^Binnenlandsch Nieuws vsph TDRiei D* GRIEP YC Kalender blaad j e Voor de Huiskamer il I I I ABDIJSIROOP k w I RADIO-OMROEP Mac-Donaldjes iuir> TWEEDE KAMER Arbeidswet 1919 Crisissteun voor werkioozen Het Notariaat Buiteniandsche handel van Perzië Voor moeder '1 iï»w .5 ,a Commissie Rechtsbescbermia* I i De vooravond van den Katholiekendag Katholieke Kamerleden tegen verhoogden kindertoeslag I 2 I heerscht reed» in veie gezinnen. De zieken hoesten en kuchen van belang. Past op. Koopt onmiddellijk de beroemde Akker Abdijsiroop, die de ziektekiemen doodt, de vast zittende slijm op!ost« de hoest- aanvallen verdrijft. Gebruikt Voorstudie Primavera (Proeve vui klinkklaar Naar Onderwijzers het raarst slotte on- L. voor over- klaroen 6.50 Kerkdienst redlgheid Werktijden in het Zatveibedrtjf. Eerste prys voor Dichtkunst 1970. Een universitaire opleiding? Geen natuurboter in het leger Tut regeertagsmonopolie verklaard. het 5S is - <4 XV- ik zult I h ver- Ho- 4 jf i Heden geïnstalleerd Opvoering van een mysteriespel in hel Stadion de de naar Bak- gemeenten niet per er een zijn van De mede. i 2 In „Het Gezin”, bet orgaan van den Ned RJR. Bond voor groote gezinnen, roept de hek i. W. F, ran Meegeren, voorzitter van Welke organisaties er In opgenomen ztJn. 36 Daarom ging Toeki met een vriéndelijk gezicht op den Oerang Oetang toe en aside: „Gaat uw gang, meneer, eet er van zooveel u lust. Wü zagen u voor een geheel andere aan." Ook Bollebulsje en Mauwtje deden erg vriéndelijk, al hoopten se. dat die leeljjke Oerang Oetang, die hun oliebollen opat, zoo gauw mogelijk opkrasten. Ook de Oerang Oetang deed net alsof er niets gebeurd was en gaf Toekle een stevigen poot Vergadering van Vrijdag worden o.m. de volgende i Ontwazelt, o Menschdom, Natuur schalmuleert Herademt, ontkwemelt, vergrijzen uw Queert' Hoe menig verzapig en bloek ordolaat Verloochent de gjjzing van Lente's „Chloraat".... de zal organl- (ook In de verslagen der ramp van Eschweiler kwam het roerende geval voor van een jon gen werklooeen musicus, een kind van zon en zang, die in den nacht der mijn onder dook, omdat moeder ziek was en geld noo- dig had, dat hu op geen andere manier kon verdienen. De ..Limb. Koerier" sclirüft er over: De jongen is dood en de zieke moeder, den avond van de ramp bediend, is hem mis schien reeds in het graf gevolgd. En haast zün we de ramp dankbaar, dat ze ons dit nog geopenbaard heeft van den musicUM-mljnwerker en zün kinderliefde; wü hooren zooveel van kinderen-ondankbaar heid. klnderen-„emancipatie", klnderenzelf- zou zijn, wan- ofrer het zwlj- juist een nieuwen koers in te slaan voor dat de drang daartoe uit de Indische maatschap pij zelf opkomt. E enkortlng op de ambte naarssalarissen moet als uiterste noodzake lijkheid en dan nog met gematigdheid worden toegepast. Een bezuiniging op ziekteverloven heeft spr. juist uitgezonderd. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. De heer JOEKES (V. D.) dringt erop aan de bezuiniging van 4 pet. op personeelsuitga ven ook toe te passen op het commissariaat voor Indische Zaken in Nederland en Indien dit niet mogelijk is het bedrag te brengen ten laste der Nederlandsche begroeting. De Minister antwoordt, dat geen algemee ne bezuiniging van 4 pet. wordt toegepast en dat hü niet voornemens is in het wilde weg bezuinigingen toe te passen. Mevr. BAKKER—NORT (VD.) dringt aan op regeling van de rechtspositie van de Euro- peesche vrouwen, die met Inlanders getrouwd zijn. De heer CRAMER (8. D. A. PJ zou het be treuren als. tengevolge van de bezuiniging, de rechtsgelUkheld van Chlneezen en Euro peanen zou worden uitgesteld. Voorts dringt spr. aan op uitbreiding van de arbeidsinspectie, welke zeer noodlg is. het geen wel blUkt uit aan den dag gekomen misstanden. Spr. verzoekt den Minister een onderzoek in te stellen naar de arbeidstoe standen in de suikerindustrie. De thans bestaande toestand werkt een ge prikkelde stemming der assistenten in de hand en lokt aanslagen uit, die meerendeels het gevolg zUn van het optreden der assis tenten. Het mishandelen van koelies heeft dikwijls den dood tengevolge, omdat vele koelies aan malaria lUden en daarom een op gezette milt hebben. Een klap of trap in de lendenstreek kan de milt doen scheuren, het geen den dood tengevolge heeft. De heer V. BOETZELAER (C.H.) betoogt, dat ten aanzien van doodstraf en lijfstraffen in het algemeen zUn standpunt niet veran derd is. In sommige omstandigheden acht hij lijfstraffen beter dan eenzame opsluiting. Spr. meent, dat het gewenscht is, dat zoo veel mogelijk ook aan de Inlandsche recht banken Nederlandsche juristen worden ver bonden. De heer KNOTTENBELT (Lib.) betoogt, dat in verband met de voorgenomen gelijk stelling van Chlneezen en Europeanen vele rechterlijke ambtenaren noodlg waren, waar om onder de juristen aan de unlversltelten propaganda voor sollicitatie werd gemaakt. De vergadering worot te 5.15 uur verdaagd tot Dinsdag 1 uur. 195. De Oerang Oetang keerde zich nu heelemaal om, nam een brandend stuk lont en dreigde daarmee de drie vrienden, die bang begonnen te worden. „Laten wjj verstandig wezen." fluisterde Bollebulsje Toekle toe, „die oliebollen hebben toch te lang in de olie gelegen en zijn zoo hard als een kei. laat hU ze maar opeten. Het is niet de moeite waard ruzie te Boeken. Ik ben voor den vrede, als ik zie. dat ik de klappen zou krijgen." zucht, dat het zonde geweest neer zleh boven dit ongekende gende graf van een dooden soon en de doode moeder hadden gesloten. Want wü hebben dit voorbeeld noodlg. om ons te sonnen in het geluk, dat er over het graf heen uitspreekt, moedergeluk en fier heid om soon goeden zoon, kindergeluk om trltfifcntMip en den trots der moeder. .vRi&rsoers MAANDAG 2 MAART 1931 HUIZEN, 298 M. Uitsl. NCRV-Uitzending 8 00—8.15 Schriftlezing 8.15—9 30 Gramo foonpl 10.3011.00 Ziekendienst 11.00 11.30 Lezen van Christ. Lectuur 1130— 12.30 Gramofoonpl. 12 30—1.45 orgelcon cert Jan Zwart 1.462.00 Gramofoonpl. 2.002.35 Uitzending voor scholen 2.35 —3.15 Gramofoonpl 3.153.45 Knipcursus 4.005.00 Ziekenuurtje 5.005.45 Cur sus Handenarbeid voor de Jeugd 5.46 6 45 Concert. Sybiila Wingerood (liederen bij de lult) 8.45—7.00 Dr. K. van Eyber- gen. „Loonende exploitatie" 7.007.10 Gramofoonpl 7.108.00 Zangcursus Jac. Ph. Caro. M.m.v .Mej. Ina Caro (planobege- leldlng^ 8.001020 Uitzending vanuit de Stichting 's-Heerenloo te Ermeloo. Mm.v. de Chr. Zangvereenlging „Tot ons Genoegen” oJ.v. H. Leene Jzn. G. v. d. Burg (orgel) en verschillende sprekers 10 2010.30 Vaz Dias 10.3011.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO-Ult- zending 8.009 50 Gramofoonpl. 10.00 10.15 Morgenwijding 10.3012.00 Con cert AVRO-kwlntet oJ.v. F. Lupgens 1230 2.00 Concert door het Rembrandt-orkest. Amsterdam oJ.V. D. Hartogs 2303.00 Concert. Maria Jongkindt (piano), Victoire v. d. Werff (zang) 3.00330 Gramofoonpl. 3.304.30 Concert. Frans Hasselaar (orgel), Sophie Haase-Pieneman (sopraan) en Lud wig Werner (cello) 4.305 30 Klnderuur- Naar Uuuu> kan worden medegedeeld, heelt het Amsterdamsch Comité voor den Vijfden Nederlandschen Katholiekendag het besluit genomen, om den vooravond van den Katholiekendag, den avond van Pinkster- Maandag. een bijzonder karakter te doen dragen. Op dien avond toch zal in het Am sterdamsch Stadion een mysteriespel worden opgevoerd. Een der motieven van dit spel is de her- i denklng van het Mirakel van Amsterdam, waar liet „Gezelschap van den Stillen Om gang” dit jaar zijn vijftig-jarig bestaan her denkt. Dit motief echter is niet het eenige, waar getracht zal worden in dit spel in de vormen en den geest van den nieuwen tijd de tegenstelling tusschen de vernielende ele menten van het heden en den over winnen- den opmarsch van het Katholicisme, dat vooral de Jeugd aantrekt, uit te beelden. Uitvoerige bijzonderheden over het plan kunnen thans nog niet worden medegedeeld, .doch zullen later volgen. De algemeene spel- leiding ia toevertrouwd aan Paul Huf, ter wijl Willem Nieuwenhuis den tekst schrijft. Door architect A. J. N. Boosten uit Maas tricht is reeds een tooneelbouw ontworpen. Op verzchillende katholieke vereenigingen. vooral op de jongere elementen uit die ver eenigingen, zal een beroep worden gedaan om mede te werken. Al de nieuwste techni sche hulpmiddelen voor het weergeven van geluld en voor de belichting zullen worden aangewend. De ontwerpers van het plan stellen zich voor, dat deze vooravond van den Kathoiie- ken-dag worden zal een groote cultureel» manifestatie, zoowel van als voor het Ka tholieke volk. Indische begroeting Voortgezet wordt de behandeling van de In dische begrooting. De heer BEUMER (AH.) wijst o.m. op het oordeel van den Soc -democraat J. J. Be- kaar, die het een ramp zou vinden, als Ne derland zich plotseling terugtrok. Het staat onomstootelljk vast, dat het Nederlandsche gezag in Indië niet kan worden gemist. Er is geen ander land met zulk een groote bevolking, waar de bevolking het zoo rede lijk goed heeft. Trok Nederland zich terug, dan zou Indië zijn ondergang tegemoet gaan. Spr. bestrijdt voorts nog het standpunt dat vrouwen in den Volksraad moeten worde» benoemd en wel op grond van de structuUjj der Indische maatschappij, die geheel ande|B is dan de onze. Minister DE GRAAFF betoogt dat men bij bet uitvoeren van groote werken rekening moet houden met het crediet. In dezen tijd mag de staat geen bezit aanvaarden, dat niet rendabel is. Wat de benoeming van de vrouw in den Volksraad betreft, acht spr. het niet dien Bond, de RK. Kamerleden, die tegen standers van den verhoogden kindertoeslag zjjn, op om eens hun mond open te doen en op onderwUzersvergaderingen te komen verklaren: jullie hebt op onzen steun niet te rekenen. Er zijn onder de katholieke Kamerleden, zoo deelt de heer Van Meegeren mede, die er. helaas, niet voor voelen den kindertoe slag te verhoogen. „Ik wou dat ik namen mocht noemen”, zoo gaat hij verder, „maar als ik die zou publiceeren, dan zouden mis staan Door de Broederschap der Notarissen in Nederland en de Broederschap van Can- didaat-Notarissen in Nederland en zijn Ko loniën is ingesteld een commissie aan wel ke is opgedragen te rapporteeren inzake de wenschelilkheld en de mogelijkheid eener universitaire opleiding voor het No tariaat. Als voorzitter dier commissie zal fun- geeren de lieer prof. mr. E. M. Meyers hoogleeraar te Leiden; medeleden zijn de heeren P. J. A. Adrian!, Inspecteur der registratie en domeinen en candldaat-no- tarta, privaatdocent voor het fiscaalrecht te Amsterdam; F. H. Charbon. notaris te Am sterdam; F. M. van Hasselt, candldaat-no- taris te 's-Gravenhage en dr. Ph. B Llbou- rel, notaris te Delft, terwijl als secretaris zal optreden de heer R. Remmelts, candi- daat-notaris. Koninginnegracht 113 te ’•-Oravenhage. 5.50 Concert. O Groves (sopraan). E. Walker i (piano) 6 20 Lezing 6356.40 Lezing Mlilioenen verkneiaen. Een mare: ..Ontblootl" Een eenzame knlzzelt in grijzig ver droost. neo-Unpresstoolsme in dichtvorm). De jaren verbeiden bezwijmende (tracht» De maanden verglijden in machtloow» kracht. De uren verhaamren heelaUen tot puin. Seconden verkonden der jonkheid bazuin De bootnen ontkömen hun groenenden stronk De planten ontbloomen In schaatrende pronk De bloemen verbloeden tot daverend rood. De Krassen ontgroenen een weeldrte tann» De afd. handel en nijverheid van het departement Arbeid, H. en N. deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van den gezant te Teheran op 25 dezer een wets ontwerp is aangenomen, waarbij de bulten- landache handel van Perzië tot regeerings- monopolie is verklaard. Voor particuliere ondernemingen is de handel met het buitenland alleen geoor- loofd na verkregen vergunning van de re- feering Op het verzoek van de F. N. Z. aan den Minister van Defensie voor leger en vloot na tuurboter in plaats van margarine te betrek ken, is afwijzend beschikt. In sjjn antwoord ■egt de Minister, dat Ik hét uit zulnlgheids- overwegingen niet gewenscht acht om aan het Leger en. ook In Nederland, aan de Vloot, boter in plaats van margarine te verstrek ken. In verband hiermee is het verzoek, ver vat in uw vorenvermeld schrijven, niet voor inwilliging vatbaar. Ik vestig er Intusschen utr aandacht op. dat ultslutiend margarine verstrekt wordt, afkomstig van de Neder landsche nijverheid.” t ZONDAG 1 MAART 1931 HUIZEN, 298 M. 830 N. C. R. V. 10.15— 530 K. R. O. 530 N. C. R. V. Daarna K. R. O. 8309.30 Morgenwijding onder leiding van E. C. B. Kok. mej. L. van Arkel (sopraan), H. J. Meijer (orgel) 10.15 Uitzending van de Hoogmis uit de St. Dominicuskerk, Amsterdam 12.00130 Concert K. R. O.-sextet onder leiding van P. Lustenhouwer 1.303.30 Driegesprek over de economische crisis 2304.00 i Concert. Kwartet: jans Bierma (leiding en zang), T. Vredenburg (plano), C. Voute (viool) M. Spoor (fluit) 4100—6.00 Zieken lof 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Mljnsheerenland 7.458.10 Prof. P. J. M Heskes: „Christus’ lijden, dood en heerlijkheid" 8.108.15 Voetbaluitslagen 8.158.20 Intenties van het Apostolaat des Gebeds 8.2010.30 Aansluiting van het Christoffelhuis te Roermond. Concert. K. R.O.-orkest onder leiding van Joh. Ger ritsen. met medewerking van Chr. Alard zang) en Fr. Boshart (piano) 10.30 11.00 Epiloog door het klein Koor onder lei ding van Jos. H. Pickers. HILVERSUM, 1875 M. 8.50 Voetbalnieuws 8.55 8. 8. Lantinga: „Zaaibloemen" 9.35 Concert V. A. R. A.-orkest onder leiding van Hugo de Groot met medewerking van het Arbelderszangkoor „Morgenrood", der leiding van S. H. Englander 10.16 Vervolg concert 11.05 Slot concert 12302.00 Concert AVRO-octet o. 1. v. Schmidt 2.00230 Boekenhalfuurtje 230—4.00 Aansluiting Concertgebouw 4.00 4.30 Declamatie door Eduard Verkade 8 008.15 Vaz Dias 8.1510.00 Fragmen ten uit de opera Carmen van G. Blzet. Stu- dio-uitzending m. m. v. solisten, versterkt Omroeporkest. AVRO-koor. Muzikale leiding A. van Raalte. In de pauze: Beelden uit het Spaansehe volksleven. 10.001100 Vroolljk programma met Pierre Palla, Egbert Veen en „The Singing Babies' 11.00—12 00 Gra- mofoonplaten. DA VENTRY, 1554.4 M. 330 Kerk-cantate no. 56 van Bach 4.05 Kinderkerk 4 35 Kamermuziek Het Kolisch Strijkkwartet menigte muitert voor T schallend 5.50 Concert. O Groves (sopraan), E. Walker i i nin nn) R 90 I A 25 R 4G T .Arliio* w f i 1 i aia»-te ma- De Minister van Justitie heeft heden ge ïnstalleerd de adviescommissie inzake ver hoogde rechtsbescherming tegenover de overheid met een rede, waarin hü het Vraagstuk, dat aan de commissie wordt voorgelegd nader preciseerde als het vraagstuk der administratieve rechtspraak, door de Grondwet reeds In 1887 op de dag orde van den wetgever gebracht, doch nog nimmer tot afsluiting gekomen De voorzitter der commissie, mr dr Koo ien, dankte den minister. gemeld wordt, heeft de Britache luchtmacht haar geheime proeven voltooid «net een nieuw type van een een-persoons- vechtvliegtulg met twee dekken dat. naar men denkt, een omwenteling in het luchtge vecht zal brengen. Het nieuwe toestel is fei- telük een vliegend artillerie-platform met een snelheid van 330 K.M. in het uur en toege rust met zes machlne-geweren. die de vlie ger tegelijk kan bedienen. De kogelbanen komen in „brandpunten" samen. Het toestel voert ook 4 bommen van twintig pond mede en kan op een hoogte van 27.100 voet ope- reeren. Ziedaar het bericht, dat uit Engeland tot de wereld komt, teekent de .Avondpost" aan. Een nieuw type vliegtuig. Buitengewoon geschikt voor den strijd, zóó geschikt, dat het „een omwenteling in het luchtgevecht" tal brengen. Eén man, menéér, éen man zal zes mitrailleurs tegelük kunnen bedie- nen. Hebt u het ooit zóó democratisch ge geten? Zes machine-geweren tegelijk. Ultra- techniek. Het is een socialistische regeenng onder wie deze „omwenteling”, deze radicale her vorming. plaats heeft. Het zijn socialistische ministers, die er allereerst aansprakelijk voor Zün. En ais in ons vaderland de liberalen en de rechterzüde een bescheiden veillghelds- macht, zonder eenige vooruitstrevende „om wenteling”, op de been willen houden, wor den ze door de Nederlandsche sociaal-demo- craten tot farizee-ërs en militairisten uitge roepen. Wij adviseeren het nieuwe luchtmonster Mac-Donald te noemen. Hoeveel honderd Mac-Donaldjes zal de Britsche Regeering voorloopig bestellen? Gaat het zien en gaat het hooren! So cialistische omwenteling. Nog nooit vertoond. Zes machine-geweren per man. En in het knetteren daarvan hóórt u de Internatio nale: Niet met de waapnen der barbaren. Met kruit noch kogels strijden wij, Het geestes-zwaard der vrüheids-scharen Brengt slechts de zege aan onze zij! De minister van Arbeid. Handel en Nij verheid heeft gedurende het tijdvak van 1 Maart 1931 tot en met 29 Februari 1932, in afwijking van het bepaalde in art. 24, eer ste lid, der Arbeidswet 1919, vergunning verleend aan hoofden of bestuurders van: le. boter- of kaasfabrieken in alle ge meenten des Rüks dat gedurende 26 weken 10 uren per dag en 55 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits behalve voor wat betreft arbeid in kaasfabrieken in Noord- Holland. waarin ten hoogste 7 personen werkzaam zün gedurende 13 weken niet langer dan 7 uren oer dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht; 3e. boter- tevens kaasfabrieken in alle gemeenten des Rüks, dat: a. hetaü arbeid wordt verricht, als onder le omschreven; b. hetzij gedurende 13 weken 10 uren per Wiag en 57 uren per week arbeid wordt ver dicht door mannen en 10 uren per dag en Jp5 uren per week door vrouwen en door jeugdige personen van 16 jaren of ouder, en gedurende 13 weken 10 uren per dag en 54 uren per week door arbeiders van 16 ja- ren of ouder arbeid wordt verricht, mits gedurende 13 weken niet langer dan 7 uren per dag en 43 uren per week arbeid wordt verricht; 3e. fabrieken van gecondenseerde melk en melkproducten in alle gemeenten des Rüks, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag en 65 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren at ouder arbeid wordt verricht; 4e. melkinrichtingen te Amsterdam, Rot terdam, ’s-Gravenhage, Utrecht, Haarlem. Afnhem, Nijmegen eq Apeldoorn, dat ge durende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht; 5e. melkinrichtingen, voor zoover niet ge legen in de gemeenten, hierboven onder 4e. genoemd, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en geduren de 0 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren at ouder arbeid „wordt verricht, mits gedurende 9 weken niet langer dan 8 uren per dag en <5 uren per week arbeid wordt verricht Gedurende het onder I genoemde tüd- vak is tevens aan hoofden of bestuurders van de daar genoemde ondernemingen vrij stelling verleend van de verplichting om het Uur van aanvang en dat van etnde van den rusttüd der arbeiders, welke gelegen is m de tüdsrulmte tusschen bet uur van aan vang van den dagelükschen arbeid en het uur van aanvang van den eersten onafge broken rusttüd van ten minste één uur, op de arbeidslijst te vermelden, zulks ouder voorwaarde, dat genoemde tijdruimte ten hoogste een half uur meer bedraagt dan het aantal werkuren. tje 5307.00 Concert. Rotterd. Philharmo nic oJ.v. E. Fllpse M.m.v. Mevr. FUpse (zang) 7 007.30 Boekenhalfuurtje 8.00 -9 05 Concert. Omroeporkest oJ.v. Nico Treep 9 05930 Concert. L. Zimmermann (viool). M. Loevensohn (cello), J. Spaander man (piano) 10.10 Vaz Dias 930—10.10 Concert door Marék Weber en zün orkest 10.2010.45 Vervolg concert door Marek We- Weber 10.4512.00 Gramofoonpl. DAVENTRY 1554.4 M. 10 35 Morgenwij ding 11.06 Lezing 12.20 Orgelspel door E. T. Cook, D. Bettger (sopraan) 135 Or kestconcert 235 Ults. voor scholen 3 40 Dansmuziek 4.05 Concert voor 2 piano's door Adeline de Lars en Eileen Joyce 445 Orkestconcert 535 Klnderuurtje 840 Lezing 635 Berichten 7.00 Piano-reH- tal door Elsa Karen 730 Lezing 745 Lezing 8.05 The Ridgeway Parade. Caba ret 9.20 Berichten 935 Berichten 9.40 Ijzing 955 Zang door The English Singers v. Gordon Woodhouse (spinet) 10.50 Le zing 1140—1230 Dansmuziek. BRUSSEL, 5M4 ea 3384 M. 5083 M 5.30 Dansmuziek 640 Concert 7.20 Gra mofoonpl. 730 Gramofoonpl. 8.30 Mili tair concert 930 Dansmuziek 3384 M 540 Gramofoonpl. 630 Dansmuziek 635 Concert en lezing 7.30 Gramofoonpl 8.20 Trio-concert 8 50 Concert. Orkest en solist.. Declamatie. PARUS „RADIO PARI8”, 1725 M. 805 Gramofoonpl. 1230 Gramofoonpl 135 Gramofoonpl. 4.06 Gramofoonpl. 630 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert 930 Kamermuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.30 Gramofoon pl. 935 Gramofoonpl. 1045 Gramofoon pl. 1140 Gramofoonpl 12 25 Orkestcon cert 7.06 Militair concert. Hierna tot 1040 Nachtmuziek en daarna tot 1140 Gramotoon- platen. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strükoon- cert S.40 Kamermuziek 4.30 Orkestoon- cert 3.50 Orkestconcert. Ellen Kombeck (declamatie) 730 Kluchtspel „Famlllen Hansen", J. Locher 735 Groenlandsche avond 9.16 Orkestconcert 940 Operette- concert. ZEESEN 1635 M. 5.40—1130 Voordrach ten 1130—13.15 Gramofoonpl. 12.15—140 Berichten 1403.10 Gramofoonpl 2J0 —330 Voordrachten 330430 Concert 4.50—7.20 Lezingen 7.30 Koorconcert 730 Lezing 840 Militair concert 945 Be richten en daarna tot 1130 Dansmuziek. 8 20 Kerkdienst 9 05 Lezing 9.10 Berichten 9.25 Concert. Or kest. D. Noble 'baritoni 10.50 Epiloog BRUSSEL, 5083 en 3382 M. 5083 M.: 8.20 Concert. Orkest 6.20 Gramofoonplaten 7.20 Koorconcert 7.50 Gramofoonpla ten 8.20 Orkestconcert en soil Lezing ,1382 M.: 5.20 Concert. Kwintet 6.05 Orkest concert en zang 7.20 Gramotoonplaten 8.20 Orkestconcert en solt. Lezing. PARUS, „RADIO-PARIS", 1725 M. —8.05 Gramofoonplaten 11.50 Gramofoonplaten 12 50 Gramofoonplaten 1.20 Dansmu ziek 2.20 Gramofoonplaten 4.20 Ora- mofoonplaten 730 „Gulgnol Radio-Parts" 8.20 Orkestconcert 930 Dansmuziek LANGENBERG. 473 M. 6 20 Concert 7.20 Gramofoonplaten 1230 Orkestcon cert 330 Solistenconcert 7 06 „Stabat Mater” voor solisten, orgel, cembalo en strükorkest van G. B. Pergolese. „Requiem" van Mozart. Daarna berichten KALUNDBORG. 1153 M. 9 20 Kerk dienst 1120 Orkestconcert 1.20 Vocaal concert 1.50 Orkestconcert en zang door Per Knudsen 20 Orkestconcert 8.00 Hoorspel „John. D. verovert de wereld", F Wolf 9.10 Zang door Vera Nielsen 9.40 Orkestconcert 10.20 Dansmuziek tot 1130. ZEESEN, 1635 M. 6.20 Orkestconcert 7 208.10 Berichten enz. 8.10 Morgen wijding 1030 Ouderuurtje 1030 Orgel concert 11.20 Algemeene herdenking van de in den oorlog gevallenen 12.20 Orkest concert 1.50 Jeugduurtje 2 20 Concert op twee vleugel» 3 05 I-ezlng 3.35 Con cert 420 ,Dle schweigende Glocke”, opera in 1 acte van Allee Fliegel 520720 Voor drachten 7.20 Kerkconcert. Zang en orgel 8.20 Hoorspel „Die Tetenfeier" van Leo Weismantel 9.50 Orkestconcert I De grassen ontgroenen een weeldrig tepoot Van alle kapljzen vergloert nu de smü, De z we ge Is en zwatels verkwengen de Mei De ponkele pitjak zingt achalvend zün Uad. De mümrende wiekwak. fluit droevig: glawiet. In 't bosch zün de beemekens opengebietst. De zwimmekens springen van weeke naar wetst Het glffnmerke bouwt nu meimoedlg zün wrink Een bongeike leidt er zün wüfke ten blink. Een zwerm zamaltünen strükt bletterend neer. Een groep tama rijnen zoekt mieuwerend vleér De Komng der Wolvers verschünt in *t perkooi. Hasel! Welkom Sire, de Lent' zü u Looi! De zon heeft de stegen in gloeper gezet. De warmte doorslntelt tot t kleinste pinkel De straatsteenen schünen wel blakel te gaan De vensters der woningen pi leren mü aan! De mensch echter huivert van Blüheld's blazoen Tot sterking der kinderen, die hun ouders op de handen dragen en ook in moeilijkhe den niet vergeten, dat ze hun nooit kunnen vergoeden, wat ze van hen ontvingen. Tot beschaming van de kinderen, die onverzehillic zün heengegaan, met hun egoïstische verlangens en levenselschen. die hun ouders een karig kostgeld aanbieden, zoolang ze niet anders kunnen en voor zich zelf niets te goed achten; die vergeten heb ben dat ze zelf hun ouders lang tot last zün geweest en den minsten inrull met wrevel afschudden; wier eenige gedachte: voordeel is en die honderden methoden weten om dat voordeel juist te berekenen. Hun zü dit voorbeeld van dezen jongen voorgehouden, die alles voor moeder heeft opgeofferd, zün kunstenaars-idealen en droomen, om werk te gaan doen, dat hem het meest moest tegenstaan, maar daarvoor ook de gerustheid en de veilige zekerheid van een nobel offerleven behield en geluk kreeg uit de dankbare oogen moeder. Aan haar dankbare hand zal hü naar het andere leven veilig gaan. Hü heeft zün moeder geëerd, zooals geboden is. als een voorbeeld .En dan?” vroeg Betty altijd gretig. Maar Ronald lachte alleen maar gelukkig. En de kans kwam. Op een dag. terwijl Ronald zich van niets bewust was, werd hü bü den baas geroepen. .Kun jü," snauwde de patroon, ,Jiet baan tje vervullen van negende asslstent-accoun- tant?” Ronald s hart miste eerst een paar slagen en hamerde dan als een bezetene „Ik heb gestudeerd, en eh ik kan „'t Salaris is vierhonderd dollar per maand. Je begint vandaag", vervolgde zün patroon. „Dat was alles.” Maar Ronald weifelde. „Ik ik moet u bedanken", stotterde hü- Jk weet zeker, dat Ik het wel kan. Ik zal mün uiterste best doen." De baas knikte. Hü had het erg druk „Ik ik heb me er op voorbereid", be sloot Ronald. „Ja, dat weet ik", zei de baas droogjes. ..Ik heb een dochter, die Betty" heet." waarbij zes weten De maatregel van de regeering, 1M - -enultkeering met ‘zes verlengd, Ls thans van toepas sing verklaard voor de volgende sa ties: Fabrieksarbeidersbonden R. K. Steenfabrieksarbeidersbond) Transportarbeldersbonden, de Textlelarbei- dersbonden, de Metaalarbeidersbonden, de Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbon- den. de Bonden in de Kleedlngindustrie en die in de Meubelmakers- en Behangers- branche (waarin begrepen de houtbewer kers). Ten aanzien van een verzoek van de Bouwvakarbeldersbonden om opneming in de regeling, zal spoedig een beslissing wor den genomen. Ronald Dawson sloot zün boek met een •slag, en draaide het licht boven zün bureau uit. Daarna worstelde, hü zich in zijn jas en haastte zich de kamer uit. In de hal botste hü bijna tegen een meisje op, waardoor hü genoodzaakt was haar aan te kijken en een verontschuldiging te mompelen. ,Dat is in orde”, zei het meisje. „U bent nogal laat aan 't werk, is t niet?” „Ik.... eh.... ik heb er niets van ge merkt”. zei Ronald een beetje verward. ,.Watriep het meisje verbaasd. Haar oogen waren erg blauw en ze zag er snoezig uit met haar pittig kortgeknipt haar. ,4a, ehziet u ik probeer vooruit te komen, t Is.... eh.... ik let nooit op de klok.” Dit laatste was waar, ook. dat het baantje, dat hü op *t oogenbllk had, meer betaalde dan honderd dollar maand. „O,” riep het meisje verrukt, „maar dat Is Juist prachtik bedoel, dat uw pa troon het wel erg zal a-aardeeren Ronald knikte ernstig. ,Jk hoop het,” zei hü. Inderdaad hoopte hü. dat zün baas niet vergeten was, dat ook zün naam op de loonlijst stond. .Moet u ook naar beneden?" ging hü een beetje stoutmoediger voort Het meisje lachte en drukte op het knop je, waarop stond Parterre. Ze stapten samen in de lift, die hen naar beneden suisde. .Jk had gedacht", murmelde Ronald, toen ze beneden bü den ingang van het gebouw stonden, -.dat we misschien als u tenminste idee in heeft wel eens avondje uit zouden kunnen gaan. .Dat zou heerlük zün". antwoordde meisje, „hoe denkt u over vanavond?" „Ik zou t.... werkelük. ik wU dolgraag Voor één keer kan ik best eens een les ver zuimen." „O, gaat u op een avondschool Ronald knikte. „Ik wil wedden dat u coirespondentie-les- sen neemt!” ..Dat doet ik ook. Den één of anderen dag komt er een vacante plaats en dan wil gereed zün, die te vervullen." ,X»e advertentie heb ik ook gelezen.” lach te het meisje. „En ik twüfel niet, of u gereed zün!" „Dat zal ik Beker!” zei Ronald vol «-ouwen. Zooals afgesproten was, verzuimde nald dien avond zijn les en ging met het meisje naar de bioacoop. En in de daarop volgende maanden verzuimde hü wel eens meer zün lessen, om andere te kunnen vol gen. Hij leerde dansen en cocktails drinken. Het meisje haar naam was Betty Brown zei ze was hier wel een beetje de schuld van, maar ze zorgde toch, dat hü zün stu dies niet heelemaal verwaarloosde Bovendien. Ronald kon zich dat ook niet nermltteeren, hü had nu een nieuw doel, waarvoor hü werkte. Kr lag een halve be lofte in Betty's glimlach, als hü haar ont moette, en er was soms een tinteling in haar oogen en een trekje om haar lippen, dat hü niet kon begrijpen „Ik zal klaar zün. als ds kans komt", riep Ronald wel eens, d*n..« ea schien de kijken van welken kant het verzet tegen verhoogden kinderaftrek komt". heer Van Meegeren deelt ten dat de mededeeling hem binnens kamers zijn gedaan en dat dus het fatsoen meebrengt de namen te verzwijgen. Wel acht hü zich echter gerechtigd het feit te vermelden, opdat men daar rekening mee kan houden. Aangenomen punten: Wetsontwerp onteigening van den aan leg en de verbetering van een weg van Amstelveen naar Duivendrecht, in de ge meenten Nieuwer-Amstel en Ouder-Amstel. Wetsontwerp onteigening voor den aan leg van een weg van Limmen kum (gem. Castricum), in de Limtnen en Castricum Wetsontwerp tot onteigening brugging van de Waal bü Zalt bommel. schadevergoeding aan den heer Vrüman Wetsontwerp tot wijziging en verhooglng van het zevende hoofdstuk B der Rüksbe- grooting voor 1930 (ultkeeiing van vergoe ding aan den gewezen Rljksbouwmeester J. A. W Vrüman). Bü dit ontwerp betoogt mevr. VAN ITAL- LIE—VAN EMBDEN (VD dat zij het eens is met den Minister, dat het Jeed. dat den heer Vrijman getroffen heeft, niet in even- staat met de gepleegde feiten. Spr. zou graag willen, dat de Minister nog wat verder wilde gaan en ook iets wil doen voor andere personen, bij deze zaak betrok ken, en die, naar spr. meent, te zwaar ge troffen zün. MINISTER DE GEER zal, hetgeen me vrouw v. Itallie seide, nog eens nagaan, maar kan op het oogenbllk geenerlei uit zicht openen. Het ontwerp wordt z. h. st aangenomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10