ONS BLAD LEEKEPREEKEN DE WILD L. Frankenberg - Alkmaar AAN ONZE H.H. ADVERTEERDERS ABONNE’S ONZE PRIJZEN per Ko. zijn thans 25 CENT i ZATERDAG 28 FEBRUARI 1931 JOH. LAUWERS Ongelijkheid Luxe-V erhuur tn. 67-pers. Buick-auto’s slechts 15 cL per KJH. GARAGE JAC. RfT VIJF FN TWINTIGSTE JAARGANG No. 50 FIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN f40 f50 VOORNAAMSTE cJCZEUWS Uit de bouwbedrijven Competitie Ned. R. K. Tooneelbond A udiëntie Nieuwe Parochie en Passagiersvliegtuig neergestort 3 CS Waar de gestolen rijwielen bleven Ir. Feber neemt zijn benoeming niet aan Onze Kantoorboeken beantwoorden aan de hoogst te stellen eisehen Steeds alle llniaturen in voorraad Minimum 5 Ko. Huishoudgoed gratis gemangeld Helder waschgoed Stoomwasscherij „De Lelie”, Schager. Ongeveer 6® gestolen fietsen verhandeld PAYOLOP 3 Gillette mesjes en apparaten Gereedschappuu en Machines Alkmaar - Utrecht TEL. 34 3 lijnen AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De moordzaak-Lans. ▼oor alle ambachten De {raanpolitiek in Sovjet-Rusland. ge- Barometerstand 9 uur vjn.! 745, stilstand HOMO SAPIENS. „De naar De einduitslag Eerste Kamer Ook zyn nog verschillende verbeteringen Het ongeluk te Blerik Eisch tot schadevergoeding ingediend te stok Een doude en vijf gewonden DE ADMINISTRATIE KRACHT UIT BELOFTE Men kan zich, zeiden wij een vorige Alleen kelen TEL. 13586 2 lijnen Het Amsterdamsche verkeersplan verschenen Overeenstemming bereikt inzake het landelijk contract zoo lang gi tot de tegei 75.000.000 voor 50 jaar voor verbetering in de binnenstad van van C risis in Australië. Ontbinding van Kamer en Senaat? Algemeene beschouwingen over de Indi sche begroeting in de Tweede Kamer geëin digd. Overeenstemming over de nieuwe C. A. O- in de bouwbedrijven. te- te in de verzekerd vens gerechtigd, de helït van deze premie op den verzekerden arbeider te verhalen. De premie bedraagt dan vanal 2 Maart 13 •■i ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar L— Voor bulten Alkmaar f 2.85 Met GeiDwrtreerd Zondagsblad 0.60 booger ■•HWi.aHliMawaï.Biana.iaiMaMiaMHniHaa.nMia.iaiaawisalMa.taBaa.». Telefoon 572 en 873- Sa LICHT OP De lantaarns moeten mor- gen worden opgestoken om: 6.06. Overmor gen om 6.08. Wit-Gele Kruis in het bisdom Haarlem het van de verkeersverbetermg i 75 000 000 Bedrijfsvereeniging voor de typografen Z. H. Exc de Bisschop van Haarlem heeft belast met de algemeene propaganda van het Wit Gele Kruis In het Bisdom Haarlem den weieerw heer Rector K F Elsenbroek te Noordwykerhout. Een N. T. A.-telegram uit Elisabeth Ville 1 passagiersvliegtuig dte sprong, is bij zijn val om en oen zal gaan; en In de plaats daarvan treedt een onbekommerde zekerheid. Op de Binnen niet al te langen tijd zal een nieuwe parochie worden opgericht in Nieuwe Wetering. Roelofarendsveen a. d. Langewug. WU meenen goed te doen nog eens onder de aandacht te brengen, dat onae administratie naast bet plaatsen van Uw advertentlën in onze eigen uitgave, gaarne haar bemiddeling verleent voor het plaatsen van Uw geiegenheids-advertentien ook in andere bladen U kunt van onae bemiddeling gebruik maken zonder dat de pr^s van Uwe annonce daardoor maar eenigs- stns wordt verhoogd Wtj bonden ons gaarne aanbevolen. ADVERTENTIEPRIJS: V*n 1~5 regels f 1.25: elke regel meer f S-M. RECLAME per regel f O.lt voor de eerste pagina; voO" de overige pagina’s Sa. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing f OM per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer S.I2 van ontzaglijke opvoedende waarde voor heel de menschheid. De wetenschap; dat de huwelijksband bindt voor het leven, drijft tot voorzichtigheid bij het aan gaan van een huwelijk meer dan de overtuiging, dat men het contract wille keurig kan opzeggen. Diezelfde weten schap sterkt om tijdens het huwelijk van de verbintenis het beste te maken, wat er van te maken is; zij voert dus tot soepelheid en plooibaarheid in den omgang, tot aan passen en verdragen, tot opoffering en leeren begrijpen, in één woord tot karaktervorming. En wan neer men nu spreekt over ontplooiing der persoonlijkheid, over menschen- waarde, over vrijheid en slavernij, dan vragen wij: wat «is menschwaardiger, dat men volgens het stelsel der vrije liefde zijn eigen nukken en grillen, zijn eigen brute egoïsme uitleeft, of dat men zich, gebonden achtend aan een een maal gezworen eed van trouw, uit die belofte kracht put, om zijn liefde te cul- tiveeren en zichzelf te vormen naar een ideaal? bij verliep vso 'o anderen vinger. In Rotterdam is een inkoopcentrale van gestolen rijwielen ontdekt. Drie mannen gearresteerd (Kongo) meldt, dat een f- bU Bukana neergestort is De piloot, uit de machine r- bet leven gekomen. Vier passagiers mechaniker werden gewond. Leek deze strenge leer van den onver- br ettelijken huwelijksband aan Christus’ leerlingen vóór hun zalving door den H. Geest te hard en onnavolgbaar, om dat zij de in eere herstelde wet met zuiver zinnelijke oogen bekeken; een maal verlicht door Gods Geest werden zij er de vurigste verdedigers van. Zoo staat nu nog de ware Christen in zijn huwelijksopvatting tegenover het nieu we heidendom; zoo botst nu weer de christelijke geest van trouw, offervaar digheid en zuivere liefde tegen de wuft heid en het zingenot, dat zijn uitgangs punt enkel in het puurste egoïsme vindt Niemand tóch late zich verblinden door de schijnbaar fraaie beginselen, welke de apostelen der „vrije liefde” de hunne noemen. De onverbreekbare hu welijksband zou een slavenketen zijn, welke vooral de vrouw in haar persoon lijke ontwikkeling heet tegen te houden. Een leder moet volgens deze leer slechts ;ebonden zijn, als zijn neiging ;erff>artlj toereikend is. Daar buiten kan geen waar levensgeluk be staat- Een huwelijk, waarin de liefde verflauwt en de neiging van belden of van een der gehuwden een anderen kant opgaat, heet, wanneer het niet verbro ken mag worden, eeri onzedelijke ver bintenis. Wanneer men deze zoogenaamde be ginselen eens gaat ontleden, ziet men, dat ze niet anders zijn dan uitingen van het grofste egoïsme. De verkon digers van deze leer kunnen zich niet Indenken, dat de liefde in het huwelijk juist door lijden, juist door opofferingen en zelfbedwang, gelouterd wordt en op een hooger plan kan komen. Voor hen la het huwelijk niets dan een mensche- lijke instelling, een overeenkomst op louter zinnenlust gebaseerd. Wanneer de vlam van den hartstocht is gedoofd moet er gelegenheid zijn ze in een nieu we verbintenis opnieuw te doen op laaien. Iets anders is de z.g. vrije liefde niet. En ieder stelsel, dat orjder welke voorwaarde ook, de echtscheiding met mogelijkheid van een nieuw huwelijk toelaat, komt in deze zelfde lijn. Het groote beginsel der onverbrekelijkheid der gelofte mag nimmer op zij gaan voor het schijnbare belang van een enkel individu. Zeker, het schijnt wel eens, dat bij een totaal mislukt huwe lijk, of wel bij een ongeneeslljke krank zinnigheid, levenslange gevangenisstraf of iets dergelijks van een der partijen, de mogelijkheid moest bestaan, dat de andere partij een nieuw levensgeluk In een nieuwe verbintenis zocht. Dit is echter maar schijn. Het is zeer de vraag, of dat nieuwe geluk na een dergelijk verleden wel gevonden zou worden, en, wat meer zeggen wil: ook hier is het groote beginsel van toepas sing: het is beter dat één sterve voor gemeenschap. Het lot van een enkellnr. mag nimmer een maatstaf zijn om <ie belangen der gemeenschap af te wegen Tenslotte is het beginsel van de on- i verbreekbaarheld van bet huwelijk ook Alle a bonne*» ot, dit blad sf|n ingevolge de rerzekeringsvoorwsarden ^00(1 Levenslange geheeie onmeuhiktbeid tot werken door f TEfl Mi een ongeval met f OEf) b11 wliea van een hand, f 1% bil vcr,iea van ee’ f CQ bii breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 wvUU." verliea van belde armen, beide boenen of beide oogen wU.“ doodelijken afloop oj duim ot wiisvinget been of arm In de vacature-Van Voorst tot Voorst had het Centraal Stembureau benoemd tot lid der Eerste Kamer, het Tweede Kamerlid ir. L J. M. Feber De heer Feber heeft deze benoeming niet aanvaard. Zijn opvolger op de Hjst. de heer F. L. D. Nlvard, wethouder van Rotterdam, zal de benoeming wèl accepteeren. De heer F. L. D. Nivard werd Mei 1879 te Hoorn geboren. Na de lagere school en de H. B. 8. doorloopen te hebben, werd hij in 1896 benoemd tot surnumerair bij de Ne- derlandsche Spoorwegen. Zes Jaar later werd hij geplaatst aan het handelsagentschap van de Staatsspoorwegen te Rotterdam Geduren de zijn ambtenaren-loopbaan werd de heer Nivard benoemd tn het hoofdbestuur van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel (1909). In Mei 1919 werd hU gekozen tot lid van den Rotterdamschen gemeente raad. in welken raad hu in September van dat jaar zitting nam De eerste maand van het volgende jaar werd de heer Nivard wet houder In de Maasstad. In hetzelfde jaar van zijn verkiezing tot lid van den gemeenteraad werd de heer Nivard gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De slachtoffers van de autobusramp Blerik (by Venlo), waarbij vier personen ge dood en elf gewond werden, hebben, even als de autobusondernemer, een eisch tot schadevergoeding ingediend bij de Neder- landsche Spoorwegen. Als verdediger van de belangen var. de slachtoffers zal optreden mr De Groot uit 's-Gravenhage. kwaliteitsarti- en goedkoop 1 maal, slechts één volkomen gaaf huwe- _de Hjksstelsel denken njn. het onverbreek- - ■- bare tusschen één man en ééne vrouw Al wie daarop uitzonderingen gaat iwr. denken vervalt noodzakelijk tot het stelsel der vrije liefde. Immers, het moge zijn, dat men individueel en een tijd lang de eenheid van het huwelijk met toelaatbaarheid van echtscheiding in bijsondere gevallen huldigen kan, het afwijken van het strenge beginsel voert vroeg of laai toch tot het andere uiter ste. Onze tijd leert dit op schrikkelijk duidelijke wijze. Voor die eenheid en onverbreekbaar heid moeten dan toch wel zeer zware argumenten gelden, wanneer zelfs da apostelen vóór de Hemelvaart nog tot hun Meester zeiden: maar wanneer de huwelijksleer zóó streng is, dan is het maar beter niet te trouwen! Inderdaad zijn de motieven voor de eenheid en on verbreekbaarheid even sterk als de kracht, waarmee de bedorven mensche- HJke natuur zich tegen de christelijke leer verzet. Wie gelooft, dat het huwelijk een goddelijke en geen menschelijke in stelling is, ziet die krachtige bewijzen voor de onontbindbaarheid van den echt als vanzelf uit het wezen van het christelijk huwelijk voortvloeien. Het huwelijk is bedoeld als een ver bond van man en vrouw voor heel het leven, een samengaan om te komen tot gezinsvorming en de daaruit voortvloei ende plichten tegenover de samenleving te aanvaarden; ee» verbond ook om elkander te steunen en te helpen in bet tijdelijke en geestelijke Saet de daaruit voortvloeiende plichten tegenover elkan der. Zóó gezien, is het huwelijk een der gewichtigste daden, die de mensch in zijn leven stellen kan. Vandaar, dat Christus het huwelijk in Zijn kerk ver heven heeft tot een sacrament, dat de huwenden aan zich «elf door hun be lofte voltrekken. Die eed van trouw is da.bas!s van het huwelijk; het huwelijk staat of valt er mee. Wat heeft zulk een verbond tusschen twee redelijke schep selen, gesloten met suilt een hooge Be doeling, als wij daar juist aangaven, voor zin, wanneer het geen ander? waarde heeft dan een contract van huishuur, van een of andere daad van koopmanschap? Dat men een woning of een stuk grond huurt voor enkele jaren; dat men voor bepaalden tijd een ar beidscontract aangaat is heel gewoon. Het betreft hier zuiver materieele din gen, waarbij slechts een deel der lijde lijke belangen van twee individuen be trokken is. Wanneer echter twee xnen- schen in het huwelijk samengaan, dan beteekènt dit de innigst denkbare ge meenschap. Bij een in den vollen zin des woords waar huwelijk worden dan ook van te voren door beide partijen de gelukskansen rijpelijk overwogen: bei derzijds moet men zich geestelijk en lichamelijk tot elkander voelen aange trokken; de liefde moet zóó groot zijn, dat zij zich sterk voelt om alles te kun nen dragen. De moeilijkheden mogen groot en zwaar zijn, de kracht om ze U torsen zullen beide partijen putten uit de belofte. Zóó gaat het toch ook ir. zaken van veel minder belang: hoe dik wijls geven menschen elkander niet een belofte van steun, of van geheimhou ding? Neem bijv, den ambtseed. Menig maal kan de betrokkene voor een ma ren strijd komen te staan, waarmee zijn stoffelijk belang, somtijds zelfs zijn goe de naam of die van dierbare betrek kingen, gemoeid is. Maar zijn eed gaat hem boven alles en hij zwijgt. Dit is de kracht der belofte. Hoeveel meer moet dit gelden voor een menschenpaar, dat elkander trouw gezworen heeft voor het leven! Wat beteekent zulk een eed. wat beteekent de liefde, wanneer het ja woord onder het uitspreken de bijge dachte inhoudt: „maar wanneer het me niet meer zint, wanneer een ander mijn levensweg kruist, wanneer ik genoeg krijg van wat ik nu ..mijn liefde" noem of wanneer de andere partij lichamelijk of geestelijk ongelukkig wordt, dan neem Ik mijn woord terug; dan ga ik weer mijn eigen weg”? Is dit een be lofte; is dit een menschwaardige over eenkomst? Wat beteekent daartegenover de on- voorwaardelljke eed van trouw? Dit, dat er een verbond op vasten grondslag ge sloten wordt. De paus zegt het zoo on- verbeterlijk juist in zijn huwelijksency cliek: „vooreerst vinden de gehuwden in die hechtheid een veilig onderpand van duurzaamheid, wat de algeheele over gave van hun eigen persoon en de innige zielsgemeenschap uiteraard vol strekt eischt: de ware liefde immers vergaat nimmer. Daarenboven wordt er om de getrouwe kulschheld een sterke schans gebouwd tegen mogelijke Inwendige of uitwen dige bekoringen tot ontrouw; elke toe gang wordt afgesneden aan de angstige bezorgdheid, dat in tegenspoed of ouderdom de echtgenoot wellicht heen het de heel moeilijk vraagstuk Men Inlichtingen Sinds Maart 1930 zijn de arbeiders typografie door de Ziektewet ziekte. Bij stond een Het reeds lang coegezegde plan omtrent de verbetering van het verkeer in de binnen stad te Amsterdam is thans verschenen. Dit plan is bedoeld als richtsnoer en tel kenmale zullen uitgewerkte voorstellen ver schijnen met nauwkeurige kostenramingen voor alk onderdeel afzonderlek. In de binnenstad zullen verbreed moeten worden het Rokln, het Spui tusschen Kal- verstraat en Rokln eu de Rozemaf-ijnsteeg. Ook zullen verbreed moeten worden de Binnen Amstel en de Prins Hendrikkade. Door de Jordaan is gedacht een geheel nieuwe weg. uitgaande van het Spul naar de Rozengracht. Voorts zal door het Vondel park een nieuwe weg worden aangelegd die de Const. Huygensstraat verbindt met de Van Baerlestraat. Ook zullen de Haarlemmer Houttuinen verbreed verbinding te krijgen met den Haarlemmer weg. Voorts wordt gedacht aan de verbree- dlng van de Leldschestraat Verder staat In dit plan demping van de de Ferd voor Dezer dagen arresteerde de politie twee mannen, verdacht van inbraak Zondag JJ. in een lederpakhuis aan het Spui te 'sOra- venhage. Nader is gebleken, dat de politie met deze arrestatie een buitengewoon goede vangst had gedaan, want al spoed? kwam aan het licht, dat een der mannen een beruchte rij- wleklief was. Hij bekende ook zich in Rotterdam gedu rende de laatste drie jaren schuldig maakt te hebben aan diefstal van een groot aantal rijwielen. Het bleek, dat de tweede arrestant even eens van deze diefstallen cp de hoogte was en deze kon aan de politie mededeelen, waar de gestolen fietsen waren geborgen. Een rechercheur is toen dadelijk naar Rot terdam gegaan eu tn samr n werking met de Rotterdamsche recherche, volgde hij deze aanwijzing en kwam terecht bij een tuinder aan den ’s-Gravenweg. Hoewel de man beweerde van niets te we ten. hebben de belde rechercheurs toch maar zün huis grondig doorzocht. En toen kwam aan het licht, dat er in de woning een groot aantal rijwielen verborgen waren. In totaal haalden de rechercheurs elf zoo goed als nieuwe fietsen voor den dag. welke alle van diefstal afkomstig waren. De fietsen waren op de meest vreemde Plaatsen verborgan. Zoo weiden drie prach- "roe nieuwe karretjes aangetroffen onder de dekens van een afgehaald bed. De tuinder Is meegenonv n door de politie en uit het voortgezette onderzoek Heek ook wel. dat dit niet ten onrechte was, want globaal genomen zijn er In zijn huis on geveer zestig gestolen fietsen aangebracht en verhandeld. De tuinder had van zijn woning een waar centrum weten te maken, waar de fietsendieven uit Rotterdam en omstreken graag hun waar te koop kwamen aanbieden. De tuinder kocht alle fietsen, die hem te koop werden aangeboden Volgens zijn zeg gen. zouden er op deze wijze 26 fietsen ver handeld zijn, maar de politie Is van meening. dat dit getal aanmerkelijk giooter zal blijken te z|jn. Verscheidene jaren had deze handel in ge- stoian fietsen reeds geduurd waardigheid der beide echtgenooten be schermd en hun elkanders steun verze kerd; door dien onschendbaren en voor immer bestendigen band worden de ge huwden er immers voortdurend aan herinnerd, dat zij, niet om voorbijgaan de voordeelen, of uit begeerlijkheid, doch om elkanders hoogere en blijvende be langen te dienen, in het huwelijk een levensgemeenschap hebben aangegaan, die slechts door den dood kan worden ontbonden. Zoo wordt ook op de beste wijze zorg gedragen voor de bescher ming en opvoeding der kinderen, die Jarenlang moet voortgezet worden; want de zware en langdurige lasten, welke deze taak met zich brengt, worden met vereende krachten door de ouders ge- makkelljker gedragen. De voordeelen tenslotte voor heel de menschelijke ge meenschap zijn niet minder belangrijk. Wij weten Immers uit ondervinding, dat de onwrikbare hechtheid van de huwe lijken de rijkste bron is voor een gaaf en zedelijk-gezond volksleven; door het naleven van deze beginselen zijn ook geluk en heil van den staat verzekerd; de staat is immers wat de huisgezinnen en de enkelingen zijn, waaruit hij. als een lichaam uit ledematen, bestaat!” Ziedaar de onschatbare voordeelen, welke uit de bindende trouwbelofte voortvloeien. Niet ten onrechte wordt het ware huwelijk vergeleken bij het priesterschap. Zooals de priester door de wijding en door zijn vrijwillige be lofte het onuitwischbaar merk van ge zalfde des Heeren op de ziel krijgt en daaruit de kracht put voor zijn ver heven en zware taak, zoo worden de ge huwden door een eed van trouw gewijd tol dienaren van een verbond, dat het scheppingswerk voortzet, de samenle ving in stand houdt, de gestelde orde helpt handhaven en dat aan de huwen den rust en geestelijk evenwicht In de gisteren te Haarlem gehouden ver gadering van besturen van werkgevers- en werknemers-organisaties in de bouwbedrij ven is men tot overeenstemming gekomen betreffende de Invoering van een nieuw lan delijk contract. De nieuwe regeling zal nu worden voorge legd aan de ledenvergaderingen der ver schillende organisaties Aanvaarden deze de overeenkomst, dan zal zjj gelden voor den tyd van twee jaar. Het thans loopende contract zou heden eindigen, doch met goedvinden der verschil lende besturen is het verlengd tot 28 Maart Men verwacht dat vóór dien datum in de organisaties de goedkeuring aan de overeen- koiftst zal zijn gehecht De competn... n Ked. R. K. Too- neelbond heeft het voige..—resultaat opge leverd Kring A. 1. Benedictus XV Rotterdam 70.20 p. 2. Adolf Kolping, Leiden 6830 p. 3. Artl et Amicltise, Dordrecht. 6738 p. 4. D.O.V.. Bus- sum 65.26 p. St. Bonifacius te Loosduinen en Joost van den Vonfel te Rotterdam zijn niet uitgekomen. Kring B. 1. Constantia. Behagen 68 p. 2. Nut en Vermaak, ’t Veld 62 p. 3. Ons Genoegen. Waarland 58-50 p. 4. Ontspanning na m- -■'pannlng. Opmeer 58 p. 5 Oefening kweek Kennis. Spanbroek 56 p. Kring C 1. Kunst en Arbeid. Den Bosch 7331 p. 2. Ons Onderling Genoegen. Waalwijk 69,23 p. 3. Ontspanning na Arbeid. Oisterwijk 6838 p. 4. Roomsch Tooneel, Roosendaal 65,08 p. 5. Inter Nos. Hoeven 63.65 p. 6. Ons Ver maak. Kaatsheuvel 6131 p, 5. Inter Nos. Hoeven 63.65 p. 6. Ons Vermaak, Kaatsheu vel 61.81 p. Geestbeschaving te Etten is niet ultgekomen. Kring D. 1 Kunst en Vriendschap. Enschede 6930 p. 2. Vriendenkring, Dieren 47 p. 3. Kunst en Genoegen. Velp. 4 Vriendentrouw. Wester- voort, 38 p. Kring gemengd 1. 8t Bonifacius. Krommenie 71,76 p. 2. Nieuw Tooneel. Roosendaal 7136 p. 3. Jong Tooneel, Roosendaal 66.65 p. 4. Henedletim XV. Wervershoof 63.35 p. 5. Oefening Baart Kunst. Goirle 62.50 p. Definitief kampioen van den kring mengd tooneel is dus St. Bonifacius Krommenie. De kampioenen van de kringen A, B, C en S. resp. Benedictus XV te Rotterdam, Con stantia te Schagen. Kunst en Arbeid te Den Bosch en Kunst en Vriendschap te Ensche de moeten opnieuw tegen elkaar uitkanen om het Bondskampioenschap 193031, afd heerenlooneel bepalen van een premieheffing nieuwe Bedrijfsvereeniging voor - -1 won toen in by de Ziekenfondsen der respectievelijke vakbonden en het resultaat was, dat men tot een heffing overging van 2.3 cent per 1. Nu. na verloop van 11 maanden is ge bleken. dat de premie van 2 3 wat te v< 1 aan den lagen kant is geweest en m«n niet meer aan de verplichtingen kan vol doen. Speciaal de Bedrijfsvereeniging voor Zie- ontworpen om te komen tot een goede ver binding met het Oostelijk Havengebied. B. en W. zijn van oordeel, dat allereerst verbetering van het Rokln en de Vijzelgracht aan de orde zjjn. zoomede de verbreeding van de Haarlemmer Houttuinen. De bedoeling is de uitvoering van al deze plannen over 50 Jaar te verdeelen. De kosten van al deze plannen' kunnen niet met eenige zekerheid geraamd worden Naar schatting, gegrond op de gegevens van tegenwoordige tijdstip, zyn de kosten Vijzelgracht en verbreeding van Bolstraat tot aan het Ferd. Bolplein het verkeer naar het Zuiden. Voor het verkeer in de richting Utrecht meent men dat een verbreeding de Weesperstraat noodzakelyk zal zijn. BUREAU: HOF C ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. U3 Een merkwaardig bericht ontvangt Gelderlander" uit Venlo Daar vent men tegenwoordig Duitsche boerekool op do markt en langs de huize», wat nog nooit is gebeurd. Altfjd heeft Venlo uitgevoerd Dultocfclaod. Nu voert Dultechiand naar Holland fn. Oorzaak ervan is. dat Dultschland over vloed aan kool heeft, terwijl ze In ons land betrekkeiyk schaarsch is. In t Westland kost de boerekool zelfs 30 ct. per K.O. Etgeniyk is dat ’n ideale toestand: al» er overvloed ia ginds, vloeit er dadelyk een deel weg naar ons land. Alleen is ’t Jammer, dat ‘t omgekeerd anders gaat. Zoo er hier overvloed is, gaat het wegvloelen naar Dultschland zoo gemak, keiyk niet. Eerst invoerrecht betalen: 6 Mark per 100 K.G. Het geval is zoo belangrijk niet, het be wijst weer eens scherp de ongelijke toestan den aan beide zijden van de grens. Men weet, dat de toestand weer verscherpt dreigt te worden door de nieuwe voorstellen van den Duitschen landbouwminister Schiele, waarvan de „Standaard" (Dr. Colijn) heeft geschreven, dat deze voorstellen afhangen van de vraag of de vrijhandelslanden, waar onder Nederland, in hun vryhandelspolltiek zullen volharden, wat er ook gebeure De „Standaard" dreigt dan een beetje met verandering van onze handelspolitiek, maar zy voegt er dadelyk by. dat zulk dreigement weinig helpen zal, aangezien Engeland niet meedoet. Anders zou er misschien kans zyn, dat „een gezond ekonomisch inzicht” het in Dultschland winnen zou van „verdwazing.'’ Alleen blyft de vraag, of wy die ..verdwa zing" maar moeten biyven aanzien met de handen in de zakken. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, zal de volgende week Zaterdag geen audiëntie verleenen Premieverhoogin* voor de Zieklegeld- verzekering kengeldverzekertng in het Grafisch Bedrüf kwam voor een moeiiyk vraagstuk te staan Deze toch verstrekt vanal <ien eer sten dag gedurende 13 weken 100 pC'i. Daarnaast heeft zij te zorgen voor een re serve en het betalen van alle medisch" contróle en administratie-onkosten Het bestuur der Bedrufsvereeniging den drie middelen ten dienste: 1c. Het Invoeren van 2 carenzdagen; 2e het terug brengen van de 100 pCt uitkee- ring op 80 pCt. en 3e. overgaan tot Uivoe ring van een hoogere premie. Het laat.su is door allen als het meest aannemelijk beschouwd, daar het reeds lang bij de gra fische werkers gewoonte is geweest, bij ziekte het volle loon te ontvangen. Gedurende de 11 maanden is aan zieken- geldultkeerlngen alleen reeds 446.341.26 uitgegeven. Door noodzaak u men gedwongen de premie van 23 te verhoogen tot 2.6. Deze verhooglng gaat in de eerste volle week in Maart Op deze Wijziging is reeds de goedkeuring van den Minister van Arbeid verkregen Door deae goedkeuring U de werkgever te- Gandhi en de onderhandelingen bij den onderkoning. cent per 1.voor eiken verzekerden er- beider dienen te worden om een betere

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1