lluitenlandsch odQieuws v. ROSSEM’s TROOST FEUILLETON DE Bij gevatte Koude in hoofd en ledematen, Rheumatiscbe pijnen. Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezlchtspljn en vastzit tende Hoest, zullen IN UW PIJP: UIT HET RIJKE NATUURLEVEN HEERENBAAI 20-50 Cf per ons verschaft U urolken vanaerurt DE VIERDE SEPTEMBER BLADZIJDE 1 DERDE BLAD m n Slaven-ja&ers Rusland en Japan De schuld aan den wereldoorlog Pr. Crisis in Australië Ontbinding van Kamer en Senaat? Antwerpsche tentoonstelling Diefstal van dynamiet Pllsoedski viert feest s Het All-Russisch radencongres Na de Ronde T afelconferentie Gemengde (Buitenlandsche (Berichten Het beste naar het buitenland, het overschot voor eigen volk IH- i 8e- mol- 8ele en was hij niet langsde kust naar Newhaven 8'1 De Bonus voor de Oudstrijders tot wet verheven - .1 klaar De graanpolitiek van Sovjet Rusland Mijnhardt’s Poeders. U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist öt ia haki gekkede man wnt hem op Oproep aan den Spaanschen adel Zes negers terechtgesteld Hij moest Wally in de gaten blijven houden, .'hoogde zijn snelheid. uit het gezicht ver- Een propagandafilm voor bewapening Kath. Vlaamsch Nat. Verbond te West-Vlaanderen ZATERDAG 28 FEBRUARI 1931 Staan de Nazi's op hun hoogtepunt? Gandhi en de onderkoning Geen koek en ei Man contqji Maginot zul— PQ> Het onderwijs in Spanje Katholieke scholen In Madrid haar niet trachten te ontfutselen. ver- op aangemoedigd 4 Ruim 43% millioen francs ontvangen. ten- Een sensaUoneele arrestatie De Viootonderhandelingen vut millioen briefkaarten met z(jn portret. Mnssolini op de Engelsche Ambassade Het vijfjaren-plan (Wordt venroigd). - 'ÜfA ft’ sweest. Dat had ichte gebracht, iret op. De Moorde- ïj haalde x’n schou- buitengewone zegend. bouw Boe- nazie van Wm. is. ware Ada d. baak l 30 -30. Inley 3 35. 3oCp. Iging ruit- Vltte 3500 K.O. i per Put- Oten vone >taal K) p talag- Om- 5.84— Blau- 3-32 Witte -»J0. 4 per K.G. r 100 Wor- ».1O- Nep 140— M. mtn- lUrie IjOS kool 3—8. Ra to* K.G. i Per tan? Neerslachtig dacht hij aan de Brooklands. :ig K.M. per uur. Ha I In een loopen kon zonder brommen. Vrijdagavond Is In de Engelsche ambassade een diner gegeven, waaraan ook Mussolini aanzat. Tevoren heeft Mussolini een onder houd gehad met den Italiaanschen minister van marine, waaraan groote beteekenis wordt gehecht. Tegen middernacht werd van be trouwbare zijde medegedeeld, dat Mussolini na het diner een lang gesprek gevoerd heeft met Henderson en Alexander. Zaterdag om 9 uur 40 zullen Henderson en Alexander door den konlng in audiëntie wor den ontvangen. In aansluiting -hierop zal nog een onderhoud plaats vinden tusschen Hen derson en Grandi, terwijl de deskundigen des morgens hun gemeenschappelijke werk zaamheden zullen voortzetten. Waarschijn lijk zullen de Engelsche ministers Zaterdag Nadat het Huis van Afgevaardigden, ón danks het veto van Hoover, het ontwerp inzake het ultkeeren van een bonus aan de oudstrijders, wederom had aangenomen, heeft ook de Senaat het ontwerp met overweldi gende meerderheid goedgekeurd. Hierdoor is de beleenlng van de polissen der oud -deel nemers aan den wereldoorlog wet geworden. De financieele wereld is een weinig be zorgd over dit besluit van het Congres. te waarschuwen de 4aar neen, dat zou Als gevolg van de indiening van een nieuw wetsontwerp door de regeerlng van het Ge- meenebest. tot een buitengewone uitgifte van bankbiljetten tot een bedrag van 18 mil lioen pond sterling, houdt men rekening met de aanstaande ontbinding van de beide Ka mers van het parlement. Theodore, minister van de Schatkist, verwacht dat de Senaat het wetsontwerp zal verwerpen, waardoor derhalve een dubbele ontbinding zou wor den veroorzaakt. Volgens de grondwet van Australië kan de Senaat worden ontbonden ingeval van langdurige oneenigheid met de Kamer. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft op het Ai-Russisch Radencongres, dat te Mos kou geopend Is, de eerste rapporteur, de voorzitter van den raad van volkscommis sarissen van Groot-Rusland, Sulimow, een redevoering uitgesproken, waarin hij uit ging van de stelling, dat het vljfjaarsplan het hoofddoel blijft van Sowjet Rusland. De taak van den Sowjet het industrleele buitenland in te halen, zal worden vol bracht. Op tal van gebieden gebeurt dit Tusschen Rusland en Ja|>an bestaan sedert gerulmen tijd meenlngsverschillen over de Japansche visschertjrechten aan de Siberi sche Oostkust. ‘In den Senaat is thans een resolutie inge diend. waarin de regeerlng wordt verzocht in het conflict een krachtiger houding te genover Rusland aan te nemen. Reeds eenigen tijd geleder heeft deze kwes tie tot een notawisseling tusschen beide re- geeringen aanleiding gegeven. Al Capone veroordeeld Naar uit Chicago gemeld wordt, heeft bet Gerechtshof aldaar den bekenden onge kroonde n konlng der New Yorksche onder wereld Al Capone wegens het negeeren van de rechterlijke macht, tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Al Capone had moeten verschijnen wegens belastingontdui king, doch was niet verschenen. hun handteekeningen Maart aan den maarschalk op len zenden. In de scholen zal een boek worden tiitpe reikt met verhalen uit het leven van soedski. Bryce zat daar achter het stuurrad en rookte om twee zeer goede redenen. Voor eerst omdat Wally hem al meer vóór kwam ten. tweede, omdat ieder oogenblik, dat t gevaar grooter irden om den Weliswaar kon hij zich ten en hij verhoo Opeens ha< loten, maar niet zoodra zag hij een man van de Auto-Club, die Hieraan bemerkte i, of hij hield stil. -v-uw.k ,iij voor 't eerst, dat de eigenlijke|bezitter van den auto lid was van de dub. Als de plicht my roept tot werken. Dan ben At niet langer lui. Niets kan mi» dan tegenhouden, Zelfs geen pijpestelenbui Dan steek ik mijn paraplu op, Niet voor hoed of beste pak. Maar k bescherm myn trouwe pijpje DOUWE EGBERTS, mijn tabak. kunnen constateeren, dat mieren wassen mieren uit andere nestot in hun gemeenschap. Maar dief’ van soorten vindt haar oorzaak er sommige roofzuchtige mieren als ze sterker zijn dan een nal eenvoudig de poppen en larven d stelen. Men noemt dan die geroof<¥ slaven. We moeten ons die slavernij bar voorstellen. Die slaven voelen zich bij hun meesters best thuis. Ze gaan evengoed als de andere het nest uit, op zoek naar voedsel, en doen niet de minste moeite om te ontsnappen. Ze weten op de eerste plaats niet beter en bovendien zijn ze gelijk berechtigd met de overige bewoners. Er is tolt* een soort, dat niet bestaan kan zonder 'slaven. Het is de z.g. Amazone-mier. die in ons land nog heel zelden voorkomt, 't Is een echt ras van vechtersbazen. Heel him lichaamsbouw is berekend op den strijd; groote, sterke pooten, maar vooral geweldige, priemvormlge kaken, maken hen tot ge- Warschau, en heel Polen is van plan den a.s. 19den Maart, den naamdag van maar schalk Pllsoedski. op gansch bijzondere wijze door feestelijkheden op groote schaal tè vie ren. Het comité, dat het tienjaarsfeest van de overwinning in den Pruisisch-Russischen oor log van 1920 georganiseerd heeft, zal ook de leiding hebben bij het vieren van dezen naamdag. Voor alles is men plan, vijf millioen brief kaarten te laten maken met het portret van den maarschalk en een korte levensbeschrij ving. Deze kaarten zullen verdeeld worden on der alle mogelijke Poolsche organisaties in Polen en in het buitenland, die ze dan van In het afgeloopen jaar hebben 63.000 kin deren in Madrid onderwijs genoten. Meer dan de helft van deze kinderen be zochten een katholieke inrichting* voor on derwijs. Op de ..Nationale" school stonden 15.003 op de stadsschool kinderen be- De hertog van Tetoean, een der grandes van Spanje, heeft een manifest tot den Spaanschen adel gericht waarin hij den edellieden aanbeveelt het prestige van bun klasse te handhaven door studie en arbeid, door hartelijkheid in hun maatschappelijke betrekkingen en door de verdiensten en of fers van anderen te erkennen, een en ander met het oog op een hecht maken der monar chie. waarvan de adel een der voornaamste steunpilaren is. Iedere andere wijze van handelen ware volgens den hertog zelf moord. By het einde der heden gevoerde bespre kingen tusschen Gandhi en den onderkoning verklaarde laatstgenoemde, dat de bespre kingen wellicht zouden worden hervat. Klaarblijkelijk moet Londen worden geraad pleegd wegens gebleken meenlngsverschillen. Geruchten betreffende het afbreken van de besprekingen worden' niet bevestigd. Gandhi zal eenige dagen in New-Delhi rust nemen en dan met de executive van "het Congres een samenkomst hebben. Een half uur na het onderhoud tusschen Gandhl en den onderkoning werd een bui tengewone zitting van den Raad van den onderkoning gehouden. Men gelooft, dat de besprekingen tusschen Gandhl en Lord Irwin tot resultaat hebben gehad dat het meenlngsverschil over drie der vier voornaamste punten is uit den weg geruimd. In politieke kringen verwacht men nieuwe besprekingen en acht men elk pessimisme ongerechtvaardigd. In de ,.Maria”-mljn is een mijnwerker be trapt, toen hij bij het aanbrengen der ont plofbare stoffen in boorgaten, een hoeveel heid dynamiet stiekem ter zijde wilde leggen. De man is in hechtenis genomen. Naar verluidt, moet een doos met ontplof bare stoffen gevonden zijn, welke zeker reeds verscheidene dagen verstopt was. De politie en het O. M. houden zich met deze sensationeele vondst thans bezig. Naar het mijnbureau nader mededeelt, hebben reeds den 25sten Februari JJ. twee mijnwerkers in de mijn .Maria” bij Maria- dorf een kleine hoeveelheid springstoffen in het geheim begraven. De mijndirectie is dit eerst den 26sten Februari te weten ge komen. Deze mijnwerkers hadden deze springstof fen achtergehouden, naar zij zelden, wijl rij bang waren, dat rij den volgenden dag met de hun verstrekte hoeveelheid niet toe zou den komen. Van misdadlgen opzet is waarschijnlijk geen sprake. De zaak is intusschen in han den gegeven van het openbaar ministerie. Wegens den moord op twee blanken zijn zes negers op den electrischen stoel terecht gesteld. Zestien getuigen, onder wie vier vrou wen, woonden de wcecutle bij. Het was de eerste maal in de geschiedenis van den staat Zuid-Carolina dat op één dag zes personen werden terechtgesteld. In het „Genootschap voor onderzoek naar de oorzaken van den wereldoorlog” werd gisteren onder voorzitterschap van den rijks- kanselier b. d., dr. Marx, van gedachten ge wisseld over de mémoires van vorst Von Bulow. In een kort inleidend woord keerde zich dr. Marx met groote beslistheid en met le vendige instemming van de vergadering tegen de laatste rede van den Franschen Minister van Oorlog. Maginot. Dr. Marx zeide, dat hij ten hoogste ver wonderd was. dat iemand ondanks de docu- mqjten, mémoires van wetenschappelijke werken over de kwestie van de oorlogsschuld die thans ter beschikking liggen, het no: wagen durft, Duitschland als den aanvaller in den wereldoorlog te beschouwen en tc weigeren, Duitschland als gelijkgerechtigd te behandelen. Dn Marx oordeelde het noodig, tegen deze bewering in het openbaar met alle kracht op te komen. en t hij in Londen vertoefde, het werd aangehouden te woi autodiefstal. volle rechtvaardigen, maar dat alles kortte tijd en Wall> zou intusschen kunnen ont snappen. Buiten de stad en in de duisternis zou Beyce zich meer op z'n gemak gevoelen. Hij twijfelde allerminst of hij kon Wally’s spoor gemakkelijk volgen, en hij was er vrij zeker van, dat laatstgenoemde zich naar Newhaven spoedde, waar zijn jacht, de Clara II, voor anker lag. binnenkort. Zoo zal de ijzerindustrie van Engeland en de mijnindustrie van Frankrijk en België en een reeks van andere landen worden ingehaald, terwijl op het gebied van het winnen van petroleum Rusland na Amenka de tweede plaats zal innemen. Hierna ging Sulimow over tot den inter nationalen toestand. De kern van zijn be toog in dezen kwam hierop neer, dat Rus land in de toekomst zal zorg dragen voor de handhaving van den vrede. Hierna besprak Sulimow het uitvoeren der werken van het vljfjaarsplan, waarbij hij wees op den deels zeer ongunstigen toestand van de opbouwwerkzaamheden. Het duur der uitvallen van de bouwwerken, vergele ken bij de ontwerpen is een bijzonder ge vaar. Wanneer niet de kostprijs In het derde en beslissende jaar met 12 pCt. kan worden verminderd, beteekent dit dat tal van werken niet zullen kunnen worden ge bouwd. Intusschen is het scheppen van een tweede basis voor zware Industrie naast' het Donetzgebied, n.1. in den Oeral een taak van het allereerste belang. Qualltatlef zijn de voornemens van het plan ondanks alle inspanning tot dusverre niet doorgevoerd. Op het gebied van den landbouw wordt de generale lijn overal doorgevoerd. [ij keek weer achterom. Bryce had zijn door, maar blijkbaar een weinig bevreesd door den vreemden geur en het ontbreken van den bekenden nestgeur, keerde ze halverwege terug. Ze vond het toen waarschijnlijk flauw zoo bang te zijn geweest voor niets, want ze draaide zich weer om en liep de glazen buis heelemaal uit tot aan het afvalnest, waar ze zich blijkbaar thuis voelde, ’t Vreem de van het geval was n’i, dat de 2, 3 vol gende mieren ongeveer dezelfde methode volgden. Eerst er in tot halverwege, dan weer terug en eindelijk er heelemaal door. Ik kan dit niet ander» verklaren, dan dat ze het spoor van de eerste mier gevolgd hebben. Ten slotte liepen de later komende gewoon door; het heele buisje had door de voorgaan de langzamerhand een breed mierenspoor gekregen, zoodat die op-en-neer-gaande weg niet meer te onderscheiden viel ten slotte. Ofschoon nu de mieren zelfs geen soort- genooten uit vreemde nesten in hun nest dulden, zien we toch, dat er soms nesten zijn, waar twee of meer soorten samenwo nen. Is dit dem niet in tegenspraak met den algemeenen regeL Ja en neen Men heeft i kiooit vol- n opnemen' vermenging hierin, dat zijn, die, g nest. komen mieren niet te Ondersteund door chauvinistische rechtsche kringen heeft indertijd ..Echo de Paris” een propagandafilm tegen ontwapening laten vervaardigen, welke, toen de opvoering in een Parijsche bioscoop plaats zou vinden, door tot nog toe onbe kende oorzaak grootendeels verbrandde. Daarop heeft de „Echo de Paris” opnieuw een collecte gehouden, welke binnen enkele weken ruim 2 millioen franken opbracht. De film is intusschen weer gemaakt en zal in Maart in een der grootste Parijsche bioscopen worden vertoond. De „Echo de Paris” zet zjjn inzameling nog voort. De hieruit verkregen gelden zullen voor dezelf de propaganda benut worden. middag om kwart voor 2 vertrekken. Over het resultaat der tot nu toe gevoerde onderhandelingen wordt van officieele zijde nog steeds een streng stilzwijgen gehand haafd. Welingelichte kringen deelen echter mede, dat de meenlngsverschillen op vele punten In den loop van heden konden wor den opgelost, zoodat men op een overeen stemming op Zaterdag kan hojjen. Geen dier leeft zoo innig in gemeenschap als de mier. Heel hun lichaamsbouw en levens wijze is er op ingericht de mierenkolonie te dienen. De gemeenschappen of-staten zijn aoms in boomen, soms in de aarde, soms op de aarde aangelegd. De groote vraag Is nu: hoe onderhouden de mieren met elkaar het onderling verband. Ze leven immers niet los naast elkaar, doch samen met elkaar. Aangezien het in die nesten, behoudens bij de ingangen, stikdonker is. zouden de beste oogen hun niet van dienst kunnen zijn. Proefondervindelijk heeft men uitgemaakt, dat de meeste mieren niet kunnen hooren. Alleen de Formlca-soorten maken hierop een kleine uitzondering, zij kunnen sommige hooge tjilpende geluiden waarnemen en ook zelf voortbrengen, als een waarschuwlngs- teeken. Maar overigens kunnen zjj niet hoo ren. Maar hoe treden ze dan met elkaar in connectie hoe kennen ze elkaar dan 7 Het gebrek aan gehoor- of gezlchts-ztn wordt nu ruimschoots vergoed door een hoog ontwikkelden reukzin. De mieren zijn om zoo t te zeggen „reuk-dieren". ZU hebben zoo n fijn onderscheidingsvermogen voor geuren, dat wij er ons geen voorstelling van kunnen maken. Iedere kolonie heeft een aparten geur, die zich aan leder lid van die kolonie mee deelt. Die geur hangt af van de soort stof, waar uit het nest is opgebouwd, van zijn ouder dom en vochtigheid, enz. misschien nog van veel andere factoren, waarvan wij het be staan niet kennen. Als nu een mier van een ander nest er gens in een kolonie binnenkomt, wordt zij eerst door de wachters aan de poort bero ken. En denk niet, dat zij die contróle on gehinderd jiasseert. Als men in »g. kunst- nesten (waarover later meer) eens een mier overbrengt van een ander nest, al is het nog wel een mier van dezelfde soort, dan. wordt zij dadelijk aangegrepen, beroken' en.... haar laatste uur is geslagen. Mëtetal moet zij die proef met haar dood betalen. Als twee mieren elkaar ontmoeten, Is hun eerste werk te onderzoeken of ze medezusters van elkaar zijn, uit een en hetzelfde vader huis. Vreemde Indringers worden eerst naar hun geur onderzocht: deze methode is de oorzaak van de redding der z.g. mierengas ten. Er rijn namelijk mierengasten, meestal kevertjes, die door de mieren niet alleen in hun nest worden geduld, maar zelfs worden gevoed en gekweekt, 't Zijn namelijk die ke vertjes, die aan hun achterlijf een zoet vocht afscheiden. tAeren zijn, als alle insecten, verzot op zoetigheid. Als nu aoo'n kevertje in een mie rennest komt, wordt hij direct docr een stel letje mieren omringd, die hem betasten. Zoo wordt dan spoedig de heerlijke snoeperij op hem bevonden en de kever wordt als hoogst nuttig voor de kolonie in genade aangeno men. Door hun uiterst-fijnen reukzin zijn ze in staat den weg te vinden. Als ze’ op hun toch ten buiten het nest een reukspoor van een andere mier ontmoeten, dan leidt dit spoor hen naar hun nest terpg. Want vooreerst ruiken ze of dat mierenspoor afkomstig u van een nestgenoot. Als ze nu den eigen nestreuk waarnemen, rijn zjj echter nog lang niet aan hun doel, want nu rijst de vraag, welken kant moet ze nu uit, want ze beeft nog de keus tusschen twee richtingen, waarvan er maar een naar het nest voert natuurlijk. Door allerlei minutieuze proeven heeft men kunnen achterhalen, dat de aard van het sjxx>r haar de juiste richting aangeeft. Im mers, als het een spoor is. dat van een mier afkomstig is, die uit het nest gekomen is, heeft het nog een sterken nestgeur. Ook heeft het spoor een bepaalden vorm, die voor het naar het nest toevoerend en van het nest af voerend spoor verschillend is, omdat de plaat sing der pooten in beider gevallen tegenge steld is. De mieren kunnen zelfs dezen reuk- vorm onderscheiden. En zoo brengt dit onbe grijpelijk reukvermogen hen daarheen, waar ze zijn moeten. Deze methode geldt echter niet voor alle mieren, maar is zoo bl) de Lasius-soortcn bevonden, waartoe de gele weldemier behoort. GU hebt misschien wel honderden malen op een boschpad een mierentrek ontmoet, van op-en-af-gaande mieren. Langs een smal paadje gaan ze heen en weer langs elkaar. Aks ge nu met een stokje een streep trekt dwars door dien weg, dan ziet ge plotseling een heele opschudding ontstaan. Aan beide kanten van die streep blijven de mieren eensklaps staan. Onrustig zwaaien ze met hun sprieten, loopen weer terug, keeren weer om tot aan de streep. Dat spelletje herhaalt zich een tijdje, tot er een de stoute schoenen aandoet en de Rubico overtrekt. De andere volgen tenslotte de stoutmoedige, die den overtocht gewaagd heeft en spoedig gaan ze weer hun weg met gezwinden pas, zooals dat mieren betaamt. Hoe kan men nu zoo Iets verklaren? Men kan het niet anders uitleggen dan als een storing in het reukspoor. Die streep heelt plotseling het regelmatige reukspoor verbro ken. De mieren ruiken opeens hun eigen spoor niet meer op een bepaalde plaats. Die onverwachte verandering doet hen schrik ken. Als een van hen het eindelijk waagt het onbekende terrein te betreden, laat zij natuurlijk haar bekende spoor achter, dat de anderen weer met een gerust hart be treden. Zelf heb ik In een kunstnest het volgende waargenomen: Ik had eens een nieuw glazen buisje ge maakt tusschen het eigenlijke nest en den vergaarbak voor den nestafval. De eerste mier, die er in kwam, liep eerst een eindje voor zijn eigen goederen en obligaties. Alles tezamen bezat hij dus ongeveer honderd duizend pond, waarmee hij naar eigen goed dunken kon handelen. Een aangenaam vooruitzicht. Aan de gezamenlijke Naisuki-Pressland- Chatterton rekening had hij niet durven raken, alhoewel deze geregistreerd stond op naam van zijn vader, en hij was gemach tigd tot tienduizend pond van de bank op te vorderen, door z'n eigen handteekening zonder meer. Maar zoo iets zou de aandacht van Press land op hem getrokken hebben en dat was het laatste, waarnaar hij verlangde. Bij twee gelegenheden had hij Pressland ontmoet, eenmaal in een restaurant en een maal in een hotel, maar die geheimzinnige man had zich zoo achteraf gehouden, dat Wally den indruk had gekregen, dat Press land niet heel aangenaan in den omgang moest zijn. Hij wist, dat zijn vader Pressland's werke lijke identiteit niet kende inderdaad had hij zijn gezicht nooit gezien en hij vermoedde dat Naisuki Pressland beter kende. In ieder geval hij had geen lust om met Pressland kersen te eten. Hij was er voor zich van overtuigd, dat Naisuki's dood'niet natuurlijk geweest was en hij vermoedde half, dat Pressland's geheim zinnige hand, gelijk in alles, wat hem be trof, daarin betrokken was hem eveneens op de gei niet kende en de Central Agent had nu het geheele operatie-terrein voor zich alleen. En Wally meende, dat dit Pressland’s voornaamste wensch was. Getuige z'n ver raad van Naisuki. Alles tezamen genomen was het nog zoo ddfn niet er tusschen uit te knijpen, ’t Was veiliger Veel veiliger. Behalve dat, Wally was niet van zins om er z'n hachie bij te laten. Op ’n goeien dag zou Pressland er toch inviiegen, en de man, die daarvoor zou zorgen, was Guest I De Buggatti hield steeds door den weg en Wally staarde voor zich uit, terwijl de kop- lichten helle straalbundels voor zich uit schoten. Bij Burgh Heath aangekomen, keek hij weer eens achterom. Verduiveld 1 ’n Halve mijl achter hem schitterden de koplichten van de Rolls. Drommels 1 Bryce haalde hem in. Wally boog zich over het stuurrad, terwijl de koude nachtlucht hem langs 't gelaat sneed en in z’n ooren zoefde. Hij bewoog den regulator en vermeerderde zijn snelheid met drie K.M. per Air. De verlichte wijzer van den snelheidsmeter bewoog zich onzeker tus schen de cijfers 45 en 30. Hij nam een gevaarlijke bocht op twee wielen. Die verwenschte weg ook naar Brigh ton. Waarom had bij dien ook genomen Iets meer dan veertig K.M. op dien slechten weg was absoluut onveilig. Waarom had hij den weg naar Portmouth niet genomen, De ontvangsten der Antwerpsche toonstelling hebben naar „Het Laatste Nieuws" meldt, volgen de totdusverre be kende Cijfers ruim 43';. millioen francs be dragen aan toegangskaarten en abonnemen ten, verhuring van standplaatsen, vergun ningen en verkooprechten. Dit bedrag zal echter volgens het blad op verre na niet voldoende zijn om alle onkosten te dekken. Te Kortrijk had naar „Het Laatste Nieuws" meldt, een vergadering plaats van het Katholiek Vlaamsch Nationaal Ver bond van West-Vlaanderen, waarop de heer J. Van Se veren, oud-volksvertegenwoordiger van de frontpartU, ter verantwoording werd geroejien. De heer Van Severen behoort volgens „Het Laatste Nieuws" tot de zeldzaam over blijvende nationalisten, die voor een politiek Groot-Nederland opkomen, terwijl hij ook een sociaal programma voorstaat, dat van Hitler en de Dultsche nationaal-soclalls- ten werd afgekeken. De gewestelfjke raad is het daarmee niet eens en nam een motie aan, die aan den heer Van Severen de keus laat zijn opvattingen te laten varen of de partij te verlaten. Waarschijnlijk zal het bij deze uitslui ting in de nationalistriche gelederen niet blijven en zal ook die van den dichter Wies Moens volgen, in afwachting van andere. z’n verdekte vraag te vertellen, dat een snelrijdende Buggatti ongeveer een kwartier geleden voorbij was gegaan. „Hij reed of 'm de duivel achterna zat,” zei de man, toen Bryce weer aanzette. Verderbp stond Bryce weer stil bij een agent van de A.C., die echter bij ’t pas- seeren van Wally niets gedaan had. „Hij rijdt zoowat veertig, mijnheer," ver telde de man hem. „Hij 13 al buiten Ban- stead." Hoofdschuddend had Wally gereden en was wat meer aandacht gaan wijden aan z’n snelheidsmeter. Nu bemerkte hij met 'n achterwaartschen blik, dat de Rolls niet meer te zien was en hij herademde verlicht. Hij had de Rolls gezien in de Gore bij het verlaten van zijn huis. Op den hoek van Hyde Park had hij ze weer gezien en den bestuurder herkend. Hij twijfelde er niet aan of hij kon als hij wilde, het gemakkelijk winnen van den blauwen wagen. Nu ging hij op z’n gemak achter het stuurrad zitten en stak een sigaret aan. ?n Leuke manier om de plaat te poetsen, zoo dacht hij. Hij had op de een ot andere manier aardig wat contanten we'en machtig te worden. De bezittingen van zijn vader waren zoo spoedig mogelijk ten gelde ge maakt, Wally haa alles, wat hem ton deel viel, bijeengeraapt, en dit onder een aange nomen naam in de Crédit Lyonnais gede poneerd. Zijn beschikking in Frankrijk beliep vier en negentig duizend pond. Even eens had hü vierduizend pond ontvangen vreesde strijders. Met één hap kunnen zij den kop van hun vijand doorboren. Maar die oorlogsuitrustlng kunnen rij niet om smeden tot instrumenten voor de werken des vredes. Behalve voer den strijd, zijn hun kaken tot niets dienstig. Voor al het werk staan hun kaken verkeerd. Zij kunnen niet graven, hun broedsel niet verzorgen, ja zelfs niet eens eten. Als zij geen slaven hadden, die voor hen die ..mindere” bezigheden ver richtten, ze zouden spoedig uitgestorven zijn. De Amazone-mier is dus, voor het behoud van haar leven, aangewezen op slaven. ZU gaan dan ook periodiek, hun heilige roeping getrouw, op roof uit naar het broedsel van andere mierensoorten. Hun slaven voelen zich bij hen wel thuis, want hun meesters zijn voor hen hun na tuurlijke beschermers. In dank voor die ver leende veiligheidsgarantie zorgen die slaven voor het onderhoud van het nest, de verple ging van hun broedsel en bovendien voede ren zij op de bekende wijze hun meesters. Nu rijst de vraag, of God deze mieren zoo geschapen heeft. Als we die vraag bevesti gend beantwoorden, dan moeten we ook de consequentie aanvaarden, dat ze dan ook vanaf het begin hun slaven of helpers, zoo als men dat noemen wil, moeten gehad hebben. Men zou ook kunnen zeggen, dat die mie rensoort zich langzamerhand zoo gespecia liseerd heeft tot vechtjas, dat ze pas later totaal afhankelijk van slavey zijn geworden. Men kan zich dan indenken, dat ze, geleid door hun instinct, dat de alwijze Schepper hun ingeschapen heeft, bij latere geslachten meer en meer tot dat slaven-houden zijn gedreven. Men kan hierin een aanwijzing, volstrekt geen strikt bewijs, zien, dat er bin nen de soort een zekere ontwikkeling mo- gelijk is. Men begrijpe goed: ik wil volstrekt niet beweren, dat de eene soort uit de an dere is voortgekomen, maar dat er binnen de soort een zekere evolutie mogelijk is. Dit is trouwens iets, dat men genist mag aan nemen en waartoe de meeste geleerden over hellen. Eeh absoluut bewijs hiervoor zal men waarschijnlijk wel nooit vinden, want ’t is betrekkelijk zeldzaam, dat men fossiele mie ren gevonden heeft, en de weinige, die men sporadisch heeft aangetroffen, zeggen ons hieromtrent hoegenaamd niets. We zullen ons dan maar niet verder meer aan bespie gelingen wagen en dit geheim der natuur, dat zij zoo krampachtig verborgen houdt. leerlingen ingeschreven: waren 7000 kinderen; 19000 zochten een bijzondere school, van deze 19000 gingen er 10.600 naar de inrichtingen van onderwijs die door de ..Dames van Madrid” onderhouden worden, terwijl er 21000 kin deren onderricht genoten van broeders of zusters. De vereeniging van de „Dames van Ma drid” werd in 1869 gesticht, toen de dreigen de revolutie een gevaar beteekende voor de Kerk. In 1870 ojiende zij 15 scholen: thans is dit aantal uitgebreid tot 54, <31 jongens scholen en 23 meisjesscholen). De vereeni ging bestaat thans uit 1115 dames die voor dit kostbare werk de benoodlgde gelden i schaffen. Z. H. Paus Pius XI heeft dit werk wijze aangemoedigd en ge- Sinds weken wordt in Bremen getracht om den nationaal-sociallsten invloed te ver schaffen in den Senaat. De zittende senaat, zoo schrijft het „Berl. Tag.”, waartoe vijf soc., drie democraten, drie vertegenwoordigers van de D. Volks partij en de jjartulooze burgemeester dr. Donoudt behooren. zou, zoo was het plan, door een motie van wantrouwen gewipt wor den en dan vervangen worden door een combinatie waarin vier Nazi's en een D. na tionaal de hoofdrol zouden vervullen. De Staatspartij heeft medewerking aan zulk een ccmblnatie geweigerd en de poging om zon der deze partij een meerderheid bijeen te brengen, die hoogstens uit twee stemmen zou bestaan, mislukte hierdoor, zoodat tenslotte ook de D. VolksjjartU verklaarde, dat zU de voorkeur gaf aan de verdere medewerking In den bestaanden senaat. dat zijn eigen veiligheid nu juist niet zoo groot was. Nu was hij van den heelen boel af. Een aardig fortuintje wachtte „Ernest Chiltren” bij de Crédit Lyonnais en de geheele wereld zou van nu af de speelplaats zijn van „Ernest". Eenmaal op het vasteland en onder dien aangenomen naam, zou noch de politie, noen mr. Pressland hem vinden. En hij was blij, dat hij er uit was. 't Werd nu een beetje te gevaarlijk en die verduiveld gladde Guest kwam steeds maar dichter, meer dan hem lief was. De politie had geen vat op hem en Bryce, die hem achterna zat, kon hem hoogstens aanhouden op grond van verdenking. Wally grinnikte. Hij betwijfelde het sterk, of Bryce hem zocht om z’n handel in „sneeuw”, ’t Lag meer voor de hand, dat Bryce, bij dien plotselingen aftocht van Wally, hem er van verdacht, de moordenaar van Hubert Chatterton te zijn. En dat was vermakelijk. Hij stak weer een sigaret op. De Moorde naar Waar was hij Hij haalde z’n schou ders op. Voortaan zou hij van al dien last af zijn. Nu werd hij een heerschap van getnak. Hij behoefde geen vrees meer te hebben voor de bank der beschuldigden en voor dwangarbeid. Hij kon zich veilig gevoelen en op zijn lauweren rusten. Pressland zou hem eveneens wel met rust laten. Hij kon Pressland geen afbreuk doen. Hij kon hem niet verraden, omdat hij hem Vijfen veertij wagen, die go Hij kei' voorsprong nog niet ingehaaldl De inspecteur achter hem hield vastbe raden z’n tanden op elkaar gekiemd. Vriend Wally zou hem niet zoo getnakkelijk ontkomen als hij wel gedacht had. Snel berekende hij het voordeel van te stoppen en de politie langs den wei Buggatti op te houden, de achtervolging te zeer vertragen. Neen, hij zou ’t wel op eigen houtje spelen. Met strak gelaat versnelde hij z’n vaart. Toen Heath gepasseerd was op den boek van Padworth, raasde de zwarte wagen voort. Warren liet hij links en Banstead Heath rechts liggen, de blauwe wagen volgde nog steeds en Kingswood en Reigate lagen in T verschiet. Wally, die uitstekend chauffeerde, behield z’n voorsprong gemakkelijk. De Clara II, die nieuw uitgerust was, som in een oogwenk kunnen vertrekken, zoodta hij met Bryce afgehandeld had. Maar dat onderhoud met dien dommen, alhoewel taaien vent, zou toch een oponthoud beten- kenen. Maar was 't wel zoo. Een schitterend plan schoot hem in z'n gedachten. De collecttvUtische landbouwbedrijven der Sovjets, de Kolchos, die hun oogst moeten inleveren bU de plaatselljke Sovjets, ont wrichten geheel de Europeesche markt, ter wijl de heeren van het Kremlin het brood rantsoen der bevolking weer verlaagd heb ben. De volkscommissaris voor landbouw heeft verklaard dat de boeren hun graan, boter en vlesseh moeten inleveren. De Russen zul len deze politiek blijven voeren hetgeen tot gevolg zal hebben: 1. dat Sovjet Rusland weldra het mees te graan op de wereldmarkt zal brengen. Zij zullen hun concurrenten, de Vereenlgde Sta ten en Canada, absoluut overtreffen omdat het Russische graan nog veel goedkooper zal worden. 2. De Sovjets kunnen naar verkiezing enorme hoeveelheden graan op de wereld markt brengen, dat nog van betere kwaliteit is als vóór den oorlog. 3. De Sovjets kunnen hun graanuitvoer steeds op fiell houden onverschillig hoe dc opbrengst is van den oogst. Want dan moeten de boeren maar meer inleveren, terwijl de rantsoenen in de ste den nog meer verlaagd worden of de kwa liteit en de samenstelling van het Sovjet- brood wordt gewijzigd door het bij voegen van andere grondstoffen, zoodat de regee rlng altUd een groot „overschot” heeft, dat voor den uitvoer bestemd kan worden. Dit systeem heeft in 1930 goed gewerkt, het Russische volk heeft weinig en slecht brood gegeten, terwijl het prachtige graan naar het buitenland werd verscheept. We kunnen er gerust op rekenen dat de proefnemingen van 1930 nog verbeterd zul len worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9