ONS BLAD L. Frankenberg - Alkmaar j S. KROM COGNAC T A P IJ T R E I N I G I N G W.M.H. PELS Zn., Alkmaar STOOMERIJ EN VERVERIJ dit nummer bestaat uit twee bladen VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 48 DONDERDAG 26 FEBRUARI 1931 f40 VOORNAAMSTE cWEUWS ONDANKBARE OM TE ONTHOUDEN DIENSTBODEN C^levrouw Het massale karakter De Culemborgsche moordzaak Bewapening der artillerie JOH. LAUWERS Telegrafisch Weerbericht De heer P. J. M. Verschure 70 laar TEL. 207 Ministerraad in Spanje Brutale oplichter aan het werk Het aardappelmeelgeval De Stille Omgang Herdenking Dure kostganger te Zaandam Tegen Piechen en Pinksteren is het enorm druk, zoodat afleveitng in den regel wat langer duurt. Zend nu uw goederen ter behandeling en ontvangt het op uw verzoek binnen enkele dagen terug „De Vorst van Geleen” bij den Rijksarchivaris PAYGLOP 3 Tooneelkijkers Verrekijken Dr. J. van den Tempe! ernstig ongesteld Een grafmonument voor Mgr. H. van de Wetering Invoer herkauwende dieren In België Met anti-oorlogslnslgne naar de R. H. B. S. TABELLARISCHE ROEKEN zijn onmisbaar In de moderne boekhouding 3. 4. 5. 6. 8. 8. 10. 13. 13. 15. 16. 20. 25 en 30 kolommen UITSTEKEND VOOR GROG Per flesch f 2.60 - f 3.30 KOORSTRAAT 49-51 VAN AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERUJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Bloedige Groote brand te Londen. Brief van Horenberg aan Hindenburg. ce Cultureel Congres voor Noord Het nieuwe ondersoek zal Barometerstand 9 uur vjn.: 738. Stilstand. Me* ingang van beden weer toegestann barometerstand 772.3 mM te barometerstand 734.8 m.M. te Leerling naar huis gestuurd. Veel belangstelling Ook een onderhoud met MinisterRuys Fransch watervliegtuig verongelukt Een dood? van in vóór alles blijft déze groote (Passing Showt Administratie Redactie No. SM ALKMAAR Na. 4» betoogd kraten Het Kamerlid dr. J .van den Tempel is ernstig ongesteld. Voorloopig sa' hy niet in staat zyn werkzaamheden te verrichten. door wie weet wat voor enorme quanta! Al dat gepeins en geredeneer en beraadslaag over steunverleenlng dreigt zoo vergeefsch werk te worden. Ucht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.03 uur. helpt niet, of men een dienst al huiselijk verkeer, huiselijk'’ De een propa- den De Limburgsche kunstenaar Ch. Eyck zal in opdracht van Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht naar Rome gaan om in de Pau- selljke mozaïekfabrleken in de Vaticaanstad een grafmonument voor Mgr. Van de Wete ring z.g. in mozaïek uit te voeren. De wereidwerkloosheidsdag botsingen te Berlijn. Gesticht is het Nederlandseh Verbond „De Jonge Werkman”. Het Bossche Hof heeft het requisitoir en het pleidooi in de moordzaak-Lans bepaald op morgen. Katholiek en Zuid. as op Een nieuw instructieschlp voor de binnen vaart. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar f Z.— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Behandeling van de Indische begroeting in de Tweede Kamer. tusschen mevrouwen (Juffrou- patroons) en dienstboden geldt steeds Jaarvergadering van den Tuinbouwraad van den L. T. B. te Haarlem. Bespreking van de crisis. Zooals men weet, zijn de soeiaal- demokraten vreeselijk-princlpleel tegen censuur gekant, Iets, waarvan zij ook Ie deze dagen, nu er met ..De Tribune” het een en ander aan de hand is, doen blij ken. De Gisteravond is plotseling een ministerver- gadering te Madrid gehouden. Na afloop der bijeenkomst verklaarden de verschillends ministers, dat de bijeenkomst niet het ka rakter had van een kabinetsraad. Men had zich alleen bez'g gehouden met de benoe ming van burgerlijke gouverneurs. Besloten is. dat geen der nieuwe gouverneurs zich can- dldaat mag stellen voor de aanstaande wet gevende verkiezingen. Agnar verklaarde, dat binnenkort een decreet zal verschijnen, vair- in ook een hooger loon voor de spoorwegar beiders wordt vast gesteld. Het bestuur van het Amsterdamsch Gezelschap van den Stillen Omgang ver zoekt ons nogmaals de aandacht der be- stuurderen van de zusterorganisaties bulten Amsterdam erop te vestigen, dat het niet in de bedoeling kan liggen de beévaartgangers, die den nachtelijken omgang op 15 Maart gehouden hebben, in Ams’erdam te doen blijven voor de Herdenkingsbijeenkomst maar dat alle beévaartgangers wederom ten spoedigste naar hun woonplaatsen moeten terugkeeren. Het Concertgebouw kan slechts 1800 personen bevatten en er is dus geen sprake van de tienduizenden uit den nacht bil deze Herdenkingsbijeenkomst te betrekken. Het bestuur heeft er intusschen hoogen prils op gesteld, dat evenrediger- mate de zusterorganisaties van bulten, die met het Amsterdamsch bestuur steeds zoo eensgezind hebben saamgewerkt, in de ge legenheid werden gesteld zich kaarten te verschaffen. Dit is nu geschied en daarom is thans de kaartverkoop sinds enkele dagen aan het secretariaat N. Z. Voorburg wal 167 (telef. 49313 of 32087) Amsterdam voor ieder opengesietd. De belangstelling is zoo enorm, dat reecit mans oe oorraad voor een goed deel u uitgeput. De Herdenkingsbijeenkomst be- En dan laat de briefschrijver het ver haal volgen van *n paar dienstboden, waarvan hij zegt niet veel plelzier be leefd te hebben. Met speciale gevallen van ondankbare dienstboden (of lastige mevrouwen, juf frouwen of patroons) kunnen wij ons echter niet Inlaten; elk apart geval zou een volledig onderzoek eischen, waarbij hoor en wederhoor royaal werden toe gepast een onderzoek, dat zooveel Jaren na datum in verreweg de meeste gevallen ónmogelijk zou zijn. Wij laten de in dezen brief bedoelde gevallen dus onbesproken, en clteeren den briefschrijver verder, waar hij zich weer In t algemeen uitdrukt: Ter gelegenheid van den zeventlgsten ver jaardag van den heer P. J. M. Verschure. Is gistermiddag te zijnen huize op de Keizers gracht te Amsterdam, een drukbezochte receptie geweest. Een heerlijke bloemen weelde stond in gangen en kamers, telegra fische gelukwenschen kwamen den geheelen dag binnen. Tot de bezoekers, die de familie Verschure met dezen dag kwamen geluk wenschen, behoorden o a. voorzitter en se cretaris en tal van leden van de Amsterdam- sche K. van K„ leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland. gemeenteraads leden, vertegenwoordigers uit de wereld van handel en scheepvaart, enz. partijen moeten elkaar weer de veranderde omstandij- Het Fransche Watervliegtuig. van den dienst Algiers--Marseille. dal gisteren op weg naar Marseille dichtbij de Fransen? kust een noodlanding op ae moest maken en tengevolge van den storm afdreef, is thans gezonken. Van de 3-koppige bemanning kon- ien twee man gered worden. Op het mo ment. dat het toestel begon te zinken werd de marconist door een golf van den drij ver afgespoeld, zoodat hij verdronk. „Het Volk" deelt mede, dat het nieuwe onderzoek in de Culemborgsche moordzaak een aantal feiten aan het licht heeft ge bracht, die evenzoovele ernstige aanwij zingen Zijn tegen de werkelijke daders en In bepaalde richting wijzen. De Herdenkingsuitgave Volgende week zal de offlcieele Herden kingsuitgave van het Gezelschap, waarin de historie van den Stillen Omgang en bijzon derheden over de zusterorganisaties^ uit heel het land worden beschreven, mèt hét offici eels uitvoerige - programma verschijnen. Eskimo-kind: „Mammie mag Ik een beetje water!” Eskimo-moeder: „Nee je moet nog even wachten over drie maanden la het morgen." bit verlies ven eodéreo viogW- ADVEKTENT1EPRIJS. Van 1—5 regels f IJS: elke regel meer RECLAME per regel 6.75. de eerste pagina; voor de overige pagina’s f 9M. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bli vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 Maandagmorgen verscheen een leerling uit de 5e klasse der R.H8S. te Bergen op Zoom met een anti-oorlogslnslgne op zijn jas op school. De directeur de heer Breedveld. zag dit toevallig en vroeg den jongen lachend, wie hem gedecoreerd had,- waarop deze ant woordde dat dit het teeken was van het an- tl-mllitalrtsme De directeur, die op het standpunt staat, dat op een school van een rijk, dat er nog altijd een leger en vloot op na houdt, geen antl-milltairistlsche ganda mag worden toegelaten, vroeg jongen, naar de ..Tel." meldt, het Insigne te verwijderen, doch dit weigerde hij pertinent. De directeur stuurde den leerling toen naar huls en stelde diens vader sehriftelljk van het gebeurde in kennis. Den volgenden dag verscheen de Jongen weer tijdig en zonder insigne op school. Maar waarheid van kracht, dat liefde en toe wijding alleen maar door.'... liefde en toewijding gewonnen worden. Ook in de netelige dienstboden kwestie. De Invoer van herkauwende dieren in België, te met Ingang van heden, over de zendstations Meerse (Meerle. Stryboes- Meerie), Esschen-statlon en Esschen-dorp weer toegestaan. Mr. F. J. Leufkens, zich noemende von der Anstel von der Bruggen, genannt Leuf- kens, Von Merckstein-Hopel-Prickerscheid- Amstelrode-Dammerscheid vorst en graat van Geleen, leenbezitter van Dammerscheid en Werenhof, vertoeft, raar de „Telver neemt. op het oogenblik in de residentie, om zijn belangen bij de regeering te bepleiten. In een request aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft de „vorst" n.l. ge steld. dat de arrondissementsrechtbank te Maastricht aan het testament van Dorothea von Salm van 5 Sept. 1726 een zijns inziens onjuiste verklaring zou hebben gegeven. Jet departement heeft den heer Izjufkens verwezen naar den Rjjks-archivarte, prof. Fruin, met wlen hij een onderhoud heeft gehad. In dit onderhoud hebben de partijen el kaar echter niet weten te overtuigen. De heer Leufkens stelt n.l.. dat Philips dt Vierde het landgoed St Jaiu Geleen en de Heeriyk- heeft verheven tot land- en graafschap en de heer Fruin zou van meening zijn dat Phi lips de Vierde daartoe de bevoegdheid miste. De heer Leukens antwoo-dde daarop, dat de Nederlander» bU het lactaat van 1661 de Heerlijkheden Geleen en Schlnnen, voor al tijd hebben afgestaan in eigendom, superiori teit en souvereinltelt aan bedoelden konlng. De heer Leufkens heeft een onderhoud met minister Ruys de Beerenkrouck aan- gevraagd. welk onderhoud hoogstwaarschijn lijk Woensdagmiddag zou plaats hebben. Mr. J A. N. Patjjn benoemd tot gezant te Rome; Jhr. Mr. A. v. d. Goes te Cairo. Het betoog van den dienstboden - schuwen briefschrijver komt dus hierop neer: het meisje gezelligheid geeft, of men al goed vor haar is, ja, haar als „kind in huis” neemt; van een aldus behandeld meisje ondervindt men geen dankbaarheid; de dienstboden de goede niet te na ge sproken kunnen de weelde van een goede behandeling niet verdragen; de meisjes moeten als ondergeschik ten behandeld worden, zooals dit bij „de mevrouwen” gebeurt; eerst dan too- nen zij plichtsbesef; de ouders der meisjes zijn van allw groot en deels de schuld, doordat zij hun dochter tegenover het hoofd van t ge zin. waarin die dochter werkzaam is. gWjk geven; vroeger was dat hee! anders.... pers van de aardappel- Groningsche fabrieken ontzaglijken onverkoop- dat de regeering Het zou een grap zijn, als t niet zoo bitter ernstig was. Daar weergalmt de klachten over den nood in meelindustrie. hebben zulk baren voorraad opgepot eraan te pas moest komen, om hulp te ver- leenen. Een wetje tot het verleenen van credleten tegen lage rente werd ingediend en reeds door de Tweede Kamer aanvaard. Nu zou de aardappelmeelindustrle over de moeilijk heden heen worden geholpen. Maar wat hooren we nu, vraagt de „Mor gen." Terwijl alle pakhuizen stikvol zitten met aardappelmeel, komt daar uit Rusland een schip vol aardappelmeel aangezeild. In Ham burg lost het een partij van 8100 balen, die worden overgeladen in een Nederlandseh schip en straks gaan een aantal Groning- sche niet-coöpcratleve dextrine- en glucoee- fabrieken dit Russische product verwerken. De leiders der bedoelde fabrieken zeggen, dat ze t ook niet graag doen. Maar ze moeten concurreeren met Amerika, dat ook Russisch aardappelmeel van f 8.verwerkt, terwijl het binnenlandsche t 8.75 kost. Er te by dit geval natuuriyk weer een groote en - hooge boom op te zetten over „dumping". Mag men wat de Russen doen wel dumping noemen? Wordt hun prUs niet gecalculeerd volgens reëele gegevens van koopmanschap? e Maar wat hebben we eraan om dat alles theoretisch precies en haagfyn uit te pluizen? We staan voor het feit, dat de commissie- Lovink zich eerst naastig zet aan de be- studeertng van de moetiykbeden In de aard- appelmeellndustrie, dan maatregelen ont werpt, om die moeliykheden te versachten, welke door de Regeering worden overgeno- men en door de Kamer worden goedgekeurd. Waarna het kalmpjes kan gebeuren, dat er een groote hoeveelheid aardappelmeel van bulten ons land binnenkomt, straks gevolgd Hoogste Toulouse. Laagste Stockholm. Verwachting: Matige tot krachtlgen. Zuid- westelyken wind, betrokken of zwaar be wolkt met regenbuien, aanvankeiyk weinig verandering in temperatuur. ,JVu ben ik zes jaar getrouwd, maar wij hebben het dlkwyis ondervonden, dat dc dienstboden, de goede niet te na gespro ken, niet tegen een goede behandeling kunnen. Laat men ze in de week niet vry. dan biyven ze niet laat men ze alle avon den vrij <en ze gaan zonder te vragen' dan kun je ze niet een enkelen keer thuis houden des Zondags, al te de afspraak om de andere week. En nu spreek ik uit ondervinding, dat de meisjes by een mevrouw niets te zeg gen hebben en wel plichtsbesef toonen. Ik heb het meegemaakt, dat”.... (hier volgt weer zoon speciaal, illustratief ge val, dat we natuuriyk met den gepasten •erbled.... passeeren. Red.). „Nee, het te de schuld van de ouders die maken er een handel van. waar hun dochters het meeste loon krijgen, waar se het meest vry hebben, en waar ze net minst behoeven te doen; dMu- moeten ze heen, en de ouders denken niet aan later, wat voor vrouwen de meisjes zullen worden in de maatschappU". Deze dienstboden-»chu we insender maakt zich o.l. aan dezelfde fout schul dig ais de mevrouwen-schuwe gewezen dienstbode van enkele weken geleden. wikwi" f 3000 - be''<’n*l“n“ ‘«•‘«I® oaaea hiktheld to« werken door f TCf) Ml een onaevel met f ëfn bü eerllee ran ten hand, f 1 4C Mi verlle. ten ee. CQ Mi een breuk ten R nde uitkeeringen verlies van beide armen, beide beenen of beide ooffen «wU» doodeiijken afloop Aww»" <oet een I I duim of wivvinaet been of arm oorraad voor een goed deel De Herdenkingsbijeenkomst I looft dus wel een massaal karakter te zulle: dragen. JJaarom kan het zyn nut hebben, als de kwestie eens van een anderen kant be keken wordt. Ondergfcteekende schrijft uit ondervin ding’ twintig Jaar lang had Ik als winke lier een dienstbode noodlg, maar nooit hebben wy dankbaarheid ondervonden van een dienstbode, die niet als onderge schikte werd behandeld, integendeel ate kind in huis was, MV te gebleken, dat de dienstboden b*j een mevrouw beter haar plicht doen dan by ons in ee,i burgergezln. Ik voor tny geef grootendeels de schuld aan de ouders der dienstboden. Mijn zusters gingen, ongeveer vyf en twintig jaar geleden, ook in betrekking toaar kwamen si) thuis met klacht—, dan kregen ze ten antwoordt ..je doet, wat de Juffrouw je zegt; je moet nog loeren; t H •veral wat”; kortom, ze kregen geen steun by haar ouders. Maar tien Jaar later had ik zelf een dienstbode. beiden generaliseeren, beiden makri tot regel datgene, wat zjj in hun uiter aard beperkte kringetje toevalligerwijze zelf ondervonden hebben; beiden zijn door hun persoonlijke ondervindingen een verbitterde stemming geraakt en gebleven en wij zijn er zeker van. dat belden zich nimmer meer afvrager., of ook de „tegenpartij” geen reden tot klagen heeft gehad. Maar wat hier ook van zy al heb ben zoowel de gewezen dienstbode als 'Ie patroon (ieder in het eigen geval) ook het grootste gelijk van de wereld mon zal ons moeten toegeven, dat een verbit terde stemming niet de beste voorwaar de is tot het vormen van een algemeen- juist oordeel, en daarom willen wij juin van dézen patroon niet aannemen, dit de goede, de ..huiselijke’’ behandeling van een dienstbode (In welken gezins- stand dan ook) over 1 algemeen ge-tn goede gevolgen zou hebben, integend??! (zooals de schrijver laat dóórscheme ren de meisjes zou bederven. Ook wen, nog steeds het In zijn algemeenhel'i voorzeker ware spreekwoord: „Wie gooi doet, goed ontmoet"; beide partijen moeten beginnen met zich als goe.l- menschelljke menschen te gedragen, ?n vooral de werkgevende party heeft hier een plicht: „noblesse oblige”, „adeldom legt verplichtingen op”; van een een voudig, vaak steunloos In ’t leven staand meisje kan men niet verlangen, dat hot de sterkere party In goedheid overtref fen zal: de werkgevende party moet be ginnen met het voorbeeld te geven. Als het na "erloop van korteren of langeren tyd biykt, dat het meisje de goede, de „huiseiyke” behandeling niet waardig Is, dan Is het nog tyd genoeg om maatregelen te nemen; dit mag dan voor de werkgevende party een teleur stelling zyn hiertegenover staat dan toch steeds de voldoening, dat men zyn plicht van rechtvaardigheid en naas tenliefde vervuld neeft. Maar die mooie dankbaarheid dan? Och, dankbaarheid Is Iets, dat men nooit verlangen, laat staan: eisch’-i mag; dankbaarheid Is in deze wereld steeds een prettige toegift, meer niet; men moet goed zyn voor den even meneeh uit hoogere overwegingen en maatseha peiyk besef, niet om lat-ir dank aarheld te oc-sten. Als men dankbaarheid verlangt oT eischt, gaat men bulten het huurcon tract. Moeten de meisjes willen zij plichtsbesef toonen nu werkeiyk als „ondergeschikten” behandeld worden? t Ls maar de vraag, wat men onder dit woord verstaat. Natuuriyk z*jr> alle In-dienst-genomen meisjes ondergeschikten, en het maakt natuuriyk verschil uit. of een meisje in een deftige villa of In een kootnenijs- winkelgezln „dient”, maar.... alles is betrekkjyk: een eenvoudige burge.-- hulsmoeder kan een meisje even stee*: aan zich verplichten als een deftig" vilia-be woonster; evenals onder de dlenstboden-behoevende partyen zyn er ook onder de dienstboden zelf zekere standen. Maar steeds zal het een allereerste etach zyn, dat werkgeefster (werkgever* en dienstbode den julsten afstand weten te bewaren. Vaak wordt er tegen den eisch van den juisten afstand gezondigd door al te groote vertrouweiykheld; maar ’t zyn ook hier alweer de werkgeefsters er -gevers, die de leiding moeten nemen en behouden: men kan t een meisje ni-.t kwaïyk nemen, dat het al te vertrouwe- lyk wordt, wanneer m’nheer of mevrouw of de juffrouw daartoe uitlokken of aanleiding geven. Dergeiyke overdryvlng kan vermeden worden, zonder dat een meisje zich In haar omgeving „niet thuis” gevoelt. En nu: de schuid van de ouders Jet dienstboden Zeer zeker is de mentaliteit van veie dienstboden-ouders de laatste tientallen jaren veranderd, maar sinds evenvee» jaren hebben al onze levensomstandig heden een radicale wyziglng onder gaan: de dienstboden van vóór den oor- log zyn de dienstboden-ouders van thans; en t zyn niet alleen dJ dienstboden-ouders, waarin de moderne tyd andere inzichten en andere verlan gens heeft doen ontstaan; ook de p»r- soneelhoudende huisvrouw te anders ge worden, en t Is dan ook heel begrype- lyk, dat de ouders van een dienstbode niet zoo grif meer gelooven in de ouder- wetsche degelijkheid van mevrouw ui juffrouw of patroon. Ook hier komt het euvel van beide zyden belde partyen zyn door den tnodet- nen. den na-oorlogschen tydgeest aan getast. Belde vinden heden. „Men vraagt zich by de liberalen, die tegenwoordige llebkugeln met de reaction- nalren, niet meer af. welke consequenties het verwyderen van een politiek dagblad uit de openbare leeszaal beteekent. Wy gaan een sombere toekomst in Nederland tegemoet, wanneer een gezonde democra tie de liberaliteit van de meerderheid van tiet volk niet langer verzekeren kan." Bezoek van een Zweedsclve commissie In het begin van de volgende week hier een Zweedsche militaire commissie aankomen tot het houden van besprekingen met verschillende militaire autoriteiten, oe-^ treffende vraagstukken op het gebied van' de bewapening en de organisatie van de artillerie. De commissie bestaat uit generaal Ham marskjöld, Inspecteur der artillerie, den kolo nel der artillerie Thoren. den majoor der artillerie Gustafsson en den kapitein der artillerie De Billen. De bedoelde besprekingen zuilen Maandag as. worden gehouden Dinsdag zal een be zoek worden gebracht aan de artillerie- inrichtlngen aan de Hetnbrug en Woensdag aan de garnizoenen te *s-Gravenhage Utrecht en Naarden. De majoor van den generalèn staf. Carstens, zal de cosuntesle by deze bezoe ken begeleiden. meeste liberalen denken anders over het „Tribune"-geval dan de sociaal- demokraten; In Den Haag b.v. hebben de liberale gemeenteraadsleden den maatregel van den leeszaal-dlrecteur, die „De Tribune" afschafte, goedge keurd en verdedigd. Dies hoonde „Het Volk” de liberalen: Maar de bal werd teruggekaatst door de liberale „Avondpost”, welk blad er op wees, dat deze hoon nu afkomstig wus van een sociaal-demokraat, dus een Ud van een party, die inderdaad aan eeu groep In haar midden, welke een eigen weekblad er op nahield, den eisch stelde, dat weekblad moet worden opgeheven. of gij wordt geroyeerd. Het weekblad werd niet opgeheven, en toen gooide men de redacteuren ervan uit de party. Bedoeld weekblad heette....„De Tri bune”. Het tegenwoordige dagblad is er de voortzetting van. En als men het verwyderen van dit blad uit een openbare leeszaal toejuicht, is men „reactionnalr”. Wat moet dans wel de heele roode party geweest zUul die een eisch tot opheffing stelde! Balk en splinter! „Het Volk” probeert daar ’n beetl-i tegenin te sputteren, maar.... t geval is hopeloos. Smoesjes als zouden b.v. Indertyd de Tribunlsten geroyeerd zyn niet om hun meenlngsuitlng, maar om de „kyvb verige en lawaaiige manier”, waarop zij hun meening verkondigden kunnen in zoo’n hopeloos geval natuuriyk geen redding meer brengen. Maar wat ons in bet antwoord van. ,Jïet Volk” merkwaardiger voorkomt Is het ééne zinnetje, dat blijkbaar aan de pen van den rooden redacteur ont glipte: „Uiteraard is elke organisatie vrij, orde en eenheid in haar rijen te hand haven.” Precies hetzelfde als deoerzyds stééds is, wanneer de soclaal-demo- aan de Katholieke Kerk zekere maatregelen, b.v. tegen „katholieke” soclaal-demokraten, verweet. Dat zal „Het Volk" nu natuuriyk noo’.t meer doen. Het consequente, logische blad biykt er nu eenmaal eindeiyk! van over tuigd geworden, dat uiteraard elke orga nisatie vry ls, orde en eenheid in haai ryen te handhaven. Of moet er alleen voor de Katholiek? Kerk een uitzondering gemaakt worden en moet alleen aan Hóar deze vry heid worden onthouden? Gisteravond te de familie D.. op de Ge dempte Gracht te Zaandam, de dupe gewor den van een brutalen oplichter, die voorgaf by Siemens Haiske te werken en een kabelhute te moeten bouwen te Zaandam. Hij verzocht by de familie in pension te mogen komen, daar hy ritueel voedsel wilei hebben. Vandaar kooa hy aldus de „Tel." speciaal het Joodsche gezin van D. uit voor zyn verblijf Gistermiddag bleek echter, dat het den kostganger om wat anders te doen was. De vrouw des huizes moest naar Amster dam en gaf den man. die in de drie dagen, dat hy by haar in huls was. bet vertrouwen der familie had weten te winnen, een sleu tel. By thuiskomst van de vrouw bleek al het goud en zilver, alsmede een nieuw costuum verdwenen te zyn, alles ter waarde van circa 700 gulden. De Zaandamsche politie stelde terstond een onderzoek in. maar de vogel was reeds gevlogen. Nader ls gebleken dat de gezochte gesig naleerd stond als internationaal oplichter. Enkele weken geleden bespraken wi) s klachten van een gewezen dienst bode over „de mevrouwen”, die de goede niet te na gesproken niets voor baar dienstmeisjes over hebben, niet met haar personeel meeleven, meis jes van zestien Jaar doodgewoon aan haar lot overlaten In den vrijen tijd, een dienstbode (zoo ook luidde klacht) beschouwen als Iemand, die de laagste trap staat De mevrouwen waren er zelf schuld van. als zy geen behooriyk per soneel konden krygen of houden en ate de meisjes het vertikten, dienstbode te worden; al had onze schryfster tien meisjes, geen mevrouw kreeg er één van! Er moest dat bleek by de verdere bespreking ook onze meening meer huiseiyk verkeer, meer huiseiyke gezel ligheid voor de dienstmeisjes komen; „huiseiyk verkeer, met takt en mensch- llevendheld geregeld, zal liefde en aan hankelijkheid kweeken, zal ambitie wer ken voor het dageUJksche werk”, sou schreven wy. Een onzer lezers, die twintig Jaren een dienstbode noodlg heeft gehad en dus ook uit ondervinding spreken kan, heen onze simpele beschouwingen biykbaai langdurig overwogen, en komt ons mi verklaren, dat hy het met dat artikel over „de mevrouwen” heelemaal niet eens kan zyn: X te n dc n in r- ir te er op n Ie a in il- e- Q-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9