. dient drie moties in, een tot intrek king van alle intemeeringsbesluiten en op heffing van het kamp aan de boven-Digoel; een tweede tot oogenblikkeiyke opheffing der exorbitante rechten en vrijlating van al le politieke gevangenen; een derde tot het toelaten in Indlë van elk Kamerlid, dat daar heen wU gaan voor het instellen van een onderzoek. De moties worden niet voldoende onder steund en maken geen onderwerp van be raadslaging uit. Mej. WE8TERMANN (Llb.) betoogt, dat het onrechtvaardig is de vrouwen uit te slui ten van het lidmaatschap van den Volks raad. De heer MOLLER <R. k.) is het niet eens met hen, die aansturen op een zoo spoedig mogeiyke losmaking van de band tusschen Nederland en Indlë Het belang van de bevolking moet voorop staan en op het oogenblik is dat het best gewaarborgd onder Nederlandsche leiding. Spr. vraagt aandacht voor de godsdiensti ge minderheden, die dikwijls samenvallen met ethnologiscbe minderheden en bepleit doorvoering van de Zondagsrust. Mej. GROENEWEG (8. D A. P.) dringt evenals mej. Westermann aan op benoeming In den Volksraad van een Europeesche en van een Inlandsche vrouw. De heer ENGELS (R. K.) betoogt, dat de werkloosheid in Indlë vooral voorkomt op de groote ondernemingen, die kort geleden nog 10, 20, 30 of 40 pct. dividend uitkeer den en die nu de uit hun geboorteland ge haalde werkkrachten aan hun lot overlaten. De Minister schijnt niet éeel te gevoelen voor emigratie, maar spr. meent, dat het noodig is de Javanen te doordringen van de noodzakelijkheid der emigratie. Het instructlevaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart, dat thans bijna tien jaar als op leidingsschip in de vaart is, is in verband met de eischen, die aan de opleiding voor zee- en binnenvaart gesteld worden, te klein gebleken. In verband hiermede be sloot het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart het vorig najaar X schip te laten vergrqoten. Bij het ontwer pen van de plannen voor deze uitbreiding bleek evenwel, dat de kosten, aan deze ver groot ing van de ..Prins Hendrik’ verbon den, niet veel minder zouden bedragen dan het laten bouwen van een geheel nieuw Instructlevaartuig. dat aan alle eischen van dezen tijd voldoet. Ter betere verzorging van de opleiding voor de zee- en binnenvaart werd daarop door het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart een Raad van Commissarissen voor de practlsche opleiding voor de zee-, Rijn en binnenvaart in het leven geroepen. De ze Raad staat onder voorzitterschap van den heer M. J. vah Alphen de Veer, In specteur van het Nijverheidsonderwijs te Den Haag. Het ligt in de bedoeling door deze organisatie de practlsche opleiding voor de vaart in ons land te centraliseeren en met éën modem op'eidingsschip, zoowel voor de zee-, als voor de Rijn- en binnen vaart te gebruiken, op de kosten voor de opleiding te bezuinigen. Wij vernemen, dat het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart thans opdracht heeft gegeven voor den bouw van een nieuw instructlevaartuig. Dit opleidingsschip zal worden gebouwd bij de Scheepswerf .Gi deon” van de firma J. Koster Hzn. te Gro ningen. De Britsche onderstaatssecretaris voor Luchtvaart, Montague, heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat op verzoek van de Commissie van Onderzoek inzake de ramp der R. 101, in het National Physical Laboratory bepaalde proeven worden onder nomen met het oog op het vaststellen van de definitieve oorzaak van het ongeluk. Men verwacht waardevolle resultaten van deze proefnemingen, t- --- voltooid. Ofschoon het grootste gedeelte van het rapport der Commlsie van Ondersoek ge reed Is, is het niet mogelijk het te voltooien vóór deze experimenten zijn afgeloopen. en faam bekend staande firma's als intro ductie daadwerkelijk en financieel aan de jongste creatie-Kloppenburg deel te ne men. In hoeverre de justitie al dan niet op ver zoek der beide gedupeerde firma's zal In grijpen. dient te worden afgewacht. welke nog niet zijn woorden als „paralyse” dit schijnt overi gens al 'n zeer geliefkoosde uitdrukking van den dichter te zijn, immers, hij schreef onder dezen titel 'n heelen roman en enkele andere in een. ook nóg zoo modern gedacht en gevoeld, gedicht niet op z’n plaats. Men moge dit 'n verouderd stand punt heeten, maar we blijven van meening, dat aan ons mooie Hollandsch. waar mog?- Hjk, de voorrang moet worden gegeven En dan is er, men sla er de bladzijden van dezen bundel maar 'ns op na, nog vrijheid te over voor nieuwe woordvormen en -com binaties, zonder dat de dichter het angstvallig in *t oog gehouden breede pad der moderne uitdrukkingsvormen hoeft te verlaten. Voorts ontgaat ons de reden, waarom onze jonge dichters want Ernest Michel is niet de eenlge, die zich hieraan bezon digt altijd hier of daar in een verborgen hoekje van hun gedichten tin dezen bun del op blz. 25. 36, 41, 42, 48) met naam en toenaam dingen moeten noemen, welke in den mond van *n Zich katholiek noemend en voelend dichter, en zeker in deze reli gieuze sfeer, toch eigenlijk heel slecht passen; ’t is een goedkoop realisme, echter van weinig esthetische werking en waarvan de mogelijk voorgewende „dichterlijke drang" de „noodzaak”, voor ons althans nooit „heilig” zal zijn. Al te groote preutsch- heid schaadt, maar onnoodige platheid nog véél meer! Afgezien van deze opmerkingen echter, in opbouwenden zin bedoeld, vonden we toch in dezen bundel zeer veel te waardeeren fragmenten, verzen niet slechts getu'gend van inspiratie, maar ook van concentratie, juist en sterk geziene beelden, diep en on getwijfeld óprecht gelooven. huiveringen van Oodshonger en menschenliefde, soms misschien op 't kantje van 't zuiver cosml- sche af en gemengd met ’t opstandig cynisme van den jongen 20st.-eeuwer. Tot z’n mooiste gedichten rekenen we: „Aan mijn doode dochtertje", diep door- voeld en innig van toon, alsofmaar neen, we verklappen geen geheim „Prièrc", en .AU mijn dood.” De latynsche teksten, hoe begrijpelijk ook, zeker voor meer ontwikkelde katholieken, waren voor ons, in de gedichten „Ex Paradiso", maar vooral in „Beatae Marlae Virginis” en in „Missa Romans" een beletsel tot volkomen en rustig genieten van soms echte en diep religieuze impressies. Vervolg). Verdachte houdt vol, den moord niet hebben gepleegd Mr. Couvée: De agent heeft alleen tegen u gezegd, dat er misschien een inbraak je ge schied was. Mevrouw Logger heeft verklaard, dat u tegen haar hebt gezegd: Er is een ongeluk gebeurd Mr. Kokoskv: .Denkt u er aan. dat de man malversaties had gepleegd. Hij wist, dat de kans groot was dat deze dien dag zouden uitkomen Mr. Couvée: „U deed moeite om directeur te worden. Als u het geld van mijnheer Bos kreeg, was alles in orde gekomen. Waarom vas u dan zenuwachtig?" Mr. Kokosky: ..Hij had het geld van Bos nog niet." Pres.: .Jril is ook bij andere menschen geweest." Mr. Kokosky: „Niet waar". Verdediger ver telt. hoe hfj verdachte leerde kennen en dacht, dat deze om denmoord kwam. Ver dachte deelde mede, dat hij malversaties had gepleegd en bang was, dat verband zou worden gebracht tusschen deze en den moord. De verdediger wees den verdachte er toen op. dat. nu de heer Lans dood was, niemand te weten kon komen, dat Lans niet van de malversaties wist. Verdachte sprak hierop: „Dat kan ik met mijn geweten niet verantwoorden.” Dit- heeft op verdediger grooten indruk gemaakt Overigens wijst hij er op, dat verdachte by hem kwam niet om den moord, maar alleen om de malversaties. Mr Hugenpoth (tot verdachte)Hoe laat was je gewoon om naar huls te gaan?" Verdachte: „Dat was verschillend.” Mr. Biebersteuin„Heeft Lans om half zes tegen u gezegd: ga maar weg. ik ben nog aan de brieven bezig?" Verdachte: „Dat is heel goed mogelijk." Mr. Kokosky: „Hebt u niet tegen agent Van Wlllegen gezegd: „Wat is er in Gods naam gebeurd?” Verdachte kan het sick niat meer herto-- neren. »lrt Getuige M. J. G. Njjkamp verklaart, dat verdachte hem heeft verteld, dat hij tegen den agent heeft gezegd. Wat is hier in De Minister aan het woord. De Minister van Koloniën, de heer DE GRAAFF, is niet geestdriftig gestemd De beschouwingen van flnancieélen en economl- schen aard, die hier zijn gehouden konden aan een opgewekte stemming geen grond gaven. Alle aandacht moet gericht zijn op herstel van het financleele evenwicht. Het streven zal niet ontbreken, noch hier noch in Indlë. om dit te bereiken. Wanneer naast de verwachting, omtrent den duur van de crisis nog een andere ver wachting mag worden geult. zal het deze rijn. dat. wanneer de crisis ten einde loopt, het herstel ook voor Indië zal geschieden op een aanmerkeiyk lager stabllisatievlak dan waaraan wij de laatste jaren gewoon zijn geweest. Naast de bezuiniging vraagt verhooging der middelen de aandacht. In de eerste plaats valt de aa„xl.^ht op de invoering van een vermogensbelasting, daarnaast wordt ge dacht aan verhooging van de successie belasting. Aanmoediging en voorlichting In'a’idschen landbouw verdient den der Regeertng. In het algemeen zal in krach tige mate moeten worden bygedragen tot de ontwikkeling der Inlandsche bedrijven. De emigratie van dichtbevolkte streken naar de buitengewesten h-eft de aandacht, doch ondervindt groote moeilijkheden omdat de Inlander zeer aan zijn geboortegrond is gehecht. Aan de bevordering van de Zondagsrust wordt gewerkt. De aanwijzing van een vrouw tot Md van den Volksraad zou thans in breede kringen geen geestdrift wekken. Sprekende over de houding van den heer Klewlet de Jonge, betoogt spr.. dat van het oogenblik af, dat Soekamo verdacht was van misdrijf den regeeringsgemachtlgde “n hand druk niet paste. Door rijn brief aan den Volksraad te zenden handelde de gouver- neur-generaa] krachtens de bevoegdheid hem in spr's verklaring nadrukkelljk voorbehou den en bleef hfj binnen ri'n competentie. •Het optreden der Indische Regeertng te gen de revolutionnalre beweging, heeft zui verend gewerkt. Zoolang er nog menschen zijn, die tegenover het wettig gezag en het gevestigd recht duistere wegen bewandelen, zal de justitie wel niet kunnen ontbreken, die dit optreden straft Wanneer binnen af- rienbaren tijd het Europeesch gezag uit In dië zou verdwijnen zou dit een rampzalige verbrokkeling en verwarring voor de Indi sche bevolking beteektnen. De vergadering wordt te 5.25 verdaagd tot lieden 1 uur. geklaagd”; taalkundig niet, om één te noemen, de uitdrukking: blauwe bruggen”, op dezelfde bladzijde. Nu is het een oud liedje, dat de schrijvers de taal maken, maar „blauwendstalen brug- 1 gen", ware ons toch liever geweest. De 1 schrijver beschouwe dit echter niet als taal-vittertj. We mogen voorts veronderstel- I len. dat men zich als dichter richt tot een I zeer t'jzondere, meest beperkte en ontwik kelde categorie van menschen, want dat "n dichter spreken zou voor 't forum der ge heele. natuurlijk rijn taal verstaande ge meenschap, zal hij zelf wel niet gelooven. Desondanks vinden we wetenschappeUjke .Arthur Lome,” zei die stem, „als die arme jongen zoo lief is voor z’n moeder, boort hij niet in dat afschuwelijke kot. Ik wil dat je hem loslaat.” „Dat was ik aldoor ai van plan.” antwoord de de burgemeester gevat. „Nu meneer Worthington, als u me den naam van den jongen wilt opgeven, zal ik even een briefje schrijven, dat u aan den brigadier kunt overhandigen.” ,Jk ken wel zijn waren naam,” zei de hpet Markey even gevat, „maar ik weet met. welken naam hij aan de politie beeft op gegeven.” „Arthur,” zei de stem, nu scherper, Jk wil zoo’n goeien tongen niet als dief zien brandmerken. Je kunt best schrijven, dat ze den jongen los moeten laten, dien meneer aan wijst.” De gevangene ontving het nieuws van zijn bevrijding met groots kalmte. van den steun deze sectie-bespreklngen voor de verschil len terreinen van het cultureele leven blij vende toenadering tusschen Noord en Zuid zullen bevorderen. Zooveel mogelijk wordt op practlsche resultaten aangestuurd. In de sectie „Volksontwikkeling”, waarin de vertegenwoordigers van Davldsfonds, Hoogeechoolultbreldtng, Geloof en Weten schap en R. K. Volksuniversiteiten elkander zullen ontmoeten, zullen zeer beknopte in leidingen worden gehouden door prof. dr. A. Boon, dr. Van Roey, mr. F. Vorstman en Bernard Verhoeven. De punten van behan deling zijn: „Toenadering van katholiek Ne derland en Vlaanderen van sprekers, behandeling Dietsche onderwerpen, organlseerén cultuur-reizen over-en-weer. beleggen Nederlandsche en Vlaamsche avonden, tuurultwissellng, een Katholiek Dletsch cantieoord. In de Boekerij-sectie zal de leider van het katholiek Vlaamsch Blbliotheek-wezen, de eerw. heer Joris Baers, het Vlaamsche stel sel uiteenzetten, in den namiddag toegelicht door de demonstratie van een model-boe- kerlj. In de Tooneel-sectie sullen spreken: eerw. heer De Mayer en de heer Willem Nieuwen huls over het onderwerp: „Waarheen ons Tooneel?" Een tentoonstelling zal deze sectie worden verbonden, t In de Jeugdsectle zullen de leiders van de Jeugdbeweging in Noord en Zuid, vertegen woordigers van de Interdiocesane Jeugd commissie en het Jeugdverbond van Kath. Actie, elkander ontmoeten. De voorbereiding is hier in handen van de zeereerw. heeren kanunnik Cruysberghs en directeur Frenc- ken. Ten slotte de Radio-sectie, te organiseeren door K. R. O. en Kath. Vlaamschevmroep. Het doel van de samenkomst is allereerst: door zakeiyke besprekingen en ernstige voorbereiding den grondslag te legren voor een blijvende harteiyke verstandhouding op cultureel gebied tusschen het katholieke Zui den en Noorden. Intusschen wordt niet nagelaten de dagen van samenzijn nog te veraangenamen met een fleurig programma van feestelykheden Aan den vooravond van het Congres, op Zaterdag 25 Juli, vindt een begroetlngs- avond plaats met, behalve harteiyke den, een schllderachtlg kijkje op sche cultuuruitingen: spreekkoren, zang e. d. Zondagavond geeft het Vlaamsche Volks- tooneel een tooneeluitvoering, terwijl op Maandag 27 Juli een concert wordt gegeven onder leiding van Jef van Hoof, met me dewerking van het quator van Etsze en den zanger Marinus de Jongh. Op Zondag, den Congresdag, hebben ge meenschappelijke maaltijden plaats en een offlcieele ontvangst ten gemeentehulze van Antwerpen. Niet-deelnemers aan de secties kunnen 's middags den fraalen boottocht naar Temsche maken. Op Maandag vinden, voor de liefhebbers, excursies door het historisch zoo belangrijke Antwerpen plaats, en voorts een haven rondvaart. Aan de samenkomst wordt, eveneens voor de liefhebbers, een driedaagsch reisje In ge rieflijke touring-cars door het schilderach tige Vlaamsche land gekoppeld: met be zoek aan Lier, Mechelen. Vilvoorde, Grlms- bergen. Nlnove, Oudenaarde, Gent, Kortrijk, Dlksmude. Ostende, Brugge een ontdek- klngtocht naar het hart van Vlaanderen. De Vlaamsche Toeristenbond, het groote toeristenorgaan van Vlaanderen, regelt huis vesting en reis. Belangstellenden, ook bulten de deelnemers aan het elgeniyke Congres, kunnen deelnemen aan de feestelykheden, excursies en reizen, en zich tegen blliyke voorwaarden een leerzaam vacantle-relsje verzekeren. Het uitvoerend Comité voor den Studiedag bestaat uit de heeren prof. dr. A. Boon, Leu ven. voorzitter, dr. mr. L. J. C. van Gorkom, 's-Hertogenbosch, onder-voorzitter; E. Am ber, Biyde-Inkomststraat 77, Leuven en Ber nard Verhoeven, Dykstraat 15, Arnhem, se cretarissen; Fr. Haepers, Antwerpen, pen ningmeester. Het algemeen bestuur zal bekend gemaakt. Het plaatseiyk regelingzcomlté te Antwer pen bestaat uit de eerw. heeren J. Baers. J. Bemaerts, M. van Hoeck en de heeren Fr. Haepers. dr. Van Huffelen, J. Platteau en dr. J. Uytterhoeven. Voor alles wat den Studiedag betreft wende men zich voor Noord en Zuid tot een der boven aangegeven secretariaats-adres- sen: Dykstraat 15, Arnhem of Biyde-In- komststraat 77, Leuven. Reeds vijf secties gevormd. In vervolg op vroegere publicaties over de plannen tot het organlseeren van een Ka tholiek Cultureel Congres voor Noord en Zuid, kunnen we thans het volgende mede deel en; Na voorafgaande besprekingen van afge vaardigden der deelnemende organisaties is besloten het Congres te doen plaats vinden op Zondag 26 Juli 1931 te Antwerpen. Aan de besprekingen van het Congres, dat beoogt toenadering en biyvend contact tus- sohen de vereenlgingen en instellingen, die zich in Nederland en Vlaanderen aan de katholieke Cultuur wyden, wordt definitief reeds door de volgende acties of organisaties deelgenomen van Vlaamsche zyde door het Davidfonds. de Hoogeschoolultbreldlng, Alg. Secretariaat van Kath. Boekerijen, Jeugdverbond van Kath. Actie. Alg. Kath. Vlaamsch Tooneel- verbond. Kath. VI. Radio-Omroep; van Nederlandschen kant door het Alg. Secretariaat van Geloof en Wetenschap. R. K Volksuniversiteiten e.d„ Bond van R K. Openbare Leeszalen, Interdiocesane Jeugd commissie. Kath. Radio Omroep, Dilettan ten tooneel - actie Voorts bestaat de mogelijkheid, dat de R K. Uitgevers- en Dagbladwereld *n aan deel neemt in het Congres. Afgezlen van deze verhoopte belangrijke Uitbreiding van het Congres, zyn reeds vijf secties gevormd. Door een zeer tijdige en ernstige voorbe reiding wordt de waarborg verkregen dat A. van der Goee, thans in gelijke hoedanig-' - held te Rooie. Bjj hetzelfde benoemingsbesluit is be noemd tot buitengewóón gesant en gevol machtigd minister te Rome mr. J. A. N. Patyn. Ex paradiso door Ernest Michel. Ultg. ,De Christo- phore", Amsterdam. Het is een felle persooniykheld, die zich openbaart in dezen bundel gedichten, welke onder bovengenoemden titel by de Uit- geversmaatschapplj .De Christusdrager” te de provinciale bankiers in het büzonder te Amsterdam het licht zag. 'n Dichter, diep 1 misleiden en deze laatsten te bewegen, om overtuigd van z’n katholieke roeping, en mef d€n naftm van reeds te goeder naam daarvan Intens getuigend in z'n werk: maar z'n inspiratie wordt niet altyd gebreideld door 't gerijpte geesteiyk evenwicht. 0$ ri gemeenplaats te gebruiken: we treffe:i,.pok hier ,Jes défauts de ses qualltés" ooft. 'n Feit is echter, dat de dichter ons wat heeft te zeggen, en dat hij dit doet op géheel eigen, zy *t* 'n enkele maal op extravagant moderne manier. In z’n felheid en vlsion- nairen gloed echter gebruikt de dichter nogal eens uitdrukkingen en woorden waar van de draagkracht en beteekenls. Ideëel of taalkundig niet geheel verantwoord zyn. al valt met eenigen goeden wil de bedoeling wel te raden. Ideëel niet b.v. de zin op 1 blz. 10. .En toen heeft God zichzelf aan- er slechts ..stalend- j gelukkig begonnen is.” ui seinde het niet. Want op dat oogenbltk ontderte hij. c vijftienhonderd dollar was. 131. ,HA’ aside de walvlsch, en hy smakte met de lippen, „dit is echt een spekkie naar mijn bekkle.” De drie vrienden deden allee om den walvisch tevreden te stellen. Bo'lebutsje mikte voortdurend, terwijl Mauwtje se netjes In den bek van bet groote dier legde. En bet spreekt vanzelf, dat de voorraad spoedig was uitgeput, tot groote spUt van den walvlsch. die wel den heelen dag bollen in xyn bek had willen laten rollen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7