I|ET VISIOEN VAN BERNADETTE 'CF'* PROVINCIAAL NIEUWS Economische voorlichting aan den Middenstand HEERHUGOWAARD- WINKEL BOVENKARSPEL ZIJPE ZWAAGDIJK ENKHUIZEN HOORN HEERHLGOWAARD-NOORD HEEMSKERK SCHAGEN ASSENDELFT ot deze al of niet econo- over ie Benoemingen in stichten verantwoording be de 8 aan van Coöp. Zuivelfabriek „Aurora” te Opmeer Z. D. H de Bissehop tan Haarlem heeft benoemd tot geestelijken adviseur van de Weet-Frlesche Federatie van RK Drankbe- strydlngsvereenigingen, den Weleerw. heer kapelaan 8. Streek; en van den RK Bond van RJC. Rywlelelubs in Noord-Holland, den Z.Eerw. heer Rector C. Via te Alkmaar. Le Nötre, de 3.4 pet. 8 3 pet. 173 pet. links Benoemd Mej. A. Entlus, ttfdeltfk onder- wyseres aan de R. K. Meisjesschool alhier, werd met Ingang van 1 Maart aa. benoemd tot tUdelük onderwljaeree te Zwaag. D. J. 8CHEFFEL, Secretaris Kamer van Kooohan- del .en Fabrieken voor Holland» Noorderkwartier. Hierna volgde sluiting met dank voo» de groote opkomst. Algemeen Belang, hield de vereeniging haar jaarvergadering Werk opgedragen Aan den heer P. Bot te Heer-Hugowaard ia door de 8t. Wtlllbror- dusstlchtlng te Helloo opgedragen het bou wen van een dokterswoning. be voer lan« van De premiereserve per SI Dae. overreservs 4 pct. 13.4 pct. 28 8 pct. midden 2.3 pct. boven 7 6 pct. midden pct. onder rechte werd Instltut Verkiezing voer den Polder Waard en Groet Als hoofdingeland zijn herkozen oe hneren Van Splunter en J. Vethman en gekozen heer R. C. Schenk, groote Upolder In menaorlam Zr. Apolonla. Donderdag avond Is plotseling overleden de Eerw. Over ste van de stichting 8t Franciscos Xaverius alhier, in den ouderdom van 52 Jaren. De overledene werd te Vlaardlngen gebo ren den 8sten October 1878 en werd op 30 April 1828 tot Overste deser stichting aan gesteld. Bij een ieder der parochianen was de Moe der Overste gezien. Steeds had zij voor een ieder een vriéndelijk woord. Vooral bij de Eerw. Zusters was Moeder Apolonla zeer bemind. De plechtige uitvaart zal plaats hebben op Maandag 2 Maart as. des voormiddags 10 uur in de parochiekerk van den H. Mar tinos alhier. Een vurig gebed der parochianen zal zeker in deze dagen voor de zlelerust van Moeder Apolonla ten hemel stijgen. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal vergaderen Dinsdag 3 Maart 1931, des namiddags te 2 uur. Burgerlijke Stand van 20—26 Febr. *31. Overleden: Ouurtje Stam, oud 87 Jaar, echtgenoot* van Cornells Hoolj Het bestuur van de Jubileerende afdeeling hield des namiddags receptie in het hotel „Die Port van Clave" welke receptie werd be zocht door een groot aantal personen uit den land- en tuinbouw, benevens uit het bollenbe- drljf. Het voltallige gemeentebestuur maakte eveneens zijn opwachting. De groote huldiging had des avonds plaats in de West-Friesche Munt. Van vele organisaties waren afgevaardigden ter huldiging aanwezig, wo. verschillende or ganisaties uit West-Friesland. Van deze afgevaardigden voerden verschil lenden het woord en huldigden in de afdee ling Enkhulzen van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde de oprichtster van verschillende thans bloeiende organisaties en marktvereenlglngen. Van het hoofdbestuur der Kon. Mij. waren mede afgevaardigden aanwezig die de afdee ling Enkhulzen stelden tot een voorbeeld voor vele andere afdelingen. De aanwezigen wer den onthaald op ververschlngen en ten slotte werd een tulnbouwfUm vertoont, wat zoor tn den smaak vteL Oprichting R.K. Rijwietclub Donderdag avond werd met medewerking van voorzitter en secretaris van den Bond van R.K. Ry- wlelclubc in Noord-Holland, door de Gezel len een R.K. Rywlelclub opgericht. Na opening en verwelkoming door den voorz. Bosman, werd door den Bondsvoorzit ter besproken, wat een rijwlelclub en wat haar doel ia Na een duidelijke uiteenzet ting. en een waarschuwend woord, werd tot oprichting besloten, waarvoor 18 leden zich aanmeldden. Als bestuurders werden gekozen de heeren R. Vlaar, O. Duin, C. Spruyt. K Boon en 8. Vijn resp. als voorzitter, secre taris, penningmeester en commissarissen. Vervolgens feliciteerde de bondsvoorzitter X nieuw ge kozen bestuur en sprak den wensch uit, dat nog lang aldus zal mogen worden samengewerkt, feliciteerde den OeesteL Adv. met zjjn nieuwe onderafd„ die hy rijker ge worden is, en die hem zeker veel genoegen zal verschaffen. De Weleerw. Pater dankte allen voor hun medewerking, bijzonder de heeren van den Bond voor hun duidelijke nultleg en felici teerde hen met X behaalde succes. Hierna ging de vereeniging over tot spreklngen van hulshoudeiyken aard. ren K. Czn. de Boer, voorzitter, X X de Boer, M. 8. Onderwater W. Way en 8. Kroon, secretarls-boekhouder. De winst- en verliesrekening over 1930 wijst aan een winstealdo ven t 1138.27. De kasverantwoording over 1930 ontvangsten en uitgaven het bedrag f 37155.84 H. Saldo f 358.14. De bezittingen van de veresniglng droegen op 31 Dec. 1930 f 96366.43. verstrekte hypotheken op hulsen en derijen komt hierop een bedrag voor f 87.175. 1930 is t 8543146. Er is een van f 10344.47. Het aantal verzekerden bedroeg op 1 Ja nuari 1930, 5221 tegen een verzekerd bedrag van f 376.729.50. Bijgekotnen 139, afgegaan 93, aanwinst 46 verzekerden. Op 31 Dec. 1930 waren er 5387 verzekerden, tegen een totaal bedrag van f 380.006 In 1930 werden er 61 personen vrijge steld van premiebetaling, wegens bereiken v. d. sestlg-jarigen leeftijd. Op 1 Januan 1931 waren er in totaal 485 personen vrij gesteld van premiebetaling. De jaarvergadering voor stemgerechtig de leden wordt gehouden op Zaterdag 1' Maart a». om 8 uur In bet hotel „X Huis Assumburg". De agenda vermeldt oa.: Re kening over 1930. Bestuursverkiezing, vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer O. Barnhoorn. Verkiezing van een lid der commissie van toezicht, wegens perio dieke aftreding van den heer A. Boekel. I oorzaakte. Zij moet dan dikwijls haar pleeg moeder ten den hals zijn gevallen en ge zegd hebben: „maar ik kan toch goed mijn rozenkrans bidden en den Goeden God lief hebben met geheel mijn hart.” Bernadette had, gelijk de meeste buiten kinderen, niet veel gevoel voor het grootsche natuurschoon der Pyreneën, met door de zon beglansde bergtoppen. Ze gaf weinig om wat ze alle dagen weer kon zien en was veel meer verheugd met een ring dien haar peetoom op zekeren dag voor haar had mee gebracht. De ring, die veel te wijd was, werd voor een andere verwisseld, waar haar vin ger echter ternauwernood door kon, soodat hij er niet meer afging en haar vinger be gon op te zetten De ring moest algezaagd worden en dat genas me voorgoed van de ringen, vertelt ze zelf. X Was niet alleen naar peetoom, maar er waren er velen in de buurt, die X kind gaarne mochten en haar bewijzen van ge negenheid gaven. Ja, uit betrouwbare getui genissen schijnt er bij sommigen om haar eenvoud en onschuld en kinderlijke gods vrucht een zekere vereering te hebben be staan. Er worden uit dien tijd zelfs eenlge wonderbare voorvallen verhaald, zooals oz toen ze op een keer met haar kudde door een hevigen onweersbui overvallen werd. In allerijl keert ze naar huis terug, bang voor haar gestrefigen pleegvader, die haar onder bedreigingen gewaarschuwd had. de schapen niet te doen nat regenen. Maar ongeluk kig belette bij den ingang van het dorp een plotseling aangezwollen stroom het kind om verder te gaan. In haar ontsteltenis en schrik niemand ziende om haar te helpen, begint ze te roepen en te bidden. Juist wilde iemand, die het zag, een schuur voor haar open zetten, om haar te doen schuilen, toen plotseling de vloed onbegrijpelijk werd te gengehouden en X kind met haar kudde droogvoets, zonder ongemak, kon doorloopen. Zoodra ze er door was hernam het water zijn loop, en vader Arravant, die,met op geheven handen kwam aangestormd, be merkte tot zijn verbazing, dat de wol der schapen nog droog was. Meerdere ooggetui gen bevestigen het geval. Een anderen keer, op een dag vol storm en regenvlagen, riep een vrouw uit de buurt X kind bij zich om zich te drogen en te warmen bij het vuur. Tot haar verbazLig bemerkte de vrouw, dat het kind nog geheel droog was, ofschoon de regen bij strootnen van den hemel viel. Wat er van zy, zeker is. dat van Bernadette een betoovering van onschuld en beveiligen eenvoud uitging, die onbewust de l.arten tot zich trok. De toenmaals daar werkende priester. Ader, die haar van Mei tot Nov. 1857 catechismus onderwees, heeft onge twijfeld aan een enkele vertrouwde zich be wonderend over haar uitgelaten en gezegd, dat hij by X zien van Bemad <ta altijd moest denken aan de Verschynlng van O. L. Vrouw van Balette aan Melanie en Maxi min. „Als de H. Maagd aan iemand zou wil len verschynen”, moet hy ook gezegd heb ben, „dan zou X zyn aan een kind als dit.” Bernadette was zich van dit alles niets bewust, zy verlangde haar eerste H. Com munie te mogen doen en liet door voorby- gangers haar ouders vragen, haar terug te roepen, om haar daartoe te doen voorberei den. Dit gebeurde. Ze was toen 13 14 jaar. Ze trad weer in den hulseiyken kring, in X „cachot”. En zoo werd langs voor de men- schen onzichtbare wegen door de Goddelijke Voorzienigheid dit arme, eenvoudige kind, zoo vertrouwd alreeds met lijden en kommer, voortgeleid naar haar verneven lotsbestem ming. Het zuivere kristal barer onschuldige stel, waarvan de glans door niets was ver duisterd, moest gaan weerspiegelen een schoonheid, oneindig verrukkelijker dan de aanglorende morgen, heeriyker dan X zacht gloeiende avondrood. Weldra zullen de zielen van al die een voudige lieden, van wier samenleving zy deel uitmaakt, door diepe ontroering ge schokt, aanschouwen mogen wat God ver borgen heeft voor de wyzen dezer wereld, maar openbaren wil asm armen van geest en maar openbaren wt] aan de armen van geest en de eenvoudigen van hart. (Wordt vervolgd). Gouden jubileum Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde Nadat Donderdag avond de in verband met het 50-jarig bestaan der afdeeling Enkhulzen van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde gehou den tentoonstelling van bloeiende tulpen met een toepasseiyk woord door den voorzitter der afdeeling, den heer A. J. Koolhaas, was gesloten was het Vrijdag de etgeniyke dag van het jubileum. onderzocht mlsch zyn. 3e. het maken van wetenschappeiyke films, die zich tot de karakteristieke gebeur tenissen by den verkoop beperken. 4e. het probeeren van nieuwe onderwijs methoden voor de opleidingsscholen van detaillisten in daarvoor bestemde oefen klassen. Het onderzoek van het Instituut strekt zich overigens uit over alle handelingen van den kleinhandel, b.v. de wyze van het „in-4 slaan der goederen**, „het houden van voor raden". „den afzet der goederen „de cal culatie” etc. Tevens is aan bet Instituut een cursus verbonden, die beoogt te voorzien in de be hoefte aan bekwame, met praktlschen blik toegeruste, leeraren voor de opleidingsscho len van winkelpersoneel. Door het houden van voordrachten, colle ges, oefeningen, proefnemingen, excursies etc. tracht men dit doel te bereiken. Van dezen cursus wordt druk gebruik gemaakt. Oa. heeft de Berlynsche handelsvertegen- woordlging van de Sovjetunie daarvoor ver schillende vertegenwoordigers laten inschrij ven. Het Instituut beschikt over talryke werk en onderwyslokalen, een ultgebreki archief met vak-llteratuur. een groote collectie hulp middelen voor de organisatie van midden- standszaken, kaarten, reclamemateriaal etc. etc. Een psychotechnisch laboratorium voor proefnemingen van allerlei aard ontbreekt er evenmin. Met een der gedane proefnemingen beoog de men een overzicht te verkrijgen van de belangstelling die aan de étalages wordt ge schonken. Uit het waarnemen van 11602 per sonen heeft men onderstaand schema ver kregen. waarin de aandacht, die aan bepaal de gedeelten van de étalage werd gewijd, in procenten is weergegeven Aanbesteding Het bestuur van den pol der Waard en Groet heeft te Winkel aan besteed de levering van -ri. M3 2'3, 75 M3 06/015 en 75 M3 03 06 basalt. Gegund aan den laagster *nschr:j/cr, Rauen Stark A Co. voor 407635. be gebeurtenissen, waardoor Lourdes we reldvermaardheid heeft gekregen, groepeeren ric* alle om Bernadette, de kleine Zlenster, BeiTiadette Soublrous. het doodeenvoudige, geheel onbeduidende wezentje, dat daar ploteellng uit haar verborgenheid wordt weg- gelteald en uitverkoren om in een boven- aardsche schoonheid te schouwen en won dere geheimen te hooren en van hare ver rukkingen mededeeltog te uoen aan de men- schgn, om daarna weer to haar vroegere geringheid en onbeduidendheid terug te zin ken. Wie over Lourdes en zijn verschyningen wil.gpreken, moet wel over Bernadette spre ken. Niemand had to d' Massabiellarots tets gerign, niemand tets gehoord. Alleen Berna dette zag en hoorde en de anderen zagen en 'boorden Bernadette, het arme meisje, dat^ nauwelijks lezen of schrijven kon. en, door wat Bernadette zelde te zien en te hoo ren, is Lourdes het pelgrimsoord van heel de wereld geworden. De ongeloovigen noemen haar een gehal lucineerde, de spiritisten meenen in haar een van hun mediums te zien, en in de verschy- nlnfc een zich znaterialiseerenden geest, zoo- als xy ze op hun seances ook zeggen waar te hemen. open lyders spoedig te vinden en te verwij deren. De nieuw-Ingerichte fabriek werd bezocht door het bestuur van den Bond van op coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland en door het college van be stuursleden en commissarissen van de Coöp. Zulvelbank te Alkmaar. In Januari-maand waren leden en leve ranciers uitgenoodigd hun eigen fabriek te komen bezichtigen. Ongeveer 430 personen gaven aan deze uitnoodiglng gehoor en wer den door voorzitter, directeur en assistent rondgeleld. Met het veefonds te Hoogwoud was een meeningsverschil ontstaan over 2 door de fabriek afgekeurde koelen. Dit geschil is ’n- tusschen opgelost er wordt verder weer op den ouden voet samengewerkt. Met de kwaliteitscontrole en verbetering van de melk winning is nu een speciale con troleur belast. Wanneer de leden mee werken, dan zullen we hiermede zeker goede zzsul- taten bereiken. Waar by deze oontröle vooral naar voren komt, dat het melken zelf één der voornaamste factoren is, wijat de directeur op de noodzakeiykheid. dat er meikerscursussen moeten komen en vraagt hy al degenen die in de gelegenheid zyn. deze te helpen bevorderen, dit vooral te doen. Het melkvervoer, dat niet in eigen beheer is, werd voor Iets lager bedrag wederom aan dezelfde aannemers aanbesteed. By punt 3 Bestuursverkiezingen, werden de aftredende bestuursleden G. de Jong, J Ham en C. Glas met groote meerderheVl herkozen. Op een vraag van den voorzitter verklaren deze heeren zich bereid deze benoeming te aanvaarden, waarna de voorzitter zegt, dat het hem genoegen doet, dat deze bestuurs leden weer zyn herkozen, omdat we van hen weten, dat zy ten allen tyde de belan gen van de vereeniging zullen voorstaan. Als lid van de commissie voor het nazien van de kwartaals- en jaarrekening wordt aangewezen de heer J. L. Kuiper, terwyi het aftredende lid J. Glas Gzn., dank wordt ge bracht voor hetgeen hy 3 jaar kang als Ud van deze commissie heeft gedaan By punt 4 wordt besloten van de oblig - leening 40 stukken van 50 uit te loten. By punt 6, voorwaarden toetreding nieuwe leden wordt besloten, deze voorwaarden ge lijk te laten. By punt 6 wordt by opbod verkocht de weispoeltog, kamemelkspoeling en sintels. Punt 7, inleiding over „Veevoeding”, kon niet doorgaan, omreden de gevraagde inlei der niet kon komen. By punt 8, Rondvraag, voerden verschil lende leden het woord over de t. b. c.-be- stryding. de wyze van keuren, de overname en taxatie van afgekeurde koeien, etc. Eén lid hield een pleidooi voor het op richten van een Veefonds vanwege de fa briek, omreden verschillende leden niet m de gelegenheid waren zich by plaatseiyxe fondsen aan te sluiten en de andere wel wat duur waren Hy verzocht ten slotte het be stuur dit in overweging te nemen en in de volgende vergadering daarover weer te spre ken. Een ander lid bracht hulde aan bestuur en directeur voor de wyze waarop hier de zaken werden gedaan en de resultaten, die werden bereikt. Hy leverde nu 5 Jaren zyn melk aan Aurora had van alle jaren de gege vens nauwkeurig bygehouden en vergeleken met de pryzen door de Alkmaarsche fabriek betaald. Hy had aan „Aurora" ieder Jaar 500 to” 800 gulden meer aan melkgeld ontvangen, dan Alkmaar hem zou hebben uitbetaald Hy molk ruim 60.000 L. per Jaar. De directeur richt hierna nog een woord tot de leden, waarin hy wyst op de laster campagne waarmee men onze fabriek een paar maanden terug weer heeft aangevallen. Allerlei dingen werden verteld, die van A.-Z onjuist waren. Onzen leden behoef ik dat niet te zeggen, omdat zy geregeld Juiste inlichtingen van X kantoor ontvangen. Deze zyn nog nlmmei onjuist geweest en de leden hebben dan ook X volle vertrouwen. Het is dan ook niet voor hen, dat men een dergeiyke campagne op touw zet, het is er om te doen ons als con current, tydeiyk onschadeiyk te maken en dit gelukt zoo nu en dan maar al te goed. Verschillende boeren, niet-Ieden, doorzién dit spelletje niet, meenen dat ze in hun belang worden ingelicht over onze fabriek verliezen daardoor de dingen, waar het om gaat, uit het oog en merken eerst later, dat de persoon, die hun zoo bereidsrillig inlich tingen verstrekte over een zaak, waarvan hy in werkelijkheid niets wist, geen boeren vriend, maar een boerenexploitant was. Hy vraagt den leden, dat zooaldien een der- geiyke campagne eens meer mocht komen, zy deze allen zullen bestrijden met hun ver trouwen in eigen zaak. Is er dan iemand, die hun iets van hun eigen fabriek komt vertellen wat zy zelf nog niet wisten, vraag dan deze of hy de waar heid kan bewyzen. Men zal dan zien, dat dergeiyke personen zich spoedig terugtrekken, en zoo niet, da:i heeft de directeur er wel eens de moeite voor over om zoo iemand dan eens publiek aan de kaak te stellen als leugenaar. De directeur laat dan nog eens terdege uitkomen dat geen van degenen die ons uil concurrentie-nyd meenen te moeten belas teren, kunnen bogen op een inrichting al.-: de onze en op een exploitatie-mogeU)khe‘.d als de onze. Onze fabriek is in deze omgeving de fa briek voor lederen boer, zy doet veel voor verbetering van den veestapel en van de op brengst, is het best ingericht en werkt met het laagste onkostencyfer. Dit betoog vau de directeur ontlokt een luid applaus aan de vergadering. Hierna sluit de voorzitter d« vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen voor de prettige samenwer king. Geslaagd Voor het examen ter verkrij ging van het Staatsdiploma voor baker slaagden de volgende dames: A. Bakker te Grootebroek, M. E. Berkhout te Medemblik, A. Bosman te Grootebroek, H. de Graaff te Hoorn, X A. B. Koop te Hoorn, M. Kruunen- berg te Spaubroek, R. Reus te Grootebroek, H. C. Vestelman te Nlbbixwoud, L. M. Weel te Nlbbixwoud. De dames volgden den bakercursus van het Wlt-Gele Kruis onder leiding van mevrouw E. van RayKempkee en dr. X F. X Baesjou. alhier. Hanze-triduumHet Hanze-triduum, met de daarmede gepaard gaande oefeningen, zal worden gehouden in de kapel van het R.K Weeshuis. De regeling is als volgt: Maandag 2 Maart, des avonds 8.15 uur. Lof met preek. Dinsoag 3 Maart, des morgens 7 uur. H. Mis met korte predicatie; des avonds 8.15 uur Lof met preek. Woensdag 4 Maart, des morgens T uur. H. Mis met korte predicatie; des avonds 8.15 uur Lof met preek. Donderdag 5 Maart, des morgens 7 uur. H. Mis. generale H. Cmomunle en sluiting. R. K. Kieevereeniglng Donderdagavond hield de R K. Klesvereenlging een alge- meene vergadering voor de a s. gemeente raadsverkiezingen De voorzitter, de heer C. v. Langen, open de de vergadering met een woord van wel kom en den Ohristeiyken groet, waarna de notulen onveranderd werden goedgekeurd. Voorzitter deelde mede dat Iedere paro- chieele klesvereenlging haar candidaten stelt voor de groslijst, te weten voor de oude pa rochie 9, Noord 6, X Kruis 6. Voor de proefstemmlng voor de samen-* stelling der officieele candidateniyst krijgen wy dus een stembiljet met drie lusten, van iedere parochie. Waar de verwachting is dat de katholie ken wederom 7 leden naar den Raad kun nen afvaardigen, kiest Iedere klezer(es) die personen die hun het meest geschikt voor komen om deze functie te vervullen, nl op de lyst van 9 namen. 3 personen en op de andere twee lUsten 2 personen, zoodat iedere parochie haar gewoon aantal leden naar den Raad afvaardlgt Om eenheid te bevorderen zullen de drie plaatseiyke kiesvereeniglngen tegeiyk verga deren. Voor de parochie HeerhugowaardNoord werden na stemming en herstemmingen ge kozen in alphabetlsche volgorde voor de grosiyst de heeren P. Borst, P. Groen Al W. Groenland, G Molenaar. K Oudeman' K. de Wit. De Zeereerw. Heer Pastoor sprak zyn ge- lukwensch uit aan de gekozenen en ultte den wensch dat degenen die straks als leden van den Raad worden gekozen zich bewust weten van de verantwoordeiykheid om els katholieken van de daad de algemeene be langen te dienen. De voorzitter dankte den Zeereerw. Heer Pastoor en sloot met den Chrlsteiyken groet. Het valt niet te ontkennen, dat er in den laatsten tijd veel meer aandacht wordt ge wijd aan de groote groep dergenen, die door den aard van hun bedryf of zaak tot den middenstand gerekend worden, dan voor been. Ongetwyfeld is dit ten seerste bevorderd door bet onverpoosd werken van de drie lan- deiyke middenstandsbonden, terwyi eveneens de Kamers van Koophandel, waarvan vrij wel algemeen de helft der leden tot ver tegenwoordigers van het Kleinbedrijf be hoort, daartoe het hare bijdragen. Opmerkelijk is het vooral da* in kringen, bulten de dlrect-belanghebbenden, het ge voelen meer en meer veld wint, dat de kleinhandel minder aan zyn lot dient te worden overgelaten, doch dat ook aan dezen stand in ruimere mate de gelegenheid moet worden geboden om zich veru-r te bekwa men en kennis te kunnen nemen van de resultaten van onderzoekingen en proefne mingen, die hun branches betreffen. Zoo werd hier te lande in den loop van hét jaar 1939 door de subcommissie uit de commissie voor de economische politiek een ondersoek ingesteld naar de prijsvorming in het kruideniersbedryf, waarvan een uitvoe rig rapport verscheen, terwijl in het volgend jaar werd opgericht de .EUchting Econo misch Instituut voor den Middenstand”, die zich ten doel stelt het bevorderen van on derzoekingen tn het belang van den handel- dryvenden industrieelen middenstand waar voor zoowel van Rijkswege, als van de zijde der Kamers van Koophandel, een krachtige finantleele medewerking werd verkregen. Dat ook In het buitenland het streven groeit om de economische problemen van den détailhandel te bestudeeren moge biy- ken uit het feit, dat voor dit doel tn het Jaar 1939 aan ds Universiteit te Keulen een Instituut werd verbonden 'Betriebewlrt- schaftllchee Institut für Einze Ihandelsfor- schung). Daar het werk van dit Instituut onge twyfeld velen in ons land belang inboezemt, kan het wellicht zyn nut hebben, daarom trent eenlge bijzonderheden te laten volgen. Het Instituut zal in de eerste plaats trach ten één der belangrijkste vraagstukken van den winkelier, n.L „hoe kan ik myn ver koopsorganisatie soo economisch mogeiyk maken?" nader tot oplossing te brengen. Vervolgens wordt o.m. ter hand genomen: le. het systematisch nagaan van alle han delingen. die op den verkoop betrekking hebben teneinde de resultaten daarvan nauwkeurig te toetsen 3e. bet maken van tyd-studi'to in détail- saken, opdat door het opnamen san den tijd dien verschillende handelingen ver- elschen, betrouwbaar cijfermateriaal wordt verkregen, opdat kan werden Ofschoon nu de wonderen zonder tal te Lourdes nadien geschied er. onweerlegbaar bewezen, ons de echtheid der verschijningen overtuigend waarborgen, zoo kan toch ook de geschiedenis van Bernadette alleen reeds I volstaan om het waarachtig bovennatuuriyk karakter barer visioenen volkomen zeker te maken, om elke gedachte aan mogelijke hal- lucinatie als een dwaasheid to te zien en H evenzeer te begrijpen dat de wondervolle verschynlng te Lourdes niets uitstaande heeft met de dwaze vertooningen van wer- keiyke of vermeende verschyningen, waar- B van de spiritisten ons weten te verhalen. We behoeven daartoe slechts aan de hand van de meest betrouwbare gegevens na te I gaan wie en hoe Bernadette was vóór haar visioenen, hoe ze was tyden» haar visioenen. I en wat haar leven daarna geweest is. I Ik wil trachten van haar leven in leder van deae phasen, in korte trekken een zoo getrouw mogeiyk beeld te geven, om nog I eens te doen zien hoe het schoonste bewys voor de verschyningen te Lourdes Bemadet- te self is. I lé. Vooreerst dan wie en hoe was Berna dette vóór haar visioenen? Bernadette Soublrous in 1844 den 7en Ja- nuari geboren, was het oudste dochtertje I van Francois Soublrous en Louise Casterot. I te Lourdes, een plaatsje aan den voet van de Pyrtaeeta. I Stelt u niets bfjsonders voor. X Waren I héél eenvoudige, brave menschen, die met I elkaar gelukkig waren, wel arm, maar toch I geen gebrek leden zoolang de molen to hun I onderhoud voorzag. I Soublrous was echter wat traag en dreef I zijn zaken slecht en moecer. die ook niet I door veel doorzicht of overleg uitmuntte, I hielp er X huishouden niet bovenop. I Als Louise voor de tweede maal tn blijde I verwachting was, werd Bernadette bU een I vrouw gebracht, in Bartrès, een naburig I dorpje, welke vrouw Juist haar zoon verlo- I ren had en als een liefdevolle pleegmoeder I gaarne het kind tot zich nam. Bernadette I bleef by moeder Arravant twee jaar. Toen I keerde ze terug naar de hulseiyke haard. I Qe toestand was niet rooskleurig, maar I men behield het leven. Ieder jaar vermeer- I derde het gezin, maar ook de zorgen. De I kleine Bernadette hielp baar jeugdige moe- I der zoover hare zwakke krachten het toe- I lieten. Bernadette echter groeide slecht Zy g bleef zwak en tenger en begon te lijden I aan een benauwende en pyniyke aamborstig heid. I De moeder deed wat mogeiyk was om I haar eenlg meer versterkend voedsel te ge- I ven en ook haar pleegmoeder te Bartrès I verloor haar niet uit het oog, deze nam I baar dikwijls mee, zoodat zy to die jaren I eigenlifk evenveel te Bartrès als to Lourdes verbleef. I Daar trachtte bet kind de weldaden aan I haar bewezen te vergelden, door voor haar I pleegouders de kudde, de schapen en lam- I metjes te bewaken, to zoover dat voor haar I leeftijd mogelyk was. I Telkens als ze weer thuis kwam was de I nood booger gestegen, de armoede nUpen- I der. En wyi dat molenaarshuishouden er I nog rtike-lui’s manieren op na hield In dien I zin, dat de molenaar zich niet voldoende I durfde doen betalen en de moeder zoolang I er nog maar eenlg voorraad was, voor leder I open tafel hield, kwam er geen verbetering. I X Meel werd ook wel niet op tijd of soms bedorven afgeleverd. I Éh zoo brak de treurige dag aan dat zj], I niet meer in staat de huur te betalen, de I molen moesten verlaten. Ze werden er ult- I gezet En toen begon de droeve tocht van I de eene molen naar de andere, van het eene hute naar het andere, totdat ze tenslotte I uit liefdadigheid een onderdak kregen in het I vroegere huis van bewaring in de Rue des Petfts Fossés. Het „cachot”, zoo wordt het nog heden genoemd, bestond uit twee vertrekken, voch tig en ongezond, in elk geval toch nog beter dab de onophoudeiyke bedreiging van tel kens op straat te worden gezet. Men kan heb'nog bezoeken in Lourdes. Slechts spaar zaam dringt het licht door in dezen kerker. Toen de Soublrous er woonden gaven de eenlge vensteropeningen uitzicht op de Massablella-rotsen. Vanuit dit verbiyf ging Bernadette naar haar hemelsche samen sproken PTan^ols en Louise arbeidden wet ze maar konden en lieten bet gezin verder over aan de zorgen van Bernadette. De armoe en de ellende beeft, naar betrouwbare getuigen, noott den vrede of eensgezindheid verstoord. Nooit ook hebben ze zich tegenover iemand beklaagd over hun armoede; ze waren lie- I ver bezweken dan hulp te moeten vragen. Tot overmaat van ramp viel er heel on verdiend een valsche verdenking op den mo lenaar en twee jaar heeft de ongelukkige man in de gevangenis moeten zuchten tot elndeiyk zijn onschuld schitterend aan den dag kwam. Dit was echter de genadeslag voor het gezin. Toen ze zoo byna geheel zonder brood waren plaatsten ae in 1857 Bernadette weer by haar pleegmoeder Arra vant to Bartrès weer als herderinnetje om de schapen te hoedea. Van de opvoeding van Bernadette was door al die gebeurtenissen nog niet veel te- reebt gekomen. Zy was 13 13 jaar en kon leaan noch schrijven. Ook by baar pleegmoeder, die wat zuinig b was uitgevallen, kwam daar niet veel van. Wel had ze beloofd haar naar school te zenden, maar voorioopig bepaalde ae rich er toe de kleine als veehoedster naar het veld te sturen met de schapen. Ze gaf zich echter moeite haar den Ca techismus in te prenten, want ofschoon Ber nadette zeer godvruchtig was en gaarne haar rozenkrans bad, kende ze haast nog de eer ste beginselen van den godsdienst niet. X Kostte haar echter uiterst veel moeite. Wtet hoewel bet kind een gezond begrip on een levendlgen aard had. kon ae toch haast onmogelUk da voor baar nog aoo vréémds woorden van dep eatachiamus tn haar geheugen prenten. Bn menigmaal wierp de pleegmoeder spijtig het boek neer en vielen er harde woorden, die het kind aan hek schreien brachten, dat ae toch soon moMWk gebeugea bad en aooveel teat vor- Men schrijft ons; Deze Vereeniging hield op 35 Februari hare voorjaars-ledenvergadering in café „Baerdemaeker" te Spanbroek. Deze vergadering, die onder leiding stond van den heer K. Bos, voorzitter der Ver eeniging, werd bezocht door ongeveer 100 leden. De voorzitter opende met een woord van welkom en aside, dat het hem genoegen deed, dat ook dezen dag weer een flink aan tal leden was opgekomen, om met elkander te bespreken de belangen van onze fabriek Hy hoopte, dat de besprekingen vrlend- schappeiyk en opbouwend zouden zyn in net belang van onze zaak. De seer uitgebrelde notulen werden hier na voorgelezen door den secretaris, den heer D. Pyper. Als altijd was bet verhandelde zeer nauwkeurig weergegeven. Zonder op- of aanmerkingen werden deze dan ook goedgekeurd en onder lulde instem ming van de vergadering, bracht de voor zitter dank aan den secretaris voor de juiste weergave. Punt 3 van de agenda was: „Mededeelln- gen van den directeur”. Uit de mededeellngen van den heer Veld- stra bleek oa., dat de mclkaanvoer vanaf 1 Mei 1930 tot 1 Februari 1931, in 9 maanden dus bedroeg, 13356.000 K.G., hetgeen to deze 9 maanden, vergeleken by X vorige boekjaar wederom een vooruitgang van 1 mllltoen K.G. bedroeg. De bruto-opbrengst van deze melk was precies 9 cent. Er was op 1 Februari een zeer belangryk saldo, zoodat een behooriyke nabetaling wel weer soo goed als zeker m. Over de kwaliteit van de producten was men goed tevreden. Sinds de verbouwing in Juli was atgeloopen. kwamen afwyklngen in kwaliteit zoowel van kaas als van boter niet voor. De boterprys was X geheele Jaar ongekend laag. De verkoop van dit artikel gaf geen groote moeite. De kaasprys was to den zomer bevredi gend. maar liep to X najaar terug. Er was den geheelen winter een moeliyke handel to dit artikel en het kostte groote inspanning alles behooriyk te verkoopen. Momenteel is echter onze voorraad kaas mi niem klein en gezien het saldo en den bruto- prijs zyn de resultaten goed. Over den welprijs geeft de directeur als zyn meening te kennen, dat de Meelsulkerfa- briek voor X komende boekjaar 55 80 cent per 100 L. zal willen betalen. Het t. b. c.-ondersoek is voor dit jaar weer vrywel afgeloopen. Er werden door de fa briek 36 dieren overgenomen en afgeslacht. Dit aantal was grooter dan voorgaande jaren hetgeen vennoedeiyk hieraan zal zyn toe te schrijven, dat de veestapel erg heeft geleden van bet mond- en klauwzeer en ooa. dat men meer routine krijgt in het vinden van deae dieren. Er wordt op geweaen, dat het onderzoek ultwyst, dat besmetting byna ultalultend plaats vindt van dier op dier on dot bet daarom van aoo groot belang is de Uit dit schema biykt dus, dat het meeren- deel van het publiek zyn aandacht besteedt aan hetgeen onderaan in het midden tn de étalage ligt. Ook interessant is het resultaat van het onderzoek naar den duur van het kijken naar de étalages. Uit het controleeren van 2834 kyklustigen bleek, dat het publiek ge middeld 17.3 seconden naar een étalage kykt. By een onderzoek, dat een ’aar vroeger was gehouden, bleek uit 3402 re vallen, dat het kijken toen gemiddeld 16.7 seconden duurde. Zy, die zich voor de economische vraag stukken van den détailhandel toteresseeren, raden wy ten seerste aan een bezoek aan dit Instituut te brengen, waar men steeds gastvry door Prof. Seyffert en zyn assisten ten wordt rondgeleid. Afgewacht zal moeten worden in hoeverre de nieuwe Stichting in ons land en dit nieu we Instituut te Keulen er In zullen slagen de handeldrijvende en industrieele midden standers weer meer te kunnen vormen tot ..de dragers van den economlschen vooruit gang”. aooals de gilden dit vroeger waren, doch in elk geval valt het toe te Juichen, dat er een ernstig streven Is ontwaakt om dit terrein, dat nog te wetnlg ontgonnen is, wetenschappeiyk te bewerken, zoowel ten nutte van den middenstander zelve, als van den kooper. Ongetwyfeld zullen echter ook de leveranciers en de bankinstellingen een dergeiyke voorlichting op prijs stellen, want maar al te vaak zyn ook dese het slacht offer geworden van een onoordeelkundige bedrijfsvoering van personen, die zich waan den winkeliers te kunnen zyn. doch die beter hadden gedaan nooit achter de toon bank te gaan. Tuinbouwclnb V. Z. O. 8. Donderdag hield de Tuinbouwclub V.Z.O8. haar Jaar vergadering tn café L. Henneman. De voorzitter, de heer Mujjen. opende met een woord van welkom, waarna de notulen on veranderd werden goedgekeurd. Als dan bracht de secretaris een uitvoerig verslag utt over het afgeloopen Jaar, waaruit we aanstippen dat het ledental, zynde 79, sta- tlonnair is gebleven. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat op 1 Jan. 1930 in kas was ƒ117.03; ontvangsten in 1930 bedroegen 89.uit gaven over dat Jaar waren 84.20, soodathet batig saldo, gevoegd by kasgeld 1 Jan. 1930, by het afsluiten van dit jaar de sem uit maakt van 121.83. Tot verificateurs werden benoemd de hee ren C. v. Duivenvoorde en P. G. Patels. De heeren R. Beentjes en A. Schouws, bei den aftredend en herkiesbaar, werden als bestuurslid herkozen. Medegedeeld werd dat voor ingezonden producten over het afgeloopen Jaar is toe gekend aan: B. Lammerse. 29 p.; H. Vendel. 8 p.; A. Janse, 7 p - Voor een vaas tulpenbloemen ingezonden door A. Janse, werd door Jury 5 punten toegekend. Van de rondvraag werd een seer druk ge bruik gemaakt, vooral ten opzichte van huis- houdeiyke aangelegenheden der club. Den vragers werd tot genoegen geantwoord. Daarna verkreeg de heer Haanen uit Be verwijk het woord, die een causerie hield over de insecten-ontwlkkellng. 8pr. wist zijn toehoorders te boeien door de interessante wetenswaardigheden van het insectenleven en besprak de schade, aan de tulnbouwgewassen toegebracht, met even tueel te bezigen bestrydingsmiddelen. Dat een en ander met aandacht werd ge volgd bleek uit de vele vragen welke werden gesteld, en op duideiyke wyze beantwoord. Met een dankwoord werd de vergadering hierna door den voorzitter gesloten. Aardappelwnrtstakte B. en W dezer ge meente herinneren belanghebbenden aan het verbod tot bet telen van aardappelen, be kend onder den naam van Bravo. Kampioen, de Wet en Bontje, Burgerlijke Stand Geboren; Neeltje, d. van O. Groote» en H M. Fransen Clara, d. van A. Kampman en A. Ploeg Ida Cornelia, d. van H. Zevenboom en I O. Scharwachter Jacob Plet, z. van J. C. Rus en A. N. A. Hopman. Bet Begrafenisfonds. We ontvingen bet belanghebbende. Jaarverslag van de vereeniging .Bet Be grafenisfonds” alhier, waaruit we het vol- de katholieke pers bekend te maken» gende vermelden. Het bestuur werd gevormd door de hoe- I 5 Jaar meenden hierdoor te besparen aan f tOJOOO en alleen in het voorzien. De heer Knuwer mende dat met f 10400 er al heel wat veranderd kon worden aan vloeren en ramen. De heeren Schmalz en Brouwer waren hoofdzakelyk de woordvoerders van ben, die pleiten voor niet wachten, geen dag en geen uur. Punt 3: Wegen rondom Behagen. Hiervoor had het bestuur uitgenoodigd den beer Timmerman, voorzitter dor Banne of Polder Behagen, die een uiteenzetting gaf van de werkzaamheid to deze van ge noemden polder. Contact was er reeds ge zocht met het Gemeentebestuur. De heer v. Erp had zoo graag gezien, dat hiertoe door het Dag. Bestuur der Ge meente zelf het tnttlattef was genomen en niet steeds maar heil te zoeken by adhae- sie-betulglngen. Het slot van deze discus sies was, dat „Algemeen Belang" er bU het Gemeentebestuur op aan zal dringen het contact voort te Betten, zulks op voor stel van den heer Trapman. Punt 4: Bespreking over het van een Sportpark. Hiertoe werd bet be stuur gemachtigd een commissie samen te 1.tellen van drie leden uit „Algemeen Be lang" en uitgebreid met één vertegenwoor diger van elk der hier bestaande sport- vereentgtogen. Hierna werden de niet aangeslotene aan wezigen by „Algemeen Belang" beleefd ver zocht de vergadering te willen verlaten De 8ecr. las hierna de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Vervol gens gingen enkele ingekomen stukken en mededeellngen onder den hamer door. Punt 7: Bestuursverkiezing, be aftreden de leden de hh Zijdewind, Bolte en Stam, werden by acclamatie herkozen. Punt 8: Winkelweek 1931. Besloten werd dezelfde leden wederom aan te zoeken die vorig jaar de Commissie hebben samengesteld, het aan die leden overlatend opengekomen plaatsen aan te vullen. Punt 9: Subsidie J. v. Behagen, auto- dlenst Callandsoog. Hiervoor werd f 50.— subsidie gegeven. Punt 10: Rekening en Penningmeester. De Commissie tot nazien der rekening adviseerde by monde van den beer Brug- man tot décharge. Wat door den Voorzitter werd verleend, met dank voor het gehouden beheer. Punt 11: Rondvraag Klachten werden geult over het lang wachten aan loketten der Ned. Spoorwegen en aan het Postkantoor. Betreurd werd het niet ultnoodigen der gemeenteraadsleden voor deae belangryke vergadering, waarop de voorzitter antwoord de. dat het niet getuigde van belangstel ling. dat deze niet aanwezig waren, de hoe ren Gorter en v. Erp uitgezonderd, daar <le agenda tn <te Schager Courant was bekend gemaakt en de vergadering voor de eerite vier punten toegankelijk was voor iede»<n -- Aangedrongen werd zulks dan. ook in. Donderdag 26 Febr. „Algemeen Belang*' in lokaal Igess. Circa 60 personen waren aanwezig, toen de Voorzitter Mr J. Buiskool te ruim acht uur deze vergadering opende. Hy herinner de in zyn openingswoord aan het jubileum van de Mlddenstandsvereenlglng en her dacht twee personen, die met „Algemeen Belang” veel hadden samengewerkt, nJ. de heeren M. Visser en B. König, voorzitter v. d. Hanro. Vervolgens leidde de Voorzitter punt 3'^ v d. sgends in: .JBchoolbouwplannen té' Behagen. Een uitvoerige dtscusate ontstond, waar bij een kleine groep zonder meer op dlrecten bouw wilde aandringen by het Gemeente bestuur. terwijl een overgroote meerderheid het gematigde bestuursvoorstel steunde, by het Gem.-bestuur er op aan te dringen de plannen te willen herzien en te overwegen om te komen tot een voor onze gemeen te- financiën meer in overeenstemming zynd plan. De heeren v. Erp en Gorter wilden gun stiger tyden afwachten, circa 5 jaar en rente hoog noodlge

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6